Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Rachunek maklerski bez opłat? – mamy idealny produkt dla Czytelników „Elementarza Inwestora”

przez Michał Szafrański dodano 6 października 2014 · 226 komentarzy

Rachunek maklerski bez opłat

Da się! Wspólnie z DM BOŚ wprowadzamy rachunek maklerski, w którym wróci do Was 100 zł zapłaconej prowizji. Wystarczy nawet na 15 miesięcy bezpłatnego obracania papierami wartościowymi.

Jeśli, podobnie jak my, wkładacie do swojego portfela inwestycyjnego po 200 zł miesięcznie, to dzisiaj mamy dla Was ze Zbyszkiem rozwiązanie problemu trapiącego takie małe portfele (duże też skorzystają). Jest to jednocześnie pierwszy produkt finansowy w Polsce, który powstał w wyniku bliskiej współpracy blogerów z instytucją finansową.

Z prawdziwą przyjemnością odsłaniam dzisiaj przed Wami nasz zapowiadany produkt-niespodziankę. Wspólnie z Domem Maklerskim Banku Ochrony Środowiska wprowadzamy rachunek maklerski, w którym uzyskacie zwrot zapłaconej prowizji. Jeśli inwestujecie drobne kwoty, to konto to bezpłatne będzie dla Was przez okres nawet 15 miesięcy. A dzięki temu dużo łatwiej będzie Wam uzyskać dodatnią stopę zwrotu z inwestycji z takich niedużych portfeli.

Co dokładnie proponujemy? Jak nasza propozycja wypada na tle konkurencji? I w końcu, jak doszło do tego, że wprowadzamy dzisiaj wyjątkowy „Blogerski rachunek maklerski”? O tym wszystkim piszę w tym artykule. Na jego końcu znajdziecie także aktualny ranking bezpłatnych kont maklerskich.

Zapraszam do lektury 🙂

Zobacz także jak inwestować w fundusze inwestycyjne

Logo BOSSAPartnerem cyklu „Elementarz Inwestora” w okresie od września do listopada 2014 r. jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – jeden z najdłużej działających domów maklerskich w Polsce, istniejący na rynku od 19 lat.

DM BOŚ jest wieloletnim liderem rynku kontraktów terminowych. W 2014 roku został wybrany Najlepszym Domem Maklerskim w rankingu gazety „Parkiet” oraz wyróżniony tytułem Finansowa Marka Roku za najwyższej jakości usługi internetowe oraz zbudowanie pozycji eksperta rynku finansowego. Wielokrotnie nagradzany za aktywność i innowacyjne produkty związane z inwestowaniem na giełdach polskiej i zagranicznych (pod marką bossa.pl), funduszami inwestycyjnymi (bossaFund.pl) oraz rynkiem walutowym Forex (bossaFX.pl). DM BOŚ oferuje Klientom wysokiej jakości produkty oraz wspiera inwestorów licznymi analizami, rekomendacjami oraz komentarzami ekspertów.

Gdzie jest problem?

Blisko rok temu, jeszcze przed oficjalnym startem cyklu „Elementarz Inwestora„, przygotowałem zestawienie bezpłatnych rachunków maklerskich. Szczerze polecam lekturę tego artykułu. Opisałem w nim wszystkie kryteria, jakimi warto kierować się przy wyborze konta inwestycyjnego. Nie będę się tutaj powtarzał 🙂

Podkreślę tylko to na co wskazywałem w tamtym wpisie: posiadając skromny portfel inwestycyjny przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na wysokość prowizji, która w Polsce oscyluje standardowo ok. 0,29% – 0,39% wartości transakcji i dodatkowo obarczona jest koniecznością ponoszenia opłat minimalnych, np. 3 zł lub 5 zł od transakcji. Opłaty te zabijają sens inwestowania małych kwot. Przykładowo: dokonując zakupu akcji za 200 zł i płacąc 5 zł prowizji, jestem od razu stratny 2,5%. Uwzględniając, że prowizja przy sprzedaży wyniesie także co najmniej 5 zł i dokładając do tego jeszcze podatek od zysków kapitałowych, który przyjdzie mi zapłacić, cena akcji musiałaby wzrosnąć o ponad 5% bym miał szansę wyjść na zero. Koszty zżerają zyski.

Razem ze Zbyszkiem zwracaliśmy dużą uwagę na te koszty ruszając z „Elementarzem Inwestora„. To dlatego w grudniu ub.r. wybraliśmy db Maklera – najtańszy rachunek na rynku. Niestety okazał się on być daleki od doskonałości. Jego niewątpliwą zaletą był niski poziom prowizji wynoszącej 0,19% i brak opłaty minimalnej. W praktyce pozwalało mi to niskokosztowo realizować moją strategię inwestycyjną, opierającą się na kupowaniu tanich certyfikatów ETFSP500, czyli papierów wartościowych naśladujących ruch indeksu giełdy amerykańskiej S&P 500. Kupując taki ETF za 58,20 zł, płaciłem prowizję w wysokości zaledwie 11 groszy.

Prowizje

Sprawdź również jak założyć konto maklerskie

db Makler, czyli jak ukryć dywidendę przed klientami

Niestety sielanka skończyła się pod koniec maja br. Dom Maklerski Deutsche Banku zdecydował się wprowadzić minimalną opłatę od transakcji w wysokości 1,90 zł. Nadal posiada najniższą prowizję wśród wszystkich biur maklerskich, ale niestety uzbierało mu się trochę więcej grzechów i powodów zachęcających mnie i Zbyszka do szukania alternatywnego rozwiązania.

O powodach planowanej ucieczki od tego brokera pisałem już szczegółowo w tym artykule (poszukaj paragrafu „Dylemat oszczędnych: tanio czy dobrze?”). Niestety DM DB wykonał jeszcze jedną karygodną operację, która niestety wygląda na świadome działanie tego biura maklerskiego. W dużym uproszczeniu biuro maklerskie DB ukrywa przed klientami fakt otrzymania przez nich dywidendy w przypadku tych wypłat, które dokonywane są w innych walutach niż PLN. I w żaden sposób nie informuje o tym, że klient ma do dyspozycji takie pieniądze. Nie widać ich w żadnym interfejsie.

Brak dywidendy z Deutsche Bank

Skąd ten wniosek? Pod koniec sierpnia Łukasz uczestniczący w grupie „Elementarz Inwestora” na Facebooku zaczął dopytywać się o dywidendę związaną z ETF-em S&P 500, który także ja posiadam w swoim portfelu. Fundusz Lyxor powinien wypłacić dywidendę w okolicy 14 lipca. Sprawdziłem na swoim rachunku w db Makler – okazało się, że do 10 września nie przybyła żadna dodatkowa gotówka. Zaintrygowany zadzwoniłem do biura maklerskiego i uzyskałem informację, że kwota w wysokości 0,71 EUR jest co prawda zaksięgowana na moim rachunku maklerskim, ale nie jest ona widoczna, ponieważ db Makler nie obsługuje innej waluty niż PLN.

To jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Nie rozumiem jednak dlaczego biuro maklerskie w żaden sposób nie informuje swoich klientów o tym, że waluty wpłynęły i nie wykonuje również automatycznego przewalutowania środków. Dyspozycję przewalutowania trzeba złożyć samodzielnie. Oczywiście o ile jakoś dowiemy się, że mamy na rachunku niewidoczne waluty.

W momencie, w którym wytknąłem wprost, że moim zdaniem wygląda to na próbę zarobienia na nieświadomych klientach, usłyszałem „Przyznaję, no nie jest to zręczna sytuacja”. Zero przeprosin.

Przewalutowanie odbyło się 10 września po kursie DB wynoszącym 4,0563 zł. To także bardzo ciekawy przykład zarabiania na klientach. W tym samym dniu ceny EUR w kantorze internetowym Aliora wynosiły 4,1952 zł (kurs kupna) i 4,2142 zł (kurs sprzedaży). Blisko 14 groszy rozbieżności na moją niekorzyść to naprawdę dużo. Jeśli dobrze liczę, to właśnie straciłem w ten sposób 3,4% kwoty dywidendy!

Na szczęście kwoty, którymi obracałem w db Maklerze były na tyle małe, że przykład ten możemy potraktować jako praktyczną lekcję. Wyobraźcie sobie jednak, czy nie wkurzylibyście się, gdybyście mieli kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych ulokowane w instrumenty płacące dywidendę w walucie.

Karygodne jest to, że pomimo wiedzy o problemie, biuro maklerskie Deutsche Bank nie podejmuje działań w kierunku jego rozwiązania. Trudno nie odnieść wrażenia, że broker liczy na to, że nieświadomi klienci nigdy nie upomną się o taką walutową dywidendę.

Te problemy skłoniły mnie do ponownego zadania sobie poważnego pytania: czy zawsze warto szukać najtańszej oferty na rynku, czy może skorzystać z usług kogoś, kto ma wyższe ceny, ale proponuje kompleksową usługę o wyższej jakości?

Elementarz Inwestora – słowo wstępne

Ten artykuł wchodzi w skład cyklu edukacyjnego “Elementarz Inwestora” prowadzonego przez autorów dwóch blogów finansowych: Zbyszka z bloga App Funds oraz Michała z Jak oszczędzać pieniądze. Celem naszego rocznego projektu edukacyjnego jest pokazanie inwestowania krok po kroku – bez zadęcia, ściemy i koloryzowania.

Jedną rzecz musisz jednak wiedzieć: nie jesteśmy doradcami inwestycyjnymi, nie dajemy żadnych rekomendacji, nie proponujemy wspólnego inwestowania. W trakcie tego cyklu będziesz mógł śledzić dwa budowane przez nas portfele inwestycyjne (agresywny i bezpieczny), ale zdecydowanie odradzamy naśladowanie naszych kroków. Nie nastawiamy się na osiągnięcie konkretnego wyniku inwestycyjnego. Nasze portfele mają być tylko przykładem, którym posługiwać się będziemy, m.in. po to, by praktycznie zobrazować niektóre zagadnienia poruszane w cyklu artykułów.

Staramy się podzielić naszą wiedzą w maksymalnie uporządkowany sposób, ale pamiętaj, że dzielimy się naszymi doświadczeniami, które nie muszą mieć wiele wspólnego z Twoją rzeczywistością. Wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny / odpowiedzialna za swoje decyzje.

Jeśli chcesz być na bieżąco powiadamiana/-y o nowych artykułach, to zapisz się na newsletter. Akcję można śledzić też na Facebooku przez dołączenie do grupy Elementarz Inwestora (tu na bieżąco podajemy zawierane transakcje) oraz na Twitterze – #ElementarzInwestora.

Aktualny spis wszystkich materiałów znajdziesz tutaj.

Od słów do czynów, czyli krótka historia produktu

Ja nie lubię kompromisów, a w szczególności lubię być zadowolony z rozwiązań, z których korzystam. Rozpocząłem intensywne poszukiwania takiego domu maklerskiego, który da mi poczucie, że dobrze wydaję moje pieniądze.

Zbyszek zachęcał mnie do oferty DM BOŚ, którego jest wieloletnim klientem. Podkreślał, że ich serwis analityczny oraz edukacyjny (w tym blogi) stoją na wysokim poziomie. Wskazywał, że to biuro maklerskie da mi dostęp do zleceń typu stop loss i trailing stop – czyli taki dynamiczny stop loss podążający za rosnącymi notowaniami. Tu akurat nie miałem żadnych wątpliwości.

Zresztą Zbyszek nie jest odosobniony w swoich opiniach. Co roku Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) przeprowadza ankietę wśród inwestorów, której wyniki – w formie rankingu – publikowane są w „Forbes”. Od kilku lat DM BOŚ zajmuje systematycznie pierwsze lub drugie miejsce w tym rankingu. Jest to o tyle miarodajne, że jest to de facto ocena wydawana przez klientów biur maklerskich. W świeżutkim, wrześniowym zestawieniu „Forbes” BOŚ znalazł się na drugim miejscu z komentarzem „Najlepiej oceniany w historii rankingu broker trzyma fason” – z Forbes nie będę dyskutował 😉

Dla mnie ważnym atutem oferty DM BOŚ jest jej kompletność. W jednym miejscu uzyskuje się dostęp do platformy funduszy inwestycyjnych, rachunków maklerskich IKE, IKZE, zagranicznego oraz – dla tych osób, które są tym zainteresowane – kontraktów terminowych oraz forex (można także błyskawicznie przerzucać gotówkę jednego rachunku na inny – oczywiście poza IKE/IKZE). Jest to także jedyny bezpłatny rachunek maklerski, który posiada pełnofunkcjonalną aplikację mobilną umożliwiającą składanie zleceń.

Było tylko jedno istotne „ale” – DM BOŚ ma jedną z najwyższych prowizji minimalnych (przy małych zleceniach). Ja nie mam nic przeciwko płaceniu komuś, kto na to zasługuje, ale muszę też zwracać uwagę na kondycję mojego skromnego portfela w „Elementarzu Inwestora”. Prowizja w wysokości 5 zł, to ponad 2x więcej niż w dotychczasowym biurze. Przyznaję, że tutaj mieliśmy ze Zbyszkiem niezły orzech do zgryzienia.

Wpadłem więc na szalony pomysł: dlaczego nie miałbym mieć najlepszego rachunku na rynku, który przez rozsądnie długi czas byłby dla mnie bezpłatny? Przecież, jeśli dane biuro maklerskie będzie mnie potrafiło do siebie przekonać, to zostanę tam na dłużej – bez względu na wysokość prowizji (o ile tylko będzie porównywalna do rynkowej). A jeśli od strony jakości usługi będzie „zawalać”, to ucieknę podobnie, jak planowałem uciec z db Maklera.

Kilka miesięcy temu poszliśmy więc ze Zbyszkiem do DM BOŚ i bez skrupułów przedstawiliśmy nasze motywacje. Gotowi byliśmy otwarcie proponować Czytelnikom jeden z najlepszych naszym zdaniem rachunków na rynku, ale musieliśmy wiedzieć, że będzie to dla Was korzystne. Zależało nam na tym, by stworzyć produkt dobrze dopasowany do specyfiki początkujących inwestorów biorących udział w „Elementarzu Inwestora”. Meritum dyskusji była właśnie wysokość prowizji – wyższej niż w najtańszych biurach maklerskich. Argumentowaliśmy, że jeśli dom maklerski pomoże nowym inwestorom pomyślnie przetrwać okres, gdy w portfelach inwestycyjnych znajduje się jeszcze niewiele pieniędzy, to taki zadowolony inwestor nie będzie miał powodów, by uciekać do konkurencji. Zwłaszcza jeśli w okresie tych pierwszych miesięcy DM BOŚ przekona go dlaczego znajduje się w czołówce rankingów biur maklerskich w Polsce.

No i się udało 🙂

„Blogerski rachunek maklerski” w DM BOŚ

Oto co wymyśliliśmy i co z przyjemnością Wam dzisiaj proponujemy:

 • Rachunek maklerski z moneyback w wysokości 100 zł 🙂 W praktyce oznacza to, że w ramach promocji dla Czytelników naszych blogów DM BOŚ zwróci do 100 zł prowizji poniesionych przy zakupie i sprzedaży papierów wartościowych.
 • Z limitu zwrotu 100 zł można skorzystać aż przez najbliższe 15 miesięcy – a dokładnie w okresie od 6 października 2014 r. do najpóźniej 31 grudnia 2015 r. Oznacza to, że nie musicie się spieszyć z dokonywaniem transakcji. Podobnie jak dotychczas zachęcamy do spokojnego i przemyślanego podejmowania decyzji inwestycyjnych.
 • Zwrot prowizji dotyczyć będzie większości rachunków inwestycyjnych: podstawowego rachunku akcyjnego, IKE, IKZE oraz rachunku kontraktów terminowych. Nie ograniczamy Wam w żaden sposób możliwości inwestowania oraz dokonywania optymalizacji podatkowej, o której szczegółowo będziemy pisać w listopadzie.
 • Zwrot prowizji poniesionej w poprzednim miesiącu dokonywany będzie do 14-ego dnia kolejnego miesiąca – czyli mówiąc inaczej prowizje będą Wam na bieżąco naliczane, ale raz na miesiąc obliczana będzie ich suma i kwota ta będzie wracała na Wasze rachunki gotówkowe – oczywiście do momentu osiągnięcia maksymalnej kwoty 100 zł łącznego zwrotu.
 • Dodatkowa korzyść: Brak konieczności wpłaty minimalnej kwoty na rachunek inwestycyjny. DM BOŚ zrobił dla Was wyjątek i odstąpił od standardowego wymogu wpłaty minimum 1000 zł na rachunek maklerski. Oznacza to, że nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem mogą skorzystać z tej oferty zaczynając od małych kwot, np. 200 zł dokładanych co miesiąc do portfela inwestycyjnego.
 • Aby zakwalifikować się do promocji, trzeba zawrzeć umowę ramową z DM BOŚ korzystając z linków opublikowanych na blogu „Jak oszczędzać pieniądze” lub „App Funds” najpóźniej do 31 grudnia 2014 r..
 • UWAGA: wszystkie osoby, które otworzyły rachunki w DM BOŚ we wrześniu tego roku korzystając z linków na naszych blogach, automatycznie objęte są tą promocją.
 • Promocja przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów DM BOŚ. Niestety promocja nie jest dostępna dla tych osób, które mają już rachunek w BOSSA założony poza naszymi blogami.

Czy to się Wam podoba? Zero haczyków. Regulamin tej promocji znajdziecie tutaj.

>>> Kliknij tutaj, aby otworzyć rachunek w DM BOŚ <<<

Po zapowiedzi tego produktu, której dokonałem miesiąc temu, niektórzy z Was podejrzewali, że zamierzamy zaproponować jakieś produkty inwestycyjne 😉 Pomyłka 🙂 To są zwykłe rachunki maklerskie, z tym, że z maksymalnymi udogodnieniami i bonusami dla Czytelników naszych blogów. Wygląda na to, że tańszego rachunku na rynku nie znajdziecie 🙂

Na ile wystarczy zwrot 100 zł prowizji?

Załóżmy roboczo, że podobnie jak ja będziecie wkładać do portfela po 200 zł miesięcznie i za nie będziecie dokupować kolejne walory – jedna transakcja w miesiącu. Wtedy za każdy zakup zapłacilibyście minimalną prowizję w DM BOŚ w wysokości 5 zł. Załóżmy też, że pod koniec przyszłego roku będziecie chcieli sprzedać wszystko co włożyliście do portfela, a on sam wypracuje średnio 5% zysku, czyli zamiast wpłaconych przez 15 miesięcy 3000 zł będziecie mieć 3150 zł. Za 15 transakcji zakupu zapłacicie łącznie 75 zł, a ostatnia transakcja będzie Was kosztować 0,38% wartości papierów czyli 11,97 zł. Całkowita prowizja wyniesie więc 86,97 zł (przy założeniu, że co miesiąc dokupowaliście ten sam papier). Jak więc widać, w przypadku takiego skromnego portfela nie zapłacicie prowizji od takiego małego obrotu aż do końca 2015 roku.

Jeśli jednak kupowalibyście za nieco większe kwoty (wartość pojedynczej transakcji nie przekraczałaby 1315 zł, bo wtedy prowizja wynosi ok. 5 zł) i robili to nieco bardziej spekulacyjnie, np. wykonując 4 transakcje miesięcznie, to limit 100 zł zwrotu prowizji wyczerpiecie już w ciągu 5 miesięcy (4 * 5 zł * 5 miesięcy = 100 zł).

Jak więc widać, nasza wspólna promocja z DM BOŚ skierowana jest przede wszystkim do tych inwestorów, którzy zbliżeni są częstotliwością wykonywania zleceń do tego, co dzieje się w portfelu Zbyszka i moim. Ale pozostali z Was także mogą skorzystać 🙂

Jak zawrzeć umowę z DM BOŚ?

 

>>> Kliknij tutaj, aby otworzyć rachunek w DM BOŚ <<<

Najpierw musimy zawrzeć umowę ramową. W tym celu trzeba:

 • Wypełnić wniosek dostępny na stronie DM BOŚ podając swoje dane osobowe oraz wypełniając wymagane prawem ankiety. Na tym etapie musimy także określić własne hasło do składania dyspozycji telefonicznych. Koniecznie też trzeba sobie wydrukować lub zanotować identyfikator, hasło tymczasowe, PUK i hasło telefoniczne. Bez tych danych nie da się uzyskać dostępu do systemu internetowego.
 • Zdecydować, w jaki sposób nastąpi podpisanie papierowej umowy – tu należy wybrać między dwoma opcjami: osobiście w Domu Maklerskim BOŚ lub kurierem – w takim przypadku przyjedzie do nas kurier, przy którym podpiszemy umowę i który odwiezie podpisany egzemplarz do biura maklerskiego. Według zapewnień DM BOŚ ta ostatnia procedura zabiera maksymalnie tydzień.

UWAGA: Jeśli chcecie podpisywać umowę osobiście to zwróćcie uwagę by wybrać oddział Domu Maklerskiego BOŚ a nie placówkę banku BOŚ. Pracownicy bankowi siłą rzeczy nie są ekspertami od inwestycji i mogą nie być w stanie odpowiedzieć na wszystkie ewentualne wątpliwości i pytania. Poza tym obsługa może trwać dłużej, bo nie jest to pracownik wyspecjalizowany w inwestycjach.

UWAGA 2: Przy wybieraniu drogi korespondencyjnej także lepiej zdecydować się na kuriera niż pocztę. Kurier jest bezpłatny, dopilnuje podpisania umowy i zabierze od razu kopię umowy do biura maklerskiego. W przypadku poczty – trzeba samodzielnie nadać przesyłkę zwrotną z kopią umowy.

Od razu po wypełnieniu wniosku o zawarcie umowy ramowej, otrzymamy login i hasło umożliwiające zalogowanie do systemu biura maklerskiego. Jednak dopiero po podpisaniu papierowej umowy uzyskamy możliwość zawnioskowania o otwarcie konkretnych rachunków.

Gdy otrzymamy e-mail z potwierdzeniem zawarcia umowy, to możemy się zalogować do systemu internetowego (pod adresem bossa.pl) i tam zawnioskować po kolei o otworzenie wszystkich interesujących nas rachunków.

„Sprzedałeś się” 😉

Możecie zastanawiać się, czy nie przenoszę się do DM BOŚ tylko dlatego, że współpracujemy w ramach “Elementarza Inwestora”. To pytanie jest jak najbardziej zasadne. Trudność odpowiedzi na taki zarzut polega na tym, że musiałbym się do niego odnieść dopiero w 2016/2017 roku i pokazać Wam, że nadal korzystam z usług tego biura maklerskiego.

Wybór DM BOŚ i jego produktów jest dla mnie kolejnym etapem poszukiwania “spokojnej przystani”. Wybór biura maklerskiego nie jest tak prosty i oczywisty jak wybór krótkoterminowej lokaty. Opierając się na rekomendacjach znajomych oraz wynikach różnych rankingów zdecydowałem się na BOŚ. Dzisiaj coraz bardziej cenię sobie po prostu bezpieczeństwo oraz szeroko rozumianą jakość obsługi (bogata oferta, profesjonalne wsparcie, sprawne rozwiązywanie problemów) niż niski koszt usługi. Ja wcale nie lubię “skakać z kwiatka na kwiatek”, bo to każdorazowo wymaga ode mnie poświęcenia czasu, a ten jest dla mnie coraz cenniejszy.

Aby uniknąć jakichkolwiek podejrzeń, tak skonstruowaliśmy naszą umowę z BOŚ, że wynagrodzenie Zbyszka i moje w żaden sposób nie zależy od tego, czy założycie 1000 rachunków maklerskich, czy nie założycie ani jednego. To, że udało nam się wspólnie wypracować tak dobrą, promocyjną ofertę dla Czytelników naszych blogów, jest “wisienką na torcie”. Produktem, z którego po prostu jestem dumny. Cieszę się, że przy okazji tworzenia dobrych, edukacyjnych treści oraz zarabiania na tego typu współpracy partnerskiej, udaje nam się przekonywać Partnerów do dania dodatkowych korzyści dla Was.

Abstrahując od tego, jak postrzegacie motywy mojego działania, po prostu sami zastanówcie się, czy to co dzisiaj proponuję jest dobrym rozwiązaniem w Waszej sytuacji. Ja się cieszę, że z bardzo dobrej oferty DM BOŚ udało się zmontować jeszcze lepszy produkt 🙂

Scenariusze zmiany biura maklerskiego

Przypuszczam, że spora część z Was będzie w takiej sytuacji jak ja, czyli będzie zastanawiało się, w jaki sposób zmienić biuro maklerskie na DM BOŚ.

Ogólnie istnieją dwa scenariusze na zmianę brokera:

 • Transfer papierów wartościowych pomiędzy DM.
 • Zamknięcie pozycji w starym biurze, przelew pieniędzy i otwarcie tych pozycji w innym, nowym biurze.

Pierwsze rozwiązanie wydaje się najbardziej intuicyjne, ale ma jeden istotny feler. Biura maklerskie pobierają opłatę za transfer. W przypadku db Makler cena ta wynosi 0,5% wartości papierów wartościowych ale co najmniej 100 zł za każdy walor (!!!). Gdybym chciał przenieść zarówno ETFSP500, jak i certyfikat na złoto RCGLDAOPEN, to musiałbym zapłacić za to 200 zł. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że całkowita wartość wszystkich moich papierów nie przekracza 1300 zł. Dla porównania: sprawdziłem jak to wygląda w DM BOŚ i tam minimalna wysokość opłaty za przeniesienie papierów to tylko 25 zł (lub 0,5% wartości). I tu znowu dobrze widać na czym zarabia „najtańszy rachunek na rynku”.

Alternatywnym scenariuszem migracji, jest sprzedaż papierów wartościowych i ich kupienie na rachunku w DM BOŚ. Jaki jest minus takiej operacji? Konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych w przypadku, gdy nasza inwestycja dała nam już zarobić (19% od zysku).

Jest jeszcze trzecia ścieżka – można pozostawić dotychczas posiadane papiery wartościowe w starym biurze maklerskim i po prostu rozpocząć korzystanie z nowego rachunku bez zamykania starego.

Ja ostatecznie zdecydowałem się być królikiem doświadczalnym i przetestować na ile kłopotliwy jest transfer papierów pomiędzy biurami maklerskimi. Testowo przeniosłem ETFSP500 do DM BOŚ, a certyfikat na złoto pozostawiłem w db Makler licząc na to, że do końca roku uda mi się go sprzedać z zyskiem (niestety na chwilę obecną notuję na nim stratę).

RCGLDAOPEN

Transfer w praktyce

Sama operacja przeniesienia papierów wartościowych przebiegła u mnie bardzo sprawnie. Najpierw złożyłem telefonicznie zlecenie transferu – dokładnie 10 września o 15:24. Spodziewałem się, że operacja może zająć kilka dni.

Dzień później, 11 września ok. godziny 14:00 papiery były już na moim koncie w Bossa. Jedynym minusem przy takiej operacji jest brak historii. Interfejs rachunku maklerskiego nie pokazuje mi średniej ceny nabycia ETFSP500. Jednak zgodnie z zapewnieniem biura, zostanie ona uwzględniona w rozliczeniu podatkowym, bo wraz z papierami transferowana jest również ich historia.

Ranking bezpłatnych rachunków maklerskich

Już wiecie, że rachunki w DM BOŚ oferowane w ramach promocji „Elementarz Inwestora” są dla Was najtańszym rozwiązaniem – stuprocentowo bezpłatnym (uśmiecham się szeroko, gdy to piszę). Zobaczmy jednak, jak na tym tle plasuje się konkurencja. Uczciwie mówiąc zawartość tej tabelki niewiele się zmieniła od listopada ubiegłego roku (w tabelce podaję oddzielnie promocyjną i standardową ofertę DM BOŚ).

Nowością w zestawieniu jest DeGiro, holenderski broker, który miesiąc temu wszedł na polski rynek. Pytaliście mnie już co sądzę o jego ofercie. Jej krótkie omówienie zawarłem w dalszej części tego wpisu.

Dom maklerskiPrzelewProwizja akcje
/ min
Prowizja obligacje
/ min
KontraktAplikacja mobilnaObrót za granicąZniżka SII
DM BOŚ
(promocja)
0 zł /
1 zł ****
0% do 100 zł
****
0% do 100 zł
****
0 zł do 100 zł
****
taktaktak
0,29%
DeGiro *0 zł1 zł + 0,08% *brak w ofercie brak w ofercie-tak-
Deutsche Bank BM
**
0 zł /
5 zł **
0,19%
min 1,90 zł
0,14%
min 1,90 zł
8 złtaktak-
Xelion
***
0 zł /
1 zł ***
0,37%
min 5 zł
0,19%
min 5 zł
9 zł---
DM BOŚ (bez promocji)0 zł /
1 zł ****
0,38%
min 5 zł
0,19%
min 5 zł
9,9 złtaktaktak
0,29%
Raiffeisen Brokers0 zł0,38%
min 4 zł
0,19%
min 4 zł
8 zł--tak
0,25%
BM Alior Bank0 zł0,38%
min 3 zł
0,19%
min 3 zł
9 zł--tak
0,29%
mBank
eMakler
*****
0 zł0,39%
min 3 zł
0,19%
min 3 zł
9 złtak--
Noble Securitiesmin 3 zł0,38%
min 10 zł
0,20%
min 5 zł
9 złtak--

* Plusy i minusy oferty DeGiro przedstawiłem w dalszej części wpisu.

** W db Makler nie płaci się za przelew na konto w Deutsche Bank, ale jeśli chce się przelać środki z rachunku inwestycyjnego do innego banku, to opłata wynosi 5 zł.

*** Formalnie DI Xelion pobiera od drugiego roku opłatę w wysokości 30 zł za prowadzenie rachunku, ale opłata ta nie jest pobierana jeśli w ciągu roku wykonamy przynajmniej jedną transakcję lub posiadamy aktywa o wartości 100 000 zł w funduszach inwestycyjnych w Xelionie. Za przelew na konto w PEKAO SA nie płaci się. W przypadku przelewu z rachunku inwestycyjnego do innych banków – opłata wynosi 1 zł.

**** Szczegóły promocji opisane są w artykule. W DM BOŚ nie płaci się za przelew na konto w banku BOŚ oraz za przelewy do innych banków powyżej 500 zł. Jeśli przelew do innego banku jest niższy niż 500 zł, to opłata wynosi 1 zł.

***** mBank eMakler to konto bezpłatne, ale jeśli na rachunku inwestycyjnym nie zawarto w danym, pełnym roku kalendarzowym żadnej transakcji, pobierana jest za ten rok opłata roczna w wysokości 30 zł. DI BRE informuje o tym z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Ale, z tego co wiem, opłata ta nie jest pobierana 😉

Szybsze rozliczenia dla inwestorów

Wczoraj, tj. 6 października, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zmienił swój cykl rozliczeniowy z trybu T+3 na T+2, co oznacza, że o jeden dzień skrócony został czas finalizacji zawieranych transakcji.

Po wprowadzeniu zmiany wystarczą dwa dni na zarejestrowanie instrumentów w KDPW, powrót środków pieniężnych na rachunek maklerski (po sprzedaży instrumentów) oraz uzyskanie praw inwestorskich (prawo do dywidendy, prawo do udziału w Walnym Zgromadzeniu, prawo do wykupu certyfikatów inwestycyjnych itp.). Zmiana dotyczy akcji, praw do akcji, kwitów depozytowych, ETF-ów oraz certyfikatów inwestycyjnych.

Szczegóły można znaleźć na stronie KDPW.

DeGiro, czyli ile gotowi jesteście zaryzykować?

Kilkunastu Czytelników pytało mnie już co sądzę o ofercie DeGiro, holenderskiego brokera, który we wrześniu wszedł na polski rynek.

DeGiro zebrało trochę „dobrej prasy” ogłaszając, że oferuje najniższe prowizje na rynku i daje nowatorskie rozwiązania, np. możliwość zakupu części droższych akcji, np. 1/10. Pomysł ciekawy, ale jak się okazało jak na razie to tylko marketing. Gdy dopytałem o to przedstawiciela firmy, uzyskałem odpowiedź „Aktualnie nabywanie i zbywanie ułamkowych części akcji nie jest możliwe. Wciąż trwają prace nad kwestiami formalno-prawnymi związanymi z tym zagadnieniem”.

Podstawowym atutem oferty DeGiro jest rekordowo niska prowizja. Biuro maklerskie chwali się, że jest nawet o 80% tańsze od polskich konkurentów. Podstawowa prowizja za obracanie papierami na GPW wynosi 1,00 zł + 0,08% wartości kupowanych akcji. Ale całkowity koszt korzystania z usług brokera może być wyższy.

DeGiro wprowadza model „wypożyczania” papierów wartościowych, które już zakupiliśmy i które znajdują się w naszym portfelu. W zasadzie można powiedzieć, że od wyrażenia przez nas zgody na wypożyczanie papierów zależy to, czy usługa będzie dla nas rzeczywiście tania. Przykładowo: jeśli zgody na „pożyczanie” przez DeGiro zakupionych przez nas papierów nie wyrazimy (czyli wybierzemy tzw. Profil Custody), to nie będziemy mieć nawet dostępu do podstawowych notowań w czasie rzeczywistym – co jest standardem u polskich konkurentów. W takim przypadku w DeGiro za dostęp do pierwszej linii notowań (1 oferta) i do tego z 15-minutowym opóźnieniem zapłacimy 3,25 euro miesięcznie. W ten oto sposób z darmowej oferty robi się oferta z „haczykami”.

W słabej sytuacji będą także inwestorzy, którzy chcieliby się zapisywać na oferty pierwotne, czyli kupować akcje debiutujących na giełdzie spółek. Minimalna opłata za taki zapis w DeGiro wynosi 50 EUR, co w zestawieniu z niższymi stawkami za takie zapisy w polskich biurach maklerskich (np. 0,19% zamiast standardowej prowizji 0,38%) powoduje, że taki zapis w DeGiro staje się opłacalny dopiero, gdy chcemy kupić akcje za ponad 105 tys. zł. A historycznie to właśnie debiuty giełdowe rozbudzały zmysły inwestorów, gdyż często dawały one zarobić.

W przypadku bankructwa polskich biur maklerskich mamy gwarancję odzyskania ok.90% gotówki leżącej na kontach domu maklerskiego (do ok. 22,5 tys. EUR), jak i 100% papierów wartościowych, które de facto przechowywane są w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW). Ewentualny upadek brokera nie oznacza utraty papierów (bez limitu wartości) oraz gotówki (do podanej wyżej kwoty).

Z kolei DeGiro działa na bazie prawa holenderskiego. Zakładam, że Holandia ma co najmniej równie skuteczny lub jeszcze lepszy system rekompensat, ale DeGiro wymyśliło nieco inną konstrukcję, co do której mam poważne wątpliwości: gotówkę klientów przechowuje w funduszach (nie wiem na chwilę obecną, czy fundusze inwestycyjne w Holandii objęte są gwarancjami państwowymi) i wprowadziło w zasadzie obowiązkowe pożyczanie papierów wartościowych.

Tu niestety umowa z brokerem otwiera niepokojące „furtki”, np. pkt 4.6 mówi o tym, że jeśli w trakcie pożyczania papierów któryś z pożyczających się „wyłoży”, to straty pokrywają solidarnie wszyscy klienci. Przedstawiciel DeGiro odpowiedział mi „W przypadku niewypłacalności pożyczającego DeGiro pokrywa stratę klientów. Klienci realizują stratę w momencie, gdy DeGiro nie będzie w stanie pokryć tej straty”. Przyznam, że jest mi bardzo trudno zrozumieć co broker gwarantuje, a czego nie.

Trzeba też otwarcie powiedzieć, że obecna oferta DeGiro jest niekompletna: brakuje polskich obligacji, rynku Catalyst, kontraktów terminowych i opcji z GPW, a także rachunków IKE/IKZE. Broker nie obsługuje takich oczywistych typów zleceń jak Stop Loss i PKC – podobno mają one zostać udostępnione w ciągu miesiąca.

Zapytałem też firmę o to, czy wystawi polskim inwestorom PIT 8-C. Dyplomatyczna odpowiedź brzmiała „DeGiro będzie przesyłać klientom informacje potrzebne do wypełnienia deklaracji PIT. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zadeklarować czy będzie to w formie deklaracji podatkowej per se”. Niestety wygląda na to, że nici z PIT-u. Samodzielne wyliczanie zysku i straty i to z uwzględnianiem przeliczników walut w konkretnych dniach, to bardzo mozolna praca i potencjalne kłopoty na styku z urzędem skarbowym.

Z plusów warto odnotować, że pomimo, że pkt 8.7 umowy nie wymienia języka polskiego jako oficjalnego języka komunikacji, to DeGiro zadeklarowało, że przyjmuje i rozpatruje reklamacje klientów składane po polsku.

Podsumowanie

Dlaczego się tak rozpisałem o DeGiro? Bo szczerze mówiąc miałem nadzieję, że rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z atrakcyjną, niskokosztową alternatywą dla polskich domów maklerskich. Może jestem zbyt konserwatywny, ale niestety widzę w ofercie i umowie DeGiro za dużo znaków zapytania. Poczekam na opinie pierwszych klientów, a w szczególności opinie ekspertów dotyczące bezpieczeństwa deponowanych tam pieniędzy i papierów wartościowych. Ja bardzo lubię być beta-testerem różnych usług, ale nie tam, gdzie w grę wchodzą moje pieniądze.

A tymczasem, przez najbliższe miesiące, będę sobie bezkosztowo inwestował w DM BOŚ. W końcu po to zrobiliśmy ten rachunek i uważam, że to zadanie bardzo nam się udało 🙂

Jeśli się ze mną zgadzacie, to zapraszam do zakładania rachunków.

>>> Kliknij tutaj, aby otworzyć rachunek w DM BOŚ <<<

Tylko rosnących wykresów wszystkim życzę 🙂

Zobacz również ranking kont maklerskich

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 222 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Zdzisław Październik 7, 2014 o 09:40

Mam konto w DM BOŚ i jeszcze nie miałem kłopotów technicznych. Natomiast są też minusy, nie ma co ich wybielać. Dla przykładu, inne biura maklerskie (jak BZ WBK, mBank) nie pobierają prowizji od wykupu certyfikatów inwestycyjnych a DM BOŚ pobiera 0,38% (min. 30 zł!) od kwoty wykupu.

Też nawet w sytuacji, gdy nie było takiej pozycji w cenniku, próbowali pobierać 0,38% min. 30 zł, klasyfikując to jako ‚inne operacje’, co miało pozycję w cenniku.

Też nie spotkałem się z sytuacją, dywidendy z akcji zagranicznych i nie wiem jak DM BOS by sobie z tym poradził.

Niemniej ‚amortyzacja’ prowizji na początku otwarcia rachunku przez 100 zł bonusu to ciekawa opcja dla tych, co chcą otworzyć rachunek.

Pytanie: czy oferta dotyczy nowych rachunków IKE i IKZE?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 10:13

Hej Zdzisław,

Dziękuję za komentarz. Niczego nie wybielam 🙂 Jeśli broker ma jakieś minusy, to trzeba to otwarcie komunikować.

Odpowiadając na pytanie: tak jak napisałem – dla nowych klientów „zwrot prowizji dotyczyć będzie większości rachunków inwestycyjnych: podstawowego rachunku akcyjnego, IKE, IKZE oraz rachunku kontraktów terminowych”.

Reasumując: IKE/IKZE też 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 12:44

Witam Zdzisław,
Miło mi że jesteś naszym klientem. Odnośnie prowizji to tak jak napisał Michał w swoim artykule i jak widać również w tabeli porównawczej, „w standardzie” rzeczywiście nie jesteśmy najtańsi. Nigdy zresztą nie było to naszą ambicją. No ale od czego są blogerzy? 🙂 Dzięki nim w ramach przygotowanej oferty zwracamy nie tylko prowizje za kupno i sprzedaż papierów wartościowych, ale również wspomnianą przez Ciebie prowizję za realizację wykupu certyfikatów inwestycyjnych. Każdy nowy klient dostaje jednak swój indywidualny limit moneybacku w ramach którego zwroty będą realizowane. Mam nadzieję że ta promocja choć troszkę nas „wybiela”, przynajmniej wobec nowych klientów 😉

Co do Twojego pytania o dywidendy w walucie obcej to może nie będę pisał jakbyśmy sobie poradzili, tylko napiszę po prostu jak sobie poradziliśmy w tym konkretnym przypadku – ETFu Lyxora. Jak napisał już poniżej Roch dywidendę wypłacaną przez ten ETF zaksięgowaliśmy na rachunkach naszych klientów w dniu 17 lipca. Dywidenda została wypłacona w złotych, po automatycznym przewalutowaniu. Kurs EURPLN przewalutowania wynosił 4.1433 i był to średni kurs NBP z dnia otrzymania środków od funduszu (15 lipca). Nie było zatem w kursie przewalutowania żadnej marży naszego biura.

Jeśli chodzi o nowe rachunki IKE i IKZE, to potwierdzam to co napisał Michał – one również są uwzględnione w promocji. Jednak regulamin mówi, że muszą być one otwarte przez naszych nowych klientów i muszą oni to zrobić za pomocą linków referencyjnych na stronie Michała i Zbyszka.

Odpowiedz

Łukasz Październik 7, 2014 o 13:26

@Sebastian

dla mnie sytuacja (cytuję): „w sytuacji, gdy nie było takiej pozycji w cenniku, próbowali pobierać 0,38% min. 30 zł, klasyfikując to jako ‚inne operacje’, co miało pozycję w cenniku.” jest dyskwalifikujące. Mało precyzyjne zapisy, dające pełną swobodę drugiej stronie jest nie do przyjęcia. Nie wspomnę, że w zasadzie można to spokojnie do SOKiK, przez/przy pomocy UOKiK zaskarżyć. To, moim zdaniem, jest po prostu klauzula niedozwolona.

@inni – czy kupując np. raz na kwartał za 1000-2000 pln akcje warto zmieniać na DB? Jestem gościem w stylu – kupuję i zapominam, liczę na zyski na starość. Teoretyzuję.

Odpowiedz

Łukasz Październik 7, 2014 o 13:27

przepraszam, na BOŚ z DB. 🙂

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 14:54

Łukasz,
W 100% zgadzam się z Tobą, że tego rodzaju opłaty od dość standardowych operacji (nawet tych wykonywanych relatywnie rzadko) powinny być podane w TOiP wprost. Jakiś czas temu tak u nas niestety nie było bo koszty realizacji tych czynności, nawiasem mówiąc jednostkowo dość istotne, ze względu na niewielką ich skalę braliśmy na siebie i klient za to nie płacił. Obecnie już taka pozycja w TOiP jest, bo zmusiła nas do tego rosnąca skala tych wykupów zlecanych nam przez klientów.

Problem o którym napisał Zdzisław dotyczy okresu przejściowego, kiedy za wykupy certyfikatów pobieraliśmy opłatę nie tyle „inną” co raczej „umowną”. Punkt naszej TOiP o który tu chodzi brzmi: „Usługi nieujęte w niniejszej tabeli opłat i prowizji – według umowy między stronami.” Pobieranie tak ogólnie zdefiniowanej opłaty zawsze budzi kontrowersje i powtórzę – uważam że ten okres przejściowy w kontekście wykupów certyfikatów był błędem, z którego szybko się zresztą wycofaliśmy.

Nie zgadzam się jednak z Tobą, że tego rodzaju ogólny zapis w TOiP domu maklerskiego wykonującego bardzo różnorodne i nietypowe czynności dla wymagających klientów jest dyskwalifikujący. Jak najbardziej ma on słuszne zastosowanie, najczęściej w sytuacjach w których przychodzą do nas klienci, którym odmówiono realizacji nietypowych operacji w biurach ograniczających usługi do podstawowego standardu. Zachęcam Was to przeczytania sobie w wolnej chwili naszej TOiP liczącej obecnie 36 pozycji (+ dodatkowe opcje) nie tyle pod kątem stawek (jak zwykle to robimy:), ale pod kątem rodzajów operacji które wykonujemy. I zastanówcie się ile z tych operacji mieliście okazję wykonać jako inwestorzy z minimum rocznym stażem (licząc od początku cyklu EI)? Przypuszczam że większości wystarczy palców jednej ręki aby je policzyć, innym potrzeba będzie maksymalnie dwóch. Przy czym w większości będą to pozycje bezpłatne (poza prowizjami od zleceń). Jednak mimo to uwierzcie, że tak rozbudowana TOiP to wcale nie wynik naszej złośliwości czy złych chęci – to konsekwencja różnorodności instrumentów dostępnych na rynku finansowym i operacji z nimi związanych.

Odpowiedz

Łukasz Październik 8, 2014 o 02:10

@Sebastian,
z doświadczenia życiowego wiem, że jeżeli jest jakiś zapis nieprecyzyjny, który może podlegać interpretacjom to będzie w końcu kicha i niesmak.
Jakoś tak dziwnie się dzieje, że to nie klient, ale „ta druga strona” ma jedyną i słuszną interpretację takiego a nie innego zapisu i że lubi się ona zmieniać, najczęściej na niekorzyść klientów. A przypominam, strony umowy są dwie. Wszystko wygląda pięknie przed podpisaniem umowy, a potem trzyma się klienta za przysłowiowe „cojones”.
Proszę wybaczyć moje wątpliowości, życie mnie tego nauczyło.
polecam przyjrzeć się casusowi „nabitych w mbank” – sposób interpretacji trefnego zapisu, decyzje z tym związzane i oczywiście przegrane banku w sądach.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 09:52

Łukasz, aby wyjaśnić do końca – ten 31. punkt naszej TOiP daje możliwość realizacji czynności niestandardowych na podstawie ustalonych między stronami umowy stawek opłat. Nikt do niczego tu nikogo nie zmusza – my podajemy cenę za operację, następnie ewentualnie ją negocjujemy, klient się zgadza lub ostatecznie odrzuca ofertę. Podkreślę, że chodzi o czynności nie wymienione w pozostałych kilkudziesięciu punktach a więc naprawdę rzadkie i nietypowe. Taki jest sens tego zapisu TOiP i w tym kontekście temat „nabitych w mbank” jest zasadniczo różny, bo o ile wiem tam chodziło o wynagrodzenie za czynności podstawowe – marżę kredytu. W dodatku kredytu hipotecznego, którego przeniesienie (zwłaszcza przy spadających cenach nieruchomości na których było zabezpieczenie oraz przy rosnącym kursie CHF w owym czasie) jest rzeczą nieporównywalną w stosunku do zmiany domu maklerskiego. Michał w swoim artykule wyraźnie napisał co należy zrobić, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usług DM. Mamy do dyspozycji kilka możliwości, często nawet bezkosztowych (biura, w tym DM BOŚ często oferują zwrot kosztów przeniesienia do nich papierów wartościowych w ramach specjalnych promocji).

Odpowiedz

Łukasz Październik 8, 2014 o 14:29

no i to lepiej brzmi – nie pobierzecie opłaty, jeżeli tak się nie umówicie.

Chociaż ja i tak jestem uczulony na nieprecyzyjne zapisy… ale link został użyty 🙂 Jak będziecie zdzierać, korzystając z nieprecyzyjnych zapisów to nie omieszkam o tym powiadomić Michała! 🙂 🙂 🙂
pozdrawiam, dzięki za wyjaśnienia.

Odpowiedz

Robert Październik 9, 2014 o 11:02

Witam !
W mojej ocenie zysk jest tylko pozorny ,dlaczego ? 100 zł zwrotu z prowizji dla większości „inwestorów amatorów ” zostanie wykorzystany w ciągu miesiąca ,góry dwóch . Mało kto inwestuje, bądź chciałby inwestować 200 zł miesięcznie na GPW , z reguły są to większe kwoty ,a transakcji jest więcej niż jedna w miesiącu, przynajmniej kilka .Po wykorzystaniu zwrotu 100 zł , płaci się prowizje 0,29% ,w DB jest 0,19% ,czyli teoretycznie przepłacać będziemy do końca umowy po 0,10% od każdej transakcji przez niemal 15 miesięcy .Może bank jest OK , nie neguję tego ale oferta to żaden „szał” Pozdrawiam .Robert

Odpowiedz

KwotaWolnaPL Październik 7, 2014 o 09:56

Ciekawa inicjatywa. Jak pójdą za nią jeszcze artykuły, jakieś poradniki, pomoce i inne rzeczy rozłożone w czasie to może Wam się ta akcja udać 😉

Odpowiedz

Lukasz Październik 7, 2014 o 09:58

Z ciekawosci zalozylem kilka dni temu konto w DeGiro, duzym plusem jest dostep do Akcji na zagranicznych rynkach oraz ogromnej bazy ETFow (Od S&P po rynki Australijski, Argentynski, Rosyjski itd.). Czy BOS w swojej ofercie rowniez oferuje takie atrakcje?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 12:49

Witam Łukasz,
W DM BOŚ mamy ofertę bossaZagranica w ramach której udostępniamy instrumenty notowane na 4 (na razie:) giełdach zagranicznych – NYSE, NASDAQ, Deutsche Boerse (Xetra) i London Stock Exchange. Więcej informacji znajdziesz na naszych stronach http://bossa.pl/oferta/zagranica/ lub dzwoniąc do nas. Ta ogromna baza ETFów, o której piszesz, to przede wszystkim rynek amerykański i z obserwacji naszych klientów handlujących zagranicą wynika, że ich zainteresowania skupiają się właśnie tam. Stąd na razie nie myślimy o ekspansji na Rosję czy Argentynę na przykład, choć oferta na pewno będzie się rozwijać. Myślę że w pierwszej kolejności dołączy raczej duża giełda azjatycka, ale jak będzie – zobaczymy.

Odpowiedz

Kamil Październik 7, 2014 o 09:58

Jeśli chodzi o DeGiro i stwierdzenie „straty pokrywają solidarnie wszyscy klienci”, to dotyczy to również klientów mających profil Custody i nie zgadzających się na „wypożyczanie” papierów wartościowych? Ja szczerze mówiąc założyłem profil Custody, ponieważ jedyne co mnie w tym biurze interesuje to niskokosztowe inwestowanie w zagraniczne ETFy, nic innego.

Odpowiedz

Gajowczyk Październik 7, 2014 o 09:58

Jakich opłat możemy się spodziewać po okresie promocyjnym tym 15 miesięcznym?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 10:08

Hej Gajowczyk,

Po wykorzystaniu 100 zł zwrotu prowizji będziesz ponosił standardowe opłaty DM BOŚ. W tabelce z porównaniem oferty różnych biur maklerskich zawarłem także informację o standardowej ofercie DM BOŚ.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Lech Październik 7, 2014 o 10:01

„Zwrot prowizji dotyczyć będzie większości rachunków inwestycyjnych: podstawowego rachunku akcyjnego, IKE, IKZE oraz rachunku kontraktów terminowych”
Czy „podstawowy rachunek akcyjny” umożliwia zakup funduszy inwestycyjnych?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 10:07

Hej Lech,

Do zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych przeznaczony jest oddzielny „rachunek fundusze”. Nie jest on częścią tej promocji. Tam jednostki kupujesz i tak bez żadnej prowizji. Szczegółowo opisałem to w tym artykule: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/portfel-michala-fundusze-inwestycyjne-tfi

Pozdrawiam

Odpowiedz

zonkog Październik 8, 2014 o 08:46

A czy w ramach IKE można kupować fundusze inwestycyjne i czy wtedy też nie ponosi się żadnych opłat manipulacyjnych?

Odpowiedz

Marek M. Październik 7, 2014 o 10:13

Zwrot zwolniony jest z podatku czy będzie ujęty w informacji pit wysyłanej przez DM na początku roku? W regulaminie nie widzę wzmianki na ten temat.

Odpowiedz

Zdzisław Październik 7, 2014 o 10:31

@Marek M, myślę że zwrot w pewnym sensie wpłynie na podatek od zysków kapitałowych bo jak nie płacisz prowizji to masz większy zysk, o ile transakcja była zyskowna i została zamknięta 🙂

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 12:52

Witam Marku,
Zwrot prowizji nie stanowi przychodu od którego należy odprowadzać jakikolwiek podatek. Będzie on traktowany jako obniżenie kosztu podatkowego uwzględnianego przy rozliczeniu podatku „Belki” od zysków kapitałowych. Fakt zwrotu prowizji będzie zatem uwzględniony na formularzu PIT8C który wystawiamy naszym klientom. Warto przypomnieć, że PIT8C dostają od nas tylko Ci klienci, którzy za dany rok podatek są zobowiązani rozliczyć, tj. zrealizowali jakikolwiek zysk lub stratę. Jeśli w tym roku będziesz tylko kupował akcje czy obligacje, to nie zrealizujesz ani zysku ani straty z tego tytułu i PITu nie będzie. Zwrot prowizji będzie jednak uwzględniony w PIT8C za jeden z kolejnych okresów rozliczeniowych, w których akcje zakupione bez prowizji sprzedasz.

Odpowiedz

Patryk Październik 7, 2014 o 10:25

A właśnie siadałem do zakładania kolejnego rachunku (pierwszy w Aliorze) w boś i taka miła niespodzianka : )

Pytanie moje jest takie – Czy ta promocja łączy się ze zniżkami sii.org.pl ?
A więc czy jednocześnie będę mógł czerpać korzyści z członkostwa w sii.org.pl oraz promocji czytelników „Elementarz inwestora”

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 12:54

@Patryk
Cieszę się, że wybrałeś DM BOŚ nie wiedząc nawet jeszcze o promocji. Co do Twojego pytania to tak, promocję SII można połączyć z ofertą specjalną w ramach „Elementarza Inwestora”. Dzięki temu limit moneybacku wystarczy Ci na jeszcze więcej transakcji.

Odpowiedz

Roch Październik 7, 2014 o 10:37

Michale,

Fajnie, że udało się stworzyć taki produkt. Niestety ubolewam mocno nad tym, że jest tylko dla nowych klientów 🙁
Przeniosłem do DM BOŚ swoje IKE w maju tego roku, korzystając z waszych przemyśleń i podsumowań dostępnych rachunków. Bardzo chętnie skorzystałbym z promocyjnych warunków a tu lipa… Na pewno nie da się nic zrobić, żeby czytelnicy blogów mogli też wziąć udział w promocji?

Btw posiadam w swoim portfelu ETFSP500 i dostałem dywidendę 17 lipca 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 15:06

Hej Roch,

Tak to niestety w życiu bywa, że nie na wszystkie dobre promocje udaje nam się załapać. Nie daliśmy rady objąć promocją dotychczasowych klientów. Zatroszczyliśmy się jednak o to, by każdy kto we wrześniu otwierał rachunek w BOSSA przez blogi Zbyszka i mój, automatycznie podlegał promocji od października. To się udało.

Co do ETF – ciekawy jestem jak długo jeszcze wykres S&P 500 będzie się rysował do góry 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Radek Październik 7, 2014 o 22:03

A jak wyglądały opłaty za transfer IKE? Bo tu chyba nie ma innej możliwości? Nie da rady sprzedać bez wysokich opłat, tak?

Odpowiedz

Tomek K Październik 7, 2014 o 10:43

Bardzo ciekawa oferta, tym bardziej, że nie nigdy nie korzystałem z takich usłów. Więc może warto. Czy wpłacając jeszcze mniejsze kwoty ma sens? Czy po tych 15 miesiąca, w razie nie pewności co do takiego inwestowania pieniędzy jest możliwość sprzedaży i wypłaty pieniędzy, oraz wyłączenie rachunku bez opłat ?
Chętnie poznałbym jak to wszystko funkcjonuje 🙂

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 12:59

Witam Tomek,
Oferta została skonstruowana wspólnie ze Zbyszkiem i Michałem specjalnie dla Czytelników EI. Stąd paradoksalnie najbardziej korzystają na niej Ci, którzy robią najmniejsze transakcje bo oszczędzają oni najwięcej pieniędzy na minimalnych prowizjach. Jeśli chodzi o zamknięcie rachunku maklerskiego to nic ono u nas nie kosztuje a wypłata środków w kwocie do 500 zł kosztuje 1 zł (powyżej 500 zł gratis). Więcej kosztów rezygnacji z rachunku nie poniesiesz. Pewnym wyjątkiem są rachunki IKE i IKZE, bo zamknięcie ich w ciągu pierwszych 12 miesięcy od otwarcia kosztuje u nas 150 zł. Po tym okresie zamykamy za darmo.
O tym, z czego wynika tak duża opłata, czuję że będzie jeszcze okazja szczegółowo wyjaśnić w ramach cyklu EI 😉 Cierpliwości.

Odpowiedz

Tomek K Październik 9, 2014 o 10:39

Więc korzystając 15 miesięcy nie poniosę praktycznie żadnych opłat. Jak dla mnie super, więc wniosek wyślę. Widzę odpowiedź na podatki jest podemną więc czekam na inne informacje.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia Październik 7, 2014 o 10:53

Aby się zakwalifikować trzeba do końca roku wypełnić formularz, a umowę można podpisać w przyszłym czy też musi być podpisana w tym roku?

Jeszcze mam jedno pytanie: jak się płaci podatek od zysków? Dom maklerski go pobiera czy sami musimy zapłacić?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 13:03

Kasia,
Aby wziąć udział w promocji, zgodnie z regulaminem trzeba do końca roku się zarówno zarejestrować, podpisać Umowę Ramową, jak również zawrzeć przez internet co najmniej jedną umowę prowadzenia wybranego rachunku uwzględnionego w promocji.

Z podatkami niestety bywa różnie… Większość inwestor płaci sam – tj. wszystkie podatki od zysków z tytułu kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Do tego służy rozliczenie PIT8C wystawiane przez nasz DM do końca lutego za cały poprzedni rok. Są jednak także podatki pobierane automatycznie, np. te od zysków z tytułu dywidend. No i są wreszcie rachunki gdzie się podatków nie płaci wcale 🙂 Wiem, że wszystkie te tematy Zbyszek z Michałem mają w planie rozpracować w kolejnych wpisach z cyklu EI, zatem również proszę o cierpliwość.

Odpowiedz

kamil piotrkowski Październik 7, 2014 o 11:14

hmm to ile jest prowizja za zakup akcji w tym bos, juz po odliczeniu tej promocji (bo z tabeli srednio to wynika)? 5 zl czy jakis % + min 5zl?
Z tabeli wynika, ze kontrakty tez za 0 zl, ale chyba tak nie jest? Jakos slabo czytelna ta tabela.

Odpowiedz

MrMrooz Październik 7, 2014 o 12:45

Prowizja jest %. Ale nie mniej niż 5 zł. To znaczy, że jeżeli kwota transakcji to 1000 zł, a 0.39% daje 3.9 zł, to zapłacisz 5 zł. Jeżeli transakcja będzie na 2000 zł, to zapłacisz 0.0039*2000=7.8 zł

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 13:14

Witam Kamil,
Oferta specjalna dotyczy także rynku derywatów, czyli za handel kontraktami terminowymi również możesz u nas nie płacić. Natomiast standardowe prowizje za handel akcjami (poza promocją) to 0.38% wartości transakcji minimum 5 zł. Oznacza to że płacisz zawsze 5 zł przy transakcjach nie większych niż 1315.79 zł oraz 0.38% ich wartości (już bez tych dodatkowych 5 zł) w przypadku większych transakcji.

Warto podkreślić, że choć w naszym biurze prowizja minimalna jest dość wysoka, to przy każdym Waszym zleceniu gwarantujemy, że będzie pobrana maksymalnie jeden raz. W innych biurach może być tak, że prowizja minimalna będzie mniejsza, ale będzie pobierana wielokrotnie jeśli Wasze zlecenie zostanie zrealizowane w częściach, np. nie będzie w danym momencie 100 akcji które chcecie kupić po danej cenie i będziecie musieli czekać aż się one pojawią w arkuszu giełdowym. Warto dokładnie to sprawdzać przy wszelkich porównaniach, bo najczęściej w tabeli opłat DM tego od razu nie widać – zwykle jest tam tylko stawka.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 7, 2014 o 12:15

Witam.
I to się nazywa perfect timing 🙂
W ostatni weekend zakończyłem porównanie rachunków maklerskich i mój wybór padł na DM BOŚ właśnie, no to teraz mam dodatkowego bonusa. Dobrze że jeszcze nie miałem czasu go otworzyć 🙂

P.S. Otwieram jako IKE.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 13:17

Witam Krzysztof,
Dziękuję za Twój wybór i kolejny tego typu głos. Czyżby miało okazać się że promocja związana z Elementarzem EI nie była Wam potrzebna do podjęcia decyzji? 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 14:27

Hej Krzysztof,

No to rzeczywiście udało mi się „wstrzelić”. Powodzenia 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

MrMrooz Październik 7, 2014 o 12:52

Czy jest szansa na sprawdzenie, czy załapałem się na promocję? Zakładałem we wrześniu IKE, widziałem Twój link i prawie na pewno z niego skorzystałem. Ale pewności nie mam.
Czy jedyną możliwością jest zakupić teraz obligacje lub akcje i przekonać się 14 listopada?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 15:00

Tak, uruchamiamy właśnie procedurę powiadamiania Was o zakwalifikowaniu do promocji. Będziemy to robić za pomocą e-maila podanego w formularzu rejestracyjnym, zatem dopilnujcie aby podać tam poprawny adres. Mail potwierdzający udział w promocji powinien przyjść maksymalnie w ciągu tygodnia od otwarcia rachunku, ale nie wcześniej niż w poniedziałek 13 października kiedy wyślemy pierwsze maile.
Te osoby, które już się zarejestrowały we wrześniu a nie podały adresu (lub nie są tego pewne) zapraszam do kontaktu ze mną: [email protected]

Odpowiedz

MrMrooz Październik 8, 2014 o 10:53

Dziękuję za info, poczekam na maila.
Mam jeszcze jedno pytanie – jak można dokonać częściowego zwrotu z IKE? Doczytałem na Waszych stronach, że jest to w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku – ale jak można taki wniosek złożyć? Jest na stronach bossa.pl wzór takiego wniosku?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 11:14

Wniosek można przesłać pocztą lub wypełnić w oddziale. Wzór wniosku można zamówić w pdf mailowo lub telefonicznie – jeśli ma być złożony korespondencyjnie.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 7, 2014 o 13:00

Reasumując, na podstawie powyższego artykułu można wyodrębnić plusy i minusy

Zacznę o plusów:

– Duży plus w kierunku działania na rzecz rachunku akcyjnego bez opłat

i tu niestety plusy się kończą

Teraz minusy

– Artykuł godny portali takich jak Onet, Interia, etc. (tzn. czym dalej w las tym więcej drzew),
– Brak możliwości skorzystania dla osób mających rachunek pod fundusze inwestycyjne (a mających DB Makler),

Porównując dalej DB Makler zostaje lepszy niż rachunek w DM BOŚ

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 14:26

Hej Grzegorz,

Każdy powinien indywidualnie ocenić zasadność skorzystania z tej oferty w jego konkretnym przypadku. Generalizowanie jest niewskazane – ani w jedną ani w drugą stronę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Październik 7, 2014 o 13:01

Bardzo ciekawa propozycja 🙂

Szybkie i proste pytanie.

Myśląc o IKE to lepszy jest IKE PLUS ING czy IKE od BOŚ?

Rozumiem, że przy okazji IKE BOŚ mamy większą możliwość inwestowania?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 13:07

Hej Łukasz,

Podstawowa różnica jest taka, że IKE Plus ING, to rachunek IKE, w ramach którego inwestujesz w fundusze, a IKE w BOŚ to rachunek maklerski. Wybór jest kwestią indywidualnej decyzji, czy tarczą podatkową IKE chcesz chronić np. samodzielne inwestycje w akcje/certyfikaty, czy może w fundusze inwestycyjne.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Roch Październik 7, 2014 o 13:41

Miałem IKE Plus w ING jak i inne konto oparte na funduszach. Odkąd dowiedziałem się o istnieniu ETF’ów już nigdy nie wrócę do TFI, które pobierają horrendalnie wysokie opłaty za zarządzanie. Do tego nikt ich nie rozlicza z wyników a posiadacz jednostek płaci niezależnie od sytuacji.

Odpowiedz

Łukasz Październik 7, 2014 o 15:33

Rozumiem, że korzystałeś z Perspektywy?

Odpowiedz

kubazawadzki Październik 7, 2014 o 14:08

Witam,

czy zakładając IKE w DM BOŚ mam dostęp jedynie do inwestycji w akcje czy w ramach tego samego rachunku można inwestować we fundusze inwestycyjne dostępne w ramach BossaFund?

Kuba

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 14:20

Hej Kuba,

Rachunek IKE umożliwia wyłącznie dostęp do akcji i analogicznych instrumentów.

Technicznie to wygląda tak:

– Podpisujesz umowę ramową
– Oddzielnie – już po podpisaniu umowy – przez Internet wnioskujesz o otwarcie takich rachunków, jakich chcesz używać: akcyjny, akcyjny IKE, akcyjny IKZE, kontraktowy, zagraniczny akcyjny, forex, fundusze.

Konto dla funduszy jest oddzielne od konta akcyjnego IKE. Do wszystkich masz jednak dostęp przez wspólny interfejs internetowy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

kubazawadzki Październik 7, 2014 o 16:31

Rozumiem. Liczyłem na taką funkcjonalność, jaką dają polisy inwestycyjne – transfer pomiędzy różnymi TFI bez podatku od zysków. Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

Magda Październik 7, 2014 o 14:31

Czy chcąc założyć konto IKZE najpierw trzeba otworzyć rachunek poprzez podany na Twojej stronie link:
https://www.bossa.pl/bossa/registrationfrw?src=384560969 ?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 15:25

Magda, otwarcie dowolnego rachunku w naszym DM (w tym IKZE) wymaga wypełnienia tego formularza rejestracyjnego oraz podpisania Umowy Ramowej. Był już opis Michała jak to zrobić (https://jakoszczedzacpieniadze.pl/portfel-michala-fundusze-inwestycyjne-tfi), od dziś jest do dyspozycji także film – powyżej. Ważne aby używać tylko i wyłącznie linku bezpośrednio podanego na blogu Michała lub Zbyszka – przetestowaliśmy to i ich linki działają poprawnie.

Odpowiedz

Artur Październik 7, 2014 o 14:37

Czy muszę posiadać konto osobiste w BOŚ do wpłacania i wypłacania z rachunku maklerskiego ?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 15:32

Nie. Każdy ROR będzie prawie tak samo dobry do obsługi rachunku maklerskiego w bossa.pl jak ten prowadzony przez BOŚ Bank. Jedyne różnice to nieco szybsze księgowanie przelewów (my też mamy rachunki w BOŚ Banku, brak oczekiwania na sesje KIR) oraz brak prowizji niezależnie od kwoty wypłat. Wypłata do innego banku jest bezpłatna powyżej 500 zł.

Odpowiedz

Piotr Październik 7, 2014 o 15:04

Witam,

a co powinienem zrobić chcą założyć rachunek w sposób przedstawiony na filmie ale jednocześnie zrobić to w ramach IKE? Przy tym nie mam jeszcze żadnego rachunku w DM BOŚ.
Oraz czy w ramach rachunku na IKE mogę dokonać zakupu akcji/obligacji zagranicznych np. USA lub RFN?

pozdrawiam,
Piotr

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 15:33

Hej Piotrze,

Już odpowiadam:

1) Najpierw zawierasz umowę ramową w sposób przedstawiony na filmie.
2) Gdy już podpiszesz umowę (np. kurier) i będziesz miał dostęp do rachunku, to po zalogowaniu będziesz widział możliwość otworzenia rachunków różnego typu. Jeśli zależy Ci na koncie IKE – wypełniasz dodatkowy wniosek o otworzenie konta IKE akcyjnego. Tu już nie będzie potrzebny kurier – całość odbywa się elektronicznie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

krzysztof Październik 7, 2014 o 15:35

Mam male pytanko. Mieszkam w Anglii, czy moge otworzyc konto w BOS przez kuriera, czy musze mieszkac w Polsce?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 16:04

Krzysztof,
Możesz otworzyć umowę za pośrednictwem poczty. Nie jest to wariant rekomendowany przez Michała (ani przez nas) ale w przypadku przebywania zagranicą jedyny możliwy. Ten brak rekomendacji bierze się z długiego czasu trwania całego procesu i braku kontroli nad przesyłką po naszej stronie – niestety nie jesteśmy w takiej sytuacji w stanie powiedzieć naszemu klientowi dokładnie co się dzieje z przesyłką i ile jeszcze potrwa doręczenie.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 7, 2014 o 15:59

Piotr,
O tym że otwierasz IKE decydujesz dopiero po wypełnieniu formularza oraz po podpisaniu Umowy Ramowej. Dopiero wtedy aktywujemy Twoje loginy do naszej strony internetowej (dostaniesz je w trakcie rejestracji) i po zalogowaniu wybierzesz sobie IKE.
W ramach IKE możesz handlować papierami wartościowymi notowanymi na GPW. Wśród tych papierów znajdują się akcje blisko 50 spółek zagranicznych, niestety spółek amerykańskich czy niemieckich tam chyba nie ma (dominują nasi sąsiedzi: Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa).
Możesz kupować u nas akcje z USA czy RFN w ramach bezpłatnego rachunku bossaZagranica, ale niestety nie skorzystasz tu ani z promocji EI ani z podatkowej ulgi IKE.

Odpowiedz

Piotr Październik 8, 2014 o 09:36

Ok. bardzo dziękuję za informację. A może w IKE można chociaż kupować ETF na S&P albo DAX?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:11

Tak, można. Takie ETFy są dostępne na rodzimej GPW i mogą być kupowane na IKE/IKZE jak każde inne papiery wartościowe.

Odpowiedz

Łukasz O Październik 7, 2014 o 16:52

Zastanawiałem się wczoraj gdzie otworzyć IKE. Dzisiaj już wiem 🙂

Odpowiedz

Andrzej Październik 7, 2014 o 17:45

Szybka kalkulacja. Kupno akcji za 13.158 zł i ich sprzedaż powoduje, że naliczona zostanie prowizja 100 zł z której jesteśmy zwolnieni. Każda następna transakcja kosztuje 2 razy więcej niż w DB. Moim zdaniem nie warto. Zbyszku i Michale bez urazy, to Wasza decyzja, Wasz biznes, ale tracicie coś bezcennego w Waszym fachu – wiarygodność.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 18:16

Hej Andrzej,

Nikt nie twierdzi, że jest inaczej. Ta oferta nie jest zoptymalizowana pod kątem osób, które obracają 5- lub 6-cyfrowymi kwotami na rachunkach maklerskich! Ale nawet pomimo tego dla tych 5-cyfrowych może być atrakcyjna.

Coś nie tak liczysz. Zapominasz, że w db Maklerze też płacisz za każdą transakcję – z tym, że 0,19%. Czyli „na zero” z uwzględnieniem premii od DM BOŚ wyjdziesz dopiero po obróceniu 26 316 zł w obie strony (kupno i sprzedaż). A to już istotnie zmienia obraz tego co piszesz. Ciekawe ile Czytających osób rzeczywiście taki obrót wygenerowało w ciągu ostatniego roku.

Przypominam jednak, że w „Elementarzu Inwestora” wkładamy do portfela dużo mniejsze kwoty – po 200 zł miesięcznie. Zacytuję Ci fragment artykułu, bo mam wrażenie, że nie doczytałeś: „Jak więc widać, nasza wspólna promocja z DM BOŚ skierowana jest przede wszystkim do tych inwestorów, którzy zbliżeni są częstotliwością wykonywania zleceń do tego, co dzieje się w portfelu Zbyszka i moim.”

Może i „bez urazy”, ale trochę się zapędzasz w swoich ocenach. Rozumiem, że to konto może Ci nie odpowiadać przy generowanych przez Ciebie obrotach, ale co to ma wspólnego z naszą wiarygodnością?

Zwrócę uwagę na jeszcze jeden aspekt: tegoroczny limit maksymalny wpłat na IKE wynosi 11 238 zł. W przyszłym roku będzie zbliżony, czyli jeśli ktoś nie bawi się w spekulacje, tylko kupuje długoterminowo akcje, to spokojnie zwrot prowizji od DM BOŚ w kwocie 100 zł starczy mu na inwestowanie w ramach akcyjnego IKE z wykorzystaniem całych limitów na lata 2014-2015 i jeszcze mu zostanie troszkę w zapasie.

Słaba propozycja? Nie warto? Pozwól, że się z Tobą kompletnie nie zgodzę 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Radek Październik 7, 2014 o 18:17

Pytałem już o to w grupie Elementarz Inwestora na fb, ale tutaj powinien być większy odzew, więc powtórzę pytanie:
Czy ktoś się orientuje jak wygląda inwestowanie w IKE/IKZE przez służby mundurowe?
Czy można to robić (jeżeli w ogóle) tylko w trakcie pełnienia służby, czy tez po otrzymaniu emerytury (np. po 15 czy 30 latach służby)?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:09

Witam Radku,
Przyznam że Twoje pytanie na grupie FB mi umknęło za co przepraszam, mimo że staram się tam zaglądać. W przyszłości – zapraszam do przesyłania tego typu pytań także do nas bezpośrednio, na pewno postaramy się pomóc i szybciej otrzymasz odpowiedź.

Odnośnie inwestowania w IKE/IKZE przez przedstawicieli służb mundurowych, to odpowiedź generalnie brzmi: tak, można:) To znaczy można posiadać zarówno IKE jak i IKZE i to zarówno jeśli pełnimy służbę, jak i po otrzymaniu wczesnej emerytury (szczęściarze! ;)) W tym drugim przypadku warunek jest tylko taki, że będąc na emeryturze nie możemy założyć już kolejnego konta IKE/IKZE, jeśli już raz kiedyś skorzystaliśmy z ulgi emerytalnej (to dotyczy zresztą wszystkich grup zawodowych). Ustawodawca jasno to określił – jest jedna ulga emerytalna dla jednej osoby w życiu (przy czym możemy wykorzystać zarówno raz ulgę IKE jak i ulgę IKZE).

Dodatkowy problem z niektórymi grupami zawodowymi (w tym mundurowymi) dotyczył jeszcze w zeszłym roku IKZE – i rozumiem że o to pytałeś na FB. Chodziło o to, że jeszcze w zeszłym roku limit wpłat nie był dla wszystkich taki sam, tylko zależał od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Im ktoś miał większą podstawę (zarobki), tym więcej mógł wpłacić na IKZE. W tamtej starej konstrukcji IKZE przedstawiciele zawodów nie płacących wcale składek ubezpieczeniowych (szczęściarze x2 😉 byli troszkę poszkodowani bo nie można było określić dla nich limitu wpłat (taka ustawowa luka). Obecnie to się zmieniło, wszyscy mamy taki sam limit wpłaty (4 495,20zł w 2014r.) a więc grupy zawodowe wcześniej wyłączone z systemu IKZE mogą odkładać na emeryturę tak jak wszyscy inni.

Odpowiedz

Radek Październik 8, 2014 o 17:05

Dziękuję bardzo za tak szczegółową odpowiedź. Może jeszcze dwie kwestie, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem:

1. Jeśli raz bym wypłacił środki z IKE, to już więcej nie mogę skorzystać z ulgi podatkowej, ale sam IKE mogę ponownie założyć?
2. Przy zmianie DM środki z IKE/IKZE muszę przenieść do nowego DM, by nie stracić pieniędzy, tak? Czy też mogę wypłacić środki wypłacić i wpłacić w nowym DM?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 18:24

Ad. 1) Wypłacić środki z IKE można na 2 sposoby – z ulgą (jeśli mamy do niej prawo – brak podatku Belki) lub bez ulgi (częściowa lub całościowa likwidacja IKE przed nabyciem praw do ulgi – ma zastosowanie jeśli np. pilnie potrzebujemy środków odkładanych pierwotnie na emeryturę). Drugiego IKE nie możesz założyć tylko w pierwszym przypadku – jeśli wypłacisz je z ulgą (czyli w całości, bez potrącania podatku Belki). W drugim przypadku możesz założyć kolejne IKE i dalej odkładać na emeryturę.
Ad. 2) Obie wersje są możliwe przy przenoszeniu IKE/IKZE – zarówno całościowy transfer w nowe miejsce, jak i zamknięcie (tzw. zwrot) IKE/IKZE, otwarcie nowych kont IKE/IKZE i ponowne ich zasilenie. Z drugą wersją problem jest tylko taki, że po pierwsze zostaną naliczone i pobrane wszystkie należne podatki przez instytucję dotychczas prowadzącą IKE/IKZE, po drugie wpłat na nowe IKE/IKZE możemy dokonywać znowu tylko w ramach limitów rocznych. Czyli co prawda nie stracisz pieniędzy (jak to napisałeś – na pewno;) ) ale zakładając że odkładałeś kilka lat, nie wpłacisz wszystkich środków na nowe konto od razu. Będziesz je jednak mieć w portfelu (po potrąceniu należnych podatków rzecz jasna).

Odpowiedz

Radek Październik 8, 2014 o 18:31

Ad. 1) „jeśli mamy do niej prawo” – do niej, czyli do emerytury? Czy też wcześniej ma się prawo do wypłaty z ulgą (kiedy)?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 19:13

„Do niej” czyli do ulgi 🙂 Prawo do ulgi na IKE nabywamy po ukończeniu 60 roku życia niezależnie od posiadania praw do emerytury lub po ukończeniu 55 roku życia jeśli mamy prawo do emerytury.

Odpowiedz

Radek Październik 8, 2014 o 21:54

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Świetną robotę Pan odwala.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Tomasz Październik 7, 2014 o 18:30

Promocja bardzo kusząca. Kilka miesięcy bez opłat to już coś. Ja zastanawiam się nad założeniem rachunku IKE raczej z zamiarem regularnego inwestowania przez kilkadziesiąt lat, stosunkowo małych kwot (z całą pewnością nie wyższych niż te 1315,79 zł poniżej min. prowizji) więc te kilka miesięcy jest miłym gestem ze strony BOŚ i być może szansą na wypróbowanie rachunku. Oferta biura wydaje się skierowana być do najbardziej zamożnych i doświadczonych inwestorów i ja puki co nie widzę korzyści z płacenia min. prowizji 5 zł gdy u konkurencji jest zwykle 3 zł, a oferta wydaje się bardzo podobna. Być może dzięki lepszej jakości materiałom edukacyjnym, narzędziom selekcji spółek inwestowanie będzie spokojniejsze długoterminowe i ostatecznie wcale nie droższe, a za to bardziej zyskowne. Mam trochę wątpliwości, ale to chyba najlepszy moment by się przekonać. Zanim jednak to zrobię mam krótkie pytanie: czy jest jakaś minimalna wymagana kwota do zdeponowania na rachunku?

Odpowiedz

P. Październik 7, 2014 o 20:38

Gdzies w artykule bylo, ze BOS zniosl minimum kwoty 1000zl, ktory trzeba byla wplacic przy zakladania rachunku… o tutaj, cytuje:

„Dodatkowa korzyść: Brak konieczności wpłaty minimalnej kwoty na rachunek inwestycyjny. DM BOŚ zrobił dla Was wyjątek i odstąpił od standardowego wymogu wpłaty minimum 1000 zł na rachunek maklerski. Oznacza to, że nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem mogą skorzystać z tej oferty zaczynając od małych kwot, np. 200 zł dokładanych co miesiąc do portfela inwestycyjnego.”

Odpowiedz

MrMrooz Październik 7, 2014 o 21:19

@Tomasz
Po pierwsze, na IKE w BOSiu nie na wymaganej pierwszej wpłaty minimalnej, jest wymagane 1000 zl w przypadku zwykłego rachunku akcyjnego.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2014 o 10:18

Hej MrMrooz i Tomasz,

Dla jasności: w DM BOŚ o ile korzystacie z linków na blogu Zbyszka lub moim, nie ma w ogóle wymogu wpłaty minimalnej na żaden z rachunków. Jest to jeden z elementów promocji, który miał ułatwić rozpoczęcie inwestowania od małych kwot.

Pisałem też o tym w artykule powyżej. Cytuję:

„Dodatkowa korzyść: Brak konieczności wpłaty minimalnej kwoty na rachunek inwestycyjny. DM BOŚ zrobił dla Was wyjątek i odstąpił od standardowego wymogu wpłaty minimum 1000 zł na rachunek maklerski. Oznacza to, że nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem mogą skorzystać z tej oferty zaczynając od małych kwot, np. 200 zł dokładanych co miesiąc do portfela inwestycyjnego.”

Pozdrawiam

Odpowiedz

MrMrooz Październik 8, 2014 o 10:41

@Michał
wiem, dla mnie to jasne

@Tomasz – jeżeli mówimy o IKE, to oprócz tego, że nie ma wymaganej minimalnej wpłaty, to jeszcze zwróć uwagę na minimalną prowizję. To prawda, że w wielu biurach jest 3 zł – ale czy porównujesz maklerskie IKE BOS z IKE maklerskim innego biura czy ze zwykłym rachunkiem maklerskim? Bo IKE maklerskie prowadzi raptem kilka biur (chyba 6 dokładnie) i w żadnym z nich nie ma prowizji minimalnej 3 zł (przynajmniej tak wynikało z zestawienia z 2013, które znalazłem gdzieś w sieci).

Odpowiedz

Tomasz Październik 8, 2014 o 11:16

@MrMrooz – oczywiście biorę pod uwagę tylko rachunki maklerskie IKE i rozważam głównie ofertę BOŚ i Domu Maklerskiego mBanku (mdm.pl) W tym ostatnim prowizje za obrót akcjami to 0,39% nie mniej niż 3 zł a w przypadku ofert pierwotnych nie mniej niż 6 zł od zlecenia, prowadzenie – bezpłatne. Jak na razie zauważyłem funkcją wyróżniającą BOŚ jest ten BossaSkaner http://bossa.pl/analizy/skaner/ , który może być przydatny do długoterminowego inwestowania na IKE. O ile mi wiadomo za takie internetowe usługi do wstępnej obróbki fundamentalnej trzeba jeszcze słono płacić

Odpowiedz

MrMrooz Październik 8, 2014 o 11:48

@Tomasz – jasne, myląca jest prowizja za oferty pierwotne – w zestawieniu, które znalazłem, było odwrotnie – że 6 zł jest minimalnie standardowo, a 3 w przypadku ofert publicznych.
W przypadku zakupu za mniejsze kwoty – DM mBanku jest tańszy, ale w przypadku transakcji powyżej 1300 zł – BOS (0.38 vs 0.39).
Gdyby IKE w DM mBanku było dostępne przez serwis mBanku (tego starego, przed połączeniem), pewnie bym tam miał, ale że DM mBanku i IKE w nim to zupełnie osobna sprawa, to się nie skusiłem.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:15

Tomasz,
Zakładając rachunek u nas za pomocą linku z strony Michała nie ma minimalnego progu pierwszej wpłaty.

Odpowiedz

P. Październik 7, 2014 o 20:48

Ok, juz wiem z artykulu jak zalozyc taki rachunek… interesuje mnie oszczedzanie/inwestowanie w ramach rachunku IKE i teraz moje pytania:
1. czy bede otrzymywal rowniez co roku PIT8 do rozliczenia sie z US, jesli bede inwestowal/obracal kwota nie wyzsza niz przewidziana w ramach IKE?
2. czy musze sie w jakikolwiek sposob rozliczac sie z US z takiej formy inwestycji? caly czas mam na mysli tylko otwarcie rachunku w ramach IKE… interesuje mnie zarowno opcja, gdybym np. zrezygnowal z tego i wybral cala kwote po roku czy dwoch a takze opcja, gdybym zrobil to za np. za 15-20 lat?
3. czy moge w ramach IKE kupowac akcje spolek wyplacajacych dywidenty i co wowczas dzieje sie z tymi dywidendami? nie moga one przekroczyc rocznego limitu kwoty IKE? czy moga, bo sa juz liczone oddzielnie? jak wyglada wowczas rozliczanie sie z tego z US, czy dostane za te dywidendy pit8, a moze automatycznie pobierany jest od nich podatek belki i laduje na konto juz kwota, z ktorej nie musze sie rozliczac?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:30

Witaj,
Zacznę od tego że kwestie inwestowania na IKE/IKZE w ramach podatkowych ulg 3-filarowych będą jeszcze przedmiotem szczegółowego rozpracowania w Elementarzu Inwestora. Jakiś czas temu zapowiadał to sam Michał. Dlatego tylko krótko odniosę się do pytań, zapraszając jednocześnie do odwiedzenia naszych stron poświęconych 3. filarowi emerytalnemu: http://bossa.pl/oferta/IKE/
Ad. 1) W ramach IKE nie rozliczasz się z podatku od zysków kapitałowych, bo tego podatku nie ma. Nie ma zatem również PITu. Nie musisz też pilnować limitu wpłat – to my zgodnie z ustawą jesteśmy zobowiązani do tego aby nie pozwolić Ci wpłacić więcej niż limit roczny (zwracamy ewentualne nadpłaty na źródłowy rachunek bankowy).
Ad. 2) Przy IKE płatnikiem ewentualnego podatku (przy wcześniejszej wypłacie, tzw. zwrocie lub częściowym zwrocie) jest zawsze podmiot prowadzący IKE, czyli w tym wypadku nasz DM. Dostajesz kwotę netto, którą możesz dowolnie zagospodarować. Jeśli po 15-20 latach skończysz 60 lat lub nabędziesz prawa emerytalne mając minimum 55 lat to kwota zostanie wypłacona w całości, bez podatku.
Ad. 3) Limit dotyczy wyłącznie gotówkowych wpłat na konto. Dywidendy nie zmniejszają tego limitu i są dopisywane do rachunku w całości – bez podatku. Spółki dywidendowe, których jest na GPW coraz więcej są zatem świetnymi kandydatkami do długoterminowych portfeli IKE czy IKZE.

Odpowiedz

P. Październik 8, 2014 o 19:11

Dziekuje bardzo za odpowiedz. To zawsze budzilo moje watpliwosci i teraz juz wiem, ze smialo moge inwestowac w ramach IKE i nie przejmowac sie jakimis pitami, us’ami i dodatkowymi niepotrzebnymi czynnosciami 🙂
Zatem musze sie blizej przyjzec ofercie i do konca roku podjac decyzje, zeby jeszcze zdarzyc z wplata max kwoty za biezacy rok.

Odpowiedz

P. Październik 8, 2014 o 19:29

A jeszcze prosze o jedno sprecyzowanie, piszesz, ze:

„Ad. 3) Limit dotyczy wyłącznie gotówkowych wpłat na konto. Dywidendy nie zmniejszają tego limitu i są dopisywane do rachunku w całości – bez podatku. Spółki dywidendowe, których jest na GPW coraz więcej są zatem świetnymi kandydatkami do długoterminowych portfeli IKE czy IKZE.”

Wiem juz, ze dywidendy laduje na moim rachunku w calosci bez potraconego podatku belki, a czy musze sie z nich rozliczac? Czy moze dlatego, ze zostaly „zarobione” w raach IKE to nie zostal potracony podatek oraz nie musze sie z nich rozliczac?
Chcialbym miec jeszcze ta pewnosc zanim zaczne sie rozgladac nad spolkami dywidendowymi, ktorych akcje chcialbym zakupic do swojego IKE…
Pozdrawiam,
Pawel

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 19:39

Nie musisz rozliczać się z dywidend. Jeśli zlikwidujesz IKE zanim nabędziesz prawa do ulgi, rozliczenie zrobi za Ciebie instytucja prowadząca IKE. Jeśli wypłacisz środki po nabyciu prawa do ulgi dywidendy będą Twoje w całości 🙂

Odpowiedz

Wojtek Październik 7, 2014 o 21:16

Witam,
otworzyłem rachunek funduszy w DMBOŚ we wrześniu.
Interesują mnie inwestycje tylko w fundusze inwestycyjne.
Jak rozumiem promocja ta dotyczy tylko rachunku akcyjnego??
Jeżeli inwestuje tylko w fundusze inwestycyjne, to rozumiem, ze mnie nie dotyczy??
Pozdrawiam Michała i Zbyszka; dzięki za wiedzę jaką przekazujecie!

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:36

Wojtek, w ramach promocji zwalniamy Was z płacenia prowizji za zakup czy sprzedaż papierów wartościowych. W bossaFund po prostu takich opłat nie ma, nie mamy Cię z czego zwolnić i dlatego promocja tego rachunku nie dotyczy.

Odpowiedz

Piotr Październik 7, 2014 o 21:22

Michał, wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na brak dywidendy za ETF S&P500 w dbMaklerze. Sam również posiadam ten walor. Zastanawiałem się nawet, dlaczego ta dywidenda nie przyszła, bo byłem niemal pewien, że jest wypłacana. Uznałem jednak, że widocznie przyjdzie z opóźnieniem albo że to mi się coś pomyliło – zwłaszcza, że inne dywidendy naliczane były poprawnie. Potem zapomniałem o całej sprawie i dopiero teraz się obudziłem. Rozumiem, że jedyną opcją na dostanie tej dywidendy jest telefon na infolinię?

Sam również przygotowuję się do rezygnacji z dbMaklera, głównie przez tragiczny interfejs. Wasza promocja tym bardziej mnie do tego zachęca 🙂

Odpowiedz

Radek Październik 7, 2014 o 22:26

Po zatwierdzeniu ostatniej strony formularza i kliknięciu „następna strona” ponownie pojawił się czysty formularz rejestracyjny (zamiast haseł). Rozumiem, że to błąd i muszę ponownie wszystko wypełnic?

Odpowiedz

Radek Październik 7, 2014 o 22:46

Już OK, wypełniłem ponownie. Czy trzeba wyrażać wszystkie zgody marketingowe, by wziąć udział w promocji?

Odpowiedz

Arek Październik 7, 2014 o 23:04

Świetna wiadomość. Sam, pod wpływem EI, zacząłem ostatnio mocniej zastanawiać się nad otworzeniem rachunku, a teraz to żal byłoby nie skorzystać z okazji.

Mam tylko pytanie:
Michale, czy biorąc pod uwagę zapis w regulaminie §1 ust. 4, pkt. 6 odnośnie linku partnerskiego, w którym jest literówka w adresie Twojego bloga, otwierając rachunek za pośrednictwem Twojego linku referencyjnego możemy być pewni, że jesteśmy objęci promocją?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2014 o 23:19

Hej Arek,

Możecie być pewni 🙂 Dziękuję za wyłapanie literówki.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Październik 8, 2014 o 03:46

Witam Michale,

Czy planujecie razem ze Zbyszkiem stworzyć zestawienie dostępnych rachunków pozwalających nabywać jednostki funduszy inwestycyjnych ? Część z nich jest darmowa ale oferują dostęp do ich różnej liczby.

Czekam z niecierpliwością ciągu dalszego poruszającego tematykę TFI na blogu.

Pozdrawiam i dalszych sukcesów życzę 🙂

Odpowiedz

Paweł Październik 8, 2014 o 08:26

Czy tak jak w przypadku otwierania dostępu do poszczególnych usług w ramach umowy ramowej np. fundusze, makler, IKE, można tez z czasem z niektórych rezygnować, jakby przyszłość „komuś do głowy” wprowadzenie opłat „abonamentowych”, a nie tylko od transakcji, przede wszystkim mam na myśli dostęp do rynku akcji, bo fundusze raczej zostaną bezpłatne.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 10:45

Witam Paweł,
Szczerze mówiąc wprowadzenia abonamentów na rachunki internetowe sobie nie wyobrażam. Dlaczego? Bo od ponad 15 lat od kiedy przyjmujemy zlecenia przez internet takich opłat u nas nie było.
Natomiast zrezygnować z rachunku możesz zawsze – należy w tym celu wysłać do nas pocztą wypowiedzenie umowy lub odwiedzić jeden z oddziałów.

Odpowiedz

Dot Październik 8, 2014 o 08:46

Rachunek maklerski Bossa mam od wielu lat i uważam za optymalny dla mnie.
Z ciekawostek – Bossa daje zniżkę w prowizji na rynku akcji (do 0,29%, min. bez zmian) i kontraktów dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Odpowiedz

tomek Październik 8, 2014 o 11:33

cześć

mam pytanie
czy posiadacie informacje
które biuro ma najtańsze opłaty za obrót opcjami?

Odpowiedz

polladyn Październik 8, 2014 o 16:56

ja też raczej nie jestem zwolennikiem testowania takich nowych rozwiązań na samym początku, za duże ryzyko jakby nie było ;p dlatego poczekajmy na pierwsze opinie użytkowników 🙂 pozdrawiam i oby program rachunkowy się jak najbardziej udał ;p

Odpowiedz

Paweł Październik 8, 2014 o 19:36

1. Rozumiem, że link pozwoli nie tylko umożliwia dostęp do rynku akcji, ale też funduszy inwestycyjnych.

2. Pytanie do pana BOŚ, czy w miejsce TFI Inventum zostanie wprowadzone inne TFI?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 8, 2014 o 19:52

Oferta cały czas się poszerza. Trudno powiedzieć że kolejne TFI które dołączy do naszej platformy zrobi to w miejsce Inventum, któremu odebrano licencję. Liczba miejsc dla TFI na naszej platformie nie jest ograniczona.

Odpowiedz

Michał Październik 8, 2014 o 22:23

Panie Michale,

Cenię trud oraz pracę jaką Pan wykonuje, wiele się tutaj nauczyłem.

Pomija Pan jedną bardzo ważną kwestię – DeGiro pomimo swoich oczywistych braków, otwiera przez rodzimymi inwestorami bardzo ważną możliwość – inwestowania za granicą, np. w USA. A to wszystko przy minimalnie niskich prowizjach za transakcję. W DM BOŚ dla porównania jest to chyba minimalnie ok. 37 złotych od transakcji. Także sporo.

Baza merytoryczna DM BOŚ – cóż, jeżeli ktoś chce się wzbogacić czytając komentarze na stronie „swojego” biura maklerskiego to obawiam się, że nie zajdzie daleko. Tutaj raczej potrzebne są książki. Zwłaszcza dla początkujących inwestorów, a do takich kieruje Pan swoje wpisy.

Dostęp do notowań, danych, etc… Jeżeli weźmiemy pod uwagę portfel EI, to nie potrzeba nam absolutnie notowań w czasie rzeczywistym ponieważ tak naprawdę to przecież kupujemy akcje, itd. bez względu na cenę… Zresztą ponownie – jeżeli chcemy inwestować za granicą, to jest bardzo dużo portali udostępniających te rzeczy za darmo.

Pozdrawim.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 11:14

Hej Michale,

Dziękuję za komentarz. Co do rynków zagranicznych, to szczegółowo ten temat poruszy jeszcze w tym miesiącu Zbyszek na swoim blogu w jednym z kolejnych artykułów. Oczywiście jeśli chodzi o rynku zagraniczne to oferta DeGiro jest po prostu świetna – o ile tylko komuś nie przeszkadzają te wątpliwości, które wypunktowałem w artykule.

Ja nie mam oporów żeby sobie z DeGiro poeksperymentować małymi kwotami, ale chyba nie jestem na tyle odważny żeby powierzyć im sensowne pieniądze – z powodów, o których pisałem w artykule (niejasny dla mnie system gwarancji). Ale to tylko mój punkt widzenia i obym się mylił.

Odpowiedzialnie nie jestem Wam jednak w stanie polecić DeGiro. Jest to opcja, nad którą każdy musi się zastanowić samodzielnie.

Zgadzam się, że przy moim sposobie inwestowania w portfelu EI, dostęp online do notowań nie ma żadnego znaczenia. Ja nie spekuluję 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Październik 9, 2014 o 11:49

Jestem świeży w tym temacie 😉
założyłem sobie rachunek, dzisiaj się zalgoowałem, i chciałbym coś kupić Jednak nie wiem o co tam chodzi.. kontretnie znalazłem dla siebie certyfikat do kupienia.
Wiec wybieram go w zakładce papier potem mam kolumnę K/S/ co oznaczają te skórty oraz pozniej są trzy opcje do wyboru PKC / PCR / PEG.
Z uzyskanych informacji wiem ze PKC – to zakup Po Każdej Cenie, PCR to po cenie rynkowej a co oznacza PEG i jak to się ma w praktyce ?
Ktoś kompetentny mógłby mi odpowiedzieć ?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 12:28

Wojtek,
Proponuję Ci zapoznanie się z filmikami pokazującymi sposób obsługi naszego rachunku na stronie: http://bossa.pl/oferta/gielda/prezentacja/
Film pt. „Składanie zleceń” powinien pomóc Ci w rozszyfrowaniu wszystkich skrótów i opcji.
Co do sposobu działania różnych typów zleceń to szczegółowe informacje są w naszym dziale edukacja, w specjalnym Kursie Giełdowym w 10 odcinkach, który każdemu polecam przeczytać w całości. Konkretnie typy dostępnych na GPW zleceń są opisane w odcinku 4: http://bossa.pl/edukacja/rynek/utp/rodzaje-zlecen/

Odpowiedz

Paweł Październik 9, 2014 o 12:13

Właśnie był u mnie kurier, wiem, że Michał za to nie odpowiada, ale BOS mógłby lepiej dobierać doręczycieli. Wszystko w pośpiechu i do tego sam kurier wprowadził mnie w błąd mam nadzieję, że wszystko będzie okej – polecił wpisać datę zawarcia umowy, a jak później się doczytałem powinni to zrobić pracownicy DM BOS.
Do tego kurier cały czas informował, że ma tylko 5 min. na obsługę ehhh
Minus brak bezpiecznych kopert kurierskich jedynie zwykła, biała papierowa.
Mam nadzieję, ze wszystko będzie ok

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 12:22

Hej Paweł,

Dzięki za podzielenie się wrażeniami. Niestety kurierzy są różni. Ten u nas był bardzo cierpliwy – poczekał nawet na wydrukowanie kopii dowodu.

Przy okazji uwaga: czytajcie proszę krok po kroku instrukcję dołączoną do przesyłki i róbcie przy kurierze dokładnie to co jest tam napisane.

Kolejna sprawa: dopilnujcie koniecznie, by kurier tą kopertę zakleił przy Was (albo sami zaklejcie). W końcu w środku znajduje się kopia dowodu i Waszych danych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Październik 9, 2014 o 12:32

Właśnie o tę kopię się bałem, kopertę sam zakleiłem niestety była tylko ta papierowa, zwróciłem facetowi uwagę a on powiedział, ze zawsze tak robią i nie ma o co się martwić. Kurier DPD

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 12:38

Potwierdzam, że zwrotnie jest tylko biała, zaklejana koperta. Tak samo było, gdy kurier przyjechał do mojej Żony.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 12:46

Witaj Pawle,
Niestety jest troszkę tak jak napisał Michał. Na dobór konkretnych osób nie mamy oczywiście wpływu, natomiast wybór tej czy innej firmy nie gwarantuje że takie przypadki się nie zdarzą.
To co mogę zaproponować to po prostu: take your time, czyli na spokojnie zapoznajcie się z instrukcją, podpiszcie 2 egz. umowy, zaklejcie w kopercie razem z kopią dowodu i oddajcie kurierowi. Pamiętajcie, że jeśli kurier nie odbierze od Was podpisanej przesyłki, nie dostanie prowizji za doręczenie (o ile dobrze wiem jak to działa – na pewno nie dostanie całości). Przyznam że zdarzały nam się zgłoszenia klientów mówiące o wręcz obcesowym potraktowaniu przez kuriera, który nie chciał poczekać na podpis klienta i zabrał przesyłkę bez podpisu nie chcąc „tracić czasu”. Sam zażądałem pisemnego wyjaśnienia tej sytuacji od firmy kurierskiej i dostałem skan rękopisu tego kuriera w odpowiedzi. Wniosek dla niego z tej sytuacji był mam nadzieję taki, że pisząc to stracił dużo więcej czasu niż wtedy czekając na klienta. Dla mnie zaś po szybkiej ocenie składni, ortografii i używanego języka wniosek był taki, że bardzo różni ludzie zajmują się dostarczaniem przesyłek. To oczywiście nic złego, byle stosowali się do ustalonych procedur i wykazywali minimum kultury osobistej.
Co do daty umowy – problemu nie będzie. Przekreślimy, parafujemy i dopiszemy nową, właściwą (tj. prawdopodobnie jutrzejszą) datę zawarcia z Tobą Umowy Ramowej.

Odpowiedz

Paweł Październik 9, 2014 o 13:36

dziękuje, za wyjaśnienie

Odpowiedz

Radek Październik 9, 2014 o 20:56

U mnie było podobnie. A instrukcję dał mi na samym końcu. Nie wiedział co i jak. Na siłę prawie wciskałem mu kopertę (mnie ją oddał, a papiery chciał wziąć luzem). Nie wziął też drugiego egzemplarza umowy. Na szczęście po tel. do DM BOŚ zapewniono mnie, że z tym nie będzie problemu.
W innych bankach (np. Getin) kurierzy wiedzą dokładnie co i jak.

Odpowiedz

kris Październik 9, 2014 o 13:11

Witam,
Czy przy tym promocyjnym rachunku moge grac na forex . Jak w tym przypadku wygladaja oplaty?
Proszę o odp.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 14:14

Promocja nie dotyczy rachunków BossaFX (tam również właściwie nie ma prowizji, więc nie ma czego zwracać). Natomiast fakt posiadania promocyjnego rachunku akcyjnego, IKE, IKZE czy derywatów nie stoi na przeszkodzie aby otworzyć dodatkowo rachunek FX i handlować na nim. Kosztem transakcyjnym jest tam stały spread, tabela spreadów docelowych dla poszczególnych instrumentów tu: http://bossafx.pl/fx/oferta/instrumenty/

Odpowiedz

Sergiusz Październik 9, 2014 o 14:49

Jak to sobie wszystko podliczyć to jednak inne konta IKE są nieco lepiej opłacalne. Wiekszość IKE ma minimalna prowizje 3zł, a DM BOŚ ma 5zł wiec kupując akcje np za 200zł/miesiac to na IKE BOS tracimy rocznie ok 24zł (zawsze coś)
co prawda jest promocja ze zwrotem prowizji, ale trwa ona jedynie przez pierwsze 15 miesięcy, ale pozniej bank i tak odbierze Ci te pieniądze w postaci wyższej prowizji od zlecen o niskiej wartości 🙂

Warto wspomnieć, ze zapewne z czasem kolejne biura maklerskie i banki bedą dodawały IKE do swoich kont, dlatego bedą one stawac się coraz lepsze bardziej konkurencyjne, Moze warto jestrze wstrzymac sie z wyborem IKE?

Fajne by bylo aby na tym blogu w ogole poświecić wiekszy artykuł tylko kontom IKE/IKZE oraz stategiom i inwestycyjnym mozliwym tylko na tych rachunkach.

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 17:17

Każdy musi ocenić sam czy i gdzie mu się opłaca otworzyć IKE. Jednak jeśli decydujemy, że generalnie warto odkładać na emeryturę poprzez IKE, to na pewno nie warto czekać aż rynek stanie się bardziej konkurencyjny i liczyć na spadek prowizji. Nawet jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to stracimy w ten sposób kolejne limity roczne wpłat, które albo mogłyby leżeć spokojnie na rachunku w formie gotówki (brak żadnej prowizji, bo brak zleceń) albo mogłyby być inwestowane już teraz na IKE w DM BOŚ (brak żadnej prowizji przez najbliższy rok dzięki promocji). A konto zawsze można przenieść.

Zwracam też uwagę że zasięg promocji jest tylko pozornie 15-miesięczny przy Twoich założeniach. Inwestując na naszym IKE zapłacisz przez najbliższe ponad 2 lata (od dziś do końca 2016 roku, czyli przez 27 miesięcy) łączną prowizję 60 zł (od 12 transakcji z 2016). Inwestując w tym samym czasie na „innym” IKE z prowizją minimalną 3 zł zapłacisz łącznie 81 zł prowizji. Kiedy koszty się wyrównają? Mi wychodzi że w listopadzie 2017 roku. W tym czasie „uratujesz” 4 limity roczne wpłat no i jest to okres w którym rzeczywiście realnie może coś się na rynku z prowizjami zmienić. Nic co prawda nie wiem na ten temat, ale 3 lata to na tyle długi okres że wszystko jest możliwe.

Odpowiedz

MrMrooz Październik 9, 2014 o 17:26

@Sergiusz
A możesz wymienić tą większość? Bo z 6ciu czy 7miu działających IKE maklerskich, to bodajże tylko jedno biuro ma minimalną prowizję 3 PLN, reszta 5 lub więcej. A i w tym mającym 3 PLN, prowizja za akcje jest 0.39% a nie 0.38%.

Chyba, że ostatnio się coś zmieniło i biura obniżyły prowizję oraz zrezygnowały ze stałej opłaty rocznej lub zależnej od wartości aktywów.

Odpowiedz

Andrzej Październik 9, 2014 o 15:43

Michal,
Pewnie juz widziales ze BNP nie przyznaje wielu osobom tabletow mimo spelnienia warunkow, zadzwon prosze do ZBP
http://zbp.pl/dla-konsumentow/arbiter-bankowy/dzialalnosc
i dopytaj sie o racjonalnosc sprawy jak mamy zglaszac reklamacje itp itd. z racji ze polecasz wiele produktow przyda sie artykul na temat jak walczyc z lamaniem regulaminu wiec artykul bedzie na dluzej.

wiem ze masz jakis swoj pipeline ale wydaje mi sie ze tutaj wielu osobom pomozesz a nie w kazdy poscie chodzi o kase prawda?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 15:53

Hej Andrzej,

Po pierwsze – bez paniki.

Po drugie – pierwszy krok to zawsze standardowa ścieżka reklamacyjna do banku. Dopiero po jej wyczerpaniu można angażować w sprawę arbitra bankowego i to dodatkowo kosztuje.

Po trzecie – szkoda, że nie skorzystałem z tej promocji, bo moglibyśmy to przepracować.

Po czwarte – więcej wiary we mnie. Ja nie lubię działać „na chybcika”. Napisałem do biura prasowego BNP Paribas taki e-mail jak poniżej. Poczekam sobie spokojnie na odpowiedź.

Po piąte – temat już wyjaśniają Ci, którzy bezpośrednio polecali tę promocję – http://LiveSmarter.pl i Zbyszek z http://appfunds.blogspot.com. Oni działają, ja działam. Pewnie Maciek Samcik też działa. Zobaczymy.

Mail do biura prasowego BNP Paribas:

Dzień dobry Paniom,

Nazywam się Michał Szafrański i jestem autorem bloga https://jakoszczedzacpieniadze.pl

Rozumiem, że muszą mieć Państwo gorący dzień. Niemniej jednak proszę o odpowiedź na kilka pytań zanim opublikuję na blogu wpis dotyczący Państwa niefortunnej promocji “iKonto BNP Paribas z Tabletem”.

1) Ilu dokładnie klientów zakwalifikowali Państwo do otrzymania tableta? Ile osób otrzyma tablet?

2) Ilu klientów spełniło warunki promocji (opisane paragrafem 4.1.1 i 4.1.2 regulaminu) i jednocześnie nie otrzyma od Państwa tableta?

3) Na jakiej podstawie twierdzą Państwo, że klienci którzy działali zgodnie z regulaminem i spełnili łącznie warunki 4.1.1 i 4.1.2 nie są uprawnieni do otrzymania nagrody? Regulamin promocji jest w tej kwestii jednoznaczny: tablet należy się każdemu kto spełni łącznie warunki 4.1.1 i 4.1.2 bez dodatkowych wymogów. Wszystkie osoby, które założyły konto i w przypadku których świadczą Państwo usługi na podstawie regulaminu, powinny otrzymać taką nagrodę.

Link do regulaminu: http://www.bnpparibas.pl/iKONTO-z-tabletem-s13/files/iKonto_BNP_Paribas_Tablet.pdf

4) Czy osoba, której – niezgodnie z regulaminem sprzedaży premiowej – nie przyznali Państwo tabletu, może bezkosztowo wypowiedzieć Państwu umowę o prowadzenie iKonta?

5) Jaka jest właściwa ścieżka reklamacji dla osób, które uważają, że naruszyli Państwo zasady własnego regulaminu? Gdzie i w jaki sposób należy złożyć taką reklamację? W jakim czasie rozpatrywane będą takie reklamacje?

6) Jaka jest prawidłowa, dalsza ścieżka odwoławcza, w przypadku gdyby nie rozpatrzyli Państwo pozytywnie reklamacji klientów?

7) Rozumiem, że sukces promocji mógł przerosnąć Państwa oczekiwania. Dlaczego jednak w takim razie promocja nie była ograniczona do przyjęcia konkretnej liczby wniosków?

Bardzo liczę na rzeczowe odpowiedzi z Państwa strony.

Pozdrawiam,
Michał Szafrański
https://jakoszczedzacpieniadze.pl

Odpowiedz

Andrzej Październik 9, 2014 o 16:46

nie panikuje:)
działam metodycznie:)
dzieki za działanie:)

Odpowiedz

P. Październik 9, 2014 o 17:17

Zakladajac, ze w ramach IKE kupie akcje spolek dywidendowych i za kilka miesiecy otrzymam dywidenty np. w lacznej sumie 100zl. Oczywiscie wykorzystakem maksymalny limit wplaty na konto IKE. Wiem, ze nie musze sie z tej „stowki” z dywidend rozliczac… i nie pobierze mi nikt z niej podatku Belki, ale w takim razie, co moge dalej z ta „stowka” zrobic?
Czy moge dalej te 100zl zainwestowac dokupujac akcje spolek dywidendowych, oczywiscie w ramach IKE? Czy moze po prostu maja sie te pieniadze zbierac na koncie z roku na rok i mam ich nie ruszac, aby w wieku 60 lat pobrac calosc i nie zaplacic podatku Belki?
Bo jak rozumiem beda one (pieniadze pochodzace z dywidend) powyzej rocznego limitu, ktory moge przeznaczyc na IKE, wiec co z nimi dalej mozna zrobic…?

Odpowiedz

MrMrooz Październik 9, 2014 o 17:34

Zainwestować ponownie. Czyli kupić kolejne akcje lub obligacje. Limit jest dla Twoich wpłat na IKE – a nie dla dochodów z papierów w ramach IKE. Możesz też sprzedać jedne papiery, dołożyć dywidendę i kupić inne za łączną kwotę.

To jest niestety drobny minus IKE – bo przy zwykłym rachunku przelewałem dywidendy i odsetki od obligacji na rach oszcz. i jak się uzbierało trochę więcej (plus nowe oszczędności) to kupowałem znowu akcje lub obligacje.

Przy IKE mam zamiar limit wpłacać ratami, tak żeby te drobne kwoty nie leżały za długo. I tu się pokazuje kolosalna zaleta tej promocji (jak się załapałem) – bo przy zakupach akcji/obligacji 3 – 5 razy na rok, nie mam szansy wykorzystać limitu 100 zł do końca 2015. Ale przy tej promocji mogę kupować nawet po 1 obligacji za 100 zł co miesiąc w drugiej połowie 2015 do wykorzystania limitu 100 zł. A potem muszę liczyć, że odsetki od obligacji + dywidendy będą coraz większe i mniej będę musiał dopłacać, żeby kupić coś powiedzmy za 2 tys.

Odpowiedz

P. Październik 9, 2014 o 17:41

Dzieki, teraz juz wiem wszystko 🙂
A zdradzisz jakie spolki dywidendowe posiadasz w swoim portfelu?

Odpowiedz

SzukamLokum Październik 9, 2014 o 18:59

Michał,
czy jesteś w stanie określić ile Ci średnio zajmuje tygodniowo/miesięcznie zajmowanie się obsługą takiego rachunku maklerskiego? I jak to się przekłada na Twoje zyski/straty? Czy im więcej czasu poświęcasz na analizy, itp to masz lepsze zyski?

Odpowiedz

Radek Październik 9, 2014 o 19:23

Witam, dziękuje za kolejny fajny pomysł.

Mam dwa pytania, pewnie banalne, ale jestem w tym zielony wiec zapytam 😀
Dane GIIF co to za dane?
Widzę, że jest tam pytanie o czas stosunkow gospodarczych? O co chodzi? O czas ktory mam rachunek w DM BOS czy tez o czas przez jaki kupuje jednostki konkretnego TFI, akcje spółki itp.

Co się dzieje z jednostkami uczestnictwa gdy upadnie jakieś TFI lub straci koncesję?
A co się dzieje gdy klient DM umrze?

Odpowiedz

Radek Październik 9, 2014 o 22:54

Czy przedstawiciel DM BOS mogłby odpowiedziec na pytanie?

Odpowiedz

Mateusz Październik 9, 2014 o 19:31

Cześć Michał

Do kiedy można założyć konto w bossaFund, korzystając z tej promocji? Czy jest już może za późno?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 19:33

Hej Mateusz,

Do końca roku 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Październik 9, 2014 o 19:39

Super, dzięki 🙂
Wolałem się wstrzymać bo nie lubię „kupować” kota w worku…chyba rozumiesz 🙂 Ale oferta okazał się bardzo interesująca w związku z czym jutro ruszam do DM BOŚ (mieszkam 200 m od nich) 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 9, 2014 o 19:41

Pamiętaj, że sam wniosek musisz złożyć klikając link na blogu, jeśli chcesz się „załapać” do promocji 🙂 Umowę możesz podpisać w DM BOŚ.

Odpowiedz

Mateusz Październik 9, 2014 o 19:48

Tak, wiem o tym, ale dzięki za troskę 🙂

Odpowiedz

Łukasz Październik 9, 2014 o 21:53

Witam Mateuszu,

również mieszkam niedaleko BOŚu (około 300 metrów). Czy chodzi Ci dokładnie o ten na Dąbrowskiego 79? 🙂

Serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Konrad Październik 9, 2014 o 20:03

Super że podejmujecie inicjatywę i wpływacie ze Zbyszkiem na finansowy świat, a tym samym edukujecie Polskę w tym zakresie, Gratulacje! To jest dobry start dla początkujących.

Pozdrawiam
Konrad
SferaFinansow.pl

Odpowiedz

Łukasz Październik 9, 2014 o 21:51

Witam Michale,

mam pytanie odnośnie samej platformy. Czy zanim zdecyduje się na założenie rachunku można ją jakoś przetestować za darmo? Chciałbym jeszcze zapytać, czy inwestując na forexie każda transakcja kosztuje minimum 5 zł? Jak to jest rozwiązane w przypadku day traidingu?

Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 22:41

Bezpłatne demo platformy oferujemy na rynku forex. Na GPW takiej możliwości niestety nie ma, natomiast można obejrzeć na filmach jak platforma działa. Na FX nie ma u nas prowizji, jedynym kosztem transakcyjnym jest stały spread.

Odpowiedz

P. Październik 9, 2014 o 22:16

Jesli dzis wypenilem wniosek, to jest szansa, ze kurier jutro zapuka do drzwi, czy raczej nastawiac sie na poniedzialek? 😉

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 9, 2014 o 22:43

To zależy o której godzinie rejestracja wpadła do naszego systemu. Przyjmujemy że rejestracje do godz. 14:00 wychodzą tego samego dnia i powinny być w kolejnym dniu roboczym przez kurierów doręczane. Jeśli po tej godzinie to raczej w dniu kolejnym, w tym wypadku byłby to poniedziałek.

Odpowiedz

P. Październik 10, 2014 o 00:09

ok, to wiem juz, ze kurier zapuka w moje drzwi dopiero po weekendzie, dzieki.

Odpowiedz

Magda Październik 10, 2014 o 12:46

Dzięki za artykuł. Wszystko solidnie opisane, a promocja naprawdę godna uwagi. Ten zwrot 100zł prowizji sprawił, że chyba się zdecyduję.
Pozdrawiam Magda

Odpowiedz

Paweł Październik 10, 2014 o 18:51

Rachunek otwarty. Cała operacja od kliknięcia do uruchomienia dostępu do konta 3 dni.
Teraz jeszcze tylko otwarcie rachunków.
Rozumiem, ze mogę najpierw otworzyć rachunek fundusze, a powiedzmy w następnym miesiącu akcyjny i „blogowa” promocja będzie mnie obejmowała?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 12, 2014 o 12:23

Cieszę się że procedura przebiegła sprawnie. Zgodnie z regulaminem promocji masz czas na aktywację konta akcyjnego do końca roku.

Odpowiedz

Michał Październik 10, 2014 o 20:48

Dzień dobry,
jakie dodatkowe opcje dostajemy po otwarciu tego rachunku (notowania, wykresy, najlesza oferta itp.)??

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 12, 2014 o 12:29

W ramach bezpłatnego Pakietu Żółtego otrzymujesz od nas chyba wszystko czego może potrzebować inwestor, nawet jeśli nie jest początkujący. Są oczywiście notowania online (1 oferta), są wykresy (ISPAG), aplikacja mobilna bossaMobile, pełny dostęp do serwisu analitycznego, dodatkowe zlecenia DDM+ czy bossaSkaner – narzędzie do wyszukiwania spółek pod kątem fundamentalnym. Szczegóły dotyczące składu pakietu, jak również linki do instrukcji użytkownika poszczególnych narzędzi znajdziesz tu: http://bossa.pl/oferta/gielda/pakiety/

Odpowiedz

Patryk Październik 11, 2014 o 12:44

Panie Sebastianie,

czy na Państwa stronie są jakieś szkolenia (od podstaw) jak działają oferowane przez Was automatyczne systemy (MQL4) oraz o kosztach z nimi związanych?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 12, 2014 o 12:31

Jak najbardziej. Lista aktualnie zaplanowanych szkoleń internetowych (webinary) znajdują się tu: http://bossafx.pl/fx/edukacja/szkoleniaonline/
Wśród nich jest szkolenie wprowadzające w tematykę automatyzacji handlu – sam je prowadzę już 14 października. Wszystkie szkolenia są bezpłatne.

Odpowiedz

Patryk Październik 12, 2014 o 23:17

A jeżeli z przyczyn zawodowych nie można brać udziału w tym webinarze to możliwość obejrzenia przepada czy jest może jakiś sposób? (nie jestem jeszcze Waszym klientem – planowe założenie konta to połowa grudnia).

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 13, 2014 o 09:42

Nasze szkolenia są realizowane na żywo. Kilka szkoleń zostało nagranych i są one wtedy dostępne na naszym kanale youtube: https://www.youtube.com/user/BOSSApl
Na chwilę obecną nie ma tam jednak szkolenia będącego bezpośrednim odpowiednikiem wprowadzenia do MQL4. Stąd w zamian proponuję zapoznanie się z dość obszernym wprowadzeniem na naszej stronie: http://bossafx.pl/fx/narzedzia/automatyzacja/slownik/wprowadzenie/

Odpowiedz

johnny cash Październik 12, 2014 o 18:19

Czy aplikacja mobilna dm bos daje dostęp tylko do ryku akcji, czy też funduszy?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 13, 2014 o 09:44

Aplikacja bossaMobile umożliwia handel instrumentami notowanymi na GPW. Fundusze niestety są na razie dostępne tylko w wersji przeglądarkowej naszej platformy.

Odpowiedz

Tomasz Październik 13, 2014 o 09:22

Witam wszystkich czytelników bloga.

Panie Michale mam do Pana pytanie, jestem zainteresowany inwestycją w akcje kwota to około 10000 zł. Przeglądając oferty rachunków maklerskich na wielu stronach w czołówce jest zawsze BOŚ Bank. Czy inwestując jednorazowo taką kwotę na zakup akcji tez mogę skorzystać z tej promocji o której Pan pisze. Czy poniosę jakieś dodatkowe koszty, okres mojej inwestycji określam na maksimum 6 miesięcy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 13, 2014 o 10:53

Hej Tomasz,

Witam serdecznie w gronie komentujących. I bardzo Cię proszę – przejdźmy na „Ty” 🙂

Tak – możesz skorzystać z promocji DM BOŚ zakładając konto po kliknięciu na linki zawarte w artykule.

Kupując w jednej transakcji akcje za 10 tys. zł zapłaciłbyś 0,39% prowizji, a więc 39 zł. DM BOŚ w ramach promocji zwraca do 100 zł prowizji, a więc kwota ta wystarczyłaby Ci na zakup i sprzedaż tych akcji oraz na jeszcze jakieś inne transakcje.

Nie poniesiesz żadnych kosztów dodatkowych – poza prowizją. Oczywiście jeśli Twoje akcje dadzą Ci zarobić, to będziesz mieć do opłacenia podatek od zysków kapitałowych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Październik 13, 2014 o 12:30

Ile czasu jest na zasilenie konta od momentu jego aktywacji, uruchomienia rachunku akcje i fundusze?
Rozumiem, że nie musi to być standardowo 1000 zł, tylko może być mniejsza kwota.
Czy gdzieś w systemie transakcyjnym jest widoczny fakt, że rachunek jest zakładany w ramach promocji ‚Elementarz Inwestora”?

Odpowiedz

Mirek Październik 13, 2014 o 17:09

Moje pytanie dotyczy obligacji korporacyjnych(do tego w 99% zamierzam użyć IKE)- ich emisji na rynku pierwotnym i kupna w emisji pierwotnej . Czy jeżeli DM BOŚ nie jest organizatorem /współorganizatorem emisji to czy mogę kupić takie obligacje na rynku pierwotnym? Przedzwoniłem do biura maklerskiego (innego)- informacja jest negatywna- nie kupię, ale uwaga znalazłem wątek na stockwatchu (http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-4609_Jak-kupuje-sie-obligacje-na-rynku-pierwotnym.aspx np.wpis z30.12.2013)w którym napisano, że jest to możliwe. Więc jak jest?

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 14, 2014 o 11:38

Witam Mirku,
Sprawa z obligacjami jest dość skomplikowana, tym bardziej jeśli bierzemy pod uwagę rachunki IKE. Generalnie o tym, czy musisz posiadać rachunek w biurze maklerskim organizującym emisję decydują zapisy memorandum informacyjnego. Jest to zatem w praktyce decyzja emitenta i organizatora emisji. Jeśli memorandum dopuszcza zapis na dowolny rachunek inwestycyjny, możesz pójść do organizatora emisji i złożyć tam zapis a następnie przelać określoną kwotę pieniędzy ze swojego rachunku maklerskiego na wskazane konto służące rozliczeniu emisji. Po rozliczeniu obligacje pojawią się na Twoim koncie.

Sprawa dodatkowo komplikuje się przy rachunkach IKE, ponieważ nie ma możliwości dokonywania swobodnych przelewów z tych rachunków (ustawa wymaga aby w takim wypadku rozliczyć podatki, dodatkowo kwota raz wypłacona nie może tak po prostu wrócić na rachunek IKE bo są limity wpłat). Dlatego w praktyce dostępność rynku pierwotnego dla obligacji w przypadku IKE ogranicza się do emisji organizowanych przez podmiot prowadzący IKE, lub tych w których uczestniczy on jako konsorcjant.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 13, 2014 o 17:28

Witam Paweł,
Ze względu na fakt, że odstąpiliśmy od wymogu minimalnej wpłaty, tylko Ty decydujesz kiedy i ile wpłacisz na swoje konto. Pamiętaj jednak, że prowizje zwracamy od transakcji zawartych do końca przyszłego roku.
Co do potwierdzenia udziału w promocji to od dziś zaczęliśmy wysyłkę takich informacji na adresy mailowe zakwalifikowanych dotąd osób.

Odpowiedz

Joanna Październik 13, 2014 o 23:21

Dzień Dobry,

Czy mając już rachunek maklerski w DM BOŚ a chcąc otworzyć IKE i IKZE kwalifikuję się do skorzystania z preferencyjnych warunków wynegocjowanych przez Michała i Zbyszka ?

pozdrawiam
Joanna

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 14, 2014 o 11:40

Witam Joanno,
Zgodnie z regulaminem promocji, można wziąć w niej udział tylko jeśli umowa ramowa z nami została zawarta po zarejestrowaniu się poprzez link na stronie Michała lub Zbyszka.

Odpowiedz

Inwestor.Kokos Październik 15, 2014 o 15:58

Akurat bosia bym nie polecał. W kwestii dywidend od spółek zagranicznych pobierają aż 30% (powinni 15% – cała reszta powinna być dopłacona przez klienta do końca kwietnia kolejnego roku) i nie zanosi się na to żeby chcieli tą kwestię szybko poprawić.

Z minusów jeszcze dodałbym bardzo niewygodny podział systemu na kilka kont między którymi należy osobiście przelewać środki. Do najtańszych biur też nie należą i te 100 złotych szybko przerodzi się w dopłacanie do rachunku.

Poza tym moje doświadczenia z ich działem obsługi klienta są bardzo negatywne.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 15, 2014 o 16:24

Witam,
Przedstawione przez Pana zastrzeżenia co do jakości naszych usług na tyle wiernie pokrywają się z opisanymi na innym forum (SII), że pozwolę sobie tylko podlinkować swoje odpowiedzi do tamtych kwestii (post http://forum.sii.org.pl/topic/478-dom-maklerski-bo%C5%9B/#entry2717 i następne).
Jeśli ma Pan jakieś inne zastrzeżenia do sposobu pracy naszego działu obsługi klienta niż te o których dyskusja toczyła się na tamtym forum, to zapraszam do ich rzeczowego przedstawienia – kto, kiedy i w jakiej sprawie nie spełnił oczekiwań.

Odpowiedz

Jacek Październik 17, 2014 o 15:00

Witam,

jakie najmniejsze loty można u Państwa zawierać na forexie? Oferujecie mikroloty?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 18, 2014 o 00:08

Tak, są dostępne mikroloty na specjalnym rachunku micro: http://bossafx.pl/fx/oferta/mikroloty/

Odpowiedz

Paweł Październik 21, 2014 o 11:27

Kiedy jest zwracana prowizja za transakcję w ramach promocji, bo u mnie cały czas wisi, z pobrano i ten fakt jest widoczny w dostępnych środkach.

Odpowiedz

Paweł Październik 21, 2014 o 21:15

Pytanie nieaktualne, wszystko jest w tekście.

Odpowiedz

Janusz Październik 22, 2014 o 18:00

Cześć, czy ktoś już podpisywał umowę przebywając za granicą? Jak sprawnie to poszło?

Odpowiedz

Grzegorz Październik 26, 2014 o 15:09

Wiem, że jesteście popularnym, cenionym oraz wielokrotnie nagradzanym domem maklerskim. Wypadałoby się cieszyć, że instytucja wchodząca w skład grupy, w której wiekszościowym akcjonariuszem jest podmiot polski, potrafi skutecznie rywalizować z instytucjami z kapitałem zagranicznym. Niestety, z niezrozumiałych dla mnie przyczyn, obsługa Klienta w firmach z „naszym” kapitałem często wciąż znacząco różni się od obsługi Klienta z firmach z kapitałem „zagranicznym”. Nie inaczej jest też w Państwa przypadku. Skuszony atrakcyjną ofertą postanowiłem założyć rachunek inwestycyjny w DM BOŚ. Wypełniłem formularz rejestracyjny i wybrałem opcję podpisania umowy w placówce BOŚ Banku w Warszawie, bo mam akurat po drodze z pracy. Gdy dotarłem dotarłem do wybranego oddziału, ucieszyłem się bardzo, że był jeszcze otwarty. Szczęście moje wynikało z tego, że według informacji na drzwiach, oddział ten jest czynny o godzinę krócej niż było to napisane w mailu, którego dostałem po rejestracji. Jakbym wpadł na pomysł posiedzieć chwilę dłużej w pracy, to pewnie pocałowałbym klamkę. Długo to moje szczęście jednak nie trwało, ponieważ bardzo (naprawdę bardzo) miła pani „w okienku” poinformowała mnie, że niestety akurat tego dnia umowy nie podpiszę, ponieważ… „nie ma kolegi, który się tym zajmuje”. Po prostu, nic więcej. Trafiłem akurat na dzień, w którym jedyny człowiek, który wie jak wydrukować kilka stron, sprawdzić zgodność danych z dowodem oraz wskazać mi miejsce do podpisu, był poza oddziałem. Nikt inny w tej placówce nie posiadł jeszcze tej tajemnej wiedzy i nie był w stanie mi pomóc. Być może jakość usług świadczonych przez DM BOŚ jest na światowym poziomie, jednak standardy obsługi klienta nadal przypominają nam, że minęło dopiero 25 lat odkąd Polska zaczęła marsz ku zachodniej cywilizacji.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Październik 27, 2014 o 16:38

Witaj Grzegorz,
Przepraszam w imieniu własnym za nieaktualną informację o godzinach otwarcia niektórych oddziałów BOŚ Banku w mailu potwierdzającym od nas. Sprawdziliśmy i wszystko wskazuje że w niedawnym czasie te godziny się zmieniły (na niekorzyść, tj. o 1 godzinę krócej) a informacja nie została u nas zaktualizowana. Co do obsługi w oddziale to cieszę się że udzielono Ci informacji w sposób uprzejmy, jednak na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie zapewnić iż każdy pracownik BOŚ Banku będzie w stanie obsłużyć produkty maklerskie, nawet w zakresie podpisania umowy. Michał w swoim tekście o tym wspominał, po konsultacji z nami. Nie rozumiem jednak dlaczego pracownika banku, który był do tego upoważniony nie było akurat na miejscu – i za to przepraszam Cię po raz drugi, tym razem w imieniu kolegów z BOŚ Banku. Zawsze w sprawach maklerskich rekomendujemy kontakt z naszymi placówkami, tj. oddziałami DM BOŚ.

Odpowiedz

Jarek Październik 27, 2014 o 20:14

Witam
Pierwszy raz zalogowałem się do serwisu BOSSA i zgłupiałem 😀
Jest kilka rachunków do wyboru. Który jest najbardziej kompleksowy?
Wystarczy jeden akcyjny? Czy trzeba mieć kilka?
Chcę inwestować małe kwoty (300 zł/mies w ETFy)
Pozdrawiam

Odpowiedz

Walu Listopad 2, 2014 o 09:05

Witam mam dwa pytania: czy w przypadku otwierania rachunku maklerskiego oraz IKE i IKZE jednocześnie w ramach promocji podpisuje jedną umowę czy trzy osobno? Czy promocyjne 100 zl bedzie do wykorzystania w ramach tych trzech rachunków łącznie czy dla każdego osobno (100 * 3=300)

Odpowiedz

Jarek Listopad 3, 2014 o 20:43

W ramach wszystkich rachunków podpisujesz jedną umowę ramową, a czy zwrot promocyjny można dzielić na kilka rachunków sam chętnie bym się dowiedział.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 3, 2014 o 21:11

Hej Walu,

Dziękuję za pytania.

1) Podpisujesz jedną umowę ramową, a potem – już przez Internet – składasz wnioski o otwarcie konkretnych rachunków, np. IKE i IKZE, i już nie musisz podpisywać papierowej umowy. Akceptujesz tylko umowę elektronicznie (przez Internet).

2) Limit 100 zł jest do wykorzystania łącznie na wszystkich rachunkach.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Arkadius Listopad 15, 2014 o 18:11

Witam. Chłopaki świetna robota, dzięki za tą niezwykłą możliwość. Szukałem nowego Domu Maklerskiego i to świetna okazja na przetestowanie BOŚ! Pozdrawiam

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 17, 2014 o 15:06

Potwierdzam zwrot prowizji 12go listopada za poprzednie transakcje. Ze zdziwieniem zauważyłem jednak, że zwrot objął również transakcje dokonane przed 6tym października.

Pozdrawiam
Michał M

Odpowiedz

Adam Listopad 18, 2014 o 17:08

ja do dziś nie otrzymam zwrotu prowizji
wielka ściema z promocją czy błąd systemu?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 15:42

Hej Adam,

Sprawdź i potwierdź proszę czy zwrotu nadal nie otrzymałeś. Wiem, że z niektórymi rachunkami był problem, np. z moim – ale z tego co wiem do chwili obecnej wszystkie zwroty powinny być już rozliczone.

Ja otrzymałem zwrot prowizji z wszystkich transakcji w dniu 21 listopada 2014.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 24, 2014 o 17:14

Witam,
jedno proste pytanko.
Czy minimalna ilosc wplaty (1000 zl) zostaje zniesiona tylko dla rachunku akcyjnego czy takze dla rachunku forex.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 25, 2014 o 11:55

Witam serdecznie,
Zarówno za pośrednictwem bloga Michała jak i bezpośrednio dotarło do nas kilka zgłoszeń o nieprawidłowo naliczonych zwrotach prowizji. Na bieżąco naprawiamy pomyłki i zapewniam że nikt z Was nie zostanie w takiej sytuacji, że prowizja nie została zwrócona. Bardzo proszę wszystkie osoby, które taka sytuacja dotknęła o bezpośredni kontakt z naszym Wydziałem Obsługi Klienta (801104104, [email protected]).

Odpowiedz

Magdalena Listopad 16, 2021 o 11:19

Numer na inforlinie który pan podał jest płatny – to dość kosztowne dzwonić do banku i dodatkowo płacić za połączenie, dysponuje wyciagiem z telefonu wiec sprawdzilam dokladnie.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 25, 2014 o 11:58

Grzegorz, wykorzystując link ze strony Michała automatycznie nie podlegasz wymogowi minimalnej wpłaty na dowolny otwierany u nas rachunek. Jednak promocja zwrotu prowizji na tym rachunku nie zadziała bo nie ma na nim prowizji, którą moglibyśmy zwrócić.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 26, 2014 o 21:43

Rewelacja z tym rachunkiem.
Właśnie złożyłem dyspozycje założenia konta. Mimo odradzania przez Michała podpisywania umowy ramowej w oddziale Banku BOŚ wybrałem tą opcję, jako że Bank mam pod nosem (Jelenia Góra). Problemów nie będzie chyba? 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 29, 2014 o 14:02

Perfekcyjna obsługa, perfekcyjnie załatwiona sprawa. 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2014 o 21:41

Super. Dziękuję za informację i cieszę się, że wszystko się powiodło 🙂

Odpowiedz

user Listopad 28, 2014 o 20:40

Czy system BOŚ działa online przez przeglądarkę? (pod Linuksem). Głupio było by założyć rachunek po to by się potem okazało, że trzeba do niego dokupić Windowsa.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 28, 2014 o 22:06

Hej User,

Ja osobiście nie wiem, ale poproszę DM BOŚ o komentarz w tej sprawie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 29, 2014 o 09:22

User, co do zasady nie rozwijamy naszych systemów z myślą o Linux ze względu na ograniczoną popularność tego systemu wśród inwestorów indywidualnych. Generalnie to, co można zrobić w ramach przeglądarki – zarządzanie rachunkiem, zlecenia, podgląd cen (w trybie zapytania), PITy, kontakt z nami – będzie działało pod Linuxem. Problem będzie polegał na tym że nie będą działały dodatkowe aplikacje – bossaNOL, bossaStatica itp. które tworzone były na Windows.

Odpowiedz

Przemek Listopad 30, 2014 o 19:01

Cześć Michał,
w regulaminie promocji jest błąd: link do Twojego bloga jest o oszczędzaniu pieniądza, nie pieniędzy (jakoszczedzacpieniadz.pl – to by w sumie pasowało, w końcu jeden „Jagiełło” do zdobycia :P)

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2014 o 21:14

Hej Przemek,

Dziękuję za wyłapanie. Wiemy już o tym. Przedstawiciel DM BOŚ potwierdzał już, że nie rzutuje to na zwrot prowizji 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Listopad 30, 2014 o 19:07

Cześć,
Bossa, czy następujący scenariusz jest poprawny: chciałbym wymaksować 2 razy IKZE (czyli mniej niż 10kPLN – niecałe 38PLN prowizji), a pozostałe 60+ możliwych do zaoszczędzenia na prowizjach złotówek chciałbym wykorzystać na zakupy na zwykłym rachunku maklerskim?

W skrócie – czy mogę założyć wspólny (w sensie promocji na prowizjach) rachunek dla IKZE i tradycyjny maklerski?

Przemek

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 30, 2014 o 21:13

Hej Przemek,

Limit 100 zł dotyczy wszystkich rachunków maklerskich, które masz w BOSSA więc jak najbardziej przedstawiony przez Ciebie scenariusz jest realizowany.

Rachunki są oczywiście oddzielne (standardowy, IKE i IKZE), ale na każdym z nich następuje zwrot prowizji do łącznej sumy zwrotów 100 zł lub końca roku 2015 – cokolwiek nastąpi szybciej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Grudzień 1, 2014 o 23:23

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Swoją drogą zacząłem analizować ofertę DeGiro – doszedłem w rejestracji do etapu potwierdzenia maila (tj powierzyłem wszystkie moje dane), do którego załączona była umowa/regulamin.

Nigdzie nie było wyboru profilu BEZ wypożyczania moich akcji (profilu custody) – umowa natomiast jawnie wskazywała na zgodę na wypożyczanie. Zaniechałem dalszych kroków.
Jeśli faktycznie liczą na 25% polskiego rynku muszą bardziej się postarać 🙂

Odpowiedz

Fabian Grudzień 3, 2014 o 18:47

Witam
Mam już IKE. Jeśli założę maklerski rachunek IKZE i kupię akcje za kwotę maksymalnego limitu, to jak będzie wyglądać odliczenie podatkowe gdy uzyskaną z akcji dywidendę wydam w tym samym roku na zakup kolejnych akcji (ponad limit)?
Rozumiem, że w PIT odliczę tylko podatek do wysokości limitu (czyli pierwotny zakup akcji), a zakupy za dywidendy już nie będą podlegały podatkowemu odliczeniu.
Jednak po 65 roku życia, wypłacając środki z IKZE, zapłacę 10% podatku OD CAŁOŚCI, a więc również od kwot wszystkich dywidend mimo, że ich nie odliczałem od podatku! Wygląda na to, że reinwestowanie dywidend ponad limit mija się z celem i lepiej je wycofać z rachunku maklerskiego. Czy dobrze rozumuję?

Odpowiedz

MrMrooz Grudzień 3, 2014 o 23:20

@Fabian
Nie do końca. Po pierwsze, posiadanie IKE (albo i nie) nie ma żadnego wpływu na odliczenia związane z IKZE. Po drugie, tylko wpłaty Twoje na rachunek IKZE się liczą do odliczenia – to akurat dobrze opisałeś. Zysk na rachunku – nie ma znaczenia czy to ze sprzedaży akcji czy też z dywidend – nie jest wliczany w ogóle do odliczenia czy też limitu.
A przy wypłacie po 65 rż – to fakt – zapłacisz 10% od całości – ale pamiętaj, że inwestując poza IKZE zapłaciłbyś 19% od dywidendy – dostałbyś ją już po potrąceniu podatku. Np. na IKZE dostaniesz 100 zł dywidendy, które możesz reinwestować. Na zwykłym rachunku dostałbyś tylko 81 zł z tych samych akcji. No i nawet jak już nic nie zrobisz z tą 100 dywidendy, to przy wypłacie po 65 rż dostaniesz 90 zł (czyli i tak więcej niż na zwykłym rachunku).
No i jedna bardzo ważna rzecz – z IKZE nie można wypłacić części – ta kasa którą tam wpłacisz albo czeka do 65 rż (i wtedy 10% od całości) albo wypłacasz przed terminem (ale tylko całość) i płacisz podatek wg skali (czyli 18% lub 32%).
Pozdrawiam
M

Odpowiedz

Fabian Grudzień 4, 2014 o 07:25

Dziękuję za wyjaśnienie. Fakt posiadania IKE zgłosiłem tylko jako informację i nie wiążę tego z IKZE.
Z wyjaśnienia rozumiem, że dywidend nie mogę wypłacać (zasada IKZE: wszystko albo nic). Trzymanie dywidendy na nieoprocentowanym rachunku maklerskim mija się z celem więc pozostaje tylko za te środki kupić kolejne akcje, jednak kwoty tego zakupu już nie mogę wykorzystać do odliczenia podatkowego (nawet gdyby limit odliczeń pozostał niewykorzystany) bo nabycia dokonywane z zysków, nie wchodzą do limitu i do odliczeń. Do odliczenia podatku kwalifikują się tylko wpłaty zewnętrzne na rachunek maklerski.
Mam nadzieję, że teraz prawidłowo to oceniłem.
Interesują mnie te szczegóły bowiem mam możliwość corocznego wykorzystywania pełnego limitu IKZE do odliczania płaconego podatku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek Grudzień 5, 2014 o 20:18

Wniosek wypełniony 🙂

jedna rzecz, która może zastanawiać: rozumiem, że wybór inwestycji na klasycznym rachunku oraz IKZE będzie po potwierdzeniu w obecności kuriera?

Odpowiedz

Dominik Grudzień 7, 2014 o 20:24

Hej Michał,

Na wstępie wielkie dzięki za wszystko co robisz żeby rozjaśnić nam-czytelnikom temat inwestowania. Ciężko przecenić wiedzę i motywację jaką przekazujesz :).

Mam pytanie odnośnie zwrotu prowizji -czy przelewany jest na rachunek w BOŚ, czy na rachunek w banku z którego środki zostały przelane do BOŚ
We wrześniu założyłem rachunek korzystając z Twojego linka. Pierwszych zakupów dokonałem na początku października – fundusze, a kolejnego pod koniec października fundusze +akcje.

W historii finansowej konta maklerskiego nie widzę jednak zwrotu prowizji. Nie widzę takowego zwrotu również na koncie w innym banku, z którego dokonałem przelewu do BOŚ. Zgodnie z informacją w artykule:
„Zwrot prowizji poniesionej w poprzednim miesiącu dokonywany będzie do 14-ego dnia kolejnego miesiąca”

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 7, 2014 o 20:59

Hej Dominik,

Dziękuję za komplementy. Co do zwrotu prowizji: skontaktuj się z DM BOŚ i opisz sytuację. Zwrot prowizji powinieneś otrzymać bezpośrednio na konto gotówkowe w DM BOŚ.

Jeśli będziesz potrzebował z tym pomocy, to możesz też napisać bezpośrednio na adres [email protected] – Sebastian pomaga obsłużyć ewentualne nieprawidłowości z rozliczaniu zwrotu prowizji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Grudzień 7, 2014 o 23:43

Ok skontaktuję się z Sebastianem, dzięki za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Grudzień 14, 2014 o 21:41

A ja mam inny problem, własnie chciałem otworzyć rachunek, ale formularz nie przewiduje możliwości braku adresu zameldowania, mam powpisywać po chamsku ‚brak’ żeby przeszło? 😉

@Michał, @Sebastian?

Odpowiedz

Marcin H. Listopad 20, 2019 o 23:38

Dominiku, jak rozwiązałeś ten problem? Spotkałem się dokładnie z tym samym w DM PKO BP…

Odpowiedz

Kamil Grudzień 16, 2014 o 09:49

Przymierzam się do pierwszych kroków na Forex i najprawdopodobniej skorzystam z tej promocji, jeśli obejmuje również Fx. Stąd pytanie:

„Zwrot prowizji dotyczyć będzie większości rachunków inwestycyjnych: podstawowego rachunku akcyjnego, IKE, IKZE oraz rachunku kontraktów terminowych.”

Czy obejmuje to również transakcje na rynku walutowym Forex? Chodzi mi o pary walutowe oczywiście. (:

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Grudzień 28, 2014 o 09:39

Przed chwilą dwukrotnie wypełniałam formularz rejestracyjny przed podpisaniem umowy ramowej, ale po zakończonej rejestracji pojawia się pusty formularz i nie mam żadnej informacji, czy się chociaż zapisał. Powinny się też wygenerować, login, hasło i PUK, zgodnie z info na stronie Bossa.pl: „Podczas wypełniania formularza rejestracyjnego wygenerują się hasła dostępowe: identyfikator, hasło tymczasowe oraz PUK. Po podpisaniu umów i aktywacji dostępu będzie można zalogować się po raz pierwszy.” Nic takiego się nie wygenerowało. Dlaczego?

Odpowiedz

miRek Grudzień 29, 2014 o 12:51

Mam pytanie: czy gdybym złożył wniosek o założenie konta dzisiaj (29.12) to zostanę zakwalifikowany do promocji konta DM BOŚ bo wątpię czy udałoby się podpisać umowę dostarczoną przez kuriera do końca roku (31.12) ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 29, 2014 o 12:55

Hej MiRek,

Niestety nie. Umowa MUSI być podpisana w tym roku. Jedyna szansa żeby załapać się jeszcze na promocję, to udać się do oddziału DM BOŚ i tam podpisać umowę (oczywiście po złożeniu wniosku przez Internet).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Styczeń 7, 2015 o 21:17

Witam,

spóźniłem się na aktualną promocję, gdzie polecacie teraz założyć konto?

Głownie zależy mi na rynku surowców(ropa,gaz) oraz akcji.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 14, 2015 o 19:13

Witam

Jestem początkujący w temacie działania systemu giełdy i mam pytanie do bardziej obeznanych.

Dlaczego mimo, że kurs akcji pewnej spółki oscyluje przy kwocie 16,70zł, to po przeliczeniu cena na akcje wychodzi prawie 24zł ? Jak na samą prowizje to trochę za dużo.

Pozdrawiam

Odpowiedz

pawel Styczeń 15, 2015 o 08:46

Gdzie masz taką cenę ? Przy złożeniu zlecenia ? Jeśli tak to jaki limit kupna wstawiasz ? Pewnie PKC, wtedy system blokuje X % więcej, bo nie wie po jakiej cenie kupisz, najczęściej w biurach jest to kilkadziesiąt %. Wstaw 16,7 lub inną po takiej jak chcesz kupić, a nie PKC.
Jeśli widzisz taką cenę jako zrealizowaną, to ciężko to wyjaśnić, chyba, że kupiłeś jedną sztukę , wtedy z prowizją minimalną może być zbliżony kurs, ale i tak za dużo. W takim wypadku zapytaj biuro.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 15, 2015 o 15:14

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Tak, chodziło o zlecenie po każdej cenie. Spróbuje, tak jak piszesz, przyblokować trochę limit.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 15, 2015 o 15:23

A jak przyblokować tą cenę w DM BOŚ’u ?

Odpowiedz

Adam Luty 5, 2015 o 20:44

Damn, dopiero teraz na to trafiłem… :-/

Odpowiedz

Rafał Luty 17, 2015 o 21:10

Ja niestety też i pewnie nie jedyni tego żałujemy. 🙂

Odpowiedz

Dominik Luty 18, 2015 o 13:54

A ja jestem ciekaw, czy tylko ja mam taką sytuację, czy może jednak więcej osób się załapało na bonus od bossy, mianowicie o co chodzi: Podpisałem umowę jeszcze w grudniu, otworzylem wtedy IKE, niedawno otworzyłem normalny rachunek, ale nadal nie dotarł mi żaden zwrot, dzisiaj dzwoniłem dowiedzieć się kiedy zaksięguje się zwrot (100 pln piechotą nie chodzi) – okazało sie, że rejestrowałem się nie z referrala, tylko ze strony głównej – eheee, szkoda tylko, że mam to zapisane w historii: goo.gl/8M8wuq to na końcu wygląda jak typowy referral, Michał, mógłbyś potwierdzić, czy to Twoje id? 😉

Kopać się z koniem nie mam zamiaru, nie lubię takich zagrywek, dlatego po prostu przeniosę w grudniu gdzieś indziej konto a od teraz będę robił im antyreklamę, ale jestem ciekaw, czy to odosobniony przypadek, czy też może więcej takich ‚przypadków’ się trafiło.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 18, 2015 o 14:04

Hej Dominik,

Dziękuję za informację. Tak – to wygląda na mój identyfikator. A opisałeś sytuację na [email protected]? Zrób to. Jeśli są podstawy, to reklamacja powinna zostać uznana.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Luty 18, 2015 o 14:05

Eh, dopiero zauważyłem, że kliknąłem w link i mi odświeżyło datę na dzisiejszą, no nic, w takim razie nieaktualne, bo teraz już nie udowodnię i biorę na siebie tę stówę, w takim razie ok, niech będzie wg. bossy, zajrzałem tutaj w grudniu, poczytałem, pomyślałem, że jednak nie, nie chcę tego zwrotu i zarejestrowałem się z linka bez referrala 🙂

Odpowiedz

Dawid Luty 18, 2015 o 22:21

A ja znalazłem się w takiej sytuacji, że umowę ramową podpisałem w grudniu lecz nie byłem zdecydowany do końca jaki rachunek otworzyć (IKE czy IKZE). Zdecydowałem, dopiero początkiem stycznia i w tym samym miesiącu, wykonałem jedną transakcję. W lutym oczekiwałem zwrotu prowizji zgodnie z promocją EI, jednakże nie doczekałem się. Kilka dni temu zadzwoniłem do DM BOŚ, i dowiedziałem się, że niestety mój rachunek nie został zakwalifikowany do promocji EI, choć wcześniej( nie pamiętam kiedy) otrzymałem maila z gratulacjami, w związku z zakwalifikowaniem się do w/w promocji. Nie ukrywam, iż jestem troszkę zdegustowany rozwojem wydarzeń, ponieważ zdecydowałem się na otwarcie rachunku IKZE w DM BOŚ głównie ze względu na promocję, która w moim przypadku (niskie kwoty do inwestowania) była nadzwyczaj interesująca. Dodam Michale, iż w dużej mierze sugerowałem się również instrukcją na Twoim blogu, która w brzmi „Aby zakwalifikować się do promocji, trzeba zawrzeć umowę ramową z DM BOŚ korzystając z linków opublikowanych na blogu „Jak oszczędzać pieniądze” lub „App Funds” najpóźniej do 31 grudnia 2014 r..”.
Proszę o komentarz do zaistniałej sytuacji.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Tomek Luty 20, 2015 o 07:24

Witam
Mam to samo co Dawid. Promocja chyba jest odwołana .

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Luty 20, 2015 o 10:03

Moim zdaniem DM BOŚ wysyłając maila o treści „Gratulujemy, zakwalifikowałeś się do promocji…” wprowadzał w błąd klienta. Umowa ramowa została podpisana do 31.12.2014 r. zgodnie z wskazówkami na blogu JOP, więc nie powinni odmawiać wypłaty zwrotów prowizji.

Odpowiedz

Robert Luty 24, 2015 o 23:15

Witaj Michale 🙂

Czy Ty, Zbyszek oraz DM Boś przewidujecie jakąś niespodziankę dla spóźnialskich 😀 ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 25, 2015 o 09:52

Hej Robert,

Nie przewidujemy żadnej niespodzianki dla spóźnialskich. Akcja miała charakter jednorazowy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Luty 25, 2015 o 15:23

A jak Michale odniesiesz się do mojej sytuacji, którą przedstawiłem powyżej? Umowa ramowa zgodnie z instrukcją na blogu została podpisana przeze mnie w terminie do 31.12.2014 r., DM BOŚ przesłał maila z informacją oraz gratulacjami o zakwalifikowaniu się do w/w promocji, a później odmówił zwrotu prowizji powołując się na regulamin, który stanowi, iż w/w terminie trzeba było wybrać jaki rachunek wybieramy. Na Twoim blogu nie było takich informacji, więc kierowałem się Twoimi instrukcjami. Rachunek wybrałem początkiem stycznia, gdyż nie byłem świadom, iż trzeba to zrobić do ostatniego dnia grudnia. Nadmienię, iż zdecydowałem się na otwarcie rachunku przede wszystkim ze względu na ową promocję, inwestuję małe kwoty, a co za tym idzie promocja miała nie bagatelne znaczenie. Proszę Michale o komentarz do zaistniałej sytuacji. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 14, 2015 o 10:00

Hej Dawid,

Przepraszam za opóźnienie. Generalnie intencja jest taka (cytuję tu słowa osób z DM BOŚ):

„W razie wątpliwości, nasze stanowisko jest takie, że każdy kto dostał od nas potwierdzenie udziału w promocji, weźmie w niej udział. Nawet jeśli to potwierdzenie dostał zanim spełnił warunki.

W takich sytuacjach klienci powinni indywidualnie zgłaszać się do nas, jeśli ma miejsce przypadek braku zwrotu.”

Reasumując: skontaktuj się z biurem obsługi klienta DM BOŚ a jeśli to nie przyniesie rezultatów, to pisz bezpośrednio na adres Sebastiana, który deklarował pomoc w każdym z takich przypadków: [email protected]

Problemy w naliczaniu zwrotów mają prawo się zdarzyć, ale generalnie wszystkie uzasadnione przypadki rozpatrywane były dotychczas pozytywnie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Czerwiec 26, 2017 o 13:34

Michale,
Od ostatniego komentarza minęło 2 lata, czy DM BOŚ to Twoim zdaniem dalej dobry wybór na początek przygody z inwestowaniem?
Orientujesz się jak wypada w porównaniu z mBankiem?
No i ostatnie pytanie – czy nie planujesz w najbliższym czasie znowu jakiejś współpracy np. z DM BOŚ?

Odpowiedz

mariusz Styczeń 22, 2018 o 21:50

Ja właśnie zaczynam przygodę z usługami maklerskimi i mój doradca finansowy polecił mi zapoznanie się z ofertą usług maklerskich w Deutsche Banku: https://www.eliteprivatebanking.pl/#/pomnazanie-majatku/uslugi-maklerskie, bo podobno mają dobrą ofertę. Znalazłem w internecie ranking z którego wynikało, że w DB są najniższe prowizję jeśli chodzi o prowadzenie i obsługę rachunku maklerskiego
Do tej pory inwestowałem głównie w fundusze inwestycyjne więc to będzie jakaś dla mnie nowość. Na razie jestem na etapie dokształcania się żeby mieć pewność czy rzeczywiście moje pieniądze są dobrze inwestowane.

Odpowiedz

Jakub Październik 22, 2017 o 19:21

Hej Michał,
Dzięki za Twoją pracę jaka włożyłeś w przekazanie wartościowej wiedzy !
Niestety dosyć późno zainteresowałem się opisywanym przez Ciebie tematem i przegapiłem promocję.
Czy planujesz odświeżenie rankingu, może znowu pojawi się szansa na promocję ?
Pozdrawiam
Jakub

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 23, 2017 o 15:43

Hej Jakub,

Nie planuję na razie odświeżania tego wpisu. Takiej promocji także się nie spodziewam.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: