Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Aion podwyższa odsetki = 2% na koncie oszczędnościowym bez limitu kwoty

przez Michał Szafrański dodano 30 listopada 2021 · 82 komentarze

2% w Aion Bank

Najlepsze nielimitowane konto oszczędnościowe w Polsce staje się jeszcze lepsze. Od 1 grudnia Aion podwyższa oprocentowanie nowootwieranych kont.

Przypominam, że zestaw najciekawszych aktualnych ofert banków znajdziecie zawsze w „Rankingu kont i lokat”. Wraz ze wzrostem referencyjnych stóp procentowych banki zaczęły ostrożnie podwyższać odsetki, więc tym bardziej warto do niego zaglądać. No i skoro już informowałem szeroko o ofercie Aion Bank, to spieszę z informacją, jak dotychczasowi klienci banku mogą skorzystać z oferty podwyższonego oprocentowania.

Miło mi donieść, że już od 1 grudnia 2021 r. odsetki na kontach oszczędnościowych Aion wynosić będą:

 • 2,0% w skali roku w planie All-Inclusive (dotychczas 1,5%).
 • 1,5% w skali roku w planie Smart (dotychczas 1,25%).
 • 1,0% w skali roku w planie Light (tu bez zmian).

Przypominam, że Aion jest jedynym bankiem w Polsce, który oferuje stałe oprocentowanie kont oszczędnościowych bez limitu kwotowego. Oczywiście warto pamiętać, że limit gwarancji wynosi równowartość 100.000 EUR (środki gwarantowane przez belgijski fundusz gwarancyjny). Niemniej – 2% bez ograniczeń na zwykłym koncie oszczędnościowym i bez ograniczeń w zakresie liczby bezpłatnych wypłat z konta w miesiącu, to oferta absolutnie wyjątkowa.

Jednocześnie bank wydłużył promocyjne oprocentowanie dotychczas zakładanych kont oszczędnościowych do 28 lutego 2022 r. (pierwotnie miało ono obowiązywać do końca roku). Ten sam termin promocji dotyczy także kont zakładanych od 1 grudnia. Jeszcze w lutym dowiemy się jakie będzie oprocentowanie na kolejne miesiące. Pozostaje liczyć, że zostanie ono co najmniej utrzymane.

UWAGA: wyższe odsetki tylko dla nowych kont!

Jest jeden niuans – wyższe oprocentowanie obowiązywać będzie tylko dla nowozakładanych kont oszczędnościowych. Założone wcześniej konta oszczędnościowe będą miały bowiem dotychczasowe oprocentowanie.

Jest na to jednak proste rozwiązanie. Wystarczy:

 • Założyć nowe konto oszczędnościowe w aplikacji (zróbcie to najwcześniej 1 grudnia!).
 • Przelać na nie wszystkie środki z dotychczasowego KO.
 • Złożyć dyspozycję zamknięcia starego konta oszczędnościowego – wystarczy kliknąć „Zamknij konto” w szczegółach konta (szczegóły niżej). Bank wyliczy i wypłaci należne odsetki od razu.

Zamykanie konta w Aion

Jak założyć konto w Aion Bank ze zniżką?

Jeśli jeszcze nie macie konta w Aion Banku, to zdecydowanie powinniście zapoznać się z tymi dwoma artykułami:

To encyklopedia wiedzy o ofercie banku. Polecam zwłaszcza artykuł o części inwestycyjnej.

Konto w Aion Banku zakłada się przez aplikację mobilną. Można tam skorzystać z jednego z trzech planów taryfowych: bezpłatnego Light, albo płatnych Smart lub All-Inclusive. Te dwa ostatnie zawierają już w cenie abonamentu usługę Aion Globalne Inwestycje (UWAGA: tabela zawiera jeszcze stare oprocentowanie depozytów – nowe, wyższe będzie obowiązywało od 1 grudnia 2021 r.).

Komu opłaca się konto oszczędnościowe w Aion?

Aion podwyższył oprocentowanie tylko na kontach w płatnych planach, więc zasadne jest pytanie komu opłaci się trzymanie tam środków i od jakiej kwoty depozytów odsetki zarobią na opłatę miesięczną. Policzmy to dla nowootwieranych kont z kodem JOPAION50 (abonament obniżony o połowę przez 6 miesięcy):

 • Plan All-Inclusive = 25 zł zredukowanej opłaty miesięcznej pokryje już 18.520 zł ulokowane na koncie oszczędnościowym na 2,00% rocznie.
 • Plan Smart = 15 zł zredukowanej opłaty miesięcznej pokryje już 14.810 zł ulokowane na koncie oszczędnościowym na 1,5% rocznie.

Na chwilę obecną wszyscy zakładający konta z mojego polecenia z użyciem kodu JOPAION50 nadal powinni jeszcze płacić abonament obniżony o połowę. 🙂

Aion Bank w Polsce

Pomimo „problemów wieku dziecięcego”, które punktowaliście w komentarzach w pierwszych tygodniach działalności banku, Aion radzi sobie w Polsce bardzo dobrze. W połowie listopada 2021 r. – po zaledwie 3 miesiącach działalności – bank informował, że:

 • Już ponad 20.000 klientów korzysta z jego oferty.
 • Klienci zdeponowali już ponad 1 miliard złotych depozytów.
 • Średnia wartość portfela inwestycyjnego w ramach Aion Globalne Inwestycje wynosi ponad 5000 EUR, przy czym w gronie 40-letnich mężczyzn (przedział 40–49) wartość portfela jest dwukrotnie wyższa.

Swoją drogą za pośrednictwem mojego bloga założyliście już 1959 kont (do 26 listopada 2021 r.), więc śmiało można powiedzieć, że Czytelnicy „Jak oszczędzać pieniądze” stanowią ok. 10% klientów banku. No powiem szczerze, że w pełni Was rozumiem. 🙂 Dzięki wielkie za zaufanie!

Cieszę się także, że – wbrew początkowym obawom – Aion Bank daje nam liczne powody do korzystania z jego oferty. Ja czekam nadal na wprowadzenie do oferty kont firmowych, dodanie obsługi szybkich przelewów oraz BLIK. Wiem, że wszystkie te funkcje są „w drodze”. A tymczasem maksymalizuję depozyty na dobrze oprocentowanych rachunkach PLN i EUR żeby chociaż częściowo zredukować negatywny wpływ inflacji na te środki, które i tak chcę trzymać w gotówce.

Na koniec powiem tak: spieszmy się kochać dobre oferty, bo życie pokazuje, że znikają szybciej niż byśmy chcieli. Fajnie, że Aion pokazuje, że chce im się walczyć o środki klientów. No i lubię to podejście „bez limitu”.

Dobrego dnia!

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 82 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Marian Listopad 30, 2021 o 11:11

Nest PLN 1,6% bez konieczności robienia czegokolwiek i jakichkolwiek opłat. Jeżeli więc ktoś nie ma najwyższego planu w Aion (za który już zapłacił), to bardziej opłaca się przerzucić środki do Nest. Aby zwróciła się opłata 49,99 zł z różnicy 0,4% rocznie trzeba przechowywać ponad 180 tys. zł. Przy obniżonej opłacie do 25 zł połowę tego.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 12:19

Hej Marian,

A gdzie Ty widzisz w Nest konto oszczędnościowe na 1,6% bez limitu kwoty dla nowych klientów? Bo ja tam widzę raptem 1,1% rocznie i to tylko do 10.000 zł.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Paweł Grudzień 1, 2021 o 12:17

Założyłem konto w aion z kodem JOPFREE i na oszczędnościowym miałbym mieć 1% ?! gdzie te 2% znajdę?

Odpowiedz

Jan Grudzień 6, 2021 o 22:05

Hej, 2% jest dla osób z najwyższym planem, pzdr

Odpowiedz

Chlorofil Grudzień 20, 2021 o 23:56

Marian, dzięki wielkie za cynk!

Obecnie w Nest Banku już jest 2,30 % do 150 000

Odpowiedz

Paweł Listopad 30, 2021 o 12:27

Potwierdzam słowa Mariana. Też mam konta oszczędnościowe w Nest Banku na 1,6%.
Są to stare produkty powiązane z WIBOREM (to zaokrąglony WIBOR 3M z 15 listopada br.)
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 12:32

Hej Paweł,

No ale to produkt dla tych, którzy już go mają a reszta – jak rozumiem – może obejść się smakiem. Proponowanie go przez Mariana jako alternatywy – chociaż jest obecnie niedostępna dla nowych klientów – no to tak jakbym ja proponował „lokaty rentierskie” w Getin Banku dwa lata po tym jak zniknęły z rynku (ale niektórzy mieli je np. na 36 miesięcy). 😀

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ramalian Listopad 30, 2021 o 12:33

O ile pamiętam jest to oferta dla starych klientów którzy przed jakaś datą posiadali tam konto (kilka alt wstecz).

Odpowiedz

Marian Listopad 30, 2021 o 22:44

Cześć Michał

Faktycznie, masz rację. Zajrzałem na konto w Nest i przelałem tam środki a Aion. Nawet nie wiedziałem, że jestem tak starym użyszkodnikiem rachunku w Nest Banku, że mam inną ofertę 😉

Przepraszam za zamieszanie

Odpowiedz

Marian Listopad 30, 2021 o 22:44

Cześć Michał

Faktycznie, masz rację. Zajrzałem na konto w Nest i przelałem tam środki a Aion. Nawet nie wiedziałem, że jestem tak starym użyszkodnikiem rachunku w Nest Banku, że mam inną ofertę 😉

Przepraszam za zamieszanie

Odpowiedz

Piotr Listopad 30, 2021 o 12:36

Michale, myślę że warto wspomnieć, że przelanie na nowe konto może się nie opłacać jeśli ktoś jest na kilka dni przed kapitalizacją odsetek i ma większą kwotę na rachunku oszczędnościowym. Kapitalizacja odsetek jest co 30 dni w Aion.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 14:21

Hej Piotrze,

Z tego co wiem, to nie jest tak jak piszesz. Odsetki w Aion naliczane są codziennie a ich wypłata następuje w „miesięcznicę” otwarcia rachunku oszczędnościowego (co miesiąc). Jeśli zamkniesz konto przed miesięcznicą, to naliczone i wypłacone zostaną odsetki do tego dnia.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

X Listopad 30, 2021 o 13:09

OK, a jeśli mam otwartą maksymalną ilość kont, to czy procedura opróżnienie->zamknięcie->otwarcie zadziała?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 13:19

Hej X,

Zakładam, że tak, ale to raczej pytanie do supportu banku.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jacek Listopad 30, 2021 o 13:11

Poprzednio już rozważałem założenie konta, ale podwyżka do 2% mnie ostatecznie przekonała. Natomiast wygląda jakby nie można było prowadzić operacji na komputerze, tylko w aplikacji na telefonie. Czy to prawda, czy ja czegoś na ich stronie nie widzę? Używam aplikacji bankowej, ale pomocniczo, większość transakcji zdecydowanie wygodniej robić na dużym ekranie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 13:21

Hej Jacek,

Można logować się przez przeglądarkę, ale robi sie to tak, że dostęp autoryzuje się aplikacją mobilną (generujesz kod dostępowy na telefonie + potwierdzasz tam logowanie). Niemniej = jest dostęp przez przeglądarkę (z tym, że nie jest przez autonomiczny login/hasło).

Ja przelewy też wolę zlecać przez kompa.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kacper Listopad 30, 2021 o 13:34

Chciałem założyć tam konto, ale opinie o aplikacji w [sklepie Google](https://play.google.com/store/apps/details?id=be.aion.android.app&hl=pl&gl=US) skutecznie mnie zniechęciły.
No cóż, trudno.

Odpowiedz

Andrzej Listopad 30, 2021 o 15:58

MIałem podobną opinię i wiele niepowodzeń z aplikacją w pierwszych dniach AION. Obecnie jestem bardzo zadowolony. Płacę 15 zł za konto Smart z polecenia KFN / Michała. W zamian konto oszczędnościowe bez ograniczeń, trzy portfele inwestycyjne w ETF (jak na razie skuteczne), wymiana walut po dobrym kursie i bez prowizji, przelewy złotowe i walutowe do europejskich banków bez opłat i problemów, karta fizyczna. Odsetki na koncie pokrywają opłaty a ETF to czysty zysk, zresztą lepiej żrą niż FINAX. Na indywidulane zabawy ETF nie mam czasu i odwagi. Jeśli nie podoba ci się coś w AION, to potestuj konto LIGHT, darmowe a nawet z bonusem 50 zł przez Allegro lub 30 zł z polecenia MIchała. Tyle że wtedy dwie dychy miesięcznie kosztuje ETFMATIC.

Odpowiedz

Wojtek Listopad 30, 2021 o 13:39

Rozumiem, że w każdej chwili można dowolnie wypłacać (bankomat i przelew) i wpłacać pieniądze na konto AION?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 14:23

Hej Wojtek,

Z tą dokładnością, że bankomat ściąga pieniądze z konta głównego, a nie oszczędnościowego, więc wcześniej trzeba przelać sobie pieniądze (przez aplikację) z konta oszczędnościowego na główne.

Co do reszty pytania = prawda. W Aion nie płacimy dodatkowo za przelewy z konta oszczędnościowego (jak to bywa w innych bankach) i można ich robić dowolną ilość w miesiącu.

Z zasilaniem konta oszczędnościowego = jest tak samo. Dopłacasz kiedy chcesz. Odsetki naliczane są codziennie, ale wypłacane raz w miesiącu (w miesięcznicę otwarcia rachunku oszczędnościowego).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojtek Grudzień 1, 2021 o 09:02

Hej Michał,

dzięki za informacje. To co napisałeś dotyczy również planu light (darmowego)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2021 o 10:52

Hej Wojtek,

Na planie Light oprocentowanie kont oszczędnościowych się nie zmienia / nie są one objęte nową promocją. Aczkolwiek wydłużono również w planie Light oprocentowanie 1% rocznie do 28 lutego 2022 r.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Wojtek Grudzień 1, 2021 o 14:07

Rozumiem. Bardziej miałem na myśli kwestie wypłacania (bankomat i przelew) oraz wpłacania pieniędzy na planie light. Są jakieś limity? Czy może jest tak samo jak na płatnych planach?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Chlorofil Grudzień 20, 2021 o 23:55

Wojtek, wielkie dzięki za cynk!

Obecnie już 2,30% do 150 000 w ramach standardowej oferty przy koncie założonym jakiś czas temu.

Odpowiedz

Barbara Listopad 30, 2021 o 14:17

Witam,
czy ja dobrze zrozumiałam, że nie ma również limitu czasowego oprocentowania 2% konta oszczędnościowego?pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 14:26

Hej Barbara,

Na chwilę obecną promocyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego obowiązuje do 28 lutego 2022 r. Później – zobaczymy. Do tego dnia przedłużono też promocyjne oprocentowanie na rachunkach zakładanych wcześniej (pierwotnie miało ono obowiązywać do 31 grudnia 2021 r.).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

sebastian Listopad 30, 2021 o 16:54

Żeby założyć konto oszczędnościowe 2% to najpierw trzeba zamknąć stare te 1,5%?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 18:10

Hej Sebastian,

Nie. Można otworzyć kolejne konto oszczędnościowe bez zamykania starego, przelać środki i potem zamknąć stare. Ale poczekaj do 1 grudnia (do jutra) – bo wtedy w ich systemie pojawi się konto z wyższymi odsetkami.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Maciej Listopad 30, 2021 o 19:54

Hej Michał
Trochę się dziwię, że dalej firmujesz swoim nazwiskiem bank o takim poziomie obsługi klienta. Ofertę faktycznie ma fajną, ale oczekiwałbym, że bank, który każe sobie płacić 50 zł miesięcznie za konto, będzie miał trochę lepszy support.
Na początek nie ogarnęli kodu zaproszeniowego, więc sam musiałem się upomnieć i okręcać.
Następnie po zamówieniu karty, konsultantka skłamała o dacie jej wysyłki kiedy karta nie dotarła na czas, a kolejna dzień później zrzucała na niekompetencję kuriera. Masakra.

Odpowiedz

Hello Listopad 30, 2021 o 22:00

Jakoś nie jestem przekonany do tego banku, ze względu na belgijski, a nie polski BFG. 🙁

Odpowiedz

Piotr Listopad 30, 2021 o 22:00

Michał czy ty widzisz opinie na temat tego banku? To jest dramat. Ludzie z poblokowanymi kontami bez powodu, bez dostępu do własnych pieniędzy.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2021 o 22:20

Hej Piotr,

Mam dystans do opinii w necie z okresu falstartu banku. Korzystam z Aion od początku – praktycznie na co dzień. Miał swoje problemy wieku niemowlęcego (które zresztą pomagałem rozwiązywać). To co widać w necie, to właśnie opinie niezadowolonych osób. Zadowoleni zazwyczaj nie komentują jak im super, bo uważają to za normę, że bank działa.

Ja aktualnie nie mam żadnych problemów. To do czego nadal mogę się przyczepić to słaba jakość supportu. Tu bank nadal ma sporo do poprawienia. Niemniej co do działania usług = u mnie bezproblemowo a robię ostatnio sporo i przelewów i płatności międzynarodowych. Krajowe transakcje = na co dzień.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Aleks Grudzień 1, 2021 o 00:35

Support bardzo ładnie działa w przypadku pożyczek.
Od razu telefony kiedy umowa zostanie zatwierdzona, kontakt bezpośredni telefoniczny w razie pytań do opiekuna pożyczki.
Przy bonusie od firmy partnerskie wyszło taniej niż leasing. I wygodniej.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 30, 2021 o 22:47

Hej Michał,
Jestem bardzo zadowolony z Aion Banku. W szczególności nardzo fajna jest karta z kursami międzybankowymi. Nie wiesz może, czy planują opcję do tej karty taką jak w mbanku – „blokada dcc”. Nawet najlepsze kursy może spaprać DCC (przewalutowanie na PLN przez sprzedawcę), szczególnie w egzotycznych krajach, gdzie nawet nie można się domyślić co wyświetla termnial.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2021 o 10:56

Hej Grzegorz,

Dobra sugestia co do tej blokady DCC. Zasugeruję dodanie takiej funkcji. Póki co nie słyszałem / nie widziałem, by była.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

BARTŁOMIEJ Grudzień 1, 2021 o 08:35

Założyłem właśnie nowe KO ale w szczegółach jest napisane, że data otwarcia to 2 grudnia. Teraz nie wiem czy przelewać ze starego czy wstrzymać się do jutra.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2021 o 10:55

Hej Bartłomiej,

Tak samo u mnie. Zapytałem już bank dlaczego tak jest. Niemniej – ja już przelałem środki. Oprocentowanie i tak naliczane jest codziennie a jedynie wypłacane co miesiąc – właśnie w „miesięcznicę” założenia rachunku.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

BARTŁOMIEJ Grudzień 1, 2021 o 12:20

Dzięki za odpowiedź. Przy okazji czy pobiera Wam opłaty ? u mnie od sierpnia cisza (wybrałem 50% za 6 miesięcy) nic nie pobrali

Odpowiedz

Bartosz Grudzień 5, 2021 o 20:28

Dołączam do pytania jak wygląda pobieranie opłat w Aion. U mnie podobnie od 3 miesięcy nie pobrano nic w planie all inlusive założonym z kodem Michała.

Odpowiedz

Bartek Grudzień 1, 2021 o 09:01

Witam, dziękuję za spoko ofertę, również do tej pory się zastanawiałem ale dopiero teraz sieę przekonałem.
Natomiast próbowałem dzisiaj założyć konto i wciąż widnieje stara tabela oprocentowania, pytanie czy dokończyć bezpiecznie rejestrację czy też wstrzymać się i próbować później…

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2021 o 10:53

Hej Bartek,

Moim zdaniem można się rejestrować. Aktualne oprocentowanie konta oszczędnościowego w PLN pokazywane jest i tak w momencie otwierania takiego rachunku (co robi się już po rejestracji). Sprawdzałem przed chwilą i dla nowootwieranych KO jest już 2,0% rocznie. Właśnie założyłem taki rachunek.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartek Grudzień 1, 2021 o 12:07

Hej, tak też zrobiłem. Dokończyłem rejestrację i normalnie mam przyznane 2% na oszczednosciowym. Pewnie nie zaktualizowali wszystkich tabelek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 1, 2021 o 09:41

Hmm niestety chcąc otworzyć nowe konto oszczędnościowe u mnie bez zmian (stan na 01.12) plan all inclusive za 49zl z oprocentowaniem 1.5
Rozumiem ze jesli ktos juz ma konto to nie moze skorzystać z Twojego kodu polecającego?
Czy przy zamknięciu calkowitym rachunku i otworzeniu nowego bedzie taka mozliwość dla byłych klientów banku? Co myślisz?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 1, 2021 o 10:51

Hej Tomasz,

Kod rabatowy podaje się tylko przy rejestracji w banku i zawieraniu (elektronicznie) umowy.

Co do rachunku = otwórz nowe konto oszczędnościowe i powinieneś zobaczyć oprocentowanie 2,0%. Ja przed chwilą otwierałem i tak się właśnie stało. Przelałem środki ze starego i zamknąłem stare konto oszczędnościowe. Bank od razu wypłacił mi odsetki ze starego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Barbara Grudzień 1, 2021 o 17:33

Panie Michale,
dziękuję, właśnie założyłam konto z Pańskim kodem. Rzeczywiście na początku po pobraniu apki i zarejestrowaniu się nie widnieje 2% tylko 1,5%, dopiero po utworzeniu konta oszczędnościowego automatycznie wskakuje 2%.

pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Oliwia Grudzień 3, 2021 o 14:18

Michale, mam dwa pytania, ale najpierw krótkie wprowadzenie:

spełniłam wszystkie warunki zamieszczone w „Ogólnych Warunkach Dla Klientów Detalicznych Aion Bank” – punkt III B („Proces nawiązywania relacji z Bankiem”), a jednak Aion Bank odmówił mi prawa do założenia konta i nie podał żadnej przyczyny swojej odmowy. Moje pytania zostawione są bez odpowiedzi – mam czekać na maila, którego wciąż brak. Bank zasłania się wewnętrznym regulaminem / polityką firmy. Na moje pytanie, który punkt owych dokumentów naruszyłam w procesie rejestracji – otrzymuję milczenie.

I zostawiłabym to bez komentarza, gdyby nie fakt, że Aion Bank będzie przez prawdopodobnie 30 dni zarządzał moimi danymi osobowymi, chociaż nie podpisałam żadnej umowy – nie jestem w żadnej relacji z Aion Bankiem. A niepokoi mnie to wszytsko szczególnie dlatego, że Aion Bank dysponuje skanem mojego dowodu osobistego.

I kończąc, moje pytania są takie: Czy bank może odmówić konsumentowi świadczenia swoich usług bez podania żadnej przyczyny, nawet jeśli spełnia warunki skonstruowane przez usługodawcę (w tym przypadku w „Ogólnych Warunkach Dla Klientów Detalicznych Aion Bank”)?

Czy bank może przechowywać, przetwarzać a może nawet wykorzystywać moje dane osobowe jeżeli nie jestem i nigdy nie byłam jego klientem?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 3, 2021 o 14:40

Hej Oliwia,

Niestety takie działanie Aion się zdarza. Zgłosiłem już Twój przypadek do mojego kontaktu z Aion z prośbą o wyjaśnienie. Niestety nie spodziewam się, byśmy uzyskali jasne wytłumaczenie. Przypuszczam, że bank podejmuje decyzję w jakiś zautomatyzowany sposób również na podstawie ankiety. Wiem, że tego typu problemy zdarzały się w przypadku osób deklarujących, że uzyskują dochody z działalności gospodarczej.

Co do „zarządzania danymi” – nie wiem czy wyrażałaś zgody marketingowe czy nie (czy doszłaś do tego etapu w procesie czy nie). Bank na pewno może dysponować Twoimi danymi w oparciu o prawo bankowe, ale – jeśli nie wyraziłaś zgód na marketing – nie może ich wykorzystywać w celach marketingowych. A jeśli wyraziłaś zgody marketingowe, to w każdym momencie możesz je wycofać i zawezwać bank do zaprzestania przetwarzania Twoich danych (poprzez formularz kontaktowy na stronie banku).

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 3, 2021 o 23:07

Ja jestem rozczarowany trochę Aionem.

Trzymam u nich jakąś gotówkę w PLN i EURO.
Natomiast ich kartę mam podpiętą pod PayPal.

I za każdym razem jak doładowuję swoje konto w XTB poprzez ich kartę (przez PayPal prowizja wynosi 0%) to moja transakcja jest odrzucona i karta blokowana przez Aion.

Muszę zgłaszać to na czacie, czekać kilka godzin na odblokowanie. I dopiero po odblokowaniu karty mogę wykonać ten przelew.

I tak się dzieję przy każdym doładowaniu XTB tydzień w tydzień.

Za każdym razem zgłaszam to obsłudze i otrzymuje odpowiedź, że nie mogą z tym nic zrobić bo według nich XTB jest niebezpieczną stroną i ich system bezpieczeństwa blokuje te transakcje.

I ta telenowela trwa już dwa miesiące.

Kursy przewalutowań mają dobre, ale ja podziękuję – skoro nie potrafią zaoferować podstawowej funkcjonalności, a na dodatek ich obsługa nie wykazuje żadnej ochoty by rozwiązać ten problem.

Odpowiedz

paweł Grudzień 5, 2021 o 12:12

witam, otworzyłem dziś 05.12.21 nowe konto oszczędnościowe, potem chciałem zmienić plan na płatny ze zniżką, ale nie znalazłem opcji do wpisania kodu polecającego – doszedłem do ostatecznego zaakceptowania nowego planu i odliczanych sekund do ostatecznego zatwierdzenia. Obawiam się, że już po zaakceptowaniu zostanie pobrana opłata, a zniżki nie będzie.

Odpowiedz

Adam Grudzień 5, 2021 o 12:46

Dopóki bank nie będzie miał blika, blika przelewy na telefon, wpłaty we wpłatomatach i tu tu też blikiem w euronecie bez kombinowania to bank jest słaby i zacofany.

Odpowiedz

Janek Grudzień 12, 2021 o 18:18

Cześć Michale!
Dzięki za ten wpis oraz obszerne artykuły o Aionie i Finaxie, są jak zwykle pierwsza klasa! 🙂 Przy okazji mam pytanie jakie będą losy podcastu, czy planujesz wrócić do podcastowania? Pytam bo nie ukrywam że jest to mój ulubiony podcast o finansach.. Przesłuchałem już cały ze dwa razy i chętnie posłuchałbym już nowych odcinków 🙂
Pozdrowienia

Odpowiedz

Paweł Grudzień 15, 2021 o 13:18

Cześć,
po przekazaniu wszystkich danych i weryfikacji otrzymałem komunikat: „Przykro nam, nie możemy otworzyć dla Ciebie rachunku”.
Ciekawe : )
Pzdr.

Odpowiedz

Maks Grudzień 21, 2021 o 11:17

Cześć, niestety jestem zmuszony do wzięcia kredytu gotówkowego, a ten z aion banku ma najlepsze warunki. Czy brał już ktoś może kredyt w tym banku? Czy są jakieś haczyki na które trzeba uważać?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Grudzień 25, 2021 o 20:27

Najlepszych nie ma generalnie. Ale są w miarę ok.

Lepsze były np. do 10.000 w Aliorze dla pierwszej pożyczki do 3 lat. Inne myki też powodowały lepsze warunki. np. można przenieść zadłużenie z karty kredytowej na inną kartę kredytową i mieć oprocentowanie rzędu 1,99% i rozbić na 20 rat kwotę.

Nie ma wyzwań. Równa rata w całym okresie. Przejdzie elektornicznie pewnie.

Jedyne wyzwania mogą być ,bo elektronicznie może nie przejść czasem, wtedy dzwonią i chcą dokumenty od ciebie.

A tak to jest szybko i sprawnie. Stała rata i brak wymuszania konta.

Odpowiedz

Kata Styczeń 2, 2022 o 00:04

Hej,

czy kody polecające sa aktualne w nowym roku 2022?
próbowałam założyć konto All-inclusive używając kodu: JOPAION50 i aplikacja nie rozpoznawała go (próbowałam kilka razy).

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 2, 2022 o 17:42

Hej Kata,

Zapytałem Aion. Sprawdzimy.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marta Styczeń 2, 2022 o 21:13

Kod polecający nie działa 🙁

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 3, 2022 o 22:45

Hej Marta,

Niestety tak. Aion próbuje to naprawić.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kamil Styczeń 6, 2022 o 12:35

Niestety kod rabatowy przestał działać 🙁

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 6, 2022 o 13:00

Hej Kamil,

Niestety tak. Aion ustawił jakąś krótką długość kodów (do końca roku) i teraz od kilku dni dni próbują naprawić. Nie wiem kiedy to zrobią.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Jacek Styczeń 7, 2022 o 23:10

Michale Twój kod nie działa w styczniu 2022

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 8, 2022 o 21:53

Hej Jacek,

Wiem – niestety. Bank naprawia.

EDIT: kody już naprawione i działają. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 14, 2022 o 12:43

Ja wczoraj się rejestrowałem z użyciem kodu od Ciebie i został zaakceptowany.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 14, 2022 o 13:26

Hej Łukasz,

Dzięki! Potwierdzam, że wczoraj naprawiono już kody i aktualnie działają i mają działać dalej. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 8, 2022 o 21:29

Stworzyłem wykresy opłacalności 3 planów (Lite, Smart, All-Inclusive – odpowiednio 1%, 1.5%, 2%) w zależności od ilości środków na koncie oszczędnościowym.

–> https://imgur.com/a/cAEgDFU

Otwierałem właśnie rachunek i to mi pomogło zdecydować, może komuś się przyda 😉

(brałem pod uwagę opcję bez zniżki; ale można to łatwo wziąć pod uwagę zmieniając funkcje po lewej – korzystałem z https://www.geogebra.org/graphing)

Odpowiedz

Bolek Styczeń 27, 2022 o 16:21

Od przyszłego miesiąca plan Light będzie płatny. Szkoda, była to fajna alternatywa dla Revoluta.

Odpowiedz

Iwona Luty 3, 2022 o 12:53

Cześć Michale,
szacun dla całej Twojej osoby bo czytam i obserwuję ale komentuję po raz pierwszy.
Aion ruszył już jakiś czas temu, dał preferencyjne warunki ale jak już zagnieździł się w naszych portfelach to….. zaczyna się. Plan light od kwietnia płatny co miesiąc. Smart, jak mi konsultant odpisał „na razie” nie. Tak więc za chwile stanie się przereklamowany.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 3, 2022 o 13:19

Hej Iwona,

A z drugiej strony – Aion podwyższył od dzisiaj po raz kolejny odsetki do 2,5% na koncie oszczędnościowym (w planie All-Inclusive). Przy starcie wiele osób zastanawiało się czy 1,5% zostanie utrzymane i podejrzewało, że to „przynęta” a jak widać bank systematycznie podwyższa i wydłuża okres promocyjnego oprocentowania.

Co do planu Light = od początku pisałem, że „zobaczymy jak długo bank będzie ciągnął bezpłatną ofertę”. Z mojej perspektywy to dobrze, że w końcu wprowadzają opłatę za puste konta (bo inaczej utrzymywałaby je cała reszta klientów). A wystarczy mieć saldo 5000 zł na koncie oszczędnościowym i nie dość, że jakieś odsetki wpadnę, to Light pozostanie wtedy bezpłatny. Dla mnie to fair deal.

Czy znasz inny bank oferujący 2,5% na koncie oszczędnościowym bez limity kwoty? Nie taka zła ta oferta żeby mówić, że bank „przereklamowany”. Chociaż zgadzam się, że wsparcie klienta ZDECYDOWANIE powinni poprawić.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Luty 3, 2022 o 13:41

A mnie dzisiaj miło zaskoczył Nest Bank. Oprocentowanie konta oszczędnościowego 2,3%. Lepiej niż Aion, trzeba cofnąć środki 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 3, 2022 o 14:11

Hej Łukasz,

Od dzisiaj w Aion 2,5% na koncie z planem All-Inclusive. 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Luty 3, 2022 o 14:29

Tak, wiem 🙂 ale Nest jest 100% darmowe. Aion potrzymam póki co dla ETF bo pokazuje ładne wyniki.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 3, 2022 o 14:30

Prawda! 🙂 Pozdro!

Odpowiedz

tomek Luty 28, 2022 o 11:49

Aion i zmiany oprocentowania na kontach.
Michał wyraźnie pisze – założyć nowe konto, przelać środki, zamknąć stare konto.
Ja, niewiedzieć dlaczego, zostawiłem te stare konta puste (Aion już dwukrotnie podnosił oprocentowanie) i dopiero ostatnio zorientowałem się, że za każde z tych kont (jedno ze środkami i dwa bez środków) naliczana jest osobna opłata!
Nie popełnijcie mojego błędu.

Odpowiedz

luq Marzec 4, 2022 o 16:27

niestety aion obnizyl oprocenotwanie rachunku euro do 0,01% i to nawet nie raczyl mnie poinformowac (a mam plan all inclusive); bardzo kiepsko z ich strony, bo to byl moj jedyny motywator, zeby do nich isc

Odpowiedz

Tomek Marzec 7, 2022 o 09:48

Dokładnie, też zauważyłem przypadkiem. Zero komunikacji, co więcej zostałem zachęcony do wyboru opcji All inclusive przez konsultanta Aion właśnie w celu wykorzystania oprocentowania 1% na koncie oszczędnościowym EUR. Czekam na odpowiedź z Aion i ciekawe czy wyjdą z tego z twarzą!

Odpowiedz

Luq Marzec 8, 2022 o 23:06

Kontaktowałem się z supportem, który się zdziwił, że nie zostałem powiadomiony, a następnie podali mi maila, że mogę złożyć skargę. Miały być jakieś ubezpieczenia konkurencyjne i też cisza. Coś mi się wydaje, że nałapali klientów i teraz mają wszystko w…. . Trzeba się będzie ewakuować

Odpowiedz

Natalia Maj 18, 2022 o 06:59

Cześć Michał! chyba warto zaktualizować artykuł, bo z tego co widzę nie ma już darmowego planu.

Odpowiedz

Michał Maj 19, 2022 o 14:58

Niestety Aion, który jakiś czas temu oferował najlepsze warunki na kontach oszczędnościowych aktualnie znacznie odstaje od ofert tradycyjnych banków – Millenium proponuje 4.5% na koncie oszczędnościowym vs 2.% w podstawowym planie w Aion. Słabo :/

Odpowiedz

Magda Sierpień 1, 2022 o 21:12

Czy kod polecający nadal działa?

Odpowiedz

Michał Szafrański Sierpień 2, 2022 o 12:00

Hej Magda,

Nie – już nie działa.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Grudzień 16, 2022 o 13:01

Czy wy też macie problem z aplikacją? Od 4 miesięcy nie mogę dostać się do konta i do środków na nim zgromadzony. To jakaś paranoja. Nie mogę zalogować się do aplikacji mobilnej… a logowanie przez stronę wymaga – UWAGA – kodu z aplikacji mobilnej!

Michale, czy wiesz może jak się skontaktować z bankiem?

Chciałbym się ewakuować z tego syfu, a nie mam jak :/

Czy wy też macie takie problemy?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 16, 2022 o 13:19

Hej Piotrze,

U mnie zero problemów. Niemniej – w takiej sytuacji:

1) Zreinstaluj i aktywuj ponownie aplikacj.

2) Formularz kontaktowy jest tutaj: https://aion.eu/pl-pl/formularz-kontaktowy

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: