Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Jak uruchomić Microsoft Money na Windows 10? – widząc błąd: Money requires Internet Explorer 6

przez Michał Szafrański dodano 30 lipca 2015 · 28 komentarzy

MS Money na Windows 10

Po instalacji nowego systemu Windows 10 przestaje działać aplikacja Microsoft Money. Na szczęście jest już obejście tego problemu.

Microsoft zrobił duży prezent wszystkim użytkownikom Windows 7 i Windows 8. Przez rok od wczorajszej premiery mogą oni pobrać i zainstalować najnowszy system – Windows 10 – całkowicie bezpłatnie. To świetna wiadomość dla wszystkich oszczędnych osób, ale użytkownicy polecanej przeze mnie aplikacji Microsoft Money mogą zostać nieprzyjemnie zaskoczeni. Po aktualizacji systemu ich oczom ukaże się komunikat o tym, że MS Money nie może pracować, jeśli na komputerze nie jest zainstalowana przeglądarka Internet Explorer w wersji 6.

Właśnie z takim problemem napisał do mnie Marcin, który już zainstalował najnowszą wersję Windows. Na szczęście w serwisie TechJourney pojawiła się metoda rozwiązania tego problemu. Z przyjemnością ją przedstawiam. 🙂

Windows 10 psuje Microsoft Money

Jak wynika z tego, co zeznają mi pierwsi użytkownicy Windows 10, system ten warto posiadać. Zwłaszcza jeśli dotychczas korzystaliście z Windows 8 lub wstrzymywaliście się z aktualizacją Windows 7 właśnie ze względu na zmiany, które zaszły w Windows 8. Ja nie ukrywam, że to właśnie negatywne doświadczenia z Windows 8, były jednym z powodów, dla których przesiadłem się na Maca.

Nadal jednak na swoim komputerze korzystałem z Windows 7. System ten pracuje w tzw. maszynie wirtualnej w aplikacji VMware Fusion na Macu. Na systemie tym zainstalowaną mam jedyną aplikację, której brakuje mi dla Maca – właśnie Microsoft Money. Prowadzę w niej nasz budżet domowy oraz spisuję wszystkie wydatki – nieprzerwanie od 1998 roku. Tą miłością do Microsoft Money zaraziłem już część z Was.

MS Money nie jest już od kilku lat rozwijana przez producenta. Jest jednak dostępna bezpłatnie, a ja nadal uważam ją za najlepszą aplikację do prowadzania domowych finansów. Ma swoje minusy, np. brak wersji mobilnej, ale autentycznie nie wyobrażam sobie bez niej sprawnego gospodarowania moimi pieniędzmi.

Niestety osobom instalującym finalną wersję Windows 10, przy kolejnej próbie uruchomienia Microsoft Money, ukazuje się na ekranie komunikat “Money requires Internet Explorer 6 to function properly. Please reinstall Internet Explorer 6 so these components can be added”.

MS Money requires Internet Explorer 6

Wyobrażam sobie jak bardzo zgrzytałbym zębami, gdybym coś takiego zobaczył. Żadne rozwiązanie typu: uruchamianie aplikacji w trybie kompatybilności ze starszymi wersjami systemu, ani jej reinstalacja – podobno nie zdają egzaminu. Sposób na ponowne uruchomienie MS Money jest prostszy niż mogłoby się wydawać.

Czytaj także: Tworzenie budżetu domowego w Microsoft Money – przewodnik krok po kroku

Rozwiązanie – zmiana numeru wersji IE

Wystarczy nieco oszukać samą aplikację. Sięga ona bowiem do rejestru systemowego (Registry), aby sprawdzić wersję aplikacji Internet Explorer. Widocznie coś jest nie tak w sposobie, w jaki to robi, i błędnie uznaje, że wersja IE jest starsza niż IE6. Rozwiązaniem jest wykonanie następującej sekwencji kroków:

 1. Kliknij przycisk “Start” i wpisz regedit, aby uruchomić edytor rejestru systemu. Aby było to możliwe musisz korzystać z konta z uprawnieniami administratora.
 2. Następnie rozwijając drzewko rejestru (lewa część okna) po kolei dojdź klikając do sekcji związanej z ustawieniami przeglądarki Internet Explorer: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Wow6432Node \ Microsoft \ Internet Explorer. Kliknij w folder Internet Explorer, aby wyświetlić jego zawartość.
 3. W oknie po prawej stronie odszukaj parametr Version i kliknij na nim dwukrotnie, aby móc go edytować.
 4. Zamiast znajdującej się tam wartości 9.11.10240.16384 (lub innej), wpisz nową – 9.11.10240.0
 5. Potwierdź całą operację klikając OK.

MS Money Registry Hack

To wszystko. Właśnie przedłużyliście życie aplikacji Microsoft Money na kolejne kilka lat – przynajmniej do czasu ukazania się Windows 11. 🙂

Marcinie – dziękuję za inspirację do tego wpisu. Przygotowując ten wpis opierałem się na informacjach znalezionych na stronie TechJourney.net. Stamtąd pochodzą również obydwa rysunki.

A swoją drogą zapytam przy okazji – ilu spośród Was chciałoby poznać sposób uruchamiania Microsoft Money na komputerach Mac bez konieczności instalacji aplikacji wirtualizacyjnych takich jak VMware Fusion czy Parallels? Jest na to sposób – niedoskonały, ale jest. 🙂

Tryb wakacyjny i inne ogłoszenia

I na koniec jeszcze garść krótkich informacji:

 • Właśnie minęły 2 lata od momentu, gdy porzuciłem pracę na etacie i skupiłem się na blogowaniu. Nie napiszę w tym roku żadnych większych przemyśleń na ten temat poza jednym – BARDZO WAM DZIĘKUJĘ! Bez Waszego wsparcia nie osiągnąłbym niczego.
 • Liczba osób zarejestrowanych w kursie “Pokonaj swoje długi” przekroczyła już 7000! Mam nadzieję, że większość z Was realnie poprawi swoją sytuację finansową.
 • Nie udało mi się ukończyć pisania mojej książki o finansach osobistych w zakładanym terminie – czyli do końca lipca. Oznacza to, że jej premiera kolejny raz się opóźni. Na chwilę obecną planuję, że nastąpi ona w grudniu lub dopiero w styczniu 2016.
 • Dotychczas, pomimo wyjazdu, pracowałem intensywnie nad książką. Teraz rozpoczynam drugą rundę wakacji i znikam z rodziną. Zero pracy. Ukażą się wyłącznie zaplanowane podcasty.
 • Do końca sierpnia nie będę odpowiadał na e-maile. Komentarze moderować będę bardzo sporadycznie, więc jeżeli jakiś zamieścicie (mowa tu o nowych komentujących) i nie ukaże się to przez długi czas, to proszę się nie niepokoić. Akceptację będę wykonywał hurtowo. Niewykluczone, że nastąpi ona dopiero po moim powrocie z urlopu.
 • Jedyne miejsce, w którym można liczyć na jakieś komunikaty ode mnie, to Twitter i ewentualnie Periscope, na którym nadaję dla Was od czasu do czasu na żywo.

Na koniec zamieszczam zdjęcie ognia z kominka w pięknej Istebnej, gdzie właśnie przebywam. Bawcie się dobrze i do usłyszenia. 🙂

Sprawdź również: Darmowy szablon budżetu domowego – recepta na kontrolę nad swoimi finansami

Kominek w Istebnej

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 27 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Bartosz Sosiński Lipiec 30, 2015 o 17:25

Odpoczywaj Michale,
należy Ci się bo ostatnie półrocze miałeś pracowite 🙂 a te dwa lata na „swoim” to Twój wielki sukces – zbudowałeś markę – gratulacje 🙂
Na książkę i tak czekamy z niecierpliwością, więc chwila czekania dłużej tylko napędzi smaka 🙂

Pozdrowienia, Bartek 🙂

Odpowiedz

darnok Lipiec 30, 2015 o 18:01

Takie małe uściślenie. windows 11 nie bedzie… Microsoft obiecal ze Win10 to ostatnia wersja jaka sie pojawi i tylko ciagle beda do tej wersji aktualizacje.

Odpowiedz

kasik Lipiec 30, 2015 o 21:55

nie na temat ale w tematyce strony 😉 czy możesz bliżej się przyjrzeć aktualnej promocji ENEA – czy warto skorzystać z tych pakietów. Myślę zwłaszcza o enea oszczedności.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol B24 Lipiec 31, 2015 o 10:22

Wczoraj udało mi się zainstalować nową wersję Windows 10. Liczyłem że dostanę jakieś powiadomienie o aktualizacji ale niestety się nie doczekałem więc postanowiłem to przyspieszyć i zaktualizować system na własną rękę (instrukcje są na KŚ jakby ktoś szukał). Wszystko przebiegło prawidłowo a sam system jak na razie bardzo na plus. Po XP nie mogłem się odnaleźć ani w 7 ani 8-mce, a ten wydaje się godnym następcą nie zastąpionego XP-ka.

Odpowiedz

Jakub Kowalski Lipiec 31, 2015 o 14:31

Odpoczywaj Michale, dużo słońca życzę, a później z niecierpliwością będziemy czekać na książkę i nowe ciekawe rzeczy na blogu. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ewelina A. Sierpień 2, 2015 o 14:28

Życzę udanych wakacji:)

Odpowiedz

Pablo John Modzel Sierpień 3, 2015 o 20:54

Dzięki za info, skorzystałem i mogę dalej wklepywać paragony 😉

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 9, 2015 o 21:42

Panie Marcinie, dziękuję za tabelki excel. Bardzo przydała mi się jedna do wyliczenia opłat licznikowych. Pozdrawiam i życzę udanych wakacji.

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 9, 2015 o 21:43

Przepraszam Panie Michale 🙂

Odpowiedz

Andrzej Sierpień 10, 2015 o 12:03

Nie zawsze 10 -ka się sprawia dobrze. Mi system zamiast się wyłączyć wyświetlał komunikat na niebieskim ekranie o błędzie i w kółko się restartował. Kiedy z 10-ki wróciłem do 7 – ki, plików po Microsoft Money już nie było chociaż backup miałem ustawiony na innej partycji niż systemowa. Odinstalował się też sam program Microsoft Money.

Odpowiedz

Krzysiek Sierpień 10, 2015 o 19:51

Polecam aplikację „Mój budżet” od OneTwoApps dostępną w sklepie Google (android). Ten sam programista wykonał wersję również dla iOS, ale nie miałem możliwości sprawdzenia czy jest tak dobra jak ta na Androida (kto wie, może jest lepsza). Przeklepałem ręcznie wszystkie transakcje od początku roku do maja i używam już prawie 3 m-ce. Jak dla mnie funkcjonalność jest bardzo podobna do MS Money.

Odpowiedz

Paweł Sierpień 12, 2015 o 13:35

Witam!

Po zastosowaniu się do instrukcji zamieszczonych w artykule MM rzeczywiście się uruchamia, ale przy próbie dodania wpływu, program przestaje działać i Windows go zamyka.
Ktoś miał podobny przypadek?
Proszę o pomoc

Odpowiedz

werserk Luty 12, 2018 o 23:44

Jeśli ktoś będzie to czytał, to odpowiedź na ten problem jest kilka komentarzy niżej- uruchomienie MS Money w trybie zgodności z Windows 7. U mnie ten problem to rozwiązało.

Odpowiedz

Monika Sierpień 12, 2015 o 14:43

Po instalacji Windows 10 miałam spore problemy, nie tylko z Money Plus. Ale po wielkiej walce udało się i już można robić rozliczenia 😉 Dziękuję za posta, bardzo pomocny…

Odpowiedz

Radek Sierpień 13, 2015 o 23:21

Po aktualizacji do Windows 10 pojawił się u mnie dodatkowy problem związany z prawami dostępu. Najpierw MM nie mógł otworzyć pliku pomogła zmiana uprawnień dla jednego obiektu (pierwsza instrukcja poniżej), a następnie nie chciał przyjąć hasła do portwela (pomogła globalna zmiana uprawnień na całym drzewie – instrukcja druga poniżej).

Plik MM leży na drugim dysku w folderze który jest poniżej innych folderów. Jest to kopia struktury katalogów użytkowników domyślnie znajdujących się na dysku C.
Po aktualizacji zmieniły się nie wiedzieć czemu prawa dostępu do wszystkich obiektów na dysku D. Aby to naprawić należy kliknąć ppm na plik/folder któremu chcemy zmienić uprawnienia -> Właściwości – > Zabezpieczenia -> Edytuj -> Dodaj -> Zaawansowane… -> Znajdź teraz -> Znaleźć i wybrać swojego użytkownika -> OK -> OK -> Ponownie wybrać swojego użytkownika z listy -> zaznaczyć Pełna kontrola -> OK -> OK. Można też zrobić to dla wielu katalogów. Wykonujemy procedurę powyżej dla katalogu w którym znajdują się wszystkie obiekty dla których chcemy zmienić uprawnienia, a następnie w oknie Właściwości w zakładce Zabezpieczenia tego katalogu klikamy Zaawansowane -> zaznaczamy Zmień wszystkie wpisy uprawnień obiektów podrzędnych na dziedziczone wpisy z tego obiektu -> OK -> potwierdzamy klikając Tak -> OK.

Pozdrawiam, Radek

Odpowiedz

Darek Sierpień 17, 2015 o 14:50

Po instalacji Windows 10 popsuło mi się wszystko co miałem na komputerze. Nie chodziły mi żadne programy, narzędzia a komputer (lenovo) chodził mi jak traktor w upalny dzień. Wróciłem do windows 7. Moim zdaniem najlepsza wersja windowsa.

Odpowiedz

Marcin Sierpień 18, 2015 o 15:05

Czołem Michale!

Nie zauważyłem, żeby ktokolwiek odniósł sie do Twojego pytania, o przygotowanie tutoriala jak zainstalować MM na Macu… Dlatego ja bardzo, bardzo będę wdzięczny za takie wskazówki krok po kroku, „łopatologicznie”. Wiem, że potrafisz! :))) Za Twoją namową w grudniu 2013 roku usiadłem na MM (długo szukałem idealnego programu). Kilka miesięcy pózniej zakupiłem pierwszego Maca. Od pierwszych chwil chciałem stworzyć jakieś wirtualne środowisko pod MM, ale do tej pory nie byłem w stanie tego domknąć. Windowsa znałem od lat i na wylot, a Mac jest dla mnie wciąż terra incognita:) Pracuję wciąż na starym komputerze. Będę baaaardzo wdzięczny za podpowiedź. Myślę, że nie tylko ja.

Druga sprawa, to prośba, abyś przyjrzał się swojej stronie pod kątem urządzeń mobilnych. Czytuję Cię na iOS (iP5s) i niesamowicie zniechęcające są ikony mediów społecznościowych z boku ekranu. Zajmują sporą część ekranu i mocno utrudniają czytanie. Nie wiem, czy masz na to wpływ, ale chciałbym Cię o tym poinformować.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Marcin

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 13, 2015 o 20:00

@Michał
Co to za wpisy na blogu się pojawiają? Windows, Microsoft, Money, Internet Explorer, czy to jeszcze o finansach? Zamiast darmowego (a może nie…) PR dla Microsoftu i jego nowego eksperymentalnego systemu, przedstawiłbyś jakieś sensowne i na każdą kieszeń alternatywy.

@Marcin
Spróbuj programu Wine lub ew. jak masz nadwyżki pieniędzy to Codeweavers.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 15, 2016 o 13:41

Dzięki za namiary. Wine nie dał rady. MSM zacinał się u mnie na stronie startowej i żadne forum nie pomagało. Polecam za to ten artykuł: http://www.jou.ca/2014/11/30/running-microsoft-money-perfectly-on-mac-os-x/ Póki co wszystko śmiga OK.

Odpowiedz

Andrzej Grudzień 27, 2015 o 15:03

Po paru miesiącach znowu wróciłem na Windows 10 i już nie mogłem się doszukać, ani skrótu, ani programu Microsoft Money. Pojawił się za to w plikach programów folder Microsoft Money Plus, tyle, że pusty. Kliknąłem na przechowywane pliki MM i wszystko niespodziewanie zadziałało. Pusty folder Microsoft Money Plus jeszcze raz sprawdziłem i już nie był pusty. Widocznie dziesiątka robi się dopracowana.

Odpowiedz

Robert Sierpień 27, 2016 o 04:11

Tak krótko w temacie instalacji MM na Windows 10. Po pobraniu programu – kliknąć na jego ikonie prawym przyciskiem myszy -> Właściwości -> Zgodność -> tu ustawiamy uruchomienie w trybie zgodności w Windows 7 i zaznaczamy uruchamianie programu jako administrator.
U mnie zadziałało 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 12, 2016 o 21:52

Czesc Money Maniacy 🙂
Korzystam z MM i jestem zachwycony. Dzięki Michał za Twoje filmiki istruktażowe krok po kroku. Jesteś DEBEŚCIAK 🙂 Ale mam problem. Otórz nie wiem w jaki sposób „skopiować” wszystkie swoje konta bankowe ze starego komutera na nowy, żeby nie klepać wszystko od nowa? Jest na to jakiś sprytny sposób? HELP 🙂
Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 12, 2016 o 22:02

Hej Mariusz,

Znajdź na dysku starego komputera plik z rozszerzeniem MNY i po prostu otwórz go na nowym komputerze. Tam są wszystkie Twoje dane. Wielokrotnie tak przenosiłem plik między komputerami. To działa.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 13, 2016 o 20:32

Cześć Michał. Bardzo dziekuję Tobie za szybką odpowiedź. I co po prostu włączyć MM na nowym kompie i z zakładki file otworzyć ten plik?
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Radek Styczeń 21, 2018 o 14:59

Cześć, obecnie Windows 10 w wersji 16299.192 nie sprawia problemów z uruchomieniem aplikacji nawet BEZ MODYFIKOWANIA REJESTRU. Od razu po instalacji pięknie się uruchamia ekran startowy, bez uprawnień, bez trybu zgodności. Daje się przejść przez cały proces ustalania budżetu bez problemu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

PogromcaZbójów Luty 2, 2018 o 06:19

Cześć Radek

próbuję właśnie zainstalować na nowo MSMoney na moim windows 10 , bo mi się nie otwierał moduł budżetu, na innym komputerze z Win7 działa bez problemu wiec to nie wina pliku, tylko mojej wersji programu.
Ściągnąłem instalkę i nie mogę zainstalować 🙁
Wyskakuje Autorun.INF file is missing or corrupt
Miał ktoś taki problem? Jak go obejść?
Na stronie wśród wspieranych systemów brakuje też Windows 10 🙁

Odpowiedz

Docent Listopad 1, 2018 o 08:53

U mnie rozwiązaniem problemu była zmiana nazwy rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\IniFileMapping\Autorun.inf

Po jego wyszukaniu w regedit zmieniłem Autorun.inf na Autorun_backup.inf, zrestartowałem komputer, przeprowadziłem instalację, zmieniłem rejestr z powrotem na Autorun.inf i ponownie zrestartowałem komputer.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: