Po dekadzie działania blog "Jak oszczędzać pieniądze" zakończył swoją działalność. Jedyną stale aktualizowaną sekcją bloga jest RANKING kont i lokat. Zapraszam też do lektury ponad 500 archiwalnych artykułów (ponadczasowych)! 👊

Od czego zacząć czytanie blogu „Jak oszczędzać pieniądze”

Witam Cię na moim blogu i bardzo Ci dziękuję, że zdecydowałeś się poświęcić swój czas i przeczytać zamieszczone tu artykuły. Postaram się, abyś nie był zawiedziony (a jeśli będziesz zawiedziony, to koniecznie mi o tym napisz w komentarzu lub przez stronę “Kontakt”!).

Na tej stronie zebrałem wszystkie podstawowe informacje, które pozwolą Ci szybko odnaleźć się na blogu “Jak oszczędzać pieniądze”.

Dlaczego warto czytać ten blog

Zanim pójdziesz dalej, pozwól, że w kilku słowach powiem Ci dlaczego uważam, że warto abyś czytał blog JakOszczedzacPieniadze.pl:

 1. Podaję prawdziwe koszty życia 4-osobowej rodziny z Warszawy. Zero ściemy. Co miesiąc publikuję szczegółowe podsumowanie naszych kosztów. Możesz zobaczyć każdy z moich comiesięcznych raportów klikając w menu “Raporty Michała”.
 2. Liczę i pokazuję koszty związane z używaniem prądu, wody, a także innych przedmiotów i sprzętów używanych na codzień. Tłumaczę, jak zmieniając nieznacznie swoje nawyki, możesz zaoszczędzić konkretne kwoty. I zawsze podaję konkretne kwoty oszczędności 🙂
 3. Chcę uczyć jak zarządzać domowymi finansami i jak możesz wychodzić z długów i pomnażać majątek. Na moim przykładzie pokazuję, że możliwe jest zgromadzenie majątku, który pracować będzie na naszą przyszłość. Mówiąc konkretnie: moja  wartość netto we wrześniu 2012 r. wynosiła 1 768 531 zł (i stale rośnie). Mam dwa mieszkania (jedno na wynajem), działkę, dwa auta, lokaty, trochę inwestycji i nie zamierzam na tym poprzestać.
 4. Daję Ci odpowiednie narzędzia, np. gotowe arkusze kalkulacyjne Excel.
 5. Jeśli będziesz miał pytania, to jestem do Twojej dyspozycji 🙂

Jak zacząć oszczędzanie

Jeśli chcesz panować nad swoimi finansami, ale nie wiesz od czego zacząć, to trafiłeś w dobre miejsce. Proponuję Ci rozpocząć lekturę od cyklu artykułów “Zaplanuj budżet domowy”. Cykl ten składać się będzie z kilkunastu artykułów. Część z nich została już opublikowana. Wierzę, że po przeczytaniu całego cyklu i wdrożeniu moich porad w życie, będziesz miał pełną kontrolę nad swoimi przychodami, wydatkami i gotowy plan pomnażania swoich oszczędności (lub redukowania długów).

Artykuły publikowane w ramach cyklu “Zaplanuj budżet domowy” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei 🙂 Proponuję Ci byś zaczął od artykułu “Emerytura przed 50-tką”, a następnie przeczytał pozostałe artykuły cyklu.

Jeśli chcesz od razu przejść do rzeczy, to proponuję Ci sięgnięcie do wideo-przewodnika dotyczącego bezpłatnej aplikacji Microsoft Money, którą wykorzystuję do spisywania wydatków i śledzenia wszystkich moich inwestycji.

Kilka porad dotyczących oszczędzania w domu znajdziesz w następujących artykułach:

Przedstawiam również sposoby zarabiania na kontach bankowych oraz kreatywnego oszczędzania i pomnażania pieniędzy:

Publikuję także zestawienia kosztów życia naszej 4-osobowej rodziny w dłuższym okresie czasu:

Rozwój osobisty

Mój blog to nie tylko pisanie o oszczędzaniu, rozsądnym wydawaniu i inwestowaniu. Od czasu do czasu raczę także Czytelników moimi osobistymi historiami oraz przemyśleniami związanymi z szeroko pojętą tematyką rozwoju osobistego. Polecam Ci w szczególności artykuł o mojej walce z samym sobą “Z wózka inwalidzkiego do mety maratonu, czyli jak pokonałem siebie”. Mam nadzieję, że historia ta będzie dla Ciebie inspirująca i przekona Cię, że warto mierzyć wysoko i odważnie sięgać po swoje cele 🙂 Próbuję też przekonywać, że codziennie warto inwestować we własne dobre samopoczucie.

Pokazuję również skąd możesz czerpać dodatkową wiedzę o szeroko pojętych finansach osobistych. W sekcji “Czytelnia” znajdziesz listę polecanych przeze mnie książek oraz blogów, które na pewno pomogą Ci rozwinąć inteligencję finansową.

Gotowe kalkulatory

Moją dewizą jest udostępnianie szczegółowych wyliczeń oszczędności oraz gotowych kalkulatorów, które pomogą Ci zweryfikować moje obliczenia. Przeprowadzając analizy finansowe posługuję się dwoma narzędziami: arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Excel oraz kalkulatorem finansowym pracującym na moim telefonie komórkowym.Jeśli jeszcze nie umiesz obsługiwać kalkulatora finansowego, to warto żebyś zapoznał się z następującymi artykułami:

 1. Jak obsługiwać kalkulator finansowy? – przewodnik krok po kroku
 2. Obsługa kalkulatora finansowego, czyli zadania 2 i 3 krok po kroku
 3. Romans z kalkulatorem finansowym, czyli zadanie 4 krok po kroku

A tutaj znajdziesz kilka gotowych kalkulatorów w Microsoft Excel 2010:

 1. Jak przeliczyć W na kWh i koszt w złotówkach
 2. Kalkulator kosztów prądu, wody i ogrzewania
 3. Kalkulator kosztów i zużycia wody pod prysznicem
 4. Kalkulator kosztu Twojego czasu
 5. Kalkulator: zakup na raty czy gotówką
 6. Kalkulator kosztów trybu stand-by
 7. Kalkulator oszczędności w kantorze internetowym
 8. Szablon własnego zestawienia finansowego

Newsletter RSS i kontakt

Ten blog tworzę dla Ciebie i zależy mi na tym, abyś na bieżąco otrzymywał powiadomienia o wszystkich nowych artykułach. Głęboko wierzę, że mogę poprawiać jakość Twojego życia o ile tylko zdecydujesz się systematycznie zarządzać swoimi finansami. I dlatego zdecydowanie zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter. Gwarantuję nie rozsyłać żadnych reklam – tylko treści z tego bloga lub ich szersze omówienie.

Jest jeszcze jedna zaleta zapisu na newsletter. Zaraz po tym jak to zrobisz, otrzymasz dostęp do kilkudziesięciu kalkulatorów Excel. Warto 🙂

Zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o oszczędzaniu pieniędzy. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!


Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, ale nadal chcesz dowiadywać się o publikacji nowych artykułów, to możesz zasubskrybować blog przez RSS. Będę Ci również bardzo wdzięczny, jeśli zdecydujesz się polubić mój blog na Facebooku – ikonkę “Lubię to” znajdziesz w prawej kolumnie bloga.

Jeśli chciałbyś się skontaktować ze mną osobiście, to możesz wykorzystać do tego stronę “Kontakt”. Odpowiadam na każdy e-mail Czytam każdy e-mail! Kiedyś na każdy odpowiadałem, ale obecnie nie jestem już w stanie. Niemniej jednak próbuję być w kontakcie z jak największą liczbą Czytelników 🙂

A może warto byś pokazał mój blog swoim znajomym, którzy mają problemy finansowe lub którym po prostu chcesz pomóc oszczędzać? Będę Ci za to bardzo wdzięczny. Zależy mi na tym, by dobre rady odnośnie oszczędzania, docierały do jak największej liczby zainteresowanych.

Dziękuję za uwagę i zapraszam gorąco do lektury bloga 🙂 Życzę Ci powodzenia na drodze oszczędzania i rozsądnego wydawania pieniędzy 🙂

Miłego dnia!

Michał

 

PS: Nie jestem doradcą finansowym. Nie jestem guru, nie mam patentu na nieomylność, nie próbuję mówić jak masz zarządzać własnym czasem, pieniędzmi, oszczędnościami, inwestycjami, kredytami i energią. Jestem zwykłym gościem, który podejmuje czasami dobre a czasami złe decyzje. Z tych złych staram się wyciągać wnioski i “nie strzelać sobie w kolano”. Opisuję różne zagadnienia w oparciu o własne doświadczenia, które mogą być bardzo odległe od Twojej sytuacji życiowej i finansowej. Nawet jeśli znajdziesz tutaj jakieś proste patenty, to proszę Cię abyś odnosił je do własnej sytuacji. Jeśli Ci w czymś to pomoże, to super.

PPS: Warto jeszcze żebyś wiedział, że treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.