Jak kupić mieszkanie – przewodnik krok po kroku
Na tej stronie znajdziesz listę wszystkich artykułów oraz podcastów na moim blogu poświęconych temu jak bezpiecznie kupić mieszkanie. Prezentowane tu tematy dotyczące kupna mieszkania, opracowane zostały z myślą zarówno o osobach, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, jak i o inwestorach zainteresowanych zarabianiem na wynajmie.
Bezpieczne kupno mieszkania
Jeśli dopiero planujesz kupić swoje pierwsze mieszkanie, to najbardziej wartościowe dla Ciebie będzie wysłuchanie trzech odcinków podcastów, w których wspólnie z moim gościem omawiamy zakup mieszkania krok po kroku.
Artykuły oraz nagrania znajdziesz tutaj:
- WNOP 003: Jak kupić mieszkanie – część 1 z Piotrem Hryniewiczem
- WNOP 004: Jak kupić mieszkanie – część 2 z Piotrem Hryniewiczem
- WNOP 005: Zakup mieszkania – pytania i odpowiedzi – część 3 z Piotrem Hryniewiczem
W ostatnim z podcastów odpowiadamy na pytania Czytelników mojego bloga przedstawione w artykule „Mieszkaniowa lista życzeń„.
Mieszkanie na wynajem
Jeśli podobnie jak ja, inwestujesz w mieszkania na wynajem oraz przeprowadzasz transakcje szybkiego zakupu i sprzedaży mieszkań (tzw. flipy), to obowiązkową lekturą dla Ciebie są te trzy artykuły:
- Zakup mieszkania na wynajem – czy to się opłaca?
- Dlaczego mieszkanie na wynajem to inwestycja wysokiego ryzyka? – kalkulator opłacalności inwestycji
- Mieszkanie jako inwestycja krótkoterminowa, czyli jak można zarobić kilkadziesiąt tysięcy w 2,5 miesiąca
Kupno mieszkania od strony finansowej
Jeśli planujesz finansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym, to zanim go zaciągniesz warto byś zadbał o swoją wiarygodność kredytową. O tym, jak przygotować się do zaciągnięcia dużego zobowiązania kredytowego, przeczytasz w cyklu dotyczącym scoringu BIK. Im większą masz zdolność kredytową i wiarygodność kredytową, tym łatwiej będzie Ci uzyskać kredyt na lepszych warunkach.
Jeśli jesteś młodym człowiekiem, np. dopiero kończysz studia lub jesteś w ich trakcie, i jednocześnie zastanawiasz się nad zakupem mieszkania i wzięciem kredytu hipotecznego, to koniecznie przeczytaj historie dwóch Czytelników bloga pokazujące ten sam temat z różnych punktów widzenia:
- Tomek: Kupić mieszkanie czy wynajmować? – dylemat młodego człowieka
- Agata: Ma 22 lata, kredyt na 30 lat i jest zadowolona – inne spojrzenie na zakup mieszkania
Kolejnym krokiem powinno być przesłuchanie podcastów o kredytach hipotecznych:
- WNOP 009 opisującego krok po kroku procedurą brania kredytu hipotecznego. W tym odcinku rozmawiam z doradcą finansowym, który podaje wiele ciekawych informacji. Zdecydowanie warto żebyś go wysłuchał ZANIM złożysz wnioski kredytowe. A jeśli nie lubisz słuchać, to możesz również przeczytać transkrypt tej rozmowy.
- WNOP 040: Od czego zależy i jak budować zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny. Tu usłyszysz o wszelkich kreatywnych sposobach pomagających zadbać o zdolność kredytową.
- WNOP 058: Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy i kiedy warto to zrobić?
A jeśli już posiadasz kredyt hipoteczny i zastanawiasz się nad opłacalnością nadpłacania jego rat, to w przeprowadzeniu samodzielnej analizy pomoże Ci artykuł „Czy warto nadpłacać kredyt?„. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zdecydujesz się na spłatę kredytu, to zobacz jak możesz dokonać spłaty przed terminem nie płacąc karnych opłat.
Kredyt hipoteczny w walucie, np. CHF
Jeśli masz kredyt hipoteczny we franku i zastanawiasz się czy jego wzięcie było dobrym pomysłem, to przeczytaj na spokojnie te dwa wpisy:
- Co robić z kredytem hipotecznym we frankach (lub euro), gdy kurs mocno wzrasta?
- Gotowy kalkulator: porównaj kredyt we frankach i w złotych, i sprawdź czy jest się czym martwić
Zapisz się na mój newsletter!
A jeśli opublikowane tutaj informacje i artykuły okazały się dla Ciebie przydatne, to zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter. Nie rozsyłam spamu! Otrzymasz ode mnie wyłącznie informacje o nowych artykułach publikowanych na blogu (m.in. dotyczących tego jak kupić mieszkanie), a także ekskluzywne materiały przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów mojego newslettera.
Zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o oszczędzaniu pieniędzy. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!