Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

BIK i dobra historia kredytowa – krok po kroku

Biuro Infromacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej – ta nazwa znana jest chyba każdemu potencjalnemu kredytobiorcy. To właśnie stamtąd pochodzi nasz scoring, czyli ocena naszej wiarygodności kredytowej, która jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym czy otrzymamy od banku kredyt lub pożyczkę i na jakich będą one warunkach.

Im lepszy jest Twój scoring i historia kredytowa, tym większą masz szansę na korzystne parametry kredytu, co w przypadku kredytów hipotecznych może oznaczać oszczędności idące w dziesiątki tysięcy złotych.

Jeśli planujesz kiedyś wzięcie kredytu, np. kredytu na mieszkanie, to warto zawczasu zadbać o to, by Twoja ocena w oczach BIK była jak najlepsza. Jeśli bowiem będziesz posiadał zbyt niską ocenę punktową, to… może okazać się, że pomimo wysokich dochodów żaden bank nie będzie chciał Ci przyznać kredytu! I w drugą stronę: jeśli “spaskudzisz” sobie swoją historię kredytową (np. nieregularnie będziesz spłacał zobowiązania), to możesz być pewien, że informacja taka trafi do BIK, co utrudni Ci korzystanie z finansowania banków. I to, m.in. dlatego takim zainteresowaniem cieszą się wszelkie “pożyczki bez BIK” udzielane przez instytucje parabankowe. Osoby, które posiadają niski scoring BIK, nie mają po prostu szansy na pożyczenie pieniędzy od banku.

Na tej stronie znajdziesz kompendium informacji o BIK, budowaniu Twojej historii kredytowej, a także czyszczeniu BIK z niepożądanych wpisów. Warto byś po kolei zapoznał się z następującymi materiałami:

Podsumowaniem wszystkich powyższych artykułów jest szkolenie, które przeprowadziłem kilkakrotnie w 2014 roku. Jego nagranie oraz slajdy znajdziesz w artykule Jak poprawić scoring BIK, zadbać o wiarygodność i zaoszczędzić na kredycie – wideorelacja – zdecydowanie warto się z nim zapoznać 🙂 Przedstawiłem tam również sposób na samodzielnie „czyszczenie BIK-u„.

Mam nadzieję, że prezentowane tu informacje pomogą Ci odpowiednio przygotować Twoją historię kredytową i otrzymać taki kredyt mieszkaniowy, z którego warunków będziesz mógł być zadowolony. Tego Ci właśnie życzę!

Pozdrawiam serdecznie 🙂