Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Jak zarabiać na kontach bankowych? – czyli premia moneyback

przez Michał Szafrański dodano 14 września 2012 · 43 komentarze

Jak zarabiać na koncie ROR - moneyback w praktyce

Kilka tygodni temu w artykule “Analiza: zestawienie finansowe Michała” przedstawiałem nasze zagregowane koszty roczne. Piotr, który komentował ten artykuł, zauważył, że w bardzo małym stopniu korzystam z możliwości uzyskania premii i zwrotów od banków z tytułu wysokich wpływów na konto oraz wysokości dokonywanych wydatków (tzw. moneyback). Jedyną formą zarabiania wtedy na koncie były dla mnie zwroty za paliwo w Meritum Banku, które wynosiły średnio ok. 18 zł / miesiąc. Piotr uświadomił mi, że wspólnie z Żoną możemy liczyć nawet na dodatkowe 200 zł / miesiąc, przy założeniu, że nieco przeorganizujemy stan posiadanych kont ROR i dołączonych do nich kart. Dzisiaj Piotr, w występie gościnnym na moim blogu, pokazuje w jaki sposób można zmaksymalizować swoje przychody. A ja na końcu artykułu opowiem Wam, jakie zmiany już wprowadziłem. Dzięki nim jestem do przodu już ok. 105 zł / m-c 🙂

A tymczasem oddaję głos Piotrowi Górnickiemu prowadzącemu bloga konto-lokata.pl.

Jak oszczędzać na użytkowaniu kont bankowych

Jakiś czas temu Michał przedstawił średnie miesięczne koszty funkcjonowania swojej rodziny. Postanowiłem wziąć te koszty pod lupę i zastanowić się, ile Michał mógłby zaoszczędzić, korzystając z odpowiednich kont bankowych.

Michał bardzo szczegółowo określa swoje wydatki. Mnie interesują tylko te, które zostały dokonane kartą płatniczą, ponieważ, dzięki używaniu kart płatniczych paru banków, Michał może zaoszczędzić część wydawanych pieniędzy. Niestety nie mogę mieć pewności, czy dany zakup Michał (bądź jego Żona) realizuje kartą czy gotówką, więc staram się o tym… zdecydować za nich. Czyli na podstawie prawdziwego zestawienia wydatków tworzę plan – co by było gdyby dane transakcje/grupy transakcji zostały dokonane odpowiednią kartą płatniczą lub przelewem z odpowiedniego konta.

I jeszcze na początek jedno założenie. Nie znamy zarobków Michała i jego Żony. Zakładamy więc bezpiecznie, że ich zarobki są równe wydatkom. Oczywiście pewnie tak nie jest, bo raczej nie wydają wszystkiego, co zarobią, ale musimy poczynić takie założenie, bo inaczej nie będziemy w stanie przedstawić jednej z kategorii korzyści wynikających z użytkowania konta (konkretnie Konta Osobistego z Premią w BGŻ).

No to możemy zaczynać. Michał pisze, że średnie miesięczne wydatki jego rodziny to 14 663 zł. Zakładamy, że tyle właśnie łącznie zarabiają. Żeby było sprawiedliwie, załóżmy, że zarabiają tyle samo, czyli 7 331,50 zł.

Zwrot za pensję w BGŻ = 1%

Po co nam ta informacja? Bo to pierwszy etap naszych oszczędności zanim jeszcze przejdziemy do oszczędzania na zakupach. Jeśli Michał i żona mieliby konta w BGŻ (Konto Osobiste z Premią), to samo wpłynięcie pensji dawałoby im zwrot 1% pensji do wysokości 50 zł miesięcznie. Dzięki odpowiednio wysokim zarobkom, oboje wykorzystywaliby tę możliwość w pełni, czyli mamy pierwszą oszczędność – 100 zł. Niestety trzeba tę korzyść trochę uszczuplić – bank pobiera opłatę za użytkowanie karty w wysokości 5 zł, ale nadal w przypadku dwóch osób pozostaje nam łącznie 90 zł.

Premia za zakupy w hipermarketach = 3%

Przejdźmy teraz do wydatków. Pierwsza kategoria, na której można zaoszczędzić płacąc kartą to jedzenie. To koszt 2133 zł miesięcznie. Przypuszczam, że większość jedzenia kupują w dużych sklepach. Załóżmy, że jest to 90%, a 10% na bazarze czy w jakimś małym sklepiku, gdzie nie można płacić kartą. Mamy więc 1920 zł – tyle płacą miesięcznie kartą za zakupy spożywcze. Być może można by tu dodać kategorię Higiena, Książki, Zabawki, ale nie wiem, gdzie kupują (czy płacą za to kartą), więc tego nie biorę pod uwagę.

Dlaczego interesują mnie zakupy spożywcze? Dlatego że, płacąc kartą do Dobrego Konta w Millennium Banku za zakupy w sklepach spożywczych, super- i hipermarketach dostajemy zwrot 3% do wysokości 50 zł miesięcznie. Zakładając, że Michał i Żona mają takie karty i dzielą się przyjemnością robienia zakupów po połowie, mają miesięczny zwrot w wysokości 96 zł (1920 zł * 3%). Millennium Bank nie pobiera żadnych opłat, więc 96 zł miesięcznie jest dla nich.

Premia za paliwo = 4%

Teraz zakupy paliwa. Ten temat jest Michałowi dobrze znany, bo już korzysta z karty do Konta Zarabiającego w Meritum Banku. Bank premiuje zakupy paliwa kartą do swojego konta zwrotem 4% do wysokości 30 zł miesięcznie. Kupując benzynę za 617 zł / miesiąc, więc mogą liczyć na zwrot 24,68 zł. Dużo to nie jest, ale zawsze coś.

Premia za zakupy internetowe = 5%

A teraz ostatnia kategoria zakupów/ płatności przez Internet. Trudno jest ocenić czy Michał z żoną kupują przez Internet. Nawet jeśli tego nie robią, to powinni. Dlaczego? Załóżmy, że płacą przez Internet za ubezpieczenia samochodów. To 398 zł miesięcznie. Wiele firm ubezpieczeniowych pozwala zautomatyzować zakup ubezpieczenia komunikacyjnego. Przez Internet obliczymy sobie składkę i dokonamy płatności. Jeśli wykorzystamy do tego kartę do konta w Alior Sync (przy płatności wybieramy opcję „płacę z Alior Sync” lub po prostu płacimy kartą przez Internet), to dostaniemy zwrot 5%, czyli w ich przypadku 19,9 zł.

Z powyższych przykładów widać, że przy bardzo ostrożnych założeniach rodzina Michała może zyskiwać miesięcznie 230,58 zł (90+96+24,68+19,90) na odpowiednim używaniu kont bankowych i kart płatniczych.

Myślę, że przykład oszczędności na konkretnym przykładzie Michała i jego rodziny każdego jest w stanie przekonać, że warto zainteresować się tematem oszczędzania na operacjach bankowych. W razie czego służę dodatkowymi informacjami. Chętnie pomogę Ci założyć konto w Meritum Banku, Millennium Banku oraz w Alior Sync.

Piotr Górnicki, konto-lokata.pl 

Ile oszczędzam na kontach w chwili obecnej

Bardzo dziękuję Ci Piotrze za Twoją analizę 🙂 Widzę, że mam jeszcze potencjał do zwiększania moich zwrotów od banków w ramach premii moneyback.

Potwierdzam, że wszystko to o czym pisze Piotr, jest w zasięgu każdego z nas. Przedstawię Wam pokrótce kroki, które udało mi się już zrealizować w ciągu ostatnich dwóch miesiący:

 • Założyłem konto w Alior Sync i zwracam uwagę na płatności przez Internet. Na samych zakupach poprzez Allegro i księgarnie internetowe (nie było ich dużo) korzystając ze zwrotu 5% zaoszczędziłem 12,93 zł. Na jedną książkę wystarczy 🙂
 • Nadal korzystam ze zwrotów w Meritum Bank za tankowanie paliwa, co dało mi 23,79 zł w sierpniu.
 • Udało mi się znegocjować opłaty za karty Citibank do 0 zł, czyli oszczędzam 19 zł / miesiąc (bardzo dziękuję Xamriksowi oraz Bartkowi Kalińskiemu za zmotywowanie w mnie w komentarzach do wykonania tego kroku)
 • Założyłem Dobre Konto w Banku Millennium i od najbliższego miesiąca zamierzam zarabiać w ten sposób 50 zł / m-c.

Sumując powyższe kwoty dowiemy się, że moje oszczędności na sprytnym korzystaniu z kont bankowych wynoszą obecnie 105,72 zł / m-c, co daje kwotę 1268,64 zł rocznie. Tą kwotę mogę przeznaczyć na inwestycje lub po prostu kupić sobie za nią, np. nowy aparat fotograficzny (właśnie zepsuliśmy obecnie użytkowany).

Nadal nie mam konta z premią w BGŻ, ale to dobry pomysł na zyskanie kolejnych 50 zł / m-c, czyli 600 zł rocznie.

Komentarz do artykułu Piotra

Niestety w moim przypadku nie jest tak różowo, jak przedstawia to Piotr, gdyż dysproporcja w zarobkach Żony i moich jest spora. Minusem w kontekście money back jest także to, że korzystamy ze wspólnych kont ROR, co powoduje, że nasze zwroty się nie sumują. Jest to jednak nasza świadoma decyzja, gdyż zależy nam na elastyczności zarządzania kontami / środkami i wspólnym dostępie do wszystkich pieniędzy.

Piotr poczynił prawidłowe założenia co do wysokości kwot za zakupy w hipermarketach. Zdecydowanie większość zakupów opłacamy kartą i dokonujemy ich przede wszystkim w dużych sklepach, które “łapią się” na 3% zwrotu od banku Millennium.

Warto tutaj dodać, że banki mają też swoje wymagania dotyczące minimalnych wpływów na konto, które umożliwiają sprowadzenie opłat bankowych za konto do 0 zł. Przykładowo Millennium wymaga żeby na konto co miesiąc wpływało przynajmniej 1000 zł spoza banku. Z regulaminu wynika jednak, że nie musi to być wpłata wynagrodzenia – wystarczy przelew z innego banku. Nie przetestowałem jeszcze czy tak jest naprawdę więc jeśli macie z tym doświadczenia, to proszę o Wasz komentarz. Do tego każdą kartę debetową trzeba wykonać przynajmniej jedną transakcję miesięcznie (na dowolną kwotę).

Z kolei Meritum Bank wymaga, aby na konto ROR wpływało co najmniej 1500 zł miesięcznie zanim zacznie przyznawać premię za paliwo. Konieczne jest także wydanie każdą kartą debetową co najmniej 200 zł miesięcznie, jeśli chce się uniknąć opłaty w wysokości 2 zł / m-c za kartę.

BGŻ zmienił niedawno zasady obsługi Konta osobistego z Premią. Do niedawna wystarczało dokonanie kartą debetową trzech transakcji na miesiąc (na dowolną kwotę). Obecnie muszą to być transakcje na minimalną kwotę 300 zł. BGŻ wymaga także, aby na konto wpływało wynagrodzenie, emerytura lub renta na minimalną kwotę 300 zł, ale aby uzyskać maksymalny zwrot, trzeba na to konto przelewać wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. Dostaniemy wtedy w ramach moneyback 50 zł.

Podatek od moneyback

Warto też zwrócić uwagę na komentarz Łukasza do artykułu „Raport Michała: Sierpień 2012„, który napisał:

faktycznie dostawałem od banku co miesiąc przelewy. trzeba tylko pamietać przy rozliczeniu podatku PIT aby wykazać te kwoty w zeznaniach i odpowiednio wysoki podatek zapłacić

Opinie na ten temat są podzielone i przytoczę tylko dwie z nich:

Nie analizowałem jeszcze tego tematu z ekspertami od podatków (będę miał okazję uczynić to w październiku). Jeśli masz wiedzę w tym temacie, to proszę – koniecznie podziel się nią w komentarzu. Według tego co wiem na chwilę obecną to nieopodatkowana premia, która można otrzymać, może wynieść do 760 zł / rok. Powyżej powinniśmy już zapłacić podatek – ryczałtowo 10% od otrzymanej kwoty. Jeśli akumulujemy przychody z tytułu premii z wielu źródeł, to wydaje mi się (ale tak jak piszę – jeszcze tego nie weryfikowałem), że to my odpowiedzialni jesteśmy za rozliczenie podatku w przypadku przekroczenia kwoty 760 zł rocznie.

Premia moneyback w innych bankach

Lista banków, które oferują premie moneyback, stale rośnie i to jest dobre dla nas – klientów. W artykule Piotr i ja wymieniliśmy tylko te programy premiowe, które dają największe korzyści przy najmniejszych kosztach (lub możliwości ich uniknięcia). Ale trzeba wspomnieć, że programy moneyback dostępne są także w innych bankach i nie dotyczą wyłącznie kont ROR i kart debetowych. Można je mieć również na kartach kredytowych, przy czym wysokość zwrotów jest w tym przypadku mniejsza. Przykładowe, inne wybrane programy moneyback, to:

 • Alior Bank – 1% za zakupy kartą debetową do Konta zakupowego. 0,5%-1% za zakupy kartą kredytową
 • BPH – 1,5% za tankowanie paliwa kartą kredytową (max 25 zł / m-c)
 • BZ WBK – 1% za zakupy kartą debetową VISA Wydajesz&Zarabiasz
 • Getin Bank – zakup 30 litrów paliwa miesięcznie w cenie 4,99 zł za litr (bank zwraca różnicę przy płatności kartą debetową)
 • Meritum Bank – ma także kartę kredytową Karta Kierowcy, ale daje ona mniejsze zwroty niż płatność kartą debetową

Piotr w swoim artykule wspominał o korzystaniu z premii moneyback, np. przy zakupie ubezpieczenia dla auta. Warto też wspomnieć, że niektórzy ubezpieczyciele mają atrakcyjne propozycje rabatowe dla tych klientów, którzy zdecydują się zapłacić za ubezpieczenie kartą konkretnego banku. Kiedyś w ten sposób uzyskałem 5% rabatu od Link4 dzięki zapłacie kartą Citibanku. Zniżka ta dostępna była także dla klientów płacących kartą Millennium. Przy zakupie ubezpieczenia za ok. 2000 zł (tyle wtedy płaciłem) w kieszeni – tylko dzięki temu rabatowi – zostało 100 zł.

Twój plan działania

Warto zawsze rozglądać się po rynku i szukać takich szans korzystania z premii bankowych, które z jednej strony nie rodzą nadmiernej aktywności z naszej strony a z drugiej pozwalają maksymalizować korzyści finansowe wynikające ze współpracy z konkretnym bankiem 🙂 Pieniądze naprawdę leżą na ulicy. Trzeba tylko chcieć je zauważyć i się po nie schylić.

Zbliża się weekend. Zachęcam Cię byś przeanalizował, jakie korzyści daje Ci Twój bank i zastanowił się czy jest sens, by wpływało do niego Twoje wynagrodzenie, jeśli gdzie indziej jesteś w stanie zarobić na tym, np. 1800 zł rocznie. Ja wiem, że już teraz moje oszczędności na kosztach bankowych i zyski z tytułu moneyback mogą osiągnąć 1868,64 zł rocznie. Proszę Cię, wytycz sobie kilkupunktowy plan działania w tym kierunku i po prostu go zrealizuj (np. mocne postanowienie, że do 21 września założysz konto w banku XYZ). Warto 🙂 Jeśli tego nie zrobisz, to skończy się pewnie tak jak zwykle. Pasuje mi tu cytat Lewisa Carrolla, który powiedział kiedyś:

Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, zaprowadzi Cię tam każda droga.

Dziękuję Ci, za przeczytanie tego artykułu 🙂 i jednocześnie bardzo Cię proszę – zapisz się na mój newsletter. Będziesz otrzymywał powiadomienia o nowych artykułach i inne ekskluzywne materiały. Mam nadzieję, że przekonuję Cię, że nie warto przeoczyć żadnego artykułu na moim blogu i że prezentowane tu treści mają konkretny wpływ na Twoją kondycję finansową.

Przekaż proszę link do tego artykułu swoim znajomym. Polub mój blog na Facebooku. Skomentuj, co o tym wszystkim myślisz. Bądź aktywny 🙂 Ja już jestem Ci za to bardzo wdzięczny. Dziękuję i życzę Ci udanego weekendu!

 

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 36 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Piotr Wrzesień 14, 2012 o 11:31

W tym tekście mogłem poruszyć jeszcze wiele wątków, ale obawiam się, że byłby wtedy zbyt długi do przebrnięcia.

Używam wspomnianych kont (BGŻ, Millennium, Alior Sync, Meritum Bank). Jedynie konto w Meritum mam od niedawna i jeszcze nie miałem okazji zobaczyć wyciągu miesięcznego, czy wszystko jest w porządku.

Natomiast BGŻ i Millennium mam ponad rok a Alior Sync 3 miesiące. Potwierdzam, że mechanizm zwrotów działa bez zarzutu.

Teraz kilka słów o warunakch. Na konto w BGŻ wpływa moja pensja, robię transakcje na 300 zł (do tej pory były to 3 jakiekolwiek transakcje) – warunki spełniam. Trzeba tylko pamiętać, że okres rozliczeniowy w BGŻ to nie jest miesiąc kalendarzowy, tylko między 28 danego miesiąca a 27 następnego. Tu trzeba uważać, żeby wspomniane transakcje na 300 zł były dokonane i rozliczone w tym okresie. Z mojego doświadczenia wynika, że bank zwleka nawet kilka dni z rozliczeniem transakcji, więc dobrze nie czekać z transakcjami do końca okresu rozliczeniowego.

Millennium i Meritum nie wymaga, żeby (odpowiednio) 1000 zł i 1500 zł pochodziły z pensji, więc możemy sami przelać te pieniadze. Co więcej nie ma żadnych warunków co do określonego salda miesięcznego. Możemy więc te pieniądze w każdym momencie wycofać. W Alior Sync nie ma żadnych wymagań co do wpływów czy kwoty transakcji.

W powyższym artykule umieściłem konta/karty w poszczególnych bankach bez żadnego uporządkowania, nie pisząc nic o kolejności przepływu pieniędzy. To nie jest zbyt skomplikowane, ale nie chciałem już mieszać. Będę to opisywał w osobnym tekście u siebie.

Podam ciekawy przykład z zakupem ubezpieczenia. W ciągu ostatnich lat często korzystałem z ubezpieczeń komunikacyjnych Axa. Zakup następował przez Internet. Zawsze wcześniej porównywałem sobie ceny w różnych firmach i często (nie zawsze) tam było najtaniej. Oczywiście brałem też pod uwagę różne niuanse warunków ubezpieczenia(co wcale nie jest takie proste). W ciągu tygodnia znów kupię OC i AC w Axa. Tym razem zapłacę kartą Alior Sync (bank działa dopiero od kilku miesięcy). Za pełny pakiet ubezpieczenia samochodu o wartości 40 000 zł przy maksymalnych zniżkach zapłacę ok. 1000 zł. Jest to cena promocyjna obowiązująca tylko przy zautomatyzowanym zakupie przez Internet. No i oczywiście za transakcję kartą Alior Sync dostanę zwrot 50 zł.

Co do podatku od cashbacku, to temat jest faktycznie ciekawy. Opisałem to szczegółowo tu: http://konto-lokata.pl/banki/cashback-podatek-podatek-od-zwrotu-za-zakupy/ . Bardzo lubię, kiedy moje sprawy podatkowe są uporządkowane. Mam nadzieję, że banki, konstruując swoje regulaminy, nie wprowadziły klientów w błąd. Nie planuję płacić podatku od cashbacku. Jeśli okaże się, że taki podatek jednak trzeba zapłacić, to chętnie zorganizuję pozew zbiorowy przeciwko bankom.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 14, 2012 o 17:24

Piotrze,

Dziękuję Ci bardzo za ten obszerny komentarz i uzupełnienie tematu. Swoją drogą, jak już opiszesz optymalny schemat przepływu pieniędzy między kontami, to koniecznie podziel się z nami linkiem 🙂

Z tego co piszesz wnioskuję, że najlepiej przelać całe wynagrodzenie do BGŻ (lub co najmniej 5000 zł bo to daje maksymalny uzysk – czyli 50 zł), a następnie stamtąd rozdysponować tą kwotę do Meritum i do Millenium oraz docelowo do Alior Sync na wszystkie płatności internetowe.

Dziękuję i udanego weekendu Ci życzę 🙂

Odpowiedz

tofik Wrzesień 17, 2012 o 11:04

To nie musi być wynagrodzenie… 😉 (Wynagrodzenie może wynosić 300 zł a w regulaminie jest napisane, że bonus wynosi 1% od NAJWYŻSZEGO przychodu. Bank w reklamie traktuje pensję jako potencjalny najwyższy przychód). Ważne, żeby nie było od nas… U mnie ten system działa już od dwóch miesięcy. Jest jeszcze cashback w eurobanku w zależności od konta 0,5% i 1%

Odpowiedz

tofik Wrzesień 17, 2012 o 11:06

przecież to jest opodatkowane…tylko powyżej 760 zł

Odpowiedz

xamriks Wrzesień 14, 2012 o 11:49

Twój wpis skłonił mnie, żeby zaktualizować troszkę moje wpisy na blogu i tak powstał właściwie od nowa wpis na temat Banku Millennium oraz Dobrego Konta, w którym opisałem dokładnie konto oraz napisałem na co trzeba uważać po jego otwarciu.
Może przyda się to Tobie, jak i Twoim czytelnikom.
Zapraszam:
http://xamriks.blogspot.com/2012/02/dobre-konto-w-millennium-banku.html
I pozdrawiam! 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 14, 2012 o 17:26

Hej Xamriks,

Obejrzałem, przeczytałem – dziękuję 🙂 Dobra piguła wiedzy w jednym miejscu.

I również pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

tofik Wrzesień 17, 2012 o 11:09

Problem z dobrym kontem w millenium jest taki, że nie każdy sklep spożywczy jest sklepem spożywczym. Alma na ten przykład nie jest dla banku sklepem spożywczym.

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 14, 2012 o 14:57

Nie wiem czy do końca mój komentarz będzie pasował do tematu wpisu na Twoim blogu Michale, ale chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na dość ciekawe wykorzystanie karty kredytowej Carrefour Visa. Otóż robiąc zakupy w poniedziałki i piątki i płacąc kartą dostaje się do 10% rabatu na zakupy, wypłacanego w postaci e-bonu. Takim bonem można w późniejszym terminie zapłacić za zakupy w sieci sklepów Carrefour. Ważność bonu wynosi dwa miesiące, więc jeśli ktoś systematycznie robi zakupy w sklepach sieci Carrefour to może sobie zbierać bony za zakupy i gdy zbliża się okres przeterminowania najstarszego z bonów zapłacić nimi za kolejne zakupy. W moim przypadku w momencie urodzenia się córeczki wyrobiłem taką kartę (przy intensywnym użytkowaniu nic się nie płaci za nią) i robiąc standardowe zakupy raz w tygodniu w poniedziałki (w piątki większy ruch w sklepie), kupując masę rzeczy dla dziecka i robiąc jednocześnie zakupy dla mojej teściowej, która mieszka niedaleko, wydawałem prawie zawsze ponad 500 PLN. Dzięki temu dostawałem przykładowo e-bon na 50 PLN. Dodatkowo dla osób płacących kartą Carrefour Visa jest specjalna kasa, w której chyba tylko raz stałem 5 minut ale było to przed Bożym Narodzeniem. Czyli dodatkowo oszczędzamy czas 🙂 Nie muszę chyba mówić o fakcie, że u teściowej nasze notowania również rosną 😛

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 14, 2012 o 17:29

Hej Łukasz,

Dziękuję Ci bardzo za komentarz. Każdy temat związany z optymalizowaniem kosztów i wydatków tutaj pasuje – zwłaszcza, że tematu karty Carrefour VISA jeszcze nie poruszaliśmy.

Więcej o kartach i zbieraniu bonusów z tytułu ich używania pisałem w artykule „Karty lojalnościowe – czy warto z nich korzystać?”. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji go czytać, to gorąco Cię do tego zachęcam.

No i najważniejsze, że Mama zadowolona 🙂 Pozdrawiam gorąco Ciebie i Rodzinę 🙂

Odpowiedz

tofik Wrzesień 17, 2012 o 11:16

Poza tym fajny wpis. Kolejny…

Odpowiedz

zbyszko64 Wrzesień 17, 2012 o 17:24
Michał Szafrański Wrzesień 17, 2012 o 17:34

Hej Zbyszko64,

Dziękuję za „wyłuskanie” oferty Raiffeisen i komentarz. Przejrzałem szybko warunki i wygląda to tak:

 • Możesz dostać 200 zł zwrotu ale tylko w okresie trwania promocji (czyli do 30.12.2012)
 • Premię wypłacają dopiero 28 dni po zakończeniu miesiąca i w ten sposób zabezpieczają się przed zbyt wczesnym zamknięciem rachunku jeśli chciałbyś to zrobić po okresie promocji
 • Aktualni posiadacze rachunku w Raiffeisen nie mogą skorzystać z tej oferty (ani Ci, którzy mieli cokolwiek wspólnego z Raiffeisen w ciągu ostatnich 12 miesięcy

A poza tym wygląda na ciekawą ofertę. Tyle, że limit i czas trwania jest z góry określony.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Krzysiek Październik 9, 2012 o 21:20
Jacek Październik 14, 2012 o 16:09
Michał Szafrański Październik 14, 2012 o 22:22

Hej Jacek,

Nie znałem tej oferty. Dziękuję za jej wskazanie. Chociaż na pierwszy rzut oka propozycja wygląda bardzo ciekawie, to bliższe przyjrzenie się regulaminowi pozwala ja ładnie prześwietlić:

 • 10% zwrotu za wydatki na wodę, energię, gaz, dostęp do internetu, telefon komórkowy i stacjonarny, ale…
 • Limit wynosi 246,92 zł brutto (chyba w całym okresie promocji)
 • Promocja trwa maksymalnie 5 miesięcy od momentu przystąpienia do niej
 • Konto musisz posiadać w banku przez co najmniej 12 miesięcy (inaczej zabiorą Ci przyznaną premię)
 • Co najmniej 100 zł Twojej pensji musi wpływać na konto w banku

Nie tak różowo jak mogłoby się wydawać.

Odpowiedz

Jacek Październik 15, 2012 o 13:08

Hej!
Tak masz rację.Jak sie dobrze wczyta w regulamin to nie już tak różowo.Dziś byłem w banku.Aby przystąpić do promocji muszą wpłynąć 3 pensje.Jak więcej niż 1500 to konto za free.Okres trwania to jak piszesz 5 miesięcy i limit 246.92 brutto.Premia jest przelewana na jakieś konto oszczędnościowe,które jest oprocentowane specjalne 12,35% dziennie
(10 % netto).Regulamin zagmatwany.Ja na razie konto w Alior Sync,BGŻ i mBank.
Pozdrawiam!!!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 15, 2012 o 21:38

Hej Jacek,

Ja także zdecydowanie zostaję przy kombinacji BGŻ Dobre Konto + Alior Sync + BGŻ Optima + Meritum Bank 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Erzecznik Październik 17, 2012 o 09:28

Jak wynika z badania „Jak oszczędzają Polacy? (http://www.slideshare.net/meritumbank/jak-oszczedzaj-polacybadanie), blisko 40% z nas nie potrafi skutecznie zaoszczędzić ani złotówki. W odpowiedzi na ten problem, eksperci Meritum Banku przygotowali cykl materiałów wideo, w których podpowiadają, jak skutecznie kontrolować wydatki i oszczędzać.

Wideo „3 kroki do skutecznego oszczędzania” jest dostępne pod
http://youtu.be/ioJA3uX2etI
Próbowaliście zastosować zaproponowane w firmie sposoby oszczędzania?

Pozdrawiam,
erzecznik Meritum Bank

Odpowiedz

Rafal Październik 22, 2012 o 19:51

Witam !
Właśnie po raz pierwszy trafiłem na ten blog. Gratuluję tematyki i życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga. Ja też kiedyś przez 2 lata prowadziłem blog, jednakże pochłonęły mnie sprawy zawodowe na których skupiałem 120% swojej uwagi. Blog niestety odszedł w zapomnienie. Jednakże nie wiem czy kolega już praktykował opisany przeze mnie sposób zarobkowania. Kiedyś popełniłem taki oto artykuł o tym jak zarobić na czymś na czym i tak zarobiłby ktoś inny a ja i tak musiałem dokonać wydatku.
http://artelis.pl/artykuly/5092/proste-dorabianie-pieniedzy
czy tu: http://e-biznes24eu.blogspot.com/2008/11/ofensywa-mbanku-szans-na-twj-zarobek.html

Dziś zarabianie na własnych wydatkach (a tak naprawdę ich ograniczanie) jest dużo łatwiejsze niż kiedyś, ale każdy pomysł jest wart rozważenia. Ja kiedyś zarabiałem na własnych i rodziny doładowania komórki czy na otwieraniu im konta w banku za pomocą linków partnerskich. Zresztą do dziś czasem wpadnie mi z automatu parę złotych z tego tytułu.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 22, 2012 o 20:43

Hej Rafał,

Dziękuję za komentarz. Prawdę rzeczesz, że dzisiaj zarabianie na własnych wydatkach jest łatwiejsze niż kiedyś. Tych okazji jest bardzo dużo – trzeba tylko chcieć się schylać po te pieniądze.

Życzę Ci powodzenia i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Łukasz Październik 22, 2012 o 23:12

Fajny Blog, zainspirował mnie do zaczęcia oszczedzania. Na same kanapki w pracy wydaje ok 250zł miesięcznie 😛 Jestem strasznie rozrzutny i mnie to wkurza, ale postaram sie z tym powalczyć. Sporo wydaje, przez co mało oszczedzam, a zdecydowanie mógłbym więcej. A w BGŻ mam konto od kilku ładnych lat i ani grosza mi nie dali, więc chyba zmienie to konto.

PS. Spójrzcie na oferte BPH, ostatnio mnie zaatakowali ulotką, gdzie rzekomo zwracają do 300zł miesięcznie za wpływy powyżej chyba 7000zł. Prawda to, czy znów jakaś gwiazdka?

Odpowiedz

Paweł Październik 29, 2012 o 15:56

Dopóki Bieda (Biedronka) nie wprowadzi płatności kartą to cashbacki zakupowe nie są dla mnie, gdyż w większości – zakupy śniadaniowo-obiadowe dokonuję właśnie tam – najbliżej i najkorzystniej 😉 Może kiedyś… już obniżają prowizje za transakcje kartą.

Odpowiedz

Maciek Listopad 2, 2012 o 01:12

tez nad tym ubolewam, ze biedrona nie ma kart:(

Odpowiedz

Paweł Listopad 1, 2012 o 15:22

No i Alior Sync pokazał pazurki – nowy regulamin cashbacka od 1 stycznia. Wpływ pensji/emerytury na konto lub saldo miesięczne 1500 zł. Od biedy można to obejść, jeżeli system kadrowy w waszym miejscu pracy pozwala na wypłatę wynagrodzenia na więcej niż jedno zdefiniowane konto – wtedy przelewamy np. 500 zł na Synca – warunek spełniony 😉 Obawiam się jednak, że po przesianiu z promocji tych, którzy nie trzymali wogóle środków na koncie w Syncu (a przelewali tylko w razie zakupów internetowych), nastąpi druga faza odrzutu klientów nie przynoszących zysków bankowi. Wróżę, że kiedyś ustanowią minimalny limit na to wpłacane wynagrodzenie, które teraz pozwala obejść ich nowy regulamin 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 1, 2012 o 16:56

Hej Pawle,

Ano. Na szczescie mamy czas do stycznia zeby dobrze sobie zaplanowac dalsze ruchy finansowe. Ja chyba sprobuje utrzymywac tam saldo powyzej 1500 zl / m-c. Zwroty mam na tyle duze, ze ten moneyback z nawiazka sfinansuje mi utracone odsetki od 1500 zl.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

ewelinaa Listopad 7, 2012 o 10:46

Michale:)

Ponownie moje zapytanie dot. zwrotów z alior sync i millenium. Konta założyłam w połowie pazdziernika. Cierpliwie czekałam tez na zwroty., więc ..
1) Alior Sync- robiłam kilka zakupów przez internet w pazdzierniku, dzis mamy 7 listopada a ja nadal nie widze zwrotu za płatnosci ;/
2) Millenium. Własnie wczoraj dostałam zwrot za zakupy w pazdzierniku, ale mi sie troche nie zgadza. Widze ze na pewno nie wchodza mi do cashbacku zakupy w sklepie miesnym i pobliskiej chacie polskiej (moze ona jest zarejestrowana pod inna nazwą..?) Ale co jak co Auchan jest napewno supermarketem. Zakupy w pazdzierniku w Auchanie zrobiłam na łączna kwote 543,62, czyli łopatologicznie 3% z tej kwoty powinno byc 16,31. A ja otrzymałam zwrot 14,47…. Czy oni sobie odejmuja jakis podatek od tej kwoty? Albo czy mozna gdzies sprawdzic co wchodzi w skład tych wiliczen, ze im wychodzi 14,47? Poza tym, przy zakładaniu konta Pani w banku poinformowała mnie ze pierwsze 3 mies. sa jakby free, i nie trzeba wykazywać wpłaty 1000,00. Jednakże tak czy tak, ja te 1000 od razu przelałam. Po czym dzwoniac na infolinie, rezygnujac z dodatk. ubezpieczenia karty, przy okazji zapytałam o termin zwrotu za płatnosci z poprzedniego miesiaca i ta promocje dot. 3 mies bez wpłaty. Okazało sie, ze gdzybym od razu nie spełniła tego warunku wpłaty 1000, nie nalezał by mi sie cashback. – czyli tu tez male wprowadzenie klienta w błąd.
Napisz mi prosze Michale czy u Ciebie sie zawsze wszystko zgadzało? PS: Korzystasz moze z ich promocji na rach. oszczednosciowym 6,5% do konca roku? Prawdopodobnie te 3 mies. na 6,5 % liczy sie dopiero od przelania srodkow na oszczednosciowych. jednak max. 25000, wieksze kwoty nie maja takiego oprocentowania.
Bede wdzieczna za info zwrotne
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 7, 2012 o 21:58

Hej Ewelinaa,

Ad. 1) W tym miesiącu ja także nie otrzymałem jeszcze zwrotu z AliorSynca. Spokojnie poczekam do 10 listopada.

Ad. 2) Powiem Ci szczerze, że nie analizowałem poprawności naliczania zwrotów w Millennium. Teraz jak zwróciłaś mi na to uwagę, to dla „sportu” w weekend sprawdzę.

Co do ich ROR’u – mam tam symboliczną kwotę nadwyżek, których nie planuję ruszać do końca roku. 2 stycznia wszystko przeleję na inne konto. To co mnie zraża do rachunku oszczędnościowego w Millennium, to możliwość wykonania tylko jednego przelewu miesięcznie bez opłat. Kolejny kosztuje koszmarnie – 7,5 zł. A obecnie jestem na takim etapie, że większość wolnych środków mam „zablokowane” na lokatach więc od reszty pieniędzy wymagam dużej elastyczności. Dlatego optymalnym rachunkiem z sensownym oprocentowaniem jest dla mnie BGŻ Optima, która daje mi dowolną ilość bezpłatnych przelewów w miesiącu bez tracenia odsetek.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

ewelinaa Listopad 7, 2012 o 22:37

Ok, dziękuje za info zwrotne:) to sprawdz przy okazji prosze i daj znac, wstrzymam sie jeszcze z tel. na infolinie, zapewne wiecej zapłace za rozmowe niz za wyjasnienie braku 2 zł i kilku groszy 🙂 No ale coś tu jest w tym millenium nie halo..Auchan jest niepodważalnie zaliczany do hipermarketów, mimo ze w chacie polskiej i miesno- spozywczym poszło ze 160 zł ;/ Ja chyba z oszczednosciowym w millenium zaryzukuje. Wiekszosc trzymam na razie w mbanku, a tam oprocentowanie e max konta jest w porownaniu z 3 miesieczny 6,5 % -niewielkie…
daj znac jak uda Ci sie ustalic cos w millenium:) Pzdr

Odpowiedz

Maciek Listopad 12, 2012 o 10:28

Witam

Czytam Twojego bloga z zainteresowaniem i dzięki temu zmotywowałem się do założenia konta w Millennium Banku. Czekam teraz na aktywację i kartę, aby zacząć zarabiać na ich zwrotach 3%. Dodatkowo na 3 miesiące przeniosę lokaty z inteligo oprocentowane na 3,15% na konto oszczędnościowe millennium z promocyjnym 3 miesięcznym oprocentowaniem 6,5%. Ciekawie się to zapowiada, tylko nie podobają mi się opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego w wysokości 7,50zł za 2-gi i kolejny przelew w danym okresie rozliczeniowym, oczekiwałbym większej elastyczności od banku. Pod koniec tego 3 miesięcznego okresu promocyjnego będę dalej zastanawiał się czy nie otworzyć konta w jakimś kolejnym banku lub samej lokaty.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 13, 2012 o 00:24

Hej Maciek,

Mi doskonale sprawdza się konto w BGŻOptima oprocentowane aktualnie na 5,8% oraz na 6,3% dla nowych środków do kwoty 40 000 zł. I w ramach tego konta masz nieograniczoną ilość przelewów za 0 zł (ale tylko na jeden rachunek zewnętrzny – ten który podałeś zakładając konto BGŻOptima).

Pamiętaj też, że w Millennium te 6,5% obowiązuje „tylko” dla 25 000 zł. Powyżej tej kwoty oprocentowanie nie jest już tak atrakcyjne (spada do 3,8%). Dlatego ja do Millennium wpłaciłem kwotę nie większą niż limit tych 25 000 zł 🙂

Pozdrawiam serdecznie i życzę dobry decyzji.

Odpowiedz

Maciek Styczeń 16, 2013 o 14:57

po założeniu ekonta w mbanku ze zwrotem po 100zł za zakupy świąteczne i noworoczne z ogłoszenia na grouponie oszczednosci z millenium na 7,5% opłacało się przenieść do msavera mbankowego z polroczna promocja na 9%:)

Odpowiedz

Maciek Styczeń 16, 2013 o 14:58

ups 6,5% w millenium było

Odpowiedz

Maciek Styczeń 16, 2013 o 14:55

hej

czy ktoś już prześwietlił ofertę MeritumBanku, którą od jakiegoś czasu atakuje na facebooku potencjalnych klientów?

Dla pierwszego tysiąca klientow ktorzy założą ich konto jest premia 100zł. Oferta wisi juz od grudnia i skorzystalo 146 osób bodajże tylko. Konto jest darmowe pod warunkiem robienia zakupow za min 200zl miesiecznie, czy ta oferta bedzie zwracała moneybacka 4% za paliwo czy sie wyklucza?

Wacham sie czy zalozyc to konto, gdyż w grudniu zalozylem mbankowe ekonto ze zwrotem po 100zl w styczniu i lutym za zakupy swiateczne i noworoczne za minimum 300zl w grudniu i styczniu i do dzis z mbanku nie dostalem kasy, narzeczona tez w grudniu zalozyla i do dzis z mbanku nie otrzymala karty, 100 za grudzien poszla sie wietrzyc ciekawe czy chociaz w styczniu zdazy 300zl wydac karta mbanku.

Za to chwale sobie dobre konto w millenium, bo juz 2 zwrot otrzymalem, poprzednio 18zl za pol miesiaca listopada, a teraz 43zl premii za zakupy grudniowe.

Tylko czy warto kolejne konto zakladac, gdzie odejdzie 200zl do wydania tym razem w meritum a nie w millenium czy mbanku(darmowosc=100zl machniete karta)?

Odpowiedz

linark5 Styczeń 16, 2013 o 17:34

Może nie poszło…

Z mczatu otrzymałem takie info odnośnię tych 100

” Premia za dany miesiąc przekazywana jest na rachunek karty debetowej w terminie do 30 dni następujących po miesiącu kalendarzowym, którego rozliczenie dotyczy, pod warunkiem, że przed dniem uznania rachunek Karty debetowej nie został zamknięty. ”

Czekam więc dalej….

Odpowiedz

Emilia Kwiecień 24, 2017 o 14:00

Witam 🙂 czy mogę prosić o uaktualnienie tego artykułu (lub po prostu nowy artykuł o podobnej tematyce)? Jest on z 2012 roku, a propozycje bankowe ciągle się zmieniają. Po prostu jestem ciekawa, czy faktycznie nadal są takie możliwości moneyback, a fajnie byłoby mieć to sprawdzone przez osoby znające się na tym (czyt. ekspertów, którymi jak dla mnie, Michale, się stałeś:) i skoncentrowane w jednym miejscu?
Przeglądałam różne propozycje, nawet chciałam skorzystać z propozycji ING za założenie konta, ale niestety, mając już konto firmowe nie moglam założyć osobistego jako drugiego. Napotkana trudność uniemożliwiła mi takie działanie, stąd zaniechałam poszukiwań takich możliwości. A jak widać to był błąd 😉

Odpowiedz

Minako Grudzień 9, 2017 o 18:30

Ja tez chętnie skorzystalabym z aktualizacji tego wpisu. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: