Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Optymalizacja podatkowa dzięki kontom IKE i IKZE – ile można zaoszczędzić?

przez Michał Szafrański dodano 6 listopada 2014 · 336 komentarzy

Optymalizacja podatkowa dzięki kontom IKE i IKZE

Pieniądze leżą czasami na wyciągnięcie ręki od nas. Końcówka roku to dobry moment, by pomyśleć o optymalizacji podatkowej.

Temat rachunków emerytalnych IKE i IKZE powraca jak bumerang co roku w czwartym kwartale. Nic dziwnego – są one bardzo rozsądnym sposobem optymalizacji podatkowej. Szczególnie dla tych osób, które chcą oszczędzać na emeryturę, ale mogą też dać korzyści tu i teraz.

Dzisiaj publikuję kompendium wiedzy o IKE i IKZE. Czy warto posiadać te rachunki? Jakie korzyści dają? Który z nich bardziej opłaca się posiadać ? A może oba? I w końcu: czy warto z nich korzystać, jeśli nie planujemy dotrwać do emerytury? Na te wszystkie pytania odpowiadam w tym artykule.

Jest to jednocześnie pierwszy z trzech wpisów dotyczących IKE i IKZE, które ukażą się w najbliższych dniach tygodniach:

Planuję wyczerpać temat tą trylogią. Rozsiądźcie się zatem wygodnie i spokojnie przeczytajcie, jak wiele możecie zyskać – nawet jeśli nie macie emerytury w planach.

Logo BOSSAPartnerem cyklu „Elementarz Inwestora” w okresie od września do listopada 2014 r. jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – jeden z najdłużej działających domów maklerskich w Polsce, istniejący na rynku od 19 lat.

DM BOŚ jest wieloletnim liderem rynku kontraktów terminowych. W 2014 roku został wybrany Najlepszym Domem Maklerskim w rankingu gazety „Parkiet” oraz wyróżniony tytułem Finansowa Marka Roku za najwyższej jakości usługi internetowe oraz zbudowanie pozycji eksperta rynku finansowego. Wielokrotnie nagradzany za aktywność i innowacyjne produkty związane z inwestowaniem na giełdach polskiej i zagranicznych (pod marką bossa.pl), funduszami inwestycyjnymi (bossaFund.pl) oraz rynkiem walutowym Forex (bossaFX.pl). DM BOŚ oferuje Klientom wysokiej jakości produkty oraz wspiera inwestorów licznymi analizami, rekomendacjami oraz komentarzami ekspertów.

Po co IKE / IKZE?

Idea jest prosta i chyba już wszystkim znana: z ZUS dostaniemy na tyle niską emeryturę, że powinniśmy oszczędzać sami, aby nie zabrakło nam na życie na stare lata. Rządzący stworzyli więc dwa rodzaje kont, w ramach których możemy dobrowolnie oszczędzać pieniądze korzystając z preferencji podatkowych:

 • IKE – Indywidualne Konto Emerytalne
 • IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Chociaż nazwy są podobne, to konta te funkcjonują w zupełnie innych sposób. Artykuł napisałem tak, by na każdym etapie pokazywać różnice pomiędzy nimi.

Wersja dla nielubiących czytać długich wpisów

Wpis przedstawia konta IKE i IKZE jako “tarczę podatkową” dla Twoich inwestycji. Wnioski są następujące:

 1. Warto posiadać zarówno konto IKE, jak i IKZE, bo stanowią one skuteczną ochronę przed podatkami (chociaż w różny sposób).
 2. Konto IKZE daje doraźne korzyści (pomniejsza płacony podatek dochodowy) i efektywnie pozwala zaoszczędzić więcej niż konto IKE – szczególnie przy wpłatach do 5000 zł rocznie.
 3. Inwestując na rynkach kapitałowych warto zacząć od inwestowania przez konto IKZE, potem – o ile inwestujemy większe kwoty niż ok. 4500 zł rocznie – konto IKE i na końcu – o ile posiadamy jeszcze większe kwoty (ponad 16 000 zł nowych inwestycji rocznie) – dopiero inwestować z wykorzystaniem standardowych rachunków maklerskich.
 4. Jeśli masz wątpliwości co do zasadności powyższych punktów, to jednak przeczytaj cały ten wpis.

Pamiętaj, że nie jestem doradcą inwestycyjnym. Poniższy tekst to wyraz mojej prywatnej opinii i nie musisz się z nim zgadzać. Ty sam odpowiedzialny jesteś za wszystkie swoje decyzje finansowe.

Zacznijmy od wspólnych podstaw:

 • Obydwa rodzaje kont mają zachęcić nas do odkładania pieniędzy na naszą emeryturę.
 • Konta te tworzą taki “parasol podatkowy”. Podstawową korzyścią z posiadania na nich pieniędzy jest brak konieczności zapłaty podatku Belki (IKE) w przypadku, gdy wytrwamy do wieku zbliżonego do emerytalnego (szczegóły niżej) lub ulgi podatkowe w roku, w którym dokonujemy wpłaty (IKZE).
 • Mamy elastyczność w zakresie wyboru formy inwestowania w IKE/IKZE. Odpowiednio wybierając instytucję finansową, która będzie prowadziła takie konto, możemy zdecydować, czy będziemy po prostu trzymali na tym koncie gotówkę (forma lokaty), czy będziemy posiadać tam jednostki funduszy inwestycyjnych, czy może samodzielnie będziemy inwestować w akcje, certyfikaty i inne instrumenty (konto maklerskie w ramach IKE).
 • Środki finansowe zgromadzone na kontach można przenosić pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi – także zmieniając sposób inwestowania. Zazwyczaj po roku posiadania IKE/IKZE w danej instytucji, przeniesienie do innej jest bezpłatne. Wcześniej trzeba za nie słono zapłacić.
 • Środki zgromadzone na kontach IKE/IKZE są dziedziczone – zarówno bezpośrednio – poprzez wskazanie osób uposażonych – jak i w trybie postępowania spadkowego (o ile takie wskazanie bezpośrednie nie nastąpiło).
 • Każdy może mieć tylko jedno konto IKE i jedno konto IKZE (oprócz tego pracodawca może nam założyć Pracowniczy Program Emerytalny, ale to nie jest przedmiotem tego wpisu). Nie można posiadać po kilka takich kont. To ogranicza elastyczność inwestowania z “parasolem podatkowym”. Przykładowo: jeśli wybierzemy IKE w funduszach inwestycyjnych, to nie możemy już posiadać drugiego konta IKE z kontem maklerskim. Możemy mieć jednak IKE w jednej instytucji i IKZE w innej.
 • Na obydwa rodzaje kont można wpłacić tylko określoną ilość pieniędzy w każdym roku kalendarzowym. O limitach piszę dalej.
 • Konto IKE i IKZE może posiadać każda osoba, która ukończyła 16 lat, ale do osiągnięcia wieku 18 lat może ona dokonywać wpłat na takie konta tylko w tych latach, w których uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Co więcej wysokość wpłat nie może przekroczyć wysokości dochodów. Po 18-tce – może wpłacać kwoty maksymalne.

Tyle podobieństw. Teraz to czym konta się różnią.

Czytaj także: WNOP 068: Jak inwestuję, czyli 10 zasad którymi się kieruję, strategia oraz obawy w roku 2016

Konto IKE – podstawowe cechy

Na początek cechy IKE:

 • Pierwszy rodzaj indywidualnego konta emerytalnego, który dostępny jest od 2004 roku.
 • Na IKE po prostu wpłacamy określoną ilość pieniędzy rocznie (w 2014 r. do 11 238 zł).
 • Nie możemy wpłat odpisać od dochodu / podatku.
 • Najwcześniejszym momentem, w którym możemy bez konsekwencji wypłacić pieniądze z konta IKE, są 60-te urodziny lub – jeśli nabyliśmy prawo do wcześniejszej emerytury – 55-te urodziny. Wtedy możemy wypłacić sobie te pieniądze bez jakiegokolwiek podatku – włącznie z wypracowanymi zyskami. Krótko mówiąc: nie płacimy podatku Belki, który standardowo wynosi 19%.
 • Gdybyśmy pieniądze musieli wypłacić sobie wcześniej (całą kwotę lub jej część), to instytucja prowadząca konto IKE potrąci od wypracowanych zysków podatek od zysków kapitałowych – 19%.
 • Można przed upływem powyższego okresu wypłacić sobie tylko część zgromadzonych środków.
 • Zwolnienie z podatku od dochodów kapitałowych nie jest automatyczne. Żeby być do niego uprawnionym trzeba dokonywać wpłat na IKE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych posiadania tego konta ALBO dokonać ponad połowy wartości wpłat co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Ustawodawca pilnuje byśmy byli systematyczni 😉

IKE daje nam więc taki “parasol podatkowy”, w którym nie musimy obawiać się podatku od zysków kapitałowych. I nawet jeśli kupujemy i sprzedajemy papiery wartościowe lub konwertujemy jednostki funduszy inwestycyjnych (ale bez wypłacania środków z konta IKE), to tego podatku też nie zapłacimy.

W przypadku IKE premię za cierpliwość otrzymujemy dopiero na koniec oszczędzania – po osiągnięciu wieku 60 lub 55 lat.

Zobacz także: IKE i IKZE FAQ, czyli najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące kont emerytalnych

Konto IKZE – podstawowe cechy

Z kolei konto IKZE rządzi się innymi zasadami i pozwala nam osiągnąć korzyści podatkowe już na początku inwestowania:

 • Konta IKZE dostępne są dopiero od 2012 r. i poszerzają wachlarz dostępnych opcji indywidualnego oszczędzania na emeryturę.
 • Na IKZE także możemy wpłacić określoną ilość pieniędzy rocznie (w 2014 r. do 4495,20 zł).
 • Równowartość wpłat na IKZE w danym roku odpisujemy od dochodu w składanym co roku zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że automatycznie możemy zmniejszyć podatek płacony w danym roku o ekwiwalent 18% lub 32% kwoty wpłaconej na IKZE – w zależności od tego, w którym progu podatkowym się znajdujemy. Poniżej piszę o tym szerzej.
 • Najwcześniejszym momentem, w którym możemy bez konsekwencji wypłacić sobie pieniądze z konta IKZE, są 65-te urodziny. Tu nie ma preferencji dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę.
 • W odróżnieniu od IKE, każda wypłata z konta IKZE po osiągnięciu wieku 65 lat, podlega zryczałtowanemu podatkowi 10%. Czyli od każdego wypłacanego nam wtedy 1000 zł będzie potrącane 100 zł. Ale nie ma tu podatku Belki.
 • Jeśli wypłacimy sobie pieniądze z IKZE przed osiągnięciem 65-ego roku życia, to taki przychód będziemy musieli wpisać do PIT-u rocznego i zapłacić od niego podatek według skali podatkowej (na chwilę obecną 18% lub 32%, ale może być też inny – zgodnie z przepisami podatkowymi w momencie wypłaty).
 • I tu jest jedna istotna różnica w porównaniu do IKE: przed 65-ymi urodzinami z kont IKZE nie można sobie wypłacić pieniędzy częściowo! Jeśli chcemy wybrać pieniądze, to musimy całkowicie zlikwidować konto IKZE.

Roczne limity wpłat na IKE i IKZE w 2014 i 2015

Ustawa emerytalna wraz z jej nowelizacjami przewiduje różne sposoby aktualizowania rocznych limitów wpłat dla kont IKE i IKZE.

Początkowo na koncie IKE można było odkładać rocznie 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zakładanego w danym roku (a dokładniej zakładanego w ustawie budżetowej na dany rok, czyli jeszcze przed rozpoczęciem roku). Na szczęście w 2009 r. podniesiono ten limit. Obecnie jest to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Przy kontach IKZE początkowo było tak, że każdy musiał sobie indywidualnie obliczać wysokość limitu rocznego wpłat. W połączeniu z nieatrakcyjnym (pierwotnie) sposobem opodatkowania wypłacanych środków, powodowało to, że IKZE mało kto był zainteresowany. Korzystne zmiany zaistniały w tym roku. Obecnie każdy może wpłacić co roku na konto IKZE 1,2-krotność prognozowanego na ten rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kwoty maksymalnych limitów wpłat wyglądają więc następująco:

 • Limit IKE 2014 = 11 238 zł
 • Limit IKZE 2014 = 4495,20 zł

Do końca roku mamy czas na wpłacenie tych środków na konta IKE lub IKZE. Wystarczy sam fakt wpłaty – nie musimy koniecznie w tym roku dokonywać transakcji.

Aktualnie znamy już wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok (wzrost z 3746 zł do 3959 zł), więc możemy obliczyć, że limity wpłat na rok 2015 będą następujące:

 • Limit IKE 2015 = 3 * 3959 zł = 11 877 zł
 • Limit IKZE 2015 = 1,2 * 3959 zł = 4750,80 zł

W tabeli poniżej znajdziesz szczegółowe podsumowanie podobieństw i różnic między kontami IKE i IKZE.

 IKEIKZE
Limit wpłaty w 2014 r.11 238 zł4495,20 zł
Limit wpłaty w 2015 r.11 877 zł4750,80 zł
Ulga podatkowa przy wpłacie?NieTak - odpis wpłaconej kwoty od dochodu w PIT.
Kiedy najwcześniej wypłata?60 lat lub 55 lat w przypadku wcześniejszej emerytury65 lat
Częściowa wypłataTakNie
Podatek przy wypłacie po osiągnięciu wiekuNieTak - 10% ryczałtowo
Podatek przy przedterminowej wypłacie19% - od zysków kapitałowychDochodowy - wypłata podwyższa dochód w PIT
DziedziczenieTak - bez podatku.Tak - uposażony płaci 10% ryczałtowego podatku.

Jakie warianty mamy do wyboru – gdzie można prowadzić IKE / IKZE?

Do tego momentu wszystko było proste, łatwe i przyjemne. Teraz zaczynają się schody.

Konta IKE i IKZE można mieć po jednym na osobę. Kluczowe jest zatem zdecydowanie:

 • Jakiego typu chcemy mieć konto IKE i IKZE?
 • Gdzie chcemy je mieć (w której instytucji finansowej)?
 • Co się bardziej opłaca – IKE czy IKZE? – szczególnie wtedy, gdy nie możemy pozwolić sobie na odkładanie maksymalnej kwoty, czyli 11 238 + 4495,20 zł = 15 733,20 zł rocznie, czyli 1311,10 zł miesięcznie.

Pierwszą i najważniejszą decyzją jest typ konta. Zarówno konta IKE, jak i IKZE, mogą być prowadzone przez fundusze inwestycyjne, domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, zakłady ubezpieczeń na życie, banki i powszechne towarzystwa emerytalne. Już sam ten przekrój pokazuje, że do dyspozycji mamy kilka rodzajów rachunków:

 • IKE / IKZE w formie klasycznego rachunku oszczędnościowego – te dostępne są jedynie w bankach.
 • IKE umożliwiające inwestowanie w obligacje skarbowe – tego typu rachunek dostępny jest jedynie w PKO BP.
 • IKE / IKZE umożliwiające obrót jednostkami funduszy inwestycyjnych – te dostępne są w TFI.
 • IKE / IKZE w formie rachunków maklerskich – te pozwalają obracać wszystkimi papierami wartościowymi notowanymi na GPW, w tym ETF-ami i obligacjami korporacyjnymi.
 • IKE / IKZE w formie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK).

Którą formę wybrać? To zależy od przyjętej przez nas strategii inwestycyjnej i naszych preferencji. Jeśli chcemy samodzielnie inwestować nabywając ETF-y notowane na GPW (moja strategia inwestycyjna) lub akcje, to dobrym rozwiązaniem będzie IKE / IKZE w formie rachunku maklerskiego.

Taka “tarcza podatkowa” będzie szczególnie korzystna w przypadku inwestowania w spółki dywidendowe. Jeśli wytrzymamy do 60/65 roku życia nie wybierając środków, to brak podatku Belki, który musielibyśmy zapłacić zarówno od zysku na zwyżce kursów akcji, jak i na dywidendach, pozytywnie odbije się na naszych zarobkach (szczegóły zobaczysz za chwilę w kalkulacjach).

Analogiczne korzyści osiąga się przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne. Tu też zarabiamy “podwójnie”. Nie płacimy podatku od zysku, jeśli obligacje kupimy taniej i sprzedamy drożej (na rynku Catalyst), a także od odsetek wypłaconych przez emitentów. Pozyskany w ten sposób kapitał możemy reinwestować.

Jeśli jednak obawiamy się samodzielnego inwestowania, to lepiej zdać się na zarządzających TFI i otworzyć rachunek IKE/IKZE z funduszami.

Tak czy siak – warto zwracać uwagę na koszty (opłaty dystrybucyjne, opłaty za zarządzanie, prowizje) pobierane przez poszczególne instytucje finansowe. Tajemnicą poliszynela jest, że rachunki oszczędnościowe w ramach IKE oferują niższe oprocentowanie niż lokaty standardowo dostępne w bankach, a i opłaty na IKE z funduszami także nie zachwycają. Ale zdarzają się perełki 🙂 Na przykład cały czas zachęcam do przyjrzenia się rachunkowi IKE Plus prowadzonemu przez ING, który oferuje najtańsze obecnie na rynku inwestowanie w funduszach. Wystarczy porównać opłaty za zarządzanie w ING z konkurencyjnym kontem IKE oferowanym, np. przez Aviva. Brak opłaty dystrybucyjnej, niższe opłaty za zarządzanie – to wszystko przekłada się na nasz wynik i pozwala wychodzić obronną ręką nawet wtedy, gdy fundusz nie zarabia tak dobrze jakbyśmy sobie tego życzyli. A w wieloletnim horyzoncie czasowym każda dziesiąta część procenta potrafi przełożyć się na grube tysiące złotych.

Zeszłoroczny ranking rachunków IKE z funduszami znajdziecie w serwisie Analizy.pl.

Ranking IKE oferowanych przez TFI v2

W zakresie IKE / IKZE z rachunkiem maklerskim niezmiennie polecam “Blogerski rachunek maklerski”, który uruchomiliśmy wspólnie z DM BOŚ oraz ze Zbyszkiem z bloga App Funds. Przypominam, że do końca 2014 r. trwa promocja, w ramach której DM BOŚ zwróci Wam do 100 zł zapłaconych prowizji. W praktyce oznacza to, że do końca 2015 r. możecie inwestować w ramach IKE i IKZE bez ponoszenia opłat za kupno instrumentów finansowych notowanych na GPW. To taki nasz unikalny prezent dla Czytelników śledzących cykl “Elementarz Inwestora”. Wszystkie szczegóły dotyczące tego rachunku znajdziecie w artykule “Rachunek maklerski bez opłat”.

Wybór nie ogranicza się jednak tylko do tych kilku rachunków. Aktualną listę wszystkich instytucji oferujących konta IKE i IKZE znajdziecie na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Poniżej skompilowałem listę wszystkich takich rachunków według stanu na 30 czerwca 2014 r.

Lista kont IKE IKZE 1

Lista kont IKE IKZE 2

Źródło: opracowanie własne „Jak oszczędzać pieniądze” na podstawie danych KNF.

Aktualne warunki i opłaty związane z obsługą kont IKE i IKZE

Poniżej przedstawiam ranking kont emerytalnych w bankach uporządkowany według wysokości oprocentowania lokat na kontach IKE. Ranking zawiera dane z tabel oprocentowania banków na dzień 5 listopada 2014 r.

Ranking IKE Banki v2

Analogiczny ranking przygotowałem także dla rachunków maklerskich. Przypominam, że w przypadku DM BOŚ konto maklerskie IKE i IKZE może być dla Was całkowicie bezpłatne do końca 2015 roku. Możliwe to jest dzięki promocji, którą realizujemy we współpracy z tym domem maklerskim.

Ranking IKE Domy Maklerskie

Ile dokładnie oszczędzamy?

Gdy mieliśmy tylko konta IKE, to wybór był prosty – wystarczyło założyć konto IKE, by uniknąć podatku Belki. Pojawienie się IKZE skomplikowało wybór i jednocześnie konto to w swojej pierwotnej wersji wyglądało na kompletny niewypał – dla przypomnienia: dopiero od tego roku wprowadzono zryczałtowany podatek 10% przy wypłacie emerytalnej (do tego jeszcze wrócę).

Podsumuję to co już napisałem:

 • Konto IKE pozwala nam uniknąć 19% podatku Belki, który musielibyśmy zapłacić inwestując poza IKE (na standardowych rachunkach maklerskich lub w funduszach inwestycyjnych lub po prostu trzymając pieniądze na lokatach). Musimy tylko doczekać do 60-tki.
 • Konto IKZE pozwala nam uzyskać korzyści tu i teraz, bo wpłaty na nie możemy odliczyć sobie od dochodu w rozliczeniu PIT. Oczywiście po 65-ym roku życia, potrącone nam zostanie 10% z każdej wypłaty z IKZE, ale też nie płacimy podatku Belki.

Intuicyjnie czuję, że “lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Wolę uzyskać korzyść podatkową tu i teraz, niż liczyć na to, że w ciągu kilkudziesięciu lat ustawa dotycząca IKE i IKZE nie ulegną zmianom na moją niekorzyść (nie można wykluczyć tego scenariusza).

Maksymalna wpłata na konto IKZE w tym roku (w wysokości 4495,20 zł) oznacza, że osoby znajdujące się w pierwszym przedziale podatkowym (18%) będą mogły sobie zmniejszyć podatek do zapłaty za rok 2014 o 809,14 zł, a ci z drugiego przedziału podatkowego (32%) – aż o 1438,46 zł. To niemałe oszczędności. Więcej niż ulga na jedno dziecko. 🙂

Ulga IKZE jest o tyle specyficzna, że mamy do niej prawo także wtedy, gdy rozliczamy się podatkiem liniowym 19% (gdy prowadzimy działalność gospodarczą).

Lepsze IKE czy IKZE?

Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie przeliczył skali korzyści, jakie pozwalają osiągnąć konta emerytalne. Przede wszystkim chciałem się dowiedzieć ile pozwala zarobić konto IKE na odroczeniu zapłaty podatku Belki. Po drugie, chciałem poznać odpowiedź na pytanie, czy dysponując niedużymi kwotami, np. 200–500 zł miesięcznie, odkładać je w pierwszej kolejności na IKE czy na IKZE?

Kilka zastrzeżeń zanim przedstawię kalkulacje:

 • Dane dotyczące stóp zwrotu w podanej kalkulacji mają charakter poglądowy. Dlatego załączyłem poniżej także arkusz źródłowy żebyście mogli wstawić własne dane. Wypełnijcie po prostu żółte pola.
 • Środki z kont IKE można wypłacić bez podatku dużo wcześniej niż z IKZE, czyli w wieku 60 lub nawet 55 lat przy wcześniejszym nabyciu uprawnień emerytalnych. Natomiast z IKZE dopiero po 65 roku życia. Niemniej jednak na potrzeby porównania finansowej atrakcyjności rachunków, zrównałem moment wypłaty i ustawiłem go na 65-te urodziny.
 • W arkuszu przyjęto duże przybliżenie stopy zwrotu. Średnio w ostatnich 10 latach WIG rósł o 8% rocznie. Średnia inflacja wyniosła 3% rocznie. W przyszłości wcale tak nie musi być. Poza tym arkusz nie uwzględnia zmienności rynków, a moment wyjścia z rynku może istotnie rzutować na ostateczną stopę zwrotu. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko wyjścia z rynku w złym momencie, warto stopniowo zmieniać proporcje instrumentów w portfelu inwestycyjnym, np. poprzez zwiększanie udziału obligacji. Jednak ten arkusz nic nie mówi o długoterminowej strategii inwestycyjnej. O niej można przeczytać we wpisie o inwestowaniu dla dzieci.
 • Arkusz nie uwzględnia prowizji biur maklerskich – zakładam, że mielibyśmy je na każdym z rodzajów rachunków (zwykłym i IKE/IKZE).
 • Do policzenia opłacalności IKE vs IKZE kolosalne znaczenie ma to, jaką płacimy stawkę podatku dochodowego. Jako, że większość z nas płaci 18% – takie właśnie założenie przyjąłem.
 • Aby rzetelnie porównać IKE i IKZE ze zwykłym rachunkiem, na którym płacimy podatek od zysków kapitałowych (czy to maklerskim, czy bardzo dobrze oprocentowaną lokatą), posługuję się kwotą rocznych wpłat, która mieści się w limicie wpłat IKZE na ten rok.
 • Nie należy zapominać, że kwoty limitów co roku są indeksowane. Nie znam przyszłego współczynnika indeksacji – założyłem więc wpłaty na stałym poziomie.

I ostatnia uwaga: na konta IKZE wpłacamy pieniądze praktycznie bez podatku dochodowego (bo możemy sobie wpłatę od dochodu odliczyć). Dlatego też dla prawidłowości obliczeń wpłata na IKE i zwykły rachunek pomniejszona jest o kwotę podatku dochodowego, który trzeba zapłacić zanim wpłacimy pieniądze na IKE/rachunek maklerski. Na IKE i zwykły rachunek maklerski wpłacamy już pieniądze opodatkowane wcześniej 18% lub 32% podatkiem dochodowym. Warto o tym pamiętać przy kalkulacjach. W arkuszu jest to odzwierciedlone.

No a teraz pora na wyniki.

Kalkulator oszczędności IKE i IKZE

Jak więc widać, moja intuicyjna preferencja dotycząca zysków “tu i teraz” ma także swoje matematyczne uzasadnienie. Przy podatku dochodowym 18% inwestowanie poprzez konto IKZE pozwoli wyciągnąć z niego o 9,76% więcej niż z konta IKE. Gra warta świeczki. A skala oszczędności w porównaniu ze zwykłym rachunkiem maklerskim to już po prostu miazga.

Pobawcie się danymi. Zobaczcie, jak rosną korzyści finansowe, gdy np. płacimy 32% podatek dochodowy. Nie dość, że IKZE daje od razu korzyść podatkową, to jeszcze w długoterminowej perspektywie pokonuje IKE. Czyli wiemy już w jakiej kolejności zakładać i zasilać te konta. Najpierw IKZE, potem ewentualnie IKE.

Analogiczne, matematyczne uzasadnienie wyboru IKZE możecie też znaleźć we wpisie Pawła Kołka w ramach blogi.bossa.pl – “IKE czy IKZE, a może oba – cz. 4. – wyliczenia”. Zachęcam do jego lektury. Zacytuję tu wniosek, z którym całkowicie się zgadzam:

“IKZE wygrywa z IKE wśród inwestorów wpłacających do 5000 zł rocznie. Bogatszym proponujemy założenie obu kont – najpierw IKZE, później IKE.”

A ile więcej można wyciągnąć, gdy IKE i IKZE zasilimy do wysokości rocznego limitu na każdym z nich? Porównałem to z wpłatą sumy tych limitów na zwykły rachunek maklerski (lub po prostu lokatę o dobrym oprocentowaniu) obłożony podatkiem Belki. Rezultaty poniżej. Pozycja „Dodatkowe korzyści podatkowe dzięki IKZE” pokazuje ile będziemy mogli sobie odpisać od podatku w rozliczeniach rocznych PIT.

Kalkulator IKE IKZE maksymalne wpłaty

Sposób wypłaty pieniędzy na emeryturze z IKE/IKZE

Jeszcze kilka słów o tym, w jaki sposób – zgodnie z obecnymi przepisami – dokonywana będzie wypłata środków z kont IKE i IKZE po osiągnięciu odpowiednio 60-ego i 65-roku życia.

W obu przypadkach decyzję o momencie wypłaty środków podejmuje oszczędzający. Nie ma żadnego obowiązku wypłaty środków, np. po przejściu na emeryturę czy osiągnięciu konkretnego wieku. Możemy również tych środków w ogóle sobie nie wypłacać i uznać, że będą one dziedziczone. W takim przypadku po przekroczeniu wieku 60/65 lat nadal będziemy mogli wpłacać pieniądze na konta emerytalne.

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, po odpowiednio 60-ych lub 65-ych urodzinach, możemy zdecydować się na wypłatę jednorazową wszystkich zgromadzonych środków lub wypłatę ratalną. I tu podobieństwa się kończą.

Wypłata z konta IKE dokonywana jest w ciągu 14 dni od złożenia przez nas wniosku. Możemy także we wniosku określić konkretną, późniejszą datę wypłaty środków. Dostajemy całą zgromadzoną kwotę – bez potrącania jakiegokolwiek podatku (jesteśmy zwolnieni z podatku Belki). Wypłata środków automatycznie kończy okres oszczędzania w IKE i nie możemy już po niej – o ile skorzystaliśmy z preferencji podatkowych – ponownie założyć konta IKE. To koniec 🙂

W przypadku wybrania wypłat ratalnych (czyli w formie co miesiąc płaconej emerytury) konto IKE nadal istnieje, ale nie możemy do niego już dopłacać kolejnych środków.

Wypłata z konta IKZE także może być jednorazowa lub w ratach. Bez względu jednak na formę wypłaty, z każdego przelewu przez instytucję finansową potrącane będzie 10% zryczałtowanego podatku. Sami nie musimy go obliczać i odprowadzać.

W przypadku wybrania formy ratalnej, wypłaty takie realizowane będą przez co najmniej 10 lat, chyba że okres oszczędzania w ramach IKZE był krótszy (jednak nie mniej niż 5 lat). W tym drugim przypadku wypłata środków będzie realizowana przez okres równy okresowi oszczędzania, czyli okresowi, w jakim dokonywane były wpłaty.

Transfer konta IKE i IKZE

W trakcie oszczędzania na emeryturę może się okazać, że zechcemy zmienić sposób inwestowania i np. zamiast trzymać pieniądze na IKE-lokata lub IKE-obligacje, zdecydujemy się na bardziej agresywne formy inwestowania, np. z wykorzystaniem konta maklerskiego z “tarczą podatkową” IKE. Na szczęście takie transfery są możliwe.

Nie jesteśmy przywiązani na zawsze do instytucji finansowej, która prowadzi aktualnie nasze konto IKE lub IKZE. Możemy takie konta, wraz z pełną historią, przenosić pomiędzy bankami, TFI, domami maklerskimi i ubezpieczycielami. Oczywiście, jeśli zmieniamy formę inwestowania, np. z funduszy inwestycyjnych na rachunek maklerski, to konieczne będzie wcześniejsze umorzenie jednostek funduszy, ale – o ile tylko nie dokonujemy wypłaty środków – nie stracimy ulgi podatkowej.

Instytucje finansowe mogą nas ukarać opłatą za taki transfer, o ile dokonamy go przed upływem 12 miesięcy od podpisania z nimi umowy o prowadzenie rachunku IKE / IKZE. Po tym okresie przeniesienie środków pieniężnych odbywa się bez jakichkolwiek opłat. Jednak jeśli zdecydowalibyśmy się dokonać transferu papierów wartościowych, to w niektórych biurach maklerskich przyjdzie nam za to zapłacić.

Procedurę przeniesienia rachunku IKE opiszę w oddzielnym artykule, bo jest to proces, który może być długotrwały – w moim przypadku zajął około miesiąca. W skrócie cała procedura wygląda następująco:

 • W nowej instytucji finansowej otwieramy nowe konto IKE (analogicznie to wygląda dla IKZE) oświadczając jednocześnie, że posiadamy już konto IKE w innej instytucji. Otrzymamy zaświadczenie o otwarciu nowego rachunku.
 • W “starej” instytucji składamy wniosek o transfer środków ze “starego” konta IKE na nowe konto IKE. Na złożenie takiej dyspozycji mamy maksymalnie 30 dni.
 • “Stara” instytucja przekazuje środki z konta IKE wraz z historią dokonanych przez nas wpłat i zamyka “stary” rachunek.

Czy opłaca się mieć IKE / IKZE jeśli nie zamierzam oszczędzać aż do emerytury?

A co jeśli nie liczymy na dożycie do emerytury lub po prostu chcielibyśmy wcześniej wykorzystać oszczędzane w IKE/IKZE pieniądze? Czy w takim przypadku wykorzystywanie “tarczy podatkowej” ma sens?

Czy IKE IKZE krótkoterminowo

Zgodnie z obliczeniami przedstawionymi w załączonym niżej kalkulatorze, jak najbardziej ma to sens. W przypadku IKE samo odroczenie konieczności zapłaty podatku Belki w horyzoncie 15-letnim pozwoli nam zaoszczędzić dodatkowe 3195 zł (czyli o 4,91% więcej) przy wpłatach rzędu 11 000 zł w każdym roku na konto IKE i średniej stopie zwrotu 5% rocznie. To tak, jakbyśmy dostali rok odsetek gratis. Im wyższa stopa zwrotu, tym wyższa różnica w wysokości oszczędności, ale efekt “przyspieszenia” oszczędzania (procentu składanego) widać dobrze dopiero po 10–12 latach.

Kalkulator IKE wypłata przed emeryturą

W przypadku konta IKZE korzyści mogą być jeszcze większe – zwłaszcza wtedy, gdy w kreatywny sposób podejdziemy do wpłat i wypłat. Przykładowo: jeśli zarabiamy wyjątkowo dobrze i wpadamy w II próg podatkowy (dotyczy to zaledwie 1% Polaków), to ulga podatkowa przy wpłacie na IKZE wyniesie 32% wpłaconej kwoty. Jednocześnie, jeśli pieniądze wypłacimy z IKZE wtedy, gdy naprawdę będziemy ich potrzebować, np. w “chudym” roku, w którym straciliśmy pracę lub nasze zarobki były na tyle niskie, że nie przekroczyliśmy 85 528 zł dochodu, to mamy szansę zapłacić wtedy tylko 18% podatku dochodowego (o ile zmieścimy się z tym dochodem poniżej kwoty 85 tys. zł). Już tylko ta operacja stanowi niezłą optymalizację podatkową.

Co więcej konto IKZE po jego całkowitej przedterminowej likwidacji można otworzyć ponownie.

Więcej na temat takich optymalizacji związanych z inwestowaniem przeczytacie w kolejnym artykule Zbyszka na blogu App Funds.

Dziedziczenie, czyli co się stanie, jeśli umrzemy przed 60–65 rokiem życia?

Zaletą kont IKE i IKZE jest możliwość wskazania osób, którym zostaną przekazane środki zgromadzone na tych kontach, w przypadku śmierci posiadacza tych kont. Taką dyspozycję można ustanowić lub zmienić w dowolnym momencie. Jeśli jednak w ogóle nie wyznaczymy dziedziców, to środki zgromadzone na IKE przypadają spadkobiercom, a w przypadku IKE prowadzonego przez zakłady ubezpieczeń na życie, środki przyznane na podstawie umowy ubezpieczenia przypadają najbliższej rodzinie ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

I to do tej osoby, która uprawniona jest do otrzymania środków, będzie należała decyzja co zamierza z nimi zrobić. Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, pieniądze mogą zostać po prostu przetransferowane (bez płacenia podatku Belki ani podatku od spadku i darowizn):

 • z konta IKE zmarłego na konto IKE lub do pracowniczego programu emerytalnego osoby uprawnionej,
 • z konta IKZE zmarłego na konto IKZE osoby uprawnionej.

Osoba dziedzicząca może również podjąć decyzję o wypłacie środków:

 • Jeśli wypłata dokonywana jest z konta IKE zmarłego, to osoba dziedzicząca może jej dokonać bez ponoszenia podatku od zysków kapitałowych.
 • Jeśli wypłata dokonywana jest z konta IKZE zmarłego, to od wypłaty takiej potrącony zostanie zryczałtowany podatek w wysokości 10% wypłacanej kwoty. I to jest korzystna zmiana, która wprowadzona została od 2014 roku.

W każdym przypadku wypłaty takie zwolnione są z podatku od spadków i darowizn.

Moja strategia inwestowania wykorzystująca IKE i IKZE

Ja przez długi czas nie korzystałem w pełni z możliwości, jakie dają rachunki IKE i IKZE. Chociaż rachunki IKE dla Gabi i dla mnie otworzyliśmy jeszcze w 2004 roku, to zdecydowałem się wtedy wyłącznie na wpłacanie symbolicznych kwot na IKE Gabi i było to IKE mLokata – umożliwiające stuprocentowo bezpieczne lokowanie środków po prostu na rachunku oszczędnościowym. Oprocentowanie tego rachunku nie przebijało ofert dostępnych na wolnym rynku, więc moje nadwyżki finansowe lokowałem poza rachunkiem IKE.

IKZE – ze względu na początkowy, złożony sposób wyliczania limitu oraz niepewność co do przyszłego podatku do zapłaty, w ogóle mnie sobą nie zainteresowało. Zawsze także, dzięki innym optymalizacjom podatkowym, np. zarabianiem przede wszystkim w ramach umów o dzieło oraz wspólnemu rozliczaniu z Gabi, mieściliśmy się w pierwszym progu podatkowym.

Dopiero w tym roku, po wprowadzeniu korzystnych zmian w IKZE i przy moim większym zaangażowaniu w giełdę, zacząłem doceniać rolę ochrony podatkowej, jaką dają rachunki emerytalne.

Obecnie sytuacja wygląda następująco:

 • Przetransferowałem swój pusty rachunek IKE do DM BOŚ i zamieniłem go w rachunek maklerski IKE.
 • Otworzyłem niezależnie rachunek IKZE w DM BOŚ, dokonałem maksymalnej wpłaty (co pomoże mi zmniejszyć podatek do zapłaty za rok 2014) i zakupiłem akcje.
 • Konto IKE Gabi jest w trakcie transferu do ING (IKE Plus), gdzie inwestować będziemy w funduszach inwestycyjnych.
 • Konto IKZE Gabi jest kontem typu maklerskiego w DM BOŚ, dzięki czemu zmaksymalizujemy korzyści podatkowe a przy okazji skorzystamy (jako druga osoba) z promocji zwrotu prowizji w ramach Blogerskiego rachunku maklerskiego. Tu inwestujemy przede wszystkim w ETF-y.

Plan na ten rok już zrealizowaliśmy. Plan na przyszły rok wygląda tak:

 • Przede wszystkim wysycamy limity inwestycji w ramach kont IKZE.
 • Jeśli wystarczy nam pieniędzy, to w dalszej kolejności wysycamy także limity inwestycji w ramach IKE.
 • I nie spodziewam się, bym miał powód inwestować większe kwoty w ramach zwykłego rachunku maklerskiego. Raczej skupię się na innych formach pomnażania kapitału dbając o to, by mieć szybko-dostępne środki na lokatach i rachunkach oszczędnościowych na ewentualne inne okazje inwestycyjne 🙂

Nadal bardzo sobie cenię dostęp do gotówki, a na rynkach kapitałowych inwestuję wyłącznie niewielkie nadwyżki i to z takim nastawieniem, że nadal się uczę i nie zamierzam korzystać z tych środków przed emeryturą.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia stan IKE i IKZE na dzień 5 listopada 2014 roku. Nikt nie wie co nam przyszłość przyniesie i w jaki sposób znowelizowana zostanie ustawa emerytalna za kilka lub kilkanaście lat.

Niepewność co do przyszłości IKE i IKZE nie powinna nas jednak powstrzymywać przed korzystaniem z korzyści podatkowych, które możemy osiągać na bieżąco. Nawet gdyby miało się okazać, że na koniec wypłat z IKE przyjdzie nam mimo wszystko zapłacić podatek od zysków kapitałowych, to tak czy siak inwestując i pomnażając przez lata pieniądze bez konieczności zapłaty tego podatku na bieżąco, osiągniemy istotne korzyści finansowe.

Gdybyście planowali samodzielne inwestowanie, np. w niskokosztowe ETF-y lub inne instrumenty notowane na GPW, to gorąco zachęcam do skorzystania z naszej wspólnej promocji z DM BOŚ i założenia rachunków maklerskich IKE i / lub IKZE ze zwrotem prowizji za dokonywane transakcje. Czas na załapanie się na tą promocję macie do końca 2014 roku:

 • Tu przeczytacie dlaczego warto założyć taki rachunek.
 • >>> A tutaj można kliknąć <<< żeby bezpośrednio złożyć wniosek o zawarcie umowy ramowej z DM BOŚ. UWAGA: żeby skorzystać z promocyjnej oferty trzeba zarejestrować się korzystając z linku na blogu App Funds lub moim 🙂

Ten artykuł wbrew pozorom nie wyczerpuje tematu. Na dniach Pojawił się już kolejny wpis, w którym odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące kont IKE i IKZE. Zdecydowałem się wydzielić ten wpis, gdyż on sam zawiera kilkadziesiąt precyzyjnych pytań i odpowiedzi.

A w grudniu planuję opublikować kolejny materiał, w którym pokażę Wam krok po kroku jak wyglądała migracja mojego rachunku IKE pomiędzy instytucjami finansowymi.

Trylogia o IKE i IKZE

Minicykl o IKE i IKZE składa się z następujących wpisów:

Mam nadzieję, że pomogłem Wam w ogarnięciu tego tematu. Nie pytajcie proszę ile czasu poszło na przygotowanie tego wpisu. Chcę o tym zapomnieć 😉

Dzięki wielkie za lekturę i dotrwanie aż tutaj. Wiem, że łatwo nie było, ale naprawdę uważam, że możecie bardzo dużo zaoszczędzić na podatku dochodowym. Dużo więcej niż te 100 zł, które DM BOŚ zwraca w prowizjach. Załóżcie IKZE gdziekolwiek Wam pasuje, ale zróbcie to. Oczywiście o ile macie nadwyżki finansowe i zastanawiacie się co z nimi zrobić.

Przypominam też, że u Zbyszka na blogu trwa właśnie konkurs, w którym możecie wygrać fajne książki dotyczące inwestowania, w tym kultowego “Inteligentnego Inwestora” Benjamina Grahama. Macie czas tylko do 16 listopada, a szczegóły znajdziecie tutaj.

I jeszcze prośba na koniec – podzielcie się proszę tym wpisem ze swoimi znajomymi. Niech też skorzystają 🙂

Miłego dnia!

Sprawdź również: Przeniesienie konta IKE krok po kroku, czyli jak to zrobić, by nie stracić?

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 330 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Wkurzony Listopad 6, 2014 o 18:37

Powiedz mi jedno: jak długo to pisałeś?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 18:45

Hej Wkurzony,

Najpierw „strzelaj” a potem Ci odpowiem precyzyjnie. Ciekawy jestem jak Ci się wydaje 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wkurzony Listopad 6, 2014 o 19:52

Obstawiałbym: 5-6 dni.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 19:55

Bingo 🙂 Lekko nie było.

Odpowiedz

Piotr Styczeń 13, 2019 o 21:33

Wow, Michał,

Bardzo dziękuję Ci za poświęcenie tego czasu dla dobra naszej emerytury.
Rok 2019 będzie początkiem mojej przygody z dodatkowymi formami oszczędzania na emeryturę 🙂

Odpowiedz

Michał BWS Listopad 6, 2014 o 18:56

Artykuł Gigant! 🙂

Ulgi podatkowe brzmią zachęcająco, trochę boli jednak wiek, w którym bez opłat będziemy mogli wypłacić pieniądze.

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad IKE i IKZE, teraz mając konto w DM BOŚ łatwiej mi będzie zdecydować się na tą formę „inwestowania” 😉

Odpowiedz

MM Listopad 6, 2014 o 18:57

No! Wreszcie koniec Michala – American Style Celebrity i powrot Michala – jak dawniej! Gratulacje. Wieczorkiem sobie przeczytam, bo temat super.

Odpowiedz

miki Listopad 9, 2014 o 16:48

w pełni popieram!

Odpowiedz

Robert Listopad 6, 2014 o 19:33

Witam. Świetny artykuł. Posiadam zarówno IKE jak i IKZE. To świetna sprawa. Jednego mi tylko brakuje w artykule. Podatek liniowy również może odliczać IKZE. Skala 19%. Mimo, że na liniowym nie można korzystać z ulg…z IKZE można. Zachęcam każdego. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 20:06

Hej Robert,

Dziękuję za rozszerzenie 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Listopad 7, 2014 o 08:11

Michał,

miałem właśnie pisać do Ciebie w tym temacie… Możesz po krótce opisać kwestie odliczeń podatkowych IKZE przy podatku liniowym?

Pozdrawiam

Artykuł przydatny;) Dziękuję

Odpowiedz

Seba Listopad 7, 2014 o 19:53

przychylam sie do prosby

Odpowiedz

Łukasz Listopad 6, 2014 o 19:44

jak dla mnie artykuł „BOMBA”. Już od pewnego czasu mam otwarte rachunki IKE i IKZE i nie wiedziałem od którego zacząć, nie chciało mi się liczyć, mam inne zajęcia… i mam prostą w miarę odpowiedź, bo założenia są rozsądne. Może inaczej wyjść? No może, ale na razie trudno o lepsze porównanie.
Wielkie podziękowania!

Odpowiedz

piotr Listopad 6, 2014 o 19:57

Zastanawiam się czy świadomie łączysz banki spółdzielcze będące od zawsze pod nadzorem KNF ze spółdzielczymi kasami (SKOK) o których głośno od kilku miesięcy.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 20:05

Hej Piotrze,

Duży skrót myślowy – dla jednoznaczności rozszerzyłem to zdanie. Generalnie nie mam zaufania ani do banków spółdzielczych ani do SKOK-ów. Ale to mój prywatny punkt widzenia.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz_1978 Listopad 6, 2014 o 20:24

Witam
Bardzo dobry i ciekawy artykuł.
Mam pytanie
Czy IKE i IKZE musżą być w tej samej formie?
Czy można posiadać np IKE (w towarzystwie funduszy inwestycyjnych) a IKZE (w postaci rachunku maklerskiego)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

P. Listopad 6, 2014 o 23:12

Nie musza byc w tej samej formie. Mozesz miec np. IKE w funduszach, a IKZE jako rachunek maklerski…. slabo cos czytales ten artykul 😉

Odpowiedz

Marcin Listopad 6, 2014 o 20:31

Dzieki za ten artykul. IKZE zalozylem bez przekonania, bo czytalem o odliczeniach od podatku. Niestety nie potrafilem sobie tego wyliczyc. Teraz widze ze to ma sens, tym bardziej dobije z gornego progu wplaty i zobacze jak to wplynie na zaplacony podatek. Dzieki.

Odpowiedz

Kamil Listopad 6, 2014 o 20:35

W tabelce porównawczej chyba jest błąd. Po zwrocie środków (o ile chodzi o wcześniejszą wypłatę) to nie ma przeciwwskazań, aby ponownie otworzyć IKE.

Odpowiedz

Maciej Listopad 6, 2014 o 20:45

Cześć Michał 🙂

IKE i IKZE już mam. Zainteresowała mnie kwestia, o której zdecydowałeś nie pisać – Pracowniczy Program Emerytalny. Można mieć IKE, IKZE i PPE? Pracuję na etacie oraz mam jednoosobową działalność. Czy jako swój własny pracodawca mogę założyć sobie PPE? Jakie są opcje inwestowania (obligacje, fundusze, akcje i inne)?

Czy jest jakaś korzyść IKZE w przypadku jednoosobowej działalności rozliczanej w systemie podatku liniowego?

Czy są jeszcze jakieś równoległe, do IKE i IKZE, metody inwestycyjne wykorzystujące tarczę podatkową?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zdzisław Listopad 6, 2014 o 20:49

Dzięki za artykuł – kompendium w jednym wpisie 🙂

Atrakcyjność IKZE i IKE zależy od udziału zysku w całej kwocie zebranej na koniec, jak i progu podatkowego (przy IKZE).

Odnośnie stopy zwrotu – im wyższe zyski, tym IKE wypada lepiej, bo tu od zysku jest na koniec zero podatku. Im dłużej wpłacamy tym większy plus dla IKE a im krócej tym lepiej na IKZE.

Odpowiedz

Marcin Listopad 6, 2014 o 20:52

cześć, dzięki za artykuł.
mam małe pytanie czy w przypadku zwrotu podatku i posiadaniu ikze dostanę większy zwrot ?

Odpowiedz

Agata Listopad 6, 2014 o 22:10

Dołączam do pytania Marcina o ew. zwrot podatku przy wyjsciowym zwrocie lub niewielkich kwotach dopłaty. Artykuł świetny, podziwiam zdolność jasnego i czytelnego przekazywania wiedzy.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 22:27

Hej Marcin,

Jeśli nadal jest od czego odjąć (czytaj nie „wyzerowałeś” podatku ulgami), to potwierdzam, że zwrot będzie większy.

Przykład: z rozliczenia PIT wychodzi Ci, że państwu się należy 5000 zł podatku a zapłaciłeś zaliczek na 4000 zł, ale rozliczasz ulgę na dziecko np. 1100 zł więc wychodzi na to, że powinieneś dostać zwrot 100 zł (5000-4000-1100 = 100 zł dla Ciebie zwrotu).

Jeśli odpiszesz od tego jeszcze np. 800 zł zwrotu z tytułu wpłaty na IKZE, to US zwróci Ci nie 100 zł tylko 900 zł.

Pozdrawiam

Odpowiedz

AnaWE Czerwiec 16, 2015 o 22:12

Witam

przepraszam ale ten komentarz to taka trochę nieprawda. Odliczenia IKZE pomniejszają podstawę opodatkowania i nie odliczamy 800 zł od podatku (jak w przypadku ulgi za dziecko). Może jednak przemyśl swoje przeliczenia.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Czerwiec 17, 2015 o 11:24

Hej,

Ale gdybyś nie odliczyła, to zapłaciłabyś podatek, prawda?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Kwiecień 18, 2020 o 20:18

Michale, jakbyś mógł to proszę jeszcze dla mnie głębiej wyjaśnić. Będę wdzięczny za wskazanie błędu w moim toku rozumowania.


Jeśli nadal jest od czego odjąć (czytaj nie “wyzerowałeś” podatku ulgami), to potwierdzam, że zwrot będzie większy.

Przecież właśnie w tym przykadzie, który pokazałeś wyzeorwaliśmy już podatek ulgami, więc w jaki sposób dostaniemy jeszcze dodatkowe 800 zł dzięki IKZE?

Odpowiedz

Jakub Kwiecień 20, 2020 o 11:53

Wydaje mi się, że tutaj mamy dwa różne typy zerowania podatku. Cały czas zakładam, że powinniśmy zapłacić 5000zł podatku i już zapłaciliśmy 4000zł zaliczek. W tej sytuacji mamy 1000zł niedopłaty.

Jeżeli korzystasz z 1100zł ulgi na dziecko to zeruje Ci się 1000zł niedopłaty i dodatkowo US zwróci Ci 100zł. Zwrot 100zł wynika z tego, że zapłaciłeś 4000zł zaliczek a Twój podatek (po uwzględnieniu ulgi na dziecko) wynosi jedynie 3900zł. Więc w tym przypadku zerujemy naszą niedopłatę.

Tak jak napisał Michał, jeżeli odpiszesz jeszcze 800zł z IKZE to urząd Ci je zwróci. Domyślam się, że intuicyjnie chodzi Ci o sytuacje kiedy nie ma już z czego zwracać. Przykładowo:

W danym roku powinieneś zapłacić 1500zł podatku. Zapłaciłeś już 1200zł zaliczek. Na dzień dobry masz 300zł niedopłaty. Korzystasz z ulgi na dziecko która pozwala odpisać 1100zł od podatku. Dzięki temu podatek który masz zapłacić wynosi 1500zł – 1100zł = 400zł. Ale Ty już zapłaciłeś 1100zł zaliczki więc US zwraca Ci 700zł. Jeżeli w takiej sytuacji chciałbyś skorzystać z 800zł odpisu od podatku z IKZE to faktycznie jest to problematyczne bo masz do zapłacenia tylko 400zł więc nawet połowa IKZE zeruje Ci podatek.

Ale jest to inna sytuacja niż ta opisana przez Michała.

Odpowiedz

Lituma1 Listopad 6, 2014 o 21:14

Dzięki za kolejny bardzo dobry wpis.
Podobnie jak Ty Michale otworzyłem IKZE dopiero w tym roku przede wszystkim ze względu na uproszczenie systemu i obniżenie podatku, który płacimy na wyjściu do 10%. Moja aktualna strategie jest taka, że zwrot podatku, który otrzymamy z żoną za wpłaty na IKZE w 2014 roku przeznaczymy na zasilenie naszych kont IKE w roku kolejnym itd. w kolejnych latach.

Odpowiedz

Przegląd Finansowy Listopad 6, 2014 o 21:17

Warto zauważyć, że IKZE jest tarcza podatkową i „ubezpieczeniem od utraty pracy” tylko do kwoty tych około 85tyś złotych, choć przy obecnych limitach to i tak jakieś osiemnaście lat zbierania 😉
Swoją drogą czy to nie kuriozum, że zachęta podatkowa jest tak nikła że wartość rocznego przychodu osoby wchodzącej w drugi próg podatkowy (85 tys) trzeba zbierać 18 lat?

Odpowiedz

Marcin Listopad 9, 2014 o 15:18

Możesz rozwinąć tę myśl? Na IKZE nie można zgromadzić więcej niż ~85tys. PLN? Nie rozumiem o co chodzi w tym komentarzu…

Odpowiedz

Arek Listopad 6, 2014 o 21:33

Dzięki za świetny artykuł. Jak dla mnie to idealny moment – w tym roku przechodzę na 32% i czeka mnie dopłata podatku dochodowego, więc pewnie choćby z tego powodu zdecyduję się na IKZE 🙂 Będzie ~1400 złotych zaoszczędzone dzięki lekturze jednego artykułu na Twoim blogu 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 21:37

Hej Arek,

No to jeszcze podpowiedź: jeśli jesteś żonaty i wspólnie się rozliczacie, to druga połówka także może mieć własne IKZE 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Arek Listopad 6, 2014 o 22:50

Hehe – dzięki za podpowiedź, ale żonaty nie jestem a nie zamierzam się z optymalizacją podatkową posuwać do tak radykalnych kroków 😉 Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Listopad 18, 2014 o 22:56

Michał, a co jeśli chciałbym rozliczyć się wspólnie z małżonką, ale tylko ja mam rachunek IKZE? Czy wtedy moja wpłata wlicza się do wspólnego rozliczenia?

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 18, 2014 o 23:32

Tak, możesz. Jest to jednak odliczenie tylko od Twojego dochodu – nie można od małżonki. Zerknij na PIT 37 – pozycje 105 i 106 oraz wyjaśnienia obok. Oraz załącznik O – pozycje 29 i 30.

Odpowiedz

Magda Listopad 6, 2014 o 21:38

Jeśli dobrze zrozumiałam to obecny emeryt rownież może otworzyć konto IKE oraz IKZE, jeśli dotąd nie posiadał żadnego, czy tak?
I jeszcze jedno: co z policjantami, którzy przechodzą na emeryturę w wieku 35 lat? Kiedy oni mogą wypłacić środki?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 21:42

Hej Magda,

Emeryt – tak – może. Co do policjantów i wojskowych – poczekaj proszę 2-3 dni. W sobotę/niedzielę chcę opublikować drugą część z FAQ, czyli odpowiedziami na często zadawane pytania. Tam to będzie 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 6, 2014 o 21:43

Czy to znaczy, że jak ktoś raz zrezygnuje z IKE, to już nigdy nie będzie mógł podjąć drugiej próby oszczędzania w innym Towarzystwie oferującym IKE?

Odpowiedz

Robert Listopad 6, 2014 o 21:50

Artykuł jak elaborat, więc naprawdę szacun 🙂 A co do IKE, to tylko dzięki Michałowi otworzyłem sobie w SK Banku rachunek i ciułam na emeryturę. Niby niewiele tam odkładam, ale zanim osiągnę wiek emerytalny, to trochę tego będzie. Do tego jeszcze inne „źródła” oszczędności i może jakoś się tę starość przeżyje 😉

Odpowiedz

Mike Listopad 6, 2014 o 21:59

Witam, artykuł super, dzięki za kompleksowe podejście do tematu. Mam tylko jedno pytanie: dlaczego przy SK Banku jest dopisek o oprocentowaniu „Uwaga może być nieaktualne”? Mam tam IKE i nic mi nie wiadomo, żeby obniżali 🙂 Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 6, 2014 o 22:05

Hej Mike,

Nie udało mi się potwierdzić aktualności tego oprocentowania a jego ostatnia aktualizacja była z tego co kojarzę rok temu. Ale jeśli posiadasz tam IKE i potwierdzasz, że oprocentowanie się nie zmieniło, to należy się tylko cieszyć.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Listopad 6, 2014 o 22:03

Hej,
tabelka sugeruje, że po likwidacji IKE nie można go ponownie otworzyć, a to nieprawda. Sam zlikwidowałem kiedyś IKE, zapłaciłem podatek, a 2 lata temu ponownie IKE otworzyłem.

Co do IKZE w ING to niestety nie da się go otworzyć jako samodzielny produkt. Jest on wyłączany jako umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie. A szkoda.

Odpowiedz

Kamil Listopad 6, 2014 o 22:09

Dawid, IKZE Plus w ING można otworzyć jako oddzielny produkt, nie wymaga żadnej umowy na ubezpieczenie.

Odpowiedz

Robert Listopad 22, 2014 o 14:06

Uruchomiłem IKZE w ING, jest to dodatek do zwykłego konta. Fajnie od razu się wyświetla po prostu jako dodatkowe konto, tylko bez opcji przelewu z niego. Wyświetla też od razu naliczone odsetki. Aby to uruchomić, mając już konto w ING, nie trzeba ruszać się z fotela – kliknąłem i od razu się pojawiło 😉

Natomiast w ING nie mają IKE. Więc zdecydowałem się na mBank. Kliknąłem wniosek i niestety do dziś czekam na kuriera z umową – już 2 tygodnie i nic.

Odpowiedz

Robak Listopad 6, 2014 o 22:08

Michale, profesjonalne opracowanie tematu! Szacunek.

Odpowiedz

Anka Listopad 6, 2014 o 22:08

Czekałam, czekałam i się doczekałam 🙂 Bardzo dziękuję za ten artykuł! Czytałam już kilka innych na ten temat, ale dopiero teraz mam jasność. Podziwiam wkład pracy i w ramach wdzięczności udostępniam! Taką pracę trzeba docenić!!!

Odpowiedz

Przegląd Finansowy Listopad 6, 2014 o 22:43

IKZE w ING można otworzyć jako osobny produkt. Sam tak mam, chodzi o IKZEplus – to o którym pisze Michał. ING ma dużo produktów typu IKZE i można się pogubić.

Odpowiedz

Mona Listopad 6, 2014 o 22:45

Witaj Michale,
Gratuluję, to świetny artykuł. Od dawna interesuję się rynkiem finansowym i już dawno nie trafiłam na coś tak dobrze przekazanego językiem, który może zrozumieć każdy.
Po przeczytaniu Twojej pracy, po prostu chce się oszczędzać. Wzbudzasz taką potrzebę,
a to już sztuka.
Dobra robota, może uratowałeś kilku przyszłych emerytów od wegetacji.

Z wyrazami szacunku

Mona

Odpowiedz

Portfel emerytalny Listopad 6, 2014 o 22:56

Cześć,
Artykuł rewelacja. Dużo już na ten temat napisano, ale miejmy nadzieję, że właśnie teraz, dzięki popularności Twojego bloga, ludzie ruszą zakładać te konta, a co ważniejsze będą systematycznie i długotrwale odkładać na nich pieniądze.

dwie drobne uwagi:

1. Analizy Online uaktualniły swój ranking w dniu 28.11.13

http://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/15643/ike-2013–ranking-indywidualnych-kont-emerytalnych-analiz-online–korekta.html

2. Nie przeceniałbym znaczenia opłat za zarządzanie w funduszach IKE; są już wliczone w wartość jednostki; jeżeli fundusz daje dobrą stopę zwrotu może sobie mieć dużą prowizję, w praktyce nie odczuwamy jej

Odpowiedz

Tomasz Listopad 8, 2014 o 14:36

Opłaty jednak mają znaczenie. To zależy od jak dawna dany fundusz jest lepszy niż fundusze tej samej klasy innych instytucji. Jeśli jest lepszy przez stosunkowo krótki czas np 1-2 lata, to „wszyscy” chcą go mieć. Do funduszu trafia coraz większa ilość gotówki i to co może zrobić zarządzający dla uczestników funduszu będzie prawie zawsze złe. Możliwości są w zasadzie dwie: albo zarządzający dokupi akcje spółek, które już ma w portfelu, ale po wyższych cenach, albo kupi akcje spółek, które uznał wcześniej za gorsze. Tak czy inaczej z czasem odbije się to na wynikach funduszu, a wyższe opłaty, które mają charakter stały jeszcze bardziej pogłębią straty.

Odpowiedz

Przemek Listopad 6, 2014 o 23:04

Hej Michal, dwa pytania:

– jak zmieni sie ranking i ktory rachunek wysunie sie na prowadzenie jesli przyjmiemy ze prowizje za transakcje na rachunku maklerskim IK(Z)E sa wyzsze niz na zwyklym rachunku maklerskim.Na przyklad obecnie BOS ma wyzsza stawke niz DB.

– czy zalozenie ze wplacana kwota na IKZE bedzie wyzsza ma realny sens biorac pod uwage ze zeby byla wyzsza najpierw trzeba ja wplacic? W sensie jesli przecietny czlowiek musi zacisnac pasa zeby odlozyc 200 zl to czy ma sens zakladanie ze w przypadku samego zalozenia IKZE bedzie wplacal 250zl/mc?

Odpowiedz

metkor Listopad 12, 2014 o 13:55

To samo zagadnienie chciałem poruszyć. Od każdej składki musimy zapłacić też prowizje. Czasami to kilka procent. Warto byłoby zrobić takie przeliczenie dla kont u różnych popularnych operatorów (ING, PKO, etc… )

Odpowiedz

Ela Listopad 6, 2014 o 23:05

Dużo pracy, ale temat nie wyczerpany. Nie tknales kompletnie tematu ile/ikze z ufk w porównaniu z tfi, to tak jakby powiedzieć: tu sa trzy kolory, a do dalszych analiz używamy dwoch. Przypadkowa zbieżność: sam nie korzystasz z ufk i rekomendujesz tfi i rachunek maklerski. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe w sposób znaczący różnią sie jesli chodzi o dziedziczenie środków i nieinformowanie o tym czytelników, którym obiecujesz wyczerpujący artykuł, jest rażącym.. Może nie błędem, ale zaniedbaniem. W skrócie rzecz ujmując, tylko w towarzystwie ubezpieczeń na życie można wykupić ile/ikze w formie polisy, co pozwala skutecznie wskazać uposażonych. Nie ma to nic wspólnego z dziedziczeniem i nie wolno mylić tych terminów. Zasady dziedziczenia sa jasne i określone przez prawo. Wskazanie uposażonych pozwala te zasady ominąć. Dla osoby w nieformalnym związku mającej niepełnoletnie dzieci z poprzedniego związku – założenie ike/ikze w formie polisy na życie jest jedynym sposobem aby w razie śmierci pieniądze dostała partnerka a nie była żona (jako opiekun prawny dziecka). Często te zasady powinny być ważniejsze niz % opłaty za zarządzanie 😉

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 08:32

Mocne słowa, lecz zarzuty niecelne. Ale po kliknięciu w nick jakoś mniej mnie to dziwi 🙂
W IKE/IKZE prowadzonym w dowolnej formie możesz wskazać uposażonych spoza kręgu spadkobierców ustawowych (czyli np. partnera w nieformalnym związku). Dopiero gdy tego nie zrobisz, pieniądze wchodzą do masy spadkowej. Co więcej, choć nie jest to wskazane wprost w przepisach, moim zdaniem takie środki nie będą się też liczyć do podstawy obliczania zachowku.

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 27, 2019 o 02:48

„Co więcej, choć nie jest to wskazane wprost w przepisach, moim zdaniem takie środki nie będą się też liczyć do podstawy obliczania zachowku. ”

Chciałbym zapytać jakie argumenty stały za tym stwierdzeniem? Czy były już może jakieś orzeczenia w zakresie wliczania do podstawy obliczania zachowku środków zgromadzonych na IKZE że wskazanym uposażonym (minęło kilka lat więc jest szansa że tak)?

Pozdrawiam
Tomasz

PS nie ukrywam że śledzę Pana rzadko ale za to od samego początku – właśnie poczytałem o osiągnięciach – gratuluję wytrwałości i sukcesu 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 7, 2014 o 10:07

Hej Ela,

Tematu polis z UFK dotknąłem ostatnio bardzo konkretnie w artykule „Ile kosztuje polisa inwestycyjna, czyli kto i ile na niej zarabia” – https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-kosztuje-polisa-inwestycyjna-skandia-aegon – i nadal podtrzymuję to co tam napisałem.

Już po tym artykule UOKiK ukarał 4-ech ubezpieczycieli – http://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/17302/uokik-slono-karze-4-firmy-oferujace-polisy-inwestycyjne-z-ufk.html

UOKiK przyznał się też, że czekają go jeszcze postępowania i decyzje w kontekście kolejnych 24 przypadków nieprawidłowości przy sprzedaży polis z UFK. W skrócie – kwestia dotyczy stosowania zakazanych praktyk godzących w zbiorowe interesy konsumentów.

Moja prywatna opinia jest taka, że polisy z UFK powstały przede wszystkim po to, by wyciągać pieniądze od klientów, a nie służyć do oszczędzania i inwestowania. Sprzedawanie tutaj wyłącznie ich plusów jest „rażącym… zaniedbaniem” 😉

Co do zasadności podawanych przez Ciebie argumentów – Stock już celnie skomentował.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paul Listopad 12, 2014 o 19:10

Michale, a czy widziałeś O.W.U. polis z ufk, które są dołączone (opcjonalnie) do ubezpieczenia grupowego? Uważam, że to one mają największy sens, bo prowizja wypłacana agentom jest dużo niższa niż w przypadku polisy z ufk zawieranej indywidualnie.
Dodam, że niektóre wiodące firmy zaczynają wypłacać prowizje przez 5 lat trwania polisy. Rynek zaczyna się zmieniać i to na korzyść klienta.
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Iza Listopad 6, 2014 o 23:06

Michał,
SZACUN i ogromne dzięki:)
Wczoraj założyłam IKE z symboliczną wpłatą, jutro zasilę na maksa IKZE – grozi mi podatek;)
iza

Odpowiedz

Darek Listopad 6, 2014 o 23:25

Brawo
Kawał dobrej roboty choć… nie napiszę, bo Michał i tak to usunie.
Ja tam już nie wierzę w takie wynalazki po tym co zrobiono z OFE.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Listopad 6, 2014 o 23:35

Fajna sprawa tylko że… Zobowiązujemy się wpłacać kasę do 65 roku życia. Jaka jest gwarancja że rząd nie okradnie nas z tych pieniędzy tak samo jak w przypadku OFE? Według mnie z dnia na dzień coraz mniejsza, bo im dłużej Tusk nie poniósł kary za okradnięcie OFE, tym bardziej staje się bezkarny.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 8, 2014 o 15:05

Pieniądze w OFE podobnie jak w ZUSie zawsze stanowiły środki publiczne pobierane w formie składek. To, że jest prowadzony rejestr na subkoncie w ZUS oraz w OFE, to że mogliśmy (i możemy) wybrać OFE dawało tylko złudne poczucie, że to „nasze” pieniądze. Państwo po prostu uznało, że przynajmniej część z nich może być efektywniej pomnażane w OFE z myślą o przyszłości emerytów, a nie bezpośrednio wypłacane – jak to ma miejsce w ZUS. Szkoda, że już teraz nie będzie czego inwestować.
Z III filarem (kontami IKE/IKZE jest zupełnie inaczej – to są od początku do końca nasze pieniądze. Próba ich nacjonalizacji czy jakiegokolwiek radykalnego opodatkowania musiałaby się wiązać masowym odpływem kapitału zagranicznego, a na to żaden kraj nie może sobie w dzisiejszych czasach pozwolić. Jeśli nastąpiłaby jakakolwiek próba pogwałcenia prawa własności nie miałyby sensu jakiekolwiek inwestycje: w banku, w nieruchomości itd. Zatem uważam, że ostatnia pseudo reforma nie podważa sensu inwestowania na emeryturę, a w prost przeciwnie – wielu osobom uświadomiła, że odkładanie na emeryturę to nie fanaberia na wzór obywateli bogatych krajów Zachodu, którzy spędzają ten czas pod palmami, lecz w naszym kraju to absolutna konieczność, by na emeryturze móc związać „koniec z końcem”

Odpowiedz

Michał Listopad 6, 2014 o 23:51

Michał, coraz więcej zarabiamy. W 2013 już 2,47% podatników weszło w II próg podatkowy.
Źródło: http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/9671763/Informacja

Odpowiedz

Marcin Listopad 7, 2014 o 12:24

A ile spadło?
10-15 lat temu większość przedsiębiorców płacących PIT osiągała II próg podatkowy, ale nie płaciła podatków – inwestowała – było więcej ulg np. budowlana. Zlikwidowano ulgi, podniesiono VAT i ZUS ( opłata wzrosła o 300% w ciągu 20 lat – a o 43% w ciągu ostatnich 6 lat!), a zmniejszono CIT z 27 do 19%. Efekt jest taki, że zastanawiamy się jak dzisiaj skubnąć fiskusa na „głupie” osiem stów, zawiązując sobie pętle na szyi (która się i tak będzie zaciskać ) na kolejne 30-35lat.
Jeżeli zapłacę 19% podatku Belki to znaczy, że 81% zarobiłem (IKE) – podatku Belki nie będzie jak IKE straci. Nie oddam dodatkowych 10% w przypadku IKZE.

Odpowiedz

Marcin Listopad 9, 2014 o 15:27

Ale przecież na IKE/IKZE możesz wpłacić w 1 roku, a potem nie wpłacać (w którymś tylko z tych kont jest konieczność wpłat przez 5 lat łącznie – nie musi być między nimi ciągłości), aby osiągnąć korzyść podatkową (może nawet jakąś symboliczną kwotę można by wpłacać, by spełnić ten warunek.

Więc gdzie tu wiązanie sobie pętli na 35 lat? W razie potrzeby możesz tą kasę wypłacić płacąc odpowiedni podatek, ale przez okres od wpłaty do wypłaty wszystkie zyski były nieopodatkowane, więc jesteś o tę kwotę do przodu.

Odpowiedz

Kasia Listopad 7, 2014 o 00:17

Michał masz rację, wolę wróbla w garści. Dzięki za kolejne cene rady!! Zakładam IKZE 🙂 Można tam od razu jednorazowo wpłacić całą kwotę maksymalną przypadającą na dany rok??

Odpowiedz

Remigiusz Iwan Listopad 7, 2014 o 00:38

Hej, temat opracowany naprawdę super :).

Co do wcześniejszej wypłaty z IKZE (np po 15 latach), to jednak zwracam uwagę, że wcale nie musi być tak różowo, gdyż kwota do wypłaty się skumuluje z wielu lat i z urzędu wpadnie w 32% podatku, podczas, gdy odliczane było np 18%. Wtedy możemy nawet zanotować stratę w stosunku do oszczędzania na zwykłej lokacie…

„A co jeśli nie liczymy na dożycie do emerytury lub po prostu chcielibyśmy wcześniej wykorzystać oszczędzane w IKE/IKZE pieniądze? Czy w takim przypadku wykorzystywanie “tarczy podatkowej” ma sens?”

Odpowiedz

Stanisław Listopad 7, 2014 o 09:38

Podłączam się pod to pytanie.
Czy dodatkowo w razie przedwczesnej wypłaty z IKZE, płacimy oprócz 32% ( w razie wpadnięcia w ten próg) jeszcze 19% od wypracowanego zysku?

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 10:25

Nie, płacisz tylko podatek w skali 18%/32% od całego dochodu (wpłaty + zysk).

Odpowiedz

Krzysiek Listopad 9, 2014 o 15:26

Z IKZE nie płącisię podatku wg skali 18/32 tylko ryczałt 10%.

Odpowiedz

stock Listopad 9, 2014 o 20:24

Stanisław pytał o przedwczesną wypłatę, a wtedy płaci się podatek dochodowy wg skali. Ryczałt 10% to nagroda za wypłatę po 65 rż.

Odpowiedz

Pszemo Listopad 7, 2014 o 00:53

Michale, jedna bardzo istotna kwestia – widząc działania naszych rządzących, chociażby cyrki OFE-ZUS, a także zwyczajne kłamliwe manipulacje i robienie z obywateli po prostu „jaj” – nie boisz się, że mając wpływ na wygląd i działanie IKE i IKZE, ich decyzje spowodują, że w długoletniej perspektywie stracisz, zamiast zyskać?
Ja aktualnie myślę o jakichś interesujących sposobach jak „wyprowadzić” swoje oszczędności poza granice (i to nie mam pewności, czy zamiast „tradycyjnej” Szwajcarii, nie poszukać czegoś z dala od unijnej Europy) i szczerze mówiąc podziwiam Twoją odwagę, że w trzydziestoletniej perspektywie ufasz ludziom, którzy coraz bardziej kombinują w kładzeniu łap na naszych pieniądzach 🙂

Odpowiedz

Lech Listopad 7, 2014 o 12:35

@Pszemo
IKE/IKZE różnią się tym od OFE, że nad pieniędzmi w OFE nie masz żadnej kontroli, więc podczas tegorocznych „przenosin” pieniędzy z OFE do ZUS nic nie mogłeś zrobić. Z IKE/IKZE pieniądze można w każdej chwili wycofać gdyby rządzący przymierzali się do zrobenia z nimi… czegoś niedobrego.

Odpowiedz

Pszemo Listopad 7, 2014 o 15:21

Oczywiście, że możesz wycofać, jednak zdaje się, że jest to dość „drogie” 😉
A niestety jestem przekonany, że będą przynajmniej próby położenia łapy na tych pieniądzach przez polityków.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 14, 2014 o 10:47

Nie, nie będzie takich prób. Te pieniądze (na IKE czy IKZE) są twoje. Pieniądze wpłacane do OFE nigdy nie należały do wpłacającego o czym się kiedyś wypowiedział Sąd Najwyższy. Zabranie tych pieniędzy byłoby porównywalne z ‚nacjonalizacją’ lokat bankowych. Mając takie obawy nie powinno się wcale oszczędzać:)

Odpowiedz

BJK Listopad 7, 2014 o 01:49

właśnie takiego przedstawienia tematu mi w necie brakowało… Chyba pora otworzyć rachuneczki IKZE dla mnei i mojej drugiej połówki 🙂

Odpowiedz

Beata Listopad 7, 2014 o 02:56

Michale,

Dzieki za ten artykul. Wyslalam do rodziny i przyjaciolek. Mam prosbe – czy moglbys w swoim FAQ odpowiedziec jak pieniadze zgromadzone w IKZE i IKE sa dzielone przy rozwodzie. Ja mam oba konta a maz nie, rozliczamy sie wspolnie podatkowo. Dzieki za odpowiedz.

Odpowiedz

Marcin Listopad 7, 2014 o 06:22

Kurczę, a ja nie kumam dalej jak to działa :/ co jakiś czas „wącham” IKE i IKZE, ale wciąż nie jestem przekonany. Z chęcią skorzystałbym z możliwości odpisu od podatku w IKZE, ale trochę się boję, że coś zrobię nie tak i potem będzie mnie US wzywać. Jeżeli rozliczam się wspólnie to odpisuję tylko połowę kwoty? Odpisuję całą wpłatę czy tylko jakiś %? Jeżeli w roku wpłaciłbym np. 100 zł na jakąś lokatę-IKZE (tak, żebym nie musiał aktywnie tym zarządzać, nawet jeśli zysk będzie mniejszy). I przyjdzie mi podatek na 2000 zł, po odjęciu zaliczek – 300 zł, to mogę sobie odjąć te 100 zł i płacę tylko 200? dobrze to rozumiem? Trzeba przy tym do US składać potwierdzenia wpłat czy jakieś inne dokumenty? I zasadnicze pytanie – czy prowadzenie IKZE zawsze się zbilansuje? Bo coś mi się wydaje, że IKZE bilansuje się tylko wtedy kiedy mamy z czego odpisać, a jak mamy chudy rok to na wejściu mamy 10% straty. Czy wpłaty są obowiązkowe?
Po prostu nie czuję tematu :/
ale mimo wszystko – fajnie, że taki artykuł napisałeś 🙂

Odpowiedz

janek N. Listopad 7, 2014 o 06:39

Super, ale czekać z wypłatą emerytalnych oszczędności do 65 roku życia to dla mnie za duża abstrakcja. Życie zbyt kruche jest. Dlatego IKZE jednak nie.

Odpowiedz

JERZY Listopad 7, 2014 o 07:41

mam następujące pytanie: gdy dochody osiąga tylko jeden ze współmałżonków, zaś PIT rozliczamy wspólnie, to można odliczyć od wspólnego dochodu wykazanego w PIT, wpłaty na 2 IKZE obojga, czy tylko wpłatę na IKZE małżonka osiągającego dochody?

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 10:23

Ciekawe pytanie. Moim zdaniem jednak nie, bo ulga na IKZE stanowi odliczenie od dochodu (nie ma dochodu – nie ma ulgi). Czyli żeby skorzystać z pełnego odliczenia, żona musiałaby osiągnąć dochód podatkowy co najmniej w wysokości wpłaty na IKZE.

Odpowiedz

Ela Listopad 7, 2014 o 10:43

No tak, tez nad tym myślałam ostatnio i …przy wspólności majątkowej połowa dochodów męża prawnie należy do żony… Więc może to być podstawą do odliczenia jej ikze, ale o interpretacje trzeba by zapytać US, chyba, że ktoś juz sprawdził i wie na pewno.

Odpowiedz

Ela Listopad 7, 2014 o 07:47

Marcin – w PIT w polach for. odliczenia od podatku jest pole na IKZE gdzie wpisujesz cała kwotę wpłacona na IKZE i postępujesz zgodnie z instrukcjami w PIT. To naprawdę proste. Wychodzi Ci jakiś podatek do zapłacenia i odpisujesz np. Dziecko czy IKZE. 😉 w zależności ile wpłaciłeś zaliczek w ciagu roku, albo te odpisy dają Ci mniejsza dopłatę do podatku albo większy zwrot 🙂

Odpowiedz

Rafał Listopad 7, 2014 o 08:00

Przywróciłeś mi właśnie wiarę w Twojego bloga. Podaruję ci nawet tę serię PR’owych artykułów z ostatnich tygodni 😉

Ale małżonka pyta kiedy moglibyśmy liczyć na dobry materiał o odkładaniu pieniędzy na przyszłość (czytaj: „zagraniczne studia”) naszego potomka ?

Odpowiedz

Bartłomiej Panek Listopad 7, 2014 o 08:20

Dobra, trzeba przeczytać jeszcze ze dwa razy, jeszcze raz policzyć samemu i chyba się skusić. Dzięki za artykuł, ale optymalizacja podatkowa to jedno, ale… przy małych wpłatach bardzo dużo pochłoną banki w swoich opłatach, co i teraz nie jednego odstrasza od funduszy inwestycyjnych, no i jak zawsze można stracić na giełdzie czy funduszach. Z drugiej strony, grzech nie myśleć o emeryturze. Może więc jakaś mała strategia dla małych wpłat np. do 1000 PLN rocznie?

Odpowiedz

Urszula Listopad 13, 2014 o 07:17

Popieram. Stać mnie na 50zł miesięcznie. Czy taka kwotę mogę odkładać?

Odpowiedz

Kostek Listopad 7, 2014 o 09:18

Bardzo fajny artykuł, ładnie wszystko podsumowane.

Ale niestety wkradł się mały bład odnośnie oplat za IKE rachunek maklerski w MBanku. Rzuciło mi się w oczy bo sam posiadam to konto, gdyż jest najtańsze na rynku gdy kupujesz tylko akcje. (nie bylo waszej promocji gdy zakładalem).

W MBanku na rachunku IKE jest minimalna prowizja 3zl za akcje.
Z tabeli oplat ( http://www.mbank.pl/download/inwestycje/Taryfa-Opat-i-Prowizji-Domu-Maklerskiego-mBanku-S.A.pdf ) :
Prowizja maklerska przy obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem
kontraktów terminowych, opcji i obligacji

0,39% wartości transakcji zrealizowanych na podstawie
każdego zlecenia, ale nie mniej niż 3 zł od każdego
zrealizowanego zlecenia

A za oferty publiczne jest 6 zl, a nie 3 jak napisane w art

Z tabeli oplat ( http://www.mbank.pl/download/inwestycje/Taryfa-Opat-i-Prowizji-Domu-Maklerskiego-mBanku-S.A.pdf ) :
Prowizja maklerska przy obrocie instrumentami finansowymi w ramach ofert
publicznych (w tym w ramach subskrypcji nowych emisji)

0,39% wartości transakcji zrealizowanych na podstawie
każdego zlecenia lub zapisu, ale nie mniej niż 6 zł
od każdego zrealizowanego zlecenia lub zapisu

Odpowiedz

Jozek Listopad 7, 2014 o 23:38

O wlasnie mialem to napisac, ze przy kosztach konta w mBanku jest blad, zamienione liczby 3 i 6 zl.
No chyba ze to proba podkreslenia zalet sponsora czyli BOSSY :-))

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 26, 2014 o 13:11

Dziękuję za wyłapanie. Czeski błąd. Poprawione 🙂

Odpowiedz

Edyta Listopad 7, 2014 o 09:20

Niezwykle wyczerpujący wpis, czekam na kolejne dwa,które z całą pewnością uzupełnią podane informacje. Tak jak pisze Bartłomiej trzeba przeczytać jeszcze ze dwa razy i zastanowić się nad tematem, bo jeśli sami nie zadbamy o nasze emerytury to jesień życia widzę w czarnych barwach.

Odpowiedz

Mrozu Listopad 7, 2014 o 09:39

Michał,

po pierwsze to co robisz na tym blogu jest nie do opiasania (oczywiście w pozytywnym sensie 🙂 ). Moim zdaniem niektóre stanowiska w rządzie powinni obstawiać takimi ludźmi jak TY.

Pytanie odnośnie powyższego wpisu. Napisałeś o uldze podatkowej przy wpłacie na IKZE. Czy w przypadku, kiedy rozliczam się wspólnie z żoną odliczenie to jest liczone podwójnie, zakładając że oboje mamy IKZE?

Pozdrawiam

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 10:26

Odliczenie jest podwójnie, o ile żona osiąga dochody przewyższające kwotę jej ulgi.

Odpowiedz

ania Listopad 7, 2014 o 09:44

Dopiero od kilku dni zachwycam się Pana ogromną wiedzą i jestem pod ogromnym wrażeniem. Brawo!!! Dla mnie to wszystko to czarna magia, ale próbuję, czytam…Mamy z mężem po 50 lat, w perspektywie głodowe emerytury i tak myślę co by tu zrobić? Jakie rozwiązanie dla osób w tym wieku byłoby najlepsze? Może jakaś podpowiedź? Pozdrawiam

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 09:29

Jako osoba w podobnym wieku mam 1 radę – oszczędzać. Nie ma innego wyjścia. Ile – zależy od możliwości. W co – zależy od wiedzy i cech charakteru. Założyłem dla siebie i żony IKE i IKZE i odkładamy ile tylko możemy. Żona ma IKE w Sk Banku. Ale zawsze jest ryzyko, że zmienią oprocentowanie. Wtedy trzeba znaleźć coś innego. Jak ma się odłożone trochę więcej pieniędzy to można rozważyć też nieruchomości. Ale wszystko z głową – uważać na doradców, którzy pracują dla prowizji. Jak nie rozumiem – nie wchodzę.

Odpowiedz

stock Listopad 10, 2014 o 11:53

To nie jest tak, że ten bank może sobie zmienić oprocentowanie według swojego widzimisię. W przypadku SK Banku może się to stać w przypadku zmian stóp procentowych i spadek może nastąpić co najwyżej o tyle, o ile spadły stopy (może być mniejszy), a wzrost o co najmniej tyle, o ile wzrosły (może być większy). Na razie pomimo kilkukrotnych obniżek stóp bank na szczęście nie zmienił w tym roku oprocentowania.

Odpowiedz

janek N. Listopad 15, 2014 o 19:29

miałem kiedyś kilka lokat w SKBanku na 6 i 13 m-cy. Po obniżkach stóp przez RPP oprocentowanie faktycznie było zmniejszane, ale i tak zawsze było wyższe od oprocentowania lokat w innych bankach (może z wyjątkiem krótkoterminowych promocji z niskimi limitami i tylko dla nowych klientów). Więc bym się nie bał.

Odpowiedz

Estera Listopad 7, 2014 o 09:57

Swietny artykul!
Planuje od tego roku dolaczyc do IKZE i zasilic je w calosci.
Nie jestem jednak pewna, gdzie je otworzyc. Poniewaz nie znam sie na inwestowaniu, nie podejmuje sie tego robic. IKZE na zasadzie klasycznego rachunku bankowego sa dostepne tylko w bankach a najwyzsza stope zwrotu ma ING Bank Slaski: 1,7%. Przy takiej stopie zwrotu nadal osiagam korzysci… chyba, ze wezme pod uwage inflacje. Wowczas potencjalna korzyc jest zjadana inflacja – czy to co pisze, ma sens?
A moze jest opcja wejscia w TFI, liczac na 5% (usredniajac gielda minus inflacja) tak zeby w ogole nie musiec przykladac reki do inwestowania?

Odpowiedz

Tomasz Listopad 8, 2014 o 15:28

@Estera przy takiej stopie zwrotu prawdopodobnie cały zysk pochłonie inflacja. Proponuję rozważyć inwestowanie w fundusze obligacji, których kurs jest dosyć stabilny lub polecane na tym blogu fundusze ING Perspektywa (IKE Plus).

Odpowiedz

Lompi Listopad 7, 2014 o 10:15

Michał, w arkuszu ‚Kalkulator Excel: IKE+IKZE vs zwykły rachunek – wariant maksymalnych wpłat’ masz błąd- złe odwołanie w polu E16.

Odpowiedz

pawlin Listopad 7, 2014 o 10:18

jak wygladaja limity wplat na ikze w przypadku samozatrudnienia?

Odpowiedz

Ela Listopad 7, 2014 o 10:34

Michał, stock –
Zainspirowaliscie mnie do podrążenia tematów, bo rachunek maklerski nie opakowany w polisę na życie, w którym skutecznie wskazujesz uposażonych i omijasz masę spadkowa, a tym samym – podstawę do obliczenia zachowku – brzmi Pięknie!
Bardzo chciałabym zmienić podejście ludzi do polis z ufk, bo sa sytuacje, gdzie naprawdę to rozwiazanie jest najlepsze dla klienta. Większość- tu sie z Toba zgadzam, jest źle skonstruowanymi produktami lub źle – nieetycznie – sprzedanymi. Ale świadomy klient chce mieć pełne sprctrum rozwiązań, dlatego śmiem twierdzić, ze ufk TEZ mogą być pierwszym wyborem. Nie zarzucaj mi, Michał, że prezentuje wyłącznie zalety, bo tak nie jest:-) uzupełniłam ze swojego doświadczenia coś, czego mi w Twoim wpisie zabrakło.

Odpowiedz

Przemek Listopad 7, 2014 o 10:38

No dobra, polecane jest IKE w ING, ale mają tam też IKZE które nie jest polecane i nie wygrywa w rankingach. Czy ktoś już sprawdzał czy IKE i IKZE w ING różnią się jeśli chodzi o opłaty sposób zarządzania i takie tam czy to będzie raczej to samo w środku opakowane w inne pudełko? Nie jestem, przynajmniej póki co, zainteresowany rachunkiem maklerskim. To ING wygląda OK, a interesowałoby mnie też IKZE. Nie chciałbym wyjść na lenia, i tak sobie popatrzę, ale może ktoś już analizował to wcześniej i może się podzielić.

Odpowiedz

Filip Listopad 7, 2014 o 11:06

Cześć
Artykuł swietny. Sam mam IKE i polecam. Jednak mylisz banki spoldzielcze (sk bank naprawdę ma swietne oferty lokat) ze SKOKami, bo to nie jest to samo i nie wrzucalbym ich do jednego worka.

Odpowiedz

Maciek Listopad 7, 2014 o 11:27

Jak dokładnie jest z podatkiem przy wypłacie „emerytalnej” z IKZE?
Jeżeli literalnie płacimy 10% podatek dochodowy od KAŻDEJ WYPŁATY (jest to suma wpłat i zysków kapitałowych) to okazuje się, że PŁACIMY W TEN SPOSÓB 10% PODATEK OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH!
Pozdrawiam.
Maciek

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 09:18

Zgadza się, ale to i tak na koniec daje lepszy wynik niż IKE, przy tym samym zwrocie – o ok. 10% przy 18% stopie podatku i 32% przy 32% stopie podatku odliczanego.

Odpowiedz

Konrad Listopad 7, 2014 o 11:50

IKZE to śwuetny sposób na oszczędzanie. Zawsze można odkładać mniejsze kwoty jeśli myślimy, że do 60 nie będziemy oszczędzać. Istnieje wiele okoliczności, które potafią przewrócić do góry nogami plany życiowe. Jakiś grosz zawsze się uzbiera 🙂 Mniejszy podatek to korzystna propozycja 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Listopad 7, 2014 o 12:28

Sprawdziłem w ING, IKE Plus i IKZE mają obniżone koszty zarządzania o ok. 25%, w przypadku IKZE tą informacją na stronie się nie chwalą ale taką informację można wyczytać w tabeli prowizji i opłat.

Odpowiedz

Lech Listopad 7, 2014 o 12:40

@Michał
odnośnie szykowanego wpisu z FAQ: bardzo ciekawi mnie na jakich zasadach jest naliczany podatek Belki od wcześniejszych wypłat?
Przykładowo: 31.12.2014 wpłacam 1000zł i 31.12.2015 kolejny 1000zł. 31.12.2016 ten pierwszy tysiac jest wart już 1200zł a drugi 1100zł – razem mam 2300zł. Postanawiam wypłacić w tym momencie np 1500zł. Ile podatku zapłacę?

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 13:41

Z tego, co kojarzę, to liczona jest proporcja. Tzn. np. wpłaty 4000, zysk 1000 (20% wartości portfela). Przy wypłacie 1500 zł zysk proporcjonalnie wyniesie 300 zł i od tego zostanie naliczone 19% podatku.

Odpowiedz

Dawid Listopad 7, 2014 o 13:17

Brawo!
Coś wspaniałego, aż chce się czytać!

Mam pytanie:
1. Czy wpłata na IKZE pomniejsza mi podatek do zapłacenia o sumę jaką wpłacę? Czy tylko o 18% tej kwoty?
Przykładowo prowadzę działalność, nie mam innych ulg. Na koniec roku wychodzi mi około 1000zł do zapłaty. Czy wpłacając 800 na IKZE 800zł zapłacę tylko 200 zł podatku?
1000-800=200 czy też 1000 – (18% z 800) 144 = 856?
2. I czy wypłacając pieniądze z IKZE lub też IKE liczy się to do mojego dochodu w danym roku kalendarzowym?
3. Czy ma tu jakieś znaczenie że ktoś pracuje za granicą? i dokonuje wypłaty lub wpłat na konto? W sensie prowadzenia interesów na terenie RP i płacenia podatków w kraju?

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 13:39

1. 18/32% wpłaconej kwoty. W Twoim przykładzie zapłacisz 856 zł.
2. IKZE dolicza się do dochodu opodatkowanego skalą, IKE nie (płacisz 19% podatek belki).
3. Wpłat możesz dokonywać zawsze (teoretycznie nawet gdy nie jesteś rezydentem Polski, w ustawie jest wskazane „osoba fizyczna”) natomiast żeby odliczyć sobie limit IKZE, musisz w Polsce płacić podatek dochodowy (żeby mieć z czego odliczyć).

Odpowiedz

Dawid Listopad 7, 2014 o 15:54

ad 2 Teoretycznie po 16 latach oszczędzania na IKZE ze zwrotem 3% po uwzględnieniu inflacji mam około 90 tyś na koncie. Dokonując wypłaty pomijając kwoty wolne od podatku itd łapię się na 32%? Czy zmiana sposobu opodatkowania na liniowy jest wtedy uzasadniona?
ad 3 Jeśli nie jestem rezydentem a dokonuje wypłaty z IKZE?
Technicznie jak to wygląda? Sami utrącają podatek czy trzeba latać samemu po US?
Oczywiście pomijam wtedy fakt ,że traci ono wszelkie walory jeśli nie dokonuje odpisów bo nie wykazuje dochodu w Polsce.

Tak tylko gdybam bo na chwilę obecną nie posiadam żadnego z tych kont. Jak tylko uporam sie z dłgami i funduszem bezpieczeństwa bedzie to mój pierwszy krok.
Pozdrawiam i Dzieki

Odpowiedz

Lukasz Listopad 7, 2014 o 14:16

Wpłata na IKZE nie jest odliczana od podatku tylko od dochodu, a co za tym idzie podatek zmniejsza się o 18% tej kwoty lub o 32%, jeżeli jesteś w II progu.

PS. Michał – otworzyłeś mi oczy na podstawową zaletę IKZE. Trzeba się ogarnąć do końca roku, podliczyć na ile wbiję się w 32% i wpłacić ile trzeba 🙂

Odpowiedz

Michał Listopad 7, 2014 o 13:37

Witam, proszę o odpowiedź na pytanie: Czy jest możliwość inwestowania w różne instrumenty na tym samym koncie IKE/IKZE? Chodzi o to, żeby w ramach jednego konta zbudować portfel z składający się z części bezpiecznej (obligacje skarbowe / lokata / konto oszczędnościowe) oraz agresywnej (ETFy) – i w razie potrzeby przenosić środki pomiędzy nimi.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 10, 2014 o 21:04

dołączam się do tego pytania.
Doskonały artykuł – polecam znajomym!

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 21:46

Można wybrać tylko 1 formę IKE. Jak lokata bankowa – to tylko ona. W TFI mogą być różne fundusze w ramach IKE – obligacyjne, pieniężne, akcyjne itd. IKE maklerskie – to z kolei instrumenty giełdowe – akcje, etfy, obligacje z giełdy (też skarbowe).

Odpowiedz

Michal Listopad 11, 2014 o 15:14

Dzieki Marcin! A jeszcze odnosnie obligacji skarbowych zakupionych z gieldy na IKE maklerskim – czy gwarantuja one taki sam poziom bezpieczenstwa w dlugim terminie jak zwykle obligacje skarbowe?

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 11, 2014 o 20:16

Oczywiście. Są to te same gwarancje Skarbu Państwa. Masz je zapisane w KDPW, Ryzyka – Państwa (przyjmijmy, że minimalne) i oszustwa biura maklerskiego (że mówi Ci o tym, że kupiłeś, a oni fizycznie nie zrobili transakcji). Dlatego warto IKE mieć w renomowanych biurach (np. bossa, bdm, cdm itd.)

Odpowiedz

lepus Listopad 7, 2014 o 13:41

Mam pytanie
1. Czy jeżeli założę IKZE i płacę w tym roku na nie 3000zł da mi 540zł oszczędności na podatku w przyszłym roku. A przy wcześniejszej rezygnacji z IKZE będę musiał zapłacić 10% ale od kwoty 3000zł czy od zysku z IKZE . Jeżeli od kwoty 3000 to i tak daje 240 zł zysku. Czyli nawet jak by co roku otwierać i zamykać konto co roku to i tak jakiś zysk by z tego był

Odpowiedz

stock Listopad 7, 2014 o 13:46

Przy wcześniejszej rezygnacji płacisz nie 10%, ale 18%/32%, w zależności od tego, w który próg wpadasz, więc z Twojej optymalizacji nici 🙂 I płacisz od całości, tj. wpłata + zysk.

Odpowiedz

Artur Listopad 7, 2014 o 14:57

Wcześniejsza wypłata z IKZE ogólnie się mało opłaca…
Jeśli zarabiasz rocznie mieszcząc się jeszcze w pierwszy próg podatkowym powiedzmy 60k rocznie, to możesz maksymalnie odliczyć 18% od podatku. Natomiast wypłacając np. po 10ciu latach zgromadzone 45k zł, (bo tyle uzyskasz wpłacając maksymalną wpłatę), w roku wypłaty twój przychód wyniesie 105k zł, czyli wskakujesz w wyższy próg podatkowy i musisz zapłacić 32% podatku.
Tym samym zamiast zaoszczędzić, sporo tracisz…

Odpowiedz

Marek Listopad 7, 2014 o 19:29

32% zapłacisz od kwoty 20tys. To co jest do 85 tys. jest opodatkowane 18% podatkiem.

Odpowiedz

wojtekm Listopad 28, 2014 o 17:40

ale z drugiej strony, jesli zamierzasz w kolejnym roku przejść np na działalnosc i kupić samochód, albo maszyny co wrzucisz w koszta to nie zapłacisz żadnego podatku.
Podobnie jeśli tfu tfu w kolejnym roku będziesz bezrobotny.

Odpowiedz

Piotr Listopad 7, 2014 o 15:11

Czesc Michal!
Dzieki za swietny artykul. Mam jedno pytanie. Czy wiesz cos na temat mozliwosci oszczedzania w ramach IKE dla osob pracujacych na stale zagranica?

Odpowiedz

Piotrek Te Listopad 7, 2014 o 15:54

Panie Michale,

Czy policzył Pan wartość pieniądza w czasie?
Tzn za 30-40 jaką wartość będą miały te pieniądze?

pozdrawiam

Odpowiedz

Ewa Listopad 7, 2014 o 16:27

Michale,
a co robić jak się już ma 53 lata? Czy warto zakładać któreś z kont czy polecałbyś coś innego?
Pozdrawiam
Ewa

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 09:42

Uważam, że zawsze warto oszczędzać, a szczególnie w naszym wieku. I warto zakładać te konta. Jednak moim zdaniem – najpierw IKE, ze względu na lepszą ofertę i większą elastyczność. Moja żona i ja mamy IKE i IKZE. Żona IKE w SK Banku. Jeżeli jednak zmniejszą drastycznie oprocentowanie – poszukam nowej możliwości dla jej IKE.

Odpowiedz

Kuba Listopad 7, 2014 o 16:58

Hej Michał, swietny tekst! Zreszta pojawil sie dla mnie w idealnym momencie. Przy tej okazji mam pytanie. Czy jest jakas mozliwosc przetransferowania srodkow z normalnego konta z TFI na konto w maklerskim IKZE – bez placenia podatku za sprzedane jednostki funduszu? Dzieki za tekst.

Odpowiedz

Wojtek Listopad 7, 2014 o 19:27

Artykuł w idealnym jak dla mnie momencie gdyż właśnie zamierzałem się przyjrzeć IKE/IKZE głównie pod kątem oszczędzania dla dzieci.
Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna sprawa, mianowicie jak wygląda porównanie inwestowania w fundusze inwestycyjne poprzez IKE oraz tradycyjnie poprzez fundusze parasolowe które także dają ochronę przed podatkiem Belki. Zakładam oczywiście dla tego porównania krótszy horyzont czasowy czyli że wypłacam środki przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W obu przypadkach zapłacę więc belkę przy likwidacji inwestycji.

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 09:45

Wyniki podobne. Jednak potrafią być lepsze warunki dla IKE (patrz ING IKE Plus). Ja bym wybrał IKE – wynik w przypadku wcześniejszej wypłaty tak jak bez IKE, a możemy się jednak później zdecydować, że dotrzymamy część pieniędzy i skorzystamy z ulgi.

Odpowiedz

Marek Listopad 7, 2014 o 19:28

Super artykuł Michał. Sam się ostatnio zastanawiałem nad wyborem IKE i IKZE i ten artykuł spada mi jak z nieba 🙂

Odpowiedz

Jan Listopad 7, 2014 o 19:34

Witam,
cytat z w/w opracowania: …”Nie ma żadnego obowiązku wypłaty środków, np. po przejściu na emeryturę czy osiągnięciu konkretnego wieku. Możemy również tych środków w ogóle sobie nie wypłacać i uznać, że będą one dziedziczone”. …

Spotkałem się z tym, że tak nie jest. Nie wiem czy jest to uregulowane w ustawie o IKE, ale w moim przypadku IKE PZU (funduszowe) w swoim regulaminie zapisało likwidację z urzędu rachunku IKE (wypłatę) po osiągnięciu wieku 70 lat. Nie testowałem tego bo po 10 latach oszczędzania, wypłaciłem środki po osiągnięciu 60 roku życia.

Odpowiedz

Robert Listopad 7, 2014 o 20:35

Cześć,
Czy IKE może otworzyć osoba w wieku np. 70 lat. Wpłaca maksymalną kwotę przez 5 lat i dokonuje po tym okresie wypłaty?
Pozdrawiam
Robert

Odpowiedz

Dezinformator Listopad 7, 2014 o 23:59

Witam,

Mnie również nasunęły się pytania. Ap ropo inwestowania IKE w domu maklerskim.
Rozumiem, że opłata za obracanie instrumentów pobierana jest z wpłaty?
No i co w przypadku dywidendy. Czy jest od niej pobierany podatek?

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 8, 2014 o 16:51

@Dezinformator
Opłata jest z wpłaty. Ale BOS zwraca 100 zł prowizji do końca 2015 r.
Od dywidendy nie ma podatku, dostajesz całą kwotę i możesz ja reinwestować. I to jest jedna z przewag IKE nad zwykłym rachunkiem maklerskim, gdzie dywidenda jest opodatkowana.
Pozdrawiam
Michał M

Odpowiedz

Lukasz Listopad 8, 2014 o 11:57

Kilka pytan:
1. Odnosnie wyplaty z IKZE. Na stronie http://www.mpips.gov.pl/ jest, ze „Środki wypłacane po zakończeniu oszczędzania na IKZE, niezależnie od formy wypłaty (jednorazowa albo w ratach) będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10%.”. Czyli to sie chyba zmienilo. Czyli odliczam co roku 18 albo 32%, a przy wyplacie place tylko 10%? Dobrze rozumiem? Pytanie czy nie zmieni sie w przyszlosci w ciagu 30 lat…..

2. Jezeli mam konto IKE w jednym banku to czy moge zalozyc tylko IKZE w BOS?
3. Czy majac IKZE w BOS moge kupowac tylko akcje/kontrakty/etfy czy moge tez fundusze przez http://bossafund.pl/ ? Bo to by chyba bylo najelastyczniejsze rozwiazanie w dlugim terminie.

Odpowiedz

Paweł Listopad 8, 2014 o 17:33

W DM BOŚ jest możliwość otwarcia jedynie IKE/IKZE akcyjne, taka ofert otwarcia rachunku mama z poziomu systemu transakcyjnego.
IKE/IKZE w oparciu o dostępne fundusze bossafund było by „miazgą” dla dotychczasowych propozycji pojedynczych TFI. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma.

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 09:55

1. Od tego roku tak jest. Może się zmienić. Jak ktoś napisał – nie możemy przewidzieć czarnego łabędzia, jedyne co możemy to szybko się do niego dostosować.
2. TAK. Jak tak mam – IKE i IKZE w 2 różnych instytucjach.
3. Jest ograniczenie na maklerskie IKZE. Nie mogą być np. opcje. „głównie instrumenty finansowe o małym lub niskim ryzyku – akcje, obligacje, certyfikaty strukturyzowane i inne instrumenty notowane na rynku regulowanym (GPW)”

Odpowiedz

MM Listopad 8, 2014 o 14:28

Marzy mi sie Michal jeszcze jeden Twoj kompleksowy artykul – porownanie Polski do np. Wielkiej Brytanii.
Zakladanie firmy, prowadzenie ksiegowosci, konta emerytalne, koszt kont bankowych i funduszy. Taki artykul na temat brytyjskiego ISA mialby 20 razy mniej tekstu, no bo o czym tu pisac jak wszystko jest proste dla dwunastolatka…
Moze by sie ludzie zaczeli budzic? Polski rzad nawet „jedno okienko” potrafi spie…lic. W UK przez pierwsze trzy miesiace nie musisz nigdzie rejestrowac firmy – tylko dzialasz i badasz jak Ci idzie. Po trzech miesiacach 10 minut rejestracji przez internet i zaczynasz placic ZUS – 11 zlotych…
Gratulacje za artykul. Stary dobry Michal!

Odpowiedz

Krzysiek Listopad 8, 2014 o 15:16

Michale, co do fragmentu” „Żeby być do niego uprawnionym trzeba dokonywać wpłat na IKE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych posiadania tego konta ALBO dokonać ponad połowy wartości wpłat co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.” Jestes przekonany, że powinno tu być słowo „albo”, a nie „lub”? Użycie „albo” oznacza, że ulga będzie dostępna, jeśli spełni się tylko jeden z powyższych warunków, a użycie „lub” oznacza, że ulga będzie dosena, jeśli spełni się przynajmnie jeden warunek. Tak to chyba działa prawnicza logika ze słowami ‚lub” i „albo”.

Bez problemu mogę wymienić przypadek, kiedy IKE opłaca się bardziej niż IKZE. Np. kiedy jest się studentem i jedynym dochodem jest stypendium, które jest przecież nieopodatkowane! Na co wtedy ulga z IKZE :)?

Moje pytania:
Czy jest możliwość założenia IKE/IKZE przez obecnego emeryta?
Czy jest możliwość założenia IKE/IKZE przez osobę, która nie jest jeszcze emerytem, ale jest w starym systemie emerytalnym?
Czy jest możliwość przeniesienia środków z IKE na IKZE i na odwrót? Jak to wygląda z podatkami wtedy?
Czy jest możliwość przekształcenia IKE na IKZE i na odwrót? I, znowu, kwestie podatkowe tutaj, jeśli to jest możliwe.

Oddzielne pytanie: z promocji BOŚ można korzystać do końca 2015 r., jeśli się teraz u nich podpisze umowę ramową, czy można z niej korzystać tylko na tych konkretnych rachunkach inwestycyjnych, które się otworzy przed końcem tego roku?

Odpowiedz

Tomasz Listopad 8, 2014 o 16:46

Jakoś nie mam przekonania do tego IKZE. Piszesz Michale m in. „na konta IKZE wpłacamy pieniądze praktycznie bez podatku dochodowego (bo możemy sobie wpłatę od dochodu odliczyć)”.
Jeśli dobrze rozumiem:
1) Wpłata na IKZE – nasze dochody z pracy, działalności gospodarczej itd. wpłacamy po wcześniejszym opodatkowaniu podatkiem dochodowym .
2) Z tytułu wpłaty możemy odliczyć wpłaconą kwotę, ale nie od podatku za dany rok tylko (jak słusznie wskazał Stock) od dochodu . Przychód – – koszty uzysku = Dochód – wpłata IKZE x 18% albo 32% PIT Gdyby było od podatku do zapłaty to można by uznać, że wpłaty są neutralne podatkowo, ale tak nie jest, to jest co najwyżej kredyt podatkowy. Nasze dochody mogą zmaleć (np tracimy pracę na kilka miesięcy), a możliwość odliczenia nie przechodzi na kolejne lata i w dodatku mamy górny pułap wpłat.
3) Jeśli szczęśliwie dożyjemy 65 lat Znowu podatek 10%, ale uwaga: nie od dochodu tylko od całości wypłaty (wpłaty + zysk) Zatem nie tylko nasz wpłacany kapitał narażony jest na działanie inflacji np. średnio 3% przez 30 lat i pewny podatek 10% (a może większy, kto wie) Znając kaprysy rynku kapitałowego trzeba się trochę natrudzić by wyjść na swoje.
4) Jeśli sytuacja życiowa zmusi nas do dokonania zwrotu (zwrotu częściowego nie możemy zrobić ) przed osiągnięciem wieku 65 lat to wlicza się to do rocznego przychodu i bardzo możliwe, że będziemy musieli zapłacić 32% PIT, a to już niezła pułapka. Przynajmniej nie jest tak, że wpłacając jesteśmy od razu stratni dziesięć procent. A wystarczyło by być może zrobić możliwość podobnych odliczeń na IKE, a tak musimy kombinować co wybrać, mamy skomplikowany system pełen różnych „haczyków”.

Odpowiedz

Arek Listopad 8, 2014 o 19:55

Kto gwarantuje środki zgromadzone na IKE/IKZE? Pada dana firma i co wtedy?

Odpowiedz

pawel Listopad 9, 2014 o 22:58

upadkiem firmy bym się mniej przejmował choc jest to równiez możliwe ale rządem , który stwierdzi, że oszczędności w ike/ikze będa objęte np 50% podatkiem już bardziej jak ktoś mysli ,że to nie możliwe to niech zabaczy na nasze ofe lub cypryjskie depozyty przykłady można mnozyc

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 10:01

Zależy co to za firma:
1. Bank – to wypłaca BFG do 100 tys. Euro.
2. TFI – wydzielone aktywa. Jak upada TFI to się nic nie dzieje – w funduszu dalej są te same akcje (o ile ludzie nie wypłacą).
3. Biuro maklerskie – masz dalej akcje (zarejestrowane w KDPW). Gotówka – zgodnie z ogólnymi gwarancjami.
4. Akcje lub obligacje spółki, którą ma w portfelu TFI, albo Ty – o tyle zmniejszają się TFI lub Twoje aktywa, o ile ich miało TFI albo Ty.

Odpowiedz

emeryt Listopad 8, 2014 o 21:08

Pytanie już wystąpiło ale chciałbym je rozszerzyć.
Co w przypadku gdy emeryt otwiera konto IKE. Musi odczekać 5 lat na możliwość wypłaty?.
Czy ewentualnie po 5 latach i kolejnych corocznych wpłatach może sobie wypłacać całość lub część środków w dowolnej chwili?

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 10, 2014 o 22:44

Ja również jestem ciekawa jaka opcja byłaby najlepsza dla osób około 60 roku życia, które jeszcze nie są na emeryturze. Czy mogą jeszcze skorzystać z ulg podatkowych?

Odpowiedz

Marcin Listopad 8, 2014 o 22:37

mam pytanie związane z odpisem podatku: jeśli do końca grudnia 2014 roku dokonam wpłaty na IKZE to czy już przy składaniu PIT-a w lutym 2015 roku będę mógł sobie obniżyć podatek?

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 10:03

TAK

Odpowiedz

Adam Listopad 9, 2014 o 00:53

Hej, artykuł rzetelny, ale razi z pewnością wszystkich spostrzegawczych szachistów zdjęcia początkowe. Otóż układ figur w dłoni gracza wskazuje, że właśnie czarny hetman zbija białego króla, co w szachach jest ruchem niezgodnym z przepisami. Zmienisz to zdjęcie lub zostawisz – Twoja rzecz. Ja jednak przede wszystkim mam nadzieję, że to nie jest jakiś palec boży wskazujący na nonsensowność naszego obywatelskiego zaufania w stosunku do państwa, które może kiedyś wyciągnie swe zachłanne łapsko i będzie chciało wykonać jakiś zdawałoby się niedozwolony ruch…

Odpowiedz

JERZY Listopad 9, 2014 o 10:31

ponowię pytanie, ponieważ pomimo kilkugodzinnych poszukiwań w internecie, nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi: czy jeżeli PIT rozliczany jest przez współmałżonków wspólnie, a dochody jednego z nich wynoszą zero, to można w PIT odliczyć wpłaty na 2 IKZE? Przyznaję, że w roku obecnym dokonałem wpłat na 2 IKZE, z przekonaniem, że można odliczyć obie wpłaty. Forma zryczałtowanego podatku od wypłaty z IKZE w wysokości 10% całości zebranych środków (a nie dochodu), powoduje, że przy braku ulgi podatkowej, IKZE nie ma raczej sensu, dla osób nie osiągających w danym okresie dochodu. Z IKE jest zaś ten problem, że mamy pańszczyźniane przywiązanie tylko do jednego IKE. W przypadku gdy nie mieliśmy ochoty na bardziej ryzykowne formy oszczędzania w chwili otwarcia IKE, nie możemy poza IKE OBLIGACJE, otworzyć IKE w Biurze maklerskim (i na odwrót).
Pytań i komentarzy jest tyle, że proponuję aby autor materiału zebrał je wszystkie i zadał te pytania specjalistom, zaś Ci odpowiedzieli ze wskazaniem podstawy prawnej na której oparli swe odpowiedzi.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 9, 2014 o 10:40

Hej Jerzy,

Kluczowe pytanie: czy rozliczasz się wspólnie z Żoną?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysiek Listopad 9, 2014 o 11:08

„…czy jeżeli PIT rozliczany jest przez współmałżonków wspólnie…”. Czyli chyba rozlicza się wspólnie. Kązdemu zdarzy się czasem coś przeoczyć 😉

Odpowiedz

JERZY Listopad 9, 2014 o 12:28

tak rozliczam się wspólnie z zoną, znalazłem w końcu jakąś informację pod poniżej podanym linkiem (ale nie podano podstawy prawnej), wynikałoby z tego, że w przypadku braku dochodów IKE tak, IKZE już raczej niekoniecznie

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1089991.html

Odpowiedz

Jan Listopad 9, 2014 o 15:30

Co do odliczeń w zeznaniu podatkowym ulgi na IKZE:

Wpłaty na IKZE są w zeznaniu podatkowym (np. w zeznaniu PIT-37) odliczane od dochodu (dodatkowo kwotę takich wpłat należy wykazać również w załączniku do zeznania – formularz PIT/O).
W przypadku gdy zeznanie podatkowe sporządzone jest wspólnie przez dwie osoby (małżonkowie), każdy z nich odlicza w tym zeznaniu (w przypadku formularza PIT-37 będzie to w części „D”) dokonane przez siebie wpłaty – od SWOJEGO dochodu.
Jeżeli jeden z małżonków nie ma żadnych dochodów (0 zł) – to nie może tym samym dochodów tych pomniejszyć o wpłaty dokonane na IKZE !!!

Gdyby odliczenie na IKZE było odliczeniem OD PODATKU (jak np. popularna „ulga na dzieci”) to wówczas taka możliwość by była. Bo w zeznaniach składanych wspólnie przez małżonków podatek jest określany jedną, wspólną (dla nich) kwotą – i od tej jednej kwoty mogą sobie oboje odliczać swoje ulgi. Ale powtarzam – ulgi od podatku. (a nie od dochodu). Ulga z tyt. wpłat na IKZE jest natomiast odliczeniem od dochodu.

I dlatego m.in. ulga ta… jest raczej mało istotna.

Odpowiedz

lwi Listopad 9, 2014 o 14:09

Witam,

W moim odczuciu IKZE jest bardziej ryzykowne niż IKE:

– IKZE jest bardziej wrażliwe na ryzyko polityczne. Rezygnując z IKZE przed 65-tym rokiem życia ryzykujemy, że wpadniemy w wyższy próg podatkowy. Dodatkowo istnieje realne i wysokie prawdopodobieństwo wzrostu stawki podatku dochodowego w przyszłości. Natomiast IKE świetnie się broni przed niekorzystną zmianą przepisów.

– korzyść podatkowa uzyskana z IKZE powinna być zawsze reinwestowana. Jest to poważne ryzyko gdyż gotówkę dostaniemy do ręki.

Wniosek jest moim zdaniem taki, że IKZE warto wybrać jeśli rzeczywiście planujemy oszczędzać na emeryturę (taki był też cel ustawodawcy), natomiast IKE warto mieć zawsze. Zatem IKZE powinny wybrać osoby o stabilnej i solidnej sytuacji materialnej, natomiast na IKE może sobie pozwolić każdy.

Odpowiedz

Nep Listopad 9, 2014 o 19:46

Zgadzam się w 100%.
Moim zdaniem na pierwszym miejscu powinno być IKE, a dopiero później jak mamy jeszcze kasę i stabilną sytuacje finansową to ładować w IKZE z myślą o emeryturze, a nie jako o inwestycji.

Odpowiedz

Kamil Listopad 10, 2014 o 10:19

Z tą korzyścią podatkową różnie bywa, w moim przypadku jest to mniejszy podatek do zapłacenia. Ale zgadzam się z argumentami o wcześniejszej rezygnacji z IKZE, jest to drogie.

Jestem w trakcie zakupu mieszkania i chciałem przeznaczyć zgromadzone pieniądze na IKZE na wkład własny, ale doszedłem do wniosku, że nie ma to sensu, bo musiałbym zapłacić od wypłaty 32% podatku (będzie się to łapało w drugi próg podatkowy). I w tej sytuacji stałem się trochę zakładnikiem własnego IKZE do 65 roku życia.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 9, 2014 o 21:11

Moi drodzy,

Weekend przebimbałem (czytaj: poświęciłem rodzinie) więc wpis z odpowiedziami na Wasze najczęstsze pytania i odpowiedzi ukaże się najprawdopodobniej dopiero za tydzień (ze względu na inne zaplanowane już wpisy). Rozbudowuję go o zadane tutaj w komentarzach pytania.

A przy okazji bardzo dziękuję tym z Was, którzy na bieżąco odpowiadają i uzupełniają informację z artykułu – w szczególności osobie o nicku Stock.

Jest mocno niewykluczone, że jest błąd w kalkulacjach w Excelu – dostałem taką informację od jednej z Czytelniczek. Zweryfikuję jutro i ew. zamieszczę poprawione kalkulacje.

Miłego wieczoru wszystkim życzę i z góry dziękuję za wyrozumiałość 🙂

Odpowiedz

Edwin Listopad 10, 2014 o 09:37

Najlepszą optymalizacją podatkową związaną z IKE jest założenie konta… przez osobę pow. 55 r. ż. (lub na osobę 😉 ). Wystarczy że dokona cyklicznych wpłat przez 5 lat, a potem wypłaci całość zgromadzonych środków bez zapłaty podatku Belki.

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 10, 2014 o 21:49

Uwaga na warunek: „ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.”

Odpowiedz

kamil Listopad 10, 2014 o 11:42

Mam pytanie. Mam 29 lat. Po 15 latach maksymalnego oszczedzania gdybym musial wyplacic cala kwote to wpadne w 32% prog podatkowy w danym roku ( a co roku odpis bedzie 18% bo az tak wysokich zarobkow nie mam). Zaplace wiecej niz zyskam. Gdzie tu zysk? Jak zawsze takie programy sa do bogatych ludzi.

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 10, 2014 o 13:11

Bo IKZE to nie ma ba celu ominięcie piątku tylko faktycznie oszczędzanie na emeryturę. Dlatego, pomimo wyliczeń Michała, że bardziej się opłaca IKZE, uważam, że najpierw powinno się założyć IKE, bo w razie potrzeby można wcześniej wypłacić, a dopiero potem jak coś zostaje. Albo podzielić się rodzinnie – jedno z małżonków ma IKE a drugie IKZE.
Michał M

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 10, 2014 o 13:12

Miało być: …nie ma na celu ominięcie podatku….

Odpowiedz

Janek Listopad 11, 2014 o 18:23

Witam
Świetny artykuł. Uważam, że dobrze wyczerpuje temat bardzo przystępnie określając zalety i wady IKE i IKZE. Łącznie z komentarzami bardzo dobrze ukazuje temat, a z komentarzami daje każdemu dużą ilość wiedzy niezbędnej do podjęcia indywidualnej decyzji. Trzymaj tak dalej. Ja osobiście zastanawiam się czy warto zakładać IKZE w wieku 59 lat, po korzystnej zmianie w tym roku przepisów?

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 11, 2014 o 20:26

TAK – o ile masz dochody opodatkowane i zamierzasz mieć przez następne 5 lat. Jak również o ile zamierzałeś inwestować w te same instrumenty (firmy), co oferują IKZE. Czyli TFI lub maklerskie (zobacz zestawienie). Zawsze będziesz do przodu.

Odpowiedz

Karol Listopad 11, 2014 o 19:46

Przecież to IKZE się praktycznie nie opłaca. Dla osoby 60lat to bez IKZE odkładane 375zł co miesiąc x 4% w skali roku da po 5 latach sumę 24443zł natomiast IKZE 1.7% (oferta ING) da 23492zł x 0,90 + 5x810zł czyli 25193zł. Zysk ledwie 750zł…

Dla ambitnego 40latka również się nie opłaca bo co roku zaoszczędzi 810zł i jak zdecyduje wypłacić przy 50tce to zapłaci 8100zł podatku. Podatek zostanie tylko przesunięty o 10lat. Gdyby te 10lat inwestował 810zł rocznie na 4,5% miałby 2 tys odsetek.

750zł czy 2tys są to kwoty praktycznie nic nie znaczące w czasach gdzie banki robią promocje na 1000zł w roku.

IKE już bardziej bo ma nawet 6.4% czyli 8% brutto przy wyjęciu w wieku 55-60lat. W takim przypadku nawet nie trzeba inwestować. Śmiały 32latek wyczerpujący limit dojdzie do miliona, a 20latek do miliona dolarów. I to bez giełd i innych takich.

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 11, 2014 o 20:45

Bardzo dobry tekst. Kilka uwag:
1. Prośba o poprawę zestawienia – PKO TFI S.A. i Union Investment TFI S.A. mają IKZE (sam mam w Unionie).
2. Ranking IKE pojawił się przypadkowo po wypuszczeniu przez ING IKE Plus. Jak zobaczyłem, to chciałem już zakładać w ING, ale po popatrzeniu na wyniki nie założyłem
3. Uważam, że w tej chwili dla IKZE jest gorsza oferta np. kont bankowych. Widać, że jeżeli ktoś się pochyla (ING) to raczej po większe pieniądze z IKE (4,7 mld zgromadzone i ew. dalej ponad 11 tys. rocznie na osobę) niż IKZE (154 mln i dalej ew. niecałe 5 tys. na osobę).

Odpowiedz

Mateusz Listopad 12, 2014 o 11:47

Witam
Z ogromnym zaciekawieniem śledzę kolejne tekst. Bardzo zachęciłeś mnie do zainteresowanie się IKE/IKZE. Zaczynam szukać sobie w internecie więcej informacji, rankingów itd. Ale może ktoś z Was mógłby pokierować bo ma doświadczenie? Jakie IKZE polecacie? Chodzi mi głównie o poziom opłat, wachlarz dostępnych funduszy itd.
Z góry dzięki

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 12, 2014 o 17:22

Jak zaczynasz, to nie ma to aż takiego wielkiego znaczenia jakie IKZE. Wybierz na początek takie z najmniejszymi opłatami wejściowymi. Po roku, jak poduczysz się i posprawdzasz działanie, możesz bezkarnie przenieść do innego wybranego przez Ciebie, Dopiero jak zbierzesz większe aktywa (kilkadziesiąt tysięcy złotych), zacznie być ważne jakie wyniki i opłaty ma dane IKZE.

Odpowiedz

Ania Listopad 20, 2014 o 22:19
Tomasz Listopad 12, 2014 o 15:30

@Mateusz Tutaj znajdziesz w miarę sensowny ranking IKE w funduszach, przygotowany przez firmę zajmującą się analizą rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce http://www.analizy.pl/fundusze/temat-tygodnia/15584/ike-2013–ranking-indywidualnych-kont-emerytalnych-analiz-online.html#articleTop Dla mnie najatrakcyjniej wygląda oferta ING IKE Plus i UnionInwestment i BZWBK.

Odpowiedz

Magda Listopad 13, 2014 o 14:38

Już nie ma Domu Maklerskiego BZ WBK SA. Teraz to część BZ WBK SA.

Odpowiedz

piotr telak Listopad 13, 2014 o 16:42

Panie Michale,

Czy policzył Pan wartość pieniądza w czasie?
Tzn za 30-40 jaką wartość będą miały te pieniądze?

pozdrawiam

Odpowiedz

teściowa Lipiec 18, 2016 o 00:30

Dobre pytanie.
Generalnie pomysł na dodatkowe powszechne dobrowolne zabezpieczenie emerytalne zadziała dla przyszłych emerytów pod warunkiem że skorzysta z niego jak najwięcej osób.
IKE i IKZE należy raczej traktować jako obietnicę przyszłego ekwiwalentu emerytur niż jego pewność.
Niestety rysuje się wiele niewiadomych na poziomie makro by odczuwać pewność co do niezachwianej roli jaką spełnią ike i ikze.
Niestety pogłębia to brak konkretnych działań w zakresie zmian strukturalnych reformy emerytalnej lub co gorsza wycofywanie się z już podjętych kroków.

Odpowiedz

Lukasz Listopad 13, 2014 o 18:30

Witam
Panie Michale świetny artykuł. Chciałbym się spytać a jak ma się sprawa IKE/IKZE dla osób stale mieszkających i pracujących za granicą i nie mających dochodu w Polsce.
Moja sytuacja wygląda następująco, zaraz po studiach wyjechałem z kraju, ale nie do Anglii krajów UE czy też USA, zamieszkałem w Tajlandii gdzie mieszkam już 7 lat, gdzie powoli układam sobie życie. Tutaj nie ma takiej instytucji jak ZUS, nie ma wysokich podatków – VAT to jedynie 7%. Pracodawca jedynie odlicza nam składki około 65zł miesięcznie co zapewnia opiekę medyczną plus wliczone leki, mniejsza z tym.
Chciałbym zacząć odkładać na emeryturę w IKE/IKZE, i jak to jest możliwe skoro składki są obliczane od uzyskanego dochodu którego nie mam w nie osiągam w Polsce.

Myślę że temat może mieć swoją kolejną cześć dla osób przebywających poza krajem ale chcących odkładać na emeryturę w Polsce, pytanie może trochę laickie – czy to jest możliwe?

Odpowiedz

Adam Masłowski Listopad 13, 2014 o 22:55

Świetny artykuł. Od dluzszego czasu czytam wszystkie wpisy i musze przyznać, Że jest to najlepszy blog o oszczędzaniu pieniędzy w każdej sferze naszego życia 🙂

Odpowiedz

Rafał Listopad 14, 2014 o 12:39

Wysokość kapitału zależy od ceny jednostki. Gdyby w momencie osiągnięcia 65 roku życia była ( c.j. ) na niskim poziomie, może to nie dać szansy na osiągnięcie jakiejkolwiek korzyści. Ba, pozostałoby się cieszyć z otrzymania wpłaconych kwot. Nie wspomnę już, że od każdej wpłaty fundusze pobierają prowizje ( często dwu/trzy częściowe ), stanowiące w sumie wartość % często większą niż np. oprocentowanie lokat. Naprawdę ciężko o lepszą lichwę – ludzie sami z pieniędzmi pchają się do wpłacania. Dodatkowo fundusze otrzymują środki na inwestycje, te właśnie środki, których my się pozbywamy płacąc jednocześnie funduszom to, co moglibyśmy uzyskać sami na lokacie, nie mając przy tym żadnej gwarancji odzyskania wpłaconych środków, gdy j.u. osiągnie cenę bliską „0”. Sprawdzone na własnej skórze :). Świetny instrument finansowy – wpłacajcie, wpłacajcie :). Michał, już bez podtekstów – blog jest ewenementem na skalę internetu i 3maj tak dalej!

Odpowiedz

Jacek Listopad 14, 2014 o 13:54

Cześć Michał,
Bardzo dobry wpis – dokładnie pokazuje zasady działania obu tych produktów. Sam jestem gorącym zwolennikiem dodatkowego odkładania pieniędzy na nasze „przyszłe” emerytury, ale… ulgi podatkowe jakie można uzyskać na tych produktach nadal mnie nie przekonują. I nie chodzi oto, że są to złe rozwiązania (choć bardziej przychylam się do IKE), ale o brak stabilności prawnej naszego Państwa. Nikt nie zagwarantuje MI/NAM, że za 10 czy 20 lat ktoś „bystry” nie wpadnie na pomysł opodatkowania tych instrumentów. To co zrobiono z OFE całkowicie zburzyło moją wiarę w stabilność naszego kochanego rządu.
Osobiście jestem aktywnym inwestorem giełdowym i chyba na tym poprzestanę. Ponadto starannie dobieram produkty bankowe, z których aktywnie korzystam. Od niedawna zacząłem nawet dokładnie badać oferty banków i wszystkie wnioski zamieszczać na moim „celowniku”.
Niemniej jednak gratuluję „maksymalnego” zgłębienia tematu.
Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedz

Nep Listopad 15, 2014 o 20:02

Cześć,
Założyłem sobie IKE w ING IKE PLUS dwa miesiące temu. Teraz chciałbym przetransferować sobie te pieniądze do BOSSA na IKE konto maklerskie, dopłacić jeszcze i wsadzić w ETF. Czy ktoś wie czy mogę dokonać transferu już w pierwszym roku IKE i czy ING IKE PLUS naliczy mi z tego tytułu jakąś opłatę?

Z góry dzięki i pozdrawiam,
Nep

Odpowiedz

janek N. Listopad 15, 2014 o 20:38

Rachunki lokacyjne w ramach IKE i IKZE wyraźnie gorzej oprocentowane niż najlepsze lokaty w standardowej ofercie (z podatkiem Belki).
Wątpliwość budzi też IKE Obligacji – mizerny zysk w porównaniu z lokatami, więc czy jednak nie bardziej opłaca się „skakać” z lokaty na lokatę?

A jeśli zdecydować się na IKE z funduszami – warto zaczynać teraz, kiedy indeksy stoją wysoko? – to poważne ryzyko utraty kilkudziesięciu % wpłaconych teraz (na górce lub blisko górki) środków.
Może lepiej odkładać na lokatach lub w bezpiecznym IKE i przenieść środki do IKE funduszowego jak indeksy będą nisko – nie ważne, czy nastąpi za 2 miesiące, czy 2 lata.

Co o tym myślicie?

Odpowiedz

Krzysiek Listopad 16, 2014 o 12:59

Jeszcze takie pytanie odnośnie IKE, bo nie wiem, czy dobrze rozumiem przypadek wcześniejszej wypłaty: załóżmy, że kupuję akcje za 1000 zł i one rosną do 1100. W tym momencie sprzedaję. Zysk: 100 zł. Potem kupuję za te pieniądze inne akcje i one rosną do 1200. Znowu zysk 100 zł. Potem kasuję IKE i płacę jednak podatek Belki. Wynosi on w tym przypadku 38 zł, tak?

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 16, 2014 o 14:16

Jeżeli najpierw wpłaciłeś na IKE 1000 zł, a wypłacasz 1200 – to zysk masz 200. Od tego 19% – czyli 38 zł. Chodzi o wejście i wyjście z IKE. Czyli TAK.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 16:02

Hej Krzysiek,

Zyskiem jest różnica pomiędzy wartością papierów w momencie ich sprzedaży a kwotą jaką wpłaciłeś rachunek (dla uproszczenia pomijam prowizję) – bez względu na to ile razy kupisz i sprzedasz i za ile. Czyli w tym przypadku wpłaciłeś 1000, wyciągasz 1200, zapłaciłbyś 38 zł podatku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Listopad 17, 2014 o 02:44
Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 15:57

Hej Marcin,

Dziękuję za informację i aktualizację.

Pozdrawiam

Odpowiedz

ja Listopad 17, 2014 o 10:11

hej!
Fajny artykuł ale przydałby się lepszy ranking z podziałem np. lokaty IKE/IKZE.
W obecnej tabeli jest kilkanaście ofert lokat na IKE i raptem jedna na IKZE, której oprocentowanie 1,7% jest wręcz śmieszne rynkowo.
Pytanie w związku z tym gdzie można najlepiej na ten moment ulokować pieniądze na IKZE?

Odpowiedz

Nep Listopad 18, 2014 o 14:29

Najlepiej na rachunek maklerski i wsadzać w ETFy.

Odpowiedz

Dezinformator Listopad 17, 2014 o 23:59

No to teraz w ogóle mi zamieszaliście.
Byłem pewny, że po wypłacie IKZE, będzie pobierany 10% podatek od zysków.
Teraz się okazuje, że to nie jest pobierane od zysków a od całej wypłaconej kwoty?
Kolejna wersja mówi o tym, że wypłacona kwota podnosi nasz dochód, a więc tak naprawdę płacimy 18%?
No a może zabierają nam 10% wypłaconej kwoty i jeszcze każą nam to uwzględnić w zeznaniu?
Proszę o merytoryczną odpowiedź, jak jest w rzeczywistości. Pozdrawiam

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 18, 2014 o 18:12

Jeżeli doczekasz do końca (czyli 65 lat, nie mniej niż 50% wpłacone 5 lat wcześniej), to masz 10% podatku od wypłacanej kwoty z IKZE – CAŁEJ. Jeżeli kończysz wcześniej, to wypłacana kwota dodaje się do dochodu, więc może to być 18% lub nawet 32% podatku. 10% jest ryczałtem, więc się nie sumuje z innymi dochodami-podatkami (podobnie jak np. zyski z lokat bankowych).

Odpowiedz

Tomek Listopad 18, 2014 o 13:13

Skorzystałem z oferty Blogerskiego rachunku maklerskiego – w jaki sposób mogę przekształcić go w IKZE?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 15:16

Hej Tomek,

Rachunek IKZE otwierasz jako oddzielny rachunek w DM BOŚ. Jeśli już masz zawartą umowę ramową, to wystarczy, że po zalogowaniu do BOSSA.PL z lewej strony wybierzesz opcję „Otwórz rachunek” – tam wybierasz „Rachunek akcyjny IKZE” i składasz – elektronicznie – wniosek o jego otwarcie. Całość przez Internet.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabi Listopad 18, 2014 o 16:14

Witajcie,
ja jeszcze chciałabym zapytać w innym temacie,
szukam konta oszczędnościowego które będzie całkowicie bezpłatne – chciałabym tam przesyłać systematycznie 200 pln co miesiąc. Konto ma być bez karty bankomatowej i ma mieć możliwość wybrania po kilku latach tych oszczędności (dlatego nie biorę pod uwagę IKE/IKZE)
Czy możecie coś polecić?
Na pierwszy miesiąc mogę 1200 złotych przelać.

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 18, 2014 o 23:37

na: appfunds najlepsze-lokaty-i-konta-bankowe-listopad-2014 jako najlepsze konto jest smartbank. Ale pamiętaj, że promocja nie trwa wiecznie i trzeba na bieżąco śledzić, czy nie zmniejszą oprocentowana.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 15:52

Hej Gabi,

Piękne imię 🙂 Na zakładce „Narzędzia” podaję z jakich kont ja korzystam. Każde z nich jest dla mnie bezpłatne – https://jakoszczedzacpieniadze.pl/narzedzia-z-ktorych-korzystam

Dzisiaj zastanawiałbym się jeszcze nad jakimś Credit Agricole ze zwrotami oraz Millennium 360.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jerry Listopad 18, 2014 o 23:57

Witaj. Wpadłem Michale na taki pomysł. Otóż inwestuję trochę na GPW. Wiadomo, muszę opłacać 19% podatek Belki. Jednak moja mama ma 61 lat, ale jeszcze jest aktywna zawodowo. Czy można na nią założyć rachunek IKE w Domu Maklerskim? Powiedzmy, że zarobione (potencjalnie) na giełdzie pieniądze nie są niezbędne do bieżącego utrzymania, więc mógłbym (= moja mama) wypłacić je na przykład za 5 lat, gdy matka będzie mieć 66 lat. Wówczas oczywiście wypłata jednorazowa, bez 19% podatku. Podstawa odpowiedzi na moje pytanie, to czy można założyć IKE, gdy już się osiągnęło wiek emerytalny.

Odpowiedz

stock Listopad 19, 2014 o 10:20

To bardzo dobry pomysł, pod warunkiem, że biuro maklerskie nie ma jakichś dziwnych ograniczeń wiekowych. Moja mama zakładała IKE (w formie lokaty) będąc na emeryturze dobrych parę lat i mając skończone 60 lat.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 15:32

Hej Jerry,

Jeśli Twoja Mama nie ma jeszcze IKE lub wcześniej go nie miała i nie skorzystała ze zwolnienia podatkowego, to może otworzyć konto IKE także po 60-tce.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Gabi Listopad 19, 2014 o 07:54

MarcinZ tak, dokładnie na ten moment to jest najlepsze,
Jednak chciałabym konto nawet o mniejszym oprocentowaniu ale jednak żeby na stałe było darmowe, chodzi o bezobsługowe zlecenie comiesięcznych przelewów na kilka lat.

Odpowiedz

Jacek Listopad 19, 2014 o 08:33

Gabi w bankowości nic nie jest pewne. Banki zmieniają parametry swoich produktów niemal codziennie. Dlatego nie ma możliwości znalezienia konta, czy innego instrumentu który będzie działał na tych samych warunkach przez wiele lat. Ja odkładam pieniądze już od 7 lat i w tym czasie 3 razy zmieniałem banki. Obecnie korzystam z Meritum Banku i BGŻOptimy. Choć ten ostatni pewnie zmienię na bossabank.
Może powinnaś też zwrócić swoją uwagę w stronę funduszy inwestycyjnych? Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to pod uwagę wchodzą tylko fundusze gotówkowe. Ich stopy zwrotu są porównywalne do lokat i kont oszczędnościowych. Pomyśl…
Pozdrawiam Jacek

Odpowiedz

piotr Listopad 19, 2014 o 11:44

A ja nie polecam – zakładałem ikze razem z żoną, kurier miał 2 koperty, żony dotarła do banku, moja zaginęła. Obsługa klienta pozostawia dużo do życzenia, dopiero jak postraszyliśmy skargą, to dostaliśmy update w tej sprawie – to już tydzień od podpisania umowy, Pani z obsługi klienta proponuje wysłanie nowej umowy i twierdzi, że „to będzie najszybszy sposób na pozytywne rozwiązanie tej sprawy.”
Czyli zamiatanie problemu pod dywan. A jak koleś weźmie chwilówek na gwiazdkę to już będzie mój problem. Ciekawy jestem czy to są oficjalne procedury stosowane przez BOŚ w takim przypadku – bo jeśli tak, to zgłaszam sprawę nadzorowi bankowemu. Nie mówiąc o tym, że sprawa już się nadaje do zgłoszenia do prokuratury i do GIODO, a niekompetencja pracowników aż bije po oczach.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 19, 2014 o 12:37

Panie Piotrze, od momentu w którym zorientowaliśmy się że z jakichś powodów Pana przesyłka do nas nie wróciła, mimo że była dostarczona i podpisana dokładnie w tym samym momencie co wspomniana przesyłka Pana żony, podjęliśmy interwencję w firmie DPD (piątek 14/11/2014). Trudno jest nam jednoznacznie oszacować kiedy nasza reklamacja zostanie rozpatrzona a przesyłka do nas wróci – monitorujemy sprawę codziennie i mamy na ten moment informację że procedura w DPD trwa. W tym konkretnym przypadku nie jest to sprawa bezpośrednio zależna od nas. Dlatego właśnie padła propozycja ponownego nadania przesyłki, bo przeciętny czas trwania procedury dostarczenia wynosi ok. 2 dni (poza przesyłkami problemowymi) i takie rozwiązanie może okazać się najszybsze – jeśli zależy Panu na czasie. Sprawa która miałaby być w ten sposób rozwiązana to tylko i wyłącznie szybkie otwarcie rachunku i ewentualne wykorzystanie limitu IKZE na ten rok. Niezależnie od tego pozostaje kwestia odzyskania Pana pierwszej przesyłki i zrobimy wszystko aby ona do nas wróciła – jednak tu nie jesteśmy w stanie kontrolować czasu. Tylko taka była nasza intencja, tym bardziej że chodzi o IKZE, a decyzja oczywiście należy do Pana.

Odpowiedz

piotr Listopad 20, 2014 o 10:26

Panie Sebastianie, dziękuję za odpowiedź. Intencje DM BOS powinny zostać przedstawione mi w korespondencji mailowej z pracownikiem obsługi klienta – jasno i rzetelnie, nie przez Pana na blogu. Wierzę, że Pan zapoznał się z moimi mailami w tej sprawie i zna Pan moje stanowisko. Z uwagi na brak profesjonalnej obsługi klienta, nie mogę polecić DM BOS i nie będę polecał. Niech Pan przyjrzy się korespondencji mojej żony z pracownikiem obsługi klienta – tylko dzięki jej uporczywości i sugestii o zagubieniu przesyłki, zajęliście się tą sprawą. Mimo że umowa zaginęła, nie zostały mi przedstawione procedury w takiej sytuacji – lakoniczne stwierdzenie, że nie wiemy ile to może potrwać nic nie wnosi do sprawy. Wygląda to tak, jakby zaginęła koperta z życzeniami świątecznymi, a nie z danymi osobowymi. Aby dostać update w sprawie, musieliśmy wysłać kilka maili. Nie wspominając, że nikt mnie nie przeprosił za niedogodności związane z tą sytuacją. Już tu ktoś pisał o braku profesjonalnej obsługi klienta i ja niestety tę opinię podtrzymuję.

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 25, 2014 o 12:12

Panie Piotrze, sprawdzałem dziś rano i cały czas czekamy na oficjalne stanowisko firmy DPD w sprawie. Zgodnie z Pana sugestią pozwolę sobie skierować sprawę na kanał prywatny i będę pisał na Pana adres mailowy jeśli tylko pojawią się nowe szczegóły.

Odpowiedz

Dawid Listopad 20, 2014 o 23:49

Próbowałem pobrać kalkulatory ale niestety otwierają się w Exelu jakieś krzaczki….- jest na to rada?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 23, 2014 o 11:29

Hej Dawid,

W najnowszym Excelu nie powinieneś mieć żadnych kłopotów z arkuszami.

Jeśli nie posiadasz najnowszej wersji Excela, to polecam bezpłatną usługę OneDrive – http://onedrive.live.com. Tam możesz sobie wgrać dowolny plik Excela i korzystać z niego przez przeglądarkę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

rafi Listopad 21, 2014 o 00:39

Artykuł świetny, ale jeśli ktoś inwestuje na giełdzie to na rachunku maklerskim może mieć 0.19% (DB), a w IKZE ma 0.38%. Jeśli założymy, że w roku obracamy 5 razy kapitałem (nie jest to dużo, średni co 2-3 miesiące) to rocznie jesteśmy około 1% w plecy w stosunku do zwykłej inwestycji na rachunku maklerskim.
IKZE wpłaty roczne 4495, zysk 5% rocznie (1% pożerają prowizje) po 35 latach mamy 384k
Rachunek Maklerski wpłaty roczne 4495, zysk 6% rocznie po 35 latach mamy 413k

Odpowiedz

Andrzej Listopad 21, 2014 o 11:33

pytanie do Sebastiana Zadora,
chce otwrzyc rachunek IKZE w bosiu,
rozumiem ze klikam wniosek z innego postu michała zeby popdisac umowe ramowa a nastepnie popdisuje umowe pod rachunek ikze zgadza sie?
2 pytanie,
czy mozna prosic meila do Pana a najlepiej nr telefonu zeby prywatnie sie skontaktowac?
Andrzej

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 25, 2014 o 12:11

Witaj Andrzej,
Procedura otwarcia rachunku wygląda tak jak napisałeś, z tym że podpisanie umowy rachunku IKZE odbywa się kanałem elektronicznym, na podstawie umowy ramowej. Wygląda to tak, że należy wypełnić odpowiedni formularz po zalogowaniu do panelu inwestorskiego a następnie podpisać go własnym hasłem.
Można kontaktować się ze mną pod adresem mailowym który tu już wcześniej podawałem: [email protected]
Ponieważ moja rola w DM BOŚ wymaga ode mnie wyjazdów, szkoleń, udziału w konferencjach – słowem dość częstej nieobecności w biurze, nie chciałbym podawać numeru telefonu pod którym i tak nie zawsze będę dla Was dostępny. Na maile na pewno w ciągu max. kilku dni odpowiem. Natomiast do dyspozycji pozostaje zawsze Wydział Obsługi Klienta czynny 24h w dni sesyjne.

Odpowiedz

Robert Listopad 22, 2014 o 14:15

Świetny artykuł, dzięki!

Odpowiedz

Tomasz T Listopad 25, 2014 o 22:27

Michał
Takie pytanie:
Czy konto IKZE zakłada się indywidualnie czy można z żoną razem?
Rozliczamy się wspólnie, mamy wspólne konta.

Z góry dzięki za odpowiedź
TomaszT

Odpowiedz

MarcinZ Listopad 27, 2014 o 08:28

Indywidualnie (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE). Kwotę wpłaty odlicza się też indywidualnie od dochodu danej osoby (nawet w pit37). Mniej kombinowania np. przy rozwodzie, czy spadku (w przypadku śmierci w trakcie trwania okresu gromadzenia środków).

Odpowiedz

Jan Listopad 25, 2014 o 23:05

Na wstępie, świetny materiał. Czyta się przejrzyście a kalkulatory stanowią bardzo przydatne narzędzie.
Wykorzystałem kalkulator max. kwoty do obliczenia wariantu albo tylko IKZE albo rachunek maklerski. Przy założeniu, że mam 42 lata i płace 32% podatku to przy 5% zwrocie na kapitale rachunek maklerski daje zarobić więcej (2 tys.), ale… finalnie zyskuje na zaoszczędzonej różnicy podatku a dokładniej 31 tys. w 23 lata.
Ciekawym rozwianiem wydaje się zaproponowane przez jednego z przedmówców inwestowanie zaoszczędzonego rocznie 1438,46 w IKE. Fajerwerków jednak dalej nie ma, bo różnica wynosi 36 tys. na korzyść duetu IKZE + IKE. Mimo tego wybiorę zapewne ten wariant, bo nie stać mnie (jeszcze?) na wpłacanie max. kwot a i po co płacić więcej podatków. 😉
Oczywiście, im, kto młodszy i im większy miałby okazać się zwrot na kapitale np. 8% po korekcie inflacyjnej tym robi się ciekawiej.
Konkluzja: i tu Ameryki nie odkrywam, trzeba zadbać o siebie jak najszybciej. Jeśli masz 30 lat albo mniej i zastanawiasz się czy robić coś z IKZE, IKE itp. zadbaj o siebie i zacznij już oszczędzać na przyszłość. Albo postaraj się o gromadkę dzieci, która to zapewni Ci spokojną starość. 😉

Odpowiedz

z17 Listopad 25, 2014 o 23:25

Nie zgadzam się z tezą autora – w mojej ocenie IKZE jest wskazane dla osób, które już mają aktywne IKE (wyjątek – 2,4% rodaków wpadających w próg 32% progu podatkowego).

IKZE ma masę wad, których nie posiada IKE:
– dużo późniejsza możliwość końcowej (czyli korzystnej) wypłaty środków – dopiero po ukończeniu 65 r.ż.
– b. wysoki podatek na wyjściu (10% od CAŁOŚCI salda rachunku, dla mnie to grabież i nie ma żadnego znaczenia, że dostawałem wcześniej jakieś śmieszne zwroty podatku)
– korzyść głównie dla ludzi pracujących na tłustym etacie, których jest coraz mniej – człowiek robiący na czarno żadnego zwrotu podatkowego z wpłat na IKZE nie dostanie, podobnie polski emigrant zarobkowy z UK czy NOR.
– beznadziejne oferty lokacyjne IKZE w porównaniu do analogicznych ofert IKE (nie ma żadnego IKZE na rynku, które oferowałoby 6% netto rocznie, a IKE jest)
– niemożność wcześniejszej wypłaty kasy po kawałku
– niski limit wpłat

Odpowiedz

Sebastian Zadora Listopad 26, 2014 o 10:19

Witaj z17, trudno zgodzić się z zarzutem wysokiego opodatkowania na wyjściu w IKZE. Jeśli porównamy to z tym, co płacilibyśmy inwestując poza IKZE to jest to spora oszczędność. Jeśli rozpatrzymy sam inwestowany kapitał (to co ewentualnie możemy wpłacić na IKZE) to jeśli uzyskujemy go z pracy zarobkowej płacimy 19% lub 32 % podatku dochodowego. Wpłacając na IKZE płacimy tylko 10% i to dopiero po wielu latach oszczędzania. A więc od ok. 45% do 70% mniej a należny podatek możemy reinwestować. Jeśli rozpatrzymy zyski z kapitałów, to zamiast standardowego podatku Belki 19% płacimy te ryczałtowe 10% czyli prawie połowę mniej.
Co do ofert lokacyjnych to moim zdaniem najwięcej elastyczności mamy na rachunku maklerskim IKZE – akcje, obligacje, ETF, certyfikaty inwestycyjne itp. Choć faktem jest, że żadnych gwarancji zysków nie ma.

Odpowiedz

z17 Listopad 26, 2014 o 21:49

Sebastian, spójrz na to z mniej teoretyczno-doktrynerskiej strony. Mam trzy etaty, w każdym pracodawca uwzględnia mi tę samą kwotę wolną od podatku – już z tego jednego powodu nawet jeśli nie wpadam w drugi próg, muszę dopłacać w rocznym picie. IKZE zmniejsza mi podatek do zapłaty skarbówce, ewentualnie wychodzi jakiś symboliczny zwrot (jeśli dowalę jeszcze 6% darowizny na zaprzyjaźniony podmiot społeczny). Moje subiektywne odczucie korzyści jest żadne, bo korzyść czujemy jak jest istotna kasa do ręki. Druga sprawa to beznadziejne oferty na lokatach IKZE (rozpatruję tylko wariant ultra bezpieczny tego rozwiązania emerytalnego), trzeba jeździć po jakiś zapadłych dziurach i szukać top secret banków spółdzielczych żeby wymęczyć 4%. Po trzecie, mocno nadużywasz, porównując 19% podatku belki liczonego tylko OD ZYSKÓW, z 10% podatku OD CAŁOŚCI ZGROMADZONYCH ŚRODKÓW. No to są zgoła totalnie odmienne światy. Także mnie nie przekonasz. Pzdr.

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 3, 2014 o 16:10

Widze wlasnie „fascynacje” wsrod blogerow tym typem inwestowania – jakby zupelnie nie dostrzegali niczego poza zwroconym podatkiem. I rzeczywiscie porownanie podatku Belki od zarobku do tych 10% od wyplaty. Fakt, co roku otrzymujemy 18% – ale pytanie, czy oplaty za zarzadzanie, nasze ryzykowne inwestycje nie spowoduja, ze przepadniemy z nasza kasa…

Odpowiedz

Jan Listopad 26, 2014 o 00:39

Z17;

Moge sie mylic ale czy imigrant zarobkowy w UK czy NO nie placi tam skladek i dostanie kiedys jakas, zapewne lepsza niz z Zus-u emeryture?

Z tego co wiem to ING nie robi roznicy pomiedzy funduszami dla IKE i IKZE. O lokatach w banku raczej bym nie myslal.

Co do reszty, sluszne uwagi.

No moze z ta praca na czarno to troche zaszales. 😉

Odpowiedz

z17 Listopad 26, 2014 o 21:59

Jan, trzeba patrzeć życiowo na sprawy, masa ludzi pracuje na czarno….

Emigranci owszem, wypracowują sobie zagraniczną emeryturę (w Norwegii wystarczą 3 lata pracy żeby ją dostać), tylko , że jest jeden myk. ZUS zawiera umowy ze swoimi odpowiednikami z całego świata, rzekomo, żeby pomóc polskim ubezpieczonym. Ta „pomoc” może jednak przybrać karykaturalne kształty, jeśli będziemy chcieli łączyć świadczenie z ZUS z tym wypracowanym zagranicą. ZUS wtedy włączy okres zagraniczny do polskich okresów składkowych i oczywiście koncertowo przytnie nas na kasie. W majestacie prawa i dwustronnej umowy ze swoim zagranicznym odpowiednikiem. Dlatego taka zagraniczna emerytura opłaca się głównie wtedy, gdy w ogóle nie płaciliśmy składek ZUS-owi, albo były one nic nie znaczące. Ewentualnie wtedy, gdy ZUS się o tej obcej emeryturze nie dowie… , ale w UE raczej będzie musiał się dowiedzieć , zwłaszcza w dobie rosnącej informatyzacji.

Odpowiedz

Tomek Listopad 26, 2014 o 11:47

Witam. Jeśli dobrze to wszystko zrozumiałem, to zakładając rachunek maklerski w DM BOŚ w formie IKZE mogę obracać środkami tam wpłaconymi kupując/sprzedając akcje. Ulokowany tam kapitał pozwala mi zmniejszyć wysokość podatku dochodowego za ten rok. A co w sytuacji gdy sprzedam akcje z zyskiem? Wtedy z jednej strony, będę musiał rozliczyć się z Belki od zysku, a później jeszcze raz od całej kwoty dochodowy (tj. wpłacona na początku + zysk) w sytuacji gdy będę chciał wypłacić ją przed osiągnięciem 65 roku życia?

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 26, 2014 o 13:39

@Tomek
Jak sprzedasz akcje z zyskiem (czy w ramach IKZE czy IKE) to pieniądze są na rachunku i nie płacisz żadnego podatku. Dopiero wypłata z IKZE (i IKE) powoduje naliczenie podatku (przy zwykłym rachunku maklerskim podatek od zysków jest obliczany co roku i ew płacony w kwietniu następnego). Podobnie z dywidendami – na IKZE i na IKE dostajesz całość dywidendy (czy też odsetek z obligacji) a na zwykłym rachunku – kwotę po odjęciu podatku belki.
Wypłata z IKZE przed 65 rż skutkuje doliczeniem całości kwoty (nie można wypłacić części) do dochodu – czyli zapłacisz 18% lub 32% w zależności od progu. Wypłata całości po 65 rż – podatek naliczony jest 10% od całości.
Pozdrawiam
Michał M

Odpowiedz

Tomek Listopad 26, 2014 o 15:04

Yhym. Czyli wpłacam na rachunek maklerski w formie IKZE np. 4 000 (co pomniejsza mój podatek w zależności od progu o 18/32% z tej wpłaty) i kupuję/sprzedaję akcje. A w przypadku zysku, nie płacę Belki (nie rozliczam się w ogóle z tych środków w US dopóki są na moim koncie IKZE), i dopiero przy wypłacie całości zgromadzonych na tam środków płacę od nich podatek (18/32) i jestem w domu? Czyli zyskuje na samej Belce (zapłaciłbym 19%, a tutaj przy dobrych wiatrach płacę 18%) i na tym, że przy wpłacie mogę sobie odliczyć 32%, a przy wypłacie (znowu przy sprzyjających okolicznościach) 18%? 🙂

Odpowiedz

MrMrooz Listopad 26, 2014 o 15:30

No tak, tylko, żeby odliczyć 32%, musisz płacić podatki w takiej skali, a żeby wypłata nie załapała się na 32% tylko na 18%, to musiałbyś bardzo mało zarobić w danym roku. Można to traktować jako zabezpieczenie – jak zarabiam dobrze – to wpłacam na IKZE (i mam odliczenie 32%), jak się coś stanie i nie będę miał dochodów – to wypłacę z IKZE i zapłacę 18% (jak nie uzbieramy powyżej granicy progu). A jak cały czas będę dobrze zarabiał – to wypłacę po 65rż i wtedy zapłacę tylko 10%.
IKZE jest bardziej opłacalne przy dotrwaniu do 65 rż.
Pozdrawiam
Michał M

Odpowiedz

Tomek Listopad 26, 2014 o 22:38

Dzięki. To jest bardzo ciekawa opcja. Szkoda, że Mbank nie ma opcji rachunku maklerskiego z ikze. Pzdr

Odpowiedz

Tomek Listopad 27, 2014 o 14:55

Jeszcze jedno. Czyli w przypadku, gdy wpłacę max kwotę na IKZE w formie rachunku maklerskiego w tym roku i przykładowo zainwestują ją na giełdzie z zyskiem 100%, to mimo limitu, mogę mieć na tym koncie dużo wyższy kapitał, zgadza się?

Odpowiedz

MrMrooz Grudzień 3, 2014 o 23:24

Tak.

Odpowiedz

Robert Listopad 27, 2014 o 10:57

http://prawo.rp.pl/artykul/792628,1160329-Indywidualne-konto-zabezpieczenia-emerytalnego-sie-oplaca.html

Gdy podatnik przekazuje środki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i przekroczy ustalony pułap wpłat, prawo do obniżenia podstawy opodatkowania przysługuje mu jedynie do wysokości limitu.

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. Od lutego 
2014 r. wpłacam 300 zł miesięcznie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Czy wpłaty te mogę odliczyć od dochodu będącego podstawą zapłaty podatku dochodowego? – pyta czytelnik.

Odpowiedz

Czanu Listopad 30, 2014 o 22:18

Dzien dobry,

Ja mam pytanie posrednio laczace sie z powyzszym tematem.

Mieszkam w Polsce ale dochody z dywident otrzymuje od meza, ktory prowadzi firme w UK. Czy mozemy te konta oszczednosciowe otworzyc w PL pomimo, ze nie placimy podatkow w kraju?

Dziekuje za odpowiedzi.

Odpowiedz

Paweł Grudzień 1, 2014 o 15:53

Jak zwykle wpis wyczerpujący , poparty konkretami więc długo się nie zastanawiałem.
Mam już konto IKZE i IKE i na pewno limit w IKZE zostanie wykorzystany. A jaka kwota zasili IKE to okaże się po ostatecznym bilansie roku.
I jeszcze oba konta dla żony do założenia w grudniu!
Dziękuję !

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 3, 2014 o 16:06

Wszystko pięknie, ale nigdzie w Twoich obliczeniach Michale nie zostały uwzględnione opłaty za prowadzenie tych rachunków. A jesli (a zazwyczaj tak jest!) sa to wartosci %, to zaczyna sie juz nierowna walka – bo tutaj „zwykle” konta maja przewage, a nawet lokaty. Faktycznie jest tam podatek Belki, ale nie ma ukrytych „oplat za zarzadzanie” itd. Chcialbym takie zestawienie, ktore rzeczywiscie uwzgledni oplaty w DM BOS – bo fajnie reklamujesz, ze do konca roku nie ma. Ale co z analiza, jak bedzie PO – w koncu to ma byc inwestycja NA EMERYTURE, a nie tylko do konca roku….

Odpowiedz

MrMrooz Grudzień 3, 2014 o 23:38

Proponuję porównywać odpowiednie rachunki. Jak porównasz płatny z bezpłatnym, to zawsze wyjdzie lepiej ten bezpłatny (a przynajmniej prawie zawsze).
Przytoczony DM BOS – nie ma różnic w opłatach pomiędzy zwykłym rachunkiem maklerskim, IKE maklerskim czy też IKZE maklerskim. Jest pakiet żółty, który nie ma opłaty za prowadzenie. A prowizje są takie same.
Co do opłat za zarządzanie – to faktycznie jest taka pozycja, ale z reguły w funduszach – i jest ona uwzględniona w wycenie jednostki – nie ma znaczenia czy kupujesz w BOSiu, mBanku czy też bezpośrednio w funduszu. Natomiast miejsce zakupu ma wpływ na opłatę dystrybucyjną (bo niektóre fundusze można kupić bez tej opłaty w jednym miejscu a z tą opłatą w innym).

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 11, 2017 o 08:06

@Tomek – dokładnie mam takie same wątpliwości co Ty.
@Michał – ominięcie opłaty za zarządzanie w IKZE (BOŚ – od 0,5 do 2,5% od wartości rachunku ) to grube przeoczenie.
Przecież na giełdzie raz sie traci a raz zyskuje, bez żadnego IKZE mogę sobie odpisać stratę jeśli w tym roku zarobiłem. Bez żadnych opłat za „zarządzanie”, które zjadają mi nie tylko zysk ale i całe wpłaty.

Odpowiedz

Harry Grudzień 3, 2014 o 18:28

Witam.
Mam pytanko odnośnie tej minimalnej prowizji na rachunku maklerskim. Te 5 zł to od jednej dowolnej transakcji, tak? Bo w tym momencie regularne oszczędzanie np. po 200zł kompletnie mija się z celem bo na dzień dobry zakup czegokolwiek kosztuje nas 2,5 % wpłacanej kwoty w przypadku jeszcze jakiejś dodatkowej transakcji rośnie drastycznie. Wystarczą 4 transakcje rocznie na danej wpłacie i jesteśmy w plecy 10%. Ta kwota oczywiście maleje procentowo kiedy już mamy zgromadzone większe środki ale zwłaszcza na początku inwestycji i w odniesieniu do małych kwot pomysł wydaje mi się mocno chybiony. Prościej byłoby chyba inwestować w fundusze, które pobierają stałą prowizję niezależnie od ilości transakcji. Proszę o ustosunkowanie się do moich wątpliwości, ewentualnie skorygowanie błędów w moim myśleniu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

MrMrooz Grudzień 3, 2014 o 23:49

Tak, w przypadku BOSia, to 5 zł od transakcji. Są inne biura, gdzie prowizja minimalna jest np. 3 zł. Ale nie mają promocji ze zwrotem tej prowizji. Robiąc małe transakcje (i płacąc od każdej 5 zł), możesz zrobić ich (biorąc udział w promocji) 20 i kwota tych 20 prowizji po 5 zł zostanie Ci zwrócona (czyli te 100 zł). W biurze z minimalną prowizją 3 zł zapłaciłbyś za 20 transakcji 60 zł. Czyli jesteś 40 zł do przodu – a to kolejne 8 transakcji w BOSiu.
Jeżeli ktoś chce co miesiąc odkładać 200 zł i przeznaczać je na IKE/IKZE maklerskie – to może lepiej wpłacać rzadziej a więcej? Np. co miesiąc 200 zł na rachunek oszczędnościowy a raz na jakiś czas (np. pół roku) wpłacić zebraną kwotę na IKE/IKZE – wtedy zakup za 1000 – 1200 zł i prowizja też wyniesie 5 zł – ale to będzie tylko 0.5% wtedy, a nie 2.5% jak przy zakupie za 200.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 4, 2014 o 09:35

Jest troche inaczej niz piszesz – nie jest to stala oplata, a 0,38% (min. 5 PLN) – nowa prowizja, a jeszcze jest 0,15% (min. 5 PLN) za „daytrading”. Nie mam kompletnie w tym doswiadczenia, wiec nie do konca rozumiem tę druga pozycje – mozesz mi to wyjasnic? Z gory dzieki.

Odpowiedz

MrMrooz Grudzień 4, 2014 o 10:29

Daytrading to kupno i sprzedaż tego samego dnia.
Co do kwoty prowizji – to pisałem o minimalnej, bo dla większości jest to problem – bo gdzie indziej minimalna jest niższa. Jeżeli robisz transakcje powyżej 1315.79 zł, to kwota prowizji minimalnej przestaje mieć znaczenie, bo wtedy ją przekraczasz. Ale w takiej sytuacji porównywanie prowizji minimalnej nie ma sensu.

Odpowiedz

Adrian Grudzień 5, 2014 o 11:51

Zastanawiam się na założeniem IKZE tylko czy będzie ono korzystne w przypadku gdzie nie nie płacę podatku? 🙂 Znaczy się oscyluję w granicach 0-5zł nadpłaty albo zwrotu. Czy lepszym rozwiązaniem dla mnie będzie IKE?

Odpowiedz

Radek Grudzień 5, 2014 o 12:45
Emeryt Grudzień 5, 2014 o 17:29

@Adrian
Gdy w ogóle nie masz żadnych dochodów i nie płacisz podatku, to nie masz z czego odliczać wpłat na IKZE (bo przecież odejmuje się je w PIT z należnego podatku).
Z Twojej dalszej wypowiedzi wynikałoby jednak, że rozliczasz PIT skoro masz znikome nadpłaty lub zwroty. To, ze pobrane przez płatnika zaliczki odpowiadają akurat należnemu podatkowi nie ma znaczenia. Odejmując w PIT kwotę wpłaty na IKZE będziesz miał nadpłatę podatku do zwrotu (podobnie jak w przypadku rozliczania innych ulg).
IKE zawsze ma sens, jest prostsze, a oferta tych kont jest znacznie szersza niż IKZE.
Można mieć obydwa jeśli ktoś może odłożyć więcej na przyszłość.

Odpowiedz

Emeryt Grudzień 5, 2014 o 17:33

Zwracam uwagę na zamieszczone wyżej na blogu nieaktualne zestawienie dotyczące liczby TFI oferujących IKZE w ramach swoich funduszy.
Wg stanu na 30 czerwca 2014 roku jest ich 12. W zestawieniu pominięto IKZE w PKO BP TFI oraz w Union Investment TFI.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Grudzień 5, 2014 o 18:22

@Emeryt
Dzięki za odpowiedź. Właśnie moja sytuacja wygląda tak, że ewentualne zaliczki pobrane przez płatnika pokrywają się z należnym podatkiem. Na dzień dzisiejszy może i byłbym wstanie odłożyć maksymalny limit na IKZE i jakąś małą cześć na IKE ale za rok czy dwa może z tym być już różnie. Dlatego raczej rozważam założenie jednego z owych kont, bo emerytura czeka mnie za jakieś 40 lat 😛

Odpowiedz

chargeman Grudzień 5, 2014 o 18:40

a jak wyglada sprawa w momencie kiedy mam etat oraz DG? skad bedzie odliczone to moj wybor podczas wypelniania PIT?

Odpowiedz

JareK Grudzień 10, 2014 o 20:21

Rozmawiałem z opiekunką z ING i niestety nie otwierają już nowych IKE. Natomiast IKZE są w ofercie ale wyłącznie jako konto oszczędnościowe. Nie można podpiąć pod nie rachunku inwestycyjnego. Czy zatem pozostaje tylko BOSSA?

Odpowiedz

Radek Grudzień 10, 2014 o 20:51

IKZE w bankach:
BS Nadarzyn 4,5%
BS Sieradz 3,75%

Odpowiedz

Zygmunt Grudzień 11, 2014 o 22:14

Panie Michale
Przeczytałem powyższy artykuł oraz FAQ. Nie znalazłem analizy jednego wariantu, wydaje mi się najgorszego z możliwych a jednak wg mnie bardzo prawdopodobnego.
Mianowicie:
35 latek zakłada IKZE i wpłaca rocznie maksymalne kwoty. Wpłacone pieniążki pomnaża na giełdzie, powiedzmy 5% rocznie. Zarabia tyle że rozlicza się w I progu (18%). Po 10 latach znajduje intratną inwestycję, powiedzmy w ziemię czy mieszkanie. Wypłaca pieniążki z IKZE. Jednak zarabia teraz więcej. Wszedł w II próg podatkowy. I musi zapłacić 32% od tej kwoty. W takim przypadku chyba lepiej gdyby zarabiał na zwykłym koncie i płacił belkę 19%. Mam rację?

Odpowiedz

Krzysiek Grudzień 12, 2014 o 12:43

Zygmunt – w 100 % się z Tobą zgadzam. Jeśli IKZE utrzymamy do do 65 roku życia to wszystko będzie ok. Jednak martwi mnie przypadek gdy w wieku 55-60 lat będziemy zmuszeni wycofać się z inwestycji. Po 20-25 latach oszczędzania na 100 % wpadniemy w 2 próg podatkowy. Jeśli założymy, że w tym czasie będziemy pracować, to praktycznie cała kwota uzyskana ze zwrotu z IKZE zostanie obciążona 32% podatkiem. Przy możliwości odpisu od dochodu 18% całość wygląda średnio :/

Odpowiedz

czogori Grudzień 19, 2014 o 14:54

czy wpłacając pieniądze na konto maklerskie ikze w roku 2014 ale bez zakupu akcji można odliczyć już ulgę podatkową.
czy jest to możliwe dopiero po nabyciu akcji.

Odpowiedz

Emeryt Grudzień 23, 2014 o 18:18

Do odliczenia ulgi podatkowej IKZE wystarczy wpłacić na konto maklerskie.

Odpowiedz

brzydkizdzichu Grudzień 30, 2014 o 11:32

a czy w funduszach spawa wyglada tak samo?

Odpowiedz

elemele Grudzień 30, 2014 o 10:45

Witam,
czy jesli nie bede aktywnie korzystala z biura maklerskiego BOSSA, to sa jakies oplatyza samo posiadanie, ew. kary za brak aktywnosci?
I jeszcze jedno, czy bedzie w tym roku jescze jakis raport kwartalny Mochale, albo roczny?

Odpowiedz

Anna Grudzień 30, 2014 o 12:47

IKZE to naprawdę fajny mechanizm. 3 lata temu znajomy agent firmy AXA namówił mnie na skorzystanie, równocześnie dołączając pakiecik ubezpieczeniowy. Nieduży, 30 zł miesięcznie. Ustawiłam zlecenie stałe czasowe, zapomniałam że się skończyło, w międzyczasie znajomy zmienił pracę i zniknął. Przestałam płacić, bo chciałam z kimś porozmawiać, nie było z kim. po 3 miesiącach dostałam wypowiedzeniu z AXY. Potraktowali wpłaty na iKZE jak produkt ubezpieczeniowy. Nie mają w swoich dokumentach opcji transferu środków, nie mają nawet stosownego dokumentu!
Przyjęli zlecenie do wypłaty środków, ale nie do transferu. Wystawili PIT8 do US a nie dokument IKZE2 (wewnętrzny między instytucjami, o którym nawet nie powinnam wiedzieć). Odcięli się od tematu.
Kolejny dowód na to, żeby unikać jak ognia wszelkich ubezpieczycieli z ich ofertami pakietowymi. Są mili i kompetentni tylko do momentu podpisania umowy.

Odpowiedz

Jarek Styczeń 4, 2015 o 20:57

Michale – mam do Ciebie pytanie –

Co decyduje o roku przesłania pieniędzy na IKE i IKZE – data wysłania przelewu i jego zaksięgowania z banku wychodzącego, czy data zaksięgowania na IKE i IKZE? W moim przypadku dość niefortunnie wyszło, że mój przelew wysłałem 30.12 i doszedł bez problemu, jednak u żony przelew mogliśmy zrobić dopiero 31.12 i z tą datą został zaksięgowany jako przelew wychodzący.
Zasilenie wpłynęło jednak do BOŚ 2.01.2015.

I tutaj moje pytanie dotyczące i rozliczenia podatkowego, promocji dotyczącej 100zł zwrotu opłat prowizji – czy takie zasilenie kwalifikuje się jeszcze jako 2014 rok? I czy mogę odliczyć zasilenie od podatku oraz zasilić kolejna kwotą w 2015 roku?

Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam i samych pomyślności w 2015 roku.
Jarek

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 4, 2015 o 21:48

Hej Jarek,

Powiem szczerze, że nie mam pewności. Obstawiałbym jednak, że kluczowa jest data księgowania w DM BOŚ.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Styczeń 4, 2015 o 22:04

Hej. Dzięki za odpowiedź.

Tak się domyślam, ale przekonałem się niejednokrotnie, że domysły nie zawsze idą w parze z regulaminami i przepisami, więc mam nadzieję, że tym razem jest inaczej.

Wysłaliśmy pytanie korzystając z formularza kontaktowego w panelu użytkownika bossa. gdy otrzymam odpowiedź, to podzielę się wiedzą.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Styczeń 5, 2015 o 22:56

Tak jak pisałem – przekazuję odpowiedź z DM BOŚ:
„Dziękujemy za wiadomość. Jeżeli wykonany przelew na IKE/IKZE trafił na konto bankowe DM jeszcze w roku 2014 (do dnia 31.12.2014), to DM dokonał księgowania takich środków w limit roku 2014, nawet jeśli fizycznie środki zostały przez nas zaksięgowane na rachunku już w roku 2015.

Niestety Pani przelewy trafiły do nas dopiero 02.01.2015, więc zostały wykonane za późno i wchodzą w skład wpłat na limit 2015.”

Mówi się trudno. Trzeba wyciagnąć wnioski i wykorzystac to, co się da.
Pozdrawiam

O przystąpieniu do promocji Elementarz Inwestora decydowała rejestracja z odpowiedniego linku oraz aktywacja rachunku. Wpłata środków nie miała znaczenia dla przystąpienia do tej promocji.

Odpowiedz

Wojciech Styczeń 7, 2015 o 23:54

Witam Panie Michale!

Na wstępie dziękuję za świetny artykuł – co prawda skorzystam z tej wiedzy dopiero w 2015, ale lepiej późno niż później 🙂

Mam dwa spostrzeżenia (proszę mnie poprawić jeśli niesłuszne):
1. Wydaje mi się że w arkuszach i obliczeniach podaje Pan „zawyżoną” kwotę przy zysku przy lokacie/rachunku maklerskim. Powód: tutaj nie zadziała procent składany tak samo jak przy IKE/IKZE ponieważ przy każdej kapitalizacji zysku trzeba zapłacić podatek Belki. Zatem efektywna stopa zwrotu będzie moim zdaniem np 5%*0,81 i kwota po ostatniej kapitalizacji będzie już kwotą bez podatku, a nie tak jak Pan podaje: odjęty podatek od całej uturlanej kwoty (to by oznaczało że przez cały czas unikamy opodatkowania – co teoretycznie jest możliwe (np operując wewnątrz funduszu parasolowego, czyli fizycznie nie wyciągając nigdy raz włożonych środków) niemniej jednak przy zwykłej lokacie czy rachunku maklerskim każda sprzedaż z zyskiem będzie ten zysk pomniejszać :). Zatem moim zdaniem w miejscu „stopa” funkcji FV powinien być jeszcze mnożnik 0,81.

2. Jeśli chodzi o zlikwidowanie IKZE przed emeryturą jest tu pewne zagrożenie, o którym warto wiedzieć – otóż zależnie od tego jaką mamy stopę zwrotu i jaki mamy mamy próg podatkowy, może się tak zdarzyć że zysk będzie mniejszy niż na zwykłej lokacie. Przykładowo jeśli jesteśmy ciągle na 18% podatku ale tuż pod progiem (i zamknięcie IKZE spowoduje zapłacenie 32% podatku od nadwyżki będącej niemal całą kwotą z IKZE) a mamy stopę zwrotu roczną na poziomie 8% to IKZE zamknięte przed emeryturą da wyższy zwrot niż zwykła opodatkowana lokata dopiero po ok 20 latach regularnego inwestowania. Im niższa stopa zwrotu tym ten czas jest dłuższy (chętnie podzielę się arkuszem z odpowiednimi obliczeniami jeśli nie zgadza się Pan z tą tezą proszę mi tylko powiedzieć jak :). Co więcej jest możliwy pewien paradoksalny przypadek że z IKZE wyciągniemy mniej niż włożyliśmy 🙂 Oczywiście argument przeciw jest taki, że ten produkt został stworzony z myślą o emeryturze więc nie powinien być traktowany krótkoterminowo. Myślę że z powyższego powodu jeśli ktoś zakłada (lub bierze pod uwagę) wyciąganie środków z IKE/IKZE przed emeryturą to IKZE należy od razu odrzucić lub wpłacać tam tylko i wyłącznie środki nie do ruszenia (moim skromnym zdaniem:).

Pozdrawiam
Wojciech Mandziuk

Odpowiedz

Oleńka Styczeń 8, 2015 o 15:15

Panie Michale,

Bardzo się cieszę, że powstał taki artykuł. Kompendium wiedzy 🙂 Dziękuję za to!

Pozdrawiam!
Oleńka

Odpowiedz

Skołowany Luty 18, 2015 o 20:03

Nie jestem obeznany w systemie podatkowym, czuję że robię jakiś podstawowy błąd, proszę wskażcie mi gdzie on tkwi.

Nie rozumiem dlaczego w porównaniu kont IKE/IKZE Michał pomniejszył wpłaty do IKE o kwotę podatku dochodowego? Przecież to, że przy IKE mam wyższy podatek dochodowy do zapłacenie nie oznacza, że będę dokonywał mniejszych wpłat na IKE.

Kiedy dostanę wynagrodzenie i rozliczę się z US, to zostaną mi środki z których będę mógł dokonać wpłat na konto emerytalne, a resztę przeznaczyć na konsumpcję.
Skoro wpłaty do IKZE można odliczyć od dochodu, to tym samym zmniejsza mi się podatek do zapłacenia i otrzymuję wówczas zwrot z US równy 18% wpłat do IKZE.
Zatem to nie wpłaty do IKE należy pomniejszyć, ale wskazać, że mając IKZE możemy otrzymać zwrot części podatku, który trafi co najwyżej na nasz ROR.

Czyli po roku mamy:
1) w przypadku IKE: 4495 zł na koncie emerytalnym
2) w przypadku IKZE: 4495 zł na koncie emerytalnym + zwrot 809,1 zł na ROR

(parametry jak w kalkulatorze: 18%PIT, stopa zwrotu 5%, 35 lat do emerytury itd.)

Natomiast przy wypłacie emerytury ucinają mi 10% IKZE:
1) IKE: 426.289 zł
2) IKZE: 383.660 zł + 28.319 zł na ROR = razem 411.979 zł
(mniej o 14.310 zł niż w IKE)

Aby wyrównać wynik do tego jaki osiągnę w IKE musiałbym zainwestować zwroty z podatku na jakieś 2-3%, a jeszcze opodatkowaliby mi to 19% belką.

Podsumowując:
1) IKE to takie proste konto na ileśtam %
2) IKZE to takie konto przy którym na początku pieniądze rosną tak jak na IKE, a przy wypłacie zabierają mi 10% i żeby się przed tym uchronić muszę kombinować jak zainwestować zwroty z podatku do których mam wówczas prawo, żeby osiągnąć lepszy wynik niż w IKE

Odpowiedz

z17 Luty 19, 2015 o 02:06

Panie Skołowany, żadnego błędu Pan nie popełnia. Zachłystywanie się IKZE wynika jedynie z suchego doktrynerstwa i patrzenia na tabelki w exelu. Tak naprawdę, wielokrotnie lepszym kontem jest IKE, gdzie na bezbelkowych lokatach bankowych można uzyskać dużo lepszy procent niż na IKZE, a na końcu umowy nikt nam nic nie zabierze. W IKZE niby jest ten mityczny zwrot podatkowy, ale to korzyść iluzoryczna. Wielu bogatszym osobom odpis na IKZE zaledwie nieco zmniejszy kwotę podatku do zapłacenia skarbówce. Więc realnej kasy z tego zwrotu nawet nie dotkną. Najlepsza lokata na IKZE daje dziś tylko 4,5% netto (a na kiedyś założonym IKE ze stałym oprocentowaniem mam prawie 3% więcej). Na koniec umowy IKZE państwo zaś ograbi nas z 10% od CAŁEJ zgromadzonej kwoty! To jest bandytyzm i g… mnie obchodzi, że wcześniej niby coś tam od tych złodziei dostałem. Żadnego podatku nie powinno być ani na wejściu, ani na wyjściu.

Odpowiedz

katarzyna Marzec 3, 2015 o 21:27

Cześć,Michał,pierwszy raz weszłam dziś na Twojego bloga,a akurat jestem w trakcie wycofywania pieniędzy z IKE w ING,bo stwierdziłam,ze jest to kompletnie nieopłacalne.Po prostu policzyłam,ile wpłaciłam,a ile mam na koncie po 8 latach odkładania.
1 rok-składka 50zł
2 rok-51,50zł’
3 rok-115,07zł
4 rok-115,07zł
5 rok-118,52zł
6 rok-121,52zł
7 rok=121,52zł
8 rok-121,52zł
wpłaciłam łącznie 9768zł,a na dzień dzisiejszy wartosc jednostek wynosi 10 622zł,czyli przez 8 lat ike zarobiło dla mnie 854zł ! i to jak rozumiem przed podatkiem .Gdybym te same pieniądze trzymała na lokacie na 5% dałoby mi to 1500zł.O co tu chodzi,dlaczego wszyscy tak zachwycają się tym ike? Proszę o odpowiedż,bo jetem w trakcie decyzji .
pozdrawiam,Katarzyna

Odpowiedz

z17 Marzec 4, 2015 o 12:18

Ciesz się, że w ogóle masz jakikolwiek zysk! Sprawdziłaś jakie opłaty pobierały fundusze ING przez ten czas? IKE to nakładka na w zasadzie dowolny produkt finansowy, pozwalająca na uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki). Przenieś pieniądze z IKE w ING wypłatą transferową na IKE Lokata w jakimś banku i bardzo szybko zobaczysz korzyść. Na IKE Lokata można dostać 6% netto rocznie.

Odpowiedz

Krzysiek Marzec 17, 2015 o 23:38

Hej Michał
Uważam że w obliczeniach przyjąłeś złe założenie co do kwoty rocznej wpłaty na IKE. Moim zdaniem kwota powinna być równa dla IKE i IKZE – inwestujemy tę samą kwotę np. 4495zł. W jednym i drugim przypadku podatek już zapłaciliśmy. Przy IKZE możemy go odliczyć (dostać ewentualny zwrot) a przy IKE powinieneś zsumować wartość tego podatku za okres inwestowania np. 35 lat i tą kwotę odjąć od kwoty którą wypracowało IKE. Wtedy IKE wypada lepiej niż IKZE (zwrot z inwestycji). Ty pozbawiłeś IKE kilkuset złotych rocznie w efekcie procent składany „miał mniejszą moc”.

Odpowiedz

spostrzegawczy Kwiecień 21, 2015 o 13:59

Dostrzegam pewne nieścisłości:
1. Konto IKE – podstawowe cechy
Cytuje:
– „…Gdybyśmy pieniądze musieli wypłacić sobie wcześniej (całą kwotę lub jej część), to instytucja prowadząca konto IKE potrąci od wypracowanych zysków podatek od zysków kapitałowych – 19%.
– Można przed upływem powyższego okresu wypłacić sobie tylko część zgromadzonych środków…”
2. Konto IKZE – podstawowe cechy
Cytuje:
– ”…Najwcześniejszym momentem, w którym możemy bez konsekwencji wypłacić sobie pieniądze z konta IKZE, są 65-te urodziny
– W odróżnieniu od IKE, każda wypłata z konta IKZE po osiągnięciu wieku 65 lat, podlega zryczałtowanemu podatkowi 10%…”

Zatem w przypadku IKE można wypłacić wszystkie srodki (+podatek Belki), czy też nie? Te dwa zdania się wzajemnie wykluczają.

W drugiej kwestii autor sugeruje, że można wypłacić pieniądze tylko w dniu swoich 65-urodzin, a dzień później zapłacimy już 10% podatku?

Odpowiedz

MrMrooz Kwiecień 21, 2015 o 15:34

To nie są nieścisłości. Z konta IKE możesz wypłacić do czasu osiągnięcia wieku ustawowego część środków płacąc podatek (19%), po osiągnięciu wieku ustawowego (60 lat) wypłacasz bez podatku.
Konto IKZE – masz ulgę teraz, ale nie możesz wypłacić nic, tak jak z IKE. Wypłata po osiągnięciu wieku ustawowego (65 lat), jest obarczona 10% podatkiem od całości wypłaty. Jest opcja wypłaty z IKZE wcześniejsza – ale wtedy tylko całość – i cała kwota dolicza Ci się do podatku dochodowego, czyli duża szansa, że po kilku latach oszczędzania zapłacisz wyższą stawkę w danym roku.

Odpowiedz

MrMrooz Kwiecień 21, 2015 o 15:53

a propo drugiej kwestii – zarówno w dniu 65tych urodzin jak i później zapłacisz podatek 10%, jak wypłacisz wcześniej, to zapłacisz podatek dochodowy, czyli 18 lub 32%, w zależności od całego rocznego dochodu. Chodzi o to, że do osiągnięcia 65 lat płacisz cały podatek (oddajesz ulgę), a potem zyskujesz płacąc niższy.

Odpowiedz

Karol Maj 19, 2015 o 14:23

Michale, a jak do tego wszystkiego mają się fundusze indeksowe (jak np. Ipopema m-Indeks)? Do wyliczeń jest brane są średnie opłaty za zarządzanie w TFI, natomiast opłaty pobierane przez fundusze indeksowe są często 2-3% niższe.
Niestety fundusze indeksowe nie są dostępne w ramach IKE/IKZE, a wydaje mi się, że może on być konkurencyjne, nawet w przypadku gdy będzie trzeba zapłacić 19% podatku belki.

Odpowiedz

Piotrek Maj 19, 2015 o 18:58

Witaj Michale 🙂 Co zalecasz osobie takiej jak ja- całkowicie zielonej w takich kwestiach? Sądze, że na obecną chwilę spokojnie koło 4000zł mógłbym rocznie wpłacać, niestety kompletnie się nie znam, w zus bynajmniej nie wierzę, bo mam prawie 23 lata, więc do mojej ewentualnej emerytury to może nie dotrwać. Gdzie polecasz założyć IKE/IKZE dla osoby, która nie umie sama inwestować i chciałaby po prostu wpłacać pieniądze, które może za te 40lat wykorzystać? Pozdrawiam:)

Odpowiedz

Mateusz Maj 21, 2015 o 17:06

Czesc, swietny artykuł!
Brakuje mi jeszcze jednego detalu: wysokosc zwrotu z US dot IKZE. Jak on jest wyliczany: od kwoty netto jaka faktycznie wplacilem czy brutto?

Przykladowo: chce wplacic 1000 zl na IKZE. Zeby zarobic 1000 zł netto (ktore wrzucam na IKZE) musialem brutto zarobic 1219 (nie licze ZUSow itp, stawka 18%). Zatem, czy od dochodu odliczam:
1) 1000zł ktore faktycznie wplacilem (i dostane zwrot 180zł), czy
2) 1219zł (ze zwrotem 219zł)?

Opcja 1 oznacza, ze US jednak mnie złupi: wezmie najpierw 219 zł podatku od 1000zł netto (= 1219 brutto) ktore idzie na IKZE a potem odda tylko 180 zł …//
Opcja 2 jest wiec chyba sprawiedliwsza, opcja 1 – jak znam zycie – jest jednak rzeczywista ..

PS. A tak btw: US tez sie dorobi na naszym oszczedzaniu -tylko po czasie: jesli moj wplacony teraz 1000 zł przerodzi sie za 30 lat w 3000 (dla uproszczenia pomijam inflacje), to zgarnie 10% z 3000 = 300 zł, czyli i tak wiecej niz 180zl ktore odda mi teraz 😉

Opcja 2 jest chyba sprawiedliwsza, opcja 1 – jak znam zycie – jest jednak rzeczywista ..

pozdrawiam
Mateusz

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 23, 2015 o 11:14

IKZE – korzyść podatkowa – Tak – odpis wpłaconej kwoty od dochodu w PIT.
CZy przypadkiem odpis ale od podstawy opodatkowania ?
Gdyby od dochodu to US zwracał by nam całą wpłaconą kwotę a od podstawy to korzystamy 4750,80*18%=855,14 zł i tyle zwraca nam US
Pozdrawiam
Paweł
Ps.
Fajny artykuł

Odpowiedz

Adam Wrzesień 23, 2015 o 12:22

W kwestii oszczędzania z intencją wcześniejszej wypłaty – jeśli przekroczyłem próg podatkowy (płacę 32%) i rozliczam się sam, to mogę wpłacać na IKZE środki, które pozwolą mi odzyskać ekwiwalent 32% podatku, a następnie gdy się ożenię i będę rozliczał wspólnie z żoną, tak że łącznie będziemy łapali się na 18% podatku (indywidualnie ja wciąż 32%, zakładamy, że żona nie zarabia), to przy wcześniejszej wypłacie również zapłacę 18%, zgadza się?

Odpowiedz

Krzysztof Październik 13, 2015 o 20:53

Trafiłem na twój blog i artykuł, dzięki blogowi Humanista na giełdzie.
Jestem pod wielkim wrażeniem.
Od jakiegoś czasu szukałem materiałów by porównać IKE i IKZE.
Dzięki twemu artykułowi, zrozumiałem różnice i już wiem, że będę zakładał IKZE w Boś Banku, gdzie mam rachunek maklerski.
Wielkie dzięki za kawał wielkiej roboty i lepsze zrozumieniu tematu.
Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedz

Jan Październik 28, 2015 o 11:21

Cześć!
Dzięki za super artykuł! Czy dobrze rozumiem, że tak naprawdę w IKZE pod osiągnięciu wieku 65 lat płacimy podatek 10% od wszystkiego co mamy na koncie, czyli także od wypracowanych zysków? W ten sposób możemy przyjąć, że podatek Belki wynosi dla nas 10%, tak?

Odpowiedz

Mateusz Październik 29, 2015 o 00:28

Zapytam wprost na konkretach:
Prowadzę działalność gospodarczą i w tym roku już wiem, że wpadnę w drugi próg podatkowy. Nie mam zamiaru oszczędzać w IKZE do emerytury, ani też nie interesują mnie inwestycje w żadne fundusze ani akcje. Chciałbym w tym roku wpłacić na IKZE 4750,8 zł a następnie w przyszłym roku je zlikwidować (zakładam, że w przyszłym roku zmieszczę się w pierwszym progu lub przejdę na podatek liniowy). Czy dobrze rozumiem, że dzięki temu zamiast zapłacić podatek 32% z 4750,8 = 1520,02 to zapłacę tylko 18% lub 19% z tego = 902,652. Czyli na samej tej operacji jestem 617,35 zł do przodu, dobrze rozumiem? Jeżeli tak, to już szukam IKZE!

Odpowiedz

Ann Grudzień 13, 2015 o 12:55

Wszystko pięknie, ale… Założyłam IKE 10 lat temu. Co roku wpłacałam maksymalną kwotę. To opcja z funduszami, taka było, nikt o lokacie nie wspominał. Dostaję łupnia na kapitale systematycznie co jakiś czas w związku z kryzysem finansowym na świecie, teraz spadkami na giełdzie. Nie ma żadnej ochrony kapitału. Przy „pechu” po 10 latach możesz nie odebrać tego, co wpłaciłeś. Jedna wielka bzdura i najgorszy produkt finansowy jaki znam. Do tego zarabia na tobie PZU Życie zabierając prowizje i jakieś ubezpieczenia. Więc gdzie tu zysk i tzw. opłacalność z powodu braku podatku Belki? Nigdy więcej takiego badziewia. Gdybym co roku przez te 10 lat dawała to na lokatę miałabym i kapitał i zysk. Cały ten artykuł funta kłaków fart. Nie dajcie się nabrać. Nie ma żadnej gwarancji, że coś uskładacie na emeryturę. Pewniej w skarpecie!

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 29, 2015 o 18:02

„Warto posiadać zarówno konto IKE, jak i IKZE” — zgadzam się w 100%, ale ja jestem zwolennikiem dywersyfikacji na każdym poziomie — dlatego uważam, że najlepiej mieć IKE i IKZE różnych typów i w różnych firmach (szczególnie odradzam pakowanie wszystkich oszczędności emerytalnych w instrumenty nie gwarantujące nawet zachowania kapitału, jak TFI czy giełda, vide komentarz powyżej).

Niestety taka dywersyfikacja w praktyce nie zawsze jest możliwa.

Ja najpierw założyłem IKZE w NN TFI, więc później chciałem je uzupełnić IKE w Millennium w formie konta oszczędnościowego. Pracownik Banku Millennium w Bielsku-Białej Przemysław Wilk odmówił mi twierdząc, że musiałbym wcześniej rozwiązać moją umowę o IKZE w NN TFI i dokonać wpłaty transferowej środków do Millennium. Jest to oczywistym łamaniem prawa (każdy uprawniony obywatel może posiadać IKE oraz IKZE w różnych instytucjach), ale to nic nie zmienia — siłą przecież podpisania umowy otwarcia IKE nie wymuszę.

Mimo wszystko, jeśli komuś się uda, to polecam oszczędzanie na emeryturę zarówno na IKE jak i IKZE!

Odpowiedz

asder Styczeń 24, 2016 o 21:50

Niestety większość artykułów nie jest przystępna dla zielonych w temacie. Są zwyczajnie za długie i poruszają za dużo kwestii danego zagadnienia. To jak pisanie o przepisie na pizzę. Ale w między czasie wtrącanie podkategorii czy jak lubisz nazywać wytłuszczone kolejne etapy artykułu. Czystość piekarnika a zdrowie jedzącego pizzę. Później kolejny etap twoich artykułów kosztorys wykonania pizzy na piekarnikach opalanych drewnem, gazem i elektrycznych. Nie wiem osobiście to nie wpisy lecz artykuły. Aby zrozumieć merytoryczną wiedzę zawartą w nich jestem zobligowany poświęcić dwa trzy dni. Pewnie chodzi o czas spędzony na odwiedzinach. Ja zarabiałem na interakcji z czytającym. To on decydował co czata dalej przez to wracali często.

Odpowiedz

asder Styczeń 24, 2016 o 22:16

A co jeśli wypłaty nastąpią przed 60 i 65 rokiem. A podatki z tego co zrozumiałem odciągane są z ikze przy wypłacie czyli 10% z wypłaty a z ike po 60 roku 19%. A z tego co wiadomo w Polsce rynek pracy jest niepewny a długi są dziedziczne.
Chodzi mi o to czy wypłaty nie pogrążą mnie w długi w skarbówce które przejdą na moje dzieci. Minimalizacja ryzyka 🙂 kto zatrudni 70 latka by odrobił straty z zadłużenia w skarbówce.

Odpowiedz

Ó Luty 11, 2016 o 02:11

Michale,
Czy mając jednoczesnie dochody z działalności gospodarczej (opodatkowane 19%) oraz z umowy o pracę (opodatkowane 18% i 32%), można zmniejszyć podatek o 19% czy 32% inwestycji w IKZE?
Dzięki,
Ó

Odpowiedz

Marek Luty 16, 2016 o 20:33

Mam 63 lata (od listopada 2015). Z podatku rozliczam się wspólnie z małżonką, tak że razem jesteśmy na podstawowej stawce podatku. Czy jest sens interesować się IKZE? Moje obawy wiążą się z krótkim już czasem pozostałym do granicy 65 lat życia.

A poza tym wszystkiego najlepszego na nowy rok życia!

Pozdrawiam

Marek

Odpowiedz

lukasz Maj 25, 2016 o 18:55

Cześć. Mam laickie pytanie o ulgi podatkowe. Jeżeli rozliczając PIT miałem zwrot = 0, to czy inwestując w IKZE wspomniany wzrot byłby „zasilony” o kwotę wynikającą z zainwestowanych pieniążków na IKZE?

Odpowiedz

Janusz Październik 3, 2016 o 19:09

Mój starszy syn rozpoczął pracę i uzyska w tym roku dochód powyżej 3091 zł. Pozostanie mi więc drugie dziecko, ale mój i żony dochód za 2016 będzie na granicy 112 tys. zł (chyba nieznacznie go przekroczy).
Jeżeli przystąpię do IKZE i wpłacę 4866 zł to odpiszę go od dochodu i zyskam podwójnie? Dostanę odpis podatkowy i ulgę na dziecko 1112 zł?
Jeżeli dobrze to pomyślałem to proszę o doradzenie jaki IKZE wybrać, najlepiej taki w którym przy ewentualnej wcześniejszej wypłaty nie poniosę dużych strat.

Odpowiedz

Arek Grudzień 14, 2016 o 11:30

Michał,

Twój Blog, analizy etc to prawdziwy majstersztyk.

W powyższym artykule co do przewagi IKZE na IKE moim zdaniem przyjąłeś błędne założenie tzn: „Inwestując na rynkach kapitałowych warto zacząć od inwestowania przez konto IKZE, potem – o ile inwestujemy większe kwoty niż ok. 4500 zł rocznie – konto IKE i na końcu – o ile posiadamy jeszcze większe kwoty (ponad 16 000 zł nowych inwestycji rocznie) – dopiero inwestować z wykorzystaniem standardowych rachunków maklerskich.”

Moim zdaniem nie ma jasnej zasady, które konto jest lepsze dla świadomego inwestora(a takie jest zakładam grono Twoich czytelników). Np. IKE jeśli porównamy jakie daje nam korzyści przy długoterminowym oszczędzaniu dla np. obecnie świadomego 30latka(JA), przy odpowiednio wysokiej stopie zwrotu końcowy wynik będzie lepszy niż IKZE ( bo tu przy długoterminowym oszczędzaniu płacimy ryczałtem 10% na wyjściu, w przypadku osiągnięcia 65 roku życia, od całości wartości jaką uzbieraliśmy. A wiemy co przez 35 zrobi magia procentu składanego (wykresy Bartka) a więc te 10% będziemy płacić także od skumulowanego zysku przez te lata, więc ten odpisywany rok w rok podatek będzie mieć mniejsze znaczenie. Choć obliczenia na końcu pokażą właśnie, że różnice między IKE a IKZE będą tak naprawdę niewielkie, nieistotne z pkt widzenia długoterminowego oszczędzania.

Przyjmijmy takie założenia do porównania korzyści płynących z IKE oraz IKZE:
– mam 30 lat (a więc przez 35 lata będę oszczędzał na emeryturę, choć będzie to raczej inwestowanie a nie oszczędzanie, np. poprzez rachunek maklerski do czego zachęcasz w artykule)
– wykorzystuję pełny limit wpłat na IKZE tj. 4866zł (dla uproszczenia zaokrąglę sobie zwrot z podatku do 876zł, zakładając że jestem w I grupie podatkowej 18%, bo przyjmuję że mam żonę, z którą się wspólnie rozliczam a więc korzystam z obniżenia mojego 32% podatku, gdyż żona mniej zarabia. Pewnie większość takich przypadków będzie tzn. małżeństwo korzystające w ten sposób z mniejszego podatku w związku ze wspólnym rozliczeniem, bo umówmy się, ktoś to sam znacząco przekracza I próg podatkowy, zarabia kilkaset tysięcy albo więcej pieniędzy rocznie nie będzie się bawił w IKE albo IKZE…)
– chcę porównać czy lepiej te 4866zł zainwestować w IKZE czy IKE

WAŻNE:
Dla prawidłowych obliczeń należy wg mnie przyjąć, że rok w rok wpłacam 4866zł zarówno na konto w IKZE oraz konto w IKE (bo inaczej porównanie nie ma sensu), ale moja dodatkowa korzyść podatkowa z IKZE to 876zł rocznie, które muszę reinwestować już na rynku bez korzyści podatkowych. Dlatego to rozumowanie wg mnie jest prawidłowe bo w innym wypadku tak jak piszesz w przypadku IKZE mógłbym wpłacać jedynie 3990zł rocznie bo resztę finansuje mi Państwo ze zwrotu podatku. Ale w tym wypadku dla porównania przyjmujesz zapewne, że w 2 roku na IKE też musiałbym wpłacić jedynie 3990zł (czyli tyle nowej gotówki ile na IKZE). Ale ostatecznie na IKZE wylądowało by 4866zł a na IKE 3990zł, co jest błędnym założeniem bo na sam koniec inwestycji faktycznie w każdym wypadku IKZE jest dochodowo lepsze od IKE, ale nie wynika to z konstrukcji wprost podatkowej a z magii procentu składanego. Od początku lądują tam dużo większe kwoty co w długim okresie ma fundamentalne znaczenie – i tylko to. To tak jak na szkoleniach sprzedażowych mówią, żeby uzbierać np. 1mln zł przy zakładanej stopie zwrotu zacznij dziś oszczędzać 200zł. Jeśli decyzję podejmiesz 5 lat później to już nie będzie to 200zł a 500zł. A jak 10 lat później to już nie 200zł a 1000zł. To jest właśnie magia procentu składanego
A więc aby obiektywnie porównać te rozwiązania muszę przyjąć założenie, że rok w rok wpłacam 4866zł zarówno na konto w IKZE oraz konto w IKE (bo inaczej porównanie nie ma sensu), ale moja dodatkowa korzyść podatkowa z IKZE to 876zł rocznie, które muszę reinwestować już na rynku bez korzyści podatkowych (np. poprzez rachunek maklerski, fundusze inwestycyjne, ale dla łatwości obliczania przyjmuję że jest to lokata roczna, z roczną kapitalizacją na takiej samej stopie zwrotu z inwestycji).

I tak przyjmując te założenie, moje 30 lat(a więc 35 lat oszczędzania), odpis podatku w przypadku IKZE 18%, który reinwestuję np. lokatę (roczne wpłaty, roczna kapitalizacja, rocznie płacony podatek 19%) również po takiej samej stopie zwrotu z inwestycji tj. przy stopie zwrotu z inwestycji na poziomie 5% wychodzi, że za 35 lat będę miał już netto po wszelkich zapłaconych podatkach:
IKE: 461.474zł
IKZE: 415.326zł ale tu dodaję reinwestowane podatki rok w rok czyli 64.295 a więc w sumie mam 479.621zł
Korzystnie faktycznie wypada IKZE i różnica wynosi 18.147zł czyli mam o 3,93% więcej na IKZE

A co jak stopa z inwestycji będzie większa np. 10%?:
IKE: 1.450.685zł
IKZE: 1.305.617 ale tu dodaję reinwestowane podatki rok w rok czyli 153.474zł a więc w sumie mam 1.459.091zł
Korzystnie faktycznie wypada IKZE i ale różnica wynosi już mniej tj. 8.406zł czyli mam o 0,57% więcej na IKZE

A co jak stopa z inwestycji będzie większa np. 15%?:
IKE: 4.930.940zł
IKZE: 4.437.846 ale tu dodaję reinwestowane podatki rok w rok czyli 390.848zł a więc w sumie mam 4.828.694zł
I tu dokładnie widzimy co się dzieje, PRZEWAGA IKE na poziomie 102.246zł czyli więcej o 2,11%.

Reasumując, przy stopach zwrotu powyżej 10% jednak IKE jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Dlaczego? Skoro generalnie wypłata na koniec będzie bardzo zbliżona?

Ano dlatego, że:
– z IKE środki wypłacimy już z korzyściami podatkowymi w 60 roku życia a więc 5 lat wcześniej niż z IKZE co ma fundamentalne znaczenie
– IKE ma większą elastyczność, w przypadku wcześniejszej wypłaty całości kapitału zapłacimy standardowo jedynie 19% podatku Belki czyli tak jakbyśmy np. inwestowali w fundusze inwestycyjne pod parasolem, a na IKZE 18% od całości co ma fundamentalne znaczenie i znacząco obniży wypłatę. Sytuację życiowe mogą być różne i ta elastyczność jest BARDZO WAŻNA.
– w przypadku IKE są częściowe wypłaty, nawiązując do pkt powyżej ma to fundamentalne znacznie z pkt widzenia elastyczności środków na wypadek zdarzeń losowych w życiu. IKZE musimy zamknąć w całości płacąc przy tym 18% podatku od całości.
– ta elastyczność wpływa na to, że na wyjściu płacimy tylko podatek BELKI od zysku, a nie 18% od całości kapitału. I nawet jak zlikwidujemy IKE, to będziemy mieli czas żeby jeszcze odbudować portfel na emeryturę (bo potratujemy to zlikwidowane IKE jak inwestycje w fundusze np. pod parasolem podatkowym). A w przypadku IKZE zawsze wcześniejsza likwidacja będzie z reguły wiązała się ze stratą.

Moim zdaniem jeśli ostateczne korzyści(tj wypłacona kwota) są zbliżone do siebie to niestety ale głównym czynnikiem powinna być elastyczność kapitału. I tu IKE wyprzedza znacząco IKZE. Dodatkowo IKE ma znacznie większy limit wpłat w skali roku, co również wpływa na mój wybór.
Choć szczerze bardziej bym przyczyniał się do stwierdzenia aby równomiernie rozkładać środki w IKE oraz IKZE, jeśli przekroczymy próg IKZE (a taka sama kwota będzie już też wtedy na IKE), to każde dodatkowe wpłaty ponad już to ok 10.000zł (rozłożone równomiernie pomiędzy IKE oraz IKZE) wpłacamy tylko na IKE. To ma sens. Da nam to dużą elastyczność przede wszystkim.

Liczby nie kłamią, powyższe argumenty mam nadzieję, że również wpłyną na zmianę Twojego pkt widzenia na ten temat

Mam nadzieję, że udało się w pełni przebrnąć przez powyższe argumenty, mam również nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać aby w przyszłości unikać stwierdzenia, że co do zasady IKZE jest lepsze od IKE. Udowodniłem, że jednak nie jest
Ciekaw jestem Twojej opinii na ten temat.

pozdrawiam

Odpowiedz

W Grudzień 13, 2017 o 00:14

Arku, dziekuje serdecznie za wyliczenia i czas poswiecony na napisanie tego! Bardzo wartoscilwe.

Odpowiedz

iks Kwiecień 21, 2017 o 02:22

Niby naprodukował się człek z tym artykułem, a o tak elementarnym wymogu ikze jak konieczność 5 lat wpłat, to zapomniał. Kulawe też wyliczenia o wyższości ikze nad ike. To wygląda jakby się humanista zabierał z motyką za syntetyczne liczenie…

Odpowiedz

Martin Czerwiec 22, 2017 o 08:25

Witam mam pytanie odnośnie IKZE jeśli dobrze rozumiem to te 10 % płace nie od zysków ale od każdych zaoszczędzonych pieniędzy prawda ? Czyli oszczędzając teraz 1 tyś złotych w przyszłości muszę z ttego tysiaka oddać stówe nawet jeśli finalnie na IKZE nic nie zarobię ? Lub 18/32 procent od zebranego kapitału .. TO na lokacie płace tylko od zysku więc IKZE w dłuższej perspektywie wypada gorzej?

Odpowiedz

Jakub Wrzesień 27, 2017 o 16:56

Hej 🙂
Ciekawy artykuł, brakuje mi jednej informacji.
Nie wiem, jak to wyglądało w 2014, ale teraz dość mocno promują się DFE (dobrowolne fundusze emerytalne). Nie widzę odniesienia w tekście do takiego produktu (oprócz jednej grafiki).
Z tego co widze, jest to coś innego niż oferta Towarzystw Ubezpieczeń. Czy ktoś ma jakieś wskazówki głoszące, że należy tego produktu unikać? Nie wiem, czemu ten temat jest jakby pominięty w artykule 🙂

Odpowiedz

Jakub Wrzesień 27, 2017 o 17:02

Odpowiadając na własny komentarz – trochę się pospieszyłem. DFE są chyba porównywalne z Funduszami Inwestycyjnymi 😛 No cóż, zostawię komentarz a może ktoś bardziej kompetentny to naprostuje.

Odpowiedz

boruvva Grudzień 1, 2017 o 09:37

Witajcie,

Moze ktos tutaj sie orientuje ja wyglada ulga w przypadku iKZE kiedy razem z zona lapiemy sie w II progu podatkowym, a zaden kalkulator przy rozliczaniu PIT nie pokazuje wyzszej kwoty zwolnienia tj. ~1500pln
Odliczamy jeszcze ulge na dwojke dzieci.

Odpowiedz

Mat Grudzień 3, 2017 o 19:14

Michał – krótkie pytanie do Ciebie. W tym roku wpadam w II próg podatkowy. Planuje założyć IKZE (Millennium) i wpłacić 5 115 zł oraz IKE i wpłacić max. 12 789 zł, dzięki czemu nie zapłacę 32%.

W następnym roku planuje zamknąć dwa rachunki i zapłacić liniówkę. Czy nie będzie żadnych dodatkowych konsekwencji/opłat i będę w stanie to zrobić?

Teraz odlicze 5729 zł (II próg)
W następnym roku zapłacę 3400 zł (19%)

Ma to sens?

Odpowiedz

Michał Grudzień 28, 2017 o 16:07

@Mat,

to jest bardzo dobre pytanie, sam jestem ciekaw

IKE nie wpływa na podatek, natomiast w kwestii IKZE w tym roku zaoszczedzisz 32% z kwoty 5115,60 zł czyli 1637 zł, a za rok to wycofiesz będąc już na podatku liniowym i zapłacisz od kwoty 5115,60 zł (+ ewentualnych zysków) 19% czyli 972 zł. Wynika z tego, że na czysto będziesz 665 zł do przodu (pomijam ewentualne zyski/straty w ciagu roku na IKZE).

Podsumowujac, jesli ktos jest w stanie to powierdzi to mozna z cala pewnoscia powiedziec, ze jesli wpada sie w drógi prog to bez 2 zdan nalezy przelewac na IKZE – w najgorszym razie wyciagnie sie to przedwczesnie z opodatkowaniem tego 32% (czyli tego co unikamy teraz) w najlepszy po 65-roku zycia z podatkiem 10%, ewentualnie gdzies pomiedzy, w razie podtrzeby przy „chudszym” roku, z podatkiem 18% lub liniowym, przy dzialalnosci, 19%.

Bede wdzieczny komukolwiek bardziej obeznanemu za zweryfikowanie tego i ewentualne korekty.

Odpowiedz

Lukasz Styczeń 3, 2018 o 09:14

Cześć, bardzo ciekawy wpis na blogu, świetna robota!
Mam pytanie, zastanawiam się nad otwarciem konta IKZE ale zakładając, że w wieku 65 lat mamy na IKZE 50000 złotych, w praktyce dostaniemy tylko 45000.
Jeżeli regularnie będziemy odkładać w banku i uzbieramy 50000 złotych to wypłacimy 50000 złotych. Chyba że czegoś nie rozumiem?

Odpowiedz

Marcin Styczeń 8, 2018 o 18:33

Dla upraszczenia 50.000 to 10 lat odkładania pełnej składki. jezeli bedziesz okdładał przez 10 lat po 5.00 to tak otrzymasz 45.000 ale to pół prawda. Otrzymasz jeszcze 10 lat x 900 odliczenia od podatku

Odpowiedz

Paweł Styczeń 6, 2018 o 19:28

Witajcie,

Może ktoś z szanownych czytelników lub ty drogi Michale, znacie odpowiedź na następujące pytanie:
Czy osoba, która pracuje za granicą ale wynajmuje własne mieszanie w Polsce i rozliczająca się z Urzędem Skarbowym na zasadach ryczałtu 8,5%, może przy rozliczeniu rocznym PIT28, skorzystać z ulgi podatkowej jaką oferuje IKZE???
W artykule, nie jest to jasno napisane, a w internecie znalazłem, m. in. na stronie (e-pity), że ulgę taką można zastosować. Czy ktoś z Was mierzył się już z podobnym problemem?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Tomasz Styczeń 15, 2018 o 15:29

Cześć,

mam potrzebę użyć swoich środków zgromadzonych na IKZE na zakup nieruchomości. Pomijając moje motywacje i sensowność działania mam pytanie o podatek od zysków w tej sytuacji.
Równolegle miałem też przygodę na giełdzie, gdzie jeszcze rozliczam straty z początku swoich nietrafionych inwestycji. Zastawiam się czy zyski kapitałowe z IKZE mogę rozliczyć w ramach straty giełdowej?

Odpowiedz

Marcin H Grudzień 2, 2018 o 22:09

O ile mi wiadomo od całej kwoty wypłaconej z IKZE przed spełnieniem warunków na 10% ryczałtu musisz zapłacić podatek dochodowy wg. skali podatkowej, czyli 18/32% lub 19% (liniowy).

Nie sądzę, aby dało się to kompensować stratą giełdową, ale możesz się skonsultować z jakimś doradcą podatkowym.

Odpowiedz

Dorota Styczeń 24, 2018 o 11:57

Może warto to zaktualizować?

Odpowiedz

Artur Sierpień 24, 2018 o 12:23

W DM mBanku jest konto IKZE, przydałoby się zaktualizować tabelkę 🙂

Odpowiedz

Kasia Listopad 5, 2018 o 19:48

Podpinam się z prośbą o aktualizację

Odpowiedz

Magdalena Listopad 7, 2018 o 21:28

Też bardzo proszę o aktualizację. Koniec roku już blisko, a w internecie ciężko znaleźć sensowne podsumowanie opcji na rok 2018.
Michale, pomocy!

Odpowiedz

Marcin H Grudzień 2, 2018 o 22:18

Jeśli ktoś rozważaa IKZE w TFI, to jeszcze dostępne są promocje po 200 PLN od AXA TFI (wpłata na IKZE min. 2000 PLN) oraz Agiofunds TFI (wpłata min. 5000 PLN – można skorzystać zarówno w IKE, jak i IKZE, czyli do 400 PLN) – standardowo pobierają 800 PLN opłaty za otwarcie konta, ale gdyby pozostała część oferty przekonywała, to polecam poćwiczyć negocjacje – w tym przypadku dają dobre efekty – sprawdzone ;).
Sensowne IKE w banku działającym na terenie całego kraju ma Bank Millennium: 3% do 100k PLN.
Są też IKE i IKZE w bankach spółdzielczych – niestety tu sporo zależy od bliskości placówek, bo nikt nie będzie gnał przez pół Polski. Najlepsze IKE w banku obecnie ma BS Milicz: 3,4% (z większych miast: ma oddział we Wrocławiu), a IKZE BS Sieradz 3,25% (w Sieradzu i okolicach).
Zdarza się, że mieszkając poza obszarem działania BS trzeba ćwiczyć najpierw procedurę reklamacyjną, bo pracownicy banków odmawiają zakładania kont osobom spoza obszaru działania banku – moim zdaniem niesłusznie – ustawa mówi o innym typie usług, który powinien być ograniczony do terenu działania banku. Póki co czekam na wyniki reklamacji – termin pod koniec grudnia.
Zamiast czekać na Michała – wrzucajcie pod wpisem najlepsze oferty jakie aktualnie znaleźliście :).

Odpowiedz

NinjaTenPrawdziwy Grudzień 21, 2018 o 12:40
Iks Styczeń 2, 2019 o 06:04

@marcin h
IKZE-AXA-TFI nie pobiera opłat za założenie.

Odpowiedz

Michał Grudzień 31, 2018 o 10:53

Po fakcie założenia IKE w Nationale Nederlanden zorientowałem się, że NN ma dwa rodzaje IKE i IKZE: jedna oferuje konta w ramach funduszy inwestycyjnych a druga w formie dobrowolnych kont emerytalnych. Ja założyłem w ramach TFI i się teraz zastanawiam czy dobrze zrobiłem, NN DKE ma lepsze wyniki, ale za to pobiera opłaty. Warto przeanalizować co się bardziej opłaca, mnie się na razie nie chce 😀 (a może raczej boję się, że nie umiem).

Odpowiedz

Michał Styczeń 4, 2019 o 15:39

Cześć Michale,
Czy jeżeli założę IKZE dla siebie i dla małżonki to wówczas mogę przy rozliczaniu PIT wspólnie z małżonką odliczyć ulgę podatkową wynikającą z wpłat zarówno jej jak i mojego?

Odpowiedz

Pawel Luty 20, 2019 o 22:17

Cześć Michale,
Rozmawiałem dzisiaj z doradcą inwestycyjnym, powiedział on że IKE czy IKZE czeka los OFE, czyli że rząd wyciągnie swoje rączki po nasze odłożone pieniądze.
Napisz proszę co Ty o tym sądzisz?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Pawel

Odpowiedz

Michał Szafrański Luty 20, 2019 o 22:41

Hej Paweł,

Zapytaj tego „doradcę” ile pieniędzy postawi na zakład, że tak się stanie. A no i uważałbym na inne porady tego „doradcy”. A skoro to „doradca inwestycyjny” to zapytaj go pod którym numerem można go znaleźć na liście certyfikowanych doradców inwestycyjnych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Marzec 16, 2019 o 18:44

Jest 2019, jakieś zmiany w poglądzie na temat szanowny Michale?

Odpowiedz

Tomasz Marzec 27, 2019 o 11:19

Też jestem ciekawy, czy coś się zmieniło. Może ktoś zna jakieś pomocne strony z analizami ofert IKE i IKZE?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Piotr Lipiec 20, 2019 o 20:44

Witam,
Też zacząłem się interesować tematem IKE i IKZE. Jak to wygląda w tym roku ?

Odpowiedz

Łukasz Sierpień 22, 2019 o 14:30

Od artykułu minęło 5 lat 😉 jest szansa na aktualizację?;-)

Odpowiedz

ktośtam Grudzień 27, 2019 o 19:59

ike i ikze w NN tfi 0- obecnie wymaga wieloetapowej weryfikacji, niczym przyjęcie do służb – potrzebny jest skan dowodu, kamerka, sms , nr konta – w części są to dane nadmiarowe w rozumieniu Rodo. Są tacy, co używają smartfonaTFi zasłania się AML – bzdura , procedura narzucona przez tfi to dla tfi. W wielu bankach procedury są mniej inwazyjne i!
Ochota na oszczędzanie przechodzi mi coraz bardziej!

Odpowiedz

Dominik Grudzień 30, 2019 o 18:35

Dużo się dowiedziałem, prawie zrozumiałem, ale jednego nie rozumiem.
Wpłacam w ciągu roku 1000 zł na IKZE lub IKE.
Na konto IKZE wpłaciłem 1000 zł i mogę odliczyć od podatku 180 zł (czyli mam tyle zwrotu). Wypłacam te 1000 zł, ale dostaję 900 zł. Mam 900 + 180 = 1080 zł. Czyli do „Wartość netto w dniu wypłaty” mogę doliczyć ten zwrot podatku. Tak?
Na konto IKE wpłaciłem 1000 zł, ale wpłata wynosi 820 zł, bo trzeba zapłacić podatek dochodowy. Do wypłaty będę miał 861 zł.
Oczywiście wiem, że pieniądze są oprocentowane i jest jakiś zysk i na IKZE i na IKE, ale to pomijam. Nie jest napisane w podstawowych cechach IKE, że od wpłat jest pobierany podatek i nie wiem, czy dobrze zrozumiałem cały artykuł i wyliczenia.
Jeżeli wpłacę 1000 zł, to na konto IKZE trafia 1000 zł, a na IKE 820 zł? Czyli wpłacając na IKZE zyskuję podwójnie, bo cała kwota trafia na moje konto, a na IKE kwota jest zmniejszana o kwotę podatku dochodowego (którą już i tak zapłaciłem od tych pieniędzy z tytułu umowy o pracę)? I tej kwoty podatku dochodowego nie mogę odzyskać?

I druga sprawa. Czy jest możliwość, że na IKE lub IKZE wpłacę do emerytury (jeszcze 30 lat) jakąś kwotę, a później do wypłaty będzie mniejsza kwota, np. krach na giełdzie, czy inny kryzys?!

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Grudzień 30, 2019 o 18:42

A czy można ustalić sobie stały przelew na IKE lub IKZE, np. 100 zł na miesiąc, a dodatkowo coś przelać osobnym, zwykłym przelewem? Gdy w miesiącu uda się zaoszczędzić, albo wpadnie jakaś premia w pracy?
Są wtedy jakieś limity takich dodatkowych wpłat?

Odpowiedz

Patryk Marzec 21, 2020 o 18:32

Hej,
Szukam wszędzie i nie mogę się nigdzie doszukać jednoznacznej odpowiedzi. Czy można mieć jednocześnie PPK oraz IKE i IKZE?

Z góry dzięki za radę!

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 21, 2020 o 18:36

Hej Patryk,

Tak – można. A nawet jest to wskazane.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marcin Marzec 22, 2020 o 22:53

Panie Michale,

Posiadam IKZE w NN i w obecnej sytuacji cena jednostki rozrachunkowej drastycznie spada, co za tym idzie środki zgromadzone również.

Czy warto wypłacić ?
Drugie pytanie : wpłacając odliczałem co roku 32%, teraz gdy w 2021 będę mógł rozliczać się z małżonką i pewnie zmieścimy się w niższym progu, ile % z wypłaconego IKZE będę musiał oddać ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciej Kwiecień 3, 2020 o 16:16

Hej Michał,

Mam pytanie. Jak oceniasz ryzyko że Panstwo za pomoca nowej ustawy moze przejac pieniadze zgoromadzone na IKE lub IKZE tak jak zrobilo to z OFE?
Czy tutaj nie ma takiego ryzyka?
Dziękuję

Odpowiedz

Adrian Kwiecień 18, 2020 o 20:11

Hej
Czy jeżeli pracuje na umowę o dzieło + zlecenie to czy opłaca mi się posiadanie IKZE? Czy Dzięki odliczeniu IKZE mogę dostać zwrot pieniędzy od urzędu skarbowego czy maksymalna ulga to taka, że po prostu nie mam żadnej dopłaty?

Odpowiedz

Mateusz Czerwiec 21, 2020 o 10:47

Czy ktoś może potwierdzić, że ta sztuczka z IKZE zadziała?

Prowadzę działalność opodatkowaną liniowo. Nie osiągam innych przychodów opodatkowanych w skali podatkowej.
Zakładam IKZE. Wpłacam max, czyli 6272 zł. Otrzymuję odpis od podatku liniowego w postaci 1191 zł.
Po tygodniu zrywam IKZE. Załóżmy, że po opłatach zostanie tego 6000.
Te 6000 jest opodatkowane według skali podatkowej. Jeżeli jest to mój jedyny dochód „z innych źródeł”, to łapię się na kwotę wolną od podatku.

Czyli jestem 919 zł na czysto (po przyszłorocznym rozliczeniu podatku).

Odpowiedz

Michał Czerwiec 30, 2020 o 00:57

Przyłączam się do tego pytania – wygląda na to, że to świetny pomysł. Pozostaje tylko wątpliwość, czy US nie potraktowałby tego jako czynności zmierzającej do obejścia prawa (zwłaszcza, gdyby schemat powtarzać co roku).

Odpowiedz

Karol Lipiec 5, 2020 o 19:29

Hej Michał,

Dzięki za świetny artykuł. Na prawdę ogromna dawka wiedzy nt. IKE i IKZE.

Mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy excela Kalkulator IKE vs IKZE vs Zwykły rachunek.

Dlaczego „Wysokość corocznej wpłaty” w przypadku IKE to 5080, skoro faktycznie wpłacimy 6272, a nie wspomniane przez Ciebie 5080. Rozumiem, że nie możemy tego odliczyć, ale faktyczną kwotą jaka trafi na konto będzie 6272, a nie 5080, co drastycznie zmienia późniejsze zyski. Kwota 6272 w IKE daje nam „Wartość netto w dniu wypłaty” 594 813 zł – coroczny podatek zapłacony od 6272, tj. 1192 * 35 = 41708. Czyli netto netto mamy 594 813 – 41708 = 553 104. Jest to więc kwota większa niż 535 332 w przypadku IKZE. Być może moje rozumowanie gdzieś jest błędne, daj znać proszę czy ma to sens.

Odpowiedz

Przemek Październik 22, 2020 o 19:55

Właśnie zaczynam ogarniać temat odkładania na emeryturę i szukać informacji o IKE/IKZE. Pomyślałem, że Michał kiedyś tutaj coś o tym pisał – jak zwykle nie zawiodłem się.

Dzięki!

Przemek

Odpowiedz

Andrzej Grudzień 10, 2020 o 17:29

Czesc, jak wyglada obecnie temat inwestowania w IKZE?
Czy warto teraz rozpocząć inwestycję?
Jestem w 2progu podatkowym.
Ew. Gdzie polecasz zacząć? DM?

Odpowiedz

Michał Szafrański Grudzień 12, 2020 o 13:47

Hej Andrzej,

Zależy w co chcesz inwestować. IKZE to tylko „opakowanie”. Jak w akcje / ETF-y, to biura maklerskie. mBank ma do końca marca dobrą zniżkę na prowizję od zakupu ETF-ów i prowadzi konta IKE/IKZE w formie rachunków maklerskich.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dominik Luty 19, 2021 o 20:53

Cześć,
Mam pytania odnośnie IKE, a nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi.
1. W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy:
Art. 30, punkt 1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
7a) z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych – w wysokości 75 % uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym;
Czy posiadając IKE założone samodzielnie oraz nowe IKE BIS powstałe z przekształcenia OFE będę posiadał dwa IKE w rozumieniu tej ustawy? Czy przy wypłacie środków będzie pobrany podatek w wysokości 75 % od uzyskanego dochodu z obu tych kont?

2. Na IKE BIS będą znajdowały się środki przelane z ZUS-u. Będzie też można wpłacać samodzielnie dodatkowe środki. Wiem, że pieniędzy pochodzących z ZUS-u nie będzie można wypłacić przed przejściem na emeryturę. A czy środki wpłacone dobrowolnie na IKE BIS będzie można wypłacić w całości lub w części przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Jeżeli tak, to czy od tych środków będzie konieczność zapłacenia jakiegoś podatku? Czy tylko 19 % od zysków kapitałowych, tak jak przy wypłacie środków ze starego IKE, czy jeszcze jakiegoś innego?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zenek Lipiec 29, 2021 o 17:57

czy ktoś wie jak będzie z IKZE po wejściu w życie Nowego Wału? mieszkam na razie i prowadzę DG w RP, dochód w okolicach średniej krajowej (ok.5,8k brutto), od 20 lat tylko płacę i płacę, coraz wiecej- mam dość. Z nowym wałem będę płacil więcej. Mam tam parę tysiączków, ale planuję za ok. 3 lata opuścić na stałe Polskę. I zerwać wszelkie związki. Czy w w razie likwidacji IKZE zaplacę dochodowy od zysku czy też dochodowy od zysku plus składkę zdrowotną? Ktoś czytał ten kilkuset stronicowy dokument?
w IKZE odliczamMichał warto by przeanalizować od jakiej kwoty można ile odliczyć, wiem że osoby które odliczają na początku roku cały limit wpadną w 2022r. pewnie w pułapkę- w ciagu roku nie będzie wystarczajacej kwoty podatku, aby odliczyć.

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 26, 2021 o 07:56

Witam,
Mam pytanie odnośnie kwestii podatków jeśli w ramach IKE zainwestujemy w akcje zagranicznych spółek np. w USA, czy podatek przy obrocie takimi akcjami jest ściągany automatycznie ? Czy trzeba się jakoś z niego rozliczać?

Odpowiedz

Michał Szafrański Wrzesień 30, 2021 o 11:01

Hej Tomek,

W takim przypadku pobierany jest podatek u źródła (pobierany automatycznie) i – jeśli dotrwasz z IKE do momentu, w którym możesz uniknąć zapłaty podatku od zysków kapitałowych – to nic więcej nie musisz rozliczać. Przy wcześniejszej wypłacie (przed ustawowym limitem wieku dla konta IKE), będziesz musiał policzyć zysk i zapłacić podatek.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marzena Marzec 31, 2023 o 11:10

Cześć,
Twoje wpisy są ponadczasowe, dzięki za poświęcony czas i przybliżanie wiedzy finansowej w dostępny i zrozumiały sposób.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Grudzień 16, 2023 o 13:38

Czy jeśli przykładowo zarabiam 120 001zł rocznie (1zł jest opodatkowane 32%) to czy wpłacając maksimum na konto IKZE (8322zł) mogę odliczyć od podatku 32%*8322zł?
A ktoś kto zarabia 119 999zł już tylko 12%*8322zł?

Odpowiedz

Andrzej Grudzień 18, 2023 o 07:51

Przy IZKE odlicza się kwotę wpłaty od swego dochodu. Np nasz roczny dochód do opodatkowania to 100000 PLN. Bez IKZE trzeba zapłacić od tej kwoty podatek dochodowy. Z IKZE gdy wpłaciliśmy na nie 8000 PLN to nasz dochód do opodatkowania będzie wynosił 92000 PLN.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: