Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:23:19 — 77.1MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
Strategia inwestycyjna musi być dostosowana do profilu inwestora. Fajnie, ale jak to zrealizować w praktyce?
Chciałem napisać, że moim gościem jest ponownie Zbyszek z bloga APP Funds, ale… w zasadzie jesteśmy równorzędnymi gospodarzami, a to Ty jesteś dzisiaj naszym gościem 🙂
Dzisiaj opowiadamy o różnych strategiach budowy portfela inwestycyjnego i próbujemy wspólnie wybrać pasywną strategię dla mnie oraz strategię bardziej ryzykownego, aktywnego inwestowania dla Zbyszka. Nasz podcast jest kolejnym etapem cyklu “Elementarz Inwestora”.
W tym odcinku usłyszysz:
- Jak mogę inwestować przy założeniu, że chcę na to poświęcać maksymalnie dwie godziny miesięcznie?
- Jaką strategię powinienem obrać jeśli mam awersję do ryzyka?
- Jaką, jeśli dopuszczam możliwość utraty części zainwestowanego kapitału?
- Kiedy powinienem wyjść z inwestycji?
- Jaki zysk powinienem uznać za satysfakcjonujący?
- Jak wyglądają statystyki dotyczące giełdy polskiej i amerykańskiej?
- Jakie konkretne ruchy inwestycyjne planujemy?
- Jak będą wyglądały nasze pierwsze „zakupy” do naszych portfeli inwestycyjnych?
- Dywersyfikować czy nie? Kiedy warto a kiedy nie?
- Odpowiemy też na kilka pytań zadanych nam przez Czytelników:
- Paweł – Jakich narzędzi używać do monitorowania stanu portfela i określania aktualnego zysku/straty.
- Piotr – czy budowanie portfela wiążę się z dywersyfikacją miejsca ulokowania swoich oszczędności/inwestycji? Martwię się bowiem, że trzymanie wszystkich środków w jedynym miejscu zwiększa ryzyko ich utraty. Niby mamy fundusz gwarancji bankowych ale wolałbym nie sprawdzać na własnej skórze jak funkcjonuje. A jeśli już to lepiej byłoby w tym czasie mieć rezerwę w innym miejscu.
- Dawid – Pytanie jak według Zbyszka giełda zachowa się w 2014 roku. Przewiduje korektę, bo są ku temu przesłania?
- Radek – Chciałbym się dowiedzieć jak zacząć inwestować i czy giełda to dobry pomysł, co wybierać na początek, w jaki sposób rozpocząć budowę portfela. Taki mini poradnik jak się do tego zabrać od zera.
- Michał – W co i jak inwestować w momencie załamania gospodarczego?
- Marcin – Z jaką częstotliwością rozsądnie byłoby aktualizować swój portfel? Powiedzmy, że chodzi mi o inwestycje bezpieczne w stylu IKE. Oglądam filmy Humanista na giełdzie, podsumowania są raz w miesiącu. Czy lepiej reagować na bieżąco czy w perspektywie IKE dokonywać zmian w portfelu co jakiś okres np. miesiąc?
- Krzysztof – Gdzie szukać najlepszych wykresów do analizy technicznej?
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Sprawdź również jak założyć konto maklerskie
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- WNOP 014: Inwestowanie krok po kroku ze Zbyszkiem z bloga APP Funds
- Rachunek maklerski db Makler w Deutsche Bank (najtańszy na rynku)
- Blog Zbyszka – APP Funds
- Artykuł „Poduszka finansowa, czyli co musisz zrobić, zanim zaczniesz inwestować„
- Nassim Taleb
- Artykuł „Bitcoin. Inwestycja w przyszłość internetu czy utopia?„
- Artykuł „Jak kupić WIG” o funduszu Legg Mason Akcji
- Aplikacja MetaStock
- Aplikacja AmiBroker – w wersji darmowej
- Notowania S&P 500
- Narzędzia online do analizy technicznej (AT):
- Inwestomierz SII
db Makler – najtańszy rachunek inwestycyjny
Jeśli zdecydujesz się na założenie rachunku inwestycyjnego db Makler, oraz – w celu minimalizacji kosztów przelewów – powiązanego z nim konta osobistego dbNET w Deutsche Bank, to będzie mi bardzo miło, jeśli uczynisz to z wykorzystaniem poniższych linków.
Poniżej zamieściłem tzw. linki afiliacyjne. Kliknięcie w nie nic Ciebie nie kosztuje, ale mi może pomóc. Jeśli bowiem zdecydujesz się uruchomić powyższe rachunki, to zarobię na tym prowizję. Nie kryję tego, gdyż nie mam się czego wstydzić. Rekomenduję tylko te produkty, co do których jestem przekonany i które same się bronią 🙂
Pamiętaj, by nie brać karty debetowej, jeśli chcesz mieć konto za 0 zł.
Tutaj znajdziesz szczegółowe zestawienie bezpłatnych kont maklerskich oraz wideo-przewodnik zakładania rachunku db Makler.
Zapowiedź następnego odcinka podcastu
Następny odcinek podcastu “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” to… niespodzianka 🙂
Czytaj także: WNOP 014: Inwestowanie krok po kroku ze Zbyszkiem z bloga APP Funds
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
Zobacz także: WNOP 068: Jak inwestuję, czyli 10 zasad którymi się kieruję, strategia oraz obawy w roku 2016
{ 39 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Michał moze warto by bylo zajac sie tematem kupowania nieruchomosci z licytacji komorniczych oraz mozliwosciami eksmisji obecnych mieszkancow? W jednym z podcastow z Piotrem Hryniewiczem wspominacie o tym, ale nie ma nic konkretnie, a temat bardzo bardzo ciekawy i rozbudowany 🙂
Jeśli jesteś zainteresowany zgłębieniem tematu polecam materiały ze szkolenia ASBIRO http://www.asbiro.pl/seminarium-jak-zaczac-inwestowac-w-nieruchomosci-nagrania/
Czyżby Kamil Cebulski tu był ?
No to dzisiaj chyba wieczór zarwę, aby dokładnie przestudiować podcast. Tak na marginesie Michale bardzo polubiłem zmywanie talerzy dzięki Twoim podcastom.
Dopiero są dwa, ale już wiem, że dzięki zmywaniu talerzy to będzie mój ulubiony komentarz pod tym postem – idę swojemu lubemu zaproponować takie umilenie obowiązków 😀
Nie ma takiej rzeczy która na tyle umiliła by mi zmywanie abym to polubił.
Niestety nie zawsze można wżyciu robić tylko to co się lubi 🙁
p.s.
podcast interesujący ale raczej dla bardzo początkujących.
Cześć Michał,
robicie dobrą robotę. Troszkę dłuuuugo się Was słuchało, ale trzeba być cierpliwym, tak?! 🙂
Wielkie dzięki za podcast. Super wiedza i czekam na więcej.
Czesc michal to ja typ roszczeniowy inwestycje dzisiaj w gielde gdy ofe sprzedaja obligacje i akcje to jak naganiaie na strate swoich oszczednasci a banka zaczyna juz pekac.naprawde trzeba byc dobrym inwestorem zzeby nie sttacic.
O jejku – no troszkę rzeczywiście przesadziliście. Z mojej strony mogę jedynie napisać, że kiedy widzę współautorstwo Zbyszka to liczę na bardziej na informacje z giełdowego gimnazjum niż ze szkoły podstawowej. Wiem, że ma być to elementarz – ale takie podstawy podstaw mógłbyś pozostawić we wpisach samodzielnych. Dla mnie to trochę marnotrawienie potencjału Zbyszka, którego można wykorzystać do czegoś bardziej zaawansowanego 😉
A tak spojrzałem w powiązanych, że będzie mowa o AmiBroker i MetaStock – akurat jakoś tak dziwnie dzisiaj zainteresowałem się tymi tematami – i odsłuchałem całość by nie usłyszeć na ten temat nic godnego odnotowania. Całe szczęście, że wyleguję się na zwolnieniu lekarskim i mam czas, który mogę mniej a więcej poświęcić.
Żeby nie było, że to jakiś negatywny wpis. Mam 24 lata a inwestowaniem interesuje się i zajmuje od co najmniej 5. Z giełdy jednak pomimo zdobywania pomniejszej wiedzy na jej temat nigdy nie korzystałem (kryzys, sztucznie pompowana hossa, Cypr, Grecja itp. akurat kiedy osiągałem pełnoletność). Dopiero trafienie około miesiąca temu na Twój blog – szukałem informacji o oszczędzaniu prądu – zmieniło mój pogląd na ten sposób inwestowania. Akurat pierwszy wpis który mi się wyświetlił to była zapowiedź Elementarza Inwestora. TO BYŁ ZNAK – konsekwentnie wziąłem się za pogłębianie wiedzy, zbudowanie dwu miesięcznej poduszki bezpieczeństwa, odłożenie kapitału i w lutym planuje pierwsze zakupy.
Tak więc WIELKIE DZIĘKI za inspirację i można rzec motywację do działania.
Pozdrawiam
Dobry materiał i wiele wartościowych informacji. Co mi się podoba to stwierdzenie aby inwestować nadwyżki i traktować to w taki sposób, że nie będą te środki mi potrzebne. Z takiego założenia też wychodzę. Zwłaszcza przy takiej inwestycji, w której nie mam właściwie doświadczenia. Ogólnie myślę, że to słuszne podejście, bo inwestując pieniądze, które okaże się, że za miesiąc lub dwa będę potrzebował, może spowodować sytuację, że będę musiał wyjść z inwestycji ze sporą stratą. Zatem lepiej inwestować nadwyżki finansowe, oraz należy posiadać bufor finansowy.
Co do mojej strategii, to ja od jakiegoś już czasu inwestuje w nieruchomości. Zaś co do inwestycji giełdowych to mam nieco inny plan różniący się od Twojej strategii i Zbyszka.
W nowym roku postanowiłem zrobić transfer z IKE mbank do IKE BOŚ na rachunek maklerski i mam na wejsciu do zainwestowania 10.000, po wysłuchaniu podcasta zastanawiam się jak rozdysponować mój wkład, nie chce go rozbijać na rok, tylko za jednym zamachem zainwestować w różne akcje i ETF-y dlatego nie wiem jak zbudować porfel. Jeżeli chodzi o inwestowanie małych kwot co miesiąc to zrobie to przez comiesięczne przelewy na IKZE ( też w ramach rachunku maklerskiego), ale na IKE chce od razu zbudować portfel i go zostawić aby rósł. Michale czy możesz poradzić?
Cześć czy ktoś się orientuje jak namówić dostawcę gazu, żeby zlikwidował podniesione zaliczki (wczoraj dostałem wydruki na cały rok)? Co prawda nie mam nadpłaty tylko dopłatę, ale wiem że w tym roku zużyję mniej gazu (w poprzednim roku był remont itd. i dlatego dużo zeszło). Po co mam płacić dodatkowe 50 zł co miesiąc. Wiem że najprościej spytać u źródła ale boję się że tam mi wcisną kit. Dopiero od roku jestem na swoim więc nie orientuję się aż tak w tych sprawach, nie wiem jakiego argumentu użyć i czy na to pójdą.
Jeżeli to PGNiG to raz na rok można zmienić taryfę – na taką w której co miesięcznie podajesz samodzielnie odczyt (coś tam W 1.2T czy podobnie).
Dzięki, dobrze wieddzieć.
1 godzina 23 minuty – zwariowałeś 😉 – przewiniłem i zrobiło się 20 minut.
Michał wróć na dobrą drogę, pisz na temat zapotrzebowania – patrz komentarze.
Nieruchomości, jak zaoszczędzić na gazie, prądzie itp, a nie jak stracić pieniądze na giełdzie.
OSZCZĘDZANIE, a nie inwestowanie (zostaw to Zbyszkowi – po co dublować blogi)!
Hej Caspar,
Nie do końca rozumiem jakim cudem nieruchomości zaplątały Ci się do tematyki oszczędzania… 😉
Ja już jestem na dobrej drodze 🙂
Pozdrawiam
Cicho, jest na bardzo dobrej drodze 😛
Droga jest dobra i naturalna. Ale wiadomo każdy ma inne oczekiwania. Co się podoba jednym, nie spodoba się innym. I tak odniosłem wrażenie, że Michał przyspieszył swoją mowę w tym podcaście, a nawet trochę ‚poganiał’ Zbyszka konkretyzując rozmowę.
Czolem,
Czy jest jakas szansa na praktyczny przewodnik po obsludze domu maklerskiego? Skoro poleciacie DB Makler to byc moze cos na tej podstawie (taki walkthrough ze screenshotami i opisami funkcji, z których będziecie korzystac podczas calej akcji?)
Dla mnie obsluga DB Makler nie jest intuicyjna, nie chce kliknac albo zaznaczyc opcji, której nie do konca rozumiem a ktora potencjalnie moze przysporzyc mi jakies straty.
Przykladowo, mysle ze byloby warto rozszerzyc opis limitów ceny: PKC, PCR i PEG – kiedy z której opcji warto korzystać – najlepiej opiszcie na swoim przykladzie – z której opcji wy skorzystacie?
Mysle ze wiecej osob jest w podobnej do mojej sytuacji.
Tak samo nie wiem gdzie znalezc wykresy ani mozliwosc kupna ETFow.
DB Makler posiada calkiem niezla prezentacje systemu transakcyjnego.
zakladka „Platforma Transakcyjna” > „Prezentacja platformy…”
Jest tam odpowiedz na wiele pytan, ale tak czy inaczej przydalby sie Wasz tutorial z ktorych funkcji warto/nie warto na poczatku korzystac.
Pozdrawiam,
Piotrek
Podcast po prostu mega. I długi, że hej. Ale dzięki chłopaki za świetną robotę dla kompletnych laików (czyli dla mnie) i gorąco popieram wniosek o instrukcję obsługi konta maklerskiego w db.
Popieram wpis Piotrka.
Taki poradnik będzie bardzo potrzebny osobom, dla których jest to pierwsze konto maklerskie i do których osobiście należę.
Jedno pytanko odnośnie kupowania indeksów i akcji (polskie i zagraniczne). Czy jest jakiś koszt trzymania otwartej pozycji jak na Forexie (swap) ?
Praktycznie nie ma żadnego kosztu trzymania otwartej pozycji ETF-u na indeksy notowane na GPW.
Jedynie trzeba uwzględnić opłatę za zarządzanie ETF-em 0,15-0,45 proc. w skali roku rozłożoną równomiernie w wycenach. Można ją praktycznie pominąć, ponieważ ETF-y skutecznie radzą sobie z powielaniem ruchów indeksów.
Hej Marek i Zbyszek. O czym wy tu piszecie ? Mój ‚ bezpieczny’ portfel was nie rozumie 🙂
Nie ma czym się przejmować. Nie będziemy na razie do tego mieszać foreksu 🙂
😉
dzięki za informację
Witam
Od niedawna czytam Pana art. i gratuluję dobrej roboty.
Czy może Pan przeanalizować ofertę :
http://www.duon.pl/new/lista-stron/245/sprz-energii-el/dla-domu/pin/
kiedyś straszyli nas ,że prąd w ciagu paru lat zdrożeje o 100% ,ale przyszedł kryzys i ceny spadły .
Teraz ceny sa nisko ,firmy energetyczne podobno niżej juz nie mogą sprzedawać energii i czy nie jest to idealny moment na zawarcie umowy z dobrymi cenami za prąd nawet do 2017.
Analizowałem swoje ceny i zużycie i wychodzi mi oszczędność ok 250 zł na rok ,ale najważniejsze jest ,że mam zagwarantowaną cenę do 2017 ,co przy ew. wzroście cen może dać oszczędność o wiele większą.
Świetny materiał, wiele wartościowych informacji, oraz co najważniejsze – przystępnie przekazany – byle tak dalej
Pozdrawiam
Właśnie zalogowałem się do dbmaklera. Pierwsze wrażenie nie jest najlepsze, emakler w mbanku bardziej mi się spodobał.
Polecam obejrzeć prezentację – https://www.deutschebank.pl/static/dbmakler/demo?_ga=1.153591867.2044005736.1389100157
Witam Panowie,
czy możecie tutaj poruszyć temat inwestowania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych? Jakieś wskazówki, porady, …
No to może jeden z artykułów z Elementarza Inwestora?
http://appfunds.blogspot.com/2014/01/fundusze-inwestycyjne-tak-czy-nie.html
Hej Michał
W twoich pytaniach słyszę te same obawy, które miałem kilka lat temu rozpoczynając swoją przygodę z giełdą pomimo, że masz dużą wiedzę o finansach. Doskonale starasz się wczuć w sposób myślenia osoby, która dopiero zastanawia się czy warto zacząć pomnażać swoje ciężko zarobione pieniądze na tym rynku. O tym świadczą pytania typu: Ile mogę zyskać? Jak nie stracić więcej jak 10%? Czy da się na tym przyzwoicie zarabiać 2 godz/m-c? Po licznych „matematycznych” rozważaniach wnioski raczej nie są przesadnie optymistyczne. Średnioroczny zarobek 9% w skali roku (minus podatek) i to „jednego roku może być a innego nie”, o straty nie trudno i raczej trzeba pilnować tego interesu. To wszystko może wyglądać bardzo zniechęcająco, a szkoda byłoby nie podjąć wyzwania… Przecież wielu ludzi w Polsce udowadnia, że zyski z giełdy mogą wielokrotnie przekraczać przeciętne dochody z pracy na etacie i wcale nie muszą wykluczać tych ostatnich. Poza tym dodatkowa praca w zaciszu własnego domu, bez wielkich nakładów finansowych, bez gderającego szefa, wyścigu szczurów, górnego limitu zarobków, obaw o bezrobocie. Czyż to nie brzmi wystarczająco dobrze?;-)
O ile entuzjazm nie jest wskazany przy zawieraniu transakcji o tyle jest moim zdaniem przydatny do zmotywowania siebie do analizowania rynku i zdobywania wiedzy o inwestowaniu. Cały proces przypomina mi prowadzenie biznesu: analizuje się rynek, konkurencję, dobiera odpowiednią strategię. To wszystko jest z natury rzeczy dosyć absorbujące. Czy ty Michale tworząc swój biznes w postaci bloga też tak ściśle sobie wyznaczasz czas – np max 2 godz/tyg, czy piszesz z pasji bez wytchnienia bo akurat wpadł Ci do głowy fajny pomysł na wpis?
Jeszcze krótka uwaga, bo wydaje mi się, że pewne kwestie mogą brzmieć niejednoznacznie, a mianowicie: Buffet twierdził, że dla zachowawczego inwestora dobrą strategią jest systematyczne nabywanie jednostek funduszy indeksowych. Pisał tak będąc przekonanym, iż fundusz indeksowy na dłuższą metę zawsze „pobije” typowy fundusz inwestycyjny. W Polsce jeśli się dobrze orientuję jest tylko jeden fundusz tego typu: Ipopema m Index kat B. Rzeczywiście Legg Mason Akcji zachowuje się podobnie do WIG-u, ale wcale dalej być tak nie musi. Z kolei ETF na WIG 20 mimo, że naśladuje ruchy indeksu to też nie to samo Ma standardowe opłaty jak za zakup akcji, więc przy dużej ilości operacji znacznie wpływa na stopę zwrotu i zwykle rośnie wolniej od szerokiego rynku.
Strategia „90% aktywa bezpieczne – 10% ryzykowne” (typu kontrakty terminowe, opcje) wygląda dobrze tylko w teorii. Obawiam się, że nie nadaje się dla początkującego inwestora. Już chyba lepiej kupić sobie jakiś produkt strukturyzowany. Warto dodać, że pojęcie „ryzykowne” jest względne. Zwykle upatruje się je w rynku, a tymczasem jest ono raczej w nas. Generalnie ryzyko jest mniejsze im większą mamy wiedzę o inwestowaniu i im więcej czasu i energii poświęcamy na analizę. Jednakże, tylko do pewnego momentu. Czasem rynek potrafi tak „wymęczyć” nadmiarem informacji i wrażeń, że traci się racjonalny ogląd sytuacji i warto sobie zrobić przerwę.
Dzięki Prosto i bardzo zrozumiale dla każdego o to mi chodziło. Cieszę sie z formy w jakiej przedstawiacie giełdę.
to czy mieszkania ze zwrotem na poziomie 5%-8% nie są gorszą inwestycją niż giełda ze średnią na poziomie powyżej 9%
Witam,
To jest trudne pytanie, ponieważ na giełdzie panuje większa zmienność i większe ryzyko. Na przykład tylko wczoraj giełda w USA spadła o ponad 2%, a dziś Japonia o 4%.
Z kolei mieszkanie trudniej sprzedać, czyli cierpi na gorszą płynność.
Prawdopodobnie wiele zależy od samego inwestora i jego znajomości danego rynku – jeden będzie sobie nieźle radził w nieruchomościach, inny na giełdzie.
Podcast jest z 2014 r. Czy jest nadal aktualny?
Hej Małgorzata,
Oczywiście. 🙂 Cały cykl „Elementarz Inwestora” znajdziesz tutaj:
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/elementarz-inwestora
Pozdrawiam!