Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 077: AMA z Michałem – skąpstwo, FinTech, inwestycje, przyszłość i mieszkania na wynajem – część 4

przez Michał Szafrański dodano 16 maja 2016 · 32 komentarze

Pytania o pieniądze część 4

Ostatnia sesja pytań i odpowiedzi na #JOPlive Tour była jednocześnie najbardziej różnorodną. Warszawiacy zarzucili mnie gradem ciekawych pytań.

To już ostatni odcinek z serią pytań, które zadawaliście mi podczas naszych spotkań #JOPlive Tour. Warszawa stanęła na wysokości zadania i pojawiło się wiele nowych i ciekawych dla mnie wątków – nie tylko związanych z finansami, ale także z moją przyszłością, sposobami testowania przeze mnie sensu wprowadzania nowych produktów na rynek, a także inwestycjami – także na rynku nieruchomości.

Sprawdź również: Budżet domowy 2020 – szablon dla Excela, Numbers i Google Docs

I przy okazji tego odcinka – stanowiącego dla mnie swoistą podróż w czasie do początku tego roku – mam dla Was świetną, bieżącą informację. Miło mi poinformować, że w piątek 13-ego maja ukończyłem pisanie mojej książki “Finansowy Ninja”, której premiera będzie miała miejsce… niedługo. Z podaniem precyzyjnego terminu jeszcze trochę poczekam. Wkrótce stopniowo będę Wam ujawniał kolejne informacje.

A tymczasem bardzo mocno zapraszam do wysłuchania tego odcinka. Nieskromnie powiem, że z wszystkich czterech sesji pytań i odpowiedzi z #JOPlive Tour, ta podoba mi się najbardziej. 🙂

Książka “Finansowy Ninja” od kulis…

Moją książkę wydaję samodzielnie, tzn. z pominięciem tradycyjnego wydawcy (tak zwany self publishing). Czy to dobra decyzja? Wierzę, że tak – pomimo, że jest to proces dużo bardziej czasochłonny i wymagający samodzielnego zaplanowania i zrealizowania wszystkich aspektów produkcji i promocji książki.

Czytaj także: WNOP 069: AMA z Michałem – pytania o finanse, inwestowanie, pracę i życie – część 1

Jest to jednocześnie dla mnie wielka przygoda i wielki test. Jego przebiegiem i efektami zamierzam dzielić się z Wami na bieżąco. Podjąłem także decyzję, że proces ten będzie w pełni transparentny, tzn. będziecie mogli poznać wszystkie koszty, przychody, zyski oraz statystyki sprzedaży. Wrócą konkretne cyferki, których niektórym z Was brakowało, gdy zaprzestałem publikacji nowych raportów przychodów i kosztów.

Aby zbyt często nie zaśmiecać bloga aktualnymi informacjami o całym procesie wydawniczym, utworzyłem specjalną grupę na Facebooku, gdzie będę się dzielił w krótki sposób postępami z prac. Tam znajdą się projekty okładki (gdy już się pojawią), tam publikować będę w pierwszej kolejności kluczowe informacje dotyczące przedsprzedaży, tam na bieżąco informować będę o rezultatach i tam pokazywać będę wszelkie inne kulisy produkcji w modelu “self publishing”.

Grupa ma charakter zamknięty, więc jeśli chcecie w niej uczestniczyć, to trzeba wysłać prośbę o dołączenie.

Czy będziecie na infoShare 2016?

Już za kilka dni wybieram się na konferencję infoShare 2016 do Gdańska. W czwartek o 10:30 będę mówił na temat “Finanse osobiste i własna firma – jak je pogodzić?”. Na samej konferencji będę także w środę.

Jeśli się wybieracie i gdzieś mnie tam zauważycie w tłumie, to śmiało podejdźcie przybić piątkę. 🙂

W czwartek, po mojej prezentacji, będę w kuluarach odpowiadał na pytania, więc jeśli będziecie chcieli pogadać – zapraszam. Po występie czasu będę miał aż nadto. 🙂

W tym odcinku usłyszysz:

Wszystkie pytania w tym odcinku zostały mi zadane przez uczestników spotkań z cyklu #JOPlive Tour:

  • Kasia: Posługuję się głównie kartą i staram się nie trzymać większej gotówki przy sobie. Jaki Ty masz stosunek do pieniędzy w plastiku?
  • Monika: Gdybyś miał określić jedną rzecz, za którą siebie lubisz w tym momencie życia, to co by to było?
  • Monika: W styczniu 2014 roku ogłosiłeś rekrutację na doradców, stworzyłeś nawet VIP‑listę. Co się z nią stało?
  • Monika: Jak nie przekraczać cienkiej linii między byciem oszczędnym a skąpym? Jak sobie radzisz na co dzień, w życiowych sytuacjach, z presją społeczną?
  • Maciej: Czy nadpłacałbyś kredyt we frankach czy nie?
  • Maciej: Wierzę, że masz jakiś pomysł na pasywny przychód, bo chcesz odejść na emeryturę w wieku 50 lat. Jaki jest ten pomysł?
  • Maciej: Czy możesz polecić trzy książki, o których jeszcze nie pisałeś na blogu, na temat rozwoju osobistego, które niedawno czytałeś?
  • Krzysiek: Jak dobrze wykorzystać czas, w którym buduje się karierę. Czy masz jakieś dobre praktyki, które mógłbyś przekazać, gdzie szukać wiedzy, jak efektywnie się uczyć, co robić w takim czasie?
  • Bartek: Chciałem zapytać o tę branżę, która się rozwija od jakiegoś czasu, o FinTech. Czy widzisz w tym potencjał i zagrożenie dla obecnego rynku – dla banków?
  • Bartek: Z jakich firm, rozwiązań korzystasz, tak aby zoptymalizować finanse osobiste?
  • Bartek: Czy jest coś, w co byś w tym momencie zainwestował?
  • Marta: Ja mam takie pytanie à propos produktów pasywnych, które masz. Czy Ty jakoś badasz rynek? Czy masz swoją grupę docelową, sprawdzasz, czy to się sprzeda?
  • Marta: Mówisz, że w mailach, które przychodzą do Ciebie, ludzie zgłaszają swoje problemy. Ciekawi mnie, jak często zdarzają się takie maile, kiedy ktoś reaguje na problem, który Ty zgłaszasz?
  • Marta: Jaka jest Twoja wizja długoterminowa – jaki zakładasz horyzont: czy to jest 10 lat, czy 25 i gdzie widzisz siebie dalej firmowo, rozwojowo?
  • Marcin: Co byś zrobił, jeżeli miałbyś gotówkę na całe mieszkanie do zakupienia w celach inwestycyjnych – czy kupiłbyś dwa mieszkania, posiłkując się kredytem, czy jedno w 100% za gotówkę i wziął w wynajem?
  • Radek:Jakie kanały komunikacji w internecie poleciłbyś tym osobom, które chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi?
  • Radek: Czy na emeryturze będziesz zakładał dalsze, bardziej ryzykowne decyzje finansowe, inwestycyjne czy raczej ostrożne posunięcia?
  • Radek: Czy Twoje znajomości pomogły Ci wystartować z blogiem?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂

Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Zobacz także: Jak zarabiać na blogu

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 32 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Monika Maj 16, 2016 o 10:43

o rety! Giełda na Grzybowskiej! Zarabiałam tam moje pierwsze pieniądze pomagając bratu będąc dziecięciem! Może kiedyś się spotkaliśmy! Dzięki za fajny, inspirujacy odcinek 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 16, 2016 o 15:11

Hej Monika,

Ano. Ja też wtedy jeszcze dzieciak byłem. 🙂 Świetne czasy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Maj 16, 2016 o 11:32

Gratulacje z okazji ukończenia książki!
Milion znaków? Brzmi srogo. Trzeba sporo miejsca na półce przygotować. 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 16, 2016 o 15:11

Hej Tomasz,

Dzięki! Śmiało szykuj. 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Maj 16, 2016 o 12:21

„Aby zbyt często nie zaśmiecać bloga aktualnymi informacjami o całym procesie wydawniczym, , gdzie będę się dzielił w krótki sposób postępami z prac.”

Mam dziwne wrażenie, że czegoś w tym zdaniu zabrakło 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 16, 2016 o 15:12

Hej Marcin,

Tam pomiędzy przecinkami jest link do grupy na Facebooku. Czy Ci się nie wyświetla?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Maj 16, 2016 o 19:59

Cześć Michał
Link nie wyświetla się w Firefox v.46.0.1. Co ciekawe w Chrome link się pojawia.

Gratuluję ukończenia książki 🙂

Odpowiedz

Paulina Maj 16, 2016 o 16:18

Czy znana już jest cena książki? No wiesz żeby uwzględnić w budżecie domowym 😀

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 16, 2016 o 17:56

Hej Paulina,

Finalizuje się. Będę ujawniał w czerwcu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojas Maj 16, 2016 o 17:05

Panie Michale, kiedy będzie papierowa wersja książki do kupienia?
Jaka mniej więcej będzie cena?

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 16, 2016 o 17:58

Hej Wojas,

Proszę… tylko nie „Panie”. 🙂 Szczegóły się finalizują. Będę je ujawniał w miarę ich ostatecznego potwierdzania.

Dla wszystkich pytających: będzie książka papierowa, będzie eBook – to na pierwszy ogień. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Hugo Maj 16, 2016 o 20:40

Gratulacje.
Oczywiście ponawiam prosbe z JopLive Wrocław o wersje ksiazek z imiennymi dedykacjami. Przewidzialem je jako upominki.

Odpowiedz

Michal Maj 16, 2016 o 20:54

Hej Michał,
W podcaście wspominałeś o inwestowaniu w mieszkania, gdzie ktoś nimi zarządza pobierając 10 % czy mógłbyś podać nazwy firm z których korzystasz bądź polecasz ?

Odpowiedz

Darek Maj 21, 2016 o 18:05

witajcie
przyłączam się do pytania. na polskim rynku słyszałem tylko o firmie Mzuri Sławka Muturi, ale nie mam opinii…

Odpowiedz

Lukasz Czerwiec 15, 2016 o 09:24

Mzuri to ogólnopolska firma, ale np. KR jest Promabi, w innych miastach zapewne są inne. Nie korzystałem z żadnej z nich ( bo sam obsługuje swoje mieszkania ), ale wiem że istnieją i mają się dobrze.

Odpowiedz

Anna Maj 17, 2016 o 10:09

Michal!

Gratuluje ukonczenia najbardziej wyczekiwanej ksiazki roku! 🙂
Mam plan zazyczyc ja sobie w prezencie na imieniny w lipcu!

Michal, prosba o rozszerzenie odpowiedzi z AMA na pytanie Macieja „Czy nadpłacałbyś kredyt we frankach czy nie?” Jaka masz opinie na temat podejscia hybrydowego: kupuje CHF po kursie „zadowalajacym” i jak sie uda kupic to nie gromadze tylko od razu nadplacam kredyt? Z jednej strony jak Frank pojdzie w gore, to nie majac zapasow waluty musze kupowac drozsze Franki zeby splacac raty. Z drugiej strony, moze do tego czasu juz nadplace kredyt na tyle, ze te raty splacane drozszymi Frankami nie beda relatywnie wysokie?

A moze jest to pomysl na glebsza analize na blogu wzbogacona jakims excelem – kiedy oplaca sie nadplacic, a kiedy nie? Cos podobnego do niedawnej analizy ile trzeba odkladac, by przejsc na emeryture za X lat…. Wiem, ze o kredytach juz bylo, ale takiego podejscia hybrydowego chyba jeszcze nie analizowales?

Tak czy inaczej jestem ciekawa Twojej opinii 🙂

Pozdrowienia!
AR

Odpowiedz

Wiesiek Maj 17, 2016 o 22:27

Mamy pytanie niezwiązane z artykułem, ale dopiero nadgoniłem czytanie bloga (co ja teraz pocznę?) i mam jedno pytanie i liczę, że ktoś mi pomoże. Chodzi o tworzenie budżetu. Robię go dopiero od tego miesiąca i mam jedno, kluczowe pytanie, bo nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić.
Czy gdzieś mam wpisać kwoty, które mam na lokatach/kontach oszczędnościowych do budżetu, czy jako, że nie jest to mój przychód w danym miesiącu (na lokacie póki co są zamrożone, a tych na koncie oszczędnościowym, nie chciałbym ruszać) to nie wiem, czy mam te kwoty w ogóle uwzględniać w budżecie?
tzn. planuję budżet i nie wiem, czy w tabelkach z przychodami wpisać tylko to co danego miesiąca zarobię, czy wszystko co mam do dyspozycji?
kończąc, dodam tylko, że blog jest świetny i czyta się z zapartym tchem. Oby tak dalej Michale 😉

Odpowiedz

Marcin Maj 23, 2016 o 21:14

Hej, pamiętaj, że budżet to powiedzenie pieniądzom gdzie mają iść, a nie gdzie są 🙂
Trochę zależy w czym prowadzisz budżet, ale generalnie ja bym widział to tak:
Regularne przychody wpisujesz i dzielisz tak jak chcesz. Jeżeli „pobierasz” coś z oszczędności to możesz to także wpisać jako przychód – tyle, że nieregularny, ale jednocześnie musisz pamiętać o zmniejszeniu wartości netto (całkowitej wartości Twojego majątku).
Równie dobrze – jeśli masz możliwość i chęć wprowadzenia żelaznej dyscypliny – możesz robić to tak: całkowity przychód – to co przeznaczasz do oszczędzania = to co masz do rozpisania w budżecie.

Odpowiedz

zimorz Maj 19, 2016 o 07:16

Dobrze że na samym poczatku przyznałeś sie do ukończenia książki bo bym Cię opierniczył 🙂 juz długo czekam, za długo. Mam nadzieję że do sierpnia się wyrobisz i książka będzie w sprzedaży wysyłkowe. Jak wysłucham podkast to jeszcze coś napiszę 🙂 pozdrawiam Michał.

Odpowiedz

Wojtek Maj 19, 2016 o 22:05

Mam nadzieję że już wkrótce będę mógł nabyć książkę. Powiedz mi proszę czy będzie dostępna w wersji PDF?

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 27, 2016 o 11:08

Hej Wojtek,

Powinna być dostępna w PDF. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Maj 21, 2016 o 15:19

Czy będzie jakiś upust dla osób z kursu pokonaj własne długi?

Odpowiedz

Marcin Maj 21, 2016 o 21:38

Świetna robota Michał 😉 uwielbiam Twój blog !

Odpowiedz

Tomasz Maj 23, 2016 o 14:53

Gratuluję ukończenia książki 🙂

Odpowiedz

Michał Maj 26, 2016 o 11:20

Czy możesz udostępnić Excel którego używasz do kalkulacji opłacalności mieszkania?

Odpowiedz

Majkel Maj 27, 2016 o 11:58

Cześć,
czy jest szansa abym mógł podarować Twoją książkę przyjacielowi w dniu jego ślubu pod koniec czerwca?

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 27, 2016 o 12:00

Hej Majkel,

Bardzo bym chciał by tak się stało, ale niestety szansa na to, że książka do tego czasu będzie wydrukowana, jest zerowa.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Majkel Maj 27, 2016 o 12:11

Rozumiem, ale i tak podaruję mu jak już będzie premiera 🙂

Odpowiedz

Andrzej P Maj 31, 2016 o 12:12

Cześć Michał. Mam pytanie odnośnie zakupu mieszkania. Padło pytanie czy kupić mieszkanie za gotówkę czy posiłkowac się kredytem? Odpowiedziałeś, że jak byś miał 150 tysięcy to kupił byś 3 mieszkania z wkładem własnym w wysokości 30% a resztę uzupełnił kredytem. Czy nie jest lepiej mieć „czysty” przychód pasywny z jednego mieszkania niż 3 kredyty do spłaty w banku?
Jak byś mógł to szerzej rozwinąć byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam Andrzej

Odpowiedz

Młody Czerwiec 8, 2016 o 21:26

Wydaje mi się, że trzeba myśleć w ten sposób: 3 mieszkania w kredycie z 30% wkładem własnym dadzą tyle samo zysku co jedno kupione za gotówkę uwzględniając kredyt na 20 lat. Tyle, że po 20 latach jak spłacimy kredyt mamy 3 mieszkania a nie jedno i to 3 mieszkania o wartości x * 20 lat * przyrost roczny wartości nieruchomości. Chyba dobrze kombinuje… gorzej jeśli będą pustostany ale też były o tym podcasty.

Odpowiedz

Ola Lipiec 12, 2016 o 20:14

Hm…a ja mam zagwozdke jak zarabiac na oszczednosciach. Mam 500 tys ale nie chce ryzykowac. Mieszkanie na wynajem odpada – juz przerabialam. Mam tak na nie patrzec?

Odpowiedz

Rafał Z. Styczeń 28, 2020 o 13:30

Dziękuję tym razem przypadł mi do gustu tekst:
„Trzeba myśleć o tym co ja mam do zaoferowania, bo to jest prawdziwą wartością.”

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: