Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 143: Robo-doradca Finax i pasywne inwestowanie w pytaniach i odpowiedziach – Przemek Barankiewicz

przez Michał Szafrański dodano 26 października 2020 · 36 komentarzy

Finax ETF inwestowanie pasywne

Jak inwestować pasywnie w zdywersyfikowany portfel ETF-ów? Dlaczego warto zautomatyzować ten proces? Jak minimalizować wpływ emocji? Podpowiadamy.

Dzisiejszy podcast jest tak naprawdę kontynuacją mini-cyklu artykułów, w których przedstawiałem inwestycyjne alternatywy dla lokat bankowych. Odpowiada także na większość pytań, które zadaliście pod artykułem dotyczącym Promocji Finax dla #KFN i Czytelników bloga.

Oczywiście żadna forma inwestowania nie jest tak bezpieczna, jak trzymanie pieniędzy w banku czy „w skarpecie”, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że pieniądze trzymane na lokatach, w czasach bardzo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji, realnie tracą na wartości. Inwestowanie jest właśnie sposobem na to, aby pokonać inflację i zagonić swoje oszczędności do ciężkiej pracy.

Nie ma jednak zysku bez ryzyka, więc trzeba mieć świadomość, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całego kapitału. I to właśnie to ryzyko oraz brak wiedzy powstrzymują wiele osób przed inwestowaniem.

Sposobem na ograniczenie ryzyka w swoim portfelu jest inwestowanie w maksymalnie zdywersyfikowany sposób – zamiast kupować konkretne akcje czy obligacje, można – dzięki zastosowaniu tzw. ETF-ów – kupować od razu cały indeks szerokiego rynku, np. odzwierciedlający notowania akcji największych polskich spółek albo… jeszcze lepiej… spółek z USA, Europy lub całego świata (analogicznie można inwestować w obligacje rządów z całego świata zamiast ograniczać się do Polski).

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest inwestowanie jak najniższym kosztem, bo to właśnie stałe koszty mają wpływ na obniżanie stopy zwrotu z naszych inwestycji. Tu także ETF-y świetnie się sprawdzają, bo ich koszty są znacząco niższe od opłat ponoszonych np. w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

Można w ETF-y inwestować samodzielnie – poprzez rachunek maklerski, albo skorzystać z usług tzw. robo-doradcy, który pomaga początkującym inwestorom i automatyzuje zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Dzisiaj rozmawiam z Przemkiem Barankiewiczem z firmy Finax dostarczającej w Polsce usługę takiego robo-doradcy. Miło mi również ogłosić, że to właśnie Przemek został szefem Finaxa w Polsce i jest to absolutnie świetna osoba na tym stanowisku – były redaktor naczelny serwisu internetowego Pulsu Biznesu, dziennikarz, CFA (Chartered Financial Analyst) a przy tym także wiceprezes CFA Society Poland.

Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

Promocja Finax dla #KFN i Czytelników bloga

Przypominam, że wspólnie z Finax zaproponowałem absolutnie wyjątkowe warunki skorzystania z usług tego robo-doradcy. Osoby, które są uczestnikami „Klanu Finansowych Ninja” mogą inwestować z Finaxem z opłatami obniżonymi o połowę. Szczegóły znajdziecie w tym wpisie:

➡️ Promocja Finax dla #KFN, czyli jak inwestować w ETF-y tanio, łatwo i bez zajmowania głowy

UWAGA: jeśli ktoś chce przystąpić do #KFN, to zapisy otworzę ponownie 4-ego listopada 2020 r.

Q&A dotyczące Finax i inwestowania pasywnego – podcast w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu lub obejrzeć wideo na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu dostaniesz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

 

Materiały premium dla „Klanu Finansowych Ninja”

Jako materiał bonusowy dla uczestników #KFN udostępniam nagranie dodatkowej rozmowy z Przemkiem Barankiewiczem na tematy dotyczące inwestowania (godzina i 40 minut). Ten bonusowy materiał znajdziecie w „Klanie Finansowych Ninja”. Można powiedzieć, że to taki drugi podcast (także w formie wideo). 🙂

W tym odcinku usłyszysz:

  • Jak bezpiecznie inwestować pieniądze?
  • Inwestowanie pieniędzy w ETF-y za pomocą robo-doradcy na platformie Finax.
  • Koszty związane z inwestowaniem pieniędzy na Finax? – sposoby na obniżenie kosztów.
  • Dlaczego Finax jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów?
  • Czym jest rebalancing, czemu to służy i czy rzeczywiście poprawia wynik portfela?
  • Obligacje- czy nadal będą spełniały rolę ochrony przed zmiennością portfela?
  • Fundusz gwarancyjny i bezpieczeństwo środków zebranych w Finaxie.
  • W jaki sposób Finax operuje walutami, jaka jest bazowa waluta rachunku klienta, jak dokonywane są przewalutowania, jakie są marże i czy klient traci na przewalutowaniu?
  • Odkupienie, likwidacja całego lub części portfela – jak to wygląda w praktyce?
  • Czy można mieć w Finaxie kilka kont do różnych celów inwestycyjnych?
  • Lepiej wpłacić od razu większą kwotę, czy rozłożyć ją na raty?
  • Jakie błędy inwestycyjne popełniają początkujący inwestorzy?
  • Śmierć właściciela konta w Finaxie – jak wygląda dostęp spadkobierców do zgromadzonych środków?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Q&A dotyczące Finax – transkrypt

Jutro / pojutrze pojawi się tutaj kompletny transkrypt naszej rozmowy. Prace nad nim jeszcze trwają…

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 36 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Łukasz Październik 27, 2020 o 15:59

Świetny materiał. Chciałbym jeszcze dopytać jak policzyć sobie czysty zakładany zysk już z uwzględnieniem inflacji i opłat za zarządzanie. Jeśli zakładana stopa zwrotu wynosi np. 6%, inflacja 3% i opłaty 1,2% to rzeczywista stopa zwrotu wyniesie 1,8%?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 28, 2020 o 10:57

Hej Łukasz,

Tak – dobrze liczysz z tym zastrzeżeniem, że jeszcze trzeba wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych (o ile realizujesz zysk).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jarosław Październik 27, 2020 o 17:56

Rozmowa nr.ETF bardzo rzeczowa.Najeazniejsze informacje dla początkujących inwestorów zostały przedstawione.Pytanie : co jest wymagane do rejestracji takiego konta / portfela w Finaxie,jakie dokumenty?

Odpowiedz

Maciej Październik 29, 2020 o 12:44

Do rejestracji Finax potrzebujesz aktualny dowód osobisty.

Odpowiedz

Magda Listopad 3, 2020 o 15:16

Zastanawiam się w jakim celu potrzebny jest skan dowodu. Od momentu kradzieży moich danych osobowych jakiś czas temu jestem bardzo ostrożna jeśli chodzi o dzielenie się tak delikatnymi danymi.

Odpowiedz

Krzysiek Grudzień 22, 2020 o 17:00

Jak zakładasz konto w banku, to też musisz okazać dowód osobisty.

Odpowiedz

Krzysiek Grudzień 29, 2020 o 14:19

Nie wymagają skanu dowodu. Można wybrać opcję wpisania danych z dowodu ręcznie.

Odpowiedz

JAROSLAW Październik 29, 2020 o 18:27

jak już zarabiasz na współpracy z finax-em , wspomnij tam ludziom z IT, by poprawili dostawanie sms-ów weryfikacyjnych, bo jest to irytujące, gdy po 10 razy klikasz i czekasz na przyjście sms-a.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 29, 2020 o 20:36

Hej Jarosław,

Nie zarabiam. Mogę im w związku z tym nie wspominać? 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kamil Październik 30, 2020 o 23:18

A ja osobiscie uważam, że Pan Przemek powinien być mniej chaotyczny. Fajnie, że dokładnie tłumaczy, jak działą ich produkt, ale chyba Michał lepiej umie wytłumaczyć jak to działa. Panie Przemku, proszę się uczyć od Michała jak łatwo można rozmawiać o swoim produkcie.

Odpowiedz

Jacek Listopad 3, 2020 o 14:54

Zgadzam się. „Znam „Przemka od kilku lat i bardzo go cenię.Byłem stałym słuchaczem jego cotygodniowych programów na bankier.tv . Dawno nie słyszałem go na żywo. Wydaje mi się, że jego sposób mówienia stał się bardziej nerwowy, chaotyczny i niewyraźny. Nie chciałbym być źle zrozumiany! To nie krytyka , a raczej zmartwienie.
Kilka lat temu jego sposób przedstawiania różnych , nieraz skomplikowanych, spraw związanych z rynkami był bez zarzutu.

Odpowiedz

Adrian Listopad 3, 2020 o 09:56

Z niecierpliwością oczekuję na transkrypt, pana Przemka niestety bardzo ciężko się słucha, ja mam przynajmniej problemy ze zrozumieniem.

Odpowiedz

Martin Listopad 3, 2020 o 17:12

Cześć. Kiedy wersja tekstowa?

Odpowiedz

Chlorofil Listopad 3, 2020 o 22:24

Pytanie o dziedziczenie środków odpowiedziane nieco po łebkach i niewiele wnoszące. Spadkobiercy oczywiście będą mieć potwierdzenie notarialne lub odpisu z sądu w zależności od trybu. Gdzie mają go pokazać? Czy będzie ich czekać wycieczka do Bratysławy na Bajkalską? Może jak w wielu polskich bankach będą jeszcze musieli się tam wybrać wspólnie?? W przypadku inwestowania długoterminowego to istotne pytanie, po co fundować po śmierci dodatkowo problemy dzieciom?

Odpowiedz

Piotr Listopad 4, 2020 o 16:18

Kiedy będzie można się spodziewać transkryptu podcastu? 🙂

Odpowiedz

Bogdan Listopad 5, 2020 o 19:18

Witam!
Czekam na transkrypt, gdyż nie lubię słuchać głosu z komputera i mimo że upłynęło już sporo czasu widzę tylko komunikat: Jutro / pojutrze pojawi się tutaj kompletny transkrypt naszej rozmowy. Prace nad nim jeszcze trwają…
Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Listopad 7, 2020 o 16:09

Dobry podcast. Czekam na transkrypt 🙂

Odpowiedz

Marcin Listopad 7, 2020 o 16:18

Kiedy transkrypcja?

Odpowiedz

Kuba Listopad 8, 2020 o 00:05

Cześć Michał,
przede wszystkim dzięki za przekazywaną wiedzę oraz za tę konkrętną rozmowę. Dawno temu kupiłem książkę Finansowy Ninja i zacząłem już swoją przygodę z inwestowaniem. Szacun!

Odnośnie rozmowy, pod jej koniec wspominasz, że promocja zmniejszająca prowizję Finax jest dostępna dla wszystkich czytelników Twojego bloga, nie tylko dla klubu #KFN.

Mógłbyś proszę zamieścić gdzieś ten link? Prawdopodbnie go przeoczyłem. Czy też może źle Cię zrozumiałem i ta oferta faktycznie jest dostępna jedynie dla #KFN?

Pozdrawiam,
Kuba

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 10, 2020 o 14:31

Hej Kuba,

Tu był całościowy opis oferty w wariantach i dla Klanowiczów (pełna) i Czytelników (uboższa):

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/finax-dla-kfn-jak-inwestowac-etf-tanio-i-latwo

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Konrad Listopad 9, 2020 o 17:21

@Michał, @ All

Czy udało się komuś ustalić ile trzeba w Polsce dopłacić podatku z tytułu dywidendy od ADR na Gazprom ??? Jest tak dużo rozbieżności i tyle róznych wariantów że mam wrażenie ze jest to najczęściej zadawane pytanie które nadal pozostaje bez odpowiedzi a zakładam że są osoby które jużto kiedyś rozliczały — stąd prśba o pomoc w wyjaśnieniu ??

Odpowiedz

Jakub Listopad 9, 2020 o 20:22

Dzięki Michał za wartościowy wywiad!

Pozwolę sobie tutaj zdublować mój komentarz.

Sam zacząłem zgłębiać wiedzę w kierunku robo advisorów, natomiast moja rezydencja podatkowa jest w UK. Wcześniej wspominałeś, że korzystałeś z platformy etfmatic. Nie wygląda to na zbyt popularną platformę (również z niedopracowaną strona) w porównaniu do wealthsimple(0.7%+0.2%), moneyfarm(0.75%+0.2%) czy nutmeg(0.45%+0.17%). Etfmatic jest jedna z najtańszych, bo, aż 0.48%+0.12%(TER).

Rozumiem, że względy podatkowe grają tu istotną rolę, dlatego Finax fajnie to wszystko zamyka w Polsce. Chciałem natomiast zapytać, dlaczego na wstępie wybrałeś etfmatic, a nie inna popularniejszą platformę np. Nutmeg? Czy chodziło tutaj o dobór etf-ów do portfeli, czy ponoszone koszty? Mógłbyś, też przybliżyć audyt, który opracowałeś wraz z J.Lempartem? Czy podobnie można go odnosić do innych robo advisorów i ich skuteczności w dłuższym terminie?

W moim przypadku etfmatic nie ma możliwości gromadzenia środków na emeryturę z pracowniczych planów kapitałowych w UK. Dlatego chciałem zapytać, czy nie lepiej wszystko wrzucić do Vanguarda(0.15%fee) czy jednak polecasz jakiegoś robo advisora z większą opłatą i mniejsza tradycja?

Z góry dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że nie naruszam żadnych podpisanych klauzul, jeśli chodzi o transparentność 🙂

Pozdrawiam

Link do strony Vanguarda:
https://www.vanguardinvestor.co.uk/what-we-offer/personal-pension/personal-pension-account

Odpowiedz

Marcel Listopad 10, 2020 o 21:11

Według mnie bardzo merytoryczną treść daje Pan Michał. Jak zawsze podobało mi się to nagranie i artykuł też. Gorąco pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Jakub Listopad 10, 2020 o 22:03

Dzięki Michał za wartościowy wywiad!

Już drugi raz próbuje skomentować, ale najwyraźniej sekcja dla mnie nie działa 🙁

Sam zacząłem zgłębiać wiedzę w kierunku robo advisorów, natomiast moja rezydencja podatkowa jest w UK. Wcześniej wspominałeś, że korzystałeś z platformy etfmatic. Nie wygląda to na zbyt popularną platformę (również z niedopracowaną strona) w porównaniu do wealthsimple(0.7%+0.2%), moneyfarm(0.75%+0.2%) czy nutmeg(0.45%+0.17%). Etfmatic jest jedna z najtańszych, bo, aż 0.48%+0.12%(TER).

Rozumiem, że względy podatkowe grają tu istotną rolę, dlatego Finax fajnie to wszystko zamyka w Polsce. Chciałem natomiast zapytać, dlaczego na wstępie wybrałeś etfmatic, a nie inna popularniejszą platformę np. Nutmeg? Czy chodziło tutaj o dobór etf-ów do portfeli, czy ponoszone koszty? Mógłbyś, też przybliżyć audyt, który opracowałeś wraz z J.Lempartem? Czy podobnie można go odnosić do innych robo advisorów i ich skuteczności w dłuższym terminie?

W moim przypadku etfmatic nie ma możliwości gromadzenia środków na emeryturę z pracowniczych planów kapitałowych w UK. Dlatego chciałem zapytać, czy nie lepiej wszystko wrzucić do Vanguarda(0.15%fee) czy jednak polecasz jakiegoś robo advisora z większą opłatą i mniejsza tradycja?

Z góry dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że nie naruszam żadnych podpisanych klauzul, jeśli chodzi o transparentność 🙂

Link do strony Vanguarda:
https://www.vanguardinvestor.co.uk/what-we-offer/personal-pension/personal-pension-account

Odpowiedz

Michał Listopad 17, 2020 o 19:00

Panie Michale jak zwykle klasa!
Świetny wywiad.

Odpowiedz

Rafał Listopad 19, 2020 o 11:07

Cześć, kiedy można spodziewać się transkryptu? Do tej pory nie ma pdf’a do czytania, dla mnie to najlepsza forma przyswajania podcastu. Jeśli potrzebujesz osoby, która mogłaby się tym zajmować, to jestem chętny 🙂

Odpowiedz

Maciek Listopad 19, 2020 o 15:40

Cześć Michale,
Jak długo będzie trwała aktualna runda zapisów do KFN? I czy jest limit osób? Tak pytam, żeby wiedzieć ile czasu jest na decyzję.
Pozdrawiam!
Maciek

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2020 o 17:56

Hej Maciek,

3-4 tygodnie, więc bez pośpiechu. Startujemy dziś lub max jutro. Już blisko.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Przemysław Grudzień 4, 2020 o 12:02

Cześć Michał,

mógłbyś się odnieść do pytania, kiedy będzie transkrypt?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Styczeń 5, 2021 o 22:51

Zastanawia mnie kwestia balansu portfela a zbliżania się do końca horyzontu inwestycyjnego. Załóżmy, że horyzont wynosi 30 lat, a podział między etfy akcyjne a obligacyjne to 90/10. Wydaje się on sensowny na początku inwestycji, ale pod koniec już nie tak bardzo. W jaki sposób Finax rozwiązuje te kwestie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 5, 2021 o 23:16

Hej Marcin,

Raz do roku możesz bezpłatnie zmienić strategię i to Ty za to odpowiadasz a nie Finax. Nic nie stoi na przeszkodzie byś zbliżając się do emerytury zmieniał proporcje w zależności od swoich preferencji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Styczeń 6, 2021 o 17:50

Hej Michał,

bardzo dziękuję za odpowiedź, ta informacja musiała mi umknąć. To faktycznie załatwia temat.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Styczeń 8, 2021 o 02:06

Jedno mnie martwi, a praktycznie nikt w komentarzach tu czy pod poprzednim wpisem nie zwrócił na to uwagi. Mianowicie, kurs euro w porównaniu z tamtym rokiem to koszmar dla kupujących walutę (czyli chcących zacząć przygodę z finax). Trzeba zapłacić około 4,60 za 1 euro. Zatem jeśli za 2 lata kurs spadnie do np. 4,20, to tak naprawdę wartość naszej inwestycji będzie mniejsza o tę różnicę w kursie, czyli jest to kolejny „koszt” lokowania tam pieniędzy, zgadza się?

Odpowiedz

Rafał Z. Styczeń 8, 2021 o 11:00

Jeśli chodzi o moje odczucia, to dość nisko oceniłbym tą rozmowę czysto subiektywnie oczywiście. O wiele bardziej podobało mi się Twoje grudniowe wystąpienie, gdzie część rzeczy i wniosków z tej rozmowy zostało zawartych – https://youtu.be/tpW5rxnX7sE

Mocno się w tą sprawę zaangażowałeś i kolejny razi mogę się cieszyć z tego faktu. Wkurzające jest, iż w Polsce nie wiele się zmieniało od czasu Elementarza, który współtworzyłeś, bo pojawienie się kilku etf-ów to trudno nazwać zmianą, czy dodania kolejnego miejsca po przecinku do prezentowanego kursu. Widać też, że ludzie nie wiedzą, co robić z nadwyżkami gotówki.

Nawet w standardowej cenie prezentowane rozwiązanie jest pewną alternatywą, dla braku alternatyw, które mamy dostępne u nas, a nie dawne afery tylko potwierdzają pewien stan braku wiedzy i braku odpowiedniej edukacji.

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Styczeń 16, 2021 o 15:43

Hej czy jest ktoś kto mógłby mi podpowiedzieć odnośnie inwestycji w Finax? Dużo dobrego słyszałem i skłaniam się żeby jakiś kapitał tam włożyć na kilka kilkanaście lat. Natomiast pytanie brzmi: czy mogę to zrobić jeśli spółka ta jest słowacka a działa w Polsce natomiast ja jestem rezydentem podatkowym Niemiec i tutaj jest mój ośrodek interesu? Czy muszę się co rok rozliczać z tych inwestycji w Polsce jeśli wstępnie przez 15 lat będę ciągle reinwestował zarobione pieniądze? Na tym też polega u nich zakup ETF-ów jak rozumiem (ACC). Czy podatek płaci się wówczas gdy wyjdę z inwestycji w kraju w którym ta inwestycja została założona? Czy muszę dokumentować coś w jakiś sposób w Niemczech podczas trwania inwestycji?

Pozdrawiam i z góry dziękuję chociażby za drobną wskazówkę na temat.

Odpowiedz

Cezary Marzec 16, 2023 o 22:15

Witaj Michał! Serdecznie dziękuję za te fascynujące artykuły oraz za przystępne przedstawienie tematyki inwestowania pasywnego i robo-doradców na polskim rynku. Uważam, że są to kluczowe zagadnienia dla osób, które pragną zacząć swoją przygodę z inwestowaniem lub poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie.

Chciałbym podzielić się swoją refleksją na temat wpływu emocji na proces inwestowania. Zgadzam się, że automatyzacja tego procesu, na przykład poprzez korzystanie z robo-doradcy, może znacząco zredukować wpływ emocji i ograniczyć ryzyko podjęcia niekorzystnych decyzji. To właśnie dlatego prowadzę własny podcast o nieruchomościach zatytułowany „Eteria Nieruchomości”, gdzie omawiamy różnorodne strategie inwestowania w nieruchomości oraz sposoby radzenia sobie z emocjami podczas inwestowania.

Jeszcze raz pragnę podziękować za Twoje artykuły. Przesłuchanie rozmowy z Anną Avdiushchenko oraz Przemkiem Barankiewiczem było niezwykle pouczające i inspirujące. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki Twojego podcastu i zamierzam śledzić Twój blog.

Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: