Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

START! Ruszył krótki nabór do „Klanu Finansowych Ninja” – społeczności 3700+ świetnych osób

przez Michał Szafrański dodano 20 stycznia 2022 · 29 komentarzy

Zapisy do KFN do 2.02 do 22:00

Lajwy tematyczne, sesje Q&A, spotkania, zamknięte forum dyskusyjne pełne kulturalnych dyskutantów – to tylko część z benefitów uczestnictwa w #KFN.

Tydzień temu po cichu ruszył pierwszy (i być może jedyny) tegoroczny nabór do #KlanFinNinja. Ten wpis inauguruje go oficjalnie.

Nie lubię wielokrotnie pisać tego samego, więc poniżej podkreślę tylko najważniejsze cechy klanu. Po kompletny opis – zapraszam na stronę:

👉 KlanFinansowychNinja.pl

Nabór jest krótszy niż poprzednio. Do jego końca zostały niecałe dwa tygodnie, więc tym bardziej zachęcam żeby nie odkładać rejestracji do ostatniej chwili. Od razu przypominam, że daję gwarancję satysfakcji = masz 30 dni na przetestowanie klanu i ewentualną rezygnację, jeśli uznasz, że to jednak nie dla Ciebie.

To co najważniejsze = śmiało mogę powiedzieć, że po 1,5 roku działania klan osiągnął już stan dojrzałości:

✅ Ma bardzo aktywną społeczność dyskutującą dosłownie na wszystkie interesujące nas tematy.
✅ Ma obszerne archiwum merytorycznych treści.
✅ Ma zacne grono ekspertów w poszczególnych obszarach.
✅ Ma cykliczne aktywności, spotkania i merytoryczne lajwy.

A teraz po kolei opowiem własnymi słowami dlaczego warto do nas dołączyć i zaproszę na dwa otwarte lajwy (linki pod koniec).

Po pierwsze = świetna, pomocna społeczność 3500+ osób!

Ja definiuję #KFN jako kolejny poziom dla wszystkich osób, które idą drogą „Finansowych ninja”. Jeśli rezonuje u Was to co pisałem / piszę na blogu i identyfikujecie się z moim podejściem do życia i idei bezpieczeństwa finansowego + szukacie kolejnych etapów po książce #FinNinja, to klan jest moją odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Jeśli potraficie sobie wyobrazić elitę ludzi zainteresowanych swoim rozwojem finansowym, to znajdziecie ich właśnie w klanie. Rzekłbym, że podstawowym filtrem jest to, czy osobom tym odpowiadają tworzone przeze mnie treści. Jakoś tak jest, że grupują się tam głównie osoby, które w jakiś sposób ze mną sympatyzują, odczuwają wspólnotę wartości, doświadczeń i sposobu działania.

Efekt? Sam jestem zaskoczony jak wiele jest w klanie osób, które są moimi „klonami” w zakresie sposobu działania, np. otwartości na wiedzę, chęci pomagania innym i dawania społeczności tego, co mają najlepsze. To działa w obie strony. Inni się rewanżują. Super to funkcjonuje.

Pioruńsko trudno jest to oddać słowami. W pewnym sensie klimat „Klanu Finansowych Ninja” da się poznać wyłącznie zanurzając się w tej społeczności. Wymaga to nieco zaufania, samodzielnego otwarcia, chęci rozmowy z innymi. Bez tego też można korzystać z klanu (wiedzy, bonusów opisanych w dalszej części), ale zaryzykuję stwierdzenie, że wiele się traci. Największą wartością klanu są właśnie stanowiący go ludzie.

Znajomości z klanu = procentują i to na wielu płaszczyznach:

Klanowicze miło spędzają ze sobą czas na spotkaniach KFN Meetup (online i w świecie realnym) – dość powiedzieć, że takie luźne spotkania, które zaczynamy o 20:00 w każdy pierwszy piątek miesiąca potrafią trwać do białego rana. Ja odpadam zazwyczaj koło północy, ale to nie przeszkadza najbardziej wytrwałym dyskutować jeszcze przez kilka godzin. 😀

Meetup online

Meetup Wroclaw 2020 Marcin Zielinski

Meetup Warszawa 2021

Meetup Katowice

Klanowicze łączą się w podgrupy i tworzą własne mastermindy. Różne tematy: YouTube, accountability group (czyli wzajemne dyscyplinowanie się do realizacji swoich zadań / projektów), a także mocna grupa dyskutująca o kryptowalutach. Każda z nich powstała z inicjatywy Klanowiczów.

Klanowicze rywalizują ze sobą w ramach konkursów sportowych (aktywności śledzone na Strava). To inicjatywa, która powstała całkowicie poza mną i nadzorowana jest przez jednego z klanowych „aktywistów”. W zabawie uczestniczy ponad setka osób z zacięciem sportowo / rekreacyjnym. Ostatnio rozdaliśmy nagrody za cały sezon 2021. 🙂

Klanowicze dają pracę, konsultują się i wzajemnie rekrutują siebie do przeróżnych projektów i zleceń. O tyle fajnie to obserwować, że sam fakt bycia w klanie to dobry filtr na „jakość ludzi”. Po prostu jest to mocno wyselekcjonowane grono i w efekcie dużo łatwiej jest znaleźć jego uczestnikom wspólny język i wzajemne „punkty zaczepienia”. Przykładowo: klanowiczka Ania, która specjalizuje się w temacie ochrony patentowej, powiedziała mi żebym koniecznie dał znać, że koszt dostępu do klanu wielokrotnie Jej się zwrócił już przy pierwszym kliencie pozyskanym dzięki #KFN. A wystarczyło, że po prostu pochwaliła się, w czym się specjalizuje.

Zresztą ja sam także wydaję pieniądze u Klanowiczów, np. mojego aktualnego stomatologa poznałem dzięki Klanowi. Ubezpieczenia aut i mieszkań – także kupuję u naszego Klanowego eksperta od ubezpieczeń. 🙂 Klanowicze są po prostu profesjonalistami w wielu dziedzinach, a dzięki #KFN – ścieżka do nich jest bardzo skrócona.

Czas relaksu też spędzam z Klanowiczami = co czwartek o 20:30 gramy w Counter-Strike. Za każdym razem przychodzi kilkanaście osób, dzięki czemu możemy grać mecze na siebie nawzajem. Co więcej – już nie raz wpadał do nas Wiktor „TaZ” Wojtas, który także jest Klanowiczem. 🙂 A co się przy tym nagadamy i naśmiejemy = to nasze.

Referencje z ust Klanowiczów

Poniżej znajdziecie zapis spotkania, które organizowałem przy okazji poprzedniego naboru. Udało mi się wtedy zaprosić kilku uczestników #KlanFinNinja. Własnymi słowami opowiedzieli dla kogo jest ta społeczność i czy uważają, że warto być jej częścią.

Opinie zaczynają się od około 52 minuty. Wideo powinno wystartować właśnie od tego miejsca:

Po drugie = wszechstronne forum!

Forum to „centrum komunikacyjne” klanu. W chwili obecnej jest ono po prostu przepotężne. To przestrzeń, w której dyskutujemy na absolutnie wszystkie tematy interesujące Klanowiczów.

Przyznam, że cały czas jestem systematycznie zaskakiwany tym, jak obszerne są zainteresowania naszej społeczności i jak dogłębna jest wiedza dyskutantów w poszczególnych tematach. Podoba mi się także to, jak wzajemnie się uzupełniamy i wypełniamy własne „luki”. Forum jest jak puzzle, gdzie jedna osoba wrzuca temat z „brakami” i kolejne osoby dodają swoje „elementy” dopełniając obraz.

Forum tak się nam już rozrosło, że obecnie w klanowych newsletterach przesyłam linki do ciekawych wątków. Wrzucę kilka ostatnich przykładów pokazujących rozpiętość tematyczną rozmów:

 • Budżet na konserwację ciała
 • CV, które szkodzi
 • Ile Twoja firma płaci za sprowadzenie nowego pracownika?
 • Czego nauczyliście się po zakupie i wykończeniu (+ew wynajęciu) pierwszego mieszkania?
 • Kalendarz papierowy – poszukiwania odpowiedniego
 • IP Box + IKE/IKZE
 • MWR vs. TWR – liczenie stopy zwrotu z portfela
 • Jak tanio wpłacić sporo gotówki do banku, bez konta w banku?
 • Obywatelstwo amerykańskie – co zrobić z tym fantem?
 • Płatności podczas podróży
 • Wolność finansowa – kto dąży?
 • Wyjście (kiedy i jak) z inwestycji przed zakupem domu (prośba o opinie)
 • Wychodzenie z krypto – najlepszy sposób przy większych kwotach
 • Program monitujący czas pracy pracownika
 • Zarządzanie finansami starszej osoby w rodzinie za jej zgodą
 • Inwestycja środków – jednorazowy zakup czy regularne mniejsze?

A przy tym forum dostępne jest zarówno w trybie jasnym, jak i sprzyjającym oczom Dark mode.

KFN dark mode

Integralną częścią jest kalendarz, w którym widać wszystkie klanowe wydarzenia…

Kalendarz KFN

Platforma klanowa umożliwia także prowadzenie własnych profili (podobnie jak w mediach społecznościowych), gdzie każdy Klanowicz może zamieszczać informacje o sobie oraz publikować statusy. Można też obserwować Użytkowników publikujących ciekawe statusy i otrzymywać powiadomienia o tym, co piszą. Właśnie w taki sposób „subskrybuje” mnie obecnie 806 osób – dobry dowód, że to co piszę jest dla Klanowiczów interesujące (łącznie już ok. 700 statusów z przeróżnymi informacjami i bieżącymi komentarzami).

KFN Michał - liczba obserwujących

Dlaczego warto dołączyć do #KFN? – opinia

Poniżej cytuję Wam w całości opinię Tomka – jednego z Klanowiczów, który podzielił się przemyśleniami o zasadności dołączenia do #KFN:

„Jestem w klanie od początku, dołączyłem w pierwszym naborze, niemniej aktywny zacząłem być dopiero po wakacjach – no bo kto wymyślił odpalanie klanu w czerwcu?? 🙂 Początkowo było – powiedziałbym – nawet kameralnie: dało się kojarzyć większość aktywnych użytkowników, uczestniczyć w większości dyskusji.

Dołączenie do klanu dziś, to zupełnie inna bajka, niż kiedyś. Dziś nie da się ogarnąć wszystkich dyskusji i całej wiedzy i z tym pogodziłem się już dawno. Teraz powoli oswajam się z tym, że obecnie nie ma chyba możliwości ogarnięcia nawet samych tematów, czy też w zasadzie całej struktury forum z wszystkimi tematami – treści jest tak wiele.

Zaryzykuję stwierdzenie, że przeszedłem drogę od encyklopedii (tak, papierowej – taki stary jestem 🙂), przez Google czy Wikipedię aż po… KFN. I nie ma tu zbyt wiele przesady, bo jakikolwiek temat akurat mam na tapecie, to KFN jest często pierwszą wyszukiwarką (przykłady tematów:

 • książki, które zmieniły Twoje życie,
 • prezent dla 18-to latka,
 • złoto,
 • książki dla dzieci 6–8 lat,
 • technologia blockchain,
 • NFT,
 • dieta keto,
 • ETF,
 • windsurfing,
 • fajna miejscówka na weekend lub wakacje,
 • automatyzacja zadań,
 • inteligentny dom, …

To tylko kilka prostych przykładów). Nie wiem, czy obecnie jest jakaś branża lub temat, którego nie ma na klanie. Niespełna 5 000 ludzi – czasem rozsianych po całym świecie – robi swoje.

W klanie, podobnie jak u Michała – jak już coś jest, to dobrze rozpracowane i sprawdzone. Finanse to tylko część – niemniej również rozbudowana i dająca odpowiedź na wszystkie pytania, jakie możesz mieć. Szczególnie, jeśli blog Michała to dla Ciebie już za mało lub po prostu przerobiłeś cały i są tam zwyczajnie zbyt proste rzeczy dla Ciebie.

Piękne jest to, że wszyscy ci klanowi ludzie „przefiltrowani” przez Michała z miejsca łapią wspólny język i sobie ufają (każdy, kto tu trafia w jakiś sposób „zna” i podziela – częściowo przynajmniej – wartości czy styl życia Michała).

Ludzi teraz jest tyle, że w ramach klanu coraz częściej mamy wspólne biznesy, spotkania w mniejszych grupach, lub nawet indywidualne. Jeśli jesteś otwartą osobą i Michał w jakiś sposób Cię inspiruje – wchodź śmiało, to miejsce jest dla Ciebie.

Czy KFN zmienił moje życie? Całe nie, ale pewne jego aspekty – z pewnością tak. Jest moc!

TomeK”

Po trzecie = merytoryczna wiedza… od wszystkich

Klanowicze wielokrotnie podkreślali, że „klan jest jak kolektywny mózg”, który pomaga przepracować pomysły, wyzwania i całkiem złożone problemy. Do tego mamy w klanie przedstawicieli przeróżnych profesji, co pozwala nawiązywać fajne relacje biznesowe, ale i poznawać się od prywatnej strony. Każdy kto rozumie siłę naturalnie budowanych relacji, będzie potrafił to docenić. Potrzeba kardiochirurga? Doradcy podatkowego? Specjalisty od ogrodów? Rękodzielniczki? Dewelopera? A może kontaktu ze specjalistą od otwierania zatrzaśniętych sejfów? Wszyscy oni są w klanie… i wiele wiele innych osób.

Jakiś czas temu wyłoniliśmy także z naszego grona Ekspertów #KFN w poszczególnych obszarach. To osoby, które służą swoim wsparciem na forum, a także systematycznie dzielą się wiedzą w ramach cyklicznie organizowanych lajwów (nie wszystkie jeszcze miały okazję wystąpić w tej formie). Jakie obszary adresujemy?

Profile przedstawiające poszczególnych ekspertów znajdziecie na tej stronie.

To co ważne – z niektórymi ekspertami wypracowujemy nowe produkty i oferty bonusowe dostępne dla Klanowiczów:

 • Jacek Lempart udostępnił świetną, stałą zniżkę na swoje oprogramowanie #ST.
 • Paul Mardo opracował wspólnie z Compensą dedykowane ubezpieczenie na życie dla Klanowiczów.
 • Piotr Hryniewicz umożliwił Klanowiczom współ-inwestowanie w nieruchomości.

Poznaj Ekspertów #KFN

Przy okazji poprzedniego naboru do klanu zorganizowałem live z naszymi ekspertami:

Klan to także olbrzymie repozytorium wiedzy podawanej w trakcie merytorycznych lajwów. Tematyka = szeroka i stale poszerzana. Dość powiedzieć, że w Archiwum #KFN znajduje się już 26 nagrań, których łączny czas to ponad 73 godziny!

 • KFN Live 0: Spotkanie powitalne (2 godziny 30 minut)
 • KFN Live 1: Co zamiast lokat bankowych? Plusy i minusy różnych form inwestowania (2h 22m)
 • KFN Live 2: Jak inwestować poprzez ETF-y (2h 24m)
 • KFN Live 3: Q&A dotyczące ETF-ów, oferty Finax i innych zagadnień (2h 14m)
 • KFN Live 4: Reklama na Facebooku – kulisy prowadzenia kampanii (2h 38m)
 • KFN Live 5: Psychologia inwestowania + rebalancing Finax (3h 32m)
 • KFN Live 6: Q&A z reklamy na Facebooku + analiza kampanii DDD (2h 23m)
 • KFN Live 7: Samodzielna budowa portfela ETF-ów (część 1) (2h 33m)
 • KFN Live 8: Hands-on: Budowa portfela ETF-ów (część 2) (2h 40m)
 • KFN Live 9: Co zmienić w inwestowaniu w 2021 r. (2h 31m)
 • KFN Live 10: Planowanie roku – krok po kroku (2h 27m)
 • KFN Live 11: Hot Seat #1: Budowa rentownej firmy (3h 02m)
 • KFN Live 12: Hot Seat #1: Dogrywka! (część 2) (2h 15m)
 • KFN Live 13: Inwestowanie dywidendowe (część 1) (2h 09m)
 • KFN Live 14: Hot Seat #2: Pożyczki społecznościowe (2h 04m)
 • KFN Live 15: Inwestowanie dywidendowe (część 2) (2h 29m)
 • KFN Live 16: Inwestowanie w nieruchomości wg Piotra Hryniewicza (3h 13m)
 • KFN Live 17: Ubezpieczenia na życie + oferta dla #KFN (2h 49m)
 • KFN Live 18: Współinwestowanie w nieruchomości (3h 02m)
 • KFN Live 19: Rok #KFN – podsumowanie, plany, AMA (3h 07m)
 • KFN Live 20: Praktyczne aspekty inwestowania poprzez ETF-y (2h 13m)
 • KFN Live 21: Inwestowanie dywidendowe na skróty (3h 05m)
 • KFN Live 22: Inwestowanie w polisy na życie US Life Settlements (2h 40m)
 • KFN Live 23: Rozliczanie podatków z inwestowania + optymalizacja (2h 35m)
 • KFN Live 24: Opcje – podstawy i przykładowe strategie (4h 05m)
 • KFN Live 25: Podatkowy Polski Ład + Q&A z doradcą podatkowym (4h 08m)
 • KFN Live 26: Mój pierwszy pracownik – jak przeprowadzić rekrutację (2h 22m)

Kupa materiałów do nadrobienia dla nowych Klanowiczów – oczywiście w miarę zainteresowania. 🙂

DOŁĄCZ DO #KFN →

Po czwarte = mechanizm wczesnego reagowania

Dziwnie nazwałem ten punkt, ale znowu nie wiem, jak to dobrze ubrać w słowa.

Klan pełni funkcje mechanizmu wczesnego ostrzegania przed różnymi zdarzeniami, a także platformę do szybkiego reagowania i wypracowywania adekwatnych rozwiązań. Robimy to kolektywnie, bo w klanie są już specjaliści z bardzo wielu obszarów.

Koronnym przykładem jest tu „Polski Ład”. Już w trakcie poprzedniego naboru do klanu (maj/czerwiec 2021 r.) informowałem, że skutki „Polskiego Ładu” mogą być opłakane i przedstawiałem w klanie konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców wypracowane wspólnie z doradcami podatkowymi. Przykładowo: moją spółkę komandytowo-akcyjną założyłem jeszcze zanim Sławomir Mentzen zauważył, że są one lepszym panaceum na „Polski Ład” niż proponowane przez Niego Spzoo i Spk. 😉

Wiedza ta dostępna była dla Klanowiczów na ponad pół roku przed wejściem w życie nowych przepisów podatkowych i na bieżąco aktualizowana wraz z publikacją kolejnych projektów ustaw. Oprócz suchych informacji dzieliliśmy się także „szczególnymi przypadkami” i kolektywnie wypracowywaliśmy rozwiązania. Fakt zamknięcia dostępu do klanu dla „swoich” znakomicie ułatwia i przyspiesza takie dyskusje we własnym gronie. W efekcie wielu Klanowiczów zdołało na spokojnie przygotować się na „Polski Ład” – także w zakresie reorganizacji z wyprzedzeniem leasingów aut itp. (bo opłacalność takich działań także szczegółowo sobie omawialiśmy).

Kropką nad „i” był zeszłoroczny live z doradcą podatkowym, który aż przez 4 godziny naświetlał niuanse PŁ i odpowiadał na nasze pytania. To wszystko w ramach ceny subskrypcji klanu i w czasie, gdy dostanie się na konsultacje do doradców podatkowych po prostu graniczyło z cudem (bo ci najlepsi mieli obłożenie na kilka miesięcy do przodu).

Ale „Polski Ład” to tylko jeden z przykładów. W analogiczny sposób na bieżąco informujemy się, ostrzegamy i konsultujemy w innych tematach, które zaprzątają naszą uwagę.

Recepta na „Polski Ład”

Na blogu publikowałem już kompleksowe omówienie „Polskiego Ładu” opracowane wspólnie z doradcą podatkowym Markiem Golcem. Ale to i tak nic w porównaniu ze szczegółowością informacji dostępnych w #KFN.

Polski Ład

Żeby pokazać praktyczny aspekt klanu (tylko na tym przykładzie), to linkuję tutaj do części materiałów i dyskusji w #KFN:

Po piąte = masa bonusów!

Gdyby powyższe wybrane punkty nie były wystarczająco przekonujące do dołączenia do #KFN, to wspomnę o tym, że Klanowicze mają dostęp do absolutnie wyjątkowego zestawu bonusowych ofert. To zniżki na różne produkty i usługi.

1,5 roku temu zaoferowałem absolutnie świetną zniżkę na usługi Finax obniżającą opłatę roczną tego robo-doradcy o połowę = do 0,6% brutto rocznie. W tym naborze nadal jest ona dostępna dla pierwszych 5000 Klanowiczów (ale dotychczas z Finax korzysta „zaledwie” ok. 1100 subskrybentów więc miejsca jest aż nadto). Tylko ten jeden bonus może zwrócić cały koszt przystąpienia do klanu – zwłaszcza jeśli już tam zainwestowaliście lub planujecie zainwestować powyżej 117.000 zł. Oszczędności na inwestowaniu takiej kwoty w całości zwracają koszt przystąpienia do klanu (w wariancie subskrypcji 2-letniej).

A przecież sukcesywnie poza Finaxem przybywały kolejne usługi. Obecnie jest to aż 8 ofert… i w drodze są już kolejne:

 • Bonus 1: Finax dla #KFN
 • Bonus 2: Aion Bank dla #KFN (13 miesięcy za pół ceny)
 • Bonus 3: Ubezpieczenie na życie dla #KFN
 • Bonus 4: Kurs o kredytach hipotecznych (bezpłatnie!)
 • Bonus 5: Zniżka na aplikację #ST dla #KFN (40%)
 • Bonus 6: Zniżka na USSoft dla #KFN (30%)
 • Bonus 7: Zniżka na ListaPrzetargow.pl (20%)
 • Bonus 8: Zniżka na Dividend Kings (15%)

Wszystkie te bonusy opisałem szczegółowo na stronie KlanFinansowychNinja.pl i tu nie będę już powtarzał tego opisu. Podsumuję tylko kwoty potencjalnych oszczędności:

Bonusy KFN

BONUS: Nowe szkolenie o pasywnym inwestowaniu taniej o 50%!

Mam jeszcze jedną niespodziankę! 😀 Dziś po raz pierwszy ogłaszam specjalny bonus trzymany do teraz w tajemnicy. Wszyscy dotychczasowi Klanowicze oraz osoby przystępujące w tym naborze do #KFN uzyskają jednorazowo 50-procentowy rabat na nowe, kompleksowe szkolenie online dotyczące pasywnego inwestowania.

To nowe przedsięwzięcie, nad którym pracujemy już od kilku miesięcy wspólnie z Jackiem Lempartem, autorem bloga SystemTrader.pl i aplikacji #ST oraz Arturem Wiśniewskim autorem bloga StockBroker.pl i organizatorem konferencji „Pasywna rewolucja”. Połączyliśmy nasze siły, aby stworzyć absolutnie kompletny produkt. Wydamy go wspólnie z Maciejem Aniserowiczem, który słynie z produkcji świetnych szkoleń online – dotychczas przede wszystkim dla programistów.

Szkolenie prowadzić będzie krok po kroku „od zera do bohatera” wszystkie te osoby, które chcą inwestować w pasywny sposób, ale mają szereg związanych z tym wątpliwości i / lub gubią się w gąszczu informacji i publikacji mających często zbyt ogólny i teoretyczny charakter. My stawiamy na maksimum praktyki oraz realne wsparcie na drodze do indywidualnych strategii inwestycyjnych.

Premiera tego szkolenia odbędzie się jeszcze w I połowie 2022 r. Wcześniej prowadzona będzie przedsprzedaż w atrakcyjnej cenie, a jako Klanowicz możesz je mieć jeszcze taniej – za połowę ceny przedsprzedażowej (pół darmo). 👊

Więcej szczegółów (nazwa, logo, omówienie) przedstawimy za tydzień podczas specjalnego live…

Po szóste = mój portfel inwestycyjny na tacy!

A skoro jesteśmy już przy inwestowaniu, to w klanie jestem raczej reprezentatem nurtu inwestowania dywidendowego w spółki zagraniczne. Kompleksowo rozpracowuję ten temat w lajwach, pokazuję jak można optymalizować podatkowo swoje inwestowanie (m.in. dzięki opcjom) i przestrzegam przed pułapkami. Na tyle na ile potrafię próbuję tłumaczyć swoje zasady inwestycyjne każdorazowo przypominając, że każdy z nas jest inny i powinniśmy nasze indywidualne preferencje odzwierciedlać we własnej strategii inwestycyjnej.

W klanie upubliczniłem także mój portfel zagranicznych spółek w formie automatycznie aktualizowanego arkusza Google Docs z podstawowymi parametrami. Wszystko podane na tacy, co zwłaszcza teraz – w realiach wysokiej inflacji – może być przydatne osobom rozważającym inwestowanie w akcje:

Portfel Michała w KFN

Na bieżąco informuję także o moich decyzjach inwestycyjnych w ramach statusów zatytułowanych „Raport z giełdy” – czasami krótko, a czasami w nieco dłuższej formie. W ten sposób można na bieżąco śledzić postępy w budowie mojego podstawowego portfela inwestycyjnego.

Czasami pod takimi statusami wywiązuje nam się dyskusja na temat tego „dlaczego tak a nie inaczej?”.

KFN Raport z giełdy

Ile kosztuje #KlanFinNinja?

Klan Finansowych Ninja jest usługą subskrypcyjną (cyklicznie odnawianą). Jedynym sposobem uzyskania dostępu do #KFN jest zakup abonamentu rocznego lub dwuletniego. #KFN działa już w pełni od czerwca 2020 roku, więc dostęp do forum i wszystkich zgromadzonych materiałów otrzymuje się niezwłocznie po zakupie.

W każdym naborze ceny subskrypcji #KFN idą w górę (UWAGA: to tylko minimalna prognoza – ceny mogą wzrosnąć jeszcze bardziej):

Wzrost cen KFN

Wybór okresu subskrypcji jest kluczowy, bo późniejsze przedłużanie dostępu odbywa się zgodnie z ceną w momencie przystąpienia (zgodnie z gwarancją ceny, której zasady opisane są na stronie). Przy wyborze planu dwuletniego zaoszczędzisz 200 zł w tym okresie.

Cennik KFN styczeń 2022

Oczywiście klan objęty jest 30-dniową gwarancją satysfakcji. Można po prostu przystąpić, rozejrzeć się i zdecydować samodzielnie, czy warto pozostać. Jeśli w ciągu 30 dni od zakupu uznasz, że rezygnujesz – wystarczy napisać na [email protected] i zwrócę opłatę w całości.

Harmonogram naboru i lajwów

Tak jak napisałem – nabór do #KFN już trwa. Pomimo, że ruszyłem „po cichu”, to do momentu napisania tego artykułu do klanu przystąpiło już kolejne 214 osób. Podobnie jak poprzednio około połowa osób rejestruje się od razu na dwa lata, co jest najlepszym przejawem Waszego zaufania. Doceniam i bardzo dziękuję!

Poczatek naboru do KFN styczeń 2022

Oczywiście, pewnie tak jak w poprzednich naborach, większość chętnych przystąpi do #KFN w dwóch ostatnich dniach. Zazwyczaj nie skutkują namowy żeby zrobić to wcześniej. 🤣

Mam jednak sposób, żeby nieco pomóc w tej decyzji. W ciągu najbliższych dwóch tygodni organizuję dwa lajwy:

👉 LIVE 26.01 o 20:00 = Jak inwestuję w 2022 r. żeby pokonać inflację

To będzie live merytoryczny. Przedstawię w nim mój obecny portfel inwestycyjny, pokażę i omówię wyniki za ubiegły rok, podsumuję różne formy inwestowania oraz przedstawię strategię na rok 2022, która ma mi pomóc nadal pokonywać inflację. Odpowiem także na Wasze pytania dotyczące zarówno tematu lajwa, jak i „Klanu Finansowych Ninja”.

Live będzie także okazją do ujawnienia Wam szczegółów szkolenia dotyczącego pasywnego inwestowania, nad którym właśnie pracujemy (było już info wyżej). Podczas lajwa dołączą do mnie jego współtwórcy: Jacek Lempart, Artur Wiśniewski i Maciej Aniserowicz.

Serdecznie zapraszam na środę 26 stycznia na 20:00. Zarezerwujcie sobie około dwóch godzin…

👉 LIVE ostatniej szansy! = 2.02 o 20:00

Ten live zacznie się dokładnie na dwie godziny przed zakończeniem naboru do #KFN. To będzie autentycznie ostatnia szansa…

Opowiem jeszcze raz czym jest #KFN. Zaprosiłem także kilku Klanowiczów, którzy podzielą się na żywo swoją opinią. Będziecie mogli także zadawać nam pytania. A na koniec – punktualnie o 22:00 – zamknę nabór i podzielę się z Wami na żywo rezultatami. Transparentnie jak zwykle. 🙂

Będzie happeningowo i wesoło! W środę 2 lutego o 20:00:

A więc… ZAPRASZAM!

Tyle. Cokolwiek bym nie napisał o klanie, to zapewniam, że słowami nie potrafię oddać tego, co się tam dzieje (chociaż wydaje mi się, że jednak w operowaniu słowem jestem całkiem OK).

Podsumuję tak: moja rzeczywistość to dzisiaj przede wszystkim „Klan Finansowych Ninja”. Nie nagrywam podcastów (ale Klanowicze mnie zachęcają do „powrotu”). Mniej piszę na blogu. Nie ma mnie już w zasadzie w mediach społecznościowych, bo miałem dosyć tego „bagna”, z którym przychodzi mi tam obcować, tych jałowych dyskusji, wykazywania wyższości jednych nad drugimi i po prostu ograniczonych możliwości prowadzenia konstruktywnych dyskusji. Klan jest świetną alternatywą. Na tyle świetną, że w ogóle nie ciągnie mnie na Facebooka, Twittera czy przepełnionego propagandą sukcesu LinkedIn.

Lubię normalność, taką zwykłą przeciętność, codzienność życia i obcowanie z mądrymi osobami – i to wszystko odnajduję w klanie. I jestem mega dumny, że #KFN jest właśnie takim miejscem. Azylem normalności, zdrowego rozsądku i wzajemnego poszanowania (nawet w trakcie ognistych niekiedy rozmów).

Jeśli to co napisałem jakoś u Ciebie rezonuje – to serdecznie zapraszam (póki drzwi otwarte). 🙂

DOŁĄCZ DO #KFN →

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 29 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

michalec Styczeń 20, 2022 o 12:43

Michał, brawo, naprawdę.
Wymyśleć takiego potwora, jakim jest Klan. Tyle tematów, spotkań, live’ów… głowa mała 🙂
A dochód z tego masz piękny. Nawet licząc 3500 osób x 700 zł (po starej cenie) = prawie 2,5 mln złotych! Szacunek 🙂
Kiedyś też myślałem o dołączeniu, jednak jak dla mnie jest to za drogie. I spędzałbym pewnie za dużo czasu na tych wszystkich grupach, filmach, poradach itp.
Jeszcze jak dla mnie zbyt nachalny marketing. Sprytny zabieg z ograniczoną dostępnością oferty, elitarnością… na pewno na sporą część osób to działa. Na mnie niestety odwrotnie.
Powodzenia! Ja zostanę przy odwiedzinach strony internetowej 🙂

Odpowiedz

Paulina Styczeń 23, 2022 o 00:36

Michalec, ale mnie rozbawiłeś 🤣. Wejdź sobie na dowolną anglojęzyczną stronę sprzedażową, to zobaczysz, co to jest nachalny marketing.

Odpowiedz

Arek S Styczeń 25, 2022 o 15:23

Myślę, że dobrze i dokładnie rozumiem Twój komentarz, nie cierpię nachalnego marketingu (który jednak działa, choć jak piszesz do czasu). I tak, przyznam, ze porzuciłem korzystanie z usług jednego z następców Michała, właśnie z tego powodu.

Chcę Ci tylko napisać, że Szaffi korzysta tutaj z kilku dobrych praktyk nowoczesnego marketingu, ale to tylko i wyłącznie przy naborze. Po wejściu do Klanu, nie ma mowy o jakichkolwiek promocjach, poganianiu, chwytach marketingowych czy efekcie niedostępności. Tzn są promocje ale raczej lajftajm i no limit dla będących w Klanie. I zapewniam, że jest luzik, nie trzeba wszystkiego czytać, ani chodzić na wszystkie live czy coś. Każdy znajduje sobie bliskie mu temat i je śledzi.

Michał naprawdę jest spójnym i transparentnym gościem, który jednak wyznacza standardy dla bardzo wielu podobnych „Tribe leaders” nieosiągalne. Tzn inni też są ok, śledzę, korzystam w różnym stopniu, ale jednak Szafi jest klasą samą w sobie.

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 20, 2022 o 13:38

Hej Michał.
klue całego tematu który przeczytałam.
„Nie ma mnie już w zasadzie w mediach społecznościowych, bo miałem dosyć tego „bagna”, z którym przychodzi mi tam obcować, tych jałowych dyskusji, wykazywania wyższości jednych nad drugimi i po prostu ograniczonych możliwości prowadzenia konstruktywnych dyskusji.”
Myślę jeśli zdecyduje się przystąpić że to byłaby największa wartość dołączenia.

K.

Odpowiedz

Katarzyna S Styczeń 20, 2022 o 14:20

I to jest cała prawda. Na każdy temat jaki omawiamy na Klanie – a tych kontrowersyjnych nie brakuje – rozmowy toczą się na wysokim poziomie z dużym szacunkiem do każdego. Dla mnie to zdecydowanie wielka zaleta forum, chociaż najbardziej skorzystałam na wątkach inwestycyjnych, które pozwoliły mi ochronić oszczędności przed inflacją. Opłata za Klan już dawno się zwróciła 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 17:42

Hej Katarzyny,

Dzięki wielkie za ciepłe słowa i za podzielenie się opinią z innymi. Cieszę się, że atmosfera klanu + jego merytoryka Wam pasują. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Damian D Styczeń 20, 2022 o 13:50

Boże, miej w opiece osoby, które dołączą teraz do klanu i zderzą się z tą przytłaczającą masą merytorycznej wiedzy, którą tam zastaną 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 20, 2022 o 15:51

Hej Damian,

Prawda. Clue to mierzyć zamiary na siły. Lepiej mieć klęskę urodzaju niż w drugą stronę. 😉

Pozdro!

Odpowiedz

Wiktoria Styczeń 20, 2022 o 15:45

Cześć. Czy jest sens przystępować do klanu gdy jest się wciąż na etapie budowania odpowiednio grubej poduszki finansowej? Czy osoby na tym etapie mają czego tam szukać?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 17:49

Hej Wiktoria,

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo sam jestem w innej sytuacji i po prostu większość dyskusji w klanie, w których uczestniczę, to te inwestycyjne.

To raczej jest pytanie o to, czego potencjalnie oczekujesz po takim miejscu i czy masz potrzebę szukania „bratnich dusz” na tej drodze budowy własnych finansów. Nie każdy ma taką potrzebę i to też jest jak najbardziej OK.

Klan powstał jako miejsce, w którym po prostu otwarcie dzielimy się wiedzą w zamkniętym gronie. Założenie to doskonale się sprawdza. Są wśród nas osoby, które są dopiero na początku swojej drogi zawodowej, finansowej i inwestycyjnej, oraz te znacząco bardziej zaawansowane w poszczególnych obszarach. Jedne pytają, inne odpowiadają – wszystko w kulturalnej atmosferze.

Nauczyliśmy się już, że nie ma jednej osoby, która jest ekspertem w każdym temacie. Za to każdy z nas jest specjalistą w czymś innym. A nawet jeśli nie jest, to w gronie bardziej zaawansowanych osób łatwiej zrozumieć trudniejsze kwestie.

Tak właśnie działamy w klanie. Wzajemnie ciągniemy się do góry. Przykładowo: sporo osób, które mówiły „kompletnie nic nie wiedziałam / wiedziałem o inwestowaniu” obecnie buduje już swoje własne portfele inwestycyjne i konsultuje je na forum. Inwestowanie to tylko przykład, bo rozmawiamy też o przedsiębiorczości, emigracji, przydatnych narzędziach, wychowaniu mądrych dzieci, zwiększaniu zarobków i masie innych tematów. Mamy nawet w swoim gronie zawodowego otwieracza sejfów, ale też fotografów, lekarzy, żołnierzy zawodowych, radców prawnych, szeregowych pracowników biurowych, programistów (i innych speców IT), właścicieli firm robiących ciekawe rzeczy – słowem przekrój osób zainteresowanych byciem częścią wspierającej społeczności.

To tak tytułem przybliżenia tego, czym klan jest. Ale ja nie potrafię uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to właściwe miejsce dla konkretnej osoby, bo – nie oszukujmy się – nie znam Ciebie i nie wiem czego oczekujesz.

To właśnie dla osób takich jak Ty oferuję „gwarancję satysfakcji” – 30 dni na przetestowanie klanu i ew. rezygnację ze zwrotem całej zapłaconej kwoty. Najprościej bowiem dla Ciebie będzie się samodzielnie przekonać, czym jest #KFN i podjąć decyzję „zostaję” lub „rezygnuję”.

Pozdrawiam ciepło i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w decyzji. 🙂

Odpowiedz

Dariusz Styczeń 20, 2022 o 15:51

Cześć. Jestem w Klanie od początku. Mogę potwierdzić merytoryczną siłę treści zamieszczanych i moderowanych w Klanie. Zawartość treściowa i bogactwo personalne to główna siła KFN, który rozwija się dynamicznie. Może najciekawsze jest obserwowanie tego w co może się przerodzić ta inicjatywa, Michał już pewnie ma jakieś pomysły 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 17:51

Hej Dariusz,

Dzięki za opinię. Co do rozwoju klanu = to tak jak widzisz powoli skręcamy co jakiś czas w te obszary, które dla Klanowiczów okazują się najbardziej interesujące.

Mówiąc z mojej perspektywy: podoba mi się ta elastyczność i nieokreśloność przyszłości klanu. Ewoluujemy go wspólnie. Dla mnie – super.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Zbigniew Styczeń 20, 2022 o 18:02

Michał,
Wprowadziłbym górny limit, bo jak zdradziłeś z detalami co można znaleźć z Klanie to tym razem dołączy pół Polski 😉

Z.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 20, 2022 o 18:11

Hej Zbigniew,

Hahaha… Poprzednio też zdradzałem detale i wcale nie dołączyło „pół Polski”. 😀

Pozdrawiam

Odpowiedz

Radek Styczeń 20, 2022 o 20:07

Jak Michał umożliwił przedłużanie w dowolnym momencie to od razu przedłużyłem na 4 lata. Nawet po obecnej cenie wejście do klanu to IMHO no brainer.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 17:57

Hej Radek,

Dzięki za zaufanie. 🙂 Potwierdzam, że jest nieco takich osób, które przedłużyły już abonament z góry na kilka lat.

Dla innych dodam: kiedyś (przy przedsprzedaży i w kolejnym naborze) wejście do #KlanFinNinja można było uznać za ryzyko, bo nie było wiadomo, czym klan będzie, czy zbierze wystarczającą liczbę fajnych ludzi, aby pojawiało się na nim wystarczająco dużo merytorycznych rozmów itd. Obecnie – klan to miejsce żywe i do tego pełne masy archiwalnych treści + merytorycznych lajwów. Kopalnia wiedzy dla osób, które chcą poświęcić nieco energii i czasu na „zatopienie się” w lekturze / konsumpcji nagrań.

Tak jak pisze Radek – „no brainer” – miejsce, które daje natychmiastowe korzyści. Jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało, to serio uważam, że cena jest niewygórowana (i to pomimo tego, że z naboru na nabór idzie w górę). Wartość dawana przez klan wielokrotnie przewyższa cenę.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Damian D Styczeń 20, 2022 o 20:24

Cześć Michał,

jak już opublikowałeś post na blogu to chęcią zadam pierwsze pytanie na tym blogu 🙂
Czy warto wejść w klan dla osoby, która zaczyna swoja przygodę z finansami, osoby która jest dopiero w trakcie czytania książki i sporadycznie czyta bloga? Bo bardzo podkreślasz o inwestowaniu i portfelu inwestycyjnym. Mam wrażenie, że to jest dla mnie jeszcze daleka droga 🙂 Więc czy dla takiej raczkującej osoba w świecie finansów, KNF jest dobrym wyborem, czy lepiej się wstrzymać do czasu zebrania większych podstaw? 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 17:59

Hej Damian,

Dobre pytanie. W zasadzie odpowiedziałem na nie w komentarzu dla Wiktorii:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/klan-finansowych-ninja-styczen-2022#comment-616397

Ze swojej strony zapraszam także do obejrzenia wideo z referencjami zalinkowanego wyżej w artykule + zapraszam na live kończący nabór 2 lutego na 20:00, bo wtedy wystąpią Klanowicze, którym będzie można zadać to pytanie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Urszula Styczeń 20, 2022 o 21:41

W klanie jestem od maja 2021. Żałuję, że nie wcześniej, bo dopiero po przystąpieniu widzę, że mogłam wcześniej korzystać z tak wartościowej wiedzy, z lajwów, z ofert tylko dla klanowiczów i wielu innych – z merytorycznych dyskusji, fachowych porad. Znajdzie tu miejsce osoba początkująca w temacie finansów, ale też zaawansowana, wszystko co trzeba to otwarta głowa, chęć nauki i dobre intencje, mile widziany wkład własny w postaci ciekawego doświadczenia. Oczywiście nie samym inwestowaniem człowiek żyje, więc mamy tu też tematy na temat nieruchomości, hobby, zdrowia, konsultujemy pomysły, itp. Tak wiem sporo tego, i kiedy znaleźć na to wszystko czas…? A może nie masz czasu, bo szukasz tych wszystkich informacji nie tam, gdzie trzeba? 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 18:00

Dzięki wielkie za ciepłe słowa Urszula!

Odpowiedz

Paulina Styczeń 23, 2022 o 04:54

W jednym z webinarów wspomniałeś Michał o pożyczkach dla deweloperów. Ten temat poruszany jest w KFN?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 23, 2022 o 13:40

Hej Paulina,

Nie tylko poruszamy ten temat, ale także współ-inwestujemy w nieruchomości za pośrednictwem takiej firmy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Styczeń 26, 2022 o 13:04

Witaj Michale,

Nie chce mi się szukać artykułów wychwalających przez Ciebie Michał Aion Bank, więc napiszę tu. Słaba akcja z tym wszystkim. Właśnie otrzymałem maila, że za chwilę plan Light to będzie koszt prawie 20zł/mies. Ja oczywiście rozumiem, że „darmówka” kiedyś się musi skończyć, ale dla mnie to wygląda bardzo słabo, jeśli po maks. 3 mies. dostaję info: płać albo spieprzaj. Czyli prymitywna akcja: siatka rozstawiona, łapiemy klientów na korzystne warunki, a potem wdrażamy grillowanie.

Zaglądałem do Ciebie, ponieważ były tu informacje, których nie musiałem weryfikować. Przykre, że wziąłeś w tym udział.

Oczywiście zaraz ktoś może napisać, że bank zawsze może zmienić warunki itp. Tak, może, ale niesmak zostaje i to nie jeśli chodzi o bank.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 26, 2022 o 14:16

Hej Przemek,

Też jestem zaskoczony, co nie zmienia faktu, że bank może zrobić co chce a ja jeszcze nie mam zdolności przewidywania przyszłości.

BTW: konto Light nadal pozostaje darmowe dla tych, którzy mają w banku zdeponowane 5000 zł. Przypominam, że bank zachwalałem i nadal zachwalam z innych powodów niż darmowe konto – dobre oprocentowanie depozytów (od lutego nawet 2,5% na koncie oszczędnościowym w planie All-Inclusive), usługa robo-doradztwa (która nigdy nie była bezpłatna), wymiana walut bez spreadu.

Oczywiście jak ktoś wchodził tylko dlatego, że jest za darmo, ale nie zamierza korzystać z oferty depozytowej, to ogólnie „było darmowe konto, ale bank uznał, że już go nie będzie”.

Osobiście nie byłem fanem oferty bezpłatnej m.in. dlatego, że miałem podejrzenia, że nie uda się jej utrzymać. Zacytuję Ci fragment z sierpniowego artykułu o Aion:

„Dwa tygodnie temu Aion Bank zadebiutował w Polsce i – w odróżnieniu od belgijskiej oferty – oprócz dwóch płatnych wariantów usług, zdecydował się również zaoferować bezpłatny plan Light. To olbrzymi ukłon w kierunku polskich klientów, którzy – nie ukrywajmy – przyzwyczajeni są do bezpłatnych usług bankowych. Oczywiście otwartym pytaniem pozostaje, jak długo bank zdecyduje się oferować tę nielimitowaną bankowość za darmo.

A więc – niesmak można mieć, ale kompletnie nie rozumiem dlaczego kierujesz go akurat w moją stronę.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Daniel Styczeń 27, 2022 o 22:36

Cześć Michał

Czy jest możliwość wrócenia do Klanu kiedy się z niego zrezygnowano (gwarancja) na początku działania klanu?

Pozdrawiam
Daniel

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 27, 2022 o 23:48

Hej Daniel,

Jeśli pytasz o to, czy trafiłeś na jakąś „czarną listę”, to odpowiadam, że nie. 😀

Tak – możesz przystąpić do klanu nawet jeśli wcześniej zrezygnowałeś, ale oczywiście po bieżących cenach (wyższych niż w tamtym naborze).

Zanim to jednak zrobisz, to odpowiedz sobie na pytanie „czy naprawdę chcę być w klanie, który już widziałem i zdecydowałem się zrezygnować?”. Klan ewoluował, ale nie jest inny niż rok temu. Rzekłbym, że panuje tam dokładnie ta sama miła atmosfera co wcześniej. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Adrian Styczeń 27, 2022 o 23:20

Cześć Michał,

mam pytanie czy w klanie pojawiają się tematy dotyczące wychodzenia z długów? Mam jeszcze ponad 30 tyś, w tym roku udało mi się spłacić ponad 10 tyś. Jeżeli uważasz, że warto i się czegoś nauczę lub jeszcze lepiej zaplanuję spłaty to wchodzę w to. Jak tematami jest prawie tylko inwestycja to na razie odpuszczam i widzimy się za 2 lata. 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 27, 2022 o 23:44

Hej Adrian,

Tematyki wychodzenia z długów w zasadzie nie ma w klanie (dosłownie 4 tematy widzę). Po prostu dołączają tam osoby na dalszych etapach „rozwoju finansowego”. Zresztą zdecydowanie nie chciałbym żeby ktoś, kto nie spłacił jeszcze długów wydawał pieniądze na #KFN zamiast po prostu szybciej spłacić zadłużenie.

Dla zadłużonych mam całkowicie bezpłatny kurs „Pokonaj swoje długi” – https://pokonajswojedlugi.pl. Polecam.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Beata Luty 2, 2022 o 18:13

Czesc Michal,
Czy przystapienie do Klanu ma sens dla kogos kto mieszka za granica i nie ma zadnych „finansowych powiazan” z Polska?
Pozdrawiam,
Beata

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: