Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Savoir-vivre kart bankowych

Witam na głównej stronie cyklu “Savoir-vivre kart bankowych” –  kompendium wiedzy o kartach bankowych (debetowych, kredytowych i przedpłaconych). Tutaj znajdziesz chronologiczną listę wszystkich wpisów w tym cyklu.

Podstawowym celem tego cyklu jest rzetelne pokazanie plusów i minusów związanych z posługiwaniem się kartami debetowymi oraz kredytowymi. Krok po kroku tłumaczę, że szczególnie karty kredytowe mogą być mieczem obosiecznym – z jednej strony dają nam niesamowitą wygodę, ale z drugiej są często pierwszym krokiem do spirali długów. W artykułach pokazuję jasne i ciemne strony, uświadamiam nie tylko benefity, ale i zagrożenia – także te związane z bezpiecznym dokonywaniem płatności w sieci i poza nią. Przedstawiam także kryteria, którymi można się kierować przy wyborze kart (np. programy premiowe, ubezpieczenia, zakres ich działania itp.), koszty oraz moje sugestie co do najatrakcyjniejszych moim zdaniem produktów “karcianych” w różnych sytuacjach życiowych.

LogoMasterCard-450Cykl powstał w 2015 r. kiedy to Strategicznym partnerem bloga oraz patronem cyklu “Savoir-vivre kart bankowych” był MasterCard, firma technologiczna działająca w globalnym obszarze płatności. W 2014 r. przetwarzała ona transakcje realizowane przez ponad 2 miliardy kart płatniczych, w 150 walutach, w ponad 210 krajach i terytoriach na całym świecie.

MasterCard jest obecny w Polsce od ponad 20 lat. W 2007 roku wprowadził na polski rynek karty płatnicze w technologii PayPass, które dzisiaj są praktycznie standardem: blisko 70% kart płatniczych w portfelach Polaków to karty, którymi możemy szybko i wygodnie płacić zbliżeniowo. Już co trzecia transakcja w Polsce, realizowana kartami MasterCard, to transakcja zbliżeniowa. W 2014 roku premierę w Polsce miała globalna platforma płatności MasterPass, która umożliwia wygodne i bezpieczne płatności w e-commerce i m-commerce (czyli w Internecie i przez telefony komórkowe).

Więcej informacji znajdziesz na stronie dotyczącej współpracy MasterCard i bloga “Jak oszczędzać pieniądze”.

Cykl dotyczący kart bankowych

Artykuły publikowane w ramach cyklu “Savoir-vivre kart bankowych” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei.

Cały cykl składa się z następujących wpisów:

 1. Karta kredytowa – jak działa i czy warto ją posiadać?
 2. Ile naprawdę kosztuje dług na karcie kredytowej, czyli jak mądrze korzystać z karty.
 3. Bezpieczeństwo kart bankowych – czyli fakty i mity na temat tego, co naprawdę nam grozi.
 4. Chargeback – reklamacja płatności kartą, czyli jak odzyskać pieniądze.
 5. Dodatki do kart kredytowych (np. ubezpieczenia) – z których warto korzystać?
 6. Jak sprytnie płacić kartą i ile kart posiadać?
  1. Karta na zagraniczne wakacje.
  2. Jak mądrze płacić na zagranicznych wakacjach, czyli minimalizujemy prowizje.
 7. Zarabiamy na kartach – obniżanie kosztów i maksymalizacja zysków.
  1. Q&A: Czy można zarobić obracając gotówką wyciągniętą z karty kredytowej?
 8. Karty przedpłacone – dla kogo jest to rozwiązanie i kiedy warto je stosować?
 9. MasterPass – konfiguracja krok po kroku.
 10. Jak płacić telefonem – konfiguracja krok po kroku.

Po lekturze tego cyklu wpisów powinniście mieć już dobre zrozumienie plusów i minusów używania kart kredytowych. Ja sam nie posiadam już kredytówek, ale jeśli chcielibyście ją posiadać, to zachęcam do wyboru najtańszej i najlepszej karty kredytowej w stale aktualizowanym rankingu kart kredytowych.

Jeśli nie chcesz pominąć żadnego z nowopublikowanych artykułów, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na newsletter. W e-mailach ode mnie nie otrzymasz żadnych reklam ani spamu. Przesyłał Ci będę wyłącznie informacje o nowopublikowanych artykułach oraz ekskluzywne treści przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów newslettera.