Podcast: Play in new window | Download (Duration: 59:22 — 55.1MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
Na spotkaniach #JOPlive zadaliście mi dziesiątki bezpośrednich pytań. Ten podcast to nagranie moich odpowiedzi. Bez cenzury.
AMA to skrót od angielskiego Ask Me Anything, czyli “pytaj mnie o co chcesz”. Właśnie tak wyglądały sesje pytań i odpowiedzi na spotkaniach z cyklu #JOPlive Tour we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Katowicach.
Sprawdź również: Budżet domowy 2020 – szablon dla Excela, Numbers i Google Docs
Pytaliście mnie rzeczywiście o wszystko. Sporo na temat finansów osobistych, trochę na temat inwestowania, organizacji mojej pracy, moich planach a także ogólnie o życiu i priorytetach. Wybrałem najciekawsze z pytań (w zasadzie zdecydowana większość) i trafią one do kilku odcinków podcastów. Dzisiaj część pierwsza a kolejne będę udostępniał mniej więcej co półtora miesiąca. Zebrało się kilka godzin dobrego materiału. 🙂
Nagrania pochodzą z różnych spotkań, więc za każdym razem mój głos będzie brzmiał nieco inaczej. Nie przedłużając – zapraszam do wysłuchania.
I od razu mam dla Was propozycję: jeśli macie inne pytania do mnie, to śmiało je zadawajcie w komentarzach lub nagrywając je przez SpeakPipe. Co jakiś czas będę przygotowywał odcinek z moimi odpowiedziami.
W tym odcinku usłyszysz:
Wszystkie pytania w tym odcinku zostały mi zadane przez uczestników spotkań z cyklu #JOPlive Tour.
- Marcin: Czy planujesz wpisy na blogu o optymalizacji podatkowej w działalności gospodarczej?
- Tomek: Czy masz już plan na partnera strategicznego na rok 2016?
- Tomek: Czy zamierzasz kontynuować cykl “Elementarz Inwestora”?
- Michał: W jaki sposób generujesz tak dużą ilość treści?
- Michał: Jakie masz nawyki i narzędzia, które pomagają ci tworzyć treść?
- Grzesiek: Jak najlepiej zainwestować kredyt studencki?
- Grzesiek: Co uważasz o rynku pożyczek społecznościowych?
- Waldek: Jak jest z twoją motywacją do pisania książki? Kiedy ona wreszcie wyjdzie?
- Waldek: Jak przeszedłeś przez rozstanie się ze swoim starym pracodawcą?
- Waldek: Czy trafiłeś na ścianę w maratonie?
- Jarek: Czy inwestujesz jeszcze w nieruchomości?
- Jarek: Polecałeś szkolenia Piotra Hryniewicza. Czy analizowałeś rynek szkoleń z zakresu inwestowania w nieruchomości?
- Jarek: Czy rozważałeś opcję, żeby zamiast spłaty kredytu hipotecznego zainwestować środki gdzieś na wyższą stopę zwrotu?
- Jarek: Czy uważasz nieruchomości za ryzykowne inwestycje?
- Rafał: W jakim wieku przejdziesz na emeryturę i czym się będziesz wtedy zajmować?
- Radek: Czy warto obecnie nadpłacać kredyt we franku szwajcarskim?
- Mateusz: W jaki sposób wybierasz pomysły, które realizujesz spośród różnych propozycji?
- Mateusz: Czy oprócz Nozbe, używasz jakieś inne narzędzia do zarządzania czasem albo zarządzania treścią?
- Cezary: W jaki sposób zacząć edukację finansową z dziećmi?
- Kilka informacji o ostatnim spotkaniu z cyklu #JOPlive w Warszawie.
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- Cykl spotkań #JOPlive Tour
- Cykl “Elementarz Inwestora”
- Nozbe
- Scrivener
- Przybornik blogera – przewiń tę stronę w dół i znajdziesz prezentację “Przybornik blogera” – przegląd narzędzi, które wykorzystuję w pracy jako bloger.
- Narzędzia, z których korzystam – tutaj znajduje się nieregularnie aktualizowana lista wykorzystywanych przeze mnie narzędzi z różnych obszarów.
- WNOP 052: Jak uczyć dzieci finansów i nie popełniać błędów? – rozmowa z Dorotą „Supernianią” Zawadzką
- Zdjęcia ze spotkań #JOPlive Tour:
Jeszcze więcej pytań i odpowiedzi
Posłuchaj dalszy ciąg sesji pytań i odpowiedzi:
Zapowiedź następnego odcinka podcastu
Następny odcinek podcastu “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” ukaże się za dwa tygodnie. Moim gościem będzie Pat Flynn, autor bloga Smart Passive Income oraz nowej książki “Will It Fly? How to Test Your Next Business Idea So You Don’t Waste Your Time and Money ”.
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Czytaj także: Jak zarabiać na blogu
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
-
-
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
-
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
Transkrypt podcastu
Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).
Zobacz także: Jak zaplanować prosty budżet domowy
{ 88 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Ja słucham Twojego podcastu wykonując żmudne i powtarzalne czynności w programie księgowym Symfonia tworząc tzw WZ-ki i PZ-ki 🙂
Dzięki za info Marcin!
Piękna sprawa! Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w #JOPlive w Szczecinie. Polecam każdemu, kto czyta i słucha Michała 🙂
słuchając tworzę ofertę dla klienta – wakacje w Grecji – pracuję w biurze podroży
O tym nie pomyślałem przy nagrywaniu tego odcinka. Dobry sposób spędzania czasu w pracy – o ile tylko z pracą nie koliduje. Dzięki!
Nie bardzo się zgodzę, z tym co mówisz o pracy (odpowiedź z ok 19-20 minuty podcastu). Co z tego, że wiesz co Cię interesuje, w czym jesteś dobry i do czego masz predyspozycje skoro i tak szanse, że tam się trafi są niewielkie. Większość młodych ludzi po najlepszych uczelniach ląduje w jakimś outsourcingu bez perspektyw rozwoju odbierając jedynie maile. Po rzuceniu tego znalezienie sensownego zajęcia z perspektywą rozwoju jest niewielkie.
Hej Paweł,
Widzisz… i tu się różnimy. Mam wrażenie, że wychodzisz z założenia, że do pracy „się trafia”. Ja wychodzę z założenia, że pracę się zdobywa – taką jaką się chce. Nie zawsze od razu i nie zawsze za pieniądze od razu takie, jakie chciałoby się w niej zarabiać. Wychodzę z założenia, że jeśli się wie w czym się jest dobrym, co się lubi i jeśli do tego ma się predyspozycje, to trzeba pracować nad zwiększeniem swoich szans, by wywalczyć sobie właśnie taką pracę. Za małe? To opracuj plan jak je zwiększyć np. w ciągu roku czy dwóch.
Pozdrawiam
Widzisz Michał nad tym planem to już wiele lat pracuje (m.in skończony drugi kierunek Finanse i rachunkowość na SGH). Gorzej, że zaplanować można tylko to na co samemu ma się wpływ. Potem zostaje liczyć, na przypodobanie się jakiejś młodej HR-ce po psychologii. Meteorytyką niewiele zdziałam, bo o czym z zakresu finansów/analiz może porozmawiać finansista z psychologiem (najczęstsze wykształcenie pracowników działów HR). Doświadczenia w tym co od dawna chce robić zawodowego niestety nie miałem jak zdobyć (nie każdy mieszka w Warszawie, gdzie indziej to zostaje programowanie albo sprzedaż).
Większość młodych po prostu nie ma pomysłu na siebie. Poniekąd wynika to zarówno z braku doświadczenia i niekiedy lenistwa niestety. Zawsze chętnie pomagałem osobom młodym w wyborze ścieżki zawodowej, a po dwakroć tym, którzy przychodzili do mnie po taką radę.
Wybacz Mateusz, ale lenie to raczej mają co robić. idziesz do outsourcingu i klepiesz jak głupia małpa w kółko to samo. Rozwój? Prędzej ochrzan można dostać za pokazanie, że coś się potrafi. Gorzej gdy leniem nie jesteś…
Wybaczam 🙂
Ja słucham grając w grę 🙂
Hej Damian,
Ciekawe czy granie uzupełnia słuchanie, czy może odwrotnie – podstawową czynnością jest słuchanie i dodatkowo zabijasz czas grając?
Pozdrawiam
A ja właśnie kontynuuję pisanie jednej z prac zaliczeniowych na moje studia podyplomowe:) Pozdrawiam !
Powodzenia Iwona! Dziękuję za informację.
Będzie co słuchać w drodze do pracy 😉 Dzięki Michał 😉
Witaj Michale! Ja trochę niezwiązanie z tematem ale intryguje mnie jedna kwestia – śmieszna sprawa. ;]
Czy „wietrzenie” lodówki na czas ok. 20- max 30 sekund załóżmy 3 dziennie może przyczyniać się do jej ogrzewania i zużywać przez to więcej prądu (oczywiście w jakiś zauważalny finansowo sposób)?
Bo kwestia jest dość śmieszna – ja lubię zaglądać do lodówki, oblukać ją żeby wiedzieć co w niej jest i później przeanalizować dane i w związku z tym wiedzieć co mogę przygotować do jedzenia. Mój chłopak natomiast wychodzi z założenia, że lodówkę należy otworzyć, szybko wziąć co potrzeba i ją równie szybko zamknąć bo przecież szkoda prądu.
Rozumiem, że jakbym ją otworzyła i 5 minut się zastanawiała co chcę zjeść. Ale nie dłużej niż pół minuty? Ja uważam, że chłopak strasznie się czepia, ale nie potrafię mu tego wytłumaczyć….
Chyba, że to ja jestem w błędzie……………….? ;] w każdym razie jestem ciekawa Twojej opinii Michale ;))
Michał już chyba kiedyś wyjaśniał różnicę między oszczędnością a skąpstwem 😉
Przeczytaj artykuł pt. 28 zasad jak korzystać oszczędnie z lodówki. Czy jakos tak z chyba sierpień 2012. Czyli jeden z pierwszych artykułów Michała. Polecam przejrzeć tez inne stare wpisy.
Hej Kasiu,
Zmartwię Cię – chłopak ma rację, ale jednocześnie powiem tak: nie można popadać w absurd z tym oszczędzaniem. Osobiście nie mam aż tylu rzeczy w lodówce, by otwierać ją na 30 sekund. Staram się otwierać, wyciągać to co potrzebuję i zamykać.
Dobrze sprawdzają się dwie rzeczy:
1) Układać produkty z grubsza zawsze w tych samych miejscach. Wystarczy wtedy zajrzeć i sięgnąć.
2) Możesz się bawić w grę pamięciową z samą sobą. Otwierasz, rzucasz okiem, zamykasz. Przypominasz sobie rozmieszczenie produktów na podstawie tego rzucenia okiem, zastanawiasz się co wyciągniesz, otwierasz ponownie, wyciągasz i zaraz zamykasz. Fajne? 😉
Pozdrawiam (także chłopaka!)
A jeśli zwykle to jest ok 10-15 sekund, a pisząc max 30 miałam na myśli, że po prostu więcej nigdy mi się nie zdarzyło, choćbym nie wiem czego szukała? 😉
No ale właśnie ogólnie mój chłopak nie jest skąpy. Tylko w tej kwestii ma według mnie jakieś dziwne, niezrozumiałe dla mnie podejście… -.-
Potem już będzie tylko gorzej 😉
Jeżeli teraz czepia się o otwartą na 30 sekund lodówkę to ciekawe co będzie dalej 😉
Michale,
czy na spotkania JOP przychodzą sami mężczyźni? Czy panie po prostu nie zadawały pytań? A może zadawały nieciekawe? Nie to, żebym się czepiała. Tak mnie to po prostu zastanowiło, że autorami wszystkich pytań w podcaście, są panowie :]
pozdrawiam 🙂
Oszczednicka,
zadałas bardzo ciekawe pytanie. Michale, proszę natychmiast ustosunkuj się, najlepiej podpierając się statystykami, iż zachowałeś pełne parytety przy zatwierdzaniu zaproszeń na JOP, uwzględniając płeć, pochodzenie etniczne, mniejszości seksualne oraz wiek kandydatów. Oczywiście, jeśli nie uda się zachować parytetów, spotkanie nie może się odbyć, ponieważ może to rodzić obawę, iż jestes szowinista, rasista lub co gorsza, homofobem. Myślę, że przedstawiciel każdej z tych grup, powinien zadać pytanie na końcu Twojego wystąpienia, jeśli brakuje przedstawiciela którejkolwiek z grup nikt nie powinien mieć prawa do zadania pytania, ponieważ było by to po prostu niesprawiedliwe społeczne i mogłoby kogoś urazić.
— Ironia OFF —
wybaczcie, wiem że to nie miejsce na takie komentarze, ale nie mogłem się powstrzymać…
Nawet Ci to zabawne wyszło 🙂
Przecież wydźwięk mojego komentarza nie był negatywny. Wcale się nie czepiam, że nie było żadnych pytań od kobiet w podcaście. Po prostu mnie to zastanowiło. Dla mnie to jest ciekawa informacja, jaka jest struktura wiekowa i płci na spotkaniach JOP. Sama nie miałam okazji się na takowym pojawić, dlatego pytam. Czy uważasz, że to coś niewłaściwego? :>
poczekajmy, aż jakieś feministki przeczytają Twój komentarz – wtedy dopiero sie zacznie. Całkiem nie dawno czytałem opinie jakiś feministek na temat klimatyzacji – nawet tam można doszukać się szowinizmu 🙂 Czy Twoje pytanie jest niewłaściwe – nie wiem, wydaje mi się że nie ma takich pytań, pytanie co zrobisz z informacją otrzymaną od Michała.
ps. prowadzisz bardzo fajnego bloga. Podesłałem kilka Twoich artykułów małżonce do poczytania 😉
Hej Oszczędnicka,
Nie mam żadnego wpływu na to kto się zgłosi, by zadać pytanie. Niestety. 😉
Jakoś we Wrocławiu zdecydowanie dominowali Panowie w pytaniach. Panie na sali były, ale nie pytały. Ale to chyba tylko Wrocław taki był z tego co pamiętam.
Żadnego pytania na razie nie wyciąłem. Z Wrocławia poszły wszystkie po kolei.
Pozdrawiam
Dziś w Warszawie kobiety też zadawały pytania.
Dzięki Michał za odpowiedź 🙂 Po prostu mnie to zainteresowało z „przyczyn badawczych”.
@Zimorz: Cieszy mnie to niezmiernie 🙂 Dzięki za update!
Podcastu slucham w czasie przeznaczonym na R (reading) wykonujac Miracle Morning (Hal Elrod) w Brisbane, Australia 🙂 pozdrawiam, to mój ulubiony podcast, dorównujacy anglojęzycznym guru!
Bomba! Australia! Super. 🙂
Słucham podcastów w wolnych chwilach, poza pracą.
Nie planujesz zwiększenia częstotliwości publikacji kolejnych odpowiedzi na pytania? 1,5 miesiąca to trochę długo.
Hej Mirosław,
Nie chcę żeby było monotematycznie. Podcasty ukazują się co dwa tygodnie. Sesje pytań i odpowiedzi będę „wypuszczał” co trzeci odcinek.
Pozdrawiam
Dziś specjalnie nie słucham żeby móc rano się „nacieszyć”. Rano zwiedzam urząd więc będę miał sporo czasu 🙂
Michał, świetne AMA! Szczególnie zainteresowało mnie to, w jaki sposób określasz swoje priorytety. Jakiś czas temu działałam podobnie jeśli chodzi o ustalanie artykułów na blogu i muszę przyznać, że bardzo dobrze się to sprawdzało. Właściwie nie wiem czemu z tego zrezygnowałam, ale teraz już wiem, ze pora wrócić 🙂
Żałuję, że przegapiłam spotkanie w Katowicach, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zorganizujesz coś podobnego! Trzymam kciuki żeby książka ukazała się na urodziny!
Hej Kasiu,
Już wiem niestety, że książka na urodziny się nie ukaże. Niemniej jednak przestałem mieć już z tego powodu jakiekolwiek wyrzuty. Chcę żeby była dobra – to znaczy taka, że będę przekonany, że będzie się Wam podobała i pomagała.
Pozdrawiam
Właściwe podejście 🙂 Czekam na książkę i trzymam kciuki za wszystkie działania!
PS. Właśnie przysłuchuję się relacji z PolCaster 2015 z Twoim udziałem 🙂
Słuchałam podczas biegania! 😉
Piąteczka!
Ja również słuchałem dzisiaj Michała na porannym joggingu 🙂
Nieważne ze bylem na tym spotkaniu… nie ważne ze znam juz odpowiedzi Michała na większość pytań, (milo tez ze Michał umieścił tam moje pytanie) po prostu, wstałem i biegnę !!! Dzięki Michał za poranny podcascik, od razu lepiej się przebiera nogami ☺
Hej Hugo,
Dziękuję, że byłeś i dziękuję, że zadałeś pytanie. 🙂
Dobrego biegania i pozdrawiam!
Pozazdrościć czytelników i pytań jakie zadają 🙂 Szkoda że mnie tam nie było, czekam na kolejne spotkanie z Tobą w Wielkopolsce. Dzięki za materiał do odsłuchania w drodze do pracy!
Pozdrawiam,
Mateusz
Niektórzy z nas słuchają podcastu w pracy. Wtedy jakoś szybciej czas mija i praca staje się przyjemniejsza. Do tego gorąca kawa i nie trzeba nic więcej 🙂
Ciekawa akcja. Mnie osobiście bardzo interesuje temat pożyczek społecznościowych. Dlaczego w przeciwieństwie do USA czy generalnie krajów anglosaskich, nie są one tak bardzo popularne w chociażby w Polsce?
Przecież z tego płyną same korzyści. Zmniejszenie monopoli banków, możliwość zarobku – nie na lichwie, ale na pożyczaniu pieniędzy.
Może chodzi o to, że z egzekucją ewentualnych należności jest u nas słabo?
Odsłuchane. Urzędy zaliczone. Teraz pytanko bo Twój blog czytam/ słucham przez Tel i nieraz ciężko cos znaleźć. Gdzie w Warszawie odbędzie się spotkanie i o której godzinie? Chodzi mi o to 28 stycznia. Planuję się wepchnąć bez zaproszenia. A swoją drogą ładnie rozegrana i przemyślana strategia. Ostatnie spotkanie, największe miasto, sala średnia ale kamery i dodatkowe zaproszenie dla wszystkich żeby były tłumy żeby można to było nagrać i pokazać salę wypełnioną po brzegi, multum ludzi przed wejściem. Za to Cię lubię. Jak by Ci brakowało tematu na podkast lub artykuł to może coś o PR, budowaniu wizerunku, cos w stylu artykułu o promowaniu kursu ,, jak pozbyć się długów”, chetnie posłucham poczytam.
Pozdrawiam serdecznie.
Zimorzu tutaj: Akademia Leona Koźmińskiego, ul. Jagiellońska 57/59 🙂
Aula Główna, wejście przez budynek A.
Iwe85 dzieki. A godzina?
Ive
Chyba 18.00, jak w pozostałych miastach. Ja niestety nie mogę być dlatego nie do końca się orientuję ;/
Hej Zimorz,
Wszystko Ci już prawidłowo napisano (dzięki Ive85!). Więcej szczegółów tutaj: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/joplive-tour-cykl-spotkan-dla-czytelnikow
Godzina 18:00. Do zobaczenia. 🙂
Dzieki zbieram się
Byłem widziałem na schodach nie siedziałem za to chyba Twoją żonę poznałem piątki nie przybyłem za dużo ludzi było ale i tak warto było.
Fajny podcast, naprawdę dobrze się tego słucha 🙂 Pozdrowienia!
Odnośnie jednego z padających pytań, dotyczącego pożyczek społecznościowych: czy obiło Ci się kiedyś o uszy coś takiego jak CapitalClub? Bo od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zainwestowania w tym miejscu. Dodam, że nie mam za sobą przygód z social lendingiem, wiem tyle ile wyczytałam gdzieś na forach, czyli tak naprawdę niewiele. Ciebie można uważać za eksperta w dziedzinie finansów, dlatego pytam jak to Twoim okiem wygląda i czy warto. Mam trochę oszczędności (trochę więcej niż kilka tysięcy złotych) i chciałabym je pomnożyć. Oprocentowanie jest na tyle kuszące, że rozważam właśnie taką metodę. Bardzo proszę o jakąś opinię czy radę, będę bardzo wdzięczna.
Michał czytam twojego bloga jest on ciekawy ale widzę zapominasz ze interesują mnie twoje przemyślenia na temat finansów a nie twoje życie czy ty sam.
Hej Bogdan,
A czy kiedykolwiek mnie poinformowałeś co Cię interesuje? Czy zakładasz, że powinienem się domyślić? 😉
Na poważnie: rozumiem. Absolutnie nie jest moją ambicją dogadzanie wszystkim.
Powodzenia!
witam,
Dzięki za tytaniczną pracę jaką wkładasz w swoje podcasty. Sprawia to, że do ostatniej minuty słucham z zaciekawieniem. Czy myślałeś o podcaście o budowie domu i jego kosztach ?
Ja już nie mogę doczekać się książki. Może jakaś przedsprzedaż będzie?
Blog wspanialy, wyprostowal moje finanse. Zmienialbym tylko jedną rzecz. Wg mnie komentarze powinny byc umieszczane w odwrotenj kolejnosci. Najswiezsze na gorze… Czlowiek chce zobaczyc jak rozwinęla się dyskusja, jakie doswiadczenia napisali nowi komentatorzy i trzeba przewijac kilkaset komentarzy w dol, aby zobaczyc co nowego… Trochę strata czasu, no i wydaje się, że forum jest martwe gdy na samym poczatku wyswietla się ten sam komentarz.
W temacie pożyczek społecznościowych, to faktycznie na kokosie jest za mało dobrych pożyczkobiorców i do tego ryzyko niemałe. Większe kwoty i to z dobrym zabezpieczeniem można całkiem fajnie inwestować na te kilkanaście % rocznie, jak powiedział Michał, da się wyciągnąć z takich pożyczek – gdyby ktoś chciał większe kwoty wrzucić, to chętnie podpowiem, gdzie o tym poczytać można 🙂
Na wstępnie gratuluje wiedzy i podejścia do tematu dotyczące dzielenia się nią. Jest bardzo przydatna.
Nie wiem gdzie zadać to pytanie, więc zadam tutaj – najwyżej proszę je usunąć lub przesunąć.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jedną kwestią. Mieszkam na wsi pod Poznaniem. Wieś ta należy administracyjnie do innego Gminy (Gmina Mosina).
W Poznaniu pracuje, zaprowadzam dziecko do żłobka (ale zmieniłem w nim informacje o miejscu zamieszkania i nie ma z tym problemów, dogadują się z gminą mojego miejsca zamieszkania), w Poznaniu tez póki co jestem zameldowany u rodziców.
Zastanawiam się nad opłacalnością przemeldowania na wieś. Wiąże się to z jednej strony z kosztami wyrobienia nowych dokumentów tożsamości, zmianą w dokumentach dwóch aut, zmianą dokumentów tożsamości żony bo jest ona współwłaścicielem aut. I te koszty w miarę łatwo jestem w stanie przeliczyć. Z drugiej strony mamy zyski z przemeldowania na wieś: niższe składki za ubezpieczenie OC i przy jednym aucie AC? Nie jestem pewien czy są jakiekolwiek korzyści finansowe z przemeldowania się. Dodam, że w związku z moim (i mojej żony) zameldowaniem u moich rodziców nie wiążą się żadne opłaty. Podatek płacę wg miejsca zamieszkania zgodnie z literą prawa. Jedyny minus: nie można głosować na lokalny samorząd 🙂 Ale to z kwestiami finansowymi nie ma związku.
Głosować możesz wystarczy wcześniej iść do urzędu odpowiedniego i wypełnić jakiś formularz. Ale najbliższe wybory za około trzy lata.
Z tego co wiem, to polisa OC/AC jest tańsza jak masz miejsce zamieszkania w mniejszej miejscowości. Dlatego ja od lat nie melduję się z Zielonej Góry do Poznania.
Tak to mniej więcej działa Robert 😉 Zależy jeszcze od ubezpieczyciela (dlatego porównywanie ofert przed zakupem to wręcz konieczność), ale generalnie mniejsze miasto = niższa składka, starszy kierowca = niższa składka itp. 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz
Cześć !
Ja słucham Twoich podcastów wczesnym rankiem jadąc do pracy samochodem. W związku z tym mam do Ciebie pytanie – jako, że słucham podcastów przez stronę internetową otworzoną na komórce, zazwyczaj po około 25 minutach Twój podcast się wyłącza, tak jakby się skończył. Sprawdziłem dzisiaj ten podcast ma prawie godzinę 😛 Chciałem go ściągnąć na dysk i wgrać na komórkę, ale jak daje na „download” to otwiera się w nowej karcie. Co zrobić? Pomocy !?
Pozdrawiam 😉
Jaki masz model telefonu? Na pewno da sie znalezc program do odtwarzania podcasow. Nie bedzie sie wylaczac + sam bedzie pobierac nowe odcinki 🙂
Mam samsunga galaxy ace 2 instalowałem już upod i jeszcze kilka innych aplikacji do podcastów, ale żadna nie wynajduje podcastów Michała 🙁
Hej Michał,
Zainstalowałem właśnie uPod na Adroidzie (przed sekundą) i po prostu w polu wyszukiwania wpisałem „więcej niż” i znalazło mi od razu podcast „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”. Spróbuj może wyszukać w ten sposób.
Powodzenia!
Z tego co wysłuchałem to dobrze rozpoznałeś rynek. Odnośnie serwisu kokos.pl średnia spłacalność wynosi około 92% – gdzie maks odsetki mogą wynosić 10% czyli w chwili obecnej inwestycje są na skraju opłacalności. Czas wymagany na inwestycje jest ogromny i tak jak powiedziałeś dobre aukcje znikają nawet w sekundach :). Średnie spłacalności na zachodzie na takich portalach wynoszą około 96-98%. U nas wygląda to bardzo słabo i jak mówiłeś rynek dopiero raczkuje i ma opinię pewnie łatwego wyciągnięcia pieniędzy od innych i ulotnienie się.
Dla kolegi studenta Grześka – skoro studiujesz to masz sporo wolnego czasu spróbuj wrzucać co miesiąc np. po 200 i zobaczysz jak to działa po roku zwiększysz zaangażowanie albo zrezygnujesz. W chwili obecnej min inwestycja w nowego wynosi 100 zł a później 200 zł. Inwestycje max do roku czasu, aby kapitał szybko wracał i żebyś mógł go reinwestować. Aukcje które pójdą w windykację można sprzedać na ryku wtórnym za max 30% wartości. Mój wynik w 3 roku inwestowania 2015 wynosi po odliczeniu wszystkich kosztów, strat około 10-11%. Nie biorę w ogóle po uwagę czasu który na to poświęcam. decyzja należy do Ciebie.
Witam,
Po pierwsze gratuluje pomysłu z podcastem w stylu AMA.
Chciałbym się dopytać jedną rzecz, o której wspominałeś odnośnie inwestycji w nieruchomości. Wspominałeś, że pożyczasz pieniądze ludziom, którzy inwestują w nieruchomości. Jeśli można dopytać czy robisz to za pomocą funduszy np. Mzuri Crowdfund Investing?
Pozdrawiam
Hej Marcin,
Nie – nie robię tego przez Mzuri. Uczciwie mówiąc mam bardzo zachowawcze podejście do tej firmy.
Pozdrawiam
Michał mam trzy dodatkowe pytania związane z tym, co mówiłeś w tym i poprzednim podcaście na temat Twoich zasad inwestowania, mianowicie o emeryturze, życiu rentiera, które chcesz prowadzić od 50 roku życia, o nieruchomościach oraz o pożyczaniu firmom.
Pierwsze pytanie – czy masz przemyślane konkrety z czego będziesz się utrzymywał na emeryturze po 50 roku życia? Wspominasz o odsetkach, ale wszyscy wiemy, że oprocentowanie lokat idzie w dół i pewnie przez najbliższe 10 lat będzie jeszcze słabsze, w zasadzie nic nie zarobimy na procentach w banku, a jeśli już to inflacja nam może zjeść wszystkie zyski z %? Żeby żyć z odsetek (które teraz powiedzmy wynoszą max 2 % rocznie) i mieć np. 15.000 zł miesięcznie, musiałbym w banku mieć chyba wiele milionów złotych?Zakładam, że nasz system bankowy zmierza do sytuacji jak na zachodzie, gdzie za przechowywanie pieniędzy w banku nie dość, że nie dostaniemy żadnych %, to jeszcze czasem my musimy płacić bankowi za tę usługę, jak np. w Niemczech czy Szwajcarii (ujemne stopy). Jak takie perspektywy mają się do Twoich pomysłów na rentierstwo po 50-tce?
Drugie pytanie – w podcaście o AMA mówisz krótko i dobitnie, że nie inwestujesz teraz w żadne nieruchomości, natomiast we wcześniejszym podcaście o inwestowaniu powiedziałeś jednak, że bodajże 66 % Waszej wartości netto są to właśnie nieruchomości. Domyślam się, że wliczasz tu mieszkanie w którym mieszkacie oraz mieszkanie które kupiłeś na wynajem, ale od sierpnia urządziłeś sobie tam biuro. Wspominasz też jednak jeszcze o jakichś działkach i innych mieszkaniach? Czyli jednak inwestujesz w nieruchomości? Wspominasz, że one nie przynoszą zysków – mogę zapytać dlaczego, nie chcesz wynająć i mieć czynsz najmu?
Trzecie pytanie – mówisz, że pożyczasz pieniądze firmom. Czy mógłbyś nieco rozwinąć ten temat, w jaki sposób można tak inwestować? Kupujesz gdzieś obligacje tych firm, czy jakoś inaczej? I czy nie kłóci się to z tym, co mówisz o pożyczkach społecznościowych – problem ze ściągalnością i koniecznością stawiania ludzi pod ścianą? Jak wygląda spłacalność tych pożyczek dla firm i ich zyskowność, na jak długo są takie pożyczki, jakie kwoty można pożyczać?
Z góry dzięki za odpowiedzi na powyższe trzy pytania i dziękuję za świetne ostatnie podcasty. Wysłuchałem ich w samochodzie wożąc dzieci do szkoły i na basen 😉
Słucham podcastu i się pakuję! Po miesiącu mieszkania w Airbnb i poszukiwaniu mieszkania, w końcu przeprowadzam się do stałego lokum w Barcelonie. Pakowanie to nie jest moje ulubione zajęcie, więc każda wymówka na krótką przerwę jest dobra 😉 Swoją drogą, słucham Twoich podcastów od jakiegoś czasu, ale na blogu jestem po raz pierwszy! Pozdrawiam 😉
Cześć Michale, meldują odsłuchanie podcastu dzisiaj miałem trochę czasu bo podróż do Lublina 🙂 więc nadrobiłem zaległości. Generalnie ciężko mi się słucha jadąc samochodem, ale ostatnio z tym walczę i dzisiaj powiem szczerze, że jestem zadowolony. Zazwyczaj słucham twoich podcastow podczas wieczornych treningów biegowych lub wieczorem przed spaniem 🙂 teraz wprowadzam podczas jazdy samochodem. Czym było by życie bez stawiania sobie nowych celów 🙂
Slucham przed snem! nauka finasow na dobranoc
Michale,
Słuchałem tego odcinka wczoraj w samochodzie będąc w trasie z Łodzi w kierunku Pomorza i chciałem podziękować za życzenia szerokiej drogi – spełniło się 😉
Pozdrawiam
Dziękuję Sebastian. Dobrego dnia. 🙂
Słucham przy maszynie do szycia. Zawsze Cie słucham szyjąc bo szycie to moja pasja 🙂
odpowiadając na pytanie na początku podcastu… słucham w domu, 19 maja 2016 😉
Słucham w pracy, jednym uchem, w międzyczasie piszę kod 🙂 jest X 2016 🙂 🙂
Cześć,
Słucham w miejscowości Działdowo. Jest niedzielne popołudnie 7 maja 2017 roku
Pozdrawiam 🙂
Hi,
Projektuję aplikację i słucham. Inspiracja sukcesem Nozbe+ciekawe pytania.
Pozdrawiam w 2018 😉 Słucham w tle do pracy (akurat robię nudne, powtarzalne czynności, podcast do tego idealny).
Wzruszyłem się przy 47:44 – też przerabiałem ten kamienny przykład i coś mi się przypomniało.
Natomiast kurde no fest bym chciał wiedzieć dlaczego nie ruszył Elementarz Inwest. 2 – znaczy domyślam się, że pracowałeś nad książką, a późniejsza kampania oraz jej spory sukces spowodował, że zmieniłeś priorytety.
Pewnie w podsumowaniu 2016 coś o tym wspomnisz, bo z książki ZCFP nie kojarzę by było.
Pozdrawiam Michał i będzi
…i … za szybko kliknąłem ale nie wiem co chciałem dopisać … Pozdrawiam