Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Dlaczego warto przeczytać książkę o inwestowaniu „Po prostu kupuj” [WNOP 149]

przez Michał Szafrański dodano 23 listopada 2023 · 3 komentarze

Po prostu kupuj

Odpowiadając na pytania Artura Wiśniewskiego podaję przy okazji zestaw powodów, dla których warto sięgnąć po #KsiążkaPPK. 

Znowu była dłuższa przerwa w nagrywaniu podcastu, ale mam dobrą okazję by wrócić do Was z jednym odcinkiem.

Niedawno wydałem nową książkę zatytułowaną „Po prostu kupuj”. To jednocześnie pierwsza książka innego autora, którą zdecydowałem się wydać po polsku. Oryginał ma tytuł „Just Keep Buing” i jego autorem jest Nick Maggiulli. To książka, która sprzedała się już w ponad 170.000 egzemplarzy na całym świecie oraz dodatkowo już w ponad 10.000 egzemplarzy w Polsce. Czyli oficjalnie polska adaptacja także jest bestsellerem.

Co to za książka? Dlaczego ją wydałem? W jakim zakresie rozszerzyłem polskie wydanie? Na te wszystkie pytania odpowiadam w rozmowie z Arturem Wiśniewskim z bloga StockBroker.pl.

Tak naprawdę ta rozmowa to dzieło Artura, który – po znajomości – zgodził się, abym opublikował ją także w moim podcaście. Zapraszam zatem do wysłuchania tego wywiadu, w którym to ja byłem gościem…

Oznaczam ten wpis jako #autopromocja, bo zawiera informację o moich płatnych produktach, a w szczególności książce „Po prostu kupuj”.

Podcast w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu lub obejrzeć wideo na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu dostaniesz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

 

Trwa przedsprzedaż #KsiążkaPPK (do 30 listopada)

Do 30 listopada 2023 r. trwa przedsprzedaż książki „Po prostu kupuj”, która zaledwie w ciągu 22 dni osiągnęła status bestsellera (ponad 10.000 sprzedanych egzemplarzy).

Zachęcam do zakupu, bo to książka świetnie wprowadzająca w temat inwestowania, a przy tym w ramach przedsprzedaży:

 • Książka dostępna jest taniej o 10 zł.
 • Przy zakupie w pakiecie – wysyłka jest bezpłatna (oszczędność kolejnych 15-17 zł).
 • Każdy egzemplarz posiada okolicznościowy stempel z autografem Nicka Maggiulli oraz moim odręcznym podpisem.
 • Każdy kto kupuje w przedsprzedaży będzie mógł zakupić audiobooka i ebooka w I połowie 2024 r. w bardzo atrakcyjnej cenie (tak jakbyście kupowali wersje elektroniczne w pakiecie z książką).

ZAMÓW KSIĄŻKĘ „PO PROSTU KUPUJ” →

W tym odcinku usłyszysz:

 • Jak Michałowi upływa czas na „emeryturze”?
 • Czym różni się książka „Po prostu kupuj” od książki „Finansowy ninja”?
 • Dlaczego sam nie napisałem książki o inwestowaniu?
 • O czym jest książka „Po prostu kupuj? Jakie podejście do inwestowania proponuje?
 • Czy inwestować czy spłacać kredyt hipoteczny?
 • Jak pokonać błędy behawioralne i strach przed inwestowaniem podczas spadków?
 • Czy kupować bez względu na kursy walut?
 • Czy inwestować przez konta zwykłe czy rachunki emerytalne? Jakie?
 • W jakiej kolejności wypełniać rachunki emerytalne?
 • Dla kogo jest książka „Po prostu kupuj”?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 3 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Tomasz Listopad 26, 2023 o 19:13

Cześć Michał,
Super rozmowa. Książkę przeczytałem i polecam! Zastanawia mnie Twoja odpowiedź na ostatnie pytanie w rozmowie (czy przy wypełnianiu limitów na IKE i IKZE, wypełniać limit OIPE czy inwestować na rachunku opodatkowanym?). Dodatkowe pytania, które mi się nasuwają:
1. Czy statystyczny młody Polak na prawdę musi wypełniać IKE, IKZE i OIPE by zapewnić sobie dobrą emeryturę?
2. Założymy, że IKE/IKZE zapewni nam wystarczająco środków dla wieku 60+ i chcemy przejść na emeryturę wcześniej (np. 50/55 lat). W tym przypadku, czy nie lepiej dodatkowe pieniądze inwestować na opodatkowanym rachunku maklerskim zamiast OIPE? Przy wypłacie przed 60. rokiem życia OIPE powinno wypaść gorzej niż opodatkowany rachunek maklerski (głównie ze względu na koszty). Czy w mojej logice jest jakiś błąd?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2023 o 17:42

Hej Tomasz,

Dziękuję za pytania.

Ad. 1. Rozdzieliłbym odpowiedź na dwa pytania. „Czy statystyczny młody Polak musi inwestować żeby zapewnić sobie dobrą emeryturę?”. A co to znaczy „dobrą”? Moim zdaniem – tak – powinien inwestować.

I drugie pytanie „czy musi wypełniać limity IKE, IKZE, OIPE?”. Tu odpowiem, że nie – nie musi. Może inwestować na kontach opodatkowanych tylko pytanie, czy to ma sens skoro istnieją konta zwalniające z konieczności zapłaty podatku Belki?

Przyszłych stóp zwrotu, inflacji i szeregu innych parametrów nie znamy. Możemy tylko patrzeć w historię i wysnuwać wnioski na temat tego, co wydaje się mniej i bardziej prawdopodobne. Dodatnie urealnione stopy zwrotu były tam, gdzie było ryzyko (np. rynek akcji). Jeśli komuś zależy na pokonaniu inflacji i realnej ochronie wartości zgromadzonego majątku, to inwestowania nie uniknie.

Ad. 2. Skoro IKE/IKZE zapewni wystarczająco dużo środków do życia na emeryturze, to dlaczego miałbyś chcieć w ogóle wypłacać pieniądze z OIPE przed 60-tką? Może lepiej dokonać częściowej wypłaty z IKE (na IKE jest możliwa), przejść na tą emeryturę wcześniej i za te częściowe wypłaty (opodatkowane) dociągnąć do 60-tki i dopiero wtedy przerzucić się na wypłaty z OIPE, a reszta na IKE i IKZE niech jeszcze przez jakiś czas na emeryturze pracuje?

Generalnie scenariuszy na konsumowanie środków jest sporo i tu także można sporo optymalizować.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Emil Styczeń 12, 2024 o 21:18

Cześć Michał!

Jestem w trakcie czytania PPK z czerwonym autografem 🙂 Czyli zdaje się udało mi się dostać podpis już Twojego pierwszego dnia podpisywania ich 🙂 Treści są super:) Komentarze też. Bardzo fajnie się czyta.
I jednocześnie mam 1 pytanie. Czemu wzory przedstawione w książce są w tak nieczytelnej formie???
Przecież (rozmiar1*rozmiar2)^(-1/rozmiar3)/cokolwiek^(9/82) można przedstawić w formie graficznej!
Fajnie by było, gdyby do ebooka trafiły już graficzne formy 🙂
Pomimo tego drobnego szczegółu książka jest fantastyczna i jest dobrym uzupełnieniem i uporządkowaniem treści z Atlasu. Super!
Pozdrowienia i dużo zdrowia w Nowym Roku!
Emil

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: