Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:17:32 — 71.8MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta za promowanie kultury, wzrost firmy o 100% rocznie i ekspansja na kilkanaście rynków – takimi sukcesami może się pochwalić mój dzisiejszy gość.
Długość podcastu: 1 godz. 18 min.
Zobaczyć Marcina Beme bez słuchawek na szyi jest bardzo trudno. Widać, że ten facet kocha to co robi. Żyje audiobookami, które coraz chętniej kupowane są przez Polaków. I nie tylko Polaków. Jego firma – Audioteka.pl – świetnie radzi sobie na rynku czeskim i stopniowo wchodzi na kolejne rynki – także na innych kontynentach. Cel jest prosty – bycie liderem audiobooków w skali ogólnoświatowej na rynkach nieangielskojęzycznych.
Z Marcinem rozmawiam dzisiaj o biznesie i o życiu. O tym, jak wielkie znaczenie ma koncentracja na podstawowym celu, o roli zespołu w osiąganiu celów, pasji i determinacji i ich znaczeniu w osiąganiu sukcesów w dziedzinie, na której w Polsce stawiało się krzyżyk (“no bo kto chciałby słuchać książek?”). Dużo mówimy o Audiotece jako takiej. Firmie, która działa globalnie i bez kompleksów konkuruje z największymi światowymi graczami, np. Amazonem.
Serdecznie zapraszam 🙂
W tym odcinku usłyszysz:
- Z czego jestem bardzo dumny?
- Kilka słów o pierwszych urodzinach podcastu “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” i jego statystykach.
- O pierwszym kwartale “Elementarza Inwestora” i pierwszym komercyjnym Partnerze tego cyklu.
- O spotkaniu #JOPlive w Krakowie.
- Kim jest Marcin Beme i jak wyglądała jego edukacja?
- Jaką ścieżkę biznesową przeszedł Marcin?
- W jaki sposób zaczynała Audioteka i jak wiele zawdzięcza korzystnym zbiegom okoliczności i wcześniejszym doświadczeniom Marcina?
- Na jakich “urządzeniach” można słuchać audiobooków?
- Za co Marcin Beme dostał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej?
- Jak Audioteka i Marcin radzą sobie z dynamicznym wzrostem obrotów i kadry w firmie?
- Co jest największym wyzwaniem, jakim menadżerem jest Marcin i w jaki sposób buduje swoje kompetencje?
- Jakie są plany na przyszłość firmy?
- Czym różni się budowanie globalnego biznesu od lokalnej działalności w Polsce?
- Dlaczego darmowe rozdziały w książkach były strzałem w dziesiątkę?
- Jak Marcin testuje, czy jestem jego idealnym klientem?
- Czego brakuje polskim pracownikom?
- Jakie trzeba mieć cechy, aby móc pracować w Audiotece?
- Jak Marcin radzi sobie z zarządzaniem zespołem?
- Jak pracować nad sobą? Jak w tym pomaga lista zadań zakończonych i lista porażek?
- Co Marcin definiuje jako esencję swojego sukcesu?
- I w końcu: jaki mój pierwszy produkt przygotowuję dla Czytelników “Jak oszczędzać pieniądze”?
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Sprawdź również: Jak ustalić priorytety w życiu
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- Squaber
- Artykuł “Potfel Michała…”, w którym wspominam o funkcjonalności Squabera
- Audioteka.pl
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Czytaj także: WNOP 027: 13 książek, które mnie inspirują
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).
Zobacz także: WNOP 038: Jak pokierować swoimi finansami i życiem, gdy jestem 20-latkiem
{ 38 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
🙂 och żeby te nasze dzieci chciały mieć startupy! :-)))) Niech sobie tworzą pasywne dochody z internetowych biznesów!!! …. świat się bardzo zmienia 🙂 Doskonale, że są teraz takie możliwości rozwijania działalności na skalę globalną.
Dzięki Michał! – Z przyjemnością się słuchało tego podcastu 🙂
Świetny wywiad, fajnie jest posłuchać twórcy serwisu z którego na co dzień korzystam bardzo, bardzo aktywnie. Niektóre audiobooki są tak dobrze zrobione, że do papierowej wersji już nie wracam, nie mam ochoty.
Jeśli Marcin to czyta to mam uwagę – na appce Windows Phone’owej nie działa zapamiętywanie pozycji na której skończyłem słuchanie – książka prawie za każdym razem przeskakuje kilka godzin do przodu albo się po prostu resetuje do 0:00:00 – mała pierdoła która doprowadza mnie do białej gorączki i sprawia że mam ochotę wyrzucić moją nokię do śmieci i wrócić do Androida gdzie aplikacja jest rewelacyjnie napisana i działała mi absolutnie bez zarzutu.
Pozdrawiam!
Czytamy, napiszesz proszę na [email protected], podasz nam swój login i hasło i model telefonu? Pomożemy 🙂
^^^ Dość podejrzany ten serwis, jeśli do supportu trzeba podawać swoje hasło…
Nie, nie trzeba. Pracownicy Obsługi klienta na podstawie LOGINU (bez hasła) rozwiązują problemy 🙂
Zamieszałem z tym hasłem – przepraszam.
Oczywiście chodziło nam o login i hasło 🙂
Hasło pozostać tajne powinno, przepraszam za wprowadzenie w błąd.
To wygląda jak klasyczne wyłudzenie hasła przez kogoś kto się podszywa pod pracownika serwisu. Domena niby należy do Marcina Beme, więc jeśli to rzeczywiście jest support, to mega słabo. W dodatku adres mailowy do obsługi technicznej który macie na stronie nie działa, dostaję zwrotkę „Delivery to the following recipient failed permanently…”.
Hej Kasper,
Daj proszę znać czy udało się rozwiązać problem z supportem Audioteki. Jeśli nie, to spróbujemy skorzystać z „autorytetu blogera” 😉
Pozdrawiam
Dzięki Michale, już nie trzeba – wymieniam telefon na Androidowy 🙂
Marcin znalazł swoją niszę i doskonale się wpasował zaspokajając potrzeby ludzi. Najważniejsze, że idzie do przodu, że myśli globalnie, to się chwali Marcinie 🙂
Nie dosłyszałem w podcaście. Z jaką kasą startowaliście z audioteką?
Hej zT,
Ja tego nie wiem, ale Marcin w trakcie rozmowy wspominał, że na rozwój Audioteki przeznaczył pieniądze ze sprzedaży poprzedniej firmy. Zapytam i jeśli uzyskam odpowiedź – dam znać.
Pozdrawiam
Hej zT,
Skonsultowałem się z Marcinem mailowo. Odpowiedział, że inwestycja wyniosła kilkaset tysięcy złotych, przy czym de facto inwestowanie nadal trwa i pochłania dużo więcej 🙂
Pozdrawiam
Mam nadzieję że Mariusz nie jest z obsługi klienta Audioteki.
Nie, nie jestem. Ale Pracownicy Obsługi klienta na podstawie LOGINU (bez hasła) rozwiązują problemy 🙂
Zamieszałem z tym hasłem – przepraszam.
Nie korzystam i raczej nie będę, wolę papier, ale podcast bardzo ciekawy z punktu widzenia prowadzenia swojego biznesu. Dzięki, nie nudziłem się przez ten czas.
Hej MateuszW,
Ciekawego tematu dotykasz. U mnie jest podobnie: deklaratywnie wolę książki na papierze. Mają dla mnie swoją wartość. Są czymś co można mieć i co stoi na półce, a nie jest ulotnym ciągiem zer i jedynek. Do tego możliwość obcowania i przekartkowania, zaginania rogów i bazgrania po marginesach…
Ale przy tym wszystkim co napisałem wyżej łapię się na tym, że na moim Kindle przeczytałem więcej książek niż na papierze. Że to dopiero Kindle odblokował moje czytanie. Sprawił, że jest ono „do zrobienia” prawie wszędzie.
Audiobooki to kolejny poziom. Ja przesłuchałem na razie poniżej 10 książek, ale zaczynam doceniać tą formę. Tyle, że nadal przegrywa u mnie z podcastami 😉
Pozdrawiam
A ja z kolei łapię się na tym, że zdecydowanie wolę wersję audio niż tekst pisany i to w każdej postaci 🙂 Dostarczasz transkrypcję podcastów – pewnie wiele osób skorzysta, a ja natomiast o wiele bardziej ucieszyłbym się z wersji audio Twoich artykułów… 🙂
Tym, którzy nie będą w stanie zmienić samochodu, aby korzystać z nowej funkcjonalności oferowanej przez Audiotekę, polecam zestaw, z którego sam korzystam: zestaw głośnomówiący Jabra Cruiser II (http://www.jabra.pl/products/speakerphones/jabra_cruiser2/jabra_cruiser2), z którego można przekazać sygnał FM do radia oraz doskonały wg mnie software Smart AudioBook Player (https://play.google.com/store/apps/details?id=ak.alizandro.smartaudiobookplayer&hl=pl) – takie tymczasowe rozwiązanie :). Do tego jeszcze słuchawki bezprzewodowe Nokia BT-505 (http://www.nokia.com/global/products/accessory/bh-505/), jak ktoś dojedzie na miejsce i nie będzie mógł oderwać się od kontentu 🙂
Te rozwiązania to może trochę konkurencja dla Audioteki, ale chyba zdrowa. Gratuluję Marcinowi niesamowitego sukcesu.
@Katarzyna – ale startup nie ma nic wspólnego z przychodem pasywnym. Zwykle i dobrze robione to zasuwanie do bólu, do fazy produkt Gdy wyjdzie na rynek /lub gorasza ścieżka gdy okaże się ze był tylko praca przy okazji rekrutacji Do big corpo/.
Kolejny ciekawy wywiad! Gratuluję pomysłu na bloga i sposobu jego realizacji! Pozdrawiam 🙂
Dziękuję Mateusz 🙂 Fajnie, że Ci się podoba.
Pozdrawiam
Kolejny świetny podcast! Miałem trochę zaległości więc słuchałem tuż po sobie podcastu z Michałem Śliwińskim a następnie z Marcinem Breme i muszę stwierdzić, że obaj Panowie właściwie mówią tak samo (z wielką pasją) i o tym samym (o życiu i biznesie) tylko, że każdy na swój sposób. Niezwykle inspirujące i obyś więcej nam „dostarczał” takich przedsiębiorców. Mi jako młodemu człowieka pomaga to w znalezieniu swojej drogi życiowej.
Dziękuję Michale
Ostatnio szukałem aplikacji z której można by pobrać legalnie audiobooka Robert Kiyosaki’ego „Bogaty Ojciec Biedny Ojciec”. Szkoda że również w Audiotece nie ma.
Pozdrawiam
Witam! 🙂
Kiedy będzie można się spodziewać transkryptu tej, oraz pozostałych (do numeru 21)?
Pozdrawiam
Hej Natalia,
Transkrypt do 21-ego odcinka dzisiaj został opublikowany. Kolejne w drodze. Nie podaję konkretnych dat – po prostu będą jako będą 🙂
Miłego weekendu.
Tak dla uzupełnienia, jeżeli ktoś chce zainwestować w Audiotekę, to notwana na rynku spółka K2 Internet posiada 40% akcji Audioteki 🙂
Może Michał warto wrzucić do portfela? 🙂
Uwielbiam Twoje podcasty Michał! 🙂 Dają mi kopa to działania. I przestaje się czuć osamotniona w moich dążeniach i marzeniach. Tych z rozmachem oczywiście. Ludzie, którzy otaczają mnie chociażby w pracy na etacie (nieustannie dążę, żeby się z tego wyzwolić) są tak przyziemni, że aż mnie to boli. Tu jest energia! Jest marzenie! Wyjdźmy na świat. Polak potrafi 🙂 Cieszą mnie sukcesy takich ludzi jak Marcin Bem. Oby więcej takich przedsiębiorców w Polsce. Po pierwsze wspierają edukację, po drugie dają miejsca pracy, po trzecie promują Polskę. Wspieram dziękując za ten wywiad. Kamila 🙂
Kolejny świetny podcast, dopiero dziś miałem okazję wysłuchać na spokojnie, ale zrobiłem to z przyjemnością. Oczywiście zrobiłem to na… rowerze 🙂
Nad kwestią słuchania w samochodzie się zastanawiałem i nie wiem czy dałbym radę – za dużo się dzieje na drodze, by w spokoju słuchać i nie umknęło ani jedno słowo. Na rowerze czy podczas biegania jest trochę spokojniej – to i skupić się bardziej można.
Muszę przetestować Audiotekę, w sumie to byłaby genialna sprawa na dalszych trasach rowerowych za miasto, gdzie często muzyka już trochę męczy. Problemem jest tylko bateria w smartfonie, ale może pomyślę o kupieniu banku energii, to się problem rozwiąże 🙂
Ja wyraźnie zrozumiałem, że pan Marcin przez 6 lat „studiował”. A co skończył…? „Dowózł”, jak to określił 🙂
W aplikacji Stitcher na androidzie jako 24. odcinek WNOP odtwarza się jakiś zupełnie inny podcast po anangielsku. Ja poratowałem się ściągnieciem mp3 ze strony, ale może dla innych słuchaczy dałoby się to naprawić?
Hej, czy kod: audioteka.pl/jop został dezaktywowany?
pozdrawiam
Tomek
Hej Tomek,
Wyłapałeś błąd. Zgłosiłem, Audioteka poprawiła i już jest OK. Spróbuj 🙂
Pozdrawiam!
Cześć Michale zauważyłem ostatnio jedną rzecz która może być istotna dla słuchaczy. Mój pracodawca „uszczęśliwił ” mnie iPhonem, zainstalowałem swoje ulubione aplikacje między innymi audiotekę i doznałem szoku, te same książki w iPhonie są droższe lub co najwyżej równe najwyższej cenie w aplikacji na androida, bajki dla dzieci są w nawet dwa razy wyższej cenie np. Słoń Trąbalski J.Tuwima
Nie mam iPhone’a żeby potwierdzić, ale co Cię wstrzymuje od kupowania na androidzie, skoro tam taniej? Słuchać już możesz na iphonie.
Cofnełam się do pierwszych odcinków i slucham po kolei wszystkich i ten jest niesamowity.
Spisalam sobie Audiotekę jako mojego przyszlego pracodawcę. Kropka.
Chcę tam pracować 🙂
Paradoksem jest że facet który z sukcesem robi pieniądze na kulturze ma problem ze skleceniem zdania po polsku bez korpo-anglicyzmów.
Subskrybuję audiotekę, ale powiem szczerze, nie może się to równać z czytaniem prawdziwej książki – nawet jeżeli chodzi o kwestie zapamiętywania tego co się czytało / sluchało. Wyjatkiem są słuchowiska, których niestety jest nieznaczny procent.
Dzięki za ten wywiad. Dotarłam do niego dopiero dzisiaj, szukając informacji o Audiotece, która po 4 latach od nagrania tego podcastu nadal rozwija się w szalonym tempie. Wydaje się, że przekonania Marcina przekładają się na wyniki.
Osobiscie jestem zagorzałą fanką papieru, ale obecnie na etapie odkrywania dźwięków.
Świetny podcast, jestem zdania że warto słuchać podcastow żeby usłyszeć jedno nawet ważne zdanie. Dla mnie było to o dopinaniu spraw, konczeniu projektów. Niby tak banalnie oczywista rzecz ale jak trudna dla większości ludzi. Te kilka istotnych słów ląduje u mnie na tablicy, żebym widział to codzienne i sam o tym nie zapominał 🙂