Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Zakładanie rachunku maklerskiego db Makler – krok po kroku

przez Michał Szafrański dodano 7 stycznia 2014 · 75 komentarzy

Elementarz Inwestora

Nowy rok więc wracamy do Elementarza Inwestora: dzisiaj przewodnik zakładania konta maklerskiego, nowa grupa na Facebooku i odpowiedzi na Wasze pytania.

Zgodnie z zapowiedzią z artykułu Jak wybrać rachunek maklerski dzisiaj publikuję wideoprzewodnik krok po kroku, jak założyć konto maklerskie db Makler.

Przypominam jednocześnie, że jest to najtańszy w tej chwili rachunek inwestycyjny dostępny na rynku (bez opłat stałych i z najniższą prowizją za obrót akcjami oraz instrumentami pochodnymi, jedną z najniższych prowizji za obrót obligacjami oraz bez prowizji minimalnej).

Oprócz przewodnika w tym wpisie znajdziesz również odpowiedzi na najważniejsze Wasze pytania dotyczące rachunku db Makler oraz informacje o grupie “Elementarz Inwestora” na Facebooku, którą udostępniamy z dniem dzisiejszym.

db Makler krok po kroku

Nie będę się rozwodził. Na poniższym filmie przedstawiam krok po kroku całą procedurę zakładania rachunku maklerskiego db Makler. Miłego oglądania.

 

Ze swojej strony zachęcam do jak najszybszego założenia rachunku. Według informacji uzyskanych bezpośrednio w Deutsche Banku, taka procedura może trwać nawet 2 tygodnie. Jeśli więc jesteście zainteresowani inwestowaniem równolegle z nami, to jest to już ostatni dzwonek na założenie konta maklerskiego. Wspólnie ze Zbyszkiem planujemy wykonać nasze pierwsze transakcje jeszcze w styczniu.

Informacje, których zabrakło na filmie, a które mogą być istotne:

 • Dla przypomnienia: konto dbNET warto posiadać między innymi z tego powodu, że przelew z rachunku do biurze maklerskim do innego banku niż DB, kosztuje każdorazowo 5 zł. W przypadku przelewu na konto dbNET – nie płacimy ani grosza.
 • Przy zakładaniu konta dbNET nie jest potrzebna kserokopia dowodu osobistego, ale w przypadku zakładania rachunku w biurze maklerskim, wymagane jest przekazanie kurierowi dwóch kserokopii naszego dowodu osobistego. Nie wiem jeszcze jak wygląda ta procedura (nadal czekam na kuriera). Warto pamiętać o tym, by nie dawać kurierowi kserokopii do ręki, tylko włożyć do koperty z kopią podpisywanych dokumentów, którą powinien zakleić przy nas.
 • W przypadku, gdy będziecie mieć wątpliwości, co do długości oczekiwania na przesyłkę z biura maklerskiego, to śmiało dzwońcie pod numer telefonu podany w e-mailu potwierdzającym.
 • UWAGA: jeśli najpierw zamówiliście konto dbNET, a potem od razu rachunek db Makler – to sprawdźcie w Deutsche Bank, czy Wasze zamówienie rachunku maklerskiego nie zostało anulowane! DB niestety nie przesyła informacji o tym fakcie, a zdarzyły się już takie przypadki. Polecam wnioskowanie o db Maklera z wyborem założenia konta db Net (ale bez karty debetowej).

db Makler – najtańszy rachunek inwestycyjny

Jeśli zdecydujesz się na założenie rachunku inwestycyjnego db Makler, oraz – w celu minimalizacji kosztów przelewów – powiązanego z nim konta osobistego dbNET w Deutsche Bank, to będzie mi bardzo miło, jeśli uczynisz to z wykorzystaniem poniższych linków.

Poniżej zamieściłem tzw. linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc. Jeśli bowiem zdecydujesz się uruchomić powyższe rachunki, to zarobię na tym prowizję. Nie kryję tego, gdyż nie mam się czego wstydzić. Rekomenduję tylko te produkty, co do których jestem przekonany i które same się bronią 🙂

Pamiętaj, by nie brać karty debetowej, jeśli chcesz mieć konto za 0 zł.

Czytaj także: Rachunek maklerski bez opłat? – mamy idealny produkt dla Czytelników “Elementarza Inwestora”

Elementarz Inwestora na Facebooku

W zapowiedzi cyklu “Elementarz Inwestora” deklarowałem, że będziecie mieli możliwość śledzenia na bieżąco naszych inwestycji na kilka sposobów:

 • Poprzez e-mail – wspólnie ze Zbyszkiem będziemy informowali na bieżąco o naszych ruchach inwestycyjnych przez dedykowany newsletter “Elementarz Inwestora”. W chwili publikacji wpisu zapisanych jest na niego ponad 1600 osób. Możesz zapisać się >> tutaj <<.
 • Poprzez Twittera – tu wystarczy śledzić tag #ElementarzInwestora. Ja dodatkowo zalecam śledzenie mojego konta @szaffi.
 • Poprzez Facebooka – tu otwieramy specjalną grupę “Elementarz Inwestora”.

Grupa na Facebooku jest grupą zamkniętą. Oznacza to, że dostęp do publikowanych w niej treści będą mieć wyłącznie członkowie tej grupy. Każdy z użytkowników Facebooka może zostać członkiem grupy – wystarczy wysłać prośbę o dołączenie do niej. Zbyszek z APP Funds i ja będziemy sukcesywnie akceptowali Wasze wnioski. Oczywiście może się zdarzyć pewne opóźnienie (nie siedzimy non stop przed komputerami) więc prosimy o cierpliwość 🙂

Aby zapanować nad dyskusją, na grupie obowiązywać będzie kilka zasad, które streszczam w tych punktach:

 1. Grupa służy przede wszystkim do dokumentowania historii ruchów inwestycyjnych Zbyszka i Michała w ramach akcji “Elementarz Inwestora”. I taki jest podstawowy cel jej istnienia.
 2. Odradzamy naśladowanie naszych inwestycji. Uważamy się za amatorów w dziedzinie inwestowania i pod żadnym pozorem nie wolno traktować podawanych przez nas informacji, jako rekomendacji inwestycyjnych itp.
 3. Nie bójcie się zadawać pytań… i odpowiadać na pytania innych.
 4. Grupa przeznaczona jest dla osób potrafiących kulturalnie rozmawiać, nie dyskredytujących decyzji i strategii inwestycyjnych innych osób. Obrażasz innych = BAN.
 5. Linki nie są mile widziane. Dopuszczamy linkowanie do wartościowych źródeł, przy czym granica jest cienka. Nie akceptujemy tu promocji produktów, wpisów na blogach itp.
 6. Spam = BAN.
 7. Wpisy nie pasujące do profilu grupy mogą być usuwane.

Adres grupy to https://www.facebook.com/groups/ElementarzInwestora/ – zapraszam do dołączania.

Sprawdź również: Ranking rachunków maklerskich

FAQ, czyli najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pod poprzednim wpisem, oraz korespondencyjnie, zadawaliście wiele pytań dotyczących rachunku db Makler i naszej akcji. Wybrałem najważniejsze z nich i zamieszczam w formie tzw. FAQ, czyli odpowiedzi na często zadawane pytania.

Leszek: Jak wygląda sprawa ewentualnego wycofania się z założonego rachunku inwestycyjnego, w tym przypadku db Makler. Czy wygląda to analogicznie do zamykania rachunków bankowych?

Jeśli jesteś na bieżąco z regulowaniem wszystkich prowizji i opłat, to rachunek maklerski można zamknąć nawet szybciej niż rachunek bankowy. Z tego co kojarzę z regulaminu db Maklera, który niedawno analizowałem, tam istnieje możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy – bez okresu wypowiedzenia, który zazwyczaj jest przy bankowych ROR-ach.

Leszek: Kolejne pytania które mi się nasuwają. Jak często (opierając się na Twoim doświadczeniu) zmieniana jest TOiP na rachunkach inwestycyjnych? Czy prowadzący rachunek inwestycyjny ma obowiązek (tj. banki) powiadomić klienta o zmianach w TOiP z odpowiednim wyprzedzeniem?

Mam dwa rachunki maklerskie. Teraz otwieram trzeci – db Makler. W przypadku tych dwóch nie pamiętam kiedy ostatnio zmieniała się tabela opłat i prowizji. Autentycznie 🙂 Generalnie nie są to częste zmiany.

Cała procedura powiadamiania jest podobna jak w bankach: niektóre informują w systemie transakcyjnym, inne wysyłają wiadomość e-mail. Warto zajrzeć na koniec tego regulaminu – do punktu 13. Deutsche Bank deklaruje, że informuje z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Leszek: Czy biuro maklerskie powiązane z bankiem daje gwarancje zwrotu kapitału na rachunku do kwoty 100 tys. euro? Bo jak napisał Zbyszek “U maklera jest to gwarancja 100 procent dla równowartości 3000 euro oraz 90 procent nadwyżki nad 3000 euro, do maksymalnie 22 tys. euro. Dlatego pewnym rozwiązaniem jest wybór biura powiązanego z bankiem”.

Odpowiedź Zbyszka: Takiego automatu nie ma. System rekompensat dokładnie opisano tutaj.

Natomiast trudno sobie wyobrazić, żeby biuro maklerskie powiązane z bankiem nie wypłaciło pieniędzy klientowi bez konsekwencji dla samego banku – zarówno ze strony nadzoru finansowego, jak też klientów.

Należy jednak dodać, że ewentualny problem dotyka gotówkę, a papiery wartościowe należą do nas, bez względu na kondycję pośrednika, co gwarantuje KDPW.

Widzę to jako system naczyń połączonych.

Piotr: Chciałbym się dowiedzieć o terminarz postów na blogu odnośnie serii “Elementarz Inwestora”. Czy będą to spontaniczne posty np raz na miesiąc, czy regularne, czy będzie Pan opisywał to co zrobi (zamierza), czy to co już Pan kupił/sprzedał?

Planem minimum dla naszej akcji jest publikacja dwóch artykułów z cyklu “Elementarz Inwestora” na każdym z blogów miesięcznie. Akcję rozpoczęliśmy na początku grudnia 2013 i planujemy podsumować w styczniu 2015 r.

Łącznie przez ten czas na obydwu blogach powinno się ukazać ponad 50 artykułów – solidna dawka wiedzy dla początkujących i aspirujących inwestorów.

Jakie jest aktualnie oprocentowanie depozytów na koncie dbNET w Deutsche Bank powiązanym z rachunkiem maklerskim db Makler? 

Zgodnie z dokumentem “Oprocentowanie depozytów” jest to aktualnie 3% dla nowootwartych rachunków do kwoty 10 000 zł. Depozyty powyżej tej kwoty oprocentowane są na 1%. Ale lepiej to na bieżąco weryfikować, bo warunki zmieniają się jak w kalejdoskopie. 

Jaro: Tak ze zwykłej ciekawości, czy Ty dzielisz się ze Zbyszkiem przychodami afiliacyjnymi z tytułu zakładania kont maklerskich w Deutsche Banku?

Tak – uzgodniliśmy ze Zbyszkiem z góry, w jaki sposób się dzielimy przychodami z tytułu afiliacji.

Robert: Piszę do ciebie bo mam mały problem. Chciałbym razem z wami podążać krokami ”Elementarza Inwestora”, ale zamieszkuję w UK. A nie wiem gdzie mógłbym otworzyć rachunek maklerski. Czy mógłbyś razem z Zbyszkiem postarać się jakoś doradzić? Będę bardzo wdzięczny. Oczywiście chciałbym założyć rachunek u maklera w UK. Bo niestety nie mam już meldunku w Polsce ani żadnej rodziny.

Co do rachunku w UK – nie jesteśmy w stanie pomóc.

Czy DB oferuje oprócz zwykłego konta maklerskiego także rachunek maklerski w ramach IKE?

Nie. Nie ma takiego produktu w ofercie biura maklerskiego Deutsche Banku.

Krzysztof: Michale przy otwieraniu rachunku w domu maklerskim db Makler opcja “Kupno i sprzedaż instrumentów pochodnych” jest do zaznaczenia osobno. Czy jest ona dodatkowo płatna? Czy przy naszej wspólnej nauce będzie nam to użyteczne?

Zaznacz tą opcję 🙂 Nic Cię to dodatkowo nie kosztuje, a może się zdarzyć, że w trakcie trwania akcji będziesz chciał obracać instrumentami pochodnymi. W ich przypadku opłata jest stała za każdy kontrakt i jako taka wyszczególniona w tabelce (kolumna Kontrakt) w artykule “Jak wybrać rachunek maklerski”.

Michał: Czy dla większych transakcji też polecacie rachunek w maklerski DB? Przykładowo kupując jednorazowo akcji za 10 000 zł zapłacimy 19 zł prowizji. W mBanku tylko 3zł. Poprawcie mnie jeżeli się mylę?

Prowizja od transakcji za 10 tys. zł w DB wyniesie rzeczywiście 19 zł. Natomiast w mBanku te 3 zł to jest minimum, a nie całkowita prowizja. Ta ostatnia wynosi 0,39 proc., czyli 39 zł od przykładowych 10 tys. zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że prowizję płacimy też przy zamknięciu transakcji, różnica robi się istotna.

Tutaj taryfa prowizji dla klientów mBanku.

Co dalej?

Już za chwilę “Elementarz Inwestora” będzie bardziej widoczny na blogu. Po prawej stronie bloga znajdzie się skrót do listy wszystkich dotychczas napisanych artykułów na ten temat – zarówno na moim blogu, jak i Zbyszka. Zresztą Zbyszek opublikował już taką listę na swoim blogu.

W planach na styczeń mamy jeszcze:

 • Artykuł o funduszach inwestycyjnych
 • Artykuł o tym skąd wygospodarować co miesiąc 200 zł na inwestycje
 • Podcast z rozmową Zbyszka i moją o naszych strategiach inwestycyjnych
 • I na przełomie miesiąca szczegółowe przedstawienie naszych strategii inwestycyjnych oraz pierwszych inwestycji 🙂

Życzę Wam miłego tygodnia! 🙂

Zdjęcie u góry: © fotomek – Fotolia.com

Zobacz także: WNOP 019: Jak opracować swoją strategię inwestycyjną – ze Zbyszkiem z APP Funds

Zakładanie konta db Makler

Jeśli zdecydujesz się na założenie rachunku inwestycyjnego db Makler, oraz – w celu minimalizacji kosztów przelewów – powiązanego z nim konta osobistego dbNET w Deutsche Bank, to będzie mi bardzo miło, jeśli uczynisz to z wykorzystaniem poniższych linków.

Pamiętaj, by nie brać karty debetowej, jeśli chcesz mieć konto za 0 zł.

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 73 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Rado Styczeń 7, 2014 o 12:50

Hej Michale, świetnie zrobiony poradnik video. Możesz zdradzić jak zrobić podobny krok z zapisem na newsletter w filmie? i jak zrobić takie fajne okno w YT. Przeważnie inne jest. Chyba, że coś zmienili na YT ostatnio.

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 12:53

Hej Rado,

Cieszę się, że Ci się podoba. Osadzanie i wyświetlanie filmów na blogu realizuję z wykorzystaniem pluginu LeadPlayer. To on pozwala dodać do filmu formularz zapisu na newsletter i odpowiada za wyświetlanie okna w taki a nie inny sposób.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomtor Styczeń 7, 2014 o 13:13

Co do pytania Roberta nt. rachunku w UK, to bym polecal zamowienie prenumeraty Money Observer przez pierwsze 3 miesiace po 1 funcie za numer, potem troche drozej. Znajdzie tam pelno ogloszen, analiz, polecen w tym tez rachunkow maklerskich. Albo – w najprostszy sposob mozesz otworzyc rachunek maklerski w swoim banku w UK, z reguly w zakladce investments na stronie internetowej beda wszystkie informacje, choc pewnie nie bedzie to ten najtanszy. Co do Polski to na pewno Alior Bank zaklada rachunki dla nierezydentow bez polskiego adresu, w tym powiazany maklerski, ale nalezy sie fizycznie pofatygowac do oddzialu w PL, co do innych nie wiem. Disclaimer: nie mam afiliacji w zadnej z wymienionych instytucji ;-(

Odpowiedz

Slavko Styczeń 7, 2014 o 13:39

Drogi Michale,

Dobrze, że zrobiłeś taki poradnik ale mogę podzielić też się moimi uwagami co do zakładania konta DB Makler. Polecam każdemu kto ma taką możliwość założenia tego rachunku w oddziale. Zajmie to mniej czasu i jest pewność, że nie zabraknie naszego podpisu na żadnym z dokumentów. Wiem to z autopsji 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

*LESZEK* Styczeń 7, 2014 o 15:09

Slavko, może i można założyć rachunek w oddziale, ale czemu nie mamy podziękować Michałowi za czas poświęcony na przygotowanie całej operacji.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:48

Hej Leszek i Slavko,

Dziękuję za dobre chęci. Róbcie tak, jak Wam najwygodniej. W ogóle się mną nie przejmujcie 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:54

Hej Slavko,

Dziękuję za komentarz. A możesz szerzej opisać problemy? Może komuś się to przyda.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Slavko Styczeń 7, 2014 o 20:25

Michale,
Mój problem polegał na tym, że rzekomo nie został zlożony podpis na którymś z dokumentów który dostarczył i zabrał kurier. Zaznaczę tylko, że kurier i ja sprawdziliśmy czy wszędzie są podpisy (dwukrotnie!). Najwidoczniej nie zauważyliśmy, że któregoś brakuje – taki peszek. Przez to straciłem ponad dwa tygodnie od momentu zlożenia wniosku przez internet. Zdaję sobie sprawę, że to moja wina ale sami widzicie, że przez brak podpisu lub parafki stracicie czas i nerwy. Chociaż jeśli mam być z Wami szczery to wraz z kurierem sprawdzaliśmy dwa razy czy wszystko jest ok. No ale nie oskarżam banku bo to raczej nie w jego interesie aby nie zakładac mi konta na przekór 😉
Pozdrawiam

Odpowiedz

Remigiusz - blog Oszczędzanie Styczeń 7, 2014 o 13:54

Coraz ciekawsze produkcje – powinszować pomysłu 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:53

Dziękuję Remigiusz. Fajnie, że Ci się podoba 🙂

Odpowiedz

Piotrek Styczeń 7, 2014 o 14:16

Michał,
napisałeś, że przy zakładaniu konta w dbNET (oczywiście z wykorzystaniem linków od Ciebie) nie jest potrzebna kopia dowodu osobistego, a ja po wypełnieniu wniosku o założenie tego konta dostałem maila, że muszę przygotować 1 kopię dowodu i ją przekazać kurierowi, to w końcu jest potrzebne czy nie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:52

Hej Piotrze,

Kopie dowodu przygotuj, ale może się okazać, że kurier nie będzie ich zabierał. Niemniej jednak lepiej je mieć 🙂

Ja informację o tym, że przy dbNET nie jest potrzebna kopia dowodu, mam od dwóch osób, które już spotkały się z kurierami.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotrek Styczeń 8, 2014 o 16:13

Potwierdzam, jednak nie była potrzebna kopia dowodu aby podpisać umowę i odebrać dokumenty od kuriera. Tak informacyjnie wniosek w internecie wypełniłem 25.12, konto założono 31.12 a dokumenty odebrałem dzisiaj (08.01).
Ciekawe ile potrwa potwierdzenie przez bank poprawności i uzyskanie dostępu.

Odpowiedz

Artur Styczeń 7, 2014 o 14:17

Wczoraj złożyłem wniosek o założenie konta dbnet (z Twojego linka).

Teraz aby założyć dbmakler mam czekać, aż przyjedzie kurier z umową i konto będę miał aktywne? Wtedy przy zakładaniu dbmakler będę mógł zaznaczyć, że mam konto dbnet i już bez kuriera to załatwię?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:51

Hej Artur,

Powinieneś poczekać na kuriera z papierami dbNET, aktywować konto dbNET i dopiero wtedy złożyć wniosek o db Makler. W drugim kroku rejestracji podajesz wtedy, że już masz rachunek dbNET i wpisujesz jego numer (z tego co pamiętam). I niestety będziesz musiał poczekać na drugą wizytę kuriera z dokumentami dotyczącymi rachunku db Makler.

W tym sensie łatwiej i sprawniej jest zamówić od razu db Maklera z wybraniem opcji, że nie posiadamy rachunku dbNET i chcemy go założyć. Wtedy kurier przyjeżdża tylko raz.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 7, 2014 o 15:42

Mam pytanie, czy ta kopia dowodu może być drukowana samemu, czy ma być podpisana przez notariusza?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 7, 2014 o 15:47

Hej Łukasz,

Wystarczy zwykła kopia. Ja po prostu zeskanowałem dowód i wydrukowałem skan.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Radek Styczeń 7, 2014 o 16:38

Czy db Makler ma możliwość kupowania akcji z zagranicznych rynków? Nigdzie nie mogę się doczytać takiej informacji. Z góry dzięki.

Odpowiedz

ZP Styczeń 7, 2014 o 17:33

Tak, istnieje możliwość zawierania transakcji na rynkach zagranicznych, ale sporo to kosztuje:
https://www.dbmakler.pl/files/fs-upload/fckeditor/file/dokumenty/Tabela_oplat_i_prowizji_maklerskich_15_03_2013.pdf

Odpowiedz

Radek Styczeń 8, 2014 o 09:12

1% + 100USD 🙂 To faktycznie dużo. Wychodzi na to że ten dbMakler dla polskich instrumentów jak najbardziej jest najlepszy. Jakby ktoś był zainteresowany rynkami zagranicznymi to znalazłem niezłą opcję w KBCmakler: http://kbcmakler.pl/oferta/rynki_zagraniczne
Pozdrawiam
Radek

Odpowiedz

Krzysztof Styczeń 7, 2014 o 17:04

Polecam wszystkim udanie się do placówki banku. Osobiście czekałem 8 dni roboczych na kuriera. Od wizyty kuriera jeszcze ok. tydzień należy czekać na list zwrotny z DB. Jako, że projekt ma konkretnie ruszyć jeszcze w styczniu, to lepiej oszczędzić sobie oczekiwania i nerwów.

Odpowiedz

Slavko Styczeń 7, 2014 o 20:28

Popieram! 🙂

Odpowiedz

*LESZEK* Styczeń 7, 2014 o 21:44

A ja nie! 🙂

Odpowiedz

Slavko Styczeń 8, 2014 o 17:50

Dlaczego? 😀

Odpowiedz

*LESZEK* Styczeń 8, 2014 o 18:51

Choć Michał daje nam wolną rękę, bez żadnego wywierania nacisku (gdyby takowy wywierał to uwierz mi że pierwszy posyłam torpedę) to jednak nas założenie rachunku poprzez jego link nic nie kosztuje. W końcu rzucił po to pracę żeby utrzymać się poprzez bloga i po komentarzach widać ilu osobom już pomógł. Dlatego uważam że zasługuje na te drobne podziękowanie z naszej strony.

Odpowiedz

Slavko Styczeń 8, 2014 o 20:22

No to podziękuj Michałowi w ten sposób Leszku. Ja już mam tam konto więc nie wiem czemu pijesz do mnie ale okej. Doceniam pracę Michała i moja opinia dot. założenia konta w oddziale nie miała na celu oczernienia jego pracy. Doceniam jego pracę więc zakończmy te czcze gadanie.

Ps. dopisuję to do swojego poprzedniego komentarza bo nie mogłem już dodać „reply” do Twojego postu Leszku.

Pozdrawiam i na czilu.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 8, 2014 o 20:41

Hej Slavko i Leszek,

Dokladnie tak jak Slavko pisze – bez cisnienia 🙂

Pozdrawiam wszystkich serdecznie z warszawskiego metra

Odpowiedz

Dominika Sierpień 26, 2014 o 18:02

Pod warunkiem, że akurat nie ma wakacji. Ja próbowałam otworzyć konto we wszystkich trzech oddziałach w Łodzi i nigdzie mi się to nie udało, powód – sezon urlopowy. W końcu zamówiłam wniosek przez internet, czekałam w sumie dwa tygodnie. Z tego co tutaj czytam to standard. Uważam że to BAAAARDZO DŁUGO, jak giełdę to wręcz lata świetlne. Dla porównania założenie rachunku maklerskiego w mbanku zajęło mi 10 minut i wydaje mi się że było ono od razu aktywne, a umowa przyszła zwykłą pocztą kilka dni później. Jeśli się mylę to mnie poprawcie, bo to było już jakiś czas temu.

Odpowiedz

Adi Styczeń 7, 2014 o 17:15

Michał,
Tak dla pewności. Mam konto maklerskie w mbanku i powiedz mi proszę, czy nie zakładając nowego konta dbmakler, będę miał takie same możliwsci co Wy, tylko z minimalnie droższe? 😉
Adi

Odpowiedz

Longterm Styczeń 7, 2014 o 17:55

Witam, a czy przypadkiem DB nie zawiesił kilka dni temu programu partnerskiego? Przynajmniej ja taką informację otrzymałem z Comperii z którą współpracuje dlatego przestałem zamieszczać linka z mojego bloga longterm.pl

Odpowiedz

Piotr Styczeń 7, 2014 o 19:11

Michale, dziękuję wraz innymi czytelnikami za Elementarz Inwestora ! Mam pytanie techniczne co do zakładania konta dbMakler. Otóz pospieszyłem się i załozyłem to konto zanim opublikowałeś swój poradnik. Zrobiłem to oczywiśce z Twoich linkow afiliacyjnych bo tak jest moim fair ;), ale nie kliknąłem opcji dot instrumentów pochodnych. Czy będę mógł to jeszcze później zmienić czy już klamka zapadła?
Pozdrawiam serdecznie !

Odpowiedz

Zarabiam na blogu Styczeń 7, 2014 o 21:15

Inwestycje na giełdzie są bardzo niebezpieczne można szybko stracić wszystkie pieniądze. Powodzenia dla wszystkich odważnych, T.

Odpowiedz

Luky Styczeń 7, 2014 o 22:51

„Dla przypomnienia: konto dbNET warto posiadać między innymi z tego powodu, że przelew z rachunku „do” biurze maklerskim do innego banku niż DB, kosztuje każdorazowo 5 zł.” – zamiast „do” powinno być chyba „w”, taki mały chochlik wyłapałem, ale staram się czytać dokładnie EI 😉 Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Styczeń 7, 2014 o 23:43

Czy db ma możliwość krótkiej sprzedaży, bo właśnie takiego konta szukam.

Odpowiedz

Frost Styczeń 8, 2014 o 09:05

KS w Polsce to mrzonka. Naprawdę chcesz grać day-trading na akcjach ? U mnie w DM takie są wymagania – 50 000 zł w aktywach na rachunku (akcje, obligi, gotówka itd), pokrycie 100% tego co wystawiasz na KS i pozycja zamykana na koniec dnia.

Dużo lepszym rozwiązaniem są opcje lub kontrakty jeśli chcesz grać na spadki (i w db tez są) albo dla IKEowców certyfikaty.

Odpowiedz

qwe Styczeń 8, 2014 o 14:23

Pytanie czy to dobry czas polecać giełde gdy premier zrobi nam z gpw jesień średniowiecza.

Odpowiedz

Grzegorz Styczeń 8, 2014 o 15:44

Wyczytałem że 1y przelew jest za darmo na dbnet reszta jest płatna po 10zł – prawda to?

Odpowiedz

Jurek Styczeń 9, 2014 o 19:45

Najlepsze,że prowizja jest stała i nawet przy zakupie akcji za 1 zł płacimy 0,19%.

Odpowiedz

Marcin Styczeń 10, 2014 o 13:55

Witaj Michale,

Na wstępie chciałbym Ci podziękować za rzetelność i ogrom pracy jaki wkładasz w prowadzenie tego bloga. Wielkie dzięki!

Długo się zastanawiałem, czy wziąć udział w Twoim i Zbyszka przedsięwzięciu. Dzisiaj się zdecydowałem i przed chwilą wypełniłem wniosek o założenie konta maklerskiego. Mam nadzieję, że zdążę przed Waszymi pierwszymi posunięciami na giełdzie. Mam jednak parę pytań. Co z osobami, które nie zdążą wykonać pierwszych transakcji na giełdzie (razem z Wami)? Czy będzie miało to sens, aby dołączyć w późniejszym terminie?

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 11, 2014 o 01:26

Hej Marcin,

Dziękuję za komentarz. Jedną rzecz sprostuję: w „Elementarzu Inwestora” wręcz odradzamy podążanie za naszymi decyzjami i ruchami inwestycyjnymi. To, że je upubliczniamy, ma być formą zobrazowania wszystkiego tego, co będziemy pisali o strategiach inwestycyjnych itp. Cykl ma Wam pomóc w zdobyciu wiedzy niezbędnej do podejmowania samodzielnych decyzji inwestycyjnych. I to Wy odpowiadacie sami przed sobą, czy jesteście gotowi inwestować czy nie, w jaki sposób i w jakim stopniu. W tym sensie Wasze inwestowanie, jest kompletnie niezależne od naszego. Z mojej perspektywy nie ma znaczenia moment, w którym zaczniecie. Ja wręcz zalecam żeby zacząć dopiero wtedy, gdy będziecie się czuli do tego gotowi.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

marek Styczeń 10, 2014 o 20:06

witam
Michał kurier już do mnie jedzie, Ty już masz swoje konto aktywne w DB? Założyłem przez link.
Co do komentarza że na giełdzie można łatwo stracić wszystko to moim zdaniem to nie taki proste, można coś wtopić kilka procent ale wszystko to nie wiem jak by to było możliwe, może mam za małą wiedze i nie wiem wszystkiego dlatego czasem coś kupuję 🙂 Michał i Zbyszek mam pytanie korzystacie/korzystaliście z giełdomatu, bo nie znam tego narzędzia i nie wiem czy jest pomocne, zainstalowałem ale nie miałem czasu zgłębić tematu.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 11, 2014 o 01:08

Hej Marek,

Dziękuję za przejście przez mój link 🙂 Ja jestem już po podpisaniu umowy db Makler (po pierwszej wizycie kuriera), przy czym czekam jeszcze na drugą przesyłkę z danymi niezbędnymi do aktywacji rachunku. Procedura wygląda tak, że kurier zawozi podpisane umowy do biura maklerskiego i po tym wysyłana jest do nas kolejna przesyłka – z danymi niezbędnymi do zalogowania się do konta db Makler.

Co do giełdomatu – ja z niego jeszcze nie korzystałem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

ciekawski:) Styczeń 14, 2014 o 16:11

Podczas zakładania konta w ostatnim kroku są „ptaszki do zaznaczenia”. Dwa z nich są nieobowiązkowe. Czy ktoś jest w stanie przetłumaczyć na zrozumiały polski, z czym wiąże się zgoda lub niezgoda? Wspomniane punkty poniżej:

1) Wyrażam zgodę na przyjęcie przez Biuro Maklerskie i przekazanie do wykonania składanych przez Klienta Zleceń w zakresie Instrumentów Finansowych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego poza rynkiem regulowanym lub poza alternatywnym systemem obrotu w szczególności poprzez zawarcie transakcji bezpośrednio z DB Securities S.A.

2) Wyrażam zgodę na składanie Klientowi oświadczeń (woli lub wiedzy) oraz wysyłanie potwierdzeń zawarcia transakcji i wyciągów z rachunków w postaci elektronicznej, oraz na przekazywanie Klientowi przez Biuro Maklerskie za pośrednictwem Strony Internetowej, informacji, które nie są adresowane indywidualnie do Klienta

Odpowiedz

ciekawski:) Styczeń 18, 2014 o 01:34

podbijam, podpowie ktoś coś? 🙂

pozdrawiam i dzięki!

Odpowiedz

ZP Styczeń 18, 2014 o 12:14

Zaznaczam, że nie znam się na języku prawnym (dla mnie to lekki bełkot:), ale rozumiem to tak:

Ad1)
Prawdopodobnie chodzi o to, żebyś mógł na przykład kupić jakieś papiery nienotowane na giełdzie, w sprzedaży, których może pośredniczyć DB. Na przykład prywatna emisja obligacji.

Ad2)
Tego nie umiem wytłumaczyć – i może lepiej zapytać u źródła – bo coś mi to pachnie jakimś marketingiem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

paweł Luty 27, 2015 o 13:25

Hej

odpowiedz którą otrzymałem na mail bezpośrednio z BOK DB

„Jako, że Biuro Maklerskie ma jedynie licencje na przyjmowanie i przekazywanie zleceń musi Pan wyrazić zgodę aby te zlecenia były realizowane przez DB Securities (podmiot również z grupy Deutsche Bank). Natomiast punkt drugi mówi, że w przypadku wysyłania potwierdzeń lub informacji wyraża Pan zgodę na przekazywanie ich w formie elektrocznej poprzez e-mail lub naszą stronę.”

Odpowiedz

alex Styczeń 19, 2014 o 00:09

rachunek db Smart też jest dobry i nie ma opłat za kartę debetową

Odpowiedz

Piotr Styczeń 21, 2014 o 19:08

Witam, właśnie planuje otworzyć konto dbmakler. Fajny filmik, teraz już wiem czego się spodziewać i ile może trwać cała procedura. Mam jednak pytanie, może ktoś miał podobny problem, a mianowicie zaznaczyłem że posiadam numer NIK do ewidencji instrumentów pochodnych, chciałem go podać ale wymagany jest 8-mio cyfrowy a mój ma 10 cyfr. Otrzymałem go dzwoniąc do mojego aktualnego biura maklerskiego. Czy chodzi tu o jakiś inny numer, a jeśli tak to gdzie go sprawdzić?

Pozdrawiam

Odpowiedz

xsz Styczeń 23, 2014 o 12:32

Cześć Michał, cześć Wszyscy 😉
Ile czekaliście na kuriera z umową do DB Makler? U mnie mijają już 2 tygodnie odkąd kliknąłem „Załóż konto”. Trochę długo, a u Was?

PS. Oczywiście oba konta – inwestycyjne i osobiste założone przez link na blogu 😉

Odpowiedz

Sylwia Styczeń 25, 2014 o 00:21

Ja dostałam maila o wysłaniu papierów w niedzielę, albo w sobotę, od poniedziałku więc czekam na kuriera i zaczyna mnie to powoli wkurzać. Wczoraj dostałam sms, że próbowali się ze mną skontaktować, co jest nieprawdą, oddzwaniałam niezliczoną ilość razy, nikt nie odbierał. Dzisiaj dzwonił do mnie ktoś z numeru, który się nie wyświetlał, niestety nie słyszałam tego telefonu, a gdy 3 minuty później do niego podeszłam, mogłam sobie tylko popodziwiać komunikat. Nie wiem, czy to był kurier inpost, niestety nie dał mi szansy oddzwonić. W poniedziałek do nich dzwoniłam, bo byłam tego dnia bez swojego telefonu, bałam się, że akurat kurier bedzie chciał dzwonic, ale pani mnie uspokoiła, że grypa, że braki kadrowe, że kurier nie da rady dojechać. I tak przez cały tydzień nie dawał rady. W życiu nie spotkałam się z tak niesolidną firmą.

Odpowiedz

Anna Styczeń 24, 2014 o 19:26

Cześć,

dziś byłam w oddziale DB przy pl. Wilsona. Doradca doradziła mi, aby otworzyć DBnet a później przyjść do oddziału założyć Maklera. Maksymalnie wtedy 3 dni. Zależy mi, aby wystartować z Wami z inwestycjami, więc proszę poczekajcie jeszcze chwilę.

pozdrawiam
Anna

Odpowiedz

Radek Styczeń 30, 2014 o 14:17

Ten Deutsche Bank to jest jakaś żenada. Jak mam zaufać firmie, w której na głupiego kuriera czekam już ponad 2 tygodnie? Skoro Pani na słuchawce informuje mnie, że mają 2 tygodnie, to już na wstępie łamią tą zasadę… W placówce (bank otwarty tylko do godz.17 od pn do pt) założyć rachunku maklerskiego nie mogę ponieważ kończę pracę o godz.16 a Pani o 16:30 mówi, że już jest za późno i nie zdążą…to jest trochę a nawet bardzo śmieszne…W sobotę gdy mam wolne, bank oczywiście zamknięty…Konta internetowego w placówce też nie założę bo jedyną możliwością jest założenie go przez internet…Prowizje dbMakler są faktycznie niskie, ale sam Bank swoją postawą, na własne życzenie zniechęca. Chyba jednak nie skorzystam z ich usług. Pozatym to chyba jedyny bank, który nie posiada mimalnej kwoty prowizji przy obrotach instrumentami (mogę się mylić)…na czym w takim razie zarabiają ? Reasumując, nikogo oczywiście nie chcę zniechęcać do DB, mnie niestety sama niska prowizja nie przekonuje, żeby skorzystać z ich usług, jest jeszcze takie coś jak obsługa klienta, a u nich zdecydowanie kuleje…Pozdrawiam.
Michał, super blog:)

Odpowiedz

Karol Luty 3, 2014 o 12:37

Zacząłem używać konta dbmakler i czuję sie trochę niekomfortowo jeśli chodzi o bezpieczeństwo bo dyspozycje kupna i sprzedaży mogę dokonywać bez żadnego potwierdzenia. W porządku jeśli mam opcje potwierdzenia transakcji np. smsem lub tokenem i możliwość wyłączenia takich potwierdzeń w danym dniu. Pytam czy jest opcja dodatkowego zabezpieczenia transakcji poprzez potwierdzenie ich hasłem, które otrzymam na sms lub ciągiem cyfr z tokena?

Odpowiedz

Mate Luty 13, 2014 o 14:07

Witam,
Mnie również zaczyna denerwować czas oczekiwania na kuriera, dziś tj.(13.02) mija 16 dzień i poza mailem potwierdzającym nic się od czasu złożenia wniosku nie zmieniło, ma ktoś może jakiejś informacje dlaczego to tak długo trwa?

Odpowiedz

abc123 Luty 20, 2014 o 00:32

W moim przypadku od złożenia wniosku do aktywacji minęło 29 dni, a kurier przyjechał gdzieś tak po 17-19 dniach. Trzeba przyznać, że to bardzo długo, ale z drugiej strony najniższe prowizje na rynku.

Odpowiedz

Darek Marzec 15, 2014 o 06:03

Po co te nerwy z zakładaniem konta. Jak nagle wszyscy czytelnicy tego bloga rzucili się na db makler to nie wyrabiają się z zakładaniem Wam kont w dojcze 😀

Odpowiedz

bart Kwiecień 4, 2014 o 01:00

Heh a nie da się bez maklerów inwestować ? Kupować/sprzedawać bezpośrednio ? Bo jak za każdą transakcję mam płacić prowizję to ja dziękuję za coś takiego…

Odpowiedz

Ewa Kwiecień 7, 2014 o 21:55

Właśnie złożyłam wniosek o założenie konta maklerskiego i konta db. Jesteś wielki! Dzięki Tobie nauczyłam się już wiele, a jeszcze dużo chcę się dowiedzieć. Robisz dużo dobrego. Gratuluję!

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 27, 2014 o 19:39

Witam serdecznie Michale,

Obserwuję Twój i Zbyszka projekt dopiero od niedawna ale bardzo mnie zainteresował. Postanowiłem dołączyć do akcji i podszkolić własne umiejętności inwestycyjne.

Mam takie pytanko, jeśli założę rachunek dbMakler w oddziale – do którego mam raptem dwa kroki – to zakładając dbNet z Twojego linka wizyta kuriera będzie konieczna czy w związku z posiadaniem przez bank moich danych będę mógł tego uniknąć?

Odpowiedz

Piotr Maj 13, 2014 o 18:16

Zmiana rachunku maklerskiego po wprowadzeniu przez db bank minimalnej opłaty transakcji? Czy dalej to najkorzystniejsza oferta na rynku?

Odpowiedz

kmlodawski Maj 13, 2014 o 18:48

„Wraz ze zmianą Tabeli, DB Securities S.A. wprowadza nowy system pobierania prowizji od zleceń składanych za pośrednictwem internetu. Obecna wysokość prowizji:
a) 0,19%, w przypadku zrealizowanych zleceń, o których mowa w części A Tabeli,
b) 0,14%, w przypadku zrealizowanych zleceń na rynku obligacji na rynku polskim, o których mowa w części C Tabeli,

pozostaje niezmieniona, aczkolwiek minimalna jej wartość będzie wynosić każdorazowo 1,90 PLN, niezależnie od wartości złożonego przez Klienta zlecenia. ”

No właśnie, nazbierali sobie klientów i widocznie przestało im się opłacać… Niby dalej jest taniej niż w innych bankach gdzie mam konta, ale chętnie się dowiem, czy nie ma gdzieś lepszej oferty 🙂

Odpowiedz

PaWeł Lipiec 11, 2014 o 10:42

ja własnie przejrzałem wyciąg z rachunku maklerskiego w DB, na którym jest jakaś opłata… miało być darmowe, więc sprawdziłem w DB, a tutaj muszę przyznać, że mnie zaskoczyli. Myslalem, ze wszystko doczytałem, ale nie. Gdzies widać umiescili w taryfie: „opłata za przechowywanie papierów wartościowych w wysokości 0,003%”, co kwartał.
Przykro. Inaczej bym się czuł, gdybym to jakoś wyczytał w ofercie albo na blogu. Przeoczyłem widać.

Odpowiedz

harry Maj 20, 2014 o 17:19

– czy chce Pan otrzymywać wyciągi z transakcji i inną korespondencję na adres @mail?
– nie, nie podam adresu bo nie jest wam potrzebny, nie potrzebuję też żadnej korespondencji od banku. czy podanie adresu jest obowiązkowe?
– nie proszę pana, nie jest obowiązkowe.
– w takim razie nie podam i pozostanę „utajniony” z moim rachunkiem maklerskim….
….. no i pozostałem tajny, kiedy kobieta przynosiła do domu siedem listów zwykłych z wyciągami z konta wysłanych na adres domowy…
listy zwykłe, z informacją o posiadanych papierach i środkach na rachunku.

dżizas….

Odpowiedz

harry Maj 22, 2014 o 18:58

a dziś przyszły obciążenia: po 10 złotych od listu zwykłego a listy są potwierdzeniem każdego ruchu na koncie: zasilenie, kupno, sprzedaż….
żeby zmienić ustawienia (dodać adres mailowy) muszę osobiście stawić się w… biurze maklerskim. w oddziale banku już się nie da.

Odpowiedz

Jarek Maj 20, 2014 o 18:05

Po wizycie w banku w poniedziałek w piątek przyszła koperta z hasłem. Założenie rachunku bez problemu, ale po uruchomieniu duży zonk. Z aplikacji mobilnej ani aplikacji db notowania nie można składać zleceń. A może jest na to jakiś sposób ?

Odpowiedz

Carliro Luty 11, 2015 o 21:26

Jarek udalo Ci sie cos ustalić w sprawie aplikacji mobilnej?

Michal, jak dziala ta dodatkowa prowizja od posiadanych np. akcji? Dlaczego ten temat jest pominiety w tym opisie konta?

pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Luty 20, 2015 o 11:53

Czy ktoś wie w jaki sposób można zamknąć rachunek maklerski DB Makler?

Odpowiedz

Robert Luty 21, 2015 o 23:22

Dzień dobry, czytam blog od dawna, lecz jest to mój pierwszy komentarz. Na wstępie chciałem się ze wszystkimi przywitać i pogratulować Michałowi świetnego bloga i nieocenionej wiedzy merytorycznej. Moje pytanie jest następujące. Jak wygląda wizyta w oddziale db, czy przy zakładaniu konta maklerskiego w placówce cała procedura się skraca, ciekaw jestem jak to wygląda z podpisywaniem dokumentów, czy zrobię to na miejscu, czy i tak muszę czekać na wizytę kuriera? Jeśli muszę czekać na wizytę kuriera skąd mam wiedzieć, że jest on w pełni przygotowany do takiego zadania. Zadaję takie pytania nie bez powodu pomimo, że jestem osobą młodą sprawnie poruszającą się po świecie szeroko pojętego internetu jestem zwolennikiem wizyt osobistych, aczkolwiek może czas na zmiany.

Odpowiedz

carliro Luty 21, 2015 o 23:40

Robert,

ja zakladalem przez oddzial i najpierw zalozylem konto w db i konto db makler ale login i tak do db maklera przychodzi poczta po kilku dniach ogolnie zeby dostac sie do systemu transakcyjnego to i tak nie uda sie tego zrobic bezposrednio po wizycie w oddziele. Po tym jak dostaniesz juz poczta login i pierwsze halso trzeba sie jeszcze w godzina 8.30 -17.30 dodzwonic zeby aktywowac koperte z pierwszym haslem.

Co do roznic przez net i oddzial to przez net dostaje sie oprocentowane konto na ktorym trzymasz srodki oraz bezplatne wyplaty ze wszystkich bankomatow jesli bierzesz z karta. Podczas zakladania przez oddzial tych plusow nie ma.

Odpowiedz

Robert Luty 22, 2015 o 13:57

Dzięki carliro 🙂

W takim razie ciekawy jestem jak wygląda wizyta kuriera. Mógł by ktoś opisać, co i jak na co zwrócić uwagę przed podpisywaniem umowy.

Odpowiedz

Adam Luty 25, 2015 o 09:53

Miałem iść do oddziału banku by na miejscu założyć rachunek ale wypełniłem online i poczekam na kuriera. Mam nadzieje, że bank dalej wypłaca prowizję 😛 hehe

Pozdrawiam Michał, robisz świetną robotę!

Odpowiedz

Paweł Luty 17, 2016 o 12:12

Witam,

Założyłem rachunek maklerski DB i wraz z nim konto osobiste dbnet. Na e-mail przyszła informacja, że dostanę dokumenty do podpisania i w jednym z podpunktów jest napisane: dyspozycja przelewu wynagrodzenia na rachunek w Deutsche Bank Polska S.A. …
Czy będę musiał przelewać wynagrodzenie na rachunek ROR w DB? Czy na tym rachunku musi się znajdować jakaś minimalna kwota? Czy trzeba robić co miesiąc jakieś przelewy?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Paweł

Odpowiedz

Jajo Wrzesień 18, 2017 o 19:05

Czy coś wiadomo o dalszych losach konta maklerskiego w DB?

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: