Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 096: Jak negocjować kupno mieszkania na rynku wtórnym – techniki negocjacji i porady krok po kroku

przez Michał Szafrański dodano 18 kwietnia 2017 · 103 komentarze

Negocjacje kupno mieszkania

Negocjacje, techniki negocjacyjne, targowanie się – wiele osób czuje lęk słysząc te słowa. Warto się przełamać. Stawką są nawet setki tysięcy złotych.

Kupno mieszkania to największa pojedyncza transakcja finansowa w naszym życiu. W podcaście rozmawiałem już wielokrotnie o tym, jak dobrze wziąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Dzisiaj moim gościem jest Wojciech Woźniczka – zawodowy negocjator, który podpowiada jak skutecznie negocjować cenę zakupu mieszkania. Skupiliśmy się na rynku wtórnym, czyli kupowaniu używanych mieszkań od ich właścicieli. To tam – umiejętnie prowadząc negocjacje – można najwięcej wygrać i zaoszczędzić dziesiątki lub nawet setki tysięcy złotych.

Zobacz także: 16 porad jak negocjować z deweloperem kupno nowego mieszkania

Co to jest gambit otwierający, na czym polega strategia rosyjskiego frontu, co to jest BATNA i WATNA – o tych i innych technikach negocjacyjnych usłyszycie w tym odcinku. Dowiecie się także dlaczego jak najdłużej nie powinniście składać swojej oferty oraz dlaczego nigdy nie wolno natychmiast akceptować propozycji drugiej strony.

 

Negocjacje ceny mieszkania

W mojej książce „Finansowy ninja” opisywałem szerzej argumenty, które można zastosować w negocjacjach zakupu nowego mieszkania od dewelopera. Wpis na ten temat znajdziecie także na blogu.

NegocjujPoniższa rozmowa z Wojciechem Woźniczką w doskonały sposób uzupełnia ten temat przedstawiając przebieg negocjacji zakupu mieszkania na rynku wtórnym. W ten sposób mamy już niemal całościowe pokrycie tematu. Do kompletu brakuje tylko przedstawienia negocjacji z perspektywy osoby sprzedającej mieszkanie (w podcaście tylko zarysowujemy ten temat).

Osobom zainteresowanym bardziej szczegółowym rozwinięciem wątku negocjacji zdecydowanie polecam książkę Wojtka „Negocjuj! Czyli jak zwyciężać w codziennych sytuacjach”. Podobnie jak w moim przypadku, wydana została ona samodzielnie. Na jej stronie znajdziecie także przycisk umożliwiający negocjowanie ceny zakupu książki. 🙂 Warto spróbować. W podcaście Wojtek ujawnia jaki odsetek kupujących decyduje się na taki krok (wbrew pozorom bardzo niewiele).

Czytaj także: WNOP 112: Jak negocjować podwyżkę pensji (lub awans) i jak przygotować się do rozmowy z szefem – radzi Wojtek Woźniczka

Negocjacje w audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu, przeczytać transkrypt na końcu wpisu lub posłuchać zapis na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu będziesz otrzymasz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

Sprawdź również: WNOP 127: Inwestowanie w mieszkania na wynajem – Q&A – Piotr Hryniewicz

W tym odcinku usłyszysz:

  • Dlaczego Wojtek zajął się negocjacjami?
  • Co jest najważniejsze w negocjacjach?
  • Jak wygląda proces negocjacyjny?
  • Pierwszy etap negocjacji: przygotowanie mentalne.
  • BATNA – co to jest?
  • Czy widełki cenowe to również BATNA?
  • WATNA – co to jest?
  • Co to jest „klauzula nadzwyczajności”?
  • Drugi etap negocjacji: przygotowanie procesowe.
  • O co chodzi z demonami sprzedającego?
  • Trzeci etap: przygotowanie do spotkania.
  • Co to jest pre pre-selling?
  • Czy zdarzają się sprzedający, którzy nie chcą rozmawiać z kupującymi?
  • W jaki sposób prowadzić rozmowę z agentami nieruchomości?
  • Etap czwarty: targowanie.
  • Co to jest „gambit otwierający”?
  • W jaki sposób bronić swoje ustępstwo?
  • Na czym polega technika „rosyjskiego frontu”?
  • Technika „ograniczone kompetencje” – na czym polega?
  • Impas w negocjacjach.
  • Zakończenie negocjacji.
  • Ile kosztują usługi profesjonalnego negocjatora?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcaście:

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂

Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 103 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Król Czasu Kwiecień 18, 2017 o 20:43

Wow masa przydatnej i kosztownej wiedzy. Książka Twojego gościa z pewnością jest warta przeczytania.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 18, 2017 o 21:14

Parę miesięcy za późno ten podcast.. 😛 nam udało się zbić 16k z ceny z ogłoszenia 🙂

Odpowiedz

Magdalena Kwiecień 18, 2017 o 23:42

świetny tekst!

Z mojego doświadczenia – część zjawisk psychologicznych się sprawdza, łącznie z tym miejscem postojowym gratis.

Odpowiedz

Jakub Kwiecień 19, 2017 o 01:26

Gratulacje dobrego podcastu. Ciekawy jest fragment o możliwym rabacie od sprzedającego. Przy kupnie mieszkań na wynajem w Warszawie udawało mi się obniżyć cenę od 1 do 20 tys. zł na transakcji. Z moich doświadczeń wynika, że często cena ofertowa jest po prostu dobra, i jeżeli za ostro chcesz ją obniżyć to przelicytuje Cię inny inwestor, który przyjdzie 30 min po Tobie. Widziałem nieruchomości, które jednego dnia oglądało po 15 osób, a ostateczna cena transakcyjna była właśnie ceną ofertową.

Żałuję, że przy okazji podcastu nie odniosłeś się do Twojego projektu 10 mieszkań na wynajem w rok. To już chyba ponad 8 miesięcy od ogłoszenia tego przedsięwzięcia i świetnie byłoby usłyszeć jak Ci idzie.

Odpowiedz

Callipso Kwiecień 19, 2017 o 13:34

Nie znam realiów twoich mieszkań i transakcji bo może kupujesz wyremontowane pod klucz. Natomiast z tego co piszesz to raczej albo nie były to okazje inwestycyjne albo był to zwykły marketing, wystaw taniej by sprzedać drożej. Zastanów się czy jeśli wiesz o ofercie Ty i kilkanaście, kilkadziesiąt osób to jest to jeszcze okazja. Dla mnie okazja jest wtedy gdy wiem o niej Ja albo wiem znacząco wcześniej niż cała reszta ( pomijam cenę bo jest drugorzędna)

Podcast super ale w sumie zabrakło jeszcze jednej rzeczy. Dla mnie bardzo ważne jest „czytanie” drugiej strony i dopasowanie się do niej stylem zachowania czy sposobem wypowiedzi. Inaczej zachowujesz się i rozmawiasz gdy kupujesz mieszkanie od dresika z bejcy a inaczej od emerytów. Jak do dresa pójdziesz w garniaku to kiedy wyjdziesz powie, że jesteś nadęty bubek a u emerytów wzbudzisz wzmożoną czujność.
Jak pójdziesz ubrany w polara to z dresikiem pogadasz na luzie a u emerytów wzbudzisz sympatie bo pewnie mają dzieci/wnuki w podobnym wieku.

Przy dobrych negocjacjach trzeba uważać na spójny wizerunek. To znaczy jak wyglądasz i się zachowujesz z tym co mówisz i jak mówisz. Odstępstwa są szybko podświadomie wyłapywane i dostajesz łątkę „cwaniak” lub druga strona się blokuje.

Odpowiedz

Jakub Kwiecień 19, 2017 o 19:53

@Callipso, masz rację.

Myślę, że żadne z mieszkań które kupiłem nie było prawdziwą okazją. Niestety nie mam dobrego dojścia do okazji, a moja współpraca z pośrednikami układa się źle. Na 7 zakupionych nieruchomości wszystkie były ostatecznie bez pośrednika.

Dlatego ciekawi mnie (i myślę, że innych również) zebrane doświadczenie Michała z projektu „10 mieszkań na wynajem”.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 19, 2017 o 22:57

Zgadzam się w 100%. Niestety, gdybyśmy mieli o tym wszystkim powiedzieć, 10h mogłoby nie wystarczyć 🙂

Pozdrawiam
Wojtek

Odpowiedz

Callipso Kwiecień 20, 2017 o 13:40

Myślę, że Michał przedstawi projekt gdy będzie skończony, zoptymalizowany i działający. Do tego czasu raczej nie ma co liczyć a wspomniał kiedyś, że idzie opornie.

Wojtek i 20h by nie wystarczyło. Dla mnie w negocjacjach powinno być minimum teorii i maksimum praktyki. Zbyt dużo teorii powoduje niepotrzebny zamęt. Dobry negocjator „czuje” a nie myśli. Takie czucie wyrabia się z czasem wiec trzeba negocjować jak często się da. U mechanika, na straganie, w sklepie itd. Patrzeć gdzie i co działa na kogo i w jaki sposób.

Odpowiedz

Dorota Kwiecień 19, 2017 o 01:36

Podcast spadł mi jak z nieba, bo jesteśmy w trakcie poszukiwań na rynku wtórnym właśnie. Oboje z narzeczonym chłoniemy treści zarówno z bloga, jak i książki, a to co teraz nagraliście dopełnia całej tej wiedzy. Wielki szacun Michale, że chce Ci się robić to, co robisz i dzielić wiedzą, którą masz. Kilka rzeczy, o których mówił dziś Twój gość pokrywa się z tym co radziłeś i Ty. Muszę sobie wziąć do serca BATNĘ, bo rzeczywiście duże emocje wskakują, gdy szuka się mieszkania dla siebie. Trzymaj za nas proszę kciuki!
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Kwiecień 19, 2017 o 07:46

Bardzo silny kandydat na wygenerowanie rekordowej słuchalności 🙂 Dzięki za polecenie książki Wojtka – planuję zakup drugiej nieruchomości w perspektywie roku, dlatego podcast i książka trafia w punkt.

Odpowiedz

Weronika Kwiecień 19, 2017 o 10:36

My kupiliśmy mieszkanie o 11 tys taniej niż cena wyjściowa. Mieszkanie nawet nie było na rynku jeszcze wystawione byliśmy drugimi oglądającymi
Uważam ze to dobra cena biorąc pod uwagę fakt ze w naszym mieście mieszkania schodzą jak ciepłe bułeczki.

Odpowiedz

Jakub Kwiecień 19, 2017 o 11:15

Bardzo polecam książkę, przeczytałem ciekawa, zawiera wiele praktycznych metod negocjowania.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 19, 2017 o 22:58

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Krzysiek Kwiecień 19, 2017 o 12:09

Cześć Michał. Dzięki za kolejny podkast. Treść wartościowa ale tym razem rozczarowałeś mnie. Jestem zaskoczony bo Pan Wojciech powtarza masę rzeczy,które przeczytałem w „Targuj się” Macieja Dudko – wydaje się że mamy tu chyba plagiat. Weź do ręki książkę „Targuj się” i porównaj same tytuły (u P. Wojtka – „Negocjuj”; zresztą – jest to tytuł skopiowany z treści „Targuj się”, bo Dudko pisze, że tak pierwotnie chciał zatytułować swoją książkę). Okładka – u Dudko są na okładce puzzle, u P. Wojciech – są puzzle. Już w pierwszych zdaniach podkastu P. Wojciech powtarza to, co jest u Dudko, a mianowicie, że błędem jest patrzyć przy negocjacjach na ‚urwaną’ kwotę kwotowo, bo trzeba postrzegać ją ‚procentowo’ (Dudko pisze coś w rodzaju, że biedni płacący zamiast 8 zł zamiast 10 zł widzą oszczędność 2 zł, bogaci – oszczędność 20%). Nawet hasło reklamowe na książce P. Wojciecha „Jak zwyciężać w codziennych negocjacjach” kojarzy mi się jak by prosto wyjęte z tej drugiej czy może jej reklamy, gdzie pamiętam, że też hasło było coś o skutecznym negocjowaniu w codziennych negocjacjach. I tak dalej, podobieństw jest niestety dużo więcej.
Mam nadzieję że nie weźmiesz mi tej uwagi za złe bo generalnie bardzo cenię Twoje podkasty i bloga ale przyznam że tu trochę niesmak z powodu doboru gościa do nagrania, który jak się wydaje po prostu zrobił książkę która powstała w oparciu o cudzą.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 20, 2017 o 00:41

Panie Krzysztofie,

Czuję się w obowiązku odpowiedzieć na Pana komentarz, ponieważ pojawiło się w nim bardzo poważne oskarżenie obok którego nie mogę przejść obojętnie. Pozwoli Pan, że odniosę się osobno do każdego z opisanych przez Pana zarzutów.
Od razu napiszę również, że nie będę się odnosił do treści książki Pana Macieja, ponieważ jej nie czytałem. Przytoczę tylko kilka faktów. Sprawdziłem kiedy została wydana książka, na którą Pan się powołuje i znalazłem datę na sierpień 2015r. A więc po kolei:
1) Tytuł książki. NEGOCJUJ. Czyli jak zwyciężać w codziennych sytuacjach. Szkolenie o tej nazwie prowadziłem po raz pierwszy bodajże jeszcze na początku 2014 roku. Mam screeny banerów, które były umieszczane w sieci z datą luty 2014. Być może były wcześniejsze, ale już nie pamiętam. Łatwo to sprawdzić. Organizatorem szkoleń pod tą nazwą była firma Alior Instytut Biznesu. Były to moje autorskie szkolenia otwarte przez które przewinęło się wiele osób. Stąd tytuł książki.
2) Projekt graficzny okładki.
Tak się składa, że nie ja jestem pomysłodawcą takiej finalnej wersji, która jest obecnie w druku. Projekt został wybrany przez osoby, które polubiły moją stronę na FB. Tutaj link do ankiety: https://www.facebook.com/wojciechwozniczkapl/posts/471797772982259 Jak Pan zauważy, w pierwotnym pomyśle nie było nawet puzzla, o którym Pan pisze. Puzzle zostało dopiero zasugerowane po wybraniu okładki ze zdjęciami sytuacji negocjacyjnych przez innego Trenera Grzegorza Sikorskiego. Zapewne gdzieś na mojej poczcie zachowała się jeszcze korespondencja z sugestią Grzegorza, aby zrobić puzzle.
3) Negocjowanie cena/%
O tym zabiegu mówię od lat podczas swoich szkoleń. Już nie pamiętam, kiedy pojawiło się to po raz pierwszy, ale mam 100% pewność, że odkąd prowadzę trening dla inwestorów w nieruchomości, to ta wiedza znajduje się w materiale szkoleniowym, który jest udostępniany Uczestnikom. I tak pierwsza edycja to styczeń 2015roku i na 100% ta wiedza była wtedy tam przekazywana.

Konkludując
Biorąc pod uwagę fakt, że publicznie mówiłem o rzeczach, o których Pan pisze na długo przez publikacją książki o której Pan pisze (na co mam niezbite dowody) i jednocześnie wiedza ta była dostępna wielu osobom, to należy poddać w wątpliwość kto od kogo czerpał przy pisaniu materiału publikowanego. Daleki jednak jestem od oskarżania kogokolwiek o cokolwiek, gdyż każdy przecież mógł wpaść na podobny pomysł.

Zakładam również, że zdaje Pan sobie sprawę, że pisząc publicznie takie oskarżenia bez uprzedniego ich sprawdzenia godzi Pan w dobre imię moje, mojej firmy oraz w dobre imię marki mojej książki NEGOCJUJ. Zapewne wie Pan również, że pisząc coś w internecie nie jesteśmy anonimowi a dobre imię podlega ochronie prawnej.

Z wyrazami szacunku
Wojciech Woźniczka

Odpowiedz

Paweł Maj 1, 2017 o 09:32

Głupszego komentarza już dawno nie czytałem… Zastanów się kolego co piszesz czasami, zanim kogoś obrazisz. Dzieli się ktoś z Tobą za darmo swoją wiedzą a Ty go jeszcze oskarżasz… Żałosne…

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 19, 2017 o 12:41

Cześć Michał,

Super podcast, idę niedługo przetestować w praktyce 🙂 Powiedz mi proszę, gdzie mogę znaleźć informacje jak już bezpiecznie kupić mieszkanie, tzn sprawdzić czy nie jest ono zadłużone, nie ma zameldowanej osoby, o której nie wiemy itp., żeby nie nadziać się już po sprawnie przeprowadzonych negocjacjach.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Odpowiedz

Karolina Kwiecień 19, 2017 o 14:51

Cześć 🙂
zapewne czekasz na odpowiedź Michała, ale mogę tylko podpowiedzieć, że warto poprosić o nr księgi wieczystej i sprawdzić w internecie (zbiór jest dostępny w wersji elektronicznej) czy na nieruchomość nie ma nałozonej hipoteki, jak wygląda prawo własności, czy w księdze figurują nazwiska osób, z którymi mamy do czynienia bądź ich krewnymi.
Wiem, że ludzie są dosyć sceptycznie nastawieni do pośredników (doradców) ds. nieruchomości, ale kiedy mamy do czynienia z porządną firmą, ewentualne problemy z mieszkaniem bądź użytkownikami można wyprostować. Agencje nieruchomości nierzadko maja rozbudowane zaplecze, m.in. w dział prawny, który stara się „wyczyścić” zaplecze do bezproblemowej transakcji sprzedaż/kupno.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 21, 2017 o 23:32

Sam osobiście chętnie korzystam z pomocy Agentów. Dobry Agent, który dokładnie wie, czego potrzebujesz jest w stanie przynieść Ci bardzo dobrą ofertę, zanim ta trafi na rynek. Wówczas mamy negocjacje typu win-win-win 🙂

Odpowiedz

Arek Kwiecień 19, 2017 o 12:47

Bardzo to wszystko ciekawe i piękne w teorii.
Miałem mieszkanie do sprzedania. W bardzo dobrej okolicy. Znając jego wady i zalety, przy pomocy znajomego z biura nieruchomości, ustaliłem adekwatną, moim zdaniem, cenę i taką zaoferowałem w ogłoszeniach. Nie liczyłem na wielki zysk (to nie Warszawa), po prostu chciałem sprzedać mieszkanie nie oddając go za bezcen.
Straciłem mnóstwo czasu na pokazywanie mieszkania wiecznie kwękającym „negocjatorom”, którzy wmawiali mi jaka to nierealna cela i widzieli lepsze i tańsze, i byli skłonni dać o 40-30k mniej.
Podchodziłem do sprawy uczciwie i grałem w otwarte karty. Byłem szczery we wszystkim i odpowiadałem cierpliwie na wszystkie pytania. Dorzucałem jeszcze wyposażoną kuchnię, jesli klienta miałoby to przekonać.
Miałem serdecznie dość.
Ostatecznie mieszkanie kupiła sąsiadka z bloku na przeciwko za cenę, którą oferowałem. Bez zawracania gitary, sztuczek psychologicznych i innych manipulacji.
Każde mieszkanie ma swojego kupca.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 21, 2017 o 23:33

Gratuluję! Znalazł się Pan w tych 5% rynku, gdzie cena ofertowa = cena transakcyjna.
W dzisiejszych czasach to nie lada wyczyn.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Hanna Kwiecień 19, 2017 o 13:21

Bardzo ciekawe informacje! Z mieszkaniami temat jest trudny bo wydajemy dużą część oszczędności naszego życia i często pokazujemy też swoje emocjonalne zaangażowanie, które często okazuje się zgubne, bo sprzedający od razu widzi, że nam bardzo zależy.

Odpowiedz

Daria Kwiecień 19, 2017 o 13:53

Świetny podcast. Bardzo dziękuję za tak skondensowane podsumowanie jak zabierać się za negocjacje. Książkę Wojtka dopisuję do listy książek które planuję nabyć w najbliższym czasie 😉

Odpowiedz

Zbigniew Kwiecień 19, 2017 o 18:45

Chyba się Wojtek wysypał z adresem bloga na zdjęciu w tle na facebooku 🙂

BTW ten bialy tshirt spod ciemnej bluzy wyglada jak koloratka

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 19, 2017 o 23:02

🙂

Odpowiedz

Wojciech Sowiński Kwiecień 19, 2017 o 22:07

Bardzo ciekawy podcast.
Od siebie, chciałbym dodać, że bywa, że argumenty do obniżenia ceny (albo w ogóle do korzystnej transakcji) na rynku nieruchomości można znaleźć w księdze wieczystej. Czasem sam sprzedający nie ma pojęcia jak sobie te sprawy wyczyścić i wytknięcie mu takiego „demona” może naprawdę zbić go z tropu.

Odpowiedz

Sławek Kwiecień 20, 2017 o 10:29

Mega treść i fajnie podana. 2h statycznego wywiadu bez bajerów przykuwających uwagę obejrzałem z ogromną przyjemnością. Książka oczywiście zamówiona 🙂

Odpowiedz

Tomek Kwiecień 20, 2017 o 13:42

Cześć Michał.
Podcast akurat dostałem w samą porę bo wczoraj z żoną oglądaliśmy małe mieszkanie( jest to inwestycja pod wynajem w miejscu turystycznym). Uważnie przeczytałem podcast i wdrożyłem wskazówki w rozmowę ze sprzedawcą( właściciel nieruchomości). Jeżeli chodzi o cenę to na początku właściciel powiedział że 3 tys można urwać i raczej za mniej nie sprzeda. Ja swojej ceny nie podałem jedynie zasugerowałem że w grę wchodzi transakcja gotówkowa:) i powiedziałem że musimy się zastanowić. Dziś miałem dzwonić do tej osoby i zaproponować cenę ale sprzedawca mnie uprzedził:) i zadzwonił pierwszy z informacją że skoro płaciłbym gotówką to jest mi wstanie zaproponować 7 tyś jeszcze mniej( łącznie 10 tyś) plus poprawki sugerowane przez nas w mieszkaniu na jego koszt. Otrzymaliśmy kwotę która Nas interesowała ale teraz się zastanawiam czy nie walczyć o więcej:) z drugiej strony nie można być pazerny. Co sądzisz? bądź co sądzicie czytelnicy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 21, 2017 o 23:35

Zaproponuj niżej, ale na spotkaniu. Jako powód podaj czynnik obiektywny. W najgorszym przypadku się nie zgodzi a Ty się podniesiesz. Myślę, że warto spróbować.

Odpowiedz

LukaszM Maj 8, 2017 o 17:30

Do Tomka: i jak udala sie transakcja finalnie? Czy udalo sie kupic nieruchomisci i zejsc z ceny ponizej 10tys?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Kwiecień 20, 2017 o 14:46

Kilka miesięcy za późno 🙂 Zbiłam cenę o 10 %, z perspektywy czasu myślę, że mogłam powalczyć o więcej.

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 20, 2017 o 20:20

Michale, podjęliście bardzo ważny temat. Wiele rzeczy o negocjacjach już wiedziałam i dzięki Tobie sobie przypomniałam. Było też wiele nowości.
Cieszę się niewiarygodnie, widząc, że nabrałeś tempa, a Twój blog staje się bezkonkurencyjny. Śledzę go na bieżąco i razem z nim się rozwijam.
Mam jedno ale do tego odcinka. Dwie godziny to troszkę za długo. Miałam wrażenie, że czasem zbaczacie z tematu, a dodatkowo długi czas rozmowy powodował, że się „wyłączałam” i pod koniec męczyłam. Myślę, że optymalny podcast to 1,5 godziny, bo wtedy słuchacz utrzymuje koncentrację, a Wy trzymacie się harmonogramu rozmowy.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 23, 2017 o 21:15

Agnieszka,prosty sposób .Rozbij sobie oglądanie na dwie albo trzy części.Problem zniknie:)

Nie jesteś w stanie oglądnąć 10 odcinków twojego ulubionego serialu pod rząd.Miałąś by go już dość.

Ale że jest emitowany w odstępstwach czasowych to ogląda się go przyjemnie

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 20, 2017 o 22:16

Przydałby się artykuł na temat obligacji skarbowych łącznie z tymi nowymi 500+ jaki procent portfela na nie przeznaczać i czy warto zamrażać gotówkę na 10 lat. Korzystać przy nich z IKE czy nie?

Odpowiedz

Michał Kwiecień 21, 2017 o 10:33

Mi udało się zejść z 530 tys. na 500 u dewelopera, w dwóch rzutach. Najpierw do 515 i potem do 500. I tak się zastanawiałem, czy nie trzeba było pójść jeszcze trochę ostrzej. Z drugiej strony, jak zależy Ci na mieszkaniu, to zawsze jest ryzyko, że się przesadzi.

Szukając mieszkania negocjowałem kilkanaście razy, głównie z deweloperami, w większości przypadków dla sportu/treningu – nawet, jak nie interesował mnie żaden lokal do kupna.

Mam wrażenie, że elastyczność deweloperów jest bardzo mała, przynjamniej na rynku warszawa i okolice. Jak jest duży popyt, to jest ciężko. Dwa razy usłyszałem coś w stylu: „pan chce negocjować, ale my i tak to mieszkanie zaraz sprzedamy komuś innemu…a nawet jak nie, to podniesiemy cenę, żeby zrobić promocję na ostatnie mieszkania i wyjdziemy na to samo”.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 25, 2017 o 10:34

Dzień dobry Michale i Wojtku.
Tak się składa, że jestem w trakcie negocjacji zakupu mieszkania od dewelopera.
Podjąłem się tego zanim zacząłem czytać Twoją książkę, a już niestety też długo przed tym podcastem. Ustaliłem z deweloperem pewną kwotę niższą o 3% od ceny wyjściowej i na tym na razie koniec. Czeka nas podpisanie umowy rezerwacyjnej. Niestety nie stosowałem się do końca do zasad, które poznałem dopiero teraz.
Moje pytanie brzmi: Czy jestem w stanie na tym etapie jeszcze coś ugrać, ewentualnie wynegocjować jakieś prace dodatkowe, które miałby dla mnie wykonać w ustalonej cenie. Dodam, że w interesującej mnie okolicy nie ma za dużego wyboru nieruchomości. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 25, 2017 o 22:50

Kupujesz na kredyt, czy za gotówkę?

Odpowiedz

Michał Kwiecień 26, 2017 o 16:42

Na kredyt.
Mieszkanie jest w trakcie budowy a finalnie podpisanie umowy ma nastąpić po odbiorze. Stąd na razie tylko umowa rezerwacyjna.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 27, 2017 o 23:46

Porozmawiaj z developerem, że bardzo chcesz, ale byłeś w banku i się okazało że masz niższą zdolność niż się spodziewałeś i zacznij od obniżki ceny. Jak nie podziała, to powiedz, że masz co prawda oszczędności, ale miały być na wykończenie. Więc może tutaj coś będą w stanie pomóc 🙂

Odpowiedz

Michał Kwiecień 28, 2017 o 00:16

Dzięki. Zawsze coś. Jak narazie to się chyba obraził po tym jak wprowadziłem poprawki i uwagi do umowy rezerwacyjnej i oczekiwalem jego komentarza w tej sprawie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hugo Kwiecień 23, 2017 o 22:31

Michał… jeden z najlepszych podcastów…. 2h z zapartym tchem, prawdziwa miazga !!!
Wstyd pisać, ale słuchając tej porcji wiedzy jestem baaaaardzo zły na siebie, ile to błędów popełniłem kupując ostatnio mieszkanie, wprawdzie od dewelopera ale zawsze…. Klasyczne błędy które wykorzystał bezlitośnie 🙂 🙂 🙂 🙂
Dodam że przygotowywałem się do zakupu z twoim artykułem o zakupie mieszkania u dewelopera +książka, mimo to …. jednak – EMOCJONALNY ZAKUP i ….. frycowe – niestety nie mam się czym pochwalić 🙂

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 25, 2017 o 22:53

Nie ma co teraz do tego wracać. Być może nie dało się już więcej 😉
Gdybyśmy tak patrzyli to mógłbym Ci zadać pytanie, po co w ogóle kupiłeś to mieszkanie, zamiast wynająć podobne a zdolność/cash wykorzystać na inną nieruchomość, która daje większe ROI 🙂

Odpowiedz

Mariusz Kobak Kwiecień 23, 2017 o 22:47

Tej odcinek podcastu jest bardzo interesujący. Rozpoczynam swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości i taka wiedza jest na wagę złota. Kolejny krok to przećwiczyć je jej w praktyce.

Sięgnąłem pamięcią gdy kilka lat temu kupowałem swoje pierwsze mieszkanie od dewelopera. Okazało się, że sprzedawca zastosował trik opisany w rozmowie. Gdy chciałem negocjować cenę to oczywiście powiedział, że nie ma takiej możliwości ale spróbuję coś wynegocjować z prezesem. Wyszedł zadzwonić do prezesa i wrócił z rabatem na miejsce postojowe. Dopiero teraz dowiedziałem się jak to działa 😉

Odpowiedz

Patryk Kwiecień 24, 2017 o 13:06

Chciałbym się Tobie pochwalić. Skończyłem z revshare, FutureNet oraz różnymi „szemranymi” biznesami. Teraz realizuję pewien start up, gdzie on już ma jedną własną firmę, która zajmuje się spedycją.

Powiem Ci, że Twojego bloga czytam często, analizuję, wyciągam wnioski, wdrażam życie.
I podchodzę do tematu oszczędzania bardzo poważnie, mam stary komputer, telefon roczny i jakoś nie potrzebuję jak większość kupować sobie bajerów, tylko czuję satysfakcję z tego, że używam rzeczy które są sprawne, a nie muszę wydawać parę tyś na zbędne bajery, które i tak nie są mi potrzebne.

Jem dużo mniej, bo po co się napychać.

Odpowiedz

sztab_mentorów Kwiecień 24, 2017 o 16:27

Sprzedając mieszkanie, najlepiej od razu podać cenę o 20 tys. wyższą, potem po długotrwałych negocjacjach z użyciem dziesiątków sztuczek psychologicznych ze strony kupującego ustępujemy, kupujący zachwycony swoim talentem negocjacyjnym, a my dostajemy ile chcieliśmy. Na tym blogu chyba mówicie na to „win-win”.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 25, 2017 o 22:54

🙂

Odpowiedz

Przemek Kwiecień 25, 2017 o 04:17

Mi się przydało w rozmowie o podwyżce ‚Just In time’, wysłuchałem danego dnia z samego rana i poszło świetnie i komfortowo jak dla mnie.
Dzięki!
Świetna robota.
Żona mi jeszcze na imieniny kupiła Finansoweg Ninie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 27, 2017 o 23:48

Gratuluję podwyżki!

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 25, 2017 o 18:14

Świetny podcast, bardzo inspirujący 🙂 Jestem przed kupnem swojego pierwszego mieszkania. Myślałam, że ogarnięcie wszystkich zagadnień z tym związanych na własną rękę, a nie przez pośredników, będzie męczarnią, a w sumie to ciekawy temat i można się wkręcić 🙂 Zastanawia mnie, na ile spotkań najlepiej rozbić takie negocjacje. Jak to się zazwyczaj odbywa? Bo przecież przy pierwszym oglądaniu w zasadzie dopiero podejmujemy decyzję, czy chcemy kupować to mieszkanie, a więc czy w ogóle podejdziemy do negocjacji, czy nam się ono dostatecznie podoba. Potrzeba czasu po takim spotkaniu na przemyślenie sprawy i batnę. Jeśli chcę skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, to też nie wynajmę go do wszystkich mieszkań, które biorę pod uwagę, bo niektóre odpadną już przy pierwszej wizycie (przykładowo jest za głośno, widać coś, czego nie było na zdjęciach etc.). Więc potrzebna jest druga wizyta z rzeczoznawcą, ale czy już wtedy negocjować cenę? Potem chyba trzecia albo czwarta wizyta na podpisanie umowy wraz z protokołem, co zostaje w mieszkaniu? Czy dobrze wnioskuję?

Odpowiedz

Dawid Konopka Kwiecień 25, 2017 o 19:29

Ten odcinek podcastu jest tak dobry, że aż go ściągnąłem 🙂 Tak, w razie czego, jakby kiedyś miał zniknąć. Masa praktycznych wskazówek, zwłaszcza w temacie negocjowania mieszkań. Temat niezwykle mnie interesuje. Dzięki Wojtek i Michał za mega wartościowy podcast!

Pzdr,
Dawid

Odpowiedz

Magdalena Kwiecień 26, 2017 o 19:02

Hej,

swietny odcinek:) powoli przymierzamy sie do kupna wlasnego M od dewelopera raczej:)

tez zastanowilo mnie pytanie Agnieszki: n aktorym spotkaniu negocjowac cene tak wlasciwie? Ogladalismy juz wstepnie pare mieszkan i nie jestem pewna czy juz na nastepnym ogladaniu negocjowac cene ( na razie bylam sama ogladac ale chcemy sie wybrac z rodzicami). Czy negocjowac cene na wizycie drugiej czy na trzeciej z rzeczoznawca? A moze negocjowac troche z deweloperem na drugiej wizycie a na trzeciej jak rzeczoznawca cos zauwazy ( a mysle ze na pewno cos znajdzie) negocjowac dalej:)?

Odpowiedz

Malgorzata Kwiecień 26, 2017 o 19:37

Dziękuję za tę rozmowę miedzy Wami . Wasze ksiażki przeczytałam. Będę wracać.

Odpowiedz

Daniel Kwiecień 27, 2017 o 12:42

Bardzo ciekawy podcast, dziękuje wam obu za to.
Wszedłem tez na stronę pana Wojtka w celu kupienia książki, ale zainteresowała mnie opcja negocjacji. Wysłałem wiadomość tydzień temu, jednak do dziś żadnej odpowiedzi.
Panie Wojtku, czy takie działanie to jedna z technik negocjacji? Czy tez brak czasu?

Pozdrawiam
Daniel

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 27, 2017 o 12:44

Hej Daniel,

A to wyślij maila jeszcze raz – być może nie doszedł albo wpadł do spamu. Z tego co wiem, to Wojtek przeprowadził już kilkadziesiąt negocjacji z Czytelnikami. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Kwiecień 27, 2017 o 15:43

Hej hej, dziekuje uprzejmie za odpowiedz i zaraz pisze jeszcze raz.
Do spamu nie powinno, bo to przez formularz na stronie 🙂

Pozdrowienia
Daniel

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 27, 2017 o 23:56

Witaj Daniel,

Na tą chwilę jest ponad 300 negocjacji 🙂
Odpowiadam na każdy mail. Teraz przez 2 dni prowadziłem szkolenie i dziś byłem cały dzień na konferencji, ale wg moich statystyk najdłuższa przerwa w odpowiedzi wyniosła 23h. Sprawdziłem teraz zestawienie i jest tylko jeden Daniel. Daniel F. Zakładam, że to nie Ty, gdyż zarejestrowany wczoraj. Dziś nic nie ma. Dziwne.
Dziś nic. Napisz do mnie bezpośrednio na mail. Nie wstawię tu, bo wpis nie pójdzie od razu ale na stronie masz kontakt, lub wygoogluj.

Odpowiedz

Kuba KW Kwiecień 27, 2017 o 17:23

Hej Michał,
Może to osoba pana Wojtka, może sam temat negocjacji, ale przyznaję szczerzę, że dla mnie jest to najlepszy pod względem treści i w ogóle samej przyjemności słuchania podcast jaki nagrałeś! 🙂 Słucham już drugi raz, a i zdążyłem przeczytać transkrypt i zrobić tradycyjnie notatki, super robota!
BTW od kiedy wrzucasz film na YT, tu polecam każdemu z osobna, włączyć najpierw na chwilę, a potem śmiało słuchać na słuchawkach, czuć jakoś tak bardziej personalnie daną osobę 🙂

Pozdrawiam serdecznie!
Kuba

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 27, 2017 o 23:57

Kuba, dziękuję za miłe słowa na temat mojej osoby 🙂
Udanych negocjacji!

Odpowiedz

Wojtek Kwiecień 27, 2017 o 19:14

Świetny podkast, jeden z lepszych

Odpowiedz

Michał Kwiecień 27, 2017 o 23:23

Mam pytanie , co zrobić w przypadku negocjacji mieszkania u developera.

Sytuacja ma się tak , chcę kupić mieszkanie dla córki, zależy mi na danej lokalizacji, cena jest wysoka, ale rynkowa, mieszkanie ma 40 m2- 2 pokoje, jest to kolejny etap inwestycji od danego developera (planuję w przedsprzedaży kupić mieszkanie, przed oficjalną sprzedażą). Wcześniejszy etap i mieszkania o podanym metrażu sprzedały się w ciągu tygodnia ( nie wiem z jakim rabatem, cześć szła jako zakup pod najem). Posiadam środki pozwalające w 60% sfinansować zakup, resztę pożyczę od rodziny, czyli zakup będzie bez kredytu.

Czy skupić się bardziej na negocjowaniu dodatków typu garaż lub wykończenie balkonu, czy cenie mieszkania, a może wszystko na raz.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Kwiecień 29, 2017 o 10:31

W zasadzie to należałoby przygotować się na wszystkich etapach całego procesu. Jednak takim absolutnym minimum, które należy zrobić, to oczekiwać obniżki zanim poda się swoją propozycję. Bez względu na to, czy będziemy szli w kierunku wykończenia, garażu etc., czy obniżki ceny. No i druga zasada, to najpierw walczymy o cenę, a później dopiero o te dodatki, które w mojej ocenie powinno być łatwiej wywalczyć z uwagi choćby na VAT.

Odpowiedz

Darek Kwiecień 29, 2017 o 20:38

Świetny podcast, rewelacja, samo mięso!
@Wojtek dzięki za książkę, już się zaczytuję w Krakowskich tramwajach.
Mam pytanie, czy organizujesz jakieś otwarte szkolenia z negocjacji? Gdzie można je znaleźć? Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 2, 2017 o 20:33

Witaj Darek!

Kto wie, może się kiedyś spotkamy w którymś w tramwajów w Krakowie 🙂
Jeśli masz Facebook, to najszybciej będzie, jak polubisz mój fanpage. Tam na bieżąco wrzucam informacje na temat tego, gdzie można mnie spotkać. Niestety obecnie na wszelkie zaplanowane w najbliższym czasie szkolenia nie ma już miejsc.

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 30, 2017 o 21:11

Świetna książka, możliwość negocjacji egzemplarza – BOMBA!!
Bardzo dużo praktycznej wiedzy na temat negocjacji bardzo mocno osadzonej w rynku nieruchomości, ale też można znaleźć przykłady z innych dziedzin życia jak sprzedaż/kupno auta lub rozmowy o pracę – szczerze polecam (pochłonąłem egzemplarz w kilka godzin)
Nie wiem jak teraz ale negocjacje chwilkę trwają bowiem Wojtek chyba nie doszacował skali ludzi którzy będą „walczyć” o swój egzemplarz.

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 2, 2017 o 20:36

Witaj Paweł,

Dziękuję za miłe słowa pod adresem książki.
Faktycznie, liczba negocjujących jest ogromna! Czytelnicy bloga Michała zdecydowanie lubią oszczędzać pieniądze. Proporcja z 15% negocjujących wzrosła do ok 75% 🙂 Wysłaliśmy już ponad 200 książek po procesie negocjacji.

Odpowiedz

Beata Maj 4, 2017 o 08:56

Hallo Michale i Wojtku,

super wpis!! jestem pod wrazeniem nie tylko wpisu ale jak roznorodny i okupiony doswiadczeniem na rynku mieszkaniowym jest komentarz Wojtka. Tyle super rad i a a takze ludzkiego sprytu. Ja mam pytanie tez dotyczace mieszkania
ale troche innej tresci, Wynajmuje razem z corka mieszkanie ale dosyc duze bo 3 pok. Teraz te panie Studentki wypowiedzialy umowe gdyz od czerwca jada do domow na wakacje i nie chca placic tego mieszkania pod ich nieobecnosc, Nie chca jednak stracic go, wiec przy wypowiedzeniu spytaly sie o jakas dobra oferte z naszej strony. Mieszkanie jest w dobrym dla nich punkcie i prawie wszystkie meble dostaly nowe ( nasza ostatna inwestycja do mieszkania). Jaka oferte mozna by bylo im przedstawic by wycofaly wypowiedzenie a dla nas bylaby gwarancja ze chca zostac i im zalezy i nie musimy szukac innych gdyby one znalazly cos innego. . Ciekawa jestem jakie byloby wasze zdanie albo innych osob czytajacych twoj blog.
Z gory serdecznie dziekuje za wasze pomysly. Byc moze ktos mial juz taka sama sprawe i rozegral ja wlasciwie.

Beata

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 7, 2017 o 22:48

Witaj Beata,

Ja mam taką sytuację co rok w czerwcu 🙂 Na przyszłość podpisz umowę na czas określony do końca wakacji, będziesz mieć po kłopocie. Natomiast w obecnej sytuacji zapytaj ich, jaką ofertę by chciały. Może powiedzą lepszą, niż myślisz 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

kala Maj 4, 2017 o 23:28

Juz drugi raz czytam skrypt do podcastu i po raz kolejny robie notatki njwazniejszych informacji! 🙂 Jednak im więcej czytam, tym bardziej jestem niepewna, jak podejść do naszych negocjacji. My wprawdzie nie kupujemy mieszkania, tylko działkę budowlana, ale do tej pory nie miałam okazji poznać osobiście jej właściciela. Cenę podał nam przez telefon, wszystkie szczegóły dotyczące okolicy i działki dowiedzieliśmy sie od naszego znajomego, który nakierował nas na sprzedającego (sprzedający ma świadomość, ze wiemy juz właściwie wszystko na temat tego gruntu), no i co najważniejsze – to my pytalismy czy nie zechciałby tej działki sprzedać!
Przed spotkaniem u notariusza bede miała okazje spotkać sie z właścicielem, ale nie wiem jak wiec zacząć negocjować bez uprzedniego kontaktu osobistego. Moze macie jakies wskazówki dla mnie?

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 5, 2017 o 14:16

Koniecznie jedź wcześniej się spotkać. Nie zostawiałbym tego na spotkanie u notariusza. Będzie ogromna presja i będzie łatwo sprzedającemu utrzymać cenę.

Odpowiedz

Kala Maj 6, 2017 o 14:50

…kontakt osobisty nie doszedł do skutku. Sprzedający tak wykombinował, ze spotkamy sie dopiero u notariusza. Zdecydowałam sie spontanicznie na negocjacje telefoniczne- moje 3 propozycje i argumenty zostały odrzucone. Uparł sie, ze to dobra cena i nie ma z czego schodzić. Suma Summarum – płacimy pełna kwotę, a ja czuje wewnętrzna porażkę 😭

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 6, 2017 o 22:36

Nie rozpatrywałbym tego w kategoriach porażki. Popatrz na to w ten sposób. Nie masz BATNY. Dlaczego? Bo chcesz tę działkę i koniec! W takiej sytuacji ważne powinno być dla Ciebie, że ta działka będzie Twoja. Koniec i kropka.
Oczywiście nie komentuję tutaj kwestii negocjacyjnych tej całej sytuacji 😉

Odpowiedz

Marek Maj 8, 2017 o 18:40

Michał, Wojtek, podcast był just in time dla mnie 🙂 Wczoraj wieczorem miałem finalne negocjacje dot. zakupu domu i z „ostatecznej” do tej pory ceny dzięki waszym wskazówkom i starannemu przygotowaniu się wspólnie z żoną udało się nam „urwać” 50 tyś zł czyli ok 6% ceny. Większość waszych wskazówek zadziałała, a przy zakupie domu uważam, że kluczowa była obiektywna przyczyna niemożności zapłacenia ceny ofertowej (u mnie to była to zdolność kredytowa i wymóg posiadania min. 20% wkładu własnego, która dla „młodego” człowieka jest barierą) oraz operowanie procentami a nie kwotami na początku rozmowy o cenie – właściciel dopiero po chwili się zorientował ile to tak naprawdę te 5% w złotówkach w odpowiedzi na moją propozycję obniżki ceny o 8%…Niestety nie udało się pakietowe negocjowanie w kwestii pozostawienia części mebli, ale cóż moja BATNA ich nie zawierała. Dzięki!

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 11, 2017 o 21:53

Gratuluję 🙂

Odpowiedz

Krisu Maj 9, 2017 o 09:46

Cześć Michał, chciałem tylko powiedzieć że nie przewijam intro bo jest miła melodia.
PS. Twój blog jest naprawdę naprawdę świetny

Odpowiedz

Mariusz Maj 10, 2017 o 16:46

Witam, Jestem na etapie sprzedawania mieszkania i analizując co czytam i słucham odnośnie oszczędzania i farbowania. Pomyślałem , że to agent nieruchomości powinien mi płacić za sprzedaż mojego mieszkania. Ogólnie pisząc agent dostaje od sprzedającego towar(zadatki lub płaci prowizję ) ,który następnie przekazuje ofertę do kupującego i zarabia na prowizji . Czy w takich sytuacjach agent ma czysty zysk , którym mógłby się podzielić.
Co o tym sądzicie ma to sens?

Jak rozmawiam z pośrednikiem to przyznaje rację , ale u nas się tak nie robi.
Pozdrawiam w oszczędzaniu.

Odpowiedz

GZ87 Maj 10, 2017 o 21:24

To mój pierwszy komentarz, więc Cześć Wam 🙂

Bardzo dobry, wartościowy podcast. Panowie, może pomyślicie nad wspólnym pakietem Finansowy Ninja + Negocjuj? Myślę, że będzie wielu chętnych do nabycia obu pozycji równocześnie:)

Korzystając z okazji, mam pytanie do Pana Wojtka. Jak ocenia Pan możliwości negocjacyjne przy zakupie niewielkiej kawalerki z rynku pierwotnego? Towar bardzo chodliwy, zazwyczaj są to najtańsze mieszkania w danej inwestycji, wyprzedawane „na pniu”. Czy jest jakaś skuteczna technika w tego typu przypadkach?

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Maj 11, 2017 o 21:58

Kawalerki schodzą szybko również dlatego, że są relatywnie tanimi kompletnymi jednostkami mieszkaniowymi. Dodatkowo jest ich niewiele. Jest to związane głównie z koniecznością utrzymania przez developera wskaźnika ilości miejsc postojowych do ilości mieszkań. Dlatego developerzy wolą budować większe mieszkania szczególnie, kiedy mają niewielką działkę. No i wreszcie kwestia negocjacji. Jak z popytem i podażą. Będzie ciężko, bo…powyższe co napisałem. Niemniej jednak w grę wchodzą wszystkie inne elementy negocjacyjne opisane przeze mnie w książce czy też częściowo opowiedziane w podcaście. Proces jest bardzo podobny.

Odpowiedz

Monika Urbaniak Maj 16, 2017 o 14:37

Świetny podcast. Kompendium praktycznej wiedzy w przystepnej i ciekawej formie. Niedługo sprawdzę wiedzę w praktyce sprzedajac swoje i kupowac jedno na wynajem a drugie dla siebie.
Pozdrawiam i dzięki za inspiracje!!!

Odpowiedz

Ola Maj 22, 2017 o 02:48

Hej Michal, a co sadzisz o home stagingu w kontekscie przewagi negocjacyjnej? Potrzebne, niepotrzebne? Ciekawa jestem Twojego zdania. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Maj 24, 2017 o 22:59

Witam wysłuchałem 40 minut wywiadu. Przyznam, że jak dla mnie ten czas można byłoby skrócić do 5 minut, które zawierają jakąś informację. Aż prosi się zacytować Poranek Kojota i Pana Żabkę. Ale oczywiście to tylko moje subiektywne odczucia, co do usłyszanej treści. Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Maj 25, 2017 o 17:08

Dzięki za całkiem fajny podcast. Dobrze się słuchało, chociaż tak jak napisał Krzysztof, można trochę krócej.
Co do meritum, przeczytałem kilka książek o negocjacjach, na studiach miałem nawet taki przedmiot, w życiu zawodowym też się zdarza coś negocjować i jednego się nauczyłem – zgodnie z resztą z tym co mówicie. Najważniejsza jest BATNA, reszta to tylko dodatek. Jak masz słabą alternatywę to wiele nie ugrasz, choćbyś stawał na głowie. Jak masz mocną alternatywę wtedy jest okazja na dobrego deala. Na musiku nic nie uzyskasz.
I jeszcze bardzo dobry punkt odnośnie tego, żeby z negocjacji dwie strony były w miarę zadowolone. Też widziałem sytuacje nagłego odwracania już dogadanej transakcji bo jedna strona zorientowała się, że jest delikatnie mówiąc „ograna”.

Odpowiedz

Hanna Maj 28, 2017 o 21:15

Dziękuję za ten fenomenalny podcast. Słuchałam go dwa razy i zrobiłam notatki. Jestem na etapie kupna mieszkania z rynku wtórnego w Krakowie. Byłam bardzo zapalona do negocjacji po przesłuchaniu podcastu, ale rzeczywistość trochę mnie zgasiła. Wygląda na to że dobre mieszkania, które rzeczywiście chciałabym negocjować znikają z rynku jak ciepłe bułeczki i nawet czasem nie ma czasu obejrzeć mieszkania drugi raz! A jak tu kupować mieszkanie oglądając je tylko raz? Do tego na 6 mieszkań tylko w jednym miałam kontakt z właścicielem – pozostałe mieszkania tylko i wyłącznie pośrednik. Pośrednicy ukrywają dane właściciela (pytałam o imię i nie chcą ujawniać) a do tego jeśli tylko chcesz oglądnąć mieszkanie musisz podpisać umowę z pośrednikiem (przy sprzedaży prowizja od 1.5% do 3.7%!!!). Czyli kasują nie tylko stronę sprzedającą ale i kupującą. Jak tu współpracować z pośrednikiem które równocześnie reprezentuje sprzedającego jak i kupującego? Od bardziej doświadczonych czekam na dobre rady. I szukam dalej.

Odpowiedz

Krzysztof Maj 31, 2017 o 08:40

Szukaj a znajdziesz. Prowizję można negocjować zawsze. Jeżeli nie chce się płacić pośrednikowi to wymaga to trochę kreatywności czyli przegladamy zdjęcia i liczymy ze da się złapać szczególny układ okien, firan, widoku za oknem jeżeli nie jest zamazany lub po prostu mozolnie sprawdzamy daną lokalizację dysponując danymi wejsciowymi w postaci piętra itp. Nie ma nic za darmo. Jak namierzymy to kwestia dotarcia do właściciela czasami wystarczy poprosić sąsiadów ale nie.zawsze tak.się da. I tu powstaje zasadnicze pytanie ile czasu stracimy na to wszystko w.stosunku do oferty podanej na tacy. Jeżeli gra.jest warta zabawy to czemu nie 🙂
Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedz

Anna Maj 29, 2017 o 13:00

Książkę czyta się świetnie. Język jest zrozumiały, wszystko jasno wytłumaczone, tekst nie nudzi i nie przymula. W następnym roku planuje kupić mieszkanie dlatego ta wiedza na pewno ogromnie mi się przyda ! Dzięki !

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Czerwiec 5, 2017 o 22:13

Dziękuję 🙂

Powodzenia w zakupie mieszkania!

Odpowiedz

Kamil Maj 31, 2017 o 08:09

Hej Michale,

Techniczne pytanie. Czy ktoś z czytelników i słuchaczy zgłaszał problemy z pobieranym plikiem .mp3? Zazwyczaj nie było problemu, ale teraz w okolicach 16 minuty audio się urywa. Czy może ktoś z was to potwierdzić?

Bardzo mi się podoba to, że udostępniasz podcast do pobrania i za to wielkie dzięki!

Pozdrawiam,
Kamil

Odpowiedz

Jola Czerwiec 15, 2017 o 08:32

O rany, ale świetny materiał! Masa wiedzy, niesamowite jak Twój gość sypał przykładem za przykładem – widać nie tylko doświadczenie stojące za tym człowiekiem, ale również PASJĘ. Słychać, że negocjacje to jego konik 🙂 Poza tym obaj panowie przesympatyczni 🙂

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Lipiec 4, 2017 o 11:13

Dziękuję Jolu 🙂

Odpowiedz

Anna Lipiec 21, 2017 o 15:41

Świetny tekst. Czy jest książka Wojtka w e-booku? Pozdrawiam Ania

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Sierpień 14, 2017 o 22:23

Witaj Anno,

Na tą chwilę tylko klasyka.
Ebook będzie na sezon gwiazdkowy 🙂

Odpowiedz

Artur Sierpień 29, 2017 o 19:43

Michale, Wojtku – bardzo wartościowy materiał. W głowie pojawiło mi się kilka pytań, a właściwie jedno pytanie, które można rozbić.

Chodzi mi o ramy czasowe procesu, o którym była mowa w wywiadzie. To dla takiego lajka jak ja bardzo ważne, bowiem trudno mi go wpasować w ramy czasowe. Czy te negocjacje odbywają się zazwyczaj podczas jednego spotkania? Czy też często rozbija się to na kilka, szczególnie w przypadku trudnych negocjacji? Kupno mieszkania to strasznie trudna decyzja, dlatego trudno mi sobie wyobrazić, że można to zrobić podczas 30 minutowego spotkania. Wydaje mi się, że bez dłuższego namysłu trudno podjąć optymalną decyzję.

Jak powinny przebiegać idealne negocjacje? Telefon, potem pierwsze spotkanie, dokładne obejrzenie na miejscu i decyzja na szybko? Czy w grę wchodzi kolejne spotkanie, a na pierwszym możemy obejrzeć mieszkanie, bez negocjacji?

Michale, czekam też z niecierpliwością na materiał o tym, jak odnaleźć się na rynku nieruchomości podczas szukania mieszkania (pierwotny wtórny); na co zwracać uwagę w ogłoszeniach, o co pytać telefonicznie, jak wyceniać wartość nieruchomości (w sensie – czy to dobra oferta) itp. Może się uda? 🙂 Jeśli takowy już się pojawił na blogu i go przeoczyłem, to proszę o namiary:)

Pozdrawiam i dziękuję! 🙂

Odpowiedz

Wojtek Woźniczka Wrzesień 7, 2017 o 22:42

Artur,

Niestety moja odpowiedź będzie mało satysfakcjonująca: to zależy 🙂
Zależy od:
– czy obecna cena jest już „okazją”
– ile masz czasu i jak bardzo sprzedającemu zależy na czasie
– jak dobrą masz BATNĘ
– ile mieszkań (pomijając BATNA) bierzesz pod uwagę
– czy kupujesz dla siebie, czy na inwestycję
– czy kupujesz za gotówkę, czy na kredyt
Zapewne jeszcze kilka punktów można byłoby wypisać.
Generalnie jednak negocjacje rzadko zamykają się na pierwszym spotkaniu.

Odpowiedz

Artur Październik 28, 2017 o 21:32

Dziękuję Wojtku,

Pozdrawiam

Odpowiedz

Janusz Wrzesień 2, 2017 o 19:46

Planuje sprzedac blok mieszkalny na slasku szukam dobrego przedstawiciela czy pan Wojtek byl by zinteresowany ,Podoba mi sie to co mowisz masz sporo dobrych inf .ktore maja sens prosze o kontakt pozdrawiam Janusz

Odpowiedz

Agata Październik 9, 2017 o 23:44

Rewelacyjny materiał, bardzo rzeczowa i cenna wiedza!

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 3, 2017 o 22:23

Fantastyczny materiał, muszę jeszcze raz obejrzeć. Pan Wojtek świetnie przekazuje wiedzę i już wzbudził moje zufanie. Myślę, że łatwo daje się lubić swoim negocjatorom 🙂 Mnie niebawem czekają negocjacje w sprawie zakupu mieszkania i ten film jest bardzo odkrywyczy dla mnie.

Odpowiedz

Aga Listopad 5, 2017 o 11:56

Witajcie,
Bardzo przydadzą mi się te rady, zaczelam szukać mieszkania, z czym muszę się wyrobić do grudnia żeby zdążyć na ostatni mdm. Będzie ciężko, bo najniższe ceny ofertowe będę musiała obniżyć o 14-15% (mam nadzieję, że to realne na rynku warszawskim), a jeśli się to nie uda to obejść innym sposobem :/ niestety jestem w o tyle niekorzystnej sytuacji, że jeżeli teraz się nie uda to będę musiała wrocić do rodziców, a to (z różnych względów) najgorsze zakończenie. Raczej nie uda mi się wziąć potencjalnych sprzedających „na litość” 😉 ale postaram się jak najbardziej skorzystać ze wskazówek 🙂
Mam tylko pytanie, jak sprzedający na pierwszym spotkaniu poda cenę to od razu zaczynać negocjacje i podawać swoją (oczywiście też parę % niższą) czy tylko obejrzeć i powiedzieć, że się zastanowię?

Odpowiedz

Gosia Grudzień 28, 2017 o 23:15

Michal Michal Michal….
przez przypadek dzis na Ciebie wpadlam.. zupelnie w zwiazku z innym tematem, i wpadlam jak sliwka w kompot w tego twojego bloga. Choc nie wszystko tutaj mozna skopiowac mieszkajac w UK, to i tak wielki szacunek i juz Cie propaguje wsrod rodziny i znajomych w PL, bo to jest to. Do tego ta twoja szczerosc i nierobienie z siebie gwiazdy bardzo ujmuje. Trzymaj tak dalej. Mam nadzieje, ze sie kiedys spotkamy i wymienimy poglady a narazie dales mi motywacje do realizacji swoich planow 🙂 Dziekuje ze wywiad z Wojtkiem – bardzo mile zaskoczenie.. Zycze wam jeszcze lepszego 2018 roku.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 1, 2018 o 13:05

Hej Gosia,

Dziękuję. Miło to przeczytać. Również życzę wszystkiego co najlepsze w 2018 roku. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

ktosia Styczeń 7, 2018 o 18:20

Super podcast, dużo się dowiedziałam jeśli chodzi o negocjacje. Nie ukrywam że jestem początkująca w temacie. Niestety nie do zastosowania na rynku warszawskim gdzie albo mieszkania do kupienia są od dewelopera a z rynku wtórnego 95% to zakup przez agencje… Może jakieś porady konkretnie jak kupić mieszkanie z udziałem agenta.

Odpowiedz

Sylwia Luty 6, 2018 o 11:13

Hej Michał,
Na początku chciałabym podziękować za super artykuł, bardzo pomocny. Dziękuję za bardzo za dzielenie się wiedzą i na pewno będę reklamować twój blog wśród znajomych:)

Aktualnie jestem w trakcie negocjacji z deweloperem. Miałam bardzo mocne argumenty i rozeznanie rynku w danej okolicy. Na początku deweloper był skłonny dać mi około 0,5% obniżki, ja zaproponowała około 5,5% co odpowiadało średniej cenie podobnych mieszkań w jego inwestycji. Deweloper podjął negocjację i poprawił swoją ofertę drogą e-mail’ową na ok 1,5%.
Mam do Ciebie takie pytanie czy przedstawić swoją koleją propozycję za pomocą e-mail’a czy umówić się na spotkanie w 4 oczy?

Odpowiedz

Sylwia Luty 21, 2018 o 20:17

Świetny materiał- gratulacje dla obu panów 😊😊😊😊

Odpowiedz

Iwona Lipiec 9, 2019 o 15:30

Hej,
Super źródło wiedzy dla laików 🙂
Dlaczego w nagraniu waspomina się, że lepiej ogrzewanie centralne?
Mam ofertę z niskim czynszem w warszawie 2.2 zł czy powinno to budzić jakieś podejrzenia?

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: