Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Otwierasz OIPE = zgarniasz #KsiążkaPPK od Finax… i nie tylko

przez Michał Szafrański dodano 6 grudnia 2023 · 58 komentarzy

Promocja Finax OIPE i książka PPK

Dzisiaj Mikołajki, więc robo-doradca Finax przygotował specjalne prezenty dla swoich nowych i obecnych klientów.

Wczoraj napisałem obszerny artykuł o OIPE – nowym programie emerytalnym w ramach III filaru. Dzisiaj – z okazji Mikołajek – publikuję oddzielny wpis o promocjach dotyczących OIPE, które robo-doradca Finax zdecydował się zaoferować dla Czytelników mojego bloga.

Nie chciałem łączyć tych dwóch publikacji. Wczorajszy artykuł był moim autorskim zestawem przemyśleń i miał charakter niekomercyjny. Z kolei dzisiejsza publikacja w całości ma charakter komercyjny i to zarówno ze względu na propozycje Finax, jak i fakt, że obejmują one również promocję książki „Po prostu kupuj”.

W duchu pełnej transparentności chcę jednak podkreślić, że:

 • Finax nie płaci mi za promocję ich usług i publikację chociażby tego wpisu.
 • Zamiast wydawać środki na opłacanie moich usług Finax jest w stanie przerzucać te korzyści na Klientów w formie różnych promocji organizowanych dla Czytelników bloga / uczestników KFN.
 • Jedyną korzyścią komercyjną, jaką odniosę w wyniku promocji Finax jest fakt, że zwiększy się sprzedaż książki „Po prostu kupuj”.
 • Dla jasności: Finax kupuje ode mnie książki, które oferuje Wam w ramach opisanej niżej promocji. I to moja jedyna forma zarobku na tej współpracy.
UWAGA: Unijne regulacje dotyczące promocji i dystrybucji produktów PEPP / OIPE są bardzo rygorystyczne. Ponieważ NIE JESTEM dystrybutorem tego produktu, to poprosiłem Finax żeby sami przygotowali informację dotyczącą organizowanych przez nich promocji związanych z OIPE. Poniżej cytuję w całości tekst przygotowany przez Finax.

Dodam, że Finax oferuje i opisuje niżej dwie różne promocje:

 • Pierwsza przeznaczona jest tylko dla NOWYCH Klientów Finax (takich, którzy dopiero otworzą konto przez link w tym artykule).
 • Druga przeznaczona jest dla wszystkich obecnych Klientów.

Zapraszam zatem do lektury!

Promocja dla nowych Klientów Finax

Oddaję zatem głos Przemkowi Barankiewiczowi, który jest szefem polskiego oddziału Finax…

Promocja Finax „Otwórz OIPE i zgarnij książkę”

Ahoj!

Książkę „Po prostu kupuj” pokochaliśmy jeszcze, gdy nazywała się „Just Keep Buying”. Polska adaptacja autorstwa Michała Szafrańskiego urzekła nas jeszcze bardziej, gdy zobaczyliśmy rozdział poświęcony trzeciemu filarowi emerytalnemu. Po raz pierwszy ktoś nad Wisłą napisał w nim o szczegółach OIPE, na przykładzie naszej „Europejskiej Emerytury”. Zrobił to „finansowy ninja”, który od lat wspiera naszą misję w Polsce nie biorąc za to nawet grosza.

Finax, jako pierwszy podmiot w Europie, dostarcza OIPE. Teraz możesz mieć je i Ty. I to na specjalnych warunkach.

Każdy NOWY klient Finax, który otworzy „Europejską Emeryturę” przez stronę finax.tech/ppk dostanie książkę „Po prostu kupuj” w prezencie! Wystarczy aktywowanie konta (nawet minimalną kwotą, czyli 50 zł lub 10 euro wpłaty).

Pozwól i nam zostać Świętym Mikołajem! Ale śpiesz się, bo renifery szybko odjeżdżają. Na razie zamówiliśmy tylko 1000 egzemplarzy bestselleru Nicka Maggiulliego.

A tutaj znajdziesz regulamin promocji. Po spełnieniu warunków, wyślemy Ci maila z pytaniem o adres dostawy książki, bo przecież to także idealny świąteczny prezent.

ZAŁÓŻ OIPE = otrzymaj #KsiążkaPPK →

I pamiętaj: inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Nieinwestowanie może mieć jeszcze gorsze konsekwencje.

Twoi finansowi przyjaciele z Finax

Promocja dla obecnych Klientów Finax

A co z tymi osobami, które już posiadają konto w Finax? Co z tymi, którzy otworzyli już konto OIPE i może nawet zasilili je wpłatą?

Jeśli jesteście jednocześnie osobami, które już zakupiły książkę „Po prostu kupuj” albo dopiero zdecydujecie się na jej zakup przez oficjalną stronę PoProstuKupuj.pl, to Finax zwróci Wam niemalże cały koszt tej książki znosząc na jakiś czas opłaty z konto OIPE (do kwoty 1000 EUR zarządzanego kapitału).

Znowu oddaję głos Finaxowi…

1000 EUR na Twoim OIPE zarządzane przez dwa lata za darmo!

Czyli najlepsze już za Tobą? Kupiłeś i przeczytałeś #KsiążkaPPK i zastanawiasz się, co dalej? Może posłuchaj przesłania Nicka Maggiulliego i „po prostu kupuj”! Na przykład poprzez, opisaną przez Michała Szafrańskiego w tej książce, „Europejską Emeryturę” od Finax.

Jak wiesz już z tego finansowego bestselleru, każdy moment jest dobry, by zacząć. Na start dajemy Ci zatem kod podarunkowy od Finax. Dzięki niemu będziemy przez dwa lata zarządzali za darmo kwotą do 1000 euro na Twoim OIPE.

Skąd wziąć kod podarunkowy? Zamówiliśmy już wysyłkę takich kodów u Michała Szafrańskiego do wszystkich tych osób, które kupiły od niego „Po prostu kupuj”:

 • Jeśli kupiłeś książkę PPK w przedsprzedaży (do 30.11), to otrzymasz taki kod mailem od Michała najpóźniej 11 grudnia (na ten sam email, z którego złożono zamówienie na książkę).
 • Jeśli kupiłeś książkę od 1 grudnia, to kod podarunkowy otrzymasz wysyłką na początku stycznia.

TAK – każdy kto już kupił książkę „Po prostu kupuj” albo kupi w nadchodzących tygodniach i miesiącach otrzyma od nas kod podarunkowy wraz z instrukcją jego użycia.

Jak wykorzystać kod?

 1. Otworzyć konto Europejska Emerytura (OIPE) w Finax.
 2. Zalogować się na swój rachunek online.
 3. Przejść do Sekcji Inne -> Wpłaty i wypłaty.
 4. Na dole strony, w sekcji „Masz kartę podarunkową?”, wprowadzić otrzymany kod podarunkowy.
 5. Wybrać przypisanie zniżki do konta Europejska Emerytura (OIPE) i zastosować zniżkę.

Najlepiej zrób to do końca grudnia i skorzystaj z tegorocznego limitu wpłat na OIPE (21 302 zł w 2023 roku).

Sam też możesz zostać Świętym Mikołajem i podarować komuś ten kod. Ale wcześniej przeczytaj mu rozdział z „Po prostu kupuj” lub niezależną opinię Michała Szafrańskiego o naszym OIPE. I niech obdarowany nie czeka z otwarciem OIPE. Kod podarunkowy jest ważny tylko kilka miesięcy!

I pamiętaj: inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Nieinwestowanie może mieć jeszcze gorsze konsekwencje.

Twoi finansowi przyjaciele z Finax

Promocja dla uczestników Klanu Finansowych Ninja

Finax ma także specjalną promocję OIPE dla uczestników Klanu Finansowych Ninja. Jeśli jesteś Klanowiczem, to zapraszam do przeczytania wpisu na klanowym forum.

Mam nadzieję, że podobają Wam się Mikołajkowe prezenty od Finax dla wszystkich, którzy otworzą nowe konto w Finax, albo po prostu kupili książkę „Po prostu kupuj”, albo dopiero planują jej zakup albo należą do #KFN. Takie bonusy to ja lubię. 🙂

Dam znać w komentarzu tutaj, gdy wyślę już mailing z kodami podarunkowymi Finax do wszystkich, którzy kupili #KsiążkaPPK. Tak jak zadeklarował Finax – powinniście go otrzymać najpóźniej do 11 grudnia. Muszę tylko pospinać wszystkie szczegóły techniczne…

Do usłyszenia!

Źródło grafiki: Finax.

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 58 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Paweł Grudzień 6, 2023 o 20:35

A co jeśli nie jestem klientem finax, a jednocześnie już kupiłem książkę PPK? Czy dostanę kartę podarunkową i później zniżkę za zarządzanie tego 1000 eur? Niby z tekstu wynika że tak ale trochę kłóci się z tym nagłówkiem „Promocja dla obecnych Klientów Finax” 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 6, 2023 o 21:00

Hej Paweł,

Dobrze kombinujesz. Potwierdzam, że można „zmaksować” promocje, tzn.:

1) Możesz założyć konto OIPE w Finax przez link opublikowany na blogu – https://finax.tech/ppk i załapać się na drugi egzemplarz książki w prezencie od Finax (możesz ją sprezentować komuś innemu).

2) Oprócz powyższego lada dzień dostaniesz kod podarunkowy (mailem) z tytułu wcześniejszego zakupu książki PPK w przedsprzedaży. Ten kod rabatowy możesz wykorzystać żeby mieć brak opłat od środków o wartości 1000 EUR przez 2 lata na koncie OIPE. Możesz wykorzystać go dla siebie albo komuś sprezentować, aby użył na swoim koncie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jakub Grudzień 6, 2023 o 20:59

Założone 🙂

Odpowiedz

Piotr Grudzień 6, 2023 o 21:13

Finax to się kłóci z Finaxem. Mają niezły bałagan w promocjach, nie ogarniają tego. Dla mnie to pachnie ściemą, że nie potrafią napisać NORMALNEGO regulaminu, tylko warunki są na stronie, która się zmienia i która sama sobie przeczy. Promocja „Przenieś środki”, niby-udawany regulamin znajduje się wg osoby podpisującej się w mailu „Account Manager, Finax” na tej stronie: https://www.finax.eu/pl/blog/inwestuj-bez-oplat-przez-caly-rok-przenies-swoje-inwestycje-w-lepsze-miejsce

I na tej stronie czytam:
Ciesz się inwestowaniem bez opłat – przez cały rok będziemy zarządzać wartością przeniesionej inwestycji bez pobierania opłaty za zarządzanie portfelem

A kilkanaście linijek niżej:
Zniżka z opłaty za zarządzanie portfelem pobieranej od równowartości przeniesionej inwestycji przyznawana jest na 24 miesiące na konto w Finax, na które wpłacisz przenoszone środki.

A potem:
Zniżka jest ważna przez 2 lata lub do momentu pierwszej wypłaty z konta.

A wg pana Account Managera jest tak:
zniżka oznacza, że będziemy zarządzać bez opłat połową przeniesionej inwestycji przez dwa lata (lub do momentu pierwszej wypłaty)

I teraz niech ktoś mi wyjaśni co jest prawdą, bo ja na jednej stronie i od jednego przedstawiciela firmy mam 4 wersje jednej promocji. Czy rok czy dwa lata? Czy „bez opłat” czy bliżej nieokreślona „zniżka”? Czy od całej kwoty czy od połowy?

Michał, na pewno chcesz promować to… coś? Bo ciężko określić co to jest, ta niby firma oferująca że przez następne kilkanaście-kilkadziesiąt lat będzie zarządzać oszczędnościami mojego życia a nie potrafi stworzyć jednoznacznego regulaminu swojej własnej promocji i plącze się w odpowiedziach.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 6, 2023 o 22:59

Hej Piotrze,

Powiem tak: znam maaasę klientów Finax i jak ktoś ma jakiś problem czy to z ofertą, czy z konkretną promocją, czy nawet z łączeniem kilku promocji (bo można), to pisze do Finax na [email protected] i tego typu problemy są na bieżąco rozwiązywane. 🙂

Według mojej wiedzy Finax zbiera bardzo dobre opinie za obsługę klienta. Skutkiem ubocznym jest coraz większa liczba nagród w konkursach, gdzie głosują na nich zadowoleni klienci.

Odpowiadając na Twoje „pytanie z zaszytą inwektywą” – Tak – zdecydowałem się pomagać Finax wizerunkowo i planuję to robić tak długo, jak sam nie zauważę jakiejś istotnej wtopy z ich strony. Póki co działają z mojej perspektywy racjonalnie. Obniżają opłaty, ale nie „szarpią się” żeby oferować usługi za bezcen, co pozwala z optymizmem patrzeć w ich przyszłość (a co za tym idzie stabilność usług, a nie tak jak to miało miejsce w Aion czy WealthSeed, których oferty robo-doradztwa już nie ma na rynku). Do tego systematycznie pilnują jakości usług i wprowadzają jako pierwsi takie rozwiązania jak OIPE. Ja jako klient czuję się dobrze zaopiekowany.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Grudzień 7, 2023 o 20:05

Dziękuję Michał za poważną odpowiedź. Tam raczej nie było inwektywy, tylko raczej poczucie, które pozostało we mnie po czeskim filmie, jaki mi zafundowała obsługa słowackiego finaxu, która podała linka do strony z czymś w rodzaju „regulaminu”, z której skopiowałem treść i zapytałem o rozbieżność. W odpowiedzi dostałem pytanie, gdzie to na tej stronie przeczytałem. Faktycznie, dużo czytania, rozumiem, że może się komuś nie chcieć. Dopiero jak wysłałem zrzut ekranu z adresem strony i uwidocznionym tekstem, który im wcześniej skopiowałem to faktycznie zauważyli to, co napisali. Jak dla mnie to jest to dziecinada.

Odpowiedz

Przemek Grudzień 7, 2023 o 01:07

Czy jesteś tym Piotrem, który straszył nas KNF-em? Skoro już tak to eskalowałeś, to zapewne trzeba poczekać na ruch KNF. 😉

Odpowiedz

Piotr Grudzień 7, 2023 o 20:12

Tak to ja. Masz ochotę jeszcze więcej moich danych ujawnić publicznie? Chcesz jeszcze coś śmiesznego o mnie dodać od siebie?

Ja po prostu usiłowałem zrozumieć coś w rodzaju „regulaminu” w którym są sprzeczne zapisy, których obsługa finax nie potrafiła wyjaśnić. W zamian za to, zamiast dostać „przepraszam” dostaję tego rodzaju afront. Rozumiem, że tak właśnie wygląda poważne działanie poważnego country managera poważnej firmy. Dziękuję zatem za dalszą współpracę. Poproszę Cię o zamknięcie mojego konta w finax na dobre, możesz to dla mnie zrobić, skoro już piszemy do siebie na tym publicznym forum? Dodatkowo druga osoba, którą namówiłem do otwarcia tego OIPE też to zrobi. Wiem, nie upadniecie od tego, ale nie chcemy mieć nic z wami wspólnego patrząc na sposób w jaki działacie.

Odpowiedz

Przemek Grudzień 8, 2023 o 10:41

Publicznych danych? Na razie tylko napisam o Piotrze, który straszy Finax KNF. Nie widzę w tym nic śmiesznego (bardzo poważne imię).
Po pierwsze,
– zniżka za przeniesienie jest standardową zniżką, regulaminy są dla promocji
– powołałeś się na tekst, w którym wszędzie (w leadzie, na obrazku, 3 razy w tekście i do tego przykład wyliczeń) jest mowa o zniżce o 50% przez dwa lat
– zauważyłeś skrót myślowy (błędny, faktycznie, przepraszam), że rok za darmo (matematycznie, dość zbliżone do zniżki o połowę przez dwa lat)
– na tej podstawie napisałeś do nas, że jeśli nie damy Ci tej zniżki, to poinformujesz KNF
I odmowę uznałeś za powód, by jeszcze poruszyć tę sprawę na forum (choć teraz piszesz, że to ja ją przenoszę na forum). Więc tutaj też odpowiadam.
Każdego utraconego, niezadowolonego klienta nam szkoda, więc bardzo żałuję i pozdrawiam.

Przemek

Odpowiedz

Piotr Grudzień 8, 2023 o 12:00

OK, dużo tu przeinaczeń i zwykłej nieprawdy. Nie skrót myślowy tylko dwa różne zdania, z których wynikają różne konsekwencje. Rozmawiamy o finansach a nie o przygotowaniu obiadu, gdzie można pozwolić sobie na pewną nieścisłość. Nie dotarła do mnie ta „odmowa” o której piszesz. Według komunikacji mailowej sprawa jest otwarta. Na forum przeniosłeś konkretnie moją sprawę, używając mojego imienia i szczegółów mojego kontaktu z obsługą – od instytucji tego rodzaju oczekuję utrzymania dyskrecji a nie wyśmiewania klientów. Skoro KNF nie odpowiada to może UOKiK się powinien zająć sprzecznymi zapisami w czymś w rodzaju „regulaminu”, którego nie potraficie napisać nie popełniając błędów logicznych?

To był mój ostatni wpis w odpowiedzi, pozostanę z innymi, bardziej zaufanymi instytucjami, którym powierzam swoje pieniądze.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 8, 2023 o 13:03

Piotrze,

Abstrahując od sedna opisywanej sytuacji, dodam, że jak dla mnie, to Ty ujawniłeś tutaj całkiem dużo danych dotyczących Twojej przygody z Finax. Z tego co piszesz niżej wnioskuję, że temat według Ciebie jest w toku, ale to nie przeszkadza Ci przyjść tu i nazywać ofertę Finax ściemą.

Dla jasności: ja rozumiem, że czasami można się na coś wkurzyć, domagać czegoś i walczyć o to, by to dostać. Zapewniam, że sam tak czasami robię. 🙂

Tak tylko dla porządku napiszę, że wątpię by Twoja „dyspozycja” złożona w komentarzu na moim blogu co do zamknięcia konta w Finax była złożona skutecznie. Proszę zatem o bezpośredni kontakt z Finax w tym celu.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Grudzień 8, 2023 o 16:17

Ściema = pisanie na jednej stronie dwóch sprzecznych instrukcji i brak odniesienia się do tego przez obsługę finax. Znajdź inne słowo na sytuację, gdy obsługa wysyła mi link do „regulaminu” i gdy ja kopiuję im treść z pytaniem „dlaczego jedna linijka mówi jedno a druga co innego?” to proszą o wskazanie miejsca, gdzie to przeczytałem. Well… przeczytałem to na tej stronie, którą mi przed chwilą ten ktoś wysłał. Można sobie wyszukać za pomocą klawiszy ctrl+f jeśli nie chce się czytać. Wygląda to jak ściema. Jak scam. Pomogło dopiero to, że wysłałem zrzut ekranu na którym widać adres strony i treść tej strony. Cieszę się, że nie musiałem pojechać do miejsca gdzie siedzi obsługa finax i nie musiałem palcem na ekranie pokazać. I ci ludzie mają dostać moje pieniądze?

Ujawniłem ten problem z oficjalną stroną finax we wcześniejszym komentarzu oraz ujawniłem część treści komunikacji z obsługą finax, bo skoro dostałem ją od obsługi to też jest to część oficjalnej komunikacji. Natomiast country manager poważnej instytucji finansowej, która powinna stać na straży prywatności swoich klientów wyciągnął na światło dzienne inne aspekty mojej komunikacji, co już wystarczająco mnie zszokowało, ale na tym nie poprzestał, w kolejnej wiadomości kontynuując ironiczny ton i dodając dalsze szczegóły. Nie rozumiem po co wdawał się w ogóle w tę dyskusję, ale przekonał mnie i jeszcze jedną osobę aby zrezygnować z OIPE w tej wątpliwej instytucji. W tej chwili to ja obawiam się tego, że jako klient, w dobrej wierze wysyłający informacje i dokumenty do instytucji finansowej, która jest instytucją zaufania społecznego, mogę nagle stanąć przed sytuacją, że także inne szczegóły z naszej rozmowy mogą zostać wyciągnięte na światło dzienne. Jeśli tak się stanie, to moje założenie że finax to scam i kierują nim ludzie mający za nic prawo do prywatności swoich klientów, stanie się prawdą.

Odpowiedz

Marcin W Grudzień 9, 2023 o 12:39

Jako osoba postronna rozumiem, ze pan Przemek z tego watku jest tym account managerem o ktorym pisze Piotr? Jesli tak to moim zdaniem faktycznie niezaleznie od tego jak zachowuje sie klient nie powinno sie odnosic do niego tak personalnie w internecie. Skargi mozna skladac (po to sa rozne instytucje), ale po co odnosic sie do tego w komentarzu na publicznym forum skoro yo kwestia wewnetrza Finaxa? W tej kwestii stoje po stronie pana Piotra i o ile rozwazalem otwarcie OIPE to teraz jednak sie dwa razy zastanowie.

Odpowiedz

Piotr Grudzień 12, 2023 o 15:07

Osoba podpisująca się „Przemek” pasuje do Przemysława Barankiewicza, Country Managera Finax w Polsce. To jest osoba, która koordynuje działania Finax w Polsce, można powiedzieć, że jest szefem Finax w Polsce, to coś zdecydowanie więcej niż Account Manager.
W komentarzu, który cytuję poniżej ujawnił on szczegół, który występował w komunikacji mailowej między mną a obsługą klienta Finax, więc miał dostęp do tej wiedzy. Komunikację mailową prowadziłem z inną osobą.

Cytat:
Przemek
Grudzień 7, 2023 o 01:07
Czy jesteś tym Piotrem, który straszył nas KNF-em? Skoro już tak to eskalowałeś, to zapewne trzeba poczekać na ruch KNF. 😉

Odpowiedz

Michal Grudzień 21, 2023 o 10:39

„Abstrahując od sedna opisywanej sytuacji, dodam, że jak dla mnie, to Ty ujawniłeś tutaj całkiem dużo danych dotyczących Twojej przygody z Finax.”

sorry Michał, ale Piotr może o sobie pisać co chce, bo to jego dane. Przemek w żadnym wypadku nie powinien się to odzywać powołując się na wewnętrzną komunikację między Piotrem, a Finax. Nie umiem stwierdzić, czy to jest karalne i podchodzi pod PII (personally identifiable information), czy nie, ale napewno nieprofesjonalne. Przemek powinien się albo odezwać bezpośrednio do Piotra (jak podejrzewał, że to ta sama osoba), albo po prostu odpowiedzieć na zarzut. Dla mnie pierwsza mocna czerwona flaga i nie ma tutaj znaczenia, czy zgadzam się w wypowiedzią Piotra odnośnie „dziecinady”, czy nie.

Odpowiedz

Nieistotne Kwiecień 16, 2024 o 15:43

Czyli rzucanie oskarżeń o SCAMie jest ok, ale napisanie że jest jakiś tam Piotr któremu coś nie pasuje i straszy KNF już nie jest? Ilu jest Piotrów w Polsce że taka informacja mogłaby narazić na cokolwiek autora powyższych komentarzy?

Odpowiedz

Marcin Grudzień 6, 2023 o 22:07

Książka już jest, to czekam jeszcze na kod i inwestujemy. Akurat na kurs Euro też od black Friday jest dobra promocja. 😅

Odpowiedz

Marcin Grudzień 6, 2023 o 22:24

Zacna promocja. Szczególnie jest mi miło, że zostali w niej uwzględnieni nadgorliwcy, którzy już mają książkę PPK oraz OIPE. Nader często miałem okazję doświadczać niemiłego uczucia bycia wykluczonym, dlatego że już byłem czyimś klientem.

Odpowiedz

JanuszBiznesu Grudzień 7, 2023 o 00:15

Cześć, jako prawdziwy Janusz Biznesu, chciałem sprawdzić formularz i „wycisnąć” z niego ile się da. Myśląc, że książkę można mieć za 50PLN lub 10eur czyli 43,24 PLN na dziś wybrałem tą opcję. No bo jak, Janusz nie potrafi wyrwać książki kosztującej 89,90 za pół ceny?
Niestety Finax się nie dał, nie pozwala Januszowi założyć konta z jednorazową wpłatą 10eur bez comiesięcznych wpłat przynajmniej 10eur. Tak więc ten tego….

I tak ją kupię 🙂

Odpowiedz

Jakub Grudzień 7, 2023 o 09:17

Nie trzeba robić jeżeli nie chcesz potem przelewów, robisz kiedy masz środki

Odpowiedz

Ja Grudzień 7, 2023 o 22:14

Czy dobrze zrozumiałem, że Finax wymaga regularnych comiesięcznych wpłat po założeniu OIPE? Co jeśli chciałbym wpłacić środki w tym roku, a w kolejnym jeszcze nie wiem (bo np. nie wiem czy zdążę wykorzystać limity IKE/IKZE)?

Odpowiedz

Michal Grudzień 21, 2023 o 10:42

Nie, nie wymaga. Jeśli dobrze rozumiem, to musisz coś zadeklarować, ale jak nie wpłacisz, to nie wpłacisz. Nie ma nakazu.

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 7, 2023 o 00:35

Czy jak założę konto z tego promocyjnego linku, to będę miał zlikwidowaną karę/opłatę za wpłaty w małych kwotach?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 7, 2023 o 00:42

Hej Mateusz,

Opłaty od niskich wpłat już w Finax nie ma. Została już całkowicie zniesiona od 1 lipca 2023 r. Tu było więcej na ten temat:

https://www.finax.eu/pl/blog/dotrzymujemy-slowa-i-obnizamy-koszty-koniec-z-oplata-za-niskie-wplaty

Reasumując: tak – jak założysz konto OIPE przez link na blogu, to nie będziesz miał tej opłaty. Jak założysz poza blogiem – też nie będziesz miał tej opłaty. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciek Grudzień 7, 2023 o 03:42

Temat trochę powiązany: chciałbym zainwestować w etfy z USA, mam dolary – mogę to zrobić jakoś przez finax, czy muszę wymienić dolary na złotówki euro najpierw?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 7, 2023 o 10:41

Hej Maciek,

Przeczytaj proszę ten wpis, który dokładnie wyjaśnia jak działają portfele ETF-ów w Finax:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/finax-dla-kfn-jak-inwestowac-etf-tanio-i-latwo

Dodatkowo spójrz na ten wpis o OIPE (gdzie są tylko dwa portfele do wyboru):

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/oipe-europejska-emerytura-od-finax

Generalnie Finax oferuje klientom „sztywne” tzw. zarządzane portfele, które mają konkretny skład i nie podejmuje się w nich samodzielnych decyzji o tym w co i ile inwestujesz. Dopłacane do portfela środki inwestowane są w konkretny sposób. Portfel składa się z europejskich ETF-ów (a nie amerykańskich) – dających ekspozycję w zasadzie prawie na cały świat (z pominięciem np. Japonii). Oczywiście ETF-y na spółki z USA stanowią znaczącą część tych portfeli, ale nie wiem czy to to miałeś na myśli pisząc „chciałbym zainwestować w ETF-y z USA”.

Do Finax (zarówno na konta standardowe, jak i OIPE) można wpłacać polskie złote i euro. Dolary musiałbyś najpierw wymienić – najlepiej od razu na euro, bo Finax PLN i tak wymienia na EUR przed zainwestowaniem.

W przypadku wpłat w EUR na konto OIPE (można tak) maksymalnego limitu (w 2023 r. jest to 21 302 zł), Finax odeśle na konto nadawcy przelewu „nadmiarową” kwotę EUR, jeśli roczny limit wpłat (po przeliczeniu po bieżącym kursie) zostanie przekroczony. Więc przy wpłatach w EUR nie trzeba się jakoś maksymalnie starać utrafić z kursem (bo i tak się nie utrafi).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 7, 2023 o 09:55

Czy będę nowym klientem, mimo że korzystałam z usług Finax, ale zrezygnowałam? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Przemek Grudzień 7, 2023 o 12:24

Nowy klient to osoba, która nigdy nie była klientem 🙂

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 7, 2023 o 13:49

Czyli nie jestem ani nowym klientem ani obecnym = nie ma zniżki dla osób, które były klientami i już „swoje” zapłacili Finax’owi? Dobrze rozumiem? 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 7, 2023 o 15:04

Hej,

Ależ obecnym klientem możesz być w każdej chwili i skorzystać z promocji dla obecnych klientów.

Czy Ty masz pretensję do Finax, że zapłaciłaś im tyle, na ile się z nimi umawiałaś? 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Katarzyna Grudzień 7, 2023 o 15:15

Racja, pomyślę nad tym czy nie wrócić. A oferta OIPE interesująca.
Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

B.D. Grudzień 7, 2023 o 20:38

1. Warto pamiętać o tym, że środki nie będą dostępne przez długie lata. Na przykład ja mam środki zamrożone do emerytury w IKE oraz IKZE (mam również PPK). Po co następna zamrażarka moich pieniędzy na 30 lat? Rozumiem, że środki można wypłacić z OIPE w dowolnym momencie, jednak musimy potem rozliczyć podatek. W takim przypadku uważam, że lepiej inwestować samodzielne, jak piszę w punkcie 2.
2. Wpływ kosztów (opłata pobierana przez Finax) będzie mieć w długim terminie ogromny wpływ na zysk. W zależności od zainwestowanej kwoty, różnica może być kilkaset tysięcy.
Warto zerknąć na alternatywę – samodzielne sposoby inwestowania. Coś podobnego jak Finax oferuje Ineractive Brokers (za bardzo niskie koszty) – artykuł: Automat inwestycyjny w Interactive Brokers https://stockbroker.pl/interactive-brokers-automat-inwestycyjny/
Wystarczy jeden ETF – iShares MSCI ACWI ETF lub Vanguard FTSE All-World ETF na rynki globalne z udziałem akcji 100% lub Vanguard Life Strategy (z udziałem akcji i obligacji 80/20, 60/40 lub 40/60). Można ustawić zlecenie stałe i niczym innym nie interesować się (rebalancing jest przeprowadzany w ramach funduszy ETF bez obowiązku rozliczenia podatku). Inwestycję można sprzedać w dowolnym momencie.
Albo rozważyć konto w XTB, DeGiro lub DM BOŚ.

3. Obstawia Pani na to, że Finax tu będzie za 30 lat. Warto również pamiętać, że inwestycje w Finax chronione są do równowartości 50 000 euro. Jeśli Pani będzie wpłacać 20 000 złotych przez 20 lat, same wpłaty to 400 000 (czyli ok. 90 000 euro).

Czy warto w zamian za 1000 euro zarządzane przez dwa lata za darmo?

Odpowiedz

Damian Grudzień 8, 2023 o 07:47

Czy jest gdzieś informacja o tym ile nagród zostało, albo czy zakładając teraz OIPE wystarczy książek dla mnie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 8, 2023 o 13:20

Hej Damian,

Bardzo dobre pytanie. Mam dostać informację od Finax, gdy będziemy się zbliżać do limitu i wtedy zdecydujemy co dalej. Na chwilę obecną = na pewno książek wystarczy, więc śmiało zakładaj i zasilaj OIPE (jeśli chcesz je założyć – oczywiście polecam wcześniej przeczytać artykuły na ten temat).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 14, 2023 o 19:46

Czy limit książek został już wykorzystany? Środki zostały zaksięgowane, ale nie otrzymałem żadnego maila z formularzem do wysyłki książki.

Odpowiedz

Maciej Grudzień 8, 2023 o 10:08

Witam,
Czy znany jest czas, po jakim przelane środki są dostępne w Finax?
Przykładowo, zwykły przelew po 2 dniach nie jest wyświetlony, a przelew ekspresowy po 1 dniu także nie jest, mimo iż środki zapewne widnieją na koncie BNP Paribas.

Dobrze by było wiedzieć, jakie jest opóźnienie w udostepnieniu środków, spodziewalem się, że bedzie to max kilka godzin, jednakże teraz podejrzewam, że procedura po stronie Finax może trwać nawet tydzień.

Będę wdzięczny za informację – pozdrawiam.

Odpowiedz

Mariusz Grudzień 8, 2023 o 22:00

Informacja od Finax:

Wpłatę zaksięgujemy w dniu następnym od jej wpływu na nasz rachunek bankowy Finax.

Odpowiedz

Czarek Grudzień 8, 2023 o 12:52

Cześć,

OIPE to raczej nie moja bajka 🙂 ale artykuły warty uwagi 🙂
Mam za to inne pytanie. Przeczytałem „Po prostu kupuj” Gratuluję książki, świetna pozycja i zdecydowanie jest to kontynuacja „nindzaka” Mam w związku z tym jedno pytanie 🙂 Wspomniałeś tam o tym że IKE może być wkładem własnym w kredycie hipotecznym, jak to wygląda w praktyce ??
Będzie ono mrożone ? W takim razie czy normalne obligacje skarbowe również są brane pod uwagę jako wkład ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Radek Grudzień 8, 2023 o 22:36

Cześć. Mam nadzieję, że mój komentarz nie narusza żadnych zasad.
Kupiłem FN+PPK i otrzymałem kod Finax OIPE. Trochę kusi, ale racjonalnie patrząc, póki nie wypełniam limitów IKE i IKZE, chyba nie ma sensu wpłacać 1000 Euro na OIPE. Jeśli ktoś potrzebuje kod, albo zna kogoś, komu się przyda, chętnie go odstąpię.

Odpowiedz

Damian Grudzień 8, 2023 o 22:46

Chętnie przygarnę kodzik: damian15[w]interia.pl

Odpowiedz

Damian Grudzień 8, 2023 o 23:21

poprawka, zgubiłem cyferkę w mailu: damian015[w]interia.pl (przepraszam za zamieszanie)

Odpowiedz

Marta Grudzień 12, 2023 o 07:13

Jakie imię i nazwisko odbiorcy wpisać w przelewie aktywacyjnym? W mailu jest podane Nazwa konta: Finax o.c.p. a.s., ale czy nie powinnam podać swojego imienia i nazwiska?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 12, 2023 o 09:18

Hej Marta,

Przepisz dane z informacji otrzymanej od Finax (tak – przelew powinien być adresowany do Finax). Numeryczny identyfikator Twojego konta powinien znaleźć się w polu „Tytułem” przelewu.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 12, 2023 o 10:20

Cześć, kupiłem w przedsprzedaży Ppk w pakiecie z FN. 11.12 miały być rozsyłane kody. Nic nie dostałem? Jest jakieś opóźnienie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 13, 2023 o 14:52

Hej Łukasz,

Dziękuję za kontakt. Tak – kody zostały już rozesłane. Zaraz wyślę Ci indywidualny kod na maila.

Informacja dla wszystkich pozostałych: jeśli ktoś nie otrzymał kody podarunkowego Finax chociaż powinien go otrzymać, to zachęcam do pisania na adres [email protected] – będziemy dosyłać kody.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 13, 2023 o 16:36

Dziękuję.

Odpowiedz

Daniel Grudzień 18, 2023 o 21:04

Dzień dobry,
Jak to jest z tą promocją? Nie wiem czy załapie się na te 1000 osób. Nie ma licznika ile zostało, czy czekać na maila czy pytać tam w Finax o to? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ja Grudzień 20, 2023 o 22:37

Ja dostałem maila z potwierdzeniem i formularzem do podania adresu wysyłki pod koniec zeszłego tygodnia. Ale książka jeszcze nie dotarła, nie dostałem też informacji czy w ogóle została wysłana. Raczej wątpliwe, aby dotarła przed świętami.

Odpowiedz

Adam Grudzień 25, 2023 o 15:32

Cześć, dołączam się do pytania. Konto założone kasa przelana ale maile nie otrzymałem.
Adam

Odpowiedz

Szymon Styczeń 6, 2024 o 01:14

Słabo, że na zalinkowanej stronie nie mówią jasno czy promocja jest w dalszym ciągu aktualna. Złożyłem przed sobą samo-zobowiązanie, że jeśli okaże się, że nie, to zrezygnuję z ich usług

Odpowiedz

Radek Grudzień 23, 2023 o 09:01

Cześć,
czytam właśnie Finansowego Ninja. Ale póki nie skończyłem, mam do Was pytanie.
Zbliża się koniec roku i chciałem swoje nadwyżki wpłacić na IKE. Jednak za kilka lat planuję wziąć kredyt na zakup mieszkania. Może więc lepiej te (lub nawet wszystkie) nadwyżki odkładać na wyższą wpłatę własną lub w celu wzięcia mniejszej liczby rat?
Proszę o poradę, co zrobić:
1. wpłacać na IKE,
2. zbierać na mieszkanie,
3. podzielić środki na oba cele (w jakiej propocji?).

Pytam zarówno o plan „na teraz”, jak i na najbliższe lata.

Odpowiedz

Bartek Grudzień 28, 2023 o 17:47

Warto dodać, że zniżka za PPK (1000 euro zarządzane za darmo przez dwa lata) jest sporo „słabsza” niż zniżka dla znajomego z polecenia (2000 euro zarządzane za darmo przez trzy lata).

https://www.finax.eu/pl/blog/przeglad-znizek-i-wyzsza-znizka-dla-twoich-bliskich

Odpowiedz

Kuba Marzec 8, 2024 o 11:21

Możesz podesłać kod polecający? 😉

Odpowiedz

Marta Styczeń 1, 2024 o 09:25

Dzień dobry czy jak zamówię książkę teraz to otrzymam ten kod ? Czy kod otrzyma się z „automatu” na maila czy trzeba coś gdzieś zaznaczać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Styczeń 25, 2024 o 18:38

Jestem bardzo zadowolony z tej wyjątkowej promocji. Cieszy mnie szczególnie to, że uwzględnia ona osoby, które już nabyły książki PPK oraz OIPE. Zbyt często spotykałem się z nieprzyjemnym doświadczeniem wykluczenia ze względu na to, że już korzystałem z usług danej firmy.

Odpowiedz

Alek Kwiecień 4, 2024 o 19:52

mimo upewnienia się na infolinii finax że promocja jest jeszcze aktywna i spełnieniu warunków 25.03.2024 (potwierdzenie otrzymania wpłaty przez finax) książki nie otrzymałem. Jeśli promo już nie aktualne to może warto napisać na blogu i zmusić finax by zaktualizowało swoją stronę informującą o promocji której nie ma…..

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 17, 2024 o 13:58

Hej Alek,

Napisz do Finax na [email protected]. Promocja nadal trwa i książki nadal są wysyłane. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Maj 6, 2024 o 10:45

Hej Michał,

Mam takie pytanie trochę z innej beczki, kończy się obecny 3 letni okres promocyjny dla finansowych ninja w Lumi PGE. Czy planujesz jakieś działania/rozmowy z Lumi w kwestii przedłużenia?

Pozdrawiam,
Michał Janczewski

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis: