Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 104: Jak działa Pajacyk – historia, cele, kulisy i wyniki programu dożywiania dzieci

przez Michał Szafrański dodano 14 sierpnia 2017 · 22 komentarze

Kulisy Pajacyka

„Dzieci w szkołach bieszczadzkich mdleją z głodu” – ta informacja była praprzyczyną powstania akcji Pajacyk 20 lat temu.

Aktualnie Pajacyk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z dobroczynnością w Polsce i świetnie działającą akcją dożywiania dzieci.

Cel jest prosty: każde dziecko w Polsce przynajmniej raz dziennie ma zjeść pełnowartościowy posiłek. Do tego ideału jest niestety daleko. Pomimo, że istnieje rządowy program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, to ze względu na jego kryteria, wiele niedożywionych dzieci jest z niego wykluczonych. To właśnie części z nich pomaga Pajacyk, fundując ponad 300 tys. posiłków rocznie i obejmując kompleksowym dożywianiem około 2000 dzieci rocznie (oraz dodatkowe 1200 dzieci w ramach np. dożywiania w wakacje).

Moimi gośćmi są dzisiaj Janina Ochojska – założycielka i szefowa PAH, i Magdalena Szymczak – odpowiadająca za program Pajacyk. Rozmawiamy o historii, tłumaczymy w jaki sposób zgłaszane są dzieci do tego programu, a także jak funkcjonują dodatkowe inicjatywy takie jak „Pajacykowa Sieć Pomocowa” i „Świąteczny Stół Pajacyka”.

Pretekstem do naszego podcastu było przekroczenie liczby 50 tys. posiłków ufundowanych przez Czytelników bloga i Słuchaczy mojego podcastu – w formie bezpośrednich darowizn, jak również poprzez przekazywanie części przychodów ze sprzedaży książki „Finansowy ninja” (1 książka = 1 posiłek). W ramach podziękowania za Waszą pomoc, staraliśmy się maksymalnie przybliżyć Wam kulisy Pajacyka.

Mam nadzieję, że ta rozmowa będzie dla Was interesująca i inspirująca jednocześnie. Miłego słuchania, oglądania lub czytania (transkrypt na końcu wpisu). 🙂

Ziarnko do ziarnka…

Gdy w moje urodziny 2015 r. ogłaszałem publicznie, że „rozpoczynamy wspólne zbieranie pieniędzy dla Pajacyka” miałem serce w gardle. Łatwo coś zadeklarować, ale dużo trudniej „dowieźć” realne rezultaty. Bałem się, że zawiodę. Że jedynymi darowiznami będą te, które przekazywać będę osobiście. Bałem się, że ubranie się w koszulkę „Pajacyka” zostanie odebrane jako próba autopromocji na idei dobroczynności. Myślę, że takie obawy krążą po głowie każdej osoby, która jest choć trochę „publiczna” i chciałaby robić coś dobrego jednocześnie zachęcając do tego inne osoby. Wykorzystywać swój potencjał w docieraniu do innych w trochę bardziej szczytnym celu…

Te 2,5 roku temu postawiłem sobie bardzo ambitny cel: ufundowanie do końca 2015 roku 10.000 posiłków dla Pajacyka. Przekazywałem część moich przychodów (ze sprzedaży kursu „Budżet domowy w tydzień”) i sumowaliśmy Wasze dobrowolne wpłaty, np. w zamian za ebooki z transkryptami podcastów. Pomimo wspólnych wysiłków – celu nie zrealizowaliśmy. Dla jasności – niczego nie żałuję. Tak naprawdę każdy grosz się liczy!

Obserwacja tempa zbierania środków uświadomiła mi z jak olbrzymimi wyzwaniami mierzą się organizacje dobroczynne. Wpadłem na pomysł jak przyspieszyć zbieranie pieniędzy. Wymyśliłem, że każdy egzemplarz „Finansowego ninja” będzie fundował jeden posiłek dla dzieci dożywianych przez Pajacyka. To był strzał w dziesiątkę. Każdego dnia fundujecie w ten sposób co najmniej kilkadziesiąt posiłków. 🙂

W efekcie w dniu 4 lipca 2017 r. przekroczyliśmy łączny poziom 200 tys. zł wpłaconych na konto Pajacyka! Dokładnie 201 917,36 zł, co oznacza że ufundowaliśmy już 50 479 ciepłych posiłków i w pełni zrealizowaliśmy plan na rok 2017. Bardzo Wam za to dziękuję – w imieniu dzieciaków, Pajacyka i swoim!

Czy to dużo? To OLBRZYMIA kwota! Biorąc pod uwagę, że całoroczny budżet Pajacyka to ok. 1,4 mln zł, to można powiedzieć że nasze wpłaty stanowią łącznie ok. 15% jednorocznych kosztów funkcjonowania tej akcji.

Myślę, że to najlepszy przykład działania przysłowia „ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka”. 🙂

Szczegółowe informacje o sposobach pomocy Pajacykowi znajdziecie na tej stronie.

Rozmowa w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu, przeczytać transkrypt na końcu wpisu lub posłuchać zapis na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu będziesz otrzymasz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

Sprawdź również: eBook mający 420 stron, warsztaty dla blogerów i inne prezenty na moje urodziny

W tym odcinku usłyszysz:

 • Kim jest i czym się zajmuje Magdalena Szymczak?
 • Kim jest i czym się zajmuje Janina Ochojska?
 • Skąd u Magdy wzięła się chęć niesienia pomocy?
 • Czy zaczynając staż w PAHu Magda miała już doświadczenie w pracy w trzecim sektorze?
 • Skąd u Janiny wzięła się chęć niesienia pomocy?
 • Skąd wzięła się idea Pajacyka?
 • Kiedy powstał Pajacyk?
 • Jaki jest główny cel Pajacyka?
 • Czym różni się głodowanie od niedożywienia?
 • Jaka jest liczba niedożywionych dzieci w Polsce?
 • Czym Pajacyk różni się od projektów rządowych w doborze dzieci do programu?
 • Do kiedy trwa nabór do programu Pajacyk?
 • Jaki jest uśredniony koszt posiłku?
 • Czy dziecko, które jest dożywiane wie o tym, że jest objęte programem?
 • Jaki jest dzisiaj roczny budżet Pajacyka i na ile posiłków wystarcza?
 • Jakie projekty prowadzone są w ramach Pajacyka?
 • Co to jest Świąteczny Stół Pajacyka?
 • W jaki sposób można zgłosić się do akcji Świąteczny Stół Pajacyka?
 • Jakie są plany związane z Pajacykiem?
 • W jaki sposób można wspierać Pajacyka?
 • Do kogo mogą się zgłaszać osoby, które chcą pomagać Pajacykowi podobnie jak ja?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂

Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Zobacz także: Jesteśmy finalistami plebiscytu “Gwiazdy Dobroczynności”

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

Czytaj także: WNOP 137: Wolontariat i pomoc humanitarna, czyli jak naprawdę wygląda praca humanitarysty? – Aleksandra K. Wiśniewska

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 22 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Agnieszka Sierpień 16, 2017 o 07:59

Cześć Michale,

podcast jest niewidoczny na głównej stronie bloga. Dowiedziałam się o nim z maila, ale na stronie trafiłam dopiero po wejściu w zakładkę „podcast”. Zabieram się za słuchanie 🙂

Pozdrawiam,
Aga

Odpowiedz

Krzysiek Sierpień 16, 2017 o 08:13

nie wiem czy tylko ja tak mam, ale strona pajacyka otwiera mi sie dość długo. Sprawdzałem zarówno na mozilli jak i IE. Dodatkowo na mozilli często mam porozrzucane elementy. A wiadomo, że część osób coś takiego zniechęci, warto by te male przeszkody usuwać.

Odpowiedz

Robert Sierpień 16, 2017 o 16:07

Świetny materiał. Można się dużo dowiedzieć jak ogólnie funkcjonuje ta organizacja charytatywna. Przy okazji wszedłem na stronę pajacyka i kliknąłem na przycisk.

Odpowiedz

Ania Ł. Sierpień 16, 2017 o 21:27

piękna inicjatywa 🙂 po lekturze odcinka pajacyk wylądował na stronie domowej, bo troszkę o nim zapomniałam 🙁

Odpowiedz

Radosław Sierpień 17, 2017 o 09:16

Wiele osób mysli,ze coś daje klikanie w brzuszek pajacyka. Tak naprawde najwazniejsze są kwoty jakie powinny zasilać konto fundacji.
Bez pieniędzy nie będzie racji bytu.

Odpowiedz

Barbara Zadrożna Sierpień 17, 2017 o 12:26

Myślę, że istotna jest miana mentalności w kwestii osób publicznych, udzielających się w takich akcjach. Tak jak wspomniano w artykule: ” Bałem się, że ubranie się w koszulkę „Pajacyka” zostanie odebrane jako próba autopromocji na idei dobroczynności. Myślę, że takie obawy krążą po głowie każdej osoby, która jest choć trochę „publiczna” i chciałaby robić coś dobrego jednocześnie zachęcając do tego inne osoby. Wykorzystywać swój potencjał w docieraniu do innych w trochę bardziej szczytnym celu…”

Odpowiedz

Paweł Sierpień 17, 2017 o 15:20

Warto propagować takie akcje 🙂 Strona pajacyka ląduje w widocznych zakładkach 🙂

Odpowiedz

Beata Sierpień 18, 2017 o 18:46

Michale,

Bylaby mozliwosc dopytania ktorejs z Pan, czy program 500 plus jakos obnizyl liczbe potrzebujacych dzieci? Zakladam, ze jednak nie, skoro sporo z nich jest z rodzin dysfunkcyjnych.

Odpowiedz

Ula Mamonik.pl Sierpień 18, 2017 o 20:01

Aż serce rośnie jak człowiek czyta – ile jeden człowiek – systematycznie prowadzący dośc poczytnego bloga – ale nie oszukujmy się – pewnie sa blogi z większymi zasięgami w Polsce – jest w stanie zdziałać. Szczere gratulacje dla Ciebie. Za wytrwałość i za to że się nie poddałeś w chwilach zwątpienia. Oraz za hojność – w końcu nie każdy autor – dzieli się zyskiem od każdego produktu 🙂 W kwestii dobroczynności – ale nie tylko – jesteś wzorem do naśladowania. Dzięki za dobro które szerzysz. To miła odmiana po depresyjnych wiadomościach i prasie, radiu i telewizji. Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Sierpień 19, 2017 o 12:49

Pamietam, że kiedyś sporo wpłacałem na Pajacyka, teraz jakoś to ucichło strasznie.

Odpowiedz

Magda Sierpień 19, 2017 o 19:39

Uwazam, iz czesto to nie jest tak ze rodzice nie maja pieniedzy, niestety jak jezdze na wies ( na codzien mieszkam w duzym miescie) to rodziny wcale nie maja malo pieniedzy:( Na alkohol i papierosy wydaja po pol pensji:( Nie moge3 tego pojac ze nie maja na jedzenie dla dzieci ( ktore przychodza do nas zeby sie najesc chociaz w sezonie wakacyjnym) a na nalogi maja:/ uwazam, ze to powinno byc kontrolowane – a nie ze my jako podatnicy bedziemy doplacac dzieciom na jedzenie zeby rodzice mieli na nalogi. Powinny byc jakies procedury — jak jest niedozywione dziecko nalezy nie tylko doraznie mu pomoc poprzez obiad a przede wszystkim sprawdzic jaka jest sytuacja w rodzinie.

Osobiscie staram sie raczej dawac wedke a nie rybe…Osobiscie dostarczalam paczki w akcji Szlachetna Paczka i bralam udzial w Akademi przyszlosci, Dzieki temu mialam pewnosc ze moja pomoc rzeczywiscie trafia w dobre rece ( osobiscie bylam u rodzin). Np w Akademi Przyszlosci dzieci z patologicznych rodzin nie tylko dostaja jedzenie ale takze opiekuje sie nimi wolontariusz, pomaga im w nauce itp. Dzieki temu mozna miec nadzieje ze przynajmniej czesc dzieci z patologicznych rodzin wyrosnie na wartosciowych czlonkow spoleczenstwa a nie na kolejne oasoby zyjace na zasilkach i pracujace na czarno. Jest to drozsze ( indeks kosztuje chyba z 500zl dla dziecka) ale osobiscie wole ufundowac jeden indeks niz 100 posilkow…Kazdy pomaga jak uwaza:) Na pewno kazda pomoc jest wartosciowa i kazda tego typu akcja jest cenna:)

Odpowiedz

werserk Sierpień 28, 2017 o 19:49

Mam dokładnie takie same przemyślenia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Amelia Sierpień 22, 2017 o 14:00

Moim zdaniem warto pomagać – głód często powoduje, że dzieci są zbyt zmęczone, aby efektywnie działać. Warto zadbać o to, aby nie były głodne i dzięki temu miały siły na naukę, zdobywanie wiedzy i tym samy późniejszą ucieczkę z trudnej sytuacji życiowej w jakiej przyszło im funkcjonować za młodu.

Odpowiedz

Michał Sierpień 23, 2017 o 08:20

Michał to właśnie dzięki Tobie, moim zdaniem, aktywność wspierania drugich, działalność charytatywna tak mocno ruszyła do przodu w polskiej blogosferze. To konkretny prawdziwy i zdrowy CSR 🙂

Odpowiedz

Rocky Sierpień 23, 2017 o 12:13

Świetna inicjatywa z Pajacykiem. Od zawsze pamiętam Cię w koszulce promującej tę akcję. Cieszę się, że ich wspierasz, dzięki Tobie dzieciaki nie są głodne.

Odpowiedz

Anna Sierpień 25, 2017 o 15:18

Odrobinę nie w temacie, ale tak mi się z Tobą skojarzyło:
http://www.oswiata.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/slabo-z-edukacja-finansowa-polskich-dzieci

Coś się dzieje 🙂

Odpowiedz

Karolina Sierpień 30, 2017 o 11:41

Michale, w jaki sposób wpisać tytuł przelewu, żeby można było darowiznę na Pajacyka odliczyć od podatku? „Darowizna JOP Pajacyk” będzie ok?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 30, 2017 o 12:21

Hej Karolina,

Dziękuję za dobre pytanie. 🙂 W taki sposób lub podałaś lub jeszcze lepiej: „JOP Pajacyk – Darowizna”. 🙂

Dzięki wielkie!

Odpowiedz

Jessica Wrzesień 4, 2017 o 18:41

Pajacyk to jedna z nielicznych organizacji które w pełni popieram i trzymam kciuki, za dalsze sukcesy.

Odpowiedz

Daniel Luty 7, 2018 o 14:06

Nie wiedziałem że mogę tak po prostu wejść na stronę, pajacyka, i klikać po wysłuchaniu podcastu natomiast to zrobiłem, i od dziś codziennie tam będę zaglądał

Odpowiedz

Halina Październik 15, 2019 o 23:27

Witam Michale. Mam pytanie, czy można w brzuszek pajacyka kliknąć więcej niż raz dziennie. Nie mogę się doczytać. Klikam kilkaset razy dziennie i nie wiem czy to ma sens. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rafał Z. Marzec 10, 2020 o 10:41

Piękne rzeczy się dzieją. Dziękuję fantastyczna sprawa.

Też niestety słyszałem, że nie wszystkie rodzaje pomocy oparte o tzw. Plan Marshalla obecnie działają. Jest to przykre jak zdarza się, że pod chęcią pomocy jednak znajduje się biznes i traktuje człowieka podmiotowo. Rzućcie okiem na dokument „Bieda, spółka akcyjna”.

Może źle, że akurat łącze to co fajnego z tym co jest pokazywana jako tworzące patologie, ale wiem, że nie wystarczy wrzucić 100zł do koszyczka by pomóc drugiej osobie.
Mnie natomiast cholernie poruszyło, wzruszyło, że są ludzie, którzy wbrew przeciwnością jednak chcą pomagać i oby potrafili to robić z głową.

Dziękuję Michale za co udaje Ci się robić

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: