Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Mój portfel inwestycyjny i największe błędy – rozmowa w „Janosiku”

przez Michał Szafrański dodano 18 stycznia 2022 · 10 komentarzy

Portfel inwestycyjny Michał Szafrański

Przemek Barankiewicz w ramach podcastu „Janosik” przepytał mnie o kulisy mojego inwestowania. Nie miałem przed Nim tajemnic. 🙂

Pomimo, że ruszyłem już z tegorocznym naborem do #KlanFinNinja, to nadal nie opublikowałem tutaj szczegółowego artykułu zachęcającego do dołączenia do klanu. Ten wpis pojawi się na dniach… a tymczasem możecie po prostu zapoznać się z opisem na stronie:

👉 KlanFinansowychNinja.pl

Dzisiaj jednak mam kilka materiałów, które stanowią dobry wstęp do tematów intensywnie omawianych w ramach #KFN. Polecam ich obejrzenie – zwłaszcza jeśli w ramach postanowień noworocznych obiecywaliście sobie, że „solidnie wezmę się za swoje finanse”:

  • Rozmowa o moim portfelu inwestycyjnym na koniec 2021 r.
  • Debata o finansach osobistych 2022 oczami blogerów finansowych.
  • Zaproszenie na bardziej szczegółowe omówienie mojej strategii inwestycyjnej na 2022 r. i tego jak podchodzę do wyższej inflacji. 🙂

Serdecznie zapraszam…

Szafrański pokazuje swój portfel i największe błędy

„Janosik” to cykl rozmów nagrywanych przez Przemka Barankiewicza, których celem jest pokazanie, w jaki sposób zarządzają swoimi portfelami inwestycyjnymi osoby związane z branżą finansową: pracownicy firm finansowych, ekonomiści, eksperci, analitycy, dziennikarze piszący o finansach, a także blogerzy finansowi.

Każdy z uczestników odpowiada na dokładnie ten sam zestaw pytań:

  1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z rynkiem?
  2. Z czego będziesz miał emeryturę?
  3. Jak lokujesz swoją poduszkę finansową, o ile ją masz?
  4. Pasywnie czy aktywnie?
  5. Globalnie czy lokalnie?
  6. Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz na polskim rynku, to co by to było?
  7. Twój największy błąd inwestycyjny?
  8. Poleć jedną książkę, z której można wyciągnąć jakieś rady o finansach.

Pomimo, że pytania są takie same, to odpowiedzi bywają przeróżne. Przyznam, że niekiedy słuchając „Janosika” sam byłem zaskoczony tym, jak do własnego inwestowania podchodzą specjaliści.

Poniżej możecie posłuchać moich odpowiedzi (chociaż zdaję sobie sprawę, że moje podejście może być kompletnie niereprezentatywne dla większości osób zastanawiający się „jak inwestować nadwyżki finansowe”). Jest także kilka nieznanych wątków, np. co się stało, gdy jako pazerny małolat przebiegałem przez ulicę i jak to rzutuje na moje inwestowanie:

 

Okazuje się, że książka, którą polecałem w rozmowie, jest jednak dostępna w języku polskim – „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu” autorstwa Morgana Housela.

Finanse osobiste 2022 oczami blogerów

A gdy już obejrzycie „Janosika” to polecam zerknąć na nagranie debaty z innymi blogerami finansowymi, która odbyła się 11 stycznia 2022 r.

To taki rzut oka na tegoroczne finanse, kilka perspektyw (niekoniecznie zgodnych) i dywagacje na temat różnych podejść do inwestowania.

Chcesz poznać moją strategię na 2022 r.?

Jako, że zbliża się pierwsza rocznica upublicznienia mojego portfela w Finax (przypominam, że w każdej chwili możecie podejrzeć go tutaj), to przygotowałem specjalny live zatytułowany:

👉 LIVE: Jak inwestuję w 2022 r. żeby pokonać inflację 🔥

Live ten odbędzie się już za tydzień = w środę 26 stycznia o 20:00 tutaj:

 

Zapraszam wszystkich, którzy chcą poznać dokładną strukturę mojego portfela inwestycyjnego (bardziej dokładnie niż w „Janosiku”), usłyszeć uzasadnienie dlaczego inwestuję w taki a nie inny sposób, a także dowiedzieć się czy i jak planuję zmodyfikować moją strategię w 2022 r., w który wkraczamy z wyższą inflacją.

Opowiem także dlaczego właśnie teraz warto przystąpić do “Klanu Finansowych Ninja” (nabór trwa tylko do 2.02), a także zdradzę kulisy nowego projektu edukacyjnego, który ma pomóc budować własny pasywny portfel inwestycyjny. To przedsięwzięcie ujawnię razem z jego współtwórcami:

Przewidziałem także czas na odpowiedzi na pytania dotyczące mojego inwestowania, #KFN oraz nowego projektu szkoleniowego. Już teraz serdecznie zapraszam!

Więcej szczegółów = #KlanFinNinja!

Dla jasności: nie spodziewajcie się proszę, że w trakcie zapowiadanego lajwa pokażę np. dokładny skład zagranicznego portfela spółek dywidendowych. O ile chętnie opowiem o zasadach, którymi kieruję się w moim podejściu inwestycyjnym i omówię strukturę moich inwestycji, to zdecydowanie nie chcę się dzielić w otwartym internecie wartością portfela, jego składem oraz wielkością poszczególnych pozycji. Zdecydowałem, że takie szczegóły są dostępne wyłącznie dla uczestników zamkniętego „Klanu Finansowych Ninja”. To tam otwarcie dzielę się wszystkimi informacjami, oraz moimi przemyśleniami i to tam omawiam je z Klanowiczami. 🙂

Zainteresowanych szczegółami – zapraszam do #KFN. Przypomnę, że udział w klanie daje aktualnie:

  • Bieżący wgląd w skład mojego portfela spółek zagranicznych płacącego obecnie ponad 75.000$ rocznie w dywidendach.
  • Raport z giełdy, czyli bieżące informacje o moich wszystkich decyzjach inwestycyjnych (podawane w celach edukacyjnych).
  • Dostęp do archiwum lajwów, w którym znajdują się merytoryczne omówienia inwestowania poprzez ETF-y, budowy portfela dywidendowego, inwestowania w nieruchomości oraz rozliczania i optymalizacji podatkowej inwestycji giełdowych.
  • Dostęp do forum dyskusyjnego oraz… dostępnych dla Klanowiczów możliwości współ-inwestowania np. w nieruchomości. Swoją drogą na forum mamy także mocną grupę kryptowalutową, która regularnie organizuje własne spotkania.
  • Zniżkę 50% na usługi robo-doradcy Finax pomagającego w zautomatyzowany sposób inwestować poprzez ETF-y.
  • Zniżkę na abonament Aion Banku, który także oferuje usługę robo-doradztwa.

Reasumując: jeśli ktoś zastanawia się, w jaki sposób doskonalić swoje umiejętności w przyjaznym i wspierającym otoczeniu, to klan jest właśnie tym miejscem. Więcej o tym – wkrótce… a tymczasem po prostu zapraszam.

Przystąpić do klanu można bez ryzyka. W ciągu ciągu 30 dni od rejestracji można zrezygnować bez żadnych konsekwencji. 🙂 To pozwala samodzielnie przekonać się, czy warto.

ZOBACZ OFERTĘ #KFN →

Tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że ta rozmowa była dla Was interesująca. Wydaje mi się, że udało się upchać całkiem sporo konkretów w tej krótkiej formie.

W przyszłym tygodniu – opowiem o tym szerzej w trakcie lajwa, więc jeśli macie jakieś konkretne pytania i interesują Was konkretne zagadnienia, które chcielibyście żebym rozwinął, to śmiało napiszcie o tym proszę w komentarzach.

Dobrej reszty dnia i tygodnia!

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 10 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Radek Styczeń 19, 2022 o 15:13

@Michał możesz przybliżyć jakie projekty/giełdy analizowałeś pod kątem stablecoin i na jaki i czemu się zdecydowałeś ?

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 19, 2022 o 16:18

Michale,
A mógłbyś (poza KFN, czyli dla wszystkich) stworzyć odrębny wpis nt. zarabiania na stablecoinach (USDT, GUSD) oczywiście bez szczegółów Twojego portfela ?
Mówiłeś o tym na Janosiku.

Odpowiedz

Robert Styczeń 19, 2022 o 21:20

Dzięki za te podcasty, będzie co słuchać!

Odpowiedz

Jacek Styczeń 20, 2022 o 12:26

Cześć Michał, chciałem zadać pytanie dość delikatnej natury.

Napisałeś, że Twój portfel dywidendowy wypłaca Tobie 75k USD rocznie. Zakładam, że bardzo duża część tego portfela to spółki notowane na amerykańskiej giełdzie i posiadasz tam bogaty portfel akcji. Jak podchodzisz do tematu podatku spadkowego mogącego wynieść do 40% i czy ew. zabezpieczasz jakoś przed tym swoją rodzinę?

Czytałem trochę o tym i podobno jest możliwość uniknięcia tego podatku poprzez przepisanie akcji na spółkę z o. o., która jest dziedziczona przed spadkobierców i wówczas nie płaci się tego podatku.

Co prawda cieszę się dobrym zdrowiem i jestem jeszcze dość młody, ale różnie to w życiu bywa i ale zacząłem myśleć nad tematem zanim zainwestuję większą kasę na parkiecie amerykańskim 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 20, 2022 o 12:44

Hej Jacek,

To pytanie już kilka razy się przewijało w komentarzach na blogu i szczegółowo odpisałem np. tu:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-oszczedzic-na-podatkach-2022-polski-lad#comment-615917

Można się chronić przenosząc inwestowanie do firmy lub… fundacji rodzinnej (jest już projekt ustawy, ale nie weszła ona jeszcze w życie).

W skrócie: fundacja rodzinna ma być odpowiednikiem zagranicznych trustów. Generalnie jest tak, że masz możliwość wniesienia swojego prywatnego majątku do trustu – w tym także nieruchomości, udziały w firmach własnych, papiery wartościowe / nawet całe konta brokerskie o ile broker dopuszcza obsługę takiego scenariusza. Z tego co się orientowałem to Interactive Brokers akurat dopuszcza zmianę konta z prywatnego na typu trust (oczywiście wymaga przetłumaczonego dokumentu powołującego trust itp.).

Gdy papiery wartościowe są w spółce / fundacji / truście, to nie ma formalnego dziedziczenia tych papierów, bo one należą do tej spółki / fundacji / trustu. Dziedziczeniu na gruncie prawa polskiego podlegają udziały w spółce itd. Z perspektywy amerykańskiego IRS śmierć założyciela spółki / fundacji nic nie zmienia (z perspektywy dziedziczenia).

Na chwilę obecną czekam co wydarzy się z fundacjami rodzinnymi. Pierwotnie ustawa miała wejść w życie w ramach pakietu ustaw „Polski Ład”, ale jak widać… nie wyszło. 😉

Jeśli w ciągu najbliższego roku nic się w tym obszarze nie posunie to przodu, to będę szukał innego rozwiązania (analizowałem już inwestowanie poprzez spółkę włącznie z CIT estońskim w takim przypadku, ale nie da się go zastosować dla spółki stricte inwestycyjnej, więc to kolejny powód, dla którego nie do końca mi to pasuje).

Alternatywą jest też poczekanie na zaoferowanie przez polskie biura maklerskie możliwości wypełnienia formularza W-8BEN i przeniesienie przynajmniej części inwestycji z powrotem do PL. Ale z innych powodów (wyższe opłaty, brak margin, brak opcji) też mi to nie pasuje. XTB już ma taką możliwość. DM BOŚ ma mieć wkrótce. ALE – wcale nie jestem przekonany, że posiadanie w polskim biurze maklerskim z W-8BEN akcji amerykańskich spółek, zwalnia nas z podpadania pod amerykański podatek spadkowy. Mam mocne podejrzenie, że niestety nie – a wręcz wypełnienie W-8BEN może ułatwiać amerykańskiej skarbówce identyfikację podatników z Polski… Jestem w trakcie rozpoznawania tego wątku.

Jestem „w oczekiwaniu” z dużą nadzieją, że śmierć mnie w najbliższym czasie nie trafi, bo obecny stan z ryzykiem amerykańskiego podatku spadkowego jest daleki od właściwego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jacek Styczeń 21, 2022 o 11:11

Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź oraz info o fundacjach rodzinnych. Wg strony ministerstwa ta ustawa miałaby wejść w życie już w czerwcu tego roku:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/fundacja-rodzinna

Jak to będzie zobaczymy. Mam nadzieję, że np. na zyski fundacji nie zostanie nałożona składka zdrowotna jak na sprzedawane poleasingowe auta firmowe wg polskiego ładu 😉

Również mam duże wątpliwości co do uniknięcia podatku spadkowego w przypadku posiadania akcji u polskiego brokera przy wypełnionym formularzu W-8BEN. W tym formularzu przyznajesz się do bycia obywatelem kraju innego niż USA, co z automatu kwalifikuje to powyższego podatku. Moim zdaniem próba obejścia tego byłaby oszustwem IRS, które prędzej czy później by wyszło…

Póki co pozostaje nam dbać o zdrowie i czekać na rozwój ustawy o fundacjach rodzinnych. Jeśli kiedyś coś w tym kierunku będziesz robił, to fajnie jakbyś o tym napisał szerzej 🙂

Pozdrawiam,
Jacek

Odpowiedz

AIPKrakow Styczeń 20, 2022 o 14:15

czekam na live, jestem bardzo ciekaw Twojej strategii

Odpowiedz

Jacek Październik 19, 2022 o 13:18

Cześć Michale,
Mam pytanie odnośnie poduszki finansowej. Czy dobrze rozumiem z tego podcastu/wywiadu że obecnie nadal trzymasz gotówkę (w postaci np lokat, ale nie np obligacji) na kolejne 2 lata ?
Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 20, 2022 o 12:41

Hej Jacek,

Tak – jeśli chodzi o poduszkę, to jest ona trzymana na kontach oszczędnościowych a nie w obligacjach skarbowych. Niemniej – to moja osobista preferencja i nie należy się tym sugerować. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

norek Marzec 20, 2023 o 18:41

Świetny podcast, znakomici goście

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: