Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 061: Priorytety w życiu – jak je określić zanim będzie za późno?

przez Michał Szafrański dodano 6 października 2015 · 150 komentarzy

FB-wnop-061

Czy realizujemy to co jest dla nas ważne, czy może żyjemy według wytycznych i scenariusza innych osób? Szkoda, że tak rzadko się nad tym zastanawiam.

Czasami łapię się na tym, że zachowuję się jak chomik w kółku. Gonię do przodu. Rzadko jednak łapię perspektywę, która pozwalałaby spojrzeć z boku i zobaczyć, że tak naprawdę wcale się nie przemieszczam. Czasami dopiero tragiczne wydarzenia powodują, że staję i próbuję zorientować się, gdzie tak naprawdę jestem. Na ile to, co robię każdego dnia, jest rzeczywiście tym, co chciałbym robić. Wtedy uświadamiam sobie, że takiej refleksji potrzebuję znacznie częściej.

Sprawdź również: Jak zarabiać na blogu

Dzisiejszy odcinek podcastu jest inny od wszystkich. Jest bardzo emocjonalny. Przedstawiam w nim osoby, których już z nami nie ma: Piotra Radonia, który miał być gościem tego podcastu rok temu, oraz tragicznie zmarłego Scotta Dinsmore – autora bloga “Live Your Legend” (żyj swoją legendą). Obydwaj byli młodsi ode mnie i jednocześnie obydwaj byli dla mnie wzorem siły ducha i źródłem inspiracji. To mój wyraz wdzięczności za wpływ, jaki mieli i nadal mają na moje obecne życie.

Pokazując ich historię, wracam także myślami do Grega Hartle, o którym już kiedyś Wam opowiadałem. Przedstawiam jego receptę na określenie swoich priorytetów w życiu. Prostą do bólu i jednocześnie niesamowicie obrazową.

Zapraszam do wysłuchania.

W tym odcinku usłyszysz:

  • Dlaczego chciałem podzielić się z Wami takim tematem?
  • Jaka jest historia osób, o których opowiadam?
  • Jakimi zasadami powinniśmy się kierować w swoim życiu?
  • Jak zginął Scott Dinsmore?
  • Czym jest “zegar śmierci” Grega Hartle?
  • Ćwiczenie pomagające określić swoje priorytety w życiu.
  • Kim był Piotr Radoń i czym się chciał z Wami podzielić?
  • Czego możemy się nauczyć od inspirujących osób?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Czytaj także: WNOP 007: Rzucam pracę dla blogowania…

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Sprawdź również: WNOP 049: Jak przeprowadzić się na drugi koniec świata – opowiada Piotr Motyl z Tajlandii

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂

Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

Zobacz także: WNOP 055: Jak się uczyć i skąd zdobywać bezpłatnie wiedzę? – kilkanaście źródeł

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 149 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Mateusz Październik 6, 2015 o 10:25

Muszę przyznać, że trafiłeś z podcastem w dobry moment – mam podobne przemyślenia w ostanich tygodniach

Odpowiedz

Robert Październik 6, 2015 o 10:33

Opowiadasz o zmarłych, ale między nimi umieszczasz reklamę że można zarobić 150 zł na promocji bankowej 😉 Kapitalizm to jednak kapitalizm 😉

Odpowiedz

Piotr Październik 6, 2015 o 11:11

a co jest złego w tej reklamie? ech.. ludziska się wszystkiego czepią. Michał rób swoje. Dzięki

Odpowiedz

Robert Październik 6, 2015 o 11:19

Nie mam nic przeciwko reklamie. Tylko bawi mnie ten kontrast – wspominanie zmarłych bliskich osób i reklama… 150 zł 😉

Odpowiedz

ROBERT Październik 6, 2015 o 19:25

Jeśli Ciebie to bawi to ja gratuluję Tobie 😀
Załóż bloga i sam decyduj co zamieścisz.
Miej szacunek do prowadzącego , bo to Jego blog , On decyduje co na nim jest , On daje Ci narzędzia , On daje Ci pomysły i okazje do zarobku.
Ja nic tu nie widzę krzywdzącego .

Odpowiedz

Marcin Październik 6, 2015 o 12:04

Podejrzewam, że reklama pojawia się automatycznie ze względu na szablon, który umieszcza ją w każdym artykule.

Odpowiedz

Jakub Październik 7, 2015 o 17:38

O człowieku! Jak się chce doczepić to zawsze coś się znajdzie, normalnie padłem po Twoim tekście, że można wymyślić coś tak głupiego. Michał oby tak dalej! Bardzo dobry odcinek Podcastu!

Odpowiedz

Magdalena Październik 6, 2015 o 10:38

Wielkie dzięki za podzielenie się emocjonalną stroną Twojego jestestwa. Technicznie proste pytania i ćwiczenia a jakże duża trudność w udzielaniu odpowiedzi, przy najmniej u mnie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:04

Hej Magdalena i wszyscy komentujący,

Bardzo Wam dziękuję za ciepłe słowa. Cieszę się, że takie treści także spotykają się z Waszym zainteresowaniem. Dziękuję, że dajecie mi o tym znać.

Dobrego dnia wszystkim 🙂

Odpowiedz

Tomasz Patla Październik 8, 2015 o 11:31

Przesłuchałem podcast. Michale, temat jak najbardziej słuszny. Pieniądze to środek nie cel. W życiu. pomiędzy nimi przewija się duzo więcej, dużo bardziej wartościowych emocji i celów życia. Pieniądze sa nam własnie po to potrzebne aby miec wiecej czasu dla rodziny, bliskich, dla siebie. pieniądze mają nam w tym pomóc stąd gorący temat oszczędzania ( i popularnośc Twojego bloga)
Podobno umierając nikt jeszcze nigdy nie powiedział, że mógł wiecej pracować, więcej zarabiać. Każdemu żal opuszczania bliskich i czasu jaki mógł im poświęcić
Michale nie miej wątpliwości emocjonalnych czy słusznie robisz. po pierwsze to Twój blog i masz juz grono wiernych czytelników . Po drugie masz bogate doświadczenia życiowe i to źle sie nimi nie podzielić. Po trzecie i równie ważne: z tego co widzę po komentarzach spotkałeś się z uznaniem i akceptacją tematu. Brawo za odwage.

Odpowiedz

Kamilla Październik 6, 2015 o 10:40

Hej Michale, dzieki za ten podcast. Poruszyłeś kluczowe sprawy i jak najbardziej, uważam, powinieneś tez te tematy poruszać na swoim blogu, to jest element życia, im bardziej bedziemy świadomi tez tej części tym lepiej bedziemy zarządzać pozostałymi, takimi jak swoje zdrowie, biznes, czas poświęcony innym i sobie. Pozdrawiam ciepło, Kamilla

Odpowiedz

Jacek Październik 6, 2015 o 10:41

Podcast jest rewelacyjny. Sam mam podobne wątpliwości. Fajnie że odważnie podałeś nam na tacy cząstkę swych bardzo intymnych przemyśleń. Każdy z nas o ile nie jest tylko wspomnianym chomikiem w kółeczku, myśli o tym jak dobrze przeżyć życie i żeby coś po nas zostało. Mi pomogła książka Anthonego de Mello. (nie będę reklamował jaka). Dzięki temu staram się żyć świadomie. Tak by jednocześnie być chomikiem w kółku i obserwować chomika. Dzięki temu łatwiej przesiąść się na inne kółko, lub w ogóle zamienić kółko na norkę i ciągle być szczęśliwym. 🙂 Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!

Odpowiedz

Piotr Październik 6, 2015 o 13:42

Jacek, pewnie mnie zrozumiesz 🙂 
– Gdzie jesteś? Tutaj.
-W jakiej chwili? Teraz.
-Czym jesteś? Chwilą obecną.

Odpowiedz

Ola Październik 6, 2015 o 10:41

Dziękuję za tą chwile na zastanowienie. Każdy odcinek który miałam okazję przesłuchać, był dla mnie ogromną inspiracją! Mam nadzieję że kiedyś będę mogła Cie poznać i osobiście podziękować.
Dziękuję jeszcze raz i odwagi!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:05

Hej Ola,

Dziękuję. Wkrótce dam Wam wiele kolejnych okazji do osobistego poznania. Właśnie nad tym pracuję.

Mam nadzieję, że „do zobaczenia wkrótce” 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Październik 6, 2015 o 10:45

Michale, serdecznie dziękuję Ci za to nagranie! Wzruszyłam się… To o czym mówisz jest najistotniejsze w naszym życiu, moim, Twoim i myślę, że wielu innych osób…. I trzeba o tym mówić!!! O metodach tych słyszałam i czytałam to kilkakrotnie, niemniej z Twoich ust brzmi to jeszcze donioślej. Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Mateusz Październik 6, 2015 o 10:50

Podcast smutny i refleksyjny, ale dobry. W takich momentach przypominam sobie książkę „Kubuś fatalista i jego pan” i cytat „Lepiej zużywać się niż rdzewieć”. Gdzieś z tyłu głowy człowiek zawsze zastanawia się ile w naszym życiu jest spraw/rzeczy zaplanowanych, a ile jak pisał Diderot: zostało zapisane w górze. Jako urodzony optymista – uważam, że będzie dobrze. Trzymaj się Michał i żyjemy dalej 🙂

Odpowiedz

Kuba Październik 6, 2015 o 10:51

Hej,
Bardzo pozytywny, jeśli można tak to ująć, podcast. Często gonimy za tym co tak naprawdę nie jest dla nas wartościowe. Nowy dom, nowe auto, lepszy TV czy telefon. Często nie jest to nam potrzebne, a kupujemy tylko dlatego że kumpel albo sąsiad też ma. Pieniądze z nieba jednak nie spadają, więc pracujemy ciężej i więcej, często kosztem relacji z najbliższymi. Podcast zachęca do refleksji czy warto ślepo gonić za innymi.
Oszczędzanie dla rozrywek, owszem, ale oszczędzanie by zapewnić bezpieczeństwo rodziny jest raczej ważniejsze.

Odpowiedz

Marek Październik 6, 2015 o 10:51

Michał

Dziękuję za ten podcast. Jego publikacja zbiega się z chwilą w moim rodzinnym życiu, gdy ustalenie takich priorytetów staje się sprawą kluczową. Świadomość „końca” daje do myślenia. Przestajesz odmierzać życie corocznymi wakacjami, a zaczynasz dzielić wszystko na dni, czasem na godziny.

Pozdrawiam

Marek

Odpowiedz

oto_ja Październik 6, 2015 o 10:51

zdecydowanie jeden z lepszych wpisów, nie tylko kasa się liczy!

Odpowiedz

Joanna Październik 6, 2015 o 10:54

Michale, to rzeczywiście refleksyjny odcinek. Dobrze, że się nad tym zastanawiasz, to świadczy o świadomości życia. Muszę Ci jednak powiedzieć, że na Twoje rozterki można znaleźć wiarygodne i satysfakcjonujące odpowiedzi. Z pewnością wyślę je e-mailem. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kasia Październik 6, 2015 o 11:04

Bardzo cenny post, dziękuję. Pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz

Mateusz Październik 6, 2015 o 11:09

Twoje podcasty dają do myślenia, dzięki za Twoją pracę, chociaż mniemam że to ciężko nazwać pracą skoro robisz to z pasji. 🙂 Ja szukam swojej drogi, mimo że czasami ludzie próbują narzucać mi swoje schematy, plany na życie i wiedzą lepiej ode mnie co dla mnie będzie dobre.

Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Odpowiedz

Paweł Październik 6, 2015 o 11:10

Michał!
To właśnie dlatego słucham i czytam Twojego bloga – właśnie z tego powodu że jesteś taki jaki jesteś – że oprócz finansowych informacji dzielisz się jeszcze ważniejszymi aspektami swojego życia, przemyśleniami, itd To jest cała esencja i powód dla którego wielu z nas tu jest.
Tak! dla mnie to jest własnie OK! i tego oczekuję co jakiś czas na Twoim FENOMENALNYM BLOGU. Stary Dzieki Ci że jesteś! To na prawdę świetny prezent „z góry” że mogłem Cię poznać (ponad dwa lata śledzę Twoje działania) i że dzieki Tobie dokonałem bardzo ważnych zmian i jestem w lepszym miejscu niż byłbym bez tego, co znajduje na Twoim Blogu. Stary – Wielkie Dzięki i Wielki Szacun!
Życzę Ci wszelkiej Serdeczności!
Pozdrowienia
Paweł

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:07

Hej Paweł,

Dziękuję bardzo. Również wszystkiego co najlepsze życzę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Październik 6, 2015 o 11:17

Michał, dziękuję Ci za ten podcast. Wszystko co robisz i mówisz jest wartościowe i potrzebne. Moje życie zmieniło się na lepsze w chwili, gdy trafiłam na Twoją stronę. Wiem, że każda minuta poświęcona na czytanie/słuchanie to najlepsza inwestycja w siebie. A Ty już jesteś legendą, co do tego nie mam wątpliwości, bo zrobiłeś dla edukacji i motywacji całych pokoleń więcej, niż ktokolwiek w tym kraju. A dobro powraca:)
Może powyższe zabrzmiało trochę zbyt górnolotnie, ale naprawdę, dziękuję Ci za wszystko.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:07

Hej Aneta,

Oj zabrzmiało bardzo górnolotnie. Tak czy siak – bardzo doceniam i dziękuję.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Przechodzeń Październik 6, 2015 o 11:25

Mnie po zeszłorocznym wypadku naszły podobne przemyślenia, chociaż poglądu na życie i tak nie zmieniłem, bo to nie o to chodziło.

Najważniejsze to być szczęśliwym (tam w środku, niekoniecznie ze sztucznym uśmiechem na ustach). Cokolwiek się robi. Bo nie wszystko co robimy, musi sprawiać nam przyjemność, nie wszystko musi mieć w 100% sens. Ważne, żeby znaleźć też coś, czego możemy się złapać, co da nam radość. I nieustannie dążyć do tego, żeby tej radości było więcej, a nieprzyjemnych rzeczy coraz mniej.

Odpowiedz

Magda Październik 6, 2015 o 11:31

Bardzo podobał mi się twój podcast. Nie wiedziałam o istnieniu takich blogów, a na pewno mi i wielu osobom wiedza z tych blogów może się przydać.
Dzięki 🙂

Odpowiedz

Jarek Październik 6, 2015 o 11:35

Jak dla mnie podcast trafiony, jeżeli mogę wyrazić swoją opinie to tak- warto byś takie tematy również poruszał. To do czego dążymy w życiu nie składa się tylko z wiedzy merytorycznej, którą posiadamy, nie tylko z praktyki i doświadczenia, ale także ( a może przede wszystkim), z emocji i uczuć jakie w sobie mamy. Uczucia, emocje i wywodzące się z nich refleksje powodują, że człowiek zatrzymuje się, weryfikuje swój życiowy kurs. Za młody jestem i nigdy za stary, by narzucać komuś swój pkt widzenia, więc oceniam to co robisz tylko i wyłącznie we własnym zakresie. Czytam i słucham Twojego bloga dobre póltora roku, i nie zanosi się na to, by coś się w tym zakresie zmieniło. Pokazujesz, ze to co robisz, jest autentyczne, nie udawane. Wartościowych ludzi aż miło posłuchać i poczytać 🙂
P.S. Na nagrobku fajnie jak by widniał jeden napis „Człowiek”…. tylko tyle, albo aż tyle.
Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów we wszystkich sferach życia 🙂

Odpowiedz

Kat Październik 6, 2015 o 11:43

Michał! Odcinek bardzo wartościowy i bardzo potrzebny!
Nie miej nigdy wątpliwości, że przypominanie ludziom o ty, co ważne jest ważne :-)) ARCYWAŻNE!

Odpowiedz

Andrzej Październik 6, 2015 o 11:49

Witaj Michale! Na nic lepszego nie mogłem dzisiaj trafić. Zainspirowałeś mnie do postawienia sobie wyzwania – najważniejszego w moim życiu. Szkoda tylko, że nie jest to 10 lat temu.
To jest mój pierwszy raz w życiu, kiedy piszę komentarz na jakimkolwiek blogu.
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie !!! i DZIĘKI WIELKIE, ŻE JESTEŚ.

Odpowiedz

Agson Październik 6, 2015 o 11:49

Temat, który zawsze będzie na czasie – poszukiwanie siebie przez całe życie. Wydaje nam się, że cały czas mamy siebie pod kontrolą, a nagle okazuje się, że się zgubiliśmy.
Dzięki Michał!

Odpowiedz

Alicja Październik 6, 2015 o 11:52

Potrzebny mi był dziś taki tekst (jestem wzrokowcem i przeczytałam transkrypt). Dzięki piękne.
Narzekamy, że mamy ciężko w życiu ale wystarczy się dobrze rozejrzeć wokół, gdzie jest mnóstwo ludzi, którzy mają gorzej a nie narzekają, a raczej próbują osiągnąć cel w życiu. Niedaleko ode mnie mieszka kobieta, która od kilkunastu lat porusza się tylko na wózku (amputowano jej obydwie nogi), ma też chorą od urodzenia córkę i choć na pewno jest jej trudno, nie poddaje się. Może nie na tak wielką skalę jak opisywane przez Ciebie osoby ale na swoje możliwości, prowadzi dom, robi zakupy, prowadzi firmę.
Jest też coś w Twoim dzisiejszym podcaście, co mi szczególnie utkwiło w pamięci. Zawsze wydawało mi się, że nie powinnam dbać o własne bezpieczeństwo ale o bezpieczeństwo bliskich. Masz jednak rację, że jeśli nie zadbam też o własne bezpieczeństwo to jak pomogę innym a szczególnie swoim dzieciom?
A podcast sobie wydrukowałam by do niego wracać, bo warto 🙂
A poza tym wszystko z Tobą w porządku 🙂

Odpowiedz

Asia Październik 6, 2015 o 12:01

Dziękuję

Odpowiedz

Paweł Październik 6, 2015 o 12:05

Michale, bardzo dobrze i fajnie, że przygotowałeś taki materiał [WNOP 061].
Żyjemy w takich czasach, kiedy, a pewnie się nie pomylę, spora część z nas goni za nie wiadomo czym – choć, wg. mnie, nie bardzo mamy na to wpływ. Robią tak inni, my automatycznie też.

Odpowiedz

byledojutra Październik 6, 2015 o 12:11

Michale, tak jak napisał Paweł kilka komentarzy wyżej – za to lubię Twojego bloga. Nie tylko fakty, nie tylko merytoryka, ale też kawałek Ciebie, dzięki czemu do spraw finansowych łatwiej mi się podchodzi. Wiem, że po drugiej stronie też jest człowiek (wrażliwy 🙂 ), który poza cyferkami reprezentuje sobą dużo, dużo więcej. Nie lubię słuchać podcastów, ale zawsze je czytam. A dzisiaj czytanie wciągnęło mnie na tyle, że mój dwumiesięczniak musiał chwilę na nową pieluszkę poczekać 😉 Dzięki!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:09

Hej Byledojutra,

Oj, aż zwizualizowałem sobie dwumiesięczniaka czekającego na pieluszkę…

Dzięki!

Odpowiedz

Mikołaj Październik 6, 2015 o 12:15

Ten wpis post jest niesamowity.
Boje się mówić i myśleć w ten sposób, bo przecież tyle jest na głowie, Puszczam to nagranie, i już inaczej patrze na świat.
Chyba mi zryłeś banie, albo wczesnej miałem zrytą ale o tym nie myślałem ..
Wow

Odpowiedz

Krzesia Październik 6, 2015 o 12:15

Jedno co mogę powiedzieć: bardzo dziękuję za ten podcast.

Odpowiedz

Siedemnastka Październik 6, 2015 o 12:58

Michale..
pierwszy raz otworzyłeś mi oczy podczas kursu, teraz był ten kolejny raz.
Opowiadając o osobach uzmysłowiłeś mi, że mam taką Osobę na wyciągnięcie ręki i mogę pełną parą korzystać z dobrodziejstw które mi oferuje – moją Mamę..
Tak, potrzeba mi było wysłuchać dziś tego podcastu, bo ostatnio się pogubiłam w najprostszych rzeczach..
Tak, pomogłeś mi uzmysłowić sobie to czego tak naprawdę chcę.
Tak, potrzebuję takich podcastów.
Dzięki 🙂

Odpowiedz

Witek Październik 6, 2015 o 13:00

Cześć,

Dzięki za ten odcinek. Motywacja do zmian – nie tylko a pewnie i nie przede wszystkim finansowych powinna wynikać z naszego wnętrza, z tego gdzie jestem i dokąd się wybieram – takie przypadki jak Scotta czy Piotrka (których znałem wcześniej co prawda nie osobiście) sprawiają że te pytania stają się najważniejsze.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 6, 2015 o 13:24

Robisz naprawdę kawał dobrej roboty!!!

Odpowiedz

Aśka Październik 6, 2015 o 13:37

Michale

Właśnie skończyłam słuchanie Twojego podcastu, nie ukrywam, że uroniłam kilka łez.
Rewelacyjny tekst, takich nam trzeba. W natłoku codziennej bieganiny, umykają nam sprawy najważniejsze.
Bardzo dziękuję !

Odpowiedz

Kinga Październik 6, 2015 o 14:04

Dziękuję, że jesteś niezwykłym w swej zwyczajności człowiekiem. 🙂
Że mimo charakteru bloga i pracy, który kręci się wokół pieniędzy (ale które są nam potrzebne!), umiesz się zatrzymać i jakby nie patrzeć zatrzymać i nas, by się rozejrzeć dookoła i zastanowić, czy coś bezcennego i niepoliczalnego, nie przecieka nam między palcami.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia Październik 6, 2015 o 14:19

Dziękuję Michale za podzielenie się tym co ważne i tym co głębsze, a tym o czym czasem w codziennym zaganianiu nie myślimy. Tak wiele dostajemy od Niebios, a cz ęstokroć nie doceniamy tego… uważamy, że będzie trwać wiecznie…Pojawiła się tak potrzebna refleksja… Bardzo Ci za to dziękuję!! Idę przygotować listę i działać!

Odpowiedz

Konrad Październik 6, 2015 o 14:27

Dziekuje Ci bardzo za ten podcast. Przypomnialeś mi jak ważna jest czasem chwila refleksji, chwila przemyśleń, każdy z Nas spotyka nacodzień wiele przeszkód na swojej drodze, wiele bólu, utrapień, ale nie każdy potrafi o tym rozmawiać. Zadane pytania niny błache, ale jakże trudno znaleźć na nie odpowiedź. Dziekuje Ci raz jeszcze

Odpowiedz

Zielony Zakątek Październik 6, 2015 o 14:35

Najlepszy podcast jaki dotychczas uslyszałam. Dotknął mnie dogłębnie

Odpowiedz

Marek Październik 6, 2015 o 14:36

Mądrze, dobra inspiracja, tylko żeby zostało na dłużej w głowie w dzisiejszym świecie dużych prędkości, pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Cynthia Październik 6, 2015 o 14:40

Jak zostaniesz zapamiętany? Jako człowiek życzliwy innym, zdolny i pracowity. Może nie bloger, a człowiek właśnie, bo odnoszę wrażenie, że blog jest tylko środkiem pozwalającym Ci do nas dotrzeć.
Dużo myślałam w czasie tego roku dlaczego nie zmieniłam pracy. Doszłam do wniosku, że moja praca ma pewną wartość, której inne miejsca mi nie zapewnią, wiem że robię coś dobrego, że współpracując z innymi ratuję życie, a to jest coś co mi wynagradza wiele braków w mojej pracy. Jeśli już myślę o jakiejś zmianie, to o ograniczeniu czasu pracy, żeby mieć czas na inne rzeczy. Ale na razie nie wiem jak miałabym to zrobić, bo część etatu to za mało, żeby się utrzymać.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:17

Hej Cynthia,

Bardzo Ci dziękuję za te słowa.

Co do pracy – tak jak piszesz – decyzja jest wielowymiarowa. Ja m.in. dlatego porzuciłem dobrze płatną pracę, by zająć się tym co uważałem za sensowne. Z perspektywy czasu okazało się, że nie tylko decyzja wprowadziła nową jakość do mojego życia i jego wartości dla innych, ale także finansowo okazała się bardzo dobra (jak na razie). Do wszystkiego trzeba dojrzeć i sobie w głowie poukładać. To nie są łatwe decyzje.

Powodzenia!

Odpowiedz

Karolina Październik 6, 2015 o 14:49

Bardzo inspirujący podcast. Będę dalej szukać informacji, zwłaszcza o LYL. Dzięki

Odpowiedz

Zuza Październik 6, 2015 o 14:49

Hej,
podcast bardzo wartosciowy i moim zdniem zgodny z zalozeniami bloga – o stabilizacji emocjonalnej w zyciu. Bez odpowiedzi na takie pytania nie bedziemy stabilni w soich dzialaniach. Ja czuje ze bardzo szybko przeskakuje z jednej idei na inna i brak mi takiej stabilizacji i sensu, pomimo ze czesto sie nad tym zastanawiam. Ciesze sie ze udostepniasz materialy z ktorymi mozna popracowac w tym zakresie.
Mam nadzieje, ze to dopiero poczatek rozwiniecia tego tematu i z utesknieniem czekam na jego rozwiniecie.
Pozdrawiam,
Zuza

Odpowiedz

Marek Październik 6, 2015 o 14:59

Przynajmniej raz na jakiś czas człowiek powinien zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Warto uświadomić sobie że i tak kiedyś umrzemy. Ta świadomość sprawia że inaczej patrzymy na swoje życie, Problemy dnia codziennego przestają być problemami. Warto zwolnić i być szczęśliwym tu i teraz. Nie warto tyrać od rana do wieczora jeśli nie znajdujemy czasu dla rodziny i dla siebie. Trzeba określić co jest dla nas najważniejsze i zacząć to robić.

Jakiś czas temu sobie uświadomiłem że zaniedbuje swoje zdrowie – długie godziny przed komputerem robią swoje. I pomyślałem sobie po co mi to wszystko jak nie będę miał zdrowia. Co mojej rodzinie po pieniądzach jak nie będzie mnie. Dlatego od kilku miesięcy zmieniłem tryb życia, codziennie ćwiczę, jak najwięcej się ruszam. I powiem Wam że jestem dużo szczęśliwszy. Sport to jest naprawdę coś czego mi było trzeba 🙂

Odpowiedz

Łukasz Październik 6, 2015 o 15:27

Krótkie życie to nie problem ale życie bez sensu to jest problem…

Odpowiedz

Ania Październik 6, 2015 o 16:19

Warto słuchać też takich podcastów, nie tylko merytorycznych 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Yadis Październik 6, 2015 o 16:25

Twój blog od dawna nie jest już tylko o pieniądzach… Twoje materiały, takie ja ten podcast, są bardzo inspirujące i doskonale wpisują się w ideę quality life, która przynajmniej dla mnie jest największą wartością Twojego bloga. Nawet jeśli nie tryskasz entuzjazmem i mówisz o rzeczach trudnych, to poruszasz tematy istotne. Dzisiaj po wysłuchaniu tego, co miałeś do powiedzenia, pobiegłam na stronę Scotta i chociaż jego już nie ma, to ja właśnie dzięki Wam znalazłam narzędzia i inspiracje, które w tym momencie życia są mi niezwykle potrzebne. Dziękuję.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:18

Hej Yadis,

Super. Niech Ci się twórczość Scotta jak najbardziej przydaje.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub Kowalski Październik 6, 2015 o 17:16

Po prostu, żyj dobrze, z sobą samym i z otoczeniem bez tego wszystkiego z tyłu głowy, pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Janek Październik 6, 2015 o 18:45

Podkast ważny. Ale chyba powinien zostać opublikowany 1 listopada 😉

Odpowiedz

Dominika Październik 6, 2015 o 19:34

Dzięki za ten tekst!

Odpowiedz

Agnieszka Październik 6, 2015 o 19:59

Dziękuję za to nagranie… Jak najbardziej ważny jest taki głos. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Marta Październik 6, 2015 o 20:04

Rozkleiłeś się inspirująco? dzięki

Odpowiedz

Wiola Październik 6, 2015 o 20:44

Bardzo wartościowe, dziękuję!

Odpowiedz

Robert Październik 6, 2015 o 21:55

Półtora roku temu zachorowałem i miałem podobne przemyślenia dotyczące priorytetów w życiu. Dobrze że to poruszyłeś.

Odpowiedz

Kuba Październik 6, 2015 o 22:13

Na stronę Scotta trafiłem niedawno dzięki mojej dziewczynie. Czytałem jego inspirujący wpis pt. „Painful authenticity”. Nie wiedziałem, że zmarł. Niesamowite jest jakim internet jest nośnikiem informacji, można by powiedzieć współczesnym ‚pomnikiem trwalszym niż ze spiżu’. Fakt istnienia społeczności wokół bloga, którego autor nieżyje jest żywym świadectwem jego ogromnego wpływu na ludzi.

Michał, bardzo inspirujący podcast. Jeśli masz obawy przed publikacją głębszych, skrytych przemyśleń, to wiedz, że jest sporo osób (patrz: komentarze) w tym również ja, którzy cenią Cię nie tylko za ogromną merytoryczną wiedzę finansową, ale także za to kim jesteś i jakie wartości wyznajesz (mnie np. bardzo podobał się Twój wpis „Z wózka inwalidzkiego do mety maratonu, czyli jak pokonałem siebie”).

Szacunek i oby tak dalej, Michał! 🙂

Odpowiedz

Anna Październik 7, 2015 o 01:12

Michale, trafiłeś w samo sedno. Ja też od jakiegoś czasu mam tego typu przemyślenia, a Ty podałeś wszystko na tacy w zwartej, skondensowanej formie. Bardzo, bardzo dziękuję. Pokazałeś co nieco jakie są Twoje podwaliny, fundamenty do tego kim jesteś i co robisz, a czym próbujesz zarazić swoich czytelników. To bardzo ważne – buduje zaufanie, a zaufanie buduje otwartość na Twoje słowa gdy mówisz o tym, w czym się specjalizujesz. Teraz jeszcze bardziej Ci wierzę, że realizujesz się w tym, że nam po prostu pomagasz 🙂 SZACUN !

Odpowiedz

Sokół Październik 7, 2015 o 05:52

Michale,
jak już ktoś wspomniał powyżej. Z podcastem i sprawami w nim zawartymi trafiłeś w bardzo odpowiednią porę.
Nawet nie wiesz jakiego kopa odsłuchanie go mi dało.
Dziękuję Ci bardzo i dalej tak trzymaj:)

Odpowiedz

Katarzyna Październik 7, 2015 o 07:42

Piękna wypowiedź na niezwykły temat. Jestem w tym miejscu, gdzie zadaję sobie pytania „co dalej z tym życiem” i to poszukiwanie odpowiedzi jest bardzo trudne. Dziękuję za inspiracje, mam nadzieję, że wspomogą moje rozglądania się oraz co równie ważne konkretne działania. Rezygnacja wymuszona, czy narzucona, czy przypadkowa z dotychczasowego trybu funkcjonowania zawodowego – chyba dla większości z nas ta przestrzeń zajmuje najwięcej czasu i atencji (już po takim zdaniu, można lekko się zdziwić 😉 – powoduje uczucie pustki i lęku. Postaram się dla własnego dobra, tę wolną przestrzeń wypełnić nowymi znaczeniami. Przez moment zastanowiłam się, czy ta sfera zawodowa powinna podlegać w pierwszej kolejności zmianie, chyba nie, tak jest akurat w moim przypadku, ale każda zmiana w obszarze społecznym, rodzinnym itp. także może ustawić nas od nowa na nowe. Dziękujmy za zmiany! 🙂

Odpowiedz

Damian Październik 7, 2015 o 08:23

Mnie trapią myśli np. czy powinienem wykonywać swoją pracę, za którą mam jakieś pieniądze czy może ją zostawić i całkowicie poświęcić swój czas na to co chcę w przyszłości robić. Wiem, że jestem jednym z wielu mających podobne dylematy. Odpowiedź jest niby prosta. Robić to co w dłuższej perspektywie jest najważniejsze. Ale z drugiej strony potrzebne mi są jakieś pieniądze. Nie są jeszcze priorytetem bo studiuję i utrzymują mnie rodzice, jednak do rozwoju pasji są mi potrzebne. Pracując i rozwijając pasję brakuje mi czasu. Zaniedbuję moją narzeczoną. Chciałbym poświęcać czas też jej. Jej w pierwszej kolejności. Nie wiem co robić.
I w takim momencie pojawia się Twój podcast Michale. Postawienie się w perspektywie osoby mającej kilka miesięcy życia powoduje nagle powiększenie horyzontu myślowego. Dopadła mnie wręcz melancholia połączona z zadumą. Ale problem jest dla mnie ciągle trudny. Może jeszcze trudniejszy niż wcześniej. Bo wiem czym powinienem się zająć ale ciężko zrezygnować z tego co daje jakieś podstawowe bezpieczeństwo.
Dzięki Michale, dałeś mi temat do poważnych rozmyślań na najbliższy czas.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2015 o 11:20

Hej Damian,

Dziękuję za komentarz. Odpowiedzi musimy poszukać sami. Wkrótce pojawi się podcast z rozmową z osobą, która właśnie będzie opowiadała jak zmieniła swoje życie i pokaże ile na ten konkretny sposób jego przeżywania potrzeba tak naprawdę pieniędzy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Październik 7, 2015 o 17:16

W takim razie czekam z niecierpliwością.

Odpowiedz

Mateusz Październik 7, 2015 o 08:43

Cześć Michale,
Dzięki za ten podcast. Słucham i czytam Cię nie tylko z powodu konkretnych informacji, jakie przekazujesz. Jak pewnie wiele osób robię to, bo zawsze odnosiłem wrażenie, że przekaz pochodzi od mądrego i dobrego człowieka. Tak więc nie, nie robisz głupot publikując treści miękkiego typu.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam,

Odpowiedz

Kamila Urbaniak Październik 7, 2015 o 10:57

Michał uważam, że Ty masz niebywałą moc w mówieniu i przekazywaniu wartości. Nie chce mówić, że to może być Twoja misja w życiu by uczyć ludzi (choć tak uważam) nie tylko o finansach, ale też o tym co ważne…jednak jak słucham tego typu podcastów lub czytam Twoje teksty to właśnie to mi przychodzi na myśl.

Mało jest osób, które potrafią na mnie tak oddziaływać. Pierwszą stał się Dominikanim ojciec Adam Szustak…drugi jesteś Ty. Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Adrian Październik 7, 2015 o 11:12

Fakt, tyle gonimy za „chlebem”, że zapominamy o ważniejszych rzeczach. Warto się czasem zatrzymać i zastanowić czy idę w dobrym kierunku?
Dziękuję Michał za „zatrzymanie mnie na chwilę” 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agata Październik 7, 2015 o 12:51

Michale, bardzo wartościowy podcast! Bardzo Ci za niego dziękuję, jestem właśnie w trakcie podobnych rozważań i dobrze usłyszeć, że nie tylko ja o tym myślę. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne inspirujące wskazówki!

Odpowiedz

Marcin Październik 7, 2015 o 13:56

Michale,
bardzo dziękuję za nagranie i opublikowanie tego podcastu. To, że ktoś jest na świecie robi coś dobrego, a za chwile go nie ma, to część naszego istnienia. Pojawiamy się tu na ziemi na jakiś czas i albo wykorzystamy nasze życie albo przeleci nam na „jakimś tam życiu”. Po wykonaniu zadania przechodzimy gdzieś indziej. Może jeszcze raz pojawimy się na Ziemi, żeby to co zaczęliśmy dokończyć ? Tego nie wiemy. Sam jestem w takim momencie, w którym stoję na krawędzi dróg i się zastanawiam i czuję, że jedna z nich jest taką, która wniesie jeszcze więcej dobrego do świata. Michale, takie treści też są potrzebne, przynajmniej dla mnie nie wszystko musi się ciągle opierać o finanse, obliczenia, analizę i same techniczne rzeczy, ważne jest też to co jest dookoła, często ciężko o takich sprawach mówić. Dziękuję Ci, że tworzysz ten podcast, dajesz do świata dobro a dzięki temu wielu ludzi idzie do góry.
Wspaniałego dnia lub nocy 🙂

Odpowiedz

Adela Październik 7, 2015 o 14:00

Dzięki bardzo za swoje otwarte serce.
Jestem tu pierwszy raz i już czuję, że warto tu być.
Tematy ważne i potrzebne. Priorytety. To właśnie ten moment.
Dzięki 🙂

Odpowiedz

Kamil Październik 7, 2015 o 14:14

Dzięki Michał, że poruszasz inne tematy poza tymi specjalistycznymi. Cieszę się, że tworzysz oprócz wartościowych i czysto praktycznych treści także materiały skłaniające do refleksji. Tak trzymaj!

Odpowiedz

Natalia Październik 7, 2015 o 14:46

Hej Michał,
Wydaje mi się, że skoro to Twój blog to masz prawo mówić i pisać o czym chcesz 😉

Myślę, że kwestia ustalenia właściwie priorytetów w życiu to niesamowicie istotna kwestia. Bez tego, przynajmniej ja tak mam, jestem zagubiona i nie wiem w którym kierunku pójść.
Aktualnie stoję na rozdrożu. Jako mama dwójki dzieci siedzę z nimi w domu od ponad 3 lat i stoję teraz przed wyborem – dalsza opieka nad nimi, czy powrót do pracy. A jeśli do pracy to czy na etat czy coś swojego.
Myślę, że przyda mi się parę chwil, żeby usiąść i w skupieniu ustalić, co jest dla mnie ważne w życiu i jak dalej pokierować pewnymi sprawami 🙂

Dzięki!

Odpowiedz

Bartek Październik 7, 2015 o 15:13

Dzięki, Michale. To jest potrzebny i wartościowy podcast.

Odpowiedz

Ewa Październik 7, 2015 o 15:33

Dzięki Michale! Po prostu dziękuję za ten podcast i całą Twoją pracę! Jesteś wielki!

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 7, 2015 o 19:35

Hej Michał. Dzięki za rewelacyjny odcinek. Każdy śmiało Ci powie, że nie wyprawiasz głupot, a Twoja osobista wartość wniesiona w takie odcinki jest moim zdaniem najcenniejsza. To są takie smaczki, które sprawiają, że spośród wszystkich treści i mediów dostępnych dla każdego wybieram właśnie te Twoje. Motywujesz, inspirujesz i zmuszasz do przemyśleń. Dzięki 🙂

Odpowiedz

Krzysiek Październik 7, 2015 o 20:02

Michał, dobrze, że mówisz o tym, czym żyjesz, o tym co ważne. Dzięki za ten podcast!

Odpowiedz

Marek Październik 7, 2015 o 20:53

Bardzo dobry, potrzebny odcinek podcastu. Dzięki Michale. Jakoś wzruszyło mnie Twoje rozklejenie…

Odpowiedz

Paweł Październik 7, 2015 o 20:56

po prostu świetne nagranie. sam ma teraz ciężki czas ze swoim życiem ale po wysłuchaniu podcastu trochę rozmyślałem nad sobą i nie wiem co z tego wyjdzie ale pewnie twoje słowa na jakiś czas zostaną w mojej głowie… dzięki

Odpowiedz

Grzegorz Deuter Październik 8, 2015 o 00:13

Mocny odcinek, zmusza do przemyśleń, żeby zrównoważyć działania i radość z życia! Mobilizuje do wartościowej pracy zwłaszcza dla innych.

Odpowiedz

Blake Październik 8, 2015 o 07:17

Dzięki Michał za te słowa, bardzo wzruszający, ale też bardzo budujący podcast.

Odpowiedz

Szymon Październik 8, 2015 o 11:56

Hej Michał!
Tak jak ktoś wyżej napisał – kasa to nie wszystko 🙂
Jak najbardziej pożądany wpis – bardzo emocjonalny i motywujący. Nic tak nie motywuje jak zatrzymanie się na chwilę i przemyślenie „co ja tak właściwie robię?”.
Dzięki za Twoją pracę i poświęcenie!
Pozdrawiam!

Odpowiedz

emi Październik 8, 2015 o 12:00

Hej Michał!
Dzięki za podcast! Czy będziesz taki dobry i podasz link do tych pytań Scotta o identyfikacji pasji?
Dzięki!!!

Odpowiedz

Karolina Październik 8, 2015 o 13:03

Tym podcastem przypomniałeś mi coś, o czym już wiedziałam „niby” od dawna. Priorytety w życiu poprzestawiały mi się w związku z ciężką chorobą mojego dziecka, jednak z czasem, kiedy wszystko zaczyna układać się na nowo i jest mniej zmartwień niż kilka lat temu, człowiek zapomina, co było dla niego najważniejsze i znów zaczyna pędzić za czymś, co w życiu nie ma większego znaczenia. Fajny temat, znów zmusił mnie do refleksji, zatrzymania się na chwilę i wyznaczenia nowych celów oraz priorytetów. Mam tylko nadzieję, że nie zmienisz tematyki bloga i nadal pozostaniesz głównie przy finansach 😉

Odpowiedz

Aga Październik 8, 2015 o 16:27

Halo Michał,
zdaje się, ze to już mój trzeci tydzień z Tobą w pokonywaniu długów. Moich oczywiście:)
Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, która wykonujesz tutaj i pasji, która tkwi w każdej rzeczy, która tworzy Twój blog.
A ten podcast dzisiaj- w życiu nie ma przypadków i wierze, że wiele zdarza się w odpowiednim momencie naszego życia. Mnie się dzisiaj bardzo zdarzył ten podcast. Cudowny, mądry, inspirujący.Dziękuje.

Odpowiedz

Karolina Październik 8, 2015 o 16:41

Po raz pierwszy tu jestem. Bardzo ciekawy blog!

Odpowiedz

Natasza Październik 8, 2015 o 20:09

Bardzo się cieszę, że trafiłam dziś na ten podcast. Akurat dzisiejszy dzień to emocjonalny dołek, zniechęcenie i brak wiary w cokolwiek. Tymczasem mam po co i dla kogo żyć, mam 2 ręce i nogi i głowę na karku… Być może trzeba tylko przewartościować priorytety. Bardzo dziękuję, że dziś było bardziej osobiście niż „technicznie” choć jak zwykle z dużą garścią pomocnych informacji. Od pewnego czasu śledzę już Twojego bloga i uczę się jak mądrze oszczędzać, chociaż od nauki do praktyki jeszcze nie przeszłam. Ale od dziś koniec wymówek. Serdecznie pozdrawiam i oby więcej takich treści.

Odpowiedz

Paweł Październik 9, 2015 o 09:33

Odsłuchałem wszystkie twoje podcasty i większości były one kopalnia wiedzy i tak jak to nazywasz ,, merytoryczne” pora i czas by tą merytorykę skrzyżować bardziej z humanizmem. Dzieki temu że wkońcu zrobiłeś osobisty odcinek potwierdziłeś moje przypuszczenie że jesteś naprawdę uczciwym dobrym wartościowym i prawdziwym człowiekiem . Dziękuje.

Odpowiedz

Gosia Październik 9, 2015 o 14:06

Dzięki za tego podcasta! Daje duzego kopa!
Jestem nową czytelniczką ale na pewno zostanę tu na bardzo długo

Odpowiedz

Lidka Październik 9, 2015 o 23:43

Trochę się bałam odsłuchać tego podcastu, bo moje życie składa się głównie z pracy na chwilę obecną i szczerze mówiąc spodziewałam się krytyki mojego tymczasowego stylu życia. Ale wbrew pozorom przesłuchanie dało mi dodatkowego kopa do działania. Mam 27 lat i w wieku 35 chcę odejść na emeryturę (porzucić korporację, drugą pracę i pracujące niedziele). I wszystko wskazuje na to, że może mi się udać 🙂

Odpowiedz

Magdalena Październik 10, 2015 o 00:20

Jeden z lepszych podcastów jakie były. Gratuluję!

Odpowiedz

Ozz Październik 10, 2015 o 00:57

Nie wiem jak to się dzieje, ale zawsze w odpowiednich momentach mojego życia wchodzę na Twój blog… a tam znajduję ten mały ,,kopniak” do zmian, których akurat potrzebuję…

Odpowiedz

Sylwia Październik 10, 2015 o 04:22

Dla mnie bardzo wartościowy podcast. Człowiek zyskuje całkowicie nową perspektywę na swoje życie i na wszystko co go otacza. Bardzo Ci dziękuję, że dzielisz się z nami swoimi mądrymi przemyśleniami i dajesz nam cząstkę siebie.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Hania Październik 10, 2015 o 21:42

Michał, dziękuję!

Odpowiedz

Ania Październik 10, 2015 o 23:47

Coraz częściej zastanawiam się co zrobić dalej ze swoim życiem-w ciągłym zagonieniu w końcu udało mi się dotrzeć na bloga, na którego przyznaję nie miałam czasu…dzięki

Odpowiedz

Katarzyna Październik 11, 2015 o 22:14

Michale, mnie również poruszył ten podcast i dziękuję Ci za niego. Tym bardziej, że uświadomiłam sobie, że żyję w pędzie, bezrefleksyjnie. Nie bardzo umiałam na szybko podczas słuchania odpowiedzieć na żadne z pytań: Czego szukam? Co jest dla mnie najważniejsze? Jak chciałabym być zapamiętana? Co chciałabym osiągnąć w życiu? Mam wiele do przemyślenia. W jednym się tylko nie zgodzę z Tobą. Powiedziałeś, że w 100% odpowiadamy za to jakimi ludźmi się otaczamy. Moim zdaniem pewnych relacji nie możemy pominąć czy zakończyć, choć obiektywnie są one źródłem kłopotów, frustracji, ograniczeń życiowych. Mam na myśli rodzinę, starszych rodziców, rodzeństwo, rodzinę współmałżonka. Obecnie w moim życiu jest wiele trudnych sytuacji generowanych przez relacje rodzinne. Choć moi najbliżsi – mąż, dorosłe dzieci – są wspaniali, to i tak borykamy się z kłopotami.
Pozdrawiam i biorę się za przemyślenia.

Odpowiedz

Milena Październik 12, 2015 o 15:19

Michale,

Za każdym razem kiedy Ciebie słucham jestem poruszona. Twój ton, głos, sposób mówienia sprawia, że chce się Ciebie słuchać jeszcze więcej. Zaczynam się zastanawiać nad tym co robię, nawet nie mówiąc o tym na co wydaje pieniądze, czy zwyczajnie czy jestem szczęśliwym człowiekiem. Doprowadzasz mnie do wyrzutów sumienia – ale to dobrze.
Dziękuję Ci za ten podcast, za wcześniejsze i za kolejne! Robisz super robotę! 🙂

Pozdrawiam,
Milena

Odpowiedz

Paweł Październik 13, 2015 o 18:58

Michał,
Odpowiadając na twoje pytanie: opowiadać.
Życie to coś więcej niz oszczędności.

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2015 o 10:27

Bardzo fajny, refleksyjny odcinek. Kilka dni temu na ‚ted’ zupełnie przypadkiem trafiłam na wystąpienie Scota o ‚Life your legend’. Dzisiaj przypadkiem trafiam na Twój podcast i dowiaduje się, że nie żyje…

Odpowiedz

Grzegorz Październik 15, 2015 o 19:48

Genialny podcast. Michał Twoje odcinki po prostu dodają sił, a Ty na prawdę potrafisz zobrazować to, w jaki sposób możemy postępować z naszym życiem. Nigdy nie wiadomo co, komu i kiedy się przytrafi, a nasze problemy, które wydają się być „WIELKIMI” problemami są tak na prawdę niczym w porównaniu do tego co może nam się wydarzyć. Dodajesz wiary . Pozdrawiam Grzegorz

Odpowiedz

(p)anna Październik 16, 2015 o 01:17

Przeczytałam transkrypt i zakręciła mi się w oku łza… i to chyba dlatego, że pomału dociera do mnie ile zmarnowałam czasu… Dzieki

Odpowiedz

Rafał Kochański Październik 16, 2015 o 10:53

Michał,

Pytałeś w podcaście, czy taki temat w ogóle ma sens i prosiłeś o odpowiedź na to pytanie – zdecydowanie tak, jeśli będziesz miał kolejne takie inspiracje, nie wahaj się przed podążeniem za nimi!

Mówiłeś o metodzie planowania rzeczy, które chcielibyśmy zrobić, gdyby pozostała nam ściśle określona ilość czasu do przeżycia. Ja kilka lat temu spotkałem się z podobną metodą, związaną z planowaniem ważnych, dużych rzeczy na całe życie. Metoda mówi, żeby wypisać 100 kamieni milowych do zrobienia w życiu, np. wyjazd dookoła świata, skok na bungee, pływanie z delfinami. Następnie, w każdym roku należy realizować dwa z tych zadań. Wtedy w ciągu najbliższych 50 lat powinniśmy zrealizować wszystko. A jeśli jesteśmy trochę starsi i niekoniecznie mamy przed sobą 50 lat, możemy realizować 3 zadania rocznie, i skończyć w 33 lata 😉

Może komuś z czytelników ta metoda pomoże rozpocząć realizację wszystkich pomysłów na kiedyś i zrozumieć, że nie warto czekać, bo wtedy lista pozostanie listą tylko na papierze.

Odpowiedz

Dawid Październik 17, 2015 o 21:44

Nawiązując do końcówki podcastu… takie podcasty jak najbardziej mają sens i może filozoficzno-przemyśleniowo-coachingowa część bloga (lub inny blog) byłyby tym co mogłoby po Tobie pozostać, gdyby zostało Ci 9 miesięcy ;-)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola Październik 17, 2015 o 22:23

To było mi potrzebne właśnie w tym momencie. Dzięki

Odpowiedz

Marek Październik 18, 2015 o 18:21

Cześć, Jestem za. Powodzenia! Marek

Odpowiedz

Małgorzata Październik 19, 2015 o 13:31

Wiele osób nie realizuje swoich celów, bo zwyczajnie nie ma żadnych celów. Ludzie nie wiedzą czego tak naprawdę chcą. Pozwalają aby ich życie wydarzało się zamiast przejąć kontrolę i wziąć odpowiedzialność. Takie podcasty jak Twój z pewnością są potrzebne. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Asia Październik 19, 2015 o 16:40

Super odcinek dzieki!

Odpowiedz

Paweł Październik 20, 2015 o 12:22

Naprawdę ciekawy wpis. Nie dałem rady go przesłuchać, ale przeczytałem transkrypcję. Daj naprawdę kopa do działania!

Odpowiedz

Andrzej Październik 20, 2015 o 17:17

Bardzo ciekawy odcinek . Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciek Październik 27, 2015 o 01:27

Niezwykle dobry odcinek. Dziękuję.

Odpowiedz

Kamila Październik 27, 2015 o 08:54

Michał, dla mnie to był jeden z ciekawszych Twoich podcastów 🙂 Dziękuję!

Dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć o czym Scott mówił w TEDtalk, a sądzą, że nie mają czasu zapoznać się z jego wystąpieniem bądź wolą formę wizualną zamieszczam link, pod którym znajdziecie moją sketchnotkę tego wystąpienia ilustrującą najważniejsze myśli i idei poruszane przez Scotta 🙂

https://www.facebook.com/ibringtheflow/posts/552312948253185

Odpowiedz

Anna Październik 28, 2015 o 02:45

Twoje podkasty są naprawdę motywujące. Ten również. Bez takiego zatrzymania się na chwilę po prostu „gubimy” siebie.

Odpowiedz

Patrycja Październik 31, 2015 o 11:25

Bardzo poruszające i dające do myślenia- dzięki!

Odpowiedz

Marta Listopad 8, 2015 o 12:46

Świetny odcinek! Dzięki za przedstawienie sylwetek tych osób. Codziennie przypominam sobie jakie mam szczęście i karcę się w duchu za to, że idę przez życie jak koń, z klapkami na oczach, ze wzrokiem skierowanym w jedną stronę. Spojrzenie szerzej zawsze mile widziane, śmiało twórz więcej artykułów ze swoimi przemyśleniami, bo masz wartość do przekazania!

Odpowiedz

Jakub Listopad 10, 2015 o 11:35

Z regulaminu promocji:

-7 zł opłaty miesięcznej za zbliżeniowe Karty debetowe: MasterCard ® Omni lub MasterCard PAYBACK Omni,
Jak w takim razie opłatę za zbliżeniowość? Wystarczy wyłączyć? Nie widziałem we wniosku możliwości wyboru pomiędzy kartą zbliżeniową a zwykłą

– 0 zł opłaty miesięcznej za kartę MasterCard Supri pod warunkiem rozliczenia transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 500 zł w poprzednim miesiącu kalendarzowym w przeciwnym wypadku opłata wyniesie 5 zł.

Jaka karta MC Supri? Nie ma do wyboru takiej karty.

Pozdrawiam wierny czytelnik bloga:)

Odpowiedz

Kasia Grudzień 13, 2015 o 18:55

Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz,
żaden wiatr nie będzie właściwy. (Seneka Starszy)
Wybrać priorytety = znaleźć swój własny port.
Czas płynie, a to co najważniejsze trwa, chociaż czasami inaczej się nazywa…
A nasze finanse to przecież środek, a nie właściwy cel.
I warto o tym mówić!
Pozdrawiam Ciebie Michale i Wszystkim Nam życzę powodzenia w poszukiwaniach…
A w życiu bywa i tak, że szukamy kilka razy i nie można się poddawać.

Odpowiedz

Gosia Grudzień 14, 2015 o 05:33

Po wysłuchaniu tego podcastu to co mi się nasunęło jako najważniejsze to poukładanie swojej relacji z Bogiem. Planujemy coś, pracujemy, a jutra może nie być. Wiem, że banalne, ale warto mieć tą myśl gdzieś z tyłu głowy.

Polecam przy tym przeczytać rozmowę Jezusa z Nikodemem i obejrzeć świadectwo Nicka Vujicica https://www.youtube.com/watch?v=k3MvN1xnTOQ

Ściskam mocno wirtualnie! Wspaniały blog!
Takie wpisy świadczą o tym, że jesteś bogatym wewnętrznie człowiekiem, a nie kalkulatorem 😉

:)))))

Odpowiedz

IzaA Grudzień 15, 2015 o 18:59

„Memento mori”… idące w kierunku „non omnis moriar”. Starożytni pamiętali o czymś, co w dzisiejszej gonitwie szczurów często zanika. Mam 24 lata i też wpadłam już w pułapkę gonitwy za bliżej nieokreślonym sukcesem.

Z takiego wyścigu pomogła mi praca z osobami upośledzonymi umysłowo i fizycznie. Co im dawało szczęście? 6 godzin, pięć razy w tygodniu na warsztatach terapii zajęciowej. Perspektywa dostania pracy poza placówką niewielka, wynagrodzenie w ramach warsztatów symboliczne, mające jedynie cele terapeutyczne. Natomiast wśród tych osób, które nieraz nie władają ręką, słabo chodzą, nie potrafią czytać i liczyć, ledwie mówią lub mają głębokie zaburzenia poznawcze, są ludzie znajdujący radość z życia w większym stopniu, niż ich pełnosprawni terapeuci. Uczestnikom warsztatów daje poczucie spełnienia fakt tworzenia czegoś lub bycia pomocnym. Dla nich priorytetem w życiu jest często pomoc innym (choć sami często tej pomocy bardziej potrzebują). Mają wiele ograniczeń, a jednak potrafią je pokonać i opanowują różne umiejętności na poziomie, którego niejeden mógłby pozazdrościć. Cieszy ich fakt, że mogą z innym podzielić się czekoladą lub wręczyć bliskiej osobie samodzielnie wykonaną na zajęciach szkatułkę. I to są dla nich priorytety. Pieniądze też, ich niewielkie kieszonkowe jest dla nich ważne – ale nie najważniejsze.

Co bardzo kontrastuje z postawą niektórych terapeutów, którzy olewają nieraz pracę, narzekając na marne zarobki. Nie szukają satysfakcji, lecz pieniędzy. Tylko właśnie co po nich pozostanie?

Ćwiczenie z zegarem mogłoby wstrząsnąć co bardziej świadomą osobę. Trochę przerażające, że choć uważam się za osobę z konkretnym planem na życie, ćwiczenie to by mnie przerosło.

Dlatego tak, takie melancholijne, trochę filozoficzne podcasty są zdecydowanie również potrzebne.

Odpowiedz

Jeremi Grudzień 22, 2015 o 18:12

Michale,
czy miałeś kiedyś tak, że posiadając jakieś tam przekonanie o samoświadomości tego, co Ci się podoba lub nie, co lubisz robić lub nie, co Ci sprawia radość lub nie, po głębszym zastanowieniu się czy to aby prawda, dochodziłeś do wniosku, że przedmiot tego lubienia, podobania i wywoływania radości tak do końca nie jest taki, jakim się z początku wydawał.
W efekcie kolejne podejście mające odkryć życiową pasję lub wartości kończyło się klapą.
Myślenie o tym, co człowieka pasjonuje, w czym jest dobry – w świetle pojawiających się wątpliwości – wydaje się być drogą niepewną i czasochłonną, jeśli byłoby to metodą samą w sobie.
Intuicyjnie twierdzę, że musi istnieć rozbudowany sposób uporządkowanego dochodzenia do prawdy o sobie, obejmujący też rozmyślania o pasjach i talentach, a oparty na wiedzy psychologicznej, który pozwala precyzyjnie na chwilę badania zarysować obraz pasji, talentów i wartości.
Formy płatne służące do badania opisanego obszaru nie są mi znane – bo nie dość, że płatne, to jeszcze nie mam gwarancji, co do ich skuteczności. Po drugie, wolę cały proces odkrywania prowadzić samodzielnie, a nie w drodze testów internetowych.
Czy znasz taki sposób?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Grudzień 26, 2015 o 22:18

Jestem pod głębokim wrażeniem tego, co robisz, kim jesteś i jak możesz wpływać na ludzi. Właśnie dzięki takim artykułom/ podcastom zmieniasz powoli świat na lepsze i otwierasz klapki, a otwieranie klapek w dzisiejszych czasach to niezłe wyzwanie. Treści i perspektywa myśli absolutnie warta przekazania dalej, co też uskuteczniam. Dziękuję 🙂 🙂 🙂

Odpowiedz

Aleksandra Grudzień 28, 2015 o 00:44

Witaj Michale.
Zaczytuję się w Twoich tekstach z ogromną pasją (niestety przeważnie nocami). Znajduję w nich mnóstwo wartościowych informacji a nawet niektóre z nich pomału wdrażam w życie! Dziękuję za to co robisz, bo rozbudzasz w ludziach świadomość własnej wartości i możliwości! Czytanie Twoich tekstów ale też komentarzy dodaje mi energii, otuchy i świadomości, że nie jestem sama, że jest wielu takich ludzi, którzy nie chcą być tylko maszynkami do zarabiania pieniędzy i szukają wskazówek, jak to zmienić! 🙂

Odpowiedz

Aneta Grudzień 30, 2015 o 11:34

Michale,

Świetne nagranie. Kwestie, które przytaczasz są bardzo ważne w życiu, natomiast często zapominane.

Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Patryk Wójcik Styczeń 6, 2016 o 16:27

Michał, tak jak już Ci mówiłem, jest to dla mnie wyjątkowo mocny odcinek. Scott jest dla mnie wielką inspiracją. Chciałem zrobić taki mały prezent dla wszystkich, którzy wolą oglądać wystąpienia na TED z napisami i wraz z żoną, stożyliśmy napisy do wystąpienia Scotta.
Jeżeli ktoś chce obejrzeć wystąpienie Scotta z napisami to zapraszam:
http://architekturasukcesu.pl/?p=103

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 8, 2016 o 09:31

Cześć Michał,

Bardzo piękny i wzruszający podcast. Dziękuję za niego. Dziękuję za ćwiczenie. Rozesłałam już znajomym. Umieszczę na swojej stronie i facebooku.

Pozdrawiam i do zobaczenia na liveJob w Katowicach.

Kaśka

Odpowiedz

Patryk Wójcik Styczeń 9, 2016 o 20:57

Hej Kasiu,
polecam Ci jeszcze z całego serca wystąpienie Scotta na konferencji TED:
https://www.youtube.com/watch?v=NAnXWjEk85g

Zrobiliśmy własne tłumaczenie, jak byś wolała oglądać z napisami, albo może ktoś z Twoich znajomych by wolał taką wersję.

Pozdrawiam,
Patryk.

Odpowiedz

Ula Styczeń 27, 2016 o 21:07

Cześć Patryk,
strasznie fajnie że sami wzięliście się stworzenie napisów do tego wystąpienia. Jestem zaangażowana w TEDxKraków i mamy wśród nas osoby, które zajmują się tworzeniem polskich napisów do TED Talków – jeśli Twoje już są gotowe, może chciałbyś się skontaktować żeby były oficjalnie dostępne na stronie TEDa (https://www.ted.com/talks/scott_dinsmore_how_to_find_work_you_love?language=en)?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Marcin Styczeń 27, 2016 o 20:30

Czesc,

chcialem sie dorzucic do komentarzy z odpowiedzia na pytanie „czy nie uprawiasz glupot”. Mysle, ze temat priorytetow w zyciu jest bardzo bliski tematowi oszczedzania pieniedzy. I (cenie sobie szczerosc) ja akurat w tej audycji nie znalazlem nic dla siebie moze poza przypomnieniem, ze „Chcesz zrobic cos w zyciu? There is no time like a present”, ale tez w _zaden sposob_ nie powiedzialbym ze byla nie na miejscu albo glupia. Mysle ze wiele osob z troche innym charakterem, troche innymi doswiadczeniami, albo po prostu takimi jak ja ktorzy sluchali w troszke innym humorze, wyciagnie z tej audycji cos dla siebie.

Pozdrawiam goraco!
Marcin

Odpowiedz

Ula Styczeń 27, 2016 o 21:01

Cześć,
niedawno odkryłam Twój podcast, a ten odcinek wyjątkowo na mnie wpłynął. Dzięki ćwiczeniu, które przytaczasz doszłam do wniosku, że jestem dokładnie w tym miejscu i w tym momencie życia, w którym powinnam być – urlop macierzyński jest przecież po to, żeby być blisko dzieci, tego okresu nie da się powtórzyć, a praca poczeka. Niby banalne, ale dzięki Ci za to! 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Ula

Odpowiedz

Konrad Styczeń 28, 2016 o 23:36

Bardzo Ci dziękuję za wszystkie dotychczasowe odcinki podcastów.
Czekam na kolejne dawki inspiracji!
Chcę Ci się jakoś za to co robisz zrewanżować…
Obecnie nie mam lepszego pomysłu niż podesłanie linka – pewnie już go znasz.
Moim zdaniem link bardzo wartościowy! Spójrz na te notatki…
https://sivers.org/book
Pozdrawiam zdrowo!

Odpowiedz

Kasia Styczeń 31, 2016 o 16:08

Dziękuję!

Odpowiedz

Kamil Luty 19, 2016 o 21:41

Nigdy byś Michale się o tym nie dowiedział, ale musiałem Ci przerwać, sensie zapauzować. Przepraszam. Powiedziałeś bądź przytoczyłeś tak wiele ważny dla mnie myśli i tematów, że buzowało we mnie. Cieszyłem się, że są ludzie, którzy o czymś takim mówią. I to co teraz piszę jest ok. 23 min podcastu. Moim wielkim marzeniem było od zawsze robić coś co zostanie po mnie na Ziemi. Jeszcze nie wiem co to dokładnie będzie, szukam tego. Jedno jest pewne. To co Ty robisz dla TYCH wszystkich ludzi, dla nas. To jak im pomagasz pisząc takie rzeczy, dając takie a nie inne wskazówki, zostawiasz coś więcej niż tylko tekst, audio i video. Zostawiasz cząstkę siebie bez, której to wszystko nie byłoby tak autentyczne. Za to Ci dziękuję, na pewno nie tylko ja.

Druga sprawa to te wymówki, o których wspomniałeś. Powiem Ci, że nienawidzę obojętności na swoje życie. Niestety mam z czymś takim do czynienia i dopada mnie to ze strony bliskich osób. Każdy miał takie momenty, gdy mówił, że czegoś się nie da zrobić, że na coś jest za słaby. Ale ilu tak naprawdę zrobiło coś żeby zmienić tą sytuację? Niewielu. Napiszę to tutaj, bo jeśli zejdę z tej drogi to może kiedyś to do mnie wróci;

NIE CHCIAŁBYM W WIEKU 50 LAT STWIERDZIĆ, ŻE NIE DA SIĘ CZEGOŚ OSIĄGNĄĆ ALBO MÓWIĆ SOBIE lub CO GORSZA SWOJEMU SYNOWI/CÓRCE, ŻE NIE WIE O CZYM MÓWI, ŻE NIE SĄ TO TAKIE PROSTE SPRAWY JAK SIĘ WYDAJE. NIE CHCIAŁBYM BYĆ TEŻ ŚLEPY NA POMOC JAKĄ KTOŚ DO MNIE WYCIĄGA. PRAWIE PODKŁADA MI POD NOS, A NASTĘPNIE MÓWI, ŻE TO JEST JAKAŚ FIKCJA, ŻE W TO NIE WIERZY!

Po trzecie, dzięki raz jeszcze za bloga. Za Twoją osobę. Niedługo ważne wyzwania przede mną i będę chciał skorzystać z Twoich rad. Ze swojego doświadczenia i intuicji. Przydługawy komentarz. Wybacz. Wszystkiego dobrego.

Ps. Miałem ostatnio rozmowę telefoniczną o pracę. Głos rekrutera i jego podejście bardzo przypominało mi Twoje. Wierzę w to, że to dobry znak i dostanę tę pracę 😉

Odpowiedz

Monika Czerwiec 14, 2016 o 11:07

Michał, świetny podcast! Wielkie dzięki 🙂

Odpowiedz

Kasia Lipiec 21, 2016 o 18:58

Dzięki Ci, Michale za ten podcast. Bardzo motywujący i prawdziwy – po prostu. Masz duży wpływ na innych, dlatego tym bardziej życzę Ci, byś kierował się w życiu dobrymi wartościami i dzielił się nimi z nami, gdyż wtedy Dobro będzie się pomnażać 🙂
Po tym odcinku napiszę maila z podziękowaniami do pewnej osoby, z którym już bardzo długo zwlekam. Bo przecież potrafię pisać, więc po co czekać? Trzeba działać. I to już, bo jutro może nas nie być. Dzięki 🙂 +

Odpowiedz

Marcjanna Sierpień 7, 2016 o 11:59

Twojego bloga czytam wybiórczo, wg potrzebnej mi na dany dzień tematyki.
Dziś zastanawiałam się co dla mnie ważne i …
dostałam wielkiego kopa w tyłek!
Bo ciągle coś mi przeszkadza w realizacjach, bo ciągle mam zaległości, bo ciągle coś odkładam…
A czas biegnie! I są ludzie z wieloma ograniczeniami, którzy są najlepszą motywacja na świecie!
Dziękuję!

Odpowiedz

Paweł Luty 8, 2017 o 16:22

Według mnie to jeden z najbardziej motywujących i merytorycznych odcinków WNOP jaki słuchałem. Jeszcze trochę przede mną ale serio. Wielkie dzięki za wszystkie linki, wszystkie osoby które tutaj przedstawiłeś.

Mega motywacja.

Pozdrawiam serdecznie!!

Odpowiedz

Joanna Sierpień 9, 2017 o 20:40

Cześć Michał,

dziękuję za ten podcast. Bardzo potrzebny i pomimo Twojego wzruszenia kwestie, które poruszyłeś (nieprzewidywalność/ulotność życia, nierówne w nim proporcje) wpisane są w naszą egzystencję i warto o nich pamiętać na co dzień 🙂

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Marlena Listopad 9, 2017 o 19:50

Jak najbardziej b. dobry podcast 🙂

Odpowiedz

Wojciech Wrzesień 22, 2018 o 11:15

Cześć, ostatnio ktoś mi podpowiedział o Twoich Podcastach, książkach i sposobie na życie… nie będę ukrywał że szukam Siebie i celu w życiu, a wiem że wiele własnego wolnego czasu zmarnowałem którego nikt nam nie zwróci. Nie mniej jednak zawsze bałem się podjąć samodzielnie decyzje i dochodzę do wniosków że trzeba zacząć działać, mam pare pomysłów jak ruszyć własny pomysł… Na pewno muszę zacząć od szukania bo może właśnie jak zacytowani blogerzy i mówcy wypowiadają się… pasja często leży nam przed oczami a My ją tylko odtrącamy 😉
Pozdrawiam świetny odcinek

Odpowiedz

Kamil Listopad 27, 2018 o 15:21

Hej Michale,

Twoich podcastów słucham od niedawna. Bardzo cieszę się, że trafiłem własnie na ten konkretny odcinek. Temat poszukiwania sensu i robienia w życiu tego, co nas cieszy to coś, co zajmuje mi czas już przez ponad dwa lata. Z różnym skutkiem, ale próbuję i szukam różnych opcji. W tej chwili wiem już, że praca, którą wykonuję jest wyłącznie tymczasowa i ma mi dawać jedynie możliwość przetrwania z miesiąca na miesiąc. Nie można tutaj mówić o jakiekolwiek satysfakcji. Przygotowałem pewną alternatywę i zacząłem ją już nawet wdrażać. Natomiast do jej realizacji potrzeba czasu, potem trzeba też będzie włożyć sporo wysiłku, bym mógł podjąć decyzję o odejściu z pracy na etacie. Nie wiem jeszcze, czy znalazłem swoją pasję lub czy to właściwa droga. Jedno jest jednak pewne: nie ma we mnie zgody na to, by do końca życia być trybikiem w czyjejś machinie i stale spełniać wyłącznie czyjeś marzenia. Pora na siebie w tym wszystkim. Pora zaryzykować i podjąć wyzwanie wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje życie!

Michale, zdecydowanie więcej takich treści! Są one niezwykle ważne. Mnóstwo ludzi boryka się z podobnymi rozterkami. Wypalenie zawodowe, frustracje czy depresja w wyniku niezadowolenia z aktualnej jakości życia to wciąż poważne problemy. Zdecydowanie warto o tym rozmawiać.

Pozdrawiam i dziękuję za to, co robisz.

Odpowiedz

Mateusz Wrzesień 20, 2019 o 08:58

Witaj Michal

Odsluchalem twojego podkastu, jest Wrzesien 2019 i minelo juz pare ladnych lat od jego nagrania. Mam nadzieje ze zyjesz i masz sie niezle 🙂 . Mysle ze to byl barzo dobry odcinek jak i caly twoj blog.

Dzieki wielkie za to co zrobiles (Dla siebie jak i dla innych- to takie piekne ze to sie nie wyklucza) to naprawde WARTOSCIOWE tresci.

Pozdrawiam
Mateusz

Odpowiedz

Rafał Z. Styczeń 3, 2020 o 12:11

Jeżeli się czegoś nie przeżyje, nie doświadczy, to trudno czasami przyjąć istotę treści, którą ktoś chce się podzielić.
Dziękuję!

Odpowiedz

Ryszard Styczeń 5, 2021 o 21:36

Witaj Michał,
pierwszy raz tu jestem i po tym pierwszym razie wiem ,ze to nie jest ten ostatni.. Fajny podcast i temat który zawsze będzie aktualny.
Pozdrowienia

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: