Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Jak zamknąć konto w banku? – wzór pisma i instrukcja krok po kroku dla 6-ciu banków

przez Michał Szafrański dodano 6 lutego 2015 · 281 komentarzy

Jak zamknąć konto w banku

Koniec promocji? Pojawiły się opłaty? – czas na porządki. Warto pozbyć się zbędnych rachunków i przygotować grunt pod promocje dla nowych klientów.

Scenariusz jest zawsze podobny: korzystamy z atrakcyjnej promocji i dajemy się skusić na otwarcie nowego rachunku. Jeśli jesteśmy sprytni, to dobrze na tym wychodzimy, o ile tylko dopilnujemy żeby konta nie mieć zbyt długo.

Jeśli to rachunek bezpłatny – to problem jest mniejszy, ale trzymając aktywne a niepotrzebne nam konto zamykamy sobie szanse skorzystania za jakiś czas z kolejnej, atrakcyjnej promocji banku dostępnej dla nowych klientów. Ponadto narażamy się na ryzyko opłat – banki często zmieniają taryfę opłat i prowizji np. nie informując nas o tym e-mailem. A w systemie transakcyjnym łatwo ją przeoczyć – zwłaszcza, jeśli rzadko się logujemy.

Dzisiaj zamieszczam więc poradnik jak zamknąć konta w tych bankach, które dotychczas polecałem (niektóre nadal polecam) na moim blogu: Meritum Bank, BZ WBK, Idea Bank, BGŻOptima, Millennium i Banku SMART. Zamieszczam także wskazówki oraz wzór pisma, które pomoże zamknąć Wam rachunek w dowolnym innym banku, który akceptuje drogę korespondencyjną.

A na końcu znajdziecie listę kont osobistych i rachunków oszczędnościowych, z których ja aktualnie korzystam. Może coś Wam wpadnie w oko. 😉

Zapraszam do lektury i zachęcam do porządków.

Czy wiesz gdzie masz konta?

Na początek takie banalne pytanie: czy na pewno wiesz, w których bankach masz otwarte rachunki? Naprawdę warto sobie robić ich listę, na której oznaczy się także, w których z nich mamy karty debetowe lub kredytowe. Ja taką aktualną listę przechowuję w programie Microsoft Money, ale może do tego równie dobrze posłużyć arkusz kalkulacyjny lub kartka w sekretnym notesie.

Co najmniej raz na pół roku warto zrobić sobie taki remanent i przy każdym koncie zadać sobie pytanie “Czy jest jakiś powód dla którego nie powinienem tego konta zamykać?”. Jeśli brak dobrej odpowiedzi – to konto jest “do odstrzału”.

Bankowcy dobrze wiedzą, że nie lubimy się ruszać. Dlatego mało który bank ułatwia nam zamknięcie rachunków i wypowiedzenie umowy. Ze świecą szukać tych banków, które pozwalają to zrobić równie łatwo, jak otwarcie rachunku – czyli przez Internet lub przez telefon (ale są takie). Niedawno wtopę na tym polu zaliczył Meritum Bank, który przez kilka lat oferował możliwość wypowiedzenia umowy przez system transakcyjny, ale sprytnie zlikwidował ją tuż przed zakończeniem okresu promocji. Osobiście takie działania uważam za wyjątkowo krótkowzroczne i obliczone na przechytrzenie klientów. Wierzę, że to nie działa.

Czytaj także: Czy i kiedy opłaca się korzystać z promocji bankowych? – czyli czy warto walczyć o kolejne 100 zł

Dlaczego nie ma na co czekać?

Jeśli aktywnie szukamy promocji i polujemy na “bankowe wisienki”, czyli np. nagrody rozdawane nowym klientom za otwarcie kont, to musimy działać sprawnie. Po zakończeniu danej promocji warto niezwłocznie pozbyć się rachunku, by otworzyć sobie szansę na skorzystanie z kolejnej promocji w tym banku – zazwyczaj najwcześniej za 12 miesięcy, ale zdarzają się i takie banki, które jako “nowego” traktują klienta, który nie miał z nimi “relacji” zaledwie przez miesiąc. Tu chyba nadal prym wiedzie BGŻOptima ze swoimi produktami oszczędnościowymi.

Ale szybkość ma znaczenie nie tylko przy kontach. Podobnie działają np. promocje na konkretne lokaty lub konta oszczędnościowe. Często zdarza się, że bank, w którym już mamy konto, oferuje nam promocyjne warunki “dla nowych środków”. Nowych to znaczy takich, których w banku nie było np. 2 tygodnie temu. Jeśli więc kończą nam się atrakcyjne lokaty, to nie warto pozwalać pieniądzom czekać. Można je przerzucić gdzie indziej, po to by za kilka dni wrócić po nowe, lepsze warunki. Ta polityka doskonale sprawdza mi się w BGŻOptima i Meritum Bank.

Minus jest taki, że takie polowanie na produkty depozytowe, wymaga poświęcenia czasu na śledzenie ofert i pilnowanie swoich pieniędzy. 😉

Kolejny istotny powód do sprawnego pozbywania się rachunków, to fakt, że nigdy nie ma pewności czy bank nie wprowadzi opłat za darmowy dotychczas rachunek. Łatwo to przeoczyć więc… lepiej od razu temu zapobiec rozwiązując umowę z bankiem – oczywiście o ile rachunek z innych powodów nie jest nam niezbędny.

A już najczarniejszy scenariusz to taki, w którym korzystamy przez lata z rachunku bankowego, za który płacimy. Opłata miesięczna, opłaty za przelewy, opłata za kartę debetową, opłaty za korzystanie z bankomatów itp. itd. Mam nadzieję, że wśród Czytelników mojego bloga nie ma takich osób. Jeśli jednak się mylę, to pora się obudzić 🙂 Są banki, w których wszystkie wymienione wyżej usługi są bezpłatne i do tego jeszcze bank gotowy jest nam dopłacić za skorzystanie z jego usług!

Dajcie mi znać w komentarzach – jeśli będzie zainteresowanie tematem, to przygotuję również zestaw wskazówek, jak wybrać optymalne konto lub kombinację kont 🙂

Zobacz także: Meritum Bank wprowadza wysokie opłaty za kartę – czy to już pora na ewakuację?

Sekwencja kroków przed zamknięciem konta

No dobra. Załóżmy, że odrobiliście pracę domową i macie już listę kont “do odstrzału”. Teraz w przypadku każdego z nich warto sprawdzić następujące informacje:

  • Jaki jest okres wypowiedzenia umowy? – zazwyczaj jest to jeden miesiąc. Niektóre banki pozwalają zamknąć konto od ręki lub w ciągu 14 dni. Chyba, że korzystaliście z jakiejś atrakcyjnej promocji (np. z tabletem lub komórką). W takim przypadku mogliście się zobowiązać do korzystania z usług banku, np. przez rok. Wszystko znajdziecie w regulaminie Waszej promocji lub Waszego rachunku – bezpośrednio na stronie banku.
  • Jakie są ew. koszty zerwania umowy przed terminem? – jeśli korzystaliście z promocji, to wato sprawdzić co się wydarzy jeśli jednak zerwiecie umowę. Kara umowna może być wysoka, np. konieczność zapłaty kilkuset złotych lub nawet kilku tysięcy złotych za nagrodę, która niekoniecznie musi być tyle warta.
  • Dowiedzieć się w banku, jaka jest procedura zamykania konta – czasami trzeba to zrobić w oddziale banku, z rzadka da się przez Internet, a czasami można korespondencyjnie (np. listem poleconym) – w tym przypadku warto znać listę wszystkich formalnych wymogów banku, np. czy musimy przesłać kopię dowodu osobistego, złożyć podpis zgodny ze wzorem podpisu złożonym wcześniej w banku (o ile to robiliśmy) itp. Banki mają czasami absurdalne wymogi, np. żeby zamknąć konto drogą korespondencyjną potrafią domagać się dołączenia notarialnie poświadczonego wzoru podpisu o ile wcześniej nie składaliśmy go w banku (a przy internetowym otwieraniu rachunku wcale tego czasami nie wymagają).
  • Dowiedzieć się czy przypadkiem zamknięcie konta nie wiąże się z kosztami – dzisiaj zazwyczaj już nic nie kosztuje, ale bywały takie banki, które kazały sobie słono płacić, np. gdy zamykaliśmy konto przed upływem 12 miesięcy (i to bez promocji). Pułapki mogą czaić się także w innych miejscach niż się spodziewamy, np. bank może pobierać opłatę za przelew środków z takiego zamykanego rachunku. Taka niespodzianka czeka na Was np. w BZ WBK.

Wzór pisma dotyczącego zamknięcia rachunku

Poniżej zamieszczam do pobrania wzór uniwersalnego pisma do wypowiedzenia umowy prowadzenia rachunków bankowych w tych bankach, które dopuszczają złożenie takiego wypowiedzenia drogą korespondencyjną.

Co powinno się znaleźć w takim piśmie? Najlepiej by był tam komplet danych umożliwiających całkowite zakończenie relacji z bankiem, ale równie dobrze można podać tylko podstawowe dane. Ja staram się zazwyczaj zamieścić takie informacje:

  • Pełne dane identyfikacyjne posiadacza rachunku – a w szczególności numer PESEL, numer umowy zawartej z bankiem (trudno może go znaleźć bo nie zawsze widać go w systemie transakcyjnym banki), identyfikator klienta w systemie bankowym oraz komplet moich danych adresowych.
  • Informacja o zamykanych rachunkach – informacja czy zamykamy tylko konkretny rachunek czy jednocześnie zamykamy wszystkie rachunki i usługi i wypowiadamy całą umowę ramową z bankiem.
  • Termin zakończenia świadczenia usług – a w szczególności czy domagamy się natychmiastowego zamknięcia konta czy z konkretnym dniem, czyli z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Oczywiście standardową opcją jest wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
  • Numer konta w innym banku, na które powinny zostać zwrócone środki z zamykanego konta – tu zawsze lepiej samodzielnie opróżnić konto przed jego zamknięciem, bo inaczej mogą nam grozić dodatkowe opłaty za przelew. Niemniej jednak może się okazać, że na likwidowanych rachunkach oszczędnościowych przybyły nam jeszcze jakieś groszowe odsetki – już po dacie opróżnienia konta. Szkoda je tracić 🙂
  • Zapewnienie, że samodzielnie zniszczymy karty wydane do konta – kluczowe, bo formalnie to zobowiązani jesteśmy do ich zwrotu. Tu warto dowiedzieć się wcześniej w banku, czy nie będzie nam robił z tego tytułu problemów, np. wymagając zastrzeżenia kart w dniu składaniu wypowiedzenia (nie powinien, ale…).
  • Żądanie zaprzestania przetwarzania i usunięcia naszych danych osobowych – warto od razu w takim piśmie cofnąć wszystkie wyrażone zgody – zarówno te wymagane do świadczenia nam usługi bankowej, jak i te, które wyrażaliśmy w celach marketingowych. No chyba, że lubimy otrzymywać informacje e-mailowe od banku i odbierać telefony od jego przedstawicieli. 😉
  • Zobowiązanie banku do niezwłocznej aktualizacji danych w BIK – ten punkt jest istotny w przypadku likwidowania np. kart kredytowych, kont bankowych, w których mieliśmy do dyspozycji debet lub gdy mieliśmy w banku pożyczki i kredyty. Po złych doświadczeniach z mBankiem, który zaktualizował dane w BIK dopiero 9 miesięcy po zamknięciu karty i kilku monitach z mojej strony, obowiązkowo dodaję ten punkt do składanych wypowiedzeń. Zawsze potem jest jakaś podstawa do ew. domagania się od banku odszkodowania za pogorszenie wiarygodności kredytowej. 😉 Nigdy tego nie robiłem, ale być może kiedyś trzeba będzie wytoczyć takie “działa”.

Co zrobić zanim zamkniemy konto?

Jeszcze zanim złożymy wypowiedzenie umowy, warto uporządkować konto i zabezpieczyć się przed jego przedterminowym zamknięciem przez bank. To się zdarza, np. BZ WBK zablokował mi dostęp do konta natychmiast po złożeniu wypowiedzenia pomimo, że i mnie i bank obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Wytłumaczenie? “Błąd pracownika” i dużo straconego czasu włącznie z koniecznością kolejnej wizyty w oddziale banku, bo bank sam swojego błędu – do którego się przyznał – skorygować nie potrafił.

Co warto zrobić?

  • Ściągnąć historię transakcji – najlepiej za cały okres posiadania rachunku i najlepiej w pliku CSV, XLS lub PDF. Jeśli bank nie udostępnia takiej możliwości (zdarza się), to przydatne może być nawet zrobienie screenshotów z kolejnych ekranów historii rachunku.
  • Pobrać potwierdzenia kluczowych przelewów w formacie PDF – opłaty za media, czynsz, darowizny, wszystko co może przydać się, np. na styku z urzędem skarbowym w przypadku ewentualnej kontroli. Takie potwierdzenia przydadzą się także przy wyjaśnianiu ew. wątpliwości z dostawcami Internetu, kablówki, telefonii komórkowej itd.
  • Przelać pieniądze z likwidowanego konta na konto w innym banku – gdy robimy to sami przez Internet, to zazwyczaj nic to nie kosztuje. Z kolei dyspozycja przelania środków w dniu zamknięcia konta może być przez bank potraktowana tak jak dyspozycja przelewu złożona w oddziale, a to już kosztuje nawet kilka złotych.
  • Przypomnieć sobie, czy zamknięcie konta nie uniemożliwi nam wypłaty środków z innego konta – dzisiaj coraz częściej konta w nowych bankach zakładamy wysyłając przelew weryfikacyjny z innego naszego konta. Jeśli zamykane konto wykorzystywane było jako sposób identyfikacji przy założeniu rachunku oszczędnościowego np. w BGŻOptima, to może się okazać, że nie mamy jak wypłacić pieniędzy z tego ostatniego. BGŻOptima odsyła bowiem oszczędności tylko na rachunek w innym banku wykorzystany wcześniej do potwierdzenia naszej tożsamości.

No to skoro już wiadomo co zrobić w praktycznie każdym banku, to teraz przejdę do przedstawienia konkretnych procedur i sposobów zamykania konta w tych bankach, których ofertę polecałem dotychczas na blogu.

Sprawdź również: Powakacyjny remanent w kontach i lokatach: Raiffeisen, Meritum i Idea Bank

Jak zamknąć konto w Meritum Bank?

Ten bank bardzo lubię. Mam tam konta od kilku lat. Nadal proponują dobre depozyty, np. w chwili pisania artykułu 2,9% i 3% na zwykłych rachunkach oszczędnościowych. Ja swoje konta tam pozostawiam, a wręcz otworzyłem tam ostatnio rachunek firmowy.

Prawda jest jednak taka, że Meritum Bank w trakcie trwania promocji “Lokata na 5+” (którą promowałem na blogu) zagrał nie fair. Przez długi czas był jednym z nielicznych banków, który umożliwiał zamknięcie rachunku poprzez Internet. W trakcie trwania promocji – wycofał tę możliwość, czym w efekcie zirytował jej uczestników. Krótkoterminowo być może osiągnął swój cel (doskonale rozumiem dlaczego to zrobiono – przy wysokim koszcie pozyskania klienta banki nie lubią go tracić natychmiast po promocji). Wierzę jednak, że klienci banków coraz lepiej rozpoznają takie “zagrywki” i potrafią wyciągać wnioski. Nie sądzę, by ten ruch poprawił zaufanie klientów do banku.

Aktualnie umowę z Meritum Bank można rozwiązać na dwa sposoby:

„W celu zamknięcia rachunku bankowego, należy złożyć oryginał oświadczenia, opatrzonego własnoręcznym podpisem Posiadacza rachunku wraz z kopią dowodu osobistego:

– bezpośrednio – w placówce Banku;

– korespondencyjnie – przesyłając wniosek i kopię dowodu osobistego na adres:

Meritum Bank ICB S.A.

ul. Piastowska 7

80–332 Gdańsk.”

Bank ułatwił wypowiedzenie o tyle, że przygotował własny druk, który możecie pobrać poniżej.

„Wniosek dotyczący wypowiedzenia umowy rachunku musi zostać dostarczony do Banku w oryginale, musi zostać opatrzony własnoręcznym podpisem Posiadacza rachunku, zgodnym ze wzorem złożonym na przedmiotowej umowie, oraz zawierać co najmniej dane pozwalające na identyfikację Klienta oraz jego dyspozycji.

W przypadku dostarczenia do Banku dokumentu spełniającego powyższe wymogi, dyspozycja wypowiedzenia umowy rachunku zostanie przekazana do realizacji.”

Przy drodze korespondencyjnej zawsze warto zadbać o to, by list wysłać co najmniej jako polecony i zachować potwierdzenie jego nadania.

Alternatywą jest wizyta w oddziale lub placówce partnerskiej Meritum Bank.

Jak zamknąć konto w BZ WBK?

“Konto godne polecenia” pozwalało zarobić nawet 700 zł w ciągu roku. Niestety od 1 lutego 2015 r. bank wprowadził srogie opłaty – 7 zł miesięcznie za korzystanie z karty MasterCard Omni i MasterCard PAYBACK Omni wydanej do konta. Zapowiedź wprowadzenia tej opłaty skutecznie zachęciła mnie do likwidacji rachunku – i to pomimo, że miałem do niego wydaną kartę, którą zbierałem punkty w programie PAYBACK.

W BZ WBK jedynym sposobem likwidacji rachunku jest wizyta w placówce banku. Nie trzeba samodzielnie wypełniać żadnego druku. Przygotuje go pracownik banku. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni (chyba jest krócej, jeśli do rachunku nie mieliśmy wydanych kart).

Na wypowiedzeniu musimy wskazać rachunek, na który powinny być przelane środki z zamykanego konta. Jeśli tego nie zrobimy, to pozostałe pieniądze zostaną przelane na nieoprocentowany rachunek techniczny w banku. Wtedy już po zamknięciu rachunku będziemy musieli ponownie udać się do oddziału osobiście, by skorzystać z tych środków.

Z kolei za taki “przelew likwidacyjny” bank pobiera opłatę zgodnie z tabelą opłat i prowizji – tak jak za dyspozycję złożoną w oddziale. W chwili pisania wpisu taka opłata wynosi aż 8 zł za przelew! Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielnie opróżnienie konta przez Internet – co nic nas dodatkowo nie kosztuje.

BZ WBK utrudnia odejście jak tylko może. Pomimo, że pracownik banku sprawdza nasz dowód, to koniecznie trzeba podpisać się identycznie jak przy zawieraniu umowy. Niezła przeprawa i ściemnianie, że podpis się nie zgadza. Nasłuchałem się także trochę o konkurencji, że “oni także podwyższają opłaty i nie ma już darmowych rachunków”. Niestety myślę, że tego typu “nawijanie makaronu na uszy” działa i mniej świadomi klienci zostają w BZ WBK płacąc blisko 170 zł rocznie za luksus posiadania rachunku i dwóch wydanych do niego kart debetowych. Moim zdaniem – w obecnych warunkach nie warto.

Likwidacja konta w BZ WBK – dokumenty

Jak zamknać konto w Idea Bank?

W Idea Banku mamy do czynienia z dwoma możliwymi scenariuszami:

  1. Gdy posiadaliśmy w banku wyłącznie produkt depozytowy, np. Lokatę Happy polecaną na moim blogu – bez konta ROR.
  2. Gdy posiadamy w banku także rachunek ROR.

W pierwszym scenariuszu procedura jest bardzo prosta i można ją wykonać zarówno przez system transakcyjny, jak również złożyć taką dyspozycję telefonicznie. Tak naprawdę po zakończeniu korzystania z lokaty Happy mamy w banku tylko profil internetowy, który pozwala nam w łatwy sposób aktywować kolejne produkty. Opisuję pierwszy przypadek:

Jak zamknąć konto w Idea Bank

  • Logujemy się do systemu bankowości elektronicznej Idea Bank
  • W sekcji “Kontakt” po prawej stronie wpisujemy i wysyłamy następującą treść:

Dzień dobry,

Niniejszym wypowiadam umowę ramową oraz wszelkie inne umowy zawarte z bankiem, na podstawie których świadczą mi Państwo usługi oraz umożliwiają dostęp do bankowości elektronicznej.

Niniejsze pismo jest jednocześnie żądaniem zamknięcia wszystkich usług (z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia) oraz cofnięciem wszystkich udzielonych Idea Bank zgód na przetwarzanie moich danych osobowych.

Pozdrawiam,

Imię Nazwisko

To wszystko 🙂

W drugim przypadku, gdy posiadamy w banku także rachunek ROR, procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Do banku trzeba złożyć pisemne wypowiedzenie – osobiście w placówce banku albo wysłać je pocztą. W drugim przypadku musi być one opatrzone podpisem zgadzającym się z wzorem złożonym przy zawieraniu umowy.

Bank nie ma formalnego wzoru takiego pisma. Można posłużyć się tym załączonym do artykułu. Trzeba w nim wskazać czy zamykamy pojedyncze rachunki czy także umowę ramową łączącą nas z bankiem. W tym drugim przypadku trzeba podać jej numer – znajdziemy go wchodząc na zakładkę “Ustawienia” i znajdując na samym dole listy dokumentów naszą dokument z naszą umową ramową.

Oprócz tego należy wskazać rachunek, na który zostaną zostaną przelane środki po upływie terminu wypowiedzenia (wynoszącego standardowo 1 miesiąc). Jeśli go nie uzupełnimy, to podobnie jak w BZ WBK, także Idea Bank przetransferuje nasze pieniądze na nieoprocentowany rachunek techniczny.

Wypowiedzenie wysyłamy listem poleconym na adres:

Idea Bank S.A.

ul. Przyokopowa 33

01–208 Warszawa

Likwidacja konta w Idea Bank – dokumenty

Jak zamknąć konto w BGŻOptima?

BGŻOptima to bank, w którym po prostu opłaca się wycofywać pieniądze i zamykać rachunek natychmiast po zakończeniu lokaty lub wycofaniu środków z rachunków oszczędnościowych. Dlaczego? Bo bank ma atrakcyjne promocje dla nowych klientów oraz “nowych środków”, a jednocześnie już po krótkim czasie zapomina, że byliśmy jego klientem. 🙂

Jak zamknąć konto w BGŻ Optima

Zamknięcie konta w BGŻOptima jest proste i realizujemy je wyłącznie przez Internet. Obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Procedura wygląda następująco:

  • Logujemy się do systemu bankowości internetowej
  • Z menu po lewej wybieramy “Osobiste” a następnie “Poczta BGŻOptima”
  • Wpisujemy poniższą wiadomość i klikamy “Wyślij”

Dzień dobry,

Niniejszym składam dyspozycję zamknięcia konta z zachowaniem regulaminowego okresu wypowiedzenia. Dyspozycja ta jest jednocześnie wypowiedzeniem umowy ramowej z bankiem.

Jednocześnie cofam wszystkie wyrażone wcześniej zgody na przetwarzanie moich danych osobowych i proszę o ich usunięcie.

Likwidacja konta w BGŻOptima – dokumenty

Jak zamknąć konto w Millennium?

Millennium to bank, który coraz bardziej zaskakuje mnie na korzyść. W odróżnieniu od Meritum Bank, który uniemożliwił składanie dyspozycji zamknięcia konta przez Internet, Millennium w ubiegłym roku wprowadziło taką opcję.

Cytuję za stroną banku (informację potwierdziłem także telefonicznie):

Zamykanie konta bieżącego, oszczędnościowego czy walutowego jest teraz możliwe całkowicie online za pośrednictwem systemu transakcyjnego Millenet. Usługa umożliwia szybkie złożenie prostej dyspozycji zamknięcia konta i powiązanych z nim produktów takich jak limit w koncie czy karta debetowa z zachowaniem regulaminowego okresu wypowiedzenia. Wszystkie pozostające na zamykanych rachunkach środki są przelewane na podane przez Użytkownika konto.

Procedurę można rozpocząć poprzez zakładkę “Konta” > “Wnioski” > “Zamykanie konta w Millenet”. Obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia.

Całą procedurę można także przeprowadzić w oddziale oraz telefonicznie.

Likwidacja konta w Millennium – dokumenty

  • Regulamin
  • Tabela opłat i prowizji

Jak zamknąć konto w Banku SMART?

Bank SMART chlubi się przede wszystkim tym, że jest bankiem mobilnym oraz oferuje produkty bez zbędnych opłat i prowizji. Rzeczywiście praktycznie wszystko w tym banku jest bezpłatne. Jeszcze przez krótki okres czasu (do 11 lutego 2015 r.) bank ma bardzo dobrze oprocentowany rachunek oszczędnościowy, który daje 4% w skali roku do kwoty 50 tys. zł. Co będzie dalej? Zobaczymy. Ja osobiście mam nadzieję, że oprocentowanie nie spadnie poniżej 3%.

Pomimo wielkiej łatwości otworzenia rachunku przez Internet, bank do pełnego zamknięcia konta ROR wymaga jednak drogi korespondencyjnej. Cała procedura opisana jest szczegółowo na tej stronie.

„Umowa ramowa lub Umowa Rachunku ROR może zostać wypowiedziana przez Posiadacza Rachunku wyłącznie w formie pisemnej na podstawie przesłanego do Banku na Adres do Doręczeń Formularza „Wniosek o zamknięcie rachunku bankowego”.

W sytuacji gdy saldo Rachunku, na które składają się Środki Dostępne wraz z należnymi odsetkami lub stanowią wyłącznie należne odsetki, wynosi więcej niż 50,- PLN wymagana jest Dyspozycja zamknięcia Rachunku z notarialnym poświadczeniem podpisu Klienta.

Dyspozycja zamknięcia Rachunku Oszczędnościowego może zostać przyjęta w następujący sposób: za pośrednictwem serwisu telefonicznego COK lub za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanej ze skrzynki pocztowej Klienta, której adres jest zarejestrowany w Systemie Banku, na adres wskazany przez Bank na Stronie Internetowej lub za pośrednictwem papierowej Dyspozycji przekazanej do Banku na Adres do Doręczeń.”

Jak widać lepiej opróżnić konto przed wysłaniem wypowiedzenia – w przeciwnym wypadku czeka nas wizyta u notariusza.

Na szczęście bank udostępnia gotowy wzór wniosku (zamieściłem go poniżej).

Likwidacja konta w Banku SMART – dokumenty

Jak dowiedzieć się czy konto zostało zamknięte?

Ostatni etap, to sprawdzenie, czy po okresie wypowiedzenia nasze konto rzeczywiście zostało zamknięte. Zaoczne uznanie, że tak się stało, może okazać się błędem.

Ja robię w takim przypadku bardzo prosty test: na numer starego rachunku wysyłam przelew w wysokości jednego grosza. Jeśli przelew wróci (tego samego lub kolejnego dnia), to oznacza, że rzeczywiście konto zostało zamknięte. W przeciwnym wypadku dzwonię do banku i domagam się wyjaśnień.

W przypadku kont, z którymi związane były produkty kredytowe, sprawdzam także po jakimś czasie (miesiąc lub dwa), czy bank zaktualizował informacje w BIK. Pisałem już o tym powyżej.

A gdzie warto mieć konto?

Banki rozpędziły się z wprowadzaniem i podwyższaniem opłat za konta. Dobre podsumowanie wprowadzonych i planowanych podwyżek zrobił Zbyszek z bloga “App Funds”.

Zanim skończę wpis, to odpowiem na pytanie, gdzie ja mam aktualnie konta bankowe. Wymieniam tylko te rachunki, które uważam za sensowne (np. nie podaję Raiffeisen, które prowadzi dla mnie nie mający nic do zaoferowania ROR związany z kredytem). Oczywiście to są „moje” rachunki. Każdy powinien dobierać konto dla siebie adekwatnie do swoich potrzeb.

Konta indywidualne / prywatne / oszczędnościowe:

  • Meritum Bank – “Proste Konto Osobiste” to nadal dla mnie numer 1, który nie dość, że ma atrakcyjne oprocentowanie depozytów dla istniejących klientów, to nadal nowym klientom oferuje dwumiesięczną “Lokatę Start” oprocentowaną na 5% (limit do 10 tys. zł).
  • Bank SMART – tylko jako zapakowane “po korek” konto oszczędnościowe, które do 11 lutego 2015 zarabia 4% w skali roku. Ale nie wiadomo co będzie potem. Zobaczymy.
  • BGŻOptima – Lokata Bezkarna – tu cyklicznie polecam korzystać z trzymiesięcznej “Lokaty Bezkarnej”, która oprocentowana jest na 4% (maksymalnie 20 tys. zł) i którą można zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek.
  • mBank – to konto posiadam “siłą rozpędu”. Z sentymentu, z chęci dostępu do supermarketu funduszy inwestycyjnych, oferty ubezpieczeniowej i z tego powodu, że samo konto nic mnie nie kosztuje.
  • T-Mobile Usługi Bankowe – mój najnowszy nabytek. W styczniu pojawiła się tam ciekawa 125-dniowa lokata oprocentowana na 3,8% z atrakcyjnym górnym limitem wynoszącym 50 tys. zł. Wymagane jest posiadanie tam konta ROR, ale samo konto i karta do niego są bezpłatne, a dodatkowo – jeśli przelewamy tam wynagrodzenie (lub emeryturę, rentę i stypendium), to do salda 5000 zł bank zapłaci nam 3% na koncie ROR (absolutny unikat w obecnych czasach).

Konta firmowe:

  • Meritum Bank – numer 1 na mojej liście – kompletnie bezpłatne konto firmowe bez limitu przelewów. Niestety już płatne i to słono – 19,90 zł / miesiąc.
  • ING Bank – Konto Direct dla Firmy mam to konto i mam mieszane uczucia. Zamknąłem już to konto. Naprawdę dobre parametry, bezpłatne przy jeśli robi się z niego przelewy do ZUS i US, ale mi osobiście nie podoba się system transakcyjny banku.
  • Idea Bank – tu czekałem do czasu zaoferowania Idea Cloud. Nie mam tam jeszcze konta firmowego, ale poważnie rozważałem przed wyborem Meritum.

W przypadku Idea Bank podobają mi się działania banku związane ze wspieraniem przedsiębiorców, np. zdarzało mi się już pracować w bezpłatnym Idea Hub w Warszawie – takiej przestrzeni co-workingowej, w której jako posiadacz konta firmowego w Idea Bank mam dostęp do do biureczka, Wifi, darmowego prądu (łącznie z ładowarkami do telefonów), darmowej kawy 🙂 oraz – co chyba najfajniejsze – możliwość rezerwacji sali konferencyjnej na spotkania. W samym centrum i za darmo. A i sprawdziłem, że dostęp do Wifi umożliwia także zwykły profil w systemie bankowości internetowej Idea Bank – nie trzeba mieć ani konta ani lokaty. Taki hacker ze mnie 😉 Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda Idea Hub, to fajną wideo-wycieczkę po nim zrobił Maciej Samcik.

Ciekawy jestem ile rachunków bankowych zamkniecie po lekturze tego wpisu. W każdym razie miłego porządkowania produktów finansowych Wam życzę.

Do usłyszenia 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 278 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Julia Luty 6, 2015 o 14:51

Dzięki za wpis! Już od dawna śledzę Twojego bloga i posty, ale dopiero teraz zabieram się na poważnie za swoje finanse.
Właśnie stoję przed wyborem, do którego banku się przenieść. Teraz wiem, jak się wypisać, a to:
„”Dajcie mi znać w komentarzach – jeśli będzie zainteresowanie tematem, to przygotuję również zestaw wskazówek, jak wybrać optymalne konto lub kombinację kont :)”

byłoby super uzupełnieniem.

Pozdrawiam,
J.

Odpowiedz

Dominik Maj 30, 2015 o 22:43

Mi też się to przyda, ostatnio mam tych kont i tylko same opłaty przychodzą, niepotrzebnie 🙁

Odpowiedz

Bartek Luty 6, 2015 o 14:53

Bardzo przydatny tekst 🙂 zastanawiam się, czy będę mógł zamknąć BGŻ Optima przez interenet we wskazany sposób, jeśli mam token (teraz pewnie nie dają, ale jak ruszył ten bank, to dawali). Muszę to sprawdzić, jak tylko znajdę numer klienta 😉

Odpowiedz

Jerzy Luty 6, 2015 o 17:15

Jak dowiesz się to napisz nam 🙂 Z góry dziękuję

Odpowiedz

Zen Luty 6, 2015 o 14:55

Hmmm, osobiście korzystam wyłącznie z lokat w Idea Banku (bez rachunku) i czytając powyżej o tym, jak prosto można zamknąć dostęp do bankowości elektronicznej (bo o to de facto w tej opcji chodzi) chciałbym się spytać? Po co taki dostęp likwidować??? Tak dla sportu??? Przecież nie mamy z tego tytułu żadnego powiązania z usługami banku (konto, karta), zatem nie ma żadnego zagrożenia opłatami.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 15:15

Hej Zen,

Żebyś za jakiś czas mógł skorzystać z atrakcyjnej propozycji dla nowych klientów banku, np. Lokata HAPPY 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Luty 6, 2015 o 16:11

Hej, a jaki trzeba okres odczekać aby znowu stać się nowym klientem idea bank? Miałem tam tylko lokatę bez ror.

I czy tak samo jest w Getin banku? Też tam miałem kiedyś same lokaty.

Świetny artykuł, nie wiedziałem tego że można zostać nowym klientem jeszcze raz i korzystać z promocji z tego tytułu.

Pozdrawiam, oby więcej takich artykułów 🙂

Odpowiedz

Krzysiek Luty 6, 2015 o 22:43

W Idea to chyba się tak nie da. Lokatę Happy można założć tylko raz w życiu.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 22:57

Hej Krzysiek,

Z tego co kojarzę, to przy Happy rzeczywiście definicja nowego klienta była bezterminowa (dotyczyła tylko osób, które nigdy nie miały umowy z bankiem). Niemniej jednak nie wiadomo, jak będą wyglądały regulaminy kolejnych atrakcyjnych produktów 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Luty 7, 2015 o 10:46

Cóż, rzeczywiście nie wiadomo jak będą wyglądały przyszłe regulaminy, ale ja ze swojego doświadczenia z innym ‚klonem’ p. Czarneckiego – Getin Online – sugeruję zostawić sobie dostęp do systemu bankowości elektronicznej.
U mnie sprawdziło się to kiedy likwidowałem konto Swobodne, żeby założyć konto Tanie Zakupu. Nie trzeba było rozwiązywać całej umowy ramowej, wystarczyło rozwiązać umowę jednego rachunku, żeby potem (po zakończeniu okresu wypowiedzenia) przez telefon w parę minut założyć nowe konto na promocji.
Myślę, że w Idea Banku jest analogicznie.

Odpowiedz

Nep Luty 6, 2015 o 14:56

A czy ktoś wie jak najłatwiej i najszybciej rozwiązać umowę z mBank? Mam tam 3 konta (eKonto, eMax i eMax plus), które stoją puste już ponad rok.

Z góry dzięki za odp,
Nep

Odpowiedz

Stefan Luty 7, 2015 o 13:24

Może zadzwoń na mLinie pozamykaj emax i emax plus, a potem jak już będzie zamknięte to wypowiedzenie głownego konta. Ja zamykałem kilka dodatkowych emax’ów i emaxplus’ów. Ewentualnie wypowiedz pisemnie wszystkie konta na raz.

Odpowiedz

Przemek Luty 9, 2015 o 09:43

poprzez ich panel transakcyjny

Odpowiedz

Arek Luty 6, 2015 o 14:56

Michał a możesz jeszcze podsunąć pomysł jak sprawdzić (ewentualnie wzór pisma) w którym banku ma się konta lub lokaty? Niestety były czasy kiedy lokaty z codzienną kapitalizacja odsetek zakładało się łatwo i szybko przez internet.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 16:56

Hej Arek,

Niestety nie mam takiego sposobu. Pewną wskazówką może być raport BIK, bo widać tam zapytania banków. Niemniej jednak dotyczy to tylko tych banków, które pytają albo w których masz kredytową „relację” z bankiem.

Przykładowo – pomimo posiadania konta w Banku SMART nie widzę tam ani jednego zapytania z tego banku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek Luty 6, 2015 o 22:47

Nie wiem czy to coś da, ale może można w takiej sprawie skontaktować się ze Związkiem Banków Polskich

Odpowiedz

Kamil Luty 6, 2015 o 14:56

Wstrzeliłeś się idealnie z tym tekstem. Właśnie przenoszę wszystkie konta do jednego banku i muszę zamknąć w trzech innych 🙂

Odpowiedz

Ania Luty 6, 2015 o 14:56

Bardzo dziękuję, niestety z uwagi na współpracę w różnymi firmami, podczas zakupu mieszkania, ootiwrania firmy itp narobilam sobie nieświadomie kłopotów związanych z kontami bankowymi, które naliczają mi pieniądze. Zamknęłam już w kilku, ale z jednym mam wyjątkowy problem – Getin Bank…. Ma ktoś doświadczenia z zamykaniem rachunku u nich?

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 16:38

Hej Aniu,

Ja nie miałem dawno nic wspólnego z Getinem, ale kojarzę, że tam jest jakaś chora procedura. Przykładowo:

– Wysyłasz pismo
– Upływa miesięczny okres wypowiedzenia
– Oni dzwonią z jakiegoś numeru typu „Nieznany” i jeśli nie odbierzesz to Ci konta nie zamkną, bo dzwonią żeby „potwierdzić operację zamknięcia” i musisz się zautoryzować itp.

Z mojej perspektywy – klasyczna zmyłka na to, jak przytrzymać klienta.

Jeśli czyta to ktoś z Getinu i opowiadam bzdury, to proszę o sprostowanie 😉 i wyjaśnienie jak u Was najsprawniej zamknąć konto.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia Luty 7, 2015 o 12:06

ja zamykalam konto w Getinie pare miesiecy temu i zrobilam to przez ich strone internetowa. Wyslalam dyspozycje przez ich komunikator i konto po miesiacu bylo juz nieaktywne.
Tak samo zamykalam Meritum. Wystarczy sie zalogowac do konta i zlozyc dyspozycje zamkniecia rachunku.

Odpowiedz

Robert Luty 28, 2015 o 23:26

Ciekawe, w którym miejscu można złożyć dyspozycję zamknięcia rachunku? Bo jest cała masa różnych wniosków, ale o zamknięciu/rozwiązaniu nie ma ani słowa…

Odpowiedz

Michał Z. Luty 7, 2015 o 15:40

Ja konto w Getin Bank zamykałem… rok czasu!!!! Tyle czasu im zajęło rozpatrzenie mojego pisma. Nie obyło się bez kilku emocjonalnych (prawie niecenzuralnych) ponagleń z mojej strony. Owszem, umorzyli opłatę za ten czas, ale okazało się, że do tego konta jest podpięte jeszcze jedno – i przy tym już opłaty nie umorzą, ba, muszę składać oddzielne pismo o zamknięcie. Nie polecam nikomu tego banku!

Odpowiedz

ZP Luty 6, 2015 o 15:00

Dzięki Michał za zalinkowanie.

Poza tym mogę potwierdzić numer z BGŻOptimą – Bartek, zamknąłem przez internet wersję z tokenem i dokładnie wczoraj otworzyłem po raz kolejny Lokatę Bezkarną na 4%, czyli działa 🙂

Dodam jeszcze, że od kilku dni dość intensywnie reklamuje swój ROR w wersji Prestige Eurobank, który kusi oprocentowaniem 4% w skali roku.

Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie górny limit tylko 3000 zł, a powyżej jest 0,75% i to tylko do końca marca. Potem nadwyżka nad 3000 zł nie będzie oprocentowana.

Pozdrawiam

Zbyszek Papiński

Odpowiedz

Bartek Luty 6, 2015 o 16:43

Zbyszku, a czy musiałeś token odsyłać?

Odpowiedz

ZP Luty 6, 2015 o 16:49

Rachunek zamknąłem dwa-trzy miesiące temu, a token po prostu wyrzuciłem.

Pozdrawiam

Zbyszek Papiński

Odpowiedz

Bartłomiej Tadych Luty 6, 2015 o 15:03

Jest trochę bieganiny z tym zarabianiem na bankowych promocjach. 😛

Odpowiedz

Zen Luty 6, 2015 o 15:04

Istotne pytanie mam do Ciebie Michał. Korzystałem swego czasu (prócz Idea Banku) z ofert lokat internetowych (bez rachunków) w GetinOnline i OpenOnline. Niedawno Czarnecki połączył systemy internetowe tych bytów w jeden, co zmieniło sposób dostępu do bankowości internetowej (zarówno w GetinOnline, jak i OpenOnline). Efekt jest taki (sprawdziłem to ostatnio logując się do tej bankowości internetowej: secure’getinbank’pl), że w systemie jesteśmy proszeni w związku z tą zmianą o potwierdzenie nowej umowy o świadczenie dostępu od bankowości internetowej (plus przemycają w tym również umowę o świadczenie jakiś produktów ubezpieczeniowych). Pytanie moje brzmi – czy pomimo aktywnego dostępu do tej bankowości internetowej, jeśli nie potwierdzę tej umowy w systemie (a bez tego nie mogę dalej nawigować w tym systemie – czytaj składać wniosków o nowe lokaty internetowe), to czy mam rozumieć, że jestem jakoś związany z GetinOnline i OpenOnline, czy nie? Mam coś wypowiadać, czy nie?

Odpowiedz

Gabrysia Luty 6, 2015 o 17:04

Podpinam się pod to pytanie, co dalej z tym zrobić?

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 17:20

Hej Zen,

Odpowiedź brzmi: nie mam zielonego pojęcia. Nie widziałem ani poprzedniej umowy ani nowej. Może zadaj to pytanie bezpośrednio Getinowi.

Ale skoro masz dostęp to jest on realizowany na podstawie jakiejś umowy (tej starej). Jeśli nie chcesz mieć relacji z bankiem, to musisz wypowiedzieć przynajmniej starą umowę (z wszystkimi produktami do niej przywiązanymi). Zgodnie z moją instrukcją – najpierw sprawdź w banku, jak to możesz zrobić. Odsyłam do infolinii. Pomaga czasami przekazanie informacji, że Ty też nagrywasz rozmowę 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Igor Luty 6, 2015 o 15:07

Michał, czy masz jakiś zmysł telepatyczny? Odpaliłem feedly rozmawiajac z infolinia Getinu i katem oka zobaczylem Twoj wpis.

W czasie rozmowy oczywiscie opadly mi rece, wrocilo mi od nich dwukrotnie kilkadziesiat tysiecy przelewane tam celem zalozenia lokaty. Po sledztwie z pania z infolinii okazalo sie, ze – uwaga – kiedys mialem u nich costam i maja moje stare dane w systemie, i niewazne ze wpisalem nowe w formularz lokaty i wyraznie zaznaczalem konsultantowi, ze nie chce konta. Lokaty nie zaloze, chyba ze wysle im skan nowego dowodu.

Zabieram sie za czytanie, mysle, ze getin wkrotce otrzyma ode mnie uprzejma korespondencje.

I.

Odpowiedz

Dlugee Luty 6, 2015 o 15:22

Ja mialem ten problem w Idea Bank przy lokacie Wielki powrot, ale u nich trzebaby sie udac osobiscie od oddzialu, a mam bardzo daleko, wiec po te 4% mi sie to nie skalkulowalo.
Swoja droga to ciekawostka, jak Banki przestrzegaja przepsiow o ochronie danych. Juz dawno powinienem zniknac u nich z systemu, zakladajac, ze po uplywie lokaty umowa wygasa(lokata byla ze trzy lata temu, wiec nawet nie bede sie silil na szukanie umowy i regulaminu), a konto na lokate caly czas wisi martwe z tym samym loginem i danymi.

Odpowiedz

Idea bank fun Luty 5, 2016 o 10:59

Witam,

przestrzegam wszystkich przed Idea bankiem,

jeśli lubicie płynność a macie wiele kont – w Ideabanku na każdym koncie
i karcie musicie wydać miesięcznie około 400 zł żeby było bez opłat,
jeśli zapomnicie opłata około 29,99 + 4,99zł

do tego jest problem z wyświetlaniem opłat pobieranych na karcie za odsetki i inne potrącenia, jedynie w korespondencji można niektóre zobaczyć
uważam że to nie fair – klient powinien mieć wgląd do wydatków na bierząco,

toporny kontakt, na czat niedoczekanie, ciężko się z nimi rozstać
naliczają opłaty około mc po zamknięciu konta

Odpowiedz

Olek Luty 6, 2015 o 15:15

Według mnie akurat BZ WBK zachował się w sprawie opłat bardzo w porządku – przyszła wiadomość (a potem przypomnienie) o wprowadzeniu opłaty, i tam były podane opcje jej uniknięcia – zamiana PAYBACK Omni na PAYBACK (1zł/m-c zamiast 7) albo na Visa Sol (darmowa).
Zastanawiałem się nad przeniesieniem oszczędności z Optimy do SMART ale szczerze mówiąc, dla kilkunastu złotych różnicy które by z tego wyszło chyba się nie opłaca 🙂

Odpowiedz

Paweł Luty 6, 2015 o 18:03

„Dajcie mi znać w komentarzach – jeśli będzie zainteresowanie tematem, to przygotuję również zestaw wskazówek, jak wybrać optymalne konto lub kombinację kont”

Dajemy znać 🙂

Odpowiedz

Maciek Luty 21, 2015 o 21:42

Ja w BZ WBK wypowiedziałem kartę do bankomatu. Teraz korzystam z BLIKA i jestem super zadowolony. Bez prowizji masz kilka banków.

Odpowiedz

Magda Luty 6, 2015 o 15:19

Przydatny artykuł – dzięki 🙂 Zmusił mnie do przejrzenia kont. I jednocześnie przypomniała mi się jedna „nierozwiązywalna” sprawa z ING – może Pan coś poradzi 🙂
Otóż – jakiś czas temu miałam u nich konto. Zamknięte około 2011 roku. Problem polega na tym, że „marketing” ciągle działa – do dziś dostaje od nich SMSy z reklamami. Próbowałam rozwiązać problem, pisząc maila (z info, że cofam zgodę na przetwrzanie danych osobowych). W odpowiedzi polecono mi załatwić sprawę przez infolinię, bo rzekomo przez maila „się nie da”. Zadzwoniłam więc. Pan zidentyfikował mnie po numerze PESEL, po czym poinformował mnie, że wyskoczyła mu informacja, że upłynęła data ważności mojego dowodu osobistego. To prawda, w międzyczasie wymieniłam dowód. Ku mojemu zaskoczeniu, pan obwieścił mi, że nie moze rozwiązać mojego problemu, dopóki nie podam mu danych nowego dowodu (pomijam fakt, że oprócz numeru dowodu zmienił się też adres zameldowania i nazwisko). I tego właśnie nie rozumiem – dzwonię do nich, by przestali przetwarzać moje dane osobowe, a najlepiej je usunęli, a oni mi mówią, że jest to niemożliwe bez podania aktualnych danych. Czy to nie absurd? Czy zna Pan jakąś inną opcję rozwiązania tego problemu?

Odpowiedz

vagabundo del mundo Luty 7, 2015 o 10:05

chyba jednak najlepiej udać się do oddziału osobiście i dostać potwierdzenie na papierze – tak będzie najbezpieczniej. ostatnio próbowałam coś takiego ‚wyciągnąć’ od T-mobile przy zamykaniu konta – ciężka sprawa to była, trwało pół godziny, ale w końcu dostałam 🙂

Odpowiedz

Sly Luty 6, 2015 o 15:25

Czy zamykajac ROR w Meritum Bank od razu zamkna nam konto oszczednosciowe i np. E-kantor?

Odpowiedz

Robert Luty 6, 2015 o 15:30

Zakładałem i potem likwidowałem wiele kont. Zawsze zamykałem je w jeden prosty sposób – wysyłałem listem poleconym wypowiedzenie umowy do banku. Zawsze działało.

Odpowiedz

Joanna Luty 6, 2015 o 16:28

Ja wysłałam do Getinu 2 tygodnie temu poleconym wypowiedzienie i zero odzewu – jakby nic nie dostali. Co w takiej sytuacji – wycieczka do oddziału?

Odpowiedz

Darek Luty 6, 2015 o 22:24

Radzę zainwestować w takiej sytuacji jeszcze kilka złotych i wysłać poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub zrobić zrzut ze strony monitorowania przesyłki z adnotacją o terminie jej dostarczenia.

Odpowiedz

Tomasz Luty 7, 2015 o 21:10

Joanna, najlepiej najpierw zadzwoń – Getin Online 22 262 00 02 lub Getin Bank – 32 604 30 01 w zależności w którym Getinie masz konto. Jeśli pismo dotarło to mają je zarejestrowane w systemie, a że nie oddzwaniają z potwierdzeniem, to tylko działa na ich korzyść.
Jeśli konto masz w Getin Online, to w oddziale nic nie wskórasz.

Odpowiedz

Michał Marzec 16, 2015 o 19:58

Zamknięcie bankowości elektronicznej w Getinonline (dostęp do lokat) odbywa się poprzez wysłanie wypowiedzenia mailem na [email protected] z adresu przypisanego do tego konta. W mailu piszemy Imię i nazwisko, adres zameldowania lub PESEL. Można to zrobić również za pomocą infolinii.
Miłe zaskoczenie: odpowiedź na pytanie z formularza w serwisie Getinu uzyskałem w 3 minuty.

Odpowiedz

Adam Luty 6, 2015 o 15:30

Panie Michale nie wiem jak Panu dziękować. Ten wpis mi spadł dosłownie z nieba.
Po latach problemów zabrałem się w końcu za porządkowanie swoich finansów. I jednym z elementów, który zacząłem realizować w tych dniach jest likwidacja starych kont które albo są puste, i straciłem do nich dostęp (Mbank), albo „łoją” mnie niemiłosiernie opłatami (stare Eurokonto PKO SA, które kosztuje mnie ponad 20 zł miesięcznie). Tak wiem- jestem głupi z tym Eurokontem. Ale właśnie się obudziłem, gdyż co miesięczne potrącenia PKO SA naprawdę mnie bolą, i wiele znaczą z pozycji szaraka, któremu czasem brakuje na chleb pod koniec miesiąca. Niestety.
Dzięki jeszcze raz
Teraz już wiem jak działać

Odpowiedz

Kamila Luty 6, 2015 o 15:52

A ja należałam do tych „naiwnych” i trzymałam 3 bardzo stare konta, które kiedyś były darmowe, ale po licznych zmianach płaciłam tam za różne karty, przelewy, wypłaty z bankomatu łącznie ok. 10 zł miesięcznie, bo to w końcu „jakieś grosze”, a nie chciało mi się ruszyć i pozmieniać wszędzie moich danych. Trochę mało logiczne, bo gdybym znalazła 10 zł na ulicy, na pewno bym podniosła, a nie zignorowała „jakieś grosze”. W tym roku wzięłam się za świadome zarządzanie moimi finansami, tamte rachunki poszły do likwidacji i bardzo mnie to cieszy. 120 zł oszczędności w skali roku bez żadnego większego wysiłku.

Odpowiedz

Kasia Luty 6, 2015 o 15:54

Od kilku dni przymierzam się do zamknięcia konta, dziś nawet szukałam informacji, czy mogę to zrobić internetowo, czy muszę osobiście w oddziale banku – i proszę, wpis jak na zawołanie 🙂 Skorzystam z podanych rad, dziękuję za kolejny cenny wpis. I chętnie poczytam więcej o tym, gdzie i dlaczego warto założyć konto (również oszczędnościowe).

Odpowiedz

Radek Luty 6, 2015 o 16:03

Cześć, obecnie poszukuję ciekawej oferty dla konta oszczędnościowego i w związku z tym moje pytanie, jakie polecasz konta oszczędnościowe. Dodatkowo w mbanku będę zmuszony zamknąć konto firmowe, ponieważ za miesiąc chcą mnie kroić 10 zł miesięcznie. A w BZWBK wegetują mi środki na koncie oszczędnościowym i chciałbym je optymalnie ulokować na lokacie 🙂
Także jak najbardziej wyczekuję wpisu odnośnie optymalizacji kont w bankach!

Pozdrawiam i dzięki za wpis!

Odpowiedz

Aneta Luty 6, 2015 o 16:06

Ja nadzoruje swoje konta, ale strasznie się irytuje ze nie mogę zamknąć konta w PKO BP, bo mam kredyt w tym banku (we frankach…) na szczęście uniknęłam gigantycznej opłaty za eurokonto bo zmieniłam umowę, ale aneks kosztował 50 zł na konto za zero,ale tam znów opłata za kartę jak nie wyciągnę limitu 300. Ostatnio strasznie się wkurzyłąm bo chciałam aneks do umowy,żeby spłącać kredyt we frankach kupionych w kantorze Alior – założyłąm rachunek oszczędnościowy w PKO BP – opłata 1 PLN – ale wolałam taki bo można śledzić historię a na technicznym nie -jakież było moje rozczarowanie, gdy za wpływ środków na to konto opłata 2,68 CHF za każdy wpływ!!! Pani twierdzi, ze przelew w CHF traktowany jest jako zagraniczny i stąd ta opłata, chociaż ani słowa nie ma o takiej opłacie w tabeli opłat do konta. Złożyłam reklamację, ale nie sądzę, żeby udało się pozytywnie…

Odpowiedz

Olek Luty 6, 2015 o 16:14

O ile jest to przelew, to niestety PKO chyba ma rację – przelew między dwoma rachunkami walutowymi w Polsce jest traktowany właśnie jako przelew zagraniczny, i to w dodatku SWIFT a nie SEPA które dotyczy tylko Euro. Może warto zapytać czy można wpłacać pieniądze bezpośrednio w placówce banku? Wypłata franków z kantoru Aliora jest darmowa, jeśli wpłata do PKO też taka będzie to powinno zadziałać 🙂

Odpowiedz

baarao7 Luty 6, 2015 o 22:05

Witaj,
wypłata CHF w Aliorze nie jest możliwa w ogóle – bank nie obsługuje gotówkowo tej waluty od listopada 2013 r.

Odpowiedz

ZP Luty 6, 2015 o 16:21

Cześć Aneta,

Spróbuj zrobić zakupy walut przez inny kantor internetowy.

Posiadam też takie konto oszczędnościowe w PKO BP w CHF (ze względu na 1% >1000 CHF, kredytu żadnego nie posiadam) i kupuję waluty na przykład przez Walutomat (uwaga! prowizja 0,2% od transakcji) i potem przelewam franki do PKO bez opłat i na dodatek są księgowane zwykle po kilkunastu -kilkudziesięciu minutach (w dni powszednie).

Pozdrawiam

Zbyszek Papiński

Odpowiedz

Gosia Luty 7, 2015 o 12:24

ja mam konto oszczednosciowe we frankach w PKO BP i nie pobieraja mi zadnych oplat za wplywy ani za cokolwiek

Odpowiedz

Axel Luty 6, 2015 o 16:10

Bardzo fajny artykuł, jak zresztą zwykle. Ja nie mając czasu iść do WBK zamknąć konto, zadzwoniłem do nich i zastrzegłem kartę – nie ma karty, nie ma opłat. Oczywiście do banku wybiorę się w najbliższym czasie, żeby sfinalizować pozbywanie się konta. Natomiast naszła mnie wątpliwość: czy za naklejkę zbliżeniową również są opłaty? Bo może ją też należałoby zastrzec, ktoś się orientuje?

Odpowiedz

Lapi Luty 6, 2015 o 23:21

Hej,
ja w zeszłym tygodniu rezygnowałem z karty Omni i Pani uprzejmie zapytała mnie czy z naklejki też chcę zrezygnować. Ja zapytałem, czy naklejka bedzie płatna równiez. Odpowiedziała, że tak. Czyli zrezygnowałem.

Odpowiedz

Maciek Luty 21, 2015 o 21:46

Jeśli nie aktywowałeś naklejki to nie ma opłat. Jesli tak to bodajże 3 zł/mc.

Odpowiedz

Gosia Luty 6, 2015 o 16:13

Dzień dobry,
po jakim czasie od zamkniecia konta BGŻ optima będzie uważał nas za „nowego” klienta?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Beata Luty 6, 2015 o 16:20

witaj michale !super wpis ,udostepniam Twoj blog znajomym jak tylkoz najde cos co laczy nas wszystkich, a bankow w ktorych tzrymałam pieniazki bylo juz sporo,slynne pko,getinbank,teraz jestem w mbanku iw koncu ejstem zadowlona za Twoja naowa zalozylam msaver i ku emmu zdziwieniu udalo mi sie cos tam uzbierac nie wiedzialamz e takie oszczedzanie ma sens a plany i cele mam jak to kazdy czegos potrzebuje a szkoda kasy..zakupilam ksiazke jak zadbac o wlasne finanse i czytam z zapartym tchem,a ksiazke zaklepało jzu 10 osob w tym brat i bratowa swiezo upieczone malzenstwo..

Odpowiedz

Paweł Luty 6, 2015 o 16:24

Michał, czy znasz jakiś sposób na wyplątanie się z takiej sytuacji? 2 ROR w Pekao sa (żona i ja), do nich przyspawany kredyt hipoteczny (oba konta jako współkredytobiorcy). Opłata za oba RORy to razem ok.19zł/mies., bo mamy stare warunki jeszcze sprzed rozwodu BPH i Pekao. Nowego, tańszego rachunku bank nie może rzekomo zaproponować, bo mamy debety uruchomione do rachunku i trzeba byłoby je pospłacać żeby sobie ulżyć miesięcznie na opłacie za ROR.
Niby rozwiązanie wydaje się proste, bo trzeba debet spłacić i będzie pole manewru, ale w sumie 8 tys debetu ciężko spłacić. Masz może pomysł jak to zrobić innym sposobem? Może zrobić wspólne konto,ale nie wiem czy nie rzutuje na.naszą zdolność w przyszłości w banku przy ew. kredytach?

Odpowiedz

Tomasz Luty 7, 2015 o 23:29

Paweł, rocznie za te konta płacisz prawie 230 zł. Zdecydowanie coś trzeba z tym zrobić. Znajoma również miała konta w pekao sa z wysoką opłatą, z którą podobno nic nie dało się zrobić. Doradziłem, żeby się przeniosła, lecz gdy poszła do banku z wypowiedzeniem, okazało się, że jednak dziwnym zbiegiem okoliczności udało się zmienić taryfę. Nie pamiętam ile teraz płaci, ale to ułamek tego co wcześniej.
Różnica jest jednak taka, że ona nie miała debetu.
Ja sam dwa razy uciekałem z pekao sa, za pierwszym razem przeniosłem się do bph, który miał świetne oprocentowanie, ale po fuzji tych banków trafiłem do tego samego oddziału 🙂
Odnośnie pytania: wspólne konto nie powinno wpłynąć na Waszą zdolność kredytową.

Odpowiedz

Michalina Luty 6, 2015 o 16:26

Bardzo dziękuję za wpis! Zgodnie z instrukcją wypowiedziałam już umowę w Idea Banku (pozostałość po lokacie Happy) a w poniedziałek wyślę wypowiedzenie do Getin Online i Open Online. Zastanawiam się też nad wypowiedzeniem Optimy, bo nie korzystam z niej zbyt często.
Wkurzające jest to, że nie mogę zamknąć konta w BGŻ, bo mam tam kredyt, a podnieśli bandycką opłatę z 18 do 25 zł miesięcznie. Jeśli zmienię konto na darmowe, to podniosą mi marżę.

Odpowiedz

Ola Luty 6, 2015 o 19:39

cześć,
mnie również denerwuje, że mam konto w WBK, w którym mam kredyt studencki i przez to nie mogę go zamknąć. Opłaty miesięczne: 10 zł + 5 zł za kartę.
Ciekawe, czy Michał ma na to jakiś „patent”

Odpowiedz

Agnieszka Luty 6, 2015 o 16:33

Dziękuję za wpis, przyszedl w idealnym momencie.Od miesięcy pracuje nad mężem żeby zrobił porządek w swoich kontach (za jedno z nich płaci i za prowadzenie rachunkui za przelewy).Zaraz dam mu ten tekst do przeczytania i nie przestane zrzedzic póki nie zamknie kont z oplatami i nie otworzy nowych.Dość wymówek. Teraz ma instrukcje przed nosem i do dzieła. Jeszcze raz dzięki 😀

Odpowiedz

Kacper Luty 6, 2015 o 16:36

Tydzień temu założyłem EKOkonto w BOŚu. Były super warunki dla konta oszczędnościowego, ale szybko się skończyły. A tu zamknąć nie mogę tak szybko, bo jest opłata 35zł za zamknięcie wcześniej niż 90dni. Taki haczyk, uważajcie na inne.

Odpowiedz

Monika Luty 6, 2015 o 17:09

Hej Michał

Ja mam trochę inny problem, ale związany z bankami. Konkretnie z Raiffeisen. Mam u nich pożyczkę hipoteczną, zabezpieczona na mieszkaniu, które właśnie sprzedaję. Żeby tę pożyczkę spłacić muszę złożyć wniosek o przedterminową spłatę, ale żeby taki wniosek złożyć, muszę mieć środki na rachunku zabezpieczające spłatę pożyczki. spłata nastąpi w terminie płatności następnej raty, czyli na koniec lutego. w tym czasie:
a/ nie procentują środki na rachunku podstawowym
b/ naliczane są odsetki od kredytu
c/ bank zarabia podwójnie na moich pieniądzach
d/ i jeszcze pobiera 3% prowizji od przedterminowej spłaty
Ręce opadają.
Moje pytanie: czy mogę z tym jakoś walczyć? szczególnie chodzi mi o ten termin spłaty kredytu.
Dziękuję za pochylenie się nad tematem

Odpowiedz

Jacek Luty 10, 2015 o 08:50

Cześć Monika. Procedura wcześniejszej spłaty kredytu jest dokładnie opisana w umowie. Niestety raczej nie będziesz w stanie nic na nią zaradzić. Z tego co wiem, prowizja za wcześniejszą spłatę jest pobierana tylko przez pewien czas – na ogół przez pierwsze 3-5 lat licząc od daty uruchomienia kredytu. Jedyna opcja aby uniknąć tej opłaty to odczekać odpowiedni czas. Co do ustalenia terminu spłaty/nadpłaty to w moim banku jest dokładnie tak samo – pobierają kapitał w chwili zapadalności raty. Pytanie tylko kiedy masz obowiązek przelania środków na ten ich rachunek podstawowy? Może nie muszą tam leżeć cały miesiąc. U mnie jest to 7 dni roboczych przed datą pobrania raty.

A powiedz mi jeszcze, czy Ty masz kredyt czy pożyczkę hipoteczną?
Pozdrawiam Jacek

Odpowiedz

Tomasz Luty 6, 2015 o 17:17

Michał,
Może poruszyłbyś kiedyś temat, co się dzieje ze środkami na rachunkach na wypadek śmierci. Na kontach leży 10 miliardów zł, o ktòre nikt się nie upomina. Ludzie zazwyczaj myślą , że rodzina odziedziczy ustawowo. Tak nie się nie dzieje w przypadku środków w bankach. Często też banki pobierają opłatę za wydanie dyspozycji na wypadek śmierci co dodatkowo zniechęca klientów do zainteresowania się tematem.
Pozdrawiam,
Tomasz

Odpowiedz

iwona Luty 6, 2015 o 19:56

Tak, tak, tak! Popieram, też chętnie przeczytałabym o tym.

Odpowiedz

Łukasz Luty 6, 2015 o 17:21

Panie Michale,
Wydaje mi się, że w tekście odnośnie Banku Smart: „Jeszcze przez krótki okres czasu (do 11 lutego 2015 r.) bank ma bardzo dobrze oprocentowany rachunek oszczędnościowy, który daje 4% w skali roku do kwoty 50 tys. zł.” jest błąd.
Zgodnie z tabelą opr. http://www.banksmart.pl/download/TOOiPR.pdf konto Smart Procent jest oprocentowane na 3,5% do 11 lutego 2015 r. dla kwoty do 50 tys. zł.
Czy może ja o czymś nie wiem?

Odpowiedz

P. Luty 6, 2015 o 21:55

Tak, nie wiesz. Dla starych klientow obowiazuje stara stawka, czyli 4% do tego dnia… co bedzie po 11 lutego sie okaze.

Odpowiedz

krzysiek Luty 6, 2015 o 17:40

Wydawało mi się, że w prawym górnym rogu podaje się swoje dane a na środku dane osoby , do której pismo jest wystosowane 🙂

Odpowiedz

Viola Luty 6, 2015 o 17:49

Bardzo przydatny wpis, konkretny i praktyczny. Osobiście likwidowałam pół roku temu konto w PKO BP – wniosek złożyłam bez problemu w oddziale z miesięcznym wypowiedzeniem. Cieszę się z pożegnania z tym bankiem, do którego „przywiązałam się” kredytem odnawialnym w koncie. Akurat założyłam lokaty w Meritum i BGŻ, więc widzę, że chyba dobrze wybrałam :). Wiem już, że po okresie promocji dla nowicjuszy dobrze zamknąć konto, aby po jakimś czasie być znowu „nowym”. Mnie bardzo interesują takie wpisy dotyczące zestawienia kont, lokat – wszelkich atrakcyjnych nowości, jak i „haczyków”. Teraz wiele banków wprowadza różne opłaty za użytkowanie kont i kart, nie wszystkie jednak z tym się afiszują.

Odpowiedz

Jarek Luty 6, 2015 o 18:06

Czy Meritum Bank ma świadomość, że żądając kopii dowodu osobistego, łamie prawo?!

Odpowiedz

Andrzej Luty 6, 2015 o 18:15

Michale, bardzo użyteczny wpis, dziękuję!

Przydałoby się jeszcze opisać taką procedurę dla mBanku – myślę, że byłby to często linkowany poradnik po każdej cotygodniowej zmianie w ich regulaminach.
Też jestem w mBanku siłą rozpędu wiele lat i gdyby właśnie nie siła przyzwyczajenia, fakt że jest to główne konto (przychody, rozliczenia z innymi osobami) i problemy związane z przeniesieniem tego wszystkiego np. do Meritum to już dawno bym się z nimi pożegnał.
Nowy pstrokaty serwis transakcyjny uprzykrzający życie klientowi tylko potęguje negatywne odczucia do mBanku.

A może poradnik jak przenieść dane konto (z zachowaniem jego numeru) z takiego mBanku do Meritum?

Meritum bardzo sobie chwalę choć jest to póki co konto dodatkowe i trochę z obawą czekam co wymyśli Alior po przejęciu tego banku.

Tak czy inaczej dzięki za wpis!

Odpowiedz

minoka Luty 6, 2015 o 18:18

Michale, dziękuję za artykuł. Chętnie dowiedziałabym się, w jakim banku najlepiej założyć konto ;), bo akurat mam konto od lat, w którym płacę za wszystko, tak jak w opisanym przez Ciebie najczarniejszym scenariuszu ;). Tak, tak, wsród czytelników Twojego bloga są jeszcze takie utalentowane antyAsy;). I to jeszcze w bzwbk, skąd jak widzę niełatwo się wyrwać. Poprosiłabym również o wskazówkę odnośnie konta oszczędnościowego.

Dziękuję za ciekawe i rzeczowe artykuły, życzę wielu sukcesów, powodzenia i wielu ucieczek ze strefy komfortu ;).

Pozdrawiam serdecznie
Kasia

Odpowiedz

Barbara Luty 8, 2015 o 00:57

Witam. Mam ten sam problem. Już od 30 lat jestem klientką WBK i stwierdzam, że dość naiwniactwa.
W tej chwili wiąże mnie jedynie przyzwyczajenie. Po powrocie do kraju mam zamiar wziąść „rozwód” na
dobre. Proszę jedynie o radę: co wybrać? tak od kwiecień, maj.

Odpowiedz

Ula Luty 6, 2015 o 18:37

Michał, czekam na jakaś nowa, sprawdzona lokatę. Najlepiej z premia oczywiście… 😉

Odpowiedz

Krzysztof Luty 6, 2015 o 18:42

W zasadzie, miast zamykać wystarczy zmienic kartę aby uniknąć opłat. Tak myślałem do wtorku. W wbk przy zmianie karty masterpayback omni na mastercard payback – konto godne polecenie – (sprzedawcy mówią, że nia ma żadnej różnicy pomiędzy tymi kartami – jedyna różnica to opłaty) poinformowano mnie, że nie ma żadnych dodatkowych opłat przy zmianie. Dzisiaj ściągnęli za te usługę odemnie 15 PLN :- )
Lubie taką fachowość w informacji. Złożyłem reklamację ale cos czuję, że obejdzie się …

Odpowiedz

Anna Luty 6, 2015 o 19:01

Hej, Michał,

Dzięki za temat, trafiony w punkt. Na przełomie roku2014/2015 przeszłam całkiem bezboleśnie przez zamknięcie konta w Citi Handlowy na ING Konto Direct. Czemu bezboleśnie? Może dlatego, że zaczęłam od końca, bo najpierw znalazłam (przy tej okazji trafiłam na Twojego bloga) i założyłam konto w ING, które wygrywało we wszystkich możliwych rankingach internetowych (jakbym nie sformułowała zapytania do wujka Googla, odpowiadał tak samo: ING jest najlepszym kontem na świecie 😉 ).
I dopiero kiedy otrzymałam dokumenty z banku (dowiózł je kurier, bo nie skorzystałam z opcji przelewu jednego grosza z dotychczasowego konta, może całkiem dobra decyzja), zalogowałam się, przeszłam przez konieczne procedury aż po potwierdzenie aktywacji karty, przelałam wszystkie środki na nowe konto i już :-). Wydzwoniłam Citi Handlowy, powiedziałam, że chcę zlikwidować konto i jak mam to zrobić, na co usłyszałam „dyspozycja została przyjęta”. Szok! :-). Oczywiście trzydzieści dni musiałam odczekać, ale po upływie tychże nie mogłam już się zalogować w systemie Citi, wnioskuję więc, że konto zostało zamknięte. Może jednak to sprawdzę. Skąd decyzja o zamknięciu? Kolejna podwyżka opłat za prowadzenie, wprowadzenie opłat za wypłatę z bankomatów, podniesienie progu wpłat z tytułu wynagrodzenia do 2500PLN, dla mnie na dzień dzisiejszy zupełnie niewykonalne. ING Konto Direct (wypytałam konsultantkę) nie wymaga żadnych wpływów z tytułu wynagrodzenia, niemniej jakieś ruchy na koncie cały czas wykonuję, ale nic nie muszę, jak w przypadku Citi. Na razie jeszcze tylko muszę łykać gorzką pigułkę 7zł za kartę, ale i to niebawem się wreszcie skończy.
Przyznam się, że jak przyszedł list z informacją o kolejnych podwyżkach opłat, tylko burknęłam pod nosem „znowu” i rzuciłam w kąt. Impuls i decyzja o rozwodzie z Citi przyszedł nagle i niespodziewanie po dwóch tygodniach i zaczęłam działać, ALLELUJA!!! Od tego momentu zaczęła zmieniać się moja świadomość finansowa (lepiej późno niż później), i tak trafiłam na Twój blog, od Ciebie do Marcina, a potem znów na Twój i tak śledzę blogi M&M ;-).
Rozpisałam się, dodam jeszcze tylko na koniec, że chętnie poczytam o Twoich propozycjach innych kont, przy czym bardziej wolałabym oszczędnościowe, bez konieczności zakładania ROR, no i inne opcje odkładania grosza, niekoniecznie zamrażania nie wiadomo na jak długo.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Luty 6, 2015 o 22:21

Hej,
co masz na myśli, że te 7 złotych się niedługo skończy, jakieś zmiany w ING będą? bo teraz przecież podnieśli kwotę do 300 zł aby nie płacić za kartę wcale.

Odpowiedz

Anna Luty 7, 2015 o 15:35

Owszem, ale te 300 PLN dopiero od 29 marca, za to dali możliwość zsumowania transakcji obu kart, czyli tej standardowej do konta, i naklejki „zbliżaka”, którą mam częściej przy sobie 😉 . A skończy się, jak tylko pierwszą pensję dostanę, tylko to miałam na myśli 😉

Odpowiedz

Kasia Luty 6, 2015 o 19:02

Świetny artykuł! Już od miesiąca się zabieram za zamknięcia konta w Meritum. Skłaniam się ku opcji wysłania wypowiedzenia umowy poleconym i tu mnie nurtuje pewna wątpliwość – do zamknięcia w rodzinie mamy 3 takie konta i teraz nie wiem czy możemy wysłać 3 wypowiedzenia w jednym liście czy raczej lepiej każde osobno?

Odpowiedz

Gosia Luty 7, 2015 o 12:29

w meritum mozna zamknac konto wysylajac wniosek przez ich strone internetowa. wystarczy sie zalogowac i zlozyc dyspozycje. po miesiacu konto nie bedzie juz aktywne

Odpowiedz

Małgorzata Luty 6, 2015 o 19:02

Michale, wypowiadam się tu pierwszy raz, więc po pierwsze: gratuluję świetnego bloga 🙂 a po drugie chciałam napisać, że Meritum Bank ostatnio zmienił regulamin prowadzenia konta i pojawił się wpis, który mówi, że Bank ma prawo zerwać umowę z Klientem, jeśli przez minimum rok konto nie było używane. Z tego powodu zostawię chyba puste konto (w moim przypadku jest to Proste Konto Osobiste) w Meritum Bank, bo i tak od roku go nie używam z nadzieją, że Bank sam zamknie to konto zaoszczędzając mi czasu i pieniędzy. 😉

Odpowiedz

Wioleta Luty 6, 2015 o 19:08

Michał, świetny pomysł na post, akurat w temacie. Niby w tej chwili nie jestem zainteresowana zmianą konta ale z drugiej strony, nie zaszkodzi rozejrzeć się za czymś lepszym. Co myślisz o aktualnym połączeniu: ROR w bz wbk, konto <30, do teraz darmowe (ale coś za coś, zerowe oprocentowanie, z karty do rachunku zrezygnowałam) + OKO w ing, obecnie mam dwa, oba darmowe z pewnymi warunkami, jedno normalne a drugie bonus z promocyjnym oprocentowaniem przez 4 mies. Po Twoim wpisie zastanawiam się nad lokatą smart, ale chyba poczekam aż skończy się okres promocyjny w ing.
Jestem kolejną osobą zainteresowaną dalszym rozwijaniem tematu 🙂
I ostatnie pytanie: planujesz wydać książkę? Blog czytam od miesiąca, wszystko super, układ strony dobry ale jednak co książka, to książka, dobrze byłoby mieć wszystkie informacje na półce, w razie braku sieci.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Luty 6, 2015 o 19:12

Będzie książka, przeczytaj poprzedni wpis Michała 🙂 .

Odpowiedz

Wioleta Luty 6, 2015 o 21:34

Poprawiam, miałam na myśli Meritum Bank, Lokatę Start (nie Smart ;)) 5% zachęca. Ktoś jeszcze miał styczność, może się wypowiedzieć?

Odpowiedz

kmlodawski Luty 6, 2015 o 19:21

A wie ktoś, czy w Pekao SA można zamknąć konto bez wizyty w oddziale?
Jak zamykałem u nich osobiście kartę kredytową, to Pani mnie męczyła pół godziny, żebym jednak został u nich, nawet kierowniczkę wzywała żeby mi coś zaproponowała. Denerwujące 🙂

Odpowiedz

Anna Luty 6, 2015 o 19:57

W zeszłym miesiącu rozmawiałam telefonicznie z Pracownicą tego banku, która twierdziła, że owszem, wystarczy wysłać odpowiednie pismo w tej sprawie. Proponuję skorzystać z szablonu Michała i wysłać poleconym lub za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jest haczyk, musisz wysłać do oddziału, w którym zawierałeś umowę o ROR.

Odpowiedz

Jacek Luty 6, 2015 o 19:53

Dzięki Michał, konto Optima leżało prawie puste od poprzedniej promocji 🙂 Takie zapomniane… Pozwólmy mu odejść w spokoju 😀

Pozdrawiam jak zawsze

Odpowiedz

Mickey. Luty 6, 2015 o 23:04

Ja BGŻ jeszcze mam otwartą, bo znów mają 3% dla nowych środków.
Ale przyznaję – zaraz zakładam lokatę w Meritum na 5%, a przez ten czas zlikwiduję BGŻ.

Odpowiedz

Ania Luty 6, 2015 o 20:56

Ja w bzwbk na razie zostaje. Zamieniłam kartę na Visa sol i jeśli przypilnuje 5 transakcji w miesiącu to nic za nią nie zapłacę.
Śmieszna sytuacja za to jest taka, ze chociaż podałam jako adres korespondencyjny adres warszawski to już drugi raz nowa kartę wysłali mi na adres zameldowania na drugi koniec Polski 😉 a mój maź dostał jak trzeba do Warszawy 🙂 pewnych rzeczy chyba nigdy nie zrozumiem…

Odpowiedz

Michał Luty 6, 2015 o 21:17

Cześć Michale,

Jeśli chodzi o rachunek powiązany w BGŻ Optima, to chciałem tylko dodać, że nie ma problemu. Aby ustawić inne konto jako rachunek powiązany wystarczy z tego nowego konta dokonać przelewu weryfikacyjnego, analogicznie jak przy zakładaniu 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

marzena Luty 6, 2015 o 21:22

Dla mnie rowniez idealny artykul w idealnym momencie, moze o jeden d,uen wczesniej powinnam przeczytac bo zdazylam wczoraj juz przedzwonic do bgz i meritum w sprawie likwidacji kont ale tylko do bgz wyslalam maila ale z checia bym poprawila bo nie zawarlam wszystkich rzeczy o ktorych piszesz, a metitum odlozylam bo trzeba napisac pismo i wyslac droga normalna. No i jeszcze idea, nawet nie przyszlo mi do glowy ze to tez trza zamknac przeciez rachunku nie bylo tylko lokata wiec jeszcze raz dzieki.
No i czekam na fajne produkty bankowe najlepiej z bonusem:-)

Odpowiedz

marzena Luty 6, 2015 o 21:24

Dla mnie rowniez idealny artykul w idealnym momencie, moze o jeden dzien wczesniej powinnam przeczytac bo zdazylam wczoraj juz przedzwonic do bgz i meritum w sprawie likwidacji kont ale tylko do bgz wyslalam maila ale z checia bym poprawila bo nie zawarlam wszystkich rzeczy o ktorych piszesz, a metitum odlozylam bo trzeba napisac pismo i wyslac droga normalna. No i jeszcze idea, nawet nie przyszlo mi do glowy ze to tez trza zamknac przeciez rachunku nie bylo tylko lokata wiec jeszcze raz dzieki.
No i czekam na fajne produkty bankowe najlepiej z bonusem:-)

Odpowiedz

Wojtek Luty 6, 2015 o 22:19

Sic .Właśnie wysłałem wypowiedzenie do Toyota Bank w w związku z z zakończeniem promocji ”Konto z Grouponem” .Myślicie ,że list ”zaginie ” , jeśli wysłałem to listem zwykłym?

Odpowiedz

Wioleta Luty 7, 2015 o 16:16

Nie wiem jak Toyota bank, ale mbank robił mi problemy w identycznej sytuacji. Wysyłałam dwa zwykłe listy, za każdym razem twierdzili, że nic nie otrzymali, kolejny (już polecony) PODOBNO miał zły podpis więc też odrzucili. Dopiero pomogło wysłanie poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Podpis miałam taki sam ale tym razem przyjęli. Nigdy więcej mBank!

Odpowiedz

Marta Luty 6, 2015 o 22:08

Bardzo przydatny artykuł 🙂 Cofnięcie zgód na przetwarzanie danych osobowych – że o tym nie pomyślałam przy niedawnym zamykaniu kont w getin i meritum! Masa praktycznych wskazówek – super!

A! Ja również jestem za wpisem dot. wyboru optymalnego konta/kombinacji kont 🙂

Odpowiedz

olinek Luty 6, 2015 o 22:33

świetny tekst, gratuluję. bardzo konkretny i mocno przydatny. sama chcę zamknąć konto w Idea Bank i w Pocztowym. tu złożyłam dyspozycję a oni chcą 10 zł bo sobie naliczyli opłatę za nieaktywną kartę i mnie straszą. muszę pisać reklamację. a tak na marginesie szukam pomocy przy kredycie w Idea, ponad 4 tys raty z czego połowa to dziwne ubezpieczenie. mogę podesłać umowę mailowo….pozdrawiam
olinek

Odpowiedz

Darek Luty 6, 2015 o 22:39

Ależ problemy lubimy sobie sami stwarzać. Ja mam jedno konto w tym samym banku od 20 lat i nie mam problemów z szukaniem zapomnianych kont i ich zamykaniem. Zupełnie nie rozumiem tej „turystyki rachunkowej”. Jak bank coś daje to jest jasne jak słońce, że będzie chciał coś w zamian – wcześniej czy później.
Powodzenia

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 6, 2015 o 22:54

Hej Darek,

To pochwal się może, w którym banku masz konto i ile Cię kosztuje.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Darek Luty 7, 2015 o 00:20

Konto AURUM w PKO BP. Nic mnie nie kosztuje, bo wszystko jest za darmo (a raczej za obroty na rachunku). Oczywiście nie od zawsze miałem takie „zerowe”, sądzę jednak, że zawsze korzystałem na lojalności i byciu stałym klientem.

Odpowiedz

Wunia Luty 9, 2015 o 19:53

Zapomniałeś dodać, że Koto Aurum jest dla klientów, których dochód miesięczny wynosi min. 5 tysięcy złotych. Nie jest to więc konto dla każdego, nawet najbardziej lojalnego klienta PKO BP, który to bank niemiłosiernie łupi osoby o dużo niższych dochodach, np. emerytów, pobierając od nich wyśrubowane opłaty za swoje wątpliwej jakości usługi.

Odpowiedz

ania notuje Luty 6, 2015 o 23:00

Dzięki Michał,

właśnie zbierałam się do zamknięcia konta w Meritum Bank i formularz przyda się idealnie.

Odpowiedz

Bartosz Konopka Luty 6, 2015 o 23:47

Osobiście, jeśli chodzi o tematykę kolejnych artykułów to chętnie przeczytałbym czy istnieje w ogóle możliwość zrezygnowania z przesyłania „atrakcyjnych” ofert od banku, w którym mam konto pozostając jednocześnie jego klientem.

Posiadam rachunek w Alior Bank, który był dla mnie wygodny – oddział Alior Express 5 minut od mieszkania, 5 PLN za kartę i 3% cashbacku, co w rezultacie zawsze dawało zysk zamiast ponoszenia opłat za prowadzenie konta. Pasuje mi też ich system transakcyjny, a wiadomo, że wygodę traktuje się priorytetowo. Znudzony wyszukiwaniem ofert, koniecznością otwierania i zamykania kont/lokat ponad pół roku temu skusiłem się także na dwuletnią lokatę w Alior Banku z 3,7% bez limitu kwotowego. Z tej perspektywy jestem zadowolony z usług banku.

Bank irytuje mnie ciągłymi telefonami. Wręcz nęka. Konsultanci są co najmniej chamscy. Mam kilka tysięcy złotych na koncie, proponują mi limit odnawialny, kredyt gotówkowy, kartę kredytową. Informuję o wyjeździe zagranicznym na stałe – proponują mi ponownie kartę kredytową. Gdyby nie lokata – wyniósłbym się od nich przez ten „chamskotelemarketing”.

Odpowiedz

Kamila Luty 7, 2015 o 14:20

Hej,

Ja też mam konto w Aliorze i jestem z niego jak na razie zadowolona, a bank nie nęka mnie żadnymi telefonami. 🙂

Po prostu przy zakładaniu konta odznaczyłam zgodę na taki kontakt. Nie przytoczę w tej chwili odpowiedniego punktu, bo nie mam przed sobą umowy, ale na 100% jest taka możliwość. Mam wrażenie, że większość osób zakładających konta nie czyta dokładnie każdego punktu „zgody”, tylko automatycznie zaznacza i podpisuje się pod wszystkimi. Kiedyś sama tak robiłam. Tymczasem wyrażenie zgody na np. przedstawianie ofert handlowych nie jest raczej nigdzie warunkiem koniecznym do założenia konta.

Na Twoim miejscu przeszłabym się do tego oddziału i dowiedziała się, w jaki sposób możesz cofnąć wyrażone przedtem nadmiarowe „zgody”.

Odpowiedz

Grzesiek J. Luty 9, 2015 o 12:59

@Bartosz Konopka
Prawnikiem nie jestem, ale z tego co jakiś czas temu się dowiadywałem, to możesz złożyć tzw. sprzeciw marketingowy. Jest to pismo z takim mniej więcej tekstem:

„Na podstawie art. 32 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz.926, z późn. zm.) wnoszę sprzeciw wobec przetwarzania moich danych osobowych
– w celach marketingowych
– w celu przekazywania ich innym administratorom danych”
Oczywiście do tego Twój adres, adres firmy „nękającej”.
No i podpis.
Najlepiej złożyć w punkcie obsługi, dać drugą kopię żeby potwierdzili odbiór (żeby się nie wyparli). Wtedy nawet własnych usług nie mogą proponować (na oferowanie własnych usług/produktów nie potrzebują naszej zgody „marketingowej” – po dostarczeniu powyższego sprzeciwu powinien być spokój – nie mogą oferować ani własnych, ani „zaprzyjaźnionych”).

Odpowiedz

Sebastian Luty 6, 2015 o 23:57

Ja akurat mam konto w ING BANK i zastanawiam się nad zamknięciem konta. Co miesiąc pobierają mi z konta chyba około 9 zł, a w skali roku jest to ponad 100 zł. Za wybranie pieniędzy w punkcie naliczają sobie jakiś procent. Ale nie mam pojęcia czy mogę iść się zapytać w placówce o jakąś promocje lub zmienić bank na lepszy 😉

Odpowiedz

Ania Luty 7, 2015 o 00:01

Niniejszym zgłaszam zainteresowanie tematem: jak wybrać optymalne konto lub kombinację kont. Zgłaszam BARDZO 🙂 )))))

Odpowiedz

Piotr Szablata Luty 7, 2015 o 00:38

Dobrym rozwiązaniem jest jeszcze Konto Wyższej Jakości w Aliorze. Darmowe, podobnie jak T-Mobile, ale ogromną różnicę robi 5 letnia gwarancja niezmienności warunków. Dla wielu to będzie święty spokój ze śledzeniem tabeli opłat dla konta głównego, gdzie wpływa wypłata. Względem T-Mobile jeszcze dostaniemy darmowe powiadomienia SMS.

Teraz gdy banki szaleją i wprowadzają opłaty za co się da i to z tygodnia na tydzień, jest to naprawdę sporę odciążenie, nie trzeba zmieniać konta po każdej zmianie regulaminu.

Odpowiedz

Gosia Luty 7, 2015 o 12:32

wcale mi Darmowe. w Aliorze trzeba miec 2500 zl wplywu co miesiac na to konto albo wydac 700 zl karta, inaczej placi sie 12 zl

Odpowiedz

Piotr Szablata Luty 7, 2015 o 15:34

Zgadza się, dlatego jest idealne jako główne konto, gdzie wpływa wypłata. Każdy bank ma jakiś próg darmowości, tu jest wysoki ale w zamian dostajemy dużo gratisów.

Odpowiedz

Maniek Luty 7, 2015 o 08:29

Cześć Michał. Śledzę ten blog od niemal roku i korzystam z twoich porad. Wydaje mi się, że coś tam też kiedyś skomentowałem. Stwierdziłem w końcu, że muszę jednak częściej zabierać głos. Po pierwsze jestem pełen podziwu dla ilości wiedzy jaką gromadzisz i przekazujesz internautom. Dodam, że wiedzy na wysokim poziomie; jestem przeciwny niewolnictwu, a wydaje mi się, że kilku krasnali u ciebie tyra ;-). Ale do rzeczy. Wiele twoich uwag jest wybrzmieniem tego co sami (ja też) zauważamy. Klienci banku często stają się Dawidami w walce z Goliatem. Ty jesteś kompanem, który w walce czasami poda kamień. W codziennym biegu nie zwracamy uwagi na szczegóły (np. pojawiające się „znikąd” opłaty bankowe). Brak nam niekiedy czasu na dopełnienie formalności i zakończenie współpracy z bankiem. Słusznie zauważyłeś, że banki do perfekcji opanowały techniki nie tylko sprzedaży produktów, ale i sposobów zniechęcania do zakończenia z nimi współpracy. Ponieważ w wielu sytuacjach udało mi się „wygrać” z bankami, postanowiłem – miarę możliwości – dzielić się także swoją wiedzą w tym zakresie (czasami były to zwycięstwa pyrrusowe, czasami nosiły znamiona donkiszoterii). Nauczyłem się, że w kontaktach z bankami trzeba być stanowczym (choć czasami można iść na ustępstwa), a swoje żądania czy wnioski należy popierać konkretnymi przepisami (banki czasami „udają głupa” i zapominają o przepisach korzystnych dla klienta, które same stworzyły – tym bardziej, że wychwycenie korzystnych zapisów w gąszczu finansowo-marketingowego bełkotu jest dla klienta trudne). Ponieważ nie chcę przynudzać w jednym poście (cholerka, muszę zacząć pisać w edytorze, bo zaczynam wątpić w poprawność językową moich wynurzeń), pozwolę sobie na kontynuację w kolejnym.

Odpowiedz

Maniek Luty 7, 2015 o 08:58

Witam ponownie. Kontynuując wcześniejszy wpis dodam, że dzieląc się swoją wiedzą chętnie wysłucham również jakichkolwiek uwag i komentarzy innych towarzyszy boju (DS: Brothers in arms). W kontaktach z bankami (ale też np. z operatorami telefonii komórkowej, czy sklepami – w przypadku reklamacji zakupionych usług i towarów) warto swoje wnioski czy żądania, szczególnie w bardziej skomplikowanych sprawach, skonsultować z innymi osobami, ponieważ nasze zaangażowanie w sprawę (nierzadko emocje, wzburzenie) ogranicza nam czasami możliwość prawidłowej oceny sytuacji. Zdarzało mi się też rzucać „z motyką na słońce” i po długim, wyczerpującym boju z bankiem, wykazaniu mojej racji osiągałem pyrrusowe zwycięstwo, będąc jednocześnie wyczerpany i pozbawiony na jakiś czas sił twórczych (tak było min. z Bankiem Pocztowym; brrrrr… omijać szerokim łukiem). W takich przypadkach skórka nie jest warta przysłowiowej wyprawki, wiec należy „odpuścić”. A wracając do tematu bloga: zauważyłem, że na rynku pojawia się wiele blogo-poradników dotyczących usług bankowych, finansowych. Nie spotkałem się dotąd jednak z takim, w którym autor opowiada, jak wygląda jego codzienne życie, nie ukrywa, że to co robi jest jego pasja, ale i źródłem dochodów, uwagi i spostrzeżenia są celne i przekazane we właściwym czasie, a wnioski pokrywają się w znacznej mierze z moimi osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Tak trzymać ! Ponieważ jestem aktywnym uczestnikiem tego elementu naszego życia i dość często mam do czynienia z zagadnieniami natury finansowej, pozwolę sobie na równie aktywny udział w blogowaniu. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bela Luty 7, 2015 o 09:33

Cześć Michał, fajny i jak zwykle istotny wpis.
Bardzo chętnie zobaczyłabym nie tylko rekomendacje dotyczące ROR, ale bardzo byłby rozwijające przeanalizowanie dostępnej oferty kont firmowych.
Namawiam męża do zmiany konta ale on baaardzo nie lubi zmian formalnych 😉 może pokazanie mu zestawień, cyfr i ofert przekona go do przeniesienia rachunku tam gdzie może być lepiej.
A w czasach gdy firmą są również osoby na samozatrudnieniu myślę, że będzie całkiem sporo odbiorców takiego wpisu.

Odpowiedz

vagabundo del mundo Luty 7, 2015 o 10:30

Michał, dzięki za wpis, do mnie od WBK nie dotarła żadna wiadomość o zmianach w tabeli. w poniedziałek idę zlikwidować, lepiej późno niż wcale. dotąd nie likwidowałam, bo kiedyś to konto bardzo się przydało – gdy nie było możlwości płatności w zagranicznym sklepie internetowym z innych kont, wbk to umożliwił. no ale nie za 7zł/m-c 😉 pozdrawiam.

Odpowiedz

Gosia Luty 7, 2015 o 12:39

a nie czytasz korespondencji wewnetrznej, ktora przychodzi na Twoje konto? Ja o tych oplatach slyszalam juz kilka misiecy temu.
Nie chce nikogo obrazac, ale jak czytam te wszystkie komentarze, to mam wrazenie, ze czytelnicy tego zacnego bloga nie potrafią sobie poradzic z najprostrzymi problemami, nie czytają umow, ani korespondencji banku i nie potrafia upomniec sie w banku o to, zeby nie przysylal reklam i nie nekal telefonami. Kazdy ma prawo do dysponowania swoimi danymi osobowymi i bank ma [cenzura] obowiazek sluchania naszych rzadań zwiazanych z NASZYMI danymi osobowymi.
Pozdrawiam Wszystkich, chyba nie bede czytala wiecej komentarzy na tym blogu, bo mam poczucie tracenia czasu.

Odpowiedz

Bartosz Konopka Luty 7, 2015 o 15:44

Gosia – czujesz, że tracisz czas, bo jesteś tutaj najmądrzejsza 🙂 Miłego dnia.

Odpowiedz

Anna Luty 7, 2015 o 15:49

To nie obrażaj, za to na pewno popracuj nad ortografią. Korzystanie z polskich znaków też nie jest specjalnie trudne… A wielu czytelnikom ułatwi czytanie również Twoich komentarzy.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 8, 2015 o 11:18

Taka mądra a szuka porad na blogu o finansach?

Odpowiedz

vagabundo del mundo Luty 7, 2015 o 10:33

o, bardzo ciekawe zabezpieczenie przed duplikowaniem komentarzy 🙂

Odpowiedz

Piotr Luty 7, 2015 o 10:50

Dzięki za publikację tego wpisu w piątek, od roku się zbierałem żeby zamknąć niektóre konta ale zawsze przypominałem sobie o tym w środku tygodnia. Dzisiaj jest sobota, godzina 11, właśnie wróciłem z poczty 🙂

Odpowiedz

małgosia Luty 7, 2015 o 12:51

Czy wiecie jak pozbyć się konta w banku Ing najlepiej przez internet lub korespondencyjnie

Odpowiedz

Tomasz Luty 8, 2015 o 00:15

Niestety nie da się (chyba, że chcesz się bawić w notarialnie potwierdzane pismo). Dwa razy zamykałem i dwa razy biegałem o oddziału.
Poproś przy okazji o zaprzestanie przetwarzania danych – Pani/Pan z obsługi powinien zaznaczyć taką opcję na Twojej karcie danych osobowych.
Ciekawostką jest jednak fakt, że jak drugi raz otwierałem tam rachunek to wskoczyło mi saldo punktów bankujesz-kupujesz z poprzedniego konta 🙂 więc z tym zaprzestaniem przetwarzania jest słabo.

Odpowiedz

Styrni Luty 7, 2015 o 13:44

Parę miesięcy temu zamknąłem ROR w PKO BP osobiście w oddziale. Nie trzeba własnego wniosku, nie trzeba też znać ani nr umowy, ani nr klienta. Pani z obsługi wypełnia wszystkie niezbędne dokumenty. Podaje się nr rachunku na który zostaną przelane pozostałe środki i z tego co pamiętam chyba bez opłat.

Potrzebny jest dowód osobisty i niestety karta. Choć tu mogłem się uprzeć, że ją zgubiłem i żeby ją zastrzec.

Okres wypowiedzenia 1 miesiąc.

Innych metod wypowiedzenia umowy nie weryfikowałem 🙂

Odpowiedz

Hanna Luty 7, 2015 o 14:30

Michał jesteś wielki! Ten artykuł jest świetny.
Aktualnie jestem na etapie likwidowania kont, niedługo czeka mnie likwidacja lokat w Idea Banku i Bgz Optimie. Bardzo przydadzą mi się Twoje wskazówki. O ile pamiętałam aby zmienić przed likwidacją konto powiązane z lokatą, to o ściągnięciu historii w RORze nie pomyślałam. Na prawdę super artykuł! W ogóle muszę powiedzieć, że dzięki Tobie zaczęłam interesować się swoimi finansami. Na pierwszy rzut poszło zlikwidowanie polisy inwestycyjnej, teraz lokuję pieniądze na lokatach i zmieniam konta jak rękawiczki 😉 kto wie jaki będzie następny krok. Jesteś super!
Oczywiście jestem zainteresowana tematem jak wybrać konto/zestaw kont.

Odpowiedz

Maniek Luty 8, 2015 o 00:03

Mam konto w PKO BP od ponad 20-tu lat. Wciągu ostatnich kilku lat poziom usług tego banku podniósł się (a raczej wymusiła go sytuacja rynkowa i odpływ klientów; wcześniej ten bank był jak PKP czy Poczta Polska – historyczne polskie marki, ale zarządzane w PRL-owski sposób). Korzystam jednak tylko przez internet, ewentualnie płatności kartą i bankomaty. Odwiedziny oddziału PKO BP to niemal kara – unikam tego jak ognia, więc bywam raz w roku albo i nawet nie. Natomiast strona internetowa jest dla mnie wzorowa – wygląd konta, opcje, wyszukiwanie, czytelność. Korzystałem w tzw. międzyczasie z usług MeritumBank, BZ WBK, Idea Bank, Citi Handlowy i nie mogłem przetrawić ich stron. Także w Millennium, gdzie mam kredycik frankowy :-/. Wymogi, co do bezpłatności konta są w PKO BP niewygórowane. Na drugim końcu jest np. BZ WBK, gdzie nawet za sprawdzenie stanu konta w rodzimym bankomacie (wyświetlenie na ekranie bankomatu) jest pobierana opłata. Niedawno zakończyłem współpracę z tym bankiem ( po odebraniu premii 10x50zł +200zł za polecenie zapłaty, więc w sumie opłaciło się he, he, he…). Atrakcyjna była również przedświąteczna promocja banku Citi Handlowy, który za otwarcie konta dawał tableta (otrzymałem go w wigilię Bożego Narodzenia :-D, choć zawłaszczyła Pani Małżonka 🙁 . Swoją drogą stwierdzam, że los czasami sprzyja też słabszym (czyli klientom). Bank Citi Handlowy tuż po promocji wprowadził zmiany do regulaminu, więc grzechem byłoby nie skorzystać z okazji rozwiązania umowy ( w tym przypadku doszło do wspomnianego przeze mnie „palenia głupa”, bo bank puścił mimo uszu mój argument rozwiązania umowy bez okresu wypowiedzenia z powodu niezaakceptowania przeze mnie nowego regulaminu. Wszystko jednak zakończyło się bezboleśnie i konto już jest zamknięte. Choć jest mała satysfakcja to przyznam szczerze, że nie o to powinno chodzić w tym interesie. Gdyby banki postępowały uczciwie, to i klienci postępowaliby dżentelmeńsko, a tak sprawdziło się powiedzenie „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. Hej…

Odpowiedz

hartlook Luty 7, 2015 o 15:53

Michale, bardzo ciekawy wpis w prawie idealnym momencie, bo dosłownie kilka dni temu złożyłem wypowiedzenie umowy rachunku w Credit Agricole. Konto zakładałem jeszcze w Lukas Banku, czyli bardzo dawno temu, potem wciągnął go właśnie CA BP S.A. i od jakiegoś czasu doją człowieka okropnie, a od kwietnia kolejna podwyżka w TOiP, a to za kartę, a to za tokena, dodatkowo bankomaty tylko w placówkach CA BP S.A., a reszta z prowizją i niskie oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych. Powiedziałem zatem dość i otworzyłem ROR i OKO w ING. Co prawda nie mogłem założyć konta przez internet, bo mam obecnie nieaktualny dowód osobisty, a w serwisie internetowym brak możliwości wyboru innego dokumentu tożsamości (straciłem więc możliwość zyskania dodatkowych 100 zł za transakcje), ale za to konto jest bezpłatne, wypłaty we wszystkich bankomatach w kraju oraz przez pierwsze 4 m-ce OKO na 3%. Dodatkowo dużo przyjemniejszy interfejs internetowy niż w CA i aplikacja mobilna. Po kilku dniach jestem zadowolony 🙂 Pozdrawiam i czekam na kolejne tak merytoryczne wpisy 🙂

Odpowiedz

Tomek Luty 7, 2015 o 17:24

Według mnie we wzorze wypowiedzenie adresat i nadawca powinni być odwrotnie. Taki szczegół.

Odpowiedz

Dominik Luty 7, 2015 o 17:27

A jak zamknąć konto w BNP Paribas? Nie ma żadnego wzoru wypowiedzenia umowy. Nie ma możliwości złożenia takiej dyspozycji. Na infolinii udają że nic nie wiedzą. Do najbliższego oddziału mam prawie 100 km. I oczywiście przez cały czas zabierają coraz większe prowizje i opłaty. Co robić?

Odpowiedz

Tomasz Luty 8, 2015 o 00:31

Bez wizyty w oddziale nie da rady, szczególnie jeżeli rachunek to iKonto zakładane przelewem z innego konta.
Bank nie ma wzoru Twojego podpisu, więc konieczne będzie uzupełnienie karty danych osobowych.

Jeśli chcesz tutaj znajdziesz więcej szczegółów: http://zamknijkonto.pl/bnp

Odpowiedz

Darek Luty 8, 2015 o 00:53

Wypowiedzenie żeby było skuteczne nie musi być na formularzu banku, można je napisać samemu. Trzeba podać dane zgodne z tymi, które mamy w banku, podać nr konta, które wypowiadamy oraz konta, na które mają być przelane pozostałe środki. Jeśli jest puste to zadbać o wpłatę na poczet ewentualnych opłat w okresie wypowiedzenia. Jeśli nie mamy pewności, że nasz podpis jest zgodny ze wzorem w banku radzę potwierdzić go u notariusza. Na koniec wysłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, bo wtedy wiemy od kiedy liczyć termin wypowiedzenia. Warto też pozostawić sobie kopię pisma i po kilku dniach zadzwonić lub wysłać mejla z prośbą o potwierdzenie, że sprawa jest załatwiana.

Odpowiedz

mart Luty 7, 2015 o 17:28

pekao sa? ktos wie jak zamknac zdalnie bo kaza mi jechac 200km do oddzialu gdzie zakladalem konto

Odpowiedz

Darek Luty 8, 2015 o 00:55

To samo jak u Dominika. Życzę powodzenia.

Odpowiedz

Marcin Luty 7, 2015 o 18:24

Cześć Michał,

Czy jest jakiś sposób, aby zamknąć konta ROR w bankach w których mam kredyt i zmuszają mnie do tego, aby utrzymywać ROR na który mam wpłacać środki do spłaty kredytu?
Chciałbym spłacać kredyt bezpośrednio na konto kredytu, ale to ponoć niemożliwe (przynajmniej według pracowników Banku). Chodzi o konta w PEKAO SA oraz w BOS Bank SA.

Dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Basia Luty 7, 2015 o 19:54

Ja noszę się z zamiarem zamknięcia konta w Citibanku za chamskie naliczenie opłaty 25 zł, mimo spełnienia warunku (wpływy i karta kredytowa) – na razie reklamacja w toku.
Proszę o polecenie konta do wpływów wynagrodzenia, musi spełniać warunki (mogą być obłożone warunkami wpływów itd.):
-darmowe konto
-darmowa karta + brak miesięcznej opłaty za kartę
-darmowe wypłaty w kraju i za granicą
-darmowe przelewy
-możliwość prowadzenia darmowych subkont w EUR i GBP oraz takiego samodzielnego przełączania karty, by można było na chwilę/na czas wyjazdu płacić z konta w EUR lub GBP lub zapłacić za zakupy zagraniczne bezpośrednio z kont walutowych
Do tej pory miałam to w Citi, ale ostatnia sytuacja wyprowadziła mnie z równowagi.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 8, 2015 o 21:29

Hej! Popatrz na t-mobilebankowe. Właśnie przenosimy się z Żoną z Citi za naliczenie opłaty 25zł za prowadzenie konta. W T-mobile (dawniej aliorsync) mam konto od dwóch lat – prowadzone za darmo, karty do konta i subkont za darmo (nie wiem jak teraz t-mobile ale w alior sync dali do każdego konta kartę, która WYGLĄDA dokładnie tak samo – różnią się tylko numerem – zapisałem sobie w rogu każdej mazakiem, do którego konta przynależy). Plusem są niemal natychmiastowe przelewy z i do walutomatu, z którego często korzystam, kolejnym plusem jest 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu, które nie raz uratowały przed spóźnieniem z ratą za telewizor. Jak nic nie zepsują to jest bardzo bardzo OK. (Nie wiem jak teraz, ale przedtem miałem u nich kartę kredytową i można było z niej zrobić bezpłatny przelew na swoje konto i było to traktowane jako TRANSAKCJA BEZGOTÓWKOWA!!! czyli okres bezodsetkowy był taki sam jak dla płatności w sklepie).

Odpowiedz

Barbara Luty 7, 2015 o 20:55

A czy kontow BZWBK można zamknąć w dowolnym oddziale czy tylko w tym co się zakładało konto?

Odpowiedz

Tomasz Luty 8, 2015 o 00:38

Barbara, w oddziale, który prowadzi Twój rachunek.

Odpowiedz

Kamila Luty 8, 2015 o 00:38

W dowolnym. Ja zamykałam w oddziale nawet w innym mieście.

Odpowiedz

Robert.Agnostyk Luty 7, 2015 o 22:13

Samo spełnienie wymogów dot. zamknięcia konta zgodnie z obowiązującymi w danym banku procedurami to nie problem – trzeba jeszcze koniecznie samemu sprawdzić REALNĄ likwidację rachunku ! Mam również bardzo złe dośw. w tym temacie z Getin Bankiem ale tutaj podam inny przykład.
Skuszony sloganem „wyższa kultura bankowości” otwarłem w marcu 2011 r. konto w Alior Banku w pobliskim oddziale ale po zmianie opłat za kartę w sierpniu zamknąłem je w innym oddziale. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą – karta zastrzeżona, rachunek wyczyszczony, opłaty uregulowane, żadnych zobowiązań, karencja 30 dni. Przed upływem 30 dni poszedłem tam raz jeszcze sprawdzić czy jednak przypadkiem nie przyszedł jakiś zabłąkany przelew z Allegro – zapomniałem zmienić na czas nr konta w ustawieniach a danych do e-bankowości zbyt szybko się pozbyłem. Ta sama konsultantka zapewniła mnie, że wszystko jest OK i zamknięcie nastąpi w przewidzianym terminie. Po paru m-cach odbieram zdawkowy telefon z propozycją kredytu od AB – myślę sobie zwykły telemarketing na wylosowane numery. Na wiosnę 2012 r. sytuacja się powtarza i myślę sobie to samo. W sierpniu 2012 gdy już byłem świeżym klientem Alior Synka, spytałem już dziewczę z callcenter czemu zawdzięczam figurowanie w bazie danych, skoro wyraźnie zastrzegłem żeby do mnie nie dzwonić – ku memu zdziwieniu stwierdziła, iż jestem nadal w bazie AB a nie Synka. Jakoś nie miałem czasu, by udać się znów do tego oddziału po wyjaśnienie, bo potem przyszły inne zmartwienia. Pod koniec październiku 2012 musiałem gdzieś na mieście koniecznie opłacić rachunek (chodziło o potw. z pieczątką na papierze) i poszedłem do pierwszego z brzegu oddziału AB, gdyż chyba wtedy wystartowała promocja rachunków bez opłat. Na miejscu niechętnie podałem dowód do założenia konta RBO, po czym kasjerka tłumaczy mi, że przecież mam już konto od ub. roku i nie muszę zakładać następnego tylko do opłacania rachunków. Musiałem być mocno wkurzony, bo dziewczyna usprawiedliwiała się, iż nie jest odpowiedzialna za brak kompetencji koleżanki z innej placówki. Tamta dziewczynka nie dość, że nie zamknęła umowy ramowej to zostawiła otwarte konto, które funkcjonowało 13 m-cy bez mojej wiedzy i zgody. Po przyjściu do domu wysmarowałem najpierw list z poważnymi zarzutami do centrali AB, potem właściwą reklamację a nast. sprawę opisałem na FB. Odezwali się inni użytkownicy z o wiele poważniejszymi przypadkami z ukierunkowaniem na na skuteczniejsze metody reklamacji. Ale ja czekałem, bo „zgodnie z prawem bankowym AB ma 30 dni na rozpatrzenie…”. Oczywiście po upływie 30 dni dalej czekałem, gdyż „po wstępnym zapoznaniu się sprawa wymaga szczegółowego zbadania…”. W połowie grudnia po powrocie z wyjazdu w góry ze skrzynki pocztowej odbieram list z datą 13 grudnia od AB: „Przepraszamy za zaistniałą sytuację… (ble,ble,ble). Konto zostało zamknięte… (ble,ble,ble). Tytułem rekompensaty na Pana konto RBO wypłaciliśmy kwotę 100zł.” W całkiem niezamierzony i niewymuszony sposób dostałem swoisty moneyback za opóźnione zamknięcie konta nie z mojej winy. Jednak wcale nie byłem uradowany takim obrotem sprawy tj. nie chodzi o kwotę ale o stracony czas, energię i nerwy w naprawianiu zdarzenia, które nie powinno się zdarzyć. Przecież gdyby szło o niedomknięty kredyt z winy pracownika banku, to nie trzeba stawiać retorycznego pytania kto poniósłby konsekwencje w pierwszej kolejności 🙁

Odpowiedz

Tomasz Luty 8, 2015 o 10:41

Ja miałem z tym problem – odesłali mnie do macierzystej placówki. Może związane to było z wymianą oprogramowania, bo było to w czasie fuzji z Kredyt Bankiem.
Tak, czy inaczej proponuję od razu wziąć xero potwierdzenia dyspozycji zamknięcia. Jak po upłynięciu okresu wypowiedzenia dostałem od nich jakiś spam, to po telefonie do oddziału okazało się, że mój wniosek o zamknięcie gdzieś przepadł – musiałem przynosić swoją kopie, żeby wszystko odkręcić.

Odpowiedz

bleker Luty 8, 2015 o 11:04

Uważajcie na amatorszczyznę z WBK.
Ja zamykając konto i cofając wszystkie zgody zostawiłem kilka zł i wskazałem rachunek gdzie mają je przelać a w międzyczasie miała przyjść ostatnia premia z małej promocji. To tak, żeby mieć pewność, że zamknęli. No i kasa się nie pojawiła. Poszła reklamacja. Rachunek zamknęli, kasę przelali i to znacznie więcej, bo z innych promocji wpadły z reklamacji poleconych. Na reklamację nie odpowiedzieli, poszedłem ich zje…ć i się odnalazła kasa z tą małą promocję. I już niby byłoby ok, ale dostaję jakieś śmieci od nich. Kolejna wizyta i znowu wpadka – nie cofnęli zgód marketingowych. Dno, dno i jeszcze raz dno. To samo w Citibank. Zamknięcie rachunku znacznie po wymaganych 30 dniach. Zamknięcie niepełne, bo dalej jest dostęp online. Znowu zgłoszenie, znowu „zapomnieli” o zgodach, nie przysłali zamówionej korespondencji – syf i dno.
Teraz już robię tak, że piszę swoje pismo o zamknięcie rachunki, wszystkich usług dodatkowych, umowy ramowej i cofniecie wszystkich zgód na przetwarzanie danych, wyłączenie z wszystkich promocji, serwisów itp. Czekam 2 miesiące i składam pismo z prośbą o potwierdzenie, że wszystko powyższe zostało zrealizowane i nie mam wobec banku żadnych zobowiązań.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 8, 2015 o 11:15

Dzięki za wzory wypowiedzeń. U mnie do odstrzału idzie konto walutowe (USD) w BzWBK – konto bezpłatne, ale za kartę biorą 10USD za rok, a mieliśmy z Żoną wydane dwie na wyjazd do USA. Opłata za kartę jest nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę, że w t-mobilebankowe jest bezpłatnie.
Drugim do odstrzału będą konta w Citi Handlowym – założone z okazji kredytu gotówkowego jako konto wspólne – jeśli wpływy w miesiącu niższe niż 5000zł – opłata za najzwyklejsze konto, które nie oferuje nic ciekawego – 25zł!!! Poza tym system internetowy jak z poprzedniej epoki i zupełnie niewygodny.
Czy ktoś używa konta w t-mobilebankowe jako konta głównego?

Odpowiedz

Szymon Luty 8, 2015 o 21:10

Jaużywam i bardzo sobie chwalę. Wszystko za darmo, 10 przelewów ekspresowych w miesiącu za darmo, myślę że to bardzo dobra oferta jest.

Odpowiedz

Beata Luty 8, 2015 o 12:44

Witam!
Wysłałam e-maile do BGŻOptimy i Idea Banku zgodnie z powyższą instrukcją, za którą dziękuję. Martwi mnie tylko to, że nie mam żadnego potwierdzenia. Być może później banki wysyłają informacje o zamknięciu kont…

Odpowiedz

Zakupoholiczka Luty 8, 2015 o 13:34

Mój problem polega na braku asertywności. Kiedy chcę zamknąć konto, otrzymuję super ofertę i myślę sobie, że może jednak do czegoś się to konto przyda… Nauczona poprzednimi błędami w tym roku planuję jednak zamknąć to, co niepotrzebne. Raz i na zawsze 😉 Dzięki za ciekawy artykuł.

Odpowiedz

efitek Luty 8, 2015 o 16:16

Po pięciu latach w BZWBK pora uciekać. Płacenie po 5zl za wybranie pieniedzy z innego bankomatu to jakas kpina… Jaki bank polecacie? Nie chodzi mi o jakiś zarobek, na założeniu konta, tylko po prostu, darmowe bankomaty, przelewy, prowadzenie konta. mBank warty uwagi?

Odpowiedz

Anna Luty 8, 2015 o 17:23

Z ręką na sercu i zupełnie szczerze polecam konto z lwem direct w ING Bank Śląski.
0zł za prowadzenie, 0zł/7zł jeśli wykonasz transakcje kartą 200PLN bezgotówkowo (do 28.03. od 29.03 300zł), 0zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 0zł za przelewy. Dodatkowo 0zł za otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego, 0zł za prowadzenie programów oszczędnościowych smart i dream saver (szczególnie polecam ten smart, za dużo pisania, wejdź na stronę), 0zł za wydanie dodatkowej karty do konta naklejka -zbliżak VISA. Brak wymogów wpływów z tytułu wynagrodzenia, dla mnie ważny punkt, bo większość banków tego wymaga.

Odpowiedz

Marcin Luty 8, 2015 o 17:57

Również zabieram się za zamykanie otwartych kont. Obecnie wysłałem wniosek o zamknięcie starego konta w Getinie, żeby skorzystać z Tanie Zakupy. Widzę że sporo osób miało przejścia z tym bankiem odnośnie zamknięcia konta. Uważacie że za zasadę trzeba przyjąć zamykanie kont czy całkowite rozwiązywanie umów z bankiet tzw Umowy o świadczenie usług?

Odpowiedz

Pola Luty 8, 2015 o 22:02

Dzięki Michale za ten wpis. Właśnie złożyłam wypowiedzenie umowy w BGŻ Optima, a do końca lutego zamykam konto w Getin Banku, mam niedaleko do placówki więc zrobię to osobiście. Pod koniec lutego kończy mi się lokata w Idea Bank, rozumiem że posiadając tylko lokatę nie ma potrzeby wypowiadania umowy? zmieniłam ją w systemie na nieodnawialną.

Odpowiedz

Asia Luty 8, 2015 o 22:32

Właąnie chcę założyć konto w Meritum (po przeczytaniu Twojego wpisu) i widzę, że polecający dostają 70zł od każdego polecenia. Może powinieneś podać nam link 🙂 ja bym użyła 😉

chętnie przeczytam o lokatach w euro, opcjonalnie funtach. mam troszkę i tak się szwendają. polecisz coś?

dzięki!

Odpowiedz

Przemysław Luty 9, 2015 o 07:59

Tylko zakładając konto w Meritum trzeba mieć na uwadze, że wykupił ich bank o nieładnych zwyczajach – Alior. Bank, który ma zasoby, żeby bardzo często wydzwaniać czy pisać maile z ofertami. Ale jak wprowadza opłaty za konto to informuje o tym przez… serwis transakcyjny. Oczywiście zgodnie z regulaminem. A jak ktoś się tam rzadko loguje to jego problem 🙂

Odpowiedz

Blog o Chinach Luty 9, 2015 o 03:55

Czekam tylko aż chińskie banki zaczną w Polsce oferować świetne warunki dla klientów indywidualnych.

Mam w Chinach kilka kont i 0 opłat za kartę, 0 opłat za prowadzenie konta, 0 opłat za przelewy (można robić w bankomacie), 0 opłat za pobranie pieniędzy z innych bankomatów, itp. Do tego w Chinach całkowity brak podatku od lokat, a oprocentowanie lokat nawet do 5% rocznie jeśli zakładamy na 5 lat, roczne lokaty oprocentowane na około 3%. Co rok tak samo, żadnych nowych regulaminów czy dodatkowych opłat. Da się? Da się!

http://www.blogochinach.pl/2014/08/28/darmowe-banki/

Odpowiedz

Libetias Luty 9, 2015 o 08:34

Dobry wpis!
Kiedyś byłem przekonany, że żeby zrezygnować z konta bankowego wystarczy zadzwonić i ładnie poprosić. Teraz wiem, że to wymaga jednak większego zachodu, dzięki za rady.

Odpowiedz

Mikołaj Luty 9, 2015 o 10:40

Michał,

Judymie ekonomii – dzięki Tobie zamknąłem właśnie wszystkie śmieciowe konta, które ostatnio naotwierałem korzystając z różnych promocji.
Wyedukowałeś i edukujesz więcej Polaków niż wszystkie uczelnie ekonomiczne razem wzięte 😉

Życzę powodzenia, dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Gosia Luty 9, 2015 o 12:08

Ja jestem zainteresowana tematem „jak wybrać optymalne konto lub kombinację kont :)”

Pozdrawiam

Odpowiedz

makate Luty 9, 2015 o 12:56

Bardzo wartościowy wpis!
Byłoby super, gdyby udało Ci się stworzyć taki o polecanych kontach – szczególnie jeśli dałbyś radę napisać nie tylko o kontach ROR ale też oszczędnościowych, może też gdzie warto mieć kartę kredytową. Dzięki!

Odpowiedz

Konrad Luty 9, 2015 o 12:57

Ja również założyłem ostatnio (kilka miesięcy temu) konto na T-Mobile Usługi Bankowe i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Dużych oplat nie ma, jest tam wszystko na czym mi zależy, a kontakt z bankiem i konsultantami jest cały czas i na bardzo dobrym poziomie.

Odpowiedz

Agata Luty 9, 2015 o 14:12

Witam,
a wiecie jak wygląda wypowiadanie umowy w przypadku wprowadzania zmian w regulaminie przez bank (mam tu na myśli MeritumBank i zmiany wprowadzane przez bank od 1 kwietnia). Wiem, że wówczas wypowiedzenie jest ze skutkiem natychmiastowym, ale jakie trzeba dopełnić formalności? Jak wówczas wygląda dokumentacja?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Luty 9, 2015 o 14:46

Dzięki za cynk o tym, że bzwbk wprowadziło opłatę 7zł za kartę, dziś poszłam i ją zlikwidowałam. Przymierzam się do opuszczenia tego banku, bo ani nie maja atrakcyjnej oferty konta, ani produktów typu lokata lub konto oszczędnościowe (w porównaniu). szkoda, bo bardzo lubiłam ten bank. Ale tu nie ma miejsca na sentymenty, nie będą biednego studenciaka skubać z 85 zł rocznie!

Odpowiedz

Jacek Luty 9, 2015 o 16:50

Witam,

czy lepiej założyć konto w Bank Smart teraz czy po 12 lutego? Wiem, ze to wróżenie z fusów, ale jakie są Wasze doświadczenia czyli co jest bardziej prawdopodobne? Czy ew. nowa promocja będzie dotyczyć tylko nowych klientów, czy może przedłużą oprocentowanie ale tylko dla kont założonych do 11 lutego 2015?

Odpowiedz

etna Luty 9, 2015 o 18:03

Jestem związana kredytem hipotecznym z PKO SA jak bezboleśnie rozstać się z bankiem? czy w ogóle można?

Odpowiedz

Wojtax Luty 9, 2015 o 19:38

W przypadku zamkniecia konta w Idea Banku przy pierwszym sposobie (scenariuszu, który podałeś na blogu) nie działa, dalej mam otwarte konto i figuruje umowa ramowa…..

Odpowiedz

Pablo Luty 9, 2015 o 20:17

Ja w najbliższym czasie muszę się zmobilizować i zrezygnować z kilku kart które posiadam. Płatnicze, debetowe, kredytowe – trochę się tego nazbierało i ciężko pamiętać o wykonaniu wystarczającej ilości transakcji każdą z nich żeby prowizji nie brali za kartę 🙁

Odpowiedz

BJK Luty 10, 2015 o 07:29

w tej chwili u mnie tylko jedno konto jest ewentualnie do „odstrzału”: Inteligo. mBank się trzyma dzięki supermarketowi, Meritum dzięki szybkiemu dostępowi do BIK, T-mobile bo tam pensja idzie (i są przelewy ekspresowe), Citi ze względu na swoją jakość (choć ostatnie opłaty zmuszają mnie do ostrych negocjacji – póki co za styczeń mi opłaty nie pobrali 🙂 ), ING i BGŻ bo kredyt, BGŻ Optima bo oszczędności… I to chyba wszystkie konta moje 😉

Odpowiedz

Karol Luty 10, 2015 o 08:20

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie T-Mobile usługi bankowe jaki jest faktyczny procent z przelewanej pensji załóżmy że zarabiam 3000 zł i pracodawca przelewa mi te pieniądze na to konto i rozumiem ze dostaje 3000zł * 3% czyli 3090 tak??

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Przemysław Luty 10, 2015 o 10:04

Czy ktoś może wie co wpisać w polu „Posiadacza rachunku” (pierwsze pole nad PESELEM) na formularzu rezygnacji z Meritum? Numer rachunku? Bo imię i nazwisko wpisuje się na samym dole.
Pan na infolinii z rozbrajającą szczerością powiedział, że nie wie bo on tylko zastępuje koleżankę. Przynajmniej nie próbował mnie przekonywać do zostania i niczego nie sprzedawał…

Odpowiedz

Piotr Luty 11, 2015 o 11:35

Chciałbym zwrócić uwagę na naganną w tym temacie praktykę Meritum Banku. Zarówno z ich Regulaminu (dokładnie: Regulaminu rachunków bankowych oraz wybranych usług dla Klientów indywidualnych w Meritum Banku ICB S.A) jak i z umowy (Umowy rachunków bankowych oraz wybranych usług w tym kart debetowych, korzystania z elektronicznych kanałów dostępu – w przypadku podpisania umowy on-line bez kuriera) jasno wynika, że jedynym wymogiem wypowiedzenia umowy jest zachowanie pisemnej formy wypowiedzenia.
Pomimo tego, po dokonaniu takiego wypowiedzenia (przesłanego listownie) otrzymałem informację, że warunkiem „zakończenia procesu zamknięcia rachunku” jest dostarczenie im kopii dowodu osobistego i to – uwaga – celem zweryfikowania, że podpis pod wypowiedzeniem jest zgodny z podpisem na dowodzie osobistym. Pomijając, że żądanie to jest całkowicie bezpodstawne to dodatkowo wyjątkowo absurdalne. Skąd oni wzięli obowiązek podpisywania się na dokumentach tak samo jak na dowodzie osobistym ( w związku z zawarciem umowy w trybie online nie mają żadnej karty wzoru podpisu) – nie mam pojęcia. Oczywiście nie zamierzam przesyłać nic ponad to, co już otrzymali. Sam nie wiem czy sprawa mnie bardziej śmieszy, czy bulwersuje.

Odpowiedz

Michał Luty 11, 2015 o 11:48

Co do Smart Banku jeszcze – czy na tym formularzu wystarczy podać tylko nr rachunku SMART KONTO, czy też SMART PROCENT również ?

Odpowiedz

Bartek Luty 11, 2015 o 13:40

Wczoraj wypełniłem formularz wypowiedzenia umowy w Meritum Banku. Podczas wizyty w oddziale panienka z okienka powiedziała, że ten formularz nic nie daje, bo ona i tak musi wprowadzić informację do systemu. Po czym wypełniła formularz kontaktu z bankiem i kazała mi go podpisać. Szkoda gadać.

Odpowiedz

Ewa Luty 11, 2015 o 13:57

Witam,
świetny artykuł. Mam do zamknięcia jeszcze konta z pakietu S w BNP Pabariba. Też chcę wykorzystać manewr w związku ze zmianą regulaminu i wprowadzeniem opłat za konta. Skoro skutek taki sam jak wypowiedzenie umów, to wystarczy nie zaakceptować zmian i mamy z głowy. Oczywiście na dezinfolinii nikt nie wie, czy pisemna forma to „odręcznie” pisemna, czy pisemna przez email, czy system transakcyjny. Michale, czy mógłbyś podpowiedzieć choć ogólny wzór takiej niezgody na nowy regulamin wraz z jakimś mądrym dopiskiem „zgodnie z art. par itd” itd. Będę bardzo wdzięczna. PS. fantastyczny blog – dziękuję Ci za to i pozdrawiam. Ewa

Odpowiedz

Endy Luty 11, 2015 o 14:19

„Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na przejęcie przez Alior Bank akcji Meritum Banku”
Główne konto posiadam w mbanku, Meritum natomiast miał być alternatywą i gwarantować darmowe bankomaty. Mbank postanowił podnieść od 8 kwietnia opłatę za kartę z 4 do 6 zł. Opłaty można uniknąć jeżeli w danym miesiącu wykonamy transakcje bezgotówkowe na łączną sumę 300 zł (dotychczas było 100 zł). Niestety rzadko zdarza mi się wydać miesięcznie 300 zł kartą z różnych powodów. Stąd tez liczyłem że w Meritum znajdę spokój na jakis czas..
Czy zatem Twoim zdaniem warto już uciekać z Meritum i jakie konto byś polecił.
Ps. po Twoim artykule złożyłem dyspozycję zamknięcia profilu internetowego w Idea Bank

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 11, 2015 o 15:20

Hej Endy,

Ja nie wyprzedzam faktów i czekam na to co się wydarzy. Mam też w Meritum rachunki firmowe. Jeśli zaczną się tam dziać praktyki znane z Aliora, to trzeba będzie uciekać. Na razie jednak nie panikuję.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Honia Luty 16, 2015 o 17:41

Właśnie wyczytałam o tym przejęciu… Michale, jak tylko będziesz coś wiedział o aliorowych praktykach w Meritum oczywiście na pewno nas zaraz poformujesz… 🙂

Odpowiedz

Kamila Luty 11, 2015 o 18:41

Jeśli zamykacie rachunki w oddziale, to polecam wam zawsze prosić o kopię potwierdzenia zamknięcia rachunku.

Właśnie miałam związaną z tym niemiłą przygodę z BZWBK. Dyspozycja zamknięcia rachunku złożona 1.5 miesiąca temu. Procedura miała trwać miesiąc. Konto po tym czasie dalej było widoczne w systemie, więc poszłam się dowiedzieć o co chodzi. Okazało się, że wniosek „gdzieś zaginął” – kosztowało mnie to opłatę za ostatni miesiąc obsługi konta (na rachunku było saldo 0, ale opłata gdzieś tam wisiała w „należnościach”). Tym razem rachunek w końcu zamknięty i oczywiście wzięłam potwierdzenie na papierze.

Odpowiedz

Adrian Luty 11, 2015 o 22:35

Polecam założenie firmowego konta w mBanku teraz – przy robieniu z niego przelewów na ZUS będą co miesiąc płacić 60 zł. W zeszłym roku przypadkiem załapałem się na tą promocję i widzę, że nadal aktualna.

Odpowiedz

Mario Luty 12, 2015 o 10:54

Smart: nowe oprocentowanie to 2,68%

Odpowiedz

Wezyr Luty 12, 2015 o 19:48

wydaje mi sie ze autor nie poruszyl waznej kwestii

poprawka chyba nalezy sie jesli chodzi o zamykanie kont

przykladowo PKO pobiera obecnie ~7zl za prowadzenie rachunku, obowiazuje 30 dni terminu wypowiedzenia, wiec likwidujac konto nalezy na nim zostawic te 7zl bo bank chce przeciez znowu okrasc nas oplata za prowadzenie konta z racji prowadzenia go kolejne 30 dni az do likwidacji ktora nastapi po 30 dniach a nie wczesniej

pozdrawiam

Odpowiedz

domibu Luty 15, 2015 o 16:37

Pod wpływem tego artykułu postanowiłam zamknąć swoje konto w Millenium (mam je od ponad 15 lat!) i przejść do innego banku. W Millenium mam opłaty za przelewy, za pobranie z obcego bankomatu, za kartę i jakieś ubezpieczenie karty.

Odpowiedz

Marek Wiśniowski Luty 15, 2015 o 18:52

Teraz wiele banków umożliwia przeniesienie rachunku – zamykają za nas konto w starym banku i wykonują wszystkie niezbędne formalności np. zmiana numeru rachunku u pracodawcy.

Odpowiedz

Eros Luty 16, 2015 o 12:46

Witam

Dosyć przypadkiem natrafiłem wczoraj na Twojego bloga.
Klikanie od strony do strony:):)
Sporo ciekawych informacji można znaleźć u Ciebie obecnie jestem w trakcie przerabiania wszystkiego powoli.

Co do konto które opisujesz to mam mieszane uczucia.
Osobiście mam konto od dobrych 10 lat w ING.Znajdą się w ciągu tej dekady jakieś małe nieporozumienia na linii bank-klient.
Każdy bank ma swoje mocne i słabe strony odnośnie kont bankowych jak i innych instrumentów finansowych.
Mam jakieś tam doświadczenie z moim bankiem chętnie się podzielę jakie plusy i jakie minusy.
Michał może zrobisz w przyszłości zestawienie kont i opinii czytelników swojego bloga?

Odpowiedz

Agata Luty 17, 2015 o 09:28

A mnie w Idea Bank, na wydaną pierwszym sposobem dyspozycję, odpisali, że muszę złożyć rezygnację pisemną. Jeszcze z podaniem powodu rezygnacji 🙂 A zakładałam tylko lokatę Happy dla promocji (z której ostatecznie nie skorzystałam w wyniku swojego niedopatrzenia), więc konta nie miałam, Można to gdzieś sprawdzić, że rzeczywiście tylko pisemna rezygnacja wchodzi w grę?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Walu Luty 17, 2015 o 11:52

Oto zapis z umowy o korzystanie z usług bankowości elektronicznej w Idea Banku:
„Klient uprawniony jest do wypowiedzenia Umowy o korzystanie z usług bankowości elektronicznej, w formie pisemnej, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu
wypowiedzenia.”
Więc pierwszy sposób opisany przy Michała chyba nie zadziała.

Odpowiedz

Damian Marzec 5, 2015 o 10:07

Potwierdzam, w moim przypadku dostałem maila z informacją że muszę to zrobić listownie lub osobiście.

Odpowiedz

Wojtek Luty 19, 2015 o 23:31

Dzwoniłem do tych sześciu Banków 🙂 dwa z nich są na etapie zmieniania swoich regulaminów wiec się długo taka zabawa nie nacieszymy. :((((

Odpowiedz

Mariusz Luty 23, 2015 o 12:35

Zamykałem konto w mBanku… wystarczy tylko wypełnić wniosek i poczekać 30 dni 🙂

Odpowiedz

Ania Luty 24, 2015 o 14:54

Rozumiem że Bank Smart należy do grupy FM Bank BPB SA, tak samo jak Smart Lokaty prawda? Czy procedura zamknięcia Lokaty wygląda tak samo? Mam ten problem, że od 2 miesięcy nie mogę połączyć się z infolinią, lokata, którą mam jest odnawialna, więc pieniądze do mnie nie wróciły, a w regulaminie nie ma nic o dyspozycji zamknięcia lokaty.

Odpowiedz

Agnieszka Luty 24, 2015 o 23:51

Witam, Od 2012 roku dostaję pisma z Banku Credit Agricole, choć nie jestem ich klientką i nigdy nie podpisywałam z nimi umowy z otrzymywanych od nich pism wynika, że mam u nich otwarty rachunek bankowy. Pierwsze pismo o jak najszybszą likwidacje konta wysłałam w czerwcu 2012 roku jednak pisma dalej przychodzą. Co zrobić aby skutecznie wypisać się z grona ich klientów.

Odpowiedz

Adam Luty 25, 2015 o 12:37

Agnieszka, udaj się się do dowolnej placówki Credit Agricole z wypowiedzeniem, i dowiesz się przy okazji jak wygląda temat.

Odpowiedz

Adam Luty 25, 2015 o 12:41

Banki śledzą Twojego bloga Michale. Zauważyłem wielkie ożywienie w zmianach regulaminów kilku banków dotyczące możliwości rozwiązywania rachunków. Na szczęście zdążyłem rozwiązać te które najbardziej mi ciążą. Zostało mi jeszcze PKO SA, ale to już załatwię jutro. I za miesiąc będę w końcu „uwolniony” od nadmiaru rachunków bankowych, i kosztów które generowały

Odpowiedz

Dominika Luty 28, 2015 o 14:14

Zastanawiam się nad zamknięciem konta w meritum banku.
Jednej rzeczy nie rozumiem, w tym artykule jest napisane, że “Proste Konto Osobiste”, które tam posiadam – ma atrakcyjne oprocentowanie. Moje konto tam ma jednak oprocentowanie 0%… Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 28, 2015 o 16:44

Hej Dominika,

„Atrakcyjne oprocentowanie” masz na koncie oszczędnościowym, które możesz otworzyć jako dodatkowy rachunek obok konta ROR. Aktualnie 3% w skali roku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Marzec 1, 2015 o 13:49

Obecnie konto oszczędnościowe w Meritum Bank jest oprocentowane 2,75% w skali roku. Dzisiaj to zauważyłam.

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 1, 2015 o 14:06

Hej Joanna,

Potwierdzam. Chyba od dzisiaj (1 marca) zmieniło się oprocentowanie. Bank to zrobił po cichu i nie dając znać.

– Nowe konto oszczędnościowe (to do Prostego Konta Osobistego) daje 2,75% w skali roku
– Stare konta oszczędnościowe (dla klientów, którzy mieli Meritum Konto Zarabiające) daje raptem 2,5% w skali roku

Pora szukać innych miejsc na przechowywanie pieniędzy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wnikliwy Marzec 1, 2015 o 14:21

Michale, mało tego, w tabelce oprocentowania przy koncie oszczędnościowym jest cyferka i pod tabelką małym druczkiem „Promocyjna stawka oprocentowania obowiązuje do dnia 31.03.2015r. Poza okresem promocji stawka oprocentowania równa się Stawce inflacji, jednak nie więcej niż 75% Stopy referencyjnej NBP oraz nie mniej niż 0,1%”

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 3, 2015 o 13:17

UWAGA NA CITIBANK!!! Od 1 stycznia zmienili zasady kiedy konto jest bezpłatne!!! Teraz nie wystarczą wpływy w wysokości 5000zł – musi być spełniony drugi warunek – jakiś produkt kredytowy. Jeśli się tego nie spełnia, pobierają 25zł !!!!!!! opłaty miesięcznej. Za najzwyklejsze zwykłe konto!!! Masakra…

Odpowiedz

Adam Marzec 3, 2015 o 16:26

Od kwietnia Meritum nieco zmienia regulamin kont więc nadarza się okazja żeby zamknąć u nich konto zgłaszając sprzeciw.

„… W przypadku, gdy do daty wejścia w życie proponowanych zmian zgłoszą Państwo do nich sprzeciw, ale nie dokonają wypowiedzenia umowy rachunków bankowych, umowa rachunków bankowych wygaśnie z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie proponowanych zmian, bez ponoszenia opłat.”

Jak się dowiedziałem telefonicznie, nie można wysłać do nich maila ze sprzeciwem, wysłana przeze mnie wiadomość z poziomu korespondencji do konta też nie została uwzględniona, można wysłać wypowiedzenie wraz z kopią dowodu osobistego (nie kopiuje! – taką przyjąłem zasadę z dniem gdy DB kazał mi podać kopię dowodu kurierowi który przywiózł umowę), telefonicznie też nie da się zgłosić sprzeciwu. Muszę się wybrać do oddziału ale coś czuję że też mnie spławią, powiedzą że nie ma takiego druku albo inne bzdety, że ich system nie puszcza.

Dlaczego bankom zależy na utrzymywaniu konta na którym od roku jest 0zł?

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 3, 2015 o 16:33

Czy możesz napisać, co zmieniają? W tamtym tygodniu założyłem u nich konto i nie wiem, czy już zacząć żałować 🙂

Odpowiedz

Robert Marzec 3, 2015 o 16:33

A nie można po prostu iść do Meritum i dać im rozwiązanie umowy, zamiast bawić się w sprzeciwy?

Odpowiedz

damianos Marzec 7, 2015 o 11:34

Okazuje się, że z Meritum nie jest tak łatwo. Z żoną byliśmy rozwiązać umowy. Były duże problemy ze złożeniem dyspozycji zaprzestania przetwarzania danych osobowych. Postawa typu „nie da się”. W końcu udało się złożyć dyspozycję. Wczoraj przyszło pismo z Meritum Banku http://1drv.ms/17ZvkqN . Zatkało mnie myślałem, że sprawa rozwiązana. Co zrobić z tym fantem???

Odpowiedz

Tomasz Marzec 9, 2015 o 05:53

Bank nie może całkowicie zaprzestać przetwarzania danych osobowych, bo obliguje go do tego ustawa o rachunkowości, co też bank wskazał.

Najważniejsze, żeby bank zaprzestał przetwarzać dane osobowe w celach marketingowych.

Odpowiedz

Ktoś Marzec 10, 2015 o 20:39

Dlaczego w BZWBK nie można zamknąć konta wysyłając wypowiedzenie pocztą – listem poleconym?

Odpowiedz

Marcin Marzec 16, 2015 o 19:42

Witam Państwa, mam pytanie odnośnie zamykania ROR-u ze skutkiem natychmiastowym. Bank BZ WBK wprowadził duże opłaty za kartę(od lutego). Chcę zamknąć konto, jednakże zmienia się tabela opłat i prowizji(chodzi głównie o dodanie funkcjonalności BLIKu), więc mogę odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym do końca marca. Czy w takim wypadku mogę przerobić Pana wzór wypowiedzenia zmieniając tylko okres wypowiedzenia? A może potrzebuję innego dokumentu? Zamierzam udać się do banku, jednakże nie chciałbym iść tam na darmo. Choć mam cichą nadzieję iż uda mi się to załatwić bez żadnych dokumentów już w placówce.

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 16, 2015 o 21:01

Hej Marcin,

Ja jednak załatwiłbym to w placówce na ich formularzu. Nie głów się nad tym, tylko jeśli masz blisko – to tam się udaj.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Honia Marzec 20, 2015 o 21:28

no i się przekonałam…dziś, że konto w WBK się nie zamknęło…   ( z byłam zamykać z początkiem lutego) i to przez przypadek…. znajoma nieopatrznie zrobiła przelew na to moje niby zamknięte konto .. pieniądze jej się nie wróciły… zaksięgowały się na niezamkniętym koncie z uwagi na naliczenie opłaty za kartę ( której nie mam od ponad miesiąca) w kwocie 50 groszy przez bank! wiec przelew oczywiście pokrył „zadłużenie” a po informacji na infolinii ze tak się stało udałam się do oddziału gdzie wypłaciłam pieniądze i zamknęłam ostatecznie konto i wzięłam potwierdzenie zamknięcia… koniec przygody z BZWBK   😀

Odpowiedz

Karolina Marzec 23, 2015 o 21:18

Witaj Michał,
Od niedawna trafiłam na Twój blog i przyznam, że nareszcie znajduję odpowiedzi na pytania, które od dawna mnie nurtują, a które nie zawsze miałam odwagę wypowiedzieć głośno. Myślę że w najbliższym czasie Twój blog będzie moją podstawową lekturą 🙂 ale do rzeczy

Pewien bank, który uważa, że ma wyższa kulturę, niestety dla mnie, ma niższą jakość obsługi klienta. Od dawna chciałam zamknąć tam konto. Powstrzymywała mnie długoletnia (ok. 8 lat) historia transakcji. Trochę przeraża mnie robienie zrzutów ekranu i drukowanie (zapisywanie) co ważniejszych przelewów, bo mam wrażenie że trwałoby to wieki.
Czy faktycznie nie taki diabeł straszny?

Dzięki wielkie za to co robisz. Comperiabonus założona dzięki Tobie 😉
Pozdrawiam,
Karolina

Odpowiedz

Arek Marzec 24, 2015 o 12:09

Właśnie otrzymałem informację z infolinii z Meritum, że mogę uzupełnić, podpisać, zeskanować i wysłać wniosek o rozwiązanie umowy (ten który Michał załączyłeś) na adres [email protected]. Spróbuję tą drogą – zobaczymy czy się uda.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 6, 2015 o 15:30

I jak udało się?

Odpowiedz

Diil Marzec 26, 2015 o 20:40

Cześć, a czy ktoś może mi podpowiedzieć jak zamknąć konto w Pekao S.A?

Odpowiedz

ja Marzec 31, 2015 o 16:30

Ze strony BGŻ Optima:
„Ważne! Lokatę bezkarną może otworzyć Klient, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego BGŻOptima nie był posiadaczem tego konta. Jeżeli Klient nie spełni tego warunku zakładana lokata jest zakładaną przez Klienta Lokatą standardową 3 miesięczną.”

Odpowiedz

Jarosław Kwiecień 1, 2015 o 09:27

Witam,
małe pytanie – jak wypełnić ten wniosek z meritum aby zamknąć konto ze skutkiem natychmiastowym? Napisać swój czy lepiej pójść do placówki i to załatwić?

Odpowiedz

Kris Kwiecień 1, 2015 o 18:16

Wszystko jedno – i tak miesiąc wypowiedzenia…
Szkoda, że od marca Meritum wyrzucił możliwość zamknięcia rachunków poprzez internet – po zalogowaniu się do konta i wniosek o zamknięcie kont(a) potwierdzany smsem 🙂

Odpowiedz

Przemysław Kwiecień 1, 2015 o 21:34

Możliwość zamykania konta przez internet zniknęła już na początku tego roku…

Odpowiedz

Rafal Kwiecień 2, 2015 o 11:30

….odnośnie Twojego najnowszego nabytku w T-Mobile Usługi Bankowe. cyt” W styczniu pojawiła się tam ciekawa 125-dniowa lokata oprocentowana na 3,8% z atrakcyjnym górnym limitem wynoszącym 50 tys.”, a teraz najlepsze, wykaz zmian w Tabeli Oprocentowania T-Mobile Usługi Bankowe dla Klientów Indywidualnych obowiązujących od 1 kwietnia 2015 r.: Oprocentowanie Lokat standardowych „Lokata na 125 dni” OPROCENTOWANIE LOKATY do 31 marca 2015 r – 3,40% od 1 kwietnia 2015 r 1,50% !!!!!! bez komentarza 🙂

Odpowiedz

ja Kwiecień 2, 2015 o 19:01

To był chyba żart primaaprilisowy? Man przynajmniej nadzieję…

Odpowiedz

kmlodawski Kwiecień 2, 2015 o 19:13

W ogóle w t-mobile wprowadzają płatność za kartę, jeżeli nie będzie 200zł transakcji. Od razu się pozbyłem plastiku :-).

Odpowiedz

Rafal Kwiecień 3, 2015 o 08:31

…właśnie, ja pół roku temu założyłem konto w t-mobile, bo wszystko było darmowe, a teraz już nie jest 6 pln za karte jeśli nie będzie 200 zł transakcji….chyba trzeba uciekać z tego banku….

Odpowiedz

Rafal Kwiecień 3, 2015 o 08:31

…właśnie, ja pół roku temu założyłem konto w t-mobile, bo wszystko było darmowe, a teraz już nie jest 6 pln/mc za karte jeśli nie będzie 200 zł transakcji….chyba trzeba uciekać z tego banku….

Odpowiedz

david Kwiecień 3, 2015 o 08:42

26 lutego wyslalem formularz o zamkniecie konta getin online, do 29 marca konto istnialo, wyslalelm zapytanie poprzez maila dlaczego nei zostalo zamkniete, napisali ze sprawdza i wieczorem konto zamknieli, i teraz ciekawa sprawa bo koncie mialem okolo 90 zl ktore chcialem zeby przelali na inne moje konto, i do dnia dzisiejszego nie ma tego przelewu a konto zamkniete? Wyslalem zapytanie co z moimi srodkami i narazie cisza, ktos moze wie ile powinien „isc” taki przelew?

Odpowiedz

aaal Czerwiec 3, 2015 o 16:25

David a jak udało Ci się zamknąć to konto,ja złożyłem wypowiedzenie (miałem tylko lokatę nieodnawialną) i dziś przyszła mi informacja o nieprawidłowej dyspozycji. Więc jaka jest ta prawidłowa dyspozycja jeśli nic tam nie mam bo lokata dawno zamknięta nawet po zalogowaniu brak numeru konta Pozdrawiam aaal

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 3, 2015 o 11:58

Cześć Michal
Mam problem z zamknieciem w IDEA BANK produktu depozytowego, konkretnie Lokatę Happy polecaną na Twoim blogu 🙂 – bez konta ROR.
Po zalogowaniu do panelu banku wyslalem wg Twoich instrukcji wiadomosc, Wypowiedzialem umowę ramową oraz wszelkie inne umowy zawarte z bankiem jednak dzis otrzymalem od nich wiadomosc zwrotna:
„uprzejmie informuję, że wypowiedzieć umowę należy drogą pisemna w formie oryginału. Wniosek o zamknięcie konta należy złożyć w Oddziale, lub wysłać pocztą na Przyokopową 33, 01-208 Warszawa. Wniosek powinien zawierać dane osobowe, numer produktu z którego Pan rezygnuje, oraz podpis zgodny z Kartą Wzorów Podpisów. We wniosku proszę również podać numer rachunku do zwrotu ewentualnych środków. Jeżeli zaś występują niedopłaty należy uregulować należność, proces zamknięcia rachunku to 30 dni. W tym czasie rachunek jest nieaktywny nie można z niego korzystać.”
Czyzby bank zmienil procedure zamkniecia takiego produktu?
Paweł

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 3, 2015 o 14:54

Juz wszystko wyjasnione. Popelnili blad wysylajac mi tamta wiadomosc. Juz zamykaja konto. Pzdr

Odpowiedz

david Kwiecień 3, 2015 o 20:11

I u mnie tez sie wyjasnilo, pieniadze moje zdeponowali na rachunek techniczny, i telefonicznie mujsialem potwierdzic zeby przelali na moje inne konto pieniadze, dziwne bo w formularzu mialem napisany numer konta na ktory maja przelac.

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 4, 2015 o 18:32

W zestawieniu brakuje informacji, że BZWBK ma lokatę mobilną oprocentowaną na 2,5% w skali roku na 4 miesiące do 10 tysięcy. Kruczek jest taki, że trzeba mieć Androida. Nie mam Androida, a i tak ją założyłem.

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 4, 2015 o 19:52

Cześć Michał.

Czy zamykając teraz rachunki w Meritum (w związku z tymi zmianami, a więc ze skutkiem natychmiastowym) skorzystać z tego samego formularza?

Czy złożenie wypowiedzenia na tym formularzu cofa też wszystkie zgody na przetwarzanie danych oraz rozwiązuje ramową umowę z bankiem? Czy nadal będę miał dostęp on-line do bankowości internetowej?

Chcę zamknąć te rachunki w związku z tymi dodatkowymi kosztami, tak żeby nie być w ogóle związanym z bankiem (nie mieć żadnych rachunków, dostępu do EKD i wycofać wszystkie zgody).

Mogę użyć Twojego wzoru do wypowiedzenia umowy w Meritum czy muszę to zrobić na ich formularzu? (on chyba nie umożliwia wypowiedzenia ramowej umowy z bankiem ani cofnięcia udzielonych zgód)

Odpowiedz

Walu Kwiecień 10, 2015 o 08:20

Niestety sam wniosek (formularz) o zamknięcie rachunków nie wystarcza. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że skorzystałem z formularza i po miesiącu rachunki zamknięto ale dalej mam dostęp do bankowości internetowej. Dziś wysyłam oddzielne pismo o zamknięcie korzystania z elektronicznych kanałów dostępu (par9 pkt 9 z umowy) i wypowiedzenie zgód na przetwarzanie danych osobowych. Radzę więc do formularza dołączyć odpowiednie pisemko.

Odpowiedz

Arya Kwiecień 9, 2015 o 23:53

Dzięki za ten artykuł Michał, przydał się do zamknięcia konta w Toyota Banku 🙂 Na wypadek gdyby ktoś inny potrzebował to załączam krótki opis jak to wyglądało.
Dodam, że miałam tam klika rachunków i nie zamykałam wszystkich tylko dwa z nich.
Wysłałam po prostu listem poleconym następujące podpisane oświadczenie (tu dane oczywiście przykładowe :P)
———————————————
Warszawa, 20 lutego 2015 r.

Nadawca:
Alicja Nowak
ul. Nowa 45/2
33-782 Warszawa

Adresat:
Toyota Bank Polska S.A
ul. Postępu 18 b
02-676 Warszawa

Dyspozycja zamknięcia rachunków bankowych

Niniejszym wypowiadam umowę (z zachowaniem regulaminowego okresu wypowiedzenia) następujących rachunków bankowych:
– Konto osobiste o numerze
– Konto oszczędnościowe o numerze

Jednocześnie zobowiązuję się do samodzielnego zniszczenia karty płatniczej wydanej do rachunku osobistego.

Ewentualne nadwyżki finansowe, które znajdować się będą na rachunkach w dniu rozwiązania umowy, proszę przelać na mój rachunek w mBanku o numerze

O ile jest to bezpłatne, to proszę o pisemne potwierdzenie zamknięcia rachunków.

Z poważaniem,
Alicja Nowak
———————————————
Nie dostałam żadnej informacji zwrotnej czy list doszedł, więc po jakimś tygodniu nie wytrzymałam i zadzwoniłam na infolinię się dopytać 😀 Okazało się, że wypowiedzenie jest w toku, a sam rachunek zostanie zamknięty za miesiąc od momentu kiedy dostali list.
I rzeczywiście po tym czasie zniknął mi dostęp do tych kont w bankowości internetowej, a trzy dni później przyszła mi kasa na podane przeze mnie konto. Jakiś tydzień później dostałam list z potwierdzeniem rozwiązania umowy.

Odpowiedz

staszek Kwiecień 12, 2015 o 15:27

witam serdecznie…super artykuł pisze z prośbą o pomoc w sprawie zamknięcia konta z kredytem hipotecznym i wszystkie ubezpieczenia z tym związane: na życie i nieruchomości…w banku millennium oczywiście nic nie wiedzą więc pisze o pomoc w tej sprawie…potrzebuje wzory dokumentów chciałbym w tym tygodniu zamknąć kredyt we frankach a od 6 miesięcy walczę z bankiem millennium…pomóżcie
czekam pilnie na odpowiedz…

Odpowiedz

Paulina Kwiecień 23, 2015 o 09:06

Cześć Michał !

A czy na dzień dzisiejszy nadal posiadasz konto firmowe w meritum? W tym miesiącu bank wprowadził stałą opłatę w wysokości 19,99 zł za posiadanie konta. Mam tam konto firmowe od zeszłego roku, zastanawiam się nad zmianą rachunku, bo podobno nic nie można zrobić, żeby tej kwoty nie płacić.

Pozdrawiam,
Paula

Odpowiedz

Michał Szafrański Kwiecień 23, 2015 o 14:39

Hej Paulina,

Tak – na dzień dzisiejszy posiadam nadal konto firmowe w Meritum i z różnych powodów trudno mi się z nim z tego banku wyprowadzić. Ale ta wyprowadzka nastąpi. Jeszcze nie w tym miesiącu, ale na pewno w tym roku 🙂 Jedyny kandydat jakiego widzę na horyzoncie to Idea Bank.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

rekin Maj 2, 2015 o 10:55

hehe. Z deszczu pod rynnę 😀

Odpowiedz

aaal Maj 2, 2015 o 17:34

Czy jeśli złożę wypowiedzenie w Alior Bank np 1 lipca to zmieszczę się w lipcu z tym 30 dniowym okresem wypowiedzenia i konto zamknie się 31 lipca?

Odpowiedz

Maciek Maj 5, 2015 o 12:12

Czy oprócz wniosku o rozwiązanie umowy w zakresie rachunku bankowego w meritum Banku wystarczy załączyć pisemko o treści jak poniżej?

„Wypowiedzenie umowy rachunków bankowych
Wnoszę sprzeciw na zmiany w regulaminie oraz tabeli opłat i prowizji mające obowiązywać od 1 czerwca 2015 i 1 lipca 2015 i wypowiadam umowę rachunków bankowych ze skutkiem natychmiastowym.
Wnoszę o zamknięcie elektronicznych kanałów dostępu do zamykanych kont. Cofam również wszystkie wydane wcześniej bankowi zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.
Zobowiązuję się do samodzielnego zniszczenia karty płatniczej wydanej do rachunku.
Proszę również o niezwłoczną aktualizację informacji dotyczących moich aktualnych (uregulowanych) zobowiązań kredytowych w bazie Biura Informacji Kredytowej SA, w tym również poinformowania BIK o zamknięciu kart kredytowych.
O ile jest to bezpłatne, to proszę o pisemne potwierdzenie zamknięcia rachunków, elektronicznych kanałów dostępu i potwierdzenie cofnięcia zgód na przetwarzanie danych osobowych.”

Odpowiedz

Gosia Maj 10, 2015 o 22:52

A po co chcesz skladac dwa wnioski? Wystarczy tylko jeden, i, z tego co zrozumialam, niekoniecznie musi to byc „gotowiec” wypowiedzenia umowy sciagniety ze strony Banku.

Odpowiedz

Maciek Maj 29, 2015 o 09:23

Witam.

Udało mi się zamknąć konto poprzez złożenie reklamacji w systemie transakcyjnym online. Oto krótka instrukcja:

Zaloguj się do systemu transakcyjnego meritum banku. Wybierz z menu po lewej stronie WNIOSKI I DYSPOZYCJE, a następnie z listy wybierz ZAPYTANIA I REKLAMACJE.
Potem wybierz rodzaj wniosku na REKLAMACJA. Ja nadałem taki temat i treść wiadomości:

Temat: Zmiana Taryfy opłat i prowizji

Treść: Witam. W związku ze zmianami w „Taryfie Opłat i Prowizji dla Klienta indywidualnego w Meritum Banku ICB S.A.” od dnia 1 czerwca 2015, wyrażam sprzeciw i wypowiadam umowę rachunków bankowych ze skutkiem natychmiastowym. Proszę o zamknięcie wszelkich produktów prowadzonych w ramach tej umowy. Wycofuję wszelkie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Proszę o informację zwrotną o statusie mojej reklamacji. Pozdrawiam!

Po tygodniu dostałem odpowiedź:

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na kontakt z dnia 22.05.2015 r., uprzejmie informuję, iż złożona przez Pana dyspozycja dotycząca rozwiązania Umowy rachunków bankowych oraz wybranych usług w tym kart debetowych, korzystania z elektronicznych kanałów dostępu numer XXXXXXX, została przyjęta do realizacji.
W związku z powyższym, rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 29.05.2015 r.
Ponadto informuję, że w chwili obecnej Meritum Bank ICB S.A., działając na podstawie art. 74 Ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości, przetwarzać będzie Pana dane osobowe przez okres 5 lat, liczonych od początku roku następnego po roku obrotowym, którego dane zbiory dotyczą, wyłącznie w celach archiwizacyjnych.
W związku z czym, Bank nie może pozytywnie ustosunkować się do Pana wniosku i zaprzestać przetwarzania danych. Niemniej, została nałożona stosowna blokada, uniemożliwiająca przetwarzanie Pana danych w celach marketingowych.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, proszę o kontakt z Departamentem Operacji pod numerem infolinii 801 980 888, (+48) 58 77 88 888 lub(+48) 58 88 80 888 od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 21.00 oraz w niedziele w godzinach od 9.00 do 17.00.
Z poważaniem,

a więc da się bez listów poleconych, kopii dowodu itp… 🙂

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 1, 2015 o 12:17

Maciek, dzieki! Wlasnie zlozylem podobna dyspozycje w serwisie Meritum! Dzienks!

Odpowiedz

Tomek Czerwiec 2, 2015 o 16:23

Właśnie jestem w trakcie rozwiązywania umowy z Eurobankiem. Bank poinformował, że zmienia warunki umowy, a w przypadku braku ich akceptacji przysługuje mi prawo do wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym. Naturalnie złożyłem pismo w placówce o braku akceptacji zmian (przed terminem wejścia ich w życie) i wypowiedziałem umowę. Jakież było przed chwilą moje zdziwienie – Pan dzwoni po dwóch tygodniach i mówi, że zgodnie z okresem wypowiedzenia w ciągu 28 dni … Pytam: Jakie 28 dni, skoro już obowiązują nowe warunki, których nie zaakceptowałem?! Pan na to, że mogę złożyć reklamację, na którą odpowiedzą w ciągu 14 dni …. itd. I jak tu kopać się z koniem?

Odpowiedz

morfi Czerwiec 10, 2015 o 19:12

rachunek firmowy w Meritum chyba przestał już niestety być darmowy… 🙁
przynajmniej jeśli chodzi o spółki z o.o. – nam zaczęli potrącać po 19,99 zł.

zamykamy.

Odpowiedz

Lucy Lipiec 27, 2015 o 11:11

Chcę zamknać konto w BGŻoptima ale mam naliczone odsetki i nie chce ich stracic. czy da sie jakos sprawic zeby przeniesc je na saldo dostępne?

Odpowiedz

Adam Sierpień 17, 2015 o 10:41

Cześć!
A jak wygląda sytuacja z kontami użytkowników banku, które nie są produktami finansowymi?
Wyjaśniam:
W zeszłym roku założyłem konto (w znaczeniu- dostęp do serwisu internetowego- login i hasło) na stronie Idea Banku. Celem było wpłacenie pieniędzy na lokatę. Nie wymagało to zakładania rachunku bankowego.
Teraz pieniądze pracują już w innym miejscu a konto klienta mam ciągle aktywne, z tym że bez żadnych usług ani produktów.
Zastanawiam się, czy powinienem je zlikwidować, żeby Idea widziała mnie jako nowego klienta na przyszłość? I jak to zrobić, bo na stronie nigdzie nie znalazłem.
Będę wdzięczny za radę.
Pozdrawiam,
Adam

Odpowiedz

tadeusz Sierpień 19, 2015 o 12:00

W Credit Agricole najpierw pani w oddziale powiedziała, że nie ma możliwości wydania potwierdzenia zamknięcia konta. Kiedy wyraziłem zdziwienie i zacząłem mocniej drążyć temat zniecierpliwiona Pani powiedziała że może wydać, ale kosztuje to 50zł. Kiedy się oburzyłem, zadzwoniła do innej pani (jak się okazało w tym samym pomieszczeniu :)) i powiedziała że mogę otrzymać bezpłatnie, ale muszę się zgłosić na infolinię. Na infolinii konsultant poinformował mnie, że koszt to 20zł i że nie mogę tego załatwi przez infolinie tylko w oddziale. Ciekawe przy próbie uzyskania potwierdzenia zamknięcia konta przedstawicielka Credit Agricole najpierw przedstawiła 3 różne informacje (zmieniając zdanie co chwilę), a potem zbywając na infolinię. Po czym konsultant przedstawił 4 wersje. To jakaś masakra. Nie wiem czy ty polityka Credit Agricole czy brak wiedzy ich przedstawicieli. Recz miała miejsce kilka dni temu w ich Gliwickim oddziale na Zwycięstwa 49. Byłem ich klientem przez wiele lat i Krótko mówiąc odradzam ten bank. Zrezygnowałem z konta, głównie dla tego, że co roku podnosili opłaty za prowadzenie konta.

Odpowiedz

Remi Wrzesień 3, 2015 o 19:16

W Credit Agricole od marca 2015 roku nie mogę zamknąć konta.
Co miesiąc naliczają ok. 6zł. ja wpłaciłem więcej i poinformowałem panią urzędniczkę tegoż Banku, że rezygnuję z tego konta. Uzyskałem informację, że zamknięcie trwa
1- miesiąc, a okazuje się że w moim przypadku trwa to 6 miesięcy i końca nie widać.

Odpowiedz

Mariusz Październik 5, 2015 o 22:25

Witam,
Wiele informacji w tym dot. Meritum Banku i BGŻ Optima jest już bardzo przestarzała. I tym samym nieaktualna.

Odpowiedz

Ania Październik 23, 2015 o 10:37

hej,
świetny artykuł – mega dzięki!
Głupia sprawa (pewnie się zaraz za głowę złapiesz;)) ale ja nie wiem, w jakich bankach mam otwarte konta. Jest wielce prawdopodobne, że mam kilka otwartych kilka lat temu i nigdy nie używanych. Nie otrzymuję korespondencji z tych banków, więc nie wiem które to są i co tam w czasach młodości durnej i górnej pozakładałam;)
Chciałabym rzecz uregulować i tu rodzi się pytanie. Czy jest jakiś sposób, by sprawdzić, gdzie mam założone konta? Inny, niż obdzwonka po bankach „Dzień dobry, czy mam u was konto”? 😉

Z góry dzięki za info!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 23, 2015 o 14:36

Hej Aniu,

Dobre pytanie. Pewną podpowiedzią może być raport BIK. Zazwyczaj banki, w których mamy konta, aktualizują w nim informacje (w trybie monitorującym). Możesz wziąć taki raport i zobaczyć, które banki rzeczywiście tam widnieją…

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Październik 23, 2015 o 11:20

Właśnie czeka mnie przeprawa przez zamknięcie konta w BZ WBK. Ciekawe czy dalej łączą obowiązkowo z Warszawą, tylko po to żebym mógł ich uświadomić, że nie po to przyszedłem do jednostki na pożegnanie, żeby rozmawiać z konsultantem na drugim końcu polski. Przy tym BZ od przejścia pod skrzydła Santandera zaczął doić gdzie się da. Taka polityka nowa. Przegięli ostatecznie na prowizjach za przewalutowanie transakcji. Płacić na spreadzie i jeszcze prowizję to jak dla mnie za dużo. I tak zakończy się ta 10-letnia historia…

Odpowiedz

Joanna Październik 23, 2015 o 11:27

Dziękuję za ten wpis, niezwykle przydatny, zwłaszcza, że w jednym z Tych banków konto miałam zamknąć ponad rok temu… Zrobię to dzisiaj! Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Daniel Październik 25, 2015 o 16:56

Witam. Ostatnio chciałem zamknąć konto w eurobanku. Udałem się do banku z wypowiedzeniem umowy ( przerobiłem trochę twój wzór podany w artykule), ale pracownik banku nie chciał przyjąć takiego wypowiedzenia nawet, gdy nalegałem, aby podbił mi jeden egzemplarz. Mówił, że ich procedura wymaga wypowiedzenia na ich dokumentach ( nie znalazłem żadnych na ich stronie). Każdy rachunek do zamknięcia osobne pismo ( konto osobiste, oszczędnościowe, karta płatnicza). Przy próbie zamknięcia według ich procedur pojawił się problem. Na każdym koncie były jakieś pieniądze i dlatego nie można złożyć wypowiedzenia, chociaż wyraźnie napisałem, na jakie konto mają trafić pieniądze, które tam zostaną. Efekt taki, że dobiegała już godzina zamknięcia banku i konta nie zamknąłem. Czy pracownik ma prawo odmówić mi przyjęcia pisma? Dla mnie to jest jakieś nienormalne. Powiedział mi, że mogę na niego złożyć reklamację, że nie chciał przyjąć pisma. Ciekawy jestem, co by zrobili jakbym go wysłał poleconym.

Odpowiedz

Adam Listopad 19, 2015 o 17:58

Witam
Może ktoś wie jak zamknąć konto w Meritum (już Alior); Uciekłem po zmianie i boję się teraz, że wprowadzą jakieś opłaty;
Proszę o info.

Odpowiedz

Adam Listopad 24, 2015 o 23:48

Adamie,
Ja poszedłem do placówki Alior banku i złożyłem dyspozycję zamknięcia. Całość trwała 5 min i nie wymagała ode mnie żadnego przygotowania.
Powodzenia,
Adam

Odpowiedz

andrzej Grudzień 19, 2015 o 12:18

a jak mam zajęcie komornicze to nie mogę zamknąć konta…dziwne co robić?

Odpowiedz

Agnieszka Luty 5, 2016 o 17:41

Witam!

Mam konto w ING, którego już nie używam. Założone chyba z 15 lat temu. W międzyczasie zmieniłam nazwisko, dowód osobisty, miejsce zameldowania. Do placówki, do której powinnam dotrzeć, aby je zamknąć mam w tej chwili około 200 kilometrów, ale na miejscu jest moja siostra. Czy mogę dać jej upoważnienie notarialne do zamknięcia konta? I jakie dane wpisać w upoważnieniu – byłe czy aktualne?

Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Magdalena Luty 11, 2016 o 22:43

Witam.Chce zamnknac konto w Holandii a juz jestem w Polsce.Czy musze to robić notarialnie?Jak to napisać.Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuję.Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Luty 29, 2016 o 19:02

Ja dziś miałem prawdziwy HIT w BZWBK! Konto było założone przez internet, z przelewem z innego banku potwierdzającym tożsamość. Pani w banku stwierdziła że ona nie wie jak takie konto zamknąć! Zadzwoniła chyba na wewnętrzny helpdesk i stwierdziła że oni tam też nie wiedzą. Że są zaskoczeni takim pytaniem! Powiedziała że może przez internet mogę zamknąć konto! To jest parodia! Że przez internet się nie da zamknąć to powinna w środku nocy wiedzieć! Sądziłem że łatwo nie pójdzie, ale takiego numeru się nie spodziewałem! Jutro jadę do innego oddziału! Z koniem kopać się nie będę! Mam nadzieję że obejdzie się bez takich numerów!

Odpowiedz

Grażyna Marzec 6, 2016 o 10:54

Witaj Michale.
Posiadam Konto godne polecenia w BZ WBK. Przeszłam na to konto z innego, ze względu na brak opłat za konto i kartę. Tak jak piszesz, po pewnym czasie wprowadzono opłaty za kartę, więc udałam się do swojego oddziału banku i zlikwidowałam płatną kartę i naklejkę zbliżeniową. Pani z banku zaproponowała mi inną kartę do tego samego konta, z tym że nie ponoszę za nią żadnych dodatkowych opłat.To samo można załatwić przez infolinię, jednak ja stawiam na kontakt twarzą w twarz. Korzystam z usług tego banku-wcześniej był pod nazwą Kredyt Bank, już od kilkunastu lat i mam tam swoją zaufaną obsługę. Uznaję Twój blog za rzetelne źródło informacji, więc uważam że mój komentarz może się komuś przydać. Podchodzę do życia pokojowo i uważam że tak od razu nie trzeba strzelać focha na jakąś instytucję, tylko zapytać o ew. rozwiązanie, które może nam będzie odpowiadać.Pozdrawiam G.

Odpowiedz

Grażyna Marzec 6, 2016 o 10:57

PS dodam tylko że warunkiem braku opłat jest dokonanie 5 transakcji bezgotówkowych, co dla mnie nie jest żadnym problemem.

Odpowiedz

Marcin Sierpień 3, 2016 o 00:21

Hmm, nie zawsze chodzi o promocje może np chodzić o zablokowane konto którego bank z jakiś powodów nie chce odblokować.

Odpowiedz

Artur Sierpień 15, 2016 o 09:11

Zamykałem rachunek w t-mobilebankowy. Skorzystałem ze standardowego wzoru wypowiedzenia. Po ponad 2 miesiącach otrzymałem drogą mailową dokument w pdf „opinia bankowa”. W wypowiedzeniu takiego wniosku nie składałem, co gorsze w dokumencie są wszystkie moje dane osobowe z adresem, peselem, mailem, nr rachunku bankowego itd. Czy to normalne? Przecież złożyłem zadanie zaprzestania przetwarzania moich danych a bank nadal je przetwarza, może nawet i udostępnia innym podmiotom (maile z banku nadal są do mnie wysyłane z różnymi promocjami itd.). Czy nie jest to naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych?

Odpowiedz

Piotr Wrzesień 2, 2016 o 16:05

Cześć Michał, Cześć Wszyscy 🙂

Zastanawiam się nad zamknięciem konta w PEKAO SA (żubr ;)). Czy słyszeliście o możliwości przeniesienia nr konta do innego banku, tak abym nie musiał zmieniać numeru banku np. w pracy czy innych instytucjach skąd otrzymuję przelewy. Chodzi mi o przeniesienie analogicznie do przeniesienia nr tel do innego operatora.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z zamykaniem rachunków w PEKAO SA. BZ WBK wymyślił mi kiedyś opłaty przy likwidacji. Skończyło się aferką, gdzie konto nie zostało zamknięte przez pracownika, naliczaniem opłat itp. itd. oraz na końcu przeprosinami 😉

Pozdrawiam
Piotr!

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 28, 2016 o 10:39

Panie Michale,
uważam, że pisząc powyższy artykuł powinien był Pan skonfrontować uzyskane informacje od banków z obowiązującymi normami prawa.

Powiela Pan bzdury rozpowszechniane przez niektóre banki:
procedura zamykania konta:
– czasami TRZEBA to zrobić w oddziale banku
– czasami MOŻNA korespondencyjnie (np. listem poleconym)
– MUSIMY przesłać kopię dowodu osobistego, notarialnie poświadczony wzór podpisu

Nie prostuje Pan, że do skuteczności wypowiedzenia wystarczy zachowanie takiej samej formy jak przy zawarciu umowy (czyli niemal zawsze pisemnej) i że sposób dostarczenia takiego wypowiedzenia i to jaki druk użyto nie mają żadnego wpływu na brak skuteczności tego wypowiedzenia.

Zatem skuteczne będzie nawet takie wypowiedzenie wysłane listem (papierowym) do banku:
imię nazwisko, adres
do Banku xxx
Wypowiadam umowę rachunku bankowego nr xxx z zachowaniem umownego terminu.
Podpis.

Odpowiedz

Tomasz Październik 9, 2016 o 15:42

Panie Tomaszu,
mimo kapitalnego imienia 😉 zdecydowanie nie zgadzam się z przedstawioną opinią.
Z praktyki wiem, że nie zawsze wysłanie prostego oświadczenia woli jest skuteczne.

Dlaczego?

Gdy konto było zakładane przelewem, bank nie podsiada wzoru podpisu klienta. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś postronny znając numer Pana rachunku (np. przez Allegro) składa wypowiedzenie z dyspozycją przelania pozostałego osadu (środków) na swój rachunek. Co w takim przypadku?

Bank musi być pewny, że to właściciel wydał taką dyspozycję, dlatego często wprowadza ograniczenia regulaminowe np. konieczność przesłania kopii dowodu lub notarialne poświadczenie wzoru podpisu. Potem faktycznie przestrzega tych procedur i w razie jakichkolwiek wątpliwości po prostu odrzuca wniosek. I prawidłowo.

Inna sytuacja – bank posiada nasz wzór podpisu, czyli nawet proste wypowiedzenie wysłane pocztą powinno być skuteczne. Jednak w praktyce to także nie zawsze jest zgodne z prawdą. Przykład: korespondencyjne rozwiązanie umowy np. w ING. Tam bezwarunkowo konieczna jest wcześniejsza wizyta u notariusza i związane z tym dodatkowe koszty.

Dlatego przed rozwiązaniem umowy warto sprawdzić dopuszczone przez bank metody zamknięcia konta. Dla własnego spokoju i pewności załatwienia tematu. Szkoda tylko, że wciąż tak mało banków preferuje najwygodniejsze dla klientów ścieżki likwidacji rachunku, czyli np. przez bankowość elektroniczną lub infolinię. Powodów nie trzeba wyjaśniać.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

ZmianaTOIP Październik 16, 2016 o 07:40

Panie Tomaszu,

niestety „obowiązujące normy prawa” nijak się mają do tego, co postanowią sobie banki 😉

Prostym przykładem może być nagminne kserowanie dowodów osobistych. Nie ma żadnego przepisu, który nakładałby na banki obowiązek wykonywania takich kopii, a mimo to jest to bardzo popularna czynność – którą potępiło nawet GiODO.

Niestety tak jak piszę mój przedmówca, również Tomasz – banki troską o klienta często maskują chęć opóźnienia bądź niedoprowadzenia do jego odejścia. Wydaje mi się jednak, że gdyby Pan bardzo mocno się uparł (tak mocno, że otarło by się to o rzecznika finansowego) to byłby Pan w stanie coś ugrać. Uważam jednak, że mimo wszystko procedury zamknięcia rachunków (poza kilkoma wyjątkami – ING, BZ WBK) są dość elastyczne i stosunkowo nieskomplikowane 😉

Odpowiedz

Michał Październik 28, 2016 o 14:45

Skończyła mi się lokata w Idea Bank i wysłałem wiadomość wg opisu na stronie.

Wczoraj próbowałem kilka razy złożyć wniosek o lokatę „Jesienny Sejf” niestety za każdym razem na maila otrzymuję informację „Twój wniosek dotyczący założenia produktu nie został zaakceptowany”. Teraz zauważyłem, że mogę się zalogować na stare konto, ale wyświetlany jest monit „Informujemy, że po dokonaniu rezygnacji z udostępnianej przez Idea Bank usługi bankowości elektronicznej, obsługa produktów finansowych jest możliwa wyłącznie w placówkach Idea Bank.” Czyli wychodzi na to, że konto zostało zablokowane, a nie usunięte i przez to nie mogę założyć nowej lokaty. :-/

Odpowiedz

ZmianaTOIP Grudzień 17, 2016 o 09:05

Najprawdopodobniej wypowiedziana została umowa dotycząca dostępu do internetowej platformy Idea Cloud. Jeśli bardzo Ci zależy na lokacie, to najlepiej udać się do oddziału i tam zweryfikować czemu to nastąpiło.

Odpowiedz

Sławek Styczeń 23, 2017 o 16:04

Witam !!!
W grudniu 2016 roku rozwiązałem umowę z bankiem IdeaBank w placówce banku. Poprzedni rachunek zamknąłem w maju 2016. Przy rozwiązaniu umów poinformowano mnie że wszystko jest ok i że nie posiadam żadnych zaległości. W styczniu zacząłem otrzymywać z banku e-maile z informacją o zaleganiu małych kwot (odsetki za kartę i inne opłaty) na kontach. Jak mam postąpić w takiej sytuacji.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 24, 2017 o 13:09

Hej Sławek,

A masz jakiekolwiek potwierdzenie zamknięcia rachunku z potwierdzeniem salda/braku zobowiązań? Ja bym po prostu grzecznie napisał do banku, że ich roszczenia są bezpodstawne i żeby więcej do mnie nie pisali. 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia Luty 26, 2017 o 12:44

Michale, a tak z ciekawosci spytam: jaka jest technicznie roznica miedzy „dyspozycja zamkniecia rachunku” a „rozwiazaniem umowy rachunku”?

Przegladam wlasnie Wniosek o rozwiązanie umowy/zamknięcie rachunku NestBanku https://www.nestbank.pl/download/formularze/wniosek-zamkniecie-rachunku.pdf

i wynika z niego, ze te dwa pojecia nie sa rownoznaczne….

Na logike wydaje mi sie, ze zamkniecie rachunku ogranicza jedynie dostep do konta, likwiduje to konto, czyli byc moze po zamknieciu rachunku bedziemy mogli nadal logowac sie do bankowosci internetowej, ale bedzie ona „pusta”, natomiast wypowiedzenie umowy zamyka rachunek i likwiduje nasz login oraz usuwa wszelkie nasze dane z systemu Banku?

Odpowiedz

Tomasz Marzec 31, 2017 o 19:38

Hej Gosiu,
Dobrze Ci się wydaje. 🙂

Opcja zamknięcia rachunku likwiduje tylko ten jeden konkretny rachunek z przypisaną do niego kartą debetową.

Rozwiązanie umowy ramowej powoduje natomiast likwidację wszystkich rachunków otwartych w ramach prowadzonej z bankiem umowy oraz zamyka profil w bankowości elektronicznej.

Dla zasady warto zaznaczyć oba pola.

Niestety po zamknięciu konta, nasze dane nie zostaną całkowicie usunięte z banku.
Możemy wycofać zgody na ich przetwarzanie do celów marketingowych (co powinno i tak być z automatu), ale dane klienta będą przechowywane przez bank jeszcze co najmniej 5 lat po rozwiązaniu umowy. Wymaga tego ustawa o rachunkowości.

Jako ciekawostkę dodam, że dyspozycję zamknięcia w Nest banku możesz złożyć również przez telefon lub wysłać skan wniosku mailem. Jednak co papier, to papier, a potwierdzenie nadania na poczcie ma czasem wielką moc. 🙂

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamila Maj 28, 2017 o 23:11

A ja się tak zastanawiam, czy banki czasem celowo nie „przeciągają” zamykania rachunków i innych produktów.

Na początku roku zamykałam mój nie używany już rachunek w BZWBK. Zamknęłam go w oddziale, ale nie wzięłam potwierdzenia zamknięcia rachunku. Zdziwiona zauważyłam, że po 1.5 miesiąca rachunek nadal widoczny jest w systemie. Poszłam do oddziału i okazało się, że konsultantka widocznie nie wpisała mojej dyspozycji do systemu. Przeprosili mnie, zamknęli rachunek od ręki. Nie robiłam afery, bo prowadzenie rachunku było i tak darmowe.

Jakiś czas później zmieniły się warunki mojej lokaty, również w BZWBK – doszła opłata za jej prowadzenie, przez co stała się dla mnie nieopłacalna. Przeniosłam oszczędności do innego banku, złożyłam dyspozycję zamknięcia w oddziale, i tym razem poprosiłam o potwierdzenie tego faktu na papierze. Zostawiłam jeszcze jakieś grosze żeby pokryć opłatę za prowadzenie rachunku po okresie wypowiedzenia. Ponownie mija ponad miesiąc, a rachunek nadal jest otwarty. Złożyłam reklamację. Odpowiedź na nią dostałam dopiero po jakimś tygodniu. Bank mnie przeprosił za pomyłkę, oznajmił że uznaje reklamację, a lokatę oczywiście zamyka. Ale naliczyli opłatę za kolejny rozpoczęty miesiąc i radośnie ją sobie pobrali z mojego konta. Nie kłóciłam się, bo było to coś około 1 zł, ale niesmak pozostał.

Pomyślałam, że to tylko może w tym banku mają burdel. Trudno.

Ale w lutym próbowałam z kolei zamknąć kartę kredytową w CitiBanku. Przestała mi po prostu być potrzebna. Tym razem złożyłam dyspozycję poprzez system bankowości online. Odczekałam 30 dni – a tu karta nadal wisi w systemie (oczywiście karta była spłacona itd.). Zadzwoniłam na infolinię i okazało się, że „najwyraźniej pani dyspozycja nie doszła, nie widzę jej w systemie, proszę zadzwonić na numer XXX, tam zamkną kartę”. Zadzwoniłam, zamknęli, ale musiałam na to poczekać kolejne 30 dni. Karta darmowa, więc też nie narzekałam, ot trudno.

A miesiąc temu zamykałam kolejną kartę, tym razem w Santander. Zmieniły się warunki prowadzenia rachunków, więc wysłałam wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (otrzymałam potwierdzenie, że list został odebrany). Odczekałam trochę czasu, bo uznałam że przekazanie danych do odpowiedniego działu nieco zajmie, a potem trzeba wprowadzić dane do systemu itd. Niemniej dziś sprawdzam czy karta została zamknięta, a ona nadal wisi w systemie online i naliczono mi opłatę za kolejny miesiąc jej używania (a raczej opłatę za jej nie używanie). Jutro będę dzwonić na infolinię, ale jestem już naprawdę zła takim postępowaniem banków.

Zaczynam się zastanawiać czy czwarta taka sytuacja w jednym roku to przypadek, czy zwyczajna praktyka banków, żeby nabijać sobie sztucznie liczbę klientów i przeciągnąć sobie „szaraczka” jeszcze o miesiąc czy dwa? Może to teoria spiskowa, ale sami przyznacie, że to dziwne. Wcale nie zamykałam w tym roku 100 produktów bankowych, tylko 5, przy czym w 4 na 5 przypadków miałam problemy, bo konsultant czegoś nie wpisał, bo system nie zadziałał, bo się bank pomylił, bo nie wiadomo co… Albo naprawdę coś jest na rzeczy, albo trafiłam po prostu na jakąś kumulację pecha?

Odpowiedz

Wojtek Grudzień 18, 2017 o 13:41

No myśle że to nie przypadek. Moim zdaniem takie coś to wina banku.

Odpowiedz

dobry duszek Grudzień 3, 2018 o 10:15

IdeaBank konto firmowe od listopada 2018 płatne. Czas na aktualizację.

Odpowiedz

Cezary Marzec 12, 2019 o 16:07

Hej Michał,

Świetny post – często do niego wracam 😉 Na przykład ostatnio – gdy zamykałem rachunek w Pekao SA… Wysłałem na niego 1 gr przelewem kilka dni po upłynięciu okresu wypowiedzenia i… przelew nie wrócił. Napisałeś, że w takiej sytuacji dzwonisz do banku i domagasz się wyjaśnień. Również tak zrobiłem i dowiedziałem się, że to „wina systemu”, a teraz jedyne co mogę zrobić, to pójść do placówki banku i wypłacić ten 1 gr, po czym zadzwonić do placówki, w której wypowiadałem rachunek żeby zamknęli go ręcznie. Uważam, że to niepoważne ze strony banku. Cenię swój czas i nie interesują mnie błędy ich systemu (niemniej chyba mniej czasu na to stracę niż pisząc reklamację). Zetknąłeś się z taką sytuacją?

Odpowiedz

Kamil Kwiecień 14, 2019 o 16:50

Co to jest numer ramowy? Gdzie szukać w umowie?

Odpowiedz

Pawel Październik 27, 2020 o 20:17

Konta bankowe w tych polskich złodziejskich bankach powinny być całkiem darmowe jak choćby jest w UK gdzie miałem konto w hsbc.
Teraz mam konto free w Revolute i jest ok

Odpowiedz

Robert Grudzień 27, 2020 o 21:55

Ja mam inny problem, chcę zamknąć konto w ING mam tam też linię kredytową którą chciałbym spłacić. Jest jeden problem mam tam zajęcie z ZUS co prawda zawieszone z racji układu ratalnego. I teraz największy kłopot nie mogę zamknąć konta bo mam wykorzystaną linię kredytową, nie mogę spłacić lini kredytowej bo bank mi zajmie środki na poczet zajęcia pomimo zawieszenia. Czy ktoś ma pomysł jak to ugryźć?

Odpowiedz

Aleksandra Grudzień 12, 2021 o 22:17

A ile trzymać pismo, że się rachunek zamknęło? Ja skanuję, przy tym otwieraniu i zamykaniu to się zbiera kupa papierzysk….

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 13, 2021 o 10:22

Hej Aleksandra,

Ja nie mam jednej reguły. Czasem trzymam 5 lat, a czasem 2. Wrzucam do segregatora i co jakiś czas po prostu mielę w niszczarce to co stare.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Wrzesień 27, 2022 o 20:37

Dziękuję za ten artykuł.
pomógł mi bardzo , gdyż nie mogę przemieścić się do banku a na podstawie Pan artykułu upewniłam się , że mogę zamknąć nieużywane konto drogą pocztową i nawet mogę pobrać formularz kompletem próśb do banku aby konto zostało zamknięte skutecznie i bezpiecznie.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: