Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Meritum Bank wprowadza wysokie opłaty za kartę – czy to już pora na ewakuację?

przez Michał Szafrański dodano 31 marca 2015 · 281 komentarzy

Opłaty w Meritum Bank

Nawet 14 zł miesięcznie – tyle wyniesie od 1 czerwca opłata za kartę debetową w Meritum Bank. Opłat można jednak uniknąć.

Nic co dobre nie trwa wiecznie. Widać, że w Meritum Bank rozgościł się już Alior Bank. Nowy właściciel zaczyna swoje rządy od wprowadzenia opłat dla posiadaczy kart debetowych w banku. Likwiduje także bezpłatne Proste Konto Osobiste i w jego miejsce tworzy Konto z Gwarancją, które może być bezpłatne, ale tylko po spełnieniu dodatkowych wymogów.

Dzisiaj szczegółowo opisuję wprowadzone zmiany – przede wszystkim ze względu na to, że masowo zakładaliście PKO w promocji Meritum Bank, w której można było zgarnąć kilkadziesiąt złotych. Podpowiadam także co zrobić, aby opóźnić wprowadzenie opłat, a także dokąd ewentualnie uciekać.

Opłaty za karty debetowe w Meritum

Zgodnie z nową taryfą opłat i prowizji, bank wprowadza następujące zmiany:

 • Wycofuje z oferty Proste Konto Osobiste z dniem 31 marca 2015 r.
 • Wprowadza od 1 czerwca 2015 r. dwie opłaty za karty debetowe wydane do Prostego Konta Osobistego oraz do MeritumKonta Zarabiającego:
  • Opłata podstawowa = 6 zł miesięcznie
  • Opłata dodatkowa = 8 zł miesięcznie

Koszt całkowity za każdą kartę wynosić więc będzie 14 zł / m-c.

Na szczęście opłaty dodatkowej można uniknąć o ile w każdym miesiącu spełni się jeden z wymienionych niżej warunków:

 • Na rachunek wpłynie wpłata z tytułu wynagrodzenia dokonana przez pracodawcę bądź wpływ z tytułu stypendium dokonany przez uczelnię wyższą bądź wpływ z tytułu renty lub emerytury dokonany przez ZUS.
 • Na rachunku odnotowany zostanie jednorazowy wpływ z rachunku innego banku, lub z rachunków dla klientów firmowych prowadzonych w Meritum Bank na kwotę większą lub równą 2 000 zł lub większą, lub równą 1 000 zł w przypadku, gdy właściciel lub oboje współwłaściciele rachunku jest studentem/uczniem/słuchaczem i nie przekroczyli 24 roku życia.
 • Właściciel rachunku, do którego wydana jest karta nie ukończył 19 roku życia.

Ale tak czy siak pozostając przy dotychczasowym koncie, nawet po spełnieniu powyższych warunków, będziemy płacić 6 zł / m-c opłaty podstawowej za każdą kartę.

Czytaj także: Jak zarabiać na kontach bankowych? – czyli premia moneyback

Nowe Konto z Gwarancją

Bank chcąc złagodzić nasz ból związany z wprowadzeniem opłat (i jednocześnie chcąc ograniczyć masowy odpływ klientów), wprowadza od 1 kwietnia 2015 r. nowe Konto z Gwarancją. Posiadane przez nas RORy w Meritum, mogą zostać zmigrowane do Konta z Gwarancją bez żadnych dodatkowych opłat.

Na czym polega ta gwarancja?

 • Bank gwarantuje, że przez minimum 5 lat (od otwarcia/zamiany rachunku) nie będzie naliczał żadnych opłat za prowadzenie rachunku, za wydanie i obsługę karty.
 • Jest jednak jedna “gwiazdka” – gwarancja dotyczy tylko tych klientów, którzy spełnią jeden z dodatkowych warunków banku:
  • Zapewnią jednorazowy wpływ na kwotę minimum 2500 zł / m-c z innego banku (może być własny przelew) lub z konta firmowego w Meritum Bank
  • Wykonają co miesiąc transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę co najmniej 700 zł / m-c.
  • Warunki te trzeba zacząć spełniać dopiero od 1 listopada 2015 r. Do końca października konto pozostaje bezpłatne bez dodatkowych warunków (chociaż bank zastrzega, że w przypadku osób migrujących swoje starsze konta, opłaty będą naliczane, ale w kolejnym miesiącu będą zwracane).
 • Ci klienci, którzy nie spełnią żadnego z powyższych warunków w danym miesiącu, zapłacą za konto 12 zł / m-c.

Czy jest coś fajnego w nowym koncie?

 • Tak jak dotychczas:
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce są bezpłatne.
  • wszystkie przelewy przez system internetowy banku są bezpłatne.
 • Nowością są:
  • bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie – oczywiście tutaj mają zastosowanie przeliczniki walut.
  • bezpłatne krajowe przelewy natychmiastowe (bez limitu liczby przelewów.
  • bezpłatne wykonywanie przelewów w placówkach banku.

Szczególnie ciekawie wyglądają nieograniczone liczbowo przelewy natychmiastowe.

Sprawdź również: Powakacyjny remanent w kontach i lokatach: Raiffeisen, Meritum i Idea Bank

Co ja planuję zrobić?

Przyznam, że mam twardy orzech do zgryzienia. Meritum Bank lubię. Nawet bardzo lubię. Zresztą zerknijcie na poniższy rysunek – właśnie sobie uświadomiłem, że konto tam posiadam już ponad 5 lat, co jak na mnie jest rekordowo długim okresem.

Konto w Meritum Bank

Z drugiej strony mamy dwie karty podpięte do konta ROR, co oznacza, że koszty przy “nic nie robieniu” wzrosłyby do absurdalnych 28 zł / miesiąc.

Na razie zamierzam sobie dać trochę czasu, a więc skorzystam z propozycji migracji mojego ROR do Konta z Gwarancją i zobaczę do końca września/października, czy bank nie zdecyduje się wprowadzić jakichś kolejnych “innowacyjnych” opłat.

Co możecie zrobić jeśli posiadacie konto w Meritum?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy muszą darzyć Meritum takim sentymentem jak ja. 😉 Generalnie można skorzystać z następujących scenariuszy (pomijam opcję “nic nie robić”, bo Czytelnicy JOP takich błędów nie popełniają):

Opcja 1: Zamiana ROR na Konto z Gwarancją

Bank na szczęście uprościł tę operację. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i z sekcji “Wnioski i dyspozycje” wybrać “Dyspozycję zamiany rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na Konto z Gwarancją”. Taka operacja jest bezpłatna, ale będzie można ją wykonać dopiero od jutra (od 1 kwietnia 2015 r.).

Szczegóły tutaj.

Opcja 2: Likwidacja karty debetowej

Meritum Bank wprowadził opłaty za karty debetowe – a nie za samo konto. Sposobem na uniknięcie opłat jest więc rezygnacja z karty debetowej, co ma oczywiście sens o ile chcecie pozostawić sobie konto na potrzeby realizacji przelewów internetowych lub korzystania z kont oszczędnościowych banku.

Nie ma jednak żadnej gwarancji, że za chwilę bank nie wprowadzi opłat za same konto (no poza Kontem z Gwarancją).

Z karty można zrezygnować na wiele sposobów – oto informacja z banku:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na korespondencję z dnia 01.04.2015 r., uprzejmie informuję, iż wniosek o rezygnację z karty debetowej może Pan złożyć telefonicznie kontaktując się z infolinią Banku pod jednym z poniższych numerów telefonów bądź poprzez przesłanie pisemnej dyspozycji opatrzonej własnoręcznym podpisem wraz z kopią dowodu osobistego, na podany poniżej adres:
Meritum Bank ICB S.A.
ul. Piastowska 7
80-332 Gdańsk.

Nadmieniam, że istnieje także możliwość złożenia ww. dyspozycji w jednej z placówek Banku, których wykaz znajduje się na stronie internetowej www.meritumbank.pl bądź po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego Banku, wybierając odpowiednio ‘Wnioski i dyspozycje’ -> ‘Zapytania i reklamacje’ -> ‘Złóż wniosek’. W treści wniosku należy wskazać, iż wniosek dotyczy rezygnacji z karty debetowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt z Departamentem Centrum Operacji pod numerami infolinii 801 980 888, (+48) 58 77 88 888 lub (+48) 58 88 80 888 od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 21.00 oraz w niedziele w godzinach od 9.00 do 17.00.

Opcja 3: Zamknięcie konta w Meritum Bank

Najbardziej radykalne z działań to zamknięcie konta w Meritum Bank, ale trwale rozwiązuje ono problem ewentualnych opłat. 😉

Ze względu na to, że bank zmienia warunki prowadzenia konta, przysługuje Wam prawo rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym. O tym jak można to zrobić pisałem w artykule “Jak zamknąć konto w banku? – wzór pisma i instrukcja krok po kroku dla 6-ciu banków”.

Zobacz także: Jak zamknąć konto Santander

Dokąd uciekać?

Bez względu na to, czy planujecie zamykać konto w Meritum Bank, czy nie – przypominam, że nadal trwa promocja banku Raiffeisen w ramach której – tylko za założenie tam konta ROR – możecie otrzymać 55 zł premii. Dodatkowo jeśli założycie lokatę w tym banku, to premia wzrośnie o kolejne 10 zł. Konto można wziąć bez karty debetowej – wtedy jest ono całkowicie bezpłatne. Jeśli weźmiecie kartę debetową do konta, to kosztuje ona 3 zł / m-c (ale nie trzeba).

Oprócz premii możecie także zgarnąć kilkadziesiąt fajnych nagród. Organizator promocji ufundował ich tylko 10. Ja dorzuciłem kolejne 30 dla tych osób, które założą to konto poprzez mojego bloga. Wszystkie szczegóły znajdziecie w artykule “OKAZJA: Premia 65 zł za „Wymarzone konto” w promocji Comperia Bonus, szansa na 10x iPad i aż 30 innych nagród”.

A dzisiaj dotarły do mnie iPady Mini, które zamierzam Wam wkrótce rozdać. 🙂

iPad Mini nagroda

No i to tyle na dzisiaj. Dajcie znać proszę w komentarzu co planujecie zrobić. Ciekawy jestem skali odpływu klientów z Meritum Bank. Szczerze mówiąc dobrze byłoby skutecznie dać znać bankowi, że nie lubimy podnoszenia opłat.

Miłej reszty dnia. 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 281 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 17:09

Widziałem dzisiaj tą wiadomość, wydrukowalem juz wniosek o zamknięcie konta. Szkoda, że Meritum został sprzedany aliorowi bo zaraz po PKO BP to lider w podnoszeniu cen usług bankowych.
Osobiście korzystam z dobrego konta w Millennium i ekonta w mBank.

Odpowiedz

robbo2k Marzec 31, 2015 o 23:34

Wydrukuj od razu z Raiffeisena…. przyda się za kolejne pół roku

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 1, 2015 o 00:22

mBank też podnosi opłatę za kartę z 4 złotych do 6 złotych.
Jeśli ktoś nie wyrobi tych transakcji kartą na 300 zł / miesięcznie to zapłaci.

Odpowiedz

slababateria Marzec 31, 2015 o 17:13

Ja wypowiedzenie złożyłem najszybciej jak mogłem zaraz po tym, jak przejął ich Alior. Na pytanie pani w placówce o powód odpowiedziałem, że wolę zdążyć zanim wprowadzą opłaty. Raiffeisen (muszę nauczyć się pisania tej nazwy, ciągle muszę się upewniać jak ona brzmi) daje dobre konto za darmo i na dodatek nie ma tak upierdliwego logowania do bankowości internetowej, więc od teraz staje się moim podstawowym kontem. A Meritum już dziękuję.
Ciekawe, czy Meritum będzie funkcjonować jako oddzielna marka, czy też zaraz zostanie wchłonięte przez Alior.

Odpowiedz

Robert Marzec 31, 2015 o 17:19

Z jednej strony szkoda że się nie załapałem na promocję w meritum o której wspominasz ale dzięki temu nie muszę teraz zamykać tego konta, co z pewnością bym zrobił w tej sytuacji. Cieszę się, że informujesz na swoim blogu czytelników o takich zmianach, uważam że jest to bardzo rozsądne podejście.
Korzystam z eKonta Mobilnego w MBanku i założyłem sobie w Raiffeisen ale jedynie w celu zgarnięcia bonusu i założenia lokaty.

Pozdrawiam, R.

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 17:21

He he. A Żona wczoraj podała w księgowości numer konta w meritum żeby przelewali wynagrodzenie. Po świętach naprawi swój błąd. Ale syf…

Odpowiedz

Adres Wyobraźnia Marzec 31, 2015 o 17:28

No szkoda, trzeba będzie spadać z Meritum : /

Odpowiedz

Milena Marzec 31, 2015 o 17:31

A co jeśli chcę wypowiedzieć umowę a nie nigdzie nie mogę znaleźć tego numeru umowy?;/

Odpowiedz

Frank Marzec 31, 2015 o 17:40

zamykamy wraz żoną 🙂

Odpowiedz

Anka Marzec 31, 2015 o 17:41

Dzięki Michał za ten wpis na blogu! Cieszę się, że o nas pamiętasz i pilnujesz, byśmy nie zmarnowali pieniędzy 🙂
Chciałam Cię dopytać o kilka rzeczy:
1. Czy można uciec od tych opłat za kartę (czyli 6 i 8zł) po prostu rezygnując z samej karty?
2. Czy trzeba zmienić konto na to nowe z Gwarancją żeby od listopada nie mieć opłat za jego prowadzenie? Do tego czasu skończy mi się lokata i z pewnością zmieniam bank. Bo trochę nieładnie zagrali. Najpierw zmiana sposobu wypowiadania umowy, a teraz te opłaty.
Pozdrawiam Cię
Anka

Odpowiedz

Anka Marzec 31, 2015 o 17:43

Doczytałam 😉 Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi „TAK” 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 17:54

Hej Anka,

Dziękuję za ciepłe słowa 🙂

Ad. 1. Tak – póki co można zrezygnować z karty i uciec w ten sposób od opłat, ale – tak jak napisałem – nie wiadomo czy bank zaraz nie załata tej „luki”.

Ad. 2. Jeśli zmienisz na Konto z Gwarancją, to do końca października nie musisz spełniać żadnych warunków i konto będzie bezpłatne. Od listopada musisz zacząć spełniać opisane wymogi, by Konto z Gwarancją pozostało bezpłatne.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Marzec 31, 2015 o 17:41

poki co zostaje w meritum – jedynie za wzgledu na konto oszczednosciowe z 2.75%. nie znalazlam lepszej oferty obecnie. karty na szczescie nie mam 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 17:55

Hej Aniu,

Co do lepszych kont oszczędnościowych to jest jeszcze BGŻOptima oraz Bank Smart, w którym aktualnie jest 3,2% w skali roku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jasper Marzec 31, 2015 o 19:23

Ania,
lepsze warunki konta oszczędnościowego ma Idea Bank – Konto Zyskowne. Przy spełnieniu odpowiednich warunków można wyciągnąć 4%. Warunki: maksymalna kwota do 10 tys. zł (z odsetkami), miesięcznie wpływy na powiązany ROR (Konto Idealne) o wartości minimum 1000 PLN, płatność kartą do ROR na min. 100 PLN.
To dotychczasowe warunki. Pytanie, czy to promocyjne oprocentowanie się zmieni.

Odpowiedz

Sławek Marzec 31, 2015 o 17:44

Michale dzięki za trzymanie ręki na pulsie. W raiffeisen mamy niby „gwarancje” że tak nie będzie ale jeżeli coś by się zmieniło będzie fajnie jak też poinformujesz. W moim przypadku – ewakuacja z Meritum.

Odpowiedz

Radek Marzec 31, 2015 o 17:44

Ja z miesiąc temu otwieraniem nowe konto. Brałem pod uwage Meritum, ale nie zrobiłem tego właśnie ze względu na Alior. Miałem rację 🙂

Założyłem konto w T-Mobile banku, bez żadnych opłat jak na razie.

Odpowiedz

Jasper Marzec 31, 2015 o 19:25

Radek,
T-Mobile to też Alior 🙂

Odpowiedz

Daniel Marzec 31, 2015 o 20:00

Ale chyba wiesz, że T-Mobile to nic innego jak dawny Alior Sync? Inaczej mówiąc to konto bankowe obecnie obsługiwane właśnie przez Alior Bank.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 1, 2015 o 13:56

Dobrze napisałeś – na razie. Od czerwca też wprowadzają opłatę 6zł za kartę, chyba że zrobisz nią obrót 200 zł.
Dodatkowo przy karcie do rachunku walutowego znikają opłaty za wypłaty z bankomatów, ale jest opłata za wydanie lub wznowienie karty (jeśli ktoś korzysta, to i tak się to opłaca).

Odpowiedz

Damian Kwiecień 1, 2015 o 18:31

I niestety też powoli się zmienia, od czerwca wprowadzona zostanie opłata za kartę, jeśli nie dokona się transakcji na 200 zł.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 2, 2015 o 09:14

Wczoraj odczytałem nowe wiadomości w swoim koncie T-mobile i od 1 czerwca wprowadzają opłatę za kartę 6 zł/ miesiąc jeżeli nie wyrobisz płatności na minimum 200. Z jednej karty za chwilę rezygnuję i zastanowię się co dalej.

Odpowiedz

Bart Kwiecień 14, 2015 o 21:45

Wg. Pani z info T-Mobile banku wystarczy zamknąć karte i oplaty nie bedzie.

Odpowiedz

jfk Marzec 31, 2015 o 17:45

Ja obydwa konta (moje i żony) zamknąłem miesiąc temu nie czekając na opłaty 🙂

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 17:46

Czy żeby wypowiedzieć umowę Meritum trzeba stawić się osobiście w placówce czy można zrobić to on-line?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 17:52

Hej Krzysztof,

Niestety online się już nie da. Procedura zamykania konta w Meritum opisana jest w zalinkowanym wpisie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Darek Kwiecień 2, 2015 o 23:02

A jak wypowiedzieć umowę jak rachunek jest wspólny, tzn. jest dwóch współwłaścicieli?
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Agnieszka K. Marzec 31, 2015 o 17:47

Michał jak zwykle czuwa i ma oczy szeroko otwarte 🙂

Odpowiedz

Piotr Marzec 31, 2015 o 17:47

Też bardzo lubiłem Meritum Bank i kilka lat miałem tam konto zarówno prywatne jak i służbowe. Zaraz po informacji, że bank został sprzedany pofatygowałem się do oddziału i wypowiedziałem wszystkie konta :(. A jeszcze w trakcie składania wypowiedzenia miły Pan zapewniał, że nic się w ofercie nie zmieni i nie ma potrzeby zamykać kont. Dobrze, że zdążyłem i od kilkunastu dni już nie mam tam kont.

Odpowiedz

iza Marzec 31, 2015 o 17:48

Coz zrobic, uciekam 😉

Odpowiedz

Fałszywy Alarm Marzec 31, 2015 o 17:49

Panie Michale!

Czy ma Pan świadomość faktu, że bardzo wiele osób czeka na wpis o kosztach użytkowania samochodu używanego?

Z uszanowaniem
F.A.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:35

Przyjmuję do wiadomości 🙂

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 31, 2015 o 17:49

Witajcie,

Dzisiaj DB zamieścił komunikat, że od 1 czerwca podwyżka opłat za kartę z 5 na 10 zł, chyba, że dokona się nią operacji bezgotówkowych na min. 700 zł miesięcznie – dotychczas 200 zł.

Miłego dnia

Odpowiedz

Kuba Marzec 31, 2015 o 17:54

Michale, opisałeś opłaty w koncie osobistym.
Mam w meritum oprócz osobistego (z uwagi na darmową kartę) konto firmowe (bez karty) i nagle z opłaty 0 zł robi mi się 14 zł + 19.99 zł. Nawet jak zlikwiduję osobiste, to muszę wyrobić kartę do firmowego konta. W ten sposób robi się już opłata miesięczna 25 zł.
Zbieram zabawki i idę do innej piaskownicy 🙂 Z tego co widzę to SmartBank ma firmowe konta za free.

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 18:08

Hej Kuba,

Co do konta firmowego, to rzeczywiście jest kapota, przy czym są trochę inne kwoty: wprowadzili opłatę za konto firmowe 19,99 zł oraz za kartę 5 zł – jeśli nie wydasz nią 200 zł. Niemniej jednak szkoda płacić za rachunek firmowy.

Tu polecam migrację np. do Idea Banku. Sam tam ucieknę z rachunkami firmowymi.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Marzec 31, 2015 o 21:18

Michał: Dlaczego do Idea Banku? Wielu chwali, owszem, jednak wielu też z niego ucieka. Dlaczego nie potwierdzisz słuszności wyboru Kuby, czyli SmartBanku (właściwie Banku Smart)? Dokładnie o takich samych przenosinach pomyślałem (Meritum -> Smart). Czy są jakieś racjonalne argumenty na korzyść Idea i przeciw Smartowi?
Pozdrawiam serdecznie
Jarek

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:46

Hej Jarek,

Wpadł do spamu ten komentarz nie wiedzieć czemu. Ja już przestaję cokolwiek rozumieć 😉

Co do Smart Banku – po prostu nie wiedziałem o tym koncie firmowym i nie analizowałem go. Ja w ubiegłym roku wyłoniłem moich trzech finalistów jeśli chodzi o rachunek firmowy: Meritum, ING i Idea Bank. W ING nawet założyłem konto, ale kompletnie mi się nie podoba interfejs. Idea Bank zostawiłem sobie jako backup. Konta firmowe mam w Meritum.

No a teraz zastanawiam się co z nimi zrobić.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Kwiecień 1, 2015 o 20:44

Hej Michał,
Jeszcze wczoraj był mój komentarz o banku Smart, a dziś zniknął. Dlaczego?
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:37

Hej Jarek,

Nie mam pojęcia co się stało. Pamiętam, że sam go akceptowałem. Ostatnio Akismet (filtr antyspamowy) robi mi jakieś dowcipy – usunął nawet dwa moje komentarze.

Spróbuję się dogrzebać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jadwiga Kwiecień 3, 2015 o 17:19

Cześć Michał,

Kurcze a dopiero miesiąc temu założyłam firmowe w Meritum. Byłoby świetnie gdybyś napisał też post o tym gdzie uciekać z konta firmowego Meritum i jak zamknąć rachunek, z tego co widzę, to opłaty wchodzą w życie w maju, więc trzeba się pośpieszyć.

Dzięki za czujność!

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 6, 2015 o 10:35

Z tego co widzę nikt nie poruszył tego tematu w komentarzach. W regulaminie firmowego Meritum Bez Granic, którego przyznaję nie przeczytałem wystarczająco dokładnie, w przeciwieństwie do konta osobistego nie ma możliwości sprzeciwu wobec zmiany Regulaminu i Tabeli opłat i prowizji z natychmiastowym rozwiązaniem umowy. Innymi słowy trzeba zachować 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Co w przypadku wprowadzenia od 1. kwietnia opłaty 19,99 zł pobieranej od maja skutkuje tym, że nawet przy złożeniu wypowiedzenia na początku kwietnia trzeba będzie zapłacić za maj.

O ile np. mBank nazywałem sobie drobnymi złodziejami, o tyle kryjący się za Meritum Alior Bank okazał się tutaj wyjątkowo bezczelnym złodziejem. Przyznaję, że przy moim zaniedbaniu przy czytaniu Regulaminu.

Nie zastanawiam się czy zostawić konto osobiste z gwarancją. Likwidujemy razem z żoną firmowe i osobiste.

Odpowiedz

Agata Marzec 31, 2015 o 17:55

Ja nie zamykam, bo nie mam karty. Poczekam, aż wprowadzą opłatę za samo prowadzenie. Mam tam konto oszczędnościowe, na którym jest dość wysokie oprocentowanie: 2,75% i to głównie na nim mi zależy.

Odpowiedz

Pawel Marzec 31, 2015 o 18:33

Zgadzam sie z Agata – robie dokladnie tak samo.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 28, 2015 o 11:59

Robię tak samo jak Paweł i Agata, ale kiedy skończą mi się lokaty zamykam konto i przenoszę środki tam gdzie będzie akurat wysokie oprocentowanie lokat

Odpowiedz

Jasper Marzec 31, 2015 o 19:28

Agata,
lepsze warunki konta oszczędnościowego ma Idea Bank – Konto Zyskowne. Przy spełnieniu odpowiednich warunków można wyciągnąć 4%. Warunki: maksymalna kwota do 10 tys. zł (z odsetkami), miesięcznie wpływy na powiązany ROR (Konto Idealne) o wartości minimum 1000 PLN, płatność kartą do ROR na min. 100 PLN.
To dotychczasowe warunki. Pytanie, czy to promocyjne oprocentowanie się nie zmieni.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 31, 2015 o 17:55

No ale jak pozamykać wszystko jak ma się tam lokaty? Da się bez ror? Bo po zerwaniu odsetki stracę.

Odpowiedz

Piotr Marzec 31, 2015 o 17:55

Michał!
Ja zdecydowanie likwiduję konto, tylko, że do 11 kwietnia mam lokatę na 5%, więc dopiero po tym okresie. W związku z tym, że posiadam kartę debetową, to czy jeżeli zlecę likwidację konta 15 kwietnia, to zostaną naliczone jakieś opłaty, czy też muszę już dziś likwidować kartę?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 18:02

Hej Piotrze,

Spokojnie! Opłaty wchodzą od 1 czerwca. Wystarczy, że wypowiedzenie złożysz do końca kwietnia i nawet z okresem wypowiedzenia konto zamknie Ci się z końcem maja bez konsekwencji.

A tak naprawdę to wszystkim osobom posiadającym w Meritum lokaty proponuję złożenie (przez Internet) wniosku o zmianę konta na Konto z Gwarancją. To najprostsze i najszybsze rozwiązanie dające spokój do końca października.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Marzec 31, 2015 o 18:22

Dzięki za odpowiedź,
Ja i tak likwiduję konto, jako że jest to moje drugie konto (a nawet trzecie), a na pewno nie będę mógł spełnić warunków, aby karta była darmowa 🙂
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 1, 2015 o 14:10

Michał,

a jak ktoś założył lokatę na rok w grudniu czy w styczniu?
Jak by się nie patrzeć bank z nas zedrze, albo nie wypłacając odsetek, albo dowalając opłaty. Nie chce mi się kombinować, bo sobie coś bank wymyślił. To dla mnie dyskwalifikuje w ogóle taki bank i na przyszłość odradza wiązanie się w jakiekolwiek długoterminowe relacje typu lokata na 2 lata. Bo przecież mogą jakieś zmiany w regulaminie wprowadzić, które będą skutkować stratami dla klientów.

Odpowiedz

Jenny Marzec 31, 2015 o 17:55

Właśnie się zastanawiałam, jak to ugryźć. Na razie chyba zmienię na Konto z Gwarancją, ale zdaje się, że karta pójdzie w tym wypadku w odstawkę (i tak była tylko backupem do głównego konta w innym banku).

Odpowiedz

Norbert Marzec 31, 2015 o 17:56

Uciekłem z Aliora do Meritum przy okazji załapując się na promocje…gdzie teraz się udać? 🙁

Odpowiedz

Hubert Marzec 31, 2015 o 17:56

Dzień dobry. Czy da się zamknąć konto w raiffeisenie przez internet?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 31, 2015 o 18:02

Nie.

Odpowiedz

Ula Marzec 31, 2015 o 18:04

Witam, rezygnuję z konta.

Odpowiedz

luk Marzec 31, 2015 o 18:05

Czas najwyższy zrobić porządek z rachunkami bankowymi. Zamierzam uciec też z mBanku po 15 latach.

Zleciłem zmniejszenie limitu odnawialnego. Zlecenie nie zostało zrealizowane. Na infolinii polecono mi złożyć reklamację. Po miesiącu oczekiwania i kilku monitach dostałem odpowiedz ze do realizacji zlecenia zabrakło akceptacji żony. Takie sprawy powinny być załatwiane w ramach pierwszego i jednego kontaktu. Poziom obsługi klienta żenujący.

Szukam dobrego konta wspólnego. Macie jakieś sugestie?

Odpowiedz

Darek Marzec 31, 2015 o 18:06

Też „czekałem z niecierpliwością” od czasu przejęcia przez Alior, kiedy zapanuje wyższa opłata bankowości 😉 Się doczekałem…
Na razie zrobię konwersję ze względu na rachunki oszczędnościowe. Potem zrobię pewnie rząd i powiem w oddziale spadam stąd.

Odpowiedz

Kasia Marzec 31, 2015 o 18:09

Od niedawna Meritum stał się moim głównym bankiem. Bardzo sobie chwale ich wersję mobilną, bo jest mega prosta w obsłudze i logowaniu, Opcja „zapłać mi” rozśmiesza znajomych przy rozliczeniach i w ogóle bardzo polubiłam bank po latach spędzonych w Inteligo. A tu taki ruch… wygląda na to, że przeniosę wpływ wynagrodzenia do Raiffeisena, choć wcale nie mam na to ochoty.

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 21:22

@Kasia
Przesiadka ma sens tylko wtedy jeśli nie możesz zapewnić wpływu min. 2500 zł każdego miesiąca. Inaczej warto przekształcić na nowe konto.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:47

Dokładnie tak jak pisze Fabian 🙂

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 2, 2015 o 17:35

Michale, daj nam znać jak zdecydujesz na jaki ror sie przesiadasz i dlaczego. Z góry dzięki :]

Odpowiedz

Anita Marzec 31, 2015 o 18:14

Ja zamykam, skutecznie mnie zmotywowali.

Odpowiedz

Konrad Marzec 31, 2015 o 18:18

mBank również podnosi opłaty…

„Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, przypominamy o planowanej od 8 kwietnia br. zmianie opłaty miesięcznej za korzystanie z karty debetowej do eKonta z 4 PLN na 6 PLN.
Nadal korzystaj aktywnie z karty, a opłata miesięczna za kartę nie będzie pobierana. Aby zostać zwolnionym z opłaty za kartę wystarczy, że wykonasz w ciągu miesiąca kalendarzowego płatności bezgotówkowe o łącznej wartości min. 300 PLN dowolnymi kartami mBanku.”

Odpowiedz

Robert Marzec 31, 2015 o 18:21

a czy Raiffeisen nie jest przypadkiem na sprzedaż? Może go też Alior kupi 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:47

Hej Robert,

Tak – jest na sprzedać. Chętnych na razie nie widać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Weronika Marzec 31, 2015 o 18:26

Przy zakładaniu konta do promocyjnej lokaty nie trzeba było wnioskować o kartę więc zamienię tylko konto na to z gwarancją na 5 lat braku opłat i otworzę jakąś lokatę przelewając pieniądze z innego banku. Meritum nadal ma niezłe propozycje lokat

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 21:19

@Weronika
Jeśli masz „stare” konto założone tylko do obsługi lokat to nie musisz zmieniać go na nowe. Lokaty będziesz mogła w dalszym ciągu zakładać ze starego konta, które pozostaje bezpłatne. Zamiana go na Konto z Gwarancją spowoduje konieczność COMIESIĘCZNEGO zasilania kwotą min. 2500 zł by nie płacić 12 zł za jego prowadzenie.

Odpowiedz

Magda Marzec 31, 2015 o 18:33

Michale, tak jak przedmówczyni mam pootwierane lokaty w Meritum, więc nie bardzo chcę zamykać konto od razu. Muszę wytrzymać do maja co najmniej. Pytanie jest tylko takie – czy jeśli zamienię Proste Konto na Konto z Gwarancją, to będę mogła zakończyć przygodę z bankiem bez żadnych konsekwencji w maju? Nie naliczają żadnych dodatkowych opłat w takim scenariuszu?

Pozdrowienia,

Magda

Odpowiedz

Sylwia Marzec 31, 2015 o 20:22

Do którego dnia maja musisz wytrzymać? Bo z tego co czytam w mailu od Meritum, wystarczy, że wypowiesz umowę przed 1 czerwca: „Jeżeli zmiany nie spotkają się z Pani akceptacją, przysługuje Pani prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec proponowanych zmian do daty ich wejścia w życie.” „Przed datą wejścia w życie proponowanych zmian, może Pani wypowiedzieć umowę rachunków bankowych ze skutkiem natychmiastowym, bez ponoszenia opłat.” Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę. Składam wypowiedzenie 29 maja i zamykają mi konto od razu. Oczywiście najlepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Odpowiedz

Agata Kwiecień 1, 2015 o 13:50

Nie zamykają od razu, tylko mają na to 4 dni robocze. Ja zamknęłam właśnie w taki sposób, przy poprzedniej zmianie regulaminu. Wniosek złożyłam ww czwartek (wniosek wraz z ksero dowodu osobistego i dyspozycją drukowaną w oddziale), który został przesłany do centrali i we wtorek otrzymałam informację, że umowa ze mną (w tym też rachunek) zostały rozwiązane. I ten mój czwartek to było 26 marca (czyli na ostatnią chwilę:)).

Odpowiedz

Tomek Kwiecień 1, 2015 o 12:49

TMuB własnie wprowadza opłatę 6 zł za konto. Alior szaleje….. Czeka go odpływ klientów….

Odpowiedz

Julita Marzec 31, 2015 o 18:34

Szczerze boję się, że Raiffeisen zrobi podobnie po czasie…

Odpowiedz

robbo2k Marzec 31, 2015 o 23:43

Raiffeisen nie zrobi…… tylko jego nowy właściciel…. przecież to już było tyle razy, ze tez ktoś jeszcze się na te darmowe 50zł nabiera.

Odpowiedz

Julita Kwiecień 1, 2015 o 08:45

Dlatego nie zakładam konta Raiffeisen, tu ci dadzą 50 zł, a potem opłaty…Ile osób nie dowie się na czas i będą bulić…zwrócą się koszta promocji banku. Korzystając z takich promocji trzeba wszystkiego pilnować i monitorować działania banku.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:48

Hej Julita,

Ten problem dotyczy potencjalnie każdego banku – prędzej czy później. Taka prawda.

Pozdrawiam

Odpowiedz

robbo2k Kwiecień 1, 2015 o 23:21

Oczywiscie …. jest kolejny T-Mobil wprowadza oplate 6zł za karte chyba ze obrot 200zł . Dlatego nie ma sie co napalac na zakladanie kont bo ich zamykanie kosztuje czas, pieniadze i nerwy….

Odpowiedz

Pawel Marzec 31, 2015 o 18:44

A takie dodatkowe pytanie – co jesli w tej chwili nie posiadam zadnych kart – jedynie POK i Konto Oszczędnościowe – czy w takim razie migracja do Konta z Gwarancja sama sie zrobi czy ja musze to sam zrobic? A co jesli nic nie zrobie? 🙂

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 20:30

@Paweł
Samo nic się nie zrobi. Trzeba złożyć wniosek w systemie transakcyjnym.
Jeśli nie masz kart to w dalszym ciągu będziesz miał stare rachunki i pozostaną one bezpłatne.

Odpowiedz

Justyna Marzec 31, 2015 o 18:47

Dobrze wiedzieć, w przyszłym tygodniu uciekam z Meritum i przenoszę się do Raiffeisen 🙂

Odpowiedz

Miro Marzec 31, 2015 o 18:49

Czemu tylko o Meritum piszesz Michał. Inne banki też podniosły, bądź właśnie podnoszą opłaty? Wspomnisz chociażby o mBanku?

Odpowiedz

Daniel Marzec 31, 2015 o 20:17

Michał pisze o tym banku, do którego sam zapraszał na założenie lokaty. Mniej więcej tak to wygląda.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:52

Hej Miro,

Wiesz… kilka tysięcy osób założyło te konta m.in. dlatego, że ja je polecałem. Czuję się w obowiązku pilnować tego co się dzieje z Meritum i na bieżąco informować o istotnych dla tych osób zmianach.

Nie śledzę zmian opłat we wszystkich bankach, ale z tego co widzę w tym miesiącu jest naprawdę gorąco. Poza opłatami za konta banki wprowadzają także podwyższone (rozbójnicze) opłaty za transakcje zagraniczne dokonywane kartami (przewalutowanie), np.

– Citibank = 5,8% od czerwca
– mBank = 5,9% od maja

Dramat

Odpowiedz

Mariusz Marzec 31, 2015 o 18:49

Ja czekał nie będę, czas zamknąć konto w Meritum.

Odpowiedz

Michał Marzec 31, 2015 o 18:51

Jeśli nie mam kart i pozostawię wszystko bez zmian, czyli nie migruję do konta z gwarancją, to nie będę miał żadnych opłat?

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 20:31

@Michał
Tak.

Odpowiedz

Anna Marzec 31, 2015 o 18:52

Likwiduję. Oszczędnościowe też leci w dół, już 2,5%.

Odpowiedz

Marcin Marzec 31, 2015 o 18:54

5 lat i dlugo? Ja w mBanku jestem juz jakies 13 🙂 Ciagle mam ich konto ktore juz dawno wycofali z oferty, a jest darmowe.
Meritum juz wypowiedzialem zanim podniesli oplaty choc nie przeslalem im ksera dowodu osobistego. To naprawde koniecznosc? Boje sie rozsylac takie rzeczy po swiecie.
W razie gdyby tego wypowiedzenia nie uznali to tragedii nie bedzie, bo nie mam u nich karty. Z zasady nie biore kart do kont zakladanych w promocjach i innych niz moje „bazowe”. No chyba ze akurat sa bonusy za platnosc karta jak kiedys w Millenium, albo getin online 🙂

Odpowiedz

marek Marzec 31, 2015 o 19:01

Cześć,
zastanawia mnie jedna rzecz. Posiadam PKO, ale żeby przejść do Konta z Gwarancją muszę złożyć dyspozycję. A co jeżeli jej nie złożę? Bank sam, automatycznie przeniesie moje konto na Konto z Gwarancją?

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 20:34

@marek
Jeśli nie złożysz wniosku, wszystko będzie po staremu. Wycofanie z oferty (dla nowych klientów) nie oznacza likwidacji starych kont. Tylko pamiętaj o opłacie za „starą” kartę, jeśli takową posiadasz.

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 31, 2015 o 19:21

Bank napisał że mam prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec proponowanych zmian lub mogę wypowiedzieć umowę rachunków bankowych ze skutkiem natychmiastowym, bez ponoszenia opłat.
Czym się różnią te sposoby? Po co są dwa?

Odpowiedz

Kamil Marzec 31, 2015 o 19:25

Nie mam karty, a samo PKO, więc poczekam aż wprowadzą opłatę za PKO.

I przy każdym wprowadzeniu opłat (zmian) banki muszą uwzględnić, że mogę się na te zmiany nie zgodzić. Czy w tym przypadku, aby wyrazić swoją niezgodę na wprowadzenie zmian również muszę udać się do placówki lub listownie zamknąć konto… ?

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 20:43

@Kamil
Brak zgody na zmianę warunków oznacza konieczność wypowiedzenia umowy z bankiem czyli zamknięcia konta. A to możesz uczynić tylko w placówce lub listownie bo istniejąca uprzednio możliwość takiego zamykania rachunków w systemie transakcyjnym Meritum, została kilka miesięcy temu zlikwidowana przez bank.

Odpowiedz

Szacunek Marzec 31, 2015 o 21:13

@Fabian
Niestety nie masz racji. Brak zgody na nową postać tabeli opłat i prowizji nie oznacza automatycznej konieczności wypowiedzenia umowy. Skutek prawny jest w obu przypadkach inny.
Możesz nie wyrazić zgody na nowe warunki ale nie wypowiadać umowy, wtedy zawarta umowa wygasa z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie zaproponowanych zmian (dobra opcja dla osób które nie chcą wysyłać skanu dowodu), czyli z dniem 31 maja 2015 r. Masz również prawo nie zaakceptować nowych warunków i wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym bez dodatkowych kosztów – wtedy taka umowa zostaje wypowiedziana na podstawie par. 36 pkt. 7. „Regulaminu rachunków bankowych oraz wybranych usług dla Klientów indywidualnych w Meritum Banku ICB S.A.” – i w tym przypadku zgodnie z podaną przez Michała informacją konieczne jest dostarczenie kopii dowodu osobistego, choć wg mnie żądanie przez Meritum Bank spełnienia tego wymogu jest bezpodstawne.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 31, 2015 o 19:44

Posiadam kartę debetową. Czy można ją zlikwidować poprzez stronę internetową ?. Szukałem w wnioskach ale nie mogłem nic takiego znaleźć. Czy będę musiał udać się do placówki żeby zlikwidować kartę debetową ?

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 20:47

@Łukasz
W systemie transakcyjnym Meritum nie można zastrzec, czyli zrezygnować z karty. Pozostaje placówka lub infolinia.

Odpowiedz

Anka Kwiecień 1, 2015 o 12:05

Można złożyć rezygnację z karty poprzez internet.
Taką odpowiedź dostałam z banku: „(…)istnieje możliwość złożenia dyspozycji dotyczącej rezygnacji z karty po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego Banku, wybierając odpowiednio ‘Wnioski i dyspozycje’ -> ‘Zapytania i reklamacje’ -> ‘Złóż wniosek’. W treści wniosku należy wskazać, że wniosek dotyczy rezygnacji z karty.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 21:59

Potwierdzam 🙂

Także dostałem już odpowiedź z banku i dodałem do wpisu powyżej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

BJK Marzec 31, 2015 o 19:47

Jak na razie zostaję w Meritum – dostęp do BIK-u jest nie do przecenienia 🙂 karty do konta już dawno nie mam, a co do samego konta to zobaczymy. Trzeba przemyśleć jak to będzie z tymi opłatami. Póki co i tak robię przelewy w ramach comiesięcznych „cyrkulacji” pieniędzy 😉

Odpowiedz

KubekWP Marzec 31, 2015 o 19:47

Pazerność różnej maści banksterskich gnid przekracza granice już nie tylko przyzwoitości (bo ten limit osiągnęli dawno), ale także rozsądku.

Odpowiedz

Mateusz Marzec 31, 2015 o 19:51

No to czas się pożegnać. Założyłem konto w promocji, ale teraz właściwie trzymam tylko drobną kwotę na koncie oszczędnościowym. Chyba czas się przyjrzeć Bankowi Smart albo BGZOptima.
Michał, który bank dla konta oszczędnościowego poleciłbyś bardziej?

Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:01

Hej Mateusz,

Na chwilę obecną oszczędności w BGŻOptima i Banku Smart. Mam także jakieś lokaty w Idea Banku łapane w 3-dniowych promocjach. Ale to się zmienia jak w kalejdoskopie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 20:13

Zastanawia mnie ten warunek aby uniknąć opłaty 12zl za prowadzenie konta… Dostaję miesięcznie kilka przelewów, ale żaden nie przekracza 2500zl więc nie kwalifikuję się do zwolnienia z tej opłaty. Ale jeśli tak przeleję sobie 2500zl na moje drugie konto w ING, po czym prześlę je sobie z powrotem na „Konto z Gwarancją”, to już warunek będzie spełniony?:) Nie mogę tylko doczytać czy ta kwota będzie musiała być na koncie przez jakiś czas do zaksięgowania, czy od razu po tym przelewie mogę je sobie wypłacić?

Odpowiedz

Andrzej Marzec 31, 2015 o 20:18

Ja już jedno konto zamknąłem w Meritum, jakieś 3 tygodnie temu, teraz poleci konto żony do zamknięcia, i temat dodatkowych opłat pobieranych przez ten bank ode mnie za konto i karty pozostaną tylko jego (banku Meritum) pobożnym życzeniem… 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sylwia Marzec 31, 2015 o 20:27

Ja likwiduję w takim razie. W tej chwili nie mam tam żadnych środków, ale trzymałam konto ze względu na atrakcyjne oprocentowanie rachunku oszczędnościowego. Skoro i ono tak drastycznie poleciało w dół, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Odpowiedz

Ewa Marzec 31, 2015 o 20:35

Michał, dzięki za wpis. Szkoda, że Meritum tak się zmienia… Ponieważ moje lokaty w tym banku kończą się latem, złożę wniosek o zmianę konta na Konto z Gwarancją i zaczekam jeszcze te kilka miesięcy. Ale jeśli polityka banku nie zmieni kierunku, po tym czasie na pewno stamtąd ucieknę!
Pozdrawiam
Ewa

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 31, 2015 o 20:39

Co tu dużo pisać – ktoś musi zapłacić za pomoc frankowiczom…

Odpowiedz

Tomek Marzec 31, 2015 o 20:43

Zamykam korespondencyjnie bo do placówki mam daleko. Tylko co w przypadku gdy tych rachunków mam 7szt (ror, oszczędnościowy wielo-przelewowy mc, 5x oszczędnościowy jedno-przelewowy miesiąc) a na druku są tylko dwa pola? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Marta Marzec 31, 2015 o 23:07

Tomek, Wszystkie rachunki dodatkowe zakładałeś w ramach umowy „ramowej” . Wystarczy, że na druku wpiszesz numer umowy, którą zawierałeś . „Rozwiązanie Umowy skutkuje rozwiązaniem wszystkich Umów rachunków zawartych w ramach Umowy”.

Odpowiedz

Marcin Marzec 31, 2015 o 20:51

Cześć, Przyszła pora strzyżenia owieczek z Meritum:) Chciwość Aliora to już niekończąca się historia. Mam u nich niestety konto firmowe które jeszcze muszę jakiś czas utrzymać i konto osobiste z którego rzadko korzystałem,bez karty deb. Do tej pory było darmowe a za które teraz muszę płacić 6PLN pomimo, że na firmowym mam obrót kasy. Kwota nie jest powalająca w ujęciu miesięcznym, ale chodzi o zasady. Konsultacje z infolinią na nic się zdały. Więc na aliorowskie konto osobiste pójdzie wypowiedzenie.
Oczywiście z polecenia Michała założyłem konto w Raiffeisen.

Odpowiedz

Ziew Marzec 31, 2015 o 20:56

Gnidy, zapewniali mnie gdy zakładałem konto (parę miesięcy temu) że przejęcie ich przez Alior to tylko kosmetyka księgowa i dobędzie się to bez wpływu na klientów. Namówiłem jeszcze na tą zmianę swoją mamę. Cóż, trzeba będzie wszystko odkręcać. Wiedziałem, że Alior to synonim pazerności, ale nie sądziłem, że dam mu się oszukać.

Odpowiedz

Kuba Marzec 31, 2015 o 21:04

Jeśli dobrze zrozumiałem opłaty zostaną wprowadzone od 01.06.2015, tym samym do 31.05.2015 nie ponoszę opłat i mam czas na rozwiązanie umowy konta bez okresu wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym?

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 21:07

Bez paniki.
Uważam, że jeśli ktoś może zapewnić comiesięczny wpływ min. 2500 PLN (jako jednorazowy przelew), to nie powinien szukać innych banków bo może wpaść z deszczu pod rynnę. Wszystkie banki poszukują zysków i kolejno wprowadzają opłaty więc ucieczka jest iluzoryczna.
Tutaj po przekształceniu w nowe konto przynajmniej przez 5 lat można mieć WSZYSTKO za darmo, nawet opcje płatne w większości banków jak np. przelewy natychmiastowe, obsługę w placówce itp. Gdybym miał stałe dochody na wymaganym poziomie to byłoby to moje główne konto.

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 21:17

Fabian. Z tego co pisał Michał i co wyczytałem z nowej tabeli opłat i prowizji trzeba spełnić jeden z warunków – albo jednorazowy wpływ 2500zł w miesiącu, albo 700zł płatności kartami wydanymi do rachunków. W moim przypadku wpływają wypłaty moja i Żony – obie poniżej 2500zł, ale płacimy głównie kartami, więc meritum jeszcze nie przekreśliłem 🙂

Odpowiedz

Fabian Marzec 31, 2015 o 21:33

Krzysztof. Jeśli wykręcasz kartą powyżej 700 zł miesięcznie to spoko, nowe konto będzie idealne 🙂 .

Odpowiedz

Maciek Marzec 31, 2015 o 21:48

Krzysztof, może żona przelewać na Twoje a Ty potem wszystko na meritum 😉 i jest 2500,
Ja akurat z żoną będziemy spełniać warunki, to jest nasze wspólne konto.
Zastanawiam się czy jest jakaś alternatywa dla meritum jeśli chodzi o łatwość założenia konta wspólnego w kontekście ewentualnych przyszłych opłat? Poproszę o informację.

Odpowiedz

Grzegorz Marzec 31, 2015 o 21:24

Wlasnie wysylem wypowoedzenie rachunku …. Zalozylem bo chwaliles apke mobilna ktora uwielbialem … Ale oplaty mnie przerazaja …. Banki dla nas ..nie my dla nich !!!! Koniec finansowania pora zarabiac na nich … Teraz planuje zalozyc w Raiff…… polbank :):)

Odpowiedz

Konrad Marzec 31, 2015 o 21:41

Witam,

Dla mnie ta sytuacja jest aż nadto wyrazista. Konto idzie do zamknięcia. Na rynku istnieje jeszcze wiele innych kont, które mogą być darmowe np. 360 w Millenium albo Raiffeisen jak już było wspomniane, do tego dochodzi T-Mobile oraz Smart. Bez sentymentów, było miło ale się skończyło 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Marzec 31, 2015 o 22:26

A jeśli przejdę na konto z gwarancją i zlikwiduje kartę to mam darmowe konto przez 5 lat minimum?

Odpowiedz

Marcin Marzec 31, 2015 o 22:26

Ja mam dość nie ciekawą sytuacje i jestem ciekaw Twojego zdania.Mianowicie chciałem założyć konto w Meritum złożyłem wszystkie swoje dane ,miałem otrzymać umowę pisemna ,nikt się u mnie nie pojawił ,2 razy dzwoniłem w celu wyjaśnienia sytuacji ,otrzymałem odpowiedż iż nie wiadomo dlaczego się tak stało i ze muszę czekać dalej.Oczywiście moja cierpliwość do Meritum się wyczerpała i teraz czy Twoim zdaniem jest jakaś możliwość pociągnięcia mnie do opłat ?

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 31, 2015 o 22:28

Wszystkie te podwyżki opłat za karty wyglądają jak „delikatna sugestia”, żeby przekształcić PKO w Konto z gwarancją. Warunki aby konto z gwarancją było bezpłatne, w przypadku konta głównego, a najlepiej wspólnego, nie są zbyt wygórowane. Z Żoną za same paliwo do samochodów płacimy ponad 700zł i zawsze płacimy kartami, więc to żaden problem. Jutro przekształcam i nic nie ruszam. Uwielbiam przelewy natychmiastowe a są nielimitowane 🙂

Odpowiedz

Michał Marzec 31, 2015 o 22:34

dzięki za ostrzeżenie i szybką analizę:) po to właśnie warto mieć newsletter!

Odpowiedz

Witek Marzec 31, 2015 o 22:49

a ja mam konto w Aliorze z 5 – letnią gwarancją braku jakichkolwiek opłat… i się cieszę i korzystam. Tylko nie mają ciekawych lokat – tu korzystam z oferty SK Banku

Odpowiedz

MacDom Marzec 31, 2015 o 23:34

Bankom nie można ufać i tyle. Poza tym LOGIKA – bank wykłada środki na pozyskanie klienta (z 200zł pewnie na osobę min. wyjdzie). I potem musi to sobie odbić.

Nie ma zmiłuj, musi sobie odbić. I jeśli promilowi uda się wcisnąć np. produkt typu polisolokata to reszta może dłuzej korzystać z darmowych usług. Lecz jeśli klienci którzy są przyszli nie są głupi i takich produktów jak wyżej nie biorą. Do tego nawet nie wezma pożyczki czy karty kredytowej to bank wprowadza opłaty za kartę debetową czy też konto.

I tak samo będzie z Raiddeisen Polbank. Gwarancje są g. wartę gdyż: 1) zmieni się właściciel 2) wszyscy znamy tekst: zmieniamy warunki, klient może bez konsekwencji zrezygnować z umowy w terminie x dni.

Dlatego ja sam nie łaszczę się na te 50-100zl przy zmianiach kont bo nie chce brać udziału w cyrku banków. Poza tym mam uczciwą świadomość ze te pieniądze oni potem muszą zgaranąć od ludzi. I nie na prowizji 10-20zł za karte i konto, tylko rabując np. w produkcie typu polisolokata.

A wiem co mówię bo miałem w Polbanku konto z kapitalizacją dzienną. I jak powoli się one kończyły to sprzedawcy w Polbanku chcieli mi wcisnąc polisolokaty. Czyli chcieli dać mi bardzo niekorzystny produkt.

Dlatego radzę wszystkim z glową i logiką podchodzić. Plus mieć świadomość jak ten rynek funkcjonuje.

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 1, 2015 o 11:03

Polisolokata polisolokacie nie rowna. Mialem w mBanku, bylem zadowolony, zarobilem ile mialem zarobic, nic nie stracilem.

Odpowiedz

Swider Kwiecień 1, 2015 o 00:11

Czolem,
Na konto w meritum namowilem 4 czlonkow rodziny. Czy w 1 liscie poleconym mozemy wyslac wypowiedzenie kazdego z nas czy zaakceptowane bedzie jedynie wypowiedzenie nalezace do nadawcy listu ?
Jak zwykle z gory dzieki.

Odpowiedz

Artur Kwiecień 1, 2015 o 00:13

Uwaga jestem (jeszcze) zawodowo związany z bankiem, ale piszę prywatnie. Proszę nie łączyć tego wpisu z moją pracą zawodową. Tym bardziej, że mój bank tnąc koszty, zgłosił zwolnienia grupowe. Jutro mogę pracować u Waszego pracodawcy :).
Nie wypowiam się tutaj o żadnym konkretnym banku, raczej o wszystkich naraz. Daczego? Bo komentarze typu „pazerność banku”, „banksterka” itp. z powodu podniesienia opłaty do 6 zł, uważam za przesadzone.

Proszę sobie przypomnieć, które banki odwróciły rynek kontami za zero. Dając przy tym solidne benefity. Dzisiaj sytuacja lekko się zmieniła a koszty prowadzenia rachunku, darmowych bankomatów, przelewów i całej reszty, zwyczajnie mogą przekraczać zysk banku z okołobankowania (osady na rachunkach, inne prowizje i cross sell). Każdy bank, który nie chce zaliczyć „skoku” w przepaść (zamierzona dwuznaczność), musi albo wyrównać opłaty albo namówić klienta do rezygnacji z innych banków.

Jeżeli chcecie spróbować „zarobić” na banku w taki sposób, aby bank dołożył do Waszej obsługi (zgarniając promocje, cashbacki, korzystając z darmowych bankomatów czy przelewów) – bardzo fajnie. Ale kto tu jest teraz „pazernym banksterem”?

Chcecie wiedzieć ile bank zarabia i na czym? Interesuje Was, co robi z tą kasą? Poczytajcie raporty kwartalne. Są jawne w bankach giełdowych. Polecam. Sami ocenicie z drugiej strony, który bank doi klienta a który zwyczajnie sprzedaje swe usługi za rozsądną cenę.

Pamiętajcie też o tym, że banki sroce spod ogona nie wypadły i odpowiadają przed akcjonariuszami. Możecie łatwo dołączyć na GPW do grona właścicieli i zacząć na banku zarabiać jak oni 🙂
O ile KNF pozwoli wypłacić dywidendę.

A licząc bankowe prowizje i opłaty, uważajcie na KK, kredyty, hipoteki, ubezpieczenia, produkty inwestycyjne czy forexowe. Na samej prowizji za prowadzenie RORów czy debetówek chyba się dawno żaden bank nie wzbogacił i specjalnie się na to nie zanosi.

Pozdrawiam i szczerze życzę zadowolenia z Waszych banków. Tych czy innych. Oferta jest bogata i różnorodna. Każdy znajdzie coś, co odpowiada mu najbardziej. Za adekwatną cenę.

Moje personalia wyłącznie do wiadomości Michała. Ok?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 09:03

Hej Artur,

Dzięki wielkie za wyważony komentarz. Mogę się pod nim w całości podpisać.

O personaliach wiem tylko ja i tak pozostanie.

Miłego dnia

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 1, 2015 o 00:36

Ja mam konto Ing Direct…nikt o nim nie wspomina, a mam bezpłatne prowadzenie konta, przelewy zwykle, wszystkie bankomaty. Jedynie karty debetowe – tutaj chyba 300 zł trzeba wykrecic aby nie płacić…ale pewniej tez niedlugo cos wymysla z oplatami.

Odpowiedz

Clemens Kwiecień 1, 2015 o 00:42

Hej Michał,
Dzięki za artykulik. Zawsze łatwiej i przyjemniej czyta się Twoje wpisy niż zmiany TOiP przesyłane przez bank. Posiadam konto w meritum od wielu sezonów i mi również nie podoba się fuzja z Aliorem.
Jak na razie przejdę na Konto z Gwarancją, aby obmyślić dalszą strategię, a może sytuacja na rynku kont się zmieni po kilku miesiącach i będzie coś ciekawszego do wyboru.
Jeśli zostałbym w Meritum to ‚jakby co’ nastawiam się na comiesięczną cyrkulację środków od października. Ale to się jeszcze zobaczy.

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 1, 2015 o 07:55

Ja zrezygnuję z konta .. jednak muszę poczekać do maja aż zakończy mi się lokata. Czy do tego czasu nic się nie zmieni w opłatach konta?

Odpowiedz

magda Kwiecień 1, 2015 o 08:02

Michale, jak wygląda kwestia rezygnacji z samej karty zakładając, że chcę zostać przy starym rachunku? Nie widziałam takiego formularza na stronie banku. Czy trzeba pisemnie złożyć rezygnację z karty?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:02

Hej Magda,

Dodałem aktualizację w artykule przedstawiając wszystkie sposoby. Zerknij proszę wyżej.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 1, 2015 o 08:14

Jeden z posłów w programie p.Jaworowicz stwierdził, że nie opłaca się napadać na bank. Lepiej go założyć.

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 1, 2015 o 08:23

Może komuś się przyda informacja :
PKO sa wprowadza opłaty za wypłaty z bankomatu (wszystkie bankomaty prócz ich)

Odpowiedz

Michał Kwiecień 1, 2015 o 08:35

Michał, konto i lokatę w Meritum założyłem podczas Twojej promocji z Compensą. Po terminie zapadalności promocyjnej lokaty skorzystałem z kolejnej propozycji lokaty w tym banku. Teraz pieniądze mam „zamrożone” do 25 maja. Nie wyrabiałem karty do rachunku więc zgodnie z tym co piszesz uniknę opłaty bez konieczności zmiany typu konta . Zamierzam poczekać do końca lokaty, przelać pieniądze na swoje codzienne konto (bo nie wiadomo, czy nie wpadnie im do głowy „kosić” kasę za przelew na moje konto w chwili zamykania rachunku) i pożegnać się, do czasu kolejnej dobrej promocji.

Cóż, banki same wychowały sobie kolejnego łowcę promocji i tak jak dla nich i dla mnie słowo „lojalność” już nie istnieje;) Miało być partnerstwo, a jest wojna podjazdowa, czy o to chodziło bankom?

Odpowiedz

Adam Kwiecień 1, 2015 o 09:46

Z dobrych informacji:
mBank własnie przedłużył do 12.05 promocję na limit w koncie. Przyznanie limitu bez prowizji, przez pierwsze 3 miesiące limit jest nieoprocentowany. Jeśli mamy dużą zdolność kredytową, przez te 3 miesiące można zarobić na lokacie kilkaset złotych. Limit trzeba zlikwidować przed upływem roku, żeby nie pojawiła się opłata za odnowienie. Jeśli nie weźmiemy dobrowolnego ubezpieczenia spłaty kredytu, cała operacja odbędzie się bez kosztów.
Michale, może warto więcej napisać o tej promocji?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:04

Hej Adam,

Staram się nie promować zadłużania się.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Kwiecień 1, 2015 o 09:49

Dzięki za ten wpis. Dostałem wczoraj maila z banku z informacjami o zmianie regulaminu ale mimo szczerych chęci nie przebrnąłem przez nie i nie dowiedziałem się o co naprawdę chodzi. Przechodzę na razie na Konto z Gwarancją. Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Kwiecień 1, 2015 o 11:19

Michale, masz rację. Faktycznie zmienili regulamin, więc odwołuję dobrą informację. Jeszcze wczoraj kredyt był nieoprocentowany, w tej chwili zostało tylko 0% prowizji za przyznanie kredytu, a oprocentowanie standardowe.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 1, 2015 o 09:58

Ja już znalazłem alternatywę – Bank Smart. Zastanawiam się jedynie czy jest to bezpieczna opcja, nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie jest to produkt handlowy FM Banku? Na podobnej zasadzie co Nju Mobile i Orange? Bank Smart jest bezpieczny?

Co do Meritum – konto zamykam jak tylko otworzę inne zamienne. A będzie to na pewno w kwietniu. Już Meritum Bank poinformowałem, że nie zgadzam się z wprowadzanymi zmianami.

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 10:15

Hej Sebastian,

Bank Smart to taki sam bank jak każdy inny – przynajmniej z perspektywy bezpieczeństwa depozytów. Do kwoty 100 000 EUR na rachunkach masz stuprocentową gwarancję środków dzięki BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Nawet gdyby bank upadł – środki zostaną Ci zwrócone.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 1, 2015 o 10:25

Dziękuję za szybką odpowiedź Michale 🙂

Miłego dnia życzę wszystkim Czytelnikom!

Odpowiedz

Joanna Kwiecień 1, 2015 o 10:12

Chciałam się jeszcze upewnić: Jeśli do tej pory, miałam konto w Meritum, ale nie brałam do niego karty, to czy przy zmianie konta (z Prostego Konta Osobistego) na Konto z Gwarancją nie zostanie mi nadana z „przydziału” karta do konta z której musiałabym rezygnować?
Z góry dziękuję za potwierdzenie i pozdrawiam serdecznie.

P.S. Wszędzie zmiany opłat. W Banku ING, gdzie otwarłam konto dla premii, zwiększono (od 1.04.2015) min. które trzeba zapłacić kartą z 200zł do 300zł (by nie ponosić opłat). Dobrze, że to zauważyłam, bo to konto miałam zaplanowane tak: 2X płatność za paliwo w miesiącu i karta głęboko do portfela i korzystam z właściwego konta (trzeciego:-)

Odpowiedz

Rafał Kwiecień 1, 2015 o 10:21

Hej
Właśnie wczoraj dostałem informację o zmianach na koncie od 1 czerwca.
Drukuje wypowiedzenie i składam, nie zamierzam dokładać do interesu – w końcu to są moje pieniądze i mają zarabiać.
Powodzenia Meritum w pozyskiwaniu nowych klientów i kasy !!!!!

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 1, 2015 o 10:32

Michał, skoro tak dbasz o transparentność to odpowiedz proszę na pytanie – skąd te iPady mini?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:05

Hej Jacek,

Kupione w Apple Store przez Internet (swoją drogą polecam – wysyłka za darmo, zwroty za darmo). Nie bardzo rozumiem czemu miało służyć to pytanie 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł P. Kwiecień 1, 2015 o 12:17

Cześć wszystkim.
Z tymi opłatami to szersza epidemia. Właśnie dostałem list od T-Mobile Usługi Bankowe:

„Szanowni Państwo,
informujemy, że 1 kwietnia 2015 roku zmienia się Taryfa Opłat i Prowizji oraz Tabela Oprocentowania dla Klientów Indywidualnych T-Mobile Usługi Bankowe. Poniżej znajdą Państwo zestawienie najważniejszych zmian:

T-Mobile konto
Od 1 czerwca 2015 r. zmieniają się warunki korzystania z karty do konta. Miesięczna opłata za kartę do konta nie będzie pobierana, jeśli dokonają nią Państwo transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł miesięcznie. W przeciwnym razie, opłata będzie wynosiła 6 zł miesięcznie. Pozostałe przywileje, jakie oferuje T-Mobile konto, nie ulegają zmianie, tj.:

• 0 zł za prowadzenie konta
• 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
• 0 zł za krajowe przelewy internetowe
• 0 zł za 10 przelewów natychmiastowych co miesiąc

Warto mieć też na uwadze, że T-Mobile konto może być oprocentowane na 3% – wystarczy przelewać na nie wynagrodzenie

Limit odnawialny
Od 1 kwietnia 2015 r. opłata za przyznanie oraz podwyższenie limitu odnawialnego będzie wynosiła 1% min. 30 zł.

Konto walutowe
Od 1 czerwca 2015 r. wypłaty z bankomatów w kraju i zagranicą z konta walutowego będą darmowe. Jednocześnie, wprowadzona zostanie opłata za wydanie lub wznowienie karty debetowej do konta walutowego w wysokości 10 zł.”

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 1, 2015 o 12:30

T-mobile (dawny alior sync) dzisiaj wysłał wiadomość systemową z nowymi opłatami za kartę. Ewakuacja z dwóch banków w tym samym czasie – tego jeszcze nie było.

Odpowiedz

Bartek Kwiecień 1, 2015 o 12:40

Witam,
Generalnie coś się dzieje. Konto za darmo to już chyba pomału przeszłość. Dziś na skrzynce znalazłem wiadomość że T-mobile(dawny aliorsync) też wprowadza opłaty za kartę, co prawda można od tego uciec płacąc kartą miesiecznie 200 zł ale zapewne i to po jakimś czasie się zmieni. No cóż życie 🙂

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 1, 2015 o 12:42

BNP Paribas też wprowadziło opłaty za prowadzenie konta od 19 .03. 2015 r. mój pakiet S kosztuje 3 zł miesięcznie a oszczędnościowe 1 zł miesięcznie a nie kosztowało nic 🙁

Bye Bye maszkaro idę do mbanku.

Odpowiedz

Adam Kwiecień 1, 2015 o 13:18

Kiedy jakiś bank zostaje sprzedawany kusi nowych klientów 5% lokatami (najczęściej oferta z kontem), promocjami a potem, ze względu na dużą ilość klientów może mieć większa wartość lub atrakcyjność.
Szkoda bo uważam że Meritum miało najfajniejszy serwis internetowy, powinno raczej dążyć w stronę nowoczesności (jak SmarkBank).

Lokatowiczom jednocześnie przypominaj że w DB jest lok@ta na 5%

Odpowiedz

Gaweł Kwiecień 1, 2015 o 13:21

Dobrze Michale że trzymasz rękę na tzw pulsie.:)) A poważnie to zaczynają się ruchy w innych bankach polegające na krojeniu na „małych” prawie „0” opłatach. Np doczytałem się w serwisie że w mbanku opłata do „darmowego” konta za kartę debetową wzrasta, aż o 50% czyli z 4 zł do 6 zł . Można jej uniknąć realizując transakcje bezgotówkowe 300 zł/msc. Niby to nic, ale jest to 72 zł rocznie to po pierwsze, a po drugie w mojej ocenie przynajmniej jest to strzał w kolano bo utrzymywanie kart na wszelki wypadek jeżeli jest płatana np 2 zł ma sens w przypadku gdy korzystam z ubezpieczenia komunikacyjnego, do którego obowiązkowo muszę mieć ROR w mbanku. A tak na pewno skasuje karę i zostawię martwe konto z którego wykonam jeden przelew na rok opłacając polisę. nie rozumiem takiej polityki banku.

Odpowiedz

Edward Kwiecień 1, 2015 o 13:22

A jeżeli to „prima aprilis” ?

Odpowiedz

Gaweł Kwiecień 1, 2015 o 13:28

Obawiam się że nie, sektor bankowy ma takie poczucie humoru jak i poziom ich usług. A poczucie humoru jest nierozłącznie związane z poziomem inteligencji…

Odpowiedz

Out Kwiecień 1, 2015 o 13:22

A ja mam pytanie – czy jesli ktos teraz nie ma karty debetowej do konta to czy po tym jak meritum zmigruje mi konto do jakiegos tam nowego konta to narzuci mi wydanie karty debetowej (to znaczy czy chce czy nie chce zostanie ona mi wydana ?)
Bo mam dosc duzy problem w tym momencie poniewaz mam uruchomiona lokate na 6 miesiecy gzdzie wskazalem przelew srodkow po zamknieciu lokaty na konto w meritum. To powoduje ze nawet nie moge zbytnio prosto zamknac konta ;-/

Odpowiedz

Gaweł Kwiecień 1, 2015 o 13:27

Lokaty nie możesz zmienić ale konto powiązane możesz chyba edytować zamienić? Ja tak zrobiłem w ideabanku.

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 1, 2015 o 13:44

A tak było pięknie… i przyszedł Alior i zrobił po swojemu. Tylko patrzeć, jak zaraz spadnie oprocentowanie lokat – na co i tak nie trzeba będzie długo czekać. Lokata start już jest na 4 proc. Szkoda wielka…

Odpowiedz

Michał Żółtowski Kwiecień 1, 2015 o 14:44

Tak szczerze, to się zastanawiam, czy te ciągłe roszady z kontami i kombinowanie aby uniknąć opłaty miesięcznej rzędu 5 zł są na pewno warte świeczki.

Taki transfer z jedno banku do drugiego, to jednak jest czasochłonna operacja – ustawienie wszystkich stałych zleceń, jak się ma jakieś przelewy rotacyjne to dodatkowo korekty rachunków na innych kontach, zamówienie nowej karty, nowy pin, nowy system transakcyjny do skonfigurowania, wypowiedzenie, sprawdzanie potem czy wszystko ok, oraz – moim zdaniem najgorsze – informowanie wszystkich ludzi wokół, że mają przelewy robić na inne konto. Jeżeli mam zmieniać konto raz na rok, i zaoszczędzić na tym mniej niż 100 zł, to chyba to nie jest warte czasu jaki się na to poświęci.

Może nie mam takiej praktyki zmieniacza, jak co poniektórzy, ale takie właśnie odnoszę wrażenie 🙂

Odpowiedz

Gaweł Kwiecień 1, 2015 o 14:51

Proszę cię ile czasu 1 godzinę czy nawet 2 Ja nie zarabiam netto 100 zł na godzinę. Zmianę rachunku robisz online nie ruszając pupy z domu. Poinformować ewentualnych kontrahentów możesz majlem. Jak dla mnie zawsze warto i to już Michał niejednokrotnie pisał. Pin i hasła powinno się zmieniać co najmniej raz w roku, wiem bo w mbanku zostałem okradziony bo nie zmieniałem pinu od 2 lat.

Też nie miałem praktyki i tkwiłem do niedawna od 12 lat w mbanku, i powiem jedno jestem zły na siebie i czuje się jak przysłowiowa pipa którą ktoś …. w co popadnie. Ale to już przeszłość dzięki takim właśnie Blogom jak niniejszy. I chwała Bogu!

Odpowiedz

Michał Żółtowski Kwiecień 1, 2015 o 14:57

Ok, ale nie możesz porównywać tej stawki ze swoją stawką godzinową, gdzie zarabiasz kwotę x razy np. 40 godzin w tygodniu, bo to zupełnie inna kategoria.

Nie chodzi o to, czy mnie stać na to aby sobie to olać, bo zarabiam bóg wie ile, tylko czy mogę ten czas efektywniej wykorzystać. Jeżeli to byłby przykładowo dwie godziny, to może znajdzie się bardziej fascynujące zajęcie do wykonania np z tej listy:
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/107-porad-oszczedzanie-pieniedzy

Chyba, że naprawdę już wszystko i tak robisz 🙂

Odpowiedz

Gaweł Kwiecień 1, 2015 o 14:56

Jeszcze jedno jeżeli nie chcesz zmieniać pinów i haseł to możesz mieć takie same w nowym banku , teraz to już nie problem :)))))

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 1, 2015 o 15:11

Witam,

Mam pytanko odnośnie nagród ipad’ów mini, które przedstawiłeś na zdjęciu w tym artykule o Meritum: a mianowicie skąd je masz? Czy to tajemnica?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:08

Hej Piotr,

Jesteś kolejną osobą pytającą skąd mam iPady… Po prostu je kupiłem w Apple Store.

5 iPadów ufundowała Comperia, a 5 kolejnych (nowszy model) ufundowałem ja. Kupiłem je, bo planuję je Wam rozdać. Czekają na zwycięzców mojego konkursu 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 2, 2015 o 11:31

No cóż… Jakość merytoryczna, jak i „stylistyczna” Twojego bloga, Twoich artykułów, ALE i osobowości, jak i nagród – na najwyższym poziomie!
Zatem gratuluję… i tak 3maj!
Piotr

Odpowiedz

Alka Kwiecień 1, 2015 o 16:05

W sumie wiadomo było, że do tego dojdzie po przejęciu Meritum przez Alior Bank. Jakiś miesiąc temu wypowiedziałam umowę. Wypowiedzenie mi potwierdzili ale już moje wycofanie zgód na wykorzystywanie moich danych osobowych potraktowali jako reklamację. Czekam teraz na jej rozpatrzenie.

Odpowiedz

Anna Kwiecień 1, 2015 o 16:41

Planuję zrezygnować z karty debetowej w Meritum , przerzucić środki z ROR na Konto z Gwarancją ,a wystąpić o kartę debetową w Raiffeisen ( w którym założyłam konto 2 tygodnie temu) to chyba -tylko 3 zł za kartę ,a też można za darmo wypłacać ze wszystkich bankomatów . W Meritum przeczekać do października.
Czy to ma sens?

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 1, 2015 o 20:25

Meritum Bank bardzo lubiłem. Mam 3 konta od 3,5 roku, a miesiąc temu otworzyłem konto firmowe, skuszony promocyjną ofertą kredytu w rachunku bieżącym.
Niestety obsługa w placówce była TRAGICZNA, Zero kompetencji, Zero zainteresowania,
W poniedziałek zamykam 3 konta prywatne i 1 firmowe.

Odpowiedz

macko Kwiecień 1, 2015 o 20:29

Zdążylem jeszcze otworzyć konto wczoraj na starych warunkach. mam nadzieję że osoba która mi je poleciła otrzyma swój bonus :). Naszczęście nie wybrałem karty więc niedługo zamykam ale bez stresu 🙂
niestety TMUB wprowadza opłaty za kartę a nie mam zamiaru płacić za kawałek plastiku, nawet jak trzeba spełnić niewielki warunek. Karta ma być bezwarunkowa i już. Została mi stara karta z getin online i jej będę używał w niektórych sytuacjach.

Zamierzam przejść na gotówkę (dawno to już planowałem – teraz mam niezły bodziec) i BLIK. Dzięki BLIKowi będę miał darmowe(jak narazie) wypłaty z wielu bankomatów(PKO BP, BZWBK, ING, ) lub płatności bezgotówkowe (niestety jak narazie w małej ilości sklepów) w nagłych sytuacjach będzie karta Getinu.

Odpowiedz

Szymon Kwiecień 1, 2015 o 20:41

Michał, w sprawie Twojego przewodnika wypowiadania rachunku m.in. w Meritum – dzwoniłem na infolinie i taki wzorzec wypowiedzenia w aktualnej sytuacji nie będzie do końca prawidłowy, ponieważ wypowiadamy umowę z uwagi na zmianę w TOiP – wtedy termin jest natychmiastowy, a nie 30 dni jak we wzorze :). Oczywiście można wypowiadać w standardowym trybie ale jeszcze naliczą opłatę i będzie lipa 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 1, 2015 o 22:09

Hej Szymon,

Racja 🙂 Dzięki!

Pozdrawiam

Odpowiedz

Garf Kwiecień 1, 2015 o 21:18

Wiem, że głupie pytanie, ale czy we wniosku o rozwiązanie konta w Meritum, w polu „Posiadacza rachunku” mam wpisać imię i nazwisko czy nazwę rachunku „Proste Konto Osobiste”

Odpowiedz

Malwina Kwiecień 1, 2015 o 21:24

Ponieważ Meritum Bank jest właśnie przejmowane przez Alior, Konto z Gwarancją zmienia się w aliorowe Konto Wyższej Jakości. A przynajmniej ma takie same warunki, założenia i ewentualne opłaty.

Odpowiedz

Wioleta Kwiecień 1, 2015 o 21:34

Możecie napisać więcej o podnoszeniu cen w Raiffaisen po promocji z Comperią? Założyłam konto, planuję założyć lokatę 4% na 3 mies. Lepiej teraz zrezygnować ze wszystkiego?

Odpowiedz

Jarek Kwiecień 1, 2015 o 21:43

Własnie dzisiaj po 20tej dostałem info mailem o zmianie tabeli opłat za karty w T-mobile usługi bankowe. 6zł chyba, że będzie min. 200zł płatności.

Dzisiaj, że od 1 kwietnia i od 1 czerwca…
Alior działa…;)

Pzdr

Odpowiedz

Michał H. Kwiecień 1, 2015 o 21:43

Cześć

Już wczoraj otrzymałem e-maila z wiadomością o podwyżce w Meritum. Mam tam konto oraz kartę, które założyłem z Twojego linka w ubiegłym roku. Korzystałem z ich usług sporadycznie jako alternatywę dla podstawowego rachunku.

Wczorajsza decyzja – zamknięcie konta i karty w Meritum!

Dziś kolejny e-mail z informacją o podwyżce w AliorSync… yyy różowym T-Mobile. Niby nic. Opłata za kartę nie zostanie naliczona gdy zapłacimy powyżej 200 zł w miesiącu. Jeśli nie to opłata dość spora 6 zł – w porównaniu do dotychczasowego zera.

Dzisiejsza decyzja – rezygnacja z karty do konta przed czerwcem. Nie lubię być golony w taki sposób.

Pytanie. Co sądzisz o ofercie banku Millennium i konta 360 stopni? Opłaty 0 zł w przypadku przelewu na konto 1.000 zł oraz jednej płatności kartą.

Odpowiedz

Wojtax Kwiecień 1, 2015 o 22:06

Michał napisałeś cytuje:
„Sposobem na uniknięcie opłat jest więc rezygnacja z karty debetowej, co ma oczywiście sens o ile chcecie pozostawić sobie konto na potrzeby realizacji przelewów internetowych lub korzystania z kont oszczędnościowych banku.”

Proste Konto Osobiste od 01.06 15 r będzie miało nową Taryfę opłat i prowizji i tam jest opłata za konto 12 zł plus opłaty za kartę, jeżeli jest wydana do konta, czyli konto bez karty po 31 października 12 zł jeżeli klient nie spełni warunków. Jak napisane w artykule klient może zamienić stare konto na nowe bez ponoszenia kosztów ( do nowego konta karta jest za darmo bez żadnych warunków). Od czerwca opłata za konto będzie naliczana i w ramach promocji (do końca października) zwracana klientowi następnego miesiąca do 10 dnia.

Lepiej opisuj i informuj tych niedoinformowanych 😉

Odpowiedz

andrew Kwiecień 1, 2015 o 22:22

Nie wprowadzaj w błąd – przeczytaj Rozdział 6:
http://static.meritumbank.pl/asset/T/a/r/Taryfa_oplat_i_prowizji_2303.pdf

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 1, 2015 o 22:26

Czyli jak ktoś zarabia mniej niż 2500 zł netto to mu się nie opłaca przechodzić na Konto z Gwarancją. Na dotychczasowym koncie wystarczy, że tylko wpływa wynagrodzenie ale nie ma podanego minimalnego limitu, który trzeba przekroczyć aby nie zapłacić opłaty dodatkowej. Mam też konto w mbanku gdzie opłata za kartę debetową również będzie wynosić 6 zł ale tam przynajmniej jest opcja jej wyeliminowania płacąc tą karta min 300zł miesięcznie. Na ten moment rezygnuje w maju z karty debetowej w Alior/Meritum i czekam na rozwój wypadków. Jak będzie nakaz przejścia do konta z Gwarancją to zamknę zrezygnuje z Aliora/Meritum w ogóle.

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 1, 2015 o 22:53

Ja po dłuższym namyślę tak jak podpowiadał Michał zmieniłem na „konto z gwarancją”. W meritum pasuje mi (pasowało mi do tej pory) 0 opłat za prowadzenie konta, kartę i wypłaty z wszystkich bankomatów więc do połowy września zdecyduję co dalej z tym fantem zrobić a w najgorszym przypadku trzeba będzie zmienić w pracy nr konta na który ma wpływać wynagrodzenie i dalej trwać w meritum. Tak jak pisali przedmówcy – ucieczka do innego banku może być skokiem 🙂 „z deszczu pod rynnę”. Nie bardzo mam ochotę poszukiwać kolejnego konta i banku, bo z racji wykonywanej pracy potrzebne mi są konta zarówno w PKO, jaki w WBK. Kontem pierwszego obrotu jest Meritum, teraz jeszcze doszedł Raiffeisen. Podejrzewam, że w przeciągu paru miesięcy pojawi się coś ciekawego więc wtedy będzie można ewentualnie uciec z Meritum i raiffeisena ale do tego czasu warto dać sobie trochę czasu i poczekać na to co jeszcze pojawi się na rynku.

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 1, 2015 o 23:59

T-mobile:
Od 1 czerwca 2015 r. zmieniają się warunki korzystania z karty do konta. Miesięczna opłata za kartę do konta nie będzie pobierana, jeśli dokonają nią Państwo transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł miesięcznie. W przeciwnym razie, opłata będzie wynosiła 6 zł miesięcznie.

transakcji bezgotówkowych!

czyli wystarczy zrobić wpłatę w wpłatomacie na 200zł i nadal jest karta za 0zł ?

Odpowiedz

Darek W. Kwiecień 2, 2015 o 02:44

We wpłatomacie wpłacasz gotówkę, zatem nie jest to transakcja bezgotówkowa. Ale wystarczy zrobić dwa razy zakupy po sto zł i zapłacić kartą.

Odpowiedz

Darek W. Kwiecień 2, 2015 o 02:39

Ale ruch w interesie. Jeszcze kilka lat i dołączymy do normalnych krajów gdzie za usługi bankowe i trzymanie w bankach kasy się płaci.
Tymczasem pozostaję w PKO BP z kontem Aurum.
Przy okazji mam pytanie. Może ma ktoś pomysł gdzie umieścić 30 tys., które leżą na koncie zarządzanej przeze mnie wspólnoty mieszkaniowej?
A już tak zupełnie poza tematem, mógłbyś Michał napisać coś o zarządzaniu wspólnotami. Oczywiście w związku z oszczędzaniem. Tzw licencjonowani zarządcy nieludzko „kroją” – szczególnie małe – wspólnoty, które zamiast rządzić się same, płacą słono. Włosy mi stają na głowie jak rozmawiam z mieszkańcami takich wspólnot, którzy pokazują mi koszty jakie ponoszą i proszą bym to ja się nimi zajął.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 2, 2015 o 06:53

Hej
Wiecie czy zmiana konta na konto z Gwarancja jest z jakąś klauzulą czasową czy w przyszłości też można je zamknąć do miesiąca?
Pozdrawiam
Sebastian

Odpowiedz

Kasia Kwiecień 2, 2015 o 07:59

Michale,

Chciałam Ci podziękować za jak zwykle doskonały artykuł i niezbędne informacje podane w pigułce. Postanowiliśmy z mężem, że zamykamy swoje konta w meritum – ja za 3 tygodnie kiedy skończy się lokata, a mąż trochę później, ponieważ poza lokatą meritum ma jeszcze powiązane z kontem konto oszczędnościowe bgż optima z lokatą. Dlatego jego konto na razie zaminimy jego konto w meritum na konto z gwarancją, a jak skończy się lokata w bgż to również je zlikwidujemy. Za dużo nam się namnożyło kont i decyzja meritum o wprowadzeniu opłat zmobilizowała nas do zrobienia gruntownych porządków bankowych 🙂
Pozdrawiam świątecznie!

Odpowiedz

Beret Kwiecień 2, 2015 o 08:14

T-Mobile UB właśnie wysłało maila, że też wprowadzają opłatę za kartę 6zł chyba, że wykonamy 200zł transakcji kartą. Ehh.. Miarka się przebrała- spadam.

Odpowiedz

Beret Kwiecień 2, 2015 o 08:29

Dodam że rezygnacja z karty w T-mobile UB przebiega tak, że po prostu zmieniamy status karty w systemie internetowym na zamknięta i potwierdzamy sms-kodem.
powodzenia

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 2, 2015 o 10:47

Ja na razie rezygnuje z karty, jako dodatkowej, trzeciej.
I poczekam co bedzie dalej, ale jak sie pojawi opłata za PKO to powiem dziękuję.

Odpowiedz

Czesław Kwiecień 2, 2015 o 13:03

Jest kilka banków bardziej przyjaznych, aby tam założyć konta, nie mówiąc o profitach do wykorzystania.
Uciekam z tego banku.

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 2, 2015 o 16:14

UWAGA!!!
mBank wydłuża procedurę odstąpienia od usługi bilansowania kredytu (pożyczki) hipotecznego!!!
Jak wszystkie banki także mBank(dawny Multibank) podniósł drastycznie opłaty za obsługę rachunków. Spadłem z krzesła jak zobaczyłem wyciąg z rachunku i tam dodatkowa opłata 99,00PLN miesięcznie za rachunek bilansujący z pożyczką hipoteczną!
Do tej pory rachunek bilansujący był bezpłatny. Obecnie płacę ok.370PLN odsetek miesięcznie czyli bank podniósł swój zysk o ok. 26%!!!
Oczywiście od razu złożyłem dyspozycję odstąpienia od usługi bilansowania, wniosek został przyjęty i po 30 dniach dostałem następującego maila:
„Szanowny Panie,
informujemy, że obecnie nadal trwają prace nad Pana dyspozycją – „Odstąpienie od usługi bilansowania”. Wiążąca odpowiedź przekazana zostanie w możliwie najkrótszym czasie, przepraszamy za wydłużony czas jej realizacji.

Z poważaniem,
Zespół mBanku.”
I już następne 99,00PLN zniknęło z rachunku.
Nie wiem jak długo potrwa ten proces ( normalnie zajmuje top 30 dni), infolinia informuje, że jest dużo wniosków i mój wniosek czeka w kolejce.
Jak znam życie to procedura może trwać i rok!
Tak wygląda „strzyżenie owiec” w Polsce!
Jeszcze jedno – dziwnym trafem WIBOR 3M w mBanku jest wyższy ( 1,82% ) niż średni 1,65%!
Ostatnio RPP obniżyła stopy o 0,5 p.p. a mBank tylko o 0,24 p.p.!
Widać, że Banki już więcej nie chcą oddać i trzeba uważać na nowe opłaty:
np. w Citibanku pojawiły się nowe opłaty:
opłata za obsługę raty na KK – 30 PLN miesięcznie
opłata za Citiphone – 6,00PLN miesięcznie
– a tego nie powie miła pani z infolinii, tylko bajeruje tabletem. Czyli RRSO nie wyniesie 10% na KK tylko ponad 14%, ale o to trzeba się dociekliwie wypytać.
Banki już nadrabiają przyszłe straty na „frankowiczach”
Obecnie trzeba być czujnym przy podejmowaniu decyzji kredytowych – stopy procentowe są zachęcające, ale perspektywy są niepokojące:
1) nowe ukryte koszty kredytów
2) coraz bardziej realny atak spekulacyjny na PLN w perspektywie 5 letniej ( gra na wzrost wartości złotego i później ucieczka kapitału spekulacyjnego ( zagrożenie wojną z Rosją, wyprzedaże banków w Polsce http://biznes.pl/magazyny/finanse/wyprzedaze-bankow-w-polsce-i-ich-fuzje/fzveed) – jak to zrobił Goldman Sachs w 2008r.
skutek – dewaluacja złotówki (co jest w interesie rządu) obniżenie zadłużenia państwa – wzrost zadłużenia kredytobiorców – „plan Balcerowicza”,( na Ukrainie hrywna spadła o 50%)
3) niskie współczynniki płynności banków zachodnich (80% banków w Polsce) – poniżej 5% np. niemiecki mBank – 2,1% – sygnałem słabości banków w Polsce jest chęć przejęcia SKOK-ów ( patrz rzekoma afera SKOK-ów)
(możliwy scenariusz cypryjski przy utracie płynności)
4) 60% zysków banki w Polsce osiągają z osób fizycznych, a nie z firm
5)istnienie bankowego tytułu egzekucyjnego

Obecnie jest najlepszy czas, żeby wyjść z kredytów lub je w znaczącej mierze nadpłacić.
Już tak tanio nie będzie, co widać po nowych produktach.

Odpowiedz

Fazi Kwiecień 2, 2015 o 22:20

Do piachu z nimi. Pismo o zamknięcie rachunków właśnie wysłane. Btw sporo ludzi w ogóle takimi kwestiami jak opłata za konto, kartę nie interesuje się, nie śledzą zmian i banki na tym tylko korzystają. Z drugiej strony jak w każdej korporacji (w sieciach komórkowych, tv kablowych to samo ) liczy się nowy klient a starych mają w 4 literach więc trzeba tym cwaniaczkom pokazać, że potrafimy liczyć i po prostu pokazać im środkowy palec.

Odpowiedz

Adam K Kwiecień 3, 2015 o 09:55

Uprzejmie donoszę że powróciła promocja w Credit Agricole – 1000zł za przeniesienie tam swojego głównego konta, płatności kartą i przelewy rachunków. Mam to konto założone rzutem na taśmę w końcu zeszłego roku i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Dostałem 100 po miesiącu na „dzień dobry”, dostaję 5% zwrotu po opłaceniu rachunków (25zł/mies) i 33zł za zgromadzenie 66 zł w programie Saver, który zaokrągla mi płatności kartą do 5zł (wychodzi średnio 27 płatności – sporo ale wykonalne – można jak cebulak tankować po 50,02zł cztery razy miesięcznie 😛 ).
Do tego brak opłat za prowadzenie konta, programu i karty, darmowe wypłaty wszędzie. Mam wrażenie, to ostatnie konto na którym można coś zarobić…

Michał, polecisz? 🙂

Pozdro

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 5, 2015 o 20:54

@Adam K
Zapomniałeś dopisać: To pisałem ja, Adam z działu PR CA 🙂

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 3, 2015 o 10:20

Hej,

w t-mobile też zaczynają wprowadzać opłaty. Na pierwszy ogień karta – od 1 czerwca jak miesięcznie nie wykonam karta płatności na min. 200 pln – zapłacę 6 zł. Ogólnie to śmieszne są te ciągłe zmiany, mam nadzieję że promocja Comperii i konto Reiffeisen faktycznie okażą się darmowe na zawsze 🙂

ale zastanawia mnie jedno – chyba w 2008 (?), w każdym razie DAWNO, założyłem ekonto w mBanku (ze względu na to że, oczywiście, było full darmowe z darmową kartą). Jakiś czas temu mBank wprowadził opłaty za kartę, a że było to moje drugie konto, postanowiłem kartę po prostu zawiesić. Natomiast konto mam do dzisiaj, i do dzisiaj jest ono darmowe (nie spełniam żadnych wymogów o których dzisiaj mowa w mBanku). Ktoś może mi wyjaśnić na jakiej zasadzie?

Odpowiedz

Karol Kwiecień 3, 2015 o 11:06

Witam!
Nie wiem czy dobrze rozumiem, jeśli mam Proste Konto Osobiste oraz Konto Oszczędnościowe to opłata jaka teraz dojdzie to opłata za kartę czy jeszcze jakieś dodatkowe koszty będą?
Dziękuję

Odpowiedz

Radziw Kwiecień 3, 2015 o 11:50

Dzięki CI za te info. czytam tylko Twojego bloga!

Odpowiedz

Magda Kwiecień 3, 2015 o 11:57

Michale,

dziękuję za odpowiedź. Złożyłam wniosek o likwidację karty. Użyłam jej raz, a miałam od kilku miesięcy.

Pozdrawiam
PS czekam na nowe podcasty

Odpowiedz

rafal Kwiecień 3, 2015 o 13:48

Odchodzę! Stanowczo!

Odpowiedz

Patryk Kwiecień 3, 2015 o 16:42

Czyli (jeśli dobrze rozumiem) w przypadku tego „Nowego Konta z Gwarancją” wystarczy, że raz w miesiącu zrobię przelew na 2,5k na inne konto a potem z powrotem na ROR’a i już mam konto, rachunki oszczędnościowe i kartę za free?

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 3, 2015 o 22:16

T-Mobile Bankowe wprowadziło również opłatę 10zł za wydanie/wznowienie karty do konta walutowego. Karty wydawane są na 4 lata więc nie jest to duża opłata, ale można jej uniknąć. Ja wszystkie swoje karty, które miałem (karta w USD kończyła się we wrześniu 2015) zamknąłem i złożyłem wnioski o nowe, jeszcze bez opłaty, a będą ważne również 4 lata – tak mnie zapewniono na infolinii. Na wielki plus jest, że od 1 czerwca nie będzie żadnej prowizji za wypłaty tymi kartami za granicą – na wakacje jak znalazł 🙂 Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciek Kwiecień 4, 2015 o 09:37

19,99 zł miesięcznie opłaty za prowadzenie konta firmowego w Meritum Banku przekreśla już los mojego rachunku w tym banku 😉

Odpowiedz

Maxio Kwiecień 4, 2015 o 12:04

Michał a co powiesz na temat konta db easy net ?
bo widzę, że z T-mobile trzeba uciekać.
Fajnie by było jakbyś w związku z nowymi regulaminami banków zrobił zestawienie gdzie obecnie są konta całkowicie darmowe oraz te, które się najbardziej opłacają. Pozdrawiam

Odpowiedz

suaby Kwiecień 5, 2015 o 00:21

Michał, tymi okienkami pop-up napewno nie zjednasz sobie czytelników do otrzymywania spamu.
pozdrawiam

Odpowiedz

redshark Kwiecień 5, 2015 o 19:12

Coś wczytałem w komentarzach, że Meritum wprowadza opłatę za konto firmowe 19,9zł -> nie dostałem żadnych zmian odnośnie firmowego konta a wy?

Jeśli chodzi o meritum koto główne to po przekształceniu je w konto z gwarancją to jest konto typowego Aliora chyba nawet czyli wpływ >2000zł /przelew jakiś z innego banku/ i po kłopocie, nawet fajnie, że akceptują przelew z konta formowego meritum to looooz nic mi się nie zmieni JEŚLI NIE WPROWADZĄ OPŁAT ZA KONTO FIRMOWE!

Odpowiedz

Jadwiga Kwiecień 6, 2015 o 10:32

Niestety wprowadzają opaty za konto firmowe od maja będzie ono kosztować około 20 zł. Ja dostałam wiadomość o tej zmianie po zalogowaniu do konta (w zakładce wiadomości).

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 6, 2015 o 15:36

Niestety zgodnie z regulaminem nie muszą informować mailem, wystarczy informacja w panelu użytkownika. Nieprofesjonalne i odbiegające choćby od zasad dotyczących konta osobistego w tym samym banku.

Tak jak pisałem parę komentarzy wcześniej opłaty za firmowe wg moich informacji potwierdzonych przez panią z Meritum przynajmniej za maj, ze względu na terminy, nie da się uniknąć.

Odpowiedz

Szymon Kwiecień 7, 2015 o 09:57

Krzychu: dzwoniłem przed chwilką na infolinię, Pani poinformowała mnie, że opłat za maj nie pobiorą jeżeli złożę wypowiedzenie w kwietniu.

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 7, 2015 o 12:05

To dobra wiadomość. Dzięki. Z maila otrzymanego w odpowiedzi na moje pytanie to nie wynikało:

(…)
Ponadto wyjaśniam, że zgodnie z aktualną Taryfą opłat i prowizji dla przedsiębiorców oraz innych podmiotów w Meritum Banku ICB S.A., miesięczny koszt prowadzenia Pakietu Meritum Bez Granic, którego jest Pan Posiadaczem, wynosi 19,99 zł.

Niemniej, rzeczona opłata nie będzie pobierana do dnia 30.04.2015 r.
(…)

Odpowiedz

Joe Kwiecień 5, 2015 o 23:32

Zamykam konto. Głupie wymogi wgrywania na konto paru tysiaków miesięcznie zniechęcają mnie do „trzymania” konta. Nie jest to problem kwoty, ale dodawania mi kolejnej rzeczy do pamiętania i „zajmowania się”.

Odpowiedz

Dorota Kwiecień 6, 2015 o 12:43

Michale,
czy jeśli karta debetowa do Prostego Konta Osobistego jest nieaktywna (karta została wydana ale nie aktywowałam jej) to opłata też zostanie naliczona?

Odpowiedz

Hene Kwiecień 7, 2015 o 00:36

Polityki Meritum nie można brać w obronę, terminy zmian opłat w przypadku kont firmowych uniemożliwiły zmianę rachunku – wypowiedzenie w terminie. Można to określić tylko jednym słowem – PAZERNOŚĆ i nie ma na to żadnych tłumaczeń. Uczciwość w stosunkach z drugą stroną oznacza, że jeśli zmieniam jednostronnie warunki, to umożliwiam drugiej stronie decyzję co do tych warunków i wycofanie się z umowy. Zarobią na mnie 19,99 zł a obydwa banku stracą wiarygodność do końca.

Odpowiedz

Maciek Kwiecień 7, 2015 o 10:57

Ja odchodzę z Meritum.

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 7, 2015 o 11:08

Cześć,

Dot. Konto osobiste z gwarancją.
Jeżeli konto jest wspólne i mamy do niego 2 karty, to te 700 zł miesięcznie może być sumą wydatków z obydwu kart, czy z każdej z osobna trzeba wydać po 700 zł?

Pozdrawiam,
Paweł

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 7, 2015 o 11:41

A czytaliście gwiazdkę przy tym wspaniałym 2,75% oprocentowaniu na rachunku oszczędnościowym w meritum?

„*Promocyjna stawka oprocentowania obowiązująca do dnia 30.04.2015 r. Poza okresem promocji stawka oprocentowania równa się Stawce inflacji, jednak nie więcej niż 75% Stopy referencyjnej NBP oraz nie mniej niż 0,1%..”

Jak dla mnie, to ubicie tego rachunku…

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 7, 2015 o 18:08

Michale, może czas najwyższy zrobić najświeższe porównanie najbardziej „darmowych” kont z kartą ? Sądząc po komentarzach teraz każdy zastanawia się nad ucieczką do innego banku.

Odpowiedz

Gabriela Kwiecień 8, 2015 o 08:40

Wczoraj poszłam do oddziału Meritum zamknąć konto osobiste. Poszło szybko, 5 minut, pan mi dał formularz, zero problemów. Zapytałam się, czy dużo klientów rezygnuje. Powiedział, że od tygodnia nic innego nie robi, tylko zamyka konta. Jedna pani stała obok, nie wiedziała o wprowadzeniu opłat, bardzo się niemile zdziwiła i chyba też zamknie konto. Z osobistym poszło bez problemu, ale mam w tym banku konto dla spółki z o. o. i niestety przez najbliższe dwa miesiące nie mogę go zamknąć. Po latach darmowego konta 20 zł miesięcznie za konto nieoprocentowane wydaje mi się złodziejstwem. A taka byłam zadowolona z miłej obsługi w tym banku, zwłaszcza w przypadku transakcji walutowych. Szukam teraz najtańszego konta dla spółki, najchętniej bez obowiązkowej karty. Michał. możesz coś polecić? Albo ktoś tutaj ma jakieś sugestie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 8, 2015 o 09:39

Hej Gabriela,

Dziękuję za informacje. Co do konta firmowego, to sam się zastanawiam – albo przełknę te 20 zł albo zmigruję do Idea Banku. Daję sobie czas do końca kwietnia na podjęcie decyzji.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabriela Kwiecień 20, 2015 o 11:15

Zastanawiałam się, czy zamknąć konto firmowe w Meritum czy może jednak płacić 20 zł i nie mieć kłopotu ze zmianą. Okazało się to niepotrzebne, bo Meritum już mi je sam zamknął razem z osobistym, mimo że nie wydałam takiej dyspozycji. Jak zadzwoniłam na infolinię, to powiedzieli, że mają dwa tygodnie na rozpatrzenie mojej reklamacji. Nie muszą już jej rozpatrywać, bo założyłam konto w Idea Banku (na razie bezpłatne). Mam tylko trochę kłopotu z informowaniem klientów, którym wystawiłam faktury, że zmienił się numer konta, ale mam nadzieję, że wszystko się uda. Żal mi tylko, bo w Meritum bardzo sympatyczny człowiek obsługiwał mój rachunek walutowy, zawsze dzwonił do mnie jak przychodziły przelewy i pytał się, czy może w czymś pomóc. Bardzo jestem ciekawa skali rezygnacji klientów z Meritum i jak to się ma do ich planów i założeń (bo chyba się zastanawiali, ilu klientów zrezygnuje po wprowadzeniu opłat). Michał, bardzo dziękuję za Twojego bloga i cenne informacje i czujność.

Odpowiedz

Alicja Kwiecień 8, 2015 o 11:05

Umknęło mi, że Meritum Bank został wykupiony przez Aliora. Najgorsze jest to, że prócz pojawienia się kata nad nami z gigantycznymi opłatami (14 zł za kartę – kto to widział?) zniknęła również szansa na dodatkowe zarobki. Mając stronę lub bloga można było zarabiać na polecaniu konta meritum, a kto je teraz będzie chciał założyć? Ja się do meritum przeniosłam ze względu na korzystne oprocentowanie lokat i po tym jak mbank kazał sobie płacić za kartę. Teraz w kontekście karty chyba zdecyduję się na przedpłaconą w banku z pomarańczowym lwem.

Michale – a czy mógłbyś jeszcze napisać co mają zrobić osoby, które mają założone lokaty terminowe w meritum a chcą zrezygnować z konta ROR? Mnie się jedna kończy w maju a więc jeszcze przed wprowadzeniem opłat za kartę a druga w czerwcu… Żal teraz zrywać, bo to były roczne depozyty :/

Odpowiedz

bdtr Kwiecień 8, 2015 o 18:03

Orientuje się ktoś, czy istnieje realna szansa na to, by zmusić Meritum Bank do zaakceptowania sprzeciwu wobec zmian w TOiP, wysłanego poprzez ich system bankowości elektronicznej?

Regulamin (§ 36 ust. 6) daje klientowi prawo do zgłoszenia PISEMNEGO sprzeciwu wobec zmian w TOiP, ale stanowi również, że: „Oświadczenia woli, Transakcje płatnicze i wnioski składane za pośrednictwem EKD potwierdzone Pakietem bezpieczeństwa uznaje się za spełniające wymogi formy pisemnej i skutkują one zobowiązaniami i uprawnieniami o treści określonej w komunikatach podanych w EKD.” (§ 14 ust. 6 Regulaminu, a także § 6 ust. 2 Umowy).

Czy bank ma prawo domagać się dostarczenia takiego sprzeciwu w formie papierowej wraz z kopią dowodu osobistego?

Ja uważam, że wystarczy gdy poprzez system transakcyjny (jeden z EKD) wyślę wiadomość, w której wyrażę sprzeciw wobec wprowadzanych zmian, a skutek tego powinien być taki, że umowa (zgodnie z Regulaminem) wygasa z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie proponowanych zmian (§ 36 ust. 8 Regulaminu).

Na jakiej podstawie bank zmusza mnie do wizyty w oddziale lub wysyłania sprzeciwu i kopii dowodu osobistego pocztą?

Odpowiedz

Adam Kwiecień 8, 2015 o 21:33

Tak, akceptuje, zrobiłem tak w marcu i zamknęli mi konto w tydzień (z dniem 31 marca).
Trzeba iść do meritum osobiście albo wysłać taki sprzeciw z kopią dowodu. Nie ma innej opcji.

Odpowiedz

Wojtek Kwiecień 9, 2015 o 09:33

Witam,
zamierzam przekształcić Proste Konto Osobiste w Konto z Gwarancją. Czy mogę w późniejszym dowolnym terminie zamknąć Konto z Gwarancją bez jakiś haczyków? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Kwiecień 11, 2015 o 13:50

Podpinam się do pytania, bo to chyba jedyna opcja aby pozostając jeszcze trochę uniknąć opłat. Tylko czy tutaj niema jakiś haczyków przy zamykaniu konta przed okresem wprowadzenia opłat?

Odpowiedz

jacek Kwiecień 9, 2015 o 09:40

Witam.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w tabeli opłat i prowizji wynika ( moim zdaniem ), że jeśli nie zmienię rodzaju konta i zostanę przy PKO bez karty debetowej rachunek będzie nadal bez opłat. Pytam, bo już różne wersje się przewijają.

Odpowiedz

Radek Kwiecień 9, 2015 o 10:14

Hej, wiecie coś może na temat zmian w DB. Słyszałem, że też szykują się jakieś podwyżki opłat. Zna ktoś może nowe zasady i … w jaki sposób można rozwiązać z DB umowę.

Odpowiedz

Gosia Kwiecień 9, 2015 o 10:38

Michał,

piszę pierwszy raz więc na wstępie to WIELKIE DZIĘKI za świetne artykuły, za trzymanie „ręki na pulsie” i informowania nas o rzeczach, na które w natłoku spraw często nie zwracamy uwagi. Naprawdę dziękuję i wszystkiego co najlepsze dla Ciebie i Twojego bloga 🙂

Mam prośbę czy mógłbyś mi powiedzieć co zrobiłbyś w sytuacji gdybyś miał w Meritum lokatę do 3 czerwca (a tutaj trzeba zrezygnować do 1 czerwca) i nie będzie odnotowanego wpływu wynagrodzenia czy 2.000,00?
Jeśli zrezygnuję z lokaty to nie będę miała zapewne naliczonych odestek z drugiej strony jeśli naliczą mi opłaty…
Chyba że dobrze „nie doczytałam” i jedno z drugim nie ma nic wspólnego tj. mogę zrezygnować z karty, konta a zostawić samą lokatę (nie jestem jednak pewna czy tak można zostawić samą lokatę bez rachunku).

Oczywiście podjęcie decyzji należy do mnie itd więc broń Boże nie będę miała do Ciebie żadnej pretensji itp 🙂 Po prostu pytam o radę co nie znaczy że się do niej dostosuję – „Innych się radź ale swojego rozumu się trzymaj” 🙂

Z góry bardzo dziękuję za Twoją opinię i podpowiedź.

Z pozdrowieniami
Gosia

Odpowiedz

Alicja Kwiecień 9, 2015 o 13:00

Hej, mam podobny problem bo jedna z moich lokat kończy się 11 czerwca, ale napisałam do banku i dostałam odpowiedź więc wkleję Ci co mi napisali 😉

ODPOWIEDŹ BANKU:
W odpowiedzi na poniższą korespondencję uprzejmie informuję, że od dnia 01.06.2015 r. zmianie ulegnie opłata za obsługę kart debetowych VISA Basic (wydawanych do rachunku Proste Konto Osobiste) i VISA Standard (wydawanych do rachunku MeritumKonto Zarabiające) .
Wprowadzona zostanie opłata podstawowa w wysokości 6,00 zł i pobierana będzie bezwarunkowo.
Wprowadzona zostanie również opłata dodatkowa w wysokości 8,00 zł, która będzie pobierana gdy na rachunku Klienta nie zostanie odnotowany wpływ z tytułu wynagrodzenia, stypendium bądź renty/emerytury lub nie zostanie odnotowany jednorazowy wpływ z rachunku innego banku lub z rachunków firmowych prowadzonych w Banku na kwotę większą lub równą 2.000,00 zł (1.000,00 zł w przypadku gdy Właściciel, lub oboje Współwłaściciele, rachunku jest studentem/uczniem/słuchaczem i nie przekroczyli 24 roku życia).

Nadmieniam, iż do końca października bieżącego roku, w przypadku nie spełnienia warunków opisanych powyżej, Bank nie będzie pobierał opłaty dodatkowej, a jedynie opłatę podstawową.

Zastrzeżenie karty debetowej skutkuje nienaliczaniem opłaty za obsługę tej karty.

Ponadto, za prowadzenie rachunku Proste Konto Osobiste, którego jest Pani Posiadaczem, Bank nie pobiera opłat.

Nadmieniam, że Pani rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy o numerze XXX jest rachunkiem na podstawie, którego została zawarta Umowa rachunków bankowych oraz wybranych usług w tym kart debetowych, korzystania z elektronicznych kanałów dostępu numer XXX, w związku z czym zamknięcie wskazanego rachunku skutkować będzie zamknięciem wszystkich rachunków prowadzonych w ramach ww. Umowy, włączając w to rachunki terminowych lokat oszczędnościowych.

Dodam, iż zamknięcie rachunku lokaty terminowej, przed upływem okresu umownego, skutkuje brakiem naliczenia odsetek.
————————————–

Więc wniosek jest prosty: do końca maja trzeba zastrzec kartę. Nie zamieniać konta na to z gwarancją, a po spłynięciu środków z ostatniej lokaty pożegnać się z meritum 😀

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2015 o 14:58

Witam, czyli za Proste Konto Osobiste oraz konto oszczędnościowe jeżeli nie mam karty nie poniosę opłaty, Po co jest więc ta zmiana na konto z Gwarancją?

Odpowiedz

Adrian Kwiecień 9, 2015 o 11:32

Witam
Niestety 20 pln x 12 i w skali roku 240pln ucieka nam z kieszeni… Czy ktoś zna bank który za darmo prowadzi też dodatkowe rachunki rozliczeniowe? Prawde mowiac to mnie skusiło na Meritum, nieograniczona liczba i bezpłątne rachunki dodatkowe do innych rozliczeń poniewaz ja musze rozliczac kazdego kontrahenta na innym rachunku i takich rocznie potrzebuje około 20-25. WIem ze inteligo ma takie coś ale znowu kiedyś tam byłem i nie chce mi sie znowu tam wracać. Ma ktoś może jakąs informacje ?

Odpowiedz

mela Kwiecień 9, 2015 o 13:59

Czy jak zasile konto z gwarancja kwoata 2500 z mojego innego konta a na drugi dzien przeleje je z powrotem na swoje konto w innym banku,to pobiarą opłąte czy nie????
Niby bedzie jednorazowy wpływ na konto.

Odpowiedz

Gosia Kwiecień 9, 2015 o 15:43

Ala,

dzięki wielkie za informację. Czyli z karty rezygnujemy a Proste Konto Osobiste póki co zostawiamy i nic z nim nie robimy (tzn nie przerabiamy na to z Gwarancją) i powinno być ok 🙂

Pozdrawiam
Gosia

Odpowiedz

Karol Kwiecień 14, 2015 o 12:11

Z tego co się dowiedziałem w placówce banku poinformowali mnie, że jeśli zrezygnuję z karty to i tak od maja będą pobierane opłaty za prowadzenie Proste Konto Osobiste. Więc już sam nie wiem, bo też chciałem zrezygnować z karty, a teraz już sam nie wiem.

Odpowiedz

Igor Kwiecień 9, 2015 o 16:53

Większe opłaty za kartę jestem w stanie zrozumieć, ale dziś spotkała mnie przykra niespodzianka. Zachodzę do najbliższego bankomatu z którego korzystam od lat, próbuję wypłacić pieniądze a tu info „Twoja karta nie jest obsługiwana”.

Ps nie chodzi o Meritum.

Odpowiedz

Walu Kwiecień 10, 2015 o 08:34

Witam rozwiązywanie umowy na standardowym formularzu nie wystarcza w odniesieniu do wszystkich usług świadczonych przez bank. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że skorzystałem z formularza i po miesiącu rachunki zamknięto ale dalej mam dostęp do bankowości internetowej. Dziś wysyłam oddzielne pismo o zamknięcie korzystania z elektronicznych kanałów dostępu (par9 pkt 9 z umowy) i wypowiedzenie zgód na przetwarzanie danych osobowych. Radzę więc do formularza dołączyć odpowiednie pisemko

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 10, 2015 o 09:19

Witam!
Też lubię Meritum, ale zastanawiam się nad kontem w Millennium. Niewielkie wymagania (minimum 1000 zł wpływu i jedna, dowolna, transakcja bezgotówkowa) dają darmowe konto z bezpłatną kartą do konta.

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 11, 2015 o 18:40

Ala, Gosia

Mam taki sam plan 🙂 Nie zmieniam na Konto z Gwarancją, zostaję z Prostym Kontem i rezygnuje z karty debetowej. Pozostaje czekać na zakończenie lokat i zamknąć rachunek.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 12, 2015 o 15:11

Z tymi przelewami natychmiastowymi za darmo proponuję uważać.
Zrobiłem testowy przelew i pobrali mi opłatę 5zł. Zrobiłem drugi, także kosztował 5 zł.
Na reklamację pisemną nie odpowiedzieli. Telefonicznie za to poinformowali mnie, że:
„Odnośnik nr 4 w tabeli opłat i prowizji mówi, że opłata jednak może być pobierana” Jest to nieprawda, profilaktycznie wydrukowałem sobie tabelę opłat i prowizji.
Potem dodali, że opłaty w wysokości 5 zł będą pobierane za każdy przelew natychmiastowy ale bank łaskawie zwróci je do 10 dnia roboczego następnego miesiąca.
Na kilometr pachnie wyższą kulturą bankowości. Zrobię 30 przelewów (a tyle zwykle robię) i „za darmo” pożyczam, bankowi 150 zł na kilka tygodni 🙂
Strach myśleć co wycwaniaczą w przyszłości. Na wszelki wypadek przemyśliwuję desant.

Odpowiedz

qwas Kwiecień 14, 2015 o 13:33

Witam
Jakby to kogoś interesowało, sprzeciw wobec zmian w TOiP MOŻNA jednak złożyć przez internet.
Wysłałem taki sprzeciw poprzez system bankowości elektronicznej (wniosek /reklamacja/ potwierdzony pakietem bezpieczeństwa /kodem SMS/) i po kilku dniach otrzymałem potwierdzenie, że został on odnotowany przez Bank, a umowa wygaśnie przed wprowadzeniem w życie zmian w TOiP.

Odpowiedz

Gosia Kwiecień 25, 2015 o 20:27

A czy moglbys podac wzor takiego sprzeciwu wobec zmian w TOiP? 😉 Czy musiales dolaczac rowniez kopie dowodu osobistego w formacie pdf?

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 14, 2015 o 17:12

Mam konto w Meritum i ten bank mi się bardzo podobał, szkoda, że został przejęty przez Alior, dziś podjąłem decyzję o rezygnacji z tego konta, wykorzystywałem go do wpływów z innych źródeł i do wybierania pieniędzy w bankomatach 🙂 Nie trzeba szukać, który to z Euronetu jak w mBanku 🙂 Michale kiedy będziesz rozdawał iPady ? Czy są jakieś warunki do spełnienia żeby dostać ? Posiadam iPada 1 lecz co raz mniej na nim mogę zrobić, a przydał by mi się nowy do pracy, czy mógłbym dostać jednego od Ciebie ? 🙂 Bardzo proszę.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 14, 2015 o 17:27

Michale znalazłem warunki 🙂

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 16, 2015 o 07:58

UWAGA NA RAIFFEISEN!!! Do Wymarzonego Konta wydają kartę debetową WIZZAIR – od wypłaty z bankomatu jest 8zł prowizji!!! Szlag mnie trafił….

Odpowiedz

Krzychu Kwiecień 16, 2015 o 17:51

Pewnie zaznaczyłeś lub nie odznaczyłeś chęci wydania takiej karty do rachunku, podczas składania wniosku.

Wymarzone konto może nie jest wymarzone ale jest całkiem fajne.

Odpowiedz

Krzysztof Kwiecień 16, 2015 o 17:59

Kartę chciałem specjalnie, bo jest spora zniżka na wizzair. Chodzi o to, że zakładasz konto, które reklamują jako bezpłatne, trabią, ze wypłaty ze wszystkich bankomatów są bezplatne, po czym bierzesz pieniądze z bankomatu i okazuje się, że nie dotyczy to karty debetowej wizzAir. O tej prowizji mozna dowiedzieć się z tabeli oplat i prowizji, ale jest dopiero po ontach, których już nie ma w ofercie. Najzwyklejsze wprowadzenie klienta w błąd.

Odpowiedz

Krzyrek Kwiecień 16, 2015 o 18:32

W opisie Konta z Gwarancją napisałeś „…bank zastrzega, że w przypadku osób migrujących swoje starsze konta, opłaty będą naliczane, ale w kolejnym miesiącu będą zwracane” Zrozumiałem to tak, że mimo spełnienia warunków o których mowa, za prowadzenie konta zostanie naliczona opłata, a następnie zwrócona. Dziś byłem w banku sprawdzić tę informację. System pobierania opłat i późniejszego ich zwrotu dotyczy tylko tych usług KzG, których nie posiadało PKO. Tak więc przy spełnieniu warunków zwolnienia z opłaty za prowadzenie rachunku, takiej opłaty bank nie naliczy. Natomiast na przykład za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą zapłacimy opłatę, która w następnym miesiącu zostanie zwrócona, dlatego że PKO zakłada taką opłatę, a KzG już nie.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 18, 2015 o 09:45

A mnie wczoraj pani z oddziału Meritum powiedziała, że po rezygnacji z karty nie będzie pobierana opłata za kartę, ale nadal będzie pobierana opłata dodatkowa…
Stwierdziła również, że mogę złożyć dyspozycję zmiany rachunku, na który będą przelewane pieniądze z lokat (aby zrezygnować z konta, a zostawić lokaty), poprzez bankowość internetową – ale nie widzę takiego wniosku wśród wszystkich dostępnych.
Szczerze mówiąc, nie wiem, co o tym myśleć :/

Odpowiedz

Anna Kwiecień 19, 2015 o 09:01

Czesc Michale!

Chcialabym zamknac konto w Meritum. Przeczytalam podlinkowany w poscie artykul „Jak zamknąć konto w banku? – wzór pisma i instrukcja krok po kroku dla 6-ciu banków”. W kontekście Meritum jest tam mowa o 2 sposobach: w placówce Banku lub korespondencyjnie – przesyłając wniosek i kopię dowodu osobistego. Poniewaz otwieralam konto przez internet (przelew autoryzacyjny z innego banku) obawiam sie, ze Meritum odrzuci moj wniosek, bo nie ma wzoru mojego podpisu. Czy moje obawy sa uzasadnione? Czy zostaje mi tylko udanie sie do placowki? (Otwartej od 9 do 17 🙁 ).
Z gory dzieki za odpowiedz!

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 19, 2015 o 13:44

Moniko, jakim prawem może być pobierana opłata dodatkowa za kartę ( w TOiP jest jasno napisane, że obydwie opłaty są za kartę ) – jak płacić za coś, czego się nie posiada… Zastrzegłem kartę debetową i pozostaję przy Prostym Koncie Osobistym – moim zdanie rachunek powinien być darmowy ( zgodnie z ostatnimi zmianami ). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Kwiecień 19, 2015 o 21:04

Tak też myślałam, jednak postanowiłam się upewnić – i moja wizyta w oddziale, która miała potwierdzić moje przypuszczenia, zupełnie mnie wytrąciła z równowagi… bo albo ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem, albo pracownica banku mnie błędnie poinformowała… (?!) Oba warianty budzą moją wściekłość. Natomiast piszę tutaj, bo może ktoś tutaj również poszukiwał potwierdzenia bezpłatności prowadzenia konta bez karty – chciałabym skonfrontować informacje, które otrzymałam. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Karol Kwiecień 23, 2015 o 08:51

Moniko i Jacku
Byłem tydzień temu w placówce i również poinformowali mnie, że jeśli zrezygnuję z karty to i tak będą pobierane opłaty za prowadzenie rachunku. Co nie ukrywam bardzo mnie zdziwiło i dzisiaj idę się upewnić w innej placówce co do tych wymagań

Odpowiedz

Monika Kwiecień 26, 2015 o 06:40

Daj proszę znać, jaką uzyskałeś odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jacek Kwiecień 26, 2015 o 14:27

Moniko, dostałem z banku oficjalną odpowiedź ( poprzez system transakcyjny ), że jeśli pozostaniemy przy starym rachunku, nie posiadając karty debetowej opłaty nie będzie… Gdy będzie inaczej mamy podstawę do reklamacji… Pozdrawiam.
P.S. Napisz również do Meritum zapytanie. Ciekawe, czy otrzymasz taką samą wersję odpowiedzi jak ja 🙂

Odpowiedz

Monika Kwiecień 27, 2015 o 14:19

Dziękuję Ci za odpowiedź! Bardzo to wszystko ciekawe 🙂 Pozdrawiam!!

Odpowiedz

Aneta Kwiecień 19, 2015 o 19:54

W artykule jest błędna informacja na temat opłaty 14 PLN od czerwca. Zgodnie z TOiP od czerwca jest opłata za kartę 6 PLN, a od października jest dodatkowa opłata za kartę 8 PLN, którą można uniknąć (wpływ). Reasumując 14 PLN ewentualnie od października. Natomiast w przypadku braku karty – w dalszym ciągu ROR jest bez opłat.
Dodatkowo istnieje możliwość zmiany pakietu na pakiet bez opłat (oczywiście po spełnieniu warunków o wpływie lub płatności kartą, w przeciwnym wypadku koszt 12PLN).
Na przyszłość radzę najpierw sprawdzić rzetelnie informacje – zanim będzie artykuł.

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2015 o 14:13

Witam, mam pytanko czy dobrze rozumiem;) Czyli jeżeli zostawię Proste Konto Osobiste (nie posiadam karty) nie poniosę w czerwcu (za maj 1.06) opłat mimo braku wpływów? I czy zmiana pakietu polega tylko na tym, że w październiku uchroni mnie to przed opłatami po spełnieniu warunków, a w przypadku PKO nie? I czy do konta z Gwarancją karta jest obowiązkowa (np. aby spełnić warunki)? Nie mogę się połapać z góry Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 20, 2015 o 21:47

Witam wszystkich. To mój pierwszy wpis na tym blogu, na który trafiłem szukając informacji o sytuacji i możliwych rozwiązaniach, w związku ze zmianami w Meritum.
Podjąłem decyzję – zostaję w Meritum. Złożyłem dyspozycję zamiany starego MKZ na nowe Konto z Gwarancją.
Mam od lat tylko jeden ROR, wynagrodzenie wpływające na konto pozwoli, by nadal mieć dobry, wygodny, praktyczny i bezpłatny rachunek osobisty.
Co będzie w przyszłości – czas pokaże.

Odpowiedz

Honia Maj 1, 2015 o 12:18

Zrezygnowałam z karty poprzez jej zastrzeżenie i nie musiałam jej nawet oddawać ku mojemu zdziwieniu, zupełnie inaczej niż np w Credit Agricole. Narazie konto sobie zostawie, moze trafi się np jakas fajna lokata 🙂 z kartą uciekłam do BPH 🙂

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2015 o 13:36

Witam, jeżeli nie zmienię Prostego Konta Osobistego (nie posiadam karty) na konto z Gwarancją, poniosę opłatę (12 zł) w czerwcu? Czy wyrażając sprzeciw, mogę wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym z dniem 1.06.15r.? Jak można wyrazić sprzeciw? Czy do konta z Gwarancją wymagana jest karta bez warunkowo? Jeżeli pobierze się opłata, zostanie ona zwrócona tylko w przypadku konta z Gwarancją? (z końcem października).

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2015 o 15:07

Witam serdecznie, jaki jest w tym haczyk, po co ta zmiana na konto z Gwarancją, skoro za konto Proste Osobiste bez karty nie ma opłat. Mam pytanie, zmiana następuje z dn. 1 czerwca 2015. Czy muszę mieć wpływ 2,5 tys. w maju aby opłata się nie pobrała, czy w czerwcu aby nie pobrała się w lipcu lub pod koniec czerwca. Czy konto PKO zostanie całkowicie zniesione czy będzie posiadać STAŁE opłaty. Od kiedy? Od czerwca czy od października zostaną wprowadzone opłaty. Spełniać warunki do konta z Gwarancja należy zacząć spełniać od maja czerwca czy października czy listopada. Czym różni się ono od Prostego Konta Osobistego? Tym że z Gwarancją można spełnić warunki a za PKO będą stałe opłaty? Od kiedy? A jeżeli nie posiadam karty do PKO, poniosę jakieś opłaty oraz od kiedy, bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2015 o 15:24

Reasumując. Rozumiem że nie zmieniając Prostego Konta Osobistego na konto z Gwarancją, jeżeli nie posiadam karty, nie poniosę żadnych opłat w czerwcu ani w listopadzie mimo braku wpływów? Czy wpływ na PKO jest jednak koniecznością. Praktyczne pytanie odnośnie zamknięcia konta. Jak wyrazić sprzeciw wobec wprowadzanych zmian (rozumiem że po owej niezgodzie na zmianę warunków zamknięcie nastąpi 31 maja). Oraz na czym polega wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym? We wniosku o rozwiązanie umowy są bowiem 2 opcje: za zasadzie porozumienia stron oraz z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Stąd pytanie czy można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym listownie wpisując dowolną przyszłą datę, np. 20 maj wymyśloną przeze mnie, ponieważ w regulaminie jest zgoda banku na zerwanie przeze mnie umowy ze skutkiem natychmiastowym jeżeli wprowadzane są zmiany na które klient się nie godzi. Jak bank poinformuje mnie o zamknięciu konta?

Odpowiedz

Karol Maj 4, 2015 o 12:16

Czytajcie wcześniejsze komentarze. Ktoś już napisał, że sprzeciw można złożyć poprzez system transakcyjny: wnioski=>inne=>reklamacja. Ja tak zrobiłem i potwierdzam, że działa. Po jakimś czasie bank przysyła potwierdzenie przyjęcia sprzeciwu i konto zostanie zamknięte 29.05.

Odpowiedz

Mateusz Maj 4, 2015 o 23:04

Dobry wieczór, co należy napisać mniej więcej w reklamacji? Na jakie zmiany należy się powołać (z jakim dniem)? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Gosia Maj 5, 2015 o 11:52

Rowniez jestem tego ciekawa. Jak ma wygladac takie wypowiedzenie umowy, bo chyba nie mozna uzyc „gotowca”, ktory znajdziemy na stronie Banku?

Odpowiedz

qwas Maj 5, 2015 o 17:33

W reklamacji należy napisać, że zgłaszasz sprzeciw wobec zmian w „Taryfie Opłat i Prowizji dla Klienta indywidualnego w Meritum Banku ICB S.A.”, wprowadzanych z dniem 1 czerwca 2015 roku.

Odpowiedz

Gabriela Maj 11, 2015 o 13:33

Meritum sam zamknął mi konto firmowe (składałam dyspozycję zamknięcia tylko konta osobistego) i tym samym rozwiał moje wątpliwości, czy czy zostać, czy szukać tańszego. Ale niestety zamrozili mi środki (nie przelałam ich na inne konto, przecież nie spodziewałam się, że mi je nagle zamkną, miałam tam pieniądze na VAT i CIT), bo mi zamknęli znienacka i teraz mam problem, bo mi ich nie chcą zwrócić. Wysłałam pismo z poleceniem przelewu zgodnie z instrukcją pani na infolinii już 20 kwietnia. Po jakimś czasie dzwoniłam, żeby się dowiedzieć co i jak, pani mi powiedziała, że sprawa jest w trakcie rozpatrywania. A dziś nadal nie mam środków na koncie, pani na infolinii powiedziała, że żaden wniosek nie wpłynął. Wysłałam drugi raz. Gdybym jeszcze miała jakiekolwiek wątpliwości czy warto mieć konto w tym banku, to właśnie się ich pozbyłam.

Odpowiedz

Daniel Maj 11, 2015 o 14:51

Normalnie szok. Czy prosilaś o dowód w postaci kopii wniosku o zamknięcie rachunku firmowego? To z Twojego opisu wygląda jakby się kwalifikowało na pozew sądowy.

Odpowiedz

Marek Maj 25, 2015 o 10:23

Podjąłem decyzję o migracji konta do Konta z Gwarancją. Powód ? Chciałem przejść do ING – podwyższyli wymogi, T-mobile podobnie, banku Smart się boję, Orange Finanse pobiera opłaty za wypłaty środków z bankomatów, a więc każdy bank wprowadza jakieś zmiany. Zostaje Raiffeisen, ale oni nie mają właściwie nic do zaoferowania w kwestii rachunków oszczędnościowych.

Pytanko Panie Michale – Jak Pan myśli, co wymyśli Meritum Bank (a raczej Alior) pod koniec października żeby zatrzymać odpływ ?

Odpowiedz

Karol Maj 28, 2015 o 12:02

Byłem dzisiaj zrezygnować z karty VISA ze względu na to, że wprowadzają za nią opłaty od 01.06.2015r.
Jednocześnie dowiedziałem się, że od października ma być wprowadzona opłata za samo prowadzenie rachunku (ROR), czy ktoś wie coś więcej na ten temat bo bardzo mnie to zdziwiło?
Konto jakie posiadam to Proste Konto Osobiste

Odpowiedz

Marek Maj 28, 2015 o 12:50

Od października bądź listopada opłaty łącznie będą wynosić 12 zł, chyba, że spełnisz jedne z najwyższych warunków w branży, a więc na Twoje konto będzie wpływało 2500zł lub miesięcznie będziesz dokonywał transakcji za pomocą karty za min. 700 zł

Odpowiedz

Jacek Maj 28, 2015 o 14:29

@ Karol
Trochę, dziwi mnie taka odpowiedź. Napisz do Meritum zapytanie odnośnie prowadzenia ROR bez karty. Ja takie zapytanie zadałem poprzez system transakcyjny – odpowiedź brzmiała: ROR bez karty będzie darmowy ( oczywiście rachunek Proste Konto Osobiste ). Pytanie tylko, czy nie wprowadzą opłat w najbliższych miesiącach. Pozdrawiam.

P.S. Jeśli otrzymasz odpowiedź, to napisz jaką?

Odpowiedz

Wojtax Czerwiec 7, 2015 o 19:50

Też otrzymałem taka informacje rozmawiając telefonicznie z konsultantem Meritum w Gdańsku.

Odpowiedz

Karina Maj 29, 2015 o 20:21

A jeśli zamknę konto w dniu 1 czerwca, również zostanę obciążona opłatą?

Odpowiedz

Piotr Wrzesień 2, 2015 o 09:19

Dostałem z Meritum takiego maila. Przytaczam sam początek.
W związku z prawnym połączeniem Alior Banku SA i Meritum Banku ICB SA, które nastąpiło 30 czerwca 2015 r. (…), informujemy, że obecnie trwają przygotowania do integracji działalności operacyjnej banków. Oznaczać to będzie ujednolicenie oferty produktowej, systemów informatycznych oraz standardów i procedur obsługi Klientów. 26 października 2015 roku planowane jest połączenie operacyjne banków.

W tabeli wykazującej najważniejsze zmiany taka informacja do konta prostego.
Opłata 0 w przypadku
2) dla Konta Osobistego Meritum/Konta Junior Meritum: – zapewnią na konto wpływ z tytułu wynagrodzenia dokonany przez pracodawcę bądź wpływ z tytułu stypendium dokonany przez uczelnię wyższą bądź wpływ z tytułu renty lub emerytury dokonany przez ZUS; lub – zapewnią jednorazowy wpływ z rachunku innego banku, lub z rachunków dla Klientów Biznesowych prowadzonych w Alior Banku na kwotę większą lub równą 2000 zł lub większą lub równą 1000 zł w przypadku gdy właściciel lub oboje współwłaściciele rachunku jest studentem/uczniem/słuchaczem i nie przekroczyli 24 roku życia; lub – nie ukończyli 19 roku życia.

LUB 8 PLN jeśli nie spełni się powyższego (sic).

Czyli co czas się zawijać?

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 2, 2015 o 09:34

Hej Piotrze,

Tak – na to wygląda. Będę pisał oddzielny wpis na ten temat.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Wrzesień 20, 2015 o 14:55

No ale dla posiadaczy konta Proste w Meritum, bez posiadania karty bankomatowej na razie pozostaje po staremu.

Odpowiedz

Zmartwiony Marek Październik 20, 2015 o 19:59

Witam panie Michale, mam małe pytanie, zagapiłem się z przeniesieniem konta, i niestety w sekcji wnioski i dyspozycje nie ma na liście wniosku „Dyspozycję zamiany rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego na Konto z Gwarancją” co mam robić? Spotkał się Pan z takim przypadkiem, dzwoniłem na infolinię i przez pół godziny nikt nie odebrał.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

mrk Październik 20, 2015 o 23:43

Konto z Gwarancją 26 października przekształci się w Konto Wyższej Jakości już pod szyldem Alior. Zamień do 23.10 swoje konto na Konto z Gwarancją, bo w innym wypadku Twoje Proste Konto Osobiste przekształcone zostanie w Konto Osobiste Meritum, którego cechą charakterystyczną będą horrendalne opłaty – nawet 22zł/msc. !
Opcja powinna być, jeśli jej nie ma – męcz infolinie póki masz jeszcze czas na spakowanie walizek z Meritum Banku.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 26, 2015 o 22:19

Witajcie! Jak tam Wasze konto w Alior? U mnie wszystko działa jak trzeba. Patrząc po tabeli opłat i prowizji nie jest źle, pod warunkiem, że się spełni jeden z tych warunków: jednorazowy wpływ 2500zł (głupota – powinna być suma wpływów a nie jednorazowy) albo 700zł wydane kartą do rachunku. Czy ktoś wie, czy może być 700zł wydane dwiema kartami (to moje konto wspólne z Żoną)? Z tabeli opłat i prowizji wynika, że jak się spełni warunek to dosłownie wszystko jest za 0 zł (łącznie z SMSami o wykonanych operacjach). Michale – czy nie przegapiłem jakiejś ukrytej podstępnie opłaty? Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 27, 2015 o 08:23

Hej Krzysztof,

Dziękuję za kontakt. Nie analizowałem jeszcze regulaminów i taryf po przeprowadzce. U mnie migracja nie przebiegła OK. Właśnie walczę z bankiem o ustawienie prawidłowego numeru telefonu do przesyłania haseł SMS. Zmigrowali jako podstawowy numer komórki nieużywanej już od ponad dwóch lat. Jest to ewidentny błąd migracji. Jeśli ktokolwiek z Was posiadał kiedyś ustawiony inny numer komórkowy niż obecny w Meritum Bank, to sprawdźcie czy Wasz numer telefonu ustawiony jest prawidłowo.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Mela Październik 27, 2015 o 15:52

Witam,tez jestem ciekawa…
U mnie tez w Aliorze wszystko ok,trzeba sie trochę przyzwyczaić do nowej grafiki,nie wszystko jest przejrzyste,pewnych rzeczy muszę szukać.
Zastanawiam się nad zmiana konta wyższej jakości na internetowe.Zmiana jest darmowa i ponoć z lokatą na 4%.Na razie jest prawie za darmo,trzeba karta zapłacić nie mniej niz 100 zł,ale ja myślę o wariancie bez karty,ponoć jest to możliwe.Narazie.Niewiem właśnie co robic

Odpowiedz

pawelec47 Grudzień 4, 2015 o 17:02

Ten meritum bank to banda złodziei i oszustów.
Założylem tam dwie lokaty bankowe i dla ich obsługi przelewami zalożyłem rachunek ror.
Wyjadśniono mi ,że bank nie prowadzi rachunków technicznych.Na wieść o drakońskiej
podwyżce opłat za ror zamknąłem ten rachunek jeszcze trakcie trwania lokat.W efekcie
złodzieje odmówili mi wyplaty odsetek z jednej z lokat „bo pan zamknął ror” .Bank dysponował calością kwoty lokaty przez cały okres oszczędzania , po zamknięciu ror samowolnie przenosząc srodki na rachunek texhniczny / który okazało się istnieje.
DStraszne i śmieszne bo chodzi raptem o sto kilkadziesiąt złotych odsetek.
No cóż zdziczenie naszego pseudokapitalizmu postępuje.
Chcesz stracić odsetki polecam meritum bank.

Odpowiedz

mela Grudzień 31, 2015 o 09:15

Ja złozyłam wniosek o zamknięcie konta przed wprowadzeniem opłat tych np.12 zł za konto wyższej jakosci.Miałam 30 dni wypowiedzenia i bank nie zamknął mi konta.Minął termin 30 dni dokłądnie 17 grudnia ,a moje konto dalej istnieje.POszła reklamacja i czekam.Masakra.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: