Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:09:11 — 64.1MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
Wy pytacie – ja odpowiadam. Im dalej “w las”, tym odważniejsze pytania. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Nawet te prywatne i dotyczące przyszłości.
Dzisiaj kolejny odcinek z zapisem sesji pytań i odpowiedzi zadanych mi podczas spotkań #JOPlive Tour. Mam nadzieję, że ponownie będzie to dla Was ciekawe słuchowisko.
Tematy “od sasa do lasa”. Strzelaliście pytaniami jak z karabinu maszynowego. Tym razem więcej pytań dotyczących tego, jak udaje mi się łączyć pracę z życiem rodzinnym, jak się organizuję i co planuję zrobić w przyszłości na “Jak oszczędzać pieniądze”, a także poza blogiem.
Sprawdź również: Jak zarabiać na blogu
Miło wiedzieć, że jesteście tym zainteresowani i liczy się coś więcej niż finanse osobiste i “tu i teraz”. Idziemy razem w fajnym kierunku…
Kolejne odcinki z AMA – czyli “Ask me anything” – już wkrótce. A tymczasem życzę miłego słuchania. 🙂
A i dodam, że fajna książka się pisze… 😉
W tym odcinku usłyszysz:
Wszystkie pytania w tym odcinku zostały mi zadane przez uczestników spotkań z cyklu #JOPlive Tour.
Czytaj także: Jak zaplanować prosty budżet domowy
- Adam: Czym jest skalowalny biznes? Jakie korzyści dla pracodawcy wynikają ze współpracy z samozatrudnionym pracownikiem?
- Marcin: Czy rozwój technologii jest wrogiem finansów osobistych?
- Wojtek: Czy wiedza na blogu i w podcastach, dotycząca zakupu mieszkania i inwestowania, jest wystarczająca, by dokonać zakupu i nie popełnić błędu? Czy trzeba ją uzupełnić książkami lub szkoleniami?
- Maciek: Co rozumiesz pod pojęciem “budżetowania”?
- Adam: Jak organizujesz swój czas wolny? Dla rodziny, dla swojego hobby? Jakie jest Twoje podejście do sportu?
- Michał: Czy warto poświecić część swojej energii i kapitału, by przechodząc na emeryturę osiągnąć dochód pasywny?
- Łukasz: Jakiego procentu Twojego czasu pracy na blogu nie widać? Ile czasu zajmują czynności okołoblogowe?
- Wojtek: Czy masz w planach przestać wysyłać Twoje dzieci do szkoły?
- Sebastian: Gdzie zmierza blog i czego można się spodziewać w najbliższym czasie?
- Agnieszka: Jak uczyć partnera zarządzania budżetem?
- Paweł: Jak godzisz pracę zawodową i prowadzenie bloga z życiem rodzinnym?
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- WNOP 069: AMA z Michałem – pytania o finanse, inwestowanie, pracę i życie – część 1 – pierwsza część serii podcastów, w której uczestnicy cyklu #JOPlive Tour zadają mi pytania.
- Nozbe – aplikacja do zarządzania zadaniami, dostępna w wersji dla komputerów i telefonów.
- WNOP 020: Inwestowanie we własną firmę – rozmowa z Michałem Śliwińskim z Nozbe – podcast opowiadający o początkach firmy Nozbe.
- “WNOP 071: Model No Office – czyli jak zorganizować pracę zdalną w firmie bez biur – case study Nozbe” – podcast przedstawiający pracę w środowisku rozproszonym z perspektywy pracodawcy i pracownika.
- “Więcej niż edukacja” – podcast o edukacji domowej.
- “WNOP 068: Jak inwestuję, czyli 10 zasad którymi się kieruję, strategia oraz obawy w roku 2016” – podcast o moich priorytetach inwestycyjnych.
- “WNOP 061: Priorytety w życiu – jak je określić zanim będzie za późno?” – podcast o tym, dlaczego czasem warto zatrzymać się i zastanowić nad swoim życiem.
- o. Adam Szustak OP – dominikanin, prowadzący m.in. rekolekcje z wykorzystaniem nowych technologii.
- CoSchedule – narzędzie służące do planowania komunikacji i zarządzania treściami w mediach społecznościowych.
- Buffer – inny serwis, który umożliwia zautomatyzowanie publikacji wpisów w serwisach społecznościowych.
- Stowarzyszenie Mieszkanicznik – zrzesza właścicieli nieruchomości na wynajem i organizuje konferencję dla “mieszkaniczników”.
- New Media Europe (NMEU) – konferencja dla blogerów, podcasterów i innych osób zainteresowanych działalnością w Internecie. Występowałem na niej w 2015 roku i wystąpię również w tegorocznej edycji w maju 2016 r.
- infoShare – największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja dla specjalistów z obszaru nowych technologii, marketingu i zarządzania, organizowana w Gdańsku.
Czytaj także: WNOP 069: AMA z Michałem – pytania o finanse, inwestowanie, pracę i życie – część 1
Jeszcze więcej pytań i odpowiedzi
Posłuchaj dalszy ciąg sesji pytań i odpowiedzi:
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Sprawdź również: WNOP 077: AMA z Michałem – skąpstwo, FinTech, inwestycje, przyszłość i mieszkania na wynajem – część 4
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
Zobacz także: WNOP 074: AMA z Michałem – firma za granicą, polisy UFK, przyszłość doradztwa finansowego i kulisy blogowania – część 3
{ 36 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Lepszym linkiem dla o. Adama jest strona Langusta na Palmie, gdzie są wszystkie jego nagrania i konferencje: http://langustanapalmie.pl/
Dziękuję Monika 🙂
Podcast sadł mi z nieba na kolejny dzień z antybiotykiem. Może tym razem zarażę się czym lepszym ;P Zabieram się do słuchania.
Zatem na zdrowie Łukasz. 🙂
AMA to moja ulubiona seria. Uwielbiam słuchać odpowiedzi na te różnorakie pytania zmywając naczynia, można powiedzieć że pomogłeś mi w tego tygodniowym zmywaniu 🙂 Dzięki Michał, pozdrawiam!
Czy tylko u mnie podkast psuje sie przy 29 minucie zaraz po brawach, sciaglem go przed podcast audict pozniej bezpośrednio ze strony i w obu wersjach okolo tej 29 minuty dzwiek zamilka, jak da sie głośność na maksimum slychac w ciszy jakieś głosy cyfrowo zniekształcone?
Hej Bielik,
Jesteś już drugą osobą, która zwraca na to uwagę. Sprawdziłem ponownie – u mnie plik ściąga się i odtwarza poprawnie. Nie wiem z czego to wynika. Jestem w trakcie śledztwa.
Pozdrawiam
Michal jakie wyniki sledztwa? Pytam bo mnie tez po 29 minucie podcast siada. Nic nie slychac.
Hej Łukasz,
Właśnie podmieniam plik na nowy. Szczerze mówiąc sytuacja jest bardzo zagadkowa i wcale nie wiem czy da to poprawę. Zobaczymy za jakieś 15 minut.
Pozdrawiam
Super. Teraz chodzi elegancko. Wracam do lektury jesli moge to tak okreslic.
Już jest wszystko w porządku, nie wiem co było przyczyną tego błędnego pliku, ale teraz 29 minuta to całkowicie inna treść także podcast do ponownego odsłuchania. Dzięki bardzo za szybką reakcję.
Michale, na Sticherze też nie działa. Podcast urywa się po brawach m/w w połowie.
Ja tez na stitcher i dziś nie działa. Dokładnie 29min po brawach.
Cześć Michał,
U mnie jest ten sam problem z odtwarzaniem:(
Pozdrawiam.
Michale,
potwierdzam twoją metodę na „urabianie” partnera w kwestii finansów. Cierpliwe, powolne robienie swoich tabelek najpierw skutkuje śmiechem, później intryguje, a następnie zaczyna się powolne zdawanie sprawy, że ma to jakiś sens.
Także jest patent. 🙂
Witaj,
Jak zawsze ciekawie,
Dzięki za życzenia
Michał,
Bardzo fajny materiał. Przyznam, że nie zgadzam się z Tobą w równie wielu sprawach, co zgadzam 🙂 Ale czerpię garściami z tego co publikujesz i ma to wymierny pozytywny wpływ na moje życie. Choć pewnie w realu mnie nawet nie widziałeś 😉
Pozdrawiam i czekam na namiary podcastu o edukacji domowej!
Wspomniany przez Michała podcast to Więcej Niż Edukacja.
Zapraszam do słuchania i na nasza stronę http://wiecejnizedukacja.pl/
Cieszę się bardzo, że coraz więcej ludzi interesuje się edukacją domową!
Pozdrawiam
Właśnie Was znalazłem Aniu, szperając na własną rękę w sieci i już miałęm zamieścić podpowiedź dla innych zainteresowanych a tu widzę, że sama się przedstawiasz :)Zaraz się biorę za czytanie i następnie odsłuchiwanie 🙂
Uwielbiam Twojego bloga 😀 Dziękuję za to co robisz!
Przyłączam się do życzeń dla wszystkich Kobiet – dużo słońca i radości życzę Paniom 🙂
Hey Michał
Tak mnie zaciekawiło i absolutnie rozumiem jeśli nie odpowiesz. Jesteś bardzo poukładany i wspominasz, że Gabi również dobrze się w takim poukładaniu czuje. Czy twoje dzieci również przejawiają takie skłonności/ umiejętności? Chodzi mi o to czy taka umiejętność planowania jest dziedziczna 🙂 A jeśli nie i np, twoje dzieci żyją na spontanie to czy uczysz dzieci takiego planowania? A może nie podejmujesz żadnych działań w tym zakresie?
Moje dzieci dopiero wejdą w wiek szkolny i pamiętam po sobie, że gdybym chociaż w minimalnym stopniu w tym okresie coś planował było by dużo łatwiej 🙂
Twoja umiejętność planowania jest dla mnie zaginaniem czasu bo realnie wydłużasz dobę:) Z jednej strony jest to przerażające a drugiej godne podziwu. Bardzo chciałbym takie umiejętności planowania przekazać dzieciom. Dlatego jestem ciekaw twojej opinii.
Umiejętności planowania i organizacji nie są dziedzine.Umiejętności to coś, czego możemy się nauczyć. Przekonanie, że jest to dziedziczne, lub, że mamy do tego większe lub mniejsze skłonności jest jedną z przeszkód/wymówek, które sami sobie dajemy po to, by się tej umiejętności nie nauczyć.
Tak samo sobie wmawiamy, że nie mamy zdolności do języków itp.
Fajna końcówka, ta poświęcona żonie 🙂
Cześć Michał dopiero pierwszy raz komentuje na twoim blogu , materiał świetny i daje do myślenia jak zwykle. Mam też do ciebie dwa ważne pytania, czy będą jeszcze kolejne odcinki z Windows money i czy masz na swoim blogu opisane na co najwięcej zwracać uwagę przy analizie wydatków /budżetu.
Pozdrawiam, Piotrek.
Hehe 😉 Ale pojechałeś Michał z tym wyznaczaniem czasu dla żony wg ustalonego planu. Tylko czy żonie odpowiadałby taki model, gdyby z twego pozostałego czasu nie byłoby wymiernych kokosów ? Bo gdyby nie było, szybko dowiedziałbyś się że równowaga jest zaburzona 😉 Tak to chyba ogólnie funkcjonuje.
Ten blog bardzo mnie zmienił:)
Wprowadziłam kilka drobnych, nieuciążliwych zmian i co miesiac mam naprawdę duzo pieniędzy więcej.
1. Zmiana dostawcy Internetu +40 zł
2. Zmiana taryfy telefonu +20 zł
3. Kupowanie odpowiednich ilosci jedzenia (kiedys wyrzucałam pół lodówki, bo uwielbiałam dużo kupowac i się psuło) +400 zł
4. Tankowanie na tańszej stacji (kiedys tankowałam gdzie popadnie, zazwyczaj w centrum Warszawy, przepłacając cholernie) +200zł
5. Chodzenie na zakupy z kartką. Wyeliminowałam kupowanie głupot, które akurat mi się spodobały, a wychodząc na zakupy, nawet nie przypuszczałam, że kupię np. doniczki, itp. +500 zł
6. Jeden raz w miesiacu jedzenie na miescie. Reszta-gotowanie w domu. +300 zł
7. Prowadzenie zeszytu, do którego wklejam kazdy paragon. Potem porządkuje to w mojej specjalnej tabelce z około 15 kategoriami (np. Paliwo, słodycze, kosmetyki, opłaty, itd) i doskonale wiem gdzie moje pieniadze wychodzą. Dzieki temu bardzo wiele dowiedzialam się o sobie.
Łącznie oszczedzam, a raczej tnę koszty, o 1500 zł, nie zmieniajac zupełnie poziomu swojego zycia na nizszy. Nadal jem bardzo wysokiej jakosci jedzenie, rozwijam się itd, ale nie wyrzucam pieniedzy w błoto poprzez wyrzucenie zepsutego jedzenia z lodowki wartego 500 zł, itd.
Mam 27 lat, zarabiam ponad 5 k netto.
Mam zamiar nadal kombinowac jak zmniejszyc koszty, nie zmniejszajac poziomu zycia. Na szczescie nie mam kredytów. Dostałam mieszkanie i samochod od rodzicow.
Cześć Michał,
Dzięki za ten odcinek i generalnie za cały podcast! Między innymi to właśnie Twoje działania zainspirowały nas do stworzenia naszego podcastu – o edukacji domowej o nazwie Więcej Niż Edukacja 🙂 To podcast o edukacji domowej, edukacji alternatywnej, generalnie – dobrej edukacji. Zapraszamy do słuchania i na naszą stronę http://wiecejnizedukacja.pl/
To naprawdę bardzo miłe, że mogliśmy spotkać się i porozmawiać na konferencji PolCaster, i że posyłasz dalej w świat wiadomość o naszych działaniach.
Jestem studentką ostatniego roku studiów magisterskich i zacznę niedługo pracę. Trzeba sobie założyć konto w banku. Tyle, że w tym temacie jestem zielona. Jak w ogóle znaleźć dobry bank? Michale, czy może polecisz coś?
Świetne słuchowisko! Nie mogę się doczekać żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tej piszącej się książce 😉
Kolejna owocna godzina w moim życiu,a końcówka z osobistymi życzeniami taka naturalna,że tylko zazdrościć.To chyba największy bonus Michale życiowy?
Hej Artur,
Tak – zdecydowanie mogę się podpisać pod tym stwierdzeniem. 🙂
Pozdrawiam
Hej Michał, świetne spotkania!
Czy wiesz kiedy może zaprezentujesz tzw cyfrowy testament o którym mówiłeś na jednam ze spotkań ? Jestem ogromnie ciekawa jak to będzie wyglądać, a może będzie dopiero dostępny po premierze książki ?
pozdrawiam!
Hej Izabela,
Dziękuję za ciepłe słowa. Co do „cyfrowego testamentu” – temat ten pojawi się na blogu, ale dopiero po tym jak ukończę pisanie mojej książki. Jeszcze mi niestety trochę do tego brakuje.
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Dziękuję…