Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Czy uciekać z Idea Bank i Getin? Czy pieniądze są tam bezpieczne i co robię z moimi lokatami?

przez Michał Szafrański dodano 14 listopada 2018 · 423 komentarze

Czy wycofać pieniądze z Idea Bank i Getin

Osobiście uważam, że nie ma podstaw do paniki. BFG gwarantuje depozyty do 100.000 EUR, a za tymi gwarancjami stoi też NBP i państwo polskie.

Ten wpis miał być krótką notatką na Facebooku, ale po licznych zapytaniach mailowych i komentarzach tutaj, widzę, że warto odnieść się do tematu szerzej.

Wczoraj wybuchła bomba. Gazeta Wyborcza ujawniła, że szef KNF złożył Leszkowi Czarneckiemu żenującą, korupcyjną propozycję. Co gorsza z lektury stenogramu rozmowy wynika, że afera ma dużo szerszy zasięg i dotyczyć może wielu osób w kręgach władzy. Naiwnością byłoby sądzić, że propozycja złożona przez byłego już szefa KNF, była wyłącznie jego prywatną inicjatywą. Swoją drogą polecam przeczytanie artykułu Macieja Samcika – całkowicie się zgadzam z Jego wnioskami. Ale to nie sama afera będzie przedmiotem mojego wpisu…

Dzisiaj skupię się na odpowiedzi na pytanie „co robić z oszczędnościami trzymanymi w bankach z grupy Czarneckiego?” niejako odpowiadając np. na pytanie Czytelniczki „czy BFG odda mi pieniądze, skoro prezes BFG jest zamieszany w tę akcję z Idea Bankiem?”.

Czy wycofać pieniądze z Idea Banku

To będzie krótki wpis w formie pytań i odpowiedzi. Śmiało możecie odsyłać do niego swoich znajomych szukających odpowiedzi na pytanie czy depozyty w Idea Bank i Getin Bank są bezpieczne. 🙂

Jeszcze jedna uwaga: przedstawiam w tym wpisie mój punkt widzenia i mój sposób działania. Uspokajam emocje, bo uważam, że uspokajać je trzeba. Media trąbią o aferze, ale jednocześnie zapominają, że podsycają w ten sposób wątpliwości i nie adresując ich wprost – przyczyniają się do powiększania paniki. Moim zdaniem niepotrzebnie. Uważam, że deponenci pieniędzy nie mają się czego obawiać. Oczywiście tu też można się ze mną nie zgadzać, ale apeluję o rozsądne wyrażanie opinii, bez demagogii i szerzenia błędnych informacji.

Zastrzeżenie i spis treści

UWAGA: Nie mam żadnego interesu w bronieniu Idea Bank, Getin Bank i innych banków. Po prostu kieruję się zdrowym rozsądkiem i wiarą w skuteczność mechanizmów ochrony systemu finansowego w Polsce.

Poniżej spis treści umożliwiający łatwe przeskoczenie do odpowiedzi na interesujące Was pytanie (jeszcze aktualizuję wewnętrzne linki więc proszę o chwilę cierpliwości):

 1. Czy pieniądze w Idea Banku są bezpieczne?
 2. Jaki jest limit gwarancji BFG jeśli mamy konto wspólne?
 3. Czy gwarancje BFG obejmują też konta firmowe czy tylko prywatne?
 4. Czy gwarancje BFG obejmują także lokaty strukturyzowane w Idea Bank?
 5. Ale przecież BFG ma za mało pieniędzy by pokryć gwarancje Idea Bank?!
 6. Jak szybko BFG rozpoczyna wypłatę pieniędzy?
 7. Czy dla spokojnego snu przenieść środki do innego banku?
 8. Czy Idea Bank upadnie, jeśli wszyscy będą chcieli wypłacić pieniądze?
 9. Ale KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń!
 10. Czy Ty Michale likwidujesz lokaty i uciekasz z Idea Banku?
 11. Czy BFG gwarantuje także wypłatę odsetek od lokat?
 12. BFG gwarantuje równowartość 100 tys. euro, ale według jakiego kursu? Na który dzień?
 13. Czy Idea i Getin to dwa oddzielne banki według BFG?
 14. A co z Lion’s Bank który jest częścią Idea? Jak w razie upadku będą rozliczane środki?
 15. Czy gwarancje BFG rzeczywiście zadziałają skoro KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń?
 16. Czy jestem chroniony przez BFG jeśli mam tylko lokatę – bez konta?
 17. Czy polisolokaty Open Life z Getin są zagrożone upadkiem banku?
 18. Czy BFG obejmuje lokaty strukturyzowane w Idea Bank?
 19. Co jeśli ktoś posiada obligacje Getin Banku?
 20. Jak wygląda procedura zwrotu gwarantowanych środków przez BFG?
 21. Ile jest czasu na odebranie pieniędzy z BFG?
 22. Czy moje IKE w Getin Banku jest bezpieczne?
 23. Czy dla wypłaty z BFG muszę posiadać potwierdzenia salda konta lub lokat w Idea Bank?
 24. Jak zarządzać oszczędnościami w bankach żeby ich nie stracić?

Czy pieniądze w Idea Banku są bezpieczne?

Tak. Są. Bez względu na sytuację banku depozyty do równowartości 100.000 EUR (obecnie ok. 425 tys. zł) są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jak dotąd BFG doskonale sobie radził z wypłatami środków w przypadku upadku banków i SKOK-ów.

Czytaj także: Powakacyjny remanent w kontach i lokatach: Raiffeisen, Meritum i Idea Bank

Jaki jest limit gwarancji BFG jeśli mamy konto wspólne?

Limit 100.000 EUR dotyczy łącznych środków jednej osoby w danym banku. Oznacza to, że mając konto wspólne (dwóch współposiadaczy) limit wynosi równowartość 200.000 EUR.

Czy gwarancje BFG obejmują też konta firmowe czy tylko prywatne?

Tak – gwarancje BFG obejmują też konta firmowe. Niemniej jednak o ile w przypadku kont prywatnych (lokat) w zasadzie nie przejmuję się za specjalnie losem Idea Bank, o tyle jeśli miałbym tam konto firmowe, to zadbałbym o jego przeniesienie gdzie indziej – tak żeby ew. problemy banku (nawet z samym dostępem do bankowości internetowej w sytuacji, gdy wiele osób próbuje się tam zalogować) nie odbiły się negatywnie na obsłudze finansów mojej firmy.

Ja osobiście mam aktualnie konto firmowe w mBanku uruchomione w promocji, w ramach której przez dwa lata to konto prowadzone jest bez żadnych opłat i jeszcze do tego zgarnąłem 100 zł jednorazowej premii za przelew do ZUS.

Czy gwarancje BFG obejmują także lokaty strukturyzowane w Idea Bank?

Tak – obejmują w takim zakresie, w jakim udzielana była gwarancja zwrotu wpłaconego kapitału.

Ale przecież BFG ma za mało pieniędzy by pokryć gwarancje Idea Bank?!

To często podnoszony zarzut w komentarzach. Na szczęście często wynika z niewiedzy, w jaki sposób funkcjonuje BFG.

To oczywiste, że nie ma sensu żeby BFG przechowywało drugie tyle środków, ile zgromadzonych jest na depozytach we wszystkich bankach. Ale nie znaczy to, że nie może w krótkim czasie uruchomić wypłat na wyższe kwoty, niż zgromadzone w danej chwili w swoim funduszu (a w zasadzie funduszach na różne cele).

Fundusze BFG zasilane są nie tylko przez wszystkie banki, ale mogą także doraźnie liczyć na wsparcie m.in. kredytem udzielonym przez NBP oraz pożyczkami i dotacjami z budżetu państwa. Mówiąc krótko – gwarantem ciągłości działania BFG jest państwo polskie. Zainteresowanym polecam Art. 270 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Tu dochodzimy do kluczowej kwestii: na ile wierzymy w to, że państwo polskie w sytuacjach podbramkowych, np. przy upadku dużego banku, będzie chciało ratować deponentów, a na ile np. ucieknie się do tego, by doprowadzić do zerwania gwarancji i wstrzymania wypłat (uciekając się do mniej lub bardziej bezprawnych sztuczek). Ten drugi scenariusz wydaje mi się wysoce nieprawdopodobny. W zasadzie wszyscy na nim przegrywają, bo jeden taki numer oznaczałby całkowity brak celowości trzymania jakichkolwiek pieniędzy w systemie bankowym w kraju.

Krótko mówiąc: jeśli ktoś nie wierzy w skuteczność zabezpieczeń BFG, to dziwi mnie, że chce trzymać depozyty w jakiejkolwiek kwocie, w jakimkolwiek banku w Polsce. Albo uznajemy, że BFG działa, albo wypadałoby uznać, że przed niczym nie chroni.

Jak szybko BFG rozpoczyna wypłatę pieniędzy?

Wypłata rozpoczyna się bardzo szybko. Zgodnie z ustawą o BFG rusza ona w ciągu 7 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, czyli od dnia zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego oraz złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Warunki te istotnie się poprawiły (chyba w 2016 r.), bo wcześniej BFG miał na to 20 dni roboczych.

Historia dotychczas wypłat pokazuje, że cała operacja przeprowadzana jest bardzo sprawnie. Oczywiście potrzebny jest jeszcze czas na przeprowadzenie formalnych działań po stronie banku / nadzoru. Przykładowo w przypadku SK Bank, do którego wcześniej został wprowadzony zarząd komisaryczny, wyglądało to tak:

 • 12 listopada wpłynęło do KNF sprawozdanie finansowe banku, z którego wynikało, że aktywa banku nie wystarczają na pokrycie zobowiązań (bank jest niewypłacalny).
 • 13 listopada KNF wysłała do innych banków komunikat o możliwości uczestniczenia w restrukturyzacji. Termin na przystąpienie mijał listopada.
 • 20 listopada KNF zdecydowała o zawieszeniu działalności SK Bank i skierowaniu wniosku o upadłość.
 • 26 listopada rozpoczęła się wypłata środków z BFG dla klientów SK Bank za pośrednictwem BZ WBK.

 

Czy dla spokojnego snu przenieść środki do innego banku?

Rób jak uważasz. 🙂 Jednak moim zdaniem, jeśli posiadasz mniej niż 100.000 EUR, to nie ma co panikować. To nie KNF czy politycy mogą teraz najbardziej zaszkodzić bankowi, ale właśnie masowe działania ludzi, którzy wycofują swoje depozyty.

Niżej piszę, co ja sam robię w zaistniałej sytuacji.

Czy Idea Bank upadnie, jeśli wszyscy będą chcieli wypłacić pieniądze?

Na pewno bank może mieć w takiej sytuacji problemy z płynnością finansową. Wtedy scenariuszy jest kilka. Może otrzymać pomoc z BFG, a może także przejść procedurę upadłości, ratunkowego przejęcia itp. W obecnej sytuacji politycznej nie wiadomo co się wydarzy, ale bez względu na scenariusz – działają gwarancje BFG i deponenci odzyskają pieniądze.

Ale KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń!

Nie wystarczy wiedzieć, że wpisał. Warto doczytać za co. Wpis na listę ostrzeżeń dokonany w dniu 13 listopada 2018 r. dotyczy tego, że Idea Bank w latach 2016–2018 rekomendował klientom inwestycje bez posiadania stosownych uprawnień (bo ma licencję na działalność bankową a nie w zakresie doradztwa inwestycyjnego). W wydanym komunikacie KNF wprost czytamy:

Oznacza to, że podejrzenie naruszenia przez Bank normy karnoprawnej wynikającej z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi leży poza działalnością bankową i w szczególności nie jest w żadnym zakresie związane ani z przyjmowaniem depozytów, ani z udzielaniem kredytów. Działalność bankowa Idea Banku SA nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu, bieżącemu nadzorowi KNF. Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru.

Reasumując: KNF nie ma aktualnie zastrzeżeń w zakresie działalności bankowej Idea Banku. Więcej na ten temat we wpisie na „Strefie Inwestorów”.

Czy Ty Michale likwidujesz lokaty i uciekasz z Idea Banku?

Odpowiadając krótko: nie!

Banki Czarneckiego mają wiele za uszami. Sam nie lubię ich tricków sprzedażowych, automatycznego przedłużania lokat na 0,01% (o czym pisałem już w książce „Finansowy ninja”), sprzedaży produktów inwestycyjnych pod postacią lokat strukturyzowanych (które zresztą krytykowałem tutaj na blogu) i uważam, że ktoś powinien je „dojechać” za opychanie klientom toksycznych produktów. Być może właśnie to obserwujemy.

Niemniej jednak od lat to Idea Bank jest miejscem, w którym korzystam z dobrze oprocentowanych lokat. Jestem beneficjentem tego, że bank musi stale poprawiać swoje wskaźniki finansowe i przyjął strategię pozyskiwania środków poprzez przyciąganie klientów wyższym oprocentowaniem.

Mamy z Gabi dwa oddzielne konta w Idea Banku (według mnie to lepsze wyjście niż jedno wspólne, gdyż czasami przerzucamy środki pomiędzy nimi, żeby założyć lepiej oprocentowane lokaty na „nowe środki”). Dla uspokojenia publikuję niżej aktualny stan obydwu. Nie tylko nie likwiduję trwających lokat, ale na drugim z nich otwieram jutro kolejne, bo bank przyparty odpływem środków proponuje w tej chwili nawet 3,9% rocznie na 3-miesięcznej lokacie i to bez utraty odsetek w przypadku zerwania lokaty. 🙂

Lokaty Idea Bank

Lokaty Idea Bank

Ale tu mam jedno absolutnie kluczowe zastrzeżenie: to absolutnie nie są nasze wszystkie środki…

AKTUALIZACJA: W komentarzach pod tym artykułem zadaliście wiele kolejnych pytań. Zamiast tam na nie odpowiadać – poszerzyłem artykuł o kolejne odpowiedzi. W miarę możliwości poniżej będę dodawał kolejne.

Przy każdym pytaniu zamieszczam także jego różne warianty z komentarzy, aby łatwiej było Wam wyszukiwać odpowiedzi (wystarczy skopiować fragment komentarza i użyć funkcji CTRL-F w przeglądarce żeby wyszukać odpowiedź).

Mój blog w ostatnich dniach odwiedziło wiele osób, które zadawały również bardzo banalne pytania. Dziękuję wszystkim Czytelnikom, którzy rzetelnie na nie odpowiadali. Poniżej staram się także rzetelnie zaadresować różne wątpliwości. Niemniej jednak mam taką jedną, podstawową refleksję – wielu z tych pytań, wątpliwości, emocji i nerwowych reakcji moglibyście uniknąć, gdybyście rzetelnie przerobili lekturę mojej książki „Finansowy ninja”. Opisywałem w niej szczegółowo podstawowe zasady korzystania z usług finansowych i produktów bankowych. Przestrzegałem przed popularnymi praktykami stosowanymi przez sektor finansowy (pokazując jak nie dawać się naciągać) oraz tłumaczyłem, jak zapewnić sobie względne poczucie bezpieczeństwa.

Naprawdę mocno zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. To jeden z lepszych prezentów, jaki możecie sobie sami zrobić – jeszcze przed Gwiazdką – czy to pożyczając książkę z biblioteki, czy też kupując w moim sklepie internetowym. 🙂

KUP KSIĄŻKĘ →

 

Czy BFG gwarantuje także wypłatę odsetek od lokat?

„Czy jeśli na koncie / lokacie na nowy miesiąc miały pojawić się odsetki, ale 2 tygodnie wcześniej bank stał się niewypłacalny? Czy BFG wypłaci tylko stan konta i odsetki przepadną?”

BFG gwarantuje także wypłatę odsetek do dnia upadłości banku, więc ryzykujesz co najwyżej utratę odsetek za max 7 dni roboczych od upadłości do wypłaty tych pieniędzy na twój inny r-k bankowy.

BFG gwarantuje równowartość 100 tys. euro, ale według jakiego kursu? Na który dzień?

Mówiąc w dużym skrócie jest to średni kurs waluty w NBP z dnia ogłoszenia upadłości banku.

Oto dokładny opis zaczerpnięty ze strony BFG:

„Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się ogłaszany przez Narodowy Bank Polski kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub też z dnia wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w związku z prowadzoną przymusową restrukturyzacją banku lub kasy).”

 

Czy Idea i Getin to dwa oddzielne banki według BFG?

Tak – Getin i Idea to dwa oddzielne banki i w przypadku każdego z nich funkcjonują oddzielne limity gwarancji BFG.

A co z Lion’s Bank który jest częścią Idea? Jak w razie upadku będą rozliczane środki?

Trzeba być świadomym, że mamy tylko dwa banki w „grupie Czarneckiego”, czyli Idea Bank i Getin Bank. Lion’s i Noble to tak naprawdę marki bankowe funkcjonujące odpowiednio w obrębie Idei i Getina. Limity gwarancji BFG wyglądają więc następująco:

 • Idea Bank i Lion’s Bank = tu łącznie można mieć 100.000 EUR (jeden limit na te dwie marki bankowe, bo de facto jest to ten sam bank).
 • Getin Bank i Noble Bank = tu łącznie można mieć kolejne 100.000 EUR.

 

Czy gwarancje BFG rzeczywiście zadziałają skoro KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń?

Tak – gwarancje zadziałają bez względu na wpis banku na listę ostrzeżeń. Przypominam jednocześnie, że bank został wpisany przez KNF na tę listę za działalność związaną ze sprzedażą produktów inwestycyjnych, a nie ze względu na działalność bankową!

KNF zrobił tym wpisem więcej złego niż dobrego. Zrobił to zdecydowanie za późno (zgłoszenie dotyczy tak naprawdę sprzedaży obligacji GetBack) i niepotrzebnie podsycił panikę. Pomimo, że w komunikacie pisał o tym, że ostrzeżenie nie dotyczy działalności bankowej, to za słabo to wybrzmiało. Osobiście uważam to za skrajnie nieodpowiedzialne działanie KNF (po czasie, bez sensu).

Czy jestem chroniony przez BFG jeśli mam tylko lokatę – bez konta?

„Czy jeśli nie mam konta ROR a tylko lokatę Happy zakładana przez internet to jestem tak samo chroniony jak zwykły posiadacz rachunku?”

Tak. Ochronie podlegają wszystkie środki przechowywane w danym banku – bez względu czy są na koncie ROR czy lokacie i bez względu na posiadaną kombinację produktów.

Czy polisolokaty Open Life z Getin są zagrożone upadkiem banku?

„Mam wykupioną Getin Open Life Obligacje Korporacyjne. Czy te również są zagrożone w obliczu upadku GB?”

Nie. Getin Bank był tylko (i aż) sprzedawcą tego produktu, a tak naprawdę te tzw. polisolokaty prowadzone są przez Open Life TU Życie S.A. Getin nie jest tutaj stroną i jego ewentualny upadek nie rzutuje na bezpieczeństwo środków w ramach polisy z UFK.

Swoją drogą przypominam, że takie polisy to zazwyczaj kosztowne i słabe produkty inwestycyjne. Więcej o nich pisałem tutaj.

Zobacz także: Uwaga na sztuczki Idea Banku! – czyli jak maksymalizować zyski z lokat i świadomie korzystać z okazji

Czy BFG obejmuje lokaty strukturyzowane w Idea Bank?

„Założyłam rok temu lokatę Best Fun i co teraz robić? Czy założone lokaty strukturalne są bezpieczne (np: Liderzy Technologii w Idea banku)? Czy posiadają gwarancję BFG?”

Generalną zasadą co do gwarancji BFG jest to, że obejmują one to, co gwarantował bank. BFG gwarantuje więc również zwrot kapitału wpłaconego na lokaty strukturyzowane w takim stopniu, w jakim gwarantował to bank. Trzeba więc sprawdzić szczegóły swojej lokaty zakładając, że patrzy się na opcję „zerwania lokaty przed terminem”.

Przykładowo: w przypadku lokaty strukturyzowanej BEST OF klient w przypadku upadku banku otrzyma zwrot wpłaconego kapitału pomniejszony o opłatę administracyjną (która potrącana była już na początku lokaty i która wynosiła od 7,5% do 9,5% wpłaconego kapitału). W teorii klient powinien otrzymać także wypracowane odsetki od części gwarantowanej lokaty, ale tu szczegóły regulują regulaminy każdego z produktów, np. w niektórych zysk wyliczany jest na podstawie wartości osiągnięcia konkretnych kryteriów w konkretnych datach – a w przypadku upadku banku nikt nie będzie czekał do końca regulaminowego okresu tych produktów.

Są też takie lokaty strukturyzowane, w których kapitał gwarantowany jest w 100% i tam należy się spodziewać, że BFG wypłaci go w całości.

Co jeśli ktoś posiada obligacje Getin Banku?

Jeśli Getin Bank nie upadnie, to w terminie zapadalności obligacji otrzyma się cały zainwestowany kapitał + odsetki.

Jeśli jednak bank upadnie, to w dużym uproszczeniu macie duży problem. Być może na drodze prawnej uda się po jakimś czasie odzyskać jakieś pieniądze, ale lepiej pogodzić się z ich stratą. Gwarancje BFG obejmują bowiem depozyty bankowe, a nie inwestycje obarczone ryzykiem (zakup obligacji, akcji, funduszy inwestycyjnych, certyfikatów itp. nie podlega gwarancjom BFG).

Jak wygląda procedura zwrotu gwarantowanych środków przez BFG?

„Skąd BFG wie na jakie konto ma przelać pieniądze? Czy po bankructwie banku kontaktuje się ktoś z nami? Czy mamy komuś podać nr konta do zwrotu środków? W jaki sposób odbywa się zwrot w ciągu tych 7 dni?”

Nakreślę scenariusz wypłat w dużym uproszczeniu (kolejność działań jest ciut inna – podaję to orientacyjnie a być może kiedyś szczegółowo rozwinę w oddzielnym artykule):

 1. BFG ogłasza na swojej stronie oraz w dzienniku ogólnokrajowym, w jaki sposób i w jakich terminach wypłacać będzie środki wskazując bank, który odpowiedzialny będzie za realizację wypłat (przykładowo ostatnio był to BZ WBK).
 2. BFG przekazuje do tego banku listę deponentów upadłego banku, którym należy zwrócić środki. Wcześniej taka lista przygotowywana jest przez zarząd komisaryczny banku (w ciągu zaledwie 3 dni od upadłości banku). Ze strony klienta banku nie jest tu wymagana żadna aktywność.
 3. Po rozpoczęciu wypłat wystarczy się zgłosić osobiście do banku wskazanego przez BFG, wypełnić odpowiedni formularz wskazując numer konta do przelania środków lub można wypłacić je gotówką.

 

Ile jest czasu na odebranie pieniędzy z BFG?

Zazwyczaj kilka miesięcy w banku wskazanym przez BFG do realizacji wypłat. Niemniej jednak nawet jeśli ten okres minie, to mamy 5 lat (od dnia ogłoszenia upadłości banku), aby odebrać te środki bezpośrednio z BFG. Fundusz zapewnia też, że w niektórych przypadkach można to zrobić składając do BFG stosowne dokumenty drogą korespondencyjną.

Jeśli przez 5 lat nie odbierzemy pieniędzy, to roszczenia z tytułu gwarancji ulegają przedawnieniu.

Czy moje IKE w Getin Banku jest bezpieczne?

Środki na IKE bankowym także podlegają gwarancji BFG. Procedura odzyskiwania pieniędzy jest tu jednak nieco inna:

 1. Po ogłoszeniu upadłości banku i rozpoczęciu wypłat przez BFG należy założyć nowe konto IKE w innej instytucji finansowej.
 2. Dopiero potem zgłosić się do banku realizującego wypłaty z tytułu gwarancji BFG i tam złożyć wniosek o transfer środków z konta IKE upadłego banku na nowe konto IKE dołączając do niego potwierdzenie jego założenia w innej instytucji finansowej. Środki zostaną przekazane przelewem.

 

Czy dla wypłaty z BFG muszę posiadać potwierdzenia salda konta lub lokat w Idea Bank?

„Posiadam konto w IB. Wszystkie lokaty zakładałem przez Internet. Czy będę musiał w jakiś sposób udowadniać, że posiadałem w tym banku konkretne pieniądze/lokaty? Chodzi mi o to, że nie mam żadnych papierowych potwierdzeń, ani nawet elektronicznych.”

Bank nie znika z chwilą ogłoszenia jego upadłości. Zarząd komisaryczny ma dostęp do wszystkich systemów banku i przygotowuje wszelkie zestawienia dla BFG w oparciu o przechowywane tam informacje. Nie powinno więc być żadnych rozbieżności.

Niemniej jednak, obawiając się o przyszłość banku, warto zawczasu wygenerować sobie w systemie internetowym potwierdzenia sald kont i lokat. Można ściągnąć bieżący wyciąg z konta lub też – w przypadku lokat w Idea Bank – po prostu wejść w szczegóły każdej z lokat po kolei i kliknąć przycisk „Pobierz” (widoczny w prawym dolnym rogu okienka każdej lokaty).

Jak zarządzać oszczędnościami w bankach żeby ich nie stracić?

Pora przedstawić zasady, którymi się kierowałem, kieruję i nadal planuję kierować – bez względu na to, czy z którymś z banków coś niepokojącego się dzieje:

 • Nie trzymam wszystkich środków w jednym banku. Mam konta oszczędnościowe i lokaty w kilku bankach. Gdybym dzisiaj wszystkie oszczędności miał w Idea Bank lub Getin Bank, to na pewno przynajmniej część z nich bym „rozproszył” po innych bankach. Wtedy nawet jeśli przyszłoby poczekać np. kilka tygodni na wypłatę gwarantowanych środków przez BFG w przypadku upadku jednego z nich, to miałbym za co żyć mając pieniądze także w innych miejscach.
 • W żadnym z banków nie przekraczam limitu BFG. Pilnuję, aby nie przekraczać magicznej bariery 100.000 EUR depozytu na osobę w danym banku.
 • Wierzę w skuteczność gwarancji BFG. Szczerze – jeśli miałbym nie wierzyć w skuteczność BFG, to zapewne ani grosza nie trzymałbym w polskich bankach.
 • Korzystam z najlepszych lokat bankowych. Nie przejmuję się tym, co piszą media i nie ulegam masowej panice. Bez względu na scenariusz rozwoju sytuacji uważam, że moje depozyty są bezpieczne.
 • Inwestuję poza systemem bankowym. W bankach trzymam tylko te środki, które mają finansować nasze życie w horyzoncie 24-miesięcznym, albo te które oczekują na dobre okazje inwestycyjne. Znacznie więcej środków pracuje w inwestycjach poza systemem bankowym.

Dla tych, którzy zainteresowani są, gdzie trzymam środki w PLN:

 • Lokaty Idea Bank – najlepsza oferta dziś = Lokata Beztroska 3,9% do limitu BFG.
 • Konto oszczędnościowe Profit w Millennium – aktualnie 2,7% do 200.000 zł.
 • Konto oszczędnościowe BGŻOptima (coraz rzadziej).
 • Konto oszczędnościowe Alior Bank (coraz rzadziej).
 • Do tego mam jeszcze konta w Nest Bank, Toyota Bank i konta firmowe w mBanku, ale nie przechowuję tam oszczędności, bo oferta depozytowa jest tam słabiutka.

Część środków gotówkowych przechowuję także w bankach w walutach obcych (tu także dbam żeby nie przekraczać limitów BFG).

Jeśli szukacie dobrych propozycji depozytowych, to zdecydowanie polecam śledzenie stale aktualizowanego rankingu kont i lokat na moim blogu.

Podsumowując – nie panikujcie!

Reasumując: uważam, że depozyty są bezpieczne. Scenariuszy katastroficznych – po prostu „nie kupuję”. Nawet jeśli będzie wola polityczna czy inna, aby zrobić Idea Bank lub Getin Bank „kuku”, to problem ten dotknie akcjonariuszy i posiadaczy obligacji tych banków, a nie osób deponujących tam pieniądze. Ci, którzy trzymają tam oszczędności poniżej limitów BFG, chronieni są systemem gwarancji depozytów.

Jeśli jednak szukacie innej opinii niż moja, to zajrzyjcie do Zbyszka z AppFunds. Napisał dzisiaj, że bardziej ceni sobie święty spokój niż % w Idea Bank i przeniósł część środków, bo woli nie testować na sobie wypłat BFG.

Ile osób – tyle opinii. Nie panikujcie, ale też nie sugerujcie się wyłącznie moim punktem widzenia. Krótko mówiąc powtórzę to, co mówię od zawsze: każdy z nas samodzielnie odpowiada za własne pieniądze i sam musi podjąć decyzję, co w tej sytuacji robić. 🙂

Powodzenia!

PS: nie wykluczam rozbudowywania artykułu o kolejne pytania i odpowiedzi. 😉

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Finansowy ninjaJuż ponad 130.000+ osób kupiło książkę "Finansowy ninja".

Nowe, zaktualizowane wydanie to ponad 540 stron praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Ci zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe.

Przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole.

PRZEJDŹ NA STRONĘ KSIĄŻKI →

{ 423 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }

Marcin Listopad 14, 2018 o 17:13

Cześć Michał,

powiem szczerze, że trochę uspokaja mnie Twój artykuł, mam na ten temat podobne zdanie. Generalnie mam dużą awersję do ryzyka, stąd aktualnie wszystkie moje oszczędności trzymam na lokatach/kontach oszczędnościowych. Na dzisiaj jednak 3/4 tych środków znajduje się w IB (oczywiście poniżej limitu kwoty gwarantowanej przez BFG) i mocno zastanawiam się nad tym, czy nie zmniejszyć tego udziału do 50% – tak dla świętego spokoju. Ale z drugiej strony nie chce mi się wierzyć w to, że miałbym problem z odzyskaniem pieniędzy z BFG – a 1/4 pozostałych środków zupełnie wystarczy mi do życia nawet jeśli procedura miałaby potrwać dłużej niż kilka tygodni. No i tak się biję z myślami, a czym dłużej to trwa tym bardziej czuję, że to „bicie się” nie jest warte tych kilku punktów procentowych więcej… 😉

Odpowiedz

Piotrek Listopad 14, 2018 o 20:04

Kompletnie nie rozumiem takiej postawy, piszesz jak App Funds. Przecież to nie jest rynek akcji, gdzie sensowne jest rozpraszanie ryzyka i dywersyfikacja. Wiara w gwarancje BFG to sprawa zerojedynkowa. Albo wierzysz – i wtedy wycofywanie jakichkolwiek środków poniżej limitu BFG nie ma sensu, albo nie wierzysz – i wtedy dalsze trzymanie jakichkolwiek środków w IB nie ma sensu. Tertium non datur.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 21:07

Hej Piotrek,

Dodałbym, że przy braku wiary w gwarancje BFG, to trzymanie jakichkolwiek środków w którymkolwiek banku w Polsce nie miałoby sensu (a nie tylko w IB).

Pozdrawiam

Odpowiedz

andrzej Listopad 15, 2018 o 11:31

Hej Michał,
a jak wygląda sytuacja z odsetkami? Czy jeśli na koncie/lokacie na nowy miesiąc miały pojawić się odsetki, ale 2 tygodnie wcześniej bank stał się niewypłacalny? BFG wypłaci tylko stan konta na dany moment, a odsetki przepadają?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Basia Listopad 16, 2018 o 12:36

BFG nie gwarantuje zwrotu utraconych korzyści, tylko środków, które realnie posiadasz:

Art. 2 pkt. 10. dzień spełnienia warunku gwarancji:
a) w przypadku banku – dzień zawieszenia działalności banku wskazany w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, o której mowa w art. 158 ust. 1 lub 2 ustawy – Prawo bankowe, i ustanowienia zarządu komisarycznego, o ile nie został on ustanowiony wcześniej, oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub dzień wystąpienia przez Fundusz do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 230 ust. 2 pkt 1,
b) w przypadku oddziału banku zagranicznego – dzień wydania przez sąd postanowienia o uznaniu orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego, o którym mowa w art. 379 pkt 1 ustawy – Prawo upadłościowe, dotyczącego banku zagranicznego, który prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału, albo dzień wszczęcia postępowania upadłościowego obejmującego majątek banku zagranicznego położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c) w przypadku kasy – dzień zawieszenia działalności kasy wskazany w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, o której mowa w art. 74k ust. 1 lub 2 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, i ustanowienia zarządcy komisarycznego, o ile nie został on ustanowiony wcześniej, oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub dzień wystąpienia przez Fundusz do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 230 ust. 2 pkt 2;

Co jest logiczne, bo gwarancja dotyczy wypłaty środków, a nie na ciągłości działania banku.

Odpowiedz

Tomek Listopad 15, 2018 o 22:38

Michał,
A w skrajnym przypadku upadku banku i potrzeby uruchomienie BFG na podstawie czego będziemy dociekać swoich oszczędności.? Nie ma ryzyka ze w wirtualnej rzeczywistości nasza kasa zaginie? Większość z nas ma wszystko online bez papierowych dokumentów.

Odpowiedz

Basia Listopad 16, 2018 o 12:41

Nie powinna. Banki mają dobry back-up systemów, a i sama ustawa o BFG nakłada na podmioty mające gwarancję posiadanie i utrzymywanie system wyliczania o określonych w rozporządzeniu parametrach, BFG ma prawo kontrolowania tego system, a nadzór nad prawidłowością funkcjonowania systemów wyliczania sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (co akurat w świetle ostatnich wydarzeń medialnych nie napawa optymizmem).

Na wszelki wypadek zawsze warto sobie raz na te 2-3 miesiące zrobić jakiegoś PDFa ze stanu konta. Ja np. spłacam kredyt studencki i co parę miesięcy pobieram kolejno wszystkie dowody wpłaty i wysyłam sobie na maila oraz wrzucam w przeznaczony do tego folder na komputerze. To jak z trzymaniem dokumentów do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Odpowiedz

Maciej Listopad 19, 2018 o 18:06

Witam,
Michale poza bankami które należą do Skarbu Państwa , np Bank Pocztowy. Niestety nikt nie wie jak ludzie się nakręcą, panika ma duże oczy. Jeżeli notorycznie będzie brak kasy w placówkach, ludzie przeleją środki na inne konta i zaczną masowo wypłacać z bankomatów , a przecież dobrze wiemy , że 95 % bazy monetarnej w PL nie zostało jeszcze wydrukowane :). Więc albo delegalizacja gotówki aby ratować system, albo zmiana odrobinę systemu. Pomijam co by czekało wtedy złotówkę na rynku… Żyjemy w ciekawych czasach, pozytywną rzeczą jest to , że część ludzi w końcu przejrzy na oczy skąd się bierze pieniądz, większość nawet pracowników w bankach myśli , że drukuje go mennica :).
Pozdrawiam myślących.

Odpowiedz

bbi Listopad 14, 2018 o 21:16

Ja tu nie widzę sprzeczności. Przede wszystkim mając więcej pieniędzy niż limit BFG to nierozsądnie byłoby to trzymać w jednym banku. A nawet mając poniżej limitu, to w przypadku bankructwa banku, dostęp do środków będzie zablokowany co najmniej przez tydzień, więc mimo wszystko dywersyfikacja jest wskazana.

Odpowiedz

rozie Listopad 15, 2018 o 07:49

Rozpraszanie ryzyka i nietrzymanie wszystkiego w jednym banku ma więcej powodów. 1. Wiara w gwarancje BFG swoją drogą, ale „po drodze” bank może jeszcze limitować wysokość kwot i opóźniać wypłaty, wypłata z BFG trochę potrwa…
2. Zdarzają się różnego rodzaju awarie systemów bankowych, które mogą ograniczyć czasowo dostęp do pieniędzy.
3. Jeśli ktoś ma większe środki i chce korzystać z promocji dla nowych środków to też potrzebuje więcej, niż jednego miejsca.
Dlatego bezpieczniej/wygodniej mieć środki w różnych bankach, min. dwóch. To nie kosztuje.

Na dokładkę karty płatnicze od różnych wystawców, gdyby jakaś awaria podobna do czerwcowej była. 😉

Odpowiedz

Karol Listopad 20, 2018 o 02:41

Słusznie myślisz. Jeśli aktualnie jest taka sytuacja w tym banku to wątpię, że ktoś nowy zaniesie tam w zębach kolejne środki finansowe. Spójrz na giełdę. Inwestorzy robię odwrót.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 20, 2018 o 20:56

No to nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz Karolu.

Odpowiedz

Ady247 Luty 7, 2021 o 04:36

Cześć!
Ja z kolei uważam, że rozproszenie kapitału na większą ilość banków ma jak najbardziej sens i to nie tylko kiedy dysponuje się depozytami powyżej 100 000 euro. Powiedzenie „masz to pewne jak w banku” już jakiś czas temu utraciło sens. Tutaj chodzi o moją przyszłość, o lata oszczędzania i wyrzeczeń z tego powodu, a nie jakieś tam duperele. Co na tym zyskuję ? Po pierwsze, tak ad-hoc 🙂 kiedy zablokują mi konto w jednym banku to za jedzenie czy za prąd zapłacę kartą innego. Po drugie propos moich finansów – nigdy nie zaufam bankom, które tylko czyhają aby mnie skroić proponując możliwość składania depozytów czy też planów oszczędnościowych z odsetkami poniżej inflacji czy horrendalnymi odsetkami od kredytów hipotecznych. I po trzecie – nie ufam i nigdy, przenigdy nie zaufam żadnemu rządowi kiedy mówi, że on chce dla mnie dobrze bo w rzeczywistości również cały czas kroi mnie za pomocą inflacji i coraz to nowych podatków oraz dlatego, że jestem dla rządu PO PROSTU NIKIM i traktowany wyłącznie jako statystyczny Kowalski. Na domiar złego mamy tu aferę Amber Gold czy GetBack, która udowadnia, że wcale się nie mylę.
P.S. Wiem, że to zabrzmi dla sporej większości czytających dziwnie czy nawet nie wiarygodnie ale ja już nie trzymam pieniędzy w banku. W chwili pisania tego postu (2021-02-07; około godziny 04:00) na koncie mam poniżej 1000zł + w domu 1500zł gotówki (na wypadek gdyby się na przykład samochód zepsuł, a wszystkie depozyty bankowe (obligacje; TFI; akcje WIG20, New Connect czy rynku międzynarodowego) usunięte. Zasadniczo zainwestowałem niemal wszystko do grudnia 2018 roku, zaś pobory z ROR cały czas inwestuję.
I na koniec dla niedowiarków, których tutaj na pewno jest bez liku…
Aż strach pomyśleć jak wielką kontrolę nad naszymi pieniędzmi będzie miał za kilka lat rząd. Wkrótce nastąpi nowa era finansów i powoli na całym świecie nastąpi wdrożenie CBDC, nad którym pracuje obecnie wiele krajów w tym Chiny oraz Francja (cyfrowe euro). Banki komercyjne mogą nawet całkiem upaść bo nie będą już niezbędne, a pracodawca nie będzie przelewał na ich konta naszych poborów. Uważajcie więc gdzie trzymacie oszczędności. Poczytajcie/obejrzyjcie co to CBDC. Powoli nastąpi koniec naszej wolności…

Nie dajcie się oszustom i naciągaczom, w sprawie finansów nie ufajcie nikomu.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Szyciownik Listopad 14, 2018 o 17:21

Cześć,

No popatrz! Dokładnie dziś założylam konto w Getin. Powiem szczerze, że nie zauważyla paniki i tłumów na gwałt wypłacających pieniadze. Wręcz przeciwnie, ludzie przynosili duże kwoty do depozytów, spłacali kredyty i zaciągali nowe. Dzień jak codzień. To raczej medialna nagonka, niż rzeczywiste problem banku.

Pozdrawiam,
Kasia

Odpowiedz

Teść Listopad 14, 2018 o 19:45

A ja wręcz przeciwnie, mój teść stał 2,5 godziny w GB, żeby wypłacić swoje oszczędności.
Wszyscy wyplacali.

Odpowiedz

Janusz Listopad 15, 2018 o 11:03

pewnie pracownicy się wydawało,że to byli wpłacający,a to byli wypłacający.nigdy nie powierzę ani grosza żadnemu bankowi z grupy LC.

Odpowiedz

:-) Listopad 17, 2018 o 10:34

To ile załatwiałaś te sprawy? Dziwne, że tyle widziałaś:-) To, że nie było kolejek OK można uwierzyć, ale we wszystkie te tranzakcie:-))) Jest chyba jakaś poufność. No i jak duży to musiał być bank, ze tyle zaobserwowałaś rzeczy naraz.

Odpowiedz

Kamil Listopad 14, 2018 o 17:22

Dzięki za artykuł. Co z kredytami hipotecznymi w banku? Czy w przypadku problemów można spodziewać się uruchomienia weksli, które wymagali przy udzieleniu kredytu?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 17:30

Hej Kamil,

Jeśli spłacasz regularnie raty, to nie ma się moim zdaniem czego obawiać. Dlaczego miałoby się coś wydarzyć? Wiąże Was umowa kredytowa i jej warunki. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Listopad 14, 2018 o 19:45

W normalnej sytuacji, w której bank ma tylko „kłopoty” nie ma takiej możliwości. Dopiero kiedy do banku wejdzie Syndyk, więc w praktyce on upadnie, to będzie takie ryzyko jednak jak pokazują np, sprawy w SKOK-ach to nawet wtedy umowy są respektowane, bo sąd nad tym wszystkim czuwa.

Odpowiedz

Aurelia Listopad 14, 2018 o 17:36

Zabrakło odpowiedzi na jeszcze jedno istotne pytanie – ile trwa wypłata środków przez BFG?
Ja się nie obawiam, że BFG pieniędzy nie wypłaci, a jedynie tego, że przez pewien (nie wiadomo jaki) czas nie będę miała do nich dostępu… a mogę ich pilnie potrzebować.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 17:44

Hej Aurelia,

Wypłata odbywa się bardzo szybko. Zgodnie z ustawą – w ciągu 7 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, czyli od dnia zawieszenia działalności banku i ustanowienia zarządu komisarycznego oraz złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Dodaję do wpisu. 🙂

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Ja Listopad 16, 2018 o 14:20

Dzień dobry,

w te 7 dni to bym nie wierzył. Ja osobiście, a w zasadzie moje środki pieniężne przeżyły upadłości dwóch banków – SK Bank i BŚ w Nadarzynie. BFG zwrócił wszystko dosyć szybko, ale 7 dni to to raczej nie było.

Pomimo powyższych okoliczności środki do 100 tys. euro trzymamy dalej z żoną w Idea Banku (każde z nas ma oddzielny rachunek).

Odpowiedz

Marcin Listopad 16, 2018 o 19:06

A ja mam inne pytanie.
Skąd BFG wie na jakie konto ma przelać pieniądze ?
Czy po bankructwie banku kontaktuje się ktoś z nami ? Czy mamy komuś podać nr konta do zwrotu środków ? W jaki sposób odbywa się zwrot w ciągu tych 7 dni ?

Odpowiedz

Ja Listopad 17, 2018 o 08:59

Witam,
Opiszę to prosto i tak jak pamiętam. Generalnie ze strony Bfg wyznaczany jest bank do obsługi konkretnej upadłości. W jednym z moich przypadków był to bz WBK. Musiałem się pofatygowac do banku, wypełnić formularz i tyle. Dodatkowo przenosiłem też konto IKE. W tym wypadku musiałem założyć ike w innej instytucji, a potwierdzenie założenia donieść do bz WBK. Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Robotnik Listopad 17, 2018 o 22:49

Będziecie mieli kasę wypłacaną przez BFG czyli sam wkład bez odsetek zgodnie z lokatą i po czasie, bo bank upadnie!

Doktor ekonomii, absolwent Harvardu doświadczony finansista i właściciel banku zna dokładnie kondycję finansową banków i miał sporo czasu, aby przeanalizować różne strategie naprawcze. Wybrał GW czyli gwarant run’u na banki i rozsiew paniki, a z drugiej strony 3.9%.

To nielogiczne….

Ale żeby ludzi naganać na nowe lokaty (stopa zwrotu -życia) na blogu finansowym. Czas pokaże czy to etyczne…

Wszyscy zapomnieli kolejki pod greckimi bankomatami z limitem 70 Euro na osobę z 2015, czy panikę szefa Amber z taśm na newsy o wypłatach….

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 18, 2018 o 21:56

Hej Paweł,

Ale dlaczego szerzysz nieprawdziwe informacje? BFG wypłaca kapitał WRAZ z odsetkami. 🙂

A Twoja wypowiedź o „naganianiu na lokaty” – jest poniżej krytyki.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Robotnk Listopad 19, 2018 o 05:58

A to przepraszam bardzo za swoją niewiedzę.
W takim razie ta lokata to pewniak życia.
Tylko, że nadwyrężony BFG w przypadku upadku banku dostanie kolejnego kopniaka plus wysokie odsetki 3.9%\4 😉 przez rzeszę czytelników po runie na lokaty.
Wkrótce zasoby BFG będzie trzeba uzupełnić, a koszt zostanie przeniesiony na nas klientów -czytelników w postaci droższych kredytów i niższych odsetek z lokat 🙂
Wolałbym ropę i złoto kupić póki po przecenie póki tania 🙂 a nie po bankach ganiać z niecałym 1% zysku w 3 miesiące

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:37

No to ile już tego złota i ropy kupiłeś skoro tak bardzo je wolisz? Napisz też po ile. Może za jakiś czas się pośmiejemy albo pogratuluję Ci przezorności.

Odpowiedz

Marek Listopad 19, 2018 o 22:09

To znaczy jeden logiczny scenariusz biznesowy najwyżej oprocentowanych lokat mógłby wyglądać tak:
1. W kontekście słów pana mec. Romana Giertycha, że taśmy są publikowane teraz bo pan dr Czarnecki musiał przygotować swoje biznesy na zmiany
2. Scenariusz:
– wprowadzenie oferty najwyższej oprocentowanych lokat dla nowych środków na rynku,
– zebranie odpowiedniego kapitału, pozwalającego wypracować odpowiedni kapitał na pokrycie odsetek dla klientów i zysku dla banku (np. na wymóg podwyższenia kapitału własnego banku)
– po uzyskaniu całości lub istotnej części zysku banku (zarówno z nowych lokat jak i innej działalności inwestycyjnej banku), ustalenie terminu upublicznienia nagrań, w uwzględnieniu sytuacji politycznej w kraju (nie bez znaczenia może być wynik wyborów samorządowych)
– w wyniku paniki ludzi znaczna część może wycofać środki z lokat, dzięki czemu bank nie ma obowiązku wypłaty odsetek, więc zysk z tych kapitałów ma „na czysto” – pieniądze na kredyt od klientów na 0%.

Myślę, że z biznesowego punktu widzenia taka operacja miała by sens, zwłaszcza w kraju, w którym w większości szkół w Polsce lekcje etyki zamiast religi to tylko teoria, a taki przedmiot jak etyka biznesu wykładją z tego co mi wiadomo jedną uczelnia we Wrocławiu i jedna w Warszawie (BPP w ramach kursów międzynarodowego zrzeszenia CIMA).

Odpowiedz

Michał Listopad 14, 2018 o 19:55

Z sk banku wypłacili w 6 dni.

Odpowiedz

xsadusx Listopad 16, 2018 o 12:14

O ile w BFG są pieniądze.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 14, 2018 o 17:43

Rozumiem, że otwierasz lokatę Happy? Czy jakąś inną konkretną?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 19:09

Hej Krzysztof,

Nie. Happy jest dostępna tylko dla nowych klientów banku i z tego co pamiętam ma limit 20.000 zł. Ja otwieram Lokatę Bezstroską na 3,9% na 3m.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 14, 2018 o 22:37

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Robotnik Paweł Listopad 17, 2018 o 22:52

To da ok 0.9% na czysto warto podkreślić 🙂

Odpowiedz

Fabian Listopad 14, 2018 o 17:57

Rozsądny wpis. Bo na niektórych blogach blogerzy zachęcają do ucieczki chociażby z częścią kapitału. To nieprofesjonalne działanie wywołujące dodatkową panikę.
W dzisiejszych realiach rynku finansowego może to się skończyć najwyżej przejęciem, a nie upadłością (za duży bank by Państwo ryzykowało rozchwianie rynku).
Sam mam tam 100 kPLN i zostawiam. Przy obecnych stawkach Idea Banku kiszenie środków gdzieś np. na 2% przyniesie większą stratę niż 7 dni zwłoki w ewentualnej wypłacie przez BFG.

Odpowiedz

Piotrek Listopad 14, 2018 o 20:09

O, i to jest właściwe podejście. Brawo!

Odpowiedz

Pitorek Młodzianko Listopad 14, 2018 o 17:59

Ja otworzyłem artykuł w związku z tą drugą sprawą… Wszystkiego najlepszego dla jubilata !!!
A skoro już piszę i to po raz pierwszy, to przy okazji dziękuję za wszystkie treści, szczególnie te z podcastu. I gratuluję pełnoletniego Syna, a jeszcze bardziej tego, że z taką radością i dumą o nim piszesz.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:37

Dziękuję Pitorek. 🙂

Odpowiedz

Marta Listopad 25, 2018 o 12:27

Tez Ci bardzo gratuluje super udanych dzieci i szczesliwego malzenstwa. Niech Ci sie wiedzie super dobrze do konca swiata. Jestem Ci tak bardzo wdzieczna za to co mi dales przez bloga i 2 ksiazki ( obie przeczytane).

Odpowiedz

Ewa Listopad 14, 2018 o 18:06

Bardzo martwię się o swoje oszczędnosci.Założyłam rok temu lokatę Best Fun i co teraz robić? gdy wypłacę,to zerwę warunki umowy i stracę.Nie spodziewałam się tego.

Odpowiedz

Roman Listopad 14, 2018 o 21:51

Jestem w identycznej sytuacji ale skala oszustw pracownikow tego banku w jaki sposób wrabiali swoich klientów w pseudo produkty typu BEST FUN itp. jest totalna!

Odpowiedz

Marcin Listopad 14, 2018 o 23:52

BFG obejmuje też lokaty strukturyzowane do kwoty gwarantowanej przez bank (czyli zwykle 100% wpłaconego kapitału) – sprawdź szczegóły swojej lokaty.

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 18:12

Witam
Ja dzisiaj wszystko przelałem do innego banku ,nie interesuja mnie dywagacje czy to panika, a ryzykować dla +1% + nerwy , głupota

raczej spodziewałem się innej Pana reakcji

Odpowiedz

Piotrek Listopad 14, 2018 o 20:14

Każdy ma prawo podejmować nierozsadne decyzję, w końcu to Pana pieniądze, nie chce Pan wysokich odsetek to nie, będą inni chętni 😉
Jakie ryzykować? Tak jak Michał wskazał, depozytariusze niczym nie ryzykuja. A 1% od 400 tys. to dodatkowe 4 tys. na rok, czyli dodatkowy tysiąc na kwartał.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:38

Hej Paweł,

Spodziewałeś się po mnie panicznej reakcji, dokładania się do podsycania paniki i braku wiary w skuteczność gwarancji BFG? No przepraszam, że się zawiodłeś.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 18:15

Typowe. Od innej strony co by było gdyby wszyscy obawiający się o swoje pieniądze z gwarancją BFG mieli by zainwestować w coś (stworzyć wartość dodaną np. pierwszą firmę). O zgrozo Jakie to ryzyko. Utrata drobnych. Lepiej po marudzić ze pracodawca ich okrada i tacy biedni :). Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Listopad 14, 2018 o 23:54

Kompletnie nie rozumiem o co ci chodzi Pawle. Chyba zgodzisz się ze mną, że lokata bankowa, a inwestycja w biznes, to 2 kompletnie inne rzeczy? Lokata służy przede wszystkim ochronie kapitału (majątku), a jego inwestycja w biznes pomnażaniu go i obie rzeczy wiążą się z kompletnie innym zestawem ryzyk.

Odpowiedz

Rysiek Listopad 14, 2018 o 18:16

Dzięki wielkie za ten artykuł!

Jestem w tej nieszczęśliwej sytuacji, że mam konto firmowe w idea banku, czy masz jakiś pomysł gdzie warto by było uciekać w kontekście tego co napisałeś?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 19:07

Hej Rysiek,

Tak jak napisałem – ja się zmigrowałem z rachunkami firmowymi jakiś czas temu do mBanku w ramach promocji, której kolejna edycja też teraz trwa. A uciekałem z kolei z Alior Banku, który absurdalne opłaty powprowadzał.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 18:18

lokaty lokatami może i ryzykantów kuszą ,ale masa kasy na rachunkach firmowych i prywatnych bez oprocentowania na bank wyfruwa ,bo ryzykować za 0% problemy – to rozumie sie samo przez sie

lawina przelewów poszła (moj przelew równiez) i to niestety może bank nie wytrzymać

a za całokształt tej grupy biznesowej to nawet mi nie żal

nawet życzyłbym powodzenia,ale tym razem nie życzę (franki,polisolokaty,GETBACK obligi i cały wcześniejszy myk z tą spółką)

Odpowiedz

Ann Listopad 14, 2018 o 19:35

Nie rozumiem takich komentarzy. Życzysz innym upadku Idea Banku? Sam przez to oberwiesz, bo jeśli BFG faktycznie będzie niewypłacalny to będzie oznaczać, że problem jest dużo większy. I na pewno przeniesie się na oszczędności w innych bankach, ogólny kryzys, hiperinflację itp. I wtedy ucieczka do innego banku nic nie da.

Odpowiedz

GC Listopad 14, 2018 o 20:42

A ja rozumiem. I nie życzy wam, tylko tej „szacownej” instytucji niegdyś nazywanej przewrotnie „zaufania publicznego”. Jej zniknięcie może tylko uzdrowić ten chory rynek. Natomiast ci, którzy leją krokodyle łzy nad „atrakcyjnymi” lokatami mogliby jednak czasem pomyśleć nad tym, że te ich 0,2% więcej niż średnia rynkowa było okupione często życiowymi dramatami wielu frankowiczów, polisolokatowców, obligatariuszy i innych uszczęśliwionych przez te szacowne instytucje.

Odpowiedz

Pawel Listopad 14, 2018 o 18:20

Cześć,
dzięki za artykuł. Rozumiem, że Getin i Idea, pomimo jednego głównego właściciela (Czarnecki) to według przepisów BFG dwa zupełnie osobne podmioty więc jeśli w każdym z nich mam 400K to są one bezpieczne?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 19:05

Hej Paweł,

Tak. Getin i Idea to dwa różne banki. Ale już z kolei wspólnymi limitami objęte są:

– Idea Bank i Lion’s Bank.
– Getin Bank i Noble Bank.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sławek Listopad 14, 2018 o 18:20

Gwoli ścisłości i doprecyzowania:
BFG gwarantuje kwotę wypłaty oddzielnie dla każdego współposiadacza konta, ale w idea Banku nie ma możliwości założyć konta ze współwłaścicielem. Tak że jedyna opcja żeby „podwoić” gwarancje i skorzystać na „ratunkowych” lokatach 3.9% obecnie to jest posiadanie oddzielnych kont, co z resztą Michał pokazuje na sowim przykładzie.

Odpowiedz

Mirek Listopad 14, 2018 o 18:21

Hej większe kłopoty mogą mieć pewnie posiadacze obligacji korporacyjnych Getin Banku . To często 7 mio letnie papiery a na rynku Catalyst nie ma na nich obrotu, nie chroni ich też przecież gwarancja BGF . Dalsze scenariusze mogą być pewnie bardzo różne …

Odpowiedz

Błażej Listopad 14, 2018 o 18:23

Mała uwaga językowa: depozytariusz to nie deponent.

Odpowiedz

Angelica Listopad 14, 2018 o 18:24

Mhmmm nie jestem do konca pewna czy zawsze ta kwota bedzie gwarantowana, zwlaszcza w przypadku gdy za masowe wyplaty i na to poprostu nie ma srodkow. Tu zalezy wszystko od pozycji naszego rzadu. Bylam na Cyprze w czasie kiedy banki zostaly zamkniete i jak ludzie poniesli powazne straty….wiem z autopsji ze nie kazdy dostal gwarantowane 100 k…tak jak w zyciu nic nigdy nie jest gwarantowane !

Odpowiedz

elle Listopad 17, 2018 o 14:52

Dzieki Michale za rzeczowy artykul.
Masz racje, ja rowniez nie zamierzam wycofywac lokat z Idei i dziwie sie tym, ktorzy niepotrzebnie sieja panike. Nie lubie tego banku jesli chodzi o natrętne naklanianie do nabywania toksycznych papierow i innych podejrzanych instrumentow, ale moim zdaniem lokaty do 100 tys euro sa calkowicie bezpieczne. Oprocentowanie lokat w innych bankach nawet nie pokrywa inflacji, ale byc moze komus zalezy na tym aby tanio przejac ten bank za bezcen i wyeliminowac konkurencje?

Odpowiedz

dw Listopad 14, 2018 o 18:25

Czy nie lepiej przenieść oszczędności całego życia w bezpieczne miejsce ? Po co zastanawiać się czy jestem kapitanem tytanika czy nie ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 19:03

Hej DW,

Tylko skąd u Ciebie założenie, że jest jakieś „bezpieczne miejsce”?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Fabian Listopad 14, 2018 o 20:52

@dw: Skarpeta lub słoik w ogródku to równie niebezpieczne miejsca.

Odpowiedz

Sebastian Listopad 14, 2018 o 18:35

Dziękuję Michale za ten wpis i za to, że poświęciłeś czas przeznaczony na 18-tkę syna. Nie oglądam wiadomości i nic bym nie wiedział o sytuacji Idea Bank, gdyby nie powiadomienie mailowe o nowym wpisie na Twoim blogu.
Mam czworo dzieci i czas poświęcony dla nich jest dla mnie najważniejszy. Ważniejszy niż święty spokój. Ja wycofam wszystkie środki z Idea Banku. Trzymam je tam TYLKO dla zysku, a nie dla odzyskania kapitału przez BFG. A nawet jeśli w BFG zajęłoby to parę minut to wolę te parę minut spędzić z dziećmi.
Albo przeznaczyć na ten komentarz. Gratuluję świetnych treści (i książek), sporo cennych informacji z nich wyłuskałem. Dziękuję za to, że zawsze podkreślasz aby przefiltrować wszystko przez własną sytuację. Niby to takie oczywiste, a nie każdy to rozumie.
100 lat i spełnienia marzeń dlaTwojegosynażyczę
Przepraszam,spacjamisiępopsuła;-)

Odpowiedz

Marcin H Listopad 14, 2018 o 23:59

BFG gwarantuje także wypłatę odsetek do dnia upadłości banku, więc ryzykujesz co najwyżej utratę odsetek za max 7 dni roboczych od upadłości do wypłaty tych pieniędzy na twój inny r-k bankowy.

Odpowiedz

Rafał Listopad 14, 2018 o 18:37

…no i wszystko w temacie. Dzięki 🙂

Odpowiedz

Ania Listopad 14, 2018 o 18:57

Michale, a co z Lions Bank. To sa odzialy Idea Banku i juz od dobrych kilku miesiecy sa z nim problemy. Nie mozna zerwac lokaty i wyplacic pieniedzy. Informacja zwrotna jest taka, ze trzeba czekac na decyzje banku i ich wyliczenie kiedy i ile wyplaca.

Odpowiedz

Dave Listopad 15, 2018 o 12:43

Co Ty opowiadasz. Mam mase lokat w lions. Konczyly mi sie i wyplacalem bez pronlemu na inne rachunki, nigdy nie mialem najmniejszego problemu.

Odpowiedz

Marcin Listopad 14, 2018 o 18:57

Witam,
Trochę obok tematu, ale przeczytałem te opublikowane stenogramy. Przeraża mnie poziom tej rozmowy. Przecież to jest, czy już teraz raczej był, szef najważniejszej instytucji finansowej w Polsce. O zgrozo. To jest straszne…

Odpowiedz

Jarosław Listopad 14, 2018 o 19:03

Michale,
Co jeśli ktoś posiada obligacje Getin Banku?
Czy jeśli bank upadnie to można się spodziewać odzyskania zainwestowanych pieniędzy?
Pozdrawiam
Jarosław

Odpowiedz

Asia Listopad 19, 2018 o 22:42

Hej, ja też posiadam. Widzę, że poszły na -60% u mnie. Zastanawiam się co teraz. Masz jakiś pomysł?

Odpowiedz

Tomek Listopad 14, 2018 o 19:06

Dzięki za głos rozsądku. Ludzie się sami nakręcaja. W tym całym zamieszaniu szczerze zaczynam współczuć Czarneckiemu. Zagral vabank. Każdy by tak zrobił.

Odpowiedz

Magdalena Listopad 14, 2018 o 19:06

Cześć Michałku, wiedziałm, że zjawisz się jak dobry sąsiad. Teraz wszystko rozumiem i już nie „cykam się”, jak mówi moja przyjaciółka. Bardzo zaniepokojony był mój teść, wiekowy człowiek. Zainwestował w lokaty wszystko, ale też nie przekracza to 1/8 gwarancji. Uspokoiłam go. Dzięki Ci za wszystko.
100 szczęśliwych lat dla Twojego Syna w towarzystwie wiernych przyjaciół i dobrych ludzi.
Magda

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:42

Dziękuję Magdo 🙂

Odpowiedz

Szymon Listopad 14, 2018 o 19:14

Hej!
Czy ktoś się orientuje, gdzie można sprawdzić czy założoną lokatę mogę zerwać bez utraty odsetek? Czy w tym banku jedynie lokatę o nazwie beztroska można zerwać bez utraty odsetek?
Mam klika lokat na niższy procent i chętnie bym je zamienił na tę 3,9%. Jednak nie wiem, które mogę bezkarnie zerwać.

Odpowiedz

Fabian Listopad 14, 2018 o 20:40

Tylko Beztroska jest do zerwania w każdym czasie. Reszto to zero odsetek przy zerwaniu umowy.

Odpowiedz

Karus Listopad 14, 2018 o 19:16

Hej. Wydaje mi się, że pominąłeś bardzo ważną kwestię. Idea Bank, Getin i Noble bank to jeden bank dla BFG i limit gwarantowanych 100 tys euro dzieli się na trzy banki. Czyli jesli ktos ma 100 tys euro w idea banku i 100 tys euro np. Getinie to BFG zwróci mu tylko 100 tys euro.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 19:18

Hej Karus,

Mylisz się. Są dwa banki i każdy z nich ma dwa brandy:

1) Idea + Lion’s = jeden pełny limit BFG
2) Getin + Noble = drugi pełny limit BFG

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Listopad 14, 2018 o 19:18

Przeczytałem Twoje stanowisko Michale i dziwię się, że nie mając żadnych korzyści bronisz bank który stoi na skraju bankructwa. Akcjonariusze przejżeli na oczy i akcje Holdingu spadły o 20%.
Takie akcje nie wypływają bez przyczyny, to co teraz nastąpi będzie tragiczne w skutkach. Piramida pada, jeden bank pójdzie na stratę. System będzie istniał nadal. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 21:09

Bronię wyłącznie zdrowego rozsądku i przeciwstawiam się demagogom, którzy m.in. mówią o bankach „piramida upada”.

Dziękuję i pozdrawiam 😉

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 14, 2018 o 19:38

https://subiektywnieofinansach.pl/leszkowi-czarneckiemu-nie-trzeba-krasc-banku-wystarczy-tzw-resolution-co-to-jest-czy-jest-mozliwe-co-by-oznaczalo-dla-klientow-getin-i-idea-banku-i-kto-ma-taki-plan/ – to jednak daje do myślenia. Ja zlikwidowałem wszystko. Uciekam z banku, podobnie jak tłumy klientów przede mną. Nie warto ryzykować. BFG nie uciągnie tego, a upadek przesądzony. To oczywiście moje zdanie, ale ten odpływ środków chyba przesądzi sprawę.

Odpowiedz

Renata Listopad 15, 2018 o 17:19

Ale to dotyczy – obciążenia stratami właścicieli i niektórych wierzycieli banku (umorzenie akcji i „unieważnienie” obligacji), a nie lokat

Odpowiedz

Adam Listopad 19, 2018 o 20:09

Niestety nieprawda. Wprawdzie w pierwszej kolejności idzie kapitał banku i obligariusze, ale potem już lecą depozyty. Wiem bo przeżyłem, tyle że za granicą. Straciłem wszystko ponad gwarantowane 100.000.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:48

Hej Krzysztof,

Jest dokładnie tak, jak napisała Renata. Na spadających notowaniach cierpią „współwłaściciele” banku, czyli posiadacze akcji. Jeśli bank stanie się niewypłacalny, to stracą także Ci, którzy inwestowali w jego obligacje.

Depozyty klientów do kwot gwarantowanych przez BFG należy uznać za bezpieczne. Poza tym wcale nie musi dojść do czarnego scenariusza. Biznes banku funkcjonuje niezależnie od kursów jego akcji na giełdzie. Notowania giełdowe a bezpieczeństwo depozytów, to dwie różne sprawy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Listopad 14, 2018 o 19:38

A co w sytuacji gdy np ma się 400 tys. w IB i 400 tys. w GB na długoletnich lokatach. Oba banki rozumiem, że mają dziś niezależne gwarancje. A co w sytuacji gdy Czarnecki w ramach działań naprawczych połączy obydwa banki w jeden. I coś po połączeniu nie wyjdzie (KNF zawiesi działalność Banku i skieruje wniosek o upadłość) przed zakończeniem się lokat. Wtedy jest ryzyko czy nie?

Odpowiedz

Artur Listopad 14, 2018 o 19:47

Michał dziękuje za głos rozsądku.

Odpowiedz

Artur Listopad 14, 2018 o 19:53

Jeszcze tylko dodam, że jak na ironie bank może jeszcze na tym zarobić bo wiele osób pozrywało lokaty tracąc odsetki co dało bankowi darmowy kapitał przez ten czas.. więc nawet jak da teraz 3,9% to jest zarobiony.

Odpowiedz

Maciej Listopad 14, 2018 o 19:54

Wypłaciłem pieniądze z Idea Banku, z Getinu wypłacam jutro.

Jeśli Getin upadnie (a według zapisu rozmowy upadek Getinu to zaplanowane dzialanie), to pociągnie za sobą też Idea Bank. A upadek dwóch dość dużych banków w krótkim okresie czasu wyczyści BFG do zera. Upadek tych banków pociągnie za sobą falę bankructw małych przedsiębiorstw, wielkie straty akcjonariuszy, posiadaczy obligacji…

W obliczu ostatnich rewelacji cyrk GetBacku nabiera niepokojących odniesień…

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 14, 2018 o 20:03

Dokładnie tak samo myślę. Upadek holdingu wydaje się być przesądzony w momencie, gdy hojna oferta nie została przyjęta…

Odpowiedz

Piotrek Listopad 14, 2018 o 20:24

Tak, a potem będzie koniec świata 😅 I jak tu znaleźć safe haven?

Odpowiedz

Fabian Listopad 14, 2018 o 20:45

Getin a tym bardziej Idea NIE UPADNIE bo nie wystarczyłoby środków w BFG na wypłaty więc Państwo nie zafunduje sobie tego problemu. Co najwyżej skończy się przejęciem przez inny bank ale to nie wpływa na zobowiązania banku wobec depozytariusza.
W gorszej sytuacji są tylko posiadacze akcji tych banków bo te lecą w dół na giełdzie i sprzedać je można już tylko ze stratą.

Odpowiedz

Marcin Listopad 15, 2018 o 00:05

Deponenta, nie depozytariusza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deponent.

Odpowiedz

Prawomen Listopad 14, 2018 o 20:25

Ja tylko z pytaniem czy można założyć kilka Lokat Bezkarnych z % 3,9 w Ideabank?

Odpowiedz

Artur Listopad 14, 2018 o 20:32

Tak, można.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 14, 2018 o 20:35

Czy jeśli KNF informuje o niebezpiecznej sytuacji banku to zainwestowane pieniądze na tę lokatę 3,9% podchodzą pod zabezpieczenie państwa po upadku ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 14, 2018 o 21:05

Hej Tomasz,

Sprawdź KONIECZNIE o czym poinformował KNF, bo bzdury powielasz. A wystarczyło przeczytać dokładnie ten wpis (gdzie jest dokładny cytat z informacji KNF).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Eugeniusz Listopad 14, 2018 o 20:45

Myślę że najbardziej rzeczowy artykuł na temat obecnej sytuacji w banku. Też uważam, że nie należy ulegać panice bo to najgorszy doradca. Jeśli mamy powyżej 100 000 euro to śmiało można Zarabiać na lokatach co do wysokości oprocentowania chyba każdy wie że jest w tej chwili bezkonkurencyjne wobec innych banków. Warto dodać że BFG wypłaca środki z odsetkami na dzień wypłaty zgodnie z umową z bankiem.

Odpowiedz

Andrzej Listopad 14, 2018 o 20:53

Hej Michale, dzięki za wpis! Wydaje mi się, że w całej sprawie oprócz kwestii „wiary” w BFG jest jeszcze prosta kalkulacja: ilość posiadanych przez BFG środków na chwilę obecną (którą ogłaszają na swojej stronie) + ewentualne wezwanie innych podmiotów bankowych na „zrzutkę” w razie potrzeby + możliwa pomoc ze strony państwa vs depozyty idei (do sprawdzenia w sprawozdaniach i wartościach raportowanych banku). Wg mojej wiedzy środki po stronie BFG nie byłby w stanie zaspokoić roszczeń jeżeli trzeba by było wypłacić sumę jaką bank zaraportował po II kwartale (choć zapewne w międzyczasie znacznej liczbie klientów udałoby się wycofać środki na własną rękę). Jest jeszcze aspekt całego rynku jako swoistego mechanizmu naczyń połączonych i zjawisko „runy na banki”, choć tutaj mówimy o wymiarze paniki, o której teraz nie można mówić. Jeżeli jeden znaczący gracz na rynku by się „przewrócił” cała reszta uczestników rynku by to odczuła, choćby przez spadek zaufania (które, jak wiemy jest walutą przyszłości :)). Wszystko się sprowadza do poczucia deponenta co do komfortu sytuacja – jeżeli mam np. ulokować 100k pln i uzyskać z tego tytułu niecałe 800 pln po 3 miesiącach vs (bezcenny wg mnie) spokój ducha to każdy musi taką decyzję podając sam, na własną odpowiedzialność i rachunek,

Odpowiedz

Krzysztof Muszka Listopad 14, 2018 o 21:06

KNF zrobiła kontrole w banku Czarneckiego w marcu 2018.Trwala do września.Stwierdzono że bank sprzedawał obligacje Getbacku bez zezwojenia nadzoru.Stwierdzono 2 krotne naruszenie ustawy o funduszach inwestycyjnych ,trzykrotnie prawa bankowego i lamanie rozporządzeń mimistra finansow.Na wyjaśnienia Czarnecki miał czas do 7 listopada na wyjaśnienie zarzutow.( żrodło Gazeta Bankowa) Ze wzgledu na brak takowych dwa dni pożniej KRS zdecydował o umieszczenie bankow na liście ostrzeżeń publicznych KNF.Zaraz potem upubliczniają nagrania.Pisze upubliczniają bo moim zdaniem kapitał chce zbic PO zanim cokolwiek zostanie wyjaśnione.Prywatnie od lat trzymam sie państwowych bankow i jak ognia unikam Hiszpańskich,Włoskich i prywatnych.Dwa lata temu jeden z prywatnych bankow proponował mi obligacje Brazylijskie,twierdząc ze sa w 100% pewne.Dziś wiemy że to bezwartościowy papier.Spekuluje od lat dolarem i zarobiłem sporo nie wiele ryzykując.Nigdy nie słuchałem żadnych ekonomistow i trzymam sie na kilometr od jakiś Forestow i temu podobnych.( w foreście ludzie stracili w szybkim czasie prawie 3 miliardy)Na kilometr bo pamietam co przed wybuchem afery opcje walutowe opowiadali przed aferą.( zbili dol.do 2 zł i eksperci twierdzili ze moze spaśc do 1.50.Jak nabrali firmy dol.skoczył do 4 zł)

Odpowiedz

Artur Listopad 14, 2018 o 21:46

A mi się wydaje że nagrania nie mają nic wspólnego z wpisaniem banku na listę ostrzeżeń KNF – o tym każdy myślący racjonalnie wiedział że tak się stanie po aferze z Getback. Zauważ że nagrania zostały opublikowane po tym jak sejm kilka dni temu przegłosował poprawkę do ustawy o KNF (obecnie jest w senacie), która daje możliwość KNF zezwolenia na przejęcie banku przez inny bank kiedy ten traci płynność finansową. I to jest to, co było poruszane na nagraniach w marcu i właśnie się realizuje. I to jest moim zdaniem sedno sprawy i skandal.

https://pbs.twimg.com/media/Dr5cwvWX0AAH4Gl.jpg:large

Odpowiedz

Dave Listopad 15, 2018 o 10:58

Chyba forexow nie forestow. Banki panstwowe? A ile tam daja na lokatach 1%? Przeciez to zart jakis.

Odpowiedz

Kazimierz Listopad 14, 2018 o 21:12

Hello. A ja dzisiaj zlikwidowałem wszystkie lokaty i wypłaciłem środki z Ideabanku, tracąc wszystkie odsetki. I rozsądnym radzę podobnie póki czas. Pamiętacie Amber itp?
Nie będę powierzał swoich depozytów w ręce instytucji, która jest nieuczciwą i niegodną zaufania bańką.

Odpowiedz

Michał Listopad 15, 2018 o 09:43

Oj Kaziu, Kaziu porównywać parabank z baniem to jak porównywać konia z koniakiem, poczytaj trochę o tych sporych różnicach bo swoim bezmyślnym komentarzami robisz więcej szkody niż pożytku w tym owczym pędzie.

Odpowiedz

Anna Listopad 15, 2018 o 09:59

Witam,
Zrobiłam tak samo, lokaty zlikwidowane, pieniądze przelane. Wolę spać spokojnie.
Przykte bo z banku korzystałam od wielu lat….

Odpowiedz

Ferdek Listopad 16, 2018 o 20:14

Panika w bankach , ludzie stoją po kilka godzin i wyciągają pieniadze , cyrk , ludzie są wystraszeni mówią chyba wojna nadchodzi .
Co będzie jak z tej paniki zaczną walić do sklepów i wykupowac art.spożywcze

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:54

Hej Kazimierz,

Czyli – wbrew temu co piszesz – powierzyłeś wcześniej pieniądze instytucji, która według Twoich słów jest „nieuczciwą i niegodną zaufania bańką”. Czyżbyś dopiero teraz zrozumiał, że tak jest, czy może wcześniej po prostu Ci to nie przeszkadzało (wbrew temu co piszesz)?

Dlaczego wprost nie napiszesz „boję się i zabieram środki” tylko wymyślasz jakieś uzasadnienia z gatunku „moralność”?

Pozdrawiam

Odpowiedz

helena Listopad 14, 2018 o 21:23

Prosze o opinie co z produktami sprzedawanymi przez bank typu obligacje korporacyjne i lokaty strukturyzowanej czy tez beda zwracane przez fundusz gwarancyjny,czy lepiej wycofac nawet tracąc kilka procent

Odpowiedz

Piotr Listopad 14, 2018 o 21:32

Witam! Jeśli nie mam konto a tylko lokatę Happy zakładana przez internet to jestem tak samo chroniony jak zwykły posiadacz rachunku? 🤔

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 15, 2018 o 02:55

Tak.

Odpowiedz

Patryk Listopad 14, 2018 o 21:32

Witam, mój ojciec kupił akcje w Getin Noble Banku na 7 lat. Zostaliśmy poinformowani, że po 7 latach nieważne jak nisko będą stać akcje, odzyskamy kwotę którą zainwestowaliśmy w akcje. Czy tutaj również nie ma o co się obawiać i czy w tej sytuacji również mamy gwarancję do 100 000tys euro?

Odpowiedz

noone Listopad 15, 2018 o 07:57

Zazwyczaj nie udzielam się, ale ten wpis mnie po prostu rozbawił – śmieszy mnie poziom wiedzy finansowej, jak można dać się wrobić w coś, o czym się nie ma pojęcia. Po prostu rozsądek na poziomie 5-letniego dziecka objadającego się cukierkami, a potem boli brzuszek i nie wiadomo dlaczego.

Jeszcze tylko proszę napisz, że wpakowałeś/ojciec wpakował oszczędności całego życia, to chyba pęknę ze śmiechu.

Ale skoro już marnuję prąd na czytanie tego bełkotu, to wyjaśniam:
1) na 99,99% kupiliście nie akcje, tylko obligacje – świadczy o tym 7-letni termin do wykupu
2) jeśli za 7 lat GNB nie upadnie, to dostaniecie całość zainwestowanego kapitału + odsetki, bez znaczenia będzie cena rynkowa
3) jak GNB updanie, to dostaniecie 0 (słownie: zero), a jak będziecie mieli szczęście to po wielu latach dostaniecie jakieś grosze
4) gwarancje BFG nie dotyczą akcji/obligacji/funduszy itp

PS. Michał i inni rozsądni: przepraszam za taki ostry komentarz, ale nie mogłem się powstrzymać

Odpowiedz

testowy Listopad 14, 2018 o 21:35

Czy gwarancje BFG rzeczywiście zadziałają skoro KNF wpisał Idea Bank na listę ostrzeżeń?

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:25

Bez obaw testowy. Zadziałają.

Odpowiedz

Adam Listopad 14, 2018 o 21:37

Panie Michale, czy przeniesienie pieniędzy z konta oszczędnościowego w getinie na lepiej oprocentowana lokatę w idei jest bardziej „niebezpiecznym” pomysłem niż trzymanie pieniędzy nadal w getinie? Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 12:58

Hej Adam,

Moim zdaniem jest tak samo „niebezpiecznym” pomysłem. Ja bym przeniósł skoro ryzyko takie samo.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Listopad 14, 2018 o 21:41

Idąc śladem historii AMBER GOLD też najpierw niewinnie pojawił się we wpisach KNF a potem było co? Każdy wie. Też pojawił mi się komunikat przed wyprowadzeniem pieniędzy z IdeaBank czy chcę skorzystać z lokaty 3,9% – super tylko amber też proponował więcej niż inne banki i ludzi dziś nie widzą ani swojej gotówki ani tych procentów. Dla mnie wpis w KNF z jakiegokolwiek powodu jest jasnym sygnałem – dziękuję za współpracę. I tyle w temacie 🙂

Odpowiedz

Heliot Listopad 14, 2018 o 23:26

Amber Gold nie posiadało zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, więc porównywanie Idea Banku do piramidy finansowej jest ostrą przesadą, nie tylko Idea Bank łamie prawo, w tym roku wielomilionowe kary od KNF dostały miedzy innymi Raiffeisen Bank i ING.

Odpowiedz

Marcin Listopad 15, 2018 o 00:13

Amber Gold nie był nawet bankiem. Nie posiadał gwarancji BFG.

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:27

Adrianie, świetnie ujął to Michał (Listopad 15, 2018 o 09:43) jako odpowiedź na post Kazimierza. Poczytaj.

Odpowiedz

krzysiek Listopad 14, 2018 o 21:46

witam
a co jesli się ma tak zwane polisolokaty – czy bedzie zwrot z chwlą upadku getinbanku

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 22:01

Bank na 100% upadnie z powodu paniki klientów którzy przelewają swoje pieniądze na inne konta, zresztą sam to zrobiłem, nie będę czekał, a gwarancja w tym kraju …. no!
Pozdrawiam
Paweł

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 15, 2018 o 02:53

Pożyjemy – zobaczymy ile te Twoje 100% jest warte.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 16, 2018 o 17:10

Michał, ostry się stajesz czasami… 🙂 ale właśnie czasami nie da się inaczej, bo już ręce opadają jak się czyta niektóre komentarze…:-) Inna sprawa, że ludzie nie mając wiedzy boją się po prostu o swoje pieniądze. Ciekawe, że wcześniej są chętni do lokowania kasy w Amber Gold i GetBack, a chwilę potem nie wierzą w gwarancje BFG:-), wycofują kasę z banku tracąc odsetki i namawiają jeszcze innych zamiast korzystać z dobrodziejstwa całej sytuacji i 3,9%:-)

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 16, 2018 o 17:24

Hej Grzegorz,

No sam nie wiem czasami jak skomentować tego typu wypowiedzi. Dziwi mnie, że „nieomylni” tak marnują talent zamiast same szóstki w Lotto trafiać. 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Listopad 15, 2018 o 09:45

Przelałeś ja inne bezpieczne konta które mają lepsze zabezpieczenie niż BFG …. czyli co masz substytut w złocie ?

Odpowiedz

Irka Listopad 14, 2018 o 22:09

Dla świętego spokoju, przelewam środki i z Idea i z Getinu. Może i nic złego się nie wydarzy, ale niepotrzebne nerwy i myślenie, co się stanie, co nie.

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 22:14

Słusznie

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:00

Hej Irka,

No i taką prostą motywację rozumiem. Święty spokój to ważna sprawa i jeśli przeniesienie środków pomaga, to jest wystarczająco dobra motywacja żeby to zrobić.

Spokoju życzę. 🙂

Odpowiedz

Anonim Listopad 14, 2018 o 22:25

Ja wykonuję dwa pozornie sprzeczne ze sobą ruchy – na wypadek gdyby to wszystko okazało się paniką, wpłacam ok. 1/3 swoich oszczędności (znacznie poniżej limitu BFG, kwota na tyle niska, że jakiekolwiek problemy z jej wypłatą są równoznaczne z upadkiem systemu bankowego w Polsce) wpłacam na 3.9% w Idei i korzystam z wysokich odsetek, 1/4 przenoszę do banku niemieckiego (bujałem się z myślą trzymania części oszczędności za granicą już od jakiegoś czasu, a niedawno pojawiła się ku temu możliwość bez ruszania z fotela. Ta sprawa śmierdzi mi na tyle, że przepchnęła mnie przez granicę braku zaufania do nadzoru bankowego w ogólności, jednak nie w takim stopniu żebym przeprowadzał pełną ewakuację i wieszczył apokalipsę – ot kropla, która przepełniła czarę goryczy), resztę zostawiam poza Ideą, bo nie chcę z dostępem do większości oszczędności czekać na BFG w razie upadku.

P.S. Mam nadzieję, że komentarz zostanie przepuszczony pomimo użycia 10-minutowego maila, może i paranoicznie, ale wolałbym pozostać możliwie anonimowy 😉

Odpowiedz

rozie Listopad 15, 2018 o 07:55

Napisz coś proszę o niemieckim banku – jaki i zwł. czy można założyć konto posiadając zameldowanie wyłącznie w Polsce, bez jakiegokolwiek adresu w Niemczech.

Odpowiedz

Joasia Listopad 15, 2018 o 10:58

Czy bez posiadania adresu za granicą można założyć konto w Niemczech?

Odpowiedz

Anonim Listopad 15, 2018 o 18:37

Tak, można założyć konto będąc zameldowanym wyłącznie w Polsce i nie mając żadnego adresu zagranicznego. Ten bank to N26 – czysto internetowy bank, zero placówek, konto zakłada się przez aplikację na smartfon, identyfikacja odbywa się za pomocą wideoweryfikacji (wyłącznie w języku angielskim), potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Nie chcę tu popełniać plagiatu przepisując nie-wprost artykuł Macieja Samcika, więc mam nadzieje, że Michał pozwoli na podlinkowanie – jeśli nie, to wytnij proszę w moderacji link z komentarza, a ja zachęcam tylko do wyszukania frazy „n26” na blogu Macieja 🙂 https://subiektywnieofinansach.pl/revolut-wreszcie-ma-konkurenta-z-prawdziwego-zdarzenia-mozecie-juz-zalozyc-konto-w-slynnym-n26-co-to-i-jak-dziala-sprawdzam/ Na razie test na własnej skórze na drobnych kwotach wypadł pomyślnie, sprawdzam jeszcze tylko jak szybko dojdzie przelew z N26 do Polski.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:01

Hej Anonim,

Spoko – wartościowe linki zawsze mile widziane. Recenzja Macieja bardzo spoko. Sam chętnie przetestuję N26.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim Listopad 19, 2018 o 18:23

Dla pełności obrazu – przelew SEPA „tam” doszedł jeszcze tego samego dnia, przelew „z powrotem” następnego, bo został zlecony po południu. Na razie brak z mojej strony jakichkolwiek zastrzeżeń i dziś już bez obaw przelałem pełną planowaną kwotę, która również bezproblemowo dotarła 🙂

Odpowiedz

Paweł Listopad 14, 2018 o 22:28

AMBER GOLD nie był objęty gwarancją BFG.
Sam mam parę lokat w IB i nie wiem co robić.
Duża lokata mi się kończy za miesiąc.
Nie wiem co robić.

Odpowiedz

RealistaDolaristaPlusGold Listopad 14, 2018 o 22:41

No to lecimy z pytaniami do optymistów, szczególnie autora tego bloga.

BFG ma tylko 3 miliardy w kasie, reszta (jakieś 13 miliardów) to obligacje. Chyba nie muszę mówić, że tych obligacji nie da się zbyć od tak bez załamania rynku. Jeśli to są obligacje skarbowe to pół biedy bo w jakimś sensownym terminie NBP to wymieni na PLN z rezerw (ale to też moje gdybanie tylko, optymiści na pewno powinni mieć pod ręką odpowiednią ustawę, która ich uspokaja).

1. Proszę pokazać ustawę i zapisy, które mówią kto i z czego będzie ratował BFG i co ważniejsze w jakim terminie to się stanie a także do jakiej wysokości będzie gwarantowane w przypadku ,,upadku” BFG. Przypominam, że ustawa mówi tylko o tym, że depozyty do 100k EUR są gwarantowane przez BFG, nie mówi natomiast czym gwarantowany jest sam BFG!

2. Niektórzy mówią, że zanim dojdzie do opcji ,,atomowej” czyli dokapitalizowaniu BFG z budżetu czy też z NBP to na ratowanie BFG będą się zrzucały inne banki. Proszę mi pokazać ustawę, która zmusza zagraniczny bank z Włoch czy Francji (a połowa rynku to banki zagraniczne) do ratowania innego podmiotu ponad to co w ustawie. Nie ma takiego przepisu i nie będzie żadnych zrzutek bo zrzutki są zapisane w ustawie i banki je robią, napisanie ustaw zajmie długi czas nie wystarczy, że Jarosław wyjdzie na mównicę i każe bankom załatać BFG ponad to co robią już w ramach ustawy.

3. Skarb Państwa nie może od tak bez ustawy dolać do BFG tyle ile trzeba, NBP też od tak nie może zabrać z rezerw. Chciałbym zobaczyć zapisy ustaw, które mówią w jakim czasie Skarb Państwa czy NBP i na jakich zasadach doleje pieniędzy do BFG.

Przypominam też, że nie jesteśmy w strefie EUR a przez takie a nie inne nastawienie rządu PiS nikt się nie będzie palił w Brukseli nas ratować, bo mają własne problemy i nawet pomoc dla upadającej Grecji wymagała bardzo wielu głosowań i przekonywania społeczeństw.

Odpowiedz

Geniusz Listopad 15, 2018 o 07:23

Szafrański odpowiadaj Panu realiście w podskokach.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:05

Ani myślę. Poniższe komentarze dobrze zaadresowały temat. Ja mogę tylko zrobić [facepalm] na tak sformułowane pytania. 🙂

Odpowiedz

Piotrek Listopad 15, 2018 o 16:02

Jak to NBP „nie może zabrac z rezerw”? To jakiś bełkot! NBP to bank centralny i emituje pieniądz, więc twierdzenie, że może zabraknąć mu złotówek to jakby twierdzić, że na pustyni piasku zabraknie. Po prostu: NBP natychmiast wyemituje tyle miliardów, ile będzie potrzeba BFG i udzieli krótkotermiwej (bo tylko taką może) pozyczki dla BFG. W 2016 roku Glapiński powiedział na sejmowej komisji finasów, że w to nie jest idealne rozwiązanie, ale przecież krótkoterminowa pożyczka może być dalej rolowana. Rozwiązanie jest więc tak banalnie proste, że aż trudno uwierzyć, skąd tyle wątpliwości. BFG nie wypłaci gwarantowanych depozytów tylko w jednym przypadku: jesli NBP nie będzie chciał, żeby je wypłacić. A to byłby ze strony banku centralnego strzał już nie w stopę, a w głowę.

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:33

Dobrze powiedziane Piotrek. Bo realiści słyszeli że gdzieś dzwonią tylko nie wiedzą w którym kościele.

Odpowiedz

Rozbawiony Listopad 16, 2018 o 00:19

Warto przypomnieć, że „pomoc dla upadającej Grecji” skończyła się tym, że niemieckie banki pozbyły się toksycznych aktywów, a Grecja została jeszcze bardziej zadłużona. Grecja de facto straciła niepodległość właśnie przez przyjęcie euro.

Odpowiedz

Lidia Listopad 14, 2018 o 22:44

Może wyda się zabawne, co teraz napiszę, ale o całej tej aferze i panice części społeczeństwa dowiedziałam się z newslettera 😉 Od razu przeczytałam treść wiadomości i zajrzałam na podlinkowany wpis na blogu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Zdecydowaną większość moich oszczędności mam w Getin Banku, więc sytuacja mogłaby mnie niepokoić… ale gwarancja BFG zawsze była dla mnie parasolem bezpieczeństwa. Jedyne, co mam do zarzucenia GB, to właśnie te produkty inwestycyjne pod postacią lokat strukturyzowanych… Kilka lat temu „wpakowałam się” w to zachęcana przez pracownicę banku, która takie lokaty założyła swoim dzieciom, a teraz boję się, jaką część moich „oszczędności” w tym przypadku odzyskam… Michale, polecisz mi jakieś rozsądne rozwiązanie w związku z tym produktem? Każde moje podejście do tego tematu i szukaniem informacji w sieci kończy się lekturą wpisów, które powodują u mnie wpadanie w coraz większą panikę… A chciałabym podejść do tego mądrze 🙂

Odpowiedz

Wojciech Listopad 14, 2018 o 22:47

Szanowny Michale
Pragnę zwrócić uwagę, że w ustawie o BFG w art.3 punkt 3 pisze: „Fundusz nie jest państwową osobą prawną i nie jest jednostką sektora finansów publicznych”, a art.270 mówi jedynie o źródłach finansowaniu Funduszu.
Szkoda, że nie odpowiedziałeś na moją korespondencję, którą Tobie wręczyłem przed spotkaniem w Poznaniu. Ponieważ wiąże się ona z obecnym tematem pozwalam sobie teraz ją załączyć:

Szanowny Panie Michale

Po zakończeniu maratonu na zdjęciu dokumentującym to wydarzenie dziękuje Pan w pierwszej kolejności Bogu. Ponieważ jako starsza osoba dostrzegam, że fundament życia powinien być oparty o wartości religijne zapisane w ewangelii, i miło że Pan to też dostrzega. Dlaczego o tym piszę do Pana spełnionego zawodowo?
Od początku transformacji zająłem się finansami i przez długie lata pracowałem w pośrednictwie finansowym współpracując z dużą korporacją, aż do przejścia na emeryturę. Pośredniczyłem w zapisywaniu do różnych produktów finansowych i poznałem specyfikę pracy korporacji opartą o „wyścig szczurów”.
Jestem głęboko przekonany, że wszelkie oszczędnościowe produkty finansowe stały się dostarczycielami kapitału dla tych instytucji i wielu innych, za który nie trzeba zapłacić.
Dla oszczędzających najprostszym potwierdzeniem tego faktu jest brak zysku, a często znacząca utrata kapitału, który nasuwa pytanie – po co je stosować?
Zapewne stawiając to pytanie narażam się bankierom, maklerom i pośrednikom finansowym, jak również Panu, który w dobrej wierze te produkty rynku finansowego promował. Ja też je promowałem, ale po 2007 roku, zaprzestałem sprzedaży wszelkich tzw. instrumentów finansowych, za wyjątkiem ubezpieczeniowych, ale też ograniczyłem do dwóch produktów, które nie okradały klientów. Zacząłem wypełniać wiedzą drugą stronę medalu, ponieważ w korporacji miałem podsuwaną tylko tą jedną.
Dzięki ewangelii, encyklice Jana Pawła II pt. ”O pracy ludzkiej” i wielu innych książek, a zwłaszcza dr. Michaela Jonesa pt. „Jałowy pieniądz. Historia kapitalizmu jako konfliktu między pracą a lichwą” tom III znalazłem odpowiedź praprzyczyny rozwoju pieniądza.
Dr Jones dobitnie daje do zrozumienia, że podporządkowanie świata przez bardzo wąską grupę ludzi jest konsekwentnie realizowane poprzez światowy system finansowy oparty o kreację pieniędzy i pieniądz dłużny, a więc na długach.
Niech przykładem będzie zadłużenie Polski:
Dług w 1990r. 53 400 000 000,- zł
Dług w 2017r. wg FOR jawny 1 000 000 000 000,- zł
ukryty 3 300 000 000 000,- zł
Dług w 2015r. wg GUS 4 960 000 000 000,- zł

Dr Jones cytuje nauki rabinackich szkół, które są porażające np. ”Chrześcijanina grabić trzeba tak, żeby go do ruiny doprowadzić”.
Dociera do prawdy o współczesnym pieniądzu, który jest lichwą. Jest to spojrzenie wyjątkowe ponieważ dochodzi do praprzyczyny w odróżnieniu do nauk ekonomicznych, które źródła zła dopatrują się w teoriach ekonomicznych. Znalezienie przyczyny naszej pauperyzacji jest kluczowe ponieważ wiemy co robić, aby przestać biednieć.
Merytorycznie nieco inaczej tłumaczy to zagadnienie Robert Kiyosaki, zwłaszcza w krótkich filmach wykładach pt. „Jak dajemy się okradać każdego dnia”, ale jest to zdecydowana krytyka.
Najnowsza książka dwóch noblistów z ekonomii prof. George A. Akerlof i prof. Robert J. Shiller pt. „Złowić frajera. Ekonomia manipulacji i oszustwa” nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z chciwością na ogromną skalę.

Z mojej praktyki oraz literatury nie tylko dotyczącej lichwy nasuwają się następujące wnioski:
1. Trzymaj na koncie bankowym tylko tyle, aby obsłużyć płatności.
2. Nie rób lokat w banku.
3. Zrezygnuj z inwestowania w fundusze inwestycyjne i giełdy ponieważ są hazardem.
4. Nie oszczędzaj na emeryturę poprzez proponowane PPK.
5. Poszukaj alternatywnych miejsc do lokowania opartych o pracę, a nie o
obrót papierami wartościowymi.
6. Nie zaciągaj kredytu hipotecznego.
7. Rozwijaj swoją działalność.
8. Nieustannie pogłębiaj wiedzę.

Zapewne wiele z tych punktów nie jest po Pana myśli, ale całkowicie się z Panem zgadzam, że powinniśmy oszczędzać. Większość ludzi nie będzie w stanie zbudować dużych firm lub zostać właścicielami nieruchomości pod wynajem, a więc rodzi się pytanie czy istnieje alternatywny sposób oszczędzania?
Znalazłem takie miejsce do oszczędzania, które od 2007 roku przynosi co roku 10% zysku i oparte jest na wzajemnym zaufaniu. Nie należy do żadnego banku, ani funduszu, ani giełdy. Nie ma nic wspólnego z obrotem papierami wartościowymi.

Muszę przyznać się, że w odróżnieniu od niezliczonych ofert proponowanych przez pośredników robię zupełnie odwrotnie, koncentruję się na promowaniu jednego produktu. Dzięki zdywersyfikowanej pracy jest on niezwykle bezpieczny i przede wszystkim nie ma nic wspólnego z lichwiarskimi produktami bankowymi i giełdowymi. Na reszcie klient nie ma dylematu wyboru.
Z mojej praktyki wiem, że klienci boją się dokonywać wyboru formy oszczędzania ponieważ nie mają wiedzy. Mają problem z wyborem jednego spośród dwóch produktów finansowych, a co dopiero z kilku tak zwanych programów oszczędnościowych. Analizy Finansów Osobistych (AFO) wcale nie pomagały w podpowiedzi co mają wybrać. Były one robione po to aby wziąć podpis, który zwalnia instytucję finansową od odpowiedzialności za wynik i przerzucenie jej na klienta i pośrednika.
Nawet napisałem ebooka pt. „Oszczędzaj inaczej, bez lokat bankowych i funduszy inwestycyjnych”, ale obawiam się opublikować, ponieważ jest tak różniący się od wszystkiego co jest na rynku finansowym.
Chętnie bym z Panem przedyskutował ten temat alternatywy oszczędnościowej.
Kończąc bardzo Panu dziękuję za szczerość i darzę Pana dużym zaufanie.

Pozdrawiam
Wojciech J.

Odpowiedz

Andrzej Listopad 21, 2018 o 20:56

Witam. Jestem bardzo zainteresowany kontaktem z autorem tego wpisu. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

Odpowiedz

Danuta Listopad 14, 2018 o 22:58

Dziękuję za artykuł panie Michale.Po przeanalizowaniu akcji banku od stycznia 2018 roku zjazd z 24 zł w styczniu do 3,35 zł we wrześniu zdecydowałam się na wypłacenie oszczędności.Nie chcę potem słyszeć,ze sama byłam sobie winna ,bo byłam pazerna na ryzykowny zysk.

Odpowiedz

Lucap Listopad 14, 2018 o 23:00

Witam,

Bardzo ciekawy punkt widzenia. Jednak ja jestem zdania że jeśli ktoś nie jest w takiej sytuacji jak Ty i Twoje finanse to podejmuje trochę większę ryzyko. Dobrze, że o tym wspomniałeś.
Niestety nie takie banki upadały, dodatkowo ta afera z GetBack’iem pokazuje że bank ma poważny problem od dawien dawna kiedy trzeba było wyprowadzić toksyczne aktywa z banku. Zaufanie do audytorów w obecnej sytuacji też jest mocno ograniczone i teraz nie wiadomo czy IdeaBank cierpi na grypę czy to jakiś toczeń 10 letni.

Historycznie widzę taką zależność – najwyższe polecane lokaty:
SKOK Wołomin – padł (do tej pory syndyk ciągą po sądach osoby które wykupiły wkład)
SK Bank – padł
Idea Bank – na dobrej drodze

Jeśli powołujesz się na BFG – to czy mógłbyś zrobić analizę upadek Idea Banku pozwoli zaspokoić wszystkie roszczenia w 7 dni ?

Odpowiedz

Mateusz Listopad 14, 2018 o 23:24

Rozumiem stanowisko osób „zasłaniające się” świętym spokojem, ale ja swoje środki pozostawiam w IB. Nie ma o co się bać. Środowisko finansjery nie może sobie pozwolić na upadek tak dużego banku.

Odpowiedz

Norbert Listopad 14, 2018 o 23:54

Nie mam konta w tym banku ale miałem w skoku jak upadały, i dobrze że przeniosłem środki gdy jeszcze mogłem, bo dowiedziałem się od znajomej pracownicy banku. Skok nie był internetowy i jak ludzie chcieli wpłaty pieniędzy to nie wiem czy pamiętacie ale były albo duże kolejki, brak środków w danym dniu lub całkiem zamknięte placówki także można było pocałować klamkę. Także chyba lepiej wpłacić, zwłaszcza że dziś większość przelewów można realizować przez internet

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:40

Jeśli nie chce się nic stracić przy upadłości instytucji finansowej nie należy dotykać się SKOKÓW bo jak w zwykłej spółdzielni, wpisowe przepada.
Notabene: boicie się przekrętów Czarneckiego, a G. Biereckiego w SKOKACH się nie boicie?

Odpowiedz

Ewa Listopad 14, 2018 o 23:58

Jestem pracownikiem Getinu. Szum medialny owczy pęd i spowodował ogromne przeciążenie w placówkach. Trudno jest wyjaśnić klientom, że nie mają się czego obawiać. Efekt braku edukacji finansowej. Czekamy na uspokojenie się sytuacji 🙂 dzięki za artykuł, wykorzystam na pewno twoje argumenty w swojej pracy

Odpowiedz

Marcin Listopad 15, 2018 o 00:24

@Adrian
Tylko jest zasadnicza różnica. Amber Gold nigdy nie posiadał gwarancji BFG, którą ma IdeaBank.
np. SK Bank posiadał gwarancję i depozytariusze odzyskali kasę.

Odpowiedz

Piotr Listopad 15, 2018 o 00:54

Ja powiem tak Panikujcie i Nie panikujcie. Obecnie Idea Bank nie powinien być brany pod uwagę jako miejsce do lokowania swoich oszczędności. Dlaczego:
1. Agencja Eurorating 7 listopada obniżyła bankowi rating do poziomu spekulacyjnego B+ z tendencją negatywną
2. Bank jest zamieszany w aferę Get Back i prawdopodobnie będzie go to dużo kosztować
3. Bank nie spełnia wymogów kapitałowych przewidzianym prawem.
Powyższe plus dziwne gierki polityczne właściciela dyskwalifikują Idea Bank jako miejsce bezpiecznego lokowania swoich oszczędności.
Jeśli macie lokatę dotrwajcie do jej końca i podziękujcie za współpracę Idea Bankowi. A jeśli macie słabe nerwy (jak ja) zerwijcie ją przed terminem i szerokim łukiem omijajcie Banki z niski ratingiem.

Odpowiedz

Paweł Listopad 15, 2018 o 02:01

A w razie upadku banku co się dzieje z lokatami STRUKTURYZOWANYMI ?? Czy podlegają one również pod BFG. Podobno nie !!

Odpowiedz

Rafał Listopad 15, 2018 o 02:45

Witam
Czy załozone lokaty strukturalne są bezpieczne (np: liderzy technologi w Idea banku) ?. Czy posiadaja gwarancję BFG ?. Jak tu podejść do sytuacji ?.

Pozdrawiam
Rafał

Odpowiedz

Adam Listopad 15, 2018 o 07:17

Przy lokatach strukturyzowanych

BFG obejmuje:
* cały zainwestowany kapital początkowy
* wypracowane odsetki od części gwarantowanej lokaty

BFG nie obejmuje:
* wypracowane zyski od części akcyjnej lokaty

Odpowiedz

Stefan Listopad 15, 2018 o 05:13

Witam,
dziękuję za Twój bardzo rozsądny i merytoryczny wpis.
Podobnie jak Ty mam oszczędności w IB rozpisane na 2 konta – na mnie i na żonę.
Nie panikuję, bo znam zasady – do 100 tys. euro jest bezwzględna ochrona depozytów.

Jest irytujące, że aż tak wiele osób tu komentujących nie potrafi odróżnić banku chronionego przez BFG od piramidy Amber Gold.
Ponadto, mimo, że to napisałeś ludzie nadal nie wiedzą, że bank otrzymał wpis na listę ostrzeżeń za nielegalną działalność maklerską bez związku z działalnością bankową…

Właśnie dziś uzupełniłem swój stan – poniżej limitu BFG, by skorzystać z lokaty 3,9 proc.

Pozdrawiam Stefan

Odpowiedz

Wojtek Listopad 15, 2018 o 06:27

Cześć Michał,
Bardzo dobry artykuł! Rzeczowy. Czy mógłbyś odnieść się jeszcze do tematu obligacji korporacyjnych Getin Noble Bank? Jestem przypadkiem, który powierzył swoje oszczędności temu produktowi inwestycyjnemu do 2021 r. Wczoraj wartość produktu drastycznie spadła. No i pojawia się istotne pytanie…. przeczekać czy sprzedawać na Catalyst z akceptacją potężnej straty? Byłbym wdzięczny gdybyś podzielił się swoimi przemyśleniami w tym zakresie….
Pozdrawiam
Wojtek

Odpowiedz

MIROSŁAW Listopad 15, 2018 o 07:08

PO UPADKU SKOKU WOŁOMIN BGF WYPŁACIŁ WSZYSTKO I SZYBKO Z ODSETKAMI .PRZENIOSŁEM KASE DO SKOK KUJAWIAK ,KTORY TEZ UPADŁ I BGF WYPŁACIŁ TEŻ SZYBKO I Z ODSETKAMI.

Odpowiedz

Adrian Listopad 15, 2018 o 08:07

Ja z idea banku uciekłem po kilku miesiącach prowadzenia działalności (czyli jakieś 4-5 lat temu). Wszystko świetnie wyglądało, ładne biura, wspaniali doradcy, ale co chwilę naliczali jakieś dziwne opłaty, nikt nie umiał wytłumaczyć skąd się biorą. Dodatkowo jak zamknąłem konto – okres wypowiedzenia wynosił 30 dni, a wyglądało to tak, złożyłem papier, dojechałem do domu i … karta zablokowana, brak możliwości zalogowania się na konto, a środki zamrożone i możliwe do zwrotu dopiero po upływie tych 30 dni… masakra nikomu nie polecam!

Odpowiedz

Tomasz Listopad 16, 2018 o 19:18

Ja mam już ponad 2 lata konto firmowe w tym banku i nie narzekam. To co piszesz to bzdura i sianie paniki.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:14

Hej Tomasz,

Różnie to było z tymi kontami firmowymi w Idea Bank. Niektórzy rzeczywiście mieli notoryczne problemy. Ja sam przez wiele miesięcy czekałem na zmigrowanie do Idea Cloud żeby w końcu móc założyć tam konto firmowe, ale… zrezygnowałem po 9 miesiącach zapewnień, że to „już wkrótce”. I nie żałuję.

Są tacy, którym wszystko hula OK i znam też takich, którzy co jakiś czas mają bardzo konkretne problemy na kontach firmowych.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek Listopad 15, 2018 o 08:29

Cześć Michał,

jestem w szoku, że ludzie zadają Ci takie pytania. Zastanawiam się jak doszli do oszczędności, skoro samodzielne myślenie jest na tak niskim poziomie.

Dziwię się również Twoim stanowczym stwierdzeniom typu „są bezpieczne”. Tak naprawdę w Polsce po 89′ nie ćwiczyliśmy jeszcze upadłości znaczącego banku (nie licząc kanapeczek typu SKOKI). To, że ustawodawca zapisał gwarancje nie oznacza, że w chwili kryzysu ludzie faktycznie je zobaczą. W końcu żyjemy w państwie, w którym wczoraj zbierałeś na OFE, a dzisiaj tego nie robisz; szef KNF-u jest oskarżany o gigantyczną korupcję; prawo jest przepychane kolanem w 24h. Tu niczego nie przewidzisz. A nawet zakładając, że BFG będzie środki wypłacać to ze względu na skalę problemu może się to skończyć odroczoną wypłatą, która potrwa kilka lat. Ludzie odzyskają pieniądze po kilku latach niepewności i nerwów. Jestem w stanie sobie to wyobrazić.

Odpowiedz

Marek Listopad 15, 2018 o 08:38

BFG owszem, trochę uspokaja, ale wciąż w z tyłu głowy mam przypadek banków cypryjskich… A obecna ekipa rządząca ma takie „fajne” pomysły, że strach sie bać.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 16, 2018 o 12:17

Na Cyprze obcięcie depozytów nie dotyczyło depozytów gwarantowanych. Żaden zwykły deponent nie stracił pieniędzy.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 15, 2018 o 09:03

Sam fakt że powstał ten artykuł budzi pewne wątpliwości… a z drugiej strony wielce prawdopodobne jest że inne banki np zatrudniły kogoś tam za 40 mln dla spokoju 🙂

Odpowiedz

Adam Listopad 15, 2018 o 09:04

Przy całej tej aferze, zastanawiam się – czego ja mam moje dzieci uczyć, jeżeli takie rzeczy dzieją się na każdym możliwym szczeblu w Polsce…

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:16

Hej Adam,

Uczciwości. Przyda się.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Edyta Listopad 15, 2018 o 09:06

Michał,
rozumiem, że Ci co mają już lokaty, nie panikują albo panikują – jak kto woli. Nie mniej jednak rozumiem, że zakładanie lokaty we wspomnianych bankach obecnie, mija się z celem? Jeśli tak, to jakie inne, sensowne lokaty proponujesz?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:17

Hej Edyta,

Wszystko co proponuję znajduje się tutaj:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ranking-lokat-czyli-najlepsze-lokaty-bankowe

Użyj proszę suwaczków żeby dostosować ranking do własnych wymagań.

Pozdrawiam

Odpowiedz

rozie Listopad 15, 2018 o 09:08

Ja bym postawił pytanie odwrotnie: czy opłaca się nie zabierać pieniędzy z Idea Bank. Załóżmy wariant umiarkowanie pesymistyczny: bank upada, BFG wypłaca pieniądze. Co można zyskać, a co stracić w stosunku do wycofania pieniędzy na powiedzmy miesiąc, do czasu wyklarowania sytuacji?

Załóżmy, że kapitał to 100 tys. zł. Najlepsza lokata w Idea Bank to obecnie 3,9% (lokata beztroska – do 1 mln zł, bez obostrzeń typu tylko dla nowych klientów). Czyli równe 3900 w skali roku, czyli 325 zł/m-c. Czas blokady środków w przypadku wypłaty z BFG to 7 dni, choć biorąc pod uwagę wszystkie papierkologie po drodze liczyłbym 14 dni. Koszt to – zależnie od wariantu obliczeń – 80 lub 160 zł.

Jeśli zatem ktoś wycofa teraz, do czasu wyjaśnienia sytuacji, czyli powiedzmy na miesiąc 100 tys. zł i wpłaci je na nieoprocentowane konto, to straci 245 zł lub 165 zł. Czy to dużo za święty spokój?

Oczywiście zamiast konta nieoprocentowanego można wybrać konto oszczędnościowe choćby w Nest Bank (nest oszczędności), w przypadku ww. kwoty oprocentowanie wyniesie wówczas 2%. Strata spada wówczas odpowiednio do 80 lub 0 zł.

Oczywiście jeśli kwota jest mniejsza niż 100 tys. to święty spokój kosztuje odpowiednio mniej, szczególnie, że mniejsze kwoty łatwiej korzystnie ulokować.

Odpowiedz

Waldemar Listopad 15, 2018 o 09:14

A Ja mam pytanie trochę z drugiej strony.
Mam konto firmowe w Idea Banku i operuje w tej chwili pieniędzmi Banku czyli mam mówiąc krótko otwarty limit kredytowy. Daleki jestem od paniki w związku z sytuacją ale czy w sytuacji „kryzysowej” Banku coś się może zmienić w tej kwestii np. Bank zażąda szybki zwrot swoich pieniędzy albo zamknie mi możliwość korzystania z limitu, lub coś innego? Czy może w jakiś sposób zmienić się mój scenariusz spokojnych spłat w tej chwili?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

ROMAN Listopad 15, 2018 o 10:01

Ja wpłaciłem blisko 100 tys na 3,9% do Idea Bank. Alternatywa w postaci Millennium , nie jest wiele bezpieczniejsza. Bank Millennium ma więcej kredytów frankowych.

Odpowiedz

Poe Styczeń 22, 2019 o 14:30

Millenium ma znacznie większe „plecy” od Czarneckiego.

Odpowiedz

Miguel Listopad 15, 2018 o 10:18

Moim zdaniem bardzo źle świadczy o spółce 5 banków Idea Bank, Lion’s Bank, Getin Bank, Noble Bank i GETback, że nie jest świadoma jakie produkty finansowe może sprzedawać – co stało się przyczyną wpisania Idea Bank na czarą listę KNF. I nie chcę na własnej skórze doświadczać czego jeszcze nie wiedzą.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:18

Hej Miguel,

GetBack nie był i nie jest bankiem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemysław Listopad 15, 2018 o 10:18

Jak dla mnie sprawa jest prosta są dwa wyjścia albo kasę zabieramy i ponosimy koszt w formie utraconych odsetek ale kasę zostawiamy na koncie i ponosimy koszt utraconwgo świętego spokoju. Każdy wybierze to na czym mu bardziej zależy wg uznania.

Odpowiedz

Ricardo Listopad 15, 2018 o 10:20

A bezpieczeństwo mojego IKE w Getin Banku?
Nie mogę się wycofać, bo niestety jest to związane umową z polisolokatą zawieraną w Open Finance (też z imperium L.Czarneckiego).

No i co ze środkami na tej polisolokacie? Jeszcze 4 lata.
Pomijam w obu pytaniach tym razem kwestę uczciwości przy zawieraniu samych polislokat.

Odpowiedz

Zibi Listopad 15, 2018 o 10:54

Warto przeczytać:
https://www.bfg.pl/gwarantowanie-depozytow/gwarantowanie-depozytow-w-pytaniach-i-odpowiedziach/#1
Może gorące głowy po lekturze trochę ochłoną 🙂

Odpowiedz

Robert Listopad 15, 2018 o 11:33

Dziwi mnie to,ze nie porusza Pan innych problemów jakie ma IDEA bank w swoim artykule. Fala pozwów od obligatoriuszy za misselling przy sprzedaży obligacji
getback, kredyty frankowe, polisolokaty. Ten bank ma naprawdę sporo na sumieniu!!! A w uczciwość właściciela nie ma co wierzyć. Dla mnie ten bank jest totalnie spalony i nawet lokatka na 5% mnie nie przekona.

Odpowiedz

Gienek Listopad 15, 2018 o 11:33

Michale,
jakis czas temu przyszlo mi do glowy to pytanie, byc moze jest to dobry moment zeby je zadac.
Piszesz, ze rozpraszasz swoje oszczednosci miedzy bankami w Polsce, zeby nie przekraczac limitu gwarantowanego przez BFG.

Czy trzymasz, albo rozwazales trzymanie czesci oszczednosci za granica? Nie mam tu na mysli zadnej ucieczki do rajow finansowych lub na sekretne szwajcarskie konta, a kolejna dywersyfikacje na zwyczajnych kontach lub lokatach, w celu jeszcze lepszego zabezpieczenia oszczednosci (np krachu w duzej skali jak to mialo miejsce w Irlandii lub Argentynie)?
Jesli nie, to czy uwazasz takie wydarzenia w Polsce za nieprawdopodobne, czy cos innego stoi na przeszkodzie?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:22

Hej Gienek,

Bardzo zasadne pytanie zadałeś. Nie – nie trzymam pieniędzy za granicą. Może bym i trzymał, gdyby nie fakt, że to nie jest takie łatwe. Jestem rezydentem Polski, nie mieszkam za granicą, więc trudno mi spełnić podstawowe wymogi do założenia kont w bankach zagranicznych. Na tyle na ile rozpoznawałem temat (ostatnio z rok temu), to nie znalazłem sensownego i legalnego rozwiązania. Co nie znaczy, że bym nie chciał.

Widziałem, że niedawno na klientów z Polski otworzył się niemiecki bank internetowy N26. Będę testował jego usługi.

Pozdrawiam

Odpowiedz

bogdan Listopad 15, 2018 o 11:37

a co z wkładami w walutach jak wypłacają ..waluta czy złotówki i po jakim kursie

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2018 o 11:58

Witam, moim zdaniem wpłacanie pieniędzy teraz do IB to finansowanie jakiegoś przekrętu lub co najmniej poprawa kondycji upadającego (pudrowanie trupa). I co z tego, że BFG gwarantuje, przecież za to ktoś będzie musiał zapłacić – „za każdy zjedzony obiad ktoś musi w końcu zapłacić”. A jak wszystkie banki zaczną upadać to skąd BFG weźmie pieniądze, przecież BFG nic nie produkuje tylko jest finansowane ze zrzutek. Po co IB tak podnosi stopy procentowe? Po to żeby ściągnąć pieniądze. Tylko w jakim celu to robi i kto za tym stoi. Prezes KNF to w mojej (ale nie tylko) opinii tzw. szczaw, który dał się podprowadzić. Nie powinien być ktoś tak młody na takim stanowisku. Nie znamy wcześniejszych ustaleń obu panów, bo nie wierzę, że nie miały miejsca. Musiało być coś ustalane wcześniej a teraz wyszedł konkret. Dlaczego to nagranie leżało tyle miesięcy i dopiero teraz wypłynęło, a może ktoś nie dotrzymał umowy. Pan Czarnecki to przecież zarejestrowany TW, którego akta są dostępne w IPN. Nierzetelne umowy tzw. kredytów frankowych to jego specjalność. A może tak pali mu się grunt pod nogami? Wczoraj miałem założyć lokatę w IB ale dałem sobie spokój, choć oprocentowanie kusiło. Pozdrawiam wszystkich.

Odpowiedz

Maciek Listopad 16, 2018 o 14:56

“za każdy zjedzony obiad ktoś musi w końcu zapłacić” – owszem, ale mamy tu (zakładając jednak że BFG zadziała), mamy cztery opcje:

1) mamy w banku pieniądze, bank nie upda – win
2) mamy w banku pieniądze, bank upada – win, inni zapłacą za nasz obiad
3) nie mamy w banku pieniędzy, bank nie upada – loose
4) nie mamy w banku pieniędzy, bank upada – loose x 2, bo płacimy za czyiś obiad

Wnioski w sumie proste

Odpowiedz

Ewa Listopad 15, 2018 o 12:10

Cześć. W 2010 roku dałam się namówić na fundusz na życie MetLife w Getin Bank. W banku poinformowano mnie, że środki, które tam wpłacam są w 100% bezpieczne, tzn., że gwarantują 100% wypłaty wpłaconych środków (w założeniu były one oprocentowane i miało ich przybywać z każdym rokiem wpłaty – max 26 lat). Jakieś 2 lata temu przyszła inf., że ze względu na „nieudane” inwestycje mogę wybrać jedynie ich część. W tej chwili jest to ok 80% środków. Z każdym rokiem trwania umowy ten procent będzie się zwiększał, docelowo po 26 latach 100%. Pytanie, czy wycofać pieniądz już dziś i mieć 80% czy zostawić do końca wierząc, że znowu coś nie zmienią i jak minie 26 lat okaże się, że nie dostanę nawet 50%.

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2018 o 14:37

Witaj, ja mam podobny problem. Nie chce mi się już sprawdzać, bo jak zaglądam do tej teczki to mnie szlag trafia. Też chyba kupiłem podobny produkt (coś łączonego z lokatą) z OpenFinance. Na szczęście wpłaciłem „tylko” 30k, ale jak widać ten cały interes Czarneckiego to zwykły szwindel i złodziejstwo. Wciskają produkty na których klient z założenia musi stracić

Odpowiedz

Dave Listopad 15, 2018 o 12:37

A ja wplacam wlasnie kase na idee na 3.9%. To dobra oferta, bedzie dobrze, jest bfg w razie najgorszego.

Odpowiedz

Anna Listopad 15, 2018 o 12:40

A co z Lions bankiem który jest częścia Idea, jak w razie upadku będą rozliczane środki? w sensie czy sumuja sie środki trzymane w Idea i Lions czy sa liczone oddzielnie do sumy 100 tys euro?

Odpowiedz

PAWEŁ Listopad 15, 2018 o 13:03

Witam
Mam na lokacie w przeliczeniu na euro 175 tyś. Wczoraj po dużych spadkach wpadłem w lekką panikę i chciałem zerwać lokatę i wycofać środki z idea banku.Zauważyłem jednak,
że lokata kończy się 24 listopada tj za 9 dni.Jeżeli zerwę dzisiaj stracę dość dużo pieniędzy z lokaty,jeżeli bank upadnie w ciągu tych 9 dni stracę 75 tyś euro.Co robić??

Odpowiedz

Kuba Listopad 15, 2018 o 16:09

Najlepszym doradcą jesteś ty sam. Pół żartem, proponuję policzyć wartość oczekiwaną, która dodatkowo możesz rozszerzyć o swoją funkcję ryzyka.
(w skrócie funkcja ryzyka pozwoli ci określić, czy wolisz gołębia w garści czy wróbla na dachu. Załóżmy że możesz otrzymać 50 zł od razulub więcej jeśli wypadnie reszka w rzucie monetą, nic jak orzeł. Jeśli jesteś neutralny to obiecana nagroda wynosić musi 50, jeśli jesteś ryzykofobem to nagroda musi być większa, jeśli ryzykofilem to nagroda może być mniejsza).

Wartość oczekiwana w dwóch scenariuszach:
1. Zrywasz lokatę i zachowujesz swoje 175k – EV(1)=175k

2. Zostawiasz lokatę na 9 dni i czekasz co się okaże.

Załóżmy że jest 5% możliwości że bank upadnie.

jeśli upadnie otrzymasz 100k

jeśli nie upadnie (a jest na to 95% szansy) otrzymasz 175+odsetki. Załóżmy że miałeś dwuletnią lokatę oprocentowana na 3% z miesięczna kapitalizacja i 19% podatku. Możesz wtedy zyskać 8.75k odsetek, czyli w sumie 183.75

wartość oczekiwana w 2 scenariuszu to: EV(2)=0.05*100+.95*183.75 = 179.56

W praktyce jeśli jesteś neutralny na ryzyko, pieniądze powinieneś wycofać tylko wtedy jeśli oceniasz że szansa na upadek banku wynosi więcej niż 10% (wtedy się zrównuje wartość oczekiwana obu scenariuszy).

Nasunęło mi się pytanie, czy gwarancja do 100k€ obowiązuje równiez na odsetki? Tzn czy od tych 100k BFG wypłaci mi odsetki, czy też 100k to limit wypłat z BFG wliczając już odsetki? Jeśli BFG odda nam odsetki od 100k€ to wartość oczekiwana drugiego scenariusza dodatkowo nieznacznie wzrasta.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:25

Hej Kuba,

Tak – BFG gwarantuje wypłatę odsetek do dnia ogłoszenia upadłości banku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marian Listopad 15, 2018 o 14:06

Dzisiaj o 12.15 akcje Czarneckiego przestały spadać i być może ludzie przestaną panikować. Od trzech dni przechodzę koło Getin Banku, gdzie mam dwie lokaty i widzę dużo ludzi. Dzisiaj było najwięcej. Dziwię się, że sam Bank, pan Czarnecki, czy KNF nie próbują ochłodzić nastroje ciułaczy, aby nie próbowali zrywać lokaty oszczędnościowe. Jakoś nikt nie dba o obywateli, nawet środki masowego przekazu tym tematem się nie zajmują, a finansiści omijają go. Polaków od czasu do czasu denerwuje się różnymi poczynaniami władz, polityków itp. i naród staje się nerwowy. Myślałem, że nie dożyję takich czasów.

Odpowiedz

Zofia Listopad 15, 2018 o 15:07

„Oznacza to, że mając konto wspólne (dwóch współposiadaczy) limit wynosi równowartość 200.000 EUR.”

Poprawnie byłoby przykładowo tak:

„Oznacza to, że mając konto wspólne (dwóch współposiadaczy), jesteśmy chronieni do wysokości limitu wynoszącego równowartość 200.000 EUR”.

Od tak poczytnego blogera oczekuję umiejętności używania imiesłowów 🙂

Odpowiedz

Janusz Listopad 15, 2018 o 15:10

Lepszy wróbel w garści…

Czarnecki naciął tysiące ludzi na opcje walutowe, wirtualne franki, polisolokaty i obligacje Getbacku, więc pokazał na co go stać, dlaczego ludzie mieliby ufać komuś takiemu? Fundamentem każdej bankowości jest zaufanie więc jak można ufać komuś kto wzbogacił się na oszustwie? Ja z umierającym imperium Czarneckiego już się rozstałem, może zarobię mniej ale przynajmniej nie dołożę się do jego złodziejskiej działaności, mój spokojny sen jest bezcenny…i jest wart dużo więcej niż 3,9% na lokacie.
Jak widać na pokładzie tonącego statku zostaną najbardziej zdesperowani lub chytrzy… a jak dobrze wiemy chytry dwa razy traci…

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2018 o 15:11

Paweł – tyle czasu się nie bałeś o te 75k eur i nagle zacząłeś się bać?
Jednak niewiedza czasem jest błogosławieństwem.

Odpowiedz

PAWEŁ Listopad 15, 2018 o 18:08

Artur
To moja pierwsza lokata bez dywersyfikacji do 100 tys euro.
Kiedy Czarnecki zadarł w PISem wpadłem w popłoch.
Mogą chcieć go wykończyć…

Odpowiedz

Maciej Listopad 15, 2018 o 15:29

Państwo gwarant, BFG wypłaci etc Z naszych podatków oraz z wyższych opłat w pozostałych bankach na to pójdzie. Dawno temu pisałem tutaj komentarz, że nie podoba mi się promowanie ofert takich firm tutaj. Trzeba żyć z zasadami czyli nie wspierać swoimi środkami, działaniami banków (ludzi w nich pracujących) które są po prostu nieuczciwe.
Dzięki temu toksyczne banki by padały dużo wcześniej i byłby to problem o dużo mniejszej skali.
ps GetBack – jak nazwa i fakty wskazują firma ta powstała w grupie Getin – jak można ich wspierać ?
pps cos jest bankiem, należy pod BFG ale de facto kiwa ludzi jak piramidka to i jak Amber Gold powinno być traktowane.

Odpowiedz

Adam Listopad 15, 2018 o 16:08

Właśnie otworzyłem lokatę happy na 5k w ideabanku. Pozdrawiam! 🙂

Odpowiedz

Ryszard Listopad 15, 2018 o 18:07

A czy odsetki są gwarantowane czy tylko kapitał?.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:28

Odsetki od lokat też są gwarantowane (do dnia ogłoszenia upadłości banku).

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Listopad 15, 2018 o 16:20

Pytanie: czy środki które nie są w formie lokaty tylko mam na koncie osobistym np są to pieniądze z wpływającej pensji i takie którymi na co dzień dysponuje płacąc kartą itp… też podlegają ochronie BFG?
pozdrawiam

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:49

@ Michał, podlegają.

Odpowiedz

Paweł Listopad 15, 2018 o 16:32

Podobno przed niektórymi placówkami Getin Banku ustawiały się dzisiaj kolejki klientów którzy chcieli wypłacić swoje pieniądze. Także raczej sporo pieniędzy odpłynie z tych banków.

Odpowiedz

Marian Listopad 15, 2018 o 16:47

Dzisiaj Komitet Stabilności Finansowej, z udziałem Ministra Finansów, Prezesa NBP, Przewodniczącego KNF oraz Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wydał Komunikat (jest na stronie KNF-u do pobrania), w którym określił, że „System finansowy kraju funkcjonuje stabilnie” i na bieżąco go monitoruje. Na posiedzeniu omówiono też sytuację finansową Idea Banku S.A oraz Getin Noble Banku S.A. Podkreślono, że środki pieniężne zgromadzone przez deponentów na rachunkach bankowych, są objęte ochroną gwarancyjną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości równowartości w złotych 100 tysięcy euro, bez względu na liczbę posiadanych rachunków i że oba w/w Banki są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów. Cóż tu więcej dodać.

Odpowiedz

Urszula Listopad 16, 2018 o 18:00

Weszłam na stronę KNF i nie widzę tego komunikatu. Gdzie go można znaleźć

Odpowiedz

Robert Listopad 15, 2018 o 17:02

Cześć Michale
Dzięki za uspokajający ton Twojego artykułu.
Posiadam konto w IB. Wszystkie lokaty zakładałem przez Internet. Czy będę musiał w jakiś sposób udowadniać, że posiadałem w tym banku konkretne pieniądze/lokaty? Chodzi mi o to, że nie mam żadnych papierowych potwierdzeń, ani nawet elektronicznych.
Dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

Rozbawiony Listopad 16, 2018 o 00:36

Możesz sobie wygenerować w systemie (ściągnąć) potwierdzenia posiadania lokat. (Mój nick oczywiście nie odnosi się do Ciebie).

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2018 o 17:09

@Janusz – tutaj nie chodzi o chytrość tylko o zwykły rozsądek. Gdybym brał na poważnie najmniej prawdopodobne scenariusze to nie wychodziłbym z piwnicy, gdzie i tak bym nie mógł spać bo ciągle bym się czegoś bał.

Odpowiedz

Bartek Listopad 15, 2018 o 17:14

Zaufanie czyli waluta przyszłości ! 🙂

Popieram punkt widzenia Michała. Panika zawsze odbija się czkawka dlatego pozostańmy spokojni.

Pozdrawiam Cię Michał, robisz świetna robotę !

Odpowiedz

Ryszard Listopad 15, 2018 o 17:31

Czy odsetki od lokad też są gwarantowane? czy tylko kapitał?.

Odpowiedz

Basia Listopad 16, 2018 o 12:47

Jeśli są już naliczone, to tak.

Art. 17. [Środki objęte ochroną gwarancyjną]
1. W przypadku banku lub oddziału banku zagranicznego objętych obowiązkowym systemem gwarantowania depozytów środkami objętymi ochroną gwarancyjną są:1) środki pieniężne zgromadzone przez deponenta na rachunkach bankowych, w przypadku których deponent jest stroną umowy rachunku bankowego, niezależnie od wadliwości prawnej tej umowy, a także jej nieważności, oraz w przypadkach, o których mowa w art. 26 ust. 2 i 3;
2) inne należności deponenta wynikające z czynności bankowych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 6 ustawy – Prawo bankowe;
3) kwoty, o których mowa w art. 55 ust. 1 pkt 1 i art. 56 ust. 1 ustawy – Prawo bankowe, z zastrzeżeniem art. 52, o ile stały się wymagalne przed dniem spełnienia warunku gwarancji;
4) należności deponenta wynikające z bankowych papierów wartościowych, potwierdzone dokumentami imiennymi wystawionymi przez emitenta lub imiennymi świadectwami depozytowymi, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, o ile zostały wyemitowane przed dniem 2 lipca 2014 r.

2. Ochrona gwarancyjna, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje:1) środków wpłaconych tytułem udziałów, wpisowego i wkładów członkowskich do spółdzielni;
2) środków deponenta, jeżeli środki te znajdują się na rachunkach bankowych, na których w okresie 2 lat przed dniem spełnienia warunku gwarancji nie dokonano obrotów poza dopisywaniem odsetek lub pobieraniem prowizji lub opłat, a ich suma jest niższa niż równowartość w złotych 2,5 euro – jeżeli byłyby to jedyne środki deponenta objęte ochroną gwarancyjną;
3) pieniądza elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1572 i 1997 oraz z 2017 r. poz. 1089) oraz środków pieniężnych otrzymanych w zamian za pieniądz elektroniczny, o których mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy.

3. Do obliczenia wartości euro w złotych, o których mowa w ust. 2 pkt 2, przyjmuje się kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Odpowiedz

Adam Listopad 15, 2018 o 17:39

Co z obligacjami korporacyjnymi Idea Banku – Open life? Czy te sa w jakis sposob zagrozone ?

Odpowiedz

Natalia Listopad 16, 2018 o 17:34

To osobny niezależny twór. Bank jest tylko pośrednikiem

Odpowiedz

Łukasz Listopad 15, 2018 o 18:01

Macie problem z założeniem tej lokaty na 3,9%? Też lokuję tam oszczędności z uwagi na wysokie oprocentowanie. Teraz założyłem tę lokatę bezstratną i jak zawsze wszystko trwało góra 1 minutę, tak od 2 dni lokata ma status założona, ale „czeka na opłacenie”.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 15, 2018 o 18:07

Niekatulane właśnie zaksięgowali;]

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:30

Hej Łukasz,

Zero problemów. Założyłem już kilka takich lokat.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Listopad 15, 2018 o 18:04

Banki, BFG, KNF, ZUS i wszystkie inne litery mogą oszukiwać bo NIC im za to nie grozi. Nie znam prawa, ale chyba nie ma żadnych sankcji za przekroczenie terminu lub niewykonanie obowiązków.

Zwróćcie uwagę na regulaminy produktów bankowych. Zawsze klient musi zrobić coś w jakimś terminie. Jeśli tego nie zrobi to zapłaci kary, odsetki itp. Rzadko są zapisy, że bank musi coś zrobić. A nigdy nie ma co się stanie, jeśli bank tego nie zrobi.

Przykłady z mojej praktyki:
1. Pewien bank próbował mnie oszukać na kilka tyś. zł. Odzyskanie pieniędzy trwało 9 miesięcy i udało się tylko dzięki arbitrowi bankowemu. Jaką stratę poniósł bank? Tylko 80 zł na koszty arbitra.

2. W Idea Banku założyłem konto ZOŚKA PRO skuszony oprocentowaniem 2,25% (wymagany warunek spełniłem). Ale bank naliczył standardowy 1%. Od momentu złożenia reklamacji zaczął naliczać poprawnie. Za okres wcześniejszy nie dopłacił do dziś.
Założyłem drugie konto dla dziecka i znów to samo. To chyba standardowa procedura.
Może warto Michale, w Twoim rankingu kont oszczędnościowych dodać w uwagach o ZOŚCE PRO, że podwyższone oprocentowanie naliczane będzie dopiero po złożeniu reklamacji?

Pozdrawiam i życzę wszystkim zadowolenia z własnych decyzji.

Odpowiedz

Krystian Listopad 15, 2018 o 18:13

Cześć, wczoraj wysłałem maila do idea banku. Ta Twoja formułę i dziś odpisali , iż mogę zamknąć konto tylko pisemnie lub w placówce. Miałem tam tylko lokatę i żadnego konta. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 15, 2018 o 18:36

Dzisiaj caly dzien przeciazone strony idea, ciezko sie zalogowac

Odpowiedz

Antyhaczyk Listopad 15, 2018 o 19:18

Też powyciągałem z kont oszczędnościowych i jutro planuję zakładać lokaty beztroskie 3,9%. Teoretycznie powinno się w razie czego móc wyciągnąć pieniądze w momencie. Także osobiście podzielam Twoje zdanie. Chociaż moich komentarzy nigdy nie publikowałeś ;-/

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:33

Hej Antyhaczyk,

Co do komentarzy – nieprawda. Przykładowo tu jest Twój:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/gdzie-trzymac-gotowke-i-jak-bezpiecznie-lokowac-oszczednosci#comment-367403

A jeśli jakieś zniknęły, to pewnie dlatego, że spamowałeś linkami. 😉

Pozdrawiam

Odpowiedz

jaka Listopad 15, 2018 o 19:20

W moim Banku bez paniki ludzie przychodzą wpłacają , wypłacają kasę bez paniki.

Odpowiedz

Martyna Listopad 15, 2018 o 19:36

NARESZCIE GŁOS ROZSĄDKU! Idea i Getin są bezpiecznymi bankami z gwarancją BFG, ostrzeżenie KNF dot. działalności maklerskiej, a nie piramidy finansowej jak to było przy Amber Gold. To ludzie przez wycofywanie lokat mogą je doprowadzić do upadku i zrealizować plan rządu co do nacjonalizacji, gdy upadłych kupi PKO!

Odpowiedz

Fabian Listopad 15, 2018 o 19:55

Oczywiście, Martyna. Klienci zgłaszając się masowo po swoje depozyty są w stanie ‚przewrócić’ każdy bank! Bo poza jakąś rezerwą żaden z nich nie trzyma tych pieniędzy pod ręką w swoim skarbcu.

Odpowiedz

Weronika Listopad 15, 2018 o 19:49

Pracuje w Getinie i to co słyszę i widzę w pracy mnie osłabia. Ludzie rzucili się na nas jakby się paliło. Nie rozumieją wielu podstawowych rzeczy, np. O BFG czy limitach które obowiązują w bankach.
Szkoda że Ci panikujacy nie korzystają z internetu i nie mogą tego przeczytać, może trochę by odpuścili

Odpowiedz

Viki Listopad 15, 2018 o 19:55

Ale bzdury przeciez jest podpisana dyrektywa EU gdzie moze bank zai kasowac nasze oszczedznosci na ratunek banku. Ponadto bfg jest teraz pusty po upadkach skokow

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:38

Oj chciałbym żeby moje konto było tak „puste” jak to BFG. 😀

Odpowiedz

stan Listopad 15, 2018 o 20:31

Najbardziej się boję banku tego co oferuję wysokie procenty tak powiedział mi urzędnik bankowy i od takich Banków trzymam się z daleka inwestować w złoto lub działki . Bo ziemi ogień nie spali i woda nie zabierze . pieniądze wybrać jak najszybciej bo nic nie jest pewne najpewniejsza podobno jest skarpeta

Odpowiedz

stan Listopad 15, 2018 o 20:48

Niech ludzie wpłacają pieniądze na wysoki procent to potem się dowiedzą że stracili swoje oszczędności . Wysoki procent to jest podstęp dla ludzi którzy marzą o szybkim się wzbogaceniu

Odpowiedz

jasiu Listopad 15, 2018 o 20:49

podobno nie ma kasy w BGW zostały wydane na poszkodowanych w getbank ?

Odpowiedz

Jacek Listopad 15, 2018 o 22:16

Dowiedziałem się, że jest w ogóle jakaś afera, dopiero jak dostałem e-mail od Michała 🙂
Nie mam zamiaru wycofywać swoich środków i również mam zamiar założyć lokatę na 3.9%, o ile jeszcze będzie dostępna za kilka dni, kiedy będą mi się kończyć inne lokaty.
Zastanawiam się za to, czy gdyby jednak coś z tym bankiem nie poszło to czy po wypłatę z funduszu gwarancyjnego muszę się zgłosić osobiście? Czy można to załatwić przez internet albo za pomocą pośrednika? Nie ma mnie obecnie w kraju.
Pozdrawiam wszystkich i życzę nie poddawaniu się chorej panice.

Odpowiedz

Gosia Listopad 15, 2018 o 22:19

Jacku, zadalismy to samo pytanie w tym samym czasie. 🙂

Odpowiedz

Gosia Listopad 15, 2018 o 22:17

4 dni temu zalozylam w IB lokate stanowiaca ok 80% moich oszczednosci, mam tez w tym banku dwie lokaty 8-miesieczne, ktore stanowiac ok 5% moich oszczednosci. W tej sytuacji postanowilam zerwac lokate, ktora zalozylam kilka dni temu. Pozostale koncza sie za 2 tygodnie, mam nadzieje, ze do tego czasu nic zlego sie nie stanie i bede mogla te srodki spokojnie wyplacic wraz z odsetkami.
A oreintujecie sie w kwestiach formalnych typu: czy bank upada z dnia na dzien? Tj. ot tak nagle oglasza niewyplacalnosc i w tym samym momencie nie mozna dostac sie online do swoich lokat? Czy tez przed samym ogloszeniem bakructwa sa jakies przeslanki (oprocz przesadnie atrakcyjcnych lokat, wpisania na liste ostrzezen KNF) i mozna jeszcze wycofac srodki, zanim wybuchnie bomba?
Jak wyglada odzyskanie funduszy od BFG? Czy trzeba zglosic sie do instytucji osobiscie, czy tez trzeba wypelniac online jakies wnioski? Czy tez w razie bankructwa banku to BFG kontaktuje sie z wlascicielem konta/lokaty?

Odpowiedz

Ratbert Listopad 16, 2018 o 00:02

Według mnie sytuacja wygląda tak że banki z grupy Czarneckiego tracą zaufanie, a jak wiadomo jest to waluta przyszłości.
Spójrzmy na czym zarabia/zarabiała grupa banków Czarneckiego:
* polisolokaty
* lokaty strukturyzowane
* kredyty frankowe
* sprzedaż obligacji GetBack w sposób budzący wątpliwości KNF. Jeszcze gdy GetBack był dobrze prosperującą firmą ale to był gruz, jeśli wierzyć doniesieniom medialnym to tam oszustwo goniło oszustwo.

Na w/w produktach ludzie się już sparzyli i ciężko będzie im na nich zarabiać.
Poza tym Banki te dają wysoko oprocentowane depozyty nawet przed ostatnią aferą. W moim subiektywnym odczuciu przy rosnącym oprocentowaniu ciężką im jest zarobić na tym gdy stopa lombardowa wynosi 2,5% (a oprocentowanie kredytu nie może być większe od czterokrotności stopy lombardowej). W moim subiektywnym odczuciu takie rolowanie depozytów zaczyna przypominać rolowanie kredytów (depozyt dla banku jet jego kredyt). Aby zrolować depozyty bank za 3 miesiące da depozyty 5% za za pół roku 6%, w końcu co stoi na przeszkodzie, w końcu jest BFG, a on wypłaca depozyty z odsetkami.

Jak bank bankrutuje są dwa wyjścia albo przejmuje go inny bank za przysłowiową złotówkę i reguluje zobowiązania zbankrutowanego banku (taki bank zamienia się trochę w takiego windykatora, jeżeli powodem bankructwa były toksyczne udzielane kredyty) albo bank bankrutuje i zobowiązania przejmuje BFG a składkę do BFG płacą wszystkie banki. Jak bankrutuje duży bank to składka idzie w górę. Co odbija się na wynikach innych banków oraz kto wie może i depozytach. A jeżeli państwo ma ratować BFG to zapłacimy my w podatkach. Pytanie czy to jest moralne ?

Zapytam też naiwnie czy jeżeli banki ma dość do bankructwa to nie można było tego zaplanować z twarzą tak aby system bankowy najmniej ucierpiał. Po wydarzeniach trudno się spodziewać że to tak się skończy.

P.s. Jest takie powiedzenie że jak ktoś pożyczył 100 zł i nie oddaje to pożyczkobiorca ma problem, ale jak ktoś pożyczył miliony to pożyczkodawca ma problem.
W relacji klient bank w kontekście depozytów to klient banku jest pożyczkodawcą.

Odpowiedz

Jan Listopad 16, 2018 o 00:40

Szefem BFG nie jest przypadkiem jeden z bohaterów tej rozmowy? Poza tym Michał szanuje Cię za to że jesteś konsekwentny. Pan z App Funds spanikowal mimo że od m-cy mówił żeby być spokojnym. On traci wiarygodność. A Ty tym wpisem zyskujesz mimo że możesz się narazić w przyszłości na odzyskiwanie gotowki.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:46

Hej Jan,

Ja bym na podstawie pojedynczych decyzji nie wyciągał daleko idących wniosków, czy ktoś jest wiarygodny czy nie. Każdy ma prawo podejmować decyzje takie, z jakimi czuje się bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa to bardzo ważna sprawa.

Zbyszek wycofał z tego co wiem tylko część pieniędzy z Idea Banku i uczciwie o tym napisał dzieląc się swoimi obawami (napisał też, że chce sobie zaoszczędzić ewentualnego zamieszania z BFG i ja to rozumiem). Moim zdaniem w żaden sposób nie narusza to wiarygodności, a wręcz szanuję Zbyszka za to, że otwarcie o tym napisał – chociaż mógł tak naprawdę przemilczeć.

Ja zrobiłem inaczej niż Zbyszek akceptując ryzyko i uznając, że wierzę w gwarancje i to, że upadek banków Czarneckiego nie jest w niczym interesie. W obecnej sytuacji jeszcze bardziej nie jest w interesie rządzących – przynajmniej ja tak to widzę. Czy mam rację? To się dopiero okaże. Tak jak napisałem każdy sam musi podjąć decyzję co robi z pieniędzmi.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dawid Listopad 16, 2018 o 04:52

„Znacznie więcej środków pracuje w inwestycjach poza systemem bankowym”, czyli w jakiej branży? Chodzi o mieszkania na wynajem?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:47

Hej Dawid,

Nieruchomości, ale w moim przypadku nie są to bezpośrednie inwestycje w mieszkania na wynajem. Tu mówiłem o tym więcej:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/inwestowanie-w-mieszkania-na-wynajem

Pozdrawiam

Odpowiedz

baśka Listopad 16, 2018 o 09:37

Ja nie mam zamiaru uciekać, tylko na spokonie obserwować jak sytuacja bezie się rozwijała

Odpowiedz

Tomasz Listopad 16, 2018 o 10:09

dziękuję bardzo za uspokojenie!

Odpowiedz

Mariusz Listopad 16, 2018 o 10:15

Cześć,
mam pytanie o same wypłaty z BFG. Jeżeli bank upadnie, BFG wypłaca pieniądze na podstawie jakiegoś wniosku ze strony klienta upadłego banku? Czy klient musi wiedzieć ile miał zgromadzonych środków w banku? Potrzebne są wyciągi z konta? Itp.
Nie wiem czy banki są zobowiązane do informowania BFG o rachunkach klientów. Jeżeli są do tego zobowiązane, wtedy BFG ma informację o zgromadzonych środkach, a wtedy nie ma tematu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Listopad 16, 2018 o 10:20

Ja mam zamiar także skorzystać z tego całego zamieszania i założyć jakąś ciekawą lokatę w IB. Raczej nie boję się o swoje kilka tysięcy złotych. Może jakbym miał zamiar zdeponować milion to bym się wahał, ale w takiej sytuacji raczej nie mam problemów ze skorzystaniem z oferty depozytowej banku.

Odpowiedz

Adam Listopad 16, 2018 o 10:25

Nie mam nic przeciwko bankom Getin i Idea,od kilku mam tam lokaty (ponizej 100tys.EURO), ale pieniadze lubia CISZĘ. Dlatego wycofalem lokaty w ciagu 5 min. przez internet,wiec mam spokój i zero stresu.Nie bede teraz sledzil codziennie sytuacji w mediach na temat LC, KNF i BFG, bo moze byc roznie… Stracilem przez to zaufanie do wszystkich banków i pozostaje skarpeta.Taki Ździsiek rzadzi instytucją…To jest przerazające…Tak samo jak w VABANKU, gdzie szefa banku gral Leonard Pietraszak.

Odpowiedz

OnA Listopad 16, 2018 o 11:15

Gdzieś czytałam ze z uwagi na to ze IdeaBank i Getin należą do jednego holdingu to w przypadku upadku obu banków 100k euro jest gwarantowane i obejmuje lokaty w obu bankach. Inaczej mówiąc nie 100k euro na każdy bank ale w sumie.
Wiem ze to jesz bardzo czarny scenariusz ale z tego co już teraz wiemy Państwa tez mogą zbankrutować to dlaczego by nie jakieś tam 2 banki …

Czy ktoś jest zorientowany w temacie?
Dziękuje i Pozdrawiam

Odpowiedz

Havrań Listopad 16, 2018 o 11:24

Czy podczas kryzysu systemu bankowego na Cyprze w 2013 deponenci poniżej 100 tys euro tych 2 banków które upadły stracili jakieś środki , czy tylko ci co mieli ponad gwarantowe 100 tyś przez tamtejszy BFG około 50% środków od nadwyżki ?

Odpowiedz

Łukasz Listopad 16, 2018 o 11:51

Ostatnio przeczytałem że inflacja w 2019 będzie na poziomie 3,5% . Michale jak chronić oszczędności przy takiej inflacji ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 13:51

Hej Łukasz,

Przykładowo kupując 4-letnie lub 10-letnie obligacje skarbowe, które indeksowane są inflacją.

Pozdrawiam

Odpowiedz

TP Listopad 16, 2018 o 11:54

Michał,

fakt, że masz środki w IB sprawa, że Twoje podejście jest nieobiektywne. Gdybym miał kasę w GB lub IB to również pisałbym na swoim opiniotwórczym blogu, że nie ma się czego obawiać. Po czym wycofałbym je czym prędzej!

Pozdrawiam,
TP

Odpowiedz

Krzysztof A. Listopad 16, 2018 o 15:18

Ty tak na serio? o_O Czemu miałoby to służyć?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:00

Hej TP,

Ręce mi opadają po Twoim komentarzu. Nie wiem czy bardziej mnie on śmieszy czy załamuje. Będę bezpośredni: to, że Ty działasz nieuczciwie, nie daje Ci prawa do przypisywania swojego wykolejonego myślenia innym osobom.

A na przyszłość mam dla Ciebie radę: nie popisuj się w internecie swoim brakiem zasad, bo namierzyć Cię jest łatwiej, niż Ci się wydaje. Pomyśl co by się stało, gdyby Twój „przepis na uczciwość” dotarł do Twojego pracodawcy. Dla jasności: ja nie zamierzam tego robić, ale prędzej czy później kosa trafić na kamień i będzie płacz. Serio – warto myśleć, co się robi w necie i jakie bzdury się wypisuje.

Informacyjnie: nie tylko nie wycofałem środków z Idea Banku, ale dopłaciłem od czasu napisania tego artykułu dodatkowe 150 tys. zł na lokaty.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Listopad 16, 2018 o 11:59

Witam
Czy jezeli posiadam pieniądze w banku GetinBank i IdeaBank to w każdym z nich mam gwarantowane 100tys euro z BFG czy jako grupa czarneckiego w sumie 100tys euro w dwóch bankach. Mam depozyty do gwarantowanych kwot w jednym i w drugim Banku i sie obawiam.

Odpowiedz

Piotrus Listopad 16, 2018 o 12:58

Na chwilę obecną są to oddzielne byty, więc gwarancje masz tu i tu. Jednak jakby oba banki się połączyły to możesz mieć problem, bo wtedy twoje depozyty będą w 1 nowym banku. Nie wiem jak wygląda procedura łączenia i szkoda, że Michał nie wspomniał o tym ryzyku. A może połączenie nie jest taką prostą sprawą i nie da się go przeprowadzić z dnia na dzień i dlatego Michał celowo to pominął aby nie straszyć, a jednocześnie wiedząc, że jakby pojawiły się jakieś przesłanki to ma czas nas ostrzec.
Pytanie czy Getin chciałby wchłonąć IDEA nad który mogą spaść konsekwencje za sprzedaż toksycznych GETBACKów w dodatku bez uprawnień, za co KFN własnie wpisała go na listę ostrzeżeń.

Odpowiedz

Wojtek Listopad 16, 2018 o 12:49

Mamy z żoną w IdeaBanku wszystkie oszczędności. Dlaczego? Bo jest tego mniej niż 100 k euro, bo na RORze w innym banku zawsze trzymam tyle pieniędzy, ile potrzebuję by wygodnie przeżyć do następnej pensji (plus margines na wydatki nieprzewidziane), bo mam awaryjnie kartę kredytową, bo w Idea Banku są najlepsze oprocentowania na rynku, bez wchodzenia w dziwne układy (gra na akcjach, zmiana konta, na które przelewana jest moja pensja).
Kompletnie nie rozumiem panikarzy. I porównań do Amber Gold. Wściekły jednak jestem, że pisowskie SKOKi wydoiły BFG. To sprawia, że mam ten 1 % wątpliwości.
BTW 3-4 lata temu zerwałem lokaty z dnia na dzień z Getin Banku, po tym jak giełda mocno im tąpnęła. Straciłem wtedy na odsetkach 629 zł, do dziś pamiętam tę liczbę, bo na obracaniu pieniędzmi zwykle ciężko zarobić w krótkim czasie i 100 zł. Oczywiście była to głupota, niestety byłem wtedy pod wpływem różnych szarlatanów (wtedy independenttrader). Cieszy mnie, że nigdy nie kupiłem złota, od lat byłbym w czarnej d… I cieszy mnie, że kupiłem mieszkanie na kredyt, a nie zbierałem gotówki – dziś mam je spłacone, a inaczej ciągle bym wynajmował, a kasy miałbym ciągle za mało na zakup nieruchomości.
Doceniam ten blog i jego Autora za dwie rzeczy – ten wpis i kupienie Mustanga GT 😉 Sam kupiłem swoje cudo (nową mx5) rok temu i wierzę, że Autor odczuje radość z życia każdego dnia – mi po roku w ogóle się ta radość nie przejadła.

Odpowiedz

Maciej Listopad 16, 2018 o 12:56

@Paweł: To odzielne banki. W idea i GB to 100k EUR. Zobacz komentarze Michała wyżej.

Odpowiedz

Marcin Listopad 16, 2018 o 13:10

A jezeli mam leasig w tym Banku i gdyby Bank ten zbankrutowal- mam zadluzenie z glowy? Kto bedzie wlascicielem auta? W dowodzie wpisany jest Bank

Odpowiedz

Maciej Listopad 16, 2018 o 16:04

Hahaha, już ty się nie martw. Kredyty bankowe zawsze znajdą kupca i da się je sprzedać. Możesz przestać spłacać leasing, to za rok lub dwa odezwie do Cb Kruk, BEST czy inny poważny gracz na rynku wierzytelności.

Odpowiedz

Michał Listopad 19, 2018 o 19:46

W przypadku upadłości firmy leasingowej, kontynuujesz umowę (syndyk nie może Ci w tym przeszkodzić, tj. nie może rozwiązać umowy z powodu upadłości). Potem możesz przedmiot wykupić, o ile taka opcja była przewidziana w umowie.

Jeśli przestaniesz spłacać, to będziesz „rozliczany” tak, jak przewidują to warunki umowy.

Z punktu widzenia leasingobiorcy upadłość nic nie zmienia.

Odpowiedz

Maciek Listopad 16, 2018 o 15:05

Też mam wiarę w to że BFG zadziała, jednak pamiętajcie że nigdy nie ćwiczyliśmy w praktyce scenariusza upadlości czegoś naprawdę dużego, jedynie wyłacanie gwarancji ludziom trzymającym pieniądze w takich trochę większych świnkach-skarbonkach 😉

Obawiam się, że wtedy mogłyby nastąpić jednak pewne zawirowania, rozmaite scenariusze przychodzą mi do głowy – sprawa trwa znacznie dłużej niż 7 dni, aby „zadbać o zwykłych ludzi” najpierw wypłacamy wszystkim po 20k, resztę – oczywiście też, ale „kiedyśtam”, wypłacamy nadwyżki ponad jakąś kwotę w obligacjach skarbu państwa, wcześniejsza redukcja depozytów (dyskutowana już konfiskata częście przez bank któremu grozi upadłość), zamiast wypłacenia ludziom gotówki założenie im depozytów gdzie indziej… Wiem wiem, część z tych rozwiązań nie ma nawet oparcia w przepisach, ale i prepisy nie są gotowe na krach całego sektora.

Odpowiedz

Bartosz Listopad 16, 2018 o 15:42

Czesc Michal,

Swietnie, ze wypusciles ten artykul – super ze dzielisz sie uwagami na temat biezacej sytuacji. Ja chcialbym Cie zapytac w tym kontekscie o potencjalne problemy z kredytem mieszkaniowym.
Mam kredyt w Getin Banku i zastanawiam sie ze gdyby bank upadl – do czego pewnie droga daleka i mam nadzieje ze do tego nie dojdzie – to czy moglbym sie obawiac o to ze bank ktory przejmie moj kredyt – moglby np zmienic warunki np na niekorzyste dla mnie?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

moba Listopad 16, 2018 o 16:58

I ten tekst w 100% mnnie uspokaja, i teraz będę czekała jak rozwinie się sytuacja.

Odpowiedz

dana Listopad 16, 2018 o 17:23

Banki nie upadają tak łatwo Nawet małe banki są ratowane, a to za duży bank aby mógł upaść Nikomu na tym nie zależy żeby Getin upadł Zła sytuacja była w marcu tego roku – teraz bank odbił.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 16, 2018 o 17:25

Michał. Mam pytanie trochę z „innej beczki” ale nawiązuje do tego co napisałeś w swoim artykule. Napisałeś w nim „Mamy z Gabi dwa oddzielne konta w Idea Banku (według mnie to lepsze wyjście niż jedno wspólne, gdyż czasami przerzucamy środki pomiędzy nimi, żeby założyć lepiej oprocentowane lokaty na „nowe środki”).” Rozumiem to działanie w sensie uzyskania w ten sposób wyższego oprocentowania ale czy nie ma tutaj obawy, że przyczepi się do Ciebie Urząd Skarbowy traktując taki przelew z Twojego konta na konto żony jako darowizna? Nie musi być umowy darowizny, bo wystarczy jej spełnienie, a na to jest dowód w postaci przelewu i jeżeli osoba obdarowana nie zgłosi tego do US w ciągu bodajże 6 miesięcy to musi zapłacić klasyczny podatek od darowizny. Przy wielu takich akcjach przerzucania kasy i takiej interpretacji US mogłyby to być nie lada kwoty znacznie przewyższające korzyści z tak uzyskanej podwyżki oprocentowania lokaty. Nie ma ryzyka, że US potraktuje to jako darowiznę albo jako pożyczkę? Bo US różne miewa dziwne pomysły…

Odpowiedz

Andrzej uks Listopad 16, 2018 o 20:14

A znasz pojęcie wspólności majątkowej? Zapewne taką z żoną ma, więc mogą sobie między rachunkami przerzucać choćby i miliony złotych a US nic do tego nie ma, bo nie są to czynności objęte ustawą o podatku od spadków i darowizn!

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 17, 2018 o 01:29

Zona to I grupa podatkowa tak samo jak dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie itd. To kogo dotyczy ustawa o podatku od spadkow i darowizn jezeli nie ich?

Odpowiedz

emma Listopad 16, 2018 o 22:26

No nie wierzę co ty wypisujesz, nie wiesz co to jest wspólnota majątkowa?

Odpowiedz

Piotr Listopad 17, 2018 o 01:00

A Ty nie wiesz co to czytanie ze zrozumieniem ?
Wspólnota majątkowa nie ma tu NIC do rzeczy. BFG gwarantuje każdej osobie udzielny limit. Poza tym o ile wiem to IdeaBank nigdy nie miał wspólnych kont. Więc o co kaman ?Trolujesz ?

Odpowiedz

achim ggw Listopad 18, 2018 o 16:58

Emma odnosiła się zapewne do wypowiedzi Grzegorza, który nie wie, że małżonkowie ze wspólnością majątkową mogą między rachunkami dokonywać dowolnych operacji bez konieczności płacenia podatku.

Odpowiedz

Marek Listopad 16, 2018 o 22:32

Przelew bankowy między małżonkami ma stanowić dowód zawarcia umowy darowizny ? A może tak jakiś dowód dla tej tezy – przykład orzeczniczy, bądź interpretacja organu podatkowego ?

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 17, 2018 o 01:33

Proszę…
– ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm),
– ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.),
– rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 września 2011 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 216, poz.1276),
– rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (Dz. U.Nr 243, poz. 1762, z późn. zm.),

Odpowiedz

Marek Listopad 17, 2018 o 15:23

Są to tytuły aktów prawnych.
Po pierwsze, nie o to prosiłem.
Po drugie, skoro uważasz, że w tych aktach są przepisy uzasadniające Twoje twierdzenie, to powinieneś podać jednostkę redakcyjną (artykuł/paragraf/ustęp/punkt) w tychże aktach, abym mógł (lub ktoś inny) do tego się odnieść.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 19, 2018 o 13:02

Nie twierdzę, że tak jest bo nie wiem i dlatego zadałem pytanie. Tym samym nie znam przepisów, które by to potwierdzały. W takim razie może odwrócę pytanie i poproszę o podstawę prawną, że w ramach wspólnoty majątkowej transfery pieniężne pomiędzy kontami nie zostaną potraktowane przez US jako darowizna czy pożyczka. Mimo, iż przed ślubem ludzie mają swoje indywidualne konta i oszczędności, a wspólne środki uzyskują dopiero w trakcie kolejnych lat trwania wspólnoty.

Odpowiedz

andrzej uks Listopad 18, 2018 o 17:00

Jeszcze raz powtórzę, jeżeli małżonkowie mają wspólność majątkową to przerzucanie pieniędzy między ich kontami NIE jest darowizną w rozumieniu ustawy i NIE wiąże się z koniecznością zapłaty podatku.
Co innego jakbyś pieniądze dostał np. od ojca. Wtedy żeby uniknąć podatku należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia do US.

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 19, 2018 o 12:41

OK bo właśnie o to pytałem. Czyli podatek od spadków i darowizn nie dotyczy wspólnoty majątkowej w zakresie transferów pomiędzy kontami? Ale jeszcze mam taką wątpliwość… Jeżeli przed ślubem mam np. 1 mln zł na swoim koncie, a żona ma 1 tys. i 2 dni po ślubie i po powstaniu wspólnoty przeleje na konto żony 0,5 mln zł np. na lokatę na nowe środki to nie zostanie to uznane przez US w trakcie ew. kontroli jako darowizna z mojego majątku osobistego? Przecież w 2 dni nie zarobiliśmy wspólnie tych pieniędzy i nie będzie na to żadnego potwierdzenia. Ale to już będzie traktowane jako majątek wspólny? A jak mi zwróci po zakończeniu lokaty to będą to znów moje indywidualne środki a nie wspólne? No chyba nie… Przecież majątek posiadany przed ślubem nie wchodzi do majątku wspólnego i dotyczy to nie tylko mieszkania czy auta ale i środków pieniężnych.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:04

Hej Grzegorz,

Gdybyśmy mieli rozdzielność majątkową, to bym się tym przejmował. Ale mam wspólnotę z Gabi, więc w ogóle nie ma tego problemu.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wanda Listopad 16, 2018 o 17:28

Właśnie zmieniłam swoją lokatę w Getinie z 1,7 % 12 miesięcy, na 3 % na 2 miesiące.
Właściwie nic nie straciłam na odsetkach,ponieważ założyłam ją tuż przed „aferą”.
Jutro zakładam lokatę w IB dla nowych klientów, bo właśnie kończy mi się lokata w innym banku na 1,5 % ,więc jej nie przedłużam. Nie dam się zastraszyć i zmanipulować.

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 15:05

Jest ryzyko, jest zabawa 😉

Odpowiedz

Marzena Listopad 16, 2018 o 17:33

Dałam się namówić na zakup obligacji tego banku… czy w razie upadłości jest szansa odzyskać te pieniądze? Co się dzieje w przypadku przejęcia banku?

Odpowiedz

Piotr Listopad 16, 2018 o 17:42

Ciekawostka:
Kto stworzył firmę GetBack , która zaszkodziła Czarneckiemu ?
Otóż tym twórcą jest sam Leszek Czarnecki…

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 14:59

Ale wtedy nie byl juz jej wlascicielem ;D

Odpowiedz

Urszula Listopad 16, 2018 o 18:52

Czy lokaty strukturyzowane typu Liderzy technologii czy best funds czy tez tez podlegają gwarancji BFG.

Odpowiedz

Ewa Listopad 29, 2018 o 21:51

Sama siè zastanawiam.

Odpowiedz

Kinia Listopad 16, 2018 o 18:55

Michal BFG gwarantuje 100tys euro czyli ile?Wg kursu na dany dzien?Pytam po jednym z komentarzu u Ciebie na fb ze to bedzie 356tys pl

Odpowiedz

Piotr Listopad 17, 2018 o 01:04

Dobrze że ktoś nie napisał na FB że 100 tyś EUR to 5 zł bo też być się niepokoił ?
Czasem się zastanawiam jak ludzie bez mózgu zdobywają > 356tyś zł
Chyba tylko poprzez spadek po dziadku.

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 14:46

356 tys. ? kolega chyba ma wlasnie spadek po dziadku ;p

Odpowiedz

Kinia Listopad 17, 2018 o 17:11

Czepiasz się Piotr.Nie po dziadku tylko zarobione.Lepuej pytać niż błądzić.Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:09

Hej Kinia,

Odpowiem Ci cytując BFG (w skrócie kurs średni NBP z dnia ogłoszenia upadłości banku):

„Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się ogłaszany przez Narodowy Bank Polski kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub też z dnia wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w związku z prowadzoną przymusową restrukturyzacją banku lub kasy).”

Pozdrawiam

Odpowiedz

Kinia Listopad 20, 2018 o 08:52

Dziękuję Michał 😊

Odpowiedz

Konrad Listopad 16, 2018 o 18:56

Witam,
A co sądzisz o podpisaniu umowy leasingu z Idea Leasing? Te dwa byty są chyba połączone – jeżeli padnie jeden padnie i drugi. Co w takim razie chroni leasingobiorce?

Odpowiedz

Michał Listopad 19, 2018 o 19:41

Leasingobiorcę chroni prawo upadłościowe.

Odpowiedz

Ferdek Listopad 16, 2018 o 20:22

Spokój trzeba zachować, nie panikować , jeszcze banki sa wyplacalne, kto się boi i nie moze spac w nocy ze strachu, wybrac kase do zera i ulokowac w domu w dobrej skrytce zeby tylko pamiętac gdzie sa schowane .

Odpowiedz

Noname Listopad 16, 2018 o 21:02

Dziś koło Getinu na małym osiedlu lubelskim stało ok.20 emerytów przed otwarciem placówki. Mijając ich zacząłem się jedynie zastanawiać jak bardzo się narażają wyciągając pieniądze sami. Wystarczy banda wyrostków którzy dopilnują ich jak wyjdą z banku z pieniędzmi…
PS. Osobiście zerwałem najświeższe lokaty które wystartowały 2 tyg. temu i… wsadziłem je na 3,9% w IB. 🙂

Odpowiedz

Renia Listopad 16, 2018 o 22:28

Panie Michale,
jestem totalnym laikiem , mam złożone w Getin Open Life Obligacje Korporacyjne. Czy te również są zagrożone w obliczu upadku GB?

Odpowiedz

Marek Listopad 16, 2018 o 22:37

Do wszystkich błądzących we mgle: macie przecież infolinię Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jak i zbiór aktów i innych ważnych informacji na stronie Funduszu. Po co więc zadajecie tu pytania, skoro może to zrobić w miejscu do tego powołanym ? Kolejna sprawa, gdy nie rozumiem rodaków, jak można tak działać.

Odpowiedz

Bubu Listopad 17, 2018 o 10:47

Rozumując w Twoim stylu tego typu fora nie mają sensu. Po co młócić te tematy jak wszystkie informacje są dostępne: w aktach, przepisach, paragrafach. Można nawet skorzystać z infolinii. Ale po co infolinie, jak wszystko jest w regulaminach? Po co zawracać głowę doradcom głupimi pytaniami, skoro można sobie poczytać regulamin?

Odpowiedz

Marek Listopad 17, 2018 o 15:27

Mają, chociażby po to, żeby wymieniać się opiniami/informacjami z osobami o większym doświadczeniu lub o wykształceniu profilowym.
Nie mają w zakresie, w jakim chcemy uzyskać informacje, które można uzyskać w lepiej poinformowanych źródłach, szczególnie, gdy są to źródła urzędowe.
Czy dobrze rozumieć, że zgadzasz się ze mną ? Postawiłeś znaki zapytania, w zdaniach potwierdzających moje rozumowanie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:12

Hej Marek,

Ale odpowiedź na Twoje pytania jest bardzo prosta: łatwiej zapytać tutaj + Czytelnicy mają do mnie jako takie zaufanie, więc wolą przeczytać u mnie niż gdzieś tam szukać w innych miejscach.

Przyznaję Ci jednak rację, że wiele informacji można znaleźć migusiem poza moim blogiem.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Darek Listopad 16, 2018 o 22:51

Na cały grudzień wyjeżdżam do innego miasta. Co w przypadku upadku banku Idea w którym trzymam pieniążki na lokacie. Czy będę mógł złożyć wniosek o ich odzyskanie z BFG w innym mieście i gdzie otrzymam ich zwrot. Tu gdzie zakładałem lokatę czy tutaj gdzie złożę wniosek w przypadku upadłości. I w jakim czasie muszę złożyć wniosek, w ciągu ilu dni? Czy im szybciej tym lepiej?

Odpowiedz

Magdalena Listopad 16, 2018 o 23:07

A jak to wygląda tak formalnie z wypłatami od BFG? Na jakie konto wpływają środki zwracane przez fundusz? Należy złożyć jak rozumiem jakiś wniosek ze wskazaniem nowego konta do przelewu.
Z góry dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

ola Listopad 17, 2018 o 00:02

witam serdecznie, co robic z obligacjami GB?? sa to obligacje 7-letnie wpadlam w panike

Odpowiedz

Piotr Listopad 17, 2018 o 01:09

Ludzie teraz macie świetną okazję by w końcu zarobić bezpiecznie 3.9 % na lokacie.
który bank Wam to gwarantuje ?
mBanki czy inne PKO to syf i złodziej dający 1% – podatek …
Tymczasem Idea chroniona przez system bankowy (BFG) daje 3.9 %
Ja tam inwestuję bo jest lepiej niż było.
Mnie niepokoi co innego. Jeśli te bolszewickie stado przy korycie „skonsoliduje” banki to będziemy nasze oszczędności lokować na 0% bo wtedy konkurencji wśród banków nie będzie żadnej !

Odpowiedz

Iks Listopad 17, 2018 o 09:39

Z tego co pamiętam, na wypłatę środków za skbank było nawet kilka miesięcy, więc wszyscy trolle i łajzy narzekające, jak to im do miasta nie po drodze, jesteście niepoważni.

Odpowiedz

Patryk Tarachoń Listopad 17, 2018 o 09:47

Czuję, że wystarczyłoby, abyś napisał inaczej, a tłum ludzi poszedłby ratować swoje oszczędności. Sam bym tak zrobił, Twoje działania bardzo pomagają w zarządzaniu własnymi pieniędzmi.

Odpowiedz

Andrzej Listopad 17, 2018 o 09:59

A co z tak zwanymi lokatami strukturyzowanymi w Idei?
Są to lokaty z gwarancja zwrotu kapitału ale czy są objęte funduszem gwarancyjnym?
Pozdrawiam i dziękuję za Twój artykuł, rzeczowy i utrzymany w spokojnym tonie.

Odpowiedz

Waldek Listopad 17, 2018 o 10:07

Czy naprawdę wszyscy, łącznie z autorem bloga, już zapomnieli, jakiej „zadyszki” dostał BFG po upadku planktonu o tytule SKOK Wołomin… ? Pisać „za tymi gwarancjami stoi też NBP i państwo polskie” w p[rzypadku dużego banku to jakaś dziecinna naiwność.

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 14:42

Kiedy to bylo i na czym zadyszka polegala?

Odpowiedz

Magda Listopad 19, 2018 o 11:01

A masz w tych bankach kasę i po prostu się martwisz, bo masz fragmentaryczną wiedzę na ten temat i stąd te lęki u ciebie, czy po prostu siejesz panikę? A jeśli specjalnie siejesz panikę to po co?

Odpowiedz

Przemek Listopad 17, 2018 o 10:11

Witam

Do tej pory maiłem kilka lokat w Getin Banku, obecnie kasa „gnije” w mbanku i nie zarabia, bo oprocentowanie lokat ostatnio było tragiczne, do tego brak czasu, plus inne sprawy na głowie.

Teraz w związku z „aferą” znowu jest fajne oprocentowanie w Getin Bank i jeszcze lepsze w Idea Bank.

Pytanie moje jest takie, czy otwierając lokatę (w jakimkolwiek) banku bez posiadania rachunku w danym banku jest tak samo bezpieczne?

W Getin Banku nie mam konta – otwierałem zawsze lokaty przelewając kasę z innego banku. Nie chcę otwierać kolejnych rachunków dla lokaty.

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 14:41

to diz do millennium. daja 2.7% do 100 tys.

Odpowiedz

Magda Listopad 19, 2018 o 10:58

Ty serio o to pytasz??????

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:15

Hej Przemek,

Odpowiadając na Twoje pytanie – tak – otworzenie lokaty bez rachunku ROR jest tak samo bezpieczne. Gwarancjami BFG objęte są zarówno środki na lokatach, jak i kontach ROR – bez względu na to, czy jedne istnieją z drugimi czy bez.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Listopad 19, 2018 o 20:12

Przemek, spróbuj zrobić przelew z mbanku do innego banku. Powinna pojawić Ci się propozycja założenia lokaty na 2%. Testowałem to klika razy w ostatnim czasie.

Odpowiedz

Maciej Listopad 17, 2018 o 11:19

Ja tam zabieram, dla mnie ta historia kolegi nie przemawia. Oni już są na dnie.
„Pod koniec października, przed wybuchem afery KNF, oprocentowanie jednej z lokat w Idea Banku wynosiło 2,7 proc. w skali roku. We wtorek po południu bank trafił na listę ostrzeżeń publicznych. Kilka godzin później procent wynosi już 3,8. W środę – już 3,9 proc. Idea Bank zaciekle walczy, by zatrzymać klientów i ich pieniądze”

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:16

Hej Maciej,

Słabo szukasz lokat. Mam lokaty w Idea Banku założone kilka miesięcy temu i miesiąc temu oprocentowane na 3,0% i 3,1% w skali roku.

Co do reszty komentarza: pożyjemy – zobaczymy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojtek Listopad 17, 2018 o 11:55

W Idei jest jeszcze lokata „telefoniczny zysk”, gdzie dostaje się 3.95%, ale nie ma możliwości zerwania przed czasem bez utraty odsetek. IMO całkiem dobra propozycja.

Odpowiedz

Michal Listopad 17, 2018 o 12:17

Mam obligacje korporacyjne w get in banku na 4 lata, proszę o radę.

Odpowiedz

Ratbert Listopad 17, 2018 o 22:16

Zacznij już powoli godzić się już ze stratą tych pieniędzy które włożyłeś w obligacje. Jak wszystko skończy się dobrze to miło się rozczarujesz.

Odpowiedz

Radko Listopad 17, 2018 o 14:15

Niestety ale gwarantem jest tylko BFG a nie państwo. Nie znalazłem przepisu że jak BFG zbraknie kasy to państwo pokryje różnicę. Jeśli ktoś taki przepis zna to poproszę. Państwo może ale nie musi dotować. Słowo klucz: MOŻE. A upadku naprawdę dużego banku ani BFG ani państwo nasze jeszcze nie przerabiało.

Odpowiedz

MAREK Listopad 17, 2018 o 14:40

Czesc.

Mnie z tych podsluchow wychodzi, ze problem ma Getin nie Idea. Ida wychodzi na dobrze radzacy sobie bank.

Odpowiedz

elle Listopad 17, 2018 o 14:53

Dzieki Michale za rzeczowy artykul.
Masz racje, ja rowniez nie zamierzam wycofywac lokat z Idei i dziwie sie tym, ktorzy niepotrzebnie sieja panike. Nie lubie tego banku jesli chodzi o natrętne naklanianie do nabywania toksycznych papierow i innych podejrzanych instrumentow, ale moim zdaniem lokaty do 100 tys euro sa calkowicie bezpieczne. Oprocentowanie lokat w innych bankach nawet nie pokrywa inflacji, ale byc moze komus zalezy na tym aby tanio przejac ten bank za bezcen i wyeliminowac konkurencje?

Odpowiedz

Darek Listopad 17, 2018 o 21:52

Mam niestety Pareto II. Co z zablokowanym na 15 lat pieniędzmi, w przypadku upadku banku???.

Odpowiedz

Kacper Listopad 18, 2018 o 04:17

Pod Zeta Bankami powstają komitety kolejkowe.
Następny wielki ekonomista przekonuje i uspokaja, że Afera z KNF to nie koniec banków Leszka Cz. Naturalną reakcję klientów, którzy wycofują swoje wkłady nazywa paniką. Przekonuje, że zgodnie z ustawą BFG rozpocznie zwrot depozytów po 7 dniach od dnia ogłoszenia upadłości. Co mają robić ludzie, jeżeli Bankowy Fundusz Gwarancyjny może przeznaczyć tylko 18,62 mld zł na wypłaty środków gwarantowanych, zaś w samym Idea Banku depozytów jest ok 19 miliardów, a Idea+Getin to ok 66 miliardów zł (jeszcze jest Getin Noble Bank z następnymi miliardami w sejfie) ? Kto te pieniądze dostanie i ile?
Pamiętamy SKOK Wołomin, gdzie w kasie było ok 2 mld zł a ludzie czekali na swoje pieniądze kilka miesięcy.
Mamy 18-go listopada 2018 roku
Notowania akcji Imperium Leszka Cz.:
– Idea Bank 2,19 zł ostry spadek max 28,90 zł
– Getin Holding SA 0,14 zł ostry spadek max 17,85 zł
– Getin Noble Bank SA 0,33 zł ostry spadek max 11,04 zł
Potężne kolejki przed placówkami do Getin Banku, Idea Banku, Getin Noble Banku jak po mięso za PRL-u! Ludzie masowo wycofują pieniądze. Od piątku tworzą się społeczne listy kolejkowe na poniedziałek.
Radzę trzymać się daleko z kasą od tego Get-imperium bo to już kolos na glinianych nogach, z dala od akcji, obligacji, lokat i czegokolwiek.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 18, 2018 o 21:51

Hej Kacper,

A co mają notowania na giełdzie do rzeczywistej sytuacji tych banków?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Listopad 18, 2018 o 07:07

Przeczytałem tekts Michała jak i kilka innych i póki co nie ma powodów do paniki odnośnie samych banków. Póki co, bo jutro nowe ” taśmy prady”. Przeczytałem również stenogram tej słynnej już rozmowy. Jest tam sporo smaczków, np. PPK

Odpowiedz

Adam Listopad 18, 2018 o 08:31

Moim zdaniem nie do końca to jest poprawny proces podstepowania.
Przykład można porównać do pozostawionego luksusowego auta w biednej dzielnicy. Wiemy że jest ubezpieczony i że dochodzi tam notorycznie do kradzieży, ale mimo wszystko decydujemy się na parkowanie bo jest tanio.

Wspieranie banku, który notabene nie rozwija się w uczciwy i moralny sposób jest nie poprawne. Pieniądze na ratowanie banku czy wypłaty odszkodowań wypłacane przez BfG nie biorą się z dziury. To są pieniądze z podatków.

Przekładając na Polaki.. .
Wpłacam lub zostawiam pieńiadze z banku, bo dają dobry % na lokatach, co z tego że robią tam przekręty ważne że ja zarobię 😉 a jak się nie uda to Podatnicy mi zwrócą wkład własny 😄

Sorry, ale nie tedy droga….

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 18, 2018 o 21:47

Adam,

Moim zdaniem źle dobrałeś przykład. Tu nie ma pojęcia „biednej dzielnicy”. Jest jedna „dzielnica”, który się nazywa „sektor bankowy w Polsce”. Wszystkie banki działają na tym samym rynku, tak samo regulowanym.

Gdybym chciał wynajdywać tendencyjne porównania, to porównałbym sytuację banku do statku, który ma dziury i nabiera wody. Jedni próbują łatać dziury, a inni zabierają co się da i uciekają ze statku. Fajnie było dopóki było fajnie i na tym korzystali, ale jak tylko widzą problem, to znikają, gdzie pieprz rośnie. Kapitan mówi „zostańcie, pomóżcie załatać dziury, sytuacja nie jest beznadziejna, nawet zapłacę Wam dodatkowo za robotę”, ale nie… spadają za burtę, bo przecież może zatonąć i lepiej nie ryzykować.

Fajnie pokazałem inny punkt spojrzenia? Jak widzisz – można na tą samą sytuację patrzeć różnie. A prawda jest taka, że panika nie pomaga. Odpływem środków każdy bank można wyłożyć – nawet największy. Zacytuję Ciebie „sorry, ale nie tędy droga”.

Wiele komentarzy tu widziałem, ale nikt jeszcze nie wpadł na to, że płacenie teraz wyższych odsetek przez bank wcale nie musi być bardzo kosztowne dla Idea Banku. Dlaczego? Bo ludzie w panice zrywający przed terminem obecne lokaty tak naprawdę dobrowolnie rezygnują z odsetek. To, że części osób deponujących teraz pieniądze na 3,9% rocznie bank będzie musiał zapłacić więcej niż na lokatach typu 3%-3,1% (a takie lokaty były w Idea Bank zanim „bomba wybuchła”), to wcale nie musi być dla banku tak znaczącym kosztem. Panikarze pomagają płacić tym, którzy nie ulegają tej panice. Oczywiście spekuluję, bo szczegółów nie znam.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Michał Listopad 18, 2018 o 10:37

Michał,
pokazujesz ile masz na kontach w idea banku piszesz, że nie są to twoje wszystkie oszczędności i zalecasz dywersyfikację. Jestem twoim stałym czytelnikiem i wiem, że czasy twojej transparentności finansowej już minęły ale czy mógłbyś się podzielić z czytelnikami jaki procent twoich oszczędności trzymasz w idea banku? lub chociaż jaki podział % dywersyfikacji zalecasz patrząc tylko na system bankowy. Przeczytalem wszystkie komentarze i poza jednym wpisem nie widziałem zeby temat szacowania ryzyka się pojawił. Jeśli dla Ciebie wypełnienie kont idea pod limit bfg stanowi 10% majątku finansowego to inaczej kalkulujesz ryzyko utraty niż ktoś kto trzyma tam 50%.

Druga kwestia to jak dywersyfikować, patrząc znów tylko na system bankowy, czy brać kryteria pochodzenia banków (narodowości), euroratingu czy może poprostu dobrej oferty oszczędnościowej?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:30

Hej Michał,

Dziękuję za rzeczowy komentarz i trafne pytania.

1) Potwierdzam, że czasy transparentności co do całości naszego majątku już minęły, więc tu nie zadowolę Cię odpowiedzią, jak duże są nasze oszczędności trzymane w bankach vs inwestycje (aczkolwiek podpowiem, że niedawno w różnych miejscach pojawiały się strzępy takich informacji 😉 ).

2) Odpowiem jednak wprost, że jeśli chodzi o środki trzymane w bankach, to w Idea Banku znajduje się w tej chwili większość – około 65%. I wcale nie jest tak, że jest to kwota, którą mogę sobie pozwolić utracić. Po prostu wierzę, że:

a) Nie dojdzie do scenariusza upadłości banku.
b) Nawet jeśli jednak dojdzie do upadłości, to BFG wypłaci kwoty, które gwarantuje.
c) Nie wierzę, że ktokolwiek dopuści do ograniczenia wypłat gwarancji z BFG – to oznaczałoby koniec wiary w sektor bankowy w Polsce, w gwarancje państwa, w racjonalność rządzących. W takim scenariuszu środki w żadnym banku nie będą bezpieczne i sądzę, że ruszyłyby masowe wypłaty depozytów ze wszystkich banków.

3) Jakie kryteria brać pod uwagę? Jeśli wierzysz w skuteczność gwarancji BFG, to nie ma większego sensu dywagowanie, kto jest bardziej wiarygodny a kto nie. Ja nie trzymam w żadnym banku pieniędzy ponad limit BFG co można wprost odczytywać jako ograniczone zaufanie do wszystkich.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Listopad 18, 2018 o 12:23

Cześć!

Ja uważam, że nie ma co panikować i warto skorzystać z takich okazji, natomiast rozumiem również ludzi, którzy panikują i przenoszą środki do innych banków. Niestety są to zwykle ludzie, którzy przeczytali nagłówek w gazecie / internecie i na tej podstawie wyciągają wnioski. A nagłówki zwykle są krzykliwe, kontrowersyjne, żeby tylko był szum medialny. Fajnie, że odniosłeś się do tematu.

Ja mam pytanie troszkę z innej beczki. Zaczynam się rozrastać z moimi oszczędnościami / lokatami / kontami itd (udaje mi się dużo odkładać ze względu na niskie koszty). Rozumiem, że przepływ pieniędzy między kontami można rozrysować, ustawić przelewy stałe (to mam zrobione), ale w jaki sposób nadzorować terminy lokat? Wpisywać w kalendarz termin zakończenia minus np. 5 dni, żeby wcześniej zdążyć rozejrzeć się za nową ofertą?

Pozdrowienia,
Magda

Odpowiedz

Michał Listopad 18, 2018 o 13:05

Magda ja mam jeden prosty sposób, staram się mieć jeden dzień terminu zakończenia lokaty, przeliczyłem sobie to czasowo i nie opłaca mi się logować 5 razy w miesiącu zeby zakładać jakieś pojedyncze lokaty

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:32

Hej Magda,

Ja terminy wygaśnięcia lokat wpisuję sobie do aplikacji Nozbe. Tworzę zadanie z konkretną datą wygaśnięcia lokaty i jak mi wyskoczy przypomnienie konkretnego dnia, to po prostu zakładam nową lokatę lub inaczej rozdysponowuję środki (w zależności od bieżących potrzeb). Dla każdej lokaty tworzę oddzielne zadanie i nie muszę wtedy niczego pilnować. Samo mi się przypomina.

To samo można zrobić z wykorzystaniem kalendarza w telefonie czy na komputerze.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomek Listopad 18, 2018 o 12:32

Sadzę że Michał już nie spisz spokojnie i sam rozważasz ucieczkę z banku z obawy o własne finanse, nawet w komentarzach jesteś bierny i nie chcesz siać paniki.
W obecnym systemie nawet fundusz gwarancyjny, nie jest już pewny do końca bo nie wiadomo czy starczy kasy dla wszystkich. Natomiast w poniedziałek zacznie się niezła naparzanka, w banku oraz mediach z obawy o własne środki.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 18, 2018 o 21:33

Hej Tomek,

Jestem tak samo spokojny jak byłem. Zgodnie z zapowiedzią założyłem dodatkowe lokaty w Idea Bank na 150 tys. zł.

Panikę widzę, ale u tych osób, które mylą podstawowe pojęcia, np. tak jak Ty zakładają, że „skoro pieniędzy nie ma na koncie w BFG, to nie wystarczy na wypłaty gwarancji”. I szczerze, to nie wiem jak takim osobom wytłumaczyć, że idiotyzmem byłoby żeby BFG trzymało na kontach kwoty wystarczające na pokrycie gwarancji.

Co więcej – moim zdaniem jest małe prawdopodobieństwo by wypłaty z BFG musiały być uruchamiane. Po prostu zakładam, że bankom takim jak Getin czy Idea Bank nie da się upaść. „Nie da się” oznacza dokładnie to, co było ujawnione na taśmach – po prostu zmusi się inny bank do przejęcia za złotóweczkę czy za ileś tam obydwu tych podmiotów. W takim przypadku działalność po prostu będzie kontynuowana i zapotrzebowania na uruchamianie wypłat z BFG nie będzie.

Za to przyznać muszę, że świetnie podkręcasz panikę. Pytanie tylko po co? Jaki masz w tym interes? Aż tak Ci zależy na wywrotce banku?

A co do mojej bierności w komentarzach: miałem w tym tygodniu ważniejsze rzeczy na głowie niż tłumaczenie n-ty raz tego samego. Serio. 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jozef Listopad 18, 2018 o 13:40

Ludzie co Wy macie z tym przypisywaniem skok ów jakiejś partii politycznej? Przecież największy, zbankrutowany SKOK Wołomin z panami Piotrem P., Adamem Ch. i innymi to byli funkcjonariusze WSI, to wiedza powszechna i łatwo dostępna. Naprawdę trudno ich połączyć z partia rządząca.
Pan Czarnecki wielu inwestorów na wielu swoich biznesach wydoił, franki, opcje, polisolokaty, getback itd. Tego typu produkty były też na tym blogu opisywane a wy dalej swoje. Czy świadomie na drodze ryzykujecie bo macie OC/AC? Po co Wam ten kłopot, ile tam znowu na tych lokatach przez kilka miesięcy zarobicie?
Jest powyżej komentarz Krzysztofa Muszki, to jest stawka tej rozgrywki z nagraniami, a banki są na równi pochylej o czym świadcza notowania giełdowe.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 18, 2018 o 20:19

Notowania giełdowe o niczym nie świadczą. Sytuacja Getinu i Idea Banku jest znana. Plan naprawczy jest w trakcie realizacji.
Nagrania nie ujawniły niczego, co dawałoby podstawy do zmiany oceny tych banków. Wpisanie na listę ostrzeżeń KNF to żenująca zagrywka.
Nie chcę tu mieszać polityki ale pamiętajcie, która partia najbardziej sprzeciwiała się temu, żeby SKOK-i włączyć do systemu gwarancji bankowych.

Odpowiedz

Gosia Listopad 18, 2018 o 14:39

Ja mam polisolokatę „plan regularnego oszczędzania zabiezpiecz przyszłość” zawartą pomiędzy Open Life Towarzystwem Ubezpieczeń Życie s.a. a Getin Noble Bank s.a., w umowie jako ubezpieczający mam Getin Noble Bank s.a. Czy ta polisolokata też podlega gwarancji BFG?

Odpowiedz

Marcin Listopad 19, 2018 o 08:41

Halo, wartość tej polisolokaty sumuje się z wartości akcji tego funduszu, jakie się co miesiąc dokupuje ,a które regularnie spadają. Ja z tego zrezygnowałem już dawno , bo płaciłem w czarną dziurę. Tam nie ma nic gwarantowanego, jak przekonywał przy zakładaniu agent. Przy pomocy prawnika( z internetu ) odzyskłem 30%. %, a 5 tys. w piach.

Odpowiedz

werserk Listopad 19, 2018 o 11:13

Nie.

Odpowiedz

marzena Listopad 19, 2018 o 13:22

dzwonilam do open lifu i powiedzieli, ze sytuacja banku nie ma nic wspolnego z open lifem i nie nalezy sie tym przejmowac

Odpowiedz

Urszula Listopad 19, 2018 o 07:54

No i nikt nadal nie odpowiedział jaka jest procedura przy odzyskiwaniu pieniędzy z BFG. Jak to przebiega czy składa się jakiś wniosek, jeśli tak to gdzie ?

Odpowiedz

MICHAŁ Listopad 19, 2018 o 08:44

Na chłodno i spokojnie należy śledzić rozwój sytuacji, a nie postępować tzw. „owczym pędem” – https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komitet-stabilnosci-finansowej-w-trybie,117,0,2421621.html

Odpowiedz

Kamil Listopad 19, 2018 o 08:49

Jestem zdania ze najlepiej aby Banki Czarneckiego upadly mielibysmy wtedy mozliwosc sprawdzenia czy Panstwo Polskie oszuka swoich obywateli, czy warto trzymac pieniadze w bankach itp.
Dotychcas upadaly banki (miniaturki).
Potrzeba aby upadl duzy bank taki ktorego aktywa przekraczaja aktywa BFG. Domniemywam ze w takim przypadku gwarancja bylabg duzo duzo nizsza niz 100 tys eur. Pewnie wynioslaby proporcjonalnie do akrywow bfg.
A juz kilka bankow upadnie to naiwni deponenci bedą plakac…

Odpowiedz

Jacek_Strong Listopad 20, 2018 o 18:51

Getin i IB w depo to około 100 mld, a budżet z deficytem ( bo zawsze brakuje) 350 mld. To komu zabierzesz?

Odpowiedz

andrzej Listopad 19, 2018 o 08:51

Wydaje się,że Pan dr.Czarnecki chyba nie doszedł do swojej fortuny o własnych silach.
Kompromitujące jest jego działanie w rozmowie z Chrzanowskim. Nie zachowuje się jak wytrawny gracz lecz jak sztubak.Poprzez swoje naiwne działanie traci miliardy.
Szkoda to wielka bo jego banki były w dobrej kondycji i oferowały nie złe odsetki na lokatach , a w obecnej chwili może faktycznie dojść do ich przejęcia za przysłowiową złotówkę przez obcy kapitał.Będzie to olbrzymia szkoda dla nas Polaków.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 19, 2018 o 09:23

Super artykuł. Wielkie Dzięki ! Dla pewności zapytam. Czyli mając osobne konta z żoną w IB oba objęte są BFG i wyplacą środki osobno każdemu z małżonków ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 14:35

Hej Krzysztof,

Tak. Macie w takim wypadku oddzielną gwarancję na 100.000 EUR na konto Żony i 100.000 EUR na Twoje konto.

Ale nawet jeśli mielibyście konto wspólne (z dwoma współposiadaczami), to gwarancja wynosiłaby po 100.000 EUR na współposiadacza, czyli łącznie 200.000 EUR w obrębie danego banku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 19, 2018 o 14:47

Cześć Michał,
artykuł jest ok, natomiast zapomniałeś dodać jednej podstawowej kwestii. Chodzi mi o odpowiedzialność wszystkich krajowych banków w przypadku upadłości np. Getinu. Suma gwarantowanych lokat jest wówczas dzielona na wszystkie banki w Polsce i banki robią zrzutę. Jest to liczone w stosunku do posiadanego kapitału.
To może się wydawać mało istotne, ale w rzeczywistości takowe nie jest ponieważ rykoszetem może spowodować problemy innych banków, szczególnie tych mniejszych, a że taka wypłata do BFG będzie obciążała w sposób prosty wyniki finansowe banków to może to spowodować znaczny spadek na GPW, utratę zaufania inwestorów zagranicznych a także kolejne upadłości, przede wszystkim słabych kapitałowo banków spółdzielczych.

Odpowiedz

Jan Listopad 19, 2018 o 16:55

Cześć Michale,

„szef KNF złożył Leszkowi Czarneckiemu żenującą, korupcyjną propozycję.”

-> z nagrania nic takiego nie wynika, taka jest narracja autora publikacji.

Zwracam na to uwagę nie dlatego, że popieram jedną bądź drugą stronę sporu, tylko dlatego, że zawsze szczyciłeś się profesjonalizmem i sięganiem po twarde dane. Prasa w swoim modelu biznesowym ma szukanie sensacji i pompowanie balonów, ale chyba Ty nie.

Myślę, że znacznie gorszą wiadomością wynikającą z tej rozmowy, niż ewentualna próba korupcji, jest potwierdzenie kiepskiej kondycji omawianych banków… Co nie wpływa na wydźwięk Twojego wpisu, ochrona BFG wciąż ma zastosowanie.

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 17:11

Hej Jan,

No to chyba czytaliśmy różne stenogramy rozmów. Propozycja „zatrudnienia” konkretnego prawnika została złożona. Sam fakt, że Panowie rozmawiali w cztery oczy, jest absolutnie niedopuszczalny. Reszta (np. „rezygnacja” szefa KNF) to już tylko konsekwencja tych wydarzeń.

Kondycja tych banków znana jest od dawna. Przecież nie bez powodu Getin zwolniony został z obowiązku płacenia podatku bankowego. To co było dotychczas nieznane w tej skali, to „rozmach” działania szefa KNF i to w kontekście tej afery jest nowością. Kolejne fakty, np. to, że rekomendowany prawnik zasiada w radzie nadzorczej Plus Bank, wydają się potwierdzać, że to nie był „wypadek przy pracy” szefa KNF. Ale tym niech się już zajmuje prokuratura, komisja śledcza czy inne wyspecjalizowane organy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 19, 2018 o 17:20

Kolego Janie pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić, że z nagrania nic nie wynika.
KNF powinno być instytucją transparentną i nie powinno być spotkań w cztery oczy z włączaniem szumideł. To już samo w sobie burzy tę transparentność.
Ale pomijając ten fakt z nagrania ewidentnie wynika, że Pan Czarnecki będzie miał spokój jak tylko zatrudni tego prawnika i powiąże jego wynagrodzenie z wynikami banku i nie ma tutaj znaczenia kwota. To czystej postaci korupcja.
Po drugie Pan Chrzanowski dwukrotnie podkreśla, że działa na czyjeś zlecenie. Więc to już wymaga głębszego wyjaśnienia kto za tym wszystkim stoi i kto poleci.
Więc nie pisz , że z nagrania nic nie wynika bo wynika bardzo wiele.
Poza tym ewentualny upadek banku może pociągnąć lawinę innych upadłości. Bank jest na tyle duży, że może przysporzyć problemy innym bankom, słabszym kapitałowo.

Odpowiedz

Jan Listopad 20, 2018 o 02:45

@Michal @Krzysztof

My sie kompletnie nie zrozumielismy.
Szef KNF zachowal sie jak gowniarz – zgoda.
Polecil konkretna osobe, prawdopodobnie przekroczyl uprawnienia.
To wszystko w stenogramie widac.
Dymisja, prokuratura – zgoda, taaaaka wielka.

Ale Michal napisal o korupcyjnej propozycji.

Tego w stenogramie nie ma.
(https://s1.dziennik.pl/pliki/11751000/11751381-stenogram-calej-rozmowy-marka-chrzanowskiego-z-leszkiem-czarneckim.pdf strona 14 i dalsze)

Moze byc tak, ze prokuraturze nie uda sie dokopac do kontekstu tej sprawy – i skonczy sie na tym, ze MC polecil kolege (to jeszcze nic zlego) i dyskutowal nad systemem wynagradzania w firmie. Moze skonczyc sie tak, ze to byla chamska korupcyjna propozycja, z wypisana kwota 40 milionow za 3 lata „doradzania”.

Ale opierajac sie na faktach, na razie mamy zachowanie MC ponizej standardow urzedu ktory obejmowal, a reszta to mniej lub bardziej podparte „doswiadczeniem zyciowym” ale jednak domysly.

Trzymajmy sie *faktow*, o to wnosze.

Jeszcze komentarz do stwierdzenia Michala.
„Kondycja tych banków znana jest od dawna.”

Z cala sympatia i bagazem wiedzy, ktora sobie przyswoilem badz odswiezylem dzieki Twoim ksiazkom, ktore kupilem. Pisze to, zeby podkreslic ze jestem sympatykiem a nie napastnikiem.

Gdyby kondycja tych bankow byla znana opinii publicznej od dawna, to kolejki w bankach stalyby juz dawno a nie teraz. Chyba odlatujesz troche za mocno – przecietny smierelnik sprzedajacy ziemniaki na bazarze i zanoszacy uciulane roznice miedzy swoimi dochodami a wydatkami do Getinu *nie mial bladego pojecia* o kondycji banku, dopoki nie wyplynely tasmy KNF i tematy pochodne nie przebily sie do mediow.

Przecietny Kowalski czy Nowak nie ma pojecia co to KNF, lista ostrzezen, raczej nie ogarnia BFG, gdzies mu w glowie swita, ze jak bank to bezpiecznie. Wielu z nich nie wie, co to przelew przez Internet.

Deponenci to nie tylko mlodzi wyksztalceni z wielkich osrodkow.

Wielu z nich przezylo Grobelnego i Staropolski i nie beda teraz czekac na rozwoj sytuacji, tylko poszli po kase bo dopiero teraz sie dowiedzieli, ze z bankiem jest cos nie halo.

Dla jasnosci: ogarniam BFG i nawet go odrozniam od BIKu i BIGu. Majac w Getinie srodki prawdopodobnie poszedlbym Twoja droga, tzn. korzystal z wysokich odsetek, szacujac ryzyko na bardzo male. Ale Polska to nie tylko ja i Ty.

Dlatego moim zdaniem *na razie* – z punktu widzenia spoleczenstwa – najwazniejsza informacja z podsluchow jest ta o kondycji bankow. Ludzie niekoniecznie pochwalaja, ale zdaja sobie sprawe z tego, ze wladza z biznesem sie spotyka, wymienia poglady ale tez nazwiska i przelewy. To nic nowego. nowe dla nich bylo to, ze z bankiem jest kiepsko.

Takie sa realia na zewnatrz banki.

Odpowiedz

Piotrek Listopad 20, 2018 o 16:55

Nie no, przecież wystarczył rzut oka na kurs, po jakim chodzą na Cataliście obligacje korporacyjne Getinu, aby się zorientować, że kondycja banku jest nienajlepsza…

Odpowiedz

Andrzej Listopad 19, 2018 o 18:03

Ja uciekam z tego banku!

Odpowiedz

MR Listopad 19, 2018 o 18:46

Witam,
Dwa pytania:
Hipotetycznie mam lokatę wspólną z żoną 200 000 i tylko na mnie 420 000. Żona otrzyma 100 000 a ja tylko 420 000, a więc 100 000, jeżeli tak to już nie przez BFG?
Czy sumują się lokaty np Getin i Idea?

Odpowiedz

Michał Szafrański Listopad 19, 2018 o 19:24

Hej MR,

Nie napisałeś, gdzie macie te lokaty, tzn. czy w jednym banku czy w dwóch, jakich?

Pozdrawiam

Odpowiedz

MR Listopad 19, 2018 o 19:37

Lokaty w IB z żoną 200 000 i ja tylko na mnie, również w IB 420 000. I wg mnie z lokaty z żoną otrzymam 100 000 (żona również 100 000) natomiast z mojej przez BFG już tylko ok 325 000?
Pytanie drugie nie związane z pierwszym, czy suma lokat/oszczędności IB i Getin Bank sumuje się?

Odpowiedz

Dawid Listopad 19, 2018 o 19:46

I lepiej coś czy nie? Wycofywać środki z banku?

Odpowiedz

Kris Listopad 19, 2018 o 20:33

A czy środki na koncie oszczędnościowym także podlegają ochronie?

Odpowiedz

Roman Listopad 19, 2018 o 20:54

DZIĘKUJĘ MICHAŁ!

WRESZCIE! JESTEŚ WIELKI!

Nie piszę tego bez kozery, Michał chyba jako jeden z niewielu blogerów, jak nie jedyny, byłeś w stanie w prosty i klarowny sposób wytłumaczyć kwestie możliwości zabezpieczeń BFG! Inni unikali tematu, albo go bagatelizowali. Wielkie dzięki!

Odpowiedz

Louie Listopad 19, 2018 o 20:56

A ja nie mam zamiaru likwidować lokat w Idea Banku i ufam gwarancjom systemu bankowego. Szkoda, że nie mam wolnych środków aby założyć lokatę Beztroską :). Ludzie nie wpadajcie w panikę! – jeśli nie wierzycie w gwarancje BFG to pozostaje skarpeta lub banki w Szwajcarii 🙂

Odpowiedz

Rafał Listopad 19, 2018 o 21:01

A jak Waszym zdaniem wygląda sprawa w przypadku posiadania kredytu w IB.
Załóżmy sytuację że ktoś ma 500 tys kredytu i 500 tys lokat. Czy w przypadku upadku banku scenariusze wyglądają :
1. BFG zwraca 430 tys ( 100 tys euro ) w gotówce , 70 tys przepada, kredyt 500 tys pozostaje i trzeba spłacać
2. BFG nic nie zwraca w gotówce , 430 tys kompensuje kredyt i pozostaje jeszcze 70 tys trzeba spłacać
3. BFG nic nie zwraca w gotówce , 430 tys kompensuje kredyt; pozostała część ,samodzielnie” kompensuje my sobie informując bank że zaprzestajemy spłacac kredyt i występujemy na drogę sądową
4. Inne ?
Rafal

Odpowiedz

Prym Listopad 19, 2018 o 21:30

A ja założyłem wczoraj lokatę w ideabanku 150.000 na 3 mc na 4%, dostanę po tym czasie 1200,- pln to dobra kasa więc warto… 🙂 i tyle w temacie!

Odpowiedz

Adam Listopad 20, 2018 o 09:13

Telefoniczny Zysk?

Odpowiedz

Adam Listopad 19, 2018 o 21:58

Hej, w piątek zadzwoniła do mnie pani z Idea Banku z ofertą lokaty Telefoniczny Zysk, prawie 4% na 3 miesiące. Wstępnie się zgodziłem, podałem swoje dane i zostało mi otwarte konto, które czeka na wpłatę środków. Ale umowa którą mi przesłali na maila jest jakby ze starej oferty. Wynika z niej że oprocentowanie wynosi 1,75% w skali roku, ale na koncie internetowym jest informacja o zysku 3,95%. Co o tym sądzisz? Czy warto zakładać jeszcze lokatę w Idea Bank? Z góry dzięki za odpowiedź.

Odpowiedz

Marek Listopad 19, 2018 o 22:58

Cześć, jak wygląda sprawa z domem maklerskim? Co się dzieje z posiadanymi akcjami i wolnymi środkami na koncie maklerskim?

Odpowiedz

tom123 Listopad 19, 2018 o 23:26

hey, ja postanowiłem 60 k z konta idealnego przeksztalcić na lokatę 3,9%. Jeżeli sytuacja pod koniec miesiąca trochę się uspokoi to środki z KO Alior przerzucę do IB. W
W razie upadku Getin czy Ideabank i tak wszyscy na tym stracimy. Dlaczego? Zostaną nam niskoprocentowe lokaty? Deprecjacja PLN, wzrost inflacji, ujemna realna stopa procentowa. Być może czeka nas wzrost stóp procentowych? Mieszkaniówka poleci?

Odpowiedz

Robert Listopad 20, 2018 o 07:15

No cóż, „papier” ( w tym wypadku strona www) wszystko przyjmie co napiszesz, i to bez protestu 😉

Odpowiedz

tomi Listopad 20, 2018 o 07:51

Kiedy o 2 w nocy, w niedzielę – MF, NBP, BFG i KNF zapewniają że wszystko jest ok to wiedz, że coś nie jest ok

Odpowiedz

Leon Listopad 20, 2018 o 10:35

Hej
Dzięki za artykuł i uspokajanie nastrojów. Mógłbyś wymienić gdzie poza systemem bankowym inwestujesz środki?

Odpowiedz

Mateusz Listopad 20, 2018 o 11:54

Michale, a jakie są Twoje przewidywania w sprawie połączenia BNP Paribas i Raiffeisen Polbank? W mojej ocenie konta oszczędnościowe w tym drugim banku prezentowały się niezwykle korzystnie, nawet na tle lokat; ciekawe jak długo te warunki pozostaną?

Odpowiedz

ALF Listopad 20, 2018 o 12:24

Czy Pańskim zdaniem „plan Zdzisława” nadal jest realizowany ?
W wypadku przejęcia (PKO BP czy SA) co z odsetkami na depozytach z datą zapadalności późniejszą niż przejęcie (np. lokata kończy się w lutym a hipotetyczne przejęcie w styczniu) ? Jest też jakieś przewalutowanie jak przy gwarancjach BFG ?
Akurat mam tam walute (jedyny bank co dawał marne 1% w skali roku…) i nie chce żeby mi to zamienili na PLN.

Odpowiedz

Marzena Listopad 20, 2018 o 13:04

A co sie dziele z obligacjami banku w przypadku jego przejecia? Czy nowy bank nie ma obowiazku splacenia tych obligacji? Lub wziecia ich pod swoja marke?

Odpowiedz

Wiktor Listopad 20, 2018 o 19:32

ja tam zakładam lokaty w obydwu bankach. Tylko skorzystam na tym zamieszaniu 😀

Odpowiedz

JAN PAWEŁ Listopad 21, 2018 o 00:35

dobrze, że jesteś na straży….dobrze, że jesteś w ogóle 😉

Odpowiedz

Robert Listopad 21, 2018 o 16:08

Hej,
Dzięki za pomocny artykuł – dobra robota !

Odpowiedz

LESZEK Listopad 21, 2018 o 22:14

a jak jest z IKZE? podobnie jak z IKE ?

Odpowiedz

Marcin Listopad 22, 2018 o 22:04

Co z moim komentarzem, nie przeszedł moderacji ?;p

Odpowiedz

Greg Listopad 23, 2018 o 09:55

Czy ktoś z Państwa wie czy w Polsce jest możliwy zakup obligacji skarbowych USA?
Mam na myśli dosłownie zakup obligacji USA i trzymanie ich do końca celem uzyskania odsetek. Nie interesuje mnie pośredni zakup za pomocą np. funduszy inwestycyjnych z ekspozycją na obligacje USA.
Mam na myśli procedurę typu: przelewam gdzieś dolary, otrzymuję obligacje USA, po wyznaczonym czasie otrzymuję dolary plus odsetki z obligacji. Czyli tak jak to wygląda w przypadku zakupu polskich obligacji skarbowych w złotówkach.

Odpowiedz

Tomek Listopad 23, 2018 o 14:42

Ja znaczną część oszczędności (nie przekraczającą jednak 100k euro) trzymam obecnie w Getin i Idea Bank. Od dłuższego czasu mają najlepiej oprocentowane lokaty i konta na rynku. Uciekać nie zamierzam. Poprzerzucałem tylko środki w obrębie tych dwóch banków żeby skorzystać z podwyższonego oprocentowania. Poprzednią lokatę beztroską w IB (2,7%) zerwałem od razu i otworzyłem kolejną (3,9%). Jeśli nawet już oba banki upadną i do tego BFG nie poradzi sobie z wypłatą to IMO jesteśmy w głębokiej czarnej dziupli niezależnie od tego w jakim banku akurat trzymamy pieniądze. Najgorsze co może się wtedy stać to kompletna panika na rynku, która zrówna każdy bank. Czy to PKO BP, czy kasa Myszki Miki.

Przerażają mnie niektóre komentarze pod artykułem. Spodziewałbym się, że czytelnicy tego bloga dysponują podstawową wiedzą, a tu pytania w stylu „kupiłem produkt X i w sumie nie wiem co to jest, czy obejmuje mnie gwarancja BFG”? Załamka. Szacunek za indywidualne odpowiedzi i cierpliwą edukację!

Odpowiedz

Karolina Listopad 27, 2018 o 10:23

hej
Tomek, jak to zrobiłeś że Beztroska z 2,7 % przelałeś na 3,9% ? nie widzę takiej możliwości w IdeaBank. czy po zerwaniu lokaty na 2,7% wypłacili ci jakieś odsetki?

Odpowiedz

Paweł Prostak Listopad 24, 2018 o 13:32

W summie to masz w 100% rację. Znam grupę Czarneckiego od podszewki ponieważ pracowałem w Idea Banku w sprzedaży. Za moich czasów nie sprzedawaliśmy już jakiś śmiesznych polisolokat i innego syfu.

Ale cała grupa ma sporo za uszami jednak z drugiej strony, miałem sporo klientów którzy brali kredyty inwestycyjne czy leasingi po to aby rozpocząć biznes i do dziś go prowadzą i bez tych środków nie dali by rady.

Kiedy przeczytałem twój wpis, pomyślałem sobie że to dobry pomysł aby uspokoić ludzi. Bo w mojej ocenie jest to tylko i wyłącznie sprawa polityczna. A banki Czarneckiego na tle europy wyglądają raczej ok.

Jednak gdy zobaczyłem kolejki pod getinem, sam może nie tyle się wystraszyłem tylko pdjełem decyzję o wcześniejszym wykupieniu leasingu bo zostały mi 3 raty do końca plus 1% wykupu i pomyślałem, ze gdyby grupa może nawet nie padła ale zadziało by się z nią coś dziwnego to takie samochody które praktycznie są już spłacone ale jeszcze są własnością Leasingodawcy mogły by być całkiem niezłym kąskiem.

Tymczasem korzystając z jeszcze obowiązujących przepisów zawarłem nową umowę.

Odpowiedz

Artur Listopad 24, 2018 o 14:36

Cześć Michał, założyłem właśnie lokatę w IB na 3.9%. W banku z którego przeleję kasę mam podane w przelewie dwa imiona i nazwisko, w IB tylko pierwsze imię i nazwisko, czy taki przelew powinien przejść weryfikację w IB?

Odpowiedz

Adam Listopad 25, 2018 o 17:44

Michał – też mam pytanie. Też żongluję tymi lokatami, ale co raz bardziej skłaniam się ku temu, że to bez sensu. Tj. śledzenie kiedy się kończą, szukanie tych najlepiej oprocentowanych, wczytywanie się czy to na nowe środki, logowanie po bankowościach. uzupełnianie i wysyłanie przelewów. Zapomnisz, to Ci przedłużą z oprocentowaniem 0.1%, skończy się w piątek, to Ci spada efektywna stopa oprocentowania (bo te 4 dni co przelew idzie, jest 0%).

Co by musiało się stać, żebyś stwierdził – trochę stracę, ale mój czas jest więcej wart – niech robi ktoś to za mnie? Ostatnio pisałeś o funduszach PZU, za granicą też są pewnie jakieś ETFy obligacji, są też pewnie inne tanie fundusze. Czego to jest kwestia, że z w to nie idziesz? Co by musiało się zmienić, żebyś na taką zmianę się zdecydował?

Odpowiedz

Sebastian Listopad 26, 2018 o 19:49

Uważajcie na IdeaBank. Chciałem przedłużyłem właśnie lokatę na 3,9% i chciałem przelać odsetki w kwocie ponad 200PLN na konto w innym banku. W aplikacji mobilnej to nie było możliwe, pojawił się NIEZNANY BŁĄD. Natomiast do bankowości elektronicznej nie mogłem się zalogować, została zablokowana. Telefonicznie nie mogłem jej odblokować, ponieważ konsultant stwierdził, że bankowość telefoniczna została zablokowana. Kiedy zadałem pytanie kiedy i dlaczego została zablokowana – on stwiedził, że nie ma takich informacji i muszę udać się do PLACÓWKI. I do placówki udam się, żeby zamknąć konto u tych złodziei, bo hasło, które wpisywałem było prawidłowe. Do świąt jestem poza granicami kraju i cały miesiąc będę się denerwował o bezpieczeństwo moich środków w tym pseudo banku…….
UWAŻAJCIE NA IDEA BANK I WYPŁACAJCIE ŚRODKI Z NIEGO!!
GDYBYŚCIE MIELI DODATKOWE PYTANIA, PROSZĘ O KONTAKT ZE MNĄ.

Odpowiedz

Adam Listopad 27, 2018 o 12:18

Mam dodatkowe pytanie – jak mamy z Tobą się kontaktować skoro nie zostawiłeś kontaktu do siebie?

Swoją drogą, podobną przygodę miałem w Gettinie. Bankowość internetowa pozwala na zakładanie lokat walutowych, ale nie pozwala wypłacać z nich środków na zewnątrz.

Odpowiedz

Karina Listopad 28, 2018 o 19:58

Mam lokaty i ja i mąż w idea bank, konta internetowe działają normalnie, nie siej chłopie paniki. Może sam sobie je zablokowałeś wpisując kilkakrotnie złe hasło.

Odpowiedz

Paweł Listopad 28, 2018 o 11:36

Proponuje klientom obu banków przeanalizować ryzyko związane z informacją znalezioną na businessinsider:
„Getin Noble Bank rozważa fuzję z Idea Bankiem – poinformował Artur Klimczak, prezes.”

Odpowiedz

Carlos Grudzień 3, 2018 o 12:26

Bardzo rzeczowe podejście do tematu. Ludzie mają skłonności do paniki jeśli chodzi o ich pieniądze 😉 Sam przelałem większość oszczędności na moje drugie konto które mam w Millenium (nie jest tego dużo z racji, że jestem studentem, ale zawsze). Zgadzam się z Tobą Michale, że nie ma większego niebezpieczeństwa utraty pieniędzy. Tym niemniej jeszcze w tym tygodniu zamykam konto w Getin Banku ale nie ma to związku z tą aferą. Mam tam konto od paru lat i byłem względnie zadowolony. Do czasu aż wyjechałem za granicę do pracy. Specjalnie przed wyjazdem pytałem w banku czy konto jest walutowe i uzyskałem odpowiedź twierdzącą. Jednak na miejscu okazało się nie tylko, że wypłatę z Euro przeliczano mi na złotówki to jeszcze z absurdalnym kursem 3.99 zł. Przez 2 miesiące z samych wypłat Getin „zajumało” mi 800 zł, nie licząc płatności kartą, wypłat z bankomatów itp. Oczywiście zorientowałem się w sprawie, chciałem przepisać wypłaty na konto Millenium. Niestety biuro w mojej firmie działało jakby na polskich standardach 😉 Podsumowując nikomu nie polecam Getin Banku i mam (nie)cichą nadzieję, że w końcu zdechnie 😀

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 5, 2018 o 14:40

Z pewnością nie warto wpadać w panikę. Rozsądnie jednak jest rozłożyć swoje oszczędności w kilku bankach.

Odpowiedz

Michał Grudzień 7, 2018 o 20:33

Cześć Michał,
Mógłbyś napisać, jak wygląda sprawa gwarancji BFG, gdy w jednym banku posiada się konto jednoosobowej działalności gospodarczej i prywatne. Czy w tej sytuacji jest to 100k euro na każde konto czy limit 100k dotyczy sumy środków na obydwóch kontach?

Pomijam kwestie, że lepiej by było mieć w tej sytuacji konta w dwóch różnych bankach, ale w akurat w mojej sytuacji wynika to z faktu przejęcia jednego banku przez drugi.

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam,

Odpowiedz

Anna Grudzień 15, 2018 o 00:12

Bardzo niepokojące wiadomości o obniżeniu ratingu dla Getina i o planowanej fuzji z Idea oraz poszukiwaniu inwestora. Wypowiesz się na temat aktualnej sytuacji? Czy możliwe jest, że upadną? Moody’s twierdzi, że zakładanie depozytów w Getinie jest jak inwestowanie na giełdzie. To nieco idiotyczne twierdzenie wobec istnienia BFG.

Odpowiedz

Anna Grudzień 17, 2018 o 12:47

ja się podpinam pod to pytanko.. bo nie wiem czy zakładać lokatę w Getin czy jednak włożyć kasę z powrotem do Millennium, mniejsze oprocentowanie ale jednak bez ryzyka na tę chwilę

Odpowiedz

Rafał Styczeń 1, 2019 o 17:04

Michał, wyczerpujący temat, świetny artykuł :). Ja o sytuacji myślę podobnie, na ten moment korzystam z sytuacji i poza paroma zł na bieżące życie, zrobiłem lokaty w Getin/Idea na 3.9%.
Masz nowego czytelnika :), i może zainspirujesz mnie do rzuceniu etatu :D.
Jakbyś miał jakiś ekstra problem z Excelem to pisz, jestem ekspertem 😉 (ściągnę sobie ten Twój „zestaw 23 kalkulatorów Excel” i ocenię fachowym okiem 😉 ).

Odpowiedz

XLka Styczeń 4, 2019 o 21:00

31 grudnia naliczono mi 15 zł za prowadzenie rachunku i 8 zł za kartę za listopad. W moim mieście aktualnie nie ma oddziału IdeaB. Uważam to za skandal. Chcę natychmiast zlikwidować rachunek.

Odpowiedz

Emil Styczeń 14, 2019 o 12:39

Założyłem wniosek w Getin na lokatę 3,5%, postępowałem zgodnie ze wskazówkami w meilu, przelałem pieniądze na podany rachunek. Po zaksięgowaniu miała być otwarta lokata na nowe środki na 3,5%, lokata owszem jest, ale oprocentowanie przy niej widoczne to 0,00% … Mam nadzieję, że to chwilowy błąd w systemie

Odpowiedz

Tomasz Styczeń 19, 2019 o 15:23

Wracam do zadanego wcześniej pytania na które nie znalazłem odpowiedzi a dzisiaj staje się pytanie bardzo na czasie. Podobno ma być fuzja (17 stycznia coś zostało już podpisane) pomiędzy Getinem i Ideą, nowy twór będzie pod szyldem Idea, jak uzyskają wszystkie zgody to planowane jest to na 3 kwartał 2019 roku. I co wtedy z depozytami i gwarancjami. Teoretycznie co będzie gdy w Idea posiadamy 400 tys. i w Getinie podobną kwotę. Lokaty są długoterminowe 3 letnie do 2021 roku. Po połączeniu razem depozytów będzie 800 tys. a powstały nowy twór ogłosi upadłość w 2020 roku. Jak wtedy środki są zabezpieczone gwarancjami?

Odpowiedz

greta Luty 4, 2019 o 16:45

Pełna informacja i łagodząca niepokój w związku z aferą KNF i przejęciem Getinu za 1 zł.

Odpowiedz

J.Mrozewicz, Investor Luty 11, 2019 o 13:23

Nie ma powodów do paniki, oba banki są w zasadzie bezpieczne. Fundusz gwarancyjny działa, jeżeli zaś nie zadziała, to raczej przez upadek całego systemu. Zupełnie odmiennie trzeba powiedzieć natomiast w odniesieniu do osób, które nabyły obligacje, dokonały inwestycji w „trefne” papiery wartościowe. Podstawą powinna być dywersyfikacja, ja dajmy na to swoje inwestycje omówiłem z doradcą finansowym, i to nie jednym. W efekcie zdecydowałem się kredyt hipoteczny, spłacany z czynszu za wynajem, oraz po około 25% lokaty walutowe za granicą i papiery wartościowe. Tak jest bezpieczniej.

Odpowiedz

grzegorz Luty 21, 2019 o 10:28

uciekac z getinu czy nie

Odpowiedz

Tadeusz Luty 21, 2019 o 13:33

Oczywiście . Są gwarantowane przez BFG czyli przez Państwo. Straszenie obywateli jest na korzyść banków państwowych, rządowych i to pod ich interesy wywołuję się niepokoje na rynku bankowy strasząc ludzi kłopotami banków prywatnych obu Ci przenosili swoje pieniądze do banków państwowych. Lepiej było by zaproponowanie lepszych oprocentowań lokat i kont, ale banki panieństwo wolą zerować na emocjach ludzkich, w szczególności osób starszych, emerytów i rencistów .

Odpowiedz

LUasz Luty 27, 2019 o 15:30

Czy ja dobrze widzę czy za bardzo „przejrzałem” artykuł – czy tam jest na koncie 400 tys zł + 100 tys ?? jak można mieć takie pieniądze?? z całym szacunkiem – osobiście nie zarabiam mało powiedziałbym że raczej nieźle, żona gorzej ale finalnie jest bardzo fajnie. Ale odłożyć udało nam się raptem 2 dychy , a już trochę sobie żyjemy (no i dodam że nie wydajemy na lewo i prawo). Tak łatwo wygrywa się w lotka? (nawet szybko kalkulując 2 tys !! sic !! miesiecznie x 20 lat da radę – ale trzeba przecież w międzyczasie kupić mieszkanie , pewnie jakieś 4 kółka, no i miesiąc w miesiąc 2 tysiace !?!?! Jeszcze podejrzewam że to jest pewnie jakieś 30% całości

Odpowiedz

Art Marzec 16, 2019 o 18:45

Na dzień dzisiejszy jest bezpiecznie trzymać oszczędności życia w idea lub getinie ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Marzec 17, 2019 o 01:28

Hej Art,

Dokładnie tak samo bezpiecznie, jak w dniu publikacji tego wpisu – przy założeniach określonych we wpisie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Ela Kwiecień 17, 2019 o 17:44

A teraz jest bezpiecznie? 😀

Odpowiedz

Ads Maj 13, 2019 o 14:12

Hm, Michał – może przydałby się update ze względu na kolejne niepokojące doniesienie medialne (maj 2019). Po przeczytaniu Twojego wpisu z lis-2018 wydaje się że sytuacja dość analogiczna czyli bezpieczna do 100 tys eur.

Odpowiedz

Bartosz Maj 16, 2019 o 20:55

Michał czy Twoim zdaniem ustanowienie przez Komisję Nadzoru Finansowego kuratora dla Idea Banku coś zmienia?

Odpowiedz

Marcin H Maj 17, 2019 o 06:29

Przeczytaj treść decyzji na stronie KNF, w szczególności ostatnie akapity. Jest tam wyjaśnione co to oznacza dla klientów.

Odpowiedz

Zuza Maj 17, 2019 o 20:22

Minęło już pół roku od opublikowania tego artykułu. Michale, co TERAZ myślisz o sytuacji Idea i Getin Banku? Czy nadal trzymasz tam pieniądze? Podzieliłam całe oszczędności między dwa banki. Jeden to Idea, a drugi… Getin. Nie wiedziałam, że są z jednej grupy kapitałowej. Czy w tej sytuacji radziłbyś przenieść połowę do zupełnie innego banku? W Getin mam konto oszczędnościowe i właśnie skończyła mi się lokata, a w Idea mam lokatę do lipca. Z kolei oferta lokat w innych bankach jest naprawdę kiepska. Getin proponuje mi kolejną lokatę. Z jednej strony nie chcę panikować, ale z drugiej nie ukrywam, że mam stresa. Kwoty są dość duże, ale nie przekraczają wysokości gwarancji.

Odpowiedz

Michał Szafrański Maj 22, 2019 o 12:54

Hej Zuza,

Nadal podtrzymuję to, co wtedy napisałem i sam mam oszczędności i w Idea Bank i w Getin. Niemniej jednak – każdy musi sobie rozważyć to sam. Stres to zła rzecz.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Czerwiec 1, 2019 o 15:52

Jak wygląda sytuacja na czerwiec 2019 w IB bo nie panikuje i mam nadzieję że wyjdzie znów na + mam tam oszczędności życia ale moze ktoś z bankowości czy finansów zawodowo ma więcej informacji niż zwykły śmiertelnik przysłowiowy Kowalski

Odpowiedz

Michał Szafrański Czerwiec 3, 2019 o 09:01

Hej Adam,

Nadal uważam, że do limitów BFG (czyli ekwiwalentu 100 tys EUR) nie ma się czym przejmować.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adi Czerwiec 3, 2019 o 16:19

Dziękuję Ci za zainteresowanie i szybka odpowiedź

Odpowiedz

Yari Czerwiec 6, 2019 o 12:29

Sytuacja Idea Banku chyba nadal się pogarsza. Według mnie, w przypadku niewypłacalności IB środki zgromadzone w BFG nie wystarczą na pokrycie zobowiązań banku. Musiał by reagować polski rząd… W jakim stopniu może to skomplikować odzyskanie ulokowanych w IB pieniędzy?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Adi Czerwiec 22, 2019 o 17:52

Zdroworozsadkowo powinno to wyglądać tak że jak upadnie idea to właściciel (ten sam Lesiu Cz)mając 4x większy bank Getin B musiałby po prostu zwrócić wszystkim w placówce GB mającym problem z idea (też jego bankiem) ale przez problemy i zemsty z KNF (brak mozliwosci polaczenia) nie wiadomo co i jak

Odpowiedz

Adi Czerwiec 2, 2019 o 23:54

Jak wygląda sytuacja na czerwiec 2019 w IB bo nie panikuje i mam nadzieję że wyjdzie znów na + mam tam oszczędności życia ale moze ktoś z bankowości czy finansów zawodowo ma więcej informacji niż zwykły śmiertelnik przysłowiowy Kowalski

Odpowiedz

Tomasz Październik 16, 2019 o 18:29

Jak wygląda sprawa IB na dzień dzisiejszy ? Co w przypadku jak BFG nie ma funduszy na pokrycie zobowiązań IB ? Czy nadal termin ustawowy obowiązuje ?

Odpowiedz

Michał Szafrański Październik 17, 2019 o 10:44

Hej Tomasz,

Nic się nie zmieniło w funkcjonowaniu BFG czy gwarancjach depozytów w Idea Banku.

Pozdrawiam

Odpowiedz

MONIKA Styczeń 22, 2020 o 12:28

Dzień Dobry
Czy orientuje się Pan, jaka jest obecnie sytuacja z obligacjami Korporacyjnymi Open Life. Widziałam, że notowania bardzo spadły.
Proszę o podpowiedź czy teraz sprzedawać te obligacje, kiedy ich wycena jest taka niska. Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Henryk Styczeń 2, 2021 o 00:13

Czy oszczędności w Getin banku są bezpieczne

Odpowiedz

Michał Szafrański Styczeń 4, 2021 o 12:36

Hej Henryk,

Do kwot gwarantowanych przez BFG = 100.000 EUR = tak.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Aleksandra Maj 4, 2022 o 22:38

Mam wszystkie oszczędności w Getin Banku (lokaty, konto oszczędnościowe) przeniesione nie tak dawno z innego banku, ze wzgl. na ich 3 % . Czy wobec ostatnich nieciekawych doniesień o możliwej upadłości, przenosić się gdzieś indziej? Nadal jest to kwota poniżej 100 tys €, więc teoretycznie bezpieczna. Ale jeśli miałabym potem mieć jakieś komplikacje z BFG, to wolałabym tego uniknąć.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 21, 2022 o 23:45

Minęły 4 lata od artykułu i ani Idea Bank ani Gettinu nie ma

Odpowiedz

Anna Marzec 27, 2023 o 10:28

Teraz posiadacze obligacji w Getin mają duuuży problem.

Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: