Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:01:46 — 51.8MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
W tym odcinku podcastu ponownie goszczę Piotra Hryniewicza, osobę inwestującą w nieruchomości na wynajem i na tzw. flipy (szybki zakup i sprzedaż mieszkania) w Poznaniu. Wspólnie z Piotrem odpowiadamy na pytania Czytelników bloga dotyczące niuansów związanych z zakupem mieszkań.
W swoich komentarzach zadawaliście pytania z różnych dziedzin. Większość z nich dotyczyła bezpiecznego zakupu mieszkania, tego na co uważać i jakie decyzje podejmować – i to właśnie na te pytania odpowiadamy wspólnie z Piotrem.
Część pytań dotyczyła zagadnienia finansowania inwestycji, a w szczególności tego jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego i jak wziąć go mądrze minimalizując koszty dodatkowe. Tych pytań nie zadawałem Piotrowi. Zdecydowałem, że zaproszę do rozmowy mojego zaufanego doradcę kredytowego, z którym szczegółowo omówię kwestie kredytu hipotecznego.
Czytaj także: WNOP 003: Jak kupić mieszkanie – część 1 z Piotrem Hryniewiczem
Zadawaliście także pytania dotyczące zakupu mieszkań na licytacjach komorniczych oraz pytania związane z inwestowaniem w mieszkania na wynajem. Każda z tych grup tematycznych jest na tyle obszerna, że wymaga oddzielnych rozmów. A więc inwestorzy wybaczcie :-), ale będziecie musieli poczekać na oddzielne rozwinięcie tych tematów (w ramach rekompensaty mam dla Was kupon rabatowy na szkolenia Piotra Hryniewicza – piszę o tym niżej). Szczególnie istotny jest temat licytacji komorniczych, który wymaga bardzo dokładnego omówienia. Chcę uniknąć sytuacji, w której na podstawie kilku pytań i odpowiedzi moglibyście odnieść wrażenie, że sporo już wiecie na ten temat 🙂 A grunt jest dosyć niepewny…
Ten odcinek, to już trzecia i na chwilę obecną ostatnia część mojej rozmowy z Piotrem. Jeśli jeszcze nie słuchałeś poprzednich odcinków podcastu, o tym jak bezpiecznie kupić mieszkanie, to zachęcam Cię do posłuchania WNOP 003 i WNOP 004. Omawiamy w nich szczegółowo cały proces zakupu mieszkania na rynku wtórnym – krok po kroku. Podpowiadamy jak wyszukiwać okazje na rynku, jak negocjować ceny, jak oglądać mieszkanie, jak przeprowadzić cały proces podpisania umowy przedwstępnej i przyrzeczonej, jakie koszty dodatkowe związane są z obsługą zakupu mieszkania i jakie formalności należy dopełnić już po finalizacji transakcji.
A jeśli wolisz czytać niż słuchać, to w notatkach dotyczących każdego odcinka podcastu zamieściłem już transkrypty naszych poprzednich rozmów.
Podobała Ci się seria rozmów z Piotrem? Może masz jakieś uwagi? A może po prostu chcesz podziękować Piotrowi i zachęcić go żeby opowiedział nam coś więcej o tym jak inwestuje w nieruchomości? Jeśli tak, to koniecznie napisz o tym w komentarzu 🙂
Sprawdź również: WNOP 083: Jak kupić dziesięć mieszkań na wynajem posiłkując się kredytami hipotecznymi
W tym odcinku usłyszysz:
- Arek zapytał: Czy przy ocenie stanu mieszkania posiłkujesz się rzeczoznawcą majątkowym bądź inspektorem budowlanym, by rzetelnie ocenić stan mieszkania i oszacować potrzebne nakłady finansowe na remont?
- Janosik444: Wynajmować czy kupować na kredyt? Jak obliczyć co się bardziej opłaca?
- Pedrito: Jak wygląda proces kupna “mieszkania z problemami”? Jakie “problemy” są do przejścia, a jakie kategorycznie powinny dyskwalifikować dany lokal?
- Pedrito: Na jakie usługi możemy liczyć u pośrednika w cenie prowizji? Ile możemy zaoszczędzić na kupnie mieszkania bez pośrednika i o jakie formalności wtedy musimy zadbać sami?
- Karolina: Czy zakup mieszkania w kamienicy jest ryzykowny?
- Przechadzający się: Czy zakup starego mieszkania z wielkiej płyty to dobry pomysł?
- Marcin: Jak rozpoznać czy w przypadku danego mieszkania nie toczy się postępowanie administracyjne o ustanowienia prawa użytkowania wieczystego?
- Marcin: Jak to jest z wymogiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej przez właściciela mieszkania?
- Diana: Czy kupno mieszkania od developera, z wyprzedzeniem, to jest jakaś oszczędność?
- Magda: Jak ocenić wartość mieszkania i stwierdzić czy to rzeczywiście jest okazja cenowa?
- Kamil: Jak sprawdzić czy w sąsiedztwie nie będzie w przyszłości żadnej uciążliwej działalności?
- Marit: W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna nowego mieszkania płacąc za nie środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania aktualnie zajmowanego?
- Piotr: Z czego wynikają różnice w wysokości czynszu porównywalnych mieszkań? Czy wysokość czynszu powinna być brana pod uwagę przy zakupie (czy to dla siebie, czy pod wynajem)?
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- Piotr Hryniewicz – mój gość w tym odcinku podcastu, inwestor i twórca Edukacji Inwestowania w Nieruchomości. Jeśli chciałbyś kiedykolwiek wziąć udział w szkoleniu Piotra, to przy rejestracji na szkolenie możesz skorzystać ze specjalnego kodu rabatowego przyznanego przez Piotra Czytelnikom bloga „Jak oszczędzać pieniądze”. Po prostu rejestrując się na szkolenie wpisz w polu kod rabatowy: jakoszczedzacpieniadze – powinieneś otrzymać co najmniej 10% zniżki 🙂
- Trylogia z historią mojej inwestycji w mieszkanie na wynajem:
- Strona podcastu „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” w iTunes
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Chciałbyś nagrać dla mnie wiadomość głosową Skorzystaj proszę z przycisku “Nagraj voicemail” widocznego z prawej strony ekranu. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Ciekawy jestem w szczególności czy Ci się spodoba taka formuła i taka tematyka podcastu, jak w tym odcinku.
Sprawdź również: Mieszkanie jako inwestycja krótkoterminowa, czyli jak można zarobić kilkadziesiąt tysięcy w 2,5 miesiąca
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Bardzo mi to pomoże w jego popularyzacji.
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt ze spisaną treścią podcastu (PDF).
{ 49 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Dzięki Michał, świetnie to przygotowałeś. Z niecierpliwością czekam na odcinek ze specjalistą od kredytów 🙂
Dziękuję za miłą opinię Paulo.
Pozdrawiam 🙂
Michał, wielki szacunek za to co robisz! Dzięki.
Dziękuję Radi 🙂
Michale!
Ogromne dzięki za kolejny, strasznie długi, ale niesamowicie potrzebny odcinek podcastu!:)
Przymierzamy się do zakupu pierwszej nieruchomości i rady Twoje i Piotra już na starcie chronią nas przed całą masą błędów 🙂
Mam jeszcze do Ciebie/Was jedno pytanie:
Jaki wpływ (i czy w ogóle) na późniejszą zdolność kredytową ma rozliczanie najmu na zasadach ogólnych z amortyzacją, która na papierze wykazuje straty? Czy wykazywanie strat nie utrudnia aby uzyskania kredytu na kolejną inwestycję?
Z góry dziękuję!
Kasia
Hej Kasiu,
Dobrze wiedzieć, że informacje się przydają 🙂
Odpowiadając na Twoje pytanie: najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy będziesz chciała kupić kolejną nieruchomość w kredycie. Jeśli już teraz zależy Ci na budowaniu zdolności kredytowej pod kątem kolejnej inwestycji, to najlepszą formą rozliczenia najmu będzie dla Ciebie podatek ryczałtowy. W jego przypadku jako dochód liczony jest przychód z najmu (kwota, którą otrzymujesz od najemcy) minus zaliczka na podatek. Wiem, że brzmi to absurdalnie, ale z perspektywy księgowej nie ma znaczenia jaki masz czynsz za to mieszkanie i inne koszty, gdyż przy rozliczaniu podatków nie mają one przy ryczałcie znaczenia. I ten Twój „dochód” liczy się do Twojej zdolności kredytowej. Jeśli to właśnie na zdolności Ci zależy, to przecierpisz płacenie w danym roku podatkowym wyższych podatków. W kolejnym roku będziesz mogła już przejść na rozliczenie według skali podatkowej. No chyba, że planujesz dalsze budowanie zdolności i branie kolejnych kredytów 🙂
Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, to owszem – uzyskujesz wyższe realne dochody… ponieważ po odliczeniu wszystkich kosztów (czynsz, amortyzacja, Internet, rozliczenie straty na najmie i kosztów remontów etc.) Twój „dochód” na papierze jest mały i podatku zapłacisz niewiele lub w ogóle go nie zapłacisz. Ale skoro na papierze osiągasz małe dochody lub wręcz stratę, to do budowania zdolności kredytowej Ci się taka forma rozliczenia nie przyda na wiele.
Mam nadzieję, że za bardzo nie zagmatwałem. Jeśli miałabyś jakieś dodatkowe pytania, to śmiało pytaj.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Można też jak najwięcej opłat przerzucić na najemcę. On opłaca czynsz, rachunki, a nam płaci tylko za najem. Dzieki temu będzie mniejsza kwota od której zapłacimy mniejszy podatek.
Hej,
No to zależy co chcesz osiągnąć, bo jeśli celem jest maksymalizacja zdolności kredytowej, to przerzucenie na najemcę rozliczania kosztów jest neutralne przy zasadach ogólnych (masz mniejszy przychód i mniejsze koszty), ale ma zasadnicze znaczenie przy rozliczaniu ryczałtem (na naszą niekorzyść) – mniejszy dochód, który liczyłby się do zdolności kredytowej.
Paradoksalnie w niektórych sytuacjach opłaca się płacić wyższe podatki 🙂 Wszystko zależy od celu, który chcemy osiągnąć.
Pozdrawiam 🙂
Masz rację. 😉
Gratulacje Michał. Ja bym chetnie poczytał/posłuchał o perspektywach rynku nieruchomości w Polsce przy aktualnych prognozach demograficznych. Mam wrażenie, że najlepsze jeśli chodzi o nieruchomości już za nami. Z drukiej strony ciekawej alternatywy nie widzę, chyba, że nieruchomości za granicą, ale ciężko wtedy zarządzać i dobrze znać prawo.
Hej Młody125,
Dziękuję. Propozycję tematu sobie zanotowałem 🙂
Co do optymalnego czasu inwestowania w nieruchomości to przypomina mi się takie powiedzonko:
– Kiedy był najlepszy czas na inwestowanie w nieruchomości?
– Wczoraj
– A kiedy jest kolejny, najlepszy termin na rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości?
– Dzisiaj
Generalnie nigdy na to nie ma dobrego czasu. Jeśli uznaje się nieruchomości za dobry pomysł na zarabianie (wcale nie trzeba tak sądzić), to trzeba po prostu działać.
Pozdrawiam!
Wiadomo, że na wszystkim można zarobić, ale też i stracić. Demografia w Polsce jest jednak bardzo niekorzystna i za kilka lat może byc problem z najmowaniem mieszkań jak również i jego sprzedażą.
Nie znaczy to jednak, że mieszkań nie będę kupować na inwestycje, ale hardcorowego kupowania na kredyty kilku nieruchomości bym nie polecał, bo można na tym popłynąć. Mało kto bierze możliwość porażki w inwestowaniu, a przeciż mieszkania są mocno spekulacujne i mało płynne.
Zastanawiam się czy jest sens trzymać działkę która jest pasywem, czy nie lepiej ją sprzedać i kupić mieszkanie na najem. Wiem Michale, że też masz działkę. Nie chodził Ci taki pomysł po głowie?
Hej Młody125,
Moja działka jest wyjątkowo niepłynnym towarem nad czym boleję. Próbuję ją sprzedać, ale jeszcze nie nadeszła jej chwila. Aktualnie czekam na wydanie indywidualnych warunków zabudowy (brak planu zagospodarowania) – ten temat jest na dobrym torze, ale procedury trwaaaają.
Pozdrawiam!
polecałbym największe miasta w Polsce, tam demografia tak nie jest odczuwalna i raczej nie będzie gdyż mają stały napływ z małych miast itp. co do działki jeśli nie zamierzasz się na niej budować teraz lub w przyszłości to nie ma co trzymać chyba że jako lokata kapitału.
W krajach bardziej rozwiniętych (np. w Niemczech) najmowanie zamiast kupna własnego mieszkania jest bardzo popularne. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem stwierdzić że i u nas tendencja będzie szła w tę stronę.
Nie wiem czy była o tym mowa bo nie słuchałem podcastu (wole czytać) więc zadaje pytanie tutaj. Czy przy tak dużej ilości kupna i sprzedaży nieruchomości nie powinniśmy zarejestrować firmy. Dla mnie jest to ewidentna zorganizowana działalność i powinna być firma.
Hej Darek,
Dziękuję za trafny komentarz. Podcast i pytania podczas niego dotyczyły bezpiecznego zakupu mieszkania i nie poruszaliśmy tematów związanych z organizacją zaplecza do inwestowania.
Oczywiście jeśli mówisz o seryjnym kupowaniu i sprzedawaniu mieszkań, to potwierdzam, że trzeba to prowadzić w ramach działalności gospodarczej lub firmy w innej formie.
Pozdrawiam 🙂
Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
Witaj Michale !
Bardzo mi się podoba Twój blog.
Interesuję się od niedawna tematyką nieruchomości i w twoich 3 Podcast’ach znalazłem dużo potrzebnych informacji. Z pewnością w wolnej chwili ponownie przesłucham.
Przyjemnie mi się słuchało, wyczuwałem pozytywną energię 🙂 Będę na bieżąco zaglądał na bloga.
Pozdrawiam Ciebie i Piotra !
Hej Marek,
Bardzo się cieszę, że trafiam w Twoje oczekiwania i dziękuję Ci, że podzieliłeś się swoją opinią. Oczywiście zapraszam jak najczęściej 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
cześć Michał, blog jak dla mnie nr1, znalazłam go 2 godziny temu szukając artykułu jak zarabiać na mieszkaniu, ale już wiele innych artykułów przeczytałam. Brakuje mi na twoim blogu wyszukiwarki
tematów, bardzo bym chciała przeczytać o tym:
jak wynająć własne mieszkanie, jaką umowę najlepiej podpisać, co zawszeć w umowie. Informacje na forach są ambiwalentne, a Twojej wiedzy ufam, dzięki raz jeszcze za bloga i otwartość dla nas.
pozdrawiam
Basia, Kraków
Hej Basiu,
Dziękuję za opinię i cieszę się, że blog Ci się podoba. Co do wyszukiwarki: prosty „search” jest w kolumnie po prawej stronie na dole (zgadzam się, że jest mało widoczny). Dodałem już także stronę „Spis treści” – https://jakoszczedzacpieniadze.pl/spis-tresci.
Dzisiaj wieczorem wprowadzam zmiany wizualne na blogu i pojawi się też kilka elementów pozwalających łatwiej dostać się do starszych artykułów. Z chęcią przyjmę wszelkie komentarze odnośnie funkcjonowania „odświeżonego” blogu – zapraszam więc wieczorem 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Dobrze się słucha mimo że byłem sceptyczny do tej formy w tej chwili polecam.
Czy i kiedy poruszony zostanie temat aukcji komorniczych? Również w kwestii możliwie ugodowej finalizacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Zastanwiam sie czy masz może jakies szablony umowy przedwstepnej, zalacznikow do umowy itd, itp a jesli tak czy moglbys sie podzielic z czytelnikami bloga 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Michał, czy planujesz dodać tu transkrypt?
Hej Arek,
Planuję! To przeoczenie, że nie ma. Uzupełnię na dniach. Dzięki!
Pozdrawiam
Czy wciąż jest nadzieja na uzupełnienie brakującego transkryptu? 😉
Hej Artur,
Tak – jak najbardziej. Będzie w najbliższy weekend.
Pozdrawiam
Co prawda i bez tego transakcję kupna mieszkania już kończę, ale dla potomności przypomnę: czy będzie ten transkrypt? 😀
Będzie 🙂 Się już kończy poprawiać.
Super wywiad Michał. Widzę, że jesteś perfekcjonistą. Czekam na ciąg dalszy wywiadu z Piotrem. Dziękuję i cieszę się, że mogłam wysłuchać tego wywiadu. Pozdrawiam. Dorota
Witam,
miałam mieszane uczucia do podcastów, ponieważ moje przyzwyczajenie do czytania było ogromne. Natomiast dzięki nowej dla mnie formy zapoznawania się z Twoimi radami, mogłam zaoszczędzić sporo czasu, bo udało mi się w między czasie posprzątać kuchnię 🙂 Więc po raz kolejny gratuluję świetnej roboty!
Mam natomiast dodatkowe spostrzeżenie na temat ostatniego poruszonego tematu czyli różnicy w wysokości czynszu. Duże różnice w czynszu mieszkań wynikają z użytkowania wieczystego a własności gruntu dla danej inwestycji. Dla przykładu powiem, że na rynku mieszkań deweloperskich w Lublinie, dla mieszkań 50 m2, to ok 400 zł za m-c mniej gdy grunty są własnościowe. Jestem ciekawa opinii czy szukając odpowiedniego mieszkania warto traktować ten fakt jako poważny wyznacznik/argument? Z tego co się lekko na razie orientuję, w Warszawie większość inwestycji deweloperskich jest pod użytkowanie wieczyste. Jak to widzisz Michale?
Witam po raz kolejny Michale. Ciekawe nagrania dotyczące kupna inwestycji w mieszkania. Powiem szczerze że trochę się przeraziłem ile trzeba formalności żeby mieszkanie kupić. Dzięki Tobie wiem mniej więcej z czym to się „je”. Robisz kawał dobrej roboty. Cały czas mówisz żeby zagłosować na twoje nagranie na itunsie. Możesz dać mała instrukcję jak to zrobić bo za chiny nie mogę tego znaleźć 🙂
Pozdrawiam i lecę dalej nadrabiać zaległości w słuchaniu nagrań.
Witam,
Wysłuchałam wszystkich trzech podcastów odnośnie kupowania nieruchomości i bardzo się cieszę że to zrobiłam. Świetne rady! Co prawda podpisanie umowy jeszcze przed nami ale teraz już wiem na co zwracać uwagę i nie czuję się już jak dziecko we mgle.
Pozdrawiam,
Monika
Ten blog jest niesamowity!
Po raz pierwszy spotkałam się z tak konkretnym i na poziomie przekazem informacji! Jak dobrze,że są ludzie chcący dzielić się taką wiedzą w przytępny sposób…
Nieoceniona pomoc Michał.
Pozdrawiam.
Bardzo się cieszę Aneto, że Ci się te informacje podobają i przydają.
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Dziękuję Panie Michale! Bardzo profesjonalny i super pomocny materiał! Przymierzam się właśnie do zakupu swojego pierwszego mieszkania i przyznam się, że jestem całkiem zielona w tej materii. Takie kompleksowe podejście do tematu naprawdę mi pomogło, o niektórych kwestiach pewnie nawet bym nie pomyślała. Cieszę się, że trafiłam na Pana blog!
Pozdrawiam,
Basia
Michale,
niedawno trafiłem na Twojego bloga i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem tego, jak wyczerpująco opisujesz poszczególne tematy oraz jaką drogę przeszedłeś od rzucenia pracy na etacie, po miejsce, w którym znajdujesz się obecnie.
Coś czuję, że sporą część stycznia spędzę czytając i słuchając stworzonych przez Ciebie treści, by nadrobić wcześniejsze wpisy. Wielkie dzięki za otwartość w dzieleniu się informacjami i wiedzą.
Słucham właśnie ostatniego podcasta dot. zakupu mieszkania i zauważyłem, że był on nagrywany ponad 1,5 roku temu. Myślę, że wiele od tego czasu się zmieniło – zaczynając od sytuacji na rynku, po większe wymagania banków dot. wkładu własnego, kończąc na tym, że Twoje spojrzenie pewnie również przez ten czas ewoluowało.
Czy nie planujesz w związku z tym uzupełnienia wątku zakupu mieszkania o przemyślenia i doświadczenia z ostatnich 19 miesięcy? Podobnie jak Basia, która dodała ostatni komentarz pod podcastem, przymierzam się do zakupu mieszkania i byłbym ciekawy listy Twoich przemyśleń AD 2015.
Pozdrawiam z Wrocławia i trzymam kciuki za rozwój Twojego bloga w 2015 roku!
Przyłączam się do powyższych próśb o aktualizację wpisów dot. zakupu mieszkania. Sama szukam już prawie rok i nic… Wielokrotnie byłam już w sytuacji „prawie zakupu” ale na negocjacjach się kończyło. Również zraziłam się „usługami” pośredników. Często to osoby świeżo po studiach, bez pojęcia o rynku nieruchomości a chcący jedynie łatwej kasy za minimum pracy. Pojawiło się wiele nowych firemek handlujacych mieszkaniami, ceny od nowego roku rosną, niewspółmiernie do wartości mieszkań. Generalnie wizja zakupu mieszkania przez singla w moim mieście mocno upada.. MDM nawet nie brałam pod uwagę, przy szukaniu posiłkuję się wiedzą osób z branży remontowo-budowlanej stąd wiem ile remont danego mieszkania będzie kosztował. Dziwię się ludziom, którzy kupują mieszkania bez negocjacji. A z usług rzeczoznawcy nigdy nie korzystałam przy wycenie, bazuje raczej na cenach z licytacji komorniczych bo te są przecież w oparciu o wyceny rzeczoznawców.
Pozdrawiam i szukającym mieszkania życzę wytrwałości i cierpliwości. Mniej emocji, więcej kalkulacji 🙂
Michale,
Czytam Twojego bloga od dawna i bardzo odpowiada mi forma i treść artykułów. Sama jestem na etapie poszukiwania mieszkania i załatwiania kredytu hipotecznego. Kiedyś zamieściłeś na blogu krótki wpis o tym, skąd wiemy, że znaleźliśmy te wymarzone mieszkanie. Niestety szukam i szukam i nie mogę znaleźć tego wpisu. Może ktoś pomoże w tej kwestii?
Drogi Michale,
Rewelacyjna audycja na temat dokonywania wlaściwych decyzji przy kupnie pierwszej nieruchomości. Obecnie jestem na etapie szukania pierwszego mieszkania z partnerem, co prawda za granicami Polski, ale wszystkie wskazówki uważam za bardzo pomocne. Dokładnie takiego, skoncentrowanego i rzeczowego zbioru porad poszukiwałam! 🙂 Serdecznie pozdrawiam ze słonecznej Malty 🙂
Drogi Michale,
szukam po forach internetowych odpowiedzi na jedną kwestię związaną z zakupem nowego mieszkania. Może Ty mi pomożesz?
Czy opłaty dodatkowe dla banku (prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego) oraz wkład własny mogą zostać wpłacone (lub zagwarantowane dla banku) dopiero na etapie podpisania aktu notarialnego zakupu mieszkania czy muszę je wnieść wcześniej, już w momencie podpisania umowy kredytu z bankiem, czyli przed transakcją zakupu nieruchomości?
Wiem, że wkład własny często jest wpłacany dopiero po podpisaniu aktu notarialnego (umowa przyrzeczona), ale nie jestem pewien, co do opłat typu prowizja banku inne opłaty okołokredytowe. Na którym etapie transakcji zakupu muszę zapłacić bankowi lub zagwarantować jemu ściągniecie z rachunku odpowiedniej kwoty ww. dodatkowych opłat?
Pozdrawiam,
Łukasz
Witam serdecznie Panie Michale!
Od jakiegoś (dłuższego niż krótszego) czasu systematycznie czytuję Pana blog i jestem nim wręcz zafascynowana 🙂 pierwszym moim krokiem ku wolności finansowej jest chęć wzięcia udziału w szkoleniu p.Hryniewicza z podnajmu, niemal codziennie sprawdzam, czy czasem nie ruszyły już zapisy na najbliższy kurs i jak na razie cały czas oczekuję za początek rejestracji. Bardzo chciałabym skorzystać z jakiegokolwiek rabatu na ten kurs, ale z tego co sprawdzam, kod podany na tej stronie” jakoszczedzacpieniadze” niestety nie działa 🙁 czy jest może jakiś inny kod dla czytelników zafascynowanych tym blogiem?
Pozdrawiam i życzę kolejnych twórczych inspiracji do nowych tematów podcastów!
Szerokości 🙂
Cześć Michale,
Fajna stronka! Mam pytanie odnośnie rzeczoznawcy majątkowego, wspominasz w podcaście, że korzystałeś z ich usług, czy możesz polecić kogoś z Warszawy?
Pozdrawiam
Sylwia
. Jestem na etapie szukania mieszkania (30-37 mkw) i dysponuję budżetem ok. 260-270 tys. zł. Zdecydowanie skłaniam się ku rynkowi pierwotnemu. Nie jestem pewny, jak długo będzie mi służyło to mieszkanie, ale docelowo ma to być maksymalnie 6-7 lat (po tym sprzedaż lub podnajem). Nie wiem, czy inwestować w garaż, bowiem to koszt ok. 20-30 tys. zł, który mocno ograniczyłby mój budżet na samo mieszkanie. Poza tym nie mam samochodu i nie planuję w najbliższym czasie go kupować. Czy brak garażu znacznie obniży możliwość potencjalnego wynajmu lub sprzedaży takiego mieszkania w perspektywie kilku lat (w nowej inwestycji, gdzie wolne miejsca postojowe raczej nie są dostępne)? Czy może najlepszym rozwiązaniem byłby zakup garażu i podnajem? Czy jest popyt na takie wolne miejsca postojowe (Praga Południe, Targówek, Bemowo, Włochy, ew. Wola)?
Czy istnieją duże różnice w stopie zwrotu z inwestycji w mieszkania w zależności od miasta, w którym dane mieszkanie się znajduje? Ceny mieszkań są mocno zróżnicowane. Czy dobrym pomysłem jest kupno mieszkania pod wynajem poza swoim miejscem zamieszkania? Ja mieszkam we Wrocławiu i chciałbym kupić mieszkanie np. w Opolu albo Łodzi bo wydaje mi się, że szybciej się zwróci.
Hej!
Dopiero co przesluchalam Twoje 3 Nagrania z Panem Piotrem i powiem szczerze, ze bardzo duzo sie nauczylam! Super Pan to przedstawia i milo sie slucha! Pozdrawiam serdecznie i powodzenia!
Dziękuję za doradztwo, Michał ! Krótko a zrozumiałe. Pozdrawiam!
Wracam do starego tematu i widzę, że nikt chyba nie wspomniał o depozycie notarialnym, który zabezpiecza dodatkowo stronę sprzedającą nieruchomość. Jest to dodatkowo płatne, ale myślę, że warto się tym zainteresować, jeśli ktoś ma stresa związanego ze sprzedażą droższej nieruchomości.