Informacje o nowych artykułach i sposobach oszczędzania pieniędzy prosto na Twój e-mail

    

Finax ETF inwestowanie pasywne

Jak inwestować pasywnie w zdywersyfikowany portfel ETF-ów? Dlaczego warto zautomatyzować ten proces? Jak minimalizować wpływ emocji? Podpowiadamy.

Dzisiejszy podcast jest tak naprawdę kontynuacją mini-cyklu artykułów, w których przedstawiałem inwestycyjne alternatywy dla lokat bankowych. Odpowiada także na większość pytań, które zadaliście pod artykułem dotyczącym Promocji Finax dla #KFN i Czytelników bloga.

Oczywiście żadna forma inwestowania nie jest tak bezpieczna, jak trzymanie pieniędzy w banku czy „w skarpecie”, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że pieniądze trzymane na lokatach, w czasach bardzo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji, realnie tracą na wartości. Inwestowanie jest właśnie sposobem na to, aby pokonać inflację i zagonić swoje oszczędności do ciężkiej pracy.

Nie ma jednak zysku bez ryzyka, więc trzeba mieć świadomość, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całego kapitału. I to właśnie to ryzyko oraz brak wiedzy powstrzymują wiele osób przed inwestowaniem.

Sposobem na ograniczenie ryzyka w swoim portfelu jest inwestowanie w maksymalnie zdywersyfikowany sposób – zamiast kupować konkretne akcje czy obligacje, można – dzięki zastosowaniu tzw. ETF-ów – kupować od razu cały indeks szerokiego rynku, np. odzwierciedlający notowania akcji największych polskich spółek albo… jeszcze lepiej… spółek z USA, Europy lub całego świata (analogicznie można inwestować w obligacje rządów z całego świata zamiast ograniczać się do Polski).

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest inwestowanie jak najniższym kosztem, bo to właśnie stałe koszty mają wpływ na obniżanie stopy zwrotu z naszych inwestycji. Tu także ETF-y świetnie się sprawdzają, bo ich koszty są znacząco niższe od opłat ponoszonych np. w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.

Można w ETF-y inwestować samodzielnie – poprzez rachunek maklerski, albo skorzystać z usług tzw. robo-doradcy, który pomaga początkującym inwestorom i automatyzuje zarządzanie portfelem inwestycyjnym. Dzisiaj rozmawiam z Przemkiem Barankiewiczem z firmy Finax dostarczającej w Polsce usługę takiego robo-doradcy. Miło mi również ogłosić, że to właśnie Przemek został szefem Finaxa w Polsce i jest to absolutnie świetna osoba na tym stanowisku – były redaktor naczelny serwisu internetowego Pulsu Biznesu, dziennikarz, CFA (Chartered Financial Analyst) a przy tym także wiceprezes CFA Society Poland.

Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.

Posłuchaj jak inwestować w ETF-y →

Jak inwestować pieniądze

Pora na prawdziwą rewolucję w zakresie niskokosztowego inwestowania w Polsce. Rozpoczynamy ją wspólnie ze słowackim robo-doradcą Finax.

Tworząc „Klan Finansowych Ninja” miałem nadzieję, że ta społeczność będzie także grupą konsumencką zdolną wywalczać sobie świetne oferty finansowe. Tak właśnie się stało! Dzisiaj śmiało ogłaszam prawdziwą rewolucję na rynku niskokosztowego inwestowania w Polsce – naszą wspólną, bezterminową promocję z robo-doradcą Finax, który na stałe obniżył o połowę opłaty za swoją usługę dla wszystkich uczestników #KFN. A pozostałym Czytelnikom bloga – oferuje stałe zniesienie prowizji za niskie wpłaty.

Nawet, jeśli nie jesteście jeszcze w #KFN, to warto dokładnie przeczytać cały ten artykuł, bo Finax to usługa pozwalająca bardzo łatwo inwestować poprzez ETF-y odzwierciedlające kondycję światowych rynków akcji i obligacji. Jest przy tym w pełni dostosowana do obsługi inwestorów z Polski: ma polski interfejs, polskojęzyczne wsparcie klientów, przyjmuje przelewy w polskich złotych (które następnie wymienia na EUR po bardzo uczciwych kursach = cena spot +/- 0,005 PLN), oraz będzie udostępniać gotowe dane do polskich PIT-ów związanych z rozliczaniem zysków kapitałowych (nad tym jeszcze pracujemy).

Samo inwestowanie odbywa się w pełni automatycznie. Klient raz określa swoją strategię inwestycyjną wybierając jedną z proponowanych struktur portfela inwestycyjnego (np. 80% akcji i 20% obligacji), a Finax później już w pełni automatycznie kupuje konkretne ETF-y, które pozwalają realizować tę strategię inwestycyjną z uwzględnieniem całego świata. Struktura portfela i bieżące wyniki inwestycyjne transparentnie widoczne są w panelu użytkownika (ale wręcz odradzam zbyt częste zaglądanie do wyników, bo takie podglądanie wcale nie zmienia stopy zwrotu na plus). Jeśli, ze względu np. na drożejące akcje, struktura portfela nadmiernie odchyli się od zakładanych pierwotnie proporcji, to automatycznie przeprowadzony zostanie tzw. rebalancing. Część drogich ETF-ów akcyjnych zostanie sprzedanych i dokupione zostaną ETF-y obligacyjne, aby portfel powrócił do stanu np. 80:20 zachowując zbliżony poziom ryzyka / zmienności. Oczywiście może tez być na odwrót – jak w marcu 2020 r. gdy po spadkach cen akcji rebalancing powodował sprzedaż obligacji i dokupienie tanich akcji.

Finax chwali się, że zastosowany przez nich autorski mechanizm rebalancingu pomaga podwyższyć stopę zwrotu z portfela o 0,41 punktu procentowego średniorocznie. Początkowo nie bardzo w to wierzyłem i dlatego zaproponowałem Finax weryfikację skuteczności ich algorytmu. Wspólnie z Jackiem Lempartem z bloga SystemTrader.pl jesteśmy jedynymi blogerami, którzy poznali algorytm rebalancingu Finaxa , przetestowali go i potwierdzili jego efektywność w oparciu o historyczne dane za ostatnie 30 lat. Odbyło się to w ramach umowy o poufności zawartej z Finax, więc nie możemy ujawnić Wam jak dokładnie dokonywany jest rebalancing, ale dzielimy się dzisiaj szczegółowymi wynikami naszych testów.

Zapraszam do lektury!

Zobacz jak inwestować z robo-doradcą →

Jak inwestować poprzez ETF-y? Opcje dla leniwych i aktywnych – podstawy i wstęp do tematu

Thumbnail image for Jak inwestować poprzez ETF-y? Opcje dla leniwych i aktywnych – podstawy i wstęp do tematu

Kupować ETF w Polsce, czy może inwestować w ETF-y za granicą? Jak się za to zabrać? Oto kompleksowy poradnik z omówieniem niuansów. Kilka dni temu zamieściłem artykuł zatytułowany „Co zamiast lokat bankowych? Przegląd alternatyw, czyli jak rozpocząć inwestowanie” i zapowiedziałem kontynuację tego tematu. Dzisiaj omówię podstawy dotyczące inwestowania w ETF-y. Zrobię to nieco inaczej, niż […]

Czytaj dalej →

Co zamiast lokat bankowych? Przegląd alternatyw, czyli jak rozpocząć inwestowanie

Thumbnail image for Co zamiast lokat bankowych? Przegląd alternatyw, czyli jak rozpocząć inwestowanie

Czujesz, że trzymanie pieniędzy na lokatach nie ma sensu? Nie wiesz jak inwestować? Zacznijmy zatem od podstaw dotyczących inwestowania. Oprocentowanie lokat bankowych zjechało niemalże do zera. W mediach pojawiają się nagłówki typu „Polacy przestają oszczędzać. Ostatni raz tak mało było na lokatach 11 lat temu”. Pytacie mnie, co robić z pieniędzmi? Czy to już czas, […]

Czytaj dalej →

Po jaką cholerę czytać książki? Przecież te poradniki NIC nie dają!

Thumbnail image for Po jaką cholerę czytać książki? Przecież te poradniki NIC nie dają!

Właśnie takie stwierdzenia znajduję czasem w komentarzach pod reklamami moich książek na Facebooku. Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Tak bardziej felietonowo dzisiaj będzie przy piąteczku. Wyrzucam z siebie niewygładzony strumień myśli na totalnej szybkości. Spontan. Powód? No nabuzowany trochę jestem, bo jak wrzucam do netu informacje o darmowych dniach dostawy w moim sklepie […]

Czytaj dalej →

Ile zarabia się na audiobooku? Kulisy współpracy z Audioteką – #caseZCWP – część 3

Thumbnail image for Ile zarabia się na audiobooku? Kulisy współpracy z Audioteką – #caseZCWP – część 3

Minęły dwa lata od premiery audiobooka „Zaufanie, czyli waluta przyszłości”. Ujawniam wyniki finansowe, kulisy negocjacji stawek, oraz dzielę się wnioskami. Już dawno temu obiecałem Wam case study dotyczące procesu wydawania audiobooka, plusów i minusów takiego pomysłu, kulis współpracy z Audioteką oraz biznesowego sensu tworzenia książki w wersji audio. Artykuł ten ukazuje się rok później niż […]

Czytaj dalej →

WNOP 142: Cienie self-publishingu, czyli niewygodne fakty i wnioski po sprzedaży 100.000 egz. “Finansowego ninja”

Cienie self-publishing Finansowy ninja

Coś przed Wami ukrywałem, ale nadeszła pora, aby ujawnić kilka wstydliwych i niewygodnych faktów dotyczących kulis samodzielnego wydawania #FinNinja. Projekt samodzielnego wydania książki “Finansowy ninja” od początku był publicznie relacjonowany. W kilku case study podzieliłem się z Wami kulisami tego – jak się okazało – bardzo udanego self-publishingu. Moja transparentność przyniosła niesamowite rezultaty – na samodzielne […]

Czytaj dalej →

Czy obligacje skarbowe naprawdę chronią przed inflacją? Przed jaką? – kalkulator

Thumbnail image for Czy obligacje skarbowe naprawdę chronią przed inflacją? Przed jaką? – kalkulator

Cieszysz się, że obligacje skarbowe indeksowane są inflacją? Uważaj, bo w szacunkach zysku można się bardzo pomylić. Już tłumaczę dlaczego… Obligacje skarbowe to taki fajny instrument. My pożyczamy pieniądze państwu na jego wydatki, a państwo zwraca nam pożyczkę wraz z odsetkami po kilku lub kilkunastu latach – w zależności od wykupionego przez nas rodzaju obligacji. […]

Czytaj dalej →

100.000 egzemplarzy #FinNinja i 8,5 mln zł przychodu, czyli wyniki udanego self-publishingu

Thumbnail image for 100.000 egzemplarzy #FinNinja i 8,5 mln zł przychodu, czyli wyniki udanego self-publishingu

4 lata i 24 dni – tyle czasu potrzeba było, aby #FinNinja osiągnął 6-cyfrową liczbę egzemplarzy. To dobry moment na podsumowanie najważniejszych liczb tego projektu. Gdy 1 lipca 2016 r. rozpoczynałem dwumiesięczną przedsprzedaż poradnika „Finansowy ninja”, to sądziłem, że realny jest wynik kilkunastu tysięcy egzemplarzy w dwuletniej perspektywie. Zakładałem, że do końca 2016 r. fajnie […]

Czytaj dalej →

Mentalny aspekt inwestowania, czyli dlaczego inwestuję tak a nie inaczej

Thumbnail image for Mentalny aspekt inwestowania, czyli dlaczego inwestuję tak a nie inaczej

Strategia inwestycyjna i psychologia inwestowania – to brzmi poważnie, ale w najprostszej postaci sprowadza się do określenia zasad pomagających kierować się rozumem a nie emocjami. Jeden z kluczowych błędów, które widzę u początkujących inwestorów, to skupianie się w pierwszej kolejności na niuansach („Jakie ETF-y kupić? Gdzie?”) zamiast ogarnąć temat „z lotu ptaka” i dobrze określić […]

Czytaj dalej →

1234567891011Ostatnia