Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

WNOP 102: Jak zrobić karierę w telewizji – o blaskach, cieniach i warsztacie mówi Jarosław Kuźniar

przez Michał Szafrański dodano 10 lipca 2017 · 22 komentarze

Kariera w telewizji - Jarosław Kuźniar

Jakie kompetencje trzeba zdobyć, aby stać się osobowością telewizyjną? Jak poprawiać swój warsztat? O to przepytuję osobę, która udowadnia, że telewizja jest wszędzie.

Temat tego podcastu może się wydawać niszowy, bo przecież mało kto chce robić karierę w telewizji. Niemniej jednak kompetencje, które posiadają dobrzy dziennikarze, przydają się także w innych zawodach. Dzisiaj umiejętność dobrego prezentowania się przed kamerą pomaga także robić biznes, znaleźć lepszą pracę i skutecznie mówić to co mamy do zakomunikowania w formie wideo – najprostszej do konsumpcji formie przekazu.

Mój dzisiejszy gość – Jarosław Kuźniar – jest w tym absolutnym mistrzem. Przeszedł długą drogą: od regionalnego radia, przez stacje ogólnopolskie, aż do telewizji TVN24 i TVN, aby ostatecznie trafić do telewizji internetowej, gdzie aktualnie realizuje program „Onet Rano”.

Jest jednocześnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy doskonale rozumieją nowe media. Potrafi bezpośrednio komunikować się z oglądającymi – zarówno sympatykami, jak i tymi, którzy go nie lubią.

Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak sam zdobywał pracę w telewizji (dosłownie „zdobywał”) i co trzeba w sobie przepracować, aby stać się osobowością telewizyjną. Podpytuję też Jarka o kulisy jego przejścia z tradycyjnej telewizji do Internetu – do programu „Onet Rano” i o to, czym tak naprawdę różni się robienie telewizji w obu tych mediach. Rozmawiamy też o tym, jak radzi sobie na innych frontach, np. we własnym biznesie podróżniczym goforworld.com. Dajemy także masę podpowiedzi w zakresie tego jak doskonalić warsztat i lepiej prezentować się przed kamerą.

Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy. 🙂

Rozmowa w formie audio i wideo

Możesz posłuchać podcastu, przeczytać transkrypt na końcu wpisu lub posłuchać zapis na YouTube.

Oglądając wideo zasubskrybuj proszę kanał na YouTube oraz kliknij symbol dzwoneczka. Dzięki temu będziesz otrzymasz powiadomienie, gdy opublikuję nowy film.

 

A przy okazji informuję, że dzisiaj przyjeżdża do mojego magazynu pierwsza partia dodruku książki „Finansowy ninja”. Już od środy (12 lipca 2017 r.) zaczynamy realizować wysyłki na bieżąco!

Zachęcam do lektury książki jeszcze w te wakacje. Warto!

ZAMÓW KSIĄŻKĘ →

W tym odcinku usłyszysz:

 • Kim jest Jarek i czym się zajmuje?
 • O biznesie podróżniczym Jarka.
 • Jakim szefem jest Jarosław Kuźniar?
 • Czy telewizja wymaga od pracownika bezwzględnego posłuszeństwa?
 • Jakich treści oczekują widzowie?
 • Jak według Jarka wygląda przyszłość telewizji?
 • Jak w niebanalny sposób opowiadać w telewizji historię?
 • Jak i kiedy Jarek trafił do telewizji?
 • Co z doświadczeń radiowych i telewizyjnych przydaje się Jarkowi w internecie?
 • Gdzie teraz najlepiej uczyć się warsztatu, żeby pracować w mediach?
 • Skąd Jarosław Kuźniar czerpie inspirację i wiedzę na temat wystąpień?
 • Jakie są typowe błędy, które można wyeliminować, w swoim sposobie mówienia?
 • W jaki sposób trenować dykcję?
 • Czy studia dziennikarskie są niezbędne do pracy w mediach?
 • Dlaczego warto dbać o swoją markę osobistą?
 • W jaki sposób Jarek dba o swoją markę osobistą?
 • Jakie jest podejście Jarka do hejterów?
 • W jaki sposób Jarek poradził sobie z pierwszymi, hejterskimi komentarzami?
 • Czy w dzisiejszych czasach wejście do mediów, w taki sposób jak zrobił to Jarek, jest możliwe?
 • Jak wyglądało przejście Jarka z telewizji do świata Internetu?
 • W jaki sposób Jarek odnalazł się w Internecie?
 • Na ile społeczność zbudowana przez Jarka poza telewizją pomogła mu rozpocząć pracę nad projektem Onet Rano?
 • Jak bardzo różni się aktualne zaplecze Jarka od tego, które miał w telewizji?
 • Co to jest gimbal?
 • Jaka jest minimalna liczba osób, które tworzą mobilne studio?
 • Jakie są zagrożenia płynące z wejścia w świat mediów i staniu się osobą publiczną?
 • Kto dla Jarka jest osobą sprowadzającą go do pionu?
 • Czym dla Jarka obecnie są podróże?
 • Co z perspektywy czasu powiedziałby Jarek do piętnastoletniego siebie?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Czytaj także: WNOP 087: Sukces na YouTube – Krzysztof Gonciarz opowiada o kulisach swojej pracy i ewolucji

Strony, osoby i tematy wymienione w podcast’cie:

Osoby wymienione w odcinku:

Sprawdź również: WNOP 091: Jak zarabiać na YouTube? Stawki, sposoby, pomysły, błędy i koszty – podpowiada Jacek Gadzinowski

Zapowiedź następnego odcinka podcastu

Następny odcinek podcastu „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” ukaże się za dwa tygodnie. Spotkam się w nim z Błażejem Kuźniackim – doktorem prawa i ekspertem od międzynarodowej optymalizacji podatkowej i tematyki unikania opodatkowania. Będziemy rozmawiać o legalności optymalizacji podatkowej.

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skorzystać z tego linku i nagrać dla mnie wiadomość głosową z wykorzystaniem mikrofonu Twojego komputera. Pamiętaj, że jedna wiadomość może mieć maksymalnie 90 sekund (ale możesz ich nagrać kilka) 🙂

Jeśli nagrywając pytanie przedstawisz się i podasz adres swojego bloga (lub strony WWW), to zlinkuję do niego tak jak uczyniłem w poprzednich odcinkach podcastu. To może pomóc w promocji Twojego bloga, więc tym bardziej zachęcam do zadawania pytań głosowo.

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten odcinek podcastu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Was w wielu miejscach:

A jeśli podoba Ci się podcast, to będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli poświęcisz minutkę i zostawisz swoją ocenę oraz krótką recenzję w iTunes. Wasze głosy powodują, że mój podcast trafia do rankingów iTunes. Dzięki temu łatwiej jest do niego dotrzeć tym osobom, które jeszcze nigdy go nie słyszały. A na tym bardzo mi zależy 🙂

Oceń podcast “Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” <–

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za Twoje wsparcie i życzę Ci świetnego dnia! 🙂

Zobacz także: WNOP 106: Jak zacząć nagrywać własny podcast i unikać błędów początkujących – Marek Jankowski

Transkrypt podcastu

Kliknij tutaj, aby pobrać spisaną treść podcastu (PDF).

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 22 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Magda Lipiec 10, 2017 o 12:52

Bardzo miła i ciekawa rozmowa. Jarkowi proponuję spróbować delegowania choć części obowiązków – powinno być trochę lepiej z wolnym czasem. Mam jeszcze małą uwagę do Was obu – podczas rozmowy zdarzało się zasłanianie ust ręką, a to pogarszało parametry audio. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Szymon Lipiec 10, 2017 o 13:29

Temat rozmowy na pewno ciekawy i fajnie że na jopie pojawiają się podcasty które odkrywają taką tematykę. Natomiast (abstrahując od tego konkretnego wywiadu) dla mnie Pan Kuźniar jest osoba której działalność publiczną oceniam krytycznie. Człowiek który mówi o tym jak walczy z hejtem i jak go to dotyka, sam jednocześnie nie stroni od niesprawiedliwych komentarzy i ocen, a potem dziwi się że internet odpowiada ze zdwojoną siłą.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 11, 2017 o 13:08

Ciekawie się tego słuchało, nie można odmówić p. Kuźniarowi tego że ładnie buduje swoje biznesy, aczkolwiek… liczyłem na trochę więcej pazura, u było nie było, ninjy 😉

Dwie sprawy kładą się mocnym cieniem na karierze p. Kuźniara, z czego jedna ma nawet bezpośredni związek z tematem bloga – słynne „walmartowskie oszczędzanie”.

Druga sprawa ma związek z tematem rozmowy – budowanie wiarygodności i niezależności na rynku video. Zabrakło mi tu pytania o jednostronność gości którzy trafiają do „wywiadowczego samochodu” (program, co podkreślę, jest bardzo dobrze realizowany) – to ciekawe czy jest to wybór samego dziennikarza, wymóg Onetu czy też cała prawa strona odrzuca zaproszenia.

Tych dwu rzeczy stanowczo mi zabrakło do dania 5-ki 😉

Odpowiedz

Marzena Lipiec 15, 2017 o 13:02

Każdego ranka oglądam wywiady Pana Kuźniara i bardzo często jest tak, że goście „z drugiej strony” nie chcą przychodzić do programu, o czym Pan Kuźniar czasami informuje. Ostatnio był młody poseł z PIS. Jakiś czas temu inny polityk tej partii rozmawiał z Panią Renatą Kim. Teraz już Pan wie.

Odpowiedz

Szymon Lipiec 20, 2017 o 04:13

Ostatnio był młody poseł z PIS (Łukasz Rzepecki), bo skrytykował projekt o opłacie paliwowej. Plucie na partię rządzącą zwykle kończy się nagrodą w postaci zaproszenia do pani Olejnik lub pana Kuźniara. Ot, taka inicjacja i przepustka zarazem 🙂

Odpowiedz

kansuke Lipiec 11, 2017 o 14:42

Aż sobie obejrzałem ten wywiad z panami ze Stundup Polska: Michałem Kempą i Wojciechem Fiedorczukiem (swoją drogą fajnie by było dać link do niego tutaj, bo w podcaście nie padają ich nazwiska i się trochę tego naszukałem…) i faktycznie – Panie Jarku, szacun, że Pan to przeżył. Łatwo nie było, ale moje zdanie o nich raczej nie stało się pozytywne (szczególnie o tym jadącym z przodu).

Odpowiedz

Jacek Lipiec 14, 2017 o 12:36

Też specjalnie obejrzałem ten odcinek – po prostu żenujące. Przez moment miałem wrażenie, że redaktor Kuźniar każe im po prostu wyp… z tego samochodu 🙂 Pełen profesjonalizm, wielkie brawa dla niego. Wracając do rozmowy (świetna), ale zabrakło mięsa, know-how jakim np. podzielił się Kamil Kozieł.

Odpowiedz

Robert Lipiec 12, 2017 o 12:08

Bardzo ciekawa i inspirująca rozmowa! Mega się tego słuchało – dzięki wielkie!

Odpowiedz

Bartek Lipiec 12, 2017 o 16:37

Michal,

Na prawde swietny merytorycznie odcinek!

Sslucham Twoich podcastow juz od dawna – smialo moge powiedziec, ze przesluchalem wiekszosc. Wiem wiec tez, ze kiedys bardzo waznym bylo dla Ciebie aby utworzyl serwer go gier bez wulgaryzmow.

Przyznam, ze niestety czulem pewien dysonans sluchajac tego odcinka calkiem niezle obfitujacego w rozne K i H i inne (np. cytuje „k*tas podwieszony na szyi”), ktorego w pewnych momentach nawet trudno bylo sluchac z uwaga, w stosunku do tego co deklarowales kiedys, a takze w stosunku do innych tresci, ktore do tej pory publikowales.

Czuje, ze zrobiles to celowo publikujac to nagranie bez cenzury, bo zawsze starasz sie nagrania publikowac z jak najmniejsza liczba ciec. Jednoczesnie uwazam jednak, ze brakuje spojnosci w tym podcascie w stosunku do tego, co deklarowales i publikowales wczesniej.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Lipiec 14, 2017 o 09:24

Hej Bartek,

Dziękuję za wyłapanie. Mam wrażenie, że przesadzasz. Pojawiły się dosłownie dwa takie słowa w całym dwugodzinnym nagraniu więc raczej nie można mówić o tym, że podcast w nie „obfituje”. Nie uznałem za zasadne żeby je wypikiwać. To, że komuś się wymsknie coś od czasu do czasu, zasadniczo różni się od sytuacji, gdy bluzga non-stop.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Lipiec 14, 2017 o 13:02

Potwierdzam słowa Michała – owszem wyłapałem również te dwa słowa które rozmówca użył, ale nie zabolało mnie to jakoś szczególnie w uszy, nie były one wypowiedziane jakoś z emfazą, naciskiem czy złością, po prostu. Jak na dwugodzinną rozmowę to już nie przesadzajmy z takim puryzmem językowym.

Odpowiedz

Karol Sierpień 19, 2017 o 16:26

Witaj Michale,

Chciałbym się podzielić swoją opinią. Te „k.wy” do Pana Jarosława raziły bardzo moje ucho chyba dlatego, że pojawiły się w Twoim podkaście. Rozumiem że to tylko kilka a wywiad taki długi… Tak jak napisałem był to wywiad, a nie rozmowa „u Sowy”, Pan Jarosław miał świadomość że to się nagrywa i będzie słuchane. Chyba można się powtrzymać lub użyć „niedomówienia” (Jan Kobuszewski by Stanisław Tym).
Na dodatek w mojej opinii żaden z epitetów nie wnosił nic do treści. Nie podkreślał ani szczególnego wzburzenia ani ekscytacji – poprostu przecinek.

Dziękuję że do tej pory nie używałeś takich „przecinków” pomimo tego, że nagrywasz tak długie odcinki. Dobra robota.

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Lukasz Lipiec 20, 2017 o 11:11

Podcast jak najbardziej w porzasiu. Co do wulgaryzmow to rzeczywiscie bylo ich zaledwie kilka, jednak ze rowniez uwazam, ze Michal Twoj podcast jest na tak wysokim poziomie, ze nie powinien byc macony takimi wstawkami, chocby ze wzgledu na szacunek do Ciebie I Twoich sluchaczy. Jednak ze oczywiscie nie ma co panikowac, w koncu to jednorazowy wybryk I to wypowiedziany przeciez nie przez Ciebie 😉
Calosci dobrze sie sluchalo, choc momentami draznil slowotok goscia. Jest elokwentny, bardzo latwo I plynnie sie wypowiada na kazdy temat, jednak ze mysle ze czasami warto byloby dac dojsc do glosu I Tobie Michale 😉 aby calosc wygladala na fajna rozmowe.
To tyle drobnych uwag, ktore tylko skutkuja malym minusikiem przy 5 w ocenie ;))))
Pozdrawiam I udanych wakacji.

Odpowiedz

grg Lipiec 13, 2017 o 06:10

Michal. Zmień nr podcastu bo ściąga sie jako 103,😊

Odpowiedz

Michał Szafrański Lipiec 14, 2017 o 09:20

Hej Grg,

Nie widzę gdzie jest źle. Podaj proszę więcej szczegółów.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Rozmowy kobiece Lipiec 13, 2017 o 14:54

Bardzo ciekawy temat do rozmowy. Kuźniar nie źle buduje swoje interesy. Ogólnie cały artykuł jest na plus. Aż miło się go czyta.

Odpowiedz

Adam Łatacha Lipiec 13, 2017 o 21:36

Cześć Michał. Po osiągnięciu setki przeskoczyłeś chyba na inny poziom. Dwa ostatnie odcinki są absolutnie rewelacyjne. Zgadzam się, że jeśli content jest dobry to ludzie będą słuchać nawet 5 godzin. Pozdrawiam i powodzenia 🙂

Odpowiedz

Aga Lipiec 18, 2017 o 19:24

Pierwszy raz słucham a nie czytam transkrypt. Bardzo przyjemny głos! I oczywiście ciekawa rozmowa. Pozdrawiam

Odpowiedz

Inka Lipiec 19, 2017 o 00:14

No nie wiem, może ja się nie znam… Ale dla mnie to jakiś bełkot jest. Fakt, że czytałam, a nie słuchałam, więc może dlatego. Albo po prostu Kuźniara nie lubię?

Odpowiedz

Moje konto Lipiec 21, 2017 o 13:56

Koło Pana Kuźniara raczej obojętnie się nie przechodzi – albo się go lubi albo nie. Ja akurat nie bardzo za nim przepadam, ale podcast ogólnie ciekawy.

Odpowiedz

Tomek Sierpień 23, 2017 o 23:20

Świetny podcast! Tak trzymaj Michał! Bardzo ciekawa rozmowa z ciekawym gościem nie mogę się doczekać następnej.
P.S. I love your jingiel 😀

Odpowiedz

Jessica Wrzesień 4, 2017 o 18:40

jeżeli mam zrobić taką karierę jak Kuźniar którego wszyscy dookoła nienawidzą, to ja dziękuję i postoję.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: