Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Ostatnie konta z premiami moneyback, czyli który bank da Ci zarobić od października 2013

przez Michał Szafrański dodano 7 października 2013 · 117 komentarzy

Ostatnie konta z premiami moneyback

Bank Millennium kończy swój program moneyback. Od stycznia nie otrzymamy już zwrotów za nasze zakupy. Dla mnie oznacza to jedno: pora zamknąć tam rachunek. W mailach dajecie mi znać, że Wy również planujecie taki krok.

Zobacz także: Jak zarabiać na kontach bankowych? – czyli premia moneyback

Dokąd uciec? Wiem, że to pytanie zadaję sobie nie tylko ja. Ten artykuł zestawia wszystkie ciekawe i dostępne jeszcze rachunki bankowe z premiami. Moim absolutnym faworytem jest opisywane już na blogu konto BZ WBK, ale warto zerknąć także na oferty konkurencji.

Listy z pytaniami o moneyback

Przede wszystkim dziękuje Jo Yousef, Grzegorzowi oraz Robertowi za cynk o tym, że Millennium Bank kończy od 1 stycznia 2014 r. ze swoim mocno okaleczonym już wcześniej moneyback’iem. Bank wycofuje się z oferowania premii 3% za zakupy.

Informacja ta, w połączeniu z moim ostatnim artykułem o kolejnej edycji programu premiowego BZ WBK, wywołała prawdziwą falę maili z Waszymi pytaniami typu “gdzie uciekać i co dalej z premiami?”. Jako, że konto w Millennium jest obecnie moim podstawowym kontem zakupowym i jednocześnie chcę się skutecznie “rozprawić” z mailami, które od Was dostaję, to poświęciłem całą niedzielę na przygotowanie tego zestawienia. Mam nadzieję, że jasno odpowie ono na Wasze wszystkie pytania dotyczące premii od banku od października 2013 r. 🙂

Zanim przejdę dalej odpowiem publicznie na jeden z listów:

Witam! Chętnie przeczytałbym Twój komentarz dot. rezygnacji z programu moneyback przez Millennium! Jak sądzisz czy wszystkie banki wycofają się z tego rodzaju programów bonusowych? Czy dotknie to wszystkich rodzajów kart? Może kredytówki jednak będą traktowane trochę liberalniej przez banki? Chyba dojdzie do sporego regresu jeśli chodzi o ilość kart w portfelach, przecież gro osób posiada dobre konto w millenium tylko dla tego zwrotu – ja do nich należę! Jak sądzisz co z ofertą BGŻ – czy ten zwrot ma szanse na utrzymanie czy też jest kwestią czasu jak się z tego wycofają? pzdr Robert

P.S. Czy naprawdę tytuł przelewu do BZ WBK „wynagrodzenie” umożliwia pobieranie premii??

A więc Robercie: nikt nie obiecywał, że programy premiowe moneyback będą istniały do końca świata. To, że banki je zaoferowały, wynikało przede wszystkim z ich dążenia do zwiększenia liczby posiadanych kont ROR i przyciągnięcia nowych depozytów. Skąd się biorą pieniądze na premie? Z kilku źródeł. Przykładowo banki oddawały nam część opłat intercharge, którymi obciążały agentów rozliczeniowych, przy każdej transakcji dokonywanej przy użyciu karty. Opłaty te były w Polsce stosunkowo duże (średnio bodajże 1,3%), ale od stycznia 2014 r. nie będą mogły przekraczać 0,5%. A to oznacza jedno: zmniejszenie zysków banków.

Sprawdź również: Jak zarabiać na kontach bankowych? – czyli premia moneyback

Skąd różnica w wysokości % pomiędzy intercharge a premiami oddawanymi w ramach moneyback? No przecież nie wszyscy klienci danego banku kwalifikują się do otrzymywania premii – z takich programów korzysta mniejsza część klientów banków. Ponadto niektórzy płacą kartami, ale nie spełniają wymogów do otrzymania moneyback. A bank zarabia na każdej transakcji…

Poza tym bank ma inne korzyści z tego, że trzymamy u niego pieniądze. Za każdą złotówkę depozytów, bank może pożyczyć klientom (kredyty, pożyczki) kilka złotych. Chyba nie masz wątpliwości, że świetnie na tym zarabia. Znacznie więcej niż Ty na lokacie od włożonych złotówek. Zamiast płacić prowizję za pozyskanie nowego klienta własnemu pracownikowi, bank woli żebyś “pozyskał się” sam, np. przez Internet, i chętnie da Ci premię za to (bo i tak musiałby ją zapłacić własnemu pracownikowi). Bardzo upraszczam, ale z grubsza tak czy siak bankowi się opłaca to, że część pracy wykonasz sam dobrowolnie spełniając wymogi programu premiowego (przelew pensji, depozyty, wykonywanie operacji kartami).

Lista artykułów dotyczących moneyback

Artykuły o premiach moneyback cieszą się Waszym niesłabnącym zainteresowaniem (wcale się nie dziwię). Poniżej zamieszczam linki do wszystkich z nich (od najstarszych do najnowszych):

Długofalowo nie sądzę, by programy moneyback w obecnej wysokości miały szansę długo utrzymać się na rynku. Nie zapowiada nam się chyba premiera żadnego nowego banku, który planowałby agresywną akcję pozyskiwania klientów. BZ WBK walczy o to by stać się bankiem nr 2 w Polsce… i należy cieszyć się z tego co dają. Ja nie widzę na horyzoncie niczego, co mogłoby się zbliżyć w najbliższych miesiącach do oferty moneybacków tego banku. Obym się mylił i oby konkurencja mnie pozytywnie zaskoczyła 😉

Odpowiadając na pytanie o tytuł przelewu do BZ WBK: Robercie – nie bądź taki oszczędny w słowach. Napisz “Wynagrodzenie za miesiąc XYZ” i zadbaj o to by kwota nie była równa, np. 1023,60 zł. Według zeznań zadowolonych klientów BZ WBK korzystających z takiej formy zasilania konta – jest to wystarczające do otrzymania moneyback. Czy tak będzie zawsze? Tego Ci nie zagwarantuję. Ja kiedyś w BGŻ (dopóki miałem tam konto) wykonywałem przelewy z tytułem “To nie jest wynagrodzenie za miesiąc XYZ” i także działało 😉 A jednocześnie nie kłamałem (bo nie lubię kłamać).

Zrób sobie przerwę…

Zmęczyłeś się czytaniem? Nie interesuje Cię moneyback? To zrób sobie przerwę i obejrzyj to wideo 😉 Świetni wariaci, świetne miejsce (Hawaje), świetna muzyka – to mnie motywowało przy pisaniu tego artykułu. A w podcast’cie WNOP 011 opowiem Ci nieco o kulisach tego wideo…

Które konto z moneyback wybrać? Mój osobisty ranking

Przechodząc do rzeczy: zebrałem poniżej listę wszystkich znanych mi kont osobistych, które oferują jeszcze premię moneyback. Przedstawiam niżej tylko konta osobiste i dodawane do nich karty debetowe. Pod koniec artykułu krótko wymieniam także karty kredytowe z programami premiowymi, ale nie wnikam już w ich przypadku w szczegóły.

Zestawienie przygotowałem w taki sposób, abyś dokładnie widział na jakie zwroty możesz liczyć, jakie warunki musisz spełnić, a także jakie są koszty posiadania konta i karty debetowej w danym banku. Wszystko czarno na białym. Zestawienie tworzyłem przez całą niedzielę i szczerze mówiąc była to żmudna i nudna robota. Ale uznałem, że lepiej jak ja zrobię to raz, niż jak każdy z Was będzie to robił samodzielnie.

Gdybyście zauważyli gdzieś błędy, nieścisłości, przeinaczenia, to bardzo proszę o informację w komentarzu. Starałem się zrobić wszystko dokładnie, ale nie jestem nieomylny.

Tam, gdzie znałem termin obowiązywania programu premiowego (gdzie wynika on z regulaminu lub został podany do wiadomości), tam go napisałem.

Przy każdym koncie załączam także pozycję Realny, maksymalny zysk. Podaje ona kwotę jaką możesz zarobić miesięcznie lub rocznie, jeśli spełnisz wszystkie wymogi programu, ale jednocześnie po odliczeniu kosztów, których nie możesz uniknąć (koszty karty i konta, tam gdzie nie da się ich zredukować do zera).

I oczywiście nie mogłem się powstrzymać od mojej subiektywnej oceny każdego z kont. Nie jest to głęboka analiza. Ma Wam tylko podpowiedzieć, które konta są według mnie dobrą propozycją – przede wszystkim ze względu na atrakcyjność premii oraz łatwość spełnienia wymogów moneyback. Oczywiście zanim wybierzesz dane konto, to koniecznie zweryfikuj to co piszę pod swoim kątem.

Mój osobisty ranking kont przedstawia się następująco (kolejność od najlepszego do najgorszego według mnie i moich kryteriów):

 1. BZ WBK – Konto godne polecenia
 2. Alior – Konto rozsądne
 3. BZ WBK – Konto 1 | 2 | 3
 4. Alior Sync – Konto osobiste
 5. BGŻ – Konto osobiste z premią

Zaktualizowałem ranking pod wpływem dodatkowych informacji przekazanych przez Yoss. Pozostałych kont nie biorę pod uwagę. No to miłej lektury…

Alior – Konto Rozsądne

 • Moneyback: zwrot 5% wydatków kartą w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach (nie obejmuje transakcji internetowych)
 • Maksymalny zwrot:
  • 50 zł / m-c
  • 400 zł / rocznie
 • Warunki zwrotu:
  • Wpływ wynagrodzenia, stypendium, emerytury bądź renty
 • Koszty konta:
  • Jeśli wpływa wynagrodzenie:
   • 0 zł / m-c za prowadzenie konta
   • 5 zł / m-c za kartę debetową
  • Jeśli nie ma wynagrodzenia:
   • 8 zł / m-c za prowadzenie konta
   • 9 zł / m-c za kartę debetową
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 45 zł / m-c
  • 345 zł / rocznie (pierwszy miesiąc karty za darmo, kolejne płatne)
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: ???
 • Subiektywny komentarz: według wszelkich informacji na konto musi wpływać prawdziwe wynagrodzenie, co zmniejsza atrakcyjność tego moneybacku. Niemniej jednak jeśli możesz przelewać tam wynagrodzenie, to nie jest to zła opcja. Przelew na konto w Alior Bank, a stamtąd zasilenie, np. konta w BGŻ z tytułem “wynagrodzenie za miesiąc XYZ” 🙂
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

Alior Sync – Konto osobiste

 • Moneyback: 5% wartości zakupów dokonywanych w Internecie.
 • Maksymalny zwrot:
  • 50 zł / m-c
  • 200 zł / rocznie
 • Warunki zwrotu:
  • Wpływ z tytułu wynagrodzenia dokonany przez pracodawcę bądź wpływ z tytułu stypendium dokonany przez uczelnię wyższą bądź wpływ z tytułu renty lub emerytury dokonany przez ZUS.
 • Koszty konta:
  • 0 zł / m-c za konto
  • 0 zł / m-c za kartę debetową
 • Realny, maksymalny zysk
  • 50 zł / m-c
  • 200 zł / rocznie
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: ???
 • Subiektywny komentarz: po zmianie zasad przyznawania premii w czerwcu 2013 r. konto to przestało być interesujące. Jego atutem nadal jest brak opłat, ale na korzyści nie ma już co liczyć. Kwota rocznego limitu nie zachęca do zakładania tam konta. Wyjątkowo słabe konto obecnie.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

BGŻ – Konto osobiste z premią

 • Moneyback: zwrot 1% z kwoty jednego, największego wpływu na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty.
 • Maksymalny zwrot:
  • 50 zł / m-c
  • 600 zł / rocznie
 • Warunki zwrotu:
  • Wpływ wynagrodzenia, stypendium, emerytury bądź renty
  • Wykonywanie transakcji bezgotówkowych kartą debetową na łączną kwotę minimum 500 zł / m-c
  • Posiadanie na koniec ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego (w przypadku kont otwartych do 27 maja 2013 r.) jednego z niżej wymienionych produktów (dziękuję Yoss za uzupełnienie):
   • konta oszczędnościowego prowadzonego w złotych z saldem min. 5000 zł, lub
   • lokaty terminowej w złotych z saldem min. 5000 zł, lub
   • kredytu odnawialnego na cele konsumpcyjne dla Posiadaczy Konta udzielonego w wysokości min. 5000 zł, jeżeli w Cyklu tym nastąpiło wykorzystanie przez Uczestnika przynajmniej części tego kredytu, lub
   • kredytu gotówkowego na cel konsumpcyjny udzielonego w wysokości min. 5000 zł, wraz z pakietem ubezpieczeń, określonym w umowie tego kredytu, przy czym przy ocenie spełnienia warunku określonego w lit a) i b) nie uwzględnia się posiadanych w Banku rachunków prowadzonych w ramach usług bankowości elektronicznej BGŻOptima.
 • Koszty konta:
  • 0 zł za prowadzenie konta
  • 6 zł / m-c za kartę debetową, w przypadku, gdy wydajemy minimum 500 zł / m-c kartą
  • 9 zł / m-c za kartę debetową, gdy wydajemy mniej niż 500 zł
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 44 zł / m-c
  • 528 zł / rocznie
 • Regulaminy:
  • Konto
  • Program “Premia+”
 • Termin obowiązywania: ???
 • Subiektywny komentarz: na konto nie musi wpływać prawdziwe wynagrodzenie. Wystarczy przelew z odpowiednim tytułem (zawierającym słowo “wynagrodzenie”). Nadal jeden z fajniejszych moneyback’ów, ale warunki jego uzyskania zostały wyśrubowane. Warto korzystać dopóki istnieje o ile chcecie trzymać średnio 5000 zł na koncie.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

Bank Millennium – Dobre Konto

Pora uciekać z tego banku. Moneyback dostępny będzie tylko do końca 2013 roku na warunkach opisanych w tym artykule. Ale na obecnym etapie nie warto zaprzątać sobie już głowy tym bankiem.

BPH – Konto Lubię to! z programem “Kulturalne 5%”

 • Moneyback: 5% wydatków na rozrywkę (kina, teatry, restauracje, kawiarnie, bary, kluby, księgarnie).
 • Maksymalny zwrot:
  • 30 zł / m-c
 • Warunki zwrotu:
  • Brak dodatkowych warunków.
 • Koszty konta:
  • 0 zł / m-c za konto
  • 0 zł / m-c za kartę jeśli wykonamy nią minimum 4 transakcje. W przeciwnym wypadku 6 zł / m-c
 • Realny, maksymalny zysk
  • 30 zł / m-c
  • Maksymalnie 180 zł do końca marca 2014 (jeśli założysz w październiku)
 • Regulaminy:
  • Moneyback
 • Termin obowiązywania: 31 marca 2014
 • Subiektywny komentarz: mały moneyback, ale nadal ciekawa propozycja. Osobiście nie korzystam.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

BZ WBK – Konto godne polecenia

 • Moneyback: 50 zł zwrotu miesięcznie przez 10 miesięcy za spełnienie kilku warunków, oraz dodatkowa premia 200 zł jednorazowo jeśli przez 10 miesięcy spełnimy warunki promocji. Dodatkowo możliwość uzyskania “premii za polecenie” w wysokości 50 zł lub 150 zł po otwarciu i skorzystaniu z linii debetowej.
 • Maksymalny zwrot:
  • 700 zł w ciągu 12 miesięcy w przypadku założenia konta przez Internet
  • Nawet 850 zł w ciągu 12 miesięcy, w przypadku założenia konta z polecenia innej osoby i otwarcia linii debetowej w koncie na 5000 zł.
 • Warunki zwrotu:
  • 1000 zł / m-c wpływów z tytułu “wynagrodzenia” (przeczytaj komentarz).
  • Trzy dowolne przelewy w ciągu miesiąca.
  • 300 zł / m-c transakcji kartą debetową wydaną do konta.
  • Zrealizowanie co najmniej jednego polecenia zapłaty.
 • Koszty konta:
  • 0 zł / m-c za konto
  • 0 zł / m-c za kartę debetową
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 700 zł lub 850 zł / rocznie
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: promocja trwa do 30 listopada 2014 r. Konto trzeba założyć najpóźniej do 11 listopada 2013 r.
 • Subiektywny komentarz: Konto szczegółowo opisane w tym artykule. W mojej opinii najlepsze w tej chwili konto z moneyback. Warunki bardzo łatwe do spełnienia. Jedyne konto, które może z nim konkurować, to Konto 1 | 2 | 3 – także w BZ WBK, ale tam potrzebne są wyższe wpływy na konto. Warto dodać, że do konta można mieć kartę debetową MasterCard PAYBACK Omni pozwalają zbierać punkty PAYBACK za każdą wydaną złotówkę.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

BZ WBK – Konto 1 | 2 | 3

 • Moneyback: na tym koncie jest rekordowy moneyback – nawet 1760 zł w ciągu roku, ale do jego zmaksymalizowania konieczne jest wykonanie wielu operacji. Można otrzymać:
  • 1% zwrotu rachunków za gaz, 2% zwrotu rachunków za prąd, 3% zwrotu rachunków za internet, telewizję i telefon, ale łącznie nie więcej niż 300 zł / rocznie.
  • W przypadku transakcji kartą kredytową – 1% zwrotu za zakupy w sklepach spożywczych, 2% zwrotu za zakupy na stacjach benzynowych, 3% zwrotu za zakupy w restauracjach, ale łącznie nie więcej niż 760 zł / rocznie lub 63,33 zł / m-c.
  • Dodatkowo klient bierze udział w programie opisanym powyżej “Nawet 700 zł czeka na Ciebie – edycja 2”, co daje maksymalnie 700 zł / rocznie.
 • Maksymalny zwrot:
  • 1760 zł / rocznie
 • Warunki zwrotu:
  • 5000 zł / m-c wpływów z tytułu “wynagrodzenia”.
  • Trzy dowolne przelewy w ciągu miesiąca.
  • 300 zł / m-c transakcji kartą debetową wydaną do konta.
  • Zrealizowanie co najmniej jednego polecenia zapłaty.
 • Koszty konta:
  • 0 zł za konto jeśli wpływa na nie co najmniej 5000 zł z tytułu “wynagrodzenia”.
  • 20 zł / m-c za konto jeśli kwota “wynagrodzenia” jest niższa niż 5000 zł.
  • 10 zł / m-c za kartę kredytową 1 | 2 | 3
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 1640 zł / rocznie
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: promocja trwa do 30 listopada 2014 r. Konto trzeba założyć najpóźniej do 11 listopada 2013 r.
 • Komentarz: Jeśli tylko nie masz trudności z zapewnieniem 5000 zł wpływów co miesiąc na to konto i jednocześnie chcesz się przenieść z kartą kredytową do BZ WBK i stamtąd regulować wszystkie rachunki, to jest to dobra propozycja. Może być jednak trudno zmaksymalizować korzyści, a jednak konto i karta kredytowa do niego kosztują. Ja zostaję przy “Koncie godnym polecenia”. A jeśli ktoś z Was jest zainteresowany kontem 1 | 2 | 3, to szeroki artykuł o nim pojawił się na blogu LiveSmarter.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

Eurobank – Konto Classic z programem “Kupujesz-Zyskujesz”

 • Moneyback: 0,5% zwrotu za transakcje bezgotówkowe dokonywane kartą.
 • Maksymalny zwrot:
  • 750 zł / rocznie (brak limitu miesięcznego)
 • Warunki zwrotu:
  • Brak dodatkowych warunków.
 • Koszty konta:
  • 11 zł / m-c za konto
  • 0 zł / m-c za konto jeśli co miesiąc wpływa minimum 1000 zł lub średnie saldo konta wynosi minimum 10 000 zł lub posiada się w Eurobanku kartę kredytową, którą wykonano minimum 3 operacje bezgotówkowe / m-c
  • 3,45 zł / m-c za kartę Visa Electron lub 3,95 zł / m-c za kartę MasterCard Debit
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 708,60 zł przy karcie Visa Electron
  • 702,60 zł przy karcie Mastercard Debit
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: ???
 • Komentarz: Trzeba się naprawdę dużo napracować żeby wycisnąć maksymalne korzyści. I nie są one tak atrakcyjne, jak w przypadku kont BZ WBK. Odpuszczam 🙂
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

mBank – eKonto z Promocją

 • Moneyback:
  • 20% zwrotu za pierwsze zakupy w wysokości o wartości minimum 100 zł (ale maksymalnie 20 zł zwrotu)
  • Enigmatyczny zwrot maksymalnie 280 zł za zakupy u partnerów promocji wymienionych na tej stronie. Do tego zwrot tylko po dokonaniu zakupów w miesiącach od 3 do 12-ego.
  • Dodatkowa oferta zakupów z maksymalnym zwrotem 200 zł przyznawana w 13-tym miesiącu promocji, w przypadku “zmaksymalizowania” korzyści w miesiącach 3-12.
 • Maksymalny zwrot:
  • 500 zł w ciągu 13 miesięcy
 • Warunki zwrotu:
 • Koszty konta:
  • 0 zł / m-c za konto
  • 0 zł / m-c za kartę debetową jeśli dokona się transakcji na co najmniej 100 zł
  • 4 zł / m-c za kartę debetową jeśli nie wykona się transakcji na co najmniej 100 zł / m-c
 • Realny, maksymalny zysk:
  • 500 zł w ciągu 13 miesięcy
 • Regulaminy:
 • Termin obowiązywania: brak, przy czym bank w ciągu 14 dni może zakończyć program premiowy.
 • Komentarz: do promocji można przystąpić najpóźniej do 29 listopada 2013. Zasady są mocno skomplikowane i w mojej opinii program obliczony jest na to żeby dobrze wyglądał marketingowo, ale trudno zaplanować się co należy uczynić, aby zmaksymalizować korzyści. Dodatkowo regulamin daje bankowi “furtkę” do wymigania się z wypłat. Przykładowo: “W trzynastym miesiącu […] Uczestnikowi może być przyznana dodatkowa oferta…” – czy to oznacza, że będzie przyznana czy nie? 😉 Do tego bank zastrzega sobie zawieszenie promocji, w trakcie prowadzenia prac modernizacyjnych.
 • Chcesz mieć to konto? Kliknij tutaj, aby je założyć

Karty kredytowe – gdzie dostaniesz moneyback

Na koniec jeszcze na szybko podsumuję banki, które dają moneyback na kartach kredytowych:

 • BNP Paribas Bank
  • Karta kredytowa = 1% zwrotu wydatków
  • Karta kredytowa Sport = 5% zwrotu wydatków na cele sportowe (m.in. w sklepach sportowych, rowerowych, basenach, klubach fitness i tenisowych, siłowniach) i 1% zwrotu wydatków w sklepach spożywczych, marketach budowlanych, na stacjach benzynowych, w aptekach czy biurach podróży
 • Citibank
  • Karta kredytowa Citibank Wizz Air World Mastercard ze zniżkami na bilety
 • Getin Bank
  • Karta debetowa ze zwrotem różnicy w cenie paliwa od poziomu 3,95 zł za litra paliwa
 • Raiffeisen Bank
  • Karty kredytowe ze zwrotami od 0,5% do 1% w zależności od karty
 • Santander Consumer Bank
  • 1% zwrotu za zakupy poza stacjami paliwowymi i 3% zwrotu za zakupy na stacjach paliwowych przy użyciu karty kredytowej VISA TurboKARTA. od 1 do 3 proc. w karcie kredytowej dla kierowców (max 30 zł / m-c)

Pomóż sobie, koledze i mi przy okazji

Mam nadzieję, że to podsumowanie pomoże Ci oszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli sądzisz, że może się przydać także Twoim znajomym i innym osobom, to “nie kiś” tej wiedzy dla siebie. Bardzo Cię proszę – podziel się tym artykułem! 🙂 Wrzuć proszę link wszędzie, gdzie możesz. Chciałbym zrobić jak najlepszy pożytek z ponad 500 minut pracy nad tym zestawieniem.

Jedna uwaga końcowa: w tym artykule znajdują się linki do wszystkich opisanych kont. Część z nich to tzw. linki afiliacyjne. Jeśli klikniesz w taki link i założysz konto, to ja otrzymam prowizję za to, że skorzystałeś z mojego polecenia. Nie musisz tego robić (możesz wejść bezpośrednio na stronę banku), ale wiedz, że nic Cię to nie kosztuje. A przechodząc przez mój link możesz mi pomóc zarobić pieniądze. Wiedz, że dla mnie każda taka “cegiełka” ma kolosalne znaczenie. Nie pracuję już na etacie i ten blog jest moją podstawową pracą i źródłem wynagrodzenia. Z góry bardzo Ci dziękuję za Twój wkład i Wam wszystkim za to, że utrzymujecie moją Rodzinę i mnie 🙂

Zobacz także: Zarabianie na kontach w roku 2013 – które banki dadzą Ci premię?

Powtórzę też mój apel: pokazuję Wam pewien sposób uzyskania zwrotów od banków, ale absolutnie nie zachęcam do tego żebyście zakładali niepotrzebne Wam rachunki bankowe (nawet jeśli kosztują 0 zł). Jeśli skorzystasz z tej wiedzy i wpadnie Ci kilka złotych – super. Jeśli jednak nie jest Ci to potrzebne do szczęścia, to też OK 🙂

Ufff… 🙂 Dzięki za lekturę, miłego tygodnia i do usłyszenia wkrótce (następny w kolejności jest podcast WNOP 011).

Zdjęcie: Tax Credits, FlickR

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 117 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Rico Październik 7, 2013 o 12:09

Ranking, który nie będzie aktualny już w przyszłym tygodniu. Zakładam się o piwo. Nie zauważyliście, że banki tną wszelaki bonusy, dorzucając co chwilę kolejne opłaty? O obecnej sytuacji banków możecie poczytać chociażby tu, w świeżym dokumencie KNF. Ja nie mam złudzeń – do wszelakich produktów bankowych będziemy z każdym tygodniem/miesiącem dopłacać coraz więcej …

Odpowiedz

Rico Październik 7, 2013 o 12:11

Odnośnik do wspomnianego dokumentu KNF (nie zlinkował się w poprzednim komentarzu): http://www.knf.gov.pl/Images/Raport_o_sytuacji_bankow_w_I_polroczu_2013_tcm75-35848.pdf

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 14:40

Hej Rico,

Nie wiem jak będzie, ale ryzyko, że coś się wydarzy w ciągu tygodnia wydaje mi się na tyle małe, że przyjmuję Twój zakład o piwo 🙂

Czas start. Sprawdzamy za tydzień 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dove Sierpień 2, 2015 o 23:58

Może jakiś bardziej aktualny artykuł o moneyback?

Byłoby super 🙂

Dzięki!

Odpowiedz

Agnieszka H Październik 7, 2013 o 12:10

Witam
Getin Bank oferuje konto dla kierowców wraz z kartą za tankowanie minmum za 180 zł miesięcznie dostaje się około 49 zł zwrotu.
Konto jest bezpłatne.
Warto wspomnieć o karcie Citi Bank tzw. karta kredytowa citiwizzair gdzie dostajemy na starcie 100 zł do wydania na bilety lotnicze a potem robiąc nią zakupy dostajemy za każde wydane 5 zł 1 punkt ( 1 zł do wydania na bilety ) . Według mnie dobra oferta ja od czerwca nazbierałam prawie 500 zł na bilety i zamierzam dalej zbierać a w styczniu kupić sobie bilety na cypr dla mojej rodziny.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 9, 2013 o 01:43

Z kartą Citibank Wizz Air 1 punkt to 0,1 zł – taka subtelna różnica.

Odpowiedz

Marek Październik 7, 2013 o 12:17

Pare uwag:
– maksymalny moneyback w Aliorze to będzie 345 PLN, gdyż musimy odliczyć 60 złotych rocznie za kartę (lub 365 jeżeli konto lub kartę zamkniemy po wykorzystaniu rocznego limitu).
– konto w Syncu jest nadal ciekawym kontem, gdyż masz kartę debetową do rachunku za darmo, bez żadnych warunków i wszystkie bankomaty za darmo
– dodatkowo o czym nie jest wpomniane często banki dają jednorazowy moneyback do kart kredytowych (np. BZWBK lub Citi). Polega to na tym, że np w kolejnym miesiącu masz 10% zwrotu za paliwo max 50 PLN. Trzeba oczywiście dzwonić i ponegocjować, ale nawet jak zejdzie ci na to 1h to masz niezłą stawkę.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 12:30

Hej Marek,

Dzięki za komentarz i uwagi. Zaraz sprawdzam i poprawiam artykuł 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Marek Październik 7, 2013 o 12:33

Te 345 wyszło, gdyż za pierwszy miesiąc karta jest bezpłatna (czyli nie 60, a 55 PLN za rok).

Odpowiedz

Wojtek Październik 7, 2013 o 12:19

W aliorbanku opłata za kartę sprawia, że maksymalny realny zysk, to 340 rocznie.

Odpowiedz

Rico Październik 7, 2013 o 12:19

BTW: Michał, sądziłem, że dłużej wytrzymasz bez paniki. Poniższe zdanie, zaczęło mnie niepokoić. Czyżby już zaczynały Ci doskwierać braki finansowe?

„przechodząc przez mój link możesz mi pomóc zarobić pieniądze. Wiedz, że dla mnie każda taka “cegiełka” ma kolosalne znaczenie. Nie pracuję już na etacie i ten blog jest moją podstawową pracą i źródłem wynagrodzenia. Z góry bardzo Ci dziękuję za Twój wkład i Wam wszystkim za to, że utrzymujecie moją Rodzinę i mnie”

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 12:24

Hej Rico,

Absolutnie nie panikuję 🙂 Wręcz nie mam powodów. Co nie znaczy, że nie doceniam każdego kliknięcia. Bardzo doceniam i to nie tylko w aspekcie finansowym. Jest to mega motywujące widzieć, że ktoś chce dać mi zarobić chociaż nie musi.

BTW: jak na razie zarobki mam dużo lepsze niż się spodziewałem. Czytaj: nie planowałem, że cokolwiek wpadnie, a udaje się zarabiać i na konferencjach/szkolenich i ruch z samego bloga zaczął generować pieniądze. Szczegóły będą w najbliższych raportach finansowych. Sam Google wygenerował blisko 1200 zł z emisji reklam, co również mnie cieszy 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adi Październik 7, 2013 o 12:26

Dzieki Michał. Znowu sie napracowałes.
Z mojej strony powiem, ze warunki w mbank jest rzeczywiscie skomplikowane. Zalozylem to konto mojej zonie, dzieki temu dostalem 50zł za polecenie, ale poza tym zwrotow z tego za duzych nie ma 🙂
Osobiscie korzystam w bgz i wbk, 50zł/mc 😉 a karte kredytowa mam w CITI WIZZAIR i daja 2% na bilety. Dla mnie optymalnie.
Jeszcze rok temu, nie korzystalem z zadnych money back’ów. Dzieki Tobie jestem zamozniejszy :):)

Odpowiedz

Lukasz Październik 7, 2013 o 12:28

W BGŻ – Konto osobiste z premią realny max roczny to chyba nie 540zł, a 528zł (600zł-12x6zł) – przepraszam jeśli się mylę.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 12:41

Hej Łukasz,

Racja – dziękuję! Poprawione 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Yoss Październik 7, 2013 o 12:50

Zgadzam się z Markiem. Sync ciągle jest bardzo dobrym kontem, nic Cię nie kosztuje, masz debetówkę za free z darmowymi bankomatami a kiedy tylko robisz zakupy online to kupujesz przez Sync i masz 5% zwrotu.

Odnośnie jeszcze BGŻ masz niepełne reguły uzyskania premii (bank nie chwali się nimi bezpośrednio na stronie, ale trzeba otworzyć skan prezentacji żeby je poznać)

Dodatkowym warunkiem nabycia prawa do Premii:
1)począwszy od dnia 28 sierpnia 2013 r.,w przypadku Konta otwartego do dnia 27 maja 2013 r.-jest posiadanie w Banku przez Posiadacza Konta lub wspólnie przez Współposiadaczy Konta (w przypadku Konta wspólnego) na koniec ostatniego dnia danego Cyklu jednego z niżej wymienionych produktów:
a) konta oszczędnościowego prowadzonego w złotych z saldem min. 5000 zł, lub
b) lokaty terminowej w złotych z saldem min. 5000 zł, lub
c) kredytu odnawialnego na cele konsumpcyjne dla Posiadaczy Konta udzielonego w wysokości min. 5000 zł, jeżeli w Cyklu tym nastąpiło wykorzystanie przez Uczestnika przynajmniej części tego kredytu, lub
d) kredytu gotówkowego na cel konsumpcyjny udzielonego w wysokości min. 5000 zł, wraz z pakietem ubezpieczeń, określonym w umowie tego kredytu, przy czym przy ocenie spełnienia warunku określonego w lit a) i b) nie uwzględnia się posiadanych w Banku rachunków prowadzonych w ramach usług bankowości elektronicznej BGŻOptima.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 13:09

Hej Yoss,

Dziękuję za wszystkie uwagi. Co do konta w Alior Sync: zgadzam się, że to dobre konto. Podobnie jest z kontem w Millennium. Przy czym tak jak pisałem – w tym artykule analizowałem konta pod kątem premii, a nie opłacalności tych kont jako takich. Zestawienie „najtańsze konto” wyglądałoby zupełnie inaczej.

Wszystko zależy od celu. A ja oczywiście zachęcam żeby każdy sam wyciągnął z tego zestawienia to co dla niego najlepsze 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

ewelinaa Październik 7, 2013 o 17:08

Ja jeszcze tylko dodam, że Alior Sync ma 5 zupełnie darmowych przelewów natychmiastowych. Ja sama miałam momenty kiedy ta darmowa opcja okazała się nieoceniona. Myk i przelew już na koncie odbiorcy 🙂

Odpowiedz

Przemek K. Październik 8, 2013 o 01:13

Dobrze rozumiem, że jeśli założę konto w BGŻ w najbliższej przyszłości, to warunki opisane w sekcji „Konta otwartego do dnia 27 maja 2013” nie aplikują i dla otrzymania maksymalnego moneybacku wystarczy spełnić warunek pensji ponad 5k i minimum 500PLN operacji kartą debetową?

Odpowiedz

Jarek Październik 7, 2013 o 20:40

Warto podkreślić, że w BGŻ 5.000 zł nie musi leżeć cały miesiąc, a wystarczy jednodniowa lokata zakładana 27 każdego miesiąca.

Odpowiedz

Agnieszka K. Październik 7, 2013 o 12:59

Założyłam ostatnio Konto Rozsądne w Aliorze. Nie pracuję na etat, więc „pozwolono” 😉 mi zasilać je osobiście wpisując w tytule „wynagrodzenie”. ALE, mam w aliorze również konto firmowe, więc nie wiem czy to nie z tego powodu się zgodzili. Chociaż w rozmowie z doradcą nie odniosłam wrażenia, aby był to dla banku jakiś problem. Tak czy siak, myślę, że są dość elastyczni 😉

Odpowiedz

Kasia Październik 7, 2013 o 13:18

Korzystam z konta w Alior Sync i całkiem przyjemnego Money Back. Niestety, jednego miesiąca (a był to akurat miesiąc, w którym zrobiłam bardzo dużo zakupów przez internet) moje wynagrodzenie się spóźniło i wpłynęło dopiero 1 dnia kolejnego miesiąca. Money Back przepadł, bez możliwości odwołania, co niestety ma podstawy w regulaminie promocji 🙁 50 zł to nie majątek, ale i tak nie było to zbyt miłe.

Odpowiedz

Dario Październik 7, 2013 o 13:26

Witam wszystkich.
Jest jeszcze karta kredytowa Silver z Aliorbanku, która też ma 1% cashback.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia Październik 7, 2013 o 14:36

A czy w WBK nadal obowiazuje polecenie i linia debetowa? Bo myslalam, ze tylko do konca wrzesnia?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 14:38

Hej Gosiu,

Obowiązuje i polecenie i linia debetowa. Przedłużyli 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

kibiklops Październik 7, 2013 o 14:50

W GetInOnline konto skarbonkowe za każdą płatność kartą powyżej 100 zł daje 1 zł.

Odpowiedz

Magda Październik 7, 2013 o 15:01

Witam. Muszę napisać coś na obronę Eurobanku. To moje konto główne od kilku lat. Z upływem czasu coraz mniej atrakcyjne mają warunki, ale taka tendencja jest u wszystkich i jak dla mnie to najbardziej wygodne konto (a miałam już zakładane w większości banków). Mam konto prestige. Przy wpływach 3 tys miesięcznie konto bezpłatne – nie płacę za karty, przelewy, prowadzenie rachunku. Otrzymuję zwrot 1% płatności kartą. Na koncie głównym oprocentowanie 1,25%, a na 14 kontach oszczędnościowych 2,55%. Niestety kiedyś było 4,05% ale… czasy się zmieniają.

Odpowiedz

DC Centrum Październik 7, 2013 o 15:12

A wiadomo dlaczego Millenium zamknął projekt moneyback? Bo na pewno zrobił to nie bez powodu, więc jeśli ten bank miał rozsądne powody, żeby z tym skończyć to pozostałe banki dojdą do tego samego wniosku i to wcześniej niż później.

Odpowiedz

barr Październik 7, 2013 o 15:31

W zestawieniu zabrało 2 kont:
– GetinBank zwrot za paliwo realnie ok. 45-50zł/miesiąc w zależności od średniej ceny benzyny

– GetinOnine – zwrot za zakupy spożywcze – max 50zł/miesiąc . Zwrot jest aż 10%, czyli 2x więcej niż daje Alior Sync.

Mimo, że są to konta w najbardziej złodziejskim banku w Polsce i trzeba się pilnować na każdym kroku, to na razie Czarnecki pozwala bez problemu zarobić prawie 100zł/miesiąc. Dodatkowo BGŻ płaci mi netto 44zł, Sync dorzuca kilkadziesiąt złotych (ale za chwilę niestety wyczerpię limit 200zł 🙁 ), a Millenium dodaje jakieś drobne. W sumie mimo kryzysu w moneyback ostatnio wyciągam prawie 200zł miesięcznie 🙂

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:02

Hej Barr,

Dziękuję za uzupełnienie. Przyjrzę się ofercie tych kont.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

dave Październik 8, 2013 o 08:14

Promocja z zakupami zakończyła sie 30.9

Odpowiedz

Lukas Październik 7, 2013 o 18:07

W eurobanku można uzyskać 1% zwrot od płatności dokonanych kartą – wystarczy założyć rachunek prestige – wymagane wpływy 3000 miesięcznie i konto jest bezpłatne. Co ważne zwrot dostajemy od każdej dokonanej płatności. Dodatkowo darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie 🙂
Ale muszę przyznać, że mocno się zastanawiam nad otwarciem rachunku w BZ WBK 🙂 Dzięki za zestawienie 🙂

Odpowiedz

Robert Październik 7, 2013 o 18:08

Michał i Ty tez ,,olałes” moja karte kredytowa Impresja w MIllennium gdzie dostaje 5% za zakupy min Carefourze i Piotrze i Pawle ,Deichmanie ,Smyku ,Empiku,Zara ,Berska, Apart,Stradivarius,Oysho (fakt że głownie żona korzysta). 😉

Odpowiedz

Przemek K. Październik 8, 2013 o 01:16

Jakie są warunki itd?

Odpowiedz

Paweł Gaweł Październik 7, 2013 o 18:29

cóż, wszystko co dobre szybko się kończy! podliczyłem sobie właśnie, że dostałem do tej pory od Millennium łącznie 816 zł – całkiem sympatyczna kwota…
na szczęście otworzyłem ostatnio (dzięki Twojemu blogowi Michale!) Konto Godne Polecenia w BZ WBK, a moim głównym kontem cały czas pozostaje konto z premią w BGŻ, gdzie zgarniam co miesiąc maksymalną stawkę – płakał więc od stycznia nie będę! 🙂

Odpowiedz

Arek Październik 7, 2013 o 18:38

Michał, jak wynikało z Twoich poprzednich postów zarabiasz co najmniej 15000 PLN miesięcznie. Czy czas poświęcony na wyszukiwanie ofert i robienie „sztucznych” przelewów jest dla Ciebie wart tych 50 – 100 PLN miesięcznie? Wg mnie od czasu gdy Alior Sync ograniczył maksymalna kwotę moneyback nie warto się już w to bawić.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 7, 2013 o 19:00

Hej Arek,

Dzięki za komentarz. Prawidłowy czas powinien brzmieć „zarabiałem” 😉 A na poważnie: jak widzisz tematyka związana z oszczędzaniem, jest moim hobby i „konikiem”. A od niedawna jest również moją podstawową pracą. To, że proponuję Wam pewne rozwiązania, to nie znaczy, że ja ze wszystkich korzystam. Ale staram się zawsze rzetelnie przedstawić wszystkie opcje.

To czy warto się w coś „bawić” czy nie – to już jest Wasza indywidualna decyzja. Ja to robię dla sportu i dla pieniędzy równocześnie. Ale wiem, że są takie osoby, które robić to będą wyłącznie dla pieniędzy.

Co do konieczności robienia „sztucznych” przelewów: u mnie to jest automat. Ja nauczyłem się automatyzować większość takich operacji – o czym wkrótce też będę pisał na blogu. Jedyne o co muszę zadbać to by raz w miesiącu na jednym z kont znalazła się konkretna kwota. Później to już idzie samo jak domino. Ja się do „systemu” nie dotykam. Co najwyżej go tuninguję od czasu do czasu.

Ale zgadzam się z Tobą, że prawdziwe benefity się skończyły i coraz mniejszy jest sens przeznaczania czasu na tą „zabawę”.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Andrzej Październik 7, 2013 o 20:44

„Za każdą złotówkę depozytów, bank może pożyczyć klientom (kredyty, pożyczki) kilka złotych. ” – tak to nie jest. Z każdej złotówki depozytu kredytów jest mniej niż 1 PLN.
Andrzej

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:05

Hej Andrzej,

Niestety jesteś w błędzie. Poniżej odpisałem szerzej na ten temat w odpowiedzi na komentarz Fantomasa.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Prawnik Październik 7, 2013 o 21:31

Dlaczego programy moneyback się kończą?
Jedną z przyczyn jest spadek opłat interchange od stycznia 2014 r. do maksymalnie 0,5 %.
Banki do tej pory tak naprawdę dzieliły się kilkuprocentową marżą z klientami.

Odpowiedz

Kowal Październik 7, 2013 o 22:13

Hej Michał,

Dopiero co odkryłem twojego bloga i muszę przyznać, że jest świetny. Piszesz, żeby motywować cię komentarzami, więc zmotywowałem się wewnętrznie, żeby się uzewnętrznić w komentarzu i cię zmotywować 🙂

Ciekawe zestawienie z moneyback. Sam robiłem kilka miesięcy takie samo z kontami i rzeczywiście zajmuje niemało czasu, żeby zrobić tego typu zestawienie porządnie. Ciekawa informacja z tymi przelewami „to nie jest wynagrodzenie za miesiąc XYZ” 🙂

Powodzenia w prowadzeniu bloga!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:06

Hej Kowal,

Witam ciepło na blogu i dziękuję za Twój komentarz 🙂 Fajnie, że się nieco uzewnętrzniłeś.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

danielb Październik 7, 2013 o 23:06

Dziękuję za porównanie, zakładam konto w BZWBK. To kto chcę być polecającym? 🙂

Odpowiedz

dave Październik 8, 2013 o 08:16

Chętnie Cię polecę:) Jeżeli Michał uzna to za stosowane to może przekazać Tobie mojego maila:)

Odpowiedz

pnd Październik 7, 2013 o 23:17

A jesli teraz zaloze konto w BGZ (jest info ze rachunki zakladane do a nie po 27.05 musza posiadac dodatkowo produkt) to dla premii wystarczy sam przelew? Wtedy nawet gdy nie wydam 500zl (a nie wydam) to wpada na czysto 41zl.

Odpowiedz

Karczi Październik 7, 2013 o 23:19

Korzystam z Aliora i 5% zwrotu za zakupy spożywcze i póki co nie chcę bawić się w inne konta 🙂 Michał, byłoby super jeśli dasz radę zrobić zestawienie najlepszych lokat na rynku (w tym popularnych 3 miesięcznych one-off’ów)!

Mam nadzieję, że kiedyś o tym u Ciebie przeczytam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:09

Hej Karczi,

Dzięki za komentarz i propozycję tematu. Do przygotowywania zestawienia lokat, to chyba musiałbym kogoś zatrudnić 🙂 Takie zestawienie zbyt szybko się dezaktualizuje (nawet szybciej niż zestawienie moneybacków) i jest to nieco syzyfowa praca 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

KubekWP Październik 7, 2013 o 23:27

Generalnie to wycofywanie moneyback to żenada. Miałem konto z premią w BGŻ, ale się rozstałem. W momencie gdy zakładałem konto, warunki były takie, że dostaję premię za 3 transakcje kartą i wpływ wynagrodzenia. Potem się zaczęło stopniowe rzucanie kłód pod nogi. Najpierw minimalne transakcje kartą wzrosły z 3 sztuk do 300 złotych. A ostatnio z 300zł do: 500zł + jakieś polecenie zapłaty + dodatkowy produkt bankowy. Czyli gdy trzeba by klient założył konto, to jest cacy, a jak się da złapać to mamy go w d…

„Jedną z przyczyn jest spadek opłat interchange od stycznia 2014 r. do maksymalnie 0,5 %.”
Raczej zbyt wysokie wynagrodzenia kadry menażerskiej oraz niskie oprocentowania lokat przy jednoczesnych lichwiarskich oprocentowaniach kredytów.

Taka sytuacja.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:11

Hej KubekWP,

Można się zżymać albo uznać, że to norma i po prostu szukać kolejnych okazji. Nie psuj sobie krwi nerwami 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Fantomas Październik 7, 2013 o 23:39

1. Jest więcej: z ostatnich mamy CA i możliwość zgarnięcia 200zł; nie wiem czy jest jeszcze możność wyciśnięcia z GetinUP 300zł za płatności kartą [ale tylko dla tych którzy nie mieli tam konta w 2013].

2. „Za każdą złotówkę depozytów, bank może pożyczyć klientom (kredyty, pożyczki) kilka złotych.:
No ja Cię proszę – wbijcie sobie do głów równanie: depozyty=kredyty+rezerwy – z tego wynika, że kredytów zawsze udziela się mniej niż depozytów.

Odpowiedz

UncleBuck Październik 8, 2013 o 02:44

„wbijcie sobie do głów równanie: depozyty=kredyty+rezerwy – z tego wynika, że kredytów zawsze udziela się mniej niż depozytów.”

Fantomas, niestety nie jest tak, jak piszesz (BTW Michał, może jest to fajny temat na artykuł – „Skąd biorą się pieniądze obiegu?”)

W skrócie:
Gdy bank otrzymuje 1zł depozytu to po odprowadzeniu rezerwy może z tego teoretycznie udzielić, na zasadzie pomnażania depozytów, kredytów o wartości 28zł. Pieniądze te są wykreowane przez bank komercyjny po prostu z powietrza, jako zwykły zapis księgowy, i znikają po spłaceniu kredytu. Jednak bank zostaje z zyskiem, którym są odsetki od udzielonych kredytów.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:13

Hej UncleBuck,

Dzięki za poratowanie – właśnie dotarłem do Twojego komentarza.

Tak – to może być dobry pomysł żeby napisać artykuł „Skąd się biorą pieniądze w obiegu?”, ale obawiam się, że pociągnie on za sobą dyskusję na temat rychłego końca świata 😉

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 06:54

Hej Fantomas,

Dzięki za komentarz. Dotychczas traktowałem Twoje komentarze jako merytoryczne, chociaż niekiedy sarkastyczne. Ale w przypadku punktu 2 bardzo grubo się mylisz i jeszcze do tego mówisz to z taką pewnością, że będę musiał mocno filtrować Twoje „pewniki”.

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym biznesem jest bank (w sumie chciałbym mieć własny ;-)). Kiedyś to ile pieniędzy może być pożyczone przez bank zależało od tego ile depozytów w złocie posiada. Ale parytet złota został zniesiony, co pozwoliło generować pieniądze z powietrza. Banki zdecydowaną część swojej działalności finansują… długiem. Czy wiesz ile kapitału musi utrzymywać bank zgodnie z wymogiem rekomendacji tzw. Bazylei III? „Tylko” 9,5% (bodajże tyle). A piszę „tylko”, gdyż to i tak jest dużo. Banki odpowiednimi zabiegami finansowymi potrafią zjechać do 2-3%!

Co to oznacza? Że licząc bezpiecznie na każdą złotówkę depozytu, bank może udzielić licząc w dużym przybliżeniu od kilku złotych zł do dolnych kilkudziesięciu zł kredytów. Mówiąc o bezpiecznym banku – pożycza on te kilka 8-10 zł na każdą złotówkę depozytu.

Mam do Ciebie jeszcze jedno podchwytliwe pytanie, ale pasujące mi do Twojej teorii: BFG gwarantuje wszystkie wkłady do 100 000 euro (kwota per klient per bank). Czy naprawdę wierzysz w to, że w przypadku efektu domina i upadku więcej niż jednego banku komercyjnego w Polsce, BFG rzeczywiście ma pieniądze na pokrycie tej gwarancji? Nie oczekuję odpowiedzi (sam jej nie znam, ale chodzi mi po głowie artykuł analizujący do spodu ten temat). Po prostu się nad tym zastanów.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

lwi Październik 8, 2013 o 23:55

Mylicie pojęcia bank i system bankowy.

Pojedynczy bank nie może wykreować więcej pieniędzy niż ma depozytów. Matematycznie nie miałoby to sensu (i byłoby nielegalne – mogłoby nastąpić jedynie na drodze dopisania sobie przez bank pewnej kwoty na koncie).

Natomiast cały system bankowy jest w stanie wykreować z każdej pożyczonej złotówki kwotę większą – zgodnie z mechanizmem mnożnikowym.

W sumie jest to dość prosta sprawa (i bardzo sensowna) i w takim systemie nie ma nic złego, jeśli pożyczane pieniądze mają jakieś pokrycie. Mogą być nim dochody z naszej przyszłej pracy – np. namalowanie obrazu czy napisanie piosenki, przeprowadzenie szkolenia itp.

Dla zainteresowanych 6-cio częściowy artykuł o pieniądzu:
http://www.eportfel.com/?q=node/557

Odpowiedz

Fantomas Październik 7, 2013 o 23:44

P.S. Millennium to się skończyło jak zablokowali wliczanie do wydatków premiowanych cash backu.

Odpowiedz

Darek Październik 7, 2013 o 23:48

Michale, gdzie się podziała karta Millennium Impresja? Do 760zł rocznie przy 5% zwrocie w niezłych i praktycznych (w każdym razie dla mnie) sklepach. Z lekkością bije ona większość powyższych ofert.

Również dołączam do osób twierdzących, że moneybacki zaraz znikną niemalże całkowicie i ROR po prostu powinien być tani.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:15

Hej Darek,

Dziękuję – dodam ją w części „Karty kredytowe”. Czy trzeba posiadać konto w Millennium żeby mieć tą kartę, czy wystarczy sama karta?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Darek Październik 8, 2013 o 13:54

Michale,

Nie orientuję się niestety czy konto jest wymagane, ale nawet jeżeli jest, to utrzymanie ROR-u (Dobrego Konta) na darmowym poziomie i tak jest w Millennium prostsze niż w większości konkurencyjnych banków (1000zł wpływów miesięcznie, które wcale nie muszą być wynagrodzeniem i nawet nie musi to być jednorazowa wpłata w tej wysokości). A i prowadzenie samej karty kredytowej też jest darmowe przy pilnowaniu terminów.

Pozdrawiam,
Darek

Odpowiedz

Przemek K. Październik 8, 2013 o 01:21

ROR nie powinien nic kosztować… Przecież dajesz komuś swoją kasę do obracania.

Michał:
pomijasz przy realnych kosztach zamykanie rachunków, wszędzie można to zrobić bezproblemowo i za darmo?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:18

Hej Przemek,

Rzeczywiście pomijam koszty zamknięcia rachunków, ale nie zdarzyło mi się jeszcze żebym bankowi za to zapłacił. Oczywiście warto zamykać rachunki z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi zazwyczaj 1 miesiąc.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

zbyszko64 Październik 8, 2013 o 06:56

Dzień Dobry,

Dla formalności tylko: opłaty za karty do konta classic eurobanku są zwracane przy obrotach 200 pln, czego nie ująłeś Michale w swoim opisie.

Osobiście polecam konto Prestiż w Eurobanku. Główne korzyści:
– moneyback 1% za wszystkie zakupy, max. 750/rok;
– bezpłatne konto i karta, (3000 wpływ dowolny na ROR, obrót kartą 200 pln);
– nigdy nam się nie marnują pieniądze pozostawione na drugi dzień na ROR, który jest oprocentowany 1.25%;
– 0 zł za przelewy zwykłe i zlecenia stałe w placówce, w serwisie eurobank online oraz przez Telefon;
– 0 zł za wypłatę gotówki w PLN w dowolnym bankomacie w Polsce i na świecie;
– bezpłatne wpłatomaty (vide Alior);
– bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach.

Konto to ma jeszcze jedną możliwość zarabiania (dla mnie główną).
Przez 120 dni w roku mamy bezpłatny kredyt w limicie zadłużenia (dokładnie 10 dni miesięcznie).
Gdyby ktoś uzyskał na przykład max. limit 100 000 pln (są tacy?), i co miesiąc przesyłał go na 10 dni na 4% (np KO meritum lub IDEA bank lok. jednodn.) – to może netto wyjąć dodatkowo ok 1065!pln. To jest dopiero darmowa kasa, zupełnie bez wysiłku – można odpowiednio ustawić zlecenia stałe (10 min roboty) i kasa sama wpada na konto.
Taką bezpłatną gotówkę rozdaje jeszcze Millennium, tylko tam na 7 dni w miesiącu.

Reasumując: według mnie warto mieć konto Prestiż Eurobanku w swoim pakiecie kont zarabiających, bo oczywiście nikt dbający o swoje finanse nie opiera się już na posiadaniu li tylko jednego konta.

Pozdrawiam, Zbyszek

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 07:19

Hej Zbyszek,

Dzięki wielkie za rozszerzenie informacji z artykułu 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Fantomas Październik 8, 2013 o 08:01

@Michał, @UncleBuck

Panowie – absolutnie nie macie racji.
Kreacja pieniądza dłużnego [bo tym jest pieniądz bankowy] polega na pożyczaniu depozytów pomniejszonych o kredyty. Tu jest to łopatologicznie wyjaśnione: http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/prezentacje/system_bankowy/mechanizm-kreacji

Aby bank pożyczył cokolwiek najpierw musi to od kogoś pożyczyć. Jeśli kredytobiorca wypłaci cały kredyt w postaci gotówki to bank już dalej nie jest w stanie niczego pożyczać – w tym momencie mechanizm kreacji pieniądza się kończy, a wraz z nim cała historia o rzekomym cudownym rozmnożeniu.

Możecie prosto obalić tą tezę pokazując bilans banku, w którym depozyty [uwzględniając również pożyczki od banków-matek oraz emisje papierów wartościowych] są mniejsze niż kredyty. Sprawozdania są dostępne publicznie jako iż banki są w większości spółkami giełdowymi. Zatem czekam na dowód obalający. Nie wymagam wiele: wystarczy jeden.

Wam chodzi raczej o gotówkę, której jest mniej niż pieniądza dłużnego. Tylko moi Państwo: gotówka to nie jest depozyt. Owszem jest na depozyt wymienialna [jeśli wpłacisz ją w kasie banku] ale jest czym zupełnie innym.

P.S. Szanowny Michale: owszem, obecnie pieniądz nie ma pokrycia w złocie natomiast nie jest prawdą że bank może udzielać kredytów „z powietrza”. Ilość udzielanych kredytów jest uzależniona od posiadanych przez bank rezerw, a te wynikają z ilości posiadanych depozytów.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 09:51

Hej Fantomas,

Super – rozwijamy dyskusję. Dotykasz sedna problemu: w jaki sposób każdą wpłaconą złotówkę gotówki (dzięki za zwrócenie uwagi) banki zamieniają, w bardzo kreatywny sposób, w udzielone kredyty i w jaki sposób wykorzystują istniejące regulacje prawne i instrumenty finansowe, aby minimalizować ilość fizycznie przechowywanych rezerw, jednocześnie korzystając z możliwości całego systemu bankowego do pożyczania pieniądza bezgotówkowego (pomiędzy sobą i nie tylko).

I oczywiście, że bilans banku się zgadza (przecież musi się zgadzać). Masz rację, że ja przekładam ilość gotówki przekazanej do banku na zdolność udzielania pożyczek przez bank i tylko do tego nawiązuję. Cała „magia” systemu bankowego sprowadza się do tego co może być traktowane przez bank jako „depozyt” i w jaki sposób banki mogą gwarantować wartość tych depozytów. Wypracowały sobie zasady dotyczące tego, jaki jest minimalny, racjonalny poziom zabezpieczeń (wysokość rezerw) i dbają o to żeby ta misterna konstrukcja znajdowała się w stanie „status quo”. A jeśli któryś z nich przegina z klasyfikacją „depozytów” i oceną ich wartości, to się robi „klops”, bank wypada z systemu rozliczeń i zaczyna się panika. „Nie przypuszczaliśmy, że w naszym portfelu mamy taką ilość toksyn…”.

I oczywiście upraszczałem z tym udzielaniem kredytów „z powietrza”. Całkowita zgoda, że ilość kredytów zależy od ilości depozytów (nadal warto zadawać pytanie jaka jest realna wartość tego depozytu i jakie jest jego zabezpieczenie). Na papierze i w bilansie musi się zgadzać. Ale w kasie banku może być mniej. Dużo mniej 😉

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kociołak Październik 8, 2013 o 09:35

Hej Michał,

To mój pierwszy wpis, więc na początek, tak jak i inni w komentarzach dziękuję Ci za prowadzenie tego bloga. Złapałem się na tym, że dzień rozpoczynam od sprawdzenia: co nowego u Michała?. Twoje wpisy, a także komentarze pod nimi, to bardzo ciekawa lektura, bo dotyczą mnie osobiście.

Wertując bloga, nie natrafiłem na wpis dotyczący podatku od moneyback, a uważam, że to jest bardzo ważna sprawa dla wszystkich „wyjadaczy wisienek”. Z fiskusem nie ma żartów, o czym przekonałem się na własnej skórze – zero tłumaczenia zedrą do gołego….

Korzystam z moneyback w BZ WBK edycja 1, Getin online – Karta Tanie Zakupy, Getin Up – Aktywna Karta. Tylko przy Aktywnej Karcie w GB jest zapis w regulaminie, o konieczności zapłacenia podatku i przesłaniu PITa, do US i do mnie.

Stąd moje pytanie do Michała i jego „zgranej rodzinki”: będziecie płacić podatek, cz też nie. U mnie zbierze się niezła sumka, bo te konta mamy z żoną, więc premie x2.
Banki wychodzą z założenia, że podatku od premii płacić nie trzeba, gorzej z interpretacją fiskusa.

Sie rozpisałem chacha
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 10:02

Hej Kociołak,

Dziękuję za komentarz. Czy miałeś „rozbieżność” z fiskusem właśnie ze względu na moneyback? Jeśli tak, to przedstaw proszę szczegóły.

Jeśli bardzo Ci zależy na uzyskaniu jednoznacznej interpretacji, to możesz wystąpić do Izby Skarbowej z prośbą o indywidualną interpretację podatkową, np. „Uczestniczę w programie sprzedaży premiowej banku XYZ, który właśnie tak jest klasyfikowany zgodnie z ustawą ABC. Czy z tytułu uzyskiwania premii w programie sprzedaży premiowej banku XYZ wynoszącej nie więcej niż 760 zł rocznie, zobowiązany jestem wykazywać wysokość tej premii jako przychód podlegający opodatkowaniu? Jeśli tak, to proszę wskazać podstawę prawną oraz procedurę dokonania takiego zgłoszenia”.

Pamiętaj, że zapytania do Izby Skarbowej muszą opisywać kompleksowo sytuację. Uzyskana w ten sposób interpretacja jest prawnie i podatkowo wiążąca.

Ja, jako uczestnik programu sprzedaży premiowej banku, nie mam podstaw do tego, by wykazywać premię jako przychód podlegający opodatkowaniu. Oczywiście tam, gdzie banki formułą to inaczej i wystawiają Ci PIT, tam oczywiście jest obowiązek wykazania i rozliczenia podatkowego takich przychodów.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Październik 8, 2013 o 10:10

W BGŻ nie trzeba mieć cały miesiąc tych 5tys. Wystarczy przelać je sobie tytułem wynagrodzenia 27 dnia miesiąca, wpłacić na konto oszczędnościowe i po dwóch dniach można już wypłacić. Sprawdzone 🙂 Pewnie wystarczy nawet jeden dzień, ale nie wiem dokładnie, który dlatego trzymam 27-29.

Odpowiedz

na plus blog Październik 8, 2013 o 10:11

Odnośnie „moneyback” nie ma dobrych wieści. Była sobie bowiem interpelacja poselska numer 13886, do której oficjalnie ustosunkowało się Ministerstwo Finansów:

http://na-plus.blogspot.com/2013/03/moneyback-oficjalnie-opodatkowany.html

Odpowiedz

mateusz Październik 8, 2013 o 10:19

Cześć uzupełniam:
Moje uzupełnienia w nawiasach, na podstawie REGULAMIN PROGRAMU POLECEŃ BZ WBK IV edycja i informacji ustnej w placówce.

Maksymalny zwrot:
700 zł w ciągu 12 miesięcy w przypadku założenia konta przez Internet
Nawet 850 zł w ciągu 12 miesięcy, w przypadku założenia konta z polecenia innej osoby i otwarcia linii debetowej w koncie na 5000 zł.

Warunki zwrotu:
1000 zł / m-c wpływów z tytułu “wynagrodzenia” (przeczytaj komentarz).
Trzy dowolne przelewy w ciągu miesiąca. (Cztery przelewy w ciągu miesiąca).
300 zł / m-c transakcji kartą debetową wydaną do konta. (Cztery transakcje kartą debetową bądź naklejką zbliżeniową wydaną do konta).
Zrealizowanie co najmniej jednego polecenia zapłaty.

pozdrawiam i miłego dnia!

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 8, 2013 o 10:23

Hej Mateusz,

Dzięki. Rzeczywiście przy korzystaniu z programu poleceń wymogi są wyższe – te podane przez Ciebie w nawiasie. Szczegółowo pisałem o tym w artykule: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/bz-wbk-rozdaje-pieniadze

Zaraz uzupełnię artykuł 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kociołak Październik 8, 2013 o 10:20

Hej Michał,

Ta jak ją nazwałeś „rozbieżność”, nie wynikała z opodatkowania moneyback. Chodziło o sprzedaż mieszkania i kupno nowego, więc nie ma z tą sprawą związku.

Dziękuję za poradę, bo także myślałem, o wystąpienie o interpretację, ale myślałem o właściwym US dla miejsca zamieszkania. Jeśli piszesz, że interpretacja jest prawnie i podatkowo wiążąca, to raczej na początku roku wystosuję takie pismo i będę zabezpieczony.

Dzięki i pozdrawiam

Odpowiedz

Vasquez Październik 8, 2013 o 14:41

Gdzieś kiedyś czytałem, że koszt pozyskania jednego klienta przez bank tradycyjnymi sposobami (reklama, doradca itp.) to około 600 złotych. Można sobie teraz wyrobić pogląd skąd brały się te Moneybacki 🙂 Dodatkowo część klientów nie spełnia warunków premiowych, a innych bank goli na drobnych acz uciążliwych opłatach.

Odpowiedz

Fantomas Październik 8, 2013 o 19:10

@Michał:
Oczywiście, że w kasie banku jest mniej gotówki niż ma depozytów. Napiszę coś obrazoburczego: nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Ten sam banknot może być użyty w wielu transakcjach odbywających się każda w innym czasie. Ty dzisiaj pożyczasz stówę mnie, ja jutro koledze, itd. A ciągle jest to ta sama stówka.
Mniej więcej jest to podobne do sytuacji, w której masz jeden samochód i 7 osób ma prawo nim jeździć, tylko każda w inny dzień tygodnia.
Da się ?

Problem wcale nie tkwi w małej ilości gotówki, tylko w tym, iż depozyty [również lokaty terminowe] można wypłacić w każdej chwili, natomiast bank nie może tego samego zrobić z kredytami. To jest tzw. nierównowaga czasowa. Dochodzi do tego fakt, że u nas kredyty długoterminowe pokrywa się z depozytów krótkoterminowych [sam sobie odpowiedz na pytanie: ilu znasz ludzi którzy mają lokaty powyżej roku ?].
I dlatego w przypadku masowych wypłat dochodzi do niewypłacalności banku. W takiej sytuacji nadzór bankowy zareaguje w prosty sposób: ograniczy się wypłaty depozytów z banków. Czyli depozyty z wymagalnych w każdej chwili staną się lokatami o bliżej nieokreślonym terminie zakończenia.

Odpowiedz

Prawnik Październik 8, 2013 o 19:29

Zwracam się w imieniu przedsiębiorców, czyli osób prowadzących własną działalność gospodarczą, z gorącą prośbą o artykuł na temat najbardziej przyjaznych kont firmowych, czyli dedykowanych specjalnie dla firm 🙂 Myślę że ten temat cieszyłby się również sporym zainteresowaniem.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Andrzej Październik 8, 2013 o 20:31

Michale,

Biorę od Ciebie 1 złotówkę. Pożyczam Iksińskiemu 1 zł złotówkę, tę od Ciebie.
Oczywiście zero własnych pieniędzy. Jednak z Twego depozytu mam 1 zł kredytu.
W komentarzu do Fantomasa nie wyjaśniasz, tylko stwierdzasz, że masz rację :-(.
Twierdzisz, że jak wezmę od Ciebie złotówkę, to mogę pożyczyć wielokrotność tej złotówki ? To, że Bank ma mało własnych pieniędzy nie jest jednoznaczne z tym, że z pozostałych 97% cudzych pieniędzy można zrobić np. 10 razy 97% kredytów.

Oczywiście bank centralny (drukarnia pieniędzy) to inna bajka, ale to co piszesz i sztuczkach banków i schodzeniu do 2-3%% to wskazuje, że nie piszesz o centralnych bankach tylko np. o Millenium ?

Pozdrawiam,
Andrzej,

Odpowiedz

Hanna Październik 8, 2013 o 20:35

Jeśli ktoś chce założyć konto i byłby tak dobry i chciał wspomóc troszkę studenciaka(mnie) to mogę polecić konto w Alior Sync z 5% zwrotem za transakcje internetowe 🙂 mój mail: [email protected]

Odpowiedz

Andrzej Październik 8, 2013 o 21:16

Michał,

Zostawiasz w Banku gotówkę ? Jak często ? I co jest warta ta gotówka ? To też wartość umowna. Nawet gdyby to było czyste złoto, to i tak wartość jest zmienna w czasie. Znane są w historii ekstremalne momenty, że nawet mając 10 kilo złota nie można było sobie nawet 1 minuty życia kupić (będąc w 100 procentach zdrowym).
Wartość (w gotówce nawet) Twoje pracy, mojej zresztą też jest mocno zależna od kraju, „infrastruktury” kraju. Jak dostanę 5 tys. zł za swoją pracę, to fakt, rodzi poczucie wartości, no nie, jaki pracowity ze mnie gość ? Oczywiście w tej kwocie jest mój wysiłek. ale ile jest w tych 5 tys. zł tego wysiłku a ile ogólnie „kraju” w którym żyję ? Przykład: robotnik na Ukrainie kopiący rów i i robotnik kopiący w ten sam sposób i identyczny rów w Polsce. Wysiłek ten sam, to skąd różnica i to wielokrotna ?

Odpowiedz

Asia Październik 9, 2013 o 17:18

W kwestii karty kredytowej Raiffeisen Bank od 16.09 jest zmiana i bank nie oddaje 1% od wszystkich transakcji tylko 1 zł za każde pełne 100 zł wydane jednorazowo. Jest to duża zmiana bo teraz jak zrobisz transakcję na 99 zł to obchodzisz się smaczkiem a wcześniej dostawało się 0,99 zł. A grosz do grosza…

Odpowiedz

Robert Październik 10, 2013 o 18:43

Poza kontami w bzwbk, polecam Konto Tanie Zakupy w Getin on line – można „wyciągnąć” max 40 zł/mc za zakupy spożywcze ( 10 % wartości zakupów). Dość łatwo można uniknąć opłat – przelew z innego banku na 1000 zł i należy wydać min. 400 zł kartą. To są warunki z regulaminu z sierpnia, mam nadzieję że wciąż aktualne.
Pozdrawiam Michała i wszystkich czytelników

Odpowiedz

Ankaa Październik 11, 2013 o 11:54

Ja mam konto z cashback w Alior Bank i jak do tej pory nie mogę narzekać. Wszystko idealnie i sprawnie funkcjonuje

Odpowiedz

Wojciech Październik 12, 2013 o 14:42

Jest jeszcze konto bez kantów w BOŚ z programem premiowym aktywny ROR..Używam je tylko do przelewów i poleceń zapłaty bez karty..Da się zarobić po uwzględnieniy opłaty za prowadzenie około 20 plz na miesiąc..

Odpowiedz

Mariola Październik 13, 2013 o 13:24

cześć 🙂
od około kwietnia mam konto w mBank dla osób poniżej 27 roku życia. Prostsze warunki do spełnienia 😉 mniejsze obowiązkowe wpływy i wydatki w kontekście moneyback. Wprawdzie skomplikowane jest spełnienie ich warunków, aby otrzymać pełen moneyback – 30 zł miesięcznie jeśli zrobię 15 operacji kartą za min 10 zł … teoretycznie przecież to 150 zł .. ale jeśli idę na zakupy to rzadko robię je za 10 zł .. przeważnie mam zwyczaj robić większe zakupy spożywcze raz w tygodniu .. w takim tempie nie zyskam 15stu transakcji na miesiąc. To co robię, aby mieć pełen moneyback i co polecam każdemu: warto korzystać w marketach z kas samoobsługowych 😉 można wtedy za swoje zakupy spokojnie skasować parę paragonów – skanujesz towary dopóki nie przekroczą 10 zł.. płacisz.. i znów skanujesz 😉 w ten sposób jeden wypad na zakupy i transakcje zaliczone 😀 Warto jednak robić takie wybiegi kiedy nie ma dużych kolejek za placami 😉 Polecam 😉 30 zł wpływa na konto bez większego liczenia i bawienia się przez cały miesiąc.
Mam do Ciebie pytanie czy orientujesz się bardziej w temacie zarabiania w mbank na polecaniu nowych klientów .. przeczytałam, że przy poleceniu 5osób można wyciągnąć 750 zł.. czy osoba, która przychodzi do mbank z mojego polecenia również ma z tego dodatkowy profit? Jeśli coś o tym słyszałeś to czekam z niecierpliwością na wieści 🙂 pozdrowienia!

Odpowiedz

Wojciech Październik 13, 2013 o 16:36

NO cóż z kontem milenium zapewne też pożegnam się od stycznia, jednak do końca roku jeszcze zniego będę korzystał, akurat tak się składa,że mam kłopoty z zębami a to sporo może kosztować- póki jeszcze można to skorzystam z tego zwrotu za dentystę..A później przenoszę się do aliorbnku o ile tam moneyback zostanie jeszcze utrzymany..

Odpowiedz

Magda Październik 14, 2013 o 15:02

Witam, chciała bym się dowiedzieć jak to jest z kontem godnym polecenia w WBK, jeśli założyłam go w zeszły czwartek ( konto jest już aktywne) i oczekuję już tylko na kartę to od kiedy obowiązuje mnie promocja od teraz czy od następnego miesiąca.

Odpowiedz

Mariola Październik 17, 2013 o 13:20

witaj Magdo, od następnego miesiąca – w listopadzie zaczynasz spełniać comiesięczne warunki i dostawać w zamian money 😀

Odpowiedz

yoshiri Październik 17, 2013 o 14:56

Witam, ostatnio dzwoniłem na infolinię BZ WBK w sprawie Konto Godne Polecenia edycja 2 z Kevinem Spacey. Dowiedziałem się, że wpisanie słowa „wynagrodzenie” może nie dać moneyback 50zł w następnym miesiącu. Pani powiedziała, że przelewy od pracodawcy (np. założona działalność gospodarcza lub budżetówka) są inaczej widoczne dla banku niż zwykły przelew z konta na konto. I że można się będzie później zdziwić jak się nie dostanie zwrotu. Czy może się ktoś wypowiedzieć na ten temat, może ktoś kto uczestniczy już w poprzednich edycjach tego programu i był wymagany przelew wynagrodzenia, a ktoś przelewał zwykłym przelewem z wpisanym słowem „wynagrodzenie” i dostał zwrot. Aha czy polecać można przy tym koncie od razu przy zakładaniu swojego konta, czy dopiero jak się go używa przez 3 miesiące, bo to nie jest do końca jasne. z góry Dzięki, Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kociołak Październik 18, 2013 o 08:47

Może coś z trochę innej beczki, ale związanej z BZ WBK, czyli nowa promocja Payback. Od dzisiaj: „Wymień minimum 1500 punktów PAYBACK
w punktomacie na kupon rabatowy,
a dodatkowo otrzymasz kupon 2000 punktów
na kolejne zakupy!” Możliwe, że ta informacja przyda się zbieraczom punktów Payback – ja skorzystam jutro, bo 20zł piechotą nie chodzi.
Pozdrawiam

Odpowiedz

yoshiri Październik 19, 2013 o 14:24

żadnej rady w kwestii „wynagrodzenie”? ;o) może administrator coś wie? Michał, jak z Twoją wiedzą w przypadku o którym pisałem dwa posty wcześniej? wystarczy na pewno wpisać wynagrodzenie w tytule przelewu i przelać z drugiego konta, np. żony? i bank nie ma prawa się przyczepić i anulować nagrody? Pozdrawiam.

Odpowiedz

yoshiri Październik 19, 2013 o 14:26

aha i czy po założeniu konta można od razu polecać inne osoby czy też trzeba mieć aktywne konto przez co najmniej 3 m-ce? pa

Odpowiedz

yoshiri Październik 23, 2013 o 09:22

chyba się nie doczekam odpowiedzi, mało widać odwiedza ten portal fachowców i nzawców tematu ;o) ustaliłem że najwyżej jak opcja z przelaniem fikcyjnego „wynagrodzenia” nie zadziała, to zawsze można z konta po miesiącu zrezygnować i pobiorą tylko opłaty za kartę i prowadzenie konta.

Odpowiedz

Kociołak Październik 23, 2013 o 09:50

Yoshiri
Odpowiedź przedstawicielki banku na blogu BZ WBK: „Mając na uwadze fakt, iż nie wszyscy klienci otrzymują wypłatę w formie przelewu a np. „do ręki” podjęliśmy decyzję o zaliczaniu wszystkich wpływów na konto (wpłaty własne, wszystkie przelewy oprócz przelewów własnych czyli pomiędzy swoimi kontami w BZWBK np. przelew z konta oszczędnościowego w BZWBK na KGP)”
Nie potrzeba fikcyjnego przelewu z tytułem „wynagrodzenie”, bo zaliczają każdy, oby nie z konta w BZ WBK. Przy KGP nie ma opłaty za kartę i prowadzenie konta więc w tej sprawie trochę namieszałeś.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 23, 2013 o 10:31

Hej Kociołak,

Dzięki za odpowiedź dla Yoshiri 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

yoshiri Październik 23, 2013 o 12:36

PIĘKNE DZIĘKI !!! ZADOWOLENIE 100% !!! MISTRZOWSKI PORTAL !!! na tę chwilę Kociołak rządzisz ;o))) @Michał: Konto Godne Polecenia w BZ WBK zakładałem za pośrednictwem Twojego portalu, Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 23, 2013 o 12:43

Hej Yoshiri,

Dziękuję bardzo 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kociołak Październik 24, 2013 o 11:01

Yoshiri
Też dziękuję za dobre słowo, cieszę się, że mogłem pomóc. Potwierdzam zadowolenie z korzystania z bloga, czytam regularnie, bo wciąga maksymalnie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Leszek Październik 24, 2013 o 12:57

Przepraszam za lekkiego offtopa ale ciekawi mnie czy mógłbys napisac pare slow o rachunkach firmowych. Z tego co zozumialem zalozyles wlasnie dzialalnosc. Jestem w podobnej sytuacji ale ciezko mi tak naprawde ocenic wady i zalety poszczegolnych rozwiazan. Czy lepiej miec konto zalozone na firme czy po prostu otworzyc odrebne konto prywatne i z niego korzystac? W jakim banku? A moze np w kasie stefczyka?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 24, 2013 o 13:34

Hej Leszek,

Zbieram materiał do takiego artykułu, ale jeszcze nie mam wystarczających informacji i przemyśleń. Ja korzystam z rachunku niefirmowego. Przy działalności gospodarczej nie ma obowiązku posiadania konta firmowego.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Leszek Październik 24, 2013 o 13:38

OK, rozumiem, dzieki za odpowiedź
L

Odpowiedz

macieq Październik 29, 2013 o 08:22

Założyłem Konto Godne Polecenia w okolicach 20 października. Od kiedy mam wpłacać 1000 zł żeby załapać się na premię 50 zł ?

Odpowiedz

Kociołak Październik 29, 2013 o 10:58

Od 1 (4) listopada do 30 listopada.

Odpowiedz

macieq Październik 29, 2013 o 12:02

Dzięki

Odpowiedz

Monana Listopad 10, 2013 o 23:27

Witaj Michale,

dzięki Tobie zarobię w najbliższym roku 700 zł ( BZ WBK ). W ostatni dzień i to jeszcze w godzinę przed zamknięciem banku trafiłam na Twój artykuł.. cudem się udało zdążyć ze wszystkim, ale jest 😉
Tydzień temu trafiłam na Twojego bloga dzięki swojej przyjaciółce i nie ukrywam, że jestem jej za to wdzięczna. Wpisów przeczytałam już sporo. Budżet, a raczej zarys budżetu na miesiąc listopad jest, książka polecana przez Ciebie już w połowie przeczytana.. instrukcja korzystania z lodówki w domu przedstawiona ;-).. coraz bardziej to wszystko mi się podoba.
Jestem pełna podziwu dla Twojej skrupulatności i dokładności. Samodyscyplina to jednak podstawa sukcesu w wielu kwestiach 😉

Pozdrawiam serdecznie !!

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 11, 2013 o 09:06

Hej Monana,

Bardzo się cieszę i to ja dziękuję za to, że się tym podzieliłaś.

Potwierdzam, że samodyscyplina ma kluczowe znaczenie.

Pozdrawiam ciepło 🙂

Odpowiedz

Pola Listopad 22, 2013 o 19:32

Zalogowałam się dziś do BZWBK i otrzymałam taką wiadomość od banku:
Zmiana regulaminu promocji 700 zł

Szanowni Państwo,

Pragniemy zwrócić uwagę Uczestnikom promocji „Nawet 700 zł czeka na Ciebie” obowiązującej od 15.03.2013 r. do 31.05.2014 r., że jako Posiadaczy konta osobistego, obowiązuje Państwa zarówno Regulamin wyżej wspomnianej promocji jak i Regulamin kont dla ludności, który jest dostępny na stronie http://www.bzwbk.pl.

Jednym z warunków uprawniających do otrzymania nagrody w promocji „Nawet 700 zł czeka na Ciebie”, jest – zgodnie z par. 5 ust 2c Regulaminu promocji – dokonanie minimum trzech dowolnych przelewów BZWBK24 z Konta Godnego Polecenia. Podkreślamy, że zgodnie z definicjami transakcji, zawartymi w Regulaminie kont dla ludności (par. 24 i 25), ustanowienie i realizacja zleceń stałych nie może być uznane za spełnienie warunków promocji.

Czy ktoś wie o jakie zmiany chodzi?

Odpowiedz

Jed Styczeń 13, 2014 o 08:45

Michale,
w tresci wpisu masz konsekwentnie zastosowana pisownie: intercharge. Nie jest to jednak dobra konsekwencja;). Popraw prosze na interchange – jak w komentarzach. 🙂
Zebysmy mowili jednym jezykiem o tym samym. pozdrawiam

Odpowiedz

*LESZEK* Styczeń 13, 2014 o 11:14

Z tego co się orientuję, to obie pisownie są poprawne, ale moja angielski nie jest tak mocna i może się mylę.

Odpowiedz

Jed Styczeń 13, 2014 o 11:22

a to przepraszam

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 18, 2014 o 01:29

A konto bez kantor w boisku jak wypada na tym tle?

Odpowiedz

*LESZEK* Styczeń 20, 2014 o 21:46

Chyba chodziło ci o konto bez kantów w BOŚ – trochę niedoceniane tak samo jak konto skarbonkowe w getinonline. Konta dla chytrusów. W sumie pozwalają zarobić do kilkudziesięciu zł. na mies. już od dobrych kilku lat. Nie są chwilową promocją, ale ofertą stałą tych banków.

Odpowiedz

Doris Styczeń 22, 2014 o 13:47

Może jakiś update artykułu, jakie konta z premiami moneyback najlepiej założyć w tym roku?

Odpowiedz

Kociołak Styczeń 24, 2014 o 19:50

Zgadzam się z Doris, bo nie jest tak źle z premiami od banków. Dzisiaj otrzymałem 2x200zł w promocji Mastercardmobile w GetinBank. Nowe zestawienie banków oferujących moneyback na pewno się przyda.

Odpowiedz

renata Luty 7, 2014 o 10:25

witaj
Michał mam prośbę, czy mógłbyś sprawdzić dla nas maneyback lub premie za założenie konta lub wyrobienie karty kredytowych na 2014 rok
pozdrawiam

Odpowiedz

MARIUSZ Marzec 1, 2014 o 10:56

Witajcie
No i właśnie dostałem info z BGZ, że za miesiąc kończy się promocja na zwrot za wpływ wynagrodzenia i co teraz zrobić, rzeczywiście już chyba kończą się żniwa
Pozdrawiam

Odpowiedz

hana80 Marzec 25, 2014 o 19:59

Mam konto w Milenium ( dobre 🙂 ) i robiąc zakupy w moim sklepie dokonywałam wypłaty z kasy zamiast bankomatu więc bank otrzymywał informacje że wydałam na zakupy 227zł a nie 27zł i od tego liczył zwrot 🙂

Odpowiedz

Bernard Kwiecień 11, 2014 o 15:42

Michał bardzo dziękuję za aktualizacje informacji o kontach właśnie ja i moja narzeczona założyliśmy konto godne polecenia. BTW wygrałeś zakład o piwo minęło kilka miesięcy a oferta jest nadal aktualna, może już nie tak atrakcyjna jak poprzednia edycja ale nadal bardzo korzystna 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciek Luty 18, 2016 o 21:25

Dzień dobry,
Po ostatnich analizach swoich wydatków doszedłem do wniosku że czas zmienić swoje nawyki i zostać smart shopperem – chce robić mądrzejsze zakupy, stąd po przeczytaniu odpowiednich wpisów na Twoim blogu szukam najlepszej obecnie opcji konta z kartą umożliwiającą moneyback i w ten sposób trafiłem tutaj.

Zależy mi na zwrotach głównie w supermarketach, hipermarketach (zakupy spożywcze, chemia). Zakupy przez internet też wykonuję (ale nie znalazłem obecnie banku który daje moneyback za nie)

Nie znalazłem nic lepszego na chwilę obecną niż Alior – konto rozsądne (https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/konta-osobiste/konto-rozsadne.html) które jak wszystkie pozostałe rachunki chce założyć z Twojego linka 🙂

Zanim to zrobię chciałbym się dopytać po czym banki rozpoznają czy przelewana na konto kwota to akurat wynagrodzenie lub stypendium.

Czy w celu spełnienia warunku wpływu z tytułu wynagrodzenia bank zaakceptowałby, gdybym zrobił przelew o tytule „Wynagrodzenie za miesiąc X.X.XXXX” z innego MOJEGO rachuku bankowego? (Jestem studentem i nie mam przelewanego na konto ani wynagrodzenia ani stypendium)

Czy ktoś korzysta obecnie z moneyback i mógłby polecić jakieś obecnie dobre rozwiązanie?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola Sierpień 28, 2017 o 12:49

Witam, czy jest szansa na odświeżenie tematu kont z tzw premią. Ciekawa jestem jak kształtuje się ten temat na chwilę obecną… pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: