Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 130: Jak wirtualna rzeczywistość (VR) może pomagać w leczeniu i terapii – opowiada Piotr Łój z Virtual Dream

przez Michał Szafrański dodano 13 marca 2019 · 21 komentarzy

Wirtualne spełnianie marzeń

VR to nie tylko zabawa. To także poważne zastosowania poprawiające jakość życia osób w trudnych sytuacjach – w szpitalach onkologicznych i hospicjach.

Gdy słyszy się pierwszy raz o spełnianiu marzeń w wirtualnej rzeczywistości, to łatwo o szybki wniosek, że to nic poważnego. Że przecież nic nie zastąpi realnego doznania. Perspektywa zmienia się jednak, gdy rzeczywistość wirtualna (VR) okazuje się jedyną możliwością dotknięcia marzenia, np. w sytuacji osoby odizolowanej w procesie leczenia lub czekającej na śmierć w hospicjum.

Czytaj także: WNOP 087: Sukces na YouTube – Krzysztof Gonciarz opowiada o kulisach swojej pracy i ewolucji

Okazuje się, że taka mądra, pozytywna stymulacja ma pozytywny wpływ na proces walki z chorobą lub pozwala łatwiej zaakceptować to, co nieuniknione. Wirtualna rzeczywistość coraz odważniej wykorzystywana jest w medycynie, rehabilitacji i terapii, a zakres jej zastosowań jest potencjalnie olbrzymi. Niektóre z przykładowych zastosowań VR to tzw. neuro-rehabilitacja, w której rzeczywistość wirtualną wykorzystuje się do oszukiwania mózgu osób sparaliżowanych. Za pomocą filmu VR, w którym widzą, że posiadają pełną kontrolę i poruszają swoim ciałem – budują motywację i wspierają fizjoterapię wizualizowaniem efektu. Co ciekawsze – to działa!

Mój dzisiejszy gość – Piotr Łój z fundacji Virtual Dream – robi rzeczy absolutnie wspaniałe, m.in. pomagając spełniać marzenia dzieci w klinikach onkologicznych, hospicjach i domach dziecka. Działa, znajduje praktyczne zastosowania VR i wdraża je w konsultacji z lekarzami – praktycznie z całego świata. Jest pionierem, który z niesamowitym uporem realizuje swoją misję. Dziś rozmawiamy o plusach i zagrożeniach związanych z wirtualną rzeczywistością, i jestem przekonany, że przykłady złapią Was za serce…

Ten podcast to także apel o wsparcie dla Virtual Dream. Szczegóły poniżej.

Patronite Virtual Dream

Tak naprawdę ten odcinek podcastu został nagrany już w połowie lutego. Po rozmowie z Piotrem zdecydowałem jednak, że błędem byłoby jego opublikowanie bez dania Wam szansy na wymierną pomoc w realizacji Jego dzieła. Zapukałem do Mateusza z Patronite, któremu powiedziałem wprost „musimy pomóc Piotrowi zdobyć finansowanie na rozwój Virtual Dream”. Udało się!

Zobacz także: WNOP 127: Inwestowanie w mieszkania na wynajem – Q&A – Piotr Hryniewicz

Równolegle z publikacją tego podcastu ruszył profil Piotra na Patronite. Tam możecie szczegółowo przeczytać dlaczego warto wspierać Virtual Dream, a także może dołożyć swoją cegiełkę to tego dzieła przyczyniając się do realizacji marzeń małych wojowników na oddziałach onkologicznych i nie tylko. Zacytuję tylko fragment uzasadnienia dlaczego warto zaangażować się w to dzieło:

Chore maluchy, osoby niepełnosprawne, osoby przykute do łóżka, seniorzy… Wirtualne światy dają im moc, nadzieję, uśmiech, chwilę na nabranie oddechu i siłę do dalszej walki!

Dotarłem jednak do momentu, w którym po latach pracy, nieudanych prób pozyskania stałego sponsora czy grantu i wyczerpującego samodzielnego finansowania działania fundacji poprzez nieregularnie realizowane projekty komercyjne (aby zarobić chociaż na kilka miesięcy dalszej działalności fundacji) – jest mi bardzo ciężko. Ale nie mogę przestać! Jeśli zobaczylibyście uśmiech dziecka, które może niemalże DOTKNĄĆ świata swoich marzeń, zrozumielibyście od razu dlaczego to robię…

Popełniłem błąd. Próbowałem działać sam – i dlatego zrobiłem znacznie mniej, niż mógłbym. Uświadomiłem sobie jasno, że czasem narzekam w samotności na brak wsparcia, nie dając jednocześnie innym ludziom szansy, bo mogli mi pomóc.

I dlatego – pełen obaw – zwracam się do Was z prośbą o pomoc w budowaniu misji, która stoi za VirtualDream. Jeśli tylko zdecydujecie się wesprzeć nasze działania fundacji, jeśli zdecydujecie się pomóc – będziemy mogli razem zrobić to, o czym w pojedynkę sam mógłbym tylko marzyć!

WSPOMÓŻ PIOTRA NA PATRONITE →

Ze swojej strony – bardzo dziękuję za wszelką Waszą ofiarność. Być może są wśród Was przedstawiciele firm, które chciałyby skorzystać z wiedzy Piotra i zaangażować Go komercyjnie do prowadzenia szkoleń, konsultowania projektów z obszaru VR – to także będzie wielką pomocą dla jego działań w ramach misji fundacji. Zachęcam!

Sprawdź również: WNOP 124: Przesłuchany przez Arlenę Witt, czyli duże spotkanie autorskie na infoShare w Gdańsku

Wirtualnie spełnianie marzeń – podcast w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu lub obejrzeć wideo na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu będziesz otrzymasz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

Transkrypt, czyli podcast do czytania

Transkrypt podcastu dostępny jest w dwóch formatach: PDF do pobrania i wersja tekstowa do czytania na blogu (po rozwinięciu).

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

W tym odcinku usłyszysz:

  • Kim jest Piotr i czym się zajmuje?
  • Czy łatwo jest być jednoosobową działalnością?
  • Czym zajmuje się fundacja Virtual Dream?
  • Co to jest VR – virtual reality?
  • Jakie zastosowania ma VR?
  • Jakie scenariusze VR tworzył do tej pory Piotr?
  • Skąd Piotr wie, jakie są potrzeby pojedynczych placówek?
  • Skąd Piotr czerpie wiedzę na temat tego z kim i w jaki sposób można stosować VR?
  • O projekcie gry Piotra.
  • Jakie kwoty są potrzebne, żeby stworzyć grę?
  • W jaki sposób Piotr finansuje pracę fundacji?
  • Ile czasu zajął Piotrowi projekt „Bitwy pod Grunwaldem”?
  • Czy Piotr ma pomysł na finansowanie swojej działalności?
  • Co dzisiaj jest potrzebne, żeby zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości?
  • Na jakie działania Piotr chciałby zdobyć środki finansowe?
  • Jaki sprzęt i oprogramowanie wykorzystuje Piotr do tworzenia filmów 3D na potrzeby VR?
  • Skąd Piotr bierze pomysły na projekty i filmy?
  • O cięższych momentach w pracy Piotrka.
  • Gdzie szukać Piotra w Internecie?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 21 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Piotr Marzec 13, 2019 o 21:02

Michale, dzięki za ten artykuł i film na YouTube. Przyznam Ci, że mnie on bardzo poruszył.
Jestem całym sercem z Tobą/Wami i mam nadzieję, że niedługo wszystko się ustabilizuje.
Trzymaj się dzielnie i do usłyszenia, zobaczenia w kolejnym podkaście/poście. 😉

Odpowiedz

Anatol Marzec 13, 2019 o 21:18

Dwie godziny?!
Toż to na półmaraton trzeba biec, żeby przesłuchać 😉
Dzięki, świetnie Cię znowu słyszeć!!!

Odpowiedz

Anatol Marzec 14, 2019 o 15:11

Udało się przesłuchać cały odcinek 🙂
Mega pozytywny facet. Bardzo skromny. Chwilami chyba nawet za bardzo. Aż dziwne że ten temat, który wydaje się medialnie chwytliwy, nigdy w jakiś sposób nie przebił się jakoś szerzej. Generalnie czytam sporo nowinek technologicznych, a o takim zastosowaniu VR nigdy nie słyszałem. Mam nadzieję, że dzięki zasięgowi Twojego bloga uda się trochę temat nagłośnić, bo zdecydowanie warto.

Odpowiedz

Danuta Marzec 13, 2019 o 22:15

We współpracy z ASP działamy w tym obszarze dla onkologii dziecięcej w Krakowie 🙂

Odpowiedz

Szyciownik Marzec 13, 2019 o 22:28

Cześć,
Słyszałam kiedyś, że VR jest wykorzystywany w terapii dzieci. Myślą, że grają w grę, a w rzeczywistości ćwiczą odpowiednie partie mięśni. To podobno działa cuda przy leczeniu paraliży czy ciężkich powypadkowych urazów. I proszę, to nie tylko instnieje w amerykańskich szpitalach, ale i u nas 😀
Świetna inicjatywa! Gorąco Was wspieram!
Pozdrawiam
Kasia

Odpowiedz

Damian Marzec 13, 2019 o 23:00

Super że wróciłeś:))))

Pomysł o jakimś linku i pomożemy:)
Pozdrawiam:)

Odpowiedz

Michalina Marzec 13, 2019 o 23:58

Dziękuję za te dwie godziny nagrania!

Odpowiedz

Tenbashi Abramovvicz Marzec 14, 2019 o 12:09

Dawno tak mnie nie poruszył materiał. A Piotr Łój to wielki człowiek. Podziwiam i szanuje. Skromna osoba a tak wielka.

Odpowiedz

Sławomir Marzec 14, 2019 o 16:36

Świetnie, miło ogląda się takich ludzi, którzy robią coś dla innych

Odpowiedz

Monika Marzec 14, 2019 o 21:58

Jestem wzruszona i zachwycona panem Piotrem!!! Cudowny i bardzo skromny, aż chciałoby się Go wyściskać za to co robi! Trzymam mocno kciuki i wierzę, że znajdą się ludzie, którzy zechcą finansowo pomóc- ja na pewno zacznę wspierać! Czuć ogromną pasję 🙂 Panie Michale bardzo dziękuje za ten wywiad, życzę Panu dużo siły i życzę zdrowia wszystkim bliskim Pana sercu. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Ewa Marzec 15, 2019 o 00:05

Niesamowity odcinek. To co niesamowitego jak z nową technologią można dotrzeć do najbardziej potrzebujących ludzi. Sama jestem osobą przewlekle chorą i doskonale wiem z czym takie osoby się zmagają. Potrzeba dużego wysiłku, żeby odnaleźć sobie siłę do walki z chorobą, pokłady nadziei. Mimo tego, że jestem typowym molem książkowym i uwielbiam książki za to jak pobudzają moją wyobraźnie, jestem świadoma, że w momencie ciężkiej choroby nie ma się siły żeby siebie mobilizować. Dzięki!

Odpowiedz

Gabi Marzec 15, 2019 o 12:29

Niesamowity odcinek.

Odpowiedz

Mateusz Marzec 18, 2019 o 09:07

Dobrze, że są ludzie, którzy wykorzystują nową technologię nie tylko dla rozrywki.

Odpowiedz

Jakub Marzec 18, 2019 o 13:02

Podcast z efektem WOW 🙂 Dawno już nie słyszałem wywiadu z osobą tak mocno zaangażowaną w to co robi. Z takim wewnętrznym potencjałem, wiedzą i samozaparciem 🙂 Liczę, że wszystkie plany jakie wypłyną po tej rozmowie wejdą w życie 🙂

Trzymam mocno kciuki 🙂

Odpowiedz

Adam Marzec 19, 2019 o 11:53

Niestety bycie wkurzonym blogerem nie powoduje, że się człowiek automatycznie na wszystkim zna. Myślę, że rada z patronite jest zła. Dobrze, że jestem ja – anonimowy internauta, którego głos dużo znaczy 😉

Pan powinien:
1. Podpiąć się pod jakąś uczelnie. Temat jest na tyle dobry, że pewnie atrakcyjne granty można na niego dostać i nastukać publikacji doktorantami. Pewnie katedr multimedialnych jest mnóstwo, w Gdańsku mają chociażby kulę Lebiedzia, ale pewnie zainteresowanie VR jest też w innych miejscach.
2. Podpiąć się pod jakąś OPP, które chociażby obsługiwałoby 1% i zniosłoby konieczność tracenia czasu na prowadzenie administrowania fundacją.

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 19, 2019 o 19:44

Hej Adam,

To ja spuentuję tylko tak: Patronite świetnie wypalił i w kilka dni Piotr ma już zapewnione wsparcie na poziomie 5400 zł miesięcznie. Prawdopodobnie był to w tym przypadku najszybszy sposób pozyskania środków. Na szczęście jest trochę ofiarnych darczyńców. 🙂

Dodam, że jedno drugiego nie wyklucza. Piotr – poza szukaniem wsparcia indywidualnych patronów / mecenasów – może spokojnie realizować inne sposoby pozyskiwania funduszy na skalowanie działania fundacji.

Dzięki za komentarz i konkretne sugestie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Marzec 20, 2019 o 10:57

Szacunek wielki dla Michała i Piotra – jesteście wielcy, tak po prostu i po ludzku.
Piotrek – wchodzę w to, masz moją małą „cegiełkę” 🙂
Szacunek Panowie i dużo sił. Pozdrawiam najbardziej jak mogę 🙂

Odpowiedz

Magdalena Marzec 24, 2019 o 00:23

Założyłam konto na patronite i szukam, jak wspierać cyklicznie, bez konieczności:
a) płacenia z góry
b) zakładania konta paypal
da się?

Odpowiedz

Karolina Maj 29, 2019 o 18:49

No chyba nie bardzo, Patronite sam pobiera z konta zadeklarowaną wcześniej kwotę.

Odpowiedz

ix.ou Marzec 27, 2019 o 14:21

Podcast poprostu powalił mnie na kolana. Panie Piotrze jest Pan niesamowicie wielki w tym co Pan robi a zarazem bardzo skromny. Chylę głowę przed Panem.

Odpowiedz

Rafał Z. Październik 22, 2020 o 14:21

Popłakałem się … NIESAMOWITe… nie wiem czy dzisiaj przestanę płakać, akurat z perspektywy czasu mogę zobaczyć jak to się rozwija … i ile dobra może zrobić jeden człowiek przy wsparciu innych ludzi ….

Fajnie, że gdzieś popchnąłeś Go w dobrym kierunku. Niesamowite jak czasami ważne moze być bycie w odpowiednim czasie i odpowiedniej porze czy zrobienie czegoś w danym momencie – przypomina mi się Twój mail do Pata.

Brakuje słów by wyrazić to jak pozytywnie tacy ludzie czy akcje przez nich tworzone wpływają na innych i jak wiele osób może z tego skorzystać.
Z inne strony jak niesamowity jest nasz mózg, że potrafi robić tak niewiarygodnie rzeczy.

Bardzo dziękuję – coś pięknego – pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: