Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Ruszył cyfrowy Aion Bank = bank na abonament dający masę nielimitowanych usług bez haczyków i ukrytych opłat 

przez Michał Szafrański dodano 19 sierpnia 2021 · 285 komentarzy

Aion Bank

Po co nam kolejny bank? Czy da się w tej branży zaoferować coś nowatorskiego? „A i owszem” – mówi Aion Bank, który właśnie wystartował w Polsce. Wystarczyło tylko posłuchać, co boli klientów polskich banków i dostarczyć rozwiązanie adresujące najważniejsze problemy.

Aion chce wywrócić do góry nogami model realizowania usług bankowych. Zamiast limitów, ograniczeń, wymogów i przeróżnych haczyków w ofercie mówi wprost: „zapłać nam jeden stały abonament miesięczny (jak w Netflix) i w ramach niego otrzymasz nielimitowany dostęp do wszystkich możliwości danego „planu taryfowego” bez żadnych ograniczeń i ukrytych opłat”. Nie trzeba już wypełniać dodatkowych warunków darmowości konta, „wyrabiać” minimalnych obrotów na karcie (dla jej bezpłatności), ponosić kosztowych kursów wymiany walut, zastanawiać się przy bankomacie czy poniesiemy dodatkowe koszty za wypłatę gotówki albo… kalkulować jaką kwotę możemy ulokować w banku, aby załapać się na wyższe oprocentowanie rachunku.

Mówiąc w dużym skrócie Aion Bank wjeżdża na rynek polski z naprawdę ciekawą ofertą, której pojedyncze elementy może i nie są niczym szczególnym, ale w komplecie – dają unikalny zestaw nielimitowanych usług. Tych możliwości jest naprawdę sporo! Bank oferuje obecnie:

 • Konta ROR w PLN, EUR, USD, GBP i CHF bez żadnych dodatkowych opłat.
 • Wirtualne i fizyczne karty debetowe (umożliwiające płatności w 150 walutach bez spreadów i prowizji).
 • Obsługa Apple Pay i Google Pay.
 • Konta oszczędnościowe w PLN oprocentowane na 1% – 1,5% w skali roku (w zależności od planu)
 • Konta oszczędnościowe w EUR oprocentowane na 0,5% – 1% w skali roku.
 • Przelewy krajowe i zagraniczne (bez opłat!).
 • Wymianę walut po kursie międzybankowym (bez limitu kwotowego i dodatkowych opłat!).
 • Wypłaty z bankomatów na całym świecie bez opłat i bez limitu (w płatnych planach).

Ale to nie wszystko! Aion Bank daje także pakiet usług MoneyMax, aktywną ochronę tożsamości online oraz możliwość bardzo łatwego inwestowania w gotowe portfele ETF-ów obejmujących cały świat. Ta ostatnia usługa świadczona jest przez brytyjskiego robo-doradcę ETFmatic, który został przejęty przez Aion Bank. Jest to kolejna (po Finax) usługa zautomatyzowanego inwestowania poprzez ETF-y dostępna dla klientów z Polski. Do tego oferowana jest ona na świetnych zasadach, bo Aion świadczy swoje usługi w ramach stałej, zryczałtowanej opłaty miesięcznej i nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za zarządzanie portfelami inwestycyjnymi. Osobiście to właśnie ten komponent oferty Aion uważam za najbardziej rewolucyjny i kompleksowo omówiłem go w oddzielnym wpisie (zestawiając również z Finax).

A co najlepsze = z usług bankowych Aiona można zacząć korzystać za darmo, bo w Aion Bank zaoferował w Polsce darmowy plan Light. Plany płatne – dające dostęp do szerszego zakresu usług (w tym globalnych inwestycji) to odpowiednio Smart za 29,99 zł miesięcznie oraz All-Inclusive za 49,99 zł miesięcznie. Poniżej szczegółowo wyjaśniam komu i kiedy opłaca się założyć konto w Aion Banku.

Zapraszam do lektury!

AKTUALIZACJA: Ograniczenie oferty w 2022 roku

W 2022 roku Aion Bank niestety wycofał się z części swoich planów:

 • Bank nie oferuje już w pełni bezpłatnego konta Light (bezpłatne jest tylko jeśli utrzymujemy w banku saldo powyżej 5000 zł).
 • Aion wycofał się z planów obsługi kont firmowych.
 • W maju 2022 r. Aion nadal nie umożliwia obsługi szybkich płatności, BLIK i przelewów natychmiastowych.

Skąd ten Aion Bank?

Aion Bank założony został m.in. przez Wojciecha Sobieraja, którego produkty doskonale znane są polskim klientom. To twórca Alior Banku i Alior Sync – nieistniejącego już dzisiaj banku, który promowany był jako pierwszy bank wirtualny. Sync oferował szczodry cashback (zwrot części wydatków dokonywanych kartą) a także dostęp do dodatkowych usług – daleko wykraczających poza hermetyczny krąg usług bankowych (np. Strefę Rozrywki z darmową muzyką, filmami oraz rabatami). Mocno stawiał także na internet oraz mobilność. Pod tym względem Aion Bank wydaje się być koncepcyjnie bardzo zbliżony do Synca.

Co ciekawsze nowy bank – pomimo polskiego zaplecza intelektualnego i technologicznego (oparty jest na platformie dostarczanej przez polską firmę Vodeno) – wystartował najpierw w Belgii. Powstał z przekształcenia belgijskiego oddziału włoskiego Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) – najdłużej nieprzerwanie działającego banku na świecie (od 1472 roku!). Belgijski oddział BMPS został przejęty w 2019 r. przez fundusz Warburg Pincus i to on tak naprawdę stoi za pomysłem utworzenia nowoczesnego, cyfrowego Aion Banku, którego prezesem został Wojciech Sobieraj.

Od lutego 2020 r. Aion oferuje swoje usługi klientom detalicznym i biznesowym w Belgii. Ale nie tylko – bo rezydenci innych krajów także mogli założyć tam konta. Wystarczyło ściągnięcie aplikacji na telefon i rejestracja online. Karta fizyczna przychodziła na adres korespondencyjny. W taki właśnie sposób miałem okazję testować przez kilka miesięcy nowatorskie usługi Aiona.

Bank w Belgii działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym. Klienci płacą stały miesięczny abonament (w jednym z dwóch planów taryfowych) i w ramach niego mają dostęp do wszystkich usług banku już bez żadnych dodatkowych opłat, marży, prowizji, spreadów i przeróżnych ograniczeń (np. „nie więcej niż X natychmiastowych przelewów miesięcznie”). Niedawno Aion chwalił się, że w ciągu roku działalności w Belgii pozyskał tam 30 tys. płacących klientów. Całkiem nieźle jak na bank wyłącznie cyfrowy, który obsługiwany jest przez telefon komórkowy i nie posiada fizycznych oddziałów (mam nadzieję, że dostrzegacie analogie z Alior Sync).

Dwa tygodnie temu Aion Bank zadebiutował w Polsce i – w odróżnieniu od belgijskiej oferty – oprócz dwóch płatnych wariantów usług, zdecydował się również zaoferować bezpłatny plan Light. To olbrzymi ukłon w kierunku polskich klientów, którzy – nie ukrywajmy – przyzwyczajeni są do bezpłatnych usług bankowych. Oczywiście otwartym pytaniem pozostaje, jak długo bank zdecyduje się oferować tę nielimitowaną bankowość za darmo.

Porównanie Aion z tradycyjnym bankiem

Problemy wieku niemowlęcego…

Nie bez powodu recenzję usług nowego banku publikuję z pewnym opóźnieniem. Zależało mi na praktycznym przetestowaniu poprawności działania większości usług i opisaniu Wam stanu faktycznego, a niestety Aion nie ustrzegł się kilku problemów na starcie. Zgłosiłem je i wstrzymałem publikację do czasu ich rozwiązania. Na szczęście nie musiałem długo czekać, bo bank całkiem sprawnie zrealizował zgłoszone postulaty.

Przykładowo: jeśli przeczytacie gdzieś w sieci, że Aion Bank nie dostarcza po założeniu konta umowy z Waszymi danymi osobowymi, to wiedzcie, że jest to już sytuacja niebyła = od środy 18 sierpnia taki dokument trafia w formie PDF-a zabezpieczonego hasłem na Wasz e-mail od razu po zawarciu umowy z bankiem. 🙂

Czy Aion Bank jest bezpieczny?

Oczywiście kluczowym pytaniem, które powinni sobie zawsze zadawać klienci nowych instytucji finansowych, jest „jakimi gwarancjami objęte są depozyty?”. Albo inaczej: czy bezpiecznie jest lokować w takiej instytucji pieniądze?

Z formalnego punktu widzenia Aion w Polsce działa jako oddział banku belgijskiego (w analogiczny sposób działał kiedyś Polbank). Oddział zarejestrowany jest jako spółka w Polsce (Aion Bank SA), ale gwarantem depozytów w banku jest belgijski fundusz gwarancyjny Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds. Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ma identyczne parametry ochrony depozytów i odsetek klientów = w pełnej wysokości maksymalnie do 100.000 EUR w stosunku do pojedynczego deponenta. Więcej informacji tutaj.

Z kolei w przypadku instrumentów finansowych dostępnych w ramach platformy Aion Globalne Inwestycje (czyli ETFmatic), to objęte są one belgijskim funduszem gwarancyjnym do wysokości 20.000 EUR (bez względu na walutę instrumentów finansowych).

Trzy plany taryfowe: Light, Smart i All-Inclusive

No to skoro już wiemy skąd się wziął Aion i że objęty jest identycznymi gwarancjami depozytów jak banki w Polsce, to pora dokładniej przyjrzeć się jego ofercie.

Aion oferuje trzy plany taryfowe: bezpłatny Light o ograniczonym zakresie i dwa płatne – Smart i All-Inclusive. Poniżej znajdziecie skrótowe przedstawienie różnic:

Plany Aion krótko

Bardzo szczegółowe porównanie oferty w każdym z planów znajdziecie na poniższym rysunku (kliknij, aby otworzyć w kolejnym oknie na cały ekran):

Plany Aion szczegółowo

Darmowy plan Light

Bezpłatny plan Light to killer dla tych, którzy nie lubią płacić . Już tutaj dostaniemy możliwość założenia kont oszczędnościowych w PLN i EUR oprocentowanych odpowiednio na 1% i 0,5% rocznie. Takich kont oszczędnościowych możemy założyć po pięć w każdej walucie, więc można sobie łatwo zdefiniować różne cele oszczędnościowe. Za samo prowadzenie kont – nie ponosimy żadnych opłat.

Bezpłatne jest także prowadzenie kont walutowych (możemy je mieć w PLN, EUR, USD, GBP i CHF) oraz wymiana walut po kursie międzybankowym (czyli bez żadnych dodatkowych spreadów i prowizji banku). W połączeniu z bezpłatnymi przelewami złotowymi i walutowymi konto Light jest po prostu świetnym, bezpłatnym rozwiązaniem dla wszystkich spłacających kredyty (np. hipoteczne) w walutach obcych, jak i dla tych osób, które zarabiają w innych walutach i wymieniają je na PLN lub po prostu przelewają pieniądze na konta zagraniczne. W tym obszarze Aion Bank stanowi doskonałą konkurencję dla takich fintechów jak Revolut czy Wise (dawniej Transferwise).

Bezpłatne konto Light ma jednak kilka ograniczeń:

 • Jeśli chcemy otrzymać do niego fizyczną kartę debetową, to musimy trzeba ponieść jednorazową opłatę 11,99 zł za przygotowanie i wysłanie karty. Nie ma jednak żadnych opłat miesięcznych / dodatkowych. Karty wirtualne – możemy generować w aplikacji bezpłatnie.
 • Co miesiąc można bezpłatnie wyciągnąć z bankomatów max 900 zł a powyżej = naliczana jest prowizja w wysokości 2% od wypłacanej kwoty. Przy czym do końca września 2021 r. posiadacze konta Light mogą wypłacać pieniądze przez bankomaty na całym świecie bezpłatnie bez ograniczeń. Później będą mogli włączyć sobie nielimitowane wypłaty z bankomatów na całym świecie za 9,99 zł miesięcznie.
 • Wszystkie dodatkowe usługi dostępne są za dodatkową opłatą (zgodnie z tabelą powyżej) – w tym możliwość inwestowania poprzez portfele ETF-ów – dostępne są w planie Light .

Karta debetowa Aion

Plany płatne = najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce!

Plany płatne Smart i All-Inclusive znoszą wszystkie ograniczenia bezpłatnego planu Light. Kosztują one odpowiednio 29,99 zł i 49,99 zł miesięcznie. W zamian otrzymujemy pełną funkcjonalność kont Light oraz dodatkowo (bez dodatkowych opłat):

 • Wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych – nawet 1,5% rocznie w PLN i 1% rocznie w EUR w planie All-Inclusive (bez żadnych limitów kwotowych!).
 • Nieograniczone, bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie.
 • Możliwość bezpłatnego zamówienia fizycznej karty debetowej.
 • Natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne bez limitów (wkrótce).
 • Ochrona online (wkrótce), czyli bezpłatny monitoring czy gdzieś w sieci nie wyciekły nasze dane.
 • Globalne Inwestycje czyli usługi robo-doradcy (analogiczne jak Finax) umożliwiające zautomatyzowane i bardzo łatwe inwestowanie w gotowe portfele ETF-ów obejmujących cały świat.

W zasadzie jedynymi różnicami pomiędzy pakietami Smart i All-Inclusive jest oprocentowanie kont oszczędnościowych (All-Inclusive daje dodatkowe 0,25 punktu procentowego rocznie) oraz zakres pakietu usług MoneyMax (o MoneyMax piszę dalej).

Dla osób posiadających konkretne oszczędności najważniejszym kryterium dotyczącym wyboru planu, będzie prawdopodobnie wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych. W odróżnieniu od innych banków – w Aion Banku nie ma żadnych limitów kwotowych na kontach oszczędnościowych, a ich oprocentowanie przewyższa nawet lokaty w innych bankach! Aion nie stwarza również żadnych ograniczeń w zakresie przelewania pieniędzy z kont oszczędnościowych – możemy to robić dowolną ilość razy bez żadnych karnych opłat np. „za drugi i kolejny przelew w miesiącu”. Odsetki na kontach oszczędnościowych są kapitalizowane i dopisywane co miesiąc.

Pokusiłem się o policzenie od jakiej kwoty trzymanej na koncie oszczędnościowym opłaca się przejście z planu Light na plan Smart i potem na All-Inclusive. Przypominam, że w planie Light oprocentowanie KO to 1% rocznie, w planie Smart = 1,25%, a w All-Inclusive = 1,5%. Przejście na płatny plan opłaci się nam wtedy, gdy różnica w wysokości odsetek (0,25 p.p i 0,5 p.p.) pokryje nam koszt tego planu.

 • Próg opłacalności dla planu Smart (vs Light) to ulokowanie minimum 177 719 zł na koncie oszczędnościowym (to inaczej 12 * 29,99 zł = 359,88 zł opłaty rocznej dzielone przez 0,0025 * 0,81, czyli wysokość odsetek pomniejszonych o podatek Belki).
 • Próg opłacalności dla planu All-Inclusive (vs Light) to ulokowanie minimum 148 119 zł na koncie oszczędnościowym. Jak widać, dysponując kwotę od 148 tys. zł od razu warto zdecydować się na droższy plan All-Inclusive, bo różnica w wysokości otrzymywanych odsetek i tak nam go sfinansuje.

A to nie wszystko, bo korzystając z kodu polecającego JOPAION50 dającego 6 miesięcy za pół ceny można dodatkowo obniżyć próg opłacalności:

 • Z kodem polecającym plan Smart (vs Light) opłaca się już od 87 451 zł na KO (bo to inaczej 6 * 29,99 zł * 0,5 + 6 * 29,99 zł) = 269,91 zł dzielone przez 0,0025 * 0,81).
 • Z kodem polecającym plan All-Inclusive (vs Light) opłaca się już od 72 885 zł = i to jest absolutnie świetna wiadomość.

Mówiąc inaczej: jeśli macie teraz kilkadziesiąt tysięcy złotych „zalegające” na nieoprocentowanych ROR-ach w innych bankach, to warto zapłacić za plan All-Inclusive i przenieść te środki na konto oszczędnościowe w Aionie. Koszty bankowe pokryte zostaną z odsetek. Już tylko ten elementy oferty może uzasadniać otwarcie konta w Aionie. 🙂 No i warto dodać, że nie ma żadnego górnego limitu kwoty, którą można ulokować na oprocentowanych kontach (aczkolwiek zawsze zalecam, aby nie przekraczać limitów gwarancji). No i warto dodać, że nawet jeśli nie macie takich oszczędności, to warto skorzystać z darmowego planu Light, który daje 1% na koncie oszczędnościowym.

Oczywiście powyższe wyliczenia obowiązują przy założeniu, że bank zdecyduje się przedłużyć atrakcyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych. Lojalnie ostrzegam, że na chwilę obecną obowiązuje ono tylko do końca 2021 r. a standardowe odsetki na KO po zakończeniu promocji mają wynosić zaledwie 0,05% rocznie (dla PLN i EUR). Niemniej spodziewam się, że Aion będzie przedłużał promocyjne warunki. W Belgii, gdzie startował rok temu, do dzisiaj oferuje takie samo oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w EUR.

Aion Bank – wirtualna konferencja prasowa

Usługi Aion Bank dobrze omawia szef polskiego oddziału Karol Sadaj. Tym, którzy nie wiedzą lub nie pamiętają, przypomnę, że Karol to osoba stojąca m.in. za sukcesem Revoluta w Polsce.

Parametry kont bankowych

Od razu po rejestracji w aplikacji otwierany jest rachunek główny w PLN oraz tworzona jest powiązana z nim wirtualna karta debetowa Mastercard, którą możemy od razu płacić w sieci oraz za pomocą portfela Apple Wallet i w sklepach akceptujących Apple Pay i Google Pay (o kartach więcej za chwilę).

W każdym momencie możemy zawnioskować o uruchomienie kolejnych kont – w PLN i w czterech innych walutach. Konta otwierane są natychmiast po „wyklikaniu” w aplikacji. Wszystkie one są już bez żadnych dodatkowych opłat za ich prowadzenie.

Konta walutowe Aion

Łącznie każdy klient może posiadać:

 • 1x rachunek główny w PLN = tworzony automatycznie
 • 1x rachunek dodatkowy w PLN
 • Po jednym rachunku w EUR, USD, CHF i GBP
 • 5x konto oszczędnościowe w PLN
 • 5x konto oszczędnościowe w EUR

Wszystkie konta zakładane w polskim oddziale Aiona mają polskie numery IBAN (z prefiksem PL), co pozwala je bezproblemowo zasilać przelewami krajowymi z innych polskich banków.

Z kolei wymiana walut zawsze realizowana jest po kursie międzybankowym bez żadnych narzutów i limitów.

Jak działa karta debetowa Aion Bank?

Warto zaznaczyć, że sama karta Aiona NIE JEST prawdziwą kartą wielowalutową. Jest to tzw. bezspreadowa karta debetowa powiązana z kontem głównym w PLN, co oznacza, że zawsze transakcja z waluty obcej przeliczana jest na złotówki po aktualnym kursie międzybankowym i kwotą tą obciążane jest konto w PLN. Czyli jeśli mamy np. EUR na koncie prowadzonym w euro, to transakcja dokonana kartą Aiona w EUR i tak zostanie przeliczona na PLN i obciąży nasz główny rachunek prowadzony w PLN. Środki EUR pozostaną nietknięte.

Karty Aion Banku działają więc inaczej niż np. karty kantoru Alior Banku. Te drugie są prawdziwymi kartami wielowalutowymi obciążającymi odpowiednie rachunki walutowe. Dla jasności: podejście Aiona nie jest złe, bo:

 • Wystarczy mieć środki na koncie głównym w PLN i można płacić od razu w 150 walutach bez wcześniejszej wymiany walut i zasilania subkont walutowych (postawienie na prostotę).
 • W Aion (w odróżnieniu od np. Revoluta) zawsze płacimy po kursie międzybankowym. Także w weekendy płatność jest bez dodatkowego spreadu i prowizji, i to jest plus. 🙂

Minus oczywiście jest taki, że nigdy nie wiadomo, przy jakim kursie dokonywać będziemy zakupu waluty.

Jeden klient może zamówić przez aplikację maksymalnie 5 kart wirtualnych, a następnie zamówić do każdej z nich także karty fizyczne (przysyłane kurierem). Analogicznie jak w Revolucie w aplikacji można w pełni kontrolować działanie każdej z kart:

 • Podejrzeć szczegóły (w tym kod CVC, który dostępny jest jedynie w aplikacji – na karcie nie jest wydrukowany ze względów bezpieczeństwa i to się chwali!).
 • Pauzować i ponownie włączać karty.
 • Zmienić kod PIN.
 • Włączać i określać limit transakcji miesięcznych.
 • Włączać i wyłączać poszczególne funkcje karty (płatności zbliżeniowe, wypłaty gotówki, płatności online, płatności z użyciem paska magnetycznego).

Karta Aion Bank

Aion Globalne Inwestycje = inwestowanie przez apkę

Prawdziwym hitem jest moim zdaniem zaoferowanie usług robo-doradztwa inwestycyjnego w ramach planów Smart oraz All-Inclusive (albo za dodatkową opłatą 19,99 zł w ramach planu Light). To usługa zbliżona do opisywanego już na blogu Finaxa, ale jej niewątpliwym plusem jest pełna integracja z usługami Aiona. Inwestycjami można zarządzać wprost w aplikacji bankowej.

Przed rozpoczęciem inwestowania musimy wypełnić obszerną ankietę, której celem jest określenie naszego profilu inwestycyjnego i zaproponowanie nam odpowiednich portfeli inwestycyjnych. Jeśli system uzna, że słabo znosimy zmienność notowań portfela, to będzie nam proponował tylko najbezpieczniejsze inwestycje. Od odpowiedzi na pytania zależy więc to, w jaki sposób pozwoli nam inwestować aplikacja. Na pochwałę zasługuje sama treść ankiety inwestycyjnej – sformułowana jest w zrozumiały sposób w prostych słowach. Widać, że bankowi naprawdę zależy na rzetelnym zweryfikowaniu naszego podejścia i odporności na ryzyko, a także popularyzacji inwestowania.

Inwestycje obsługiwane są za pośrednictwem platformy firmy ETFmatic, która w marcu 2021 r. została przejęta przez Aiona. W efekcie zaoferowano usługę umożliwiającą inwestowanie w gotowe portfele oparte na ETF-ach i to bez dodatkowych opłat za zarządzanie. Klient ponosi jedynie koszt comiesięcznej opłaty za plan + oczywiście wewnętrzne opłaty na rzecz ETF-ów (TER). To prawdziwa rewolucja. To tak jakbyśmy kupowali samodzielnie ETF-y bez żadnych prowizji biura maklerskiego. Przypominam, że w Finax płacimy za ich usługi nawet 1,2% rocznie lub – jako subskrybenci „Klanu Finansowych Ninja” = 0,6% rocznie z VAT. Przy inwestowaniu przez Aiona = tej opłaty nie ma.

Jak duża to różnica? Mówiąc w uproszczeniu każde zainwestowane 100.000 zł w ETF-y w Finax kosztuje nas co roku 600–1200 zł. W brytyjskim konkurencie ETFmatic płaciliśmy dotychczas 480 zł rocznie (0,48% opłaty rocznie), a w Aion opłaty wynoszą 0 zł. Oczywiście płacimy za plan taryfowy, ale jest to opłata stała za wszystkie usługi banku niezależna od całkowitej wartości naszych inwestycji.

Osobiście uważam to za rewolucyjną ofertę na polskim rynku i potencjalnie najtańszą możliwość inwestowania w gotowe portfele globalnych ETF-ów. Do tego z olbrzymią łatwością.

Inwestowanie ETF Aion

Temat ten jest na tyle ważny, że poświęciłem mu oddzielny artykuł. Przedstawiam w nim szczegółowo różnice pomiędzy portfelami inwestycyjnymi Finax oraz Aion Globalne Inwestycje, porównam skład tych portfeli oraz wysokości opłat TER ponoszonych na rzecz samych emitentów ETF-ów, a także przedstawiam krok po kroku inwestowanie w Aion. Przykładowo: jedną z takich różnic jest fakt inwestowania przez Aion 100% środków włożonych na konto inwestycyjne, bo ze względu na brak opłaty za zarządzanie środki mogą być zainwestowane dosłownie do ostatniego eurocenta.

Warto dodać, że polscy klienci mają dostęp do innych niż dotychczas w ETFmatic portfeli inwestycyjnych opartych przede wszystkim na korzystniejszych podatkowo ETF-ach akumulujących dywidendy. Mówiąc w dużym uproszczeniu Aion daje możliwość inwestowania na trzy różne sposoby w łącznie 13 wariantach portfeli:

 • Nowa Rzeczywistość = 3 warianty portfela.
 • Globalne Inwestycje = 9 wariantów portfela (różna proporcja akcji i obligacji).
 • Tarcza Inflacyjna = jeden wariant,

Szczegóły omówiłem w kolejnym artykule. A na teraz powiem, że mam nadzieję, że z czasem Aion zdobędzie na tyle duże udziały w rynku, że jego obecność będzie odczuwalna dla nadal drogich TFI i zwiększy presję na obniżkę kosztów funduszy inwestycyjnych. Chociaż osobiście uważam, że większość klientów powinna po prostu zrezygnować z funduszy na rzecz inwestowania poprzez niskokosztowe ETF-y (o czym większość z Was już doskonale wie).

Recenzja usługi Aion Globalne Inwestycje

Artykuł o inwestowaniu w Aion został już opublikowany i znajdziesz go tutaj:

MoneyMax = oszczędzanie z bankiem

Wisienką na torcie mają być usługi MoneyMax umożliwiające dodatkowe oszczędzanie z bankiem. Szczerze mówiąc nie miałem okazji jeszcze skorzystać z tych usług i nieszczególnie wierzę, że będę miał okazję z nich skorzystać, bo sam dosyć dobrze potrafię optymalizować swoje rachunki i koszty.

W skład MoneyMax wchodzą następujące usługi:

 • Aion Ubezpieczenia Samochodowe. Ta usługa ma pomagać znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC/AC, ale aktualnie nie jest jeszcze dostępna.
 • Aion Rachunki ma pomagać znajdować tańszych dostawców energii (prądu i gazu) oraz usług telekomunikacyjnych.
 • Aion Zakupy Online ma być formą swoistego ubezpieczenia od spadku ceny produktów kupowanych online. Po wysłaniu rachunków bankowi Aion będzie monitorować przez 30 dni od zakupu cenę produktu w sieci i dokonywać zwrotu różnicy, gdyby cena w tym okresie spadła. W ramach tej usługi ma także podejmować próbę negocjacji ceny (już po zakupie) ze sprzedawcą. Szczerze? Mam wątpliwości czy to ma szansę działać w praktyce. Swoją opinię będę mógł wyrazić dopiero po pierwszych testach.

Warto też zauważyć, że Aion Ubezpieczenia Samochodowe i Aion Rachunki, to takie usługi, z którym mamy szansę skorzystać np. tylko raz do roku. W zasadzie bardziej opłacalne byłoby więc włączenie takich usług tylko na miesiąc, w którym wybiera się i kupuje ubezpieczenie dla auta.

Czy warto więc tylko dla MoneyMax wybrać na stałe plan All-Inclusive? Szczerze mówiąc mam wątpliwości. Na szczęście dla mnie ten plan uzasadnia przede wszystkim wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych. A usługi MoneyMax traktuję po prostu jako bonus, z którego być może kiedyś skorzystam.

Tu warto nadmienić, że plany taryfowe można dowolnie zmieniać wraz z końcem okresu rozliczeniowego (miesięcznego), więc w zasadzie można stale korzystać z bezpłatnego planu Light i jedynie włączać sobie Smart / All-Inclusive np. na miesiąc, w którym chcemy dokonać droższych zakupów, kupić ubezpieczenie auta czy poszukać możliwości obniżenia rachunków.

Więcej informacji o usługach MoneyMax znajdziecie tutaj oraz w centrum supportowym banku.

Bank całkowicie cyfrowy = nie każdemu może pasować!

Zanim założycie konto w Aion Banku, chcę Was ostrzec – tak jak pisałem jest to bank cyfrowy, którego działanie skoncentrowane jest na aplikacji mobilnej działającej na telefonie komórkowym.

Bank udostępnia też interfejs WWW, ale widać, że jest to interfejs dodatkowy (a nie podstawowy). Nie da się do niego zalogować bez aplikacji mobilnej, bo to właśnie w niej generowany jest kod jednorazowy umożliwiający zalogowanie na WWW. Nie mając aplikacji = nie zalogujemy się na WWW, więc ewentualna utrata telefonu oznacza utratę dostępu do banku (przynajmniej czasową), nie wliczając do tego możliwości płatności, bo nadal można korzystać z karty fizycznej. Zresztą niektórych rzeczy na WWW nie obsłużymy (np. nie da się podejrzeć PIN-u karty – ten zobaczymy tylko na komórce).

Kontakt ze wsparciem technicznym banku możliwy jest przez czat w aplikacji mobilnej lub przez formularz kontaktowy na WWW (pomocny, gdy utracimy telefon lub dostęp do aplikacji). Na szczęście mi dosyć sprawnie udawało się rozwiązywać moje pierwsze zgłoszenia na czacie. Można też zgłosić przez WWW potrzebę rozmowy z konsultantem, który oddzwoni na podany numer.

Sam proces podpisywania umowy z bankiem odbywa się całkowicie elektronicznie. Nie ma żadnego papieru i wymiany dokumentów przez kuriera. Cały proces zamyka się w aplikacji mobilnej i jest dosyć szybki. Bank każe nam zrobić zdjęcia dowodu osobistego (z obu stron) oraz nagrać specjalny film (według wytycznych) potwierdzający, że jesteśmy żywą osobą. Wygląda to tak, że patrząc w kamerę telefonu trzeba nagrać swoją twarz i głowę poruszając nią w odpowiedni sposób oraz czytając określone frazy. Po finalizacji procesu – umowę zawartą z bankiem otrzymamy na nasz e-mail. Jedyną rzeczą, jaką dostarczy nam kurier, będzie fizyczna karta bankowa (o ile ją zamówimy).

Weryfikacja tożsamości Aion

Aion Bank nie udostępnia żadnej możliwości wpłacenia do niego gotówki – nie posiada placówek i nie obsługuje też wpłatomatów. Jedynymi sposobami zasilenia kont jest przelanie pieniędzy z innego banku lub obciążenie karty innego banku (analogicznie jak w Revolucie).

Olbrzymim plusem Aiona jest bardzo czytelna i zrozumiała umowa, a także klarowna komunikacja – rzekłbym, że taka mocno „niebankowa”. Chyba pierwszy raz miałem okazję czytać dokumentację MIFID, co do której miałem przekonanie, że powinien ją zrozumieć każdy średnio-ogarnięty klient.

Zresztą takich ukłonów w stronę klienta jest więcej. Przykładowo bardzo podoba mi się, że przy zlecaniu przelewu bank dokładnie informuje, kiedy dojdzie on na docelowe konto i dotyczy to zarówno przelewów krajowych, jak i zagranicznych. Ta prognoza tworzona jest dynamicznie uwzględniając czas sesji rozliczeniowych między bankami, dni wolne itp. a jednocześnie jest to prognoza pokazująca najgorszy wariant i zdarzało się, że niekiedy pieniądze dochodziły wcześniej.

Minusy

Oprócz ewidentnych zalet dostrzegam także kilka minusów oferty Aion Banku:

 • Brak możliwości założenia konta wspólnego dla współmałżonków.
 • Brak możliwości ustanowienia pełnomocnika do konta – można jedynie ustanowić pełnomocnika na wypadek śmierci.
 • Brak karty wielowalutowej, która obciążałaby konta walutowe. Fajnie byłoby móc wybrać, czy chcę by karta była wielowalutowa czy bezspreadowa (tak jak jest obecnie w Aionie). A jeszcze idealniej, aby można było przełączać „tryb pracy” tej samej karty (np. czy transakcja dokonywana w EUR ma obciążać rachunek w EUR, czy być przeliczana na PLN po kursie międzybankowym). Można za to z kont walutowych dokonywać przelewów – również międzynarodowych.
 • Niepełna oferta – nadal niektóre z elementów płatnych planów są jedynie zapowiedziami (natychmiastowe przelewy, Aion Ubezpieczenia Samochodowe, Ochrona online). Wybierając plan Smart albo All-Inclusive trudno nie odnieść wrażenia, że płaci się już za coś, czego jeszcze się nie otrzymuje.
 • Brak możliwości ustawienia oczekujących zleceń wymiany walut po określonym kursie. Mając do dyspozycji wymianę walut po kursie międzybankowym, aż się prosi, aby móc traktować Aion jako kantor walutowy na sterydach.
 • Nie do końca poprawnie przetłumaczona aplikacja mobilna. Tu jednak zamierzam wszystkie błędy zgłaszać bankowi licząc na ich naprawę.

Osobiście brakuje mi również oferty dla firm, która ma zadebiutować na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. To właśnie w tym obszarze spodziewam się potencjalnie największych oszczędności, bo konta firmowe w innych bankach obciążane są coraz liczniejszymi opłatami.

Podsumowanie: Dla kogo jest Aion?

Wydaje mi się, że Aion Bank ma bardzo solidną ofertę dla osób z następujących grup:

 • Osoby, które mają gotówkę na kontach, bo chcą ją mieć (czytaj: chcą mieć takie rezerwy gotówkowe bez względu na inflację) i jednocześnie chcą żeby te pieniądze dawały jakieś odsetki = tu przyda się sensowne oprocentowanie kont oszczędnościowych = nawet do 1,5% w skali roku. Co ważniejsze bez żadnych wymogów, limitów kwotowych itp. Do tego to nie lokata lecz konta oszczędnościowe z miesięczną kapitalizacją, z których pieniądze można wypłacać w dowolnym momencie (nie ma też ograniczeń co do liczby takich przelewów w miesiącu). Ta elastyczność + odsetki, to najlepsza oferta depozytowa w tej chwili dla większości osób z “osadem” na ROR-ach w innych bankach.
 • Osoby chcące przechowywać depozyty w walutach obcych = w Aion można mieć rachunki w PLN, EUR, USD, CHF i GBP. W przypadku EUR = można posiadać także konta oszczędnościowe oprocentowane na max 1%.
 • Osoby spłacające kredyty walutowe (CHF / EUR) = bo w Aion mają wymianę walut po kursie międzybankowym = bez dodatkowych opłat / spreadu. To świetny sposób na kupowanie waluty i bezkosztowe wykonywanie przelewów walutowych do banku docelowego.
 • Osoby wykonujące przelewy zagraniczne = bo te dostępne są całkowicie bezpłatnie. Tu ucieszą się zwłaszcza posiadacze kont u zagranicznych brokerów, np. w Interactive Brokers. Nareszcie zyskaliśmy sposób na tanie (bezkosztowe) przelewanie pieniędzy do IBKR po migracji brokera z UK do innych krajów. Ja zasilam oddział irlandzki IBKR przelewami z Aion wykonywanymi w PLN na konto IBKR prowadzone w JP Morgan w Niemczech. Co ciekawsze: bankiem-korespondentem dla zagranicznych przelewów Aiona jest właśnie JP Morgan, co powoduje, że przelewy na konta w tym banku dochodzą praktycznie tego samego dnia (przetestowane dla przelewów w PLN, EUR i USD).
 • Osoby często płacące kartą w obcych walutach = bo Aion obsługuje płatności ok. 150 walutami i przelicza je po najlepszym możliwym kursie = międzybankowym.
 • Osoby chcące inwestować w ETF-y przez robo-doradcę bez dodatkowych kosztów = to jest z mojego punktu widzenia najważniejszy element oferty zwłaszcza dla tych osób, które zaczynają inwestowanie od małych kwot.
 • Osób, które chcą mieć pieniądze w zagranicznym banku i wolą być objęte zagranicznymi gwarancjami depozytów (co wcale nie musi być złe).

Reasumując: Aion Bank odbieram przede wszystkim jak bank dla tych osób, które potrzebują kont walutowych i bezkosztowych przewalutowań i / lub posiadają jakieś środki finansowe i chcą je mieć w jakiś sposób oprocentowane = w zasadzie 73.000 zł depozytu na KO finansuje w całości opłatę za plan All-Inclusive, a nadwyżki generują czysty zysk (oczywiście pomijając inflację).

Dla mnie kluczowe są wszystkie wymienione wyżej punkty (poza spłatą kredytów walutowych), więc w ofertę Aion Banku wjechałem jak dzik w trufle. 😀

Co więcej: wydaje mi się, że za chwilę będzie to moje podstawowe konto do płatności krajowych i zagranicznych. Dotychczas cele te rozdzielałem – w Polsce korzystałem głównie z karty Millennium, a za granicą z kart Alior Kantor + Revolut. W te wakacje kartę Revoluta z powodzeniem zastąpiłem kartą belgijskiego Aiona, którą ostatnio wymieniłem na polską. Koronnym argumentem jest łatwość korzystania z aplikacji i wszystkich kont + możliwość posiadania wszystkiego w jednym miejscu (konta walutowe, oprocentowane konta oszczędnościowe, inwestycje) + takie szczegóły, jak natychmiastowa widoczność wszystkich transakcji kartami (w tym odrzuconych) i łatwe generowanie wyciągów.

Jak założyć konto w Aion Bank

Aby założyć konto w Aion Bank trzeba ściągnąć aplikację banku i zainstalować ją na telefonie, a następnie przejść przez procedurę rejestracyjną:

1) Ustaw język polski w telefonie (niektórzy mówią, że to kluczowe żeby zainstalowała się odpowiednia wersja aplikacji – polska a nie belgijska).

2) Pobierz aplikację Aion Bank. Najlepiej klikając w ten przycisk:

POBIERZ APLIKACJĘ AION →

Na stronie podaj swój numer telefonu + kliknij “Pobierz aplikację”.

3) Kliknij w link w SMS-ie, pobierz i zainstaluj aplikację Aion.

4) Przejdź procedurę założenia konta w Aion Bank wybierając plan taryfowy.

Kilka słów końcowych

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu podobnie jak ja uznacie, że warto posiadać konto w Aionie – bezpłatne lub płatne w zależności od indywidualnej sytuacji i potrzeb. Powodów ku temu jest całkiem sporo i – tak jak napisałem na początku – osobiście uważam, że najważniejszym jest dostęp do niskokosztowego inwestowania w ETF-y. To właśnie dlatego zdecydowałem się wydzielić ten aspekt i omówiłem go w kolejnym artykule: Aion Globalne Inwestycje [recenzja + porównanie z Finax].

Do mnie przemawia przede wszystkim filozofia stojąca za planami płatnymi = płacisz raz i nie musisz się zastanawiać, czy nie uderzysz w jakiś limit / ograniczenie. Pierwszy pozytywny efekt, który zauważyłem, to trzymanie na głównym rachunku dosłownie 200–300 zł. Gdy potrzebuję więcej, to natychmiast wykonuję przelew z konta oszczędnościowego na główne konto. Cenię sobie to, że w Aionie nie ma męczarni typu „pierwszy przelew w miesiącu za darmo, a za kolejne płać po 7 zł”. Już widzę, że brak takich limitów zmienia mój sposób korzystania z banku.

Zgadzam się, że funkcjonalność Aiona pokrywa się z Revolutem, ale co by nie mówić Aion jest bankiem z krwi i kości, a nie fintechem aspirującym do bycia bankiem. Z całym szacunkiem dla Revoluta, ale od początku swojego funkcjonowania był on dla mnie instytucją typu „przelewam tam minimalną ilość pieniędzy – tylko na bieżące płatności i staram się tam nic nie trzymać”. W przypadku Aiona = traktuję go jak normalny bank, w którym mogę deponować grubsze oszczędności. Co więcej – płacę kartą Aiona wiedząc, że czy to dzień roboczy, czy weekend, to nie przepłacę za wymianę walut.

Tyle na dzisiaj. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Aiona oraz ew. zadawania pytań w komentarzach.

Dobrego dnia!

Aion = już 10.000 Klientów i 500 mln zł depozytów

Aktualizacja z 2021-09-13:  Aion Bank pochwalił się właśnie, że w ciągu miesiąca od startu w Polsce:

✅ Konta założyło już 10.000 klientów.
✅ Klienci wpłacili już ponad 500 milionów zł depozytów!

Spośród tych 10.000 klientów Aion aż 1053 (do piątku 10.09) to Czytelnicy bloga oraz uczestnicy „Klanu Finansowych Ninja”. Inaczej mówiąc aż 10% klientów Aiona, to osoby z mojego polecenia! To mega cieszy, bo widać, że nadal obdarzacie mnie dużym zaufaniem i że usługi banku dobrze trafiły w Wasze oczekiwania.

A to dopiero wstęp, bo właśnie piszę kolejny artykuł dotyczący części inwestycyjnej Aiona i myślę, że to dopiero on przekona wiele osób, że warto skorzystać z usług banku. Tak taniego i łatwego inwestowania w gotowe portfele ETF-ów w Polsce jeszcze nie mieliśmy. Publikacja na dniach…

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące oferty Aion

Czy Aion będzie miał obsługę BLIK? Kiedy?

Bank nad tym pracuje. BLIK zostanie udostępniony zapewne w Q3/Q4 2021. Dokładna data nie jest jeszcze znana.

Czy konto w Aion może być zajęte przez polskiego komornika?

Niestety tak. Konto jest w oddziale banku w Polsce i może zostać zajęte przez komornika.

Czy Aion planuje wysyłkę umów imiennych do klientów, którzy zawierali je przez 18 sierpnia (zanim dodano automatyczną wysyłkę)?

Aion na życzenie klienta dośle taką umowę emailem w formie PDF (zabezpieczonego hasłem, którym jest PESEL klienta). Zgłoszenie życzenia należy dokonać przez support (chat).

Kiedy zostaną wprowadzone przelewy natychmiastowe z Aion Bank? Czy na pewno będą nielimitowane?

Według informacji, które udało mi się uzyskać w Aion, przelewy Express ELIXIR zostaną wprowadzone najprawdopodobniej w Q4/Q1 2022 (bank nie zna na dzisiaj konkretnej daty). Bank potwierdził, że w ramach płatnych planów, przelewy te będą nielimitowane.

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 285 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Maciej Sierpień 19, 2021 o 15:27

Hej,

Czy w przypadku korzystania z usług inwestycyjnych bank będzie przygotowywał PIT-8C?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 15:45

Hej Maciej,

Nie – bank będzie dostarczał zestawienie transakcji, ale nie PIT-8C.

AKTUALIZACJA: Właśnie dostałem informację, że Aion Bank będzie udostępniał PIT-8C, co jest zdecydowanie świetną informacją! Więcej o tym napiszę w kolejnym artykule, który poświęcony będzie właśnie części inwestycyjnej oferty.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wsz Sierpień 19, 2021 o 15:30

Pamietam, że jednym z bonusów w KFN miał być fajny deal gdy Aion wejdzie do Polski. Jestem ciekaw jak to wyglada klanowicze?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 15:44

Hej Wsz,

Opisane w artykule powyżej. 🙂 Klanowicze mają aż 13 miesięcy korzystania z oferty detalicznej banku za pół ceny. I dodatkowo w momencie startu oferty dla firm – także będą wyjątkowe warunki. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Wrzesień 30, 2021 o 08:30

Dzień dobry Panie Michale (Btw…WsYstkiego najlepszego z okazji wczorajszych imienin. Sam o nich zapomniałem;)
A teraz pytanie. Jak zostać Klanowiczem;)??
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 30, 2021 o 10:58

Hej Michale,

Dziękuję za życzenia i od razu odwzajemniam! 🙂

Przystąpienie do KFN możliwe jest mniej więcej 1-2 razy do roku. W tym roku nabór był tylko raz i kolejny będzie najprawdopodobniej na początku 2022 (ale sam dokładnie jeszcze nie wiem kiedy). Aby nie przeoczyć zapisów – najlepiej zapisać się na listę oczekujących na stronie https://klanfinansowychninja.pl – wtedy o starcie zapisów powiadomię e-mailem.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Sierpień 19, 2021 o 15:37

Michale, czy uważasz, że rozsądnie jest przekierować całe środki do Aion Bank i uczynić z niego swoje główne docelowe konto, do wszystkich przelewów? Chodzi mi o faktyczną gwarancję ze strony belgijskiego banku np. w czasie jakichś zawirowań na rynku belgijskim albo w całej strefie euro. Oczywiście pytam z perspektywy osoby, której dostępne środki nie przekraczają 100k euro?

Świetny artykuł.
Pozdrawiam serdecznie,
Marcin

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 15:48

Hej Marcin,

Zakładam, że system gwarantowania depozytów w Belgii działa tak samo skutecznie / nieskutecznie jak ten w Polsce (do kwoty 100.000 EUR). Jedyna różnica to tempo wypłacania środków. BFG w Polsce uruchamia wypłaty bodajże w ciągu 7 dni, a belgijski fundusz gwarancyjny – bodajże w ciągu 20 dni.

Ja generalnie byłbym ogólnie daleki od posiadania wszystkich środków w jednym banku. Niemniej – sam zamierzam Aion traktować jako mój główny bank do codziennego użytku (bo sporo zakupów dokonuję w walutach obcych + transferuję od czasu do czasu pieniądze na konta u brokerów zagranicznych i brakowało mi bezprowizyjności).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 20, 2021 o 13:38

Witam i podłączam się pod pytanie Marcina. Dla wielu osób to właśnie bardzo atrakcyjne oprocentowanie rachunków (w porównaniu do innych banków czy obligacji 3M SP) jest kuszącym elementem ale przeniesienie do Aion Banku swoich oszczędności to poważna decyzja. Dlatego tak ważnym elementem jest system gwarantowania depozytów i jego sprawne zadziałanie w praktyce, gdyby zaszła taka konieczność, chociaż wszyscy depozytariusze woleliby aby nie zaszła:-). Jak rozumiem nie sposób odpowiedzieć na to pytanie (pozostaje wierzyć, że wszystko będzie jak trzeba), chyba że ktoś miał takie doświadczenia z belgijskim funduszem gwarancyjnym i może o tym napisać. Michał, a czy wiesz może czy Aion Bank planuje w przyszłości oparcie gwarancji depozytów również na polskim BFG? Nie wiem czy to jest w ogóle prawnie możliwe dla banku z licencją belgijską ale pewnie dla wielu klientów gwarancje BFG dawałyby jednak dodatkowy komfort. Z drugiej strony rozumiem też Twój argument, że mogą być osoby, które preferują mieć pieniądze w zagranicznym banku, które są objęte zagranicznymi gwarancjami depozytów:-).
Pozdrawiam,
G.

Odpowiedz

Sebo Wrzesień 11, 2021 o 11:48

W dwie strony to działa? Czyli wysyłasz od brokera IB w USD na Aion i nie ma żadnej prowizji ? Jak i USD z Aion do IB i tez nie ma prowizji, z tego co z artykułu wyczytałem, ale jak jest w pierwszym wariancie, bo zawsze bank pośredniczący brał 10-20$.

Odpowiedz

Filip Sierpień 19, 2021 o 15:39

Hej, dzięki za wpis! Czy poleciłbyś też konto i kartę Aiona dla osób żyjących na stałe poza Polską – czyli np zarabiających i wydających np w USD?

Odpowiedz

Jaro Sierpień 19, 2021 o 18:58

Z uwagi na to, że płatności kartą idą zawsze z konta w PLN to raczej niezbyt dobry wybór. To lepszy Revolut.

Odpowiedz

Piotr Sierpień 20, 2021 o 11:29

obawiam się, że Aion explicite nie obsługuje obywateli USA, ani oddział belgijski, ani polski; jakieś prawno-podatkowe przyczyny

Odpowiedz

Maciej Sierpień 19, 2021 o 15:43

Pierwszy.

Zawsze chciałem to zrobić.

Ale czad.

;P

Odpowiedz

Rafał Sierpień 19, 2021 o 15:55

umowy nie da się z nimi podpisać. trochę dziwne jak na „normalny bank”.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 20:05

Hej Rafał,

Od wczoraj – czyli od 18 sierpnia dostarczają umowę personalizowaną danymi klienta. Czego więcej oczekujesz?

Moim zdaniem mogliby jeszcze generować potwierdzenia „własności” każdego z otwieranych rachunków. Temat w toku. Niemniej w dowolnym momencie można sobie pobrać wyciągi z każdego konta zwierające nasze dane jako właściciela.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Rafal Sierpień 20, 2021 o 07:47

Czy jest mozliwosc/obowiązek obustronnego podpisania tej umowy?
Czy to wpis sponsorowany? Czy masz jakies korzysci z reklamowania tego produktu?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 12:31

Hej Rafał,

Klient zawiera umowę elektronicznie. Nie podpisuje jej papierowo. Bank przesyła umowę także elektronicznie w pliku PDF zaszyfrowanym PESEL-em klienta. Umowa zawiera dane osobowe klienta.

Nie – to nie jest „wpis sponsorowany”. Nikt ani go nie zamówił, ani nie zapłacił za jego napisanie. Nie jest to także reklama produktu, co starasz się insynuować.

Tak – otrzymuję wynagrodzenie afiliacyjne za przyprowadzenie bankowi klientów korzystających z mojego kodu polecającego. Jest to JEDNOZNACZNIE opisane w ramce na samym początku artykułu (proponuję uważniej czytać, skoro te kwestie są dla Ciebie tak interesujące). Zresztą tam też od samego początku jest odpowiedź na Twoje pytanie dotyczące „wpisu sponsorowanego”. Cytuję:

Dla jasności: jeśli skorzystacie z powyższych kodów polecających i założycie konto w Aion Bank, to Wy uzyskacie zniżkę na usługi banku, a ja otrzymam od tego banku wynagrodzenie za polecenie Wam jego usług. Nie jest to jednak „wpis sponsorowany”. Aion Bank nie miał żadnego wpływu na treść tego artykułu, a ja – tak jak dotychczas – przedstawiam w dobrzej wierze jak najbardziej rzetelny opis usług, abyście mogli podjąć przemyślaną i świadomą decyzję.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Rafal Wrzesień 20, 2021 o 13:39

faktycznie – nie zwróciłem uwagi na tą ramkę, w której jasno piszesz odpowiedź na moje pytanie – będę w przyszłości czytał uważniej.
dzięki za odpowiedzi… mam już jasność w temacie,
pzdr,
Rafł

Odpowiedz

Maciej Sierpień 23, 2021 o 03:10

Czy to dotyczy również osób, które założyły konto przed 18 sierpnia? Póki co nie mam żadnej umowy na mailu.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 13:22

Hej Maciej,

Nie – nie dotyczy niestety. Niemniej nie odpuszczam jeszcze temtatu. 🙂 „Sprawa w toku”…

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:41

Hej Maciej,

Dopytałem w Aion i mam odpowiedź, że: „Na życzenie klienta doślemy taką umowę – zgłoszenia życzenia należy dokonać przez support (chat)”.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Sierpień 19, 2021 o 16:09

Michale, dziękuję za ten wpis. Przyglądałem się już tej ofercie jakiś czas temu, ale otwarcie napiszę, że czekałem na Twoją recenzję 🙂 Teraz już prawie wszystko jasne.

Jest tylko jedna kwestia: jak wygląda zamknięcie konta? Czy umowa jest podpisywana terminowo? Bezterminowo? Będę wdzięczny za garść dodatkowych informacji o tym.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 18:19

Hej Michał,

Ach zapomniałem o tym napisać: obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Zmiany planów też można dokonywać ze skutkiem na koniec okresu rozliczeniowego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

buzaveti Wrzesień 13, 2021 o 11:54

Michale Szafrański,
piszesz, że „zmiany planów też można dokonywać ze skutkiem na koniec okresu rozliczeniowego”. Czy wobec tego, jeżeli użyję Twojego kodu i na 2 miesiące na najwyższym typie subskrypcji skorzystam z najwyższego dostępnego oprocentowania konta oszczędnościowego i w trakcie trwania drugiego miesiąca zmienię plan na bezpłatny, to kapitalizacja odsetek za drugi miesiąc będzie wg oprocentowania w planie, z którego zrezygnowałem?

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 13, 2021 o 12:13

Hej Buzaveti,

Nie wiem. Ktoś tu wyżej pisał, że żeby zmienić plan na niższy trzeba zamknąć konto oszczędnościowe z wyższymi odsetkami. Szczerze mówiąc nie wiem czy tak jest czy nie (nie testowałem tego scenariusza i nie planuję na swoim koncie tego testować).

Według „Pomocy” tak właśnie jest:

https://support.aion.be/pl/support/solutions/articles/80000351612-co-się-stanie-z-moim-kontem-oszczędnościowym-gdy-zmienię-pakiet-na-niższy-

O szczegóły warto przepytać czat.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Sew Wrzesień 27, 2021 o 14:22

Kapitalizacja za drugi miesiąc będzie wg. oprocentowania w planie do momentu zamknięcia konta oszczędnościowego (co jest wymagane żeby zmienić plan). Także najlepiej poczekać do ostatniego dnia trwania 2 miesięcznego okresu darmowego, zamknąć konto oszczędnościowe i następnie zmienić plan. Po zamknięciu konta, bank przeleje na rachunek główny nagromadzone odsetki od początku okresu rozliczeniowego (w tym przypadku drugiego darmowego miesiąca) do dnia zamknięcia konta.

Odpowiedz

Piotr Sierpień 19, 2021 o 16:30

Cześć!

Piszesz, że Revolut jest tylko fintechem, czy od jakiegoś czasu nie promują się jako faktyczny bank z funduszem gwarancyjnym do 100 000 EUR? I zachęcają do przenoszenia tam środków?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 18:24

Hej Piotrze,

Słuszna uwaga. Nie analizowałem ich oferty bankowej i szczerze mówiąc nie wiem też czy usługi karty Revolut i stowarzyszonych usług podlegają takim samym gwarancjom dla klientów, którzy nie zawarli jeszcze umowy na usługi bankowe. Odnosiłem się do sytuacji z czasów, gdy byli fintechem nie-bankowym.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

LECHU Sierpień 20, 2021 o 11:19

Bardzo mnie zainteresował ten Aion i mam ochotę przenieść się z Revoluta (którego używam od wielu lat). No i właśnie, czy mógłbyś zrobić rzetelne porównanie obecnego Revolut Banku na Litwie z tutejszym Aionem? Bo nie do końca widzę, co jest lepsze i tańsze. W Revolucie także mamy produkty inwestycyjne, choć nie ETFy ale metale, akcje i krypto.

Odpowiedz

Emerel Wrzesień 10, 2021 o 09:26

Stanowczo odradzam ten bank wszystkim osobom, które chciałyby skorzystać z oferty tego banku pod kątem inwestycji w kryptowaluty.

Próbowałem kilkukrotnie dokonać transakcji na Binance, okazuje się że zgodnie z polityką banku transakcje na WSZYSTICH giełdach kryptowalut nie są obsługiwane przez ten bank. Ubolewam nad tym, ponieważ korzyści wynikające z przelewów w innych walutach i niskie przeliczniki były głównymi czynnikami determinującymi mnie do skorzystania z tej oferty.

Tak czy inaczej piszę o tym, żeby nikt nie popełnił podobnego błędu,

Odpowiedz

Artur Sierpień 27, 2021 o 13:46

Revolut działa teraz jako dwa podmioty, aplikacja z wymianą itp. jak do tej pory i Revolut bank – ten drugi to bank z licencją na Litwie i jeśli tam masz rachunek to jest on chroniony przez ich odpowiednich BFG.

Odpowiedz

Julita Sierpień 19, 2021 o 16:54

Cześć Michale,
Spadłeś mi prosto z nieba😉 Właśnie zastanawiałam się czym zastąpić Revoluta, żeby bezpłatnie zasilać konto i móc z niego swobodnie korzystać w czasie podróży😊 Dziękuję bardzo🤗 Na pewno będę polecać wpis moim znajomym podróżnikom😉
p.s. Czy Twoje kody polecające mają jakąś datę ważności?

Odpowiedz

Krystian Sierpień 19, 2021 o 17:14

Jeden wielki brak Aiona na ta chwile – nie ma BLIKa.

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 20, 2021 o 08:34

Jak dla mnie subiektywnie to nie problem bo wspierają Google Pay / Apple Pay 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:38

Hej Krystian,

Podpytałem o BLIK i dostałem z Aion informację, że nad tym pracują i powinni dodać na przełomie Q3/Q4, ale dokładna data nie jest znana.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Paweł Sierpień 19, 2021 o 17:28

Cześć Michale, Ciekawy jestem jak mogę wypłacić kilkaset EURO w Polsce przed wyjazdem na wakacje? Znam polski bank który pobiera nawet 30 zł za taką usługę w oddziale nie dając innej możliwości klientowi. A jak w tym baku z wypłatą którejś waluty w Polsce?

Odpowiedz

Jaro Sierpień 19, 2021 o 18:53

Zdecydowany minus według mnie to brak karty wielowalutoweJ. Przynajmniej powinna być możliwość bezpośrednich płatności w euro. Jeśli posiadasz oszczędności w Euro to podróżowanie po Europie średnio się kalkuluje przy tej karcie

Odpowiedz

Wojtek Sierpień 25, 2021 o 19:45

Tak, ale z kolei większości polskich klientów – czyli takich zarabiających w PLN – będzie się to opłacało bardziej niż którakolwiek z opcji między kantorem, wypłatą gotówki za granicą, albo przelewami na konta EUR.

Odpowiedz

Ania Wrzesień 6, 2021 o 08:22

Dokładnie, a klienci zarabiający w euro pewnie powinni bardziej się zainteresowac belgijskim aionem niż polskim

Odpowiedz

Marcin Sierpień 19, 2021 o 19:33

Hej, dzięki Michał za tą recenzję!

Chyba mnie przekonałeś i założę jako alternatywę dla Revoluta, którego apka staję się co raz mniej przejrzysta i intuicyjna.

Mam jednak jedno pytanie: gdzie jest haczyk w planie darmowym 😛 ?

Wydaje mi się zbyt wiele korzyści żeby było za free. Gdzie zarobi bank przy takim planie skoro nie ma opłat okresowych czy za transakcje lub karty? Rozumiem, że jest możliwość upgrade (a potem downgrade) na płatne plany w dowolnym momencie?

Pozdro!!!

Odpowiedz

Tomasz Sierpień 19, 2021 o 21:28

Hej, bardzo ciekawa recenzja. Dzięki.
Ciekawe czy będzie się dało przenieść ETF z ETFmatic, tak aby były widoczne w aplikacji banku?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 00:06

Hej Tomasz,

Nie wydaje mi się, aby dało się tak przenieść inwestycje z ETFmatic – chociażby dlatego, że portfele udostępnione w Aion Bank mają inny skład niż te w ETFmatic.

Niemniej – notuję pytanie do zadania i poruszę ten wątek w następnym wpisie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

D74 Październik 5, 2021 o 10:20

Cześć Michał,

Czekamy i czekamy na ten obiecany wpis o portfelach…

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 5, 2021 o 10:23

Hej D74,

Nieustannie się pisze. 🙂 Cierpliwość = potrzebna cnota w inwestowaniu długoterminowym.

Uwierz – też już bym chciał „wypchnąć” ten materiał. Prace trwają. Będzie dobrze. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartłomiej Sierpień 19, 2021 o 21:57

„Natychmiastowe przelewy krajowe i zagraniczne bez limitów (wkrótce).”

Czy będą to przelewu typu elixir express? Czy wiadomo, kiedy będzie wprowadzona ta usługa? Należy to rozumieć, że będę nielimitowane, darmowe przelewy natychmiastowe złotówkowe i walutowe? To byłoby super opcja, ogromna zaleta tego konta w moim przekonaniu. 🙂 Chyba, że coś źle rozumiem…?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:42

Hej Bartłomiej,

Według informacji, które udało mi się uzyskać w Aion, przelewy Express ELIXIR zostaną wprowadzone najprawdopodobniej w Q4/Q1 2022 (bank nie zna na dzisiaj konkretnej daty).

Potwierdzili jednak, że w ramach płatnych planów, przelewy te będą nielimitowane.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Pablo Sierpień 19, 2021 o 22:02

Czy bank honoruje zagraniczny numer telefonu przy zakładaniu konta?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 19, 2021 o 23:59

Hej Pablo,

Wiem, że na pierwszym etapie wybiera się kraj numeru telefonu, więc tak – aplikacja umożliwia wpisanie zagranicznego numeru. Myślę, że większe znaczenie może mieć rezydentura podatkowa.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:43

Hej Pablo,

Dopytałem jeszcze w Aion Banku i uzyskałem następującą odpowiedź:

„Zależy od konkretnego państwa, z którego jest prefix numeru telefonu – „zagraniczny numer telefonu” jest bardzo szerokim pojęciem, nie dopuszczamy każdego numeru telefonu na świecie, ale większość tak. Na liście mamy 251 krajów, jednak mamy pojedyncze przypadki błędów w krajach bardziej „egzotycznych”, w takich sytuacjach indywidualnie weryfikujemy problem.”

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dominik Sierpień 19, 2021 o 22:07

Hej,
bardzo interesująca oferta. Z tak przejrzystmi zasadami jestem nawet skłonny płacić te 30zl na miesiąc (koszt nie jest wysoki, a zyskuję czas – bo nie muszę juz myśleć i kalkulować czy wyrobiłem wszystkie warunki zeby mi z bieżącego konta nie pobrali jakiejś opłaty). No i tak jak wspomniałeś oprocentowanie depozytu samo pokryje tą opłatę 🙂

PS. Michał, mam trochę gotówki w EUR, USD, GBP (od razu mi się oczka zaświeciły jak czytałem o oprocentowanych kontach walutowych). Czy mógłbyś doradzić w jaki sposób tą fizyczną gotówkę przetransferować na odpowiednie konta w Aion Banku (oczywiście bezkosztowo lub z minimalnym kosztem :). Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam!

Odpowiedz

k Sierpień 20, 2021 o 08:21

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś można było w odziałach alior banku bezkosztowo wpłacic waluty na konto kantoru, potem na revoluta (doładowanie kartą) i przelew z revoluta w dowolne miejsce.

Odpowiedz

Jakub Sierpień 20, 2021 o 07:44

Jest jeszcze jedna wada o której dowiedziałem się dopiero po założeniu konta i skorzystaniu z usług banku. Nie da się wpłacić EUR na konto walutowe.

Pod kontem EUR jest przycisk „doładuj konto” za pomocą karty, ale ta funkcjonalność najpierw się wykrzaczyła, potem ikonka zniknęła spod tego konta w aplikacji, a potem support potwierdził, że faktycznie ona nie działa.

Próbowałem zlecić przelew SEPA na konto EUR z innego banku, ale on ciągle krzyczał o niezgodności kraju z numerem IBAN i kodem BIC. Support Aion banku tu też powiedział, że nie da się wpłacić EUR przelewem na konto.

Pozostało przewalutować EUR na PLN w banku źródłowym (kosztowało), przelać PLN do Aion banku i tam przewalutować z powrotem na EUR (już po kursie międzybankowym).

Odpowiedz

Julita Sierpień 20, 2021 o 11:38

Dziękuję Jakubie za tę bardzo ważną informację. W takim razie moje EUR i USD zostają na Revolicie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Sierpień 20, 2021 o 12:03

Jakubie,

Mam dodatkowe konto Euro w AIONie i bez problemu zrobiłem przelew SEPA z Nest Banku. Wydaje mi się, że problem może być po stronie banku z którego robisz przelew.

Odpowiedz

Michał Sierpień 20, 2021 o 12:05

@Jakub
Dzięki za te informację.
Ja właśnie myśląc o założeniu konta w Aion miałem taki zamiar aby z AliorKantor przelać 4-cefrową kwotę, ale teraz to już nie wiem sam.
Dla mnie jako osoby posiadającej już oszczędności w walucie to spora wada.
Muszę to policzyć w excelu bo z drugiej strony 1% w skali roku pewnie to zrekompensuje.

Nie mniej jednak dzięki za cenną uwagę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Sierpień 23, 2021 o 14:18

Miałem podobne problemy jak chciałem przelać EUR z konta na PayPal-u (Paypal nie ma takiego banku na liście banków i nie pozwala zrobić przelewu) ale przelew z Revoluta w EURo poszedł bez problemów.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 18:37

Hej Jakub,

Nie próbowałem zasilać kartą konta w EUR, ale przelewałem EUR z kantora Aliora 14 sierpnia i bez problemu taki przelew przeszedł. Przelewałeś z polskiego banku czy zagranicznego?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub Sierpień 24, 2021 o 22:31

Próbowałem z polskiego Citibanku. Napisałem prośbę o pomoc zarówno do Citi jak i Aiona. Support Aiona odpisał na czacie, że się nie da i mam przelać PLN, a Citi do tej pory nie odpisało na wiadomość 🙂

Odpowiedz

Sebo Wrzesień 11, 2021 o 15:32

Przelewałeś może z alior kantor do niego USD ? Jak to wychodzi z opłatami i w drugą stronę ?

Odpowiedz

sentio Sierpień 24, 2021 o 15:03

Dziwne. Ja przelałem euro z Revolut do Aiona. Pieniądze doszły natychmiastowo – po kilku sekundach.

Odpowiedz

irrelevant Wrzesień 3, 2021 o 14:00

A to ciekawe, ja wpłaciłem bezpośrednio EUR z konta EUR w innym banku na konto EUR w Aion. Absolutnie zero przewalutowywania itp.

Odpowiedz

piter Wrzesień 3, 2021 o 23:03

1 września wysłałem przelew sepa i doszedł 3ego, wiec juz jest ok

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 20, 2021 o 08:00

Dla mnie najważniejsza wada, to brak możliwości doładowania konta przez Apple Pay.
Możliwość doładowania via przelew z karty to taki trochę kadłubek przy wygodzie Apple Pay.
No i nie ma możliwości skopiowania numeru rachunku, żeby go gdzieś przekleić.

Odpowiedz

Michał Październik 18, 2021 o 23:05

Jest taka możliwość, wejdź w rachunek i ikona w prawym górym rogu, można udostępnić gdzie tylko chcesz sms, nozbe, gmail.

Odpowiedz

k Sierpień 20, 2021 o 08:06

Fajnie byłoby móc wybrać, czy chcę by karta była wielowalutowa czy bezspreadowa (tak jak jest obecnie w Aionie).
Aliorze?

Odpowiedz

Aldona Sierpień 20, 2021 o 08:13

Warto też dodać, że z konta oszczędnościowego można przelać środki tylko na konto główne w Aion Banku 🙂

Odpowiedz

k Sierpień 20, 2021 o 08:23

Czy zmiany planów sa natychmiastowe, bezkosztowe? Czy bank w jakikolwiek sposób gwaranctuje, że plan darmowy nie zniknie za jakiś czas?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 12:08

Hej,

Zmiany zlecone w ciągu trwania miesięcznego okresu rozliczeniowego dokonywane są z jego końcem (czyli od następnego miesiąca = masz nowy plan, a do końca = dotychczasowy). Potwierdzam, że zmiany „w dowolnym kierunku” są bezkosztowe.

A co do możliwości zniknięcia planu darmowego – myślę, że nikt racjonalny nie da gwarancji jego nieskończonego trwania. 🙂 Tu warto przypomnieć, że kiedyś skąd inąd bardzo fajny Alior Sync obecny był na rynku tylko przez bodajże 2-3 lata zanim nie został całkowicie wcielony do Aliora. Aż chce się powiedzieć „spieszmy się kochać fajne banki i oferty, bo tak szybko odchodzą”. 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Grzegorz Wrzesień 11, 2021 o 14:37

W momencie chęci przejścia na plan darmowy trzeba np. zamknąć konto oszczędnościowe, co oznacza, że w zasadzie traci się prawo do wyższego oprocentowania. Nigdzie nie stosują takich zabiegów, by w okresie wypowiedzenia/zmiany nie obowiązywały reguły w tym przypadku danego planu. Aion w tym względzie działa nieuczciwie. Opłacalność poszczególnych planów trzeba liczyć z uwzględnieniem tego faktu. Darmowy jest w istocie jeden miesiąc, który dla każdego może być inny. Warto na to uważać, by nie zapłacić frycowego za wpadnięcie w miesięczną opłatę, o ile nie chce się skorzystać z oferowanych w jej ramach użyteczności.

Odpowiedz

Sew Wrzesień 27, 2021 o 14:18

Konto oszczędnościowe w wyższym planie można zamknąć w ostatni dzień obowiązywania 2 miesięcznego okresu darmowego, podczas zamykania konta bank przelewa odsetki naliczone za dany okres na rachunek główny. Np. zamykając konto w 20 dniu okresu, przelane zostaną odsetki za 20 dni, nie traci się odsetek naliczonych do dnia zamknięcia rachunku. Także praktycznie w okresie 2 miesięcy można korzystać z wyższego oprocentowania.

Odpowiedz

Witek Sierpień 20, 2021 o 09:42

Witam, liczę te procenty na KO i mi jakoś inaczej wychodzi niż Michałowi: jeśli mamy konto Smart i wpłacimy tam np. 30000zł to 30000 * 0,0125= 375zł. Minus Belka co daje 303,75zł netto. Tyle dostaniemy odsetek po roku. A koszt konta to 12*24,99=299,88zł. Czy dobrze liczę?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 12:15

Hej Witek,

Ogólnie to co ja liczyłem, to różnica w odsetkach między darmowym planem Light (tu jest 1% na KO w PLN), a planem Smart (tu jest 1,25% na KO) i planem All-Inclusive (tu jest 1,5% na KO). Stąd wychodziły mi mniejsze kwoty, bo patrzyłem czy opłaca się wziąć płatny Smart zamiast bezpłatnego Light dla 0,25 p.p. różnicy. 🙂

Ale ogólnie patrząc na całkowite odsetki, które otrzymasz na planie Smart, to liczysz prawidłowo: 30.000 zł * 0,0125 * 0,81 = 303,75 zł. Minus koszty = do przodu jesteś 3,87 zł.

Przy czym na darmowym koncie Light dostałbyś dla takiej kwoty: 30.000 zł * 0,01 * 0,81 = 243 zł odsetek już po podatku Belki i zero opłat = 243 zł do przodu. 🙂

Dlatego wyliczyłem dla jakich kwot płatny Smart bardziej się opłaca od bezpłatnego Light (bezwzględnie). 🙂

Mam nadzieję, że teraz to jasne.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Witek Sierpień 20, 2021 o 12:30

Ok, wszystko gra. Czekam więc na artykuł o ETF-ach i jazda..

Odpowiedz

RadekW Sierpień 20, 2021 o 10:53

Czy dobrze rozumiem, ze np dostając wypłate w EUR w innym banku, nie mozna jej w EUR przelać do AION i tam przewalutować bez spreadu?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 12:17

Hej RadekW,

Ależ możesz przelać sobie z innego banku EUR do Aiona (na konto w EUR w Aionie) i dopiero tam dokonać przewalutowania. To na co musisz zwrócić uwagę, to czy przelew z innego banku EUR będzie bezkosztowy.

Ja bezkosztowo przelewałem sobie EUR z Alior Kantor do Aion (jako przelew krajowy w EUR z kantoru Aliora). W drugą stronę też. Testowane, działa bez żadnych narzutów / prowizji / opłat.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

RadekW Sierpień 20, 2021 o 12:36

Dziękuje Michał!
Dokładnie takie rozwiązanie mnie interesowało, miłego dnia!

Odpowiedz

gregor Sierpień 20, 2021 o 18:49

wydaje mi sie ze bezkosztowa tylko w formule SEPA. chyba ze kwota zawiera sie w tzw LICZNIKU aliora, wtedy tez bezkosztowo, zwykly swift kosztuje

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 21:57

Hej Gregor,

Wydaje mi się, że EUR zawsze leci przelewami SEPA (EUR to jedyna waluta obsługiwana w SEPA), a inne waluty lecą SWIFT… jeśli przelew jest międzynarodowy.

A w przypadku relacji „Alior Kantor -> Aion” mówimy o przelewie krajowym w walucie obcej. Mam mocne podejrzenie (ale nie jestem pewien), że taki przelew leci po prostu Elixirem. Jeśli ktoś wie dokładnie jak jest z tymi krajowymi przelewami w walutach obcych, to chętnie się dowiem. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jakub Sierpień 21, 2021 o 13:36

No to jest ciekawe. Z Citibanku nie mogłem przelać EUR w żaden sposób, a gdy pytałem support Aion jak to zrobić, to odpisali że się nie da i trzeba przelać PLN na konto. Nie znają swojego produktu?

Czy moglibyście podać dane BIC/kraj/itp. które pozwoliły Wam zrobić przelew SEPA? Może Citibank coś ma nie tak skonfigurowane i dlatego mi się nie udało?

Odpowiedz

Foo Sierpień 20, 2021 o 12:11

Przelałem bez problemu EUR z Revoluta na konto walutowe EUR w Aion.

Odpowiedz

Mariusz Sierpień 20, 2021 o 12:48

Cześć Michał,

w tekście jest błąd. Gdy liczysz czy opłaca się przejść z planu Light na Smart lub All-inclusive z promocją wyliczone kwoty są nieprawidłowe. Dla planu Smart powinno być 269,91 / (0,0025 * 0,81) = 133 289, a jest 269,91 / 0,0025 * 0,81 = 87 451. Ten sam błąd jest dla planu All-inclusive.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Damian Sierpień 30, 2021 o 16:36

Sprawdzone. Potwierdzam, Mariusz ma rację o zaistnieniu błędu w obliczeniach.

Odpowiedz

Michał Sierpień 20, 2021 o 13:55

Konto z Twoim kodem założone, dzięki 🙂

Odpowiedz

RG Sierpień 20, 2021 o 15:24

Czy można pobrać wyciąg z rachunku w formacie CSV?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:44

Hej RG,

Według informacji z Aiona bank dla segmentu detalicznego nie planował udostępniać takiej funkcjonalności.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marek Sierpień 20, 2021 o 15:47

Testował ktoś przelewy USD / CHF? Bo o ile EUR idzie jako SEPA i jest za darmo jak pisze Michał, to w USD / CHF Aion Bank nawet jeśli nie pobiera opłat, to już banki pośredniczące mogą, więc może ubyć sporo z przesyłanej kwoty…
Ślepy jestem, ale nie widzę tego na stronach Aion Bank, czy to jest BEN, SHA, czy OUR.
Wszystko zależy jakie Aion ma opcje kosztowe przelewów i czy jeśli są teraz korzystne to nie zmieni ich cichutko jak Revolut swego czasu z CHF…

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 22, 2021 o 11:19

Testowałem nieco w wersji belgijskiej. Zakładam że w Polskiej będzie nie gorzej (a mam nadzieję że lepiej…):

1) CHF. Aion->mBank. Bez kosztów. Różne kwoty (małe i duże do kilku tys. CHF)

2) USD. Aion->Citi. Tu już gorzej. Mikro kwoty (2 USD) bez kosztów. Nieco większe (200USD) już prowizja banku pośredniczącego 8USD. Dalej nie próbowałem 🙂

Prowadziłem dość długą (taki czepliwy klient ze mnie) dyskusję z Aion na temat ich twierdzeń co do „darmowych” przelewów międzynarodowych. Że może jakaś gwiazdka na „koszty banków pośredniczących” by się przydała…. Oni najpierw uparcie że przelewy są darmowe, po tym jak zasugerowałem uprzejmie aby poprosili dział płatności o przeszkolenie co to jest SWIFT i co to jest „intermediary bank” w tymże wrócili że no faktycznie, banki pośredniczące mogą pobierać ale u nich przelewy i tak są „free” i żadna informacja się klientowi nie należy. Co ciekawe, jak wysyłasz przelew w apce, to nie wiesz czy on idzie elixirem, SWIFTem, SEPA czy jeszcze czymś innym. Więc klient musi być naprawdę zorientowany (jak wielu z nas tutaj) żeby wiedzieć czego się spodziewać.

@Michale, być moze warto podnieść tę kwestie z Aion, bo to ich „blanket statement” o darmowych przelewach zagranicznych może im wygenerować sporo reklamacji i napsuć krwi wśród zdziwionych klientów. Chętnie udostępnię moją korespondencję na ten temat z Aion (od supportu aż po Head of Compliance;)). Ja ich nie przekonałem, może Tobie się uda.

Aha, i udało mi sie też od nich wyciągnąć że SWIFTy idą w opcji SHA….

Chętnie poznam wyniki „testów” innych użytkowników.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 22, 2021 o 12:00

Hej Grzegorz,

Potwierdzam, że niestety jak wysyłasz przelew, to nie wiadomo, którą metodą on idzie.

Na razie wysyłałem przelewy PLN i walutowe (EUR, USD) do banków krajowych (Alior Kantor, mBank) = zero opłat, oraz przelewy zagraniczne w PLN, EUR i USD do JP Morgan = i także zero opłat.

Jak możesz, to puść mi proszę kopię korespondencji na mojego maila (michal małpa szafranscy kropka pl).

Pozdro!

Odpowiedz

Piotr Sierpień 28, 2021 o 00:46

Michał, czy te przelewy w USD, EUR, PLN do JP Morgan to były przelewy do IB? Zastanawiam się, czy można użyć tego AIONa do zasilania kont w różnych walutach w IB. To by miało wiele zalet bo przewalutowanie w IB kosztuje każdorazowo 2 USD. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za przelewy w walutach innych niż EUR.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 28, 2021 o 00:54

Hej Piotrze,

Tak – to były przelewy do Interactive Brokers. Pamiętaj, że plus przewalutowania w IBKR jest taki, że można ustawić zlecenie wymiany oczekujące na konkretny kurs wymiany a w Aion można wymienić tylko „tu i teraz”. No ale zależy czego potrzebujesz. Faktem jest, że da się te 2 USD per wymiana zaoszczędzić jeśli wymianę robi się w Aionie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Sierpień 29, 2021 o 14:35

Dzięki za odpowiedź. Właśnie zarejestrowałem konto korzystając z Twojego kodu. Cały proces przebiegł bardzo płynnie i bez problemów. Konto zasilone kartą Millenium. Fizyczna karta zamówiona – mam nadzieję, że zwrócą opłatę 🙂 Jutro będę testował zasilenie Interactive Brokers w USD oraz zasilenie crypto.com w EUR.

Odpowiedz

Sebo Wrzesień 11, 2021 o 15:49

Jak wyszedł test ?
Ciekawi mnie w dwie strony, PLN, USD, EUR.

Odpowiedz

Pawel Wrzesień 16, 2021 o 22:50

U mnie przelew 360CHF z Aion do banku Millennium kosztował 25CHF.

Odpowiedz

Adam Sierpień 20, 2021 o 16:15

Czy obowiązuje minimalna kwota za jaką można zakupić ETFy? Mam na myśli comiesięczne wpłaty w określonych nie wysokich kwotach

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 18:54

Hej Adam,

Minimalna kwota za jaką można otworzyć portel inwestycyjny w Aion Bank to 20 EUR. A i ważne = inwestycje dokonywane są w EUR, więc najpierw trzeba PLN na EUR wymienić (w Aion). Później można dopłacać do istniejącego portfela po minimalnie 10 EUR, ale nie ma żadnego wymagania żeby to robić, nie trzeba się do niczego zobowiązywać itp. W dowolnym pasujący momencie dopłacasz do portfela ile chcesz, a Aion realizuje za tę kwotę zakupy ETF-ów według wybranej strategii.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jan Sierpień 20, 2021 o 20:09

Michale,
Fajny artykuł. Jestem użytkownikiem Aiona BE od samego początku. Jaka jest procedura przejścia na konto PL i czy można mieć dwa: w banku BE i nowe PL?
Coś podpowiesz?
Pozdrawiam

PS
Też ich przez parę miesięcy wskazywałem im błędy…

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 20, 2021 o 21:30

Hej Jan,

BE i PL to dwa zupełnie oddzielne byty. Ja otworzyłem nowe konto w PL i będę zlecał zamknięcie tego w BE na dniach.

UWAGA: jak będziesz otwierał konto w PL to niestety trzeba to zrobić tak, że wyrzucasz z tel aplikację Aion skonfigurowaną na Belgię i instalujesz od nowa tę samą aplikację + wybierasz rejestrację nowego konta w PL. A potem – jeśli będziesz chciał korzystać z konta BE – to niestety ZNOWU trzeba wyrzucić aplikację skonfigurowaną pod konto PL i zainstalować jeszcze raz + zalogować się do konta w BE (przejść procedurę odzyskiwania konta). Chore, ale tak to niestety działa. Nie ma przełączania kontekstu w aplikacji między kontami PL i BE.

Można więc powiedzieć, że na co dzień nie da się korzystać równolegle z BE i PL.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jakub Sierpień 21, 2021 o 13:39

Niektóre telefony na Androidzie potrafią kopiować aplikacje i robić z nich osobną instancję z własnym danymi. Da się w ten sposób np. mieć dwa komunikatory zalogowane na 2 różne konta na tym samym telefonie. Może da się tak samo z appką Aiona?

https://www.makeuseof.com/run-two-copies-of-app-android/

Odpowiedz

piter Sierpień 20, 2021 o 21:00

Brak karty wielowalutowej, która obciążałaby konta walutowe. Fajnie byłoby móc wybrać, czy chcę by karta była wielowalutowa czy bezspreadowa (tak jak jest obecnie w Aionie). – Miało być w Aliorze? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Sierpień 21, 2021 o 08:04

Czy konto w Aion Banku może być zajęte przez polskiego komornika

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:39

Hej Katarzyna,

Niestety tak. Konto jest w oddziale banku w Polsce i może zostać zajęte przez komornika.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dominik Sierpień 21, 2021 o 10:16

No to chyba pasuje zaktualizować zakładki z rankingami kont osobistych i oszczędnościowych, czyż nie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:54

Hej Dominik,

Rankingi już zaktualizowane. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Sierpień 21, 2021 o 12:46

Dzień dobry

Moim zdaniem ograniczona oferta inwestycyjna dyskwalifikuje Aion Bank w tym momencie. Co to za bank gdzie nie mogę sobie kupić akcji lub dowolnych ETFów. Jestem zawiedziony, ponieważ miałem oczekiwania, że ten bank będzie miał szeroką ofertę oszczędnościowo-inwestycyjną. Niestety tak nie jest. Promocje do końca roku mnie nie interesują bo ma je większość banków w Polsce. Michale wiesz coś może o tym kiedy Aion Bank przedstawi pełną ofertę bankową?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 22, 2021 o 11:47

Hej Marcin,

Aion oferuje usługi robo-doradztwa a nie pełne konto maklerskie – takich na rynku masz pod dostatkiem i osobiście korzystam (i polecam) Interactive Brokers, jeśli samemu chce się inwestować czy to w akcje czy ETF-y.

To co Ty postrzegasz jako wadę, ja widzę jak zaletę oferty Aiona – zwłaszcza dla tych osób, które boją się inwestowania i trudnych do policzenia (z ich perspektywy) prowizji, opłat za zarządzanie itd. – zwłaszcza przy minimalnych inwestycjach typu 100-500 zł miesięcznie. W takim przypadku usługi robo-doradztwa (takie jak Finax czy teraz Aion), gdzie już od małych kwot (w Aion od 20 EUR) możesz mieć dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, to bardzo dobre dla nich rozwiązanie umożliwiające start z inwestycjami – już od najmniejszych kwot.

Co do inwestowania w „dowolne ETF-y” – a powiedz z ilu to ETF-ów chcesz budować swój dobrze zdywersyfikowany portfel? Jak rozumiem może Ci brakować w portfelach ETF-ów surowcowych. Ja osobiście z nich nie korzystam.

Co rozumiesz przez „pełną ofertę bankową”, bo nie rozumiem pytania?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Damian Sierpień 21, 2021 o 14:20

Aplikacja aion jest nadal zbugowana, weryfikacja video co kilka sekund wypluwa błąd „utracono polączenie, nagrywanie video nie powiodło się” i nie puszcza dalej, Zapewne wina chmury onfido z której korzystają. Ekzperymenty w bankowości na niestabilnym sofcie, hm..

Odpowiedz

Rafał Sierpień 21, 2021 o 14:29

To wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych to tylko do końca roku jak pisał Maciek na https://subiektywnieofinansach.pl/w-polsce-wystartowal-aion-bank-zagladamy-do-oferty/ ?

„oprocentowanie jest promocyjne – obowiązywać będzie tylko do końca 2021 r. Od przyszłego roku zarówno konto oszczędnościowe złotowe, jak i konto w euro (bez względu na wariant planu), oprocentowane będzie na poziomie 0,05%. Wygląda więc na to, że wysoki procent oferowany dla oszczędności to bardziej marketingowa ściema niż stały model biznesowy banku.”

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 22, 2021 o 11:36

Hej Rafał,

Tak jak masz i u mnie powyżej w artykule napisane = oprocentowanie promocyjne na chwilę obecną tylko do końca grudnia. Niemniej – podobnie było w Belgii dla rachunków w EUR i… nadal po roku działania banku depozyty w EUR mają to samo oprocentowanie. Pożyjemy = zobaczymy, czy przedłużą promocję.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kamil Sierpień 21, 2021 o 22:34

Czy dla nowych użytkowników warto teraz wchodzić w Finax czy Aion jest pod względem inwestycji w etf tańszy i lepszy ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 18:50

Hej Kamil,

Proponuję poczekać z werdyktem do kolejnego artykułu, w którym szczegółowo opiszę robo-doradztwo i portfele Aiona, i spróbuję je zestawić z Finaxem.

Z perspektywy czysto kosztowej = Aion jest dla większych kwot tańszy, bo nie ma opłaty za zarządzanie (jest tylko ryczałtowa opłata za konto). I to jest absolutnie super.

Niemniej jednak Finax robi dobrą robotę edukacyjną i jak na razie ma z mojej perspektywy lepszy support. Poza tym dobór ETF-ów i podejście do rebalancingu w obu firmach są inne – niemniej nie mogę na chwilę obecną powiedzieć kto ma „lepsze”. Po prostu inne założenia, ale w obu miejscach „zgodne ze sztuką”.

Na plus Finax przemawiają większe gwarancje (krajowe) dla inwestycji (50.000 EUR vs 20.000 EUR dla Aiona). Z kolei na plus Aiona = większa łatwość rozpoczęcia inwestowania.

Niezłym rozwiązaniem jest inwestowanie i tu i tu, i samodzielne porównanie co nam bardziej pasuje / co nas bardziej przekonuje… albo po prostu traktowanie tych dwóch rozwiązań jako dodatkowej formy dywersyfikacji inwestycji pomiędzy różnymi „podmiotami obsługującymi”.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jarosław Sierpień 26, 2021 o 12:27

Kiedy można spodziewać się tego artykułu odnośnie inwestowania w AION ?
Pozdrawiam Jarek

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 26, 2021 o 13:01

Hej Jarosław,

W przyszłym tygodniu (o ile nic mi się nie opóźni).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Anna Wrzesień 24, 2021 o 08:44

Coś się chyba jednak dość mocno opóźniło bo już miesiąc minął, a drugiej części nie widać 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 24, 2021 o 11:50

Hej Anno,

Opóźniło się. Niemniej wpis będzie jeszcze obszerniejszy. 🙂 Cierpliwości. Chyba przyszły tydzień…

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ewa Sierpień 22, 2021 o 00:21

Polecam zaponzac się z innymi opiniami na temat Aionu, np tu jest trochę bardziej krytyczne spojrzenie:
https://businessinsider.com.pl/aion-bank-czy-warto-i-czy-to-bezpieczne/ry7ls9v
Brak normalnej umowy z bankiem jest poważną wadą i na pewno w przypadku jakichkolwiek problemów klient stoi na słabej pozycji. Umowy zawiera się na wypożyczenie drobnego sprzętu o niedużej wartości, więc brak umowy przy usługach bankowych jest niezrozumiały. Brak umowy z jasno określonymi zasadami świadczenia usług chroni bank i chyba w praktyce uniemożliwia egzekwowanie jakichkolwiek zobowiązań ? Miałam zamiar przejść do Aionu, ale po przeczytaniu kilku artykułów, jednak się wstrzymam. Po raz pierwszy po przeczytaniu postu na tym blogu zaczęłam zadawać sobie też pytanie, pomimo sympatii do Michała, czy w sytuacji czerpania jakichkolwiek profitów od danego podmiotu da się zachować obiektywizm.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 19:22

Hej Ewa,

Stwierdzenie „brak normalnej umowy z bankiem” jest nadużyciem. Masz jak najbardziej normalną umowę z bankiem zawartą w sposób elektroniczny. Otrzymujesz na maila komplet dokumentów wraz ze swoimi danymi. Nie mylmy proszę sposobu zawarcia umowy z brakiem umowy, bo to wprowadza w błąd.

Możesz nie akceptować sposobu zawierania umowy, ale nie twierdź, że to jest „brak umowy z jasno określonymi zasadami”. Jak najbardziej z Aion zawierasz umowę z jasno określonymi zasadami. Osobiście uważam, że ich umowa jest dużo klarowniejsza i jaśniej napisana niż zdecydowana większość umów z bankami, które miałem okazję czytać.

Co do kwestionowania mojego obiektywizmu, to widzę tu dwa punkty:

1) NIGDY moje artykuły nie były obiektywne. ZAWSZE stanowią połączenie rzetelnych informacji oraz mojego subiektywnego punktu widzenia. Subiektywnego. To co staram się jednak robić, to jasno tłumaczyć poszczególne aspekty i każdorazowo zachęcam do wnikliwego czytania artykułów (bo niejednokrotnie w komentarzach czytałem już przeróżne zarzuty sugerujące, że ukrywam coś, co w jawny sposób napisane jest w artykule).

2) Twój komentarz odbieram jako zarzut braku rzetelności, bo „czerpię profity” – serio? To ja już wolę brak sympatii niż takie kwestionowanie mojej pracy.

I jeszcze się odniosę do tego cytowanego artykułu z Business Insidera: czy naprawdę uważasz Ewa ten materiał za „obiektywny”? Bo moim zdaniem jest to bardzo subiektywna i miejscami kompletnie bezzasadna opinia redaktora Hirscha. Rafał ma oczywiście do niej prawo, bo przedstawia wszystko z własnego punktu widzenia, np. wyśmiewa usługi robo-doradców i gotowe portfele ETF-ów i pisze, że wolałby sam wybierać swoje inwestycje. I tym uzasadnia generalizację, że „propozycje inwestycyjne Aion są zbyt słabe”.

No przyznam się, że jestem w kompletnej opozycji do Rafała i uważam, że właśnie łatwość inwestowania i niskie koszty inwestowania w Aion to prawdziwa rewolucja, która ma szansę spopularyzować inwestowanie wśród tych osób, które dzisiaj się go po prostu boją. To jest realna niskokosztowa alternatywa, ale trzeba chcieć to zrozumieć, a nie tylko kwestionować, że „fajnie byłoby samodzielnie wybierać ETF-y”. Jak ktoś chce wybierać samodzielnie = zakłada konto w biurze maklerskim (najlepiej pewnie zagranicznym żeby nie przepłacać na prowizjach i podatkach). A z mojej perspektywy = większość osób chce inwestować jak najprościej biorąc średnią, którą daje globalny rynek.

A i tak swoją drogą: artykuł zawiera nieprawdziwe informacje, np. w zakresie braku PIT-8C od Aion, i buduje na tym narrację jak to trudno będzie rozliczyć podatki w Polsce. Informacyjnie: Aion już zadeklarował, że będzie PIT-8C i maksymalne uproszczenia dla inwestorów z Polski.

Pamiętam jak dziś, że podobne zarzuty pojawiały się na początku działalności Finax w Polsce…

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ewa Sierpień 26, 2021 o 00:03

Jeśli pozwolisz Michale, jeszcze tylko kilka cytatów z red. Samcika (ale może bank już te niedoróbki naprawił lub naprawi wkrótce?).

„Gdy dokładnie przeczytałem 88-stronicowy regulamin, to na samym jego końcu zauważyłem załącznik, który jest umową ramową. W którymś z kolejnych punktów jest napisane, że ta umowa z Aion Bank została podpisana elektronicznie i nie wymaga dodatkowego potwierdzenia.

W porządku, ale Aion ma w ofercie np. przyzwoicie oprocentowane rachunki oszczędnościowe, co sugeruje, że chciałby być bankiem, który przyciąga oszczędności. Ale czy klienci będą chcieli tu trzymać duuuuże pieniądze na koncie oszczędnościowym, gdy nie mają w ręku imiennej umowy z bankiem, precyzującej zasady usług depozytowych, lecz umowę ramową na usługi płatnicze? Może taka umowa z Aion Bank dla większości klientów okaże się wystarczająca, jednak nie wiem czy dla wszystkich.”

„Przyznam szczerze, że założyłem w Aion Bank rachunek oszczędnościowy, a żadnej dodatkowej umowy (uzupełniającej) nie otrzymałem. Z banku przyszły tylko dwa e-maile: wspomniane przez panią Martę „Ogólne warunki…” (które na końcu miały aneks z umową ramową) oraz zestawienie aktualnych opłat i prowizji.”

„Krótko pisząc: podstawą mojej współpracy z Aion Bank – i przelania do niego dużych, być może, pieniędzy, ma być e-mail wysłany z jego skrzynki z ogólnymi warunkami współpracy. Czy taki e-mail jest wystarczający?

„Jest też kwestia inna: w jaki sposób zagwarantowane są interesy klienta, który poza trzymaniem pieniędzy w Aion Banku zainwestuje je w ramach platformy inwestycyjnej umożliwiającej lokowanie w ETF-y za pomocą robodoradcy. Tutaj też przydałaby się jakaś umowa z Aion Bank, z której wynika jakie obowiązki ma wobec mnie organizator platformy. I że to ja jestem po drugiej stronie. Oraz moje pieniądze przechowywane na konkretnym rachunku.”

„Aion Bank: wysokie oprocentowanie pieniędzy to tylko marketingowa ściema?

Ale warto też pamiętać, że wysokie oprocentowanie oszczędności klient „funduje” sobie sam, płacąc wysoki, co najmniej 30-złotowy abonament. Gdybym chciał ulokować 20 000 zł na 1,25%, to dostałbym od Aion Bank nieco ponad 200 zł odsetek w skali roku po potrąceniu podatku Belki. Tymczasem na abonament wydam w tym samym czasie 360 zł, otrzymując w zamian wspomniany wyżej pakiecik usług.”

Odpowiedz

Bartosz Sierpień 23, 2021 o 01:54

Witam wszystkich,

zastanawia mnie forma poświadczenia własnej tożsamości.
Zdjęcia dowodu osobistego, przekazywane nie wiadomo gdzie. Tańczenie przed kamerką recytując jakiś przesłany tekst. A może każą posadzić sobie kurę na głowie?

Nawet bankom w Polsce zdarzało się wyrzucić całe archiwa (dane osobowe zdjęcia dowodów itp.) na śmietnik.
Długo walczyłem w polskim oddziale Banku, że nie dam zeskanować dowodu osobistego. Za dobrze znam zabezpieczenia dokumentów w oddziałach bankowych.

Oferta banku :
#Na Plus :
– brak terminowego zobowiązania (wypowiedzenie na koniec miesiąca),
– oferta inwestowania dla początkujących,
– przelewy takie owakie (zaleta jeśli ktoś korzysta)

# Na minus :
– forma poświadczenia tożsamości podczas podpisania umowy. Od wielu lat przestrzegam wszystkich przed szastaniem swoimi danymi osobowymi. Michale przeczytałem twój wpis, ponieważ cenię twoją pracę. Wiele razy omawiałeś tematy bardzo skrupulatnie i rzeczowo. Ale fakt pominięcia aspektu bezpieczeństwa, uważam za rażący błąd. Być może przechodząc stopnie rejestracji nabyłeś przeświadczenie, że możesz tej firmie zaufać. Niestety nie podzieliłeś się nimi z czytelnikami.

– każdemu myślącemu człowiekowi decyzja o podpisaniu umowy zajmie kilkanaście godzin (szukanie dodatkowych informacji, przeliczanie kosztów kontra zysk. A te warunki są raczej zagwarantowane tylko do końca roku. Potem znów trzeba analizować sytuację lub zmieniać bank.

– w przypadku problemów boksujesz się z gigantycznym zagranicznym duchem (nie masz żadnych szans). Postawmy sprawę jasno. Trzeba założyć, że wpłacone środki można w całości stracić. Decyzja zależy od dobrej woli Banku lub instytucji Belgijskich.
Stwierdzenie, że w razie potrzeby Polskie instytucje coś zrobią, tak zrobią. Wyślą notę dyplomatyczną, którą odbiorca przerobi bez czytania na makulaturę.

– np: przelewy za które dowiadujesz się o opłacie w innym banku dopiero po fakcie. (sytuacje opisywane we wcześniejszych komentarzach)

Podsumowując, duże ryzyko, za małe zyski. Każdy opisany powyżej minus dyskwalifikuje całkowicie tą ofertę. Bacznie będę obserwował poczynania tego Banku. Jeśli zaczną poważnie podchodzić do klienta to naprawdę może być fajna alternatywa.

P.S. Fakt komunikacji z Aion ze pośrednictwem aplikacji uważam za ryzykowny. Każdy może udostępnić aplikację podszywającą się pod apkę Banku i wyciągać nasze dane.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

Odpowiedz

Adam Wrzesień 23, 2021 o 14:26

> Zdjęcia dowodu osobistego, przekazywane nie wiadomo gdzie. Tańczenie przed kamerką recytując jakiś przesłany tekst. A może każą posadzić sobie kurę na głowie?

Tak uzupełniając, podobne warunki są np. przy zakładaniu konta online w Santander. Też wszystko opiera się na foto dowodu, zdjęciach z kamerki w pozycji/określonym ruchu.

Odpowiedz

Adam Sierpień 23, 2021 o 10:35

U mnie niestety kod polecający nie zadziałał 🙁 Wpisałem go i wyświetlił się komunikat, że kod poprawnie zweryfikowany ale nadal mam informacje że wysyłka karty kosztuje 11,99 zł. Chyba za szybko przeleciałem proces zakładania konta bo nie widziałem opcji wyboru planu…

Odpowiedz

Paweł Sierpień 23, 2021 o 11:04

w/g Michała opisu dostaniesz zwrot na konto, cytuje artykul:
„Tu mam ważną informację dla wszystkich zakładających konto w planie Light: jeśli w trakcie rejestracji wpiszecie mój kod polecający to kartę fizyczną w planie Light otrzymacie za darmo. W praktyce wygląda to tak, że opłata jest naliczana przy zamówieniu karty (11,99 zł), a następnie w ciągu 7 dni zwracana jest na konto.”

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 18:43

Hej Adam,

Procedura jest taka, że opłata za wysłanie karty jest zawsze pobierana, ale jeśli wpisałeś kod, to zostanie w ciągu 7 dni zwrócona na Twoje konto.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Adrian Sierpień 23, 2021 o 13:14

Może to źle zabrzmi, ale czekam aż produkt finansowy osiągnie dojrzałość. Analogiczne problemy miały inne banki, a najzwyczajniej w świecie warto poczekać, aż wszelkie bugi załatają i będzie śmigać aż miło 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 18:44

Hej Adrian,

No można i tak i zazwyczaj jest to najlepsze rozwiązanie. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Juliusz Sierpień 23, 2021 o 16:18

Czy kartę wirtualną będzie można dodać do portfela w aplikacji Wallet na iPhone, ew. odpowiednika na Androidzie?
Chyba nie ma już sensu produkować plastiku

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 16:32

Hej Juliusz,

Tak – kartę wirtualną można „wpiąć” do portfela na iPhone i tak właśnie zrobiłem.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciej Sierpień 23, 2021 o 19:23

Michał,
Na jakim etapie zakładania konta zostan poproszony o kod afiliacyjny?
Pozdrawiam, Maciek

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 23, 2021 o 19:27

Hej Maciej,

Wyszukaj proszę w tekście frazę „Jak założyć konto w Aion Bank i skorzystać z kodu polecającego i zniżki” i tam masz screeny pokazujące, gdzie dokładnie wpisuje się kod (na etapie wyboru planu taryfowego).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Paweł Sierpień 24, 2021 o 11:20

1% zachęca, ale niestety aplikacja Aionu wymaga nowszej wersji Androida, niż ta, którą mam w telefonie, więc nawet nie mogę skorzystać.

Dodatkowo padło ostrzeżenie ze strony KNF o bankach wirtualnych. Michał, odniesiesz się do tego?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 12:38

Hej Paweł,

Nieszczególnie wiem do czego mam się odnosić, bo KNF był wyjątkowo nieprecyzyjny w swoim ostrzeżeniu. Nazwy nie padły. Znając „czas reakcji” KNF to spodziewam się, że ostrzeżenie dotyczy raczej Revoluta, Twisto, Curve niż Aiona. Albo Aiona w Belgii, który jako bank belgijski przez rok dostępny był dla polskich klientów i dopiero teraz KNF zareagował…

Przypominam, że obecnie Aion w Polsce działa jako oficjalny oddział banku belgijskiego (jako spółka akcyjna zarejestrowana w Polsce). To już trochę inna sytuacja niż w przypadku instytucji działających wyłącznie „zdalnie”. W taki sam sposób działał kiedyś Polbank (jako oddział greckiego banku EFG).

Oczywiście – instytucja kredytowa działając w PL poprzez oddział to formalnie nie jest bank działający w oparciu o polskie prawo bankowe i nie podlega m.in. gwarancjom krajowego BFG. Aion Bank SA działa na zasadzie paszportu europejskiego i nadzorowany jest w Belgii i to tamtejszy fundusz gwarancyjny gwarantuje depozyty.

Dla zainteresowanych = tu można sobie podejrzeć listę instytucji kredytowych działających w PL poprzez oddział (Aion Bank już tam jest):

https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_sektora_bankowego/zestawienie_notyfikacji_dot_dzialnosci_instucji_kredytowych_na_terytorium_RP_poprzez_oddzial

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dominik Sierpień 27, 2021 o 14:15

Curve to nie bank, to nakładka na karty żeby mieć 1 zamiast kilku.
Twisto to podmiot co odracza płatność jak Allegro Pay. Też nie żadne banki…

Jak już może Revolut w co wątpie bo są długo na rynku.

Raczej Vivid, Blackcatcard.

Odpowiedz

Krzysztof Sierpień 24, 2021 o 11:43

Czy wpłata do Aion dużej gotówki na konto oszczędnościowe może spowodować zablokowanie konta celem dokonania sprawdzenia pochodzenia pieniędzy. Revolut blokuje konta a potem 3 miesiące trzeba czekać na odpowiedź a jest to dosyć stresujące jak nie masz dostępu do kasy. Od czego to zależy w AION?

Odpowiedz

Małgorzata Sierpień 24, 2021 o 13:29

Mam pytanie co do umowy.

Dostałam na maila Umowę Ramową i Tabelę Opłat. W umowie były moje dane. W treści maila była informacja, że to jest Projekt, a finalna umowa będzie przesłana po zakończeniu procesu.

Proces ukończyłam, umowy finalnej nie dostałam, informacja na czacie jaką otrzymałam brzmi: ta umowa staje się obowiązującą w momencie zaakceptowania w aplikacji.

Nie do końca zgadza się to z informacjami z artykułu (chyba że źle zrozumiałam), ani z treścią emaila 🙁

I teraz mam wątpliwości co robić dalej.

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 24, 2021 o 16:36

Hej Małgorzato,

Zapytałem Aion o Twoją sytuację i uzyskałem odpowiedź, że co do zasady bank wysyła dwa maile z umową (to są te same umowy):

1) Z projektem umowy żeby użytkownik mógł się z nim zapoznać.
2) Mail z finalną umową.

Na życzenie bank może dosłać tą finalną umowę – po kontakcie z ich supportem. Jeśli chcesz, to napisz do mnie przez stronę kontakt podając numer telefonu / mail kontaktowy, na którym się rejestrowałaś i przekażę do banku.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Małgorzata Sierpień 25, 2021 o 20:23

Wielkie dzięki, tak zrobię!!!

Odpowiedz

Artur Sierpień 24, 2021 o 18:14

Cześć, podałem przy zakładaniu konta kod: JOPFREE, konto mi już działa ale mój plan to light.

Odpowiedz

Franciszek Sierpień 24, 2021 o 22:04

Osobiście brakuje mi możliwości kategoryzowania transakcji i systemu automatycznego oszczędzania. Sam korzystam głównie z ING przy wsparciu Curve, a inwestuję za pośrednictwem Investo. Aion jest ciekawostką, ale brakuje mi czegoś co ostatecznie by mnie do nich przekonało.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 25, 2021 o 16:40

Cześć.

Niestety przy tworzeniu konta i weryfikacji dostałem odmowę utworzenia dla mnie konta. Skontaktowałem się z supportem i dostałem odp. że nie moga mi zaoferować konta z powodu polityki firmy i nie zostana podane szczegóły dlaczego.

Jestem bardzo zaskoczony takim obrotem sprawy i zdziwiony.

Nie bede się na siłę pchał do nich. Nawet nie mam szans dowiedzieć się o powód żeby ew. spróbować spełnić kryteria. Co to się na tym świecie już wyprawia.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 25, 2021 o 21:18

Michał, co w takiej sytuacji można zrobić ? Doradzisz, pomożesz, jesteś bliżej banku to może będziesz mógł się czegoś dowiedzieć ? Z góry dzięki !

Odpowiedz

Artur Sierpień 25, 2021 o 17:50

Cześć,
Konto All inclusive już założone. Dzięki! Jedno pytanko. Czy przy skorzystaniu z kodu JOPAION50 pierwszy miesiąc również jest za darmo, jak przy opcji bez kodu?

Pozdrawiam,
Artur

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 25, 2021 o 17:53

Hej Artur,

Nie. Miesiąc za darmo jest bez kodu. Używając kodu masz 6 miesięcy za pół ceny, ale już bez okresu darmowego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bolesław Sierpień 25, 2021 o 21:57

Zastanawia mnie jak działa platforma Globalne Inwestycje. Czy przed rezygnacją z dostępu do niej muszę sprzedać wszystkie certyfikaty ETF? Czy może po rezygnacji będę dalej ich posiadaczem ale nie będę mógł ich sprzedać do momentu ponownego jej włączenia?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 26, 2021 o 13:02

Hej Bolesław,

Jeśli chcesz zrezygnować z planu, w którym masz Aion Globalne Inwestycje, to wcześniej musisz sprzedać cały portfel. Tak to działało w Belgii i przypuszczam, że dokładnie tak samo będzie działać w Polsce.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Magda Sierpień 27, 2021 o 18:57

Ale konta oszczędnościowego nie trzeba wyzerować i zamknąć jeśli zmieniam plan na tańszy? Po prostu zmniejszy się na nim oprocentowanie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 27, 2021 o 19:26

Hej Magda,

Nie trzeba – zmieni się oprocentowanie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Wrzesień 12, 2021 o 07:35

Jesteś pewny? Chcę zmienić na plan Light i nie mogę tego zrobić bez zamknięcia konta oszczędnościowego. W miesięcznym okresie, jaki upływa od dyspozycji do zmiany planu pieniądze są nieoprocentowane, pomimo że formalnie obowiązuje mnie wyższy plan. Nie mogę jednak korzystać z podwyższonego oprocentowania. Nie jest to uczciwe.

Odpowiedz

Mariusz Sierpień 26, 2021 o 22:34

A co w przypadku kradzieży telefonu? Jak uzyskać dostęp do banku jeśli nie można zalogować się wtedy na komputerze? Co należy zrobić? A jak szybko zablokować kartę debetową jeśli nie ma numeru do banku?

Odpowiedz

Roger Sierpień 27, 2021 o 13:36

Szkoda, że nie da się założyć konta wspólnego – to wbrew pozorom duża wada, bo praktycznie eliminuje małżeństwa jak nasze, mające jedno konto…

Odpowiedz

Red Sierpień 27, 2021 o 17:01

A ja nie polecam tego banku. W środę wieczorem (25.08) zleciłem przelew złotówkowy z Aion do mBanku i do tej pory nie doszedł. Wykluczam pomyłkę w numerze konta. Pracownicy z chatu nie są w stanie w niczym pomóc – proszą tylko o cierpliwość i informują ze sprawa jest weryfikowana. I tak już od 24h. Nie ma możliwości rozmowy telefonicznej – zostaje tylko ten czat. Do tej pory żadnych konkretów – co może sie dziać z przelewem, gdzie utknął itp. Tak jak wspomniałem – jestem tylko wciąż proszony o cierpliwość. Jednak moja cierpliwość jest już na wyczerpaniu, bo chodzi o znaczna kwotę.
Sprawa jest bardzo dziwna – przecież to powinno być zalatwione z trakcie 2 sesji elixir. (polski iban na polski iban). Pierwszy raz spotkałem sie z podobna sytuacja.
Michał – może warto się zastanowić jaki produkt finansowy polecasz innym… to, ze nie jest on dopracowany, jest w zaistniałej dla mnie sytuacji bardziej niz oczywiste… i to jest najłagodniejsze co mogę napisać na ten temat w tej chwili

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 27, 2021 o 23:05

Red, utrzymuj presję na support. I daj znać jak się sprawa zakończy bo regularność przelewów to jeden z podstawowych parametrów które bank powinien trzymać. Jeśli tego nie ogarniają to nie jest dobrze…

U mnie kilka miesięcy temu (w wersji Belgijskiej, więc chyba nie szło jeszcze elixirem) zdarzyło się tak, że przelew w PLN nie doszedł w ciągu tygodnia. Poprosiłem o wyjaśnienie i kazali mi (UWAGA) uzyskać pisemne potwierdzenie od banku docelowego że przelew nie dotarł!!. Zacząłem to nawet załatwiać (plus dla Citi za gotowość do pomocy) po czym po w sumie 10 dniach przelew nagle doszedł. Wyjaśnili że przelew przez jakąś pomyłkę nie wyszedł od nich za 1szym razem i wysłali dopiero po tych 10 dniach. Przedtem robili ze mnie idiotę i twierdzili uparcie ze „od nas wyszedł, sprawdź w banku docelowym”. Napisałem nawet reklamację do działu „complaints” z prośbą o dokładne wyjaśnienie ale (znów UWAGA) nie odpowiedzieli na reklamację do dziś (a minęło już kilka miesięcy). Odpuściłem, uznałem że to jakiś wypadek przy pracy (dłubali tam pewnie przy przelewach PLN przygotowując wersję PL). Ale zachowanie supportu i tłumaczenie poniżej wszelkich standardów.

Mam jednak nadzieję że Twój przypadek będzie lżejszy i wszystko się za chwilę dobrze skończy 😉

Niestety to problemy wieku dziecięcego. Ale trzeba cisnąć, opisywać i nagłaśniać – im bardziej będzie bolało tym szybciej się ogarną 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 27, 2021 o 23:37

Hej Red,

Napisz do mnie przez stronę „Kontakt” jeśli chcesz i podaj mi swój email z banku + ew. parametry przelewu i spróbuję sprawdzić co i jak. Nic nie gwarantuję, ale może coś się uda.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Roger Sierpień 30, 2021 o 13:01

Hej,
Czasem jest też tak (o czym banki nie informują klientów), że ze względów bezpieczeństwa przelewy na wyższe kwoty wymagają dodatkowej autoryzacji (miałem tak w mBanku – robiłem sobie przelew na większą sumkę i wydawało się, że przelew poszedł. Patrzę na następny dzień a przelewu nie ma. Dzwonię do banku i dowiaduję się o dodatkowej autoryzacji, która polegała na tym, że musiałem w rozmowie telefonicznej potwierdzić, że chcę go wykonać. W sumie to dobre rozwiązanie, tylko dlaczego w taki sposób klienci mają się o tym dowiadywać.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 30, 2021 o 18:51

Otrzegam przed tym bankiem. Zwłaszcza, jeśli ktoś pilnie potrzebuje terminowo przelać pieniądze. Dziś rano przed godziną 7.00 zleciłem przelew do Santander. Nie bardzo duży. Kilka tys. zł. Miał dotrzeć o 11.30. O 14.00 zorientowałem się, że pieniędzy nie ma. Napisałem do głupkowatego czatu. Napisali mi, że pieniądze wyszły. Nie odpuszczałem sprawy i z kolejnymi konsultantami otrzymywałem kolejne informacje, że może dział bezpieczeństwa wstrzymał przelew. Żeby do 17.30 poczekać. 17.30 minęła pieniędzy nie ma. Dodatkowo jak ten głupek wysłałem jeszcze do Aliora o 14.00 tę sumę. Jakby dotarł to przelewem natychmiastowym puszczę do Santandera i temat załatwiony. Gdzie tam. Nie ma ani jednego przelewu, ani drugiego. Głupkowaty czat pisze, że mają związane ręce, że przelewy wyszły, że trzeb uzbroić się w cierpliwość, bo pewnie jutro dojdą. Potem mi napisali, że „Status przelewu jest jako wysłany. W takim wypadku przelew do końca dnia ewentualnie do końca jutrzejszego dnia powinien dojść, ponieważ były dzisiaj problemy z przelewami na linii międzybankowej niezależne od nas.”

Pieniądze potrzebne, muszę działać. Trudno, wypłacę kartą i wpłacę gotówkę. Zacząłem wypłacać po 1 tys. Zł (limit bankomatu na jedną wypłatę). Wypłaciłem 6 tys. zł. Siódma wypłata – odmowa. Karta zablokowana przez „dział bezpieczeństwa” . Piszę przez głupkowaty czat, żeby odblokowali. Napisali, że zgłosili pilną potrzebę odblokowania karty. Tak pilna, że parę godzin minęło, a karta dalej zablokowana. Na szczęście te 6 tys. zł wystarczyło…

Natomiast oczywiście dalej czekam na dwa przelewy i na odblokowanie karty. Głupkowaty czat ma związane ręce. I to wszystko za jedyne 50 zł miesięcznie.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 30, 2021 o 20:24

Godzina 20:00. Godzina dziwna. Dawno po terminie wpływu III sesji ELIXIR. Melduje się poranny przelew do Santandera. Przelewu z 14.00 do Aliora ciągle brak.

Odpowiedz

Red Sierpień 30, 2021 o 21:20

Uważaj się za szczęśliwca… Mój przelew (zlecony w środę wieczorem) do mBanku do tej pory nie dotarł… 🙁 mam już serdecznie dosyć rozmów z tym -jak trafnie to okresliles- głupkowatym cztem… wcześniej obiecali mi odpowiedz mailowa do dzisiaj. Oczywiście nic nie dostałem…. Zastanawiam się tylko co dalej… KNF?

Odpowiedz

Marcin Sierpień 31, 2021 o 02:08

Dzisiaj przelew przychodzący zaksięgowany dopiero po mojej interwencji. Z kolei żaden przelew wychodzący 5 i 6 cyfrowy nie do zrealizowania. Można się pobawić drobnymi przelewami.
Chciałem wybrać ten bank jako mój podstawowy. Ale bank po pierwsze nie wierzy w bezpieczeństwo aplikacji a dwa najwyraźniej dział bezpieczeństwa zatwierdza transakcje ręcznie !!!!

Odpowiedz

Marcin Sierpień 31, 2021 o 16:38

AION zablokował mi możliwość przelewów wychodzących. Pomocy ! Przelałem tam kwotę 6 cyfrowa

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 06:36

Na Rzeczpospolitej jest artykuł o zablokowaniu przez mBank przelewu wpływającego na kwotę 50 tys. zł: „Pan Michał klient mBanku przeżył ostatnio niemiłą przygodę.- Zablokowano mi 50 tys. zł, które przyszły na moje konto pod pretekstem sprawdzania przelewu. To oszustwo ze strony banku, który moją gotówką obracał przez tydzień – skarży się mężczyzna.” Zaczynam podejrzewać, że polskie banki sekują Aion Bank blokując przelewy z tego banku. Podejrzewam, że moje przelewy mimo, że na znacznie niższe kwoty wpadły w te blokady. W Santanderze temat ogarnęło dożyć szybko, bo przelew przyszedł I sesją Elixir, a pieniądze zaksięgowali o 20.00. W Aliorze pieniędzy brak. W artykule jest napisane, że Alior może zablokować księgowanie przelewu na 72 godziny. Zobaczymy.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 07:00

Korekta mojej wypowiedzi. Te 72 godziny to dotyczą Credit Agricole. Przedstawiciel Aliora napisał, że mogą być „problemy techniczne” i zazwyczaj wtedy księgują na drugi dzień.
Ale też jest w tym artykule napisane „Jak wyjaśnia nam Alior Bank do zablokowania przelewu przychodzącego może dojść na wniosek pracowników zespołu przeciwdziałania transakcjom oszukańczym w przypadku powzięcia przez bank uzasadnionego podejrzenia, że rachunek wykorzystywany jest w celach oszukańczych lub przestępczych czy też pracowników zespołu przeciwdziałania praniu pieniędzy w ramach stosowania środków bezpieczeństwa finansowego zgodnie z rozdziałem piątym Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.” I tu już nie ma informacji o terminie załatwienia.

Napisałem reklamację do Aliora. Zobaczymy co mi napiszą.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 06:09

Wczoraj około północy karta została odblokowana. Przelewu do Aliora ciągle brak.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 06:10

O fakcie odblokowania karty miałem być poinformowany e-mailem. Oczywiście, żadnego e-maila nie otrzymałem.

Odpowiedz

Arek Sierpień 30, 2021 o 23:07

Hej,

ja podłączę się w temacie bezpieczeństwa, bo to głównie mnie zaskoczyło. Faktycznie bardzo dziwna sprawa z tą weryfikacją dowodu poprzez robienie zdjęcia i wysyłania w sumie ” w kosmos” – nie wiemy w sumie dokąd to trafi. Zabezpieczanie dostępu za pomocą hasła numerem PESEL to już czysta amatorka. Właśnie przed takimi praktykami ostrzega m. in. „Niebezpiecznik”.

Rozumiem że jak wirtualnie i za pomocą „apki” to tak chyba musi (?) to wyglądać, pytanie, czy to jednak opłacalny kompromis…

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 10:52

Dotarł zagubiony wczorajszy przelew do Aliora. Wysłałem dziś testowo cztery przelewy tysiączłotowe do czterech banków: Millennium, Alior, Santander, PKO BP. Trzy już dotarły planowo pierwszą sesją. Ciągle czekam na przelew do Santandera. Okazuje się, że wczoraj Santander dał ciała i podobno wielu klientom przelewy nie dotarły planowo. Ktoś napisał na innym blogu, że zaginiony przelew dotarł do niego ok 20.00. Podobnie jak ten mój wczorajszy.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 10:57

Podsumowanie tej historii:
1) Za bardzo przyzwyczaiłem się do niezawodności Express Elixirów. Rzadko coś zlecałem zwykłym Elixirem.
2) Jak masz termin na dziś, to zleć przelewy najpóźniej dzień wcześniej.
3) Santander to jednak porażka.
4) Aion też nie popisał się z blokadą karty i jej odblokowaniem po kilkunastu godzinach.

Odpowiedz

Sentio Sierpień 31, 2021 o 12:07

Dotarł też i czwarty testowy przelew do Santandera…

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 31, 2021 o 15:00

Dzięki Sentio za opisanie całej sytuacji i współczuję problemów. Zgłosiłem do Aion Twój case oraz tę sytuację ze zwlekaniem odblokowywania karty.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Red Sierpień 31, 2021 o 12:26

Moj zagubiony przelew (zlecony 25 sierpnia wieczorem) rowniez dotarl dzisiaj poranna sesja elixir-a. Wedrowal o 3 dni robocze za dlugo (razem z weekendem to az 6 dni). Nie wiem co bylo przyczyna opoznienia…

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 31, 2021 o 15:01

Hej Red,

Poprosiłem bank żeby to wyjaśnili. Daj znać proszę, gdyby wyjaśnili to Tobie bezpośrednio. Czas wykonywania przelewów = absolutnie nieakceptowalny.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Red Sierpień 31, 2021 o 21:37

Otrzymałem dzisiaj 2 maile. Ale przyznam, ze wcześniej dość mocno przez 3 dni „awanturowałem” się na bankowym czacie.
1. „… dział techniczny odpowiedział mi, że obydwa przelewy poszły dalej dziś rano, i dojdą na Pana konto w dniu dzisiejszym. Przykro mi z powodu tych niedogodności. Dziękujemy za cierpliwość.”
(przypominam: przelew zlecony z środę, doszedł dzisiaj czyli we we wtorek)
2. ” … jako instytucja finansowa weryfikujemy wszystkie przelewy. Czasem może to zająć nieco więcej czasu.”
Zatem z powyższego jasno wynika, ze przelewy utknęły w Aionie na dodatkową weryfikacje… tylko dlaczego to trwało aż 3 dni robocze? Ponadto – dlaczego konsultanci z czata ani razu o tym nie wspomnieli, ani nawet nie zasugerowali takiej przyczyny opóźnienia przelewu? Większość z nich szła w zaparte argumentując, że skoro jest potwierdzenie wykonania przelewu w systemie banku to przelew wyszedł i problem nie jest po ich stronie…
U mnie Aion stracił już wiarygodność głównie dzięki „głupkowatemu” czatowi. Jakby od razu ktoś jasno i rzetelnie wytłumaczył na czy polega przyczyna wstrzymania przelewu i podparł się dodatkowo bezpieczeństwem transakcji – pewnie nawet dodatkowo zyskaliby w moich oczach. A tak dzisiaj złożyłem wypowiedzenie umowy…
Może za parę dni, jak już ochłonę jeszcze raz przemyśle ta decyzje… jeżeli miałyby to być tylko problemy wieku dziecięcego to może dam im jeszcze jedna szanse…

Odpowiedz

Grzegorz Wrzesień 2, 2021 o 16:47

Aha, czyli de facto Aion przyznaje że jest to w zasadzie normalne ze przelewy tyle idą. „(…) Czasem może to zająć nieco więcej czasu(…)”? Seriously, Aion?

Ja jednak sądzę że po prostu mają jeszcze nieogarnięte procesy i narzędzia – albo coś robią manualnie czego nie powinni (weryfikacja?), albo mają awarie systemów. Pewnie to ogarną z czasem. I to jedna rzecz. Druga rzecz to jak to tłumaczy support. Na przykładzie Red widać że nie mają pojęcia co tam się dzieje, idą w zaparte że „wyszło” po czym się okazuje że nie wyszło. I to nie jest pierwszy i jedyny case (miałem identyczny jeszcze „w Belgii” – pisalem wyżej). Mówiąc delikatnie, może to być lekko niepokojące że bank nie wie gdzie się aktualnie znajdują pieniądze klienta…..

Może ktoś kto ma kontakt do decyzyjnych ludzi tam (ukłony dla blogogospodarza 😉 ) wyjaśni im że takie teksty ze strony supportu że „czasem trwa to trochę dłużej” kompromitują ich jako bank, bo sugerują że jest to niejako normalne. Czy nie lepiej napisać „mamy problemy/awarię, przepraszamy, pracujemy żeby się nie powtórzyło, Twoje pieniądze kliencie są u nas, widzimy je i są bezpieczne”? Bo serio nie wierzę że ktoś z kierownictwa Banku uważa że to normalne że weryfikacja trwa 3 dni albo dłużej i jest w stanie przyznać że to jest poziom usług do którego aspiruja. Nie mówiąc już o aspekcie compliance, bo zdaje sie PSD2 zakłada że przelew krajowy powinien iść nie dłużej niż 2 dni (choć głowy nie dam czy to formalnie dotyczy PL).

Nie chcę się dalej znęcać ale…. no jednak Bank to Bank i powinny obowiązywać inne standardy kontroli i przejrzystości niż w najlepszej nawet aplikacji do zamawiania Taxi albo streamowania filmów. Może ktoś tam bierze te wszystkie „Netflixy finansów” i „Ubery finansów” zbyt dosłownie….

Ja się przymierzam do otwarcia konta (bo produkt na papierze mi bardzo odpowiada) ale nie mam ochoty i nerwów na takie historie więc na razie tego nie robię.

Odpowiedz

Beny Wrzesień 2, 2021 o 00:02

Dzisiaj jest 2 września, Aion nie dopisał do chwili obecnej odsetek na koncie oszczędnościowym. Czy ktoś też na taką sytuację? Czyżby kolejne problemy wieku dziecięcego?

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 2, 2021 o 01:12

Hej Beny,

Aion stosuje dosyć nowatorski 😉 sposób naliczania odsetek na kontach oszczędnościowych. Opisany jest on tutaj. Cytuję:

„Odsetki wypłacane są co miesiąc bezpośrednio na konto oszczędnościowe. Dokładna data wypłaty zależy od dnia zasilenia konta oszczędnościowego i ma miejsce tego samego dnia następnego miesiąca.”

AKTUALIZACJA: Dopytałem i jest liczony miesiąc w odniesieniu do daty otwarcia konta oszczędnościowego (a nie pierwszego zasilenia). Krótko mówiąc: w rocznicę konta naliczane są odsetki. U mnie 5.09. Poczekamy = zobaczymy. Dam znać

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kulson Wrzesień 2, 2021 o 09:15

Nowatorski czy bezsensowny?
Na przykład: zasiliłem konto 5000 zł 5 sierpnia, następnie kolejnymi 5000 15 sierpnia.
Czy mam oczekiwać 5 września odsetek za 30 dni od 5000 i 20 dni od 5000? Czy może dostanę 5 września odsetki od 5000 i 15 września od kolejnych 5000? Jeśli ta druga opcja, to będzie jakiś obłęd – w przypadku licznych wpłat i wypłat.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 2, 2021 o 10:10

Hej Kulson,

Po doprecyzowaniu z bankiem: odsetki naliczane są w rocznicę miesięcznicę 😉 otwarcia konta oszczędnościowego. Dni kolejnych wpłat czy wypłat = nie mają znaczenia.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 2, 2021 o 14:04

W rocznicę? Chyba co miesiąc, czyli miesięcznicę:)

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 2, 2021 o 14:14

Hahaha Mariusz… oczywiście masz rację. 😀 Poprawiam!

Odpowiedz

Marta Wrzesień 9, 2021 o 09:03

Hej, posiadam telefon marki Huwawei, oczywiście nie posiada on możliwości korzystania ze sklepu GooglePlay co uniemożliwia ściągnięcie aplikacji.
Duże utrudnienie, napisałam wiadomość z prośba o pomoc, poprosili o ściągnięcie apki z sklepu Huwawei, natomiast tam jest tylko wersja anglojęzyczna bez wersji z bezpłatną wersją konta Light.
Pozostaję albo przesłać apkę z innego telefonu, co jest niewygodne i zniechęca, albo pokusić się o stwierdzenie, że jako użytkownik telefonu marki H…. podlegam dyskryminacji 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 7, 2021 o 13:22

Hej Beny,

Potwierdzam, że odsetki u mnie zostały prawidłowo naliczone – zarówno na koncie oszczędnościowym PLN, jak i EUR – w moim przypadku 4 września. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Red Wrzesień 2, 2021 o 14:12

Można jeszcze inaczej 🙂
1. Wypłacić pieniądze z konta oszczednościowego.
2. Zlikwidowac konto oszczednosciowe – jest taka mozliwosc w aplikacji (nalezne odsetki pojawiaja sie natychmiast na koncie glownym).
3. Zalozyc nowe konto oszcednosciowe i wplacic pieniadze.
Czyli jak chcesz – odsetki mozesz wyplacac sobie nawet po paru dniach… 🙂
Nie wiem tylko jak to bedzie dzialac na dluzsza mete i czy kwoty sie zgadzaja – nie przeliczalem 🙂

Odpowiedz

Zia Wrzesień 2, 2021 o 19:23

Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym to totalna porażka. Jeśli otworzę sobie konto ostatniego dnia miesiąca (np. września), to co wtedy w lutym skoro ma 28 dni?
Czy wypłata odsetek przesunie się wtedy o 2-3 dni, czy może przeczeka do końca marca?
Otrzymałam informację na czacie, że jeśli wpłaciłam środki np. 10-tego dnia miesiąca, odsetki wypłacane będą 10-tego dnia następnego miesiąca, czyli jeśli zdecyduję się zamknąć konto, które zostanie zamknięte z końcem miesiąca, to za 20 dni pozostałych w miesiącu ostatnim nie zostaną wypłacone odsetki. Nie brzmi to jak poważna instytucja.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 3, 2021 o 11:21

Hej Zia,

Zanim wypowiesz całkowicie umowę w Aion, to musisz zamknąć dodatkowe usługi (inwestycje + konta oszczędnościowe). Z tego co wiem, to przy zamknięciu konta oszczędnościowego odsetki uzbierane od ostatniego okresu rozliczeniowego – wypłacane są od razu, więc sytuacja, którą opisujesz, nie występuje.

Zresztą Red w komentarzu wcześniej też o tym pisał.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Sentio Wrzesień 3, 2021 o 11:51

Dodatkowe informacje otrzymane od Aliora i Santandera w kwestii dwóch przelewów z poniedziałku 30 sierpnia, które Aion zablokował:

1. Odpowiedź z Santandera. Przelew miał dotrzeć z I sesją. Dotarł z III sesją i jeszcze dodatkowo z opóźnienieniem:
„Płatność, o którą Pan pyta wykonaliśmy prawidłowo. Pieniądze otrzymaliśmy 30.08.2021 r., na rozliczenie III sesji Elixir i od razu zaksięgowaliśmy je na Pana rachunku.
Sprawdziliśmy, że Krajowa Izba Rozliczeniowa rozliczyła tę transakcję dopiero na III sesję (otrzymaliśmy ją wieczorem).
Dodatkowo 30 sierpnia (w poniedziałek) w Krajowej Izbie Rozliczeniowej wystąpiły problemy techniczne, co wpłynęło na brak możliwości terminowego rozliczenia sesji. III sesję odebraliśmy dopiero około 19:30. Nie mieliśmy na to żadnego wpływu.”

2. Odpowiedź z Aliora. Przelew miał dotrzeć z III sesją w poniedziałek, dotarł z I sesją we wtorek (31 sierpnia):
„31.08.2021 r. na Pana koncie zaksięgowaliśmy przelew na 6 800 zł. Płatność otrzymaliśmy tego samego dnia w I sesji Elixir. Nie mieliśmy opóźnień w księgowaniu przelewu.”

Dodatkowe informacje. Trzy przelewy do Aliora na kwoty 3000, 3400, 3600 zlecone po godz. 6:00 rano dziś. Z pierwszą sesją dotarł tylko przelew na kwotę 3000 zł. Reszty nie ma. Spodziewam się wpływu z II sesją.

Odpowiedz

Sentio Wrzesień 3, 2021 o 15:11

Potwierdzam. Pozostałe przelewy dotarły II sesją.

Odpowiedz

Artur Wrzesień 5, 2021 o 15:53

Cześć Michał,
czy wiadomo już coś kiedy mają być wprowadzone przelewy natychmiastowe w planie All Inclusive?

Pozdrawiam,
Artur

Odpowiedz

Ania Wrzesień 6, 2021 o 08:29

Przydałby się jakiś rozwinięcie co do tej kwoty 20 000 € gwarantowanej dla inwestycji.

Czy ETF okupowane przez nich są już wtedy naszą własnością i tego ta kwota nie dotyczy?

Bo jeśli to dotyczy także papierow i nie są one stricte naszą własnością to 80- 90 000 zł to trochę mało na gwarancję i większe inwestycje

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 8, 2021 o 21:36

Zadałem to pytanie Aion, odpowiedź jest dosyć wymijająca. Może Michał uzyska bardziej wyczerpującą. Na dzisiaj niestety przyjmuję, że ochrona jest wyłącznie do 20k EUR.

Odpowiedz

Madmortigan Wrzesień 10, 2021 o 18:39

Otrzymałem dzisiaj taką odpowiedź z Aiona

Wracam do Pana z odpowiedzią.
Zgodnie z wymogami prawa wszystkie Twoje fundusze ETF są utrzymywane przez bank specjalizujący się w przechowywaniu papierów wartościowych. Aion korzysta z Saxo Bank jako banku depozytariusza. W przypadku bankructwa Twoje aktywa nie są częścią aktywów Aion i nadal są przechowywane przez Saxo. Zazwyczaj usługi zarządzania portfelem zostają wówczas zakończone i można wycofać swoje fundusze ETF.

W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do ponownego kontaktu.

Z wyrazami szacunku,
Sylwia
Twój Aion Bank

Wydaje się więc, że zakupione ETF są „bezpieczne” choć być może będzie to wiązało się z wymuszonym zamknięciem portfela ETF – raczej opcji na transfer nie ma (choć zapytałem o to).

Odpowiedz

Robert Wrzesień 7, 2021 o 12:26

Gdzie informacja o sponsorze artykułu? Nie takiego bloga pamiętam i nie takiego autora subskrybowałem.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 7, 2021 o 12:48

Robert,

Zastanów się co piszesz i proszę Cię – nie bądź bezczelny. Mam wrażenie, że Cię poniosło.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Julia Wrzesień 7, 2021 o 12:49

Wygląda na to, że tylko obywatele Polski mogą założyć konto 🙁
Michał, wiesz może czy zamierzają zrobić to dostępne dla obcokrajowców?

Odpowiedz

Rafal Wrzesień 8, 2021 o 14:38

Hej Michał,

Świetny artykuł. Nie wiem skąd te obiekcje niektórych …. wszystko jest w treści.
Aion fantastycznie „współgra” z IB – przelewy we wszystkich testowanych walutach dochodzą bez problemu. USD (do IB) nawet prawie natychmiast (30 minut).

Wiesz może czy Aion planuje wprowadzić ofertę OIPE? Finax teraz bardzo mocno rozpycha się w tym obszarze (artykuły, ankiety) – fajnie byłoby mieć alternatywę przed podjęciem decyzji.

Czekam niecierpliwie na opis części inwestycyjnej Aiona.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Emerel Wrzesień 10, 2021 o 09:29

Polityka banku wyklucza transakcje z giełdami kryptowalutowymi – nie udało mi się dokonać takiej transakcji, a centrum pomocy potwierdziło.
Przestrzegam jeśli ktoś chciałby zrezygnować z innej oferty ze względu na atrakcyjną ofertę wymiany walutowej jak ja

Odpowiedz

Konrad Wrzesień 10, 2021 o 12:21

Ciekawe jak w sytuacji kryzysowej wyglądałaby wypłata gwarantowanych depozytów 🤔. Jak jest dobrze, to jest dobrze. Ale jak wystąpią problemy, to już nie jest tak kolorowo.

A tutaj mamy do czynienia z wirtualnym bankiem w Belgii…

Odpowiedz

Robert Wrzesień 13, 2021 o 16:06

Hej. Serdecznie dziękuję za podzielenie sie opinia i przybliżenie tej oferty. Chcę spytać, bo to nie wynika wprost (albo przegapiłem :/ za co z góry przepraszam) a jeśli tak to gdzie znajdę dokładna informację. Darmowe przelewy zagraniczne są również w wersji Light/darmowej? I czy sa limitowane?
Jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Wrzesień 13, 2021 o 20:28

Michale, nie mogę się doczekać artykułu o inwestycjach w Aion Bank.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 19, 2021 o 18:25

Hej Daniel,

Artykuł jeszcze w trakcie produkcji. 🙂 Przepraszam za opóźnienie. Uznajmy, że nabiera mocy jak dobre wino. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Szafka Wrzesień 13, 2021 o 20:30

Michał, nigdzie w art nie zająknęłeś się że konto oszczędnościowe jest z takim oprocentowaniem do 31.12.2021 a później zgodnie z regulaminem 0.05% rocznie, brzydkie naganianie klientów unlike

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 13, 2021 o 20:59

Hej Szafka,

Kłamiesz. Oczywiście, że jasno to napisałem – cytuję:

„Oczywiście powyższe wyliczenia obowiązują przy założeniu, że bank zdecyduje się przedłużyć atrakcyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych. Lojalnie ostrzegam, że na chwilę obecną obowiązuje ono tylko do końca 2021 r. a standardowe odsetki na KO po zakończeniu promocji mają wynosić zaledwie 0,05% rocznie (dla PLN i EUR). Niemniej spodziewam się, że Aion będzie przedłużał promocyjne warunki. W Belgii, gdzie startował rok temu, do dzisiaj oferuje takie samo oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w EUR.”

Reasumując: na przyszłość polecam uważniejsze czytanie. 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciej Wrzesień 13, 2021 o 22:22

Otworzyłem konto, i mam kilka spostrzeżeń.

Po pierwsze proces rejestracji przebiegł szybko, sprawnie i bezboleśnie – duży plus. Oferta banku kosmos, właśnie przelałem środki z konta oszcz. w Getin Banku, który nota bene ma najłatwiejszy proces zamykania konta z jakim kiedykolwiek się spotkałem bo właśnie zamknąłem konto ;).

Natomiast aplikację muszę skrytykować. Aplikacja działa fatalnie. Jest wolna oraz mało intuicyjna – na dole ciężko trafić w poszczególne menu. Biorąc pod uwagę, że jest to bank, który głównie ma być obsługiwany przez aplikacje jest to dla mnie nieporozumienie.
Żeby nie było żadnych niedomówień – posiadam/posiadałem aplikacje mBank, Millenium, Getin, Revolut, ING. Wszystkie działały płynnie. Także uważam, że mam prawo się w tej kwestii wypowiadać (jako klient).

Co do samej oferty, na ten moment nie zamierzam korzystać z oferty innej niż konto oszczędnościowe. Mocno kibicuję Bankowi, bo oferta jest wspaniała i być może zamiesza trochę na polskim rynku, w mojej ocenie teraz najważniejsze to dopracować aplikacje, trzymam kciuki.

Odpowiedz

Maciej Wrzesień 13, 2021 o 22:24

P.S. Czy jeśli wprowadziłem kod na darmową wysyłkę karty, to jeśli zamówię kartę, np. za 2 tygodnie to dostanę zwrot ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 13, 2021 o 22:43

Hej Maciej,

Tak. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Szafka Wrzesień 13, 2021 o 22:53

Bije się w pierś, masz mnie, like wraca

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 13, 2021 o 23:21

Dziękuję za refleksję. Miło widzieć. Rzadkie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 15, 2021 o 09:09

Michale,

Dzięki za polecenie Aion Banku :). Czy może zgłaszałeś im aby wprowadzili możliwość edycji zlecenia stałego? Na ten moment nawet jak chcę zmienić tytuł zlecenia muszę usunąć stare i założyć nowe. W Centrum Pomocy nie wiedzą czy taka funkcjonalność zostanie wprowadzona. Jeśli wiesz cokolwiek w tej sprawie to z góry dzięki za info.

Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 15, 2021 o 10:05

Hej Marcin,

Dzięki za informację. Nie zgłaszałem, bo nie wiedziałem o takim problemie, ale zgłoszę. Na szczęście słuchają uwag i sukcesywnie poprawiają.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 15, 2021 o 11:46

wow, dzięki Michał że można na Ciebie liczyć!

Odpowiedz

Michal Wrzesień 15, 2021 o 16:07

Czy coś się zmieniło w ofercie banku? Bo z tego co ja widziałem to te 1% to jest tylko do końca roku, w regulaminie jest napisane, że normalne oprocentowanie wynosi 0.05% i czasowo jest bonus w postaci 0.95% do końca grudnia.

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 15, 2021 o 23:47

Cześć Michał,
Czy za pośrednictwem aplikacji można sprawdzić, czy kod od Ciebie działa? Użyłem kodu zniżkowego na 6 miesięcy, ale wplanie taryfy mam nadal pełną płatność. Dzięki!

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 15, 2021 o 23:52

Hej Paweł,

To niestety norma, że w aplikacji nie widać info potwierdzającego użycie kodu rabatowego. Już to zgłaszałem i może zostanie to z czasem zmienione.

Przypuszczam, że możesz potwierdzić użycie kodu w kontakcie z supportem banku.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 15, 2021 o 23:54

Oki, dzięki i pozdrawiam!

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 16, 2021 o 18:56

„Osoby spłacające kredyty walutowe (CHF / EUR) = bo w Aion mają wymianę walut po kursie międzybankowym = bez dodatkowych opłat / spreadu. To świetny sposób na kupowanie waluty i bezkosztowe wykonywanie przelewów walutowych do banku docelowego.”

Z tym stwierdzeniem powyżej bym mocno polemizował….
Przelew CHF z Aion do Millennium kosztował mnie 25 CHF bo tyle pobrał sobie bank pośredniczący za przelew SWIFT. Wiec wszelki zysk na kursie poszedł nie powiem gdzie, i to z nawizaką.
Dodam jeszcze ze z Alior Kantor zrobiłem takich przelewów już dziesiątki i wszystkie były bezprowizyjne.
Jednym zdaniem Aion stracił moje zaufanie w tej kwestii na długie lata.

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 20, 2021 o 21:40

U mnie przelew do Paribas był bez kosztów. Miałem właśnie zasilić tez konto w Millenium – dzięki za ostrzeżenie.

Michale, czy możesz prosto wyjaśnić laikowi skąd ma wiedzieć ile naliczy bank pośredniczący i właściwie co to za bank?

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 17, 2021 o 14:44

Cześć Michale,

Dziękuję za rzeczowy artykuł i transparentność w kwestii afiliacji.

Czy możesz proszę rozjaśnić kwestię jurysdykcji – IBAN jest polski, a bank jest polski czy belgijski? jeśli polski do dlaczego Het Garantiefonds a nie BFG? jeśli jednak belgijski to skąd odprowadzanie „podatku Belki”?

Przy okazji chciałem też spytać czy zakładając któryś z płatnych rachunków z twoim kodem polecającym nie otrzymuje się fizycznej karty? a jeśli tak, to co się z nią dzieje po powrocie do bezpłatnego planu?

pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 17, 2021 o 15:26

Hej Marcin,

– Bank belgijski działający poprzez oddział w Polsce („oddział” to spółka akcyjna w Polsce).
– Gwarancje belgijskie.
– Bank działa w Polsce na gruncie prawa polskiego jako oddział i zobowiązany jest pobierać podatek Belki.

Co do karty:

– W każdym przypadku wysłanie karty do Ciebie kosztuje, ale opłata ta jest zwracana w ciągu 7 dni jeśli użyłeś przy rejestracji kodu polecającego.
– Kartę fizyczną ZAWSZE trzeba zamówić w aplikacji – nie jest wysyłana automatycznie.
– To czy wracasz do bezpłatnego planu czy nie – nie ma żadnego znaczenia z perspektywy karty, bo opłata za kartę fizyczną pobierana jest tylko raz (przy jej zamówieniu).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 17, 2021 o 17:14

Dziękuję za odpowiedź i doprecyzowanie!

ps. mój komentarz gdzieś się zagubił i niepotrzebnie napisałem ponownie poniżej.

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 17, 2021 o 17:12

Cześć Michale

Dziękuję za rzeczowy artykuł i transparencję w kwestii afiliacji.

Chciał bym dopytać bo nie zrozumiałem, pod jaką jurysdykcję podlega Aion? Zjednej strony zabezpieczenie depozytów jest gwarantowane przez Belgijski odpowiednik BFG (to było by logiczne dla Belgijskiego banku), a jednocześnie jest naliczany „podatek Belki” (co sugerowało by jednak bank działający wg prawa polskiego). Czy korzystając z Aion faktycznie lokujemy środki poza granicą?

Pozrdrawiam
Marcin

Odpowiedz

Krzysiek Wrzesień 19, 2021 o 16:41

Niestety w umowie jest haczyk- wypłata do 40 tys pln miesięcznie zatem stwierdzenie ze wypłaty w pl i za granica są za darmo i bez limitów jest nieprawda. Szkoda , bo zawsze liczyłem na rzetelne artykuły

Odpowiedz

Wojtek Wrzesień 20, 2021 o 10:37

Warto poinformować przyszłych klientów Aion banku, że na tę chwilę nie ma możliwości ustanowienia współwłaściciela, czy pełnomocnika konta/kont. Na wypadek śmierci właściciela kona/kont (dodatkowa dyspozycja, którą trzeba wypełnić i przesłać do banku), to zwrot maksymalnie 120 tyś złotych( dane z lipca 2021), jeśli ktoś będzie miał więcej, to przepada.

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 20, 2021 o 11:41

Hej Wojtek,

Sprostuję: nic nie przepada tylko wchodzi do masy spadkowej i nawet w przypadku braku pozostawienia dyspozycji na wypadek śmierci całość środków zgromadzonych w banku dziedziczą spadkobiercy.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojtek Wrzesień 20, 2021 o 11:45

Dzięki za wyjaśnienie, to ważne.
Pozdr.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 20, 2021 o 10:50

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z takiej świetniej opcji i to mnie trochę martwi.
Gdyby Ukraincom, których jest rezydencja podatkowa w Polsce, nadali dostęp do serwisu, to byłoby dla mnie korzystne.

Odpowiedz

Rafał Wrzesień 20, 2021 o 12:27

Michale,
Orientujesz się może, czy AION będzie w niedalekiej przyszłości umożliwiał inwestowanie w ETF w ramach IKE/IKZE??
Po stronie Finax już coś się zmieniło w tym temacie??

Dziękuję
Rafał

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 20, 2021 o 12:30

Hej Rafał,

IKE/IKZE z tego co wiem, to nie ma w planach w Aion. Co do Finax = też się to nie zmieniło (KNF im zabronił). Niemniej Finax pracuje nad OIPE, czyli takim ogólnoeuropejskim odpowiednikiem IKE (nowa rzecz).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 20, 2021 o 12:58

Cześć Michale,

Czy wiesz czy Aion zamierza wprowadzić karty debetowe do rachunków w walucie obcej, np. w euro? Helpdesk nic nie wie w tej sprawie. Przyznaję że głupio mi Ciebie traktować jak pośrednika w kontakcie z bankiem ale udowodniłeś że z Twoim głosem bardziej się liczą. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 20, 2021 o 14:18

Hej Marcin,

Niestety nie planują (pytałem i proponowałem). Zostaną przy obecnym sposobie działania karty. Jeśli potrzebna jest karta prawdziwie wielowalutowa, to moim zdaniem Alior Kantor (albo co tam komu pasuje).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Arek Wrzesień 24, 2021 o 10:35

A ja mam pytanie, czy sprawdziłeś jak wygląda procedura zamykania konta w AION banku? Bo nawet w polskich bankach otworzyć konto, to nie problem ale je potem zamknąć to droga przez mękę. A tu dodatkowo dochodzi brak jakiejkolwiek placówki do której można się udać po pomoc.

Wogóle przydałoby się abyś zawalczył o to, żeby procedura zamykania konta/wszelkich związkw z bankiem była tak prosta jak ich otwieranie.

Odpowiedz

Bartlomiej Październik 6, 2021 o 21:06

Cześć Arku
Mam procedurę 🙂 Założyłem konto w poniedziałek ale dziś już nie dałem rady tłumaczyć wszystkich problemów za pomocą wiadomości tekstowych. Najpierw trzeba usunąć kartę którą się dodało do zasilania konta. Jeżeli są jakieś środki to należy podać konto innego banku na jakie maja być przelane a następnie w aplikacji zamknąć konto.
Tylko jest małe ale Można to zrobić w sekcji „finanse” (wcale tam nie ma takiej opcji i staram się to wyjaśnić na czacie ale Kasira napisała mi , że rozumie moją prośbę i przekazuje prośbę do odpowiedniego działu i ktoś się ze mną skontaktuje jak tylko konto zostanie zamknięte ?!?
Mam wrażenie , ze odpowiedzi piszą boty nie żartuję !!!!

Odpowiedz

Maciej Wrzesień 24, 2021 o 18:20

Hej Michał, dobry artykuł 💪
Kiedy planujesz artykuł na etfmatic i zestawienia że Słowacka konkurencja? Nie mogę się doczekać!

Pozdrawiam
Maciej

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 25, 2021 o 15:11

Hej Maciej,

Jak najszybciej. A praktycznie = nadal się pisze + niesprzyjające pracy dni (wczoraj wyjazd do Katowic, w najbliższych dniach okrągła rocznica ślubu), więc realnie pewnie czwartek w nadchodzącym tygodniu.

Ale zapewniam, że warto poczekać. Wpis wzbogaciłem o wyniki back-testów portfeli, więc będzie konkretnie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciej Wrzesień 28, 2021 o 15:45

To pytanie już padało kilkukrotnie, ale bez odpowiedzi chodzi o procedurę zakładania konta. Skan dowodu i krótki film. Mógłby ktoś wyjaśnić mi zwykłemu laikowi, czy ta procedura- skan dowodu i krótki film jest bezpieczna?

Odpowiedz

Grzegorz Wrzesień 29, 2021 o 21:21

Co zrobić w przypadku zmiany telefonu lub jego utraty? Jest jakaś procedura na odzyskanie dostępu do konta?
I drugie pytanie – co w momencie śmierci właściciela konta? Czy da się jakoś zabezpieczyć środki na koncie oszczędnościowym?

Odpowiedz

Kamil Październik 1, 2021 o 14:06

Cześć Michał

Czy testowałeś może zlecenia stałe w aplikacji? Ja ustawiłem ich kilka i wczoraj, gdy część z nich powinna zostać zrealizowana, spotkała mnie przykra niespodzianka – żaden z przelewów nie został uruchomiony…

Na koncie jest wystarczająca ilość środków, więc obstawiam, że to wina aplikacji? Napisałem do supportu i niestety na ten moment nie potrafili mi pomóc, ale zapowiedzieli, że zweryfikują problem i wrócą z odpowiedzią.

Jeśli miałeś podobny problem, lub wiesz coś na temat niedziałających zleceń stałych byłbym wdzięczny za informację.

Pozdrawiam
Kamil

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 1, 2021 o 19:32

Hej Kamil,

Nie – nie testowałem zleceń stałych i pierwszy raz słyszę (od Ciebie) żeby nie działały. Ustawię sobie zlecenia na poniedziałek i zobaczę czy wyjdą + dam znać. Oczywiście Aion też zwracam uwagę na Twój komentarz.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kamil Październik 4, 2021 o 21:50

Dzięki za odpowiedź i zainteresowanie tematem.

Jak te ustawione zlecenia u Ciebie, zostały zrealizowane?

Ja nadal nie otrzymałem żadnych informacji w tej sprawie od Aion.

Pozdrawiam
Kamil

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 6, 2021 o 18:17

Hej Kamil,

Tak – potwierdzam, że moje zlecenia stałe zostały prawidłowo zrealizowane. A Twój temat – rozpoznaję.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Renata Październik 2, 2021 o 00:54

Chetnie bym skorzystala z Aion, ale okazuje sie, ze wymagaja jakiejs nowej wersji Androida, aby w ogole zainstalowac ich aplikacje. Telefonow mam 5 i nie zamierzam kupowac 6, aby moc korzystac.

Odpowiedz

Thomas Październik 7, 2021 o 19:19

moze kup 1 a dobry a nie 5 telefonow nic nie wartych

Odpowiedz

Sebastian Październik 3, 2021 o 20:32

Bank gdzie trzeba płacić za prowadzenie rachunku ? Co za bezsens. Do płatności w internecie w walutach używam Revolut. Moim głównym bankiem jest Milenium. Mam darmowe konto i wypłaty z bankomatu. I co bardzo ważne BANK POSIADA FIZYCZNE PLACÓWKI. Wszystko jest ok z bankiem internetowym jak wszystko działa. Gorzej jak zablokuję sobie dostęp do rachunku czy inne niespodziewane zdarzenie. Lepiej jest mieć placówkę w której takie sprawy można załatwić z żywym człowiekiem.

Odpowiedz

Kamil Październik 5, 2021 o 10:52

To jest tzw. myślenie paździerzowe czyli. było bylejak ale po co zmieniać.

Odpowiedz

Michał Październik 4, 2021 o 09:10

Hej Michał,
Dzięki za ten artykuł.

Szczególnie ETFy brzmią obiecująco… tylko ta kwota gwarancyjna…. 20000 € to nie jest jakoś tak BARDZO mało jak na taki instrument? Nie jest to nic, ale oszczędności na emeryturę chyba trochę strach tu włożyć.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 6, 2021 o 18:16

Hej Michał,

Poczekaj na mój artykuł o części inwestycyjnej – tam to będzie szczegółowo opisane.

A w międzyczasie zgadnij jakie mamy kwoty gwarancji dotyczących instrumentów finansowych w polskich domach maklerskich? Podpowiem: 20.100 EUR, ale w 100% gwarantowane są z tego co pamiętam tylko papiery za 3000 EUR. Pozostałe środki do wysokości limitu = gwarantowane tylko w 90%.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartlomiej Październik 6, 2021 o 14:23

Cześć Michał

Korzystam z Twoich porad od wielu lat wszystkie się świetnie sprawdzały aż do teraz 🙁
Ten bank i to konto na chwilę obecną to ryzykowne miejsce do przechowywania swoich pieniędzy. Aplikacja nie działa poprawnie nawet po powtórnej instalacji. Przekazałem im cała masę swoich danych a teraz wiem , że chcę zamknąć konto po tym jak je ledwo założyłem. Oto kilka powodów :
1) Wadliwa aplikacja; nie działa dodawanie karty, jak już zadziałało ( po ponownym wgraniu aplikacji) karty nie da się aktywować !!!!!
2) Komunikacja przez chat ! To właściwie jedyna forma kontaktu, gdzie młodzi ludzie zwracają się do mnie na Ty i generalnie znają aplikacje na tym samym poziomie co ja. DRAMAT !
3) Skrzynka telefoniczna ? Co to jest? Mogę do nich zadzwonić i nagrać wiadomość ?
Łubu dubu, łubu dubu…..

Sprawdzałem komentarze na stronie sklepu play, no nie ma szału…..
Ja zdecydowanie odradzam.

Z pozdrowieniami

Odpowiedz

Marta Październik 6, 2021 o 15:47

Po tym artykule zainteresowałam się tym bankiem, ale niestety współpracy nie będzie. Pierwsze wrażenie – bardzo złe, dla mnie instytucja skreślona, pomimo relatywnie wysokich odsetek na koncie oszczędnościowym. Odmówiono mi założenia bezpłatnego rachunku prywatnego, ponieważ wskazałam, że prowadzę działalność gospodarczą, a jest ona zawieszona na 2 m-ce. Dla mnie to dyskwalifikacja tego banku, nie zakładam rachunku firmowego, nie występuję o kredyt, chodzi o rachunek osobisty i oszczędnościowy. Chciałam przenieść część lokat i zainwestować w ETFy, ale wierzę, że nic nie dzieje się bez powodu. Liczyłam, że rzeczywiście będzie łatwo i nowocześnie, a jest tak jak wszędzie tylko gorzej :-). Intuicja mi podpowiada, że sukcesu jednak nie będzie.

Odpowiedz

Anna Październik 16, 2021 o 20:12

Skoro zakładany był rachunek prywatny indywidualny to gdzie w ogóle jest pytanie o działalność gospodarczą?

Czy to nie jakaś pomyłka i nie próbowałaś otworzyć rachunku firmowego niechcący?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 17, 2021 o 10:55

Hej Anno,

Bank weryfikuje w ten sposób źródło pieniędzy / zarobków, więc pytanie pojawia się w przypadku wyboru, że źródłem pieniędzy jest działalność gospodarcza.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

MARIA Październik 7, 2021 o 09:51

Cześć, trochę inne pytanie – czy w obecnej sytuacji (inflacja, wzrost stopy %) „opłaca” się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Odpowiedz

Piotr Październik 8, 2021 o 12:03

30 września br. miałem tytuł egezkucyjny z US na wszystkich 3 kontach, firmowe, prywatne i kredytowe. Żadnego wczesniej pisma, zdnego telefonu po prostu wchodzisz na konto i widzisz wielkimi wołami zajecie egzekucyjne. Łacznie zamrozili mi 6 tys zła, mimo iż tytuł egzeykycyjny był na kwote 1500zł . I teraz uwaga, 30 wrzesnia br. zajecie srodków, tego samego dnia sporządzono pismo, ale wysłane dopiero 5 października br.!! Ja odebrałem 7 października to pismo i dowiedziałem sie dopiero o co chodzi. Czyli najpierw wchodzą na konto a potem informuja o co chodzi. Oszaleć mozna. Moim błędem było posiadać 3 konta w jednym banku, bo dowiedziałem sie ze gdybym miał je każde w innym banku to nie miałbym zajęcia na wszystkich, tak po prostu działa BNP Paribas, to ich wewn. procedura. Co najlepsze bank zapierdzielił 220zł prowizji od tytułu egzekucyjnego! Czy wiecie w jakim banku teraz najpiej posiadać rachunek bankowy osobisty i firmowy? czy są takie bezpieczniejsze banki w ogóle we współczesnym świecie? mam konto osobiste w revolucie, tam zajęcia nie miałem na szczęście.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 11, 2021 o 11:28

Dzień dobry,

Wszystkich zainteresowanych wpisem o inwestowaniu poprzez Aion Bank, uprzejmie informuję, że wpis ten (po tygodniach pracy) został już opublikowany na blogu. Znajdziecie go tutaj:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/aion-globalne-inwestycje-portfele-etf

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Październik 13, 2021 o 09:43

Witam,
Czy ktoś wie czy jest możliwość przetestowania aplikacji banku bez konieczności rejestracji w banku? Np. wersja demo interfejsu? Albo jakaś dokładna recenzja jak działa aplikacja? Jakie ma funkcjonalności?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 13, 2021 o 09:45

Hej Marcin,

Niestety nie ma takiej możliwości. Można co najwyżej skorzystać z pomocy znajomej / znajomego, który ma już tam konto i apkę na swoim telefonie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

UK Październik 16, 2021 o 01:18

Brzmi jak rewolucja na miarę XXI wieku. Niegdyś to mBank wyznaczał trendy wchodząc na rynek z bankowością internetową, dziś podobnie może być Aion i jego usługami.

Odpowiedz

Mario Październik 23, 2021 o 07:30

Może nie do końca, dajmy im czas na rozwój… Nie wiem czy pamiętasz aplikacje idea banku i ich support? Podobny poziom
Coś za coś, 1% nie jest za darmo skoro stopy procentowe są 0,05%. Gdzieś muszą zarobić, czy to na marketingu w stronę robota od ETFa czy umowach na prąd i gaz. To trzeba mieć z tyłu głowy , jak prawdziwy FN. Szukać i wyciągać wnioski i balans ryzyka. Może APK jest słaba, może umowa ramowa czy gwarancję zabezpieczenia belgijskie czy inne kwestie, darmowe konto można założyć i się przekonać lub nie…

Odpowiedz

Piotr Listopad 24, 2021 o 07:22

Idea nigdy się nie poprawiła. Wiem, bo byłem ich klientem, aż przeniesiono mnie do PKO BP. Tutaj nadal zmian nie widać sądząc po ocenach w Google.

Odpowiedz

Anna Październik 16, 2021 o 20:13

Czyli kod JOPFREE od 14.10 nie różni się już od kodu dostępnego na stronie głównej banku?

Odpowiedz

Grzegorz Październik 17, 2021 o 19:15

Witam,
Już miałem zakładać konto jednak martwi mnie co innego. Przejrzałam opinie o aplikacji i suporcie tego banku. Ocena na google play to 3.7, mnóstwo opinii negatywnych od ludzi nie mogących dostać się do swoich pieniędzy, opisy amatorki z strony wsparcia banku jeżą włos na głowie. Żaden inny bank nie takich niskich ocen, a przecież dostęp jest tylko przez apkę z którą są jak widać duże problemy.

Odpowiedz

Michał Październik 18, 2021 o 23:11

Właśnie założyłem sobie konto i zauważyłem, że jest informacja o obniżaniu rachunków za prąd i gaz, trzeba przesłać swoje obecne zobowiązania na maila aion banku i poszukają alternatywy – spróbuję.

Dodatkowo widzę, że usługa tańszych zakupów online też jest aktywna, należy przesłać potwierdzenie zakupu elektroniki lub ciuchów do 50zł, jeśli w ciągu 30 dni ceny spadną zwrócą różnicę (przynajmniej ja tak to zrozumiałem).

Odpowiedz

Piotr Październik 19, 2021 o 09:37

Dzień dobry,

informacyjne, od 24h nie mam dostępu do moich rachunków w Aion Banku. Chat nie potrafi odpowiedzieć kiedy naprawią tę sytuację. Aktualnie czekam na procedurę zamknięcia rachunków. Standardowa zakłada: saldo musi wynosić 0 zł. W tym przypadku jest to niemożliwe.
Ostatnia informacja z „Banku”: „…prosimy o cierpliwość i przepraszamy najmocniej tę niedogodność. Aktywnie pracujemy nad rozwiązaniem problemu. Skontaktujemy się z Tobą gdy tylko zostanie to rozwiązane, i będziemy mogli wtedy kontynuować procedurę zamknięcia konta”
Nie mam dostępu do rachunków oraz nie mogę zamknąć rachunków do momentu naprawy aplikacji.

Odpowiedz

Dominik Październik 27, 2021 o 15:13

Hej Michał,
zauważyłem małą niezgodność lub raczej uproszczenie w Twoich wyliczeniach progów opłacalności opłat dla wyższych planów przy określonych kwotach na kontach oszczędnościowych. Nie uwzględniłeś faktu, że kapitalizacja jest co miesiąc i tu zaczyna działać procent składany. Niby drobnostka, ale żeby być dokładnym to warto to uwzględnić lub powiedzieć, że to tylko kwoty przybliżone.

Odpowiedz

Sentio Listopad 2, 2021 o 15:48

Czara goryczy została przelana. Musiałem odinstalować aplikację i zainstalować ją ponownie. Przy logowaniu aplikacja pyta o standardowe rzeczy, typu miejsce urodzenia, kod pocztowy, PESEL, data urodzenia. Problem w tym, że informacje, które podawałem nie zgadzają się wg apki. Po kilku próbach apka się blokuje. Czat twierdzi, że za 48 godzin mogę spróbować ponownie. A problemy prawdopodobnie wynikają z błędów w zapisie moich danych w systemie. Czat wysyła prośbę o poprawienie danych w systemie i być może jeszcze w tym tygodniu będzie to załatwione (pewności nie ma). I nic więcej nie można zrobić. Pieniądze zablokowane. Niesłychane. Jak tylko dostęp zostanie odblokowany, zabieram pieniądze z tego pseudobanku i noga moja tam więcej nie postanie.

Odpowiedz

Sentio Listopad 2, 2021 o 21:24

Generalnie jestem pod wrażeniem. Tym razem Aion stanął na wysokości zadania. W ciągu kilku godzin otrzymałem informację e-mailem o aktualizacji danych, potem telefon z banku, gdzie pracownik osobiście pilotował proces ponownej aktywacji. Udało się od pierwszego kopa. Aplikacja ponownie aktywowana. Coś się jednak zmienia na plus.

Odpowiedz

Piotr Listopad 2, 2021 o 22:59

Michał rozważam założenie konta light tylko po to, aby robić darmowe przelewy do Interactive Brokers. Ale zastanawiam się, czy ten międzybankowy kurs i tak nie będzie gorszy niż kurs wymiany PLN na USD w IB? Czy może lepiej opłacać się zapłacić za przelew zagraniczny w złotówkach z mojego aktualnego konta i dokonanie konwersji na USD już w IB?

Odpowiedz

Mario Listopad 4, 2021 o 15:42

Testował ktoś zasilenie xtb walutowego tzn przesłanie usd z aion do xtb i z xtb na aion….
Jak z opłatami? Z tego co mi wiadomo konto walutowe w xtb mają w Pekao SA.

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 7, 2021 o 20:02

Mnie taki przelew kosztował 17,5USD, więc tanio nie jest 🙂

Odpowiedz

X Listopad 15, 2021 o 12:48

Aion zablokował mój przelew na b. dużą kwotę twierdząc autorytarnie (bez żadnej weryfikacji ze mną) że przelew naruszył ich regulamin. O braku realizacji dowiedziałem się od odbiorcy który po kilku dniach nadal nie otrzymał przelewu. Jednak środki pomimo zablokowania przelewu nie wróciły na rachunek. Co najgorsze, bank nie jest w stanie podać konkretnych ram czasowych w jakim terminie odzyskam dostęp do środków z zablokowanego przelewu. Śmiem twierdzić że takie postępowanie jest niezgodne z polskim prawem. W takiej sytuacji bank dokonał zaboru mienia o znacznej wartości. Piszę ku przestrodze dla innych.

Odpowiedz

Maciek Listopad 26, 2021 o 19:01

A ja się bardzo zawiodłem na banku. Jako podmiot klasyfikujący się jednak w sferze premium, przy opłacie 50zł/m powinni ogarniać lepiej takie rzeczy jak dostawa karty. Zamówiona 22 listopada, w ofercie ekspres, więc kurier. Od razu podejrzane bo dostawa przewidziana na czwartek 25, czyli trochę długo jak na kuriera. Teraz mamy 26, a karty jak nie było tak nie ma. Bank nawet nie wie, jaki ona ma numer śledzenia i poleca zamówić drugą. Ja zostaję bez karty na wyjazd. Beznadziejna obsługa jak na coś tak drogiego na tle konkurencji

Odpowiedz

Julia Grudzień 15, 2021 o 23:09

A czy jeśli zainwestiwane środki w etf-y sa w walucie euro a aion bank to czy w takiej samej walucie, bez zmiany na pln można je przesłać na konto walutowe w innym banku??

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 16, 2021 o 01:20

Hej Julia,

Tak – można je przelać w EUR.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maks Grudzień 21, 2021 o 11:10

Cześć, niestety jestem zmuszony do wzięcia kredytu gotówkowego, a ten z aion banku ma najlepsze warunki. Czy brał już ktoś może kredyt w tym banku? Czy są jakieś haczyki na które trzeba uważać?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 23, 2021 o 00:41

Cześć,
Wiem, że wpis powstał już jakiś czas temu, ale trafiłem na niego dopiero niedawno i zauważyłem, że w obliczeniach progów opłacalności prawdopodobnie wkradł się mały błąd, a konkretniej przy obliczaniu progów opłacalności z kodem polecającym JOPAION50. Jeśli się nie mylę, próg został policzony jako x / y * 0,81 zamiast x / (y * 0,81), gdzie x jest opłatą roczną za dany plan, a y różnicą oprocentowania między planem Light.

W takim przypadku (uwzględniając dawne oprocentowanie opisane w artykule) progi opłacalności z kodem polecającym przedstawiają się w następujący sposób:
Plan Smart: 269,91zł / (0,0025 * 0,81) = 133 289zł
Plan All-Inclusive: 449,91zł / (0,005 * 0,81) = 111 089zł

Natomiast plus jest z pewnością taki, że przy obecnym oprocentowaniu (1,5% dla planu Smart i 2% dla planu All-Inclusive) progi opłacalności z kodem polecającym i bez niego przestawiają się już następująco:
Plan Smart (z kodem): 269,91zł / (0,005 * 0,81) = 66 645zł
Plan All-Inclusive (z kodem): 449,91zł / (0,01 * 0,81) = 55 545zł

Plan Smart (bez kodu): 359,88zł / (0,005 * 0,81) = 88 860zł
Plan All-Inclusive (bez kodu): 599,88zł / (0,01 * 0,81) = 74 060zł

Warto jednak pamiętać, że na ten moment promocyjne oprocentowanie 1,5% za plan Smart i 2% za plan All-Inclusive ma obowiązywać jedynie do końca lutego 2022 (o ile nie zostanie przedłużone) i że mamy również kod polecający JOPFREE.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 6, 2022 o 00:52

Cześć, zapewne czegoś nie rozumiem, ale jak taka oferta (chodzi mi o same oprocentowanie) ma się np. do IKO Toyota Bank – do 100k pln WIBOR 3M + 0,01%, powyżej 100k pln WIBOR 3M. Obecnie WIBOR to 2,51%, a jest mega duże prawdopodobieństwo, że będzie rósł. Na pierwszy rzut oka nie ma się nad czym zastanawiać przecież?

Dzięki,
Łukasz

Odpowiedz

buzaveti Styczeń 6, 2022 o 20:22

Czy przelewy własne pomiędzy kontami EUR i USD w Aion zobowiązują mnie do przeliczenia każdego kosztu i przychodu na złotówki po kursie średnim NBP z dnia roboczego poprzedzającego transakcję i na podstawie tego wyliczenia i opodatkowania dochodu/wykazania straty.
Przykład:
1) Wymieniono 10000 EUR na USD po kursie 1.14 w Aion. 10000 EUR było wtedy warte X zł (po średnim kursie NBP…).
2) Po pewnym czasie wymieniono posiadane USD na EUR po kursie 1.12. W efekcie otrzymano euro warte Y zł (po średnim kursie NBP…).
3) Widać, że Y > X. Czy należy zapłacić podatek dochodowy lub podatek Belki od dochodu równego (Y-X)?

Odpowiedz

Magdalena Styczeń 11, 2022 o 21:59

Cześć, czy podane kody rabatowe mają jakiś termin ważności? Logowałam się dziś, niestety nie działają…

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 12, 2022 o 00:10

Hej Magdalena,

Niestety Aion Bank zepsuł kody i do dzisiaj nie naprawił… Na chwilę obecną po prostu nie działają.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Zuza Styczeń 12, 2022 o 08:32

Witam. Czy kod polecający JOPAION50 działa w 2022? Nie przechodzi.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 14, 2022 o 13:32

Hej Zuza,

Przez pewien czas nie działał, ale już to zostało naprawione, więc jeśli jeszcze się nie zarejestrowałaś, to śmiało można to zrobić teraz.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartek Styczeń 17, 2022 o 17:33

Cześć,
kilka moich prób zarejestrowania się zakończyła się fiaskiem. Odrzuca za każdym razem z powodu połączenia internetowego, a działa ono bez zarzutów. Czy ktoś miał podobną sytuację? Co w związku z tym?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 17, 2022 o 18:24

Hej Bartek,

A nie rejestrujesz się przypadkiem korzystając z VPN albo innej formy ukrywania lokalizacji?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartek Styczeń 18, 2022 o 16:55

Cześć,
po rozmowie z supportem dostałem wskazówki. Reinstalacja aplikacji. I gdyby się problem powtórzył, to wystarczy włączyć na chwilę tryb samolotowy i go wyłączyć.
Dzisiaj już rejestracja się udało. Jest tylko jeden problem, gdyż nigdzie nie miałem możliwości wpisania kodu, albo po prostu nie wiedziałem gdzie, przez co nie wykorzystałem możliwości od Ciebie.
Dlatego jak jest jeszcze możliwość podpięcia się pod Twoje kody to prosiłbym o jakąś podpowiedź

Pozdrawiam
Bartek

Odpowiedz

Bartek Styczeń 18, 2022 o 17:13

Sprawa ogarnięta razem z kodem od Ciebie, Michale. Support chatu mega szybki i sprawny. Jestem miło zaskoczony.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Styczeń 17, 2022 o 17:42

A teraz, przy kilku kolejnych próbach nie mogę już dokonać weryfikacji dowodem osobistym. Mam wybrać inny dokument. Napisałem do supportu, ale cisza.

Pozdrawiam
Bartek

Odpowiedz

Andrzej Luty 7, 2022 o 13:40

Dzisiaj zakładałem konto w Aion i plan Light jest już płatny 19,99.
Kod polecający na 50 % , wyświetlił się ,że poprawny.

Odpowiedz

Marcin Luty 11, 2022 o 09:05

plan LIGHT przestał być darmowy => 19 PLN
nadal najbardziej light, ale…

Odpowiedz

Tomasz Maj 7, 2022 o 23:54

Też miałem z tym duży problem z weryfikacją, support siedział cicho przez kilkanaście dni, tak myślałem, że to nie będzie darmowe, mowa o koncie Light 😉

Odpowiedz

Lukasz Styczeń 7, 2023 o 09:46

Aion nie przyjmuje przelewów ekspresowych z innych polskich banków, a także nie przyjmuje zasilenia z kart wydanych przez co najmniej 3 duże banki. Założenie konta w weekend lub w święto powoduje, że nie ma możliwości przelać pieniędzy, a zatem utrzymać przez cały miesiąc salda powyżej 5000 PLN. Oznacza to konieczność zapłaty za plan Light.
Będę testować możliwość wysłania zwykłego przelewu Elixir w poniedziałek.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: