Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Wsparcie dla Pajacyka

42 komentarze

Już od dawna zastanawiałem się, w jaki sposób najlepiej wykorzystać moją rozpoznawalność, zasięg i potencjał do organizowania pomocy w skali masowej. W lutym 2015 roku zdecydowałem się otwarcie wesprzeć program dożywiania dzieci Pajacyk prowadzony już od wielu lat przez Polską Akcję Humanitarną (PAH).

PajacykJak wspieram Pajacyka?

 • 1 książka = 1 posiłek – każdy kupiony przez Was egzemplarz książki „Finansowy ninja” finansuje jeden posiłek dla Pajacyka. Wpłacam 4 zł na konto PAH za każdy egzemplarz.
 • 10% ze sprzedaży kursu „Budżet domowy w tydzień” przekazuję na konto fundacji.
 • Otwarcie promuję ideę mądrej dobroczynności – także w artykułach na blogu, podcastach oraz podczas moich wystąpień publicznych.
 • Udostępniam bezpłatne eBooki zachęcając jednocześnie Czytelników do rewanżowania się w postaci dobrowolnych wpłat na rzecz Pajacyka.

Ta pomoc ma bardzo konkretne efekty. Moim celem na rok 2015 było ufundowanie przez Czytelników i przeze mnie łącznie 10 tysięcy posiłków dla niedożywionych dzieci. Każdy taki posiłek kosztuje raptem około 4 zł. Cel ten zrealizowaliśmy z małym opóźnieniem.

W 2016 roku – nie było żadnych opóźnień. Celem było dojście do łącznej liczby 25 tysięcy ufundowanych posiłków i udało się to z nawiązką! Już w połowie grudnia przekroczyliśmy ten cel o 9000 i łączna liczba ufundowanych posiłków wzrosła do 34 184! Udało się to głównie dzięki decyzji o przekazywaniu części przychodów, które uzyskuję ze sprzedaży bestsellerowej książki „Finansowy ninja”.

W 2017 roku postawiłem sobie za cel osiągnięcie poziomu 50 tysięcy posiłków. Według stanu na 9 stycznia 2018 r. mieliśmy zebrane 300 700,03 zł co daje łącznie aż 75 175 ufundowanych posiłków! Absolutnie fenomenalny wynik. Nie pozostawało więc nic innego, jak wyznaczyć sobie bardzo ambitny cel na rok 2018.

Celem na 2018 rok było osiągnięcie poziomu 100 tysięcy posiłków. No wtedy się nie udało, ale w maju 2019 r. już tak. 🙂 Według stanu na 22 maja 2019 roku zebraliśmy już:

400 803,01 zł

Oznacza to, że…

ufundowaliśmy już 100 201 ciepłych posiłków!

Przeczytajcie poniżej dlaczego warto pomagać i jak możecie to uczynić.

Waszą pomoc w zakresie ufundowania kolejnych posiłków – przyjmuję w każdej ilości. 🙂 Jeśli mój blog jakkolwiek się Wam przydaje i chcielibyście się w w jakiś sposób za to odwdzięczyć, to bardzo Was proszę o przelanie dowolnej kwoty na konto Pajacyka. Liczy się autentycznie każdy grosz.

Bardzo miło mi poinformować, że w marcu 2019 r. zostałem wyróżniony nagrodą „Gwiazda Dobroczynności 2018” właśnie za działania na rzecz Pajacyka oraz szerzenie idei mądrej dobroczynności. To nasza wspólna nagroda, o czym szerzej możecie przeczytać w tym artykule.

Zajrzyj na stroną PAH i zobacz, co Oni sami piszą o naszym wsparciu dla Pajacyka –> case study „Michał Szafrański dla Pajacyka”.

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego człowieka

Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Najbardziej podstawowa. Bez jedzenia po prostu umieramy.

Szacuje się, że na całym świecie żyje 805 mln osób cierpiących z powodu głodu, a grupą najbardziej narażoną są dzieci. 66 milionów dzieci w krajach rozwijających się chodzi do szkoły głodne.

Jeżeli wydaje się Wam, że problem ten nie dotyczy Polski, to jesteście w błędzie. Według różnych badań szacuje się, że:

 • w podstawówkach niedożywionych jest 160 tysięcy dzieci (źródło: Millward Brown)
 • nawet co 10-te dziecko w Polsce jest głodne, co oznacza, że problem niedożywienia może dotyczyć aż 800 tysięcy dzieci i młodzieży (źródło: Dom Badawczy Maison)
 • 1,4 miliona dzieci i młodzieży żyje w niedostatku i biedzie (źródło: GUS)

Jak żyje się z ciągłym poczuciem głodu? Każdy może to sprawdzić samodzielnie – wystarczy nie zjeść śniadania i obiadu. Dorosły poradzi sobie z tym lepiej niż dziecko. Głodne dzieci wolniej się rozwijają, częściej chorują, tracą chęć do nauki i zabawy, są apatyczne lub wręcz przeciwnie – rozdrażnione, co dodatkowo utrudnia im kontakty z rówieśnikami. Głód może wzmagać poczucie bycia “gorszym” od kolegów i negatywnie wpływać na samoocenę dziecka. Dzieci po prostu muszą jeść codziennie.

Programem, który pomaga głodnym dzieciom, jest Pajacyk prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Program ten działa nieprzerwanie od 1998 roku finansując posiłki w polskich szkołach i świetlicach, a także – od kilku lat – zapewniając dostęp do żywności tam, gdzie jej nie ma – w regionach świata, gdzie panuje ubóstwo lub toczą się wojny i trwałe konflikty zbrojne (aktualnie w Syrii oraz na Ukrainie).

Pomoc w ramach Pajacyka udzielana jest mądrze, tzn. trafia do tych dzieci w Polsce, które takiego dożywiania potrzebują, a z różnych przyczyn nie są objęte wsparciem ośrodków pomocy społecznej. Ilość dzieci, którym uda się zapewnić codzienny posiłek w szkole, zależy w prostej linii od tego, ile środków pieniężnych uda pozyskać PAH od darczyńców.

W roku szkolnym 2016/2017 do programu zgłosiły się 154 placówki z całej Polski, które wnioskowały o posiłki dla 4197 dzieci. Niestety, środków z programu Pajacyk wystarczyło na zakwalifikowanie 131 placówek i objęcie dożywianiem 1949 dzieci (łącznie 328 151 posiłków w ramach budżetu 1 250 000 zł).

Potrzeby znacznie przekraczają dzisiejsze możliwości finansowe programu. Ja jednak gorąco wierzę, że wspólnymi siłami Czytelników bloga „Jak oszczędzać pieniądze” można poprawić ten wynik.

Pajacyk 2016/2017

Średni koszt codziennego obiadu dla jednego dziecka wynosi 4 zł. Formy pomocy są różnorodne i nie ograniczają się wyłącznie do przekazania pieniędzy. Najpopularniejszym sposobem wspierania Pajacyka jest od lat klikanie w jego brzuszek na stronie Pajacyk.pl. Każde jedno kliknięcie na osobę dziennie przyczynia się do zwiększenia kwoty przekazywanej na Pajacyka przez sponsorów tego programu.

Pajacyk działa także za granicą. Zaczął w 2010 od dożywiania dzieci i matek karmiących w Somalii oraz dzieci w Sudanie Południowym. Pomoc trafiła tam łącznie do 35 tys. osób. Aktualnie pomoc trafia do dzieci w Syrii, gdzie wojna doprowadziła kraj do kryzysu żywnościowego i gdzie szacuje się, że aż 5,5 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia. PAH, poprzez dystrybucję mąki do piekarni, dożywia około 12,5 tys. syryjskich rodzin.

Jak można pomóc Pajacykowi?

Najcenniejsze są oczywiście bezpośrednie darowizny pieniężne, które – przypominam – możecie odliczać od podatku. Można jednak także wspierać akcję codziennymi kliknięciami (szczegóły niżej) oraz przekazując punkty PAYBACK. Szczególnie to ostatnie warto zrobić, gdyż tradycyjnie, co roku z końcem lutego, wygasa część najstarszych niewykorzystanych przez Was punktów. Lepiej żeby się nie zmarnowały.

Pajacyka możecie wesprzeć na 4 sposoby:

1. Przekazując darowiznę

 • Online na stronie Pajacyka
 • Przelewem na konto PAH – ta metoda jest przeze mnie zalecana, bo jeśli nadacie przelewowi specjalny tytuł JOP Pajacyk, to PAH policzy dla nas, ile posiłków razem ufundowaliśmy. A zależy mi na tym, żeby dzielić się z Wami takimi informacjami.

Przelew należy wykonać na konto:

 • Polska Akcja Humanitarna, ul. Szpitalna 5 lok. 3, 00–031 Warszawa
 • Bank: Alior Bank S.A.
 • Numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
 • Tytuł przelewu: JOP Pajacyk

Numer konta możecie zweryfikować na tej stronie.

2. Klikając codziennie w brzuszek Pajacyka

Dzięki sponsorom PAH pozyskuje także fundusze na program dzięki Waszym kliknięciom w brzuszek Pajacyka na stronie http://pajacyk.pl. Wystarczy jedno kliknięcie każdego dnia. Aby o tym nie zapomnieć, warto ustawić sobie stronę Pajacyka jako startową w przeglądarce internetowej.

3. Kupując gadżety z Pajacykiem w Sklepie Przyjaciół PAH

4. Przekazując swoje punkty PAYBACK 

Każde 400 punktów PAYBACK to obiad dla jednego dziecka. PAH przygotował szczegółową instrukcję i odpowiedzi na pytania. 🙂

5. Przekazując 1 procent swojego podatku

W zeznaniu podatkowym należy wpisać numer KRS Polskiej Akcji Humanitarnej: 0000136833, a w polu dodatkowym określić cel szczegółowy: Pajacyk. Szczegółowe informacje na temat przekazywania 1 procenta podatku dla PAH oraz darmowy program do rozliczania PIT-u znajdziecie tutaj.

Prezenty dla mądrych dobroczyńców

Przede wszystkim proponuję Wam lekturę bezpłatnych eBooków:

Dodatkowo zachęcam Was do przeczytania wpisów i posłuchania podcastów dotyczących dobroczynności i pomocy humanitarnej:

Bardzo dziękuję!

Jeśli zdecydujecie się wesprzeć Pajacyka – to już teraz bardzo mocno Wam dziękuję.

{ 27 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Wolny Listopad 7, 2015 o 11:28

Przelew wysłany 😉
Dziękuje Michale jeszcze raz za spotkanie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 27, 2015 o 01:45

Hej Wolny,

To ja dziękuję. 🙂 Za przelew również.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Asiek Grudzień 6, 2022 o 04:54

Zawsze staram się pamiętać o kliknięciu w brzuszek pajacyka, bo zdaję sobie sprawę, że głód jest okropny:( i szkoda mi głodujących dzieci…………

Odpowiedz

Ania Grudzień 7, 2015 o 22:15

Witaj Michale. Chciałam Tobie i Czytelnikom powiedzieć o jeszcze jednej możliwości wspierania PAH. Można robić zakupy online, a sklep, w którym się dokonało zakupu, wyznaczony przez siebie procent wartości transakcji przekaże wybranej organizacji jako darowiznę. Umożliwia to Fundacja FaniMani (https://fanimani.pl/). PAH musiałby się na stronie tej Fundacji zarejestrować (bo nie znalazłam go tam). Każdy kupujący musi się także zalogować na tym portalu, wybrać sklep i wtedy dopiero robić zakupy, by transakcja została zarejestrowana, a darowizna przekazana. Ja już kilka razy wsparłam moją organizację, nawet jak były jakieś kłopoty z nieuwzględnieniem darowizny, to były pozytywnie rozwiązywane. Najlepsze jest to, że kupujący nic na tym nie traci, bo wszystko finansuje sklep. Można też zainstalować przypominajkę, która pokaże, czy dany sklep bierze udział w tym przedsięwzięciu. Więcej szczegółów znajduje się na stronie Fundacji FaniMani. Pozdrawiam i mam nadzieję na liczne zakupy z korzyścią dla PAH 🙂

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 28, 2015 o 19:53

poszło!
Michale daj proszę znać na koniec roku czy udało nam się wspólnie dobić do 10 tys. posiłków 🙂

Odpowiedz

Maciek Grudzień 29, 2015 o 22:26

no to poszło 🙂
a w przyszłym roku obiecuję regularniejsze wpłaty.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 30, 2015 o 01:51

Hej Maciek,

Dzięki absolutnie wielkie! Dobrego Nowego Roku!

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Styczeń 10, 2016 o 15:10

Czy istnieje możliwość przekazania PAH 1% z podatku za 2015 rok tak, aby trafiło to bezpośrednio do budżetu programu Pajacyk (i ewentualnie dodatkowo zostało zarejestrowane jako polecenie od ciebie), czy z 1% można tylko ogólnie wesprzeć wszystkie cele statutowe PAH?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 16, 2016 o 00:44

Hej Marcin,

Zweryfikowałem Twoje pytanie z PAH i okazuje się, że można wskazać konkretny cel 1%. Cytuję:

„Można przekazać jeden procent na PAH wpisując w polu dodatkowym z informacją szczegółową „Pajacyk”. Na ten podstawie rozdzielane są środki przychodzące z 1 procenta.

Można także wpisać JOP Pajacyk. Wtedy poprawnie wpłata taka zostanie zaraportowana jako wpływająca od Czytelników bloga”.

Pozdrawiam

Odpowiedz

machu Luty 17, 2016 o 10:18

Michale, nie działa https://sklep.payback.pl/pah wyeskaluj proszę do PAH

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 17, 2016 o 10:23

Hej Machu,

Sprawdziłem przed sekundą. Działa. Być może jakiś problem z wejściem na stronę HTTPS po Twojej stronie?

Pozdrawiam

Odpowiedz

rzeki2nurt Marzec 1, 2016 o 23:45

Cześć Michał,
chciałbym wesprzeć akcję. Jednak abym mógł odliczyć wpłatę od podatku w tytule przelewu powinno się zawierać słowo „Darowizna”.
A zatem czy tytuł „Darowizna JOP Pajacyk” będzie ok? Dzięki temu będę mógł zasilić konto fundacji większą (właśnie o ten podatek) kwotą 🙂

Odpowiedz

trybek Wrzesień 3, 2017 o 10:51

Być może komuś się przyda ta informacja:

„Darowizny nie odliczą natomiast przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym (stawka 19%) lub kartą podatkową.”

Natknąłem się na coś takiego szukając informacji czy jako przedsiębiorca mogę odliczyć darowiznę przy rozliczeniu rocznym PIT.

Odpowiedz

Radek Wrzesień 4, 2016 o 10:51

Fajna akcja Michał. Najlepsze jest to, że coraz więcej blogerów zaczyna rozumieć, że dobroczynność jest czymś ważnym i tak jak opisujemy, jak postępować z finansami dajemy również przykład, że należy również działać i pomagać ludziom, którzy mają mniej szczęści.

Też się dołączam do akcji i staram się pomagać ludziom poprzez serwis http://www.siepomaga.pl. Już kilku blogerów, których czytam regularnie wspiera różne inicjatywy charytatywne. Zainspirowany ich poczynaniami w tej materii sam zacząłem wspierać. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie iść tą drogą. Ktoś musi tylko pokazać kierunek.

Odpowiedz

Marcin H Grudzień 29, 2016 o 13:26

Czy będziesz robił podsumowanie ile pieniędzy przekazali czytelnicy na program Pajacyk w 2016 roku (coś kojarzę, że w 2015 roku byłeś zawiedziony wynikami)?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 29, 2016 o 13:58

Hej Marcin,

Podsumowanie jest powyżej na bieżąco. 🙂

Nie mogę powiedzieć, że byłem zawiedziony. Każda kwota mnie cieszy. Raczej byłem zaskoczony tym, jak trudno jest systematycznie zbierać środki.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 15, 2017 o 17:56

Hej Michał,

możesz poprawić nazwę banku z BPH na Alior, była fuzja i zmieniła się nazwa banku. Jaki cel na ten rok 🙂

Odpowiedz

Tomek Maj 16, 2017 o 17:08

Hej,
Michał zainspirowałeś mnie z Pajacykiem (w sumie też na woodstocku widziałem świetne wystąpienie Janiny Ochojskiej) . Też postanowiłem wspierać akcje – za każdą wystawioną fakturę dla klienta wpłacam 4 zł na pajacyka. Może nie wpłacę na początku tyle co ty ale – krok po kroku dojdę do twojego poziomu 🙂

Odpowiedz

Malwina Lipiec 4, 2017 o 20:18

Super!!! Oby więcej takich mądrych przedsiębiorców jak ty.

Odpowiedz

Mikołaj Wrzesień 6, 2017 o 17:35

Cześć Michale,
Chciałbym zgłosić błąd na stronie docelowej pod linkiem w „Numer konta możecie zweryfikować na tej stronie.”

P.s. Robisz super robotę! Dzięki za podcasty, szczególnie za ostatni o Pajacyku.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 6, 2017 o 22:51

PAH zmienił stronę na nową i zepsuło się linkowanie. Dziękuję za wyłapanie. Już poprawione. 🙂

Odpowiedz

Kuba Wrzesień 7, 2017 o 08:15

Hej Michał,

tak jak już wcześniej napisał Łukasz, nastąpiła zmiana banku i numeru konta – popraw proszę, żeby nie wprowadzać w błąd (a może zostaw tylko link do strony PAH?).
I jeszcze literówka w pierwszym zdaniu – ” ożoją rozpoznawalność”

Dzięki!

PS. Dobra robota, tak trzymać!

Odpowiedz

Marzena Październik 9, 2017 o 00:49

Hej Michal
Dziekuje za podcast dotyczacy dzialalnosci Pajacyka
Dzieci nie powinno chodzic glodne.
Prowadze firme sprzatajaca w Irlandii postanowilam
,ze kazde dwie godziny sprzatanie zafunduje jeden posilek.Porozmawiam tez o mozliwosci sponsorowania posilkow z innym polskimi firmami w Irlandii .
Pieniadze bede wplace z dopiskiem
JOP Pajacyk
Gdzie moge zamowic takie koszulki z pajacykiem?
Pozdrawiam
Marzena

Odpowiedz

Natalia Maj 16, 2018 o 21:54

Cześć Michał,

nie działa linkowanie do sklepu PAH. Pewnie PAH coś pozmieniał.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 26, 2018 o 09:13

Pewnie to mało istotna informacja, ale widzę, że zmienił się adres fundacji na al. Solidarności 78a – być może warto zmienić to we wpisie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia Grudzień 5, 2018 o 08:42

Dzięki za informacje tu zawarte, nareszcie moje liche punkty z payback komuś się przydadzą.

Pozdrawiam,
Gosia

Odpowiedz

Asiek Grudzień 6, 2022 o 05:00

Zdaję sobie sprawę, że głód jest okropny, więc pamiętam o tych najuboższych głodujących bąbelkach………….i jak tylko jestem na internecie towciskam brzuszek pajacyka

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz