Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

LIVE: Inwestowanie przez ETF-y z robo-doradcą Finax i szczegóły promocji #KFN

przez Michał Szafrański dodano 14 grudnia 2020 · 27 komentarzy

LIVE: ETF, Finax, KFN

Dzisiaj o 20:00 poprowadzę live, na którym omówię temat maksymalnie uproszczonego inwestowania poprzez ETF-y z wykorzystaniem usług tzw. robo-doradcy.

Pracujesz, zarabiasz, wydajesz, ale również co nieco odkładasz. Na początku tej drogi wszystko wydaje się proste. „Najpierw odłożyć zaskórniaki a potem zbudować solidną poduszkę finansową…”.

Czasami budowę poduszki komplikują dodatkowe „operacje po drodze”: wkład własny na nowe mieszkanie, kredyt hipoteczny i jego systematyczne nadpłacanie. Ale prędzej czy później każda osoba, która pilnuje kosztów i jednocześnie dba o wzrost zarobków, dociera do momentu, w którym pojawia się jedno kluczowe i bardzo trudne pytanie:

„To co ja mam teraz zrobić z nadwyżkami finansowymi?”

  • Lokata w banku? No może kiedyś tak, ale teraz to już nie żartujmy.
  • Obligacje skarbowe? No, ale gdzie potencjał na sensowne zyski?
  • Nieruchomości? Oj tu potrzebne i wiedza i kapitał, a błędy mogą boleć.
  • To może akcje CD Projektu? Ale tak na ślepo? UWAGA!

Pieniądze niektórych parzą. A jednocześnie, gdy leżą po prostu na kontach bankowych, to realnie tracą na wartości. Co więc robić? Jak inwestować dając sobie potencjał zysków, ale jednocześnie unikając ryzyka wtopy i dużych strat? Czy da się na inwestycjach zarobić, ale jednocześnie nie narobić? No bo – umówmy się – realnie mało kto ma czas i ochotę na to, aby zdobywać wiedzę z obszaru inwestowania i ślęczeć godzinami analizując poszczególne klasy aktywów. Po prostu zarabiamy, odkładamy i chcielibyśmy by reszta działa się maksymalnie pasywnie – już bez naszego znaczącego zaangażowania.

Na szczęście istnieje taka łatwiejsza droga – inwestowanie w sposób pasywny z wykorzystaniem tzw. ETF-ów, o których już obszernie pisałem na blogu. A dzisiaj, jeszcze raz podsumuję ten temat w trakcie 2-godzinnego lajwa.

LIVE o inwestowaniu przez ETF-y z Finax i #KFN

Już w najbliższy poniedziałek, czyli 14 grudnia o 20:00, pokażę dlaczego warto inwestować poprzez ETF-y i jak to robić w maksymalnie uproszczony sposób korzystając z usług tzw. robo-doradcy. Podczas tego lajwa:

📌 Opowiem dlaczego ETF-y to najlepszy sposób inwestowania dla większości z nas.
📌 Wyjaśnię dlaczego koszty inwestowania mają kolosalne znaczenie.
📌 Pokażę jak działa robo-doradca Finax.
📌 Omówię pasywne strategie inwestycyjne dostępne u tego robo-doradcy.
📌 Wyjaśnię rolę okresowego re-balancingu portfela.
📌 Omówię szczegóły promocji Finax dla „Klanu Finansowych Ninja”.
📌 Odpowiem na pytania dotyczące #KFN oraz inwestowania z Finax.

Reasumując: jeśli masz nadwyżki finansowe i zastanawiasz się co z nimi robić, to nie możesz ominąć tego lajwa. 🔥

Nagranie wideo z transmisją znajdziesz poniżej. Była ona realizowana na YouTube oraz na fanpage na Facebooku.

 

Pobierz slajdy z powyższego lajwa!

Prezentacja, którą pokazywałem podczas wczorajszego lajwa, ma aż 175 slajdów. Udostępniam ją całą w formie pliku PDF (UWAGA: 42 MB). Mam nadzieję, że przyda się ona podczas oglądania zapisu spotkania.

POBIERZ PREZENTACJĘ W PDF →

Ostatnie dni na dołączenie do #KFN

Przy okazji przypominam, że na dołączenie do „Klanu Finansowych Ninja” zostały już dosłownie 3 dni. Termin zapisów upływa w czwartek 17 grudnia o 22:00 i tylko w tym terminiem można dołączyć do #KFN na obecnych zasadach. Z edycji na edycję = cena idzie w górę, więc będzie już tylko drożej.

W piątak mieliśmy kolejne spotkanie #KFN Meetup Online, na którym witaliśmy się z nowych Klanowiczami. Wielu z nich przyznawało, że dołączyło do #KFN m.in. ze względu na fenomenalną zniżkę w opłatach za robo-doradcę Finax (50% niższa opłata roczna dla Klanowiczów). W ogóle mnie to nie dziwi. Przy wyższych kwotach nie tylko całkowicie zwraca się koszt uczestnictwa w klanie, ale także oszczędza się na kosztach inwestowania.

W tej chwili w klanie jest już 1800+ osób! Jeśli nadal się zastanawiasz i szukasz argumentów, dlaczego warto do nas dołączyć, to zachęcam do przeczytania tego wpisu, opinii na stronie lub… dołączenia do dzisiejszego lajwa.

Jednocześnie przypominam, że dołączając niczym nie ryzykujesz. W ciągu 30 dni od zakupu możesz zrezygnować z klanu a ja oddam Ci 100% zapłaconej kwoty. Tak po prostu.

ZOBACZ STRONĘ #KFN →

W czwartek = LIVE ostatniej szansy 🙂

Dla tych, którzy odkładają decyzję o dołączeniu do #KFN do ostatniej chwili, zorganizuję w czwartek live „ostatniej szansy”.

Zacznie się on o 20:00, a więc na dwie godziny przed zakończeniem zapisów do „Klanu Finansowych Ninja” i potrwa do 22:15. Jeszcze raz podsumuję podczas niego benefity uczestnictwa w klanie, zapewne zaproszę kilku Klanowiczów, którzy podzielą się swoją opinią o #KFN, odpowiem na Wasze pytania, a także wspólnie, na żywo zakończymy obecny nabór. No i na koniec podzielę się jego wynikami.

Link do tego drugiego lajwa – poniżej. Zapraszam serdecznie!

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 27 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Łukasz Grudzień 14, 2020 o 11:21

Dzień dobry, niestety, dzisiaj o 20.00 mogę mieć ciężko z czasem… Czy ten materiał będzie możliwy do późniejszego odtworzenia?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 14, 2020 o 11:46

Hej Łukasz & Y,

Tak – będzie nagranie tego materiału pod tym samym linkiem. Jutro też wyślę newsletter (dla tych zapisanych na newsletter) z całą prezentacją, którą będę dzisiaj pokazywał.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

CiasnyWiesiek Grudzień 14, 2020 o 11:36

Czy trzeba mieć jakąś początkującą wiedze na temat ETF-ów, czy wszystko będzie wytłumaczone również dla laików w temacie 😉 ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 14, 2020 o 11:49

Hej Wiesiek,

Jeśli czytałeś już przynajmniej dwa pierwsze artykuły, które wyróżniłem w żółtej ramce w tym artykule, to materiał będzie na porównywalnym poziomie. Jest to materiał zdecydowanie dla początkujących + nastawiony na ścieżkę „minimum nakładu pracy na inwestowanie”. Na tyle na ile da się zmieścić w dwóch godzinach gadania i odpowiadania na Wasze pytania.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Y Grudzień 14, 2020 o 11:42

Czy dzisiejszy live będzie zapisany i można go zobaczyć w późniejszym terminie?

Odpowiedz

Marcin Grudzień 14, 2020 o 11:45

Hej Michale,

Mam pytanie: jakie jest Twoje podejście do „czarnego” scenariusza gdy np. za pół roku doświadczamy poważnego krachu na rynkach światowych? Wiemy że obecnie mamy historyczną hossę a więc potencjał do spadków jest niezerowy. Czytając Twoje artykuły odniosłem wrażenie że polecając ofertę FINAXa tak troszkę między wierszami polecasz zainwestować środki na rynkach kapitałowych TERAZ. Innymi słowy brak mi komentarza na temat mniej optymistycznych scenariuszy jak w przykładzie powyżej. Będę bardzo wdzięczny jeśli mógłbyś sie do tego ustosunkować.

Korzystając z okazji dziękuję Ci za to wielkie dzieło jakim jest Twój blog i książki. Kopalnia wiedzy podana w bardzo przystępnej formie.

Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 14, 2020 o 12:52

Hej Marcin,

Świetne pytanie. Dlatego właśnie nie należy myśleć o inwestowaniu jako rozwiązaniu krótkoterminowym. Minimalny horyzont, jaki warto założyć, to 5 lat, a optymalnie = znacznie dłużej. Od lat promuję właśnie takie podejście. Dlaczego?

– W krótkim terminie nigdy nie wiadomo co na rynkach się wydarzy.
– W długim terminie rynku udowadniają, że rosną w tempie około 8% średniorocznie (przynajmniej jeśli spojrzymy na indeks S&P 500).

Średnio dwa razy do roku zdarzają się korekty a raz na kilka lat (a ostatnio wyjątkowo rzadko) bessa. Przy długim terminie i systematycznym dokupowaniu = wszystkie te zdarzenia mają pomijalne znaczenie. Okresy spadków wykorzystywane są do nabywania aktywów taniej. Dobra dywersyfikacja (ogólnoświatowa) pozwala oderwać się od szukania „najlepszych okazji” i jednocześnie daje szansę na zadowalającą, uśrednioną stopę zwrotu.

Myślę, że możemy ten wątek rozwinąć także podczas dzisiejszego lajwa w czasie pytań / odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 14, 2020 o 11:56

Zastanawiałem się nad KFN ze względu na zniżkę w Finax, ale ostatecznie się nie zdecydowałem bo podobna jest w SII (Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych), gdzie opłata roczna jest o wiele niższa, niż abonament KFN.

Tak, wiem, w KFN jest duuużo rzeczy dodatkowch.. ale tam też. A jak we wpisie – nie zawsze mamy czas. Ze 100% materiałów i tak nie skorzystamy. Wolałem więc o wiele wyższy próg opłacalności zniżki do Finaxa tam, niż tutaj.

O promce dowiedziałem się z konferencji WallStreet 24 i rzucam tu info, może kogoś zainteresuje.

Odpowiedz

Jan Grudzień 15, 2020 o 15:55

Jaka jest opłata promocyjna za zarządzanie Finax w SII?

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 18, 2020 o 17:19

Tak samo jak tutaj, 0,5% + VAT

Odpowiedz

Piotr Grudzień 29, 2020 o 00:57

Łukasz, czy w SII są też offtopy nt. własnego biznesu etc. czy tematy kręcą się tylko wokół inwestowania na giełdzie?

Odpowiedz

Michał Grudzień 16, 2020 o 12:04

Chciałem napisać moje zdanie o inwestowaniu w ETF-y przez Finax:

Z promocji Michała odchodzi trochę kosztów, ale dalej pobierają te nieszczęsne 0,6 % rocznie, co sprawia, że stają się „aktywnie zarządzaną zbiórką ETF-ów” (plus zwykłe TER-y i mamy ~ 1%). Według mnie to przeczy naturze inwestowania w ETF-y, a czy sam re-balancing jest tego wart? Nie wiem, ale wątpię 🙂

Poza tym sami dokładnie podają, w jakie fundusze inwestują. Więc można samemu w to się bawić. Jakby się mało odpowiednie środki, aby uniknąć prowizji 🙂

Zaletą niewątpliwie jest to, o czym wyżej wspomniałem: fakt możliwości inwestowania małych kwot, bowiem wysupłanie 5-6k zł na kilka ETF-ów nie jest dla każdego. A Finax chwali się możliwością inwestowania kwot już od 100 zł (promocja dla zwykłych czytelników bloga). Regularne inwestowanie, uśrednianie ceny zakupu – wielka zaleta.

Mimo powyższego, wolę samemu inwestować w ETF-y i nie płacić żadnemu robo-doradcy, który zrobi to samo co ja, tylko za dodatkową opłatą.

Odpowiedz

Anna Styczeń 17, 2021 o 08:57

No tu wlasnie jest najwieksza roznica i wygoda…ze mozesz sobienustawic stale zlecenie na np 500zl miesiecznie i zapomniec o temacie.

W normalnej wersji z etf u nas musisz najpierw uzbierac dosc by minimalne oplaty nie byly za duze… Co czesto wymaga jednoczesnie:

a) wybrania 1 max 2 ETF rocznie
b) zbierania kasy dosc dlugo w innym miejscu zanim sie jej uzbiera dosc by sensownie kupic jednostki ETF co np sprawia, ze pol roku ona nie pracuje tylko lezy

A to i tak przy zalozeniu, ze sporo odkladasz.

Jak ktos oszczedza np 2 000 rocznie to juz w ogole ciezko…caly rok musialaby ta kasa nie pracowac, a oplata za zakup ETF i tak bylaby nie mala nadal

Odpowiedz

Marcin Grudzień 16, 2020 o 19:59

Witam panie Michale.
Od początku śledzę bloga. Kiedyś dawno temu założyłem i oszczędzałem w BGŻ Optima (dzięki blogowi) teraz po latach wracam i słucham podcastów (nawet nie wiedziałem ze są na spotify trzeba było wpisać i to poszukać, proszę bardziej udostępnić) chciałem napisać dwie rzeczy
1. Fajnie sie słucha podcastów jak się zna przyszłość 🙂
„książka będzie pierwszą z kilku książęk z podtytułem finansowy ninja” 😛 nie będzie 🙂
fajne są pierwsze podcasty jak potem troche ogólnych i znowu pod koniec wracają ciekawe (moje przemyślenia) , osobiście przewijam te po angielsku ale czytam potem na blogu.
2. Zainwestowałem w finaxa (jak kiedyś w bgż optima) na 15 lat planuje i mam nadzieje że wyjdzie mi to na dobre , niedużo bo 300zł ale za 15 lat troche się nazbiera.. tylko mam nadzieje że się to wszystko kolokwialnie mówią „nie rypnie”
Pozdrawiam
Bardzo stary bywalec bloga
Marcin

Odpowiedz

Maciej Grudzień 16, 2020 o 20:14

Cześć Michał,

Przejrzałem prezentacje ze spotkania i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czemu inwestycje Finax w obligacja mają sens? Ich część obligacyjna nie ma hedingu do PLN (oczywiście nie ma takich ETFów) i to jest de facto inwestycja w walutę a nie obligacje tj. zmienność jest w 2/3 pochodną zmian w kursach walut. Dla nas zagraniczne ETF na obligacje to trochę jak akcje (zmienność) z niższym oczekiwaniem zwrotem (Ryzyko walutowe w funduszach obligacji zagranicznych – Analizy.pl ew. Analizy Vanguarda). Oczywiście jeżeli inwestor ma/planuje zobowiązania/konsumpcje w innych walutach to ok, ale wtedy powinien być heding do tej waluty?

Oczywiście nie ma w PL dobrych produktów na obligacje poza indeksowanymi inflacja a te słabo nadają się do rebalncingu i nie dają efektu flight to quality jak są spadki. Niemniej takiej obligacje dadzą obniżenie zmienności z perspektywy inwestora w Polsce i są efektywne kosztowo. Argument o ryzyku dot. Polskiej gospodarki to raczej argument za inwestowaniem globalnie ale w akcje a nie obligacje. Pewnie najrozsądniej jest zrobić mix Polskich TIPSów (można w IKE plus np. Finax 100% akcji lub jeden/dwa ETFy na akcje) z małą domieszka złota i globalnych obligacji (rebalancing/flight to equity)? Ewentualnie chyba spłata/nadpłacanie kredytu hipotecznego jak się go ma i zwiększenie % akcji (finansowo może dać to samo co nabycie obligacji).

Nie znam się za dobrze (serio) ale wychodzi mi że część obligacyjna powoduje że oferta Finax jest niespecjalna bo można prościej (np. VWRA+PL TIPS z wykorzystaniem IKE/IKZE) i taniej uzyskać lepszy efekt. Chyba że gdzieś robię błąd w analizie obligacji?

Pozdrawiam, Maciej

Odpowiedz

Kamil Grudzień 17, 2020 o 14:51

Moim zdaniem Twoja analiza jest bardzo trafna. ETF taki jak VWRA + polskie TIPS + domieszka złota + globalne obligacje (skarbowe lub aggregate, jak AGGG) i mamy piękny portfel.

Odpowiedz

Bartłomiej Grudzień 17, 2020 o 07:21

Nadal czekam na artykuł o samodzielnym kupowaniu etf, np w degiro i innych:)
Na razie kupiłem w Bossa (poza IKE/IKZE, w których kupuję akcje na polskiej giełdzie).

Odpowiedz

tomek Grudzień 26, 2020 o 18:51

Cholera, spóźniłem się o kilka dni, żeby dołączyć do tego „Klanu” i skorzystać z promocji,
może w kwietniu się uda.

Odpowiedz

Rafał Grudzień 28, 2020 o 07:40

Witam, kilka lat wcześniej promował Pan biuro maklerskie BOŚ banku. Czy nadal jest dla początkującego inwestora atrakcyjne?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 28, 2020 o 12:22

Hej Rafał,

Tak. DM BOŚ albo mBank to dobry wybór polskiego domu maklerskiego. Obecnie mają promocje na obrót ETF-ami.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Styczeń 4, 2021 o 14:25

Cześć Michał,

chciałbym zacząć inwestować z FINAX, ale obawiam się spraw podatkowych. Słyszałem, że mają wysyłać PIT-ZG. Wszystko wydaje się super na pierwszy rzut oka, ale w PIT-38, który należy wypełnić mamy pola przychód i koszt uzyskania przychodu, natomiast w PIT-ZG dochód i zapłacony podatek. Nie da się chyba w prosty sposób wypełnić PIT-38 na podstawie PIT-ZG (jak ma to miejsce w przypadku polskich brokerów, którzy wysyłają PIT-8C). Mam rację?

Odpowiedz

Anna Styczeń 17, 2021 o 09:03

O ile wiem finax daje pit-8c wlasnie

Inna sprawa,ze to tylo jest potrzebne gdy:
a) cos od nich wyplacisz
b) zrobia akurat w danym roku rebalancing

Odpowiedz

Tomek Styczeń 12, 2021 o 11:11

Witam,
Bardzo ciekawy Live – szkoda, że nie miałem możliwości słuchania na żywo.

Póki co traktowałem tego typu usługi jako „zabawę”.. Ale jak wygląda sprawa z bezpieczeństwem środków w przypadku gdy mówimy o poważnym oszczędzaniu przez 10-20 lat? W grę wchodzą setki tysięcy złotych..

Czy tylko ja mam pewne obiekcje powierzając część życiowych oszczędności ‚apce w telefonie’ :)?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Luty 1, 2021 o 18:18

Witam,
dlaczego przy rejestracji na Finax, jeszcze przed podpisaniem umowy, w cenniku pdf, widnieje 1%+vat, a nie 0% za zaksięgowanie wpływów ? Jeśli robi się to z twojego linka, ponoć miało być 0%. Czyżby promocja się skończyła ?

Odpowiedz

Remigiusz Marzec 15, 2021 o 19:56

Powitać.Mam pytanko o Finax.Ustawilem 100zl jako stały przelew.Jezeli będę tygodniowo wpłacał taka kwotę to czy jest możliwe że Finax nie będzie robił rebalansu??Chcialbym uniknąć zamieszania w Pit’cie.Jak to wygląda?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 15, 2021 o 22:27

Hej Remigiusz,

To czy Finax będzie robił rebalancing czy nie – nie zależy od kwoty, jaką zasilasz konto, lecz od tego jak bardzo „rozjadą” się wagi poszczególnych aktywów w portfelu ze względu na wzrosty / spadki poszczególnych indeksów. To nie zależy od tego, co Ty robisz, ale co zrobi rynek.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Czerwiec 16, 2021 o 11:39

Robo- doradca? ;O Ta technologia poszła do przodu!

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: