Wideoprzewodnik obsługi rachunków cyklicznych, kredytów hipotecznych oraz operacji wymiany walut w Microsoft Money.
Wiem, że sporo z Was niecierpliwie czekało na ten wpis. Stanowi on kontynuację wideoprzewodników po aplikacji Microsoft Money, które nagrałem… blisko dwa lata temu. Wyrzuty sumienia skłoniły mnie w końcu do realizacji obietnicy kontynuacji cyklu „Zaplanuj budżet domowy„.
Na filmach załączonych w tym wpisie szczegółowo omawiam obsługę rachunków i cyklicznych płatności (i prognozowanie na tej podstawie stanu naszych finansów), sposób prawidłowego odzwierciedlenia spłat rat kredytu hipotecznego w MS Money, a także dokumentowania historii wymiany walut, np. w kantorach internetowych.
To nie koniec. Pracuję już nad kolejnymi czterema filmami, które zapowiadam pod koniec artykułu. 🙂
Microsoft Money to nadal moja podstawowa aplikacja
O zaletach MS Money pisałem już szczegółowo w artykule „Przewodnik po Microsoft Money – część 1„. Wiem, że wielu z Was udało mi się już przekonać do używania tej aplikacji. Swoją drogą, jeśli nie widzieliście jeszcze tego przewodnika, a chcecie korzystać z tej aplikacji, to powinniście zobaczyć wszystkie zamieszczone tam filmy.
Pomimo upływu czasu MS Money nadal jest moim ulubionym programem do spisywania wydatków oraz prowadzenia domowego budżetu. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest on bezpłatny (Microsoft zdecydował się udostępnić aplikację bezpłatnie po zakończeniu jej rozwoju). Inne plusy oraz minusy opisywałem już w wymienionym wyżej artykule.
Mam nadzieję, że dzisiejsze przewodniki – w szczególności ten pokazujący obsługę płatności cyklicznych i sposób konfigurowania w MS Money parametrów kredytu hipotecznego – przekonają największych fanów Excela, że warto przesiąść się na Money i przestać się męczyć.
Sprawdź również: Jak zaplanować budżet domowy
Cykl artykułów „Zaplanuj budżet domowy”
Artykuły publikowane w ramach cyklu “Zaplanuj budżet domowy” można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei :-). Cały cykl składa się z następujących artykułów:
- Emerytura przed 50-tką
- Jak przygotować swoje zestawienie finansowe?
- Edukacja finansowa
- Jak zacząć spisywanie wydatków
- Lista kategorii wydatków
- Program do rejestrowania wydatków
- Jak używać Microsoft Money – przewodnik krok po kroku – część 1
- Jak używać Microsoft Money – przewodnik krok po kroku – część 2
- Rejestrowanie zużycia mediów
- Stworzenie budżetu domowego i bieżąca kontrola kosztów
- Plan redukcji kosztów i długów
- Jak oszczędzać bez budżetu domowego – recepta dla leniwych
Ustawianie płatności cyklicznych (Bills)
Bills to funkcjonalność, która pozwala automatycznie tworzyć kalendarz płatności cyklicznych w MS Money. Całkowicie zdejmuje ona z głowy konieczność pamiętania o tym kiedy, jaki przelew mamy wykonać lub otrzymać. Bills umożliwiają bowiem ustawianie:
- Płatności rachunków (Bill)
- Wpływów na konkretne konto (Deposit)
- Zaplanowanych przelewów między kontami (Transfer)
- Zakupów inwestycji (Investment Purchase) – przydatne do przypominania o tym, że cyklicznie, np. raz na miesiąc, powinniśmy zakupić ETF lub jednostki funduszy inwestycyjnych.
Na filmie szczegółowo omawiam sposób ustawiania takich płatności. Pokazuję również, w jaki sposób pomagają one w weryfikowaniu naszej kondycji finansowej – poprzez prognozowanie czy po uiszczeniu wszystkich zaplanowanych rachunków będzie nas jeszcze na cokolwiek stać, np. w perspektywie miesiąca, kwartału lub roku.
Kliknij podwójnie na filmie, aby go powiększyć na cały ekran.
Kredyt hipoteczny w Microsoft Money
Już kilkanaście osób pytało mnie mailowo, w jaki sposób można w Money odwzorować spłacany kredyt hipoteczny (bądź inny kredyt). Na filmie pokazałem jak to zrobić – i to dla kredytu walutowego.
Istotne jest to, że nie musicie „śledzić” w Money kredytu od samego początku, czyli od momentu jego uruchomienia. Równie dobrze można dodać do aplikacji kredyt, który spłacacie już od kilku lat. Właśnie taki przykład omówiłem. Zapewne większość z Was będzie dodawała do Money właśnie takie „trwające” już zobowiązania.
To co trzeba posiadać, to wyciąg z banku (można go sprawdzić online) na koniec ubiegłego roku. Wystarczy znać całkowitą wartość kapitału do spłaty oraz wysokość comiesięcznej raty. Money automatycznie wyliczy na tej podstawie okres, który pozostał do spłaty kredytu – bez względu na to, czy spłacamy go w ratach stałych czy malejących.
Operacja wymiany walut w Microsoft Money
W tym poradniku pokazuję, w jaki sposób prawidłowo „księgować” w Money wymianę walut, np. w kantorze internetowym. Ja takie operacje wykonuję w celu spłaty kredytu bezpośrednio w walucie – po to by uniknąć niekorzystnych kursów wymiany walut proponowanych przez banki (ze względu na „szeroki” spread).
O tym czy warto korzystać z kantorów internetowych i ile można dzięki nim zaoszczędzić, pisałem już w tym artykule.
Microsoft Money wspiera operacje w wielu różnych walutach. Na filmie możecie zobaczyć pełny scenariusz wymiany złotówek na EUR i późniejsze wykorzystanie ich do spłaty kredytu walutowego.
Czy warto prowadzić budżet?
Zdaję sobie sprawę z tego, że MS Money – także ze względu na brak polskiej wersji językowej – jest narzędziem, które może przerażać część z Was.
Nie chciałbym jednak abyście wpadli w pułapkę poszukiwania idealnego narzędzia. Ja to robię od lat i uwierzcie – nie ma takiego programu, który zaspokoiłoby oczekiwania wszystkich. Proste aplikacje starają się zazwyczaj narzucić pewien uproszczony schemat działania. Z kolei te bardziej złożone – wymagają nauczenia się ich obsługi, przez co możemy się czuć przytłoczeni.
Nie ma znaczenia w czym będziecie prowadzić budżet – grunt żebyście to robili. Niech wybór narzędzia Was nie powstrzymuje. Przypominam, że w skrajnym przypadku do tworzenia budżetu wystarczy nawet kartka papieru. Pisałem o tym w artykule „Jak zaplanować prosty budżet domowy„.
Dlaczego tworzenie budżetu jest tak ważne? Bo to naprawdę fundament zdrowych finansów. Jeśli ja Was nie przekonuję, to z przyjemnością zacytuję tutaj wypowiedź Ani, która przesłała mi wczoraj bardzo miłego maila:
Hej, to znowu ja – nie wiem, czy mnie kojarzysz (przy takim zalewie mejli to na pewno trudne), więc się przypomnę :). Pisałam ci o moich doświadczeniach z giełdą, zapowiadałam, że napiszę o moim budżecie po Twoim kursie BDT.
Co do budżetu, kiedyś już prowadziłam spisywanie wydatków. Gdy wprowadziłam się do mojego mieszkania kilka lat temu, to obawiałam się, jak to będzie na samodzielnym, więc skrupulatnie spisywałam wszystkie wydatki. Po jakimś czasie zaprzestałam, bo uznałam, że i tak nie wydaję kasy niepotrzebnie, a że jakoś pieniędzy starczało, to i motywacji zabrakło, by ciągnąć spisywanie dalej. Nie analizowałam tego wcale.
Drugie podejście do budżetu podjęłam w kwietniu tego roku, jak już zaczęłam czytać Twojego bloga 🙂 Tym bardziej, że pieniądze nam przeciekały przez palce i od prawie roku szukałam pomysłu na poprawę sytuacji. Pieniędzy jakoś starczało, ale oszczędności nie było i przy każdej kryzysowej sytuacji, trzeba było stawać na uszach, by ją rozwiązać. Mąż – Maciek – bez problemu zaakceptował zbieranie paragonów i pomysł z kontrolą wydatków, ale i tak było wiadomo, że ja tym będę się zajmować. Wnioski po pierwszym miesiącu miałam takie – mamy całkiem niezłe przychody, ale i wydatki też duże. Olśnieniem było dla mnie, że moje wcześniejsze próby kontroli i oszczędzania pieniędzy były niweczone przez wydatki nieregularne. Teraz już je uwzględniam w budżecie – spora ta część, choć jeszcze dużo mi brakuje, by stworzyć Fundusz całkowicie je pokrywający.
W maju i czerwcu kontynuowałam dzieło. Po jakimś czasie zaczęłam mieć wątpliwości – czym to różni się od mojego pierwszego budżetu sprzed lat? No, teraz wiem, że muszę mieć większe przychody, pamiętać o nieregularnych wydatkach, no ale czy po to muszę mieć aż taką rozpiskę? Kojarzyłam, że jeszcze po coś to służy, że więcej mogę z tego informacji „wycisnąć”. I zanim dokopałam się tego na Twoim blogu, pojawił się KURS:) Początkowo wahałam się. Myślałam, że właściwie z czasem i z pomocą Twojego bloga wypracuję sobie właściwy model. Ale w końcu się zdecydowałam i teraz wiem, że to była bardzo dobra decyzja. Szczególnie dzień o systemie kopertowym i analizie danych. Także twój budżet w Excelu bardzo mi pomógł i wideo, o tym
jak z niego korzystać. Bo kolejnym olśnieniem było odkrycie, że na początku miesiąca mogę zaplanować / przewidzieć swój budżet na wydatki i dzięki temu mieć orientację, czy coś trzeba uszczuplić czy nie.
Od lipca prowadzę budżet zgodnie z kursem i teraz już wiem po co:) Szczególnie przydał się w sierpniu, kiedy wróciliśmy z wakacji z Polski i były tylko oszczędności, a na przychody z firmy Maćka trzeba było poczekać do września.
To co u mnie było trudnością, to jak ujmować przychody. Bo przychody mamy dwojakiego rodzaju – benefity (czyli zasiłki z racji tego, że zajmuję się domem i dziećmi), które w Anglii są płacone co tydzień; i wynagrodzenie Maćka, który przez to że ma własną firmę budowlaną, to dochody ma zróżnicowane i w różnym czasie przychodzące. Przez to wydawane są na bieżąco.
W końcu po rozważaniach uznałam, że będę tak je wpisywać, aktualizować co tydzień lub po każdym zakończonym zleceniu Maćka. I póki co, taki system mi się sprawdza.
Kolejnym problemem okazał się mój Maciek 🙂 Co prawda chętnie przystał na przekazywanie mi paragonów z zakupów do domu, ale już nie chciało mu się zbierać wszystkich rachunków z jego wydatków na jedzenie na mieście, paliwo, lotto, itp. Poza tym koszt paliwa rozlicza w ramach swojej firmy.
Przez moment stanęła przede mną wizja rozliczania także jego wydatków w ramach biznesu,który prowadzi – zadanie tak potężne, że nie chciałam brać tego na siebie. Poza tym Maciek też tego nie widział, więc stanęło na tym, że sobie zostawia coś w rodzaju „kieszonkowego”, a mnie przekazuje pozostałą kwotę z jego wynagrodzenia. W ten sposób on ma poczucie swobody, a ja kontroli 🙂 Co prawda, już kilka razy od niego słyszałam, że mu się pieniądze rozeszły nawet nie wie na co, więc tylko się w duszy uśmiecham, że może to tylko kwestia czasu, by i on zaczął prowadzić swój budżet 🙂
Teraz po kilku miesiącach mam takie spostrzeżenia:
- Generalnie to działa 🙂 mam opracowane cele i powoli na nie odkładampieniądze, a takiego stanu nie było od dawna.
- Nic mi się nie miesza, gdy uzupełniam dane codziennie, szczególnie, gdy pożyczam pieniądze między poszczególnymi kopertami, ale to dla mnie sama przyjemność, wtedy też zresztą nie zabiera to tak wiele czasu.
- Gdy zaczęłam kategoryzować wydatki, okazało się, że żyjemy bardzo mało rozrywkowo, to z czego oszczędzać; ale jak zaczęłam myśleć to zlikwidowałam opłatę za telewizję, której i tak nie oglądaliśmy, usunęłam urządzenia, z których i tak nie korzystaliśmy, a pobierały prąd; pracuję jeszcze nad zmniejszeniem rachunku za prąd i gaz, ale to już kwestia czasu 🙂
Podsumowując – jak się zacznie myśleć, to nagle jednak okazuje się, że jest gdzie znaleźć oszczędności:
- Mam teraz poczucie porządku w finansach i to mi takie poczuciebezpieczeństwa, jakiego mi brakowało, choć nie posiadamy jeszcze poduszki finansowej ani porządnego funduszu wydatków nieregularnych
- Będę przygotowana do życia w Polsce, bo tam z wydatkami łatwo, gorzej z przychodami, ale przy przygotowaniu i planowaniu myślę, że damy radę.
- U najważniejsze, to wszystko dzięki Tobie 🙂 jestem super zadowolona, że trafiłam na Twojego bloga, bo wprowadził wiele pozytywów w nasze życie.
I to chyba tyle, jeśli chodzi o budżet. Jeszcze raz dziękuję za Twoją pracę, bo dzięki Tobie dostałam to czego potrzebowałam, a i w przyszłości na pewno skorzystam z twojej wiedzy i doświadczenia.
Kończę, bo strasznie długi ten mejl.
Pozdrawiam niedzielnie 🙂
Anna
Czuję się absolutnie spełniony czytając takie e-maile 🙂 Cały czas trudno mi jest uwierzyć, że zamieniacie to co piszę w konkretne działania. Możecie się zastanawiać, czy takie maile są mi potrzebne – odpowiadam: tak! Dobrze ładują mi baterie i potwierdzają, że „nie walę grochem o ścianę” 🙂 Dziękuję!
Zobacz także: Tworzenie budżetu domowego w Microsoft Money – przewodnik krok po kroku
Czy chcecie kolejne wideo-przewodniki?
Na koniec mam do Was dwie prośby:
1) Skomentujcie proszę, czy powyższe filmy były dla Was przydatne i zrozumiałe. Jeśli coś wymaga poprawki, to dajcie mi proszę znać. Ja tych filmów nie nagrywam dla siebie (szczerze mówiąc nie znoszę ich nagrywania i dlatego podchodzę do nich „jak do jeża”). Skoro już to robię, to chciałbym żeby były jak najbardziej przydatne 🙂
2) Zaproponujcie proszę, jakie kolejne zagadnienia związane z Microsoft Money powinienem omówić w kolejnych filmach. Ja planuję poruszyć jeszcze takie tematy:
- Inwentaryzacja sprzętów domowych w MS Money
- Zarządzanie inwestycjami, np. zakupami akcji / ETF / jednostek funduszy
- Przygotowanie budżetu domowego w MS Money i kontrola jego wykonania
- Raporty – w tym również sposób dostosowywania ich do własnych wymagań
- Sposób opisywania pożyczek
Kiedy to nastąpi? Nie chcę nic obiecywać, ale jeśli utwierdzicie mnie w przekonaniu, że warto „ciągnąć” te przewodniki, to na pewno nie będziecie musieli czekać kolejnych dwóch lat na kolejną część 😉
Dziękuję bardzo za lekturę i życzę Wam świetnej reszty tygodnia.
Fajnie, że jesteście 🙂
{ 134 komentarzy… przeczytaj komentarze albo dodaj nowy komentarz }
Z tego co teraz zauważyłem, to MM jest bardzo praktyczny. Najbardziej co mi się w nim podoba, to możliwość szybkiej zmiany stanu konkretnej płatności, i zobaczenia go w kalendarzu. Prognozowanie też ciekawa sprawa, jednak mylisz się w przekonaniu, że w Excelu nie da się otrzymać takiego efektu:) Wystarczy w wykresie w seriach danych jako odniesienie użyć adresów komórek, które zmieniają się na podstawie w formularzach dane, następnie jednym kliknięciem uruchomić makro przypisujące do odpowiednich komórek odpowienie dane, tworząc dynamiczne wykresy. Jednak z niecierpliwością będę czekał na następne wpisy dotyczące tego narzędzia:) pozdrawiam
Paweł Wiatrak
Jak dla mnie jest to wielki kombajn do kontroli :))jeszcze nie sprawia mi przyjemność korzystanie z niego. Ale to z niewiedzy. Muszę teraz tą wiedzę teoretyczną spróbować wyjorzystać.
Michale,
dzięki wielkie za kolejną część poradnika. Współczuję trochę tym, którzy czekali na ciąg dalszy dwa lata, ale dla mnie osobiście czas publikacji częsci drugiej jest idealny bo przygodę z MM zacząłem dopiero wraz z początkiem września (oczywiście zmotywowany wpisami na Twoim blogu). Zdążyłem więc już zapoznać się z podstawowymi funkcjami programu, a jednocześnie mam tam jeszcze na tyle niewiele danych, że jestem jeszcze bardzo elastyczny w kwestii wprowadzenia zmian w kategoriach czy kontach, czy ogólnie w sposobie rozliczania pewnych operacji. No i akurat przymierzałem się do ustawienia sobie cyklicznych płatności, więc dzisiejszy wpis jest dosłownie jak na zamówienie 🙂
A skoro już jesteśmy przy zamawianiu, to wśród przyszłych tematów, poza tym co już wymieniłeś, chętnie dowiedziałbym się jak sensownie wpleść w konta coś takiego jak kredyt odnawialny w rachunku bieżącym. Nie mam na to idealnego pomysłu, ale pewnie Ty coś sensownego wymysliłeś.
I na koniec jeszcze temat poboczny – czy nie myślałeś o własnym programie do budżetowania? MM, jak podkreślasz w wielu miejsach, nie jest idealne, ale jest najlepszym programem z dostępnych. A gdyby tak zebrać jego wszystkie zalety, a do tego podbawić go wszystkich wad i dodatkowo jeszcze dopasować do potrzeb polskiego użytkownika (czyli chociażby zintegrować z polskimi bankami)? Po prostu zrobić program „na miarę”, idealnie dopasowany do filozofii zarządzania finansami prezentowanej u Ciebie na blogu. Zdaję sobie sprawę, że to spore wyzwanie i solidny projekt, ale z Twoim potencjałem na pewno byłbyś w stanie to zrealizować, wypromować i pewnie też zmonetaryzować 🙂
Hej Bolek,
Dziękuję za komentarz. Propozycje stworzenia własnego programu do budżetu domowego otrzymuję bardzo często. Też mi to chodziło i chodzi po głowie, ale na obecnym etapie nie chcę się tym zajmować.
Ja wyszedłem ze środowiska projektów informatycznych (robiłem to łącznie przez kilkanaście lat) i doskonale wiem, jak duże i czasochłonne jest to przedsięwzięcie. Świadomie prowadzę taki biznes, który nie wymaga dzisiaj ode mnie brania sobie na głowę wsparcia dużej liczby klientów z ich specyficznymi problemami na specyficznych urządzeniach – a to jest właśnie coś, co trzeba umieć i chcieć obsługiwać realizując aplikację.
Dzisiaj nie mam wystarczająco dużo zapału w sobie, by iść tą ścieżką. Może kiedyś się to zmieni, ale żeby taka aplikacja miała mieć sens biznesowy, to musiałbym z nią wycelować na cały świat. A do tego nie mam na razie podstaw (brak zasięgu ogólnoświatowego).
Reasumując: pomysł może i dobry, ale nie mieści się w moich obecnych planach.
Pozdrawiam
Tak jak kolega wyżej nie musiałem długo czekać na kolejną część, gdyż przygodę z finansami rozpocząłem od września. Z niecierpliwością wyczekuję cześci dotyczącej zarządzania raportami i oceny własnych wydatków.
Oprócz tego najbardziej zainteresowany jestem spisywaniem sprzętu domowego i wykorzystania tego aspektu w swoim budżecie.
Dzięki wielkie za te poradniki!
Czy wydatki i przychody z jednoosobowej działalnośći również prowadzisz w tym samym pliku co budżet domowy? Jaki masz sposób na to?
Hej Darek,
Tak – prowadzę w jednym pliku Money i niestety nie mam na to dobrego patentu. Odnotowuję w Money fizyczne wpływy i wypływy więc w przypadku przychodów posługuję się kwotami brutto.
Zarządzanie finansami firmy de facto realizuję w aplikacji mojej księgowości a nie w Money.
Pozdrawiam
Witam
Jeśli można wiedzieć, jakiego programu używasz do księgowości (jeśli prowadzisz ją sam). Czy ten program ma podobne cechy (śledzenie aktualnego stanu rachunków i przepływów w przyszłości?
Money jest fajny – tego szukałem do zarządzania wydatkami i wpływami w małej firmie, ale niestety nie można tam śledzić podatków
pozdrawiam
Paweł
Z zagadnień, które bardzo mnie interesują a nie wiem ja je ugryźć w Microsoft Money to Raporty o raz Przygotowanie budżetu domowego. Od kilku dni próbuję dostosować raporty pod swoje wymagania i nie jestem w stanie tego ogarnąć. Gdy rejestruję wydatek np. (jedzenie : jedzenie do domu) a w memo wpisuję np. owoce, woda, chleb to chciałabym w raporcie zobaczyć ile w ostatnim miesiącu wydałam na te owoce, wodę i chleb. Już kilka dni nad tym siedzę i nie mam zielonego pojęcia jak zrobić taki raport. A może nie da się zaraportować tego co wpisuję w memo? Program jest naprawdę przydatny (jak dla mnie lepszy niż Excel), ale gdyby nie Twój przewodnik chyba bym nie poradziła sobie z nim. Dużo mówisz na blogu o budżecie domowym (kurs etc.) ale szczegółowe omawianie narzędzi (w szczególności MM) do zarządzania tym budżetem też byłoby bardzo przydatne. Zakres w jakim korzystam z MM ogranicza się tylko do zagadnień, które poruszasz w swoim przewodniku a sądzę, że MM daje większe możliwości. Nie każ nam czekać kolejnym dwóch lat na ciag dalszy… 🙂 Pozdrawiam ciepło i dziękuję za inspirację do działania.
Ogromne dzięki Michale za kolejną część 🙂 Z poprzednią zapoznałam się już jakiś czas temu. Również od jakiegoś czasu próbuję opanować nasze rodzinne finanse. Przyznam, że raz wychodzi to lepiej, a raz gorzej, ale już mam pewne rozeznanie w naszej sytuacji i jestem w stanie zapanować nad wydatkami. MM świetnie mi w tym pomaga. Filmik na temat rachunków będzie bardzo przydatny, bo myślę, że skróci trochę czas wpisywania wydatków i przychodów. No i nie będę musiała korzystać z dodatkowego kalendarza kieszonkowego jak to robiłam dotychczas, żeby o czymś nie zapomnieć 😉 A niestety sama jakoś nie umiałam tego w programie opanować. Z niecierpliwością czekam również na film o planowaniu budżetu domowego. Póki co robię to w Excelu, a byłoby rewelacyjnie mieć to w jednym miejscu.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za świetnie wykonywaną pracę przy prowadzeniu bloga! Jest niesamowicie motywujący 🙂
Jak zwykle super! Bardzo merytorycznie i rzeczowo.
Przylaczam sie do powyzszych komentarzy i czekam na kolejne czesci, moze Ci sie uda opublikowac jakis fragment w kolejnym miesiacu 😀
Mala sugestia moze warto podlinkowac ten temat na podstronie z pierwsza czescia tam gdzie masz wykaz artkulow z cyklu zaplanuj budzet domowy, bo na razie nie jest podlinkowany, a jak na bloga trafi Ci nowy cztelnik to moze sie nie zorientowac ze jest ciag dalszy.
Pytanko jak zmienic wysokosc oprocentowania kredytu przy konkretnej racie gdy zmieni sie wibor?
Pozdrawiam
Hej Radziu,
Dziękuję za komentarz i sugestie. Link do tej części przewodnika dodałem już na końcu pierwszej części. Wkrótce zaktualizuję jeszcze spisy treści cyklu we wszystkich artykułach.
Co do zmiany oprocentowania kredytu – nie musisz tego wprowadzać jako zmianę oprocentowania. Gdy raz już wprowadzisz kredyt, to wystarczy, że po prostu na bieżąco odnotowujesz wysokość spłacanej raty dzieląc ją na część kapitałową i odsetkową. Odzwierciedlasz po prostu rzeczywiste spłaty.
Pozdrawiam
Dzieki,
widzialem w pozniejszych komentarzach, ze ktos polecal program finanse domowe. Faktycznie fajny, ale na razie ma mniejsza funkcjonalnosc niz MM, np. nie ma podkategorii. Duzo zmian ma wejsc w wersji 2.0 ale co z tego wyjdzie to czas pokaze.
Pozdr
Filmiki bardzo chętnie oglądam. Szczególnie interesuje mnie kwestia budżetu w MS Money, ale także prowadzenia inwestycji. Trzymam kciuki za kolejne nagrania. Pozdrawiam
Mnie najbardziej interesują dwa z wymienionych podpunktów
* Inwentaryzacja sprzętów domowych w MS Money
* Sposób opisywania pożyczek (zarówno tych z banku, jak i tych udzielanych przez nas naszym znajomym – wraz z rejestracją dochodów – odsetek).
Chętnie dowiedziałbym się też w jaki sposób śledzić inwestycje alternatywne: typu np. antyki, wina, monety, ale jak się domyślam można do tego pewnie wykorzystać 1. gwiazdkę, więc po prostu cierpliwie czekam :)>
Witam Michale!
Od kilku lat śledzę Twojego bloga i chylę czoło za czas, za jakość i ilość artykułów.
Zmotywował mnie do oszczędzania, do zarabiania i do rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania zainteresowań. Artykuł w którym pochwaliłeś się zarobieniem 70tyś zł w 8 dni mało nie powalił mnie na ziemię. Stwierdziłem: też tak chcę!
Będąc na fali wznoszącej w życiu zawodowym, w życiu prywatnym i w stosunku do samego siebie zacząłem oszczędzać. Przestudiowałem kilkanaście książek, przewertowałem połowę Internetu i zwiedziłem kilkanaście blogów (Twój wypadł najlepiej). Doszedłem do prostego wniosku: MUSZE ROBIĆ EWIDENCJĘ WYDATKÓW I PRZYCHODÓW.
Na początku, jak pewnie większość ludzi, używałem Excela. Z czasem dodawanie kilku (do kilkunastu) pozycji dzienne stało się żmudne i czasochłonne. Zacząłem szukać programu komputerowego. Znalazłem Twój artykuł o programie Microsoft Money (z 2012 roku). Spróbowałem i …. stwierdziłem, że to nie to Szukałem programu w polskiej wersji językowej, darmowego i prostego w obsłudze. Poszukiwania trwały sześć miesięcy. Przetestowałem kilkanaście programów. GnuCash – nie wiedziałem nawet jak zacząć. Ilość dostępnych opcji przetłoczyła mnie, ten program nie jest dla laika. AceMoney Light – wydał mi się zbyt ubogi. Kolejny organizer finansowy jaki wpadł do mojego „laboratorium” to Budżet domowy. Bardzo fajny program, ale nie jest darmowy a jak napisałem na początku wziąłem się za oszczędzanie. Mógłbym tak jeszcze wymieniać i wymieniać, w sumie przetestowałem kilkadziesiąt programów polskich i zagranicznych producentów. Czy wybrałem jakiś? TAK.
Śledząc kilka blogów o oszczędzaniu natrafiłem na blog Pani Danuty Duszeńczuk o nazwie Kobiece Finanse. Tam natrafiłem na artykuł (z 8 lutego 2014) pod tytułem: Przegląd programów do prowadzenia budżetu domowego. W trzeciej części Pani Danuta opisuje programy desktopowe, a dodam że tylko taki rodzaj oprogramowania mnie interesuje.
Tak znalazłem program Finanse domowe. Od pierwszego użycia przypadł mi do gustu.
Darmowy, po polsku, prosty i intuicyjny. Spełnia moje oczekiwania w 100%.
Co pozytywnego mogę jeszcze dodać? Kontakt z autorem. Na wysyłane e-maile dostałem odpowiedź w ciągu 24h. Poza tym dowiedziałem się, że tworzona jest wersja 2.0 programu, który już dziś, w ciemno mogę polecić jako konkurenta dla MS Money i innych tego typu aplikacji.
Tak wiec moja przygoda z oszczędzaniem Trwa.
Michał, masz rację. Wiedza o wydatkach i przychodach to klucz do sukcesu.
Czy odniosłem dzięki temu jakiś sukces w oszczędzaniu? Tak, po czterech latach oszczędzania kupiłem mieszkanie … za gotówkę.
gnuCash skomplikowany? Pierwsze co mnie w nim uderzyło to prostota. Zupełnie się na tym nie znałem – wystarczyło obejrzeć na yt filmik ‚gnucash basics’, żeby wszystko stało się jasne.
Cześć Michał
Przewodnik bardzo pożyteczny i praktyczny. Stosunkowo niedawno przerobłem pierwszą część video przewodnika, więc przynajmniej nie musiałem długo czekać. 🙂 Kurs zachęcił mnie do korzystania z tego programu, którego zalety cały czas odkrywam. Program posiada bardzo wiele możliwości, które dzięki Tobie stają się użyteczne. Także wielkie dzięki.
Przy okazji powtórzę moje pytanie z pierwszej części vido przewodnika, na które nie dostałem odpowiedzi. Może tym razem będę miał więcej szczęścia 🙂
Jakiego programu (narzędzi) używasz do nagrywania swoich czynności wykonywanych w komputerze. Podziwiam wysoką jakość samego nagrania, jak również wykonywane zbliżenia (bardzo przydatne) szczególnie dla osób słabiej widzących.
Jeszcze raz dziękuje za profesjonalne przekazanie umiejętności posługiwania się programem Microsoft Money oraz liczę na odpowiedź. Pozdrawiam serdedcznie.
Hej Seweryn,
Dziękuję. Przepraszam – przeoczyłem Twoje poprzednie pytanie.
Pierwsza część przewodnika była nagrywana i montowana jeszcze na PC w programie Camtasia Studio. Druga część była już nagrywana i montowana w ScreenFlow, który pracuje na Macu.
Dodatkowo w tym drugim przypadku głos nagrywałem przez mikrofon Rode Procaster, którym nagrywam także moje podcasty.
Pozdrawiam
Ja głosuję na pożyczki – jak rozumiem temat dotyczyć będzie również pożyczek od rodziny/przyjaciół? Pozdrawiam i życzę mniej niechęci do nagrywania. Te wideo są mega-pomocne! 😉
Cześć!
Jakimś cudem przeoczyłem pierwszą część Twojego artykułu. Microsoft Money to program martwy od niemal 5 lat i myślę, że lepiej byłoby przybliżyć czytelnikom bardziej aktualne narzędzia do budżetowania. 😉 O ile wiem Microsoft zastąpił Money programem Mint – recenzje wskazują, że aplikacja bardzo udana – ale sam używam czegoś, co może być mało znane – YNAB. Trafiłem na ten program kilka lat temu, kiedy rozglądałem się za czymś co pozwoliłoby mi prowadzić prywatny budżet i wklepywać transakcje z telefonu, na bieżąco – jak dotąd sprawdza się. 🙂 I użytkownicy Maca będą zadowoleni, bo jabłkowa jest wersja desktopowa oraz rozbudowana appka na iPada. 😉
nie ma sensu, mimo że martwy od 5 lat nadal jest IMHO najbardziej sensowny, trzeba tylko znać angielski na poziomie podstawowym
sam kupiłem ynaba – dla większośći osob będzie za drogi – 60$ – i parę rzeczy w nim mi jednak brakuje
a mint nie jest ms i jest bezużyteczny na polskim rynku, chyba nawet nie dawało się zarejestrować z Polski
Michał, super poradnik! Dopiero teraz mnie zachęciłeś do korzystania z programu 🙂 Ja również głosuję na pożyczki, chciałbym poznać Twój punkt widzenia na dobry dług i zarabianie na pożyczkach oraz sposoby na spłacanie ich w jak najmniej odczuwalny sposób
Ja już miałem kilka podejść do różnych programów do zarządzania budżetem – może spróbuję polecanego Microsot Money. Jednak na razie moje wszystkie potrzeby zaspokaja zwykły arkusz kalkulacyjny 😀
Witam,
To jest mój pierwszy komentarz, a czytam Twoje wpisy od momentu kiedy wystartowałeś w rankingu blogów organizowanym przez Mennice:)
Dziwi mnie dlaczego nic nie wspominasz o kontomierzu? Korzystam z tej aplikacji od długiego czasu i bardzo sobie cenię import wydatków bezpośrednio z konta oraz możliwośc bezpośredniego wprowadzenia danych z aplikacji na iphonie.
Ponadto jest to polski projekt więc myślę, że warto wspierać naszych 🙂
Pozdrawiam
Michale,
To, czego mi jeszcze brakuje w kwestii programu do budżetu domowego to następujące kwestie:
1) Automatyzacja zbierania wydatków. Zamiast wpisywać z ręki wszystko, automat zaciągający automatycznie dane z różnych kont – np. robi to Kontomierz – zaoszczędziłby sporo czasu
2) Skanowanie paragonów. Idę do sklepu, biorę paragon. Ale zamiast przepisywać, wolałbym zeskanować taki paragon, który od razu (lub z moją pomocą) skategoryzuje wydatki. Są takie programy, co twierdzą, że to robią (np. Kwitki, Expensify), ale de facto w praktyce nigdy mi to dobrze nie zadziałało.
3) Obsługa inwestycji – nie tylko akcje / fundusze, ale także np. taki wynajem, gdzie jest np. przychód za wynajem, ale też czynsz, okresowe malowanie etc.
4) Możliwość stworzenia jednoczesnego 3 sprawozdań – budżetu / cash flow / bilansu.
Jak obsługujesz w/w zagadnienia?
Liczę na kolejne odsłony Twojego bloga w temacie 🙂
Z góry dziękuję,
Michał
Hej Michał, pisałem już komentarz na Youtube, ale jeszcze tu dodam 🙂 W filmie o kredytach hipotecznych w okolicy 3:30 chyba źle to jest opisane. Z tekstu powyżej opcji wyboru wynika że Adjustable Rate Loan to kredyt o zmiennym oprocentowaniu, a nie racie; Fixed Rate Loan zaś to kredyt o stałym oprocentowaniu. Biorąc pod uwagę polskie realia, raczej wszyscy powinni wybrać pierwszą opcję.
Jeszcze co do wyboru programu. Kilku komentatorów wyżej wspominało o Gnucash jako alternatywie do MS Money. Uważam że to świetne zastępstwo, z kilku powodów:
1) Program jest w dużej części spolonizowany, a dla znających angielski jest też dostępna świetna dokumentacja z przykładami – m.in. właśnie jak obsługiwać kredyt hipoteczny, jak śledzić środki trwałe (dom, samochód itd.).
2) Jest open-source i rozwijany na bieżąco, wątpliwe by został porzucony tak jak Money
3) Ma działający moduł do pobierania na bieżąco kursów walut oraz notowań giełdowych. Sam napisałem moduł który pozwala ściągać też notowania akcji z GPW 🙂
4) I na koniec prywatna opinia – bardziej podoba mi się jego interfejs, wydaje mi się że wpisywanie nowych transakcji (zwłaszcza z podziałem na kategorie) jest szybsze i sprawniejsze.
Są też oczywiście wady, z których najpoważniejszą jest wg mnie kiepski interfejs generowania raportów i stosunkowo mała elastyczność jeśli chodzi o tworzenie ich ad-hoc (np z wyników wyszukiwania po określonych parametrach). Zauważyłem też że coraz dłużej ładuje mi się plik z transakcjami – możliwe że lepiej trzymać osobne pliki dla każdego roku niż wszystko w jednym, Gnucash ma zresztą opcję takiego „zamknięcia” księgi i stworzenia nowej.
Słowem – zdecydowanie godna rozważenia alternatywa dla Money 🙂
Cześć!
A jak poradziłeś sobie z importem danych z kont? Teoretycznie Gnucash umożliwia import z csv, ale np. w przypadku Mbank to nie działa; można znaleźć w sieci konwerter, który coś poprawia, ale nadal nie działa 100% dobrze. A jak mam wymyślać do każdego banku interfejs… 🙁
Czy Gnu Cash ma opcję kwot netto/brutto i wyliczanie podatku dochodowego? Czy to program tylko do budżetów domowych?
przygotowanie budżetu w MS Money i raporty, to powinno znaleźć się na pierwszej linii ognia przy kolejnym wpisie o tym programie.
pozdrawiam
Wpiasek
Hej,
Fajny przewodnik, ale nie wiem czy też trochę nie natrudziłeś się bez potrzeby:p Jak sam mówisz od wielu lat ten program jest porzucony, coraz trudniej go używać na nowszych systemach – czy naprawdę dobrze jest polecać komuś system którego jednak wdrożenie zajmie dużo czasu a który za 2-3lata już nie będzie się chciał uruchamiać na nowych systemach a obchodzenie tego zajmie dużo czasu?
Polecałbym Ci spróbować YNAB którego sam używam. Niektórych przerazi cena, mi udało się go wyrwać za 15$ więc nie jest tak źle (na pewno taniej niż pakiet offica;P). Sam z tego co kojarze pisałeś, że próbowałeś tego systemu i jakoś nie mogłeś się przekonać – tu jest właśnie problem, ten system jest wg. mnie i wielu innych na prawdę fajny ale trudny do wdrożenia w swoim własnym budżecie, ze względu na trochę inną politykę pieniądza niż całe życie jesteśmy uczeni. Brakuje dobrych poradników, już nie mówiąc o polskich których chyba w ogóle nie ma – tak więc takowy na pewno by się przydał. Jakbyś potrzebował pomocy z YNAB-em możesz napisać, służę pomocą;)
No i duży plus YNAB-a – wychodzę ze sklepu, uruchamiam aplikację na smartfonie, wpisuję kwotę, miejsce i kategorie i tyle. Nie ma ślenczenia z rachunkami pod koniec tygodnia (kiedyś próbując korzystać z excela tak długo odraczałem podsumowanie tygodnia/miesiąca, że nazbierała mi się kupa rachunków które potem po prostu wyrzuciłem:p)
Co do wyżej wspomnianego Gnucash – kiedyś spróbowałem używać tego programu, niestety odczułem, że jest to zbyt rozbudowany program:p To znaczy wydaje się na prawdę fajny ale raczej do prowadzenia budżetu całej firmy niż jednej osoby.
Witaj Michał,
czy te filmiki są potrzebne? Pytanie! Gdyby nie one , nie zdecydowałabym się na rozpoczęcie porządkowania finansów w tym właśnie programie. A teraz widzę jak wiele można w nim zrobić. Pełna fascynacja. Miałam pościągane różne programy typu Kontomierz, ale ciągle coś mi nie psaowało i porzucałam uzupełnianie danych po max kilku miesiącach. Brak w nich było tej kompleksowości jaką widzę w MS MOney. Dzięki serdeczne, no i ja czekam na budżet. Zdecydowanie.
Pozdrawiam!
Aaaa jeszcze zapomniałam dodać. In minus zdecydowanie podkład muzyczny. Strasznie rozprasza.
Witam. Wczoraj trafiłam na bloga przypadkiem. Dziś skończyłam czytać wszystkie posty 🙂 Moja historia ma się tak, że w czerwcu wróciliśmy z mężem z rocznego pobytu w UK ukierunkowanego głównie na zarobek na moje studia. Z zaoszczędzonych pieniędzy niewiele zostało, ale Już zaplanowałam budżet domowy, w telefonie zainstalowałam aplikację kontroli wydatków. Jestem studentką, z mężem planujemy ślub kościelny i kiedy wpadłam na post o kredycie studenckim już wiem skąd będziemy mieć pieniądze na zaliczki, na wszystko. Mamy konto w mBanku i już wiem, że dzięki mSaver mogę oszczędzać te grosze z płacenia kartą. Drobne z płacenia gotówką trafiają do puszki, w której nie ma otworu więc siłą rzeczy nic nie wyciągniemy 🙂 Zakupów dokonuję po przeglądnięciu gdzie mnie wynosi taniej tj. czy za 100g tego samego ale innej marki zapłacę taniej albo drożej itd. Warzywa i owoce kupuję na straganie. Przetwory robię sama, a do chleba się zabieram. Oszczędzamy na butelkach z wodą, gazowanym i chipsach. Dzięki Tobie może będziemy pewniejsi, że wystarczy na moje studia bez problemu 🙂
Dziękuję jeszcze raz. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Witaj Michał,
Używam Money (dzięki Tobie) od niedawna i nie bardzo się we wszystkim jeszcze orientuję. Mam następujące pytania:
1. Załóżmy, że kupiłem dzisiaj telewizor na raty za kwotę 2000 zł. Będę go spłacał przez 10 najbliższych miesięcy po 200 zł/miesiąc. Nie bardzo wiem, jak mam to zaksięgować w Money? bo jeżeli zaksięguję dzisiaj wydatek na kwotę 2000 zł a potem przez 10 miesięcy raty po 200 zł to wyjdzie mi że telewizor kosztował 4000 zł. Nie wiem czy mam dzisiaj księgować z kwotą 0 zł – ale wtedy w raportach wartość telewizora będzie się wyświetlała też 0 zł.
2. Załóżmy że dostałem dzisiaj z pracy 6000 zł pożyczki, którą wydam kiedyś na coś. Pożyczkę będę spłacał przez następny rok po 500 zł/miesiąc – czy mam ją zaksięgować dzisiaj jako przychód 6000 zł a następnie w rozchodach co miesiąc raty po 500 zł czy robi się to inaczej to inaczej.
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Pozdrawiam
@Michał
Nie jestem specem od finansów, ale wydaje mi się, że w przypadku zakupu telewizora na raty musisz zaksięgować dwa różne rodzaje transakcji:
1. Pożyczkę z banku (możesz to zaksięgować z odsetkami jeśli są)
2. Zakup telewizora za 2000
Następnie co miesiąc księgujesz spłatę pożyczki.
Patrząc na przepływ pieniądza (ja się wgryzam w gnuCash, więc jest to dla niego naturalny sposób patrzenia na sprawę) wygląda to tak:
1. 2000 zł przepływa z banku do mojej kieszeni (powstaje zobowiązanie 2000 zł + odsetki)
2. 2000 zł przepływa z mojej kieszeni na zakup telewizora
3. Co miesiąc następuje przepływ z mojej kieszeni do banku (zobowiązanie się zmniejsza).
Podobnie musisz podejść do drugiej kwestii i dobrze księgować pożyczkę.
Dziękuję za odpowiedź – teraz wydaje się to takie oczywiste 🙂
Również można zaksięgować jednorazowo pożyczkę z zakładu jako dochód. A wypłata i tak przychodzi pomniejszona o kwotę raty pożyczki (tak jest w moim przypadku) – czyli nic nie trzeba robić. Bo inaczej musiałbyś powiększać wypłatę o kwotę pożyczki i potem ją księgować jako wydatek na spłatę. Z drugiej strony patrząc na filmik Michała który na podstawie wydatków i dochodów może symulować przyszłość wypadałoby jednak coś takiego księgować :).
Świetny poradnik ! Dzięki wielkie 🙂
Hej,
czy ktoś wpadł na pomysł jak wyłączyć MS Money żeby nie łączył się ze stronami internetowymi, których nie ma ?
Panie Michale,
Na początku dziękuję za kurs!
Dla mnie jedyną poważną wadą systemu opartego na MS Money jest potrzeba wpisywania wydatków przy komputerze. Stosuje od jakiegoś czasu aplikacje mobilną i mam już wyrobiony nawyk wpisywania na smartfonie kwoty od razu po zakupie. U mnie to działa. Wiem, że codzienne zasiadanie do raportu wydatkowego nie sprawdzi się choćbym nie wiem jak chciał. Zwłaszcza, że często sypiam poza miejscem gdzie mam komputer.
Dzisiaj dowiedziałem się o CashDoid, który ponoć importuje pliki do Money…
Czy zna Pan tę apkę? Czy zna Pan może inne sposoby/programy umożliwiające synchronizację danych z telefonu na desktopie? Mam zamiar w najbliższym czasie sprzęgać mój telefon z komputerem, tak aby pełnił rolę kalendarza, klienta poczty itp. Byłoby idealnie móc również synchronizować urządzenia pod względem kontroli finansów.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.financial.cashdroid.pro&hl=pl
pawel
cześć,
może trochę off-topic ale dla używających ekosystemu Apple polecam MoneyWell do monitorowania wydatków i budżetu. Aplikacja na iPhone’ie i laptopie ułatwia życie
pozdrawiam
Witaj,
Czytam Twojego bloga od dawna. W ostatnim czasie Twoje artykuły zaczęły być dla mnie coraz mniej wartościowe (nie interesuje mnie bowiem inwestowanie w giełdę, prowadzenie bloga, ani stan Twoich finansów). Ten wpis jest za to miłą odmianą…
W styczniowym podsumowaniu planów, których nie udało Ci się zrealizować wymieniłeś między innymi dokończenie przewodnika po MyMoney. Muszę przyznać, że na ten punkt czekałem najbardziej. Podstawowe funkcję „ogarnąłem” samodzielnie i korzystam z nich od dawna. Na rozpracowanie bardziej zaawansowanych nigdy nie miałem czasu i samozaparcia.
Oczekuję już kolejnych wpisów na ten temat.
PS. Za bardzo przydatny uważam również post na temat Chargebacku.
Pozdrawiam
Filmy są świetne (jak zresztą cały blog), fajnie byłoby posłuchać o tworzeniu budżetu żeby samemu nie męczyć się metodą prób i błędów 🙂
Michał, filmik o planowaniu budżetu jest bardzo potrzebny, tym bardziej że rok się za niedługo będzie kończył, budżet na przyszły trzeba planować a tu nie wiadomo jak 🙂
Witaj Michale.
Ja mam kredyt hipoteczny w ratach malejących. Niestety opcja rat malejących w MM nie działa. Program nie wylicza mi rzeczywistych danych. W przypadku rat malejących rata kapitałowa jest stała a część odsetkowa się zmienia. Niestety MM chyba nie wie co to są stałe raty kapitałowe i usilnie tworzy mi dane niezgodne z rzeczywistością a w szczególności zmienne raty kapitałowe, które powinny być stałe. W żaden sposób nie mogę wprowadzić mojego kredytu do programu.
Masz jakiś sposób na kredyt z ratami malejącymi?
Witam
Michał pisałeś w którymś komentarzu, żeby się nie przejmować zmianą odsetek w związku z powiedzmy zmianą stóp procentowych dla wprowadzonego kredytu/pożyczki.
Jednak co w przypadku gdy kogoś stać na nadpłacanie i po kilku latach okaże się, że kredyt w rzeczywistości mamy spłacony a MM mówi nam, że zostało jeszcze kilka tysięcy do spłacenia?
Michale, w kilku żołnierskich słowach co do kolejnych wideoprzewodników:
– budżet domowy w MS Money
– raporty ze szczególnym uwzględnieniem członków rodziny
Typuję te dwa obszary ponieważ ciągłe weryfikowanie i porównywanie excela z MS money jest męczące. Gdy już do końca zapanuję nad swoimi finansami być może zacznę interesować się inwestycjami. Na chwilę uczymy się z żoną utrzymywać się na powierzchni. Potem przyjdzie czas na wyczynowe pływanie…
pozdrawiam
Izydor Jaszczak
Dzięki wielkie za nowe filmiki. Bardzo się przydały. Używam MM od ponad roku i przez ten czas nie udało mi się znaleźć w nim widoku zaawansowanego dla rachunków. Z kredytem hipotecznym będę musiał się trochę pogimnastykować, bo nijak nie chce mi się oprocentowanie z wielkością raty zgodzić.
Tematy które mnie najbardziej by interesowały:
– Obsługa karty kredytowej
– Zarządzenie inwestycjami
Pozdrawiam
Wszystkie tematy, które chciałbyś przestawić są przydatne.
Dla mnie brakuje jednak uzupełnienia w jaki sposób prowadzić kredyt mieszkaniowy z dopłatami, min w programie Rodzina na Swoim.
Próbowałem już na wiele sposobów ale nie mogę tego w poprawny sposób ustawić, jedyna opcja która dawała mi poprawne dane, to ustawienie dwóch kont:
– jedno gdy są dopłaty
– drugie uruchomione w momencie zakończenia dopłat
Cześć,
Dzięki wielkie za filmy! Jak dla mnie taka forma, to jest filmy jest bardzo dobra.
Co do pomysłów na kolejne o ile planujesz:
Generalnie fajnie byłoby móc prowadzić wszystko w MS Money. Tak, żeby nie dublować pracy wprowadzając po kazdym miesiącu dane do excella w celu generowania raportów. Dlatego własnie film szczegółowo przedstawiający możliwości tworzenia raportów oraz proponowane przez Ciebie grupy raportów, które zawsze warto mieć byłby bardzo dobrym uzupełnieniem całości. Zaznaczam, że dotychczasowe filmy są na najwyższym poziomie i nie narzekam tylko podpowiadam pomysł 😉
Rafał
Hej Rafał,
Dziękuję Ci bardzo za komentarz. Cieszę się, że przewodniki Ci się podobają.
Tak – myślę, że film o raportach rzeczywiście „zapnie klamrę” na tym cyklu filmów 🙂
Pozdrawiam
Witaj Michale, mam taki problem techniczny jeżeli chodzi o tworzenie kont walutowych w mojej liście kont. W pewnym momencie, gdy chcę wybrać konto Euro, wyskakuje mi dodatkowy interfejs w którym muszę wybrać wartość Euro w przeliczeniu na złotówki i na odwrót. Kurs przecież się cały czas zmienia i w tym momencie się zaciąłem.
Prawdę mówiąc chcę stworzyć sobie konto walutowe w programie, które będzie mi potrzebne do sporządzania wydatków, gdy wyjeżdżam za granicę do pracy oraz gdy przywożę Euro zza granicy tutaj i wymieniam je na złotówki. Obecnie raz wyjechałem i przez to zagubienie się w temacie w programie mam napisane tak, że wszystko jest w złotówkach, wszystkie przeliczenia, kwoty itp. które powinny być w Euro a ja muszę brać poprawki na to, że to jest Euro, gdy czytam raporty itp. Dosyć to uciążliwe a przede wszystkim niefunkcjonalne. Jakie proponujesz rozwiązanie?
Hej.
To mój pierwszy post tutaj, ale może uda mi się Tobie pomóc Piotrze.
Stwórz konto walutowe w Euro. Gdy pojawi się komunikat o wprowadzeniu kursu, wpisz aktualny kurs. Później przy każdej transakcji pomiędzy kontami o różnych walutach program i tak pyta o aktualny kurs. Możesz też zaznaczyć opcję aby to był aktualny kurs.
Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam
Zastanawiam się jak inni użytkownicy MM rozliczają „inwestycje” na portalach pożyczek społecznościowych. Tworzycie osobne konto (banking) i księgujecie pożyczkę jako wydatek, a kolejne kwoty zwrotu jako przychód? Zastanawiam się też jak rozwiązać następującą kwestię przy konstruowaniu budżetu: co miesiąc odkładam pewną kwotę na jak to nazwałem „coroczne opłaty stałe” (płacę raz do roku za internet, ubezpieczenia, prenumeraty i inne). Robię tak, żeby później nie być zaskoczony potrzebą zapłacenia np OC. Jak to ująć przy budżecie? Te wydatki później są jednorazowy jednak jako tako powinny pojawić się każdego miesiąca jako wydatek a nie transfer na osobne konto.
Pozdrawiam
Michał
Wiesz co Michał też się kiedyś zastanawiałem nad SL jakby to ugryźć w MM i nie wymyśliłem nic sensownego niestety. Mam osobne konto o nazwie portalu w którym lokuję środki i tam robię transfery co miesiąc na kwotę która dorzucam. I do czasu zbudowania odpowiedniego kapitału planuję tak robić – następnie jak będę wypłacał pieniądze jako zysk (emerytura) zależy kiedy to nastąpi to będę przenosił z tego konta na swoje. I dopiero jak wypłacę cały zainwestowany kapitał to to co będzie następne to będzie tylko zysk bo inaczej ciężko to ugryźć :). Właśnie się pobawiłem w MM i można wprowadzić coś jak w filmiku wyżej odnośnie kredytów tylko jako loan (pożyczka) jednak nie wiem czy jest sens wprowadzać coś takiego dla każdej osoby której pożyczymy na takim portalu.
Bardzo fajnie i przyjaźnie opisana aplikacja! Dobra robota! Dziękuję. Od 2 miesięcy każdy, nawet najmniejszy rachunek księguję w M Money.
Dodatkowo jedno pytanie – czy w Microsoft Money da się założyć dwa osobne profile? Chciałbym w ten sposób rejestrować wydatki prywatne oraz służbowe, chyba że możesz polecić jakieś inne dobre narzędzie do zarządzania budżetem budowy?
Pozdrawiam
Witaj Michał.
Spisywaniem wydatków zajmuję się od dobrych 10 lat. Stworzyłem sobie do tego arkusz, który z roku na rok się rozbudowywał. Zawsze wiedziałem ile mam na koncie i czy będę miał na opłaty na następny miesiąc, ale jakoś nie udało mi się wprowadzić do arkusza kredytów oraz planowania budżetu na sporo do przodu. Np. roczne wydatki musiałem mieć zawsze w głowie… Jakieś 3m-c temu trafiłem na Twoją stronę no i excel służy mi już tylko do sprawdzenia czy nie zapomniałem o jakiś wydatkach. MM jest świetny, choć dość „poukrywany”! Próbuję ogarnąć zakładkę Budżet ale jakoś mi to nie idzie dlatego wydaje mi się, że byłby to wartościowy poradnik.
Kolejne to raporty. Niestety też ciężko mi to ogarnąć. Na wszystkie sposoby próbuję zrobić wykres tylko po kategoriach bez podkategorii ale nie wychodzi 🙁
Po miesiącu grzebania w MM/Raporty udało mi się przełączyć na zaawansowany widok 😉
I jeszcze jedno pytanie ale to już mniej ważne: Załóżmy wykupuję kurs i płacę za niego 500zł powiedzmy miesiąc wcześniej. Kurs z różnych przyczyn się nie odbywa a firma zwraca mi 500zł. Da się jakoś zrobić kompensatę by nie był on uwzględniony w raportach? Ja zrobiłem to tak: odnotowałem zwrot na koncie i obie transakcje oznaczyłem jako „void”. Efekt osiągnięty ale pytanie czy można to zrobić jakoś inaczej?
Podsumowując robisz super robotę!!! Tak trzymaj. Dwa najważniejsze dla mnie tematy to:
– Przygotowanie budżetu domowego w MS Money i kontrola jego wykonania
– Raporty
Pozdrawiam
Cześć.
Czy masz pomysł jak rozliczać kredyt z dopłatami rodzina na swoim?
Tak pisze jeszcze raz bo komentarz Tomka z trochę wyżej został bez odpowiedzi, zresztą tak jak mój na końcu pierwszej części przewodnika.
Jeśli zechciał byś odpowiedzieć będzie miło. Czytam Twojego bloga i wywarł on wielkie zmiany w moim życiu, lecz szanuj czytelników bo takie postępowanie zniechęca.
PS Czekamy 🙂 na budżet w MM bo porównywanie z exelem to jest podwójna robota.
Pozdrawiam Dawid
Witam,
jest problem z ratami kapitałowymi i odsetkowymi w Microsoft Money dla posiadaczy kredytów hipotecznych w MBanku, są one liczone metodą opisaną tutaj:
http://co.multibank.pl/forum/watek,865637,sposob-obliczania-raty-kredytu,1.html
Jak to rozwiązać, żeby to jednak działało w Microsoft Money? Czy ktoś ma pomysł?
Pozdrawiam
Wojtek
Cześć,
Bardzo interesująca seria. Zainspirowała mnie to zajęcia się (w końcu moimi finansami).
Jeśli chodzi o rejestrowanie własnych wydatków MS Money to jak to się ma do zestawienia finansowego w excelu, które prezentowałeś w innym poście?
Czy wykorzystanie MS Money oznacza, że będziemy mieli funkcjonalność z excela i można z niego zrezygnować? Tylko co z kosztami nieregularnymi? Czy Money pozwala na prowadzenie takiego zestawienia?
Michale,
niestety w raportach Money nie radzi sobie ze zmiennością kursu walut obcych. Przelicza wszystkie wydatki po jednym kursie przez co kwoty w PLN są niezgodne z faktycznie poniesionym wydatkiem. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Cześć,
A ja mam takie pytanie z innej beczki – bardziej techniczne. Polska wersja programu nie istnieje, a chciałbym dla taty zrobić tłumaczenie najważniejszych funkcji.
Czy ktoś z czytelników bądź Ty Michale zna plik w którym można podmienić angielskie słówka na ich polskie odpowiedniki (taka beza etykiet)?
Próbawałem znaleźć sam niestety bezskutecznie, pliki programu sa ukryte w katalogu głownym programu ../Program files(x86)/Microsoft Money Plus/MNYCoreFiles. Większość z nich to biblioteki .dll, co do których nie mam pomysłu jak je zdekompilować do postaci „human readable”. W xmlach nie znalazłem nic co mogłoby być „bazą etykiet”. W ogóle ma ktoś informacje na temat tego w czym został napisany MS Money?
Pozdrawiam
Rafał
Hej Rafał,
Wydaje mi się, że zgodnie z umową licencyjną Microsoftu, to w ogóle możesz formalnie nie mieć prawa do jakiejkolwiek ingerencji w kod aplikacji.
Ja w każdym razie zielonego pojęcia nie mam, jak mógłbyś to zrobić.
Pozdrawiam
Dzięki za szybką odpowiedz.
Jak coś wymyślę dam znać 😉
Pozdrawiam
Rafal
Hej Michał,
Kiedy można się spodziewać kilku koljenych porad jak prowadzić w MM codzienny budżet i planowanie budżetu?
Świetna robota! Pozdrawiam
Cześć Michał,
od czterech lat prowadzę spis swoich wydatków. Zaczęło sie tak, że pewnego dnia miałam już dość. Mimo tego ze zarabiałam coraz więcej pod koniec miesiąca w portfetu było tak samo pusto. Powiedziałam sobie koniec, trzeba coś z tym zrobić.
Zaczęłam zbierać wszystkie paragony i spisywać w pliku w exelu, z upływem czasu modyfikowałam plik dodając nowe kategorie, rozbudowując… Dzięki temu zaczełam analizować, które wydatki są potrzebne, które można zredukawać. Teraz jestem w stanie odłożyć nawet 40% swojej pensji… 😉 ale te moje pliki exela nie dają takich możliwości jak MS Money. Dzięki Twoim filmikom i Twojemu Blogowi mam szanse na zmianę swojego podejścia. Narazie parzyłam na swoje finanse tylko pod kątem wydatków, to jak by patrzeć na swoja sytuacje przez dziurkę od klucza… Myślę że dzieki MS Money bede w stanie otworzyc drzwi 🙂 i spojżeć na swoje finanse inaczej, bardziej globalnie 🙂
Wszystkie filmiki obejżałam i naprawdę bez nich bym tego progamu nie oganęła…
Dziekuję Ci za nie, ale żeby skorzystać w innych funkcji programu będę potrzebować Twojej pomocy…
Napewno bym potrzebowała filmików o:
-wpisywaniu lokat, kąt oszczędnościowych
-Planowania budżetu
-analizy raportów
Od dziś zaczynam moją przygodę z MS Money i mam nadzieję ze sie polubimy 🙂
Ciesze się bardzo że mąż podsunął mi Twojego bloga, będe odwiedzać go często by pogłebiać swoją wiedzę o oszczędzaniu 🙂
Juz się nie mogę doczekać kolejnych filmów
Pozdrawiam
Hej Michale,
Już najwyższy czas na dalszą część poradnika. Nie sądzisz?
Dzięki Twoim inspiracjom osiągnęłam więcej w dziedzinie oszczędzania i inteligentnego inwestowania niż wcześniej potrafiłam sobie wyobrazić. A to dopiero szczyt góry lodowej.
Nauka MM dała mi wiedzę „na czym stoję”, a to dodało mi pewności siebie. Naprawdę wielki dzięki.
Przy okazji mała łamigłówka – może czytelnicy bloga znają odpowiedź:
Próbuję ostatnio na kilka sposobów rozwiązać sprawę pożyczek, których udzielam. Nie wiem jak to księgować w MM.
1. Często dziś kupuję powiedzmy bratu pięć jogurtów i sok przy okazji – płacąc kartą, a jutro dostaję od niego zwrot w postaci gotówki. Zapisując to w postaci wydatków mam zafałszowany diagram kołowy wydatków, gdzie 40% moich wydatków stanowią takie mikro pożyczki. Chciałabym zaznaczyć opcję, żeby program w ogóle ich nie analizował, a brał pod uwagę tylko te pożyczki, których zwrot nie następuje w danym miesiącu – czyli realnie wpływają na budżet.
2. Druga sprawa – co jeśli ktoś spłaca Ci w ratach. Pożyczam siostrze 2000 zł na laptopa, co jakiś czas spłaca mi dług po 200 zł. Chciałabym mieć prosty wgląd ile jeszcze jest mi winna.
Pozdrawiam,
Aneta
Hej Aneta,
Miło czytać, że osiągasz tak dobre rezultaty 🙂
Co do pożyczek, to nie mam na nie dobrego patentu w MS Money. Jeśli pożyczasz pieniądze tylko określonej, małej liczbie osób, to możesz obsługiwać pożyczki w sposób neutralny dla raportów następująco: zakładasz po prostu nowe konto dla kogoś w MS Money (np. Pożyczki – Tomek) i robisz na to konto transfer pieniędzy (w wysokości udzielonej pożyczki). W miarę zwracania – robisz z powrotem transfer na konto gotówka lub bankowe (stosownie do sposobu zwrotu). Saldo konta pożyczkowego pokazuje Ci ile jeszcze pożyczki pozostało do spłaty u danej osoby.
To rozwiązanie jest OK, ale nie pozwala śledzić fizycznego „wydatku”, czyli nie spełnia Twojego założenia z punktu 1.
Można też zrobić tak (i to jest rozwiązanie, która ja stosuję), że mam kategorię „Pożyczka” (wydatek) i „Zwrot długu” (przychód). Wtedy Payee jest imię i nazwisko danej osoby. Wchodząc w raport dotyczący danej osoby (Go to Payee) na bieżąco widzę kiedy i ile jej pożyczyłem, ile zwróciła i jakie jest saldo rozliczeń. Być może to rozwiąże problem „księgowania”.
A z raportów generowanych w MS Money można z łatwością wyłączyć poszczególne kategorie czy to przychodowe czy kosztowe (po wybraniu opcji Customize a następnie zakładki Category).
Reasumując – cel można osiągnąć w MS Money chociaż nie jest to do końca intuicyjne i ja nadal nie wiem, czy nie ma przypadkiem jakiejś innej, lepszej metody.
Pozdrawiam
Witam. Mam pytanie techniczne. Próbuję ustawić wyświetlanie zaawansowanych raportów w MM. Chciałbym widzieć w słupkach tylko główne kategorie. Odznaczenie „nie pokazuj subkategoi nie wpływa jednak na wykre” nadal widzę np: JEDZENIE rozbite na JEDZENIE: DOM, JEDZENIE:PRACA. Czy ktoś ma pomysł dlaczego tak się dzieje?
Dobry wieczór 🙂
Zdecydowałem się napisać ponieważ nie rozumiem w jaki sposób wpisywać przychody w zakładce ‚bills'(film nr 6) oraz w zakładce ‚account list(film nr 5).
Te kwoty dublują się sprawiając, że zapis staje się błędny.
Rozumiem, że jeśli otrzymuję wynagrodzenie przelewem uzupełniam dane zgodnie z instrukcją na filmie nr 6. Czy w takim razie uzupełnianie przychodów zgodnie z instrukcją na filmie nr 5 pozostaje zasadne?
Z pozdrowieniami,
Bartek
Witam
Jak tu już ktoś wyżej wspomniał Adjustable Rate Loan to kredyt o zmiennym oprocentowaniu, a Fixed Rate Loan o stałym.
Czy ktoś wie czy da się w Microsoft Money ustawić raty malejące, a jeśli tak to jak ?
Druga sprawa czy da się ustawić przez pewien okres czasu raty odsetkowe – np. kiedy bank wypłaca transze albo w czasie kiedy kredyt jest na jakiś czas zawieszony płacimy tylko odsetkowe, a później kapitałowo odsetkowe ?
Faktycznie to byłaby dobra sprawa z tym kredytem i rozdziałem rat.
Hej,
co mógłbyś doradzić odnośnie programu MM, a sposobu rozdzielania moich dochodów na 6 różnych słoików metodą Harva Ekera?
Stworzyć dla każdego słoika osobne konto, czy może traktować to jako kategorie tak jak u ciebie członkowie rodziny?
Zależy mi na tym, ponieważ dotychczas śledziłem to za pomocą exela i jest to czasochłonne i nie tak efektywne.
Każdy ze słoików ma swój własny bilans środków który rozdzielam przy każdym dochodzie. Odpowiednio 10% na wolność finansową, 10% zabawe, 10% przyszłe wydatki, 10% edukacje, 5% pomoc innym, 55% potrzeby życiowe.
I teraz chciałbym prosić o podsunięcie pomysłu jak mógłbym to zautomatyzować, że gdy powiedzmy wpisuje dochód na konto 1000zł, to rozdziela to w programie konkretne kwoty na konta, a później mogę z nich opłacać wydatki.
Pozdrawiam Serdecznie
Karol
Hej,
drugi miesiąc korzystam z tego programu, więc nie jestem żadnym specjalistą ale myślę, że odkryłam opcje idealną dla Ciebie 🙂
Od początku, bo nie wiem w którym momencie jesteś z MM: polecam rozpisać kategorie wydatków typu, jedzenie, opłaty, kosmetyki, ubrania, środki czystości itp.
Jeśli umieściłeś sobie na pasku skrót do opcji Budget to teraz jest moment żeby ją sprawdzić. Spełni ona funkcje o które Ci chodzi 🙂
Nie pamiętam dokładnie jak wyglądało tworzenie budżetu krok po kroku ale w skrócie Ci opowiem. Na początku określasz swój dochód, w kolejnym oknie masz domyślnie kilka grup wydatków, dla Ciebie mogą to być słoiki 🙂 w których masz możliwość ropisania ile pieniędzy na tą grupę chcesz przeznaczyć (zł,%) później pod te grupy podpinasz kategorie wydatków.
Grupy wydatków domyślne :
income, commited expences, fun, irregular expenses, savings & debt, retirement (po utworzeniu budżetu jest również opcja dodania kolenych grup wydatków)
Do tych grup trzeba podpiąć konkretne kategorie (wszystko się uzupełnia później automatycznie) na które rownież można określić ile chcesz przeznaczyć w danym miesiącu. (Jest również możliwość zaplanowania jednej kwoty do wydania na cały rok, lub możesz sobie zaplanować na każdy miesiąc z osobna inną kwotę) Działa to dość intuicyjnie, wieć myślę, że jak poszperasz w opcji Budget to spokojnie dojdziesz do wszystkiego sam, Sorki, Że tak haotycznie, ale inaczej nie umiem 😛
PS. po utoworzeniu budżetu możesz sobie go do woli modyfikowac, wybrać kategorie do obsrewowania na ekranie głównym itp. jak byś miał jakieś pytania to postaram się jakoś Tobie pomóc 🙂
Pozdrawiam, Kamila
Witam, proszę o wsparcie, czy istnieje możliwość wyłączenia jednego z kont? Mam założone konto MM dla córki, tam odkładam jej stypendium sportowe, które otrzymuje. Nie chće aby było liczone do dochodów. Pozdrawiam Agnieszka
Cześć Michale
Mam jedno pytanie odnośnie programu Microsoft Money. Przeczytałem te dwa artykuły (Część 1 i 2) i nie znalazłem odpowiedzi na jedno moje pytanie. Zacząłem wpisywać moje wydatki i nieregularne wpływy (z racji tego że jestem studentem, ale myśle że jest to dobry okres na nauczenie się kontroli budżetu przed „prawdziwym” życiem) ale jak wyregulować stan konta po wpisaniu wszystkich wydatków z obecnym? Jest on na minusie a aktualny na szczescie jest na plusie. Jak to zrobić? Pomyślałem ze stworzyć kategorię wpływów „Inne:Początkowe saldo” albo wrzucic to do Manko na plus ale czy to nie wpłynie na zakłamanie raportów albo czegoś innego?
Z góry dziekuje za pomoc 🙂
Świetna robota swoją drogą:) Genialną pomoc oferujesz dla wielu z Nas 🙂 Pozdrawiam
Hej Tom,
Dziękuję za komentarz. Można to zrobić na dwa sposoby:
1) Ustawienie salda początkowego konta. Po wejściu przez „Banking” do konkretnego konta w MS Money, wybierasz z lewej strony „Change account settings” a potem zmieniasz wartość pola „Opening balance”.
2) Lepszy sposób, to po prostu skorygowanie salda konta. Po wejściu na konto w MS Money (Banking) wybierasz „Balance this account” z lewej strony lub „Update ending balance”, a następnie aktualizujesz stan konta przypisując np. kategorię „Inne wydatki : Manko”.
Pozdrawiam
Hej Michał,
chcę Ci bardzo podziękować za wpisy i Twoje zaangażowanie. Śledzę Twojego bloga już od jakiego czasu, a trafiłam na niego gdy szukałam informacji o planowaniu budżetu domowego. Wtedy nie udało mi się go sporządzić, ale po otrzymaniu PITów za 2014 rok zadałam sobie jedno pytanie – gdzie są moje pieniądze?! Dlatego w weekend usiadłam i po kolei stosowałam wskazówki zawarte w cyklu Zaplanuj budżet domowy.
Żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam.
Spisanie wydatków poszło łatwo, bo miałam z grubsza spisane wydatki, więc zaplanowanie budżetu na marzec poszło mi sprawnie.
Jeśli chodzi o program Money, to na pierwsze pytania znalazłam już odpowiedzi.
Mam jedno, na które nie znalazłam odpowiedzi. Czy Fundusz wydatkowy wpisać jako rachunki? Jak go księgować? Czy mógłbyś coś podpowiedzieć w tej kwestii albo wskazać miejsce gdzie ewentualnie szukać odpowiedzi?
Z góry dziękuję za informacje.
Pozdrawiam Cię i czekam na kolejne wpisy!
Cześć 🙂
Twój blog spadł mi z nieba! Pod koniec zeszłego roku postanowiłam, że muszę przyjrzeć się bliżej swoim finansom. Stworzyłam plik w excelu i zaczęłam wpisywać wydatki, ale przyznam szczerze, że robiłam to bez przekonania-nie za bardzo miałam pomysł i umiejętności excelowskie 😉 co ja z tym dalej zrobię. Aż tu nagle znalazłam ten blog :))
Dziękuję za wszystkie wpisy, czytam teraz regularnie co by nadrobić zaległości (zaczęłam od najstarszych wpisów) aczkolwiek już widzę, że na pewno zatrzymam się na dłużej przy cyklu „budżet domowy” oraz „zakup mieszkania”.
Zmieniłam również program na Money i właśnie odnośnie tego piszę…czy powstał już przewodnik po raportach w MM? Jeśli nie to czy jest szansa, że powstanie? :))
Grzebię i grzebię w tym programie ale nie mogę znaleźć np. jak wygenerować raport po „family members”. Czy masz jeszcze ochotę pisać o tym programie? 🙂
Jeszcze raz dziękuję że prowadzisz tego bloga 🙂
Pozdrawiam,
Ania.
Witam,
czy będą następne poradniki dotyczące korzystania z MM?
I jeszcze jedno pytanie: jak traktujecie pieniądze, które trafiają do skarbonki?
Ja na przykład wrzucam codziennie wszystkie monety, jakie mam w kieszeni po powrocie do domu do skarbonki. Nie liczę ich, nie sumuję też zgromadzonej kwoty w puszce.
No ale efekt tego jest taki, że saldo konta gotówkowego w MM nigdy nie jest zgodne z rzeczywistą zawartością portfela.
Jak sobie z tym radzicie?
I jak traktujecie te pieniądze po otwarciu skarbonki i „powrocie” tych środków do budżetu?
Pewnie można stworzyć nowe konto „skarbonka” i zwyczajnie transferować te środki z jednego konta na drugie, ale to rozwiązanie nie do końca mi odpowiada. Chcę mieć niespodziankę otwierając pełną puszkę 🙂
MS Money bardzo mi pomaga. Dzięki temu programowi wszystko mam jak na ręce.
Interesuje mnie jednak kiedy (chociaż w przybliżeniu i obiecuje, że nie będę trzymał Cię za słowo) pojawią się kolejne filmy o funkcjach tego programu.
Interesuje mnie zwłaszcza raportowanie oraz lokaty chociaż na te drugie mam jakiś sposób 🙂
Mam pytanie
Czy ktoś z Państwa korzysta z możliwości transferu danych z karty kredytowej w Citi banku do MS Money i może wyjaśnić jak to się robi? Ja mam możliwość wygenerowania historii transakcji w odpowiednim pliku, ale nie mam pojęcia jak go obsłużyć by było dobrze. Gdy po otwarciu pliku z transakcjami importuję dane na konto karty kredytowej, zapisuje mi się to jakby na odwrót- spłaty karty powiększają obciążenie. Czy program źle działa czy ja coś robię nie tak?
Cześć. Jest to mój pierwszy komentarz na tym blogu, o którym swoją drogą usłyszałem niedawno. Jest bardzo wartościowy i jeśli ktoś uważnie czyta, może wynieść stąd sporo pożytecznej wiedzy.
W kwestii domowego budżetu, osobiście mam arkusz w Excelu, który z czasem (prowadzę go prawie od 7 lat tj. od momentu podjęcia pracy) rozrósł się i został wzbogacony o makra, wykresy itp. Oprócz tego korzystam z aplikacji mobilnej Money Pro (autor: iBearSoft). Trzymam w niej każdą transakcję od 2010r. W ten sposób widzę dokładnie ile i na co wydaję. Mam też wiedzę o bieżącym majątku netto. Program pozwala rejestrować zarówno informację o składnikach majątku, jak i zobowiązaniach. Polecam tę aplikację każdemu, dla kogo sumienne dodawanie transakcji nie jest problemem. Po jakimś czasie można wyciągnąć ciekawe wnioski i planować budżet bez większych problemów. Naturalnie, im bogatsza i dłużej prowadzona historia, tym wyższa jakość informacji „wyjściowej”.
Pozdrawiam
Cześć Michale i czytelnicy 🙂
Moje finanse osobiste prowadzę w excel + kategoryzacja wydatków w banku. Na razie więcej nie potrzebowałam.
A MM zaczęłam używać na początku roku szkolnego 2014/15 gdy zostałam nieoczekiwanie skarbnikiem Rady Rodziców. Dostałam stertę rachunków z poprzedniego roku, jakieś rozliczenie finansowe, które miałam sprawdzić, a było sporządzone mocno po łebkach, niestety. Przypomniałam sobie o programie, użyłam do ogarnięcia tego zeszłego roku, używam do prowadzenia bieżących rachunków RR. Dziękuję!
Chętnie poczytałabym w kolejnych wpisach o budżetowaniu/raportowaniu.
Mamy w RR plan finansowy, dzięki kategoriom i odpowiednio zapisywanym wydatkom w każdej chwili mogę Radzie przedstawić stan aktualny, ale chciałabym w nowym roku szkolnym trochę lepiej zaplanować budżet.
Specyfika wpływów na Radę Rodziców jest taka, że najwięcej wpłat jest w październiku, po drugim zebraniu, potem jest górka w okolicy nowego roku/nowego semestru
A wydatki – największe pod koniec roku szkolnego (piknik szkolny, nagrody na koniec roku, coś tu bym chciała zaproponować w następnym roku szkolnym (może lokatę?)
Próbuję jakoś sobie przejrzeć budżet, patrzę na wykresy (przy jakiś tam ogólnych założeniach) i widzę problem.
Pytanie: Czy można jakoś wprowadzić rok rozliczeniowy inny niż kalendarzowy? Tak, by oglądać „annual budget” w okresie wrzesień 2014 – sierpień 2015?
Wielkie dzięki! Nareszcie znalazłam aplikację, która pozwoli mi zapanować nad budżetem. Próbowałam już nieudolnie tworzyć różnego rodzaju pliki w excelu, ale pracochłonność powodowała, że się poddawałam… a tu sam Microsoft stworzył narzędzie idealne:) To mój pierwszy wielki krok w poskromieniu budżetu, zapanowaniu nad kredytami i wydatkami:) Jeszcze raz bardzo dziękuję i gratuluję pasji i zaangażowania:) Pozdrawiam
” Ja planuję poruszyć jeszcze takie tematy:
Inwentaryzacja sprzętów domowych w MS Money
Zarządzanie inwestycjami, np. zakupami akcji / ETF / jednostek funduszy
Przygotowanie budżetu domowego w MS Money i kontrola jego wykonania
Raporty – w tym również sposób dostosowywania ich do własnych wymagań
Sposób opisywania pożyczek”
Będzie kontynuacja? 🙂
Zostawiam komentarz, aby dać znać – czekam na więcej!
Przeczytałam wszystko, obejrzałam dokładnie, postawiłam MM, wpisałam wszystkie rachunki od początku miesiąca, wprowadziłam plan przychodów i płatności, wstukałam kredyt hipoteczny, postawiłam na nogi męża i… i brakuje mi jeszcze czegoś! Będę prawdopodobnie samodzielnie eksplorować możliwości programu i planować budżet, ale z całego serca proszę – rzuć światło na inne aspekty w dogodnej chwili. Na pewno coś przeoczę 😉
Dzięki bardzo za świetny przewodnik! Przedstawiony został w bardzo prosty i przejrzysty sposób i bez wachania zainstalowałem MS Money, w którym na bieżąco rejestruję wszystkie wydatki i przychody. Czasem jeszcze gdzieś się zagubi jakiś paragon ale myślę, że z czasem ten problem zniknie i wszystko będzie jeszcze dokładniejsze 😉
Brawo za świetne dzieło!
Pozdrawiam 🙂
Witaj Michale
czy planujesz napisanie przewodnika o tworzeniu budżetu w MM? Bardzo by mi się przydał 🙂
Michal szybkie pytanie, bardzo prosze o pomoc bo zaczelam prace z Microsoft Money.
Wynajmuje mieszkanie z kolezana, kosztami dzielimy sie na pol. Tak samo wspolnie kupujemy jedzenie i chemie. Jak radzisz mi to wpisywac? dzielic cene kazdego produktu na pol? czy wg Ciebie powinnam wpisywac cale kwoty z paragonu a na samym koncu przy Tworzeniu zestawien podzielic wszystko na dwie czesci? Da druga opcja bylaby wygodniejsza, tylko nie wiem jak moglabym to zrobic, czy jest taka mozliwosc w MM?
Z gory dziekuje za pomoc;)
Michał
bardzo dziękuję i gratuluję zarówno świetnego przewodnika jak i całego bloga.
Niestety nie znam jeszcze zbytnio angielskiego, ale dzięki Twojemu przewodnikowi udaje mi się pracować w MM.
Mam gorącą prośbę co do ewentualnego cd. Czy mógłbyś krótko podać jak zaplanować w tym programie budżet? I druga prośbą, czy mógłbym wykorzystać Twoje materiały, oczywiście podając źródło, przy przekonywania spółdzielnia oraz mieszkańców do założenia liczników ciepła?
Pozdrawiam, Robert
Witam,
mam pytanie co do skonstruowania budżetu w MM. Czy istnieje możliwość, a jeśli tak to jak to zrobić, aby można było skonstruować budżet określając kategorie wraz z podkategoriami, a nie tylko same kategorie.
Pozdrawiam
Robert
Czesc,
Czy ktos wie jak zmienic walute w wykonywanych raportach w MM?
Mialam wczesniej Euro, nie wiem co zrobilam, ze zmienilo sie na dolary:/ i nie moge teraz tego przywrocic:/
Jesli ktos wie jak moge to ustawic to BARDZO PROSZE O POMOC
Witam,
kiesy mozna sie spodziewać obiecanego filmiku odnośnie tworzenia domowego budżetu w tym programie? Próbowałam coś takiego stworzyć ale niestety mam wrażenie, że jest to mocno ograniczająca funkcje tzn. nie można zaplanować szczegółowego budżetu na wszystkie stworzone wcześniej kategoria i podkategorie… a moze to tylko moja nieumiejętność..
Wydawało mi się, że tworząc budzet mozna stworzyć analogczne zestawienie jak w zamieszczonym pliku xls do tworzenia budzetu z rozpisanym planem i wykonaniem dla poszczególnych podkategori i agregujących się na poziomie kategorii. Jednakże po wielu próbach nadal nie udało mi się czegoś takiego stworzyć… wiec pytanie czy jest to w ogole mozliwe? czy jednak nie?
Michał
Cześc Michał
Mam pytanie dot. Microsoft Money, jak pewnie większośc osób, skłoniła mnie do tego nieciekawa sytuacja finansowa i brak kontroli nad budżetem.
Interesuję mnie jak wprowadzić do MM pożyczki gotówkowe, już zaciągnięte bez podawania ich terminu spłaty. Tj. chce np. wprowadzić że miesiąc temu pożyczyłem od kogoś 300zł i chciałbym najlepiej widzieć to w zakładce pod Kartą kredytową. Oczywiście mogę wprowadzić to jako pozyczke bankową z oprocentowaniem 0% i w przypadku spłaty usunąć to konto ale zastanawiam się czy może masz lepsze rozwiązanie?
Będe wdzieczny za odp
Tomek
Cześć Michał,
dubluje pytanie Teresy – kiedy mozna sie spodziewać filmu dot. budżetu domowego w MM? Jestem świeżo po kursie BD w tydzien i po obejrzeniu wszystkich filmików dot obsługi MM spisuje wydatki wlasnie tutaj. Swoją droga program jest świetny, z masa raportów, wniosków i bardzo intuicyjny. Próbowałam zerkać w zakładkę Budget ale sie pogubiłam…Pozdrawiam
Hej Emilia,
Tutaj znajdziesz wpis, gdzie na filmach przedstawiłem tworzenie budżetu domowego w MS Money:
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/budzet-domowy-w-microsoft-money
Pozdrawiam 🙂
Witam. Zainteresował mnie dział inwentarza domowego.
Czytam aktualnie książkę Harva Eckera i jest tam mowa o budowaniu swojej wartości netto, a stan aktualnego majątku w tym pomoże.
Dużo jest angielskiego a widać Ty masz już doświadczenie w programie i lepszą znajomość języka. 🙂 Dzięki z pracę dotychczasową w kurs MM, lubię takie programy co to same liczą i wciąż patrzę na mój majątek po 12 miesiącach… na razie nie chce rosnąć ale to początek wprowadzania danych i daję sobie 3 miesiące żeby były miarodajne.
Witam, czy próbowałeś korzystać z programu „finanse domowe”? wydaje się mieć podobną funkcjonalność w języku polskim
Pozdrawiam
Witaj Michał 🙂
Zgodnie z twoją poradą obejrzałam wszystkie filmiki zanim zabrałam się za obsługę mojego własnego MM 🙂 Mam tylko jedno pytanie: Na liście wszystkich kont (Account list) mogą znajdować się konta w różnych walutach. Poniżej znajduje się podsumowanie zawartości wszystkich kont (Total Account Balance) i ono jest w złotówkach. Gdzie mogę znaleźć informację po jakim kursie zostały przeliczone moje waluty i czy mogę to jakoś zaktualizować czy może aktualizacja następuje automatycznie? Pozdrawiam 🙂
Mam pytanie co do MS Money – Czy da się ustawić kilka kont jako oszczędnościowych? Bo zaznaczam żeby uwzględniać konto w budżecie i ustawiam jako przeznaczone do zaliczania jako „saving goal”, ale niestety tylko pierwsze moje konto jest ustawiane w raportach jako oszczędnościowe a inne są pomijane…
Cześć Michał,
Właśnie skończyłem rejestrować w MS Money paragony, które zacząłem zbierać tydzień temu – wszystko dzięki Twoim radom na stronie. Świetny pomysł i świetna robota! Program jest bardzo przejrzysty i można na nim bardzo szybko pracować – wystarczy zapomnieć o myszce i nauczyć się podstawowych skrótów klawiaturowych. Dzięki!
Mam jedną uwagę krytyczną: po raz pierwszy od kiedy zacząłem czytać artykuły na Twojej stronie miałem ochotę Cię zamordować. 🙂 Ścieżka dźwiękowa jako tło do opisu działania programu już sama w sobie dekoncentruje – a fakt, że to trzy akordy powtarzane w nieskończoność już po dwu minutach doprowadził mnie do szewskiej pasji!
Ale to drobny minus przy ogromnej piątce za całość (choć zapoznałem się na razie tylko z cyklem „Zaplanuj budżet domowy”)!
Pozdrawiam
Jak wpisać do programu kredyt z ratami malejącymi ale który wypłacany jest w transzach? Np. cała kwota kredytu jest wypłacany w 8 transzach, a aktualnie wypłaconych jest powiedzmy 3 co daje tymczasowo mniejszą kwotę spłaty. Mam problem z wpisaniem czegoś takiego do MS Money 🙁
Witam,
Dzięki za tutorial. Do tej pory używałem kontomierza, teraz przerzucam sięna MSM.
Z mojej strony prosiłbym o instrukcje:
* przygotowywania i kontroli budżetu
* dodawania inwestycji: kupowane bezpośrednio obiligacje skarbowe oraz IKE (również obligacje skarbowe)
Cześć Michał,
Na święta dostałem Twoją książkę i bardzo się z tego powodu ucieszyłem. Już wcześniej starałem się prowadzić kontrole nad wydatkami w excelu i kiedy myślałem, że jestem bliski osiągnięcia czegoś co może być namiastką dobrego arkusza doszedłem do momentu w książce, w którym wspominasz o Microsoft Money. Twoje tutoriale znacznie ułatwiły i przyśpieszyły moje wdrożenie do tego programu. Okazało się, że mój arkusz wcale nie jest taki wspaniały 😉
Liczę, mimo że minęły już wspomniane przez Ciebie na końcu 2 lata, na to, że pozostałe wspomniane tutoriale jednak się pojawią. Bardzo chętnie dowiem się jak spersonalizować swoje raporty, chciałbym aby nie wszystko było w nich uwzględniane. Bardzo interesuje mnie również możliwość zaplanowania budżetu domowego w programie.
Ciekawy jestem również jak radzisz sobie z planowaniem rachunków za prąd, gaz itp. które wprowadzasz jako cykliczne opłaty. Czy wpisujesz tam przybliżone kwoty jakie musisz zapłacić, a kiedy już przychodzi czas zapłaty, to korygujesz kwotę jaka została zapłacona?
Dziękuję jeszcze raz za poświęcony czas na stworzenie tych tutoriali oraz prowadzenia bloga, jest bardzo przydatny. Książka również jest świetna.
Pozdrawiam, życzę sukcesów i wytrwałości
Maciej 😉
Cześć. Ogólnie fajna seria filmików, wszystko elegancko wyjaśnione. Mała prośba jakbyś mógł nagrać filmiki dotyczące np. posiadanie funduszy inwestycyjnych w MS Money i co można z nich „wyciągnąć”.
Pozdrawiam, Krzysiek
Cześć,
Czy planujesz kontynuować serię odnośnie Microsoft Money? Myślę, że wszyscy (łącznie ze mną) bardzo by się ucieszyli z tego powodu. Obecnie raczkuję z programem, ale wykorzystałem cały Twój przekaz i dało mi to ciekawy obraz moich finansów.
Zachęcam do kontynuacji cyklu:).
Pozdrawiam
Hej Paweł,
A czy są jakieś konkretne zagadnienia, które interesują Cię w szczególny sposób?
Pozdrawiam
Hej,
Ja też czekam na kolejne odsłony przewodnika po MM. Właśnie wszystko sobie ustawiam i interesuje mnie jeszcze kwestia stworzenia przeglądu inwentarza sprzętów itp. Zwłaszcza, że za jakieś pół roku czeka mnie urządzanie od podstaw nowego mieszkania, chciałabym być przygotowana i umieć sporządzić taki spis urządzeń, akcesoriów, żeby potem mieć to wszystko w jednym konkretnym miejscu.
Chętnie też posłucham na tematy zaproponowane przez Pawła, choć do takiego inwestowania jeszcze u mnie długa droga.
Pozdrawiam
Olga
PS. Nieźle wkręciłam się w Twojego bloga i Money też. Dzięki za ogromną pomoc!
Michał,
Dziękuję za odpowiedź.
Byłbym zainteresowany dodaniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, obligacjami, kontem IKE i podpowiedzi jak w praktyce korzystać z raportowania (co można z nich wyciągnąć?
Pozdrawiam
Paweł
Czekam na kolejną odsłonę poradnika do MS Money traktującą o w sumie najważniejszej funkcji dla każdego, kto chce zobaczyć jak bardzo jest bogaty, czyli generowaniu realnego Net Worth naszej osoby/rodziny.
Cześć,
Świetny poradnik, wielkie dzięki :).
Mam jedno pytanie o raporty i filtrowanie. Przy wpisywaniu wydatków określam czyj był wydatek (family member). Czy da się wyfiltrować wydatki lub wygenerować raport dla danej osoby? Np., żeby zobaczyć ile ja wydałem na samochód, albo ile wydaliśmy na leki dla córki?
Hej Michale,
nie mogę dojść do ładu z ustawieniem Kredytu hipotecznego w Money. Wszystko robię wg instrukcji i generują się dane, ale obliczenia kolejnych rat kredytu Money robi nieprawidłowo.
Nie znałem wartości kapitału na 31.12.2016, więc podałem wartość z dnia ostatniej spłaty w grudniu plus właściwe tamtemu czasowi parametry kredytu. Kolejno zmieniłem oprocentowanie w lutym i wyliczyło mi na nowo kolejne miesiące (od marca do czerwca). Nie zgadzały się ani wysokości rat ani odsetek oraz kapitał po spłacie czerwcowej, więc postanowiłem ręcznie wprowadzić kwoty kapitału i odsetek od stycznia do czerwca, tak by po czerwcowej spłacie uzyskać dokładnie taką kwotę kapitału jak pokazuje mi w banku.
Teraz mając prawidłową tą kwotę oraz oprocentowanie myślałem, że Money wyliczy kolejną ratę prawidłowo pod względem wysokości kapitału i odsetek ale znów nie jest tak jak wyliczenia mojego banku. Czy jest na to jakaś rada? Czemu Money liczy inaczej niż mój bank mimo takich samych parametrów?
Hej Michał i inni czytający,
mam problem z kredytem hipotecznym w Money. Pomijam fakt, że nie jestem w stanie ustalić kwoty kapitału na 31.12.2016 i przez to spłacane raty Money liczy nieprawidłowo, ale myślałem, że jak ręcznie pozmieniam wartości kapitału i odsetek w 2017r, tak by po opłaconej w czerwcu racie kapitał był identyczny jak w rzeczywistości, to raty przyszłe (znając oprocentowanie kredytu) będą już wyliczane prawidłowo. Tymczasem Money dalej kwoty kapitału i odsetek liczy po swojemu, czyli inaczej niż mój harmonogram z banku. Czy Wam liczy program prawidłowo czy nanosicie po każdej racie poprawki ręcznie?
hej! czekam na kolejną część poradnika, mnie jak na razie interesuj przegotowywanie domowego budżetu i raporty. Pozdrawiam!
Witam!
Kiedy można spodziewać się poradnika dotyczącego Microsoft Money względem inwestowania w np. fundusze?
Pozdrowienia.
Cześć, jestem niedawno po przeczytaniu Twojej książki, blog jest dla mnie uzupełnieniem tak jak i ten post super sprawa, nadal czekam na dalsze realizacje o których wspomniałeś, myślę że dobrym pomysłem było by też podlinkować tutaj filmiki do części 9 i 10 związanej z budżetem.
Jest plan na kontynuacje filmików o MS Money o których wspomniałeś ???
Bardzo przydatne poradniki. Praktycznie od razu zacząłem zabawę z Microsoft Money na pełną parę. Bardzo precyzyjne porady. Czekam na kolejne poradniki.
Przewodniki wideo są super. Podejrzewam, ze trudno byłoby mi się połapać w obsłudze MS Money bez filmów. Często łatwiej coś przekazać bezpośrednio niż opisując to. Zabierałem się do tej aplikacji od długiego czasu. Planowałem prowadzić budżet w Excelu ale w tym momencie zdecydowanie bardziej skłaniam się do MS Money. Kolejny raz wielkie dzięki.
Cześć, po pół roku używania MM z ogromną satysfakcją i frajdą chciałam wejść w program głębiej ( jeśli chodzi o budżet). W kategorii „Retirement” i ” Saving and Debt” ma widoczne/podpięte tylko 3 pozycje (IKZE konto, lokata, polisa). Zupełnie nie wiem jak to jest że te akurat konta akurat są widoczne. Chciałabym podpiąć pod Savings konta oszczędnościowe ale one nie są widoczne. Te trzy wymienione kiedy wchodzę w „banking” i „see account settings” mają wyszarzony i nieaktywny element Account type. i to je odróżnia więc podejrzewam, że determinuje pojawianie asię na liście w budżecie. Gdzie i jakie ustawienia powinnam zmienić żeby dołączyć inne konta oszczędnościowe do sekcji Savings. Z góry dziękuję za pomoc albo odesłanie do jakiegoś źródła
Drogi Michale,
szalenie żałuję, że nie powstały kolejne przewodniki z Twojej serii, byłyby na pewno świetne, tak jak te, które powstały dotychczas, no i bardzo by mi się przydały, szczególnie teraz.
Już raz wzięłam się za spisywanie wydatków w MM, strasznie byłam z siebie dumna, bo robiłam to naprawdę skrupulatnie i zgadzało mi się wszystko co do grosza, ale niestety… Nie stworzyłam nigdy budżetu, w związku z czym moje spisywanie wydatków mijało się trochę z celem i po około pół roku zrezygnowałam z tego. Strasznie teraz tego żałuję. Od tamtej pory, a było to kilka lat temu, moja sytuacja finansowa drastycznie się pogorszyła, długów mam więcej niż włosów na głowie, ledwo wiążę koniec z końcem. Ale wzięłam byka za rogi, zapisałam się na Twój kurs „Pokonaj swoje długi” (jestem na dniu 3.), dzisiaj przeprowadziłam inwentaryzację swoich długów i powróciłam do MM. Obejrzałam jeszcze raz przewodniki z tej serii i od kilku godzin znowu prężnie działam z tym programem! Dlatego naprawdę bardzo przydałby mi się teraz przewodnik o tworzeniu w nim budżetu, przygotowywaniu raportów (bo poprzednio nie bardzo umiałam z nich mądrze korzystać) i oczywiście sposobie opisywania pożyczek. Cóż, budżet spróbuję stworzyć na podstawie Twoich artykułów na ten temat, a jeśli chodzi o pozostałe tematy, muszę się obejść smakiem. 😉
Trzymaj proszę kciuki za moją walkę z długami, bo jesteśmy z mężem bliscy depresji, a chcielibyśmy znowu być szczęśliwi!
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystko co dla nas robisz!
Czesc
Świetny przewodnik po MM. Podpisuję się pod prośbą o 2 część. Bardzo przydały by się inwestycje. Bo z tym mam kłopot.
Korzystając z MM i krok po kroku uzupełniając wydatki i przychody głowa staje się tak jakby lżejsza. Bez tych filmików pewnie dzisiaj nieporadnie spisywałbym budżet w exelu.
Także dzięki wielkie : )
Dochodząc do końca części drugiej miałem nadzieję na film o inwestycjach, więc tak jak Gutek czekam na dalsze części i wielki Kam Back 😉
Cześć,
dopiero co prawda będę tworzyć budżet w MM (a właściwie spisywać wydatki i przypływy), ale już widzę kilka zagwozdek, szczególnie po zrealizowaniu pierwszych 6 filmów (obecnie kredyty oraz waluty nie interesują mnie – nie korzystam z nich). Ale tytułem wstępu.
Nigdy nie mogłam się zmobilizować do spisywania wydatków, po za w sumie wspólnymi wakacjami (wiadomo jak się ma 18-19 lat i kieszonkowe od rodziców nie ma opcji sponsoringu wakacji nawet partnerowi i wszystko było równo rozliczane, ale bez podziału na kategorie tylko kto ile płacił, a później sumę wydatków trzeba było zbilansować). Wszystkie gotowe formatki budżetów na dzień dobry mnie odrzucały, było za dużo lub za mało kategorii i pod kategorii, albo były kategorie nie spełniające moich wymagań. Obecnie po 2 dniach określania głównych kategorii przychodów i rozchodów już mam pojęcie co i jak bym chciała widzieć w moim arkuszu. Naszą pasją są samochody i naprawdę dużo pieniędzy idzie na sprzęt warsztatowy, kosmetyki, akcesoria, części i tego typu sprawy i stwierdziłam, że nie ma opcji zamknięcia tych spraw w dwóch ogólnych kategoriach samochód i garaż. Dlatego postanowiłam utworzyć kategorię dla każdego samochodu (dzięki temu wiadomo będzie ile nas kosztuje utrzymanie poszczególnych pojazdów) oraz rozbiłam garaż na póki co dwie kategorie narzędzia, detaling.
I tutaj idziemy powoli do pytań:
1. Czy MS Money oferuje opcję dezaktywacji/zamknięcia kategorii ?
Np. mamy w tym roku dodaną kategorie wesele, która zostanie zamknięta w połowie października przyszłego roku i na pewno nie będziemy do niej wracać, a rok finansowy 2019 nie będzie wiarygodny po usunięciu tego jakby nie patrzeć dużego kosztu). To samo się tyczy samochodów, które utrzymywaliśmy, remontowaliśmy a następnie zbyliśmy (kategoria taka będzie już zamknięta i nigdy do niej nie wrócimy).
2. Jak dodać najlepiej do MM rozliczenie firmy?
W tym wypadku chodzi mi raczej o prostą działalność (spółka cywilna lub działalność na os. fizyczną), która tak naprawdę realnie obciąża nasz budżet, a nie jest zamknięta w bilansach firmy (jak to muszą robić osobowości prawne, gdyż tam wyciąganie pieniędzy z firmy jest zawsze odpowiednio oznaczone) – wiadomo po czasie będzie wskazane to odseparować, jednak w początkowej fazie trzeba dopilnować przede wszystkim, żeby działalność nie wysysała pieniędzy z domu.
Na obecną chwile mam tyle przemyśleń. Być może w takcie używania znajdę kolejne pytania :).
Pozdrawiam
Ania 🙂
TAK!
Ja bym chciał w szczególności coś o innych aktywach. Być może mieści się to w tej kategorii inwentaryzacja. Po prostu jak wpisać sobie dom, mieszkanie, samochód itp.
Super przewodnik, super robota.
Michał,
Podpowiedz proszę jak rejestrujesz wykup obligacji. Mam z tym problem, bo jak rejestruję jako return of capital, to obligacje nie schodzą mi ze stanu konta. Natomiast jak rejestruję jako Redeem CD/Bond to we wszystkich raportach pojawia się to jako Income i je zaburza. A może to jako sell normalnie zrobić?
Hej,
Ja traktuję obligacje tak jak każdy rachunek inwestycyjny, czyli (piszę z pamięci nie zaglądając do Money więc mogę coś pokręcić):
– konto inwestycyjne „cash”
– konto inwestycyjne dla papierów
Transfer pieniędzy na konto inwestycyjne (cash) i zakup „buy” a potem „sell”. Odsetki dopisywane ręcznie.
Nie jest to zapewne optymalne podejście, ale kiedyś przyjąłem taki schemat i nadal tak działam.
Pozdrawiam
Michał, a czy próbowałeś innych aplikacji/programów do zarządzania swoimi finansami? Od 2014 roku trochę ich powychodziło.
Hej Jakub,
Próbowałem. Nadal używam Microsoft Money. 🙂
Pozdrawiam
Cześć Michał!
Kiedy opracujesz obiecane poradniki do MS Money? :
Inwentaryzacja sprzętów domowych w MS Money
Zarządzanie inwestycjami, np. zakupami akcji / ETF / jednostek funduszy
Przygotowanie budżetu domowego w MS Money i kontrola jego wykonania
Raporty – w tym również sposób dostosowywania ich do własnych wymagań
Sposób opisywania pożyczek
W zeszłym roku natrafiłam na informację o Twojej książce „ Finansowy Ninja” a następnie trafiłem na Twojego bloga. Dużo już zyskałem a im bardziej w las tym więcej drzew:) Miniony rok budżetowałem na Twoim arkuszu Exela. W tym roku zaczynam przygodę z MS Money (świetny program!) Twoje przewodniki po MS Money są po prostu niezbędne . Proszę o dalszą edukację w kwestii MS Money.
Pozdrawiam
Grzegorz
Jestem nieaktywnym czytelnikiem tego bloga, ale podziwiam robotę, którą robisz :). W związku z Microsoft Money mam jedno pytanie, może ktoś pomoże. W jaki sposób ująć w budżecie MM płatności kredytu hipotecznego ? Ustawiłem konto kredytu jak w tym poradniku, jest to konto typu Mortgage, tranasferuję na nie spłaty z konta podstawowego (Checking), stan konta Mortgage maleje, transakcje są w tym koncie odnotowywane więc ok, ale problem jest z ujęciem tego w budżecie. Mam tam zasugerowaną przez program kategorię Mortgage/Rental, ale w ramach tej kategorii transfery na konto Mortgage nie są odnotowywane jako wydatki. Chciałbym żeby dało się to ująć w tym budżecie. Jest taka opcja ?
Cześć,
czy trzecia część poradnika będzie miała swoją premierę?
Tak się zastanawiam czy temat umarł 🙂 Przewodniki są bardzo fajne, ale widzę, że nie ma jednak kontynuacji w sprawie np raportów, inwestycji, budżetu w MS Money a to naprawdę fajna aplikacja. Warto byłoby stworzyć taki przewodnik kompletny. Przynajmniej wg mnie byłby on wartościowy 🙂