Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Mój subiektywny ranking blogów finansowych 2017, czyli 30 blogów które warto czytać

przez Michał Szafrański dodano 13 marca 2017 · 84 komentarze

Subiektywny ranking blogów finansowych

Oto blogi, które polecam w 2017 r., czyli najlepsza odpowiedź na pytanie co czytać, gdy nic nowego nie pojawia się na “Jak oszczędzać pieniądze”.

Ostatnie zestawienie czytanych przeze mnie blogów finansowych publikowałem w 2012 roku. Nadeszła pora, aby zaktualizować tamten wpis – zwłaszcza, że sporo ówcześnie prowadzonych blogów nie przetrwało próby czasu. Do tego zmieniły się także moje preferencje.

Czytaj także: 36 blogów finansowych, które warto czytać

Dobre źródła rzetelnych informacji dotyczących finansów osobistych są na wagę złota. To dzięki nim zdobywamy wiedzę pozwalającą podejmować bardziej świadome decyzje finansowe, unikać pułapek i lepiej zarządzać pieniędzmi.

Poniżej znajdziecie aktualną listę polskich blogów finansowych, na które zaglądam z mniejszą lub większą regularnością. Jeśli będziecie zainteresowani, to w oddzielnym wpisie przedstawię także moich angielskojęzycznych faworytów. Szczerze mówiąc dzisiaj dużo częściej czytam blogi zagraniczne.

Zapraszam do lektury. 🙂

Kryteria przygotowania zestawienia

Doskonale rozumiem, że opublikowane przeze mnie zestawienie blogów finansowych, może być odbierane jako wyznacznik tego kto tak naprawdę liczy się w blogosferze finansowej. Proszę byście nie przyjmowali takiego punktu widzenia! Ten wpis to po prostu całkowicie subiektywna lista blogów, na które zaglądam. Nie ma ona żadnego umocowania np. w liczbie odwiedzin danego bloga, liczbie komentarzy lub popularności jego autora. Jedynym istotnym kryterium decyzyjnym jest to, że na tych blogach znajduję od czasu do czasu treści, które są dla mnie interesujące – ze względu na warstwę merytoryczną wpisów, sposób prezentacji treści lub po prostu sposób komunikowania się autora. Czasami czytam blogi tylko dlatego, że doceniam warsztat lub chcę obserwować ewolucję danej osoby.

Najbliższa rzeczywistości definicja tego zestawienia, to określenie “blogi finansowe, które podobają się Szafrańskiemu”. Dodam, że to, że kogoś na tej liście nie ma, wcale nie oznacza, że nie prowadzi dobrego bloga. Być może po prostu jeszcze nie miałem okazji trafić na jego twórczość, albo po prostu jest to zbyt dalekie od moich zainteresowań.

To powiedziawszy przyznam jednak, że istnieje kilka kryteriów, którymi kierowałem się pomijając niektóre źródł:

  • Oczywiście nie znajdziecie w zestawieniu “Jak oszczędzać pieniądze” i mojego podcastu. Ta lista ma Wam pomóc znaleźć inne źródła informacji – poza moimi mediami.
  • Mam wrażenie, że moje sukcesy (Blog Roku i afiliacja) mocno przyczyniły do powstania wielu nowych blogów finansowych. Niestety mam też taką smutną obserwację, że za ilością nie idzie jakość. Czasami po dobrym starcie następuje szybkie wypalenie lub brak ciekawych tematów. Widać też, że niektóre blogi tworzone są po prostu w celach zarobkowych i ich autorzy starają się iść na skróty – posuwając się nawet do kradzieży treści. Prawdziwych perełek jest niewiele.
  • W zestawieniu nie uwzględniam w ogóle tych blogów, które prowadzą agresywne działania afiliacyjne. W latach 2014–2016 nastąpił prawdziwy wysyp blogów polecających oferty bankowe, kredyty i pożyczki. Tu także czuję, że dołożyłem swoją cegiełkę pokazując transparentnie wyniki z afiliacji. Niektórzy zobaczyli w tym łatwe pieniądze i zaczęło się… Niestety o jakiejkolwiek transparentności w przypadku tych blogów możecie tylko pomarzyć. Wiele z nich skrzętnie ukrywa nie tylko zarobki, ale także posuwa się do nieczystych zagrań, np. wprowadzając z błąd co do szczegółów niektórych promocji (nierzetelne rozpoznawanie warunków), kradnąc grafiki i opisy promocji z innych źródeł lub np. świadomie przekierowując ruch – bez poinformowania czytelników – do standardowej oferty banku, np. po zakończeniu intratnej promocji (żeby nadal zarabiać na afiliacji pomimo, że dany wpis opisuje nieaktualną już promocję). Co jakiś czas zgłaszacie mi takie przypadki, ale szczerze mówiąc nie czuję się ich adresatem i nieszczególnie mam je jak piętnować. Mam wrażenie, że przy moim zasięgu, pokazując je palcem robiłbym tylko reklamę takim blogom.
  • W naturalny sposób odcinam się od tych autorów, którzy w większym stopniu skupiają się na trickach SEO niż na tworzeniu wartościowych treści dla Czytelników. Wychodzę z założenia, że dobre treści bronią się same.
  • Unikam samozwańczych “królów blogosfery” i innych blogerów, których odbieram jako konfliktowych, nieuczciwych i jątrzących. Niemniej ważna od merytorycznych treści jest dla mnie osobowość blogera, uczciwość, jego postawa w stosunku do innych i otwartość. Unikam interesowności, “wożenia się” na plecach innych i chodzenia na skróty. Niedoścignionym wzorem pozostaje dla mnie amerykańska blogosfera finansowa, gdzie widzę bardzo szeroką współpracę, wspólne inicjatywy, konferencje i wzajemne wspieranie się. W Polsce udaje się to tylko sporadycznie.

Uważam, że wszystkie osoby, które znalazły się w poniższym zestawieniu robią po prostu dobrą robotę w temacie szeroko rozumianych finansów osobistych. Przy większości blogów zaprezentowałem krótko mój punkt widzenia i sposób postrzegania danego bloga i autora. Stuprocentowo subiektywnie i nie musicie się z tym zgadzać. Prawda jest taka, że żadnego z tych blogów nie odbieram bezkrytycznie. Są rzeczy, które mi się podobają i takie, co do których mam zastrzeżenia. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia będą wartościowe – także dla autorów tych blogów. Nie miejcie mi proszę za złe tej otwartości.

Mój osobisty ranking polskich blogów finansowych w 2017 roku podzieliłem na 5 kategorii:

  • Finanse osobiste / oszczędzanie
  • Blogi ciekawe a zanikające
  • Ekonomia / inwestowanie
  • Nieruchomości
  • Przedsiębiorczość / zarabianie

Nie doszukujcie się tu jakiejś głębszej metodologii. Po prostu tak mam sklasyfikowane źródła w moim czytniku RSS. 🙂

Sprawdź również: Pożegnanie z rokiem 2014 – emocje, sukcesy, porażki, finanse i rekordowe statystyki

Dodatkowo wydzieliłem też YouTube oraz najbardziej wartościowe źródła wiedzy finansowo-ekonomicznej na Twitterze, gdzie obserwuję przede wszystkim dziennikarzy. To oni najczęściej podrzucają smakowite kąski dotyczące bieżących wydarzeń oraz wnioski z analiz wykonywanych na potrzeby swojej pracy.

W odróżnieniu od innych rankingów – u mnie kolejność ma znaczenie. W każdej kategorii ułożyłem blogi rozpoczynając od tych najbardziej polecanych. No to po kolei…

Kategoria: Finanse osobiste / oszczędzanie

Pierwsza kategoria to blogi dotyczące szeroko pojętych podstaw finansów osobistych: mądrego gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania, wychodzenia z długów, dodatkowych źródeł zarobków itp.

1. Subiektywnie o finansach – samcik.blox.pl

1-Subiektywnie

Jak dla mnie – niekwestionowany numer 1 finansowej blogosfery. Im dłużej bloguję tym więcej podziwu mam dla Macieja, który ma niesamowitą łatwość tworzenia treści dotyczących szerokiego spektrum finansów osobistych. Maciej jest dziennikarzem ekonomicznym Gazety Wyborczej przez co często pomija się go w rankingach blogerów. Moim zdaniem niesłusznie. Słynie z tego, że wpisy na swojego bloga pisze codziennie – czasami nawet kilka dziennie. Nie wiem jak to robi, bo większość z nich to całkiem obszerne i dogłębne materiały.

Maciej jest blisko wszystkiego co dzieje się w polskiej bankowości, łamie sobie zęby na przeróżnych formach inwestowania, zawsze skupiony jest na merytoryce wpisów i do tego ma całkiem cięty język. Uwielbiam czytać jego publikacje interwencyjne (wspiera swoich Czytelników w nierównej walce z instytucjami finansowymi) oraz analizy, np. rozstrzygnięć sądowych. Wszystko to przedstawione jest w przystępny sposób. Subiektywnie, ale bez cienia działalności komercyjnej w tle – z tego co widzę to Maciej nie zarabia na swoim blogu, nie realizuje wpisów komercyjnych, nie zarabia w afiliacji.

Minusem z mojej perspektywy jest hiper-aktywność autora: częstość wpisów, mnogość publikacji w mediach społecznościowych, wielość odesłań i reklam własnych treści zamieszczonych na końcu każdego wpisu. Najlepiej sprawdza mi się subskrybowanie wpisów z bloga Maćka emailem. Siadam do jego maili 1–2 razy w tygodniu i robię sobie solidną prasówkę – tylko z tych tematów, które mnie interesują.

Powtórzę: Maciej to niekwestionowany numer 1 w Polsce i mój wyznacznik jeśli chodzi o zawartość merytoryczną wpisów.

2. App Funds – appfunds.blogspot.com

AppFunds

Zbyszek Papiński – autor bloga App Funds – to dla mnie taki osobisty przykład mędrca. Gościa, który dużo wie, ma wyrobioną opinię na wiele tematów, ale rozumie swoje ograniczenia i wie że “rynek ma zawsze rację”. Nie kopie się z koniem, nie wyciąga pochopnych wniosków, prezentuje zawsze wyważone opinie. Widać, że rozumie odpowiedzialność za słowa – co jest cechą mimo wszystko dosyć unikalną w Internecie.

Blog App Funds cechuje się stabilnym trzymaniem poziomu treści (i to od wielu lat), systematycznością oraz tym, że od czasu do czasu pojawiają się tam prawdziwe perełki pisane z perspektywy, której brakuje innym autorom. Zbyszek potrafi dokonać przekroju i syntezy danych, a następnie zaprezentować wnioski w skrótowej i lekkostrawnej formie. To jest umiejętność, której u mnie brakuje (zazwyczaj rozwlekam) i za którą bardzo cenię jego twórczość.

Pomimo, że Zbyszek utrzymuje się z inwestowania na rynkach kapitałowych, to nie zatracił zdolności komunikacji językiem zrozumiałym dla tych, którzy z inwestowaniem nie mają wiele wspólnego. Dzięki temu jego blog stanowi idealny łącznik między tematyką prostego oszczędzania i zarabiania a tematyką inwestowania. To jeden z powodów, dla których jako jedyny został dwukrotnie sklasyfikowany w moim osobistym rankingu. I nieprzypadkowo w obu kategoriach jest na tak wysokich pozycjach.

3. LiveSmarter – LiveSmarter.pl

LiveSmarter

Z Michałem, autorem bloga LiveSmarter, znamy się od lat. Startowaliśmy w tym samym roku, przy czym Michał od początku skoncentrował się na jednym temacie – systematycznym i szybkim dostarczaniu informacji o przeróżnych promocjach (głównie bankowych), dzięki którym w naszych portfelach może zostawać sporo pieniędzy.

Zobacz także: Jak oszczędzać pieniądze porady

Robi to od lat, robi to bardzo rzetelnie i z mojej perspektywy jest jedynym wartym pokazania przykładem bloga, który wykonuje dobrą pracę dla Czytelników jednocześnie zarabiając na afiliacji. Tajemnicą poliszynela jest, że to od niego inni blogerzy kradną zdjęcia, kreacje reklamowe pojawiające się na Facebooku a nawet opisy promocji bankowych. No cóż – kopiuje się najlepszych.

Na szczęście Michałowi udało się zebrać całkiem sporą grupę “łowców wisienek”, którzy aktualnie w zasadzie pomagają mu współtworzyć treści na jego bloga. Zachęcam w szczególności do czytania komentarzy na LiveSmarter, bo dają ono dużo dodatkowej wiedzy o tym, jak umiejętnie zarabiać na promocjach – zwłaszcza łącząc wiele z nich.

Ranking lokat i kont bankowych

Przypominam, że na moim blogu znajdziecie stale aktualizowany ranking lokat i kont bankowych. Zamiast płacić za konto i korzystać z marnego oprocentowania, sprawdźcie który bank nie będzie naliczać opłat i gotowy jest Wam zapłacić za to, że zostaniecie jego klientami.

4. Finanse bardzo osobiste – marciniwuc.com

Finanse bardzo osobiste

Marcina Iwucia nie trzeba tu chyba nikomu przedstawiać. Bloger finansowy, autor książki, były pracownik banku i TFI, finansista z certyfikatem CFA. Chodząca wiedza finansowa.

Blog Marcina to kopalnia wiedzy w szczególności dla tych osób, które borykają się z problemami finansowymi (ale nie tylko). Zachęcam w szczególności do sięgnięcia do archiwum wystąpień Marcina w mediach i obejrzenia odcinków cyklu “Prosty rachunek”, który emitowany był w TVN. To dobre studium trudnych przypadków i prostych sposobów na to, jak można swoją sytuację finansową wyprowadzać na prostą.

Podobnie jak u mnie, uzupełnieniem bloga Marcina jest podcast. Zresztą jeśli dobrze się przyjrzycie, to tych analogii i podobieństw w podejściu do finansów osobistych znajdziecie u Marcina całkiem sporo. 🙂

Przyznam się, że kiedyś chłonąłem jak gąbka wszystkie wpisy na jego blogu, bo pisał w bardzo podobnym stylu i obszarze. Ostatnio mam wrażenie, że bardziej skręcił w kierunku motywacji. To absolutnie nie jest wada, bo sam uważam, że taka pozytywna motywacja i pokazywanie dobrych przykładów – zwłaszcza w obszarze prawidłowego zarządzania finansami – mają duże znaczenie. Niemniej jednak jako czytelnik wolę cyferki i konkretne taktyki. Dla jasności: to co piszę nie zmienia faktu, że blog Marcina pozostaje w ścisłej czołówce mojego prywatnego rankingu.

5. Finanse od podstaw – finanseodpodstaw.pl

Finanse od podstaw

Moja prawdziwa nadzieja. Łukasz bloguje raptem 1,5 roku, ale reprezentuje bardzo metodyczne podejście. Bardzo fajnie rozpracowuje tematy, dotyka zarówno tematyki oszczędzania, jak i zarabiania i prowadzenia własnej firmy. Do tego ma jeden z najbardziej czytelnych blogów i niedawno opublikował pierwszy odcinek swojego podcastu.

To co szczególnie mi się u niego podoba, to prostolinijne wyrażanie swoich poglądów. Nie owija w bawełnę. Jest pewną sztuką robić to w akceptowalny sposób i wydaje mi się, że Łukasz umie nie przekraczać granicy. Po cichu kibicuję i ciekawy jestem jak się rozwiną “Finanse od podstaw”.

6. Finanse od kuchni – finanseodkuchni.pl

Finanse od kuchni

Pierwsza kobieta w zestawieniu – Kasia Iwanoska. Zdecydowanie najładniejszy od strony wizualnej blog finansowy. Widać, że ktoś tu zainwestował sporo energii (a może i pieniędzy) w to, żeby całość wyglądała schludnie, elegancko i spójnie. Osobiście mam trochę wrażenie nadmiernego zarzucania mnie zdjęciami Kasi, gdy odwiedzam bloga, ale z drugiej strony – treść się broni – a to z mojej perspektywy jest najważniejsze.

Kasia podobnie jak Marcin Iwuć, jest finansistką. Wykonuje na blogu solidną robotę. Nie mam takiego efektu “wow!” gdy czytam jej wpisy, ale doceniam systematyczną pracę trzymającą przyzwoity poziom. Jest tam solidna “praca u podstaw” finansów osobistych. Im więcej takich blogów – tym lepiej.

7. Zaradny finansowo – zaradnyfinansowo.pl

Zaradny finansowo

A to z kolei blog o prawdopodobnie najlepszej organizacji treści w całym moim zestawieniu. Zreszta wystarczy tylko wejść na stronę główną, aby się o tym przekonać.

Jednoznaczna kategoryzacja, łatwa nawigacja, zbiór dobrych i praktycznych porad w zakresie oszczędzania – to wszystko tutaj znajdziecie. Mateusz robi bardzo dobrą robotę i jego blog jest dla mnie jednym z wzorów, jak powinienem pogrupować wpisy na moim blogu (prędzej czy później ten dzień nadejdzie).

Niedawno blogowi stuknęły 3 lata. Życzę kolejnych równie owocnych. A i dodam, że autor niedawno udostępnił także agregator FinansoweBlogi.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziecie informacje z różnych blogów finansowych.

8. Finanse na obcasach – finansenaobcasach.info

Finanse na obcasach

Kolejnym 3-latkiem jest blog Magdy “Finanse na obcasach”. Tu szczególnie podoba mi się systematyczność blogowania oraz ewolucja w kierunku, który także i mnie osobiście dotyczy – przedsiębiorczość, własna firma. Magda fajnie pokazuje też kulisy swojej agencji SEO.

9. Kobiece Finanse – kobiecefinanse.pl

Kobiece finanse

Dana trafiła do mojego czytnika RSS po tym, jak w moje ręce wpadła jej książka “Pieniądze dla Pań”. I tak już została. Wpisy na blogu pojawiają się bardzo sporadycznie. Niemniej jednak dają kobiece spojrzenie na finanse i sporo praktycznych informacji.

10. Oszczędnicka – oszczednicka.pl

Oszczędnicka

Alicja to fabryka treści i jednocześnie źródło konkretnych danych finansowych o domowym budżecie. Co miesiąc publikuje swoje zestawienia finansowe i nie ukrywam, że z przyjemnością je podglądam. Lubię widzieć konkretne liczby i odnosić je do naszej sytuacji.

Kategoria: Ciekawe ale zanikające

Tutaj nie będę się rozpisywał. Po prostu ciurkiem wymienię te blogi, które uwielbiałem kiedyś czytać. Niektóre z nich były dla mnie prawdziwą inspiracją – np. dwie pierwsze pozycje na liście. Obecnie – w zasadzie są wygaszone i bardzo sporadycznie pojawiają się na nich nowe wpisy. Kto wie – być może umieszczenie ich w moim rankingu spowoduje, że autorzy powrócą do ich tworzenia.

1. Wolnym być – www.wolnymbyc.pl

Wolnym być

Polski odpowiednik angielskojęzycznego Mr Money Moustache. Blog oszczędnościowo-minimalistyczny. Zawsze konkretne wpisy, świetny styl. Szkoda Wolny, że tak sporadycznie piszesz. Tęsknię.

2. Metafinanse – metafinanse.pl

MetaFinanse

Krzysztof nie tylko prowadzi Metafinanse, ale także odpowiadał kiedyś (nie wiem jak jest teraz) za blog Kontomierza. To powodowało, że postrzegałem go jako blogera, który potrafił zarabiać na tym co robił – tworzeniu dobrych treści. U Krzysztofa znajdziecie przykładowo świetną, kilkuodcinkową polemikę z moją książką “Finansowy ninja”.

Aktualnie autor mieszka i pracuje w Hong Kongu. 🙂

3. Bankowość domowa – www.bankowoscdomowa.pl

Bankowość domowa

4. Gosia oszczędza – gosiaoszczedza.blogspot.com

Gosia Oszczędza

Kategoria: Ekonomia / inwestowanie

Tutaj znajdują się te blogi, które pomagają w inwestowaniu na rynkach kapitałowych oraz poszerzaniu swojej wiedzy na temat szerokorozumianej ekonomii.

1. App Funds – appfunds.blogspot.com

AppFunds

Jedyny blog w całym moim zestawieniu, który trafił do dwóch kategorii. Zasłużenie. Powyżej napisałem już za co cenię twórczość Zbyszka. Tu przypomnę tylko nasz wspólny roczny projekt “Elementarz Inwestora”. Obaj mamy mocną pokusę, aby go kontynuować i zapewne kiedyś to nastąpi. 🙂

Pisząc te słowa uświadamiam sobie, że jest jeszcze jeden powód dla którego bardzo szanuję Zbyszka: to autor, który od lat żyje z inwestowania a nie przychodów, np. ze szkolenia innych “jak inwestować”. To odróżnia go m.in. od autora drugiego z blogów w tej kategorii.

2. Independent Trader – independenttrader.pl

Independent Trader

Trader21, bo tak podpisuje się autor, stworzył najszerszy tematycznie blog inwestycyjny w Polsce (obecnie nazywany portalem). To prawdziwa kopalnia wiedzy, ale trzeba podkreślić jednocześnie, że jest to blog dla ludzi myślących i zdolnych krytycznie podejść do prezentowanych treści. W naturalny sposób materiały tam publikowane stymulują dyskusję i dlatego też pod wpisami pojawiają się setki komentarzy. Warto je zgłębiać, bo doskonale uzupełniają artykuły.

Chłonąc treści pamiętajcie jednak, że Trader21 zarabia prowadząc szkolenia inwestycyjne, zarabia także na polecaniu usług konkretnych brokerów, oraz otrzymuje prowizje od sprzedawców złota. Na szczęście autor otwarcie o tym informuje, ale otwarte pozostaje pytanie o wpływ tych faktów na “linię programową” bloga.

Tak czy siak – warto czytać. 🙂

3. Moja przyszła emerytura – www.mojaprzyszlaemerytura.pl

Moja przyszła emerytura

Mój faworyt w zakresie oszczędzania na emeryturę przy wykorzystaniu kont IKE, IKZE i różnych programów systematycznego oszczędzania. W fajny sposób udokumentowana droga autora, który szczegółowo prezentuje wyniki i nauki płynące z zarządzania swoją polisą inwestycyjną Skandia. Warto skrupulatnie śledzić!

4. Michał Stopka Inwestor profesjonalny – www.michalstopka.pl

Michał Stopka

Blog Michała to dla mnie od długiego już czasu źródło dogłębnych analiz makroekonomicznych. I pomimo, że jest dla mnie najmniej czytelny spośród wszystkich wymienionych w zestawieniu, to zaglądam na niego po wartościowe treści i wyliczenia.

5. Doxa – Przemysław A. Słomski – slomski.us

Doxa

6. Dziesięć procent rocznie – 10-procent-rocznie.blogspot.com

Dziesięć procent rocznie

7. Humanista na giełdzie – humanista-na-gieldzie.blogspot.com

Humanista na giełdzie

8. Blog Wojciecha Białka – wojciechbialek.blox.pl

Blog Wojciecha Białka

Kategoria: Nieruchomości

Nieruchomości to tematyka, która mnie interesuje, ale niestety niewiele jest blogów, które mogę Wam polecić z ręką na sercu. Aktualnie śledzę przede wszystkim poniższe.

1. Wynajmistrz – wynajmistrz.pl

Wynajmistrz

Wszystko co wiąże się z tematyką rozliczania najmu, podnajmu i optymalizacji podatkowej przez wynajem. Grzegorz – autor bloga – od lat siedzi tylko w tym jednym temacie. Obowiązkowe źródło informacji dla wszystkich wynajmujących nieruchomości.

Grzegorz był gościem 88-ego odcinku mojego podcastu.

2. Mieszkanicznik od podszewki – mieszkanicznikodpodszewki.pl

Mieszkanicznik od podszewki

Fajne przykłady przemiany mieszkań z ruder w mieszkania na wynajem: koszty, plany i liczne zdjęcia. Mniej i bardziej szczegółowe case study osób parających się wynajmem. Fajne źródło informacji.

Julia była gościem 64-ego odcinka mojego podcatu.

3. Rozsądni bracia – www.rozsadnibracia.pl

Rozsądni bracia

Młody blog prowadzony przez trzech braci – deweloperów i inwestorów na rynku nieruchomości. I to właśnie ich działalność biznesowa jest powodem, dla którego wylądowali w moim czytniku RSS.

4. Fridomia – fridomia.pl

Fridomia

Blog Sławka Muturiego. Kiedyś bardziej o nieruchomościach, a dzisiaj już bardziej o korzystaniu z możliwości jakie daje wolność finansowa. Zaglądam bardzo sporadycznie.

Kategoria: Przedsiębiorczość / zarabianie

Uczciwie mówiąc nie śledzę wielu źródeł dotyczących przedsiębiorczości w Polsce, ale wszystkie poniższe mogę spokojnie polecić.

1. Liczy się wynik – liczysiewynik.pl

Liczy się wynik

Blog Bartka Popiela to mój numer 1 w tej kategorii. Zawsze konkrety. Jestem z tych, którzy głównie czytają, ale Bartek obecny jest dzisiaj przede wszystkim w formie wideo. Cieszę się jednak, że najważniejsze przemyślenia dostępne są również w spisanej formie. Masa wskazówek w zakresie przedsiębiorczości.

2. Mała Wielka Firma – malawielkafirma.pl

Mała Wielka Firma

Mała Wielka Firma to w zasadzie podcast – jedyny, który zdecydowałem się wyróżnić i jedyny z krajowych, który regularnie słucham. Na szczęście dla czytających – podcast dostępny jest także w formie transkryptów.

3. To się opłaca (dawniej Biznesowe Info) – tosieoplaca.pl/blog/

To się opłaca

Niedawno zostałem zaskoczony tym, że Agnieszka zmieniła nazwę swojego bloga. Znajdziecie na nim masę tematów dotyczących szeroko rozumianego freelancingu, pracy w domu, zarabiania na blogowaniu oraz prowadzenia swojej firmy. Warto zaglądać.

4. Jak zarabiać pieniądze – www.blog.jakzarabiacpieniadze.com.pl

Jak zarabiać pieniądze

Ja zrobiłem “Jak oszczędzać pieniądze” a Mateusz zaczął tworzyć “Jak zarabiać pieniądze” i konsekwentnie pokazuje różne sposoby na to, jak mieć więcej w portfelu. Olbrzymi plus za wytrwałość i konsekwencję.

Kategoria: YouTube

Tu zdecydowałem się wyróżnić tylko dwa kanały związane z tematyką finansów:

  1. Prosta Ekonomia – ekonomia i finanse tłumaczone w fajny, rysunkowy i w prosty sposób.
  2. Doradca TV – Tomek prowadzi również bloga, ale bardziej znam go z filmów na YouTube.

Najbardziej wartościowe polskie źródła ekonomiczne na Twitterze

Kompletnie poza moim rankingiem podsunę Wam jeszcze namiary na kilkanaście osób, które warto obserwować na Twitterze, jeśli chcecie być na bieżąco z tematami ekonomicznymi:

A miało być krótko…

Planowałem sobie taki mały niewinny wpis z listą linków, a wyszła całkiem pokaźna publikacja.

Chciałem Wam zaproponować żebyście podawali w komentarzach adresy blogów finansowych, które warto czytać, ale po zastanowieniu stwierdzam, że to nie jest dobry pomysł. Spodziewam się, że doprowadziłoby to do prawdziwego zalewu linków – także do tych blogów, których nie chcę w żaden sposób ani polecać ani promować. Proszę więc o nie spamowanie linkami.

Przypominam, że jest to moje całkowicie subiektywne zestawienie ulubionych źródeł treści finansowych w Polsce. Ewentualne pisanie o tym, że powinienem kogoś uwzględnić – na tym etapie jest bezcelowe. Jeśli jednak chcecie podzielić się ze mną jakimś ciekawym Waszym zdaniem adresem – to po prostu wyślijcie mi maila. 🙂

Jeśli jednak szukacie pełnej listy blogów finansowych, to znajdziecie je w popularnych agregatorach treści:

Dobrego dnia!

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 84 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Mateusz (ZaradnyFinansowo.pl) Marzec 13, 2017 o 10:03

Dzięki za miłe słowa o moim blogu i o agregatorze 🙂
Biorę się za sprawdzenie, czy kogoś z Twojej listy przypadkiem nie brakuje na FinansoweBlogi.pl.

Mateusz

Odpowiedz

Kobiata Zaradna Finansowo Marzec 13, 2017 o 21:10

Już dołączyłam Zaradny 🙂

Odpowiedz

Kobiata Zaradna Finansowo Marzec 13, 2017 o 21:15

Byłoby super jeśli podlinkowani w tym wpisie podzielili by się z nami statystykami (ilością wejść) za dzisiejszy dzień ☺
Ciekawa jestem jaki ruch może wygenerować takie polecenie…

Odpowiedz

Zbyszek Papiński Marzec 13, 2017 o 10:05

Wow! Dzięki Michał za tak duże wyróżnienie i gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w Twoim rankingu!

Pozdrawiam

Zbyszek Papiński

Odpowiedz

Kobieta Zaradna Finansowo Marzec 13, 2017 o 15:04

Akurat Twoja obecność na tej liście Zbyszku nie jest dla mnie zaskoczeniem. Jesteś istotną „pozycją” na tej liście!

Odpowiedz

Piotr Marzec 14, 2017 o 16:39

Ja czytam Twojego bloga przez aplikację na telefonie. Ale niestety muszę powiedzieć, że każdy wpis wyglada jak pretekst do zareklamowania jakiegoś linka afiliacyjnego. Gdyby nie to, że jest aplikacja to na pewno nie zagladałbym na bloga.

Odpowiedz

Magdalaena Marzec 18, 2017 o 16:30

Ja podstaw nauczyłam się właśnie na Appfunds i bardzo dobrze wspominam rady Zbyszka i wsparcie innych komentujących podczas publicznych emisji i debiutów.

Odpowiedz

Szymon Marzec 13, 2017 o 10:08

Świetne zestawienie, kilka blogów już zapisałem i chętnie odwiedzam. Mi udaje się prowadzić bloga w tematyce SEO i Pozycjonowania stron, więc jeśli będziesz miał chwilę, to zapraszam 🙂

Odpowiedz

Szymon Marzec 13, 2017 o 14:41

Jest co czytać 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Skupieńska Marzec 13, 2017 o 10:10

Bardzo dziękuję za umieszczenie mnie w tym rankingu i to jeszcze w takim towarzystwie 🙂 Świetnie, że wśród blogów finansowych jest dużo blogów kobiecych. I że w ogóle dobrych blogów o pieniądzach jest aż tyle, jest się od kogo uczyć.
Nawiasem mówiąc, ilekroć trafiam na blogi o inwestowaniu, nie mogę się nadziwić, że większość ma taką archaiczną szatę graficzną, jakby twórcy się zmówili 🙂

Odpowiedz

Wojciech Marzec 13, 2017 o 10:10

Panie Michale, rozumiem, że to subiektywny ranking jednak nie znalezienie się bloga Pana Profesora Grzegorza Kołodki http://www.wedrujacyswiat.pl/blog/kolodko/ to prawdziwy skandal 🙂 Co prawda blogować każdy może, ale jednak na sprawy ekonomiczne niech lepiej wypowiadają się autorytety, aniżeli ekonomiści celebryci. 🙂

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 13, 2017 o 10:11

Gratuluję wszystkim, którzy znaleźli się w tym zestawieniu 🙂

I przede wszystkim, Michał, dziękuję za wyróżnienie!

Grzegorz Grabowski

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:37

Zasłużenie Grzegorz. Dziękuję za fajne treści. 🙂

Odpowiedz

Dorota Marzec 13, 2017 o 10:12

Cześć Michał, świetny wpis, dzięki! Wspominasz jeszcze o amerykańskiej blogosferze, podzieliłbyś się kto tam jest dla Ciebie godny śledzenia?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:38

Hej Dorota,

Myślę, że zbiorę listę w oddzielnym wpisie za jakiś czas. Tam obserwuję więcej źródeł – tylko muszę je pogrupować tematycznie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Rosicki Marzec 13, 2017 o 10:21

Wow, wow, wow – nie w życiu nie spodziewałbym się, że znajdę się w tak zacnym gronie 🙂 Dziękuję za wyróżnienie.

Cieszę się też, że mamy podobne poglądy co do blogerów prowadzących nieprzemyślaną afiliację i innych „królów samozwańców” 😉

Odpowiedz

Marek Marzec 13, 2017 o 10:31

Hej Michał! Dziękuję za wyróżnienie i namiary na dużo ciekawej treści 🙂

Odpowiedz

Michał Marzec 13, 2017 o 10:42

Michał,

wielkie podziękowania za wyróżnienie i gratulacje dla pozostałych blogerów!

Jest sporo racji w tym co napisałeś. Sam zacząłem pisać LiveSmarter tylko i wyłącznie dlatego, że szukałem najlepszych promocji oraz lokat bankowych dla siebie. Lubię wyciągać z banków jak najwięcej – takie hobby 🙂

Tak jest do dzisiaj. Robię to, co lubię. To chyba największa tajemnica sukcesu, który przekłada się na setki tysięcy odwiedzin miesięcznie. Bez tego ciężko o systematyczność, ciężko o prześwietlanie ofert o pierwszej w nocy (bo coś nowego się pojawiło), ciężko o ciągłe odpowiadanie na pytania czytelników i tak dalej. Dobrze widać, kiedy ktoś robi coś dla pieniędzy, a kiedy z pasji. Z resztą sam o tym dobrze wiesz 🙂

Odpowiedz

Marcel Marzec 13, 2017 o 10:49

Często mówię, że jeszcze nigdy nie było tylu możliwości nauki i rozwoju ile teraz. Mnóstwo wartościowej wiedzy dostępnej zupełnie za darmo. Wystarczy tylko skorzystać i zacząć działać.

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:40

Dokładnie tak Marcel. Cenną umiejętnością staje się za to filtrowanie informacji, bo z ich niedoborem, to już dawno przestaliśmy mieć problem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcel Marzec 13, 2017 o 20:45

To prawda Michał. Dlatego tego typu rankingi czy też rekomendacje od uznanych blogerów czy innych twórców są bardzo cenne. Takie osoby nie czytają byle czego.

Dlatego tym większe gratulacje dla wszystkich osób, które zostały wyróżnione. Na codzień również śledzę niektóre z blogów (Finanse od podstaw, Liczy się wynik, Mała Wielka Firma, App Funds) i jestem pod wrażeniem pracy jaką wykonują.

I oczywiście ogromnie cieszy coraz więcej jakościowych treści w polskiej blogosferze 🙂

Odpowiedz

Obserwator Giełdowy Marzec 13, 2017 o 10:57

Rewelacyjny wpis. Części blogów na pewno nie znałem więc w tym tygodniu czeka mnie sporo czytania. Wielkie dzięki.

Odpowiedz

Michał z Moja Przyszła Emerytura Marzec 13, 2017 o 11:00

Dzień doberek z Poznania!

To wielka przyjemność i pozytywny impuls znaleźć się na Twojej liście.

Jestem Twoim cichym fanem od samego początku 😉 Przebyłeś niebywałą drogę!

Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:42

Hej Michał,

No to mam podobnie. Kibicuję i podczytuję od dawna i cały czas zastanawiam się na ile uda Ci się wyprowadzić poliskę na plus. 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Sylwia z Warszawy Marzec 13, 2017 o 11:59

Cześć Michał,
Super ranking.

Można by poszerzyć dział „nieruchomości”, który się bardzo dynamicznie rozwija szczególnie na grupach na facebooku.

Polecam blog Pawła Albrechta 😉

Odpowiedz

Magda Marzec 13, 2017 o 12:03

Dzięki Michał bardzo za to zestawienie! I uwzględnienie mnie w nim. Grono – super!

Odpowiedz

Wojtek Marzec 13, 2017 o 12:08

Mój blog w się nie załapał 🙁 no nic. Najwyraźniej jest to sygnał, że trzeba zabrać się do pracy 🙂

Odpowiedz

Bogusz Marzec 13, 2017 o 12:40

Nie tylko Twój się nie załapał 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:43

Hej Bogusz,

Twoim dłużnikiem to ja pozostaję za wyciągnięcie na Star Wars Convention. W tym temacie mógłbyś bloga robić. 😉

Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Dawid Marzec 13, 2017 o 12:10

Siemanko,

Część blogów jest mi bardzo dobrze znana a resztą za chwilę się zapoznam, Mam nadzieję że znajdę coś dla siebie.

Odpowiedz

Michał Stopka Marzec 13, 2017 o 12:35

Dzięki Michał za umieszczenie w zestawieniu 🙂 Nad przejrzystością nigdy się specjalnie nie przykładałem bo zawsze liczyła się dla mnie tylko merytoryka. Ale i to pewnie będę musiał ruszyć skoro król blogosfery na to zwrócił uwagę 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:44

Aż się zakrztusiłem. Proszę mi tu nie „królować”…

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Marzec 17, 2017 o 23:40

Michale skromność to cenna cecha jednak jakby nie patrzeć jesteś królem blogosfery. A dla mnie na pewno. Gdybyś był prezesem spółki giełdowej to chętnie ogłosiłbym się powyżej 5% udziałów 😉

Odpowiedz

Sebastian Marzec 15, 2017 o 10:48

Potwierdzam zdanie miejscowego Ninjia. Twój blog czytam od dość długiego czasu, chyba nawet trafiłem na niego wcześniej niż na blog „Szafiego” (pozwolę sobie na użycie tego nicka, bo obaj macie na imię Michał).
Treść bardzo ciekawa, ale z czytelnością i jasnością nawigacji bywa chwilami lekko przytłaczająco. Potwierdzam, nie ułatwiasz życia czytelnikom 🙂

No, ale z czasem uznałem to za rodzaj stylu-wyróżnika Twojego bloga.
Jednak nowa osoba może się zniechęcić podczas pierwszej wizyty.

Odpowiedz

Ilona Marzec 13, 2017 o 12:54

Hej Michał! Fajne zestawienie blogów, kilka mnie naprawdę zaciekawiło i pewnie do tej listy jeszcze wrócę żeby sprawdzić je od czasu do czasu w wolnej chwili. Do kilku już zaglądam regularnie (np. MWF lub LiczysięWynik). Bardzo interesuje mnie zestawienie blogów anglojęzycznych, które również lubię czytać. Taka lista zrobiona przez Ciebie na pewno wiele by ułatwiła i pomogła uniknąć błądzenia. Zachęcam więc do jej stworzenia (również w różnych kategoriach)!:)

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:44

Hej Ilona,

Dziękuję za głos. Przygotuję za jakiś czas.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Król Czasu Marzec 13, 2017 o 13:26

Ciekawe zestawienie wszystkich blogów tematycznych w jednym miejscu 🙂

Odpowiedz

Tomasz Marzec 13, 2017 o 13:27

Bardzo dziękuję za wzmiankę w zestawieniu i dobry, merytoryczny materiał. Zbieram od jakiegoś czasu taką listę, którą w miarę regularnie uaktualniam i selekcja jest tutaj faktycznie kluczowa. Obrodziło w blogi finansowe w ostatnich latach, ale tak jak napisałeś – ilość nie idzie w parze z jakością. Jesteś poniekąd „ojcem/inspiracją” wielu nowych blogów, zobaczymy które wytrzymają próbę czasu i jakości 😉

Odpowiedz

Karolina Marzec 13, 2017 o 13:41

Mam aspirację znaleźć się w tym szacownym gronie w przyszłym roku. Tymczasem gratuluję wyróżnionym i skromnie zapraszam w moje progi.

Odpowiedz

Robert Marzec 13, 2017 o 13:48

Fajnie by było mieć jeszcze analogiczną listę podcastów do słuchania!

Odpowiedz

Hugo Marzec 20, 2017 o 06:31

Podpinam się pod ranking podcastów wg Szaffiego. PL + ENG

Odpowiedz

Marcin Iwuć Marzec 13, 2017 o 14:20

Hej Michał,

Dziękuję serdecznie – jest mi niezmiernie miło znaleźć się w tak doborowym towarzystwie 😉

Cieszę się bardzo, że blogosfera finansowa rozwija się i przybywa nowych autorów. Każda osoba, która pod wpływem któregoś z naszych blogów zawraca z drogi pozornego „szczęścia na kredyt” i ogarnia swoje finanse, to wielki powód do radości.

Marzy mi się Polska, która będzie krajem ludzi potrafiących świetnie dbać o finanse. Ludzi bez długów, za to z oszczędnościami i umiejętnością skutecznego zarabiania. Tacy ludzie są mniej podatni na tani populizm, biorą sprawy w swoje ręce i dzięki temu są bardziej szczęśliwi 😉

I tego życzę nam wszystkim 😉

Odpowiedz

marzyciel Marzec 15, 2017 o 10:07

I have a dream 🙂 – w moim ostatnim wpisie do zestawu odjechanych marzeń nie napisałem umieszczonego tutaj przez Ciebie a świetnie uzupełniało by moje zestawienie 🙂 .

Odpowiedz

Stefan Marzec 13, 2017 o 14:24

Wielkie dzięki za ranking, lecz jest to ranking tylko i wyłącznie polskich blogów. Czy można się spodziewać w przyszłości rankingu blogów zagranicznych?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 13, 2017 o 19:45

Tak!

Odpowiedz

Kobieta Zaradna Finansowo Marzec 13, 2017 o 15:02

Gratulacje dla wszystkich osób z listy. Myślę, że znaleźć się tutaj to duże wyróżnienie i promocja dla Was!

Odpowiedz

Monika Kilijańska Marzec 13, 2017 o 15:31

Super, znam nawet kilka!

Odpowiedz

Damian Marzec 13, 2017 o 16:00

Dzięki za listę Michał! Czy istnieją polskie blogi o marketingu internetowym / tworzeniu contentu, które czytasz i polecasz?

Odpowiedz

Bartosz Marzec 13, 2017 o 16:10

dzieki za kolejny wartosciowy artykuł.
Kilka nowych blogów trafiło na moją listę.
Osobiscie do czytania blogów (takze tego) uzywam feedly. Dostępne przez stronę i aplikację android/iOS. Wyjątek robie dla Samcika (bo pisze często). Nie wyobrażam sobie czytania innych blogów przez odwiedzanie ich strony. Autorzy piszą nieregularnie i często po prostu nie ma nowych tresci. Feedly ładnie pokazuje co jest przeczytane, można tworzyć własne kategorie. Wersja darmowa całkowicie wystarcza.

„Jak Zarabiac pienądze”- brawa za kreatywny tytuł. Michał, kiedy zakładasz bloga „Jak wydawać pieniądze”? Może to dobry temat na kolejną książkę? 🙂

Odpowiedz

Tomasz Marzec 13, 2017 o 16:11

Dzięki Michał za to zestawienie 🙂
Nie znałem kilku pozycji więc fajnie będzie poznać nowe treści.

Odpowiedz

Michał Marzec 13, 2017 o 18:45

No, no, dużo ciekawych i wartościowych materiałów można znaleźć na stronach, które znalazły cię w Twoim rankingu.

Odpowiedz

Alicja | Oszczędnicka Marzec 13, 2017 o 21:19

Dziękuję za tak miłe wyróżnienie! 🙂
Niemal „spadłam z krzesła” widząc swojego bloga wśród polecanych (obywatel w brzuchu też się rozemocjonował, bo zaczął mocniej kopać ;P).

Odpowiedz

Mariola Kapla Marzec 14, 2017 o 10:48

Ciekawe i pomocne zestawienie. Tym bardziej, że wiele z tych blogów uzupełnia się jeśli chodzi o poruszane tematy.
Na niektórych z tych blogów można znaleźć informacje o BIK-u, przetwarzaniu naszych danych w tej bazie i funkcjonowaniu scoringu BIK. Jednak ze względu na niewielką aktywność BIK w dzieleniu się takimi informacjami, wiele dostępnych w Internecie opracowań na ten temat jest siłą rzeczy opartych na doświadczeniach pojedynczych osób, nie zawsze prawdziwych dla ogółu.
Jako były pracownik BIK odpowiedzialny przez wiele lat za funkcjonowanie „scoringu BIK” stworzyłam stronę, gdzie dzielę się z konsumentami kompleksową informacją na ten temat. Strona funkcjonuje jako inicjatywa edukacyjna.
Zatem jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania historii kredytowej i scoringu BIK zapraszam do zapoznania się z moimi opracowaniami.

Przepraszam, że wykorzystuję to miejsce do reklamowania swojej strony, ale wydała mi się to dobra okazja do popularyzacji wśród osób wpływowych wiedzy dotyczącej budowania wiarygodności kredytowej, której dzisiaj w polskim Internecie jeszcze brakuje.

Pozdrawiam

Mariola Kapla

Odpowiedz

Piotr Marzec 14, 2017 o 16:41

Czytałem ksiażkę Samcika i była super. Przynajmniej dla kogoś poczatkujacego. „Polubiłem” go na FB i przestałem go lubić 🙂 Co chwilę polityka. Pracuje w GW, więc pewnie nie macie watpliwości za jaka jest opcja. Aż się nie dobrze robi.

Odpowiedz

Cieplik Marzec 14, 2017 o 19:44

Samcik jest super! Poznałam go osobiście – bardzo pomocny facet, wyluzowany i świetnie opowiada 🙂
Uwielbiam czytać blogi osób, które poznałam! Zawsze wtedy jakoś inaczej się patrzy na autora… 🙂

Odpowiedz

Dawid Marzec 15, 2017 o 00:03

Hej,
Michal zrobisz cos prosze dla anglojezyczych czytelnikow?moze lista podcastow w jezyku angielkim bardziej? Dawid

Odpowiedz

Karol Marzec 15, 2017 o 09:44

Bardzo Ci dziekuje za ten wpis.

Mala prosba, sugestia… czy moglbys rowniez podzielic sie tym jakie blogi zagraniczne sledzisz?
Juz kilka perel znalazlem przez pare lat sledzenia Twojego bloga. Moze cos jeszcze znajde dzieki Tobie 🙂

Odpowiedz

marzyciel Marzec 15, 2017 o 10:12

Hej 🙂
Mam nadzieję, że jak będziesz kiedyś tworzył ranking blogów pozafinansowych ale bliskich Twojemu spojrzeniu na świat to znajdę się w tym zestawieniu z moim małym światem :-). Dzięki za ranking – nie wszystkie miejsca znałem ale sporą część z nich odwiedzam regularnie i nie ma co ukrywać część z tych blogów i oczywiście Twój w dużym stopniu zainspirowały również mnie w zeszłym roku do dołożenia swojej cegiełki w blogosferze – aczkolwiek nie w temacie finansów bezpośrednio.
Przychylam się do opinii, że na pierwszy rzut oka widać czy ktoś robi coś z pasją czy tylko dla kasy – podane przez Ciebie to zdecydowanie blogi z pasją.
Pozdrawiam – marzyciel

Odpowiedz

armi Marzec 15, 2017 o 12:57

Michał dzięki za zestawienie
fajnie by było jakbyś pokusił się o zestawienie blogów zagranicznych /anglojęzycznych

Odpowiedz

czytacz Marzec 15, 2017 o 18:15

Ranking blogów zagranicznych zdecydowanie mile widziany i pożądany!

Odpowiedz

ArturG Marzec 15, 2017 o 19:54

Michał, bardzo przydatny wpis. Fajnie by było jakbyś zamiast zwykłej polecanki mógł zrobić podobny o źródłach zagranicznych.

Odpowiedz

Malwina Marzec 15, 2017 o 21:49

Przydatne zestawienie. Kilka blogów dodałam do polubień na fb, będę czytywać w wolnych chwilach. Na pewno jakaś ciekawa wiedza wpadnie od czasu do czasu.
Ps. też tęsknie za wpisami Wolnego;( To był pierwszy blog jaki zaczęłam czytać regularnie.

Odpowiedz

Alicja Marzec 15, 2017 o 22:08

Super artykuł. Brakuje tylko jakichś fachowych książek, może zrób o tym wpis. Od siebie mogę polecić 1 wręcz genialną. Tytuł to Sekrety „12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Paradoksalnie po jej przeczytaniu udało mi się zdobyć dotację z urzędu i dziś jestem dumną panią bizneswoman 🙂 PS: Super blog, tak trzymaj.

Odpowiedz

Paweł Marzec 16, 2017 o 08:16

Zestawienie przydatne, na pewno przyda się kilka pozycji do regularnego czytania.

Odpowiedz

Paweł Marzec 16, 2017 o 12:46

Spodziewałem się dobrego wpisu, ale nie sądziłem, że aż tyle blogów dodam do RSSa. Dzięki Michał!
Btw może oprócz wpisu z anglojęzycznym blogami, zrobiłbyś jeszcze trzeci: z podcastami (pl+en), których słuchasz i możesz polecić? Byłoby super!

Odpowiedz

Radek Salak Marzec 16, 2017 o 19:39

Dobry wybór. 80% blogów znam i czytam. Niektóre już dobrych parę lat 🙂
I oczywiście pojawiło się kilka o których nawet nie wiedziałem, że istnieją.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Marzec 18, 2017 o 09:10

Dzieki za zestawienie Michale. Zaskoczył mnie ranking Twoj blogów wygaszonych. Ja czytanie w sieci zaczynałem od „Wolnego”. Zawsze uważałem, że jest bardzo życiowy. Swoje idee objaśniania przystępnie, wręcz łopatologicznie. Ale przede wszystkim czytając mam wrażenie, ze jest podobny do mnie. Też trzymam kciuki za WolnymByć.

Odpowiedz

Artur Marzec 18, 2017 o 15:10

Wvzutuje sie w nowe blogi.Bardzo fajmy i konkretny.z trescia(jak wspomina Michal)zaradnyfinansowo.pl.Wiele ciekawych tresci!!!!Polecam.Dzien w pracy,a.nie jest podwojnie korzystny.

Odpowiedz

Magdalaena Marzec 18, 2017 o 16:36

Posprawdzam sobie te blogi, bo cały czas szukam ciekawych porad dla zaawansowanego użytkownika, który nie ma długów, ale nie chce zakładać własnej firmy.

Odpowiedz

Marcin Marzec 20, 2017 o 09:02

Dzięki za kolejne, bardzo wartościowe zestawienie 🙂
Kolejna dawka inspiracji i wiedzy 🙂

Odpowiedz

Łukasz Marzec 20, 2017 o 11:23

Dzień dobry, Panie Michale
w związku z Pana artykułem chciałbym pochwalić się moją „radosną twórczością artystyczną”
http://www.lukaszmendocha.pl/komentarze-rynkowe/2017/luty
Głównym odbiorcą są moi klienci, filmy są publikowane jako publiczne na youtube więc każdy może je obejrzeć. Będę bardzo wdzięczny za Pana uwagi.

Odpowiedz

Maciek Marzec 21, 2017 o 16:34

Witaj Michał , dzięki za tak obszernego posta .. zaraz biorę się za przeglądania blogów które polecasz

pozdrawiam
Maciek

Odpowiedz

Konrad Marzec 25, 2017 o 11:19

Ciekawe zestawienie, muszę przejrzeć pozycje z listy, jako że zaczynam coraz więcej czytać o finansach (jednak wiedza o nich jest kluczowa w osiągnięciu sukcesu przy własnej działalności gospodarczej), dzięki za artykuł.

Odpowiedz

Karol Marzec 29, 2017 o 09:35

Wielkie dzięki za ten ranking Michał. Właśnie takiego zestawienia ostatnio potrzebowałem.

Odpowiedz

Artur Czerwiec 11, 2017 o 19:21

No nie,a gdzie ja w tym zestawieniu 🙂 Może za rok się uda…albo za kilka 🙂 fajna lista dla osób szukających wiedzy z tych dziedzin, jak zwykle dobra robota 🙂

Odpowiedz

cmd Październik 9, 2017 o 15:26

Dziękuję, poznałam dzięki temu wpisowi kilka wartościowych i ciekawych blogów, które będę odwiedzać.

Odpowiedz

Tomek Listopad 27, 2017 o 10:10

Bardzo fajny wpis. Z chęcią zapoznam się z listą tych blogów. Kilka z nich znałem już wcześniej i zgadzam się z Tobą w 100% – warto obserwować!

Odpowiedz

Radek Salak Grudzień 10, 2017 o 11:51

Mogę się pochwalić, że czytam ok. 80% zaprezentowanych blogów. Część raz na jakiś czas a część systematycznie. To chyba oznacza, że powinienem być specem od finansów 🙂

fajne zestawienie. Czekam na aktualizację w kolejnym roku.

Odpowiedz

werserk Styczeń 21, 2018 o 22:57

Mała aktualizacja:
a) Wolny znów zaczął pisać
b) finanseodpodstaw[dot]pl zmieniły się w lukaszrokicki[dot]pl
c) Mateusz z jak zarabiać pieniądze zamyka swojego bloga

Odpowiedz

mortenvonspitz Styczeń 23, 2019 o 11:32

Przejrzałem te blogi ogólnie, bo cenie Pańskie dokonania, jakby nie było ma Pan kredyt zaufania i właściwie z przykrością muszę przyznać że tylko blog Marcina Iwucia to jest coś wartościowego, być może jeszcze Bartek Popiel, natomiast reszta, ot jest.
Mnie najbardziej poirytowali 3 rozsądni bracia (sic!) – dla mnie to absolutny przykład Januszy biznesu, kantujących wszystkich: projektantów wykonawców właścicieli działek i samych klientów tylko by wyciągnąć 30% zwrotu na nieruchomościach. (takie czasy już minęły względnie mijają). Brak mi słów jak ktoś kto ma mgliste pojecie o procesach inwestycyjnych, projektowaniu i wykonywaniu budynków może stawać się wzorcem biznesowym w tej dziedzinie. Oczywiście takich przykładów jest mnóstwo, ale dojdziemy do sytuacji w której te nieruchomości (inwestycje) będą mało co warte, pomijam już fakt iż często są słabej jakości architektonicznej (choć uczciwie przyznaję że w przypadku tej inwestycji tak nie jest – tu skarcić można architekta że się nie cenił)

Odpowiedz

Szczepan Zmarzliński Luty 14, 2019 o 09:24

Nie są to regularne publikacje, ale polecam śledzić poczynania takich osób jak Rafael Badziag. On nie określa siebie stricte blogiem finansowym, ale mówi sporo na ten temat jako praktyk. Pokazuje także sposób myślenia miliarderów, którzy dorobili się od 0. Blogi najbardziej podobają mi się takie, które są pisane z pozycji praktyka, dzielenia się doświadczeniem.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 4, 2020 o 12:48

Fajnie, że pokazałeś to przekrojowo czyli także blog dla przedsiębiorców 🙂

Odpowiedz

Kamil Maj 2, 2020 o 14:09

Mam taką cichą nadzieję, że kiedyś trafię do Twojego rankingu Michale

Odpowiedz

Trader21bis Maj 13, 2020 o 01:29

Najlepszy jest Doxa, czyli slomski.us

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: