Nowy szablon budżetu domowego na rok 2023 / 2024 – to mój prezent pod Wasze choinki. Jak co roku daję Wam gotowca, który pomoże śledzić domowe finanse.
Ufff… Wyrobiłem się z publikacją nowego szablonu budżetu domowego tuż przed świąteczno-noworoczną przerwą, a to jest idealny czas żeby zabrać się za planowanie domowych finansów. Zwłaszcza, jeśli ktoś planuje wdrażanie pozytywnych zmian i większą kontrolę nad budżetem od Nowego Roku.
W tym roku próbowałem zrealizować jednocześnie dwa cele:
- Zachować dotychczasowy wygląd i sposób działania szablonu budżetu – bo bardzo go sobie chwalicie. Ten cel udało mi się zrealizować w 100%. Założę się, że na pierwszy rzut oka nie dostrzeżecie żadnych różnic i dokładnie o to chodziło.
- Wprowadzić poprawki i wyeliminować wszystkie błędy, które zgłaszaliście mi na przestrzeni 2020 r. Tu w szczególności zależało mi na zapewnieniu takiej samej jakościowo pracy z arkuszem w Google Sheets i aplikacji Numbers na Macu – identycznej jak w Excelu. Na chwilę obecną uważam to zadanie za pomyślnie zrealizowane (aczkolwiek wiem, że w Waszych testach mogą ujawnić się jakieś niedoskonałości).
Trudno udoskonalać coś, co uznajecie za dobre. Jeśli dobrze korzysta się Wam z zeszłorocznego szablonu – to możecie przy nim pozostać. Nie dodałem w tym roku żadnych nowych funkcjonalności. Skupiłem się tylko na małych poprawkach.
Tradycyjnie najbogatszą funkcjonalność arkusza zapewnia wersja dla Microsoft Excel. Wersja Google Docs odwzorowuje ją niemalże w pełni. Przypominam, że można już bezpłatnie korzystać z usługi Excel Online w usłudze Microsoft OneDrive oraz aplikacji Excel na telefonach. To podpowiedź dla tych wszystkich osób, które proszą mnie o udostępnienie wersji dla Libre Office i innych aplikacji. Takowych oficjalnie nie będzie, ale śmiało podzielcie się, jeśli przeniesiecie tam mój szablon. 🙂
Zapraszam do lektury i pobrania szablonu budżetu 2024 w PLN lub w wersji dla innych walut (GBP, EUR, NOK). 🙂
AKTUALIZACJA 3 STYCZNIA 2024 R.: Na 2024 rok obowiązuje dokładnie ten sam szablon budżetu co na lata 2021/2022/2023. Nie wprowadzałem żadnych zmian. Jedyne co trzeba zrobić, to zmienić w komórce D2 na zakładce „CAŁY ROK” aktualny rok na 2024 i ten sam szablon będzie Wam służył w 2024 i ew. kolejnych latach!
Prowadzenie budżetu domowego 2024
Zanim przedstawię nowy szablon, to mam kilka ważnych uwag:
- Nie każdy musi prowadzić budżet! Jeśli tego nie lubicie (a mało kto to lubi) i jednocześnie osiągacie swoje cele finansowe bez budżetowania, to… wcale nie musicie go prowadzić. Pisałem o tym we wpisie Jak oszczędzać bez budżetu domowego. Dla jasności: ja już od jakiegoś czasu nie planuję co miesiąc budżetu, ale nadal bardzo dokładnie spisuję i kontroluję wydatki.
- Ale istnieje wiele powodów, dla których warto prowadzić budżet. Warto żeby robiły to głównie te osoby, które mają poczucie, że finanse wymykają się im spod kontroli. Nie wiedzą, co się u nich dzieje z pieniędzmi. Budżetowanie to świetny sposób na stopniowe odzyskania poczucia kontroli i sprawczości. Przeczytaj też: 20 historii dlaczego warto prowadzić budżet domowy.
- Planowanie budżetu i spisywanie wydatków, to nie to samo! Niektórzy mylą te pojęcia i stosują wymiennie a to błąd. Generalnie możliwe jest planowanie budżetu bez spisywania wydatków i spisywanie wydatków bez wcześniejszego planowania budżetu, ale najlepsze efekty osiąga się dzięki połączeniu tych czynności. Najpierw tworzymy teoretyczny plan, a potem weryfikujemy czy rzeczywiście dysponujemy pieniędzmi zgodnie z tym planem (i ew. zauważamy rozbieżności).
- Da się planować budżet nawet przy nieregularnych zarobkach. Taka nieregularność to przekleństwo właścicieli małych firm. Więcej o tym, jak sobie z tym radzić, pisałem tutaj: Budżet domowy przy nieregularnych zarobkach.
- To normalne, że na początku budżet będzie Ci się rozjeżdżać! Właśnie po to go prowadzimy, aby nauczyć się prawidłowych oszacowań, zarządzania pieniędzmi itp. Jeśli dopiero się tego uczymy, to normalne, że nasza rzeczywistość nie będzie pokrywała się z planami. Ale trening czyni mistrza!
Budżet domowy 2024 – w czym go prowadzić?
Często dostaję pytania o idealne miejsce i sposób prowadzenia budżetu. Niestety nie ma jednej odpowiedzi uniwersalnej dla każdego. Można zastosować różne podejścia i każde z nich jest tak samo dobre, o ile przynosi pożądany efekt.
- Prosty budżet domowy na papierze – polecam go początkującym, których przytłoczy złożoność załączonego niżej Excela. Taki budżet na papierze pomoże Wam zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
- Bardziej zaawansowany budżet w Excelu. Właśnie taki arkusz znajdziecie w tym artykule. Pomaga on zautomatyzować obliczenia i po początkowej konfiguracji i rozpoznaniu możliwości, jest stosunkowo wygodny w obsłudze, o ile tylko systematycznie się go uzupełnia.
- Budżet domowy w konkretnej aplikacji lub usłudze. Z czasem może się okazać, że kategorii masz już tak wiele, że nawigowanie po Excelu staje się trudne, a rozbijanie paragonów – zbyt czasochłonne. Wtedy pora na dedykowaną aplikację lub usługę online wspomagającą a) planowanie budżetu i b) spisywanie wydatków. Ja od ponad 20 lat posługuję się Microsoft Money i chociaż jest to aplikacja już nierozwijana, to nadal – ze względu na przyzwyczajenie i obszerną historię danych – korzystam właśnie z niej. Znacząco ułatwia ona spisywanie wydatków oraz tworzenie raportów i analizowanie danych. Jej minusem jest jednak praca wyłącznie na Windows oraz brak wersji na telefony komórkowe. Alternatywne rozwiązania to np. YNAB, Money Pro (umożliwiająca w płatnej wersji także import danych z niektórych banków) czy polska usługa Family Finance Tracker stworzona przez jednego z Czytelników bloga i jednocześnie uczestnika „Klanu Finansowych Ninja”. 🙂
Budżet domowy 2024 – szczegółowa lista zmian
Dla osób korzystających z mojego szablonu budżetu na rok 2020 nie zmienia się absolutnie nic. Arkusz wyglada dokładnie tak samo.
Poprawki zaszły w jego tle. Mówiąc wprost – naprawiłem niedociągnięcia wynikające z konwersji arkusza Excel do innych narzędzi. Poprawiłem też błędy, które zgłaszaliście w komentarzach. Oto lista najważniejszych poprawek:
1) Pole G1 = Poprawka formatowania daty wyjściowej do obliczeń. Część z Was zgłaszała, że w przypadku różnych ustawień regionalnych komputera z Excelem pojawia im się błąd #ARG w tym polu i niestety niepoprawnie liczą się dni tygodnia widoczne w arkuszu. Ten błąd został już rozwiązany i tym razem wszystko powinno przeliczać się automatycznie – także w starszych wersjach Excela.
Oczywiście gdybyście mieli problem z zawartością tego pola, to najprościej rozwiązać go ręcznie wpisując do tego pola pełną datę z pierwszym dniem aktualnego miesiąca – zgodnie z formatem Waszego komputera (no ale chyba nie trzeba już tego robić).
2) Pole I56 = Podświetlanie kolumny z aktualną datą (także w GDocs). To był olbrzymi problem w zeszłorocznym arkuszu. Działało w Excelu, nie działało w Google Docs i trzeba było ręcznie modyfikować formułę, z czym nie wszyscy sobie poradzili. Teraz ten błąd już naprawiłem. Nie dość, że nowa formuła powinna działać w starszych wersjach Excela, to także została przeniesiona do GDocs. Co do Numbers = nie wiem jak zrobić podświetlanie, więc tam po prostu go nie ma. 🙂
Formuła została naprawiona tak, że obecnie tylko jeden dzień w roku jest podświetlany jako aktualny. W zeszłorocznym szablonie błędnie podświetlany był ten sam dzień w każdym miesiącu (czyli np. 16-ty świecił się zarówno w styczniu, lutym,… jak i grudniu). Naprawione.
Wiem od Was, że to automatyczne podświetlanie na żółto kolumny z bieżącym dniem miesiąca to jest mega pożądana rzecz! Dzięki temu od razu widzicie, gdzie wprowadzić wydatki z dzisiejszego dnia. Trudno przeoczyć. Zaznaczenie przesuwa się automatycznie na kolejne dni w zależności od aktualnego dnia miesiąca. To chyba najważniejsza zmiana w zeszłym roku pod względem ergonomii i jednocześnie olbrzymia zachęta do tego, by wprowadzać dane na bieżąco.
3) Pole D20 = Poprawne pokazywanie liczby dni do końca miesiąca. Oj tu się działa magia, ale już poprawiłem. Tylko na przykładowym arkuszu (zakładka: PRZYKŁAD) zostawiłem starą formułę żebyście mogli zobaczyć sposób działania arkusza.
4) Pole B29 = Poprawne pokazywanie postępu miesięcznego. Tu zaszło sporo zmian:
- Formuła bierze pod uwagę rzeczywistą długość miesiąca – także przy wyliczaniu postępu procentowego.
- Jeśli miesiąc jest zakończony (minął) – to formuła poprawnie pokazuje postęp dniowy, np. 31/31 dni oraz procentowy = 100%.
5) Wycentrowanie w pionie wszystkich pól liczbowych. To kosmetyka, ale pomaga przy zmianie wielkości czcionek i wysokości wierszy. Ma też znaczenie, jeśli ktoś konwertuje Excela do innych formatów z innymi czcionkami standardowymi.
6) Poprawienie formuł liczących koszty kategorii „Jedzenie” w arkuszu dla Numbers. Nadal nie wiem dlaczego ten arkusz się rozsypywał przy konwersji, ale w nowej wersji nie ma już tego błędu.
7) Podobnie jak ostatnio rok wystarczy zmienić już tylko w jednym miejscu – w komórce D2 arkusza „CAŁY ROK”. Automatycznie uzupełniany jest on wtedy na wszystkich innych zakładkach – także na zakładce „STAN KONT”, gdzie w opisach podany jest poprzedni rok. W efekcie tej zmiany arkusz jest już w pełni przygotowany do wykorzystywania nie tylko w 2021, ale i w kolejnych latach. Jeśli za rok nie wprowadzę kolejnych poprawek = to i tak macie gotowy szablon budżetu na kolejne lata – dosłownie jednym kliknięciem. 🙂
8) Przypominam, że na zakładce ”CAŁY ROK” automatycznie wypełniana jest liczba miesięcy, z których jest liczona średnia miesięczna. Wyliczana jest ona na podstawie aktualnej daty, ale zostawiłem zaznaczenie tego pola na żółto (komórka J44), aby można ją było skorygować, np. gdy chcecie już po rozpoczęciu kolejnego miesiąca przeprowadzić analizę średnich wydatków w poprzednich miesiącach.
Szablon budżetu 2024 – podstawowe informacje
Podobnie jak dotychczas:
- Udostępniam trzy podstawowe wersje szablonu budżetu domowego – dla aplikacji Microsoft Excel, Numbers dla Mac oraz jako arkusz Google Docs. Dołożyłem starań, by arkusz działał w sposób maksymalnie zbliżony. Nie pytajcie o inne wersje – nie będzie ich. Jeśli potrzebujecie np. wersji dla OpenOffice, to proponuję ściągnąć arkusz w formacie ODS bezpośrednio z Google Docs.
- Obecnie udostępniam arkusze dla waluty PLN, ale docelowo uzupełnię je o wersje GBP, EUR i NOK. Dla jasności: sam arkusz nie oferuje obsługi wielu walut i ich automatycznego przeliczania. Trzeba zdecydować się na walutę główną arkusza i następnie samodzielnie dokonywać przeliczeń zakupów w innych walutach.
- Poza budżetowaniem arkusza zawiera zakładkę z listą kont i stanem majątku. Arkusz nie umożliwia co prawda śledzenia przepływów pieniężnych miedzy kontami, ale od wersji 2019 trafiła do niego zakładka „STAN KONT”. Z jednej strony umożliwia ona śledzenie stanu kont, a z drugiej – daje namiastkę liczenia naszej wartości netto. Sposób jej wypełniania omówiony jest w dalszej części artykułu.
Microsoft Excel Online za darmo!
Zachęcam do bezpłatnej rejestracji w usłudze Microsoft OneDrive i wgrania sobie właśnie tam nowego arkusza. Dzięki Excel Online będziecie mogli korzystać z jego pełnych możliwości, nawet jeśli nie posiadacie licencji na desktopową aplikację Microsoft Excel.
Dla jasności: ten arkusz służy do realizacji trzech podstawowych zadań:
- Budżetowania, czyli planowania z wyprzedzeniem przychodów i wydatków w taki sposób, abyście przed rozpoczęciem miesiąca wiedzieli na co przeznaczycie każdą złotówkę zarobków (odkładanie pieniędzy też warto planować).
- Spisywania wydatków, czyli bieżącej kontroli realizacji budżetu albo inaczej mówiąc weryfikowania na ile plany rozmijają się z rzeczywistością. Robi się to po to, aby móc zauważyć, że wydajemy więcej niż założyliśmy i odpowiednio zareagować i zaplanować zmiany w budżecie (np. wydanie mniej pieniędzy na relaks żeby starczyło na ważniejsze potrzeby).
- Śledzenia stanu kont i oszczędności – poprzez spisywanie ich na koniec każdego miesiąca. Metoda może i prymitywna, ale dająca obrazowy raport na temat tego, czy saldo oszczędności rośnie czy maleje.
Ten arkusz nie umożliwia jednak:
- Odnotowywania i śledzenia przepływów finansowych między kontami.
- Pracy z wieloma walutami.
UWAGA: nie proście mnie o udostępnienie arkusza w Google Docs!!! Po prostu zalogujcie się na swoje konto Google i wybierzcie File i Make a copy (Plik i Utwórz kopię), aby uzyskać dostęp do własnej kopii arkusza. Możecie też pobrać go w innych formatach (File, Download as lub Plik, Pobierz jako).
Pobierz załączniki do artykułu
W tym roku udostępniam oddzielne szablony arkuszy przygotowane do pracy w polskich złotych, euro, funtach brytyjskich i koronach norweskich. Wszystkie arkusze w tej samej wersji 7.4.
Szablon budżetu domowego na rok 2024 – PLN
- Szablon budżet domowy 2021 – PLN – Microsoft Excel (najnowszy)
- Szablon budżet domowy 2021 – PLN – Numbers dla Mac
- Szablon budżet domowy 2021 – PLN – Google Docs
Szablon budżetu domowego na rok 2024 – GBP
- Szablon budżet domowy 2021 – GBP – Microsoft Excel (najnowszy)
- Szablon budżet domowy 2021 – GBP – Numbers dla Mac
- Szablon budżet domowy 2021 – GBP – Google Docs
Szablon budżetu domowego na rok 2024 – EUR
- Szablon budżet domowy 2021 – EUR – Microsoft Excel (najnowszy)
- Szablon budżet domowy 2021 – EUR – Numbers dla Mac
- Szablon budżet domowy 2021 – EUR – Google Docs
Szablon budżetu domowego na rok 2024 – USD
- Szablon budżet domowy 2021 – USD – Microsoft Excel (najnowszy)
- Szablon budżet domowy 2021 – USD – Numbers dla Mac
- Szablon budżet domowy 2021 – USD – Google Docs
Szablon budżetu domowego na rok 2024 – NOK
NOWOŚĆ: Aplikacja „Budżet domowy” dla Androidów!
Paweł Gajda, jeden z czytelników bloga, opracował dedykowaną aplikację dla telefonów z Androidem umożliwiającą bardzo łatwe wprowadzanie danych do szablonu budżetu domowego w wersji Google Docs. Aplikacja nazywa się „Budżet domowy” i możecie ją ściągnąć za darmo ze sklepu Google (link niżej).
Aplikacja jest już zaktualizowana i współpracuje z budżetem na rok 2021. Poniżej kilka ekranów pokazujących jak aplikacja wygląda na telefonie.
Jak używać szablonu budżetu 2024 – krok po kroku
Szczegółową instrukcję używania szablonu znajdziecie w starszym wpisie “Darmowy szablon budżetu domowego – recepta na kontrolę nad swoimi finansami”. Stamtąd też pochodzi film instruktażowy (UWAGA: na wideo pokazywana jest stara wersja szablonu, ale podstawowe zasady jego obsługi się nie zmieniły).
Dla osób, które wolą czytać, zamieszczam instrukcję poniżej:
Krok 1: Przygotuj własną listę kategorii
Zanim rozpoczniesz budżetowanie, to dobrze jest dostosować listę kategorii przychodów i wydatków do własnych wymagań. Służy do tego zakładka “Wzorzec kategorii”. Możecie na niej modyfikować zarówno nazwy kategorii (po to by ustawić je w pasującej Wam kolejności), jak i nazwy podkategorii (zawartość żółtych pól). Wpisane tu dane automatycznie skopiują się do wszystkich arkuszy budżetowych – zarówno podsumowania rocznego, jak i zakładek poszczególnych miesięcy.
W opracowaniu listy własnych kategorii pomoże wpis “Kategoryzacja wydatków, czyli droga do budżetu domowego”. Oczywiście można również oprzeć się na moich propozycjach zawartych w arkuszu.
Jeśli okaże się, że stosujecie mniej kategorii niż przewidziano na nie pól, to po prostu możecie ukryć nieużywane wiersze arkusza na poszczególnych zakładkach miesięcznych. Zdecydowanie odradzam ich usuwania, żeby nie rozsypały się zastosowane w nich formuły.
Krok 2: Zaplanuj cały budżet przed rozpoczęciem miesiąca
Kolejny krok to planowanie przychodów i wydatków. Służą do tego żółte pola w kolumnie C każdego z arkuszy miesięcznych.
Przy każdej z podkategorii przychodów wpisz ile planujesz zarobić w dany sposób w najbliższym miesiącu, a w podkategoriach kosztowych – ile planujesz wydać.
W sekcji “Plan budżetu” u góry arkusza zobaczysz, czy tak zaplanowany budżet się spina, tzn. czy wydatki nie przekraczają kosztów. Jeśli przekraczają, to musisz swój plan odpowiednio zmodyfikować. Jeśli jednak zostaje dodatkowa kwota do rozdysponowania, to od razu zaplanuj na co ją przeznaczysz. Sugeruję od razu nadwyżki przeznaczyć na budowanie oszczędności: powiększenie jednego z funduszy oszczędnościowych lub poduszki finansowej. O tym, w jakiej kolejności oszczędzać, przeczytasz tutaj:
→ Poduszka finansowa, czyli co musisz zrobić, zanim zaczniesz inwestować
Ideą budżetu domowego jest to, aby już na etapie planowania bilansował się on do zera, czyli żeby kwota zaplanowanych przychodów równała się kwocie zaplanowanych wydatków. Takie podejście oznacza, że mamy plan na zagospodarowanie każdej złotówki. I o to dokładnie w tym chodzi.
Krok 3: Spisuj na bieżąco wydatki i śledź realizację budżetu
Kolejny etap, to weryfikacja czy założenia budżetowe nie rozmijają się z rzeczywistością. Aby to sprawdzić, wystarczy na bieżąco spisywać ponoszone wydatki. Służą do tego tabelki z prawej strony każdej z miesięcznych zakładek – w sekcji “Dane szczegółowe – dzień po dniu”.
Zawarte tam pola reprezentują kolejne dni miesiąca. Wpisuj po prostu w odpowiednim polu przychody lub wydatki w danej kategorii w danym dniu. Jeśli chcesz dodać komentarz – po prostu dodaj komentarz. 🙂 Jeśli chcesz wprowadzić więcej niż jedną transakcję w tej samej komórce, wpisz = i następnie wykonaj wpisz działanie, np. 10+5,20.
Wszystkie wpisane tam dane będą automatycznie sumowane w kolumnach “Rzeczywiste przychody” i “Rzeczywiste koszty” i automatycznie będą wpływać na podsumowanie widoczne w sekcji “Rzeczywista realizacja budżetu” u góry arkusza.
Dodatkowo na bieżąco będzie także widać, jaki % zabudżetowanej kwoty wydałeś już w każdej z kategorii.
Krok 4: Analizuj, reaguj i koryguj budżet
Analizować dane można w dowolnym momencie. Na początku warto co tydzień, np. w sobotę, siadać do analizy i zastanawiać się, w jaki sposób poprzesuwać środki między kategoriami, aby budżet się bilansował (czyli by każda złotówka znajdowała swoje „zastosowanie” i jednocześnie by nie wydawać więcej niż się ma do dyspozycji).
To normalne, że na początku szacunki będą się rozjeżdżać z rzeczywistości. Nie należy się tym stresować. Po prostu trzeba nauczyć się odpowiednio wcześnie zauważać problem po to, by znaleźć panaceum zanim stanie się on “problemem brzemiennym w skutki”.
Na koniec każdego miesiąca warto:
- Wejść na zakładkę CAŁY ROK i przeanalizować w jaki sposób wydatki w tym miesiącu mają się do tych z poprzednich miesięcy. W których kategoriach koszty wzrosły? Czy rozumiemy dlaczego? Jak to rzutuje na poziom średniomiesięcznych wydatków? Czy nam się taki poziom podoba, czy może należy wprowadzić jakieś zmiany w nawykach?
- Wejść na zakładkę STAN KONT i zaktualizować informację o stanie poszczególnych kont i oszczędności. Tu także porównanie miesiąc do miesiąca powie nam, czy ogólnie nasza sytuacja finansowa się poprawia, czy ulega pogorszeniu.
Jeszcze kilka zdań o aktualizacji nowej zakładki STAN KONT:
- Wszystkie zmiany wprowadza się tam ręcznie (nic się znikąd nie kopiuje).
- Najpierw należy utworzyć tzw. „saldo otwarcia” listy kont i zobowiązań (na koniec 2023 r.). Na początek trzeba zdecydować, czy chcemy śledzić tam wyłącznie stan kont pieniężnych (gotówka, konta bankowe, lokaty, waluta), czy również saldo inwestycji (np. konta w funduszach inwestycyjnych, konta maklerskie itp.), czy również szeroko rozumiany stan majątku (wartość nieruchomości, pojazdów itp.). To indywidualna decyzja. Można zacząć od zasobów pieniężnych i stopniowo dodawać kolejne składniki. W maksymalnym zastosowaniu zakładka ta może pokazywać naszą wartość netto – tu znajdziesz instrukcję jak przygotować takie zestawienie. Tu istotna wskazówka: jeśli chcemy oszczędzać na konkretne cele, to warto utworzyć celowe konta oszczędnościowe, np. służące do budowy poduszki finansowej, uzbierania na wakacje itp.
- Następnie co miesiąc należy aktualizować stan wszystkich kont i zobowiązań (najlepiej na koniec danego miesiąca). Służą do tego kolejne kolumny zakładki STAN KONT.
- Oszczędności – dopisujemy na konta, na które je wpłaciliśmy. Jeśli z budżetu wynika, że udało się odłożyć np. kolejne 500 zł, to należy je ręcznie dopisać do stanu tego konta, na które przelaliśmy tę kwotę.
- Jeśli musimy skorzystać z oszczędności, to „podbieramy” je z konkretnego konta i traktujemy jako „przychód” w danym miesiącu budżetowym (źródłem tego przychodu jest np. poduszka finansowa lub fundusz celowy).
- Aktualny stan posiadania widać w wierszu „Stan oszczędności po uwzględnieniu długów”.
Budżet to pierwszy krok…
Na koniec mam apel – nie ograniczajcie swoich działań w obszarze finansów do prowadzenia budżetu i stopniowego budowania oszczędności. Edukujcie się, poszerzajcie wiedzę finansową, nie bójcie się testować jej w praktyce (w maksymalnie bezpiecznych warunkach) i zdobywajcie praktyczne doświadczenia. Jeśli marzycie o świetnej sytuacji finansowej (a może i wcześniejszej emeryturze), to nie wystarczy mądrze gospodarować budżetem i oszczędzać. Przyda się także podnoszenie swoich kwalifikacji, umiejętne negocjowanie, osiąganie małych celów (nie tylko finansowych), które stają się dobrym budulcem naszej pewności siebie i poczucia sprawczości – bycia panią lub panem własnego losu.
Nawet, jeśli nie dysponujecie nadwyżkami finansowymi (a jako takie definiuję środki wykraczające ponad obszerną poduszkę finansową = w moim przypadku 2-letnią), to warto zdobywać wiedzę z obszaru inwestowania. Znam wiele osób, które skupiły się kiedyś na zarabianiu i oszczędzaniu, i dzisiaj dysponują sporymi oszczędnościami, ale… nie mają wiedzy jak je mądrze pomnażać, czy nawet tylko chronić odłożony kapitał. A to kluczowe, aby to zgromadzony kapitał mógł pracować dla nas – po to żebyśmy my nie musieli pracować zarobkowo.
O tym, jak realizować swoje cele finansowe, zawodowe i życiowe – rozmawiamy właśnie w „Klanie Finansowych Ninja”. To unikalne połączenie świetnej społeczności oraz pakietu 10 różnych usług, które dostarczam dla Klanowiczów. To przestrzeń, którą sami Klanowicze określają jako unikalne miejsce w internecie: kulturalne, pełne specjalistów w różnych obszarach, osób nastawionych na wymianę wiedzy i doświadczeń.
„Klan dla mnie to 1000-osobowy mastermind – masa wartościowych ludzi, eksperci z różnych branż, pozytywne dyskusje, zero hejtu, wylęgarnia pomysłów i ich id razu konstruktywna krytyka – to nie jest zwykłe forum dyskusyjne to największy w Polsce mastermind.
A poza tym to co daje od siebie Michał przeszło moje najśmielsze oczekiwania – live’y z ekspertami, oferty specjalne typu Finax i jego bardzo budujący udział na forum.”
Bartosz Błądek – Klanowicz
Zapisy do #KFN już się zakończyły. Kolejny nabór zorganizuję prawdopodobnie dopiero w 2024 r., ale nie obiecuję. Tak już mam, że generalnie się nie spieszę. ? Robię wszystko wolniej niż bym sobie tego życzył, ale za to bez kompromisów pod względem jakości. A ze społeczności zgromadzonej w klanie jestem naprawdę dumny – tak po prostu.
Jeśli chcecie otrzymać powiadomienie o ponownym uruchomieniu zapisów do „Klanu Finansowych Ninja”, to zapraszam na tę stronę:
ZAPISZ SIĘ NA PRZYPOMNIENIE O #KFN →
Tak czy siak – mam nadzieję, że przyda się Wam szablon budżetu domowego na 2024 rok.
Zakończę podcastowym pożegnaniem: życzę Ci skutecznego przenoszenia Twoich celów finansowych na wyższy poziom. 🙂 Do usłyszenia!
{ 231 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Michał, świetna robota z tym budżetem. Ja osobiście polecam dodać jeszcze jedną rzecz – zakładka w której będzie się uzupełniało budżet na cały rok a dopiero później będzie się on ciągnął do poszczególnych zakładek miesięcznych. Większość kwot jest jednakowa w każdym miesiącu, więc łatwiej wpisać w styczniu i skopiować na pozostałe 11 msc bez przechodzenia po wszystkich zakładkach. Plus widok całego roku jest lepszy, np koszty samochodu, 11 msc mniej więcej równo, jeden miesiąc wyżej – i już wiadomo że chodzi o ubezpieczenie.
Ja osobiście już 2 rok obserwuje Twój budżet i drugi rok próbuję się do niego przekonać ale brakuje mi właśnie głównie tej opcji. Aktualnie korzystam z budżetu który powstał z przerobienia Twojego. Jest dużo prostszy w obsłudze i dużo lepiej się w nim analizuje poszczególne odchylenia w danych miesiącach.
Adrianie. Super pomysł. Ja już próbowałem kilka razy wystartować z budżetem Michała w Excelu odkąd przeszedłem na Maca i nie mogę dalej używać MS Money, ale to comiesięczne wpisywanie wszystkich kwot mnie zniechęciło. Jeśli masz czysty skoroszyt z gotowym 1 arkuszem, gdzie można wpisywać dane na różne miesiące, to może być go udostępnił. Z drugiej strony, co z miesiącami, gdzie te wpływy się różnią? I tak wtedy trzeba mieć możliwość poprawienia na miesięcznym arkuszu…
Pozdrawiam
Sławek, w linku masz plik na 2021 z częścią kwot pozmienianą ale chciałem coś zostawić żeby można było zobaczyć jak to działa. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony, bo korzystam również z aplikacji kontomierz (z którego realizacja budżetu ciągnie mi się pół automatycznie) i ogarnięcie całości zajmuje mi co tydzień 10 minut. Jak przejrzysz i będziesz miał jakieś pytania lub niejasności to z chęcią odpowiem. Nie jest tak fajny wizualnie jak Michała, ale myślę że też może pełnić swoją funkcję.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1BUTA6K0PiBA21mCS_UoycCB7-B1nSRuSH0oZeuqUmnw/edit?usp=sharing
Bardzo fajny plik Adrian.
Zobacz czy nie byłoby warto zaokrąglić wszystkich wartości do pełnych złotych, bez przecinka, byłoby bardziej czytelne.
Adrianie. Dzięki raz jeszcze za udostępnienie pliku. W spokojny bożonarodzeniowy dzień zabrałem się za planowanie budżetu na styczeń i cały przyszły rok i przyjrzałem się dokładniej skoroszytowi. Mam kilka wątpliwości i pytań:
1. Gdzie wpisujesz bieżące wydatki? Bo arkusz Realizacja odwołuje do Input data, a rozumiem, że jest to arkusz, w którym zaciągasz dane z kontomierza… (chyba że się mylę). Gdy ręcznie uzupełniam w arkuszu Input data przychody, to wychodzą na minus, więc trzeba je chyba wpisać na starcie z minusem…?
Rozumiem, że nie ma arkuszu, który sumuje pojedyncze wydatki, tylko masz już gotową sumę z kontomierza…
2. Gdybym chciał ręcznie wpisywać wydatki, mógłbym to robić po prostu w arkuszu Realizacja, a Input data byłby zbędny…?
3. Zajrzałem na kontomierz.pl i pomyślałem, że mógłbym go również używać… Tylko po co w takim razie jeszcze skoroszyt Excela?
4. Co sądzisz o samym kontomierzu? Widzę, że Michał ostatnio już nie wskazuje go jako narzędzia, z którego korzysta… Pisał o nim w 2012-13. Czyżby aplikacja już się nie rozwijała?
Swoją drogą próbowałem korzystać w ub. roku z YNAB (darmowe 34 dni) oraz Family Finance Tracker – polska aplikacja w rozsądnej cenie – przez 2-3 miesiące), ale obie zarzuciłem.
Próbuję znaleźć najlepsze narzędzie, ale wydaje mi się, że to kwestia organizacji, a nie samego narzędzia. Czasem kilka dni (tydzień) niewpisywania rachunków rujnuje cały wysiłek, bo nie ogarnia się potem tego. Ktoś tu niżej w wątku napisał, że maksymalnie 3 dni zaległości można spokojnie uzupełnić, ale potem budżetowanie się wali, z czym się zgadzam.
Na moim koncie Pekao SA od jakiegoś czasu kategoryzowane są wydatki. Niestety kategorie są stałe, niemodyfikowalne i nie mogę rozpisać kategorii Wynagrodzenie na Wynagrodzenie moje i oddzielnie Wynagrodzenie małżonki… Tak więc mógłbym je ściągać w pliku CSV, ale tylko cześć importować do arkuszu w Excelu… Znowu wydatków w kategorii Artykuły spożywcze mam w grudniu aż 80. Nie bardzo wiem, jak zastosować mapowanie tych wydatków do kategorii w Excelu…
Trochę dużo tych pytań i spostrzeżeń. Dzięki za jakiekolwiek sugestie. Pozdrawiam z najlepszymi życzeniami bożonarodzeniowymi.
Sławek, u mnie działa to tak. Korzystam z kontomierza ponieważ dla mnie jest świetnym narzędziem do gromadzenia wydatków ale jeśli chodzi o budżetowanie w nim i analizowanie wydatków miesiąc do miesiąca to jakoś mi to tam nie leży. W kontomierzu importuje sobie dane z konta i jedynie muszę przypisać plus wydatki gotówkowe można tam zapisywać poprzez wysłanie smsa na odpowiedni numer, dla mnie to jest mega rozwiązanie i zazwyczaj jak ogarniam wydatki 2 razy w miesiącu, to na 6k wydatków brakuje mi może z 30zl które nie wyłapałem.
1. Rzeczywiście nie ma arkuszu gdzie sumuje pojedyncze wydatki bo to robi mi kontomierz. Na koniec miesiąca po prostu zrzucam sobie w Excelu wszystkie zapisy, robię z tego tabele przestawna i kopiuje w zielone miejsce. Później odpowienio działają formuły i całość pojawia się z odpowiedniki znakami w zakładce realizacja.
2. Tak, jak najbardziej możesz ręcznie wpisywać w arkuszu realizacja, wszystko będzie poprawnie działało.
3. Skoroszyt właśnie dlatego że budżetowanie i analiza na kontomierzu mi nie odpowiadają. A zboczenie zawodowe sprawia że Excel jest dla mnie idealnym narzędziem 🙂
4. Jeśli chodzi o samą aplikacje to ja jestem zadowolony, bo zaspokaja moje potrzeby czyli gromadzenie wydatków. Nie zwracałem nigdy uwagi czy się rozwija dalej, bo dla mnie wystarczy to że bardzo łatwo się importuje dane z banku i że można zapisywać wydatki smsem.
Też testowałem kilka aplikacji na telefon ale nigdzie nie ma importu a u mnie to jest 95% wydatków. Teraz znalazłem aplikacje money pro, ale wersja w której można importować trochę kosztuje, ale może jej spróbuj.
Ja po prostu i tak pewnie musiałbym wyrzucić to do Google sheets bo ten sheets budżetowy często sobie łączę z innymi plikami jeśli mam np osobny budżet na wesele czy budowę domu to wtedy łączę sobie dane z tych różnych plików i weryfikuje czy wszystko się uzgadnia.
Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to w tym pliku chyba możesz podejrzeć mój email, śmiało pisz, na pewno odpisze szybciej.
Adrianie. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Zdałem sobie sprawę, że największym problemem w prowadzeniu moich budżetów było … niewpisywanie rachunków. Wystarczył tydzień i nie można było tego nadrobić.
A istotą budżetu moim zdaniem wcale nie jest drobne rozpisywanie wydatków, tylko ogarnięcie i kontrola finansów. Prowadzony od kilku miesięcy przez żonę ma niewiele kategorii, ale dokładnie wiemy, ile wydajemy i ile możemy zaoszczędzić, i nawet się udaje.
Jeśli chodzi o twój skoroszyt, to bardzo odpowiada mi cały rok w 1 arkuszu i w 1 widoku. Wiem np., że muszę kupić nowe opony i wypadnie to raz w tym roku, ale będę to obejmował wzrokowo (i finansowo) już teraz. Dostosowałem też kategorie do naszych kategorii.
Założyłem też konto na kontomierzu i rozpisałem tam te same kategorie. Teoretycznie sam kontomierz wystarczyłby, gdyby nie to, że budżet tam nie przewiduje rozpisania przychodów. Jedynie wskazuje się kwotę do wydania w każdej kategorii, a ona przecież zależy od przewidywanych przychodów. Ponadto nie ma możliwości zaplanowania budżetu na cały rok.
Dobrze działa za to ręczne wysyłanie plików bankowych CSV do kontomierza (nie chcę też pozwolić, aby było to automatyczne, bo nie udostępnię hasła do kont) – nie muszę już wpisywać czasochłonnie w skoroszyt czy aplikację wydatków. BTW, na Facebooku kontomierza doczytałem, że jest on „w trybie utrzymaniowym” tzn. nie jest rozwijany, ale są utrzymane i serwisowane dotychczasowe funkcjonalności.
Problemem staje się natomiast zaciąganie plików z kontomierza do Excela… Widać, że jesteś bardzo biegły (delikatnie mówiąc) w Excelu i nie stanowi to dla Ciebie problemu…
Ponieważ jednak kategorie ustawiłem w obu takie same, będę po prostu przepisywał z kontomierza do Excela sumę wydatków w każdej kategorii i to wystarczy.
Muszę jeszcze tylko wyrównać okresy budżetowania. Dotąd robiliśmy z żoną budżet od wpływu 1. wypłaty 25. każdego miesiąca do 25. następnego miesiąca. Nie był on miesiącem kalendarzowych, a kontomierz tylko taki analizuje. Cóż przesuniemy budżet od 1 do 30(31). W końcu chodzi o budżetowanie i nie ma znaczenia, kiedy kasa wpływa, ale okres, w jakim planujesz wpływy i wydatki.
Raz jeszcze dzięki za pomoc i poświęcony czas.
Pozdrawiam z najlepszymi życzeniami noworocznymi
PS. Nie można podejrzeć adresu maila. Ale spoko, nie będę więc zawracał Ci głowy.
Sławek, z chęcią udostępnie, ale niestety nie wiem czemu nie mogę tu wkleić linku. Jeśli mi podasz swój email to po prostu zsharuje na dysku.
Hej Adrian,
Komentarze z linkami wpadają do moderacji / spamu. Zaakceptowałem ręcznie i już widać. 🙂
Pozdrawiam
Michał, no cóż.. wyszła niewiedza 😀 To prośba o usunięcie wszystkich pozostałych co by był porządek i ład 🙂
Dzięki Adrianie za plik i dzięki Michale za udostępnienie. Przeanalizuję i może jakoś pomoże, choć i tak w głębi wiem, że to nie kwestia arkusza tylko… głowy, czyli motywacji i wytrwałości w systematycznym prowadzeniu budżetu. Wielki szacun dla Michała i Adriana, że prowadzicie budżet. U mnie jest to góra kilka miesięcy, a potem gdzieś się rozpływa… Najdłużej dałem radę kilka lat z MS Money w miarę systematycznie. Ostatnio żona wzięła sprawy w swe ręce i … kartkę papieru i w efekcie od kilku miesięcy udało się nam trochę zaoszczędzić dzięki kartce A4, linijce i długopisowi…
Ja do tego podszedłem trochę inaczej. W zakładce „Wzorzec kategorii” dodałem nową kolumnę, w której wpisuję przewidywaną kwotę dla wydatków w danej kategorii – np. czynsz, leasing auta itp. co miesiąc kosztują tyle samo, więc ustawiam to w jednym miejscu. Oprócz tego w arkuszach dla miesięcy trzeba dodać odwołanie do wzorca w kolumnie „Planowane wydatki” i działa 🙂
W zeszłym roku dodałem taką kolumnę i Michał opublikował nowy plik. Niestety w tym roku znowu wypadła z wzorca i trzeba dodać ręcznie. 🙁
Zgadzam się, też brakuje mi takiej rocznej opcji
Adrian,
wrzucisz swój arkusz dla porównania?
Mi brakuje takiej podstawy jak wpisanie nazwy dokładnego wydatku,
np ryż, jabłka, ręcznik papierowy….
Przez to mam 2 arkusze, ale coraz mniej mi się chce..
A gdzie link do tej modyfikacji.
Pozdrawiam
Ryszard
Wspaniała robota 🙂 Ktoś podpowie dlaczego w Google DOCS nie widzę wszystkich tych ułatwiających życie podświetleń na żółto bądź zakolorowanych pasków postępu? W pliku Excel widzę, ale niestety potrzebuję pracować na wersji Google Docs. Pozdrawiam wszystkich i udanego planowania życzę 🙂
Sprawdź formatowanie warunkowe w Google Sheets. Ja korzystam z kopii arkusza z 2018 roku z dodanymi „ulepszeniami” :P. U siebie dodałem formatowanie warunkowe z taką formułą „=AND(EQ(S$1; DAYS(TODAY(); $G$1)+1); EQ(year(TODAY()); year($G$1)); EQ(MONTH(TODAY()); MONTH($G$1)))” (w skrócie, sprawdza czy dzień, miesiąc i rok wskazują na dziś). w komórce G1 musi być data pierwszego dnia miesiąca (dla stycznia będzie to formuła „=”01.12.”&(‚CAŁY ROK’!D2)”)
Mam nadzieję, że Ci zadziała 🙂
Ja oraz żona mamy wynagrodzenia 10 dnia każdego miesiąca. Jak to ogarnąć żeby to pasowało w arkuszu?? W arkuszu mamy od 1 do 31 dnia…
Mam ten sam problem w Google Docs. Przyłączam się do pytania.
Wczoraj próbowałem odpowiedzieć, ale chyba moja odpowiedź czeka na zatwierdzenie admina :< takie kolorowe formatowanie możesz dodać sama przez "formatowanie warunkowe" (ja tak zrobiłem w swoim arkuszu na google docs). Do tego musisz napisać odpowiednią formułę, która sprawdzi, czy dzień w kolumnie to aktualny dzień miesiąca – powodzenia 🙂
Dołączam do pytania, również u mnie w Docs uciekły gdzieś kolory, wskaźniki postępu, etc. Będę wdzięczny za pomoc!
Witajcie,
Trochę w temacie oszczędzania. Znalazłem, więc chcę się podzielić. Nie jestem w żaden sposób związany z Bankiem, nie jest to link afiliacyjny. Kiedyś była to domena twórcy i właściciela tego fantastycznego bloga. A w czym rzecz? Idea bank ma teraz ofertę na złożenie lokaty. 2,9% do 20000zł i 2,5% powyżej tej kwoty. Obie happy lokaty na 3 m-ce. Może komuś się przyda. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich świątecznie ?
Witajcie,
Trochę w temacie oszczędzania. Znalazłem, więc chcę się podzielić. Nie jestem w żaden sposób związany z Bankiem, nie jest to link afiliacyjny. Kiedyś była to domena twórcy i właściciela tego fantastycznego bloga, którego serdecznie pozdrawiam. A w czym rzecz? Idea bank ma teraz ofertę na złożenie lokaty. 2,9% do 20000zł i 2,5% powyżej tej kwoty. Obie happy lokaty na 3 m-ce. Może komuś się przyda. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich świątecznie ?
Ja wiem, że zamieszczasz zawsze, ale i tak się nie mogę doczekać. W zeszłym roku wysłałeś nowy budżet jak ja już sobie zaplanowałam na następny rok, więc już nie chciałam zmieniać 🙂
Tego mi brakowało. Od Nowego Roku zaczynam kontrolować….wszystko! Powoli dochodzę do wniosku, że życie od 1 do 1 to błędne koło. Wystarcza, nie muszę na niczym oszczędzać, ale w efekcie nic nie zostaje na kupce… Mam nadzieję, że teraz (powoli) się to zmieni.
Propozycje ulepszenia:
– w arkuszu „Wzorzec kategorii” dodać kolumnę dla budżetowania – „Planowane wydatki/przychody”, która będzie użyta w arkuszach dla poszczególnych miesięcy w kolumnie „Planowane wydatki”/”Planowane przychody” (kolumna C). Dla większości kategorii co miesiąc mam takie same wartości w budżecie, dlatego na własny użytek już wprowadziłem taką zmianę.
– dodatkowo podświetlanie aktualnego dnia (np. jest 3 stycznia, to w arkuszu Styczeń, kolumna K w miejscach na wpisywanie wartości jest podświetlana). W Google sheets dodałem formatowanie warunkowe z warunkiem „=AND(EQ(S$1; DAYS(TODAY(); $G$1)+1); EQ(year(TODAY()); year($G$1)); EQ(MONTH(TODAY()); MONTH($G$1)))” dla odpowiednich zakresów komórek
Ja też zastanawiałem się co zrobić jak w kilku kategoriach, cały rok mam te same kwoty. Dopisałem kwotę do nazwy kategorii, więc wyświetla mi się przy miejscu na wpisanie kwoty. Przez to wpisanie tego trwa sekundę, bo mam obok ściągę 🙂
Mam taki problem, nie chce mi się zmienić data na rok 2022. Wyskakują błędy po wpisaniu roku w komórkę D2. Może mi ktoś pomoc?
mam ten sam problem, wszędzie przy datach jest arg :/
Hej BB,
Sprawdź (i Kate też) czy macie ustawiony język polski czy angielski w systemie. Generalnie ten Excel działa prawidłowo z polskimi ustawieniami regionalnymi (bo wtedy rozumie polskie formuły w Excelu).
Pozdrawiam!
Dzięki!
Niestety błąd się powtarza, mam ustawiony język polski w systemie.
Dzięki fajnie obczaję ten budzet.
Też fajnie, ze dziś kończysz w końcu nabór do klanu bo męczyłeś z tym tak bardzo, że aż
Cie żal było. Odbierało się Ciebie jak jakiegoś desperata, a jak mówi przyslowie desperatom sie nie ufa 😉 Pozdrawiam serdecznie!
Hej Adam,
Jak już zapinamy ten poziom żartów, to sugeruję żebyś niczego nie obstawiał w najbliższym czasie, bo się możesz srogo przejechać. ? W każdym razie ja się nie męczyłem na tyle, żebyś musiał mnie aż żałować. Słowa na „d” też pomylone. Determinacja to nie to samo co desperacja. ?
Pozdro!
Cześć, wielkie dzięki za całą twoja pracę. Korzystam od roku i nigdy wcześniej nie miałem tak pieniędzy pod kontrolą. Bardzo dobra robota.
Mam pytanie do wydatków z funduszu wydatków nie regularnych. W jaki sposób śledzić to dobrze w arkuszach. Jak pojawia mi się np. takie ubezpieczenie na auto to mam to wpisać w planowany budżet? Jak to zrównoważyć? Zrobić z tego przychód?
Pozdrawiam
Krzysiek
Ja tak robię, dodałam do wpływów kategorię „z budowanych funduszy” i tam wykazuję jako przychód w miesiącu, w którym ponoszę wydatek. niestety trzeba pamiętać, by odpowiednio pomniejszyć stan kont – trochę pracochłonne, ale to cena lenistwa (że nie przerabiałam szablonu) 🙂
Bardzo fajna baza to pilnowania i tworzenia budżetu. Mimo że pracuje na Mac używam wersji Google – właściwie tylko po to założyłem konto, bo zawsze i wszędzie mogę dopisać wydatek – i to ważna uwaga trzeba uzupełniać na bieżąco max co 2-3dni później to może być bardzo zniechęcające. Pozwolisz że w tym roku przerobię graficznie – bo nie pasuje mi ta estetyka – a uważam ją za ważną, jeśli uznam że wyszło ok odeślę. Zestaw kategorii tez bardziej pod siebie przerabiam juz któryś rok z rzędu. Natomiast jeszcze jedna uwaga dla tych którzy zaczynają – to jest super narzędzie ale nie rozwiąże wszystkich waszych problemów, to jakiś krok i generalnie trzeba pamiętać ,że jest pewna granica oszczędzania – tzn czym innym jest pilnowanie budżetu gdy ma się dochody i łatwo o pokusę większych wydatków, a czym innym jest sytuacja gdy ktoś zarabia tyle że starcza mu od 1 do 1. Wiem zaraz wyleje się fala że zawsze i wszędzie można – no nie, jeśli żyjesz skromnie i uczciwie na rzeczy najważniejszy wydajesz najpierw, to tylko możesz pilnować by mieć kilka „groszy” na wszelki wypadek. Jedyna opcja zwiększenia oszczędności to zwiększenie dochodu i kontroli wydatków. Braian Tracy radzi, by gdy dostaniesz podwyżkę, min 50% jej, przeznacz na oszczędności, przyzwyczaj się naucz się tymi większymi pieniędzmi zarządzać wydawać – lub co lepsze inwestować -czymkolwiek to inwestowanie jest. No i teraz zagwostka jak tu zwiększyć dochody gdy widmo kryzysu nad nami? Najlepszego w 2021 bo ten który mija to raczej słaby był rok.
Panie Michale, nieśmiały pomysł na temat:
Pierwszy kwartał nowego roku to też składanie deklaracji podatkowych i możliwość odliczenia 1%. Wiele osób przy tej okazji swoimi zarobionymi pieniędzmi dzieli się także dodatkowo, poprzez wpłaty bezpośrednie dla fundacji. Sęk w tym jak dobrze pomagać finansowo by nie dać się oszukać i do tego mieć pewność że pieniądze faktycznie trafią na deklarowany cel? Z tego co wiem bierze Pan udział w programie Pajacyk organizowanym przez PAH. Skąd właśnie taka decyzja? Udziela się Pan także w pomoc dla innych fundacji? Na co zwrócić uwagę zanim zaczniemy pomagać w ten sposób?
@Michał Szafrański czy doczekamy się budżetu w wersji na 2022 roku? 🙂
Hej Dawid,
W tym roku – nie. Nie wprowadziłem dosłownie ani jednej zmiany do szablonu. Zeszłoroczny jest OK – wystarczy zmienić rok.
Pozdrawiam!
Hej Michał na kiedy planujesz wprowadzić walutę Euro.
Pozdrawiam
Robert
Ps. Dobra robota…..
Hej Robert,
Zapewne w weekend udostępnię. Finisz #KFN mnie rozjechał roboczo. 🙂
Pozdrawiam!
Ale bedzie w tym roku ? 🙂
Będzie. 🙂
Cześć, proponowałbym jeszcze wprowadzenie franka szwajcarskiego, wydaje mi się, że wtedy jeszcze bardziej zwiększy się zapotrzebowanie.
Super praca, Pozdrawiam
Hej, planujesz może wrzucenie budżetu na franka szwajcarskiego? Korzystam z euro, ale chętnie bym się przestawiła 🙂
Dziekuje za excela, i to z jakim wyprzedzeniem tym razem 😉 W tym roku udalo sie go pierwszy raz uzupelniac przez caly rok i narzeczona tez odpalila swoj excelik. Bardzo nam pomaga zapanowac nad finansami i daje niesamowity spokoj psychiczny. Zatem niewahajcie i sprobujcie. Zachecam, by na poczatku ulatwic sobie maksymalnie sprawe i nie robic za duzo podkategorii. Dlatego jedzenie dom juz nie dziele na mieso/nabial/woda… I w sklepie na kasie porzadkuje protukty kategoriami, szybszej sie spisuje:D
Cześć Michał,
Wkradł Ci się błąd z rozpędu „Nie każdym musi prowadzić budżet!”. Zakładam że chodziło Ci o „każdy” 🙂 Artykuł standardowo petarda.
Michał od kilku dobrych lat korzystam z Twojego szablonu budżetowego. W tym roku również czekałam z niecierpliwością. Co roku budżet coraz bardziej imponujący.
Dziękuję Ci bardzo.
Dzięki za wersję dla Google Docs. Nie ma to jak rozpoczęcie budżetu domowego od darmowego narzędzia. Dobra robota!
Dzięki! korzystam od 2019. Doszedłem do wielu ciekawych wniosków, ogarnąłem wydatki nieregularne i dzięki temu na nic nie brakuje. 🙂
No w końcu! Co roku czekam na ten budżet niczym na najlepszy prezent świąteczny. W sumie to taki jest 😉
Dzięki Michał za wszystko, co robisz!
Bardzo dziękuję za udostępnienie szablonu i to z takim wyprzedzeniem 🙂 Wszystkim życzę udanego budżetowania w 2021 😉
Kiedy nam się nie przelewało rejestracja dochodów i wydatków oraz dokładny budżet domowy może nie w Excelu, ale w zwykłym kajecie były niezwykle przydatne. Teraz kiedy sytuacja finansowa uległa poprawie budżet został uproszczony. Każdego pierwszego 25% idzie na inwestycje oraz oszczędności i żyjemy z tego co zostanie.
Pozdrowienia Świąteczne dla Autora i Czytelników blogu i udanego 2021?.
Michał,
wielkie dzięki za kolejny plik z budżetem. Informacyjnie, nadal jest błąd w arkuszu polegający na tym, że przy wpisaniu w komórce z wydatkami znaku „=” , aby wpisać więcej niż jedną wydatkowaną kwotę, np. =20+15, suma zostanie skopiowana na wszystkie komórki w danej kategorii.
Ale niezależnie, robisz naprawdę świetną robotę, w tym szybkim świecie pełnym blogów, vlogów i artykułów, idealnie wbiłeś się w niszę, przydatną dla każdego.
Powodzenia!
Hej Damian,
Ale to nie tyle wina arkusza co domyślnego działania Excela z tego co mi się wydaje. CTRL-Z po takiej operacji i zostaje wartość w jednej komórce.
Pozdrawiam!
Właśnie sobie to testowałem i przy wstawieniu liczby 0 w jedną z komórek danej kategorii problem już nie występuje.
Może komuś to pomoże 🙂
Hej, dzięki serdeczne!
Jest jakaś sprytna metoda na podmianę dni miesiąca globalnie? U mnie billing zaczyna się 10ego 🙂
Dołączam się do pytania….z żoną przelewy wynagrodzeń dostajemy 10 dnia każdego miesiąca
Cześć,
Mam pytanie o rozumienie następującego zapisu z instrukcji obsługi:
„Jeśli musimy skorzystać z oszczędności, to “podbieramy” je z konkretnego konta i traktujemy jako “przychód” w danym miesiącu budżetowym (źródłem tego przychodu jest np. poduszka finansowa lub fundusz celowy).”
Jeśli dobrze rozumiem to propozycja jest następująca:
Dostajemy 5000 zł wypłaty i najpierw płacimy sobie, czyli przelewamy 1000 zł na konto oszczędnościowe. Pod koniec miesiąca okazuje się, że musimy podebrać trochę z oszczędności więc przelewamy 1000 zł z konta oszczędnościowego i wydajemy 500 zł. Ponieważ ka koniec miesiąca zostało nam 500 zł przelewamy je znowu na konto oszczędnościowe. Jeśli dobrze rozumiem zacytowaną propozycję arkusz z podsumowaniem miesiąca powinien mi pokazać 6000 zł przychodu i zaoszczędzenie 1500 zł co oczywiście nie pokrywa się z rzeczywistością.
Według mnie (i ja tak robię) jeśli podbieram z konta oszczędnościowego to kwotę jaką pobieram wpisuję z minusem w odpowiedniej komórce Excela (konto z którego podbieram i kwota przelewu).
A Wy jak robicie?
Pozdrawiam
Piotrek
Operacje miedzy kontami nie są przychodem, podsumowanie miesiaca to stan kont na dany dzien miesiaca. Ten arkusz nie obejmuje przelewów między kontami więc w ogóle ich nie zaznaczam. Też mam oszczędnościowe konto, jedyny przychód jaki zaznaczam dotyczący oszczędnościowego to zwrot na koniec roku w zależności od oprocentowania. W zasadzie to bez znaczenia z jakiego konta płacę, a mam 3. Ale prawie zawsze wpisuje stan kont na koniec miesiąca wiec wiem ile mam.
Ja to robie tak ze mamw ostsnijej grupie w oszczednosciach in plis jesli przelewam z przychodu na oszczednosciowe a jesli zabieram to robie „-” jesli wiez ze chwilowo pozyczylem kase z oszczednosciowego i ja zwracam to tego nie wpisuje juz, ale jak mysle powinno sie wpjsywac aby bylo ok.
Dzięki Michał – w tamtym roku pierwszy raz korzystałem z EXCELA i w tym roku mam zamiar robić to kolejny raz – Moim zdaniem brakuje jednej ważnej rzeczy (którą defacto sobie dorobiłem sam) – na podsumowaniu rocznym (CAŁY ROK) – brakuje takiej informacji jak średni wydatek całości w miesiącu + ogólnie średnia miesięczna wydatków. Są tylko średnie poszczególnych kategorii rozwiązaniem byłoby wpisanie wartości (D77 zakładka w styczniu) do K72 (zakładka Cały rok) i analogicznie dla lutego do L72 i średnia z wszystkich miesiąców w J72 – ja roboczo tak to rozwiązuję myślę że fajna opcja dla monitorowania czy w jakimś miesiącu nie wydaliśmy zbyt dużo i jeżeli tak wtedy można prześledzić dlaczego tak się stało.
2 propozycja- prowadzę budżet wspólnie z narzeczoną i excela prowadzę tylko ja (1 arkusz) – narzeczona mówi mi o wszystkich wydatkach i je spisujemy, jednak po kilku miesiącach brakowało nam informacji kto tak naprawdę więcej wydaje na „życie” (póki co nie mamy wspólnego konta i pieniądze trzymamy oddzielnie). Roboczo dorobiłem sobie to w taki sposób że każdą płatność koloruję (dla mnie kolorem zielonym, dla narzeczonej różowym) i później korzystałem z funkcji którą zaimportowałem (np. =@SumujKolorowe(Tabela330132[[1]:[31]];C48)), i wyliczałem kto w danej kategorii ile wydał – generalnie byłoby super, ale dość czasochłonne było uzupełnianie tabel w arkuszu w każdym miesiącu i w pewnym miejscu – do dziś nie wiem gdzie coś źle wpisałem i co jakiś czas dostaję od excela męczącym komunikatem „Excel nie może obliczyc formuły, w skoroszycie występuje odwołanie cykliczne, ale nie można wyświetlić odwołań, które je powodują” itd.
Jakby ktoś miał dobry pomysł jak monitorować wydatki róznych osób w jednym excelu(wspólnych) dajcie znać!
Jeszcze raz Michał – Dzięki za Arkusz i za twoją pracę i pozdrawiam serdecznie !
Hej Daniel,
Dziękuję za sugestię. Dobry pomysł z tymi średnimi.
Pozdrawiam!
Super 🙂 Jak co roku Dziękuję za Twoją pracę Michale 🙂 Czekam na GBP i pobieram :))
Ciężko oszczędzać w takich czasach jak obecnie. Koszta są ogromne, życie ciężkie a inflacja wali do góry..
Świetna sprawa! Będziemy dodawał z planem regularnego oszczędzania, super! Wielkie dzięki!
Dzięki! Jesteś Wielki! Spokojnych Świąt i dużo zdrowia!
Cześć,
Jest jakiś sposób na dodawanie notatek do transakcji? Np. mam wpływy wynagrodzenia w zależności od liczby klientów i chciałbym wiedzieć, który klient ile mi zapłacił. Podział klientów na kategorie raczej odpada, bo czasami klient się powtarza a czasami jest to tylko jednorazowa współpraca.
Pozdrawiam!
Michał, dziękuję! już kolejny rok będę korzystała z Twojej formatki 🙂
Wszystkiego dobrego w nowym roku!
Cześć Michale!
Kolejny rok korzystam z Twojego szablonu, gdyż jest jedną z lepszych opcji wg mnie. Choć już go mocno dopasowałam do swoich potrzeb.
Chciałabym w nowy roku wylistować sobie we wzorcu kategorii nieco większą ilość pozycji wydatków nieregularnych. Jak to zrobić w miarę szybko i sprawnie, żeby mi się całość budżetu nie rozjechała? Czy muszę to „na piechotę” zrobić po kolei w każdym miesiącu?
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Pozdrawiam
Hej Kasiu,
Niestety „na piechotę” to jedyne podejście + dodatkowo sumowanie wszystkich arkuszy trzeba byłoby poprawić na zakładce „cały rok”.
Pozdrawiam
No trudno. Już się za to wzięłam.
Dzięki za odpowiedź i za całą Twoją wyjątkowo pomocną pracę.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
W google doc gdy otwieram szablon na telefonie, jest on bardzo ściśnięty. Lista z przychodami i wydatkami zajmuje może 10% ekranu i ciężko ją przewijać. Czy ktoś ma też taki problem? Czy ktoś wie jak się tego pozbyć?
Cześć wszystkim. Mam nadzieję, że zadane pytania będą zrozumiałe 🙂 Otrzymuję wynagrodzenie od pracodawcy pomniejszone o wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe. Rozumiem, że kategoria „oszczędności” jest poprawna aby składki na PPK tam wrzucać? Nie do końca jestem jednak przekonany ile wpisywać w „wynagrodzeniu”? Jeżeli wpiszę kwotę, którą faktycznie otrzymuję na rachunek to odliczenie od tej kwoty składek na PPK będzie błędne. Czy zatem powinienem wpisywać w „wynagrodzeniu” hipotetyczną kwotę jaką otrzymałbym gdybym nie uczestniczył w PPK? Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam
Jeżeli zamierzasz traktować składkę na PPK jako oszczędności to wtedy Twoje wynagrodzenie powinno być liczone jako hipotetyczna kwota tak jak gdybyś w tym planie nie uczestniczył.
Drugie podejście (które preferuję) to budżetowanie tego co pozostaje mi po zapłaceniu sobie „wynagrodzenia” czyli po przerzuceniu określonej kwoty na konta oszczędnościowe. Innymi słowy oszczędności to pierwsza i najważniejsza pozycja w budżecie, która narzuca nam twardą dyscyplinę finansową jeśli chodzi o resztę wydatków.
To drugie podejście jest raczej natury psychologicznej bo wolę żyć z tego „co zostaje,” niż oszczędzać to co zostaje po wydatkach bo jeśli wydatki będą zbyt liberalne to na oszczędności nie zostanie nam nic.
Cześć,
mam pytanie w jaki sposób ewidencjonujecie i planujecie przychody:
czy robicie to z przesunięciem miesięcznym, czyli budżet w danym miesiącu planujecie na przychodach z miesiąca poprzedniego (np. to co zarobiliśmy w grudniu lub za grudzień planujemy w budżecie na styczeń, czyli w styczniu wydajemy zarobki z grudnia), czy może robicie to bez przesunięcia, tzn. planujecie w budżecie wydatkowanie zarobków z danego miesiąca?
Jeśli np. dostajesz wypłatę 10. dnia grudnia, albo wiesz, że w grudniu dostaniesz X zarobków, to ja to planuję w budżecie na grudzień. Nie znam Twojej sytuacji, lecz u mnie jest to dość regularne i jak danego dnia przyjdzie przelew, to wpisuję go danego dnia w budżecie w obecnym miesiącu. Czyli jak to napisałeś – planuję w budżecie wydanie zarobków z danego miesiąca. Mam nadzieję, że trochę pomogłem 🙂
Ja robie tsk ze jak pensja zony jest 29ego dsn3go miesoaca to zaliczam ja na kolejny bo dopiero rak naprawde w kolejnym miesiacu pieniadze z noej s awydatkowane swoja mam ok 6-10 to zaliczam do biezacego.
Bardzo dziękuję za Twoją pracę! Bardzo ułatwiasz mi zarządzanie swoimi finansami 🙂
Kolejny rok spędzam w Twoim towarzystwie 🙂
Widzę, że wprowadziłeś moje poprawki, które wrzucałem do arkusza 2020 początkiem roku w komentarzach albo inaczej się tego zrobić nie dało 😀
Skoro nie ma nowości, a są poprawki, które już miałem, to zostaję przy arkuszu z 2020, bo już dawno gotowy czeka na następny miesiąc/rok 🙂
Tak czy inaczej, dobra robota!
Czy wiadomo kiedy będzie budżet w euro? Wkrótce było jakieś 2 tygodnie temu….
Pozdrawiam z Nowym Rokiem i dziękuję za przydatne narzędzie!!! Pierwszy rok na emeryturze z arkuszem pozwala spokojniej patrzeć w przyszłość.
Dzięki za plik. Trzeci rok z rzędu pomagasz nam, bardzo opornym na budżetowanie ;), walczyć o marzenia 🙂
Mam tylko jeden problem. Korzystam z libreoffice… i trzeci rok z rzędu musze cały plik przerabiać – w każdym miesiącu, w kolumnie D (czyli sumy realnych wydatków/przychodów) jest jakaś dziwna formuła ( =SUMA(Tabela192244[#this row])) , która wyrzuca bład 507… Zastepuje ją zwykła formuła =SUMA(I80:AM80) i działa. Tyle że żmudna robota, bo w każdym miesiącu muszę osobno, w każdej kategorii od nowa. Może dałoby radę podmienić tą magiczną formułę na coś prostszego jak ta suma? Czy ona ma jakąś super moc, której po prostu libreoffice nie ogarnia?
Pozdrawiam serdecznie!
Mam ten sam problem i właśnie szukałam w komentarzach rozwiązania.
Cześć,
trzeci rok z rzędu korzystam z tego szablonu, ale pierwszy raz mam małą zagwozdkę. Otóż gdy otwieram plik i nic w nim nie robię, nie nie zmieniam, to w chwili zamknięcia pojawia się pytanie, czy zapisać plik. W dwóch poprzednich latach (plikach) czegoś takiego nie miałem. Wyczytałem w necie, że przyczyną mogą być tzw. funkcje nietrwałe. Jedyną rzeczą, którą modyfikowałem w pliku było wyrzucenie sekcji „Dzieci”. I nie wiem teraz, czy to właśnie to spowodowało (nieświadomie) dodanie takiej funkcji nietrwałej, czy po prostu w tegorocznym pliku to norma? Niby nie jest to uciążliwe, bo plik otwiera się głównie po to, aby wprowadzić w nim nowe kwoty i potem zapisać, niemniej jednak ciekawi mnie czy i jaki wpływ mają te funkcje nietrwałe?
Poza tą jedną drobnostką jak zawsze dobra robota z szablonem, wielkie dzięki za tę pracę!
Jak zaktualizować listę wierszy w poszczególnych kategoriach po spersonalizowaniu arkuszu „Wzorzec kategorii”? Po usunięciu nadmiarowych wierszy nie ma to odzwierciedlenia w arkuszach z miesiącami, jest tylko błąd #ADR! w miejscach usuniętych wierszy.
Michał, możesz pomóc w tym wątku ?
Też mam z tym problem jak zaktualizować listę wierszy w poszczególnych kategoriach po spersonalizowaniu arkuszu “Wzorzec kategorii”?
Hey Michał dzięki za kolejną procję świetnej roboty. Co roku korzystam z twojego arkusza do kontrolowania budżetu. Mam jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi w postach pod artykułem. W jaki sposób można w prosty sposób zmodyfikować arkusz kiedy chcemy robić budżet pod swoje przychody np od 10go do 9go, a nie od 1go do 31go?
Podłączam sie do pytania 😉
Pozdrawiam
Cześć wszystkim,
również miałbym takie życzenie. Mamy z Żoną wpływy 9/10.każdego miesiąca i to właśnie od tej daty zaczyna się okres rozliczeniowy naszego miesiąca. Ktoś wie, czy można przerobić w ten sposób plik?
Cześć!
Czy szablon EURO w Excelu mogę po prostu zapisać w docs-ach i używać, czy lepiej poczekać na ten przygotowany w docs-ach? 🙂
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Szybkie pytanie do Pana Michała. z arkusza będę korzystał teraz drugi rok i czy istnieje jakiś sposób żeby przeniesienie wszystkie kategorie wydatków które zostały utworzone prze zemnie w szablonie 2020 i nadpisać te które sa w udostępnionym szablonie2021 ?
tak żeby nie robić dwa razy tego samego i co roku.
dziękuje i wszystkiego dobrego wszystkim w NOWYM ROKU
Hej Grzegorz,
Po prostu copy&paste polecam ze starego arkusza do nowego – na zakładce z szablonem kategorii. 🙂
Pozdrawiam
Mam pytanie o kartę kredytową. Jak radzicie sobie z zapisami wydatków z użyciem karty kredytowej, gdy wciąż zmienia się kwota do spłaty (a na początkowej zakładce ustaliliście stan na karcie na dzień 1.01.2021)? Dochodzi do tego, że jest „więcej” pieniędzy w obrocie niż wpływy z zewnątrz. Jak księgujecie te wydatki z karty i spłatę karty?
Jaka jest przyczyna błędu 507 pomimo najnowszego Microsoft Excel? Jak to naprawić?
Hej Michał, dziękuję bardzo za szablon – to rewelacyjne narzędzie, które nauczyło mnie dyscypliny i panować nad własnymi finansami 🙂
Skorzystałam również z tegorocznego najnowszego szablonu. Zawsze używam w formacie google docs, dlatego dopiero teraz spotkałam się z tą funkcją podświetlenia kolumny bieżącego dnia – całkiem przydatna sprawa 🙂 Ale… nie na każdym sprzęcie wyświetla się ona prawidłowo ;/ Np dzisiaj, gdy mamy poniedziałek 4 stycznia, na żółto świeci się jeszcze niedziela 3.01. Fajna sprawa z tym i chciałabym z tego korzystać, ale jak nie znajdę rozwiązania problemu, to będę musiała całkiem skasować formułę 🙂 A szkoda…
Magia. Od dzisiaj zaczęło pokazywać poprawną datę 😉
Alarm odwołany 🙂
Pozdrawiam
Michał, proszę Cię dodaj już arkusz w NOK 😀
Zakończyłam mój pierwszy rok z Twoim planerem budżetu.
Dziękuję – teraz przejrzyście widzę moje finanse. Udało mi nawet kilka miesięcy temu się już podjąć pierwsze decyzje mające na celu lepsze gospodarowanie moimi finansami i już widać niewielkie oszczędności.
Michał, dziękuję za fantastyczny szablon! Dopiero zaczynam swoją przygodę z kontrolą wydatków, a ten budżet ma wszystko czego potrzeba! Dziękuję! Widzę, że jest też planowany w NOK – czekam z niecierpliwością 🙂
Dzięki za kolejny szablon.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Michał dziękuję za arkusz na nowy rok.
Mam w związku z nim kilka pytań.
1) Zakładka STAN KONT
mam konto, gdzie wpływa pensja miesięczna w kwocie x i mam też na tym koncie środki w wysokości y to kwota y idzie do zakładki Stan KONT? Jak wy to robicie
2) Mam na drugim koncie gotówkę w wysokości x. Z tego konta korzystam niewiele, raczej tutaj tylko wpływają pieniążki z mojej drugiej działalności, których w zasadzie nie ruszam. Gdzie taką kwotę powinienem wpisać? CZy poprostu w STAN KONT i co miesiąc powiększać wartość, chociaż czasem jakieś niewielkie kwoty są pobierane jak chociażby rata kredytu z tego konta.
Poradźcie proszę
Kochany Finansowy Ninjo to już mój 3 rok z Twoim szablonem 😀 I baaaardzo chcę Ci podziękować za pracę, którą w to wkładasz.
Na zdrowie Estera. 🙂
@Michał,
Jedna uwaga pewnie juz na 2022 ale może poprawisz co by oczy mniej bolały 🙂
W widoku ciemnym w google docks biezacy dzień podswietlony jest na żółto a tekst jest biały więc nic nie widać
Screenshot:
https://ibb.co/QmzKbCs
Dziękuje za aktualizacje na 2021!
Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ukryć lub usunąć niepotrzebne pola np. w kategori spłata długów mam zajętą tylko jedną pozycje , czy mozna to jakoś ukryć dla całego roku?
Panie Michale, Drodzy
Mam kilka pytań:
1. Jak wpisujecie gdy na przykład w miesiącu poprzednim pożyczyliście 100 zł i w kolejnym dana osoba oddaje te pieniądze? Aktualizujecie poprzedni miesiąc?
2. Macie gotówkę w domu i potrzebujecie ją wpłacić do banku na konto, dopisujecie to jako wpłata?
3. Co w przypadku gdy w poprzednim miesiącu zostanie mi 500 zł, przepisujecie to na nowy miesiąc?
Generalnie chodzi mi to, że chciałbym aby kolumna Przychody pokazywała mi faktyczne przychody a nie zakłamane na przykład po przez dodanie poprzedniego miesiąca.
Pozdrawiam,
I dziękuję za arkusz, to już kolejny rok 🙂
Mateusz
oh podpinam sie pod to pytanie bo tez nie potrafie sobie tego sensownie ustalic , a chcialabym w koncu znalesc sensowne rozwiaznie , tez do mnie nie przemawia opcja w krorej musze zaklamywac dochody (lub liczyc osobno ) Pozdrawiam i czekam na odp 🙂
Jest kilka podejść – moje jest podobne do Twojego – chcę widzieć ile faktycznych przychodów mieliśmy w roku. Wpisywanie wszystkiego (np. zwrotów) do przychodów zakłamuje tę informację. Ale są różne podejścia, musisz znaleźć co najlepiej pasuje Tobie. Dla przykładu, ja robię tak:
1. Aktualizuję poprzedni miesiąc. Zwrot idzie od razu na oszczędnościowe, w kategorii w której zabudżetowałem pożyczkę wrzucam „-100” a w kategorii oszczędności dodaję 100.
2. Nie, takich rzeczy nie zaznaczam w budżecie – koniec końców zostałem z tą samą kwotą, więc zaznaczam to tylko w zakładce „Stan kont”, że zmieniły swój stan „skupienia” ;).
Natomiast jeśli wydaję gotówkę, zaznaczam to normalnie w budżecie, ale kwotę równą wydanej gotówce przelewam z rachunku bieżącego na oszczędnościowy. Sporadycznie korzystam z gotówki więc to się u mnie sprawdza.
3. Jeśli zostało mi 500 zł na koniec miesiąca to ta kwota wędruje automatycznie na konto oszczędnościowe i tak też to budżetuję. Na koniec miesiąca w budżecie rzeczywiste wydatki muszą się zgadzać co do grosza z rzeczywistymi przychodami. Jeśli jej nie wydałem, to znaczy, że mogę więcej zaoszczędzić danego miesiąca. U mnie nie wydane w miesiącu = oszczędności.
Jeśli np. jakaś płatność przesunęła się o miesiąc – miałem wydać 500 zł a nie wydałem, ale wiem, że muszę je wydać w następnym to po prostu w tym miesiącu zaoszczędziłem 500 zł więcej niż planowałem, a w przyszłym zabudżetuję w oszczędnościach 500 zł mniej 🙂
To jest trochę kwestia tego co chcesz później zobaczyć w „statystykach”. Ja np. większych, planowanych ale nie powtarzalnych wydatków za oszczędności (przykładowo: nowy samochód) nie wpisuję w ogóle do budżetu miesięcznego – bo później sprawdzając sobie rok wyjdzie, że średnio na samochód wydawałem np. 50 tys. :).
Wolę wiedzieć, że np. w kwietniu z takiej kwoty jaką zarobiłem udało mi się zaoszczędzić 30%. A że dodatkowo Wydałem 300% tej kwoty widzę nie w budżecie miesięcznym, a w zakładce „Stan kont” gdzie takie rzeczy wpisuję ze stosownym komentarzem. Dzięki temu we wszystkich statystykach mam porządek.
Podsumowując: W budżecie widzę wydatki z miesiąca na miesiąc, a większe wydatki (np. samochód który kupuję raz na X lat) i kontrolę nad oszczędnościami widzę w zakładce „Stan kont”.
Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry, mogę na pierwsze odpowiedzieć: pożyczki wpisuję do jakiejś kategorii nieprzewidzianych wydatków i od razu tą kwotę umieszczam w dodatkowych przychodach na następny miesiąc i tak aż do chwili, gdy delikwent odda. Ponieważ czasami się to kumuluje, jako kwotę w przychodach wpisuję w postaci sumy poszczególnych „pożyczek” ze szczegółowym opisem w komentarzu do komórki. Zrealizowane zwroty też opisuję i tak na kolejny miesiąc wiem co przenieść.
kB
Ah, cudownie, że już są wszystkie! <3 Bardzo dziękuję, Michale!
A pytanie otwarte – czy są tu osoby, które zarabiają/oszczędzają/wydają w kilku walutach? Dla mnie to nowa sytuacja – zarabiam w Euro i mieszkam za granicą, ale mam zobowiązania w PL, więc np. pieniądze za najem mojego mieszkania i opłaty za nie (i parę innych rzeczy) robię w PLN. Zastanawiam się, jak to sensownie sobie ogarnąć, ale może ktoś już ma doświadczenie i nie będę musiała wyważać otwartych drzwi?
Z pozdrowieniami 🙂
Mam zrobiona osobna kategorie na wydatki w pl.
Przeliczam to od razu na € wg kursu pi x drzwi, i wpisuje €
Nie bawie sie w dokladne pilnowanie po jakim kursie bylo wymieniane, bo nie ma tego jakos duzo u mnie.
Chyba też tak zrobię, dzięki! 🙂
Czołem!
Mam sporo wydatków które przez cały rok się nie zmieniają (czynsz, prąd, internet itp.). Muszę co miesiąc wpisywać te kwoty w arkusz czy można to jakoś zautomatyzować? Pozdr.
Cześć,
Jak najprościej zmienić okres rozliczeniowy? Chciałbym, żeby on trwał od 10stycznia do 10 lutego. Taki okres mają moje wydatki. Bardzo by mi to uprościło używanie arkusza.
Chciałem to zmienić ale, arkusz się nie odświeża i nie chcę go zepsuć 😉
Podłączam sie do pytania 😉
Pozdrawiam
Witaj, chciałem tylko powiedzieć, że przez cały rok udało mi się prowadzić arkusz wydatków. Faktycznie pomyliłbym się twierdząc, że prowadzę budżet. Mam ciut braków w niektórych kategoriach, ale wiem, że średnio w miesiącu na jedzenie w stolicy Podbeskidzia dla 4 os. rodziny z małymi dziećmi 3 i 6 lat wydajemy 1342,75
zł.
Z 6 opisanych miesięcy udało nam się przekazać na tzw. pomoc 2533 zł
a opłaty za samochód – paliwo, naprawy, ubezpieczenie, myjnie wydaliśmy 4798,32 zł.
Więc, mogę podsumować, że pojawia się pewna świadomość. Nie stanowi dla mnie wprowadzenie poszczególnych rachunków ze sklepów. Na razie brakuje zrobienia kolejnego kroku.
Dziękuję za pewnego rodzaju zachętę do takiej pracy – pozdrawiam.
Witam czy będzie aplikacja na IOS?
O Boże, nareszcie pobrałam ten arkusz na 2021!
Cieszę się jak dziecko!!! 😀
A czy można by tak dołożyć funkcjonalność, importowania z banku wyciągu (często taka klasyfikacja na wydatki jest już tam przeprowadzona ) ? Odchodzi wówczas kwestia klepania danych
Świetny artykuł. Sam prowadzę od lat swój budżet domowy w Excelu, który ewoluował na przestrzeni lat. Twój szablon jest świetny dla kogoś kto nie ma czasu na tworzenie własnego i otrzymuje wszystko co niezbędne. Bardzo przydatne jest nagranie, gdzie wyjaśniasz krok po kroku jak z niego korzystać.
Sam zaczynałem od spisywania wydatków, w kolejnych latach dochodziły nowe kategorie oraz planowanie wydatków. Zawsze z początkiem roku analizuje rzeczywiste wydatki z zaplanowanymi. Najbardziej cieszy pozycja: oszczędności i emerytura, które są wyższe niż przyjąłem w założeniu.
P.S.czekam na nowym artykuł w temacie ” Prąd dla finansowych Ninja”, w tym roku mijają 2 lata dla osób, które skorzystały z promocji (opłacało się :)) i jestem ciekaw czy będziesz dokonywał zmian i czy masz sposób na oszczędności, szczególnie że od tego roku weszła opłata mocowa.
Zastanawiam się czy może pan polecić jakies szablony budżetowe po angielsku. Czy też najlepszą opcją jest przetłumaczenie tych ?
Trochę spóźniona, bo już 15 styczeń ale… lepiej późno niż wcale 😉
Dziękuję
Witaj serdecznie Mistrzu ?
Dziękuję bardzo za kilka lat edukacji finansowej !!! Świat zwariował a dzięki Tobie moja sytuacja finansowa jest pod kontrolą ?? Mam pytanko względem arkusza na 2021 w funtach. Google docs nie pozwala mi edytować i pokazuje, że Michał Szafrański jest właścicielem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Tomaek
Hej Tomasz,
Zgodnie z informacją we wpisie trzeba zrobić tak: w Google Docs wybierz File i Make a copy, aby uzyskać dostęp do własnej kopii arkusza. Możesz też pobrać go w innych formatach (File, Download as…).
Pozdrawiam!
Panie Michale jak zmienić okres rozliczeniowy od 10 do 10 dnia każdego miesiąca?????
Proszę o pomoc, nie podświetla mi się na żółto dzień tygodnia? Co mogę zrobić?
Witam wszystkich,
Mariola mam taki sam problem, nie podświetla mi się na żółto dany dzień tygodnia, a w 2020 działało mi fantastycznie.Co można zrobic? Używam Excela ..
Mam problem – zaimportowałem plik z budżetem do Google docs i mam problem z wyświetlaniem dat – wszędzie gdzie arkusz powinien liczyć dni, czy pokazywać dni tygodnia mam taki komunikat:
Error
DATEVALUE parameter ‚Styczeń 2021’ cannot be parsed to date/time.
(to przykład dla zakładki styczeń, w każdym innym miesiącu jest to samo tylko zmienia się miesiąc w komunikacie błędu). Mogę prosić o pomoc?
Najprawdopodobniej masz system operacyjny nie po polsku?
Zmien nazwy miesiecy na wlasciwy jezyk i powinno banglac.
Dzieki Ziggy,
Tego mi bylo trzeba.
Pozdro
Mam ten sam problem. System normalnie po polsku. Arkusz wrzucony na google dysk i tam otwarty. I też wywala mi błąd DATEVALUE. Nie wiem jak to rozwiązać.
Nie jestem biegła w Google docs, ale za cel postawiłam by pracować w gmailu nie offline w domu. Chwilę mi zajęło (i emocji) zanim doszłam, że trzeba skopiować plik, bo ten udostępniony jest nieedytowalny. Propozycja by dodać mini komentarz dla takich mniej biegłych w gmailu „Aby skorzystać z udostępnionego pliku Michała należy go skopiować na swój Dysk Gmail klikając polecenie „Utwórz kopię””.
Dziękuję za pomoc.
Cześć Michał!
Być może ta propozycja już gdzieś padła, bez bicia przyznaje, że nie sprawdzałem. Moim zdaniem fajnie by było dodać do arkusza możliwość ustalenia jaki jest pierwszy dzień miesiąca. W moim przypadku jest to 26 dzień miesiąca kiedy dostaję wypłatę. Czyli mój miesiąc dla przykładu trwa od 26 stycznia do 25 lutego. Niby 5 dni to mała rzecz, ale psychologicznie łatwiej jak pensja wpada na początku a nie na końcu (żona dostaje 28 dnia miesiąca).
Pozdrawiam Jakub
Cześć,
mam ten sam problem. Z tego excela wynika że cały miesiąc jestem na minusie i dopiero pod koniec pojawia się info że mam jeszcze xxxx do wydania. Nie jestem aż tak biegła ew excelu, czy można zmienić jakoś te daty, żeby miesiąc zaczynał się nie od 1 dnia na np od 26?
Cześć,
super arkusz, od stycznia zacząłem tworzyć budżet, czytam Finansowego!
Do tego aplikacja na Androida – ułatwia mega! mogę w każdej chwili albo dodać prosty wydatek, albo po prostu podejrzeć „co się dzieje z finansami” – dzięki dla Pawła Gajdy :).
Używam Arkuszy Google na Dysku Google i sprawdzają się świetnie.
Jedyne co – to nie wiem dlaczego, ale w wyliczeniach realizacji budżetu w danej kategorii, pasek procentu nie postępuje, tj. niezależnie czy wydałem 100% budżetu, czy 5%, czy 159%, to pasek jest zawsze pusty, z wpisaną w środku kwotą „zakładaną”.
Nie przeszkadza to w użytkowaniu, ale zauważyłem taki problem :).
Aplikacja “Budżet domowy” dla Androidów to prawdziwa BOMBA.
Teraz wprowadzanie kosztów jest dla mnie o niebo łatwiejsze i tracę na to o wiele mniej czasu.
W tym miejscu należą się podziękowania dla Pawła Gajdy za aplikację, bo działa naprawdę przyzwoicie. Dobra robota!
Pozdrawiam!
Michale, pomocy!
Jak zmodyfikować arkusz, jeżeli dostajemy ze Stary wynagrodzenie w 2 terminach – 10 i 30?
Wiem, że gdzieś był komentarz z wyjaśnieniem
pod budżetem na 2020, ale … zlitujże się i nie każ wszystkiego czytać ?
Po skopiowaniu arkusza Google, ustawiona strefa czasowa to Pacyfik. Z 15 minut szukałem błędu w formule na dzisiejszą datę.
Jak naprawić skopiowany arkusz:
Plik -> Ustawienia Arkusza Kalkulacyjnego -> Strefa Czasowa -> GMT + 01:00 Warsaw
Wielkie dzięki ! A ja sie zastanawiałem dlaczego ‚dziś’ zaznacza mi wczoraj ;))
Bardzo Ci dziękuję za tą i informację, już od godziny próbuję przestawić datę na dziś:) Pozdrawiam serdecznie
Mam pytanie do Autora lub ewentualnie forumowiczów:
Jak rozszerzyć kategorię o dodatkowe pozycje? W skrócie: kategoria Transport pęka w szwach, a to za przyczyną posiadania dwóch samochodów i do tego korzystania z innych form komunikacji i dodatkowych pozycji jak karta aglomeracyjna i rozbicie obu aut na poszczególne pozycje jak w oryginalnym szablonie pana Michała. Po kupieniu trzeciego samochodu nie ma go jak wcisnąć a samodzielne próby modyfikacji zakończyły się rozjechaniem formuł. Proszę o pomoc.
kB
Na końcu jest miejsce Inne1, Inne2 i Inne3, czy nie myślałeś o skorzystaniu z tych miejsc?
Zaczęłam korzystać z tego szablonu. Bardzo pomocna rzecz
Niestety w Ubuntu jest ten szablon niestabilny są błędy i komurki są z automatu pozmieniane a w Google Docs jest tylko do odczytu nie idzie nic wpisać.
Witam
Na wstępie chciałam powiedzieć, że ma Pan świetnego bloga. Ściągnęłam Pański arkusz do prowadzenia budżetu domowego, pierwszy miesiąc powoli dobiega końca. Niestety moje obawy się potwierdziły, do tej pory miałam wrażenie, że pieniądze ciągle mi się rozpływają na wydatki (mimo rozsądnego dysponowania), chciałam sprawdzić czy rzeczywiście mam słuszne odczucia czy może jednak to złudne wrażenie a wydaje nieprzemyślanie pieniądze? Niestety wszystko się zgadza, życie w Polsce jest cholernie drogie.
Mam jednak mały problem i chciałam prosić o poradę. Jak połączyć prowadzenie arkusza domowego jeśli arkusz jest od 1 dnia miesiąca do ostatniego dnia a ja swój okres rozliczeniowy mam od 10 dn. miesiąca do 10 następnego? Zgodnie z arkuszem od 1 maja powinnam prowadzić nowe rozliczenie, problem w tym, że mój „miesiąc” się jeszcze nie skończył bo korzystam z kwietniowej wypłaty i analogicznie, moje następne rozliczenie będzie zgodnie z wypłatą 10 maj-10 czerwiec itd
Dziękuję i pozdrawiam.
Paulina
Szkoda, że dopiero w czerwcu ale cieszę się że to znalazłam :))
Czesc, czy ktos moze mi pomoc – nie wiem dlaczego w wersji exel dla budzetu w euro w wierszach na nazwy dni tygodnia wyskakuje mi blad… czy ktos tez tak ma?
O ja mam wlasnie dokladnie to samo w tym roku. Tez w arkuszu euro
Super! Szkoda tylko że brakuje aplikacji. A iOS
Świetna plik. dziekuje!!
Witam mam pytanie ponieważ kożystam juz z Pana Budżetu od2019r mam pytanie ,kiedy będzie wzor budżetu na 2022 rok.Pozdrawiam
Hej Eugeniusz,
W tym roku nie będę publikował nowej wersji arkusza. Ta z 2021 r. nie uległa zmianom. Jedyne co trzeba w niej zrobić, to zmienić rok na 2022.
Pozdrawiam!
Cześć,
czy mogę prosić o aktualizację szablonu budżetu domowego na 2022 rok? 🙂
Hej Maria,
Wystarczy ściągnąć szablon na rok 2021 i samodzielnie zmienić rok. Żadnych nowych zmian w tym roku nie wprowadzałem.
Pozdrawiam!
Ja już wypatruję budżetu na 2022 r. 🙂 w 2021 spłaciłem długi i czuję się finansowo stabilny jak nigdy. 🙂
Hej Piotrze,
Używaj śmiało szablonu na rok 2021 także w 2022 r. Wystarczy zmienić rok w arkuszu. 🙂 Żadnych nowych zmian nie wprowadzałem.
Pozdrawiam!
Witam!
Dlaczego po zmianie roku pojawia mi sie blad w komorce G1? (#WERT!) i automatycznie nie pokazuje mi dni tygodnia. Przyznaje, nie znam sie na arkuszach Excela, ale zmienilam tylko rok w zakladce CALY ROK
Cześć Michale!
Przede wszystkim bardzo Ci dziękuję za to, że dzięki Tobie od wielu lat nasze planowanie budżetu jest uporządkowane, wygodne i zwyczajnie przyjemne. Jeśli mogę coś podpowiedzieć na kolejne edycje, to:
1. Automatyczne kasowanie całej zawartości w poszczególnych miesiącach od kolumny I – Tak, wiem, że to niebezpieczne w trakcie roku, ale bardzo, bardzo przydatne przy tworzeniu pliku na nowy rok z wykorzystaniem pliku z roku poprzedniego.
2. Drugą propozycję wprowadziliśmy sobie sami, niemniej podpowiadam. Otóż, otrzymujemy pensje pod koniec miesiąca. Bardzo przydatne dla nas jest przeniesienie kwoty z komórki D19 na następny miesiąc. De facto – bez tej operacji, przez cały miesiąc obraz byłby niezmiernie dołujący jako życie na kredyt. A tak, przez dodanie komórki D19 z poprzedniego miesiąca do komórki D19 z danego miesiąca, „ratujemy” nasze samopoczucie i obraz sytuacji.
Zdrowych Spokojnych Świąt! 🙂
Witam,
ad.2 super pomysł! ja właśnie borykam się z tym samym problemem i zastanawiałam się jak to obejść!
Ja roboczo zmieniałam po prostu dzień początku miesiąca (np maj zaczynał się u mnie 28.04 -> musiałam w związku z tym pokombinować z odpowiednimi dniami tygodnia, ale dało radę) niestety rozwalało to wartość np. ilości dni do końca miesiąca.
Witam
W jaki sposób można przesunąć linię pomiędzy kolumnami H oraz I w poszczególnych miesiącach w google docs na androidzie oraz na komputerze ponieważ widok jest trochę mało czytelny na telefonie.
Pozdrawiam
Niestety nie wychodzi mi ta zmiana roku w komórce D2, nie wiem jak to zrobić, używam arkusza w google..
Dzięki za super przygotowany arkusz. Używam sprzętu apple więc najlepiej było mi pobrać arkusz do Numbers i mam pewien kłopot z kilkoma rzeczami. Nie działa mi aktualny dzień miesiąca w procencie postępu miesiąca, liczba dni do końca miesiąca i nie pokazuje aktualnego dnia i nie podświetla. Czy mógłbyś jakoś w tym pomóc, byłbym bardzo wdzięczny???
W arkuszu google nie podświetla mi się aktualny dzień i źle pokazany jest procent postępu miesiąca. W styczniu wszystko było dobrze, a teraz nadal podświetlony jest 31.01 i procent postępu miesiąca to 31/28.
Cześć Michał,
Czy będzie dostępny arkusz budżet 2022 ? Być może informowałeś o tym wcześniej i mi to umknęło. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam !
Jest adnotacja na górze na żółtym polu, że szablon pozostaje bez zmian, bo już jest wystarczająco dobry. Wystarczy zmienić rok 😉
Czy ktoś wie jak w wersji mobilnej lub przeglądarkowej Excela wyłączyć autouzupełnianie kolumny do końca danej kategorii? Chodzi o to, że jak wpiszę formułę (np. „=30+12”), to excel w tych dwóch wersjach wypełni wszystkie komórki w kolumnie wartością 42. Jeśli wpiszę samą liczbę (nie zaczynając od „=” oznaczającego formułę) nic takiego się nie dzieje. Problem ten nie występuje w aplikacji desktopowej na Windowsie. Szukałem w necie rozwiązania, ale nie do końca wiem co wpisać w google poza autouzupełnianiem
Jeśli ktoś podobnie jak trzyma plik z budżetem na OneDrive i użyma Excela Online, żeby wprowadzać zmiany zachęcam do skorzystania z dodatku do Excela, który napisałem, który ułatwia wprowadzenie transakcji do budżetu przez specjalny formularz, dostępny na pasku zadań. Wideo z działania dodatku i instrukcja jak zainstalować są dostępne na https://github.com/sjwilczynski/WNOPBudgetAutocomplete. W razie gdybyście mieli jakieś komentarze albo wykryli problemy, dawajcie znać!
No nie wiem co zrobić z tymi datami. Wpisałam „2022” w D2 w zakładce Cały rok, w zakładkach rok jest prawidłowy, ale tam, gdzie powinny być dni jest ARG!. Zlekceważyłabym to, ale mi się potem (chyba) rozjedzie przy wyliczeniach dni do końca miesiąca.
Słaba jestem w Excelu, więc proszę o łopatologiczne wskazówki. A jeśli ktoś byłby tak uprzejmy i zechciał pomóc telefonicznie/msngrowo to będę wdzięczna barrrrrrrrrrdzo.
To samo zaobserwowałem.
I w komórce G1 w arkuszach miesięcy zmieniłem kropki na myślniki i dni tygodnia wyświetlają się poprawnie, ale nie sprawdziłem czy to ma wpływ na inne wyliczenia
W polu G1 jest formuła =”01.01.”&(‚CAŁY ROK’!D2)
A jak poprawiłem na =”01-01-„&(‚CAŁY ROK’!D2)
Pozdr
Jak zacząć wypełniać ten plik od czerwca? 😉
Normalnie, wypełniasz od czerwca a pozostałe miesiące na 0 🙂 już drugi raz wracam do tego excela, robiłem go z powodzeniem 2 lata temu i teraz też od czerwca zaczynam. Bez problemu nie uzupełniam wstecz. Tylko żółte pola i będzie OK!
Można poprawić (dla excela) w miesiącach w komórkach B29 i E29 odpowiednio:
=”Dzień „&JEŻELI(MIESIĄC(G1)<MIESIĄC(DZIŚ());DZIEŃ(NR.SER.OST.DN.MIES(G1;0));JEŻELI(MIESIĄC(G1)=MIESIĄC(DZIŚ());DZIEŃ(DZIŚ());0))&" / "&DZIEŃ(NR.SER.OST.DN.MIES(G1;0))
=JEŻELI(MIESIĄC(G1)<MIESIĄC(DZIŚ());DZIEŃ(NR.SER.OST.DN.MIES(G1;0));JEŻELI(MIESIĄC(G1)=MIESIĄC(DZIŚ());DZIEŃ(DZIŚ());0))/DZIEŃ(NR.SER.OST.DN.MIES(G1;0))
to rozwiąże buga dla miesięcy większych niż bieżący liczenie dni. normalnie minione miesiące są na 100%, bieżący jest OK, ale każdy następny też idzie jak bierzący. Moje zmiany rozwiązują ten problem 🙂
Witam,
Czy jest mozliwosc wprowadzania danych do budzetu i kategoryzacji grupowo, np co kwartal albo nawet co rok? Mam plik excel z wypisem z banku wszystkich transakcji na koncie i na kartach, szukam arkusza lub programu ktory pomoglby mi zaimportowac dane. To jest juz wystarczajaco trudne , wpisywanie dzien po dniu w odpowiednim polu przekracza ilosc czasu ktora mam 🙂
Cześć! Czy ktoś ogarnął jak dodać w pasku postępu kolor w Google Docsie? Chodzi o komórki B25-D25. W Google Docs mam pasek tylko z wartością, ale pusty jeśli chodzi o wypełnienie kolorem. Wracam do arkusza i nijak nie mogę tego obsłużyć.
Szukałam w komentarzach, ale znalazłam tylko odpowiedź na kolorowanie „dziś” na żółto. To u mnie dobrze działa. Nie działa mi tylko kolorowanie postępu realizacji w procentach. Help 🙂
Dzień dobry,
Jestem użytkownikiem budżetu domowego.
Wszystko było ok do momentu drobnej zmiany tj. usunęłam we wzorcu kategorii jedną pozycję. Następnie pozycję tą usunęłam w każdym miesiącu.
Problem jaki mi się pojawił to że w pewnym momencie nie pokazują mi się Nadrzędne nazwy kategorii. np.
główna kategoria to:
TRANSPORT
podrzędne kategorie to:
paliwo
ubezpieczenie samochodu
serwis
czyli „uciekło” mi TRANSPORT i nadrzędną kategorią zrobiło się PALIWO i podrzędne kategorie:
ubezpieczenie samochodu
serwis
Sprawdziłam czy poszczególne Kategorie i podkategorie zaciągają się prawidłowo ze wzorca i tak rzeczywiście jest. Dumam, dumam i nic ciekawego już mi nie przychodzi do głowy. Nadmienię że kilka kategorii powyżej działa bez zarzutu.
Bedę wdzięczna za jakiekolwiek wsparcie.
Pozdrawiam
Agnieszka Kaczkowska
Po usunięciu ze wzorca pozycja powinna zniknąć we wszystkich miesiącach. Pytanie jak to zostało zrobione. Ja usuwałem co najwyżej nazwę zastępując ją kropką (tak jak Michał wypełniał „puste” kategorie). Jeżeli usunęłaś cały wiersz, to arkusz ma prawo się „rozsypać”.
Dzięki za szablon. Korzystaliśmy cały rok. Widać na czym można oszczędzić i gdzie znikają pieniądze;)
Czy będzie nowy poprawiony szablon na 2023?
Hej Filip,
Cieszę się, że szablon się przydał. Nie – nie będzie nowej wersji na rok 2023. Można nadal korzystać z tej powyżej. Wystarczy tylko zmienić rok. 🙂
Pozdrawiam!
Michale, czy będzie nowy plik na 2023? Nie wyobrażam sobie prowadzenia budżetu beż Twojego pliku połączonego z aplikacja na telefonie do dodawania wydatków.
Hej Tomek,
Na 2023 rok obowiązuje dokładnie ten sam arkusz co w 2021 i 2022. Wystarczy sobie zmienić rok w jednym miejscu.
Nie wprowadzałem żadnych nowych zmian do arkusza.
Pozdrawiam!
Cześć Michał,
Będzie to mój drugi rok jak korzystam z Waszej aplikacji 🙂 Excel przygotowany już na 2023 rok. Jednak mam problem aby dołożyć go do aplikacji.
Wchodzę w kropeczki / zmień arkusz / kopiuję tutaj nowy link do budżetu / Połącz arkusz / otrzymuję komunikat:
Nie udaało się pobrać danych budzetowych z wybranego arkusza. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednią wersję szablonu….
Jak wpisuję ponowni link do szablonu z 2022 roku, wszystko hula ;-/
Co robię źle?
ok, wiem gdzie zrobiłam błąd – dodałam nowy rok.
Ale….mam drugie pytanie, czy jest możliwość połączenia obecnego roku z nowym 2022?
Jeżeli dodałam nowy rok, to aby przejść na poprzedni to ponownie muszę wpisać link do roku 2022 i dać połącz arkusze? Czy jest inna metoda, aby za każdym razem nie kopiować linku i zmieniać arkusza?
Agnieszka
Dwa pytania – sprawdzilem wersje google i mac – zielone zapelenienie % wydanych pieniedzy vs planowane nie dziala – nie ma koloru w tabelkach. Jak to naprawic?
Druga sprawa czy da sie dodac wiersz do kategorii? Np mam 10 pol, chce 12.?
ok
Dzień dobry, w arkuszu nie podświetla ki się na żółto bieżący dzień.
W daty zmieniłam na datę bieżącą, strefa czasowa warszawa. =”01.01.”&(‚CAŁY ROK’!D2)
w komórce I56 i dalszych występuję ten zapis #NAZWA?
po rozwinięciu to:
=JEŻELI(NUMBERVALUE(TEKST(DZIŚ();”D”))=NUMBERVALUE(TEKST(I57;”#”));”DZIŚ”;””)
Jak mam zmienić aby arkusz czytał bieżącą datę i podświetlał na żółto?
Witam,
Zmieniając rok w arkuszu na 2023 przenoszą się wszystkie dane z 2022. Rozumiem ze muszę je wykasować recznie i uzupełnbić od nowa? Moje pytanie brzmi co stanie się z arkuszem z 2022 jak go nie stracić?
Dla osob, ktorym wyskakuje blad wartosci w dniach – jesli mieszkacie zagranica lub uzywacie Excel w innym jezyku/regionie, bedziecie musieli zmienic nazwy miesiecy na angielskie lub odpowiednie dla waszego kraju.
Budżety działają tylko jeżeli jest polski język/region. Szkoda.
Dało się to zrobić „language agnostic”
mam pytanie: jak mogę zmienić datę planowania wydatków. w momencie kiedy wpływa pensja czyli 10go każdego miesiąca chcę o od tej daty planować wydatki. a nie od 1go do 1go.
hm, a mnie się kalendarz rozjeżdża w styczniu.
np. dzisiaj jest 11.01.2023- a w arkuszu 10.01.2023 zaznacza na żółto jako DZISIAJ
Ustaw strefę czasową w arkuszu.
Wielkie dzięki za arkusz i za mega za apkę. Dzięki temu można szybciej wszystko wpisać – z telefonu pod ręką.
Czy mamy możliwość zmiany waluty na dolar kanadyjski (CAD), jak najprościej to zmienić we własnym zakresie?
Pozdrawiam
Wydaje się,że każde z pól osobno trzeba edytować aby zmienić walute.
Cześć,
jeżeli chodzi o błędy w datach, gdzie pojawia się error: #VALUE! i nie uzupełnia dni tygodni oraz nie pokazuje dzisiejszego dnia, wystarczy w każdym z miesięcy w komórkach D2:E2 edytować datę na poprawny, pełny, polski zapis . Czyli zamiast np „Styczeń „, „Luty „, „Marzec ” powinno być „1 Stycznia „, „1 Lutego „, „1 Marca”.
U mnie działa 😉
Od 2017 korzystałem w arkusza w Google Docs i działało to naprawdę przyzwoicie. Dałem się namówić na One Drive i Excel on-line, wytrzymałem do dzisiaj, arkusz działa tam tak koszmarnie wolno, że nie da się go używać. Przewinięcie arkusza o jedną stronę to około 30 sekund czekania aż dane się pojawią. Dramat. Wracam do googli.
Hej! Uwielbiam twój szablon, mam jedno pytanie – czy jest opcja aby zrobic go z wieksza iloscia pól kategorii? Np w sekcji mieszkanie/dom ja uzywam 20 komórek, do dwoch nieruchomosci – po zwiekszeniu liczby komórek aplikacje na androida nie czyta arkusza 🙁
Da się zapisać szablon Numbers na iPadzie?
Nie ważne
Witam, dopiero zaczynam swoja przygode z arkuszem i niebardzo jeszcze wiem jak sie po nim poruszac… na poczatek jak moge zmenic daty, moja i meza pensja wplywa 20tego i 21go kazdego miesiaca i chacialabym zeby nasz budzet tez byl tak liczony.
Dziekuje
Cześć, też miałbym potrzebę rozpoczynania nowego miesiąca od np. 24ego. Na chwile obecną zwyczjnie wpisuję wszytskie wydatki od 25ego do 1-ego w pierwszy dzień kalendarza. Może jednak Michał coś podpowie…
Cześć. Szacunek za ogrom pracy panie Michale ! Towarzyszki i towarzysze oszczędzania – podpowiedzcie proszę jak w wersji iOS (używam na iPhone) zrobić tak by kolumna B – kategoria (tylko jedna) stała sie kolumną zamrożoną tak by przesuwają ekranem gdzieś daleko w prawo np do ostatniego miesiąca z lewej mieć cały czas wylistowane pozycje, a z prawej jeszcze część ekrany z danym dniem i oknem do wpisania wartości ? W ustawieniach Numbers w opcjach zamroź kolumnę gdy dodaje +- jest 1, a potem od razu 5 Pięć zasłania za duża cześć ekranu i nie jest wygodne w użytkowaniu. Pozdrawiam Szymon
Hej dziękuje za szablon jest super, podpinam się do pytań powyżej czy jest możliwość rozpoczynania miesiąca z inną datą niż pierwszego bo ja z mężem mamy wypłaty 25-go i chciałabym rozpoczynać tą datą dane rozliczenie miesięczne.
Hej Michał!
Czy planujesz aktualizację pliku budżetowego na rok 2024?
Pozdr!!
Hej Daniel,
Nie – nie planuję aktualizacji. Dotychczasowy arkusz tak sam o świetnie się nadaje.
Pozdrawiam!
Hej Michał,
Planujesz aktualizację i plik w wersji na 2024?
Pozdr!
Hej Daniel,
Dziękuję za kontakt. Nie – nie planuję aktualizacji. Poprzedni arkusz jest OK. 🙂
Pozdrawiam
Cześć. Zaraz rok 2024 – czy możemy spodziewać się nowej wersji arkusza budżetu domowego?
Jak sobie radzicie z nowym arkuszem na nowy rok? Pobieracie na nowo nowy szablon i kopiujecie kategorie w zakładce „Wzorzec kategorii”?
Wystarczy zmienić rok na 2024 w zakładce CAŁY ROK.
Budżet jest genialny-pracuje z nim już 3 rok.
Pozdrawiam!
Kasia, mam pytanie.
Zmieniam rok w tej zakładce i tak, zmienia się wszędzie ale dni tygodnia pozostają stare 🙁 Podpowiesz proszę jak z tym sobie poradzić? Korzystam z szablonu Numbers.
Z góry bardzo dziękuję.
Zepsuł mi się i nie umiem naprawić. Jedzenie się nie wczytuje w ogóle i nie jest uwzględniane w zestawieniu 🙁
Gdzie mogę pobrać arkusz Excel BUDZET DOMOWY.
Proszę o link.
Dzień dobry Ekipo 🙂
Mam pytanie, które powtarza się tutaj co roku wielokrotnie.
Zaznaczę, że przejrzałem cały wątek i nie znalazłem odpowiedzi akurat do tego jednego „błędu” 🙁
Oczywiście chodzi o daty 😉 Zmieniam rok i tutaj wszystko gra.
Natomiast nie zmieniają się dni tygodnia i mam rozjazd 🙁
Np. dzisiaj mam 3 Stycznia Niedziela, a Luty w tym roku ma u mnie 31 dni
Chyba, że szablon jest tak zrobiony, że tylko rok zmieniam a potem wszystko ręcznie, hm…
Pomóżcie. Bardzo Was proszę. Ten arkusz jest wspaniały!
A ta rzecz mi blokuje pracę z nim 🙁
Działam na wersji Numbers: 63-Szablon-budzet-domowy-2021-PLN-v7-4
Z góry bardzo dziękuję!
W lutym możesz po prostu ukryć kolumny z 30 i 31 dniem miesiąca.
A dni tygodnia, coż – jeśli Ci są potrzebne: zrób poprawnie pierwsze siedem, zaznacz je wszystkie, na końcu zaznaczonego w ten sposób wiersza pojawii się mała żółta kuleczka – „chwytasz” za nią i przeciągasz. Pozostałe dni zmienią się, w danym miesiącu, automatycznie. No i tak dwanaście razy, choć na pewno jest na to jakaś automatyzacja 😉
Dziękuję Michał, super robota!
Już któryś rok z rzędu korzystam z Twojego budżetu 🙂
Niestety aplikacji nie da sie pobrac na najnowszego Androida 🙁
Super szablon, dzięki!
Jedno odkrycie dotyczące wersji na Maca – jeżeli macie system ustawiony na angielski (albo pewnie jakikolwiek język obcy), to żeby Wam nie wyskakiwał błąd w G1 musicie w D2 zmienić nazwę miesiąca na odpowiednią dla języka systemowego, czyli np. „Styczeń” na „January”).
Witam. Mam pytanie czy arkusz będzie działał na systemie linux. Mam system ubuntu. To będą moje pierwsze kroki z arkuszem jeżeli będzie działał na w/w systemie. Pozdrawim i czekam na odpowiedż.
Hej Czesław,
Nie wiem. Po prostu sprawdź proszę. Poza tym jest też wersja dla Google Docs – ona działa chyba w każdej przeglądarce.
Pozdrawiam!
Witam. Czy mogę uzyskać informację jak kalkulator budżetowy działa na ubuntu linuksa i czy w ogóle działa na tym systemie
Cześć,
ktoś mi może podpowiedzieć jak zamienić walutę w całym pliku Excel na korony szwedzkie ?
Tak żeby nie zajęło to za dużo czasu
Ala
Jak dodać więcej kategorii i podkategorii?
Orblr z aplikacją: Witajcie, niestety od kilku dni nie mogę dodać wydatku do arkusza. Gdy próbuje dodać nowy wydatek, dostaje informacje popup: NIE UDAŁO SIĘ DODAĆ TTABSAKCJI DO ARKUSZA. Zmieniałem arkurze, przelogowywalem swoje konta, reinstalowałem aplikacje i niestety nic nie pomogło. Czy mógłbym prosić o sprawdzenie? Dziękuję
Problem z aplikacją: Witajcie, niestety od kilku dni nie mogę dodać wydatku do arkusza. Gdy próbuje dodać nowy wydatek, dostaje informacje popup: NIE UDAŁO SIĘ DODAĆ TTABSAKCJI DO ARKUSZA. Zmieniałem arkurze, przelogowywalem swoje konta, reinstalowałem aplikacje i niestety nic nie pomogło. Czy mógłbym prosić o sprawdzenie? Dziękuję
Mam to samo. Od wczoraj nie potrafię dodać żadnego wydatku. Aplikacja była do tej pory dużym ułatwieniem. Bez niej prowadzenie budżetu będzie dużo bardziej pracochłonne. Do tej pory działała bez zarzutu.
Potwierdzam problem z aplikacją. Ten sam komunikat co Dawid. Wcześniej działała bez zarzutu. Była sporym ułatwieniem.
Dziś aplikacja zaczęła znowu działać.