Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:10:45 — 65.6MB)
Subscribe: Apple Podcasts | RSS
Ostatnia sesja pytań i odpowiedzi na #JOPlive Tour była jednocześnie najbardziej różnorodną. Warszawiacy zarzucili mnie gradem ciekawych pytań.
To już ostatni odcinek z serią pytań, które zadawaliście mi podczas naszych spotkań #JOPlive Tour. Warszawa stanęła na wysokości zadania i pojawiło się wiele nowych i ciekawych dla mnie wątków – nie tylko związanych z finansami, ale także z moją przyszłością, sposobami testowania przeze mnie sensu wprowadzania nowych produktów na rynek, a także inwestycjami – także na rynku nieruchomości.
Sprawdź również: Budżet domowy 2020 – szablon dla Excela, Numbers i Google Docs
I przy okazji tego odcinka – stanowiącego dla mnie swoistą podróż w czasie do początku tego roku – mam dla Was świetną, bieżącą informację. Miło mi poinformować, że w piątek 13-ego maja ukończyłem pisanie mojej książki “Finansowy Ninja”, której premiera będzie miała miejsce… niedługo. Z podaniem precyzyjnego terminu jeszcze trochę poczekam. Wkrótce stopniowo będę Wam ujawniał kolejne informacje.
A tymczasem bardzo mocno zapraszam do wysłuchania tego odcinka. Nieskromnie powiem, że z wszystkich czterech sesji pytań i odpowiedzi z #JOPlive Tour, ta podoba mi się najbardziej. 🙂
Książka “Finansowy Ninja” od kulis…
Moją książkę wydaję samodzielnie, tzn. z pominięciem tradycyjnego wydawcy (tak zwany self publishing). Czy to dobra decyzja? Wierzę, że tak – pomimo, że jest to proces dużo bardziej czasochłonny i wymagający samodzielnego zaplanowania i zrealizowania wszystkich aspektów produkcji i promocji książki.
Czytaj także: WNOP 069: AMA z Michałem – pytania o finanse, inwestowanie, pracę i życie – część 1
Jest to jednocześnie dla mnie wielka przygoda i wielki test. Jego przebiegiem i efektami zamierzam dzielić się z Wami na bieżąco. Podjąłem także decyzję, że proces ten będzie w pełni transparentny, tzn. będziecie mogli poznać wszystkie koszty, przychody, zyski oraz statystyki sprzedaży. Wrócą konkretne cyferki, których niektórym z Was brakowało, gdy zaprzestałem publikacji nowych raportów przychodów i kosztów.
Aby zbyt często nie zaśmiecać bloga aktualnymi informacjami o całym procesie wydawniczym, utworzyłem specjalną grupę na Facebooku, gdzie będę się dzielił w krótki sposób postępami z prac. Tam znajdą się projekty okładki (gdy już się pojawią), tam publikować będę w pierwszej kolejności kluczowe informacje dotyczące przedsprzedaży, tam na bieżąco informować będę o rezultatach i tam pokazywać będę wszelkie inne kulisy produkcji w modelu “self publishing”.
Grupa ma charakter zamknięty, więc jeśli chcecie w niej uczestniczyć, to trzeba wysłać prośbę o dołączenie.
Czy będziecie na infoShare 2016?
Już za kilka dni wybieram się na konferencję infoShare 2016 do Gdańska. W czwartek o 10:30 będę mówił na temat “Finanse osobiste i własna firma – jak je pogodzić?”. Na samej konferencji będę także w środę.
Jeśli się wybieracie i gdzieś mnie tam zauważycie w tłumie, to śmiało podejdźcie przybić piątkę. 🙂
W czwartek, po mojej prezentacji, będę w kuluarach odpowiadał na pytania, więc jeśli będziecie chcieli pogadać – zapraszam. Po występie czasu będę miał aż nadto. 🙂
W tym odcinku usłyszysz:
Wszystkie pytania w tym odcinku zostały mi zadane przez uczestników spotkań z cyklu #JOPlive Tour:
- Kasia: Posługuję się głównie kartą i staram się nie trzymać większej gotówki przy sobie. Jaki Ty masz stosunek do pieniędzy w plastiku?
- Monika: Gdybyś miał określić jedną rzecz, za którą siebie lubisz w tym momencie życia, to co by to było?
- Monika: W styczniu 2014 roku ogłosiłeś rekrutację na doradców, stworzyłeś nawet VIP‑listę. Co się z nią stało?
- Monika: Jak nie przekraczać cienkiej linii między byciem oszczędnym a skąpym? Jak sobie radzisz na co dzień, w życiowych sytuacjach, z presją społeczną?
- Maciej: Czy nadpłacałbyś kredyt we frankach czy nie?
- Maciej: Wierzę, że masz jakiś pomysł na pasywny przychód, bo chcesz odejść na emeryturę w wieku 50 lat. Jaki jest ten pomysł?
- Maciej: Czy możesz polecić trzy książki, o których jeszcze nie pisałeś na blogu, na temat rozwoju osobistego, które niedawno czytałeś?
- Krzysiek: Jak dobrze wykorzystać czas, w którym buduje się karierę. Czy masz jakieś dobre praktyki, które mógłbyś przekazać, gdzie szukać wiedzy, jak efektywnie się uczyć, co robić w takim czasie?
- Bartek: Chciałem zapytać o tę branżę, która się rozwija od jakiegoś czasu, o FinTech. Czy widzisz w tym potencjał i zagrożenie dla obecnego rynku – dla banków?
- Bartek: Z jakich firm, rozwiązań korzystasz, tak aby zoptymalizować finanse osobiste?
- Bartek: Czy jest coś, w co byś w tym momencie zainwestował?
- Marta: Ja mam takie pytanie à propos produktów pasywnych, które masz. Czy Ty jakoś badasz rynek? Czy masz swoją grupę docelową, sprawdzasz, czy to się sprzeda?
- Marta: Mówisz, że w mailach, które przychodzą do Ciebie, ludzie zgłaszają swoje problemy. Ciekawi mnie, jak często zdarzają się takie maile, kiedy ktoś reaguje na problem, który Ty zgłaszasz?
- Marta: Jaka jest Twoja wizja długoterminowa – jaki zakładasz horyzont: czy to jest 10 lat, czy 25 i gdzie widzisz siebie dalej firmowo, rozwojowo?
- Marcin: Co byś zrobił, jeżeli miałbyś gotówkę na całe mieszkanie do zakupienia w celach inwestycyjnych – czy kupiłbyś dwa mieszkania, posiłkując się kredytem, czy jedno w 100% za gotówkę i wziął w wynajem?
- Radek:Jakie kanały komunikacji w internecie poleciłbyś tym osobom, które chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi?
- Radek: Czy na emeryturze będziesz zakładał dalsze, bardziej ryzykowne decyzje finansowe, inwestycyjne czy raczej ostrożne posunięcia?
- Radek: Czy Twoje znajomości pomogły Ci wystartować z blogiem?
Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.
Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:
- Blog Tima Ferrissa.
- Europa wchodzi w erę fintech – artykuł na łamach Pulsu Biznesu, o prężnie rozwijającym się sektorze usług finansowo-technologicznych.
- Microsoft Money – najlepsza według mnie aplikacja do obsługi domowych finansów. Do tego bezpłatna.
- Tworzenie budżetu domowego w Microsoft Money – artykuł, w którym krok po kroku pokazuję jak stworzyć budżet w darmowej aplikacji Microsoftu.
- “Finansowy ninja – kulisy produkcji” – grupa na Facebooku, którą utworzyłem po to, aby informować Was o postępach w procesie produkcji mojej najnowszej książki. Zapraszam. 🙂
- “Elementarz Inwestora” – roczny cykl edukacyjny prowadzony przez Zbyszka Papińskiego z bloga App Funds i przeze mnie, w którym krok po kroku odkrywaliśmy tajniki inwestowania.
- “WNOP 068: Jak inwestuję, czyli 10 zasad którymi się kieruję, strategia oraz obawy w roku 2016” – podcast o moich priorytetach inwestycyjnych.
- Konferencja New Media Europe (NMEU) – konferencja dla blogerów, podcasterów i innych osób zainteresowanych działalnością w Internecie. Występowałem na niej w 2015 roku i wystąpię również w tegorocznej edycji w maju 2016 r.
- Książka “Will It Fly?” – najnowsza publikacja Pata Flynna, której premiera odbyła się 1 lutego 2016 roku.
- Wpis “Co robić z kredytem hipotecznym we frankach (lub euro), gdy kurs mocno wzrasta?”.
- Podcast “WNOP 041: 15 najważniejszych lekcji i refleksji, które dał mi rok 2014”
- Wpis “Bezpieczeństwo kart bankowych – czyli fakty i mity na temat tego, co naprawdę nam grozi”
- Kurs “Pokonaj swoje długi” – 5-tygodniowy bezpłatny kurs internetowy pomagający w samodzielnym wyjściu z długów.
- Kurs “Budżet domowy w tydzień” – 7-dniowy kurs, który przygotowuje do samodzielnego prowadzenia budżetu domowego.
Poprzednie AMA z Michałem, czyli „zapytaj mnie o wszystko”:
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂
Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Zobacz także: Jak zarabiać na blogu
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:
- Na blogu – lista wszystkich podcastów
- W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
- W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
- W katalogu Zune
- W katalogu BlackBerry
- Poprzez specjalny RSS
A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂
Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂
{ 32 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
o rety! Giełda na Grzybowskiej! Zarabiałam tam moje pierwsze pieniądze pomagając bratu będąc dziecięciem! Może kiedyś się spotkaliśmy! Dzięki za fajny, inspirujacy odcinek 🙂
Hej Monika,
Ano. Ja też wtedy jeszcze dzieciak byłem. 🙂 Świetne czasy.
Pozdrawiam
Gratulacje z okazji ukończenia książki!
Milion znaków? Brzmi srogo. Trzeba sporo miejsca na półce przygotować. 🙂
Hej Tomasz,
Dzięki! Śmiało szykuj. 😉
Pozdrawiam
„Aby zbyt często nie zaśmiecać bloga aktualnymi informacjami o całym procesie wydawniczym, , gdzie będę się dzielił w krótki sposób postępami z prac.”
Mam dziwne wrażenie, że czegoś w tym zdaniu zabrakło 😉
Hej Marcin,
Tam pomiędzy przecinkami jest link do grupy na Facebooku. Czy Ci się nie wyświetla?
Pozdrawiam
Cześć Michał
Link nie wyświetla się w Firefox v.46.0.1. Co ciekawe w Chrome link się pojawia.
Gratuluję ukończenia książki 🙂
Czy znana już jest cena książki? No wiesz żeby uwzględnić w budżecie domowym 😀
Hej Paulina,
Finalizuje się. Będę ujawniał w czerwcu.
Pozdrawiam
Panie Michale, kiedy będzie papierowa wersja książki do kupienia?
Jaka mniej więcej będzie cena?
Hej Wojas,
Proszę… tylko nie „Panie”. 🙂 Szczegóły się finalizują. Będę je ujawniał w miarę ich ostatecznego potwierdzania.
Dla wszystkich pytających: będzie książka papierowa, będzie eBook – to na pierwszy ogień. 🙂
Pozdrawiam
Gratulacje.
Oczywiście ponawiam prosbe z JopLive Wrocław o wersje ksiazek z imiennymi dedykacjami. Przewidzialem je jako upominki.
Hej Michał,
W podcaście wspominałeś o inwestowaniu w mieszkania, gdzie ktoś nimi zarządza pobierając 10 % czy mógłbyś podać nazwy firm z których korzystasz bądź polecasz ?
witajcie
przyłączam się do pytania. na polskim rynku słyszałem tylko o firmie Mzuri Sławka Muturi, ale nie mam opinii…
Mzuri to ogólnopolska firma, ale np. KR jest Promabi, w innych miastach zapewne są inne. Nie korzystałem z żadnej z nich ( bo sam obsługuje swoje mieszkania ), ale wiem że istnieją i mają się dobrze.
Michal!
Gratuluje ukonczenia najbardziej wyczekiwanej ksiazki roku! 🙂
Mam plan zazyczyc ja sobie w prezencie na imieniny w lipcu!
Michal, prosba o rozszerzenie odpowiedzi z AMA na pytanie Macieja „Czy nadpłacałbyś kredyt we frankach czy nie?” Jaka masz opinie na temat podejscia hybrydowego: kupuje CHF po kursie „zadowalajacym” i jak sie uda kupic to nie gromadze tylko od razu nadplacam kredyt? Z jednej strony jak Frank pojdzie w gore, to nie majac zapasow waluty musze kupowac drozsze Franki zeby splacac raty. Z drugiej strony, moze do tego czasu juz nadplace kredyt na tyle, ze te raty splacane drozszymi Frankami nie beda relatywnie wysokie?
A moze jest to pomysl na glebsza analize na blogu wzbogacona jakims excelem – kiedy oplaca sie nadplacic, a kiedy nie? Cos podobnego do niedawnej analizy ile trzeba odkladac, by przejsc na emeryture za X lat…. Wiem, ze o kredytach juz bylo, ale takiego podejscia hybrydowego chyba jeszcze nie analizowales?
Tak czy inaczej jestem ciekawa Twojej opinii 🙂
Pozdrowienia!
AR
Mamy pytanie niezwiązane z artykułem, ale dopiero nadgoniłem czytanie bloga (co ja teraz pocznę?) i mam jedno pytanie i liczę, że ktoś mi pomoże. Chodzi o tworzenie budżetu. Robię go dopiero od tego miesiąca i mam jedno, kluczowe pytanie, bo nie bardzo wiem co z tym fantem zrobić.
Czy gdzieś mam wpisać kwoty, które mam na lokatach/kontach oszczędnościowych do budżetu, czy jako, że nie jest to mój przychód w danym miesiącu (na lokacie póki co są zamrożone, a tych na koncie oszczędnościowym, nie chciałbym ruszać) to nie wiem, czy mam te kwoty w ogóle uwzględniać w budżecie?
tzn. planuję budżet i nie wiem, czy w tabelkach z przychodami wpisać tylko to co danego miesiąca zarobię, czy wszystko co mam do dyspozycji?
kończąc, dodam tylko, że blog jest świetny i czyta się z zapartym tchem. Oby tak dalej Michale 😉
Hej, pamiętaj, że budżet to powiedzenie pieniądzom gdzie mają iść, a nie gdzie są 🙂
Trochę zależy w czym prowadzisz budżet, ale generalnie ja bym widział to tak:
Regularne przychody wpisujesz i dzielisz tak jak chcesz. Jeżeli „pobierasz” coś z oszczędności to możesz to także wpisać jako przychód – tyle, że nieregularny, ale jednocześnie musisz pamiętać o zmniejszeniu wartości netto (całkowitej wartości Twojego majątku).
Równie dobrze – jeśli masz możliwość i chęć wprowadzenia żelaznej dyscypliny – możesz robić to tak: całkowity przychód – to co przeznaczasz do oszczędzania = to co masz do rozpisania w budżecie.
Dobrze że na samym poczatku przyznałeś sie do ukończenia książki bo bym Cię opierniczył 🙂 juz długo czekam, za długo. Mam nadzieję że do sierpnia się wyrobisz i książka będzie w sprzedaży wysyłkowe. Jak wysłucham podkast to jeszcze coś napiszę 🙂 pozdrawiam Michał.
Mam nadzieję że już wkrótce będę mógł nabyć książkę. Powiedz mi proszę czy będzie dostępna w wersji PDF?
Hej Wojtek,
Powinna być dostępna w PDF. 🙂
Pozdrawiam
Czy będzie jakiś upust dla osób z kursu pokonaj własne długi?
Świetna robota Michał 😉 uwielbiam Twój blog !
Gratuluję ukończenia książki 🙂
Czy możesz udostępnić Excel którego używasz do kalkulacji opłacalności mieszkania?
Cześć,
czy jest szansa abym mógł podarować Twoją książkę przyjacielowi w dniu jego ślubu pod koniec czerwca?
Hej Majkel,
Bardzo bym chciał by tak się stało, ale niestety szansa na to, że książka do tego czasu będzie wydrukowana, jest zerowa.
Pozdrawiam
Rozumiem, ale i tak podaruję mu jak już będzie premiera 🙂
Cześć Michał. Mam pytanie odnośnie zakupu mieszkania. Padło pytanie czy kupić mieszkanie za gotówkę czy posiłkowac się kredytem? Odpowiedziałeś, że jak byś miał 150 tysięcy to kupił byś 3 mieszkania z wkładem własnym w wysokości 30% a resztę uzupełnił kredytem. Czy nie jest lepiej mieć „czysty” przychód pasywny z jednego mieszkania niż 3 kredyty do spłaty w banku?
Jak byś mógł to szerzej rozwinąć byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam Andrzej
Wydaje mi się, że trzeba myśleć w ten sposób: 3 mieszkania w kredycie z 30% wkładem własnym dadzą tyle samo zysku co jedno kupione za gotówkę uwzględniając kredyt na 20 lat. Tyle, że po 20 latach jak spłacimy kredyt mamy 3 mieszkania a nie jedno i to 3 mieszkania o wartości x * 20 lat * przyrost roczny wartości nieruchomości. Chyba dobrze kombinuje… gorzej jeśli będą pustostany ale też były o tym podcasty.
Hm…a ja mam zagwozdke jak zarabiac na oszczednosciach. Mam 500 tys ale nie chce ryzykowac. Mieszkanie na wynajem odpada – juz przerabialam. Mam tak na nie patrzec?
Dziękuję tym razem przypadł mi do gustu tekst:
„Trzeba myśleć o tym co ja mam do zaoferowania, bo to jest prawdziwą wartością.”