Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 114: Pomysły na 2018 i kolejne lata, czyli jak może wyglądać przyszłość JOP + ANKIETA

przez Michał Szafrański dodano 16 stycznia 2018 · 87 komentarzy

Pomysły i plany na 2018

Dziś ujawniam moje duże cele na kolejne lata oraz 16 pomysłów na nowe projekty. To prawdopodobnie najważniejszy dotychczas odcinek podcastu.

Dzisiaj kontynuuję pokazywanie „od kuchni” mojego procesu planowania celów. Dwa tygodnie temu przedstawiałem podsumowanie poprzedniego roku, a teraz dzielę się pomysłami na nowe przedsięwzięcia i projekty.

Czytaj także: WNOP 090: Jak przygotować plan roczny, czyli jak określić cele i znaleźć czas na ich realizację

Podkreślam, że są to nieuporządkowane pomysły. Dopiero w dalszej kolejności szukam powodów, dla których każdy z nich warto realizować (czasem stwierdzając, że nie warto), określam priorytet i założenia, oraz wybieram te, które zrealizuję – od razu decydując od których zaczynam.

Dlaczego robię to teraz publicznie? Z kilku powodów. Po pierwsze, chcę Wam dać podpowiedzi, w którą stronę ma szansę rozwijać się moja blogowa i pozablogowa twórczość. Po drugie, chcę Was poprosić o wyrażenie swojej opinii, co do przedstawionych pomysłów. Każdy z nich wymaga sporego zaangażowania czasowego i bez względu na to jak bardzo mi wydają się fajne, to przede wszystkim mają one trafiać w Wasze oczekiwania.

Zapraszam zatem do przesłuchania i wypełnienia ankiety czytelniczej – pierwszej od trzech lat.

Podcast w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu, przeczytać transkrypt na końcu wpisu lub posłuchać zapis na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu będziesz otrzymasz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

Transkrypt, czyli podcast do czytania

Oto pewna nowość – sekcję z transkryptem podcastu przeniosłem wyżej. I tak już pozostanie. 🙂 Transkrypt oczywiście w dwóch formatach: PDF do pobrania i wersja tekstowa do czytania na blogu (po rozwinięciu).

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

Ankieta dla Czytelników i Słuchaczy 2018

Od czasu do czasu prosiłem Was o fragmentaryczną opinię na różne tematy. Dopiero po raz drugi w historii bloga proszę Was o wypełnienie kompleksowej ankiety, która pomoże mi lepiej zrozumieć kim jesteście i jakie macie oczekiwania w stosunku do treści publikowanych na blogu oraz do mojej osoby.

W szczególności zależy mi na Waszym zdaniu dotyczącym pomysłów na rok 2018 i kolejne lata. Nie ukrywam, że Wasza wybory mogą mieć decydujący wpływ na kolejność realizacji tych pomysłów (oraz porzucenie niektórych).

Ankieta jest długa. Jeśli na któreś z pytań nie będziecie chcieli udzielić odpowiedzi – to po prostu je pomińcie. Nie ma tam pytań obligatoryjnych.

Ankieta dostępna będzie do 31 stycznia br. Jej rezultaty – w formie zbiorczych danych – opublikuję w okolicy moich urodzin – czyli w połowie lutego. 🙂

Kliknij TUTAJ, aby przejść do ANKIETY →

Z góry bardzo mocno dziękuję za Waszą pomoc, odpowiedzi oraz czas poświęcony na wypełnienie ankiety.

W tym odcinku usłyszysz:

  • W jaki sposób planuję swoje cele?
  • Dlaczego zdecydowałem się podzielić swoimi planami i pomysłami na najbliższe lata?
  • Jakie są moje główne cele?
  • O moich szesnastu pomysłach na konkretne projekty i działania.
  • Jakie mam pomysły na kolejną książkę z serii Finansowy Ninja?
  • Na jakich wydarzeniach w 2018 roku będzie można mnie spotkać?
  • Jakie mam pomysły na indywidualny kontakt z Czytelnikami i Słuchaczami?
  • Dlaczego chcę pracować tylko przez 5 godzin dziennie?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 87 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Kartusa Styczeń 17, 2018 o 06:13

Ankieta wypełniona. Powodzenia w realizacji planów. Ale myślę, że nie wszystko się uda zrobić. Zwłaszcza to w szkole. Tam jest za duży Beton.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 17, 2018 o 11:00

Hej Kartusa,

Dziękuję. Co do „betonu” – można tak na to patrzeć, a można uznać, że jest tam spory potencjał na wprowadzenie pozytywnych zmian. 🙂 Łatwo nie będzie, ale warto próbować.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 17, 2018 o 13:24

Michał, może zamiast uderzać do szkół spróbuj skierować się do bibliotek? Wbrew pozorom to już nie tylko starsza pani i regały z książkami, ale ogromny potencjal dla wszelkich przedsięwzięć. Organizują spotkania autorskie z pisarzami, malarzami, wystawy, spotkania z ciekawymi osobami, różne warsztaty, półkolonie. Masz tam ogromny ‚rynek zbytu’ i ogromny przedział wiekowy, bo finanse ma każdy a łatwiej ściągnąć zainteresowane osoby przez bibliotekę niż przez internet. Może nie dosłownie łatwiej, ale trafisz do tej niefacebookowej części społeczeństwa. A oni też mają finanse i potrzebują Twojej pomocy :))

Odpowiedz

Artur Styczeń 25, 2018 o 17:09

A ja zapraszam do współpracy jeśli chodzi o szkoły. Genialny pomysł! I jest taka sieć szkół prywatnych, gdzie można byłoby wdrożyć pilotowy program. Jestem nakręcony tym tematem i chętnie pomogę.

Odpowiedz

Monika Styczeń 17, 2018 o 11:10

Niekoniecznie :)- zależy od szkoły ;)- Panie Michale, zapraszam do Zespołu Szkół Nr 78 w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Nie jesteśmy prywatną placówką ale zainteresowaną współpracą.:)

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:24

Dziękuję za zaproszenie.

Odpowiedz

Bartłomiej Panek Styczeń 17, 2018 o 06:26

Ankieta wypełniona, ale drobna sugestia… zainstaluj certyfikat SSL na blogu. W sumie to już standard.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 17, 2018 o 11:01

Dziękuję. Certyfikat SSL mam na liście „do zrobienia”. 🙂

Odpowiedz

Robert Styczeń 17, 2018 o 11:14

Szczególnie, że Zenbox ma fajną zintegrowaną obsługę darmowych certyfikatów Let’s Encrypt 🙂

Odpowiedz

PatrycjaJT Styczeń 17, 2018 o 08:51

Ankieta wypełniona. Ciekawe pomysły, trzymam kciuki za realizację, chętnie skorzystam z kilku podanych 🙂

Odpowiedz

Michał Mackiewicz Styczeń 17, 2018 o 08:55

Cześć Michał

Przede wszystkich chciałbym tą drogą Ci podziękować za to, co robisz. Ponieważ podziękowania ogólne są często puste, chciałbym napisać, za co w szczególności akurat ja jestem Ci wdzięczny.

Najważniejsze, to pokazałeś, że blog może być czymś więcej niż szalonym blogaskiem. Pokazałeś, że można stworzyć medium na niezwykle wysokim poziomie merytorycznym. W praktyce stworzyłeś jednoosobową gazetę ekonomiczną. Pod Twoim wpływem zacząłem czytać inne polecane przez Ciebie blogi i dowiedziałem się, że blogosfera nie musi być tylko towarzystwem wzajemnej adoracji.

To co robisz jest nie do skopiowania i nie do powtórzenia z wielu powodów. Siadając do pisania bloga miałeś doświadczenie w kilku kluczowych obszarach (tak: odsłuchałem WNOP 100 :)). Byłeś i jesteś doświadczonym dziennikarzem, wyćwiczonym pod okiem fachowców. Miałeś wcześniejsze doświadczenie w pisaniu książki. Miałeś doświadczenie w marketingu online, czyli w czymś, czego brak kładzie bardzo wiele ciekawych projektów.

No i jesteś kosmicznie pracowity. Z ciekawości wrzuciłem do Worda jeden z wpisów o Finansowym ninja żeby policzyć, ile ma słów. Wyszło mi, że jego objętość to w przybliżeniu jedna czwarta mojej habilitacji. Ech… Taka wydajność pisarska jest praktycznie niespotykana nawet wśród naukowców, czyli ludzi, którzy teoretycznie żyją z pisania. Gratuluję i zazdraszczam.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Ci realizacji celów. Chociaż słowo „cel” rozumiem trochę inaczej, ale o tym już było 🙂 Kończę, bo siadam do ankiety

Michał

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 17, 2018 o 13:33

Te długie posty Michała to ogromna zaleta bloga. Nie zgadzam się z tymi wszystkimi poradnikami blogowymi, żeby w postach było mniej tekstu, bo czytelnikowi nie będzie chciało się czytać. Jesli tekst jest dobry i czytelnika ciekawi ten temat to przeczyta nawet najdłuższy elaborat 😉

Bardzo ubolewam nad tym, że wiele blogów mocno ucina teksty. Zamiast wyczerpac temat to ucinaja go nagle w obawie, że czytelnik ucieknie widząc za długi post

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:28

Hej Michał,

Dziękuję za ciepłe słowa. Jedno sprostuję: co do marketingu online – nie miałem żadnego doświadczenia. Wiedzę w tym zakresie zdobywałem w trakcie prowadzenia bloga.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata Styczeń 17, 2018 o 09:24

Hejka,

Ankieta wypełniona. Podcast przesłuchany.

Mam dwa pomysły odnośnie twoich planów. Nie wiem czy o tym już myślałeś.
1) Zanim wejdziesz z przedmiotem do szkół to może najpierw jakiś konkurs ogólnopolski dla uczniów klas 6-8 odnośnie finansów osobistych.
2) Jeśli taki przedmiot miałby być w szkołach to fajnie, aby na studiach wyższych też były takie przedmioty albo nawet specjalizację !!!

Nie wiem czy jest to do zrobienia, ale wierzę, że tak.
Pamiętaj, że całe społeczeństwo bloga to różne zawody: kucharze, lekarze, dyrektorzy szkół prywatnych, dziekani itd. Na pewno ktoś, jakoś jest wstanie pomóc.

Pozdrowienia,
Beata

Odpowiedz

Paweł Styczeń 17, 2018 o 09:51

Michale – popraw proszę

„Dlaczego robię to teraz publicznie? Z kilku powodów. Po pierwsze, chcę Wam dać podpowiedzi, w którą szansę ma się szansę rozwijać moja bloga i pozablogowa „

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 17, 2018 o 10:54

Hej Paweł,

Dziękuję za wyłapanie. Poprawione. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Monika Styczeń 17, 2018 o 10:24

Będę Ci mocno kibicować żebyś zapisał się na kartach polskiej historii edukacji wprowadzając finanse do szkół 🙂 Piękne cele, pomysł na serię książek, super.
Rób swoje 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Styczeń 17, 2018 o 10:48

nie podoba mi się ta ankieta, właściwie ostatnim pytaniem które jestem w stanie zaakceptować jest pytanie o dochody gospodarstwa, nie rozumiem po co potrzebujesz aż tak szczegółowych informacji o sytuacji finansowej swoich użytkowników. zawiodłam się 🙁

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 17, 2018 o 10:58

Hej Agnieszka,

Dziękuję za komentarz.

Po pierwsze: tak jak napisałem – jeżeli nie chcesz odpowiadać na któreś z pytań, to po prostu nie odpowiadaj. Żadne z pytań nie jest obligatoryjne.

Po drugie: informacje dotyczące dochodu gospodarstwa domowego, zarobków i oszczędności są w zasadzie kluczowe dla zrozumienia, czy piszę do osób, którym powinienem w przeważającej wielkości podpowiadać, jak wychodzić z długów, czy może do milionerów, którym powinienem podpowiadać pomysły na zarządzanie kapitałem i inwestycjami. To jest kolosalna różnica.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 17, 2018 o 15:45

Michał, a może dwa osobne cykle artykułów? Jedne pod kątem oszczedzania a drugie dla inwestorów? 😉

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:30

Ale tu chodzi o to, żeby się dowiedzieć o Waszych potrzebach, a nie pisać w ciemno „na ilość”.

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 20, 2018 o 10:38

W moim przypadku to spłata zadłużenia, zmiana pracy i sytuacji finansowej na lepszą, ale póki co korzystam z Twoich poprzednich postów o oszczedzaniu i PSD Twojego autorstwa :))

Odpowiedz

villemo09 Styczeń 17, 2018 o 11:30

Wg mnie do poprawy dwa pytania/możliwości odpowiedzi:
Gdzie mieszkacie?
wybrałam – Mieszkanie rodziców

bo to nie mieszkanie od rodziców, w którym osobno mieszkam, a mieszkanie w którym nadal razem mieszkamy, więc to można dwojako interpretować.

Sposób finansowania własnego mieszkania / domu
wybrałam – Inne finansowanie

bo jeszcze nie ma WŁASNEGO domu/mieszkania, bo nadal na nie odkładam, ale też może to sugerować w jaki sposób rodzice nabyli mieszkanie, więc też dwojako…

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:32

Hej Villemo09,

Słuszna uwaga – dziękuję. Interpretacja prawidłowa. W drugim pytaniu chodziło mi właśnie o „własne mieszkanie” więc jeśli mieszkasz w mieszkaniu Rodziców, to w zasadzie drugie pytanie Cię nie dotyczy.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Bartek Styczeń 17, 2018 o 11:35

Michał, mógłbyś rozwinąć kwestię pomysłu nauczania finansów osobistych w podstawówkach (prywatnych, publicznych, nie ważne)?
Wydaje mi się, że więcej bym na takich zajęciach skorzystał w liceum, pamiętam, było nawet coś co się nazywało Podstawy Przedsiębiorczości, tylko ja akurat miałem to prowadzone bardzo słabo i tak na prawdę nic nie wyniosłem. Gdybyśmy natomiast na zajęciach analizowali wpisy z Twojego bloga, zwłaszcza starsze to pewnie byłbym dziś trochę innym człowiekiem w trochę innym miejscu 😉
Chodzi mi o to, że czas jest zasobem ograniczonym i żeby coś takiego wprowadzić trzeba by zrezygnować z czegoś innego. Według mojego rozumienia są trzy opcje:
* zajęcia tylko w podstawówce
* zajęcia tylko w liceum
* dwa kursy, jeden dla dzieci, drugi dla młodzieży.
Uważam, że wadą pierwszego rozwiązania jest to, że dziecko nie nauczy się na tym etapie wystarczająco dużo; a z kolei w trzecim rozwiązaniu należy w całym, skończonym cyklu edukacji wskazać dwa takie kursy, które byłyby mniej ważne.

A zupełnie w innym temacie, po poprzednim podcaście z niecierpliwością czekałem na dzisiejszy mając nadzieję, że gdzieś tam, nawet daleko w Twojej głowie istnieje projekt MS Money 2.0 by Michał Szafrański… Pisałeś gdzieś szerzej dlaczego nie decydujesz się akurat w ten sposób ułatwić życia swoim Finansowym Ninja?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:39

Hej Bartek,

Co do nauczania w szkołach – największe wyzwanie w tym projekcie to nie opracowanie programu przedmiotu, podręczników itp. tylko właśnie odpowiednie wdrożenie kadry nauczycielskiej. W podcaście zdawkowo powiedziałem o „pobudzaniu przedsiębiorczości nauczycieli” ale mam na to pewien pomysł, który będę chciał konkretyzować.

Cel dalekosiężny składa się z celów pośrednich. Bez dobrych nauczycieli nie będzie dobrego nauczania. Mam tego świadomość.

Trzy opcje, które przedstawiasz, to plan bardzo dalekosiężny. Gdzieś trzeba zacząć.

Co do „MS Money 2.0” – świadomie tego projektu nie wymieniałem. Jest na liście pomysłów o mniejszym dla mnie priorytecie. Po prostu dobrze wiem, jak wiele energii i pieniędzy wymaga stworzenie, wspieranie i systematyczny rozwój aplikacji. Mam na to swoje pomysły, ale jeszcze czekają w „inkubatorze”. 🙂 To tylko narzędzie, a ja wolę robić większe rzeczy i pracę u podstaw – póki jeszcze mam czas i energię. Aplikację można zrobić i za 5 lat, cały czas zbierając doświadczenia i dopracowując model biznesowy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Styczeń 17, 2018 o 11:52

Wprowadzenie do szkół – może z Instytutem Misesa, którzy do szkół średnich chcą wprowadzić podstawy wolnej ekonomii 😉 http://wolnaprzedsiebiorczosc.pl/

Odpowiedz

Kamil Styczeń 17, 2018 o 12:39

Powodzenia w realizacji planów i założeń! Wierzę w Ciebie! 🙂

Odpowiedz

ula mamonik.pl Styczeń 17, 2018 o 12:44

Hej Michał. Pomysły super. Tylko najbardziej obawiam się realizacji tej edukacji finansowej w szkole. Wiem jak to jest ze szczytnymi ideami 🙂 Moja córa ma akurat wychowanie w rodzinie. I jak przyszła ze szkoły z tekstem że Pani im tłumaczyła że chłopacy mają siusiaki a dziewczyny sisiaczki to krew mnie zalała i prawie załamanie nerwowe przeżyłam ;). Dodam jeszcze że nauczyciel to emerytowany katecheta. I tego samego obawiam się w kwestii edukacji finansowej. Jestem jak najbardziej za ideą. Ale daleka od propagowania nowego obowiązkowego przedmiotu w szkole. Skończy się na wkuwaniu definicji co to lokata, obligacja i konto bankowe. Bo mniej więcej tak to wygląda na innych przedmiotach. Za to opcja zajęć dodatkowych i granie w cashflow np. jak najbardziej. Jestem nowym szczęśliwym posiadaczem tej gry. W ciągu 2 rozgrywek 11-latka zrozumiała idee poduszki finansowej, koszty posiadania dzieci, konieczność zdobywania potrzebnych umiejętności czy faktu jak zubożają kredyty. Co normalnie w czasie rozmów tematami nie była zainteresowana. A w czasie gry aktywnie w niej uczestniczyła, cieszyła się z sukcesów swojej postaci i łapała jak decyzje życiowe wpływają na dalsze losy finansowe rodziny. Świetna gra 🙂 I wbrew pozorom idealna do nauki nastolatków. Tak mimochodem i praktycznie – a nie tylko w teorii. Z drugiej strony – może faktycznie jak coś wkują – to zapamiętają i się zainteresują bardziej. Ale może być też tak że efekt odwrotny od oczekiwanego. Jak przedmiot dostanie się w łapki nauczycieli bez powołania i widzenia sensu w tym co robią.

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 17, 2018 o 13:36

Te długie posty Michała to ogromna zaleta bloga. Nie zgadzam się z tymi wszystkimi poradnikami blogowymi, żeby w postach było mniej tekstu, bo czytelnikowi nie będzie chciało się czytać. Jesli tekst jest dobry i czytelnika ciekawi ten temat to przeczyta nawet najdłuższy elaborat 😉

Bardzo ubolewam nad tym, że wiele blogów mocno ucina teksty. Zamiast wyczerpac temat to ucinaja go nagle w obawie, że czytelnik ucieknie widząc za długi post

Odpowiedz

Kuba Styczeń 17, 2018 o 13:16

Michal, tymczasowo mieszkam (zarabiam i wydaje) za granica. W jaki sposób odpowiedziec na pytanie o zarobkach?

Odpowiedz

Przemek Styczeń 17, 2018 o 18:15

Podpinam sie do pytania.

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:42

Hej Kuba,

Mój błąd. Kompletnie pominąłem w ankiecie model „mieszkam i zarabiam za granicą”. Proponuję wpisać zarobki zagraniczne i w komentarzu na końcu ankiety dopisać, że to dotyczy zagranicy.

Powinienem też zadać Wam pytanie „w jakim kraju obecnie mieszkasz i zarabiasz”. No cóż – człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Panc Styczeń 17, 2018 o 13:46

Michale,
ankieta wypełniona.
Dostajesz masę podziękowań za swoją działalność, to jeszcze jedno dziękuję nie zaszkodzi, także: dziękuję i kibicuję Ci z całego serca za realizację wszystkiego, co planujesz!
Z przedstawionych powyżej planów tylko jednego bym nie chciał, aby się spełnił – przedmiot w szkole. Mentalność nauczycieli w Polsce jest w miażdżącej większości socjalistyczna i wzorce oszczędzania oraz zarabiania powinny iść z domu, a nie ze szkoły.

Odpowiedz

Jagna Styczeń 23, 2018 o 10:18

Protestuję! Do wprowadzenia zmian wystarczy JEDEN ogarnięty, chętny i zainteresowany nauczyciel – i zmiana pójdzie!

Odpowiedz

Marcel Styczeń 17, 2018 o 13:53

Hej Michał,

powiem Ci, że śledzę Twojego bloga prawie od początku i niesamowite jest to jak zarówno blog jak i Ty się rozwijacie.

Dzięki takim podcastom „zza kulis” można uświadomić sobie jak ważne jest planowanie, wytrwałość i cierpliwość.

Ankieta oczywiście wypełniona 🙂

Pozdrawiam,
Marcel

Odpowiedz

Michał Styczeń 17, 2018 o 14:14

Zacznę od rzeczy banalnej – na Twoim miejscu jako priorytet dałbym Case Study produkcji FN, bo temat selfpublishingu jest na fali i im szybciej go rozgryziesz, tym więcej plusów zgarniesz. Nawet nie wiem, czy nie lepiej byłoby dać najpierw kulis współprac z drukarnią i redakcją, a jako zwieńczenie sam proces tworzenia książki.

Co do edukacji – ja osobiście uważam, że źle podchodzisz do tematu. Powiem Ci wprost – największą wartością czy to w kursach, czy podcastach, czy w książce jesteś Ty sam. Nie ma takiej opcji by nauczyciele prowadzili lekcje w sensowny sposób, bo zdecydowana większość kadry to ludzie traktujący szkołę jako miejsce niezbyt wymarzonej pracy. Nawet jak opracujesz świetny program, to będzie to wszystko wyglądało dokładnie tak jak lekcje przedsiębiorczości czy wiedzy o życiu w rodzinie. Serio, szkoda Twojego czasu. Skup się na tych, którym możesz pomóc bezpośrednio, na ludziach którzy wchodzą w fazę dorosłości i mają takie czy inne dylematy. Twórz kursy, pisz książki, rozwijaj bloga. Odnoszę wrażenie, że cały czas myślisz by odejść od tego co przyniosło Ci największy sukces…

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:49

Hej Michał,

Dziękuję za komentarz.

Co do nauczycieli i systemu edukacji – jestem świadomy wszystkiego co napisałeś. Sztuka polega na tym, aby doprowadzić do tego, by w szkole pracowało więcej zadowolonych nauczycieli (m.in. dlatego krótko poruszyłem wątek pobudzenia nauczycieli do przedsiębiorczości). 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Livka Styczeń 18, 2018 o 10:29

Myślę, że Autor miał coś innego na myśli. Nie zniechęcajmy Go 😉 Może lekcje przedsiębiorczości live z Michałem? Każdy nauczyciel to „kupi”. Dzieci będą miały ciekawą lekcję, on sobie dychnie 😉 Mój licealista uczestniczy w chmurze z fizyki, gdzie łączą się z salą wykładową AGH. Mogą zadawać pytania. Sami są wyrywani do odpowiedzi. Edukacja może nie za szybko, ale jednak zaczyna korzystać z nowinek technicznych. Lekcje z Szafrańskim w prywatnych szkołach online (lub coś w podobnym stylu) lub za lekką opłatą do publicznych… czemu nie? Sama jako rodzić chętnie za to zapłacę, by moje dziecko mogło dotknąć tematu finansów osobistych i co daj Boże przedsiębiorczości… Przyznam rację. Nauczyciele, z całym szacunkiem do nauki przedsiębiorczości się nie nadają. Z prostej przyczyny. Całkowity brak autentyczności. Miałam natomiast okazję uczestniczyć w lekcjach przedsiębiorczości prowadzonych przez przedsiębiorców i przyznam, że nigdy wcześniej,ani później, nie widziałam setki gimnazjalistów siedzących cicho przez 1,5 godziny w pełnym skupieniu.

Odpowiedz

Szymon Małek Styczeń 17, 2018 o 14:29

Ankieta wypełniona, podcast będzie przesłuchany jutro w drodze do pracy.

Odpowiedz

Opiekun Finansów Styczeń 17, 2018 o 14:37

Pomysł na książkę dla dzieci plus wejście w edukację głównego nurtu bardzo mi się podoba. Ale zapomnij o 600 stronach. To powinno mieć kilkanaście max kilkadziesiąt stron, obrazki, ćwiczenia i przykłady. Wyręczyłbyś mnie w edukacji finansowej moich dzieci 😉

Wypełniłem ankietę, uff ale długa.

Życzę powodzenia we wszystkich planach!

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 17, 2018 o 16:10

Prośba by transkrypty (nowe i wcześniejsze) były do pobrania w wersji MOBI (na Kindle) i EPUB (na inne czytniki). Może być trudniejszy do zrobienia niż zwykły PDF, ale PDF-y na różnych czytnikach różnie się wyświetlają, Myślę, że sporo osób może być zainteresowanych taką formą dostępu do treści podcastów.

Odpowiedz

Livka Styczeń 18, 2018 o 10:32

Można sobie samemu w calibre przekonwertować. Ale faktycznie! Autor też może to zrobić, oszczędzając wszystkim kindlowcom zachodu 🙂 Prosta sprawa i program darmowy. Łukasz, a myślałam już, że tylko ja czytam wersję tekstową 🙂

Odpowiedz

Rafał Styczeń 23, 2018 o 21:09

Napisałem prosty skrypt, który te podcasty które ukazały się na blogu w formie rozwijalnej (a nie pdf) konwertuje do epub / mobi. Wystarczy, że w adresie: https://wnp.herokuapp.com/podcasts/wnp099.epub odpowiednio zmienisz numer podcastu / rozszerzenie pliku.

Odpowiedz

Przemysław Styczeń 17, 2018 o 16:30

Odezwę się w ciągu tygodnia w sprawie sprzedaży w UK. Mam trochę doświadczeń w sprzedaży tam i spółkę zarejestrowaną 🙂

Odpowiedz

Olszes Styczeń 17, 2018 o 16:33

Sądze że najpierw trzeba zacząć od książki dla dzieci. Żeby potem mieć jakie podwaliny do próbowania zmiany w szkolnictwie. Obowiązkowa lektura Finasowy ninja kid wszystko powinno się robić małymi krokami

Odpowiedz

Sławek Styczeń 17, 2018 o 17:09

Michale,

Odnośnie nowego layoutu bloga – zastanów się czy naprawdę jest Ci konieczny, jak dla mnie jest bardzo prosty i przejrzysty i jeżeli nie masz jakiegoś bardzo ważnego powodu dla którego chcesz go zmieniać to zostaw obecny 🙂 Kiedyś sami zmienialiśmy layout strony i był to dla nas źle zainwestowany czas z marnym skutkiem, ostatecznie funkcjonalność bardzo ucierpiała. Po prostu rozważ czy będziesz miał z tego jakąś konkretną korzyść a nie tylko „bo mi się znudził” (ja np. do dzisiejszego dnia tęsknię za starą „skórą” mBanku… 😉

pozdrawiam!

Odpowiedz

inka Styczeń 21, 2018 o 08:16

O, ja też tęsknię za starym wyglądem mBanku! No ale są plusy tej zmiany – teraz to nie jest moje główne konto😊

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 17, 2018 o 17:39

Hej Michał,

Z innej beczki- czy w ubiegłym tygodniu jechałeś Pendolino z południa Polski do Warszawy 😀?

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 18, 2018 o 09:09

Hej Łukasz,

Nie – to nie byłem ja. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Artur Styczeń 17, 2018 o 18:05

Hej Michał,

Ankieta wypełniona – podesłałem parę sugestii.
Generalnie trzymaj tak dalej 🙂

Odpowiedz

Qba Styczeń 17, 2018 o 19:18

Michał,

podcast przesluchany, do ankiety siadam 🙂 To co robisz inspiruje, tak trzymaj. Pewnie od wielu osob to słyszysz ze dzieki Tobie wzialem sie za siebie i pierwszy raz mam zaplanowany rok (czyt. spisane i przedstawione bliskim), cele i postanowienia. Trzymam kciuki za cel zwiazany z edukacją. Mam male dzieci i sam zastanawiam sie jak ich nauczyć tego co jako dorosly sam musialem na własnych bledach (a pewnie ich jeszcze bedzie troche) sie nauczyć.

Jakoś podskórnie wiem że Ci sie uda. powodzenia.

Mam nadzieje że uda nam sie kiedyś spotkać aby chociaż przybić piątkę.
Pozdrówka

Odpowiedz

Marcin Gurtowski Styczeń 17, 2018 o 19:45

Świetny pomysł z serią książek z cyklu „Finansowy Ninja”. Przyda się taka edukacja na różnych poziomach, a Twoja książka daje konkretną i praktyczną wiedzę.
Pomysł z wprowadzeniem w szkole przedmiotu edukującego finansowo dzieci i młodzież uważam za świetny. Od wielu lat powtarzam, że taka inicjatywa by się przydała, bo szkoła niestety w żaden sposób nie przygotowuje ludzi w tych kwestiach.
Trzymam kciuki za realizację wszystkich pomysłów.

Odpowiedz

Leszek Styczeń 17, 2018 o 23:00

Witaj Michale,
kolejny raz czuję ciarki na plecach w czasie odsłuchiwania Twojego nagrania. Słucham i dzielę się treścią Twoich publikacji od kilku lat (jestem coachem, a od roku pracuję z klientami nad ich finansami osobistymi – jakoś tak naturalnie „lądujemy” w tym obszarze podczas drugiej-trzeciej sesji 😉
Skąd ciarki – ano stąd, że dwa z Twoich trzech celów to wizje i marzenia goszczące w mojej głowie od ponad 10 lat. Po pierwsze – chciałbym być częścią Twojego projektu wprowadzania finansów osobistych do szkół (prowadzę darmowe warsztaty finansowe dla młodzieży). Nie ma chyba wdzięczniejszego odbiorcy tej wiedzy jak właśnie młodzi ludzie, którzy nie mogą liczyć na wsparcie swoich rodziców, szkoły w tej, jakże istotnej, dziedzinie życia.
Po drugie – Społeczność Finansowych Ninja, to wspaniałe źródło potencjału pomysłów i rozwiązań, mogące inspirować tych, którzy chcieliby do tego grona dołączyć. Ta społeczność to potencjalna „wylęgarnia” mentorów dla ludzi, którzy zdecydowali się zmienić swoje życie.
Sam jestem osobą niezależną finansowo (nieruchomości) i to, że jestem na emeryturze (49 lat), pozwala mi wreszcie realizować moje pasje – pomagając innym.
Pozdrawiam Cię gorąco.

Odpowiedz

Karol Styczeń 17, 2018 o 23:40

W podcaście w 12m45s mówisz, o drugim celu jakim jest wydanie serii książek Finasowy Nija, bo wiedzę czerpiemy z książek. Zgadzam się w 100%. Proponuję, również wersję dla zapracowanych (często w samochodzie) w formie audiobooka. Możesz sam to czytać, bo do Twojego głosu jesteśmy przyzwyczajni. Czego się nie da dokładnie opisać (rysunek, schemat) zapraszasz do zobaczenia w książce z podaniem str.
Ja z niecierpliwością czekam na „Edukację finansową dzieci” ! oraz „Finansowy Nija dla dzieci”.

Odpowiedz

Jarek85 Styczeń 18, 2018 o 03:16

Chcialem tylko powiedziec ze zaczynam swoja przygode z Michalem Szafranskim i jestem niesamowicie podekscytowany tym co jak do tej pory udalo mi sie uslyszec i przeczytac.
Jestem w trakcie czytania ksiazki finansowy Ninja i powoli zapoznaje sie z trescia bloga.

Juz teraz mam za co dziekowac wiec dziekuje
Pozdrawiam

Odpowiedz

Faficzek Styczeń 18, 2018 o 09:04

Hej Michał!
Ankieta wypełniona. Od ponad miesiąca czytam bloga wpis po wpisie, zaglądam do niego kilka razy dziennie. Uważam, że jestem oszczędny, ale w kilku sektorach wprowadzam poprawki a przede wszystkim zacząłem prowadzić budżet domowy! Dziękuję Ci za wszystko co robisz! Jest to mój pierwszy komentarz, ale nie ostatni 
Wierzę, że w przyszłości napewno się spotkamy, dedykacja w książce musi być 
Trzymam kciuki za przyszłe projekty!

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 18, 2018 o 10:57

Ankieta wypełniona 😉

Michał. Nie zmieniaj nazwy bloga. Stala się niemal kultowa. Każdemu komu polecam Twojego bloga a robie to kilka razy w tygodniu mówię wpisz sobie w google jak oszczędzać pieniadze albo wpisz sobie jak oszczedzac pieniadze pe el i gotowe masz dostep do fantastycznej strony. Szybko się zapamiętuje i mega latwo do Ciebie trafić.

Od siebie dodam jeszcze tylko taką luźną myśl o cyklu artykułów dla osób 60+. Wiele z nich jest o krok od emerytury i nie bardzo wiedzą co dalej. Co jak ktoś ich zwolni, co jak nie oszczędzali albo nie mieli z czego. Co mają robić. I co zrobić z sobą mając tyle wolnego czasu ;))

Odpowiedz

Maciej Styczeń 18, 2018 o 12:21

Jeśli chodzi o wprowadzenie Finansowego ninja do szkół, to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy pójść do szkół i uczyć. Szczególnie prywatnych. Trochę trudniej, aby to robili inni. Na przykład genealogom zależy na promocji genealogii i coraz więcej osób ze środowiska chodzi po szkołach z wykładami (ja też). Czasami są to lekcje podczas zwykłych zajęć historii, a czasami lekcje dodatkowe.
Zamiast namawiać Państwo na zajęcie się tematem (co jak doskonale wiesz jest bez sensu), trzeba wziąć sprawę we własne ręce . Najpierw TT, a potem już samo idzie.
A tak jak Tobie mówiłem, obecna książka dla inteligentnego nastolatka jest absolutnie wystarczająca.
Maciek

Odpowiedz

zzz Styczeń 18, 2018 o 22:22

Hej Michał,

Serce mi niesamowicie urosło, jak zobaczyłam, że chcesz się zabrać ze edukację w szkołach! Że będziesz prowadził spotkania i pisał nowe książki – można się było domyślić, skoro się sprawdzasz i dobrze czujesz w tym formacie.

Pomysł ze szkołą jest natomiast czymś co najmniej tak szalonym jak Twoje bieganie 🙂 W sensie wielkim projektem, rzutem na zupełnie nową wodę. Jest to niesamowite wyzwanie: zderzenie Twojej mentalności upartego lodołamacza ze szkolną machiną, filozofii robienia wszystkiego po swojemu z obciosywarką umysłów 😉 – trzymam kciuki.

Chciałabym wiedzieć, że jakikolwiek przedmiot w szkole będzie prowadzony zgodnie z realiami rynkowymi i pomoże uczynić szkołę tym, czym powinna być, a raczej wciąż/już nie jest – źródłem szans 🙂

PS na Podstawach Przedsiębiorczości w liceum mieliśmy w parach odbyć nagrywaną kamerą rozmowę o pracę i napisać biznesplan (biznesplan! nie mając pojęcia o prowadzeniu działalności, ale nawet własnym budżecie, wydatkach czy oszczędnościach!). Jestem bardzo ciekawa, jak widzisz program dla dzieciaczków w podstawówce, a jak dla licealistów

Odpowiedz

czytelnik Styczeń 19, 2018 o 16:48

Co do dystrybucji książki za granicą, to myślałeś o „wstawieniu” jej do Amazonu? https://services.amazon.com/fulfillment-by-amazon/benefits.html

Odpowiedz

Jan Styczeń 19, 2018 o 18:35

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam

Odpowiedz

Tessa Styczeń 19, 2018 o 18:53

Michał. W ankiecie pod hasłem Praca napotkałam na trudność. ponieważ pracuję na etacie i prowadzę własną firmę. NIE można tych dwóch opcji zaznaczyć jednocześnie. Zapewne będę musiała zaznaczyć to na końcu ankiety. Wyrazy szacunku jesteś dla mnie autorytetem.

Odpowiedz

Marta Styczeń 19, 2018 o 20:38

Mam fajny pomysł a propos edukacji mlodych ludzi (uczniów podstawowek i liceum) juz w tym roku a nie dopiero za 5-7 lat jak przekuje się mur oswiatowy. Nawet gdyby za kilka lat udalo sie wprowadzic ten przedmiot, to i tak trafia sie rozni nauczyciele.

Mozna by nagrac na Youtube serię filmików edukacyjnych dostosowanych do dzieci, trwajacych np 10 minut a nie godzinę jak standardowe podcasty dla dorosłych, opowiedzianych prostym jezykiem i przykladami z poziomu 12 latka…
wtedy bylaby pelna kontrola tego co jest przekazywane mlodym i te kilkadziesiat / kilkaset czytelnikow mogloby bardzo szybko rozpropagowac te filmiki swoim dzieciom – czyli na starcie jest juz z milion mlodych odbiorcow kanału finansowego dla dzieci

Odpowiedz

Karol Pasierb Styczeń 20, 2018 o 09:13

Hej Michał,
Dzięki za wspaniały podcast i dzielenie się pomysłami.
Zgadzam się, że to wykonanie jest najważniejsze.

Masz wspaniałą wizję i będę Ci kibicować. Marcin Iwuć ostatnio pisał coś podobnego z edukacją finansową, bo marzy mu się coś podobnego. Wg mnie pora na kolejny FinBlog i za kulisami powinniście przedyskutować wasze kilkuletnie perspektywy i możliwości współpracy. W kupie siła 🙂

Ankieta wypełniona.

Odpowiedz

Askadasuna Styczeń 20, 2018 o 10:43

Michał a nie myślałeś o wykładach na u uniwersytecie trzeciego wieku? Jest tam dużo starszych osób, które po uzyskaniu wiedzy będą mogli podzielić się nią z wnukami. Na pewno część z tych osób pomaga swoim dzieciom w wychowaniu ich pociech 😉
Taka trochę poczta pantoflowa, ale na pewno przyniesie pozytywne efekty ;))

Odpowiedz

Krzysztof Styczeń 20, 2018 o 12:55

Ankieta wypełniona. 🙂
Już po wypełnieniu przyszło mi do głowy, że może warto zrobić forum lub grupę na FB, aby dzielić się doświadczeniami i poradami.

Odpowiedz

Robert Styczeń 24, 2018 o 11:15

Na jaki temat? Michał utworzył takie grupy, np. pokonaj swoje długi.

Odpowiedz

Moje Franki Styczeń 21, 2018 o 16:29

Bardzo ciekawy podcast. Finanse osobiste 50+ to może być bardzo ciekawe zagadnienie. Inaczej patrzy się na fiananse z perspektywy, kiedy do emerytury zostało już naprawdę mało. Myślę, że wsparłbyś wiele osób swoimi artykułami w tym zakresie. Powodzenia!

Odpowiedz

Aga Styczeń 21, 2018 o 20:18

Pomysly sa swietne, zwlaszcza spodobala mi sie seria ksiazek! Dodatkowy pomysl nr 1: Kurs online ‘Jak zarzadzac finansami’. Taki ‘Finansowy ninja’ w pigulce. Absolutnie same podstawy (ale wykraczajace poza budzet domowy). Dodatkowy pomysl nr 2: Wprowadzenie przedmiotu ‘Edukacja finansowa’ do szkol srednich. Osobiscie mam wrazenie, ze uczniowie takich szkol byliby bardziej zainteresowani tematyka niz uczniowie szkol podstawowych. Dlaczego? Bo lada chwila matura i za chwile zaczna niezalezne zycie. Mozna by to polaczyc z poradami o tym, jak rozsadnie przezyc lata studenckie (pod wzgledem zarzadzania finansami i planowania finansowej przyszlosci). Poza tym uczniowie szkol srednich dostaja (chyba) wyzsze kieszonkowe, a czasem maja juz nawet prace dorywcze. Dla dzieci w podstawowce planowanie przyszlosci, samodzielne zarzadzanie pokazniejszymi finansami czy planowanie dlugoterminowych wydatkow to chyba raczej tematy bardzo abstrakcyjne. Takie jest moje subiektywne odczucie, ze lepiej najpierw liceum, a potem podstawowka 🙂 Ogolnie pomysly na przyszlosc sa swietne i trzymam kciuki za realizacje!

Odpowiedz

Aga Luty 21, 2018 o 15:33

Przepraszam, jednak zmienilam zdanie! Czytam wlasnie ksiazke „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta Kiyosaki. Jest napisana z perspektywy 9-letniego chlopca, ktory uczy sie zarzadzania finansami. I wyglada na to, ze jak najbardziej potrafi ogarnac podstawowe zasady! Tak wiec moze podstawowka to jednak dobry pomysl 🙂 Powodzenia, Michale!

Odpowiedz

Rita Styczeń 22, 2018 o 15:27

Uważam, że pomysł z zajęciami w szkołach jest dobry, ale nierealny w chwili obecnej,aby wprowadzić to jako podstawę programową. Musiałbyś zacząć działać w polityce, a tego chyba nie chcesz. Dostać się do Ministerstwa Edukacji i tam wprowadzać zmiany, stworzyć lobby, które zmieni program szkół. Nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudne patrząc na to, co się dzieje z reformą edukacji. W prywatnych szkołach – TAK! Jak najbardziej taki projekt przejdzie. W publicznych będzie to tylko ciekawostką, a nie standardem.

Odpowiedz

Rita Styczeń 22, 2018 o 15:37

Dodam tylko, że mnie najbardziej interesuje zakończenie cyklu o self-publishingu. Jest tam bardzo dużo przydatnej wiedzy na temat wydawania. Myślę, że warto dokończyć ten wątek i wtedy zabrać się za inne rzeczy.
Nie wiem, czy pakowanie się w kolejną książkę jest dobrym pomysłem. Może zrób coś innego, świeżego, co zaskoczy czytelników. Twoja ksiązka „Finansowy ninja” i tak długo będzie na fali i mam wrażenie, że kolejna nie przyćmi jej sukcesu.

Odpowiedz

Radosław Styczeń 22, 2018 o 20:44

Witaj,
Jeśli chcesz wprowadzić finanse osobiste jako przedmiot do szkół to potrzebujesz dwóch podstawowych rzeczy: (1) programu i (2) nauczycieli. W jaki sposób zamierzasz rekrutować (szkolić) nauczycieli? Masz jakieś pomysły?

Odpowiedz

Marcin Styczeń 22, 2018 o 21:07

Cześć Michał,

Jestem Twoim czytelnikiem od 2014 roku, Finansowego Ninja mam z 1szego „rzutu” sprzedaży (sierpień 2016). Czytam niemal wszystkie artykuły, słucham niemal wszystkich podcastów. Bardzo doceniam to co robisz, pomagasz ludziom „szukającym odrobiny stabilizacji finansowej i emocjonalnej w życiu” 🙂 Wielki szacunek, Finansowy Ninja jest świetną książką.
Piszę, żeby się podzielić moim odczuciem nt. bloga i podcastu w 2017 r. Szczerze mówiąc w 3 lub 4 kwartale zacząłem się zastanawiać czy coś się z Tobą dzieje. Widać było po wpisach oraz ich częstotliwości, że albo „Ci się odechciało” albo bardzo ciężko jest Ci pisać nowe treści. Jednocześnie częste przypominanie o Fin Ninja było męczące, zwłaszcza dla kogoś kto zna książkę i bloga bardzo dobrze. Powiem szczerze, wyglądało na to, że stworzyłeś dobry produkt, który się sprzedaje i na razie nie chce Ci się już pisać. Jesteś syty, więc teraz będziesz promować książkę, żeby jak najwięcej zarobić. Widząc od lat Twoją transparentność wierzę w to co powiedziałeś w tym podcaście, że rok 2017 był rokiem niemocy twórczej po bardzo męczącej przygodzie z książką. Mam nadzieję, że wrócisz do systematyczności i dalej będę mógł czerpać z bloga pełnymi garściami.

Pozdrawiam, Marcin

Odpowiedz

Robert Styczeń 24, 2018 o 11:14

Zgadzam się z moim przedmówcą w 100 %.

Odpowiedz

Paweł Styczeń 22, 2018 o 21:16

Michale, tylko jeden pomysł.. mowileś o sprzedaży swojej książki za granicą. A myślałeś o wydaniu jej w innym kraju? W języku angielskim? Myślę, że to świetny pomysł. Może współpraca z Paty Flynnem?

Pozdr.

Odpowiedz

Rita Styczeń 25, 2018 o 19:56

Musiałby część rzeczy pisać od nowa, bo w każdym kraju są inne regulacje oraz inne rodzaje lokat, funduszy. Musiałby zbadać najpierw dany rynek, by pisać o nim.

Odpowiedz

Magdalena Styczeń 23, 2018 o 11:24

Mam święte przekonanie, że prędzej czy później zrealizujesz każde swoje założenie. A ja nie mogę się doczekać! Mam bardzo ograniczone zaufanie do różnych twórców i mentorów, natomiast Tobie po prostu wierzę, bo z własnego doświadczenia wiem, że dajesz samo mięso, bez górnolotnego lania wody. Dajesz treści, które pomagają; rozjaśniają umysł i pomagają się ukierunkować. Przynajmniej połowę z Twoich pomysłów chciałabym mieć już w formie gotowca we własnym posiadaniu 🙂 planujesz poruszyć kwestie, które mnie bardzo interesują i wiem, że przyjdzie mi trochę pobłądzić, zanim będę mogła się wesprzeć Twoim doświadczeniem. Niemniej poczekam, bo warto. Trzymam mocno kciuki, dużo siły życzę Tobie i rodzinie, i cierpliwie czekam na kolejne projekty 🙂 Mam nadzieję, że uda się wprowadzić edukację finansową dla dzieci. Moje dzieciaki są jeszcze małe, więc może uda się zgrać to w czasie 😉 Wszystkiego dobrego, Michał. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 24, 2018 o 14:47

Cześć, widziałem, że podjąłeś w 2016 roku próbę dodania podcasta do spotify i tak do dziś pozostał tam jeden odcinek do odsłuchania. Stąd pytanie czy to już jest pomysł porzucony czy można jeszcze liczyć, ze wejdziesz na Spotify ze wszystkimi podcastami? Nie ukrywam wygoda.

Odpowiedz

Janek Styczeń 24, 2018 o 22:47

Cześć Michał,

To mój pierwszy komentarz ever na Twoim blogu. Słowem wstępu dziekuję Ci za pracę jaką wkładasz w uświadamianie i edukację nas.

Pomysł z podręcznikami szkolnymi super – ale wydaję mi się, że betonu szkolnego nie przeskoczysz (mówie jako mąż młodej wykładowczyni akademickiej).
Może pomysł z sylabusami dla przedszkoli (więcej prywatnych więc łatwiej chyba przekonać) nt finansów w wersji łatwej i przystępnej dla dzieci na początek. Jakby to ruszyło to coś dla szkół.

Kibicuję Ci szczerze, niemniej nie wiem czy kojarzysz (cie) serie Jamiego Olivera nt zmian żywieniowych w angielskich szkołach. Pomimo wielkiego autorytetu i innej mentalności Oliver poległ. Niektórych rzeczy nie da się przeskoczyc …

pozdrawiam
Janek

Odpowiedz

Paweł Styczeń 25, 2018 o 20:33

Pierwszy mój komentarz na tym blogu, choć czytam od dawna. Tak więc witam serdecznie!

Krótko tylko chciałem powiedzieć, że transkrypcja podcastów to cudowna rzecz – jako typowy „wzrokowiec” i osoba, która dosć szybko czyta niemiłosiernie sie męczę słuchając kogoś, natomiast uwielbiam czytać 😉

A blog naprawdę wspaniały, postanowiłem przeczytać wszystkie interesujące mnie wpisy począwszy od 2012 roku.

Odpowiedz

Jadwiga Styczeń 26, 2018 o 14:19

To pierwszy mój komentarz na tym blogu:)
Michał gratuluję pomysłów – z większej połowy z nich z chęcią skorzystam i już się nie mogę doczekać, kiedy będę mogła to zrobić. Ankietę wypełniłam, także mam nadzieję, że załapię się na któryś z nich;)
A teraz odnośnie leżenia do góry brzuchem, o którym pisałeś na końcu – fenomenalnie jest być w sytuacji, która pozwala Ci na to i mam nadzieję, że sama ciężką, systematyczną i sprawiającą mi przyjemność pracą też do niej doprowadzę (uwielbiam ten stan, w którym finalizuję projekt, te ostatnie dni adrenalina trzyma mnie tak, że na siłowni wyciskam 150% normy, a potem po podpisaniu ostatniego dokumentu cieszę się, że się udało, otwieram wino i mogę przez kilka dni odpocząć i zastanowić się co dalej). Jednak w moim odczuciu nie da się tylko leżeć i odpoczywać. Świat pędzi, pojawiają się nowe możliwości, wiedza, którą zdobyliśmy deprecjonuje się i po kilku latach „nicnierobienia” może okazać się, że to co przynosiło nam pieniądze nie jest już takie opłacalne, a wtedy powrót do pracy może być bolesny – w końcu przez ten czas wiele mogło się zmienić. Moralnie też jesteśmy zobligowani do dzielenia się swoimi talentami – dlatego miło było przeczytać, że możesz i chcesz się poświęcać pracy twórczej:) Dzięki temu nie „wyhamujemy” intelektualnie i w razie zawirowań na rynku w porę zareagujemy. Przedsiębiorczości i kreatywności się nie zapomina, ale trzeba je „trenować”;)
Pozdrawiam i życzę sukcesów:)

Odpowiedz

Adam Styczeń 27, 2018 o 22:52

Michał – jestem po walce z nieuczciwymi dostawcami prądu i cieszy mnie pomysł na program Finanse 50+. Jednak mając tak duży autorytet i społeczność proszę abyś poważnie zastanowił się nad poparciem zmian legislacyjnych proponowanych przez Federację Konsumentów – akcja „Stop wysokim karom umownym za wypowiedzenie umowy sprzedaży energii przed jej końcem”. Dotyczy to także gazu i innych mediów. Przeprowadzenie zmian legislacyjnych chroniących seniorów, także przed efektami PSD II, brzmi jako fajny cel, a niestety otwarcie rynku bankowego poprzez ten standard komu jak komu, ale seniorom może zaszkodzić najbardziej. Powodzenia jeśli podejmiesz się wyzwania oraz dzięki za ewentualne nagłośnienie tematu.

Odpowiedz

Wojtek Luty 13, 2018 o 20:13

Jeszcze nie skończyłem słuchać tego odcinka ale mam już dwie myśli, którymi chciałem się podzielić.
Od Kiyosakiego zaczynają młodzi ludzie, którzy nie chcą oszczędzać pieniędzy, chcą je zarabiać i wydawać i dla nich jest on dobry. Ja z wiekiem nabrałem do tych publikacji dystansu, ale były dla mnie ważne.
Nie czytałem jeszcze „Finansowego ninja” ale daję Ci kredyt zaufania i gdy ktoś mnie pyta o książkę „po Kiyosakim” to z czystym sercem polecam.
Co do nauki finansów osobistych. Instytut Ludwika von Misesa organizuje „Lekcje ekonomii dla młodzieży”. Finanse osobiste leżą obok ekonomii, są jednak jej bliskie. Organizacja ta zbudowała już infrastrukturę, może dobrze by było zacząć od opracowania scenariusza jednej lekcji prowadzonej w ramach tej inicjatywy.

Odpowiedz

Oskar Luty 24, 2018 o 15:07

Cześć,
bardzo ciekawy podcast, fajnie że dzielisz się z innymi swoimi planami na przyszłośc. Jeżeli mogę się do tego odnieść, czy byłaby możliwość, abyś zaktualizował temat kont IKE oraz IZKE w uzupełnieniu o dość mocno promowane w ostatnich latach DFE (dobrowolne fundusze emerytalne)?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rafał Z Kwiecień 20, 2020 o 13:13

Ponieważ akurat tym razem o jakości Twoim okiem:
„… liczyła się przede wszystkim jakość i to jest to, co chciałbym żeby wyróżniało treści, które ja tworzę.

Jakość, a nie ilość. Chcę robić jakościowe rzeczy, a jakościowe rzeczy wymagają czasu. ”

Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: